Vredesklok De waterleiding Zuid>Utrecht geopend. De Koning van Engeland houdt receptie. Door den Commissaris der Koningin. Plaatselijk Nieuws De Rechtszaken j Kapitein Skittle en Boots doen in rubber. 4 WOENSDAG 22 JULI 1930 België, voerde het woord en zeide, dat de arbeiders zjch niet moesten vleien met de gedachte* dat de strijd binnen enkele dagen gedaan zou zijn. De strijd zal we ken. misschien maanden duren. Alleen bij de patroons, die de looasverhooging uit- betalen, mag worden gewerkt. De rede werd met groot enthousiasme ohtvangen De Christelijke Diamantbewerkersbond beeft zich volkomen so idair met den so- cialistischen Algemeenen Diamantbewer kersbond van België verklaard en heeft ook zijn leden tot staking aangezet, indien 'Zaterdag de 10 pCt. loonsvorhooging niet werd uitbetaald. Het aantal stakers wordt op circa 6000 geschat. ERNSTIG VLIEGONGELUK OP TEXEL. Onderofficier-vlieger gedood- Maandag heeft op het marinevliegkamp de Mok op Texel een erns ig vliegongeluk plaats gehad- Omstreeks kwart over tien bevond zich de 23-jarige leerling-onderof ficier vlieger C. van Mulligen met het Fokkertoestel D 24. thuisbehoorend op vliegkamp Kooy boven de Horsch, de be kende groote zandplaat ten zuiden van t eiland. Hij was bezig met mitrailleur- schieten. Door tot nu toe onbekende oor zaak is 't toestel gevallen en op den rand van de zandplaat terechtgekomen, vlak bij het water. Het toestel is geheel vernield en Van MuUigen moet op slag gedood gijn. Het slachtoffer was gehuwd. BIJ DEN VELDWACHTER INGE BROKEN. Brutaal staaltje te Wilsum. Gisternacht is te Wilsum, nabij Kam pen, een inbraak gepleegd in de woning van den gemeente-veldwachter, die tevens kassier is van de boerenleenbank. De daders hebben zich toegang ver schaft tot het perceel door het uitsnijden van een ruit aan de achterzijde van het huis en vervolgens gepoogd, de brandkast waarin zich f 700 bevond, te openen Daarin zijn zij evenwel niet geslaagd. Zij hebben een bedgag van f 140 uit de wo ning van den veldwachter meegenomen. Van de daders ontbreekt tot dusver elk •poor. DOOR PRINS KAREL GERED. Kanovaarder in nood. Prins Karei van Zweden de ecnige broer van wijlen koningin Astrid van Bel gië stond gis eren op het terras van het kasteel te Fridhem naar het noodweer te kijken, toen bij door zijn verrekijker zag, dat een kano op zee was omgeslagen. De prins sprong met een huisknecht in zijn auto, reed naar een nabij gelegen ris- schersdorp, waar hij na eenig zoeken een motorboot mm, die eenigszins tegen den storm bestand was. Een visscher zette lich aan het stuur, doch reeds na eenige minuten geraakte de motor onklaar, zoo dat de drie inzittenden van d« roeiriemen gebruik moesten maken. Zij slaagden er eindelijk in den man, wiens krachten reeds bijna geheel uitgeput waren, te red den. Met veel moeite werd daarnp de kust bereikt. STORM OP HET B0DENMEER. Vijf personen verdronken. Op het Bodenmeer (Zwitserland) is Za terdagavond een hevige storm losgebro ken. Twee roeibooten, die zich van Kreuz- lingen (Zwitserland) naar Meersburg be gaven, zijn in de bocht van Constanz door een plotselinge stormvlaag overvallen, met het gevolg dat een der booten omsloeg en alle inzittenden te water geraakten. Een man verdween in de golven, terwijl de overige drie inzittenden zwemmende de omget-ldgon boot wisten te bereiken en rich aan de kiel vastklampten. Anderhalf uur bleven zij in deze benarde positie, tot dat een reddingsboot hen oppikte. Ook de tweede boot werd door den storm getrof fen: de golven sloegen in en deden de boot omkantelen. Van de vijf inzittenden konden er slechts twee gered