1 Uit ons Regeeringshuis "Telegrammen Plaatselijk Nieuws"] Rechtszaken Ingezonden Stukken Sportnieuws jleeienJ en ^lelangnjkt De dolle fakir van den Khyberpas. Alléén voor Vrouwen. Uw beste vriend, trijp AO to joiY taai BEZOEK UIT DE RESIDENTIE. Een gezelschap van 30 a 35 personen, leden van de Haagsehe afdoeiing van het Algemeen Nederlandseh Verbond, zal Za terdagmiddag Pen bezoek aan Schoonho ven brengen. De gasten worden hier ont vangen door den heer H. A. Schreuder Sr. en om hal£ één bereidt de burgemeester het gezelschap een officieele ontvangst op het stadhuis. Daarna zal nog een bezoek worden ge bracht aaÖ de Groote Kerk en aan de zil- verfabriek van den heer Hooykaas. IN DEN MODDER. Gistermiddag reed de 10-jarige C. de Graaf, wonende aan de Voorhaven, met zijn rijwiel in de Havensloot, doordat hij in zijn jeugdige overmoed niet voldoende op den weg lette. Hij ging kopje onder en werd met een modderlaag bedekt, weer op den wal gebracht. Het rijwiel werd even eens spoedig naar boven gehaald Jong- mensch en voertuig kwamen er, behou dens water- en modderschade, goed af. GEVONDEN. Een rekenboekje. Inlichtingen politie bureau. Bleskenseraaf. Bij het eind-examen ter Von Lindern verbonden te zjjn, is hij lastipgjaar 1 Augustus 1936—1 Augustus -i. r, -n Ooglijdérsgestïcht te Rotterdam op-1987 op Maandag, Dinsdag en Woensdag HET AUTO-ONGELUK ONDER OTTERLO. Tweede slachtoffer overleden. ARNHEM, 10 Juli. I In het gemeente ziekenhuis is vannacht! overleden de mili cien C. Prijs, die gistermiddag zwaar werd gewond toen een militaire vracht auto op den Otterloscken weg over den kop sloeg. De toestand Ivan luitenant Al- berda ie gunstig. De wharnemend corps commandant zal hedep ter plaatse onderzoek instellen. NAARDEN'S POLITIECHEF ONTSLAGEN. NAARDEN, 10 Juli. Dé chef der Naar- densohe politie, de heerjH. V., is heden oneervol van zijn functie» ontheven, in verband met de misdragingen, waartegen de burgemeester hem vergeefs had waarschuwd. JACHT ONKLAAR GÈRAAKT. Reddingsboot uitgevaren. ÏJMUIDEN, 10 Juli. Tusschen Katwijk en Noordwijk is een klein jacht or.klaar geraakt. De reddingsboot „N eel: je Jaco- ba" ia uit IJmuiden uitgevaren om as sistentie te verleenen. COMMUNISTISCHE CEL IN BRAZILIË ONTDEKT. Militairen gearresteerd. RIO DE JANEIRO, 10 Juli. De politie 'deelt mee, dat een communistische cel is ontdekt in het 3e regiment artillerie, dat in de nabijheid van de hoofdstad in gar nizoen ligt. Een aantal officieren on sol daten is gearresteerd. Het doel was h't ontketenen van een revolutionnaire bewe ging. De minister van oorlog heeft de mi litaire autoriteiten bijeengeroepen om te beslissen over de te treffen maatregelen. Ammerstol. Nu het plaatselijk crisis- iomité opgeheven, hebben de leden van bot voormalige comité besloten tot oprich ting van een plaatselijk comité van sa menwerking tot Maatschappelijk Hulpbe toon. Bergambacht Woensdagmorgen kwam op den Kadijk een bioemenkoopman op zijn driewielige bakfiets, op weg naar de markt te Schoonhoven, in een hachelijke positie te verkeeren. Achter hem kwan een vrachtauto, die hem juist op de brug- helling wilde passeeren, terwijl hem ook nog een andere auto tegemoet kwam rij den. Doordat de chauffeur van de vracht auto een aanrijding met zijn tegenligger wilde voorkomen, moest de bakfiets het ontgelden en werd deze aangereden. Ge lukkig wist de bestuurder het voertuig op den weg te houden, zoodat een en ander nog al goed afliep. Aangifte bij den veld wachter volgde. De rijkspolitie bekeurde vier perso nen wegens het loopen op gras en hooiland of het zitten in het gras Bergambacht. De postduivenvereeniging ijle Gevleugelde Bode" hield een wed vlucht met jonge duiven uit Dordrecht. De duiven werden gelost om 9 uur. Aan- eerste duif 9.15.45 uur. De uitslag G. Brand 1; A. Bouter 2, 4, 8 en 9, J. Brand 3. 7, 19 en 20; I. Verhoek 5, 6, 10, 1 Den 13, A. Frederikse 12, 14, 15, 16, 17 en 18. De burgemeester heeft toestemming verleend aan de afdeeling Gouda van het Leger des Heils om op Zaterdag 25 Juli van 4—7 uur een collecte te houden en straatmuziek te maken. Gevonden: een beurs met inhoud: een lotografietoeetel. Inlichtingen bij den ge meente-veldwachter. Brandwijk. Een met grint geladen Vrachtauto van den heer T. Boer geraak te door afbrokkeling van den weg te wa ter. De chauffeur kwam er zonder letsel af, doch de lading grint werd ia de sloot aaa de HB.S. te Dordrecht slaagde G. Tukker Cz., alhier. Voor deelname aan den te Rouer- dam te houden schietwedstrijden, uu- gaande van de politie-vakcursus is o a aangewezen de heer A. de Groot, gemeen te-veldwachter, alhier. Door trein overreden en gedood. Capelle a.d. IJssel. Woensdagavond heeft de trein, die om 19.10 uit Géu.la naar Rotterdam vertrekt, op den onbe- waakten overweg onder deze gemeente 'n wielrijder de 49-jarige A- Wéstbroek, uit Krimpen a d. IJssel, overreden. De treua stopte en personeel