1/2000 cent «rEvu DE STORM VAN WOENSDAG. £n' wfl. zouden and'ren zeggen Van zoo n mouw „voldongen feit Kapitein Skittle en Boots doen in rubber. Van Kondom Alléén voor Vrouwen. -W smakplökohm «- Gelukldq dal d« „QnitKluw'vande baan if. maar de Inmqe vriendschap h/ssthen die vier bevalt me ook maar maMq Hongarije ilSwjA Voro€Hj n<Appïë7»« ifrB&e*»»/ ijL&J&M rSAfPOLPaT, IIj 2'JN AAN tSCMVfKHitn Landdag )ngel. Ver boerderij even opklaarde, ontdekte -W. van! de haven een rerkeerdeJ Met vereende het de naven binnen ge- het plezierjacht „Mina" gezagvoerder de heer VRIJDAG 17 JULI t93« DRIE DOODEN, ZEER GROOXE SCHADE. De storm van Woensdag heeft in bet werd de bedrijfsleider der ia. Bakker uit Go- geheele land groote schade aangericht ook zijn enkele ongelukken met ernstigen afloop gebeurd. In den namiddag wakker de de wind aan tol een storm van hevige kracht. Het Kon. Meteorologisch Instituut registreerde te Amsterdam windkracht van 22 meter per seconde. lW storm ging gepaard met hevige regfen- en hagelbuien. Groot is de schade, die op vele plaat sen is veroorzaakt. In de fruitboomgaarden in de Betutoe en ook in andere streken is een ware verwoesting aangericht. Vele boomen zijn ontworteld, takken weiden af gerukt, en veel groen fruit ,is afgewaaid, tot groote schade voor de Betuwsche fruit- kweekers De hagelbuien hebben voorts aan de te velde staande gewassen schade toe gebracht. Op de rivieren en groote wateren hadden vele binnenschepen het hard te ver antwoorden, Door vallenden b« "Te Hilversum knapte, toen de ston op zijn hevigst was, een zware iep plotse ling doormidden. Het gevaarte kwam te recht op eenige voorbijgangers, van wie er „twee op slag gedoodwerdln, namelijk-de 67-jarige weduwe Krant met haar 14-jari- ge kleindochter. Zeer zwaar gewond waS de heer Spaan. Hij had beide beenen gebroken en zware inwendige kneuzingen gekregen. 'Met spoed werd de man in deerniswekkenden toe stand naar de R.-K. Ziekenverpleging "ver voerd, waar hwj in den loop van den avond is bezweken. Een meisje in een invalidenwagentje was w wonderlijk goed afgekomen. Men heeft het kind uit de brokstukken van het wa gentje gehaald en ongedeerd^naar huis ge bracht. In de hoofdstad werd een man, die een zwaran boomtak geraakt werd. vrij ernstig gewond, evenals een arbeider te Nijmegen, die getroffen werd door een door een hevigen windstoot opgenom eware ijzeren plaat. Schepen gezonken. Op de Waal bij Nieuwaal raakte een deep ran drie schepen in nood. Een groote Rijnaak, de „Matthias Stinnes 63" ait Muhlheim ad. Ruhr van de Stinnes Maatschappij maakte plotseling veel water. Midden in de rivier brak het schip in tweeën en verdween in de diepte. De ka pitein, zijn vrouw en twee man personeel konden zich in de roeiboot redden. De sleepboot en de tweede aak konden aan den wal worden gebracht. Bij Brakel is de 850 ton metende Duit- eche Rijnaak „Berna", geladen met kolen en komende uit Raamsdonkveer, gezonken, De sohippef en de bemanning zijn met een roeibóot aan wal gebracht. Het met steen kool geladen Nederlandscbe sleepschip „Maria" zonk h'ier eveneens Bij Hensweert is het Nederlandsche eleepechip „Jan mu Gooyec", geladen met kolen en op weg naar Sluiskil, in de Witte Tonnenvlye gezonken. De bemanning kon worden gered. De loodsdienet voor den Nieuwen Wa terweg moest om 5 uur gestaakt worden. Hoewel er om acht uur des avonds nog een stormachtige wind woei uit het Noordwes ten en er. tamelijk veel zee stond, kon de dienst toch worden hervat. In de Waalhaven sloegen, drie schepen van him trossen, nl.l. het Spaan^che s.s. „ïndaraphu", en de beide Duitsche s.s. rinchem gewaarschuwd en alle steepbooten spoedden zich naar de in nood vertteerende schepen. De baggermachine lag reeds ge heel scheef en de opvarenden, die in doods angst verkoerden hadden zich vastgeklampt aan de touwen. Bet bleek, dat een langszij liggende bak geladen met keileem, vol wa ter geloopen was en dat deze den molen