worden. Ook is een Zwitsersche kano door den storm verongelukt. Van de beide inzittenden heeft zich slechts één kunnen redden. HELDENDAAD VAN EEN MACHINIST Door kortsluiting ontplofte op de elec- trische locomotief van een sneltrein op de Brenner-spoorweg een olieleider. De olie vloog in brand en machinist en stoker kfëgén zware brandwonden Ondanks hun pijnlijke verwondingen brachten zy den trein bij het station Sterzing tot staan en sprongen van de brandende machine. De machinist kwam echter met het hoofd op het zijspoor terecht en was op slag dood De stoker is met zware wonden naar het ziekenhuis gebracht. STORMEN TEISTEREN CHILI EN ARGENTINIË. In Sania Fé dertig huizen weg gevaagd. Een cycloon heeft Argentinië bezocht, jraarbij vooral de provincie Santa Fé het zwaar te verantwoorden heeft gehad. In het dorp Lambi Campbell werden dertig huizon door den stormwind weggevaagd, waarbij verscheiden bewoners verwendin gen bekwamen. Ook boven Chili heeft een zware storm gewoed, la <k stad Valparaiso is aanzien- Maandag was het voor de ge meenten, gelegen in het zuidelijk gedeel e der provincie Utrecht, een zeer belangrij ke dag, daar de commissaris der konin gin. toen de drinkwaterleiding voor dit gebiedsdeel opende. Ze omvat de gemeen ten: Lopik, Jaarsveld. Willige-Lang'erak, Benschop. Hoenkoop, en Polsbroek in het zuidwesten en Houten. Schalkwijk, Tuil en 't \Vaalt Buunik, Oduk, Werkhoven, Co- then. Langbroek en Wijk bij Duurstede in het zuidoostelijk deel. Deze vijftien ge meenten vormen een viijwei aaneengeslo ten geheel, hoewel ze door de gemeente Vreeswijk gescheiden zijn. In de machinekamer van het pompsta tion te Schalkwijk was een groot gezel schap samengekomen ter opening van deze waterleiding, o.a. waren er de com missaris der koningin in de provincie Utrecht, jhr. mr. (jr. L. H. N. Bosch Rid der van Rosenthal, de oud-commissaris in dit gewest, dr. H. Th 's Jacob, de leden van Ged. Staten, B J. J. Wijkamp. jhr. mr. W. H. L. de Beaufort, mr. H. W. de Vink en G. H. J. van Spanje, de waar nemend Griffier der Prov. Staten, de hoer F. Kroon. Voorts de burgemeesters van aangesloten gemeenten, de burgemeester van Kampen, de heer H. M. Oldenhof, tot voor kort burgemeester van Lopik c.s., de technisch adviseur der provincie, prof. ir. Ch. K. Visser van Delft, de directeur der Mabeg. de heer ir. Gerberen, vertegenwoor digers van zus»erstichtingen voor West Utrecht en Noqrd-Wast-Utrecht. De heer Wijkamp sprak als voorzitter der stichtng eerst een woord van welkom en gaf vervolgens een kort overzicht van de totstandkoming van de waterleiding voor deze vijftien gemeenten. Hij wenschte burgemeester Oldenhof geluk met diens promotie, al betreurde hij zeer, dat de burgemeester uit de provincie Utrecht verdwijnen gaat en daardoor zijn functie van secretaris-penningmeester der stich ting moest neerleggen. De Commissaris der Koningin sprak vervolgens een rede uit, waarin hij spe ciaal woorden van hulde en dank bracht aan den heer Wijkamp en aan den heer Oldenhof en waarin hij den wensch uit sprak. dat de eene gemeente die nog niet is aangeslo.en (Langbroek) spoedig uit zichzelve tot de stichting zal toetreden- Spr. eindigde aldus: Moge de Drinkwa terleiding Zuid-Utrecht tot in lengte van jaren, onder God's zegen haar belangrijke sociale hygiënisohe taak zoo goed moge lijk vervuilen moge de bevoixing dezer streken in latere jaren de totstandkoming dezer waterleiding en de opening op he den in dankbare herinnering houden. Spr. stelde daarna de waterleiding in ge bruik door pen knop om te draaien. De burgemeester van Schalkwijk, de heer L. J. P ten Holder