ik. So Bij Doorzitten Telegrammen j j Kerk* en School Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws eia «l$el <BitgrÊ|l Brief uit Gibraltar. wsa Benauwd? jtlJA lk\ tèfiMottê OTfT de wijzigingen overeenstem ming ie verkregen en thans heeft de raad van Gouda het voorstel van B. en W om de overeenkomst tot eljctrioiteitslevering aan de gemeente Schoorihovèn, .dienover eenkomstig te wijzigen, aangenomen. Aan dit besluit is evenwel de voorwaar de verbonden, dat de voorgestelde wijzi ging dercont ractsbepalingen eerst zal in gaan met ingang van den dag, waarop de door B. en W. van Schoonhoven toege zegde verlaging der electriciteitstarieven in deze gemeente van kracht zal worden De zaak is hier thans in hapden van de commissie voor de bedrijven, die aan B. en W. advies zal moeten uitbrengen over de wijze, waarop van de verkregen voor- deelen gebruik zal worden gemaakt voor tariefsverlagingen. HANDENARBEID. Er bestaan plannen om bij het onder wijs aan de Rijkskweekschool het vak handenarbeid in te voeren. De school zou daartoe gebruik maken van materieel van opgeheven kweekscholen. Naar aanleiding van eén desbetreffend Verzoek zullen B. en W. trach'ten, de be schikking te verkrijgen over een lokaal van de kazerne, om dat dan voor genoemd doel aan de school af te staan. SPEELPLAATS R.-K. SCHOOL. Ingevolge het onlangs door het bestuur der R.-K. School ingediende verzoek op grond van art. 72 der .lager onderwijs wet, adviseeren B. en W. thans den raad, gelden beschikbaar te stellen voor het pla- veiën van het nog niet verharde gedeelte van de speelplaats dier,school. De kosten worden op f 755 geraamd. BRANDWEER-DEMONSTRATIE. De Schoonhovensche brandweer heeft Woensdagmiddag bij een demonstratie op de Steenen Brug getoond, waartoe het gereorganiseerde corps, met de beide mo torspuiten, waarover het thans de be schikking heeft, in staat is. De oefening droeg een eenigszins offi- eieel karakter en Werd gehouden in te genwoordigheid van den burgemeester, wethouder S. y. d. Oever, den gemeente secretaris en enkele raadsleden, terwijl bovendien de heer W. A. Keeman te Rot terdam, voorzitter van den Zuid-Holl. Prov. Brandweerbond, de burgemeester van Kethel en de wethouders van Oud- Alblas met den brandmeester aanwezig waren. De nieuwe, tweewielige motorspuit maakte bij deze beproeving weer een uil stekenden indruk. Binnen drie minuten, nadat de spuit bij de Haven was aange- i stegen de forsche stralen reeds burg, bereikte het gezelschap Noordwijk, den calamiteuzen polder Borsselen, is in deze functies door Gedeputeerde Staten van Zeeland voor een maand geschorst, wegens onregelmatigheden in de admini stratie. Van welken aard en omvang deze wan ordelijkheden zijn, kon, hangende het on derzoek, niet worden medegedeeld. Tot waarnemend burgemeester en ontvanger- griffier is benoemd de heer A. A. Elen- baas, burgemeester van 's-Heer Arends- kerke. BOM IN JOODSCHE GODSDIENST. SCHOOL Zeven kinderen gewond. In een joodsche godsdienstschool te Tel Aviv (Palestina) is een bom geworpen, waardoor zeven kinderen van 9 tot 12 jaar werden gewond. Twee der kinderen moesten naar het ziekenhuis voerd. De hooge commissaris heeft de •p perstelegrammen voor Europa en Ame rika opgeheven, evenwel niet voor de aan grenzende landen. GEEN GELD VOOR DE LAND. ARBEIDERS. Wel voor de