naar beneden trok. Met veel moeite kon uien de machine weer overeind helpen en met den kop in de golven leggen, inmid dels waren de door de sleepbooten in den steek gelaten bakken op drift gegaan een ervan zonk, de bemanning kon wor den gered. Voor den havenmond raakte een groote kraan, welke begonnen was met keileem- stortirig, op drift en dreef op twee dicht bij eikaar liggende baggermachines af en dreigde deze van haar ankers te slaan Op het laatste nippertje kon de botsing tusschen de kraan en' de baggermojen voorkomen worden. Om acht uur bereikte gekende hevigheid. Van de bakken slipten de ankers en met kracht botsten zij op elkaar. Een er van dreef weg. Aan boord bevonden zirh twee mannen. Toen de wind het hoogte punt bereikte, naderdén enfcfele visschers- vaartuigen, welke half vol water door de sleepbooten der firma Bakker werden bin nengebracht. Toen de lucbt even Ou'.deklc men, dat ten Z.-W. van! de haven een schip in nood verkeerdeJ Met vereende krachten werd het de haven binnenge loodst. Het was het piezierjacbt .Mina" van Amsterdam, gezagvoerder de heer Kloosterboer. Even bezuiden Urk waren de zeilen aan flarden gescheurd en was het scheepje overgegeven aan de woedende baren De vier opvarenden hadden reeda alle hoop op behoud opgegeven. Tot onderwijzeres'aan de O L. school le Brandwijk is benoemd mej. M. Advo caat,, thans als zoodanig tijdelijk werk zaam aldaar. Giessen-Nieuwkerk. Door den storm vao Woensdagmiddag werden vele dakpannen vap de woningen afgerukt, terwijl ook de rieten daken het leelük ontgelden moesti Een groot aantal boomen is omgewaaid, en ook de draden van het eiectrisch licht gebroken, zoodat wegens stroomafzettmg, de geheele gemeente zonder licht was. De bedrijven, we ke' eiectrisch worden gedre ven, konden hun werk niet gedaan krijgen, ceel 3 (lood- en zinkwerk etc.) aan 'E. r And el. Groot-Ammers, f 404. Perceel 4 (schilder, glas-, en behangwerk) H. van Bennekom. Giessend&m voor f 427; perc 5 (electriciteitswerk) aan J. C. Bakker, Nieuwpoort, f 164.50. Totaal f 8955',5a Rijdende waterleiding gestaakt Giessen-Nieuwkerk. De heer Van Iperen is thans opgehouden met zijn rijdende waterleiding, daar alle woningen in het traject, dat bij heeft voorzien, aangesloten zijn op bet buizennet der Drinkwaterlei ding Alblasserwaard en Vijfheerenlanden. Ge ruimen tijd heeft hij dit verdienstelijk werk verricht. De leerlingen van de hoog- der O.L.S. maakten onder lei onderwijzend personeel een naar Breda en omstreken. Met twee reiswagens werd s morgens oni 8 uu.r de reis aangevangen 'a Avonds te ongeveer 10 bui; kwamen allen voldaan thuis. De mêisjesvereen. Dorcas" heeft reisje gemaakt per autobus naar Apel doorn en omstreken. Lexmond. Successen van „Beyaert". Alblasserdam. Op het te Hoofddorp ge houden concours knppique boekte de Lan delijke Rijvereeniging „Beyaert" eenige successen. In het nummer dressuurproef voor afdeelingen (8-tallen) verwierf ze den 3en prijs; in het est&fettespringconcours werd Beyaert no. 6, in den dressuurproef kl. N. werd de heer G. Baan van deze vereeniging zesde en dezelfde was met Ogula no. 5 in de afrf. M. G. nSerriën. Alblasserdam. De vierde ditkeering uit het faillissement der N.V. Middenstands Grediet en Spaarbank voor Alblasserdam eo. zal niet, zooals de verwachting was, plaats hebben op Zaterdag i8 Juli, maar is thans definitief bepaald op Woensdag 29 Juli. Bleskensgraaf. Door den storm van Woensdag hebben de te veld staande vruchten heel wat geleden, vooral de boonen. Vele boomen zijn ontworteld, ter wijl ook veel fruit is afgewaaid, dat nog geheel waardeloos is. Tof tijdelijk secretaris der gemeente Oud-Alblas is benoemd de heer Meins, alhier, thans werkzaam als ambtenaar ter gemeente-secretarie aldaar. Lexmond. Dinsdag rel^ Fzn. en J. de V len te punten, waarbi waren An tb. Laker- With Pzn bezig pa- ten, waarbij eerstgenoemde de palen vasthield en de andere met een groote bijl de punten hakte. Plote