richtte een woord van welkom tot den Commissaris der Ko ningin, die voor de eerste maal officieel een bezoek aan zijn gemeente bracht. Hierna sprak Ir. Gerber, directeur van de Mabeg, die de uitstekende samenwer king prees, waarna prof. ir Chr. K. Vis ser aan de hand van kaarten een uiteen zetting gaf van het technische gedeelte.i Het gezelschap bezichtigde daarop het pompstation, waarna men per auto ver trok naar Werkhoven. Daar werd de nieuwgebouwde watertoren bezichtigd, waarna men naar Wijk bij Duurstede, vertrok, waar ververschingen werden aan geboden. Reeds meermalen zijn wij in de gele genheid geweest te wijzen, op de belang rijkheid van de waterleiding voor de ge meenten, die thans bij deze stichting zijn aangesloten. In de streek, waar ons blad verschijnt, hebben zich in den laatsten tijd op het gebied der watervoorziening zeer belangrijke werken voltrokken, zooals onlangs bleek, en thans weer aan den dag kwam bij de plechtige opening van de wa terleiding voor Zuid-l'trecht. Dat in dpn Zuid-Westhoek van Utrecht de bevolking overtuigd is van. het nut van de waterleiding, bleek uit de cijfers, die gegeven werden omtrent de aansluitin gen. Hieronder laten wij die cijfers voor deze zes gemeenten volgen: Oem. Totaal aantal Aantal Percentage ttnrloitb. woningen aansl. tand. Benschop 441 410 93.0 Hoenkoop 54 53 98 2 Jaarsveld 281 260 92.0 Lopik 367 344 93.7 Polsbroek 212 210 99 1 W.-Langer&k 139 134 964 Van de vijftien gemeenten ie in 10 ge meenten het aantal aansluitingen grooter dan negentig procent. Meri kan dus zien, dat de zes gemeenten in den Zuidwest hoek een zeer goed figuur maken. Hier door meent het bestuur, dat de aanvan kelijk zoozeer gevreesde „verplichte aan sluiting", wplke op 1 Jan 1937 in wer king zal treden, feitelijk wel overbodig zal zija. daar men de o.i. gerechtigde hoop koestert, dat in dit half jaar ook degenen die todusver nog achterbleven, zich zullen willen laten overtuigen en tot aansluiting vrijwillig zullen overgaan De drinkwatervoorziening is van enorm nut, zoowel voor den mensch als voor de zuivelbereiding. De heer Wijkamp heeft in zijn rede uiteengezet, dat er door de stichting voer zorggedragen is, dat er ruim voldoende watèr aanwezig zal zijn voor het drenken van het vee, waarvoor goedkoope tarieven zijn gesteld, zoodat dit zeer stellig aan de veehouderij ten goede zal komen lijke schade aangericht. Vooral het ha venkwartier moest het daarbij ontgelden De spoorlijn Vina Valparaiso is versperd, daar de hoog opgezweepte golven der zee een geheelen trein, begaande uit locomo tief en tien rijtuigen, deden kantelen. Ook zijn op vele plaatsen de telefoon leidingen vernield. Tot dusver valt er één doode te betreuren, terwijl verscheiden personen zijn gpwond De storm woe<n nog me verminderde kracht voort nog met on- Jeugdherberg. Arkel. Ds. Van Ewijck is benoemd tot voorzitter van de Jeugdherberg De Pink sterblom" in de vacature mej. De Vries. Dr. A. Bender is gekozen tot bestuurslid in de plaats van Lte. Van Ewyck. Oranjevereniging. Arkel. De Oranjevereniging vergaderde Zaterdagavond in café Buiteman. De op komst der leden was gering. Na opening door den voorzitter, don heer J. W. Goes, werden de notulen onveranderd vastgesteld. Art. 10 werd gewijzigd in dien zin. dat voortaan de leden der vereeniging. die deel willen nemen aan volksspelen, uitgeschre ven door deze vereeniging. ook inleggeld moeten betalen Het verdere gedeelte was intern, waarna sluiting volgde. Arkel. De rijksstraatwegbrug wordt van een nieuw wegdek voorzien. Met het oog op het drukke verkeer, heeft deze vernieu wing in hoofdzaak in de