ambtenaren. De „Prawda" doet een heftigen aanval op het volkscommissariaat voor de staats domeinen. Daaruit blijkt, dat de landar beiders, die op de landgoederen der repu bliek werken, al in maanden geen loon hebben gekregen en daarom in vele geval len het werk neerleggen. In sommige plaatsen hebben de leiders noodgeld inge voerd in den vorm van broodkaarten en bons voor levensmiddelen, hetgeen in strijd met de voorschriften is. Opvallend is het, dat, terwijl er geen geld genoeg is voor de betaling der loonen, de salarissen der ambtenaren van het volkscommissa riaat met sprongen zijn gestegen, zooge naamd door overuren m premies, terwijl de ambtenaren bovendien nog groote be dragen tot 3000 roebel per maand kregen. waar geruimen tijd aan het strand werd vertoefd en van de zee en het fraa'e land schap werd genoten. Terug ging de 'tocht over Wassenaar en Den Haag. waar men bij een kennis van den heer G. S'raver de thee gebruikte. Via Gouda arrivieerde uien des avonds te acht uur weer in Schoon hoven. Daar des middags de lucht begon tc betrekken en de windsterkte toenam, hteft men van het bezichtigen van ver scheidene bezienswaardigueden moeten afzien. De tocht had een vlot en aange naam verloop. Bijzondere aandacht ver dient de prestatie van den lieer G. Stra- ver, die ondanks zijn 6 kruisjes, de heele reis per rijwiel meemaakte en na ruim .00 K.M. afgelegd te hebben, nog geen spoor van vermoeidheid toonde. Jammer is het helaas dat de werkloozen bij der gelijke uitstapjes over zoo weinig con tanten te beschikken hebben, waardoor het programma uiterst sober gehouden moet worden. De volgende reis zal waarschijnlijk na» het Gooi gaan. CONCERT. zachte weer van "Woensdagavond uit de trompen op. De practische machi ne laat zich vlug bedienen en de man schappen der vrijwillige brandweer, die in hun nieuwe kleeding oefenden, bleken reeds over groote vaardigheid te beschik ken, zoodat onder de leiding van den op- perbrandmeester, den heer D. .Visser en de beide brandmeester de heeren C. Hoö- Igenboezem en G. H. Kerling, alles vlot verliep. Ook de oude motorspuit, hoewel na tuurlijk niet opgewassen tegen de presta ties van haar jongere collega, deed uit stekend werk. Op do nieuwe spuit, werden 4 slangen aangesloten, en op de oude 2, waarvan la ter één werd gesplitst, zoodat men toen met 7 stralen water gaf, waarvan één bo ven van den brandladder. De nieuwe spuit gaf toen ongeveer 3000 L. water per mi nuut (waarmede men nog beneden de maximum capaciteit bleef) en de oude 1100 L. Nog zonder het uiterste van de nieuwe machine te vergen en zonder de waterleiding er bij te baal te nemen, ver plaatste men dus ongeveer 4100 liter wa ter per minuut. Men spoot in de Haven, doch toen later de brandladder vlak voor het stadhuis werd opgesteld, kon een spuitgast één straal op de nieuwe spuit tot den wind wijzer van den stadhuistoren doen rei- TERUG UIT DE ARDENNEN. Donderdagavond omstreeks elf uur arri veerden de leerlingen en oud-leerlingen van de rijks-kweekschool, dio onder lei ding van het personeel in twee bussen een vierdaagsche reis naar de Ardennen gemaakt hebben, weer in onze gemeente. Daar het uur van aankomst telefonisch was opgegeven, waren verscheidene inwo ners ter opwachting aanwezig. De reizi gers verkeerden in vruolijko stemming. Zij hebben dan ook enk»le