miste de bijl en schoot in L.'s kaak, waardoor een groote wond ontstónd, die door den dokter is gehecht Oud-Alblas, De storm van "Woensdag middag heeft hier veel schade teweegge bracht. Veel boomen zijn ontworteld of af gebroken. De auto's konden op dep. Veer- weg niet verder, omdat zware fioomen dwars over den weg lagen In verschillen de rieten daken ontstonden groote gaten- Bijna al het fruit is van de boomen ge waaid. Een veehouder die op een bakfiets ging melken, stormde omver en kwam met al het melkgereed&chap in de sloot te recht. Psursum. Werd aanvankelijk gedacht dat bij den landbouwer W de J. alhier koeien ontvreemd waren, men kwam wel dra tot de ontdekking, dat de beesten in den nacht het hek vernield hadden en op stap waren gegaan. Alle liepea zij rustig te grazen langs de Postkade Schefluinen. De oollecte ten bate van de Amsteïdamsche Blindeninrichting heeft f 17.66 opgebracht. De mondorgelclub D.O.K. zal Zater dagavond een concert geven te Giessen- Oudekerk. De storm van Woensdag heeft hier boomen ontworteld, de radio-distributie gestoord en bij een deel der inwoners sto ring gebracht m de electriöteitsvoorzie ning. TO Dt)'TSCH*OOSTENRI.IKSCHF OVFRFFNKOMCT. 't Heeft er langen tijd gespannen Tusschen Weenen en Berlijn, Menigeen dacht vaak in spanning; Wat zou daar het eind van zijn? Zal Berlijn den Anschlusz wagen, Mussolini zelfs ten spijt?, ..Anschlusz" Heef dus achterwege, Doch men sloot wel dichter aan. Mussolini lacht tevreden: Aatn zijn wenschen werd voldaan. Te die vriendschap wel zoo innig Alk door hen wordt rondverteld? Of wil Duitschland nu een „Anschlusz* Met vermijding van geweld? Duitschland is op deze wijze Aan isolement ontsnapt, Tevens is de Transche Triandnclian Met Italië verslapt. Marianne ziet nog verder En ze constateert met wrok, Een herleving van het oud* Midden Europeeeche blok! Zal de nieuwe bondgenootschap In 't belang des vredes rijn? In de Allernaaste toekom af Heeft het daarvan wel den schijn. Even wordt de lucht wat helder Boven 't Europeeech' gebied, Maar het blijft nog dreigend-donker Aan het politiek verschiet Poli tie-sch ietwedstrijden. Streefkerk. Bij de vanwege den politie vakcursus in Zuid-Holland gehouden wedstrijden in de schietvaardigheid van de gemeente-veldwachters met den revol ver behaalde de gemeente-veldwachter J. Pakvia, het hoogat aantal punten voor den kring Dordrecht, te weten in den wedstrijd in het juist schielen en in den wedstrijd snelschieten. De onderwijzeres aan de 0. h. School I, mej. M. N. J. Krijn komt als no. 1 voor op de voordracht ter benoeming van-een onderjsijzeie» aan de 0. L. Schooi' 7 le Gouda. Stormschade. Wllllge-Langerak. De storm van Woens dagmiddag heeft ook in deze gemeente schade aangericht. De vruchtboomen heb ben ernstig geleden. Vele boofnen zijn ont worteld. Een gedeelte van het eiectrisch net werd vernield. Van gemeentewege is dit gedeelte afgezet en bewaakt. Doordat in verschillende gemeenten veel A schade aan het eiectr. net was teweeggebracht, heeft het personeel van de p.U.E.M. om 11 uur de zaak ontruimd en buiten ge vaar gesteld. ONGEVAL MET DOODELIJKEN AFLOOP I Jsselstein. Dinsdagavond zou de chauf feur J. Sch. van hier een vrachtauto, be laden met' hout en bestemd jroor G. van K. en S. H. aan de Julianawijk achteruit ln een steeg rijden. Bij bet achteruit rijden, dat volgens ooggetuigen zeer langzaam ging, waren eenige kinderen achter aai den auto gaan hangen. Zij werden zoowel door den chauffeur als door anderen ge waarschuwd, dat zij van achter de auto moesten gaan, doch zij bleven aan' den auto hangen. De 7-jarige C. Veldhuizen is op niet verklaarde wijze gevallen, met het gevolg, dat hy eenige oogenblikken las ter aan de gevolgen is overleden. Volgens een dokter, die kort na het ongeval ter plaatse was, is het ventje overleden aan een wervel fractuur. De verslagenheid in de buurt was groot. Uit het politieonder zoek is komen- vast te staan, dat den