nn mnt w mu mv FEUILLETON. BINNEN TWAALF. UUR.... Binnenland Gemengd Nieuws j Van Rondom Plaatselijk Nieuws dat de persoonlijke vrijheid, met name de heerrijders, aantast, niet gerechrvaardigd Antwoord van minister Slingenberg De MINISTER VAN SOCIAJLE ZAKEN, de heer Slingenberg, z<gt, dat de voorschriften betreffende veiligheid en dienst- en rusttijden, nu voorgesteld, zijn het geval geweest van wat bij de spoor wegen reeds bestond. Be geheele regeering was het eroVer eens, dal er ook voor de openbare voorschriften moesten komen. Men zegt dat de controle moeilijk is. Maar als een ongeluk b ykt te zijn veroor zaakt door overtreding van de thans aan hangige wet, zal de straf zwaarder zijn. Dit zal de menschen van overtreding er van weerhouden. De regeering zal over den algemeenen maatregel van bestuur overleg plegen met de organisaties van werknemers en werk gevers en met de groote verkeersbonden. Antwoord yan minister Van Lidtti de Jeude. De MINISTER VAN WATER STAAT, de heer Van Lidth de Jeude, zegt, dat de directeur van het centraal bu reau voor de statistiek aan spr. heeft meegedeeld, dat men niet zeggen kan, dat het aantal ongevallen door oververmoeid heid minimaal is. Men maakt bezwaar tegen de bepalin gen nopens heerrijders. Maar er bestaat een onverbrekelijk verband tusschen rijtijd en veiligheid. Als zelfstandige chauffeurs wel onder de wet vallen, vyaarom dan heerrijders niet? Dit ware meten met twee maten. Oververmoeidheid is in vele gevallen te eonstateeren, al zullen anderen doof de mazen van het net glippen. De bepaling van het vier uur rijden van heerrijders zal Wellicht kunnen worden gewijzigd. De' Kamer keurt het wetsontwerp goed. Handelsreizigers m handels agenten. Aan de orde is het wetsontwerp wes telijke bepalingen omtrent handelsagenten IQ handelsreizigers. De heer DROP (S.D.) beschouwt wetsontwerp als een doortrekking ep de pet op het arbeidscontract De heer TERPSTRa' (AR.) wit zijn woidoenmg over de resultaten van het ■owerleg tusschen de regeering en de vaste oommissie voor privaat- en strafrecht. Hij dankt den minister voor zijn bereidwillig heid lot dit overleg. De MINISTER TAM JUSTITIE de heer Van Schaik, zegt, dat de commis sie ach met bepaald heeft lot critiek, maar deskundigen, opbouwenden arbeid mede heeft verricht. Het wetsontwerp brengt een niet onbelangrijke verbetering der positie van handelsagenten en handels neizigers. De Kamer keurt het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming goed. Em raadadviseur. Aan de orde ie hot wetsontwerp tot wij ziging en verhooging van oud-hoofdstuk X der rijksbegrooting voor 1935 (oeconomi- •che zaken). De hoer VAN DER HEIDE (S.D.) bespreekt de aanstelling tot raad-adviseur van den hoengeganon regeeringscommis- 8aris voor de hulpverleening aan de melk veehouderij in vasten dienst. Spr. kan zich niet onttrekken aan den indruk, dat de post van raad-adviseur voor dezen per soon is gemaakt. Hij schrijft nu een ge schiedenis van de crisiswetgeving. Een De vijand gooide zich met een ruk om. „Mooi!" dacht Trant. „Eén-nul voor inijl" Zijn juichkreet bleek gerechtvaardigd, de aandacht van den vijand was weer op het ravjjn gevestigd. Na een oogenblik te hebben stilgestaan, ging de vijand snel te rug naar den rand van den afgrond en keek nu beter naar beneden. De bodem was half verscholen en nog in diepe scha duw gehuld. Hij tuurde eenigen tijd naar beneden en toen hij keek, lichtte er iets fiinsterends in zijn hand. „Barlowl" riep de vijand opnieuw. Stilte. „Wie is daar?" Weer stilte. Toen begon de vijand langs den rand van het ravijn te loopen. Er was maar één weg naar beneden. Toen hij dien bereikt had, stond de vijand stil en tuur de andermaal. Hij herhaalde zijn vraag, maar slechts zijn stem kwam naar hem te- „Drommels!" mompelde hij en begon af te dalen. Zijn beenen verdwenen, zijn romp, zijn hoofd. Trant wipte van uit zijn beschutting te voorschijn en kroop naar de plek. Hy kwam zoo dichtbij als hij maar kon, zon der gezien te worden en wachtte, op den grond gelmrkt, in scherp luisteren. In zgu geest stelde hij zich dat afdalen voor, frobeerde dén tijd te bepalen. Hij zag in sim verbeelding de voorzichtige gestalte aaar beneden klimmen, van tijd tot lijd •ükstaand en rondkijkend! Onderwijl trach tend de duisternis te doorboren, zijn re volver omklemd, ea tot ommddellyk haa- I mooi onderwerp voor een dissertatie. Maar hiervoor heeft men geen raad-adviseur noodig. De minister neme den post terug. De heer VAN POLL (R.K.) spreekt in gelyken geest. De lieer BOON (lib.) eveneens. De re geering heeft steeds verklaard te willen bezuinigen en geen onnoodige uitgaven te willen scheppen. Spr. dient een amende ment ia, tot srhrapping van den post. De MINISTER VAN LAND BOUW en V I S S G H E R IJ, de heer Deckers, zegi dat de functionaris f 18.000 verdiende bij een particuliere instelling. l)e regeering heeft hem toen gevraagd, in dienst van het Rijk te treden voor de cri sismaatregelen, op f 12.000 salarile. Hij heeft het offer gebracht en zwaar ijerk verricht, dat hem een deel van zijn gezond heid heeft gekost. Hg is hersteld, maar kon zijn vroegere werk niet meer opvatten. Er ie geen nieuwe regeeringscommissaris in zijn plaats benoemd Dit kost dus niet meer geld. Deze heer is toen tot raad-ad viseur benoemd. Het schrijven eener ge schiedenis van de crisis-wetgeving is ab soluut noodzakelijk. Maar de Kamer blijkt bezwaar te hebben tegen de creatie van raad-adviseur aan zijn departement. Spr. apprecieert dit en neemt bet amendement- Boon over. De heer BOON (lib.) vraagt een na dere inlichting, waarop minister Deckers antwoordt, te zullen overwegen wat hij moet doen om de positie van den desbe- treffenden persoon behoorlijk te regelen. De Kamer keurt het wetsontwerp goed. Nitorpell*tif-D« Visser. Aan de orde is de interpellatie van den beer DE VISSER met betrekking tot het optreden der regeering naar aanleiding van de visschersstaking te IJmuiden en bet stopzetten van steunuitkeering aan werklooze visschers. De heer DE VISSER $C.) MeH de wolgende vragen: 1. Acht de regeering bet geoorloofd ha rerzijds bij een arbeidsconflict tusschen werkgevers en arbeiders aks bij de staking m het visscbersbedrijf te Umuiden door bepaalde maatregelen de zijde van de werkgevers te kiezen? 