en passagiers haast ten zich naar de plaats des onheils. Hulp kon echter niet meer baten. Vermoedelijk is verstrooidheid van den wielrijder ooi zaak van dit ongeluk. Hpt lijk is m beslag genomen De echtgenoote van het slachtoffer be vond zich. toen het ongeluk gebeurde, ®p ongeveer 50 meter van de spoorlijn. Giessendam. Bij den agent der Arbeids bemiddeling staan thans nog 284 persoa^n als werkloozen ingeschreven. Het aantal is de laatste weken weer vermeerderd. De opperman H. L. Viel bij een in aanbouw zijnde boerderij van boven af in den kelder. De man bezeerde zich daarbij zoo ernstig, dat hij opgenomen en naar huis voervoerd moest worden. Dokter Ket- tenborg van Giessen-Nieuwkerk, wiens hulp werd ingeroepen, verleende genees kundige hulp. GYMNASIUM. Gorinchem. Aan het gymnasium werden bevorderd: Van klasse 1 naar 2: meisjes: A. M. Els- hout, G. VreugdenhiL H. S. van Wagens- veld. Jongens: D. L. van Brugge, Babilo- niënbroek, J. van Genderen, Goudriaan, F. W. r. d. Kreek. E. M. Pannekoek, H. Schoon, Hardinxveld, J. Timmer, P. G. Vonk, Asperen, L. v. d. Zijden, Ameide. Eén herexamen, 7 afgewezen. Van klasse 2 naar 3: meisjes: L. G- Kooreman, J. M. Stumphius Jongens: G. Benckhuisen, Andel; M. J. Constandse, A. H. Holtz, J. H. Jonker, Werkendam, W. A. Renardel de Lavalette, E J. Rietveld, Meerkerk: R. P. H. P. v. d. Schans, Eet hen J G. J. G. Verschoof, W. Zylstra, Noor deloos. 3 afgewezen. Van klasse 3 naar 4: meisjes: J. van Es, Herwijnen. Jongens: J. H. de Boer, Hardinxveld; B. G. den Dekker, Nieuwen- dijk, G. Gaikhorst, Arkel, G. Groen, A. H. Klokke, W. A. Kuiperi, Acquoi, W. C. Mulder, D. Vreugdenhil, J Wasch, Leer dam, 1 her-examen. 1 afgewezen. Van klasBe 4 naar 5: meisjes: M. J. Blanker», G. J. Courrech Staal, L J M. Bauer, N- Gaasterland. Sleeuwijk; A. Jansen. L. Vreugdenhil. Jongens: F. P. B. Teeuw, J. Q. van Tilburg. 1 afgewezen Tan klasse 5 naar 9: A. jongens: Anker, Goudriaan, C. Kamper, Meerkerk, W Spronk. Eén herexai B Meisjes: J. S. Verhagen, Leerdam, S. Bernt, P. Hoogland, Sliodrecht. Eén af gewezen. Groot-Ammers. De gemeente-rekening dienst 1935, sluit met de volgende eind cijfers: ontvangsten gewone dienst f 32748 39V», uitgaven f 27764.03, batig slot f 5984.36V«, kapitaaldienst ontvang sten f 45650.40, uitgaven f 44836 43, batig slot f 813.97. Verhuisbiljetten. Hardinxveld. Het komt nogal eens voor dat personen uit deze streken, die elders werken, worden aangemaand hun ver- huisbiljet in te leveren. Wij vestigen er de aandacht op, dat, sedert 1 Juli in de voor schriften omtrent de bevolkingsboekhou- d.ng de bepaling is opgenomen, dat per sonen, die elders wprken en regelmatig in de gemeente terugkeeren, gelijk dit met de z.g. buitenafwerkers het geval is, hun verhuiskaart niet behoeven over te bron gen. Wordt men dus aangemaand tot het overbrengen van de verhuiskaart, dan wende men zich om inlichtingen tot do secretarie van deze gemeente Hei- en Boeicop. De opbrengst van Je collectebus, waarmede gecollecteerd wordt' bij huwelijksplechtigheden op de Raadka mer, ten bate van de Groote of Heilige Geest Armen, bedroeg f 12 35, De Dinsdag gehouden collecte voor don Gewapenden Dienst, heeft f 11 op gebracht. Krimpen a.d. Lek. De heer A. v. d Berg slaagde voor het examen Beton-tech- nicus en weg- en waterbouwkundige. Mej. de B. viel zoodanig, dat zij haar pols brak en de hulp van dokter Von Lindern ingproepen moest worden. Het zoontje van den heer R. Brak bij een val zijn arm, zoodat ook hier dr. Von Lindern te hulp moest komen. De heer Joh. v. d Hatert heeft aan den bouwkundige, den heer D. J. Kas- bergen. opgedragen het maken van bestek en teekening voor een te bouwen woon huis aan de Schoolstraat. Voor het diploma M U.L.O. slaagde W. Drapers van hier. t— De hengelvereen „Kijk naar je dob bel' behaalde op het Nat. Hengelconcours te Dordrecht een 2en prijs, zijnde een zil veren lauwerkrans. De monteur J. Suzenaar, werkzaam bij de motorenfabriek, kreeg een stukje staal in het oog. Na voorloopig door dok genomen. Men vreest voor het behoudei van het oog. Krimpen a.d. IJssel. Voor het MULO. diploma slaagde te Rotterdam J. Korten- oever, leerling van de M.U.L.O. school al hier. Zeilwedstrijd. Krimpen a.d. IJssel. De uitslae van 3en door de Roei- en Zeilvereeniging Hol- landsche IJssel, op de rivier gehouden zeilwedstrijd is als volgt: Klasse A. (Handicapklasse): le pr. E. v. d. Graaf, met Valk, tijd 1.26.16; 2e pr. A. v. d. Put met Co, tijd 131 31. Klasse B. (handicapklasse): le pr. A. Kuit met Snip, tijd 1.14 43 2e prijs D. Vog. de Jong mej Jaap, tijd 1.17 82. 