be stuurder niet de minste schuld treft. Qpvonden: twee rijwielbelastingmer- ken in een huissleutel. Inl. bij de politie. De storm van Woensdagmiddag heeft in deze gemeente veel schade veroorzaakt. Aan den- Achterslootschenweg is een 20- tal boomen,, omgewaaid, terwijl de eleètri- sche leiding gestoord werd, waardoor de bewoners in den nacht van Woensdag op Donderdag van licht verstoken waren. In de kei sen boomgaard zijn eveneens vele boomen óm- en stuk gewaaid. Het fruit heeft veel geleden. In de stad zijn ver schillende ruiten, dakpannen, alsmede eenige stukken zink en lood naar beneden gekomen. Alles is evenwel zonder persoon lijke ongelukken afgeloopen. „Schleswig" en „Fritz Schoop", maar ze zijn spoedig weer vastgemaakt. Vliegtuig over den kop geslagen. Ook op bet vliegveld Haamstede is het K.-L.M.-vliegtuig „Zwaluw" bij het starten omgewaaid. Met het oog op de hevige ruk winden werd het toestel bij het begin van den start door drie man personeel vast gehouden. Deze konden evenwel niet ver hinderen, dat het vliegtuig door e*n wind stoot werd gegrepen en met den motor op rol gas over den kop sloeg. De bestuurder behield zijn tegenwoordigheid van geest en door onmiddellijk den gastoevoer af te slui ten, wist hij het uitbreken van brand te voorkomen. Het toestel kwam met do vleugels naar boven op het veld ferecht. Geen der inzit tenden had ernstige verwondingen ppgéloo- pen De machine werd aanzienlijktboscha- digd. De drie motoren waren ingerukt, terwijl het toestel ongeveer in het midden gekraakt w«r^ Baggermachine bij Urk in gevaar. Op een baggermolen ten Westen van het «land Urk. werd opeens de noodvlag'gehe- scheo. Even later ging ook op eèn zand zuiger de noodvlag m top. Onmiddellijk Donderdag is den geheelen dag hard ge werkt om alles weer in orde te krijgen. De gemeente-veldwachter, de heer J. Schakel, behaalde op den provincialen schietwedstrijd te Rotterdam, uitgaande van den politie-vakcursus in Zuid-Hol land, kring Rotterdam, in klasse A (juist schieten) een 'eersten prijs, daar hij het hoogste Aantal punten had geschoten Landdag Jongel. vereen. Giessen-Nieuwkerk. Wij dacht op een in dit advertentie van een Ring Ottoland van Grondslag,1 Wélke 22 Juli in deze Werk opgedragen. Goudiaan. De bouw van een enz. te ,Goudriaan voor rekening van den heer B. T. Swets te Katwijk aan Zee ie door den architect W. van der Laan te Rapendrecbt opgedragen aan de navolgen- .de aauuemers: Perceel 1 (bei-, beton- en metselwerk) aan Gebr. Kok, Gies^endam, f 4696; Perceel 2 (timmer- en smidswerk) aan M. Baldea Papendrecht. f 3264; Pat- 5. Toon Dooda zoo door de lucht zeilde, nam de kampioen speerwerper van het «land iw*m op dén korrel. De speer misfe dool m do volgende gmg ook naast, ohschoou Dooda ternauwernood het ge vaar ontsnapte# 6. De speren misten dus hun doel, en boorden zioh met doffe klappen in den boom. Nu was het toevallig een rubber boom en groote stroomen rubber vloeiden naar beneden om op den grond een groot# veerkrachtige plas té vormen» 7 VIERDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovensche Courant vrijdag rr Juli nv door JAN KIJKUIT. Teun corrigeert me en vertelt van een hond in Krimpen en van e«n stakker in Arkel. Teun trok Jod bij zijn mouw en zei zoo dat ik het goed kon Uooren: „Als Jan verstandig is dan laat ie voortaan zijn stukkies voor de krant eerst aan mij lezen dan zal ie minder flaters m!,Dat wil ik graag doen Teun. riep ik, fan een oud en wijs man als jij bent, kan ik nog heel wat leeren. Wat voor flater heb ik gemaakt „Je hebt geschreven dat tot ny toe in Schoonhoven het stadhuis en de kerk op Zondag te bezichtigen waren, eq als je dat aan mii' had- gevraagd, dan zou ik heb ben gezegd; Ja<n dat is mis. Het stadhuis weet ik piijf, ma»r de kerk >s op Zondag niet te bezichtigen, nu niet en vroeger ook niet. 