2 Is het uitsluiten van de visscherij- en andere arbeiders uit den werkloozensteun, indien ze uiet bereid zijn, den arbeid van bun stakende vakgenoot en over te nemen, geen ongeoorloofde inmenging van de re geering ten bate van de werkgevers? 3. Is het juist dat behalve de stakende viascheryarbeiders te IJmuiden, ook de werklooze vak gen ooien daar ter plaatse van werklooaensteim zijn of worden uitge sloten? 4. Is het jwist, dat in verband met de visscherijstaking te IJmuiden. de vissche rijarbeiders in andere plaatsen - zelfs indien daar een andere loonregeling geldt van werkloozensteun zijn of worden uit gesloten, indien zij 'weigeren, den arbeid van hun stakende vakgenooten Ie verrich ten? 5. Is het juist, dat werkloozen, die reeds geruimen tijd het visscherijbedrijf hebben verlaten en andere werkzaamheden ver richting, thans mot inhouding van steun worden bedreigd, indien ze den arbeid van hun vroegere vakgenooten, die in staking zijn, niet wenschen over te nemen? 6. Is de regeering bereid, de maatrege len, waardoor werkloozen0 tot onderkruipe rij wordpn geprest, oogenbjikkelijk in le trekken en in het landsbelang haar in vloed aan te wenden op de reeders, om delen gereed. Het laatste stuk van de af daling teekende zich voor zijn geestesoog af, de aankomst op den bodem, het angst vallig rondkijkentotdat. „Verduiveld!" Trant hield den adem in. Hij behoefde nu niet meer te gissen. Die scherpe uit roep van beneden verried het bereikte punt Het kostte hem al zijn zelfbeheersching om niet overeind te veeren en over den rand van bet ravijn naar bevestiging te spieden. Maar de tucht won het pleit. Hij be woog niet. Hij berustte erin nog een paar minuten geduld te hebben. Intusschen moest hg voortgaan met nog wat le wach ter. De gestalte beneden, na de gruwelijke ontdekking te hebben gedaan, onderzocht nu Barlow's lijk. Weer stelde Trant zich voor oogen, hoe twee zenuwachtig trillen de handen in de zakken grepen, op een portefeuille stietten en dje openden. Maar de portefeuille zou leeg zijn, op een half velletje papier na, waarop de vinder, als hij een lucifer aanstak, of er een electri- sche lantaarn op richtte, of het meenam naar den rand van het ravijn, waar het grauwe licfet juist doordrong, deze mede- deeling zou lezen: „Je bent verslagen. Er zijn op dit oogenblik vier revolvers op je gericht. Als je dit ravijn levend wilt verlaten, moet je roepen en zeggen waar je belde gevangenen zijn. En je moet be neden blijven, voortdurend doop de revolvers bewaakt, totdat de waarheid van je woorden bewezen is. Dan alleen tul je «"en kans hebben op je geld. An ders zal je worden neergeschoten als een rat ia de val. Je hebt vgf minu ten." Dat was het wat Chris holme in de por tefeuille van Barlow vond» in plaats uaa I het conflict ten spoedigate Ie doen beëin digen? 7. Is het der regeering bekend, dat het conflict in het visscherijbedrijf te IJmui den goeddeels is te wjjten aan den deso- laten toestand, waarin het bedrijf ver keert en grondige saneering hiervan drin gend noodzakelijk is? 8. Is de regeering bereid, met bekwa men spoed den noodzakelijken bijstand aan het visschersbedrijf te verleenen, op dat aan de wanverhoudingen een einde kome en de nadeelen niet op de arbeiders, wier levensbestaan reeds ver beneden een redelijk minimum is gedaald, worden af gewenteld? 9. Is de regeering bereid, nu het con flict door de vakorganisaties is erkend, oogenblikkelijk maatregelen te treffen, waardoor de inhouding van steun San de werklooze visschers en gewezen visschers, die niet staakten, maar bij het uitbreken van het conflict werkloos waren, niet meer plaats heeft en geleden schade aan hen eventueel te vergoeden, dan wel direct steun in natura te doen verstrekken? MX Is de regeering bereid, maatregelen te treffen, zoodat direct na het beëindigen van het conflict de werkloozen een na deelen van de plaats gevonden hebbende stakin gzullen ondervinden? De MINISTER VAN SOCIALE ZAKEN, de heer Slingenberg, zegt, dat volgens den beer De Visser de regeering geen enkel recht heeft om den steun in te trekken. Ware dit waar, hij zou ook ove rigens gelijk hebben. Maar de intrekking heeft een rechtstond. Ja, de regeering is er toe genoopt. De rechtsgrond wordt ge vormd door de reglementen op de werk loosheidsverzekering. ke. van den Centra- len Bond van transportarbeiders. Het re glement bepaalt, dat geen urtkeering wordt gegeven aan leden, wier werkloos heid het gevolg ie van staking of uit sluiting Geen steun wordt gegeven aan hen, wier werkloosheid het geVMg is van staking of uitsluiting. De heer SNEEVLIET fr.sbetoogt, dat er in dezen tijd groote behoefte is aan wilde stakingen. De heer KUIPER (R.K.) zegt, dat hem gebleken is. dal men te IJmuiden roet een wilde staking te doen heeft. Een wilde staking ondermijnt den vakbond «n r naakt hem tot een onbeduidend