prachtige dagen gehad en de Ardennen in alle richtingen doorkruisd. Moeilijke klauteiingen en uit gestrekte wandeltochten in de omgeving van Luik wisselden elkaar af, terwijl o m ook een bezopk werd gebracht aan de prachtige druipsteengrotten van Han, wel ke vooral aller bewomleripg wekten. Het gezelschap van 56 personen heeft bijzon der genoten van dezen schoonsten hoek van België en de deelnemers zullen wel steeds een aangename herinnering aan dezen tocht blijven behouden. WERKLOOZEN-FIETSTOQHT. Gisteren maakte een 20-tal werkloozen, Ondei leiding van den hoer Joh. Lenson, het reeds de vorige week aangekondigde fietstochtje naar Noordwijk aan Zee. Men vertrok des morgens Jfeven uur met prach- Het kwam uitstekend van pas voor het eert, waarop de R.K. muziekvereeniging T.O.A.G.E.N.O. den Schoonhovenaren dien avond onthaalde. Het reeds vermelde programma vond onder de serieuze leiding van den ljeer A. G. Lensen, een goede vertolking en het was dan ook een mooie muziekavond, die bij liet publiek zeer in den smaak viel. Een paar polo-wedstrijden in 't zwem bad deden tijdens de eerste helft van het concert geen goed aan de belangstelling, dftr dan ook na de pauze grooter was. SCHOOLREISJES. De leerlingen van de O.L. School te Slik kerveer hebben heden een schoolreisje naar Schoonhoven gemaakt. Ten getale van circa 60 personen arriveerde het ge zelschap vanmorgen kwart over negen aan de Kat. Eerst werd in groepen een bezoek aan het Stadhuis gebracht, terwijl ook het plantsoen en enkele andere stads gedeelten bezichtigd werden. De koffie werd gebruikt in hotel a la Station. De kinderen brengen den middag door op de Zandplaat aan de Lek. Om half zes sche pen de reizigers zich weer in voor da thuisreis. RESERVE-PONT. dorpsplein, onder leiding van haar direc teur, den heer Kaasschieter uit Schoon hoven, een concert te geven met medewer king van het, Schoonhovensch Dile'tanten Strijkorkest. Zwemmen. Bergambacht. Dinsdag heeft de Berg- ambachtsche Zwemclub haar jaarlijksch bezoek gebracht aan Krimpen a.d. Lek. Na een spannenden kamp heeft Krimpen wederom de overwinning behaald. De heeren uit Bergambacht wonnen met 13 seconden; de dames echter verloren 'met 98 seconden. De estafette werd door Bergambacht gewonnen. Concert Bergambacht Aan het Bergambachtsche Kinderkoor, directeur de heer Zanen, is vergunning verleend tot het geven van een concert in samenwerking met de gem. zangveereniging „Zanglust". Het zal Za terdagavond in de muziektent aan de Voorstraat plaats hebben. Bergambacht. De heer A. van der Straaten Gz. kwam met f 9995 als laagste inschrijver uit in de door de gemeente Roelofarendsveen gehouden aanbesteding tot het maken van een beton-beschoeiing. Het werk is aan hem gegund. VRIJDAG i4 JULI 1936 1 WEERIERISIT. Naar waarneming in den morgen vaif 24 Juli. en Zonverbranding De wijzer ion der pijlpunt geeft daa •tand van den vorig en dag aan. Verwachting föt Zaterdagavond: Matige tijdelijk wellicht krachtige Zuid- Westelijke tot Westelijke wind; meest zwaar bewolkt; waarschijnlijk eenige r*r genhuien; iets koeler. Waterstand: Schoonhoven hoog water 9.40 uur, 1.35 M Vreeswijk hoog water 11.