avonduren en 's nachts plaats. De collecte voor de stichtingen Haar lem—Heemstede heeft hier f 9.10 opge bracht. „Het Platteland". Bleskensflraaf. Onder voorzitterschap van den heer F. A. van den Berg hield de afdeeling Alblaaserwaaid van de bedrijis- vereeniging voor ongevallen en ziek te-ver zekering „Het Platteland'' haar jaarverga dering. Het loonbedrag werd over 1936 meer dan verduhbeld. De financieele toestand was gunstig. De omslag werd vastgesteld op f 14.50 voor ongevallen en f l(j voor ziek te per f 1000. De aftredende bestuursleden, de heeren F. A. van den Berg, A. Eijke- lenboom en G A. Verrips werden herko zen, evenzoo hun plaatevervangers, de bee red A de Hoop. Jac. Verburg en R. Jon- geneel. Concert Bleskensflraaf. Zaterdag zal de harmonie vereeniging van Sliedrecht, directeur de heer Van der Vlies, een ooncert geven den tuin van den heer G. van Vuuren. Aan vang 8 uur. Bleskensflraaf. Das nachts zijn 11 konij nen, toebehoo rende aan den heer J. Tuk ker Gz., ontvreemd. Van de(n) dader(s) nofc ge^n spoor. Onder de varkens alhier komen weer zeer vele gevallen van vlekziekte voor. Hoe wel het tijdig inroepen van de hulp van den dierenarts over het algemeen goed succes heeft, blijft een en ander toch altijd een schadepost je voor de veehouders. Wielrennen. Giessendam. Zalerdagavond zijn onder, groote belangstelling op de wielerbaan van de Ren- en Tourc uh „Merwede" wieler wedstrijden gehouden. De „Merwede" ren ners hebben bij deze wedstrijden weer mooie successen geboekt. De sprinlwed- strijd Werd op overtuigende wijze door den ,,Merwede"-renner Hartjesveld ge wonnen, terwijl de 40 ronden klas-ements- wedstrijd door Waterreus gewonnen werd De koppelwedstrijd is een groot succes geworden voor het koppel J. Suiker—L. van 't Hof. Het was prachtig werk van deze jongens om de sterke Rotterdammers als BloemVellheur. DijkstraVan Vliet en anderen achter zich te laten. De jury bestond uit de heeren W. Bingley, J. van den Berg, M. E. van Meeteren, J. Drapers en J. Verbaan De uitslagen luiden als volgt: Sprintwedstrijd over 2 ronden: 1. Hart jesveld, 2. F af ie, 3. Van Bekkum, 4. Kok. 40 ronden klassementswedstrijd: 1. Wa terreus, 2. Van der Ven.'3. Spek, 4. d« Reijer. 30 ronden race voor junioren: 1. Visser, 2. De Reus, 3. Van der Starre, 4. Dral. Achtervolgingsrace: Van Vliet haalt Van Meeleren in na 14 ronden in den tijd van 4 min. 7 sec. Koppelwedstrijd: 1. J. Suiker—L. van 't Hof, 16 punten; 2. op 1 ronde Dijkstra Van Vliet, 5 punten ,3 op 2 ronden Bloem Vellheur, 6 punten; 4. KampLang horst, 5 punlen, 5. Van DrielKrauwel, 3 punten, 6. op 4 ronden Vaa Deinzen van Noordennen, 5 puntert. Gratis rijwielmerk. Zaterdagmiddag van 2—5 uur en op 29 en 30 Juli des namiddags van 7—9 uur, kunnen belanghebbenden uit deze gemeente ten huize van den kom mies der belastingen een aanvrage indie nen ter bekoming van een kosteloos rij wielplaatje voor het jaar 1936/37. Gevonden: een portemonnaie met in houd, te bevr. B 23a- Giessen-Oudekark. De heer A. Muilwijk heeft ontslag genomen als president-kerk voogd der Ned. Herv. Kerk van Giessen- Oudekerk en Peursum. Gedurende ruil 6M jaar heeft hij genoemde functie b< kleed. Gemeenteraad. Groot-Ammers. De burgemeester heeft den raad bijeengeroepen voor een open bare vergadering op Vrijdagmiddag 1e 12 uur, ter voorloopige vaststelling van de ge meente-rekening, dienst 1935 In de commissie voor bijzondere, noo den hebben zitting genomen vertegenwoor digers van alle instellingen van weldadig heid ter plaatse, n 1. de heer G. Lagendijk, voor het Burgerlijk Armbestuur, A. Ter louw voor de Ned. Hery. Gemeente en N. de Vos voor het Nieuwjaarscomité. GrOot-Ammers. Wethouder Damsteegt stelt zich, evenals vorige jaren, beschikbaar voor het in onl vangst nemen van oude rijwielbelastingmerken ten bate van de t.b. c.