groepje. De heer DROP (S.D) zegt, dat een groot percentage der werklooze visschers langer dan twee jaar niet gevaren heeft en dus geen uitrusting meer heeft. De mi nister bedenke dit. als hij spreekt over werkloozen, die weigeren voor stakers ia te vallen. De interpellatie wordt gesloten. Slotwoord. De VOORZITTER zegt, dal de agenda thans is uitgeput. Hij sluit behou dens nadere bijeenroeping deze laatate openbare bijeen komst in dit zittingsjaar. DE OPHEFFING DER SANCTIES, Maatregelen onzer regeering. De Nederlandsche regeering treft de noo- dige voorbereidingen opdat, overeenkom stig de aanbevelingen van de vergadering van den Volkenbond en het Coördinatie comité de sanctie-maatregelen tegen Italië met ingang van 15 Juli zullen worden op geheven. tien duizend pond De Worsteling op don rand. Vijf minuten! En vier revolvers op hem gericht I Chrisholme, de afperser, keek uit zijn zwart hol omhoog en ondervond voor het eerst de gevoelens van de menschen, die hijzelf zoo vaak tot wanhoop gedre ven had. Nu was hij de enkeling tegen ve len. Tot nu toe was het juist andersom geweest en was hij met velen tegen één geweest! Hij keek naar boven, maar al wat hij zag waren gestalten der verbeelding. Hij richtte zijn revolver omhoog en vuurde in het wilde weg naar boven. Dat was zijn antwoord. Toen trok hij naar den zij wand van het ravijn en telde de seconden. Die seconden vergleden. Werden tot mi nuten. De spanning was bijna ondragelijk voor den man boven aan het ravijn, zoo wel als voor den man beneden. Een idee kwam in Chrisholme op, ge boren uit een natuurlijken drang tot zelf behoud en yen volmaakte afwezigheid van medelijden of fijn besnaard gevoel. Hij stak een sigaret op, deed een vlug gen haal en hield hem toen op armslengte van zich af. De schaduw houdend, liep hij langzaam op het lijk van Barlow toe. stopte de sigaret in den mond van den doode en bevestigde hem daar. Toen sloop hij weg. De genieene, harte- looze krijgslist was gebaseerd op e«n ouden truc en zou waarschijnlijk niet meer dan één kogel aantrekken. Er vervlogen meer minuten. De siga ret brandde op en viel den doode uit den mond. Er was nog steeds geen kogel ge komen en er kwam ook geen. „Dit is méér dan vgf minuten!" was de afschuwelijke gedachte, die fel en marte lend door Chrisholme's angst hamerde Chrisholipe'a wxvrhoofd was geheel klam. I Gelijk bekend, betreft het hier een t»N- voerverbod van wapenen, muqitie en oor logsmateriaal naar Italië, een uitvoerver bod van bepaalde transportdieren en grondstoffen naar Italië, een invoerver bod van Italiaansche goederen en een ver bod van eredieten aan Italië. Gezien den korten termijn, welke daar toe beschikbaar is. zal ra afwachting van de intrekking der desbetreffende algemee ns maatregelen van bestuur, de minister van buitenlandse he zaken, krachtens de bem toekomende bevoegdheid met ingang van 15 Jufc een algemeene dispensaiie mn deze verbodsbepalingen verleenen. BIJZONDERE VACANTIE-KAAR TEN. Dezen zomer van 13 Jufi t m. 3 Sep tember bieden de Ned. Spoorwegen hen, die een flinke reis in ons eigen land willen maken, daartoe zeer qaMrekkeiijke speciale tarieven aan. Wij wijzéft onze le zers op de advertentie in dit en volgende nummers van ons blad, betreffende de bij zondere vacantie-kaarten. OveT afstanden Van honderden kilometers kan men daar op, hetzij in één of twee dagen, een heen- en terugreis maken tegen sterk geredu ceerd tarief. HANDELSBESPREKINGEN MET LETLAND. Scbeupsbouw-opdracht in ons land? Tusschen Nederland en Letland zijn onderhandelingen gaande over een han delsovereenkomst. Er wordt om. onder handeld over den invoer van voergranen uit letland in Nederland (rogge, haver en gerst) die thans niet mogelijk is. Letland zou, naar verluidt, tegenover de invoerfaciliteiten. die Nederland zon ver strekken, hier te lande een scheepsbouw- opdracht plaatsen, die een waarde van eenige honderdduizenden guldens zou ver tegenwoordigen. VERLENGING DER CRISIS* PACHTWET. I»- De regeering heeft een wetsontwerp in voorbereiding tot verlenging van den wer kingsduur der criskspaohtweL VERDRONKEN INBREKERS. Lijk opgehaald. Te Eist heeft een zandschipper Woens dagmiddag in den Rijn onder Doorwerth, gemeente Renkum, het lijk opgehaald van een onbekenden man, in het donker ge kleed met zoo goed als nieuwe bruine schoenen met gummihakken. Bij visitatie werden geen papieren op het Üjk gevon den. In een der zakken vond men echter een rijwielbelastingmerk benevens een geladen revolver met vijf ongebruikte patronen. Zijn polshorloge wees als tijd aan: 5 mi nuten voor vier. Het is zoo goed als zeker, dat men hier te doen heeft met het stoffelijk overschot van een persoon, die samen met 'n twee den man, in den nacht van Zaterdag op Zondag te Driel heeft ingebroken Daar waren namelijk omstreeks half vier twee inbrekers ontdekt op het erf van den heer Verhoef, die door het blaffen van zijn hond wprd gewekt en met zijn zoon de indringers verjoeg. Met de hulp der poli tie werd een vervolging ingezet, die tot resultaat had, dat de mannen tenslotte in het nauw gedreven, zich in den Rijn Dat was erger dan het zenuwsloopcnde wachten op het voltrekken van het dood vonnis van den beul. Meer tijd verstreek. Vijf minuten? Verdraaid het leken eer der tien of twintigl „Duivel!" snikte Chrisholme, half waan zinnig. Maar een nieuwe gedaente brak door den nevel, die zijn geest insloot; een ge dachte, die een sprankje hoop gaf. Waren er wel vier revolvers op hem gericht? Had hij dit alles voor niets uitgestaan? Dat briefje het kon een uur geleden ge schreven