3e prijs P. Broere Tzn. mei Ibis, tijd 1.19.50. Klasse G. 12 M2. B.M.: le prijs W. Vog de Jong met Nellie, tijd 1.17.56; 2e prijs P. Rietveld met Amaoo, tijd 1.18.45; 3e prijs H. de Jong met Acro, tijd 1.21.12; 4e prijs A. van Duin Sc. met Go- ranna, tijd 1.22.24. Klasse D. 16 M2. B M.: Ie prijs (5 Vog. de Jong met Krimpenaar, tijd 1.12.52, 2e prijs T. Hooftman met Henrietta, tijd 1.12.56. De snelste tijd werd gemaakt door den heer GL Vog. de Jong met „de Krim penaar". - Concerten. Krimpen a.d. IJssel. Woensdagavond gaf de muziekvereep. „Concordia" met mede werking van de zangvereen. „Juliana*', een concert, waarvoor veel belangstelling bestond. De muziek- en zangnummers werden goed uitgevoerd, zoodat het pu bliek eon genotvollen avond heeft gehad. Het Mannenkoor „Zanglust" zal in sa- enwerking met de gem. zangvereeniging „Doot Inspanning Uitspanning", Zater dag een oocert geven op het terrein voor het watergemaal Reinier Blok. Krimpen a.d. IJssel. Zaterdagavond zal D.C V. I wederom den strijd tegen C K.G. I moeten aangaan, thans voor de wissel beker, uitgeloofd door Dilettant van Krim pen ad. Lek. Onze dorpsgenooten zullen wel alles op alles zetten om de zoo pas geleden smadelijke nederlaag uit te wisschen. Aan spanning zal het dan ook wel niet ontbreken. Krimpen a.d. IJssel Prijzen kippen eieren f 2.10—2 .60, eendeieren f 2 50. Voor kaas werd f 0.170.18 en voor wei- boter f 066—0.68 per pond besteed. De Christelijke Vrouwenbond heeft Woensdag een reisje naar Haarlem en Omstreken gemaakt. De reis ging over Rotterdam naar Delft, waar de Nieuwe Kerk en het Prinsenhof werd bezichtigd. Vandaar ging hej naar Den Haag, waar het monument vhÜ konigin Emma, het paleis aan het Noordeinde en het Pano rama Mesdag werden bezocht. Vervolgens ging de reis over Scheveningen, Wasse naar, Noordwijk naar Haarlem. Men keerde 's avonds voldaan huis waarts. Gratis rijwiel merk en. Lex mond. Tot het aanvragen van k«ó- télooze rijwielbelastingmerken bestaat ge legenheid op: Donderdag 23 Juli des nam- van 6.30—8.30 uur; Dinsdag 28 Juli id Donderdag 30 Juli, idem; Zaterdag 1 Au gustus van 3—5 uur; Dinsdag 4 Augus tus nam., van 6.30—8.30. De afgifte derP plaats in het voormalige kantongerechts gebouw te. Vianen. Het 6-jarig zoontje van den heer F de Jong brak Maandag bij het spelen «en arm. Gevonden: een damespolshorloge, fietsplaatje, een nijptang. Meerkerk. Mej v. d. B. verrichtte staande op een stoel haar werkzaamhe den. Plotseling begaf de stoel het, waar door mej. v. d. B. viel en haar arm kneus de. Dokter Spijkerboer was spoedig ter plaatse en verleende hulp. Getracht zal worden een commissie in^deze gemeente te vormen voor het in zamelen van gelden om van de opbrengst daarvan aan de „Drinkwaterleiding de Alblasserwaard en de Vüfheerenlanden" een huldeblijk aan te Weden voor het kantoorgebouw. De rijks- en gemeentepolitie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen J. v. E- t' Leerdam, wegens overtreding van de Vogelwet. Gemeenie-rekenhig. Meerkerk. I)e door B en W. aan den raad aangeboden gemeente-rekening geeft de volgende eindcijfers aan: ontvangsten gewone dienst f 75220,23; uitgaven f 59297.61, batig saldo f 15922.62, uilga ven kapitaaldienst f 39600.10, ontvang sten f 38100.10; nadeelig saldo f 1500. Blikseminslag. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Bij den heer A. H. J de Groot aan Kortenoord is de bliksem in de keuken geslagen, waardoor een glazen kast werd vernield. Mej. de 0 liep verwondingen op door de vallende glasscherven. Nader bleek dat de bliksem boven was ingeslagen, daar enkele dekens geschroeid bleken te zijn. Gratis rijwielmerken. Nieuwerkerk a.d. IJssel. De dienstge- leider der directe belastingen te Nieuwer kerk ad. IJssel zal ten gemeentehuize (zij-ingang) zitting houden inzake het aanvragen en het verstrekken van ios e- tooza rijwielbelast ingmerken vqor hat by 20, 21 en 22 Juli en op M,aandag en Ding dag 3 en 4 Augustus telkens van d';s namiddags 7—9 uur. Gemeente-rekening. Nieuwland. De door B. en W aan den raad aangeboden gemeente-rekening, dienst 1935, geeft de volgende eindcijfers aan: ontvangsten gewone dienst f 29189,35, uitgaven f 25900.60. batig saldo f 3288 75, ontvangsten en uitgaven kapitaaldienst f 12052.04, saldo nihil. Tot geldophaler voor de gemeenten Nieuwland en Leerbroek van de „Drink waterleiding de Alblasserwaard en de Vijfheerenlanden" heeft het bestuur der wattrleiding benoemd den heer J. Zijder- veld, alhier. Nieuwpoort. Sedert de oprichting op 3 Juni zijn reeds 147 gezinshoofden met 'n totaal van 506 leden toegetreden tot de onderlinge ziekenhuisverpleging „Nieuw- poort-Langerak". De gemeente-rekening, dienst 1935, sluit met de volgende eindcijfers: ontvang sten gewone dienst f 37277.16, uitgaven f 36397.12, batig slot f 880.04, kapitaal dienst ontvangsten f 12667.75, nitgaven f 12543.83. Batig slot f 123.92. zal komen, dat er tusschen theorfti «4 praktijk wel eenig verschil ia. Hoogachtend, A. C. A DÉERENBERO. Schoonhoven, 10 Juli 1936. N.B. Als iemand vraagt, wat K. en S. beteekent, dan is dat Kijkuit en schrijver. Dat haid U natuurlijk wel begrepen, maar de lezers, ziet U Ouderkerk a.d. IJssel Tijdens het he vig onweer, dat zich Dinsdagmiddag bo ven onze