-bestrijding. Hardinxveld. Tot boekbeheerder van de Nutsbibliotheek, de functie, welke jaren lang werd waargenomen door wijlen den heer J. van Muijlwijk en welk thans wordt vervuld door den heer S. Muilwijk, die naar Dordrecht vertrekt, is benoemd de heer J. H. d« Boer alhier. Bij beschikking van den minister van defensie is aan den dienstplichtige van de lichting 1937, Joh. Vogel, voor één jaar vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens kostwinnerschap. Tot kweekeling met akte is aan de bijzondere school te Neder-Hardinxveld, hoofd de heer Blokland, toegelaten de heer J. Z. J. Hazebroek alhier. B. en W. hebben bouwvergunning verleend aan Gebr. van Dam alhier, voor het bouwen van 2 woonhuizen. BURGEMEESTER VAN SLIJPE JUBILEERT. Ottoland. De gemeenteraad zal Woens dagavond 7.30 uur in openbare raadsver gadering bijeenkomen. Na afloop daarvan zal de burgemeester, die op dien datum vóór 12Vi jaar als zoodanig werd geïn stalleerd, worden gehuldigd, waaivoor vele autoriteiten en corporaties uitgenoo- digd zijn. k Tegenover de berichten over oorlogstoerusting willen we stellen mededeelingen van vredes-voorbereid tng dellijke vermindering van bewapening als eerste stap naar volledige wereld-ontwape. fling. Dank bracht zij vooral aan mevr. E. J, MioleeRiem Vis, die de leiding van da propaganda-comraissie hier te lande heeft. Nadat bij het Vredespaleis eenige groeps foto's waren gemaakt, reed een deputatie van ongeveer 20 dames naar het departe ment van bui enlaudsclie zaken aan het Plein, waar minister De Graeff de dame» ontving. Mevr. Ramondt—Hirschmann wees in a korte toespraak den minister op de betee- kenis van deze vredesactie. De minister adviseerde, door te gaan met de vredespropaganda en met 't schen ken van ver:rouwen in den Volkenbond, „tenzij deze het al te bont zou maken", in welk geval een nieuwe Volkenbond zon moeten worden samengesteld. Vervolgens heeft de Minister zijn hand- teekening geplaatst op een verklaring van ontvangst dezer 96.080 handteekeningen^f welke vei klaring naar Geneve zal worden gezonden, waar ook uit de overige 45 deel nemende landen dergelijke verklaringen worden verwacht, voor zoover zij daar niet reeds zijn binnengekomen. De handleekeningen van de bevolkingen blijven in de landen, waar zij werden ver zameld. Behalve de hier bedoelde handteekenin- gen uit Nederland, zijn hier te lande ad- haesiebetuigingen ingekomen van 30 orga nisaties met 135.000 leden. GENERAALS VOOR VREDE. Vier goneraaJs, allen van verschillend» nationaliteit, hebben in een te New York door het tijdschrift Soviet Russia Today belegde bijeenkomst een pleidooi gehouden voor den vrede. Het waren generaal Wil liam Graves (Ver. Staten), generaal Yak- hontoff, van het vroegere Russische lager, generaal Feng Tsjen-woe, militair leider van Kanton, en generaal Pouderoux (Frankrijk). INTERNATIONALE VROUWENBOND VOOR VREDE EN VRIJHEID. Het resultaat van de in Nederland ge voerde actie van den Internationalen Vrou wenbond voor Vrede en Vrijheid, t.w. een collectie van bijna 100000 handleekeningen, gebundeld in 20 paketten, is Woensdag 15 Juli aan den minister van builenlandsche zaken aangeboden. De presidente van de Nederlandsche af deeling. me\r. C. Ramondl—Hirschmann, heeft tevoren in een bijeenkomst in het Vredeehuis aan del^aan van Meerdervoort in herinnering gebracht, dat deze vredes actie een jaar geleden is begonnen bij de Amerikaansche