zijn! Ze wisten immers niet ze ker, dat hij zou terugkomendat was toch maar speculatie geweest. Verslagen was hij? Nog lang niet! Het leven behoorde hem nog altijd; het spel was nog steeds aan hem! En hij zou wel eens kijken, of de tienduizend pond, die de politie van Barlow's lijk weggenomen had, niet ook nog in zijn zak konden terecht komen! Hij zou ze op den prijs van de twee gevangenen daar ra den kelder leg gen! Nu was hij halverwege het pad. Niet een van de vier revolvers probeerde zijn ontsnapping te verhinderen! Als ze op hem gericht waren geweest, zouden ze dan zijn blijven zwijgen? Hij lachte grimmig, j at een dwaas was hij geweest! Maar na den nacht, dien hij doorgemaakt had. kon hem wel vergeven worden, dat hij er even ingeloopen was! Drie kwart boven! Nog maar een paar seconden.... nu even een spurten "tan over den rand 1 wee armen wonden zich om hem heen Een oogenblik was hij slap en hulpeloos. Hu had zich meester van de situatie ge waand en nu die. octopus! Maar een seconde later, toen hij merkte, dat hij ach teruit gedrongen werd, herstelde z»n in stinct yan zelfbehoud zich en probeerde stortten. Daar men sindsdien niets mo van hen had waargenomen, bestond reeds eenige vrees, dat de vluchtelingen wareri verdronken en dat vermoeden wordt than* bevestigd. SLACHTOFFERS TAN DEN OM- BEWAAKTEN OVERWEG. Twee kinderen gedood? Woetfwdagmorgen is te Apeldoorn den onbewaakt en overweg van het lokaal- epoor Apeldoorn—Zwolle de 8-jarige Win* Nienwendijk op weg naar school in de nabijheid van de ouderlijke woning tegea den laatsten wagen van een passeerendert P goederentrein geioopen. Het hoofd werd deerlijk verminkt. De josgen werd naar *t! algemeene ziekenhuis te Apoldoorn ge bracht, waar hij in den loop van den mirt-, dag is bezweken. Op den onbewaaktpn overweg te Oirhi (gem. Veuraay) ia denzerfden dag het 2- jarige dochtertje van de familie v. Rijs wijk te Venraay byj het spelen door ecu treia gegrepen en op Mag gedood. VERGEEFSCHE INBRAAK. - Brandkast ongeopend terugga- vonden. Te Zaandam is eenige maanden gele* den ingebroken in de fabriek van Mer- cantiele en Industrie Compagnie aan da Oostzijde, waarlgij de brandkast werd me degenomen. Thans is de kast op eenigen. afstand, in de Zaan, in ongeschonden' staat teruggevonden. Zoowel het geld als de rentezegels hevonden zich nog in de kast. Het onderzoek naar de daders wordt voortgezet ZIJ DURFDE BIJNA NIETS ETEN. Altijd indigestie totdat zij een ontdekking deed. „Ik kan Kruschen Salts met hoog ge noeg roemen, want ik leed langen tijd aan indigestie; op 't laatst durfde ik bijna niets meer te eten. Eenige maanden gele den begon ik Kruschen Salts te nemen, niet meer dan eiken ochtend een beetje ia mijn «rel, kop thM, en djt Week werfce- luk een prachtige kuur te zijn. Ik ga door met Kruschen Salts en heb nu geen indi gestie meer, ik kan weer gewoon mee eten em vod mij veel beter." Mej. A. P. te S. Indien Uw voedsel niet snel en geregeld door Uw inwendige organeh wordt ver werkt, begint het te gisten, er ontstaan gassen en zuren, welke maagpijnen of on- paseelgkheid e.d. veroorzaken, zoodat elke voeding een bron van ellende wordt Bo vendien hoopen zich afvalstoffen in Ijw lichaam op, welke de algeheele gezond heid schaden. De zes minerale zouten, waaruit Kruschen Salta is samengesteld, hebben de eigenschap Dw inwendige or ganen aan te sporeS tot snelle en gere gelde werking. De afvalsloffen zullen zich daardoor niet meer kunnen ophoopen en worden geregeld verwijderd. Zoodoende wordt ook de oorzaak van Uw onpasselijk- heid en Uw maagbezwaren weggenomen. Ulechts de kleine dagclijksche dosis in Uw eerste kop thee of koffie op do nuchtere maag, en alle epijaverteringsklachten be- hooren tot het verleden. Kruschen Salts is uilsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende dro gisten a 0 40, 0.70 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrooen Iet op, dat op het etiket op de flesch, zoowel ale op de buitenverpakking de naam Rown- tree Handels Maatschappij, Amsterdam, (Adv.) hij zich met volle kracht uit deze onver- hoedsche en fatale omhelzing los te ruk ken. Eerst speelde zijn kracht maar een negatief spel. Het onbekende, dat hem aan gevallen had. had hel wapen der overrom peling gebruikt en hij was in een hache lijke positie. Maar dra werd het duidelijk dat verrassing het eenige wapen van dien aanvaller was en hij geen mes of revol ver tot steun bezat, noch zelfs physieke kracht van %eteekenis. De aanvaller kon wringen en trappen, maar niet vasthou den. Chrisholme schoof, toen hij deze op luchtende ontdekking deed, zijn machtig lichaam naar voren en omhoog, draaide zich rond en toen, met een .plotselinge* duik, rolde zijn aanvaller onder hem. „Nou heb ik je, hè?" hijgde de man met den paardenkop, een oogenblik ophoudend maar met zyn grove, plompe hand om de keel van den ander. Trant keek naar hem op. De wereld on» hem heen verbleekte. „Dus j ij bent het voor den duivel, jij kleine rat, jij?" ging Chrisholme smalend voort. „Nu, dit zal de laatste keer geweest zijn, dat je me dwars hebt gezeten!" Trant's wereld won weer iets aan dui delijkheid. „Chrisholme," kwam het moeilijk over de lippen van den detective. „Ik.... ik vermoedde daf, jij het was." „Heusch? Welnu, nu wéét je het! En weet je ook. wat er nu eerst gebeurt?" Trant vocht haast tegen een onweer staanbaar verlangen om zyn oogen te slui ten en zich te laten gaan, zonder verder verzet. „Ja.