gemeente ontlastte, werd «en koe van den landbouwer M. Boogaerdt, nabij den La ge weg, in de weide getroffen en gedood. Voorts ging het gerucht, dat ook van de gebr. Den Hollander, even eens in wijk A, een koe door het hemel vuur was getroffen en gedood. Dit laatste bleek echter bij nader onderzoek miet juist te zijn. v Arm gebroken. Ouderkerk a.d. IJssel. De 16-Jarlseme- juffrouw G. Evegroen had deze week het ongeluk, zoodanig met de fiets te vallen, dat zij een arm brak. Dr. Van Omme ver leende geneeskundige hulp. Concert Stolwijk. Zaterdagavond geven *t Kin derkoor en het strijkje „Onderling Genot" onder leiding van den heer P. Kroon, een openluchtuitvoering op het Plein. Stolwijk. Woensdagavond reed de mo torrijder G. J. D. tegen den hond van bak ker Z. De motorrijder viel. maar bekwam geen noemenswaardig letsel. De hond echter overleed spoedig na het gebeurde IJsselstein. Op den hoek Hoogebiezen- Benschopperweg had een kleine aanrijding plaats tusschen een personenauto en een vrachtauto. IJeide voertuigen werden licht beschadigd. De schade werd onderling ge regeld. Te Utrecht slaagden voor het MU. L.O. dipl. A: Ghr. Voorendt en mej. M. C. Peelen en voor diploma B: P. G. G. Does burg en Th. B. C. Voorendt. DIEFSTAL VAN FIETSEN. De Rotterdamschen Rechtbank heeft den koopman G. V. te Krimpen a.d IJssel. ge- ditineerd, wegens diefstal van fietsen ver oordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf, met aftrek van de v< ANTWOORD AAN K. EN S. VAN RONDOM. Het doet mij genoegen, dat U het met mijn laatste opmerking zoo eens bent. Ik moet U echter m heriijnering brengen, dat U, ihijnheer Jan, het was, die het eerst over deze rechtskwestie geschreven hebt en het wil mij voorkomen, dat het beter wai e geweest, toen over die zaak te zwijgen. Tot mijn verbazing hoor ik nu. dat Jan Kijkuit tot lijfspreuk gekozen heeft: „Oor deelt niet, opdat Gij niet geoordeeld zult worden". Het is toch bij U niet: „Doe wel naar mijn woorden, doch niet na£r mijn werken Verder zegt U, niet bij een zaakwaar nemer, doch bij iemand, die de Rechten volkomen meester is, advies te hebben ge vraagd. Het Aan intusschen best mogelijk zijn, dat Gij toch bij een zaakwaarnemer terecht gekomen zijt. Iemand, die in zijn vrijen lijd liefhebbert in rechtskwesties en geen advocaat is, is een zaakwaarnemer, ook al is hij meester in de rechten. Tegenover de meening van Uw adviseur, Deerenberg is onjuist, staan ook nog an dere meeningen, want ik heb van verschil lende meesters in de rechten, geen zaak waarnemers, doch practiseerend advoca ten, inenschen van de practijk dus, brie ven ontvangen, waaruit blijkt, dat deze heeren het volkomen mtet mij eens zijn. Natuurlijk neem ik het aanbod aan. dat Uw adviseur mij zal uitleggen, dat hij het juiste advies gegeven heeft. Bepaal tijd en plaats, ik zal er zijn. Misschien heeft U geen bezwaar, dat ik een practiseerend advocaat meebreng. Laat Uw neef Jod. die rechten studeert, er vooral bij zijn. Wel licht steekt hij er ook nog wat op voor ia- ter. Ik twijfel niet, dat hij tot de slotsom De heer Deerenberg vergist zich ander maal. Indien hem dit gerust kan stellen deel ik mede, dat mijn adviseur een prao- tiseeremf advocaat en procureur is. "Overigens zie ik uit het bovenstaande, dat de heer Deerenberg Jkich in rechts kwesties toch niet thuis gevoelt en assis tentie van een practiseerend advocaat noo- dig heeft. Deze zelf-erkenning doet mij genoegen Over tijd en plaats van het onderhoud kan de heer Deerenberg zich verstaan met den uitgever van dit blad. Wat het opschrift betreft, dit is er go- heel naast. Ieder die lezen en begrijpen kan weet dat een onderteekenaar van een stuk ook de schrijver is. Het is dus Kijk uit Schrijver van Rondom en niet Kijk uit en Schrijver van Rondom. Wie zich, aan rechtskwesties waagt moet zeker goe4 kunnen lezen en begrijpen. JAN KIJKUIT. VOETBAL DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. „Sportclub" speelt thuis voor da Lekschildwedstrijden tegen „Berg ambacht". Schoonhoven. Het zal er eindelijk een® van komen, dat „Sportclub" zijn tweede wedstrijd kan epelen voor de Lekschild- wedstrijden. Reeds tweemaal kwam bij hot ,.Sportclub"-bestuur bericht om uitstel van een vastgestelden wedstrijd en het ifi nu maar te hopen en te wenschen, dat het nu vastgestelde programma afgewerkt kan worden. Voor Zondag dan is vastgesteld de wedstrijd „Sportclub".Bergambacht", aanvang half drie. „Bergambacht" heeft reeds twee nederlagen te incasseeren ge had en mocht zij Zondag weer verliezen, dan is zij practisch wel uitgesloten voor de eerste plaats. Maar „Bergambacht" ia er de ploeg niet naar, om de moed zoo spoedig te laten zakken, en wij zijn er van overtuigd, dat zij alles in het werk zal stellen, op het Sportterein alhier een zoo goed mogelijk resultaat te behalen. De wedstrijd kan er des te spannender doot! worden. De leiding is in handen van dote heer K. F. L. Nolte. van Gouda. Wij laten hier nog volgen het thans ge wijzigde programma: 12 Juli: SchoonhovenBergambacht Groot-Ammers—-Ammerstol. 