't Mocht vroeger niet, maat toen stond 't nog niet op papier, nou hebben ze in het reglement gezel, dat 't met mag Dus dat heb je mis ,gehad. „Dank je Teun, ik zal in de kraqt zet ten dat jij 't me verteld hebt. Weet je nog meer? Op dat oogenblik sloof tante woedend de kamer uit, terwijl ze riep; fcpaar heb Je dien Beroerden hond weer, did mijn perken omwoelt In den tuin zag ik haar een van geen kwaad bewusten hond verdrijven, die haar met zorg onderhouden bloemperken be laagde- Teun grinnikte en zei de geheim zinnige woorden: „Dat is zeker de hond van Tenwolde. „Tenwolde, vroeg ik. dien ken ik niet. „Die woont in Krimpen ad. IJssel en tiij is gepensionneerd rijksveldwachter Hij heeft een hondje, waarvoor hij belasting moet betalen en nou weet ik niet of hij daar geen plezier in heeft, of dat hij al leen op zijn stukken staat Hij zegt name lijk dat ie geeri aanslagbiljet heeft gekre gen en dat ie daarom niet bctajen wil. „Dat beteekent niets, lichtte Jod direct fa, betalen moet hij in elk geval; of hu t biljet al of niet heeft gekregen, doet er niet toe. Je begrijpt wel dat als men bij de belastingen iedereen, die beweprde geen aanslagbiljet te hebben gekregen, zou gelooven er al heel gauw niemand meer •en biljet zou hebben ontvangen Dus he- talen moet hij. Als hij werkelijk geen bil jet heeft gekregen, dan ontvangt hij toch «en waarschuwing of een aanmaning en éan weet hij V toch ook. „Dat schijnt wel. ging Teun voort. De ontvanger beeft „hem een paar keer aan geschreven, maar Tenwolde betaalde niet en wilde ontheffing. Dat zit 'ra natuurlijk niet glad. Hij kreeg een dwangbevel, dat hem, ik weet niet hoeveel kost, en de raad heeft nu uitgemaakt, dat hij geen onthef fing kan krijgen, maar betalen moet. „Natuurlijk, zei Jod, dat had hij als oud-veldwachter toch zeker wel vooruit kunnen welen. Ik begrijp niet, dat hij zoo veel kosten en narigheid op den hals heeft willen halen, terwijl hij wist dat het eind van 't liedje zou zijn, dat hij de belasting moest betalen en bovendien nog 'n twee de portie voor de kosten. „Ja Jod, dat geld is een beroerd ding als je 't niet hebt lEn als je 't wel hebt dan heb je 'r dikwijls ook nog chagrijn van, bevestigde Teun. „Geld macht nicht glücklicli, aber es beruhigt die Nerven, zei Jod geleerd „Ik ken geen Engelsch, zei Teun koel tjes. „Dat beteekent; Geld maakt niet geluk kig. maar het kalmeert de zenuwen. „Da's dan ook lang niet altijd waar. vervolgde Teun. DSar zal ik je nou eens 'n geval van vertellen In Arkel daar woont een rijke boerenfamilie, een broer en een zuster, die geen zorgen zouden heb ben wat het geld betreft. Maar daarover hebben ze juist wel zorgen en veel ook. Ze hadden een arbeider die nou 37 jaar bij hen gewerkt had, maar die een goeie maand geleden een sleutelbeen Brak. Hij kon dus niet werken, maar zoo gauw als zijn sleutelbeen "weer aan elkaar zat. ging hij naar zijn baas en zei dat ie het werk weer kort' beginnen. Weet je wat de baas zei? We hebben je niet meer noodig. we hebben een ander genomen en we hebben geen werk meer voor je. Nou, denk je dat die menschen door het geld kalme zenuwen krijgen? Man, ze zitten toch ze ker voortdurend in de benauwdheid, dat er iets af zal gaan. „Na 37 jaren, herhaalde ik en citeerde de woorden, die Vondel aan Oidenbarne- veld in den mond lei: Is dat het loon voor zooveel [trouwe diensten Die ik dertig jaar den lande [heb gedaan? „Gelukkig, vervolgde Teun zijn er in Arkel ook menschen, die wel wat voor "hun medemensch over hebben Ze hebben daar weer 7 auto's beschikbaar gesteld om 22 oude menschen een tochtje te laten maken naar Beesd, Zalt-Bommel en Via- nen. Nou mosten ze heengaan en ook eens zoo'n tochtje in mekaar zetten voor ge brekkige kinderen, die nooit uit hun dorp kunnen komen en nooit eens wat van het land te zien krijgen. Ik denk dat ze daai* ook wel een paar auto's voor kunnen krij gen en wat geld om die stumperde te ont halen. Er zijn ook nog menschen, die niet alleen denken aan geld en bezit. DE GELE STOFDOEK door VIOLETTE CARR. „Een oogenblikje, alstu