- dat kan ik ook raden." mompelde hij. „Ik plof naar beneden in den afgrond En jij wordt opgehangen. „Hei!" brulde Chrisholme het volgend* oogenblik. (Wordt vervolgd), 6 DERDE BILAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovensche Courant TRÏJDAG 10 JULI 1930 door JAN KIJKUIT. Tante schrapt aardappelen, Jod leest een stuk v«>or uit Lekker- kerk en tante prijst de stilte in Schoonhoven. Ik zag tante, die altijd zoo keurig is op haar uiterlijk, een paar ontoonbaar vieze en versleten handschoenen aantrekken en ik zei, dat ze op haar verjaardag stellig een paar nieuwe handschoenen van me zou krijgen. Ze keek glimlachend op en antwoordde: „Je begrijpt toch wel dat ik daarmee »iet uitga. Ik trek die aan om aardappe len te schrappen. Ik ben wel niet meer co- jguet, maar vuile handen kan ik niet zien." „Ze zijn lekker en goedkoop, die nieuwe aardappelen." „Maar toch nog te duur. Ik begrijp die dingen niet. In de krant lees ik dat er in 's-Gravenzande maar even 175.000 kilo teste aardappelen zijn ingekuild, omdat ze Jiog geen 4 cent de kilo opbrachten en ik moet hier 10 en 12 cent er voor betalen en voor de beste soorten betaal je nog meer." „Ja, tante, dat is nn een van de won deren van de moderne economie. Vroeger (was 't zoo, dat hoe meer verkoopers er <van een en hetzelfde artikel kwamen en dus hoe meer concurrentie er was, hoe la ger de prijzen werden. Bij de aardappel en groentennering is dat nu juist anders om. Er zijn veel menschen, die om iets te verdienen zoo'n groentenhandeltje begin nen. Ala er vroeger in een gemeente vier waren, dan zijn er nu zeker acht en de omzet van die acht is dus ook maar de helft van de vier van voorheen. Hun om- set is heel klein en daarom moeten zij er veel op trachten te verdienen, terwijl ze ook nog voor hun veeleisohende klanten een groote keuze van soorten moeten heb ben." „Nou, dat is ook wat moois. De boer die de aardappelen poot en wiedt en ver- xorgt en uithaalt en naar de veiling hrengt, krijgt niet eens 4 cent voor het kilo «1 de verkooper ontvangt er drie keer Sooveel voor." „U vergeet nog iets wat de zaak nog gekker maakt. De boer krijgt van het rijk een toeslag op zijn aardappelen, zoodat de toestand aldus is te omschrijven: De boer geeft zijn land, zyn pooters, zijn ar beid, zijn risico enz., hij krijgt daarvoor niets terug bij den verkoop, maar ontvangt van het rijk een schadeloosstelling. Nu zou ibet gevolg dus moeten zijn dat de ver bruiker zijn aardappelen tegen uiterst lage prijs kan koopen, maar dat is ook niet het geval, integendeel betaalt hij die duur." „Maar dat moest toch niet maggen! Wie dat heeft uitgevonden had dan beter ge daan met een kruiwagen te gaan rijden." „Dat is niet uitgevonden, maar geleide- fjjk aan zoo geworden, omdat het stelsel van verdeeling der goederen hopeloos door elkaar ligt. Het zou van begin af nieuw gemaakt moeten worden, geordend zooals Se dat tegenwoordig noemen, om er iets goeds van te maken, zoodanig dat de aardappelboer een behoorlijke prijs kreeg jen de kooper de aardappelen toch niet zoo duur betaalde als nu." Op dat oogenblik kwam Jod binnen met een papier in de hand. „Een belangrijk document," zei hij. „Wat heb je?" vroeg tantb, nieuws gierig. „In mijn handen is gesteld," antwoord de hij gewichtig, het stuk, dat het Lek- kerkerksche raadslid, de heer P. Neef, aan den voorzitter van den raad over reikte en dat het persoonlijk feit om schreef, waarover de heer Neef het woord vroeg, maar niet verkreeg. ,,'t Ie zeker geheim," informeerde tante fluisterend. „Geenszins en ik zal het u voorlezen: „Mijnheer de voorzitter. Ik heb het woord gevraagd voor een persoonlijk feit. Dat feit bestaat hierin, dat ik mij persoonlijk gegriefd acht door de wijze .waarop u in de vorige vergade ring van den raad, nadat door mij mijn bezwaren over de aanhangige voorstellen betreffende weg en brug waren kenbaar gemaakt, mij van antwoord hebt gediend. Ik heb toen gevraagd, als ik het mocht mis hebben, mij dit te zeggen, maar uit nw antwoorden is dit niet gebleken. Trou wens in vele gemeenten in de Krimpener- waard verwierp men dit plan vrijwel op dezelfde bezwaren, die ik daartegen had. Bij deze gelegenheid hebt u mij toege voegd dat een jongen die 2 jaar de H B S. heeft bezocht, beter zou hebben begrepen, waarom het bij deze voorstellen ging, daar anders door mij deze opmerkingen arot vonden zyn gemaakt. Ook deedt u het Ttarkoenen alsof ik een weg verlangde en geen brug over de IJssel en dan met mijn auto dien weg uit wilde, aan den IJssel kwam, daar geen brug vond en met mijn wagen dan zeker in een roeiboot wilde gaan. Verder hebt u na het incident, wat door mij niet is gewild, zoomin als gezocht, of veroorzaakt, art. 72 der Gemeentewet op mij toegepast, zonder inachtneming van de bepalingen van het Reglement van Or de, waarvan art. 20 u de bevoegdheid geeft in een geval als toen door u aan wezig geacht, de vergadering even te schorsen dan wel to verdagen. Onnoodig is, het te zeggen, dat dit mij zeer he»ft ge griefd. Het is mij ter oore gekomen, dat u, M. de V., nadat ik dé vergadering had ver laten, naar aanleiding van door hier aan wezige leden gemaakte opmerkingen, u tegenover hen over uwe uitlatingen hebt verontschuldigd. Dit doet mij thans de vraag stellen of u, waar van mijn zijde niets anders wordt gewenscht dan een zuiver zakelijke behan deling der aan de orde komende stukken, thans ook bereid zijt uwe uitlatingen, welke mij zeer onaangenaam hebben ge troffen en die mijns inziens door den Raadsvoorzitter niet hadden mogen wor den gebezigd, terug te nemen. Indien u daartoe bereid zijt, dan acht ik voor mij het incident gesloten." „Nn weet ik tenminste wat een per