19 Juli: BergambaehtGroot-Ammera. 2ö Juli: AmmerstolGröot-Ammera. BergambachtSchoonhoven. 2 Aug: Groot-AmmersSchoonhoven. 9 Aug.: Groot-AmmersBergambacht. SchoonhovenAmmerstol. 10 Aug.: SchoonhovenGroot-Ammers. ArkeL Voetbaluitslag: A.S.V.—H.V.V. 4—3. Bjj de seriewedstrijden te Zalt-Bom- mei behaalde de korfbalclub Ado alhier in de 3de afd. een len prijs, zijnde een zil veren beker. Bergambacht. Zaterdagmiddag speell het le elftal der „Zwaluwen" (junioren) een competitiewedstrijd tegen Gouda G Het zal eén spannende wedstrijd zijn, want Bergambacht wil van de onderst» plaats af komen. Krimpen a.d. Lek. Zaterdag krijgt DiJ A Jun. bezoek ^an Ammerstol Jun. voor de Junioren-competitie van den G.V.B. Zondag vindt het tournooi om den Di lettant-Wisselbeker plaats. Het program ma luidt als volgt: 1 uur n.m. Dilettant— Lekkerkerk; 2.15—2.30 C.K.C.—D.C.V.; 3.30—4 DU. jun.—D.G.V. jun.; 4—5.15 Verliezer A—Verliezer B; 5.15—7 Eind- st/ijd. 7.05 Prijsuitreiking. De le prijs is Dilettant-Wisselbeker; de 2e prijs een fraaie beker; de 3ae een ver zilverde lauwerkrans; de 4«> een verzilver de plaquette. Nieuw-Lekkerland. Dinsdagavond speel de hier Excelsior I een vriendschappelij- ken wedstrijd tegen Alblasserdam I. Uit slag 51. Zaterdag speelt op bet terrein alhier 's avonds van 5 tot 7 uur Excelsior II te gen Pelikaan II van Zwijndrecht, cn van 79 uur Excelsior I tegen Pelikaan I. Te Kinderdijk speelt Zwerver III een thuiswedstrijd tegen Oranje-Wit Hl van Dordrecht. Zwerver I gaat op bezoek bij WIA I to Rotterdam. Sliedrecht Zondag vertrekt Sliedrechtl naar Rotterdam om daar deel te nemen aan da» seriewedstrijden om den „Gevleu- gelden Bal", die jaarlijks door The Rising Hope worden uitgeschreven. Sliedrecht I speelt van 1.45 uur tot 3 uur tegen CoalL Stolwijk. Zondagmiddag heeft de eind- wedstrijd plaats om den zilveren bal. De vereenigingen die hieraan deeluemen ztjo Gouda 3—Groeneweg I om de 3o en 4® prijs; Moordrecht 2ON A 3 om 4® au 3 TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. SchoonhovenscN Courant VRIJDAG 10 JULI T93f SullcnlanJiclic SSjJragc, Kaboel, 1 Juli 1936. De geheimzinnige aanslag, die in het begin van dit jaar op den koning van Afghanistan gepleegd werd. is thans ein delijk door het uuvermoeide perken van den Specialen Britsch-Indischen Dienst voor een groot deel opgehelderd. In Eu ropa heeft men over deze aangelegenheid nauwelijks iets vernomen. De Afghaan- sche regeeriug en ook de koloniale regee ring te Delhi hadden goede redenen, de zaak niet aan de groote klok 1e hangen. In de harem van koning Zahir Gjah doken plotseling een aantal jonge meisjes op, wier vingernagels bestreken waren met een tot nog toe onbekend, snelwer kend vergif. Zij jfèlf waren door een bij zondere levenswijze geheel immuun voor gevaarlijke stof. Maar indien deze meisjes de emir met hun scherpe nagels hadden verwond, dan was hij natuurlijk een man des doods geweest. Zahir Sjah, door den geweldadigen dood van zijn va der Nadin Khan voorzichtig geworden, rook echter onheil. Hij hield de vrouwen ▼an zich af, liet hen zorgvuldig bewaken en ontliep zoo den dood. De Britsch-Indische Geheime Dienst, die door de regeering van Kaboel van de mysterieuze aangelegenheid was in ken nis gesteld, liet de zaak echter niet rus ten. Het 'onderzoek heeft bijna een half jaar geduurd, doch dan ook een positief resultaat opgeleverd. Thans is het bewys gebracht, dat achter den mislukten aan slag de „dolle fakir van den Khyberpas" «tond. Hij zelf noemt zich de „Ghandi van hef geweld". Zijn aanhangers daarentegen noemen hem den „wandelenden openbaring van den profeet Mohammed". In ieder geval bezit bij een buitengewoon grooten invloed en zijfa rijkdom komt niet in de laatste plaats tot uiting in het feit, dat hij een harem van niet minder dan 319 vrouwen heeft. De Britsch-Indische Geheime Dienst beeft op het oogenblik de bewijzen in han den, dat het deze „dolle fakir" was, die Arman Oellah uit het land dreef, omdat deze heerscher een al te groote voorliefde ▼oor de Europeesche cultuur aan den dag had gelegd. Het viel den fakir indertijd niet gemakkelijk, de eikaar hevig bestrij dende stammen tot een gemeenschappe- lijken oorlog tegen den koning te vereeni- gen en zijn eigen strooma nnen door den vroege ren waterdrager Bacha-i-Saqnao te doen dekken. In dit woeste hooggebergte heerscht nog op het oogenblik de bloed wraak en er beslaan veeten, waarvan de oorzaak al meer dan honderd jaar terug ligt. Maar een ding was voldoende om alle stamhoofden met elkaar te verzoenen n.l. et op te wijzen, dat Aman Oellah den vrouwen groote voorrechten schonk. Het duurde geen drie weken, of de koning moest met zijn schoone gemalin Soeraya het land verlaten. De grimmige haat van den dollen fakir geldt