— uur, 1.75 M Keulen stand 3.52 M., val 0.05 M Maastricht 23 Juli 41.43 M., was 0.14 M. Verzacht en geneest Doos 30ct. Bij Apoth.en Drogisten De molorpont. die het veerhedrijf heeft aangekocht van het veer Krimpen a.d. Lek Kinderdijk, is Woensdagavond hier aangekomen. Het vaartuig, dat voor het Krimpensche veer te klein was, doch dat nog in zeer goeden slaat verkeert, heeft een draagvermogen van 14 ton en wordt langs een kabel voortbewogen. Het is bestemd, om aan ons veer do oude, afgekeurde re- se ivepont, (die slechts &'A ton draagver mogen had), te vervangen en heeft voor- loopjjj een ligplaats gekregen aan de over zijde dor rivier. EEN OOIEVAAR GERED. Vanmorgen werd bij de politie kennis gegeven van het feit, dat een jonge ooie vaar, die op het dak van de Ned. Herv. Kerk was neergestreken, door dat dit schuin afloopt, naar beneden was gegle den en tussehen den schoorsteen en het dak bekneld was geraakt. De politie'stel de gemeentewerken van een en ander in kennis, en twee gemeente-werklieden, de heereii A. Molenaar en G. Soeters, zijn toen op het dak geklommen en hebben den vogel weten te grijpen. Vervolgons werd het dier op een weiland in de buurt van het „Sportolub"-terrein gezet en spoedig ontplooide het de vleugels en verdween uit het gezicht. BOOTTOCHT HOEK VAN HOLLAND. Per advertentie in dit nummer wordt een boottocht naar Hoek van Holland aangekondigd, dio Zondag 2 Aug. zal worden gemaakt niet een boot van de Reederij op de Lek. Voor een luttel prijsje vooral indien men gebruik maak» van dert voorverkoop lunnen de liefhebbers van dit zomer-ui(stapje bij uitnemendheid profiteeren. GEVONDEN VOORWERPEN. Op het Bureau van Politie zijn inlich tingen te bekomen betreffende onderstaan de gevonden voorwerpen: Een bruin leeren portemonnaie, een me daillon tnet portret. BRAND IN GLASFABRIEK. BLERIK, 24 Juli. Vanmorgen is door kortsluiting brand ontstaan in de fa brieksgebouwen van de N.V. Bort's Glas industrie. De brandweer wist hef vuur te I a^rin* h.w, n;ï v beperken tot de eerste en de tweede ver- 1™ ingekomen stukken dieping. De schade beperkt zich hoofdza- W?®° een ,mededeelin* van de 3 l,laat" Aanbesteding. Capelle a.d. IJssel. Het bestuut der Chr. School aan de IJsselm. laan hield een publieke aanbesteding van vernieu wing der scheidingshtining en ophooging en betegeling van het speelterrein. Inge leverd Waren 8 biljet.eu: P. van Leeuwen te Moordrecht f 1725, A. van Staveren te Capelle a.d. IJssel f 1898: W. Pols, Ca pelle a.d. IJssei, 1874; L Bol, Kraling- scheveer f 1985, L. van Wijngaarden Capelle a.cL Lbeel, f 2100; A. Mooten, Moordrecht, f 2127, M v Staveren te Ca pelle a d. IJssel, f 2176; J. Boer Krimpen a.d. IJssel, I i'184. Raadsbesluiten. Capelle a.d. IJssel. De gemeenteraad kwam Donderdagmorgen in spoed-verga- De Luchttemperatuur. temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 66 graden Fahrenheit Vrijdag 24 Juli: Op fj.=, ondet 9.39. Eerste Kwartier Zpndae 26 Juli kelijk tot de kantoorgebouwen. Het bedrijf kan weer gewoon doorgang vinden. DE VAL VAN MADRID AANSTAANDE? SE VILLA, 24 jiih. Uit het hooïdkwir- lier van den rebeTlengeneraal Queipo de llano is bekend gemaakt, dat de cob uie van generaal Mola ,die naar Madrid op rukt, de regeeringstroepen heeft terugge dreven. De inneming van de hoofdstad zou zeer binnenkort verwacht kunnen wordan. De volksfrontleiders verlaten Madrid reeds per auto. DE REBELLEN WINNEN VELD. LISSABON, 24 Juli. Volgens een hier opgevangen radiobericht