blieft, mijnheer!" Gold die uitroep mij? Eer ik mij kon omdraaien, was de stem reeds dichterbij gekomen en vlak achier mijn rug klonk nu door de gToote hal van het hotel: „Alstublief, mijnheer, U fcebt wat verloren!" Ik keerde mij om en «tond voor den waardigen hotelportier, die mij vuen- delijk lachend een onaan zienlijke, vuile doek voor hield, dat op hèt eerste ge- Aicht op een vuile zakdoek leek „Wel neen," weerue ik af, „dat is niet van mijl" „De waardige portier'Hruk- te mij echter de gele stof doek, want dat bleek de lap bij nadere beschou wing te zijn, mét vriende lijke woorden in de hand: „U hebt het zoo juist ver loren!" Wat moest ik doen? Misschien was het mijn goed recht de aanneming •r van te weigeren. Maar de voornaamheid van den portier en mijn ^«verwarring, die ik steeds voel bij zulke hooggeplaatste persoonlijkheden, verder het beklemmende bewustzijn, dat ik in mijn zak slechts f 2.50 had, waarmede ik dit fijne hotel betrad, maakten dat ik zweeg. Ik nam dus do nadrukkelijk opge drongen lap aan, stopte hem in mijn z$k en verliet, gevolgd door de veelzeggende blikken van den hotelportier en zijn staf, haastig het hptel. t Om negen uuV had ik een afspraak in het theater. In de pauze liepen wij in de wan^e'gajigen heen en weer. De anders mm mooie Suzanne maakte echter zulke stekelige opmerkingen over de opvoering, dat ik er warm van werd en naar mijn zakdoek greep, om het iweet van qaijn hoofd te drogen. Ongelukkigerwijze trok ik de vuile, gele stofdoek te voorschijn een blik van Suzanne.... en twee secon den later stond ik alleen. Nq werd het me toch al te bont. Ik ging. En wierp buiten voor het theater de vuile lap woedend op den grond. Als ver lost wilde ik de overwinnaarshouding aan nemen en verder gaan, toen plotseling een agent voor mij stond. Het leek alsof hij uit den grond te voorschijn was gekomen. Hu versperde mij dan weg en zette mm uiteen, dat het verboden is voorwerpen op de openbare straat te depon.eeren, verder, dat de reinheid van de stad zulks niet ge doogden dat hij mij moest bekeuren voor deze verontreiniging. Ik kon de boete da delijk voldoen als ik dat wilde, of er een rechtszaak van laten komen, wat natuur lijk veel duurder zou zijn Ik zuchtte en betaaldeeen gulden en vijftig cent, waarvoor de agent mij een kwitantie gaf. Daarna kon ik mijn weg vervolgen, na tuurlijk niet zonder die afschuwelijke doejL Ik overlegde bij "tftfjzelf, of deze drie- maai verwenschte doek wel' op de een of andere manier weg' te werken was. Waar laten de menschen over het algemeen zoo iets liggenf In openbare verkeersmidde len? Ik wrong mij dus in een autobus. Het eengie waar ik naar keek" was een gun stige plaats om mijn voornemen tot uit voering te brengen. Ik vond in een hoek een uitstekend gjaatsje, zette mij en druk te de doek in een hoekje. Een paar haltep verder stapte ik weer uit. Nog voor de chauffeur den bus weer op, gang bracht, riep hij me na: .,Hè. meneer, U hebt iets vergeten!" en wenkte mij met zijn hand, waarin de onooglijke poetslap zat, terwijl bet mij voorkwam, dat alle passagiers mij uitlachten Ik hield mij doof. De autobus begon te rijden. Toen wierp de chauffeur mij den opgerolden doek vlak voor de voe ten, zoodat ik hem absoluut zien moest. Maar ik wilde niet. Dus liep ik frotsch verder Maar het gaf niets. Want weer naderde er een agent, die de scène geïn teresseerd had aangezien en gehoord en reikte mij jlen doek over. Stom van woe de. .dat ik het ellendige ding niet kwijt kon en van angst, dat ik anders misschien weer f 1.50 boete zon moeten betalen, greep ik er naar en wilde oversteken om de stroom van voetgangers tusschen mij en den gevaarlijken agent te brengen. De vriendelijke agent echter, die dacht, dat ik dpof-stom was. bemerkte mijn bedoeling greejp mij bij den arm en voerde my voor zichtig door"de drukte heen naar defl overkant. Nadat de agent mij eindelijk haal ver laten sloop ik, drukke straten vermijdend, langs