vooral den Britten, de vriendschap, die Aman Oellah's opvolger voor de En- gelschen koesterde, was ook de ooriaak. van het fe^t, dat hij vermoord werd. Eenigen tijd voordat deze moord plaats vond. hadden eemge aanhangers van den dollen fakir zich weer eens op het oor logspad begeven en een aantal Brltsche soldaten om het leven gebracht. In hun woede hadden de Engelschen besloten de gevangen genomen Afghanen bijzonder gevoelig te straffen. Eerstens werden de opstandelingen niet gefusileerd, doch op gehangen, wat voor een rechtgeloovig Mu zelman wel bijzonder smadelijk is, daar de ziel in dit geval liet lichaam langs een verontreinigden weg verlaat en daarom in het vagevuur) een helsche reiniging moet ondergaan. Bovendien hadden de Tom mies de dooden gemeenschappelijk met een paar zwijnen begraven. Een grootere beleediging kan men een Muzelman niet aandoen, want het varken is een onrein en vervloekt dier. Het meest vertoornd waren de fanatieke Moellah's. Hun woede richtte zich echter minder tegen de En gelschen dan wel tegen den Afghanenko- ning Nadir Khan. die een vriend van de Britten was. Nadir Khan kwam dan ook weinige weken later door vergif om het leven. 10.000 roepyen belooning. „Wanneer de Engelschen Britsch-lndië verliezen, dan zal het door den Khyber pas gebeuren", zoo luidt een oud gezegde, waaraan alje Britsche soldaten, die in Indië dienst doen, gdooven. Afghanistan is als bufferstaat tusschen Rusland en Britsch-lndië van buitengewoon groote beteekenis en de Britten verdedigen daar om deze belangensfeer met het daartus- schen liggende formeel tot Engeland be- hoorende. doch in werkelijkheid gehe°l onafhankelijke bergland Afridistan, dat ook den dollen fakir huisvest, zoo taai als manr mogelijk is. Zij willen den gevaar lijken priester dood of levend in handen krijgen en hebben daarom op zijn hoofd een prijs van 10.000 roepyen gezet. Zü hebben zelfs reeds getracht met bommen werpers tegen hem op te treden. Maar de dolle fakir spot met ieder gevaar. Hij weet, dat ook de modernste wapens lu deze woeste bergstreek weinig tegen hem kunnen uitrichten. (Nadruk verboden). HET BESTELLEN VAN PATRONEN. Bij h«t bestellen van patronen steeds opgeven het nummer, dat gedrukt staat onder de afbeelding en de verlangd» maat. Daar bij dezen patronendienst niet met administratie- en incassokosten wordt ge rekend, kunnen alleen patronen geleverd worden na ontvangst van bet daarvoor opgegeven bedrag. De prijs van de patronen staat bij do afbeeldingen aangegeven. Men kan het be drag overmaken per postwissel, in postze gels of gireeren op postrekening 13763 aan de redactie van dit blad. Bestellingen van Knippatronen, w«lke Donderdag niet in ons bezit zijn, kunnen eerst in de volgende week in behandeling komen. DUNNE Z0MERJAP0N. G 64. "Prijs per patroon f 0.35 voor adm- en verzendkosten. Gebloemd of met andere patronen be drukte voile of georgette geven een heer lijk luchtig japonnetje, dat op warme zo merdagen ongetwijfeld goede diensten be wijst. De puntige halsuitsnijding kleedt mooi af, terwijl de in klokken valtende pelerinekraag niet breed maakt, omdat een dun weefsel is gekozen. In liet lijfje aan de voorzijde zun twee naar alkander toe- loopeude nervures gemaakt als voortzet ting van de opgestikte zijstukken van de rok. In zijnaden, voorpand en aan de schouders worden postuurnaden gemaakt; rug en achterbaan zijn glad, alleen een paar heupnaadjes in de laatste. TaiHelyn is voor deze groote maten 5 CJt. lager aangebracht. i* de maten 48—50—52 JAPON VAN WASCHBAAR MATERIAAL. G 67. Prijs per patroon f 0.35 voor adm.- en verzendkosten. Dit model van effen materiaal heeft een dubbele kraag en manchetten, waarbij het onderstel b.v. van wit gemaakt wordt. De kraag is smal en heeft scherp gepun te revers. De gladde mouwen zijn inge zet, terwijl de ceintuur van hetzelfde ma teriaal is en behalve een paar puntig go- knipte patten, een eenvoudige gesp heeft. De rok heeft een gladde achterbaan en een voorbaan, die aan de zijkanten een ingezette plooi heeft*. Patronen in do maten 4042—44 SPINAZIE, EEN DER BESTE GROENTEN. Wellicht geen groente is zoo buitenge woon goed voor den opbouw van het or ganisme als Spinazie en daarom is bet zéér noodzakelijk, dat het kookvocht, dat o.a. ijzer, phosfbr, en verschillende vita minen bevat, niet weggegooid wordt, doch b.v. met bijvoeging van water tot soep wordt verwerkt. Deze groente is uitste kend voor het bloed en niet minder als zieken- en kinderkost. Men wascht spinazie grondig en doet b.v. bij het eerste wasch- water een handvol zout, dat wy volgen de wasschingen echter weer verwijderen, zooda't men niet bang behoeft te zijn, dat de groente te zout wordt. Na het wasschen goed uit laten lek ken en uitdrukken, zoodat alle overtollige vocht verwijderd wordt, daarna opzetten,, zonder deksel, waardoor de mooie kleur behouden blijft. Wanneer het Wat later in den zomer wordt, moet men vooral opletten, dat men geen uitgeschoten blaadjes krijgt, d w.z. waarin knopjes zitten: de groente krijgt hièrdoor een onaangename smaak. Na het koken, dat vooral niet te lang moet geschieden, hakken pn stoven met boter en bestrooien met wat bloem. zoowel thuis als op reis, is Purol. Deze ver zacht en geneest zonnebrand, doorzitten, schrijnen, stukloopen, insectensteken. mug- genbeteij en allerlei huidverwondingen. Tube 45 ct. Doos 60-30 ct. Bij Apothen Drog. RABARBER MET VLA EN BISCUITS. 