afdeeling van dezen inter nationalen Vrouwenbond, en dat reeds 10 millioen persoonlijke handteekennigen en 5 millioen adhaesie-betuigingen weiden ver kregen op de opdracht aan de regeeringen tot onmiddellijke stopzetting van de ver meerdering der bewapening en tot verkrij ging van een wereldverdrag voor onmid- VERDUISTERING VAN EFFECTEN. Commissionnair veroordeeld. De Haagsche rechtbank heeft den 41- jarigen commissionnair in effecten, S. J. van C., wegens verduistering van effec- tot een waarde van ongeveer f 44.000, welke als onderpand dienden voor het verrich'en van beursspeculaties, overeen komstig den eisch veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar en 6 maan den. DE MOORD OP DEN STATIONS POSTHOUDER TE HASSUM. Levenslange gevangenisstraf geëischL Onder groote belangstelling heeft het gerechtshof te 's-Hertogenbosch in hoo- ger beroep behandeld de strafzaak tegen den boekhouder M. V., geboren te Pfalz- dorf en wonende te Gennep, die door de rechtbank te 's-Hertogenbosch is veroor deeld tot 20 jaar gevangenisstraf, omdat hij in den nacht van 17 op 18 Mei van 't vorige jaar te Hassum (Duitschland), den stationspoötbouder Heinrich Janssen van het leven heeft beroofd door hem met een hamer op het hoofd te slaan. Subsidiair was hem ten laste gelegd doodslag en diefstal van 4000 mark, welke Janssen ia beheer had. De officier van justitie, die tegen V. een levenslange gevangenisstraf had geëischt, was, evenals verdachte, van dit vonnis in appèl gegaan. Vele getuigen werden gehoord. De advocaat-generaal zeide, dat geld zucht het motief van dezen laffen moord was geweest. Hij achte moord met voor bedachten rade bewezen en eisch te ver nietiging van het vonnis van de rechtbank en veroordeeling van verd. tot levenslan ge gevangenisstraf. BRANDSTICHTING TE BOSKOOP. De Haagsche rechtbank deed uitspraak tegen den koopman F. J. G. uit Boskoop, die terecht heeft gestaan wegens opzette lijke brandstichting op 26 Februari in zijn zaak aan de Bootstraat te Boskoop G werd veroordeeld tot 1 jaar gevangenis straf. De eisch 'was 3 jaar. 0. Voor zij den waterkant konden berei- J le kracht, vooruit!", zei Skittle, terwijl hij ken, waren Skittle en Boots allang in vei- de woedende wilden nog een beleefden *4» hg heul aan boord van de „Snorter", „Vol-1 scheidsjrroet toezond. De Viecdaagsche Afstandsmarschen in de omgeving van Nijmegen De deelnemers frekken door de landelijke streek nabij Middelaar W-4 Met voUe uitrusting Sm wrier. E«n aardig snapshot der militair» demonstraties btj 4* wadstrijden om het Duitse he xwemkempioe»»- schap te Halberstadt De boschbessen zijn rijp en de pluk is thans in vollen gang E»n welkome verfrissching tijdens de ruft op den eersten dag der vierdaag- sche afslandsmarschen in de omgeving van de .Plasmolen" Na een marsch van 25 K.M. waren de leden van .Excelsior" uit Utrecht op den eersten dag derVier- daagsaha nog fit genoeg om bij de .Piasmolen* »e» donsje te maken De nieuwe burgemeester van Kampen, de heer H. M. Oldenhof, is Dinfdag officieel geïnstalleerd. Een overzicht tijdei den intocht van den nieuwen burgervader in zijn gemeente. - Op den achtergrond de IJselbrug In het Capitol theater aan het Damrak te Amsterdam woedde Dinsdag een felle brand. Het blusschingswerk Hei Grand Hotel ie Hohwaid de Vogezen, waar H. M. Koningin m H. K. H. PHnses Juliana thans Haar vacantia doorbrengen Koning Edward van Engeland hield bi den tuin van Buckingham Palace een receptie. Een kijkje tijdens de ceremonie van het voorstellen van een der debutantes aan den Koning

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 4