omwegen naar mijn huis toe. In een donkere zijstraat leek mij de gelegenheid gunstig, want wijd en zgd was er nie mand te zien. Zoo liet ik heel voorzichtig de doek uit mijn zak glijden. Maaf een verliefd paartje dat in het donker ter- borgen stohd ♦- en dat ik dus niet had bemerkt, liep mij met de verwenschte doek achterna, waarna ik het maar opgaf mij van het ding te probeeren te Ontdoen. Den volgenden morgen viel mijn Wik op een omvallende advertentie in het ochtend blad: „Hooge Belooning 1 Verloren door een wereldreiziger een zeer kostbaie, echte Indianen Totem. Daar de To tem door leeken gemakkelijk voor een waardolooze stofdoek gehouden kan worden, verzoekt de verliezer de aan dacht van den vinder. De eerlijke vin der wordt verzocht het waardevol'e stuk tegen hooge belooaing terug te bezorgen in Hotel X." Ik greep naar mijn overjas. Greep naar den zak. Niets. In de andere. Ook niets. Wat nu? Nauwkeurige onderzoekingen wezen uit, dat het totem (want dat was mijn stofdoek vast en zeker) kans had ge zien, zelf te verdwijnen en wel door een gat in mijn zakdoek. Echte' Iïidiaansche totems bljjken vaak oeroude wijsheden te bevatten. „Mijn" to tem heeft mij ook een wijsheid bijgebracht, namelijk deze: men werpt zijn geluk vaak zoo dikwijls het venster yit, dat liet ten slotte vanzelf maar vei-dwijnt. HET BESTELLEN VAN PATRONEN. Bü het bestellen van patronen steeds opgeven hst nummer, dat gedrukt staat onder de afbeelding en de verlangde maat. Daar bij dezen patronèndienst niet met administratie- en incassokosten wordt ge rekend, kunnen alleen patronen geleverd worden na ontvangst van het daarvoor opgegeven bedrag De prijs van de patronen staat bij de afbeeldingen aangegeven Men kan het be drag overmaken per postwissel, in postze gels of gireeren op postrekening 13763 aan de redactie van dit blad. Bestellingen van Knippatronen, welke Donderdag niet in ons bezit zijn, kunnen eerst in de volgende week in behandeling komen. ZOMERJAPONNEN. G. 72 en G 73. Prijs per patroon 0.35. De linker japon is vah een dun wollen zomerstofje gemaakt, hetzij in een pastel tint of voor oudere dames donker blauw of zwart Angora is buitengewoon in trek soms met een klein ingeweven moesje, doch ook vele mooie gemengde we *fsels ziet men o.a. wol. met «tSde. Het mo lel leent zich buitengewoon goed voor gezette figuren cloor de schuine afkleedende over slag en puntvormige halsuitsnijding, die met overeenkomstige kant is gegarneerd, b.v. matte zilver of goud. zwarte of lichte kant. De mouw is bijzonder geschikt voor warme zomerdagen en valt in klokken tot even boven den elleboog. Buitenkant ge schulpt. Zesbaans rok, waarvan de onder- kant lichte klokken heeft. De taille-lijn is c M. lager aangebracht, wat het figuur zeer ten goede komt, in het voorpand zijn kleine postuurnaadjes aangegeven. Zeer smalle ceintuur om het middel. Patronen in de maten 48505254. Het andere model (rechts) is uiterts een voudig en kan van licht gekleurd linnen doch ook van een zomerstofje gemaakt worden, b.v. een pasteltint of in de mooie KINDERKLEEDING. Voor de vancan tie weken buiten doorgebracht, zal kleeding gedragen dienen te worden, waarin de kleinen zich niet behoeven te on:zien en tevens naar hartelust kunnen rondspringen. Speelbroeken van goed waschbaar materiaal met opgeknoopte bretels om de broek op te houden zijn even doelmatig als hangers en speelpakjes. Tweka-hlouses zijn zeer practisch, omdat ze zoo uiterst gemakkelijk ge- wasschen kunnen worden. Het jurkje van gestreept katoen heeft platte plooien en een gestreepte pas met korte mouwtjes- nieuwe hontrtgkleur. Hier zjjn de korte scherp gepunte revers een aardige onder breking geven aan het sobere bovenstuk evenals een paur decoratieve knoopen. De ceintuur hioet in dezelfde kleur van de knoopen gekozen worden. Aan voörphnd worden aan de zijkanten postuurnaadjea t. Vierbaans rok m?t Ücht golven- maten 40—42 14 Patronen GESTOOFDE KOMKOMMERS. 