soonlijk feit is," verklaarde tante Betje, „maar ik weet nog niet wat dat nn te maken heeft met die verordening in den raad van Lekkerkerk." „Dat zal ik n verklaren," zei Jod. „Me neer Neef is varkenshouder, maar had in 1933 geen varkens. Nu was er een veror dening gemaakt, waarin stond, dat zij, die varkens houden, dat moeten doen 75 meter uit den weg. Ontheffing kon krij gen wie in 1933 ook varkens hield, zoo dat meneer Neef geen ontheffing zou ge kregen hebben en als die verordening was aangenomen. Maar de raad heeft dat niet gedaan en in de verordening geschreven, dat wie in Juni 1936 varkens houdt, ont heffing kan krijgen." Tante knikte en zei. dat ze die regeling veel beter vond. Ze vond dat erg verstan dig gehandeld, want nu waren immers alle partijen tevreden en burgemeester Roos." zei tante, „heeft dat van Neef na tuurlijk niet geweten en hij zal dus wel erg blij zijn dat de raad deze verordening zoo gewijzigd heeft. Jod en ik verklaarden dat we dat ook geloofden en dat nu dus in Lekkerkerk een geest van wederzijdsch welgevallen zou heerschen, een toestand van vreed zaamheid en genegenheid als weinig op deze aarde voorkomt. „'t Komt er maar op aan," vervolgde tante, aangespoord door onze bijvalsbetui gingen, dat men elkaar goed begrijpt. Daar heb je nu bijvoorbeeld dat geval in Schoon- hovep, dat ook dank zij duidelijke taal en goed begrip tot aller genoegen is opge lost." „Dat herinner ik mij niet precies, tan te," zei ik. „Vertel ons dat eens." „Je moet weten dat tot nutoe in Schoon hoven het stadhuis en de kerk op Zondag te bezichtigen waren en heel wat men schen, die door dat stadje kwamen, gin gen de gebouwen bezien. Dat ging zoo door, maar in een vorige raadsvergade ring vroeg meneer Van Harmeien om het stadhuis Zondags ook open te stellen voor reisgezelschappen en „Tante," onderbrak Jod, „dat begrijp ik niet goed. Als het stadhuis open is voor bezoek, dan is het toch ook open voor ge zelschappen." „Ja, jongen, zulke dingen moet je me niet vragen, want dat heb ik ook niet kun nen begrijpen, maar in ieder geval is 't zoo gegaan. Meneer Van Harmeien vertel de toen, dat er een gezelschap van 500 man zou komen om het stadhuis te be zichtigen. Nou, daar schrok, de burge meester natuurlijk van: zoo'n bataljon in 't stadhuis en hij zei direct dat zooiets niet ging, dat er niet meer dan 25 man tegelijk binnen gelaten zouden worden, dat ze niet in optocht mochten loopen en niet zingen en geen muziek maken en niet de- monstreeren en hij voegde er bij dat de menschen weliswaar niet geweerd konden worden, maar dat hij zorgen zou voor de Zondagsrust. De burgemeester heeft dat zelfde aan dat reisgezelschap geschreven en die antwoordden dat hij bedankt was voor de inlichtingen en dat ze wel weg zouden blijven uit Schoonhoven en n Gorcura gaan. Zoodat ik maar zeggen wil dat als je wederkeerig mekaar goed grijpt er geen moeilijkheden komen." „Zeker, tante, en de rust in Schoonho ven wordt niet gestoord, geen ijsco-gong en geen reisgezelschappen." ,,'t Is me nog al niks ook," spotte Jod, .,500 man in een rustig stadje." ,.En die allemaal in een net stadhuis, waar precies de boel aan kant ia en schoon, viel tante hartelijk bij. De burge meester heeft groot gelijk om te zeggen: gaan jullie maar naar mijn buurman aan den overkant. Verteren kunnen ze toch niet veel. want de winkels zijn gesloten en ze kunnen dus al'een terecht in de café s. Is dat nu werk voor een nette stad om 500 man binnen te halén en te zeggen: gaan jullie maar naar 't café. Ik vind dat de burgemeester die inval netjes beeft af gewimpeld. Je begrijpt toch ook wel dat de vreemdelingen veel liever in een stil en rustig stadje komen." „Tante," zei ik, „dat versta ik niet. U wil dat de vreemdelingen weg zullen blij ven, opdat het rustig zij en u wilt dat ze komen omdat het zoo rustig is. Ze kun nen toch niet weghlijven en komen te vens?" Tante's aardappelen waren geschrapt. Ze stond op en zei: „Dat kunnen ze best, dan moeten ze maar buiten de stad om trekken." Huid en tanden spreken. Bij een bruine zomerteint valt de kleur Uwer tanden bijzonder op. Poets ze dus met wat goeds. Poets met IVOROL. Deze tandpasta maakt Uw tanden blank en geeft ze tevens een mooie ivoorglans. In tuben van 60 en 40 cent. Doos 20 cent. EEN NIEUWE TRUC. Meneer Collet liep naar de veertig. Een bescheiden erfenisje stelde hem in staat een plezierig, rustig leven te leiden, zon der gekke bokkensprongen te doen. Noch- s aarzelde mevrouw Duvivier, een knappe jonge weduwe, in te gaan op de meer oprechte, dan hoopvolle hofmakerij van meneer Collet, aangezien ze hem iemand vond van te bescheiden middelen. De positie van meneer Collet was daarenboven wat critiek geworden door een gevaarlijken mededinger, die in den persoon van meneer Dumont was opge doken. Een bescheiden juwelier, wiens trouwplannen een zeer gewillig oor sche nen te vinden bij mevrouw Duvivier. Zoo kwam het dat dezen avond, on danks Marie Victoire's onvolprezen kook kunst meneer Collet met niet zoo grooten trek hapte in de overheerlijke crème. Zuchtend stak hij even later zyn sigaar op in zijn zitkamer, onderwijl een pakje boekjes lospeuterend, die hij uit de stad had meegebracht. Hij hield veel van oude bandjes, in oud leer èn voorzien van vergane oude ijzer- tjes. Toen hij dien morgen langs de Seine een wandeling had gemaakt en bij de boe kenstalletjes natuurlijk ©enigen tijd had zoekgebracht, had hij toevallig een klein boekske gevonden met als titel: „Metho den. om met hazardspel rijk te worden", geschreven door een zekeren meneer de Ia