zijn de opstanda- lingen onder bevel van generaal Mola thans slechts 24 K.M .van Madrid. Zij wachten versterkingen alvorens de hoofd stad aan te vallen. CADIZ WEER IN HANDEN DER MUITERS. PALOPO, 24 Juli. De Figaro meldt uit Cadiz dat deze plaats weer in handen der opstandelingen is. De rebellen-generaals Coded en Batet zouden te Barcelona zijn gefusilleerd. DE FRAUDE TE VLISSINGEN. Wethouder gearresteerd. In verband mot de malversaties bij het plaatselijk crjsiscomité te Vlissingen is thans ook de wethouder van financiën en sociale zaken, P. G. L., gearresteerd. Hij is bij den Officier van Justitie te Middel burg ontboden en van dit bezoek niet te ruggekeerd. BURGEMEESTER GESCHORST. Onregelmatigheden In de admi nistratie. Do burgemeester van Borsselen en ont- GHR. GEREF. KERK. Beroepen te Papendrecht Gandidaat J. Kampman te Ommen (Ov.). Beroepen: te Bussum-Naarden, ds. G. Smits te Sliedrecht. Ameide. De arbeider G. Boon, die als filter werkzaam is aan de waterleiding, kreeg>Woensdag een hoeveelheid kokende mastiek over zijn linkerhand met het go- volg, dat Boon dit lichaamsdeel ernstig verwondde en zich direct onder behande ling van dokter Donker heeft moeten stel len. De timmermansknecht H. de Keizer uit Meerkerk, werkzaam bij timmerman H. Diepenhorst, alhier, stak zich Woens dagmorgen bij het op zijn rijwiel stappen zoo ernstig met een beitel in zijn knie, dal dokter Donker de wond beeft moeien hechten. Woensdagavond kwam een zoontje van den arbeider A. Versluis bij het spe len te vallen, waardoor het ventje 'n arm kneusde en de hulp van dokter Donker moest worden ingeroepen. Concer L Benschop. De gemengde zangvereeniging „Excelsior"' te Polsbroekerdam, hoopt Za- selijke geneesheeren, dat zij ten opzichte van de instandhouding der ziekenfondsen geen verdere concessies konden doen, dan in het aanbod, gelijk dat gedaan is in de April-vergadering. Zonder hoofdelijke stemming werd be sloten: tot vaststelling van een verordening op de heffing van keur'oonen van vee- en ▼leesch, tot herziening vanf da verorde ning op de hefting vac. schoolge'den voor lager onderwijs, tot toetreding tot het door de Kamer van Koophandel en FiL-ekcn te Rotterdam opgericlne borgstollingfonds voor het verleun sn van rentedragende voorschotten aan kleine middenstanders, bt vaststelling der erschilloude bedrijfs- rekeningen 1935 en rekening 1935 van het Burgerlijk Armbestuur, tot vooiioopige vaststelling der gemecnterekenir.gen 1934 en 1935. Met 8 tegen 4 stemmen werd" op voor stel der beide wethouders besloten Ged. Staten te verzoeken de verlaging der wed de van den burgemeester, evenals van de andere ambtenaren, te beperken tot 2 A pGt. Met dezelfde stemmenverhouding werd voldaan aan efn verzoek van den minister om de salarissen van gemeente-architect, commies en len ambtenaar ter secretarie, met 2Vi pGt. te verlagen. Gemeente-rekening 1934. Capelle a.d. IJssel Bij beschikking van 20 Juli heeft de minister van financiën .aan deze gemeente een renteloos voor schot verstrekt ter voorloopige dekking van het uitgestooteu hedrag ad i 24000, op de rekening 1934. Gorinchem. De Mervrekring van Volks onderwijs heeft besloten, een bijdrage te verleenen aan het Comité voor een hulde- u ua uufi iuu.,ouo v i n u... .uw. i.ou|i. ua- tig zomerweer. Vin douda, Leiden, Rijns- vanger-g'iffier van bot i>mn--h«he«r «~i I lerdawavond &30 uu.r tZomerlpdj op bet blijk aan den heer Klaas de Vries, die "dit jaar wegens zijn 75-jarigen ouderdom af treedt als algemeen secretaris van ge noemde vereeniging. De kring deelt aan rü™?"