5 a 6 komkommers, 1 dL. melk of-room, 30 gram bloem, gehakte peterselie, 60 gr. boter, 3V2 dL. kooknat, sap van 1 citroen, peper en zout. De komkommers schillen, en in de lengte in vieren verdeelen, waarna" het eventueele zaad verwijderd - wordt en wij de vierde deelen in gelijke stukken snij den en daarna met niet te ruim water met zout plm. 20 minuten zachtjes gaar ko- koken. Op een vergiet laten uitlekken én plm. 3'/ï dL. van het kooknat bewaren voor de saus. Boter en bloem roerende niet elkaar vermengen en op een kleine pft verwarmen, daarna langzaam 't kook nat van de komkommers toevoegen en ook de room en dit sausje plan. 5 minuten zachtjes laten koken, peper, zout en ci troensap naar smaak en de komkommers nog even door laten stooven en opdienen bestrooid met peterselie. ZURE MELK WITTE KAAS. Manneer door de zomersohe tempera tuur de melk zuur; wordt, heeft ■dit niet zoo heel veel te beteekenen, aangezien men dan toch nog met weinig moeite srnake- lyke gerethten kan bereiden. Men klopt de melk en mengt er ontpitte kersen, fram bozen oÊ bessen door en strooit er suiker overheen. Met hierbij bruin brood met boter, heeft men een smakelijk twaalf uurtje. Zure melk met iyngewrpven zwart rog gebrood en suiker is evoneeqs voedzaam, terwijl men deze melk, indien men ze laat uitlekken op een doek, die op een vergiet ligt, ook uitstekend kan gebruiken bij het aanmaken van slaatjes. Men kan uitgelekte zure melk ook als toespus opdienen, desgewenscht vermepgd met 1 d.l. zoete room, boschuitkruim, suiker en kaneel. Deze „witte kaas" smaakt uitstekend op de boterham of op beschuit, b.v. met fijn gehakte peterselie of bieslook peper naar smaak, evenals zout. Witte kaasstangen smaken uitstekend bij verschillende groenten en zijn zeer voedzaam, vervan gen vleesch en eieren. Men neemt gelijke deelen witte kaas en lauwt wamve ge raapte aardappelen, voegt ér peterselie, peper en zout bij. desnoods ook wat kummel en voegt er zooveel Woem bij, tot dat men pen deegbal heeft, die men ge makkelijk uit kan rollen; daarna laat men dit mengsel eenige uren rusten en rolt het vervolgens dun uit. Men snijdt het nu in dunne reepen. die men oprolt of vlecht en paneert in ei en beschuitkrnitn of paneermeel, daarna in frituurvet bak* ken en waVra of koud opdienen. INSECTEN-STEKEN. Iedere zomer weer opnieuw worden ve le volwassenen en kinderen geplaagd door steken van verschillende insecten, die lang niet altijd even onschuldig blijken to zijn. Hoe vaak doet zich door het open krabben der plekken geen infectie voor. Men moet zelfs trachten te voorkomen door muggenbeten bulten te krijgen. Heeft een mug reeds gestoken, dan moet men een vochtig gemaakt klontje sniker krach tig over de gestoken plek wrijven, waai> door reeds de eerste hulp verleend is ge worden. Dezelfde diensten bewijst het in wrijven met een stukje soda of met een weinig ammoniak. Wespen- en bijen-steken zijn dikwijls van ernstiger aard en hier moet eerst met een gedesinfecteerde pincet de angel uit het wondje worden getrokken alvorens men er koelende omslagen oplegt meteen of ander verkoelend water, b.v. eau de Goulard. Het komt zelfs wel voor, dat kinderen een wespensteek in den mond krijgen, hetffeen licht kan gebeuren, wanneer zij b.v vruchtengebak eten, als zij een dagje uit zijn. De spoedig optredende zwelling kan zoo ernstig zijn, dat gevaar voor ver stikking aanwezig is. Gorgelen met wijn azijn is hier het eerste middel, dat aan gewend dient te worden, terwijl het lau- wen op plakken ui zeer goed is, daar het sterke sap hiervan het zwellen tegen gaat. Met de weinig aangename smaak kan geen rekening gehouden worden, indien men erger voorkomen kan. Dat is, zelfs in dezen tijd, niet veel, en dat kost U een se'nlichtje per lezer. Zoo'n adver tentie wordt gelezen door ongeveer 50.000 personen en kost 25 cent dat is dus 25 cent gedeeld door 5QMÊ M - nti1"

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 4