Berche, die tweehonderd jaar geleden mogelijk doodarm gestorven was Hij ging het deeltje 'n plaatsje inruimen op de boekenplank, toen hij met leedwe zen bemerkte, dat de band van binnen eenigszins beschadigd was. Er was een kleine scheur en de teleurgestelde kooper stak zijn wijsvinger heel voorzichtig tus schen het carton en het leer om de afme ting van het euvel vast te stellen. Toen hij zijn vinger terugtrok, haalde hij tot zijn verrassing, tegelijk een ver geeld, opgevouwen papiertje eruit. Collet ontcijferde eenige regelen, in de Engelsche taal geschreven, welke hij zonder moeite vertaalde. Ziehier de vertaling: Londen, 18 April 1865- Ik wil, dat iet geluk, hetwelk nimmer mijn deel werd, op zekeren dag hem deel achtig worde, die dezen brief, mijn wer kelijk testament, zal lezen. Ik vermaak hem een Fransch boek, een verhandeling over de methoden, door hazard-spel rijk te worden. Uit Zuid-Afrika heb ik den scl een trouwen bediende, die ^door mij te verdedigen zelf het leven liet, bracht. In dezen schedel heb ik vijftig diaman ten, waaronder drie vau bijzondere groot te verstopt, evenals een aantal goudstuk ken, alles bij elkaar een waarde van 40.000 guinjes vertegenwoordigend. Om dezen schat te vinden, zal het vol doende zijn mij een beleefdheidsbezoek te brengen op het kerkhof van mijn geboor teplaats Gateshead, waar ik begraven lig Op mijn grafsteen liet ik letters en cij fers graveeren, onbegrijpelijk voor een ieder, die niet den volgenden sleutel ervan bezit. Het is voldoende, elke klinker door de daarop volgende letter, elke medeklinker door de daaraan voorafgaande te vervan gen en elk cijfer met zeven te vermenig vuldigen en door drie te deelen. Moge hij, dien ik zoo rijk maak, veel vriendschap voor mij gevoelen ondanks zijn gelddorst bij mijn graf te bidden. JOHN LAWRENCE. P.S. Het graf is naast het mausoleum van generaal Warwick Davidson gelegen. Twee dagen later ontving mevrouw Du vivier met zekere verbazing een lakoniok schrijven van meneer Philippe Collet, dat hij, zooals hij schreef, naar Londen was gereisd oift een hoogst gewichtige zaak in orde te maken, die zijn materieele positie formeel zou veranderen. Van Londen, waar hij slechts 48 uren bleef, nam de reiziger, die door de opwin ding al bijna in geen drie nachten gesla pen had, den trein naar Gateshead. Te New Castle verliet Collet den trein en reed per auto over de groote Tymebrug naar Gateshead, een sombere voorstad, bewoond door armoedige dokwerkers en ambachtslieden. Een klein jongetje wees hem den weg naar het kerkhof, dien hij te voet afleg de. Na een wandeling, die niet scheen te kunnen eindigen, stapte hij eindelijk met kloppend hart, de stad der dooden bin- >n. Hij prefereerde het, den bewaker niets te vragen en zoo dwaalde hij al zoekend over het kerkhof rond. De duisternis viel en hij gaf reeds alle hoop op, toen hij plotseling het mausoleum van generaal Warwick Davidson ontdekte. De brief had niet gelogen. Op een zuil zag hij den naam van John Lawreuw In gegraveerd. En op den verganen steen vond Collet twee rijen letters en cijfers, die hij in ztjjn opschrijfboekje noteerde Het zweet liep over zijn gezicht, toen bij weer overeind stond. Hij las de zeer duidelijke, heldere zinnen nog eens over, welke hij nu bad neergeschreven: „Schedel begraven twee meter onder de aarde bij noteboom in eenzame omgeving midden in het land, zes mijlen noordoos telijk, Stanhope straat, Durham". Haastig bad Collet even voor het zkde- heil van John Lawrence, geboren 1812, gestorven 1866. Den volgenden dag, m den middag, ver liet Collet na een korte veis, te Stanhope den trein mi haastte zich te voet, zonder zich tijd voor een middagmaal te gunnen, naar de plek, waar hij zyn schat begra ven wist. Plotseling trok een eenzaam huis, hon derd meter van den straatweg ai, zijn op merkzaamheid. Het huis zag er zeer weinig aantrekke lijk uit, wekte geen vertrouwen. Toen Col let zijn rond buikje tegoa het hek drukte, kon hij nagenoeg ontdekken dat er een noteboom stond achter de traliën, maar hij moest haastig ook weer terug, daar twee groote wolfshonden met gloeiende oogen «n jonge bekken hevig blaffend naar hem toesprongen. De ontvangst was niet direct beminne lijk te noemen en Collet verwijderde zich haastig. Twee kilometer verder vond hij logies bij een smoezelige herbergier, die hem wantrouwend voor een week een ka mer in deze vuile omgeving verhuurde. Door voorzichtig uitvragen hoorde hij, dat de eigenaar van^het huis een Ier was, een voormalige matroos, dien men zelden t© zien kreeg en die doorging voor ©en wilde, wreed© man, lijdend aan vervol gingswaanzin. Collet voelde een rilling langs zijn rug loopen, toen hij deze geruchten vernam. Reeds kreeg hij het verlangen om maar direct naar Frankrijk terug te gaan. Op zekeren morgen werd hij echter zielsvergenoegd wakker. Dat hij niet da delijk deze oplossing had gevonden I De matroos zou wel geen al te hooge eischen stellen en zijn bezitting wel billijk willen overdoen. Door den koop van het huis en den tuin zou hij van zelf rechtmatige eigenaar van den schedel worden, zonder diefstal fee begaan en gevangenis te ria- keeren. Een notaris te Stanhope werd over de ze zaak geraadpleegd, die echter maar niet zoo vlot verliep als gedacht werd. Eerst na lang loven en bieden werd de oude zeerob bereid gevonden eeti bod van duizend pond goed te keurenjCollet was niet weinig van streek over deze som, maar het kapitaal dat hem wachtte bood alle mogelijkheden. Hij droeg den notaris op, de zaken in orde te maken, reisde voor enkele dagen naar