500 gram rabarberstelen, half pakje vauille, custard, rum, 100 gram suiker, 1 ons zachte biscuits, b.v. bonne-mère. Wij willen de rabarber gecombineerd met vla cn biscuits opdienen en gebrui ken gemakshalve een half pakje custard- poeder. waarvan wy een via koken door 3 dl. melk te koken, desnoods één lepel sui ker toevoegen en de custard met een klein half kopje melk aanmengen en bij de kokende melk voegen, daarna alles nog even door laten koken en flink opkloppen met een klontje boter, de vla wint dan aan smaak en wordt luchtiger. De rabarber hebben wij onderdehajid ook gekookt, na ze eerst aan kleine stuk jes te hebben gesneden, gewasschen en met het aanhangende water en 100 gram suiker gaar gekookt, daarna mt 10 a 15 gram maizena gebonden te hebben. In een schaal worclt eerst een laag zachte biscuits gelegd, daarna komt de rabarber er pp en het laatst de afgekoelde vla, desnoods eenige biscuits achterhou den en deze gekruimmeid over den boven laag strooien. EVENVEELTJES. 2 eieren en het gewicht hiervan aan lichte basterd suiker; zelfrijzend bakmeel; boter; geraspte citroenschil, flesohje vruch tensaus. We kunnen ongeveer rekenen, dat een middelmatig ei vijftig gram weegt en ne men dus ongeveer 100 gram is ongeveer 1 theekopje suiker, 100 gram bakmeel, en 100 gram boter, waarna we de boter eerst in een verwarmde pan doen en daarna zoolang roeren met de suiker, tot dat een roomige massa ontstaat, waar bij de schuimig geklopte eierdooiers wor den gevoegd en fepelsgewijze het gezeefde bakmeel en de geraspte citroen. Kleine beboterde vormpjes worden voor drie-vier de gevuld met het deeg, en 20 min. in een middelmatig warmen oven gebakken, daarna gestort, opgediend met jamsaus, die we maken van twee flinke lepels jam, die verdund worden met heet water. Over elk gebakje wordt een weinig saus ge goten. Heel goed kan men ook fleschjes saus gebruiken. HUISVROUWEN-ZORGEN IN DEN ZOMER. Op warme dagen kost het menige huisvrouw heel wat hoofdbrekens om te voorkomen, .dat de spyzen bederven, melk zuur wordt enz. Zoodra de melk in huis komt, moet men ze koken, voegt op 1 L. bv.. een plat dessertlepeltje suiker toe en koelt ze snel af. Zelfs op dagen, dat er onweer in de lucht zit. houdt melk zich dan vrijwel al tijd goed. Wil men ongekookte melk gopd houden, dan doet men ze in een aar dewerkkan, die men afsluit en in een pan met water plaatst, dat steeds vernieuwd wordt. Bouillon kan men goed houden, wan neer men deze zonder soepkruiden trekt en daarna in met heet water schoonge maakte flesschen overgiet, die met een prop watten afgesloten en op een donke re koele plaats bewaard worden. Soep kan men bewaren, aadat men ze eersf zeeft, zoodat alle groenten resten achter blijven, daarna nogmaals opkoken en koel bewa ren. Yleesch en groenten resten bewaart men in een steenon kom, die men met een bord of deksel afsluit, nadat men de bo venlaag overgoten heeft met een laagje warm vet. dat na het stollen oen lucht dichte afsluiting geeft. Het vet kan later afgeschept en gebruikt worde* woor bet braden of amorea w HET VERSCHE KADETJE. Sedert vele jaren voerden De hotels een stille strijd Voor terugkeer van zoo'n heerlijk Versch kadetje bij 't ontbijt. Och. de kalme Nederlanders Maakten daarom geen kabaal, Maar de buitenlandsche gasten Mopperdon haast allemaaL Dat gemopper drong tenslotte Ook tot den minister door En hij leende aan hun wenschen Eindelijk een willig oor. Z^o werd dus het versche broodje Officieel in eer hersteld, Schoon dit privilige enkel Voor hotelbewoners geldt. Hier doet de zoo lang verwachte Dus haar glorieuze entréel Hotelhouder, kellners, gasten, AUen zijn nu dik tevree. Evenwel, ook and'ren kijken Haar thans weer begeerig aan, Maar hun blijft niets anders over Dan naar een hotel te gaan. (Vergadering van Woensdag.) Motie-Kupcrs verworpen. Aan de orde was de stemming over de motie-Kupers, waarin wordt aangedron gen op verhooging van de extra-bydrage over 1936 in de kosten van verstrekking van kleeding enz. aan ondersteunde en te werkgestelde werkloozen. De motie werd daarop met 53 tegen 19 chauffeurs. RijtijJtnwrt Vervolgens vingen de algemeene be schouwingen aan over het wetsontwerp, houdende bepalingen, beoogend het tegen gaan van oververmoeidheid van bestuur ders van motorrijtuigen. In dit ontwerp wordt een algemeene maatregel van het bestuur in het vooruit zicht gesteld, waarin werk- en