Frankrijk om het noodige geld door verkoop van waarde vol papier los te krijgen en keerde naar Engeland terug, voor de verdere afwikke lingen. Nadat het geld was uitbetaald, kon Col- let bezit nemen van het geheimzinnige huis. De Ier, een stug, roodharige kerel met verweerde baard gaf hem grimmig zonder woord van eenig welkom, de sleu tels en vertrok. Toen het donker was, vertrouwde Collet zich, klappertandend en rillerig den tuin in. Hij wilde bij het graven piet van den straatweg gezien worden In de duisternis ondernam de nieuw- bezitter zijn vermoeienden arbeid. Acht uren lang groef hij, zonder iets te vinden De rug, als gebroken, met bloedende han den en uitgeputte armen, zocht hij tever geefs onder de boomwortels. Eindelijk bij het eerste schijnsel van een druilerigen dag sprong hij plotseling om hoog, zijn oogen traden bijna uit de kas sen en een schreeuw van vreugde ont snapte «zijn droge keel. Hij had. toen hij met de handen een alpen wilde opheffen, zich aan een scher pe bot van een menschelijke kaak gestoo- ten. Daar was hij, de schedel van John Lawrence's bediendel Alle moeite en of fers zouden worden beloond. Maar, aan de handen, die toe pak ten, ontviel de schedel. Ende schedel was leeg. Een bureau in Oxfordstreet. Met groot respect nadert een bediende de schrijfta fel van den directeur. Op deze schrijftafel liggen een. docife oude boeken met zeldzame banden. „Austin, beb je de akte?" „Ja, meneer". Austin opent een map en trekt eenig* vergeelde brieven er uit. De inkt is ver bleekt, hier en daar zelfs uitgewrocht. Ak zustertjes gelijken deze brieven op *t tes tament van John Lawrence, geboren 1812, gestorven 1866. De man vouwt se «n schuift ze in de gescheurde binnenband van het boek. „Austin, deze drie boeken voor den an tiquair in Parijs; deze twee voor Rome, dit naar Berlijn. De andere naar Man chester, Liverpool en Birmingham." „Best, meneer." „Ook nieuwe vermeldingen over verla ten graven, waar men 'Zonder onaange naamheden iets kan laten ingraveeren?** JEIier, meneer, een nieuwe Rjst van on geveer dertig, uit alls hoeken van Enge land" ,U&tokend. Je «ei, dat Fitzpatriok te rug is?" „Ja, meneer, hij wacht op uw orders." „Laat binnenkomen." De bed end e liet den Ier binnentreden De man is niet meer grimmig, zijn baard niet verslordigd. Hij draagt een net ooi- bert. „Dus de laatst© opdracht ie uitgevoerd,' Fitzpatrick?" „GebeeL" „De kooper?" „Een Pranschman, twee weien zyn vol doende gebleken." „Prijs?" „Goeie zaken gedaan. Jij krijgt de be kende provisie." De keurige, onberispelijke man glim lachte fijntjes: „TjaJ Het ie niet voldoende om oude, vervallen huizen maar to koopen, men moet ze ooi van de band weten te doen!" Hoofd Chr. U.L.O.-schooL A Ib lasser dam. De heer J. A. Neutigem, onderwijzer aan de Christ. U.L.O. kop se bod, is behoudens dispensatie van den minister benoemd als boofd dezer schooi. Faillissement Middenstandscrediet- en Spaarbank. Atblasserdam. Aan de door den curator gedeponeerde uitdeelingslijst der gefail leerde N.V. Middenstands-, Crediet- ea Spaarbank voor Alblasserdam en Omstre ken wordt ojm. het volgende ontleend: Ge ïnd werd van credietnemers in totaal f i6.831.637, van aandeelhouders (volstor ting der aandeelen) werd ontvangen f 1.917.159; ontvangsten schadevergoedin gen f 1.486.095, gekweekte rente f 1859,23. Met nog eenige andere kleine bedragen werd in totaal ontvangen f 208.173.47l/i. Volgens de le, 2e en 3© uitkeeringslijst, welke laatste uitkeering deze maand zal plaats hebben, geeft de uitdeelingslijst een totaal bedrag aan van f 168.301,1 lVs. Uit gekeerd zal weer worden 10 pCt. In to taal is dan uitgekeerd 50pCt Na de uit keering zal nog in kas overblijven f 1605,46. Op deze lyst zijn verantwoord de ontvangsten en uitgaven tot 25 Juni 1936. De heer W. Stout, organist der Ned. Herv. Kerk is geslaagd voor het examen Harmoniumlcer (toonkunst conservatori um, dir. W. Pijper te Rotterdam). Opening Drinkwaterleiding. Giessen Nieuv/kerk. Bij de officieqle opening der „Drinkwaterleiding Alblas- serwaard en Vijfheerenlanden", die Don derdag plaats heeft, zal de commissaris der koningin in deze provincie, met bet algemeen bestuur en Verdere genoodigden een autotocht maken door 't verzorgings gebied der stichting. Daarbij wordt ook deze gemeente bezocht. De burgemeester heeft den ingezetenen verzocht, op dien dag de driekleur te la ten wapperen. Omstreeks 1 uur wordt in Meerkerk met de rit aangevangen, welke zal gaan over de gemeenten Meerkerk, Noordeloos, Hoornaar, Giesscn-Nieuwkerk, Vlieteabrug, Giessen-Oudekerk, Dam- scban weg naar Vuilendam enz. De heer H. J. van Langenberg, werk zaam a|ls opperman bij den metselaar den heer J. Muis, is bij het achteruit loopen in een kelder gevallen van een in aan bouw zijnde boerderij. Hij bezeerde zich dusdanig, dat hij op een ladder gelegd en daarna per schouw huiswaarts gebracht moest worden, waar dokter Kettenborg ernstige inwendige kneuzingen constateer de. De heer D. van Houweling Jz, slaagde te Delft voor het propedeutisch examen werktuigkundige. Eau nacht zonder waterleiding. Hardinxveld. In verband mot het door spoelen der buizen van bet waterleiding net zal gedurende den nacht van Woens dag op Donderdag 16 Juli vanaf des avonds 11 uur tot des voormiddags 3 uur de watertoevoer uit den toren worden af gesloten. B. en W. hebben bouwvergunning verleend aan den heer A. Blokland, voor 'u dubbel woonhuis aan den Sluisweg en aan den heer J. J Blokland, tot het ver bouwen van da woning Riv. B 470.

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 3