rusttijden van motor- en rijtuigbestuurders worden geregeld, waarbij een maximum is bepaald van 10 uur per dag en 55 uren per week. De heer v. BRAAMBEEK (S.D.) vreesde dat de dienst- en rusttijdeu van bet personeel in dienst van openbare ver voermiddelen niet geheel bij „Waterstaat" zou komen, hetgeen de eenheid van op vatting zou tegenhouden. Hy pleitte ervoor om deze werktijdenregeling geheel bij Wa terstaat onder te brengen. A De heer DROP (S.Dkon zich met het ontwerp en de gedachten van den toekomstïgen a'gemeonen maatregel van bestuur vereenigen. Bedenkingen had - hij tegen de regeling van het toezicht. Voor de algemeene controle zyn slechts tien menscheo beschikbaar, &1 heeft ook de rijks- en gemeente-pohtie een taak. Melkauto's. Dat aantal is te weihig. Ter zake van de Zondagsrust voor chauffeurs m dienst van zuivelfabrieken of melk transporton dernemingen moeten eveneens doelmatige regplingen worden getroffen. Door ondoelmatige bepalingen betreffen de de particuliere bestuurders moet het goede van het ontwerp niet in discrediet worden gebracht. Dr. VOS (L.) zeide, dat het wetsont-' werp hem sympathiek was. Het is een uitermate moeilijke materie. Evenwel het percentage der ongevallen, welke onmid dellijk aan oververmoeidheid zijn te wij ten. is gering. Speciaal bij de z.g. „heer- rijders" is het moeilijk te bewijzen of een ongeval door oververmoeidheid is ont staan. De sterke drank moet in vele ge vallen als de schuldige worden aange merkt. De regeering passé er voor, de autobus- en taxi-ondernemingen, die het beide zeer moeilijk hebben, niet te zeer te bemoeilijken, laat eerst onderzocht wor den, welke rol de autobus-chauffeurs bij de verkeersongevallen spelen, alvorens te strenge maatregelen worden genomen. Ook de rijtijden van de z.g. ..heerrijders" konden den heer Vos niet bekoren. De rusttijden en rijtijden zyn door niets ge motiveerd. Grijpt men te dien aanzien te sterk in, dan rijst het gevaar, dat de snelheid zal worden opgevoerd. Oververmoeidheid na een ongeval valt mottüifc 1» ooostateeren. Het to dus vra lastig oververmoeidheid als strafbaar ele ment in te voeren. Wil de minister dit toch, dan moet hij de „heerrijders" ten minste bevrijden van den overjast, welke hun zal worden aangedaan. Een algemee ne regeling moet ook bepalingen inhouden betreffende den toestand vag bet mate riaal, het opvolgen van, verkeersregelen, het rijden van fietsen op de rijwegen als er fietspaden naast zijn; tenslotte ten aan zien van het lichtvraagstuk. Mevr. BAKKER NORT (V.B.) had bezwaar tegen de uitgebreide delegatie van bevoegdheid in een algemeenen maatregel van bestuur en vond eveneens, dat over vermoeidheid moeilijk zal zijn te consta- teeren. De „lieerrijders'' behooren in dez» regeling niet thuis. De heer AM E LINK (A.R.) juichte de indiening van dit ontwerp toe. Vele chauffeurs hebben onbehoorlijk lang» werktijden. Er wordt veel overgelaten aan algemeenen maatregel van bestuur, doch dat kan moeilijk anders. Epr. was van oor deel, dat met het element van overver moeidheid een moeilijk punt in het ont werp wordt gebracht. De heer BAKKER (G.H.) wees op d® moeilijke controle, welke bijv. overtredin gen van autobus-ondernemers, die zelf rij den, zullen opleveren. De heer BON GA ERTS (R.K.) wees eveneens op de moqilijk te regelen mate rie, wegens de combinatie van de regeling van dienst en rusttijden en de bescher ming van de veiligheid van het verkeer. De heer WESTER MAN (Nat. Her stel) achtte Overheidsbegrippen op dit terrein noodig. Hij betreurde het echter, dat de regeering de oververmoeidheid, tot in het ongerijmde introduceert. Zij bereikt daardoor een andere oververmoeidheid, n.l. van het Nedorlandsche volk, dat van ver doorgedreven regelingen genoeg be gint te krijgen. Wie kan nu bepalen, dat een „heerrij der" rïiet langer dan 4 uur achtereen een auto mag besturen. Wie in een oude auto rijdt heeft na één uur een lichte hersen schudding, wie een modernen wagen be stuurt, bemeikl na 4 uur nog niets van eenige „oververmoeidheid". Hoe is te con- troleeron, dat een „heerrijder" al 4 uur achtereen achter het stuur heeft gezeten? De heer SNEEVLIET (Revr. Soc.) verklaarde tegen uitgebreide volmachten der Regeering op dit punt aangewend ten behoeve van de chauffeurs geen bezwaar te hebben. De heer DE VISSER (comm.) heeft groot bezwaar tegen de bevoegdheidj welke hetwetsontwerp aan de regeering gseft, met betrekking tot ontheffing van allevlej bepalingen. De hper VAN DIS (S.G.) vraagt waar om het noodig is, dat'heerrijders niet lan ger dan vier uur mogen sturen. Dat be vordert de veiligheid toch niet. De regeering zal de vciligneid meer bevorderen, aj« zij ophoudt, asfaltwegen aan te leggen, welke bij regen zeer gevaar lijk zijn. Nog niet één procent der verkeersonge lukken wordt veroorzaakt door ovarvcr-. «oeidheid. Daarom is het wetsontwerp

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 2