!, ,U eigetl m'ltdelen* voor ge noemd doel willen afzonderen, mede, dat de penningmeester van het comité, de heer P. van Mever te Koog aan de Zaan, liet gironummer 280226 heeft. Bedolven. juii'fs'ï,?!?'Innacl" ™n 22 °p23 inliriÏL Ta de waterleiding nrovLiéi reconstructie van den IZ1 f" <",dcr dcze moente.de arbe der Leo Koppelaar uit Hardinxveld X" 2/' dip'" f"' het «ohteoren was,met een soldeerlamp. ou- aer een neerstortende grondlaag bedui- gen ie hii vT T hD°,d "iJ knn krii- gen, ie hp verder door zijn makkers nit- Dov7en,rt,20 daaoten. in beslag nam. Dokter F. J. Hakkenberg liet 't slacht- offer per auto overbrengen naar het oonschif) van den aannemer, 'waar hij Donderdagmorgen den patiënt opnieuw onderzocht heeft. Hoewel zijn toestand zeer meeviel, moe# hij op advies van den dokter eenige da gen rust houden. K. had eenige ontvellin gen en brandwonden bekomen. Gemeentebegrooting. Oudewaier. Tengevolge van de verschib lende ver doorgevoerde bezuinigingen in verband niet de moeilijke financieele om standigheden was de goedkeuring der b&- grooling door Ged. Staten vertraagd. Thans is de begrooting, na verschillen de besprekingen ter provinciale griffie, goedgekeurd, evenals een ach (tal daarop betrekking hebbende wijzigingen. OranjefeesL Reeuwijk. Voor het as. gezamenlijk Oranjefeest is een financue'e commissie samengesteld, -die bestaat uit de heeren Jos. Michielen, voorz.; J. Th. v. d. Weel, secr.-penningm.; E. v. d. Starre, J. Stra- ver en A. Verhoef, leden. B. en W heliben aan het comité vergunning verleend voor een loterij. Aan den heer P. A. Boerefijn, van de lichting 1936, heeft de minister van de- fensie voor 1 jaar vrijstelling verleend van den dienstplich't, wegens kos'wiimer- schap. IJsselsfein. Gevonden: een muts, twee rijwielbelastingmerken en een paar huis sleutels. Voorts, zijn bij de politic inlich tingen te bekomen omtrent een aidaar ga- deponeerd heerenrijwiel. IJssel's Mannenkoor behaalclp op het concours te Culemborg een 2e prijs met 289 punten in de tweede afdeebng De Clirisfe'ijke en Roomsch-Katho lieke Middenstandsvereenigingen zullen in de maand September een gecombineerde tentoonstelling houden. De bedoeling is om Hieraan wederom een winkelweek te oiganiseeren. De visscher Mudden deed bij de po litie aangffle van het feit, dat ten zijne nadeele een palingfuik was ontvreemd De werkzaamheden tot ha opschil- doien van het gemeentehuis hebben B. en W opgedragen aan den laagsten inschrij ver, den heer Meeuwen te Zuilen voor f 785. Deze week werd deze gemeente we derom door een aantal vreemdelingen be-~ zocht. Ditmaal was bet dq vereeniging de „Dames-kroniek" uit Den Haag. Nadat verschillende bezienswaardignedon waren bezocht, werd bij den heer Klomp de kof fie gebruikt. Vroeg op stap. Zevenhuizen. Dinsdagmiddag werd op den Noordelijken Dwarsweg ter hoogte van den Knibbolweg. een ongeveer drie-jarig jongetje schreeuwende aangetroffen, door den heer L. Ernst, wonende aan den Plat- teweg te Reeuwijk. Daar de heer Ernst niet te weten kon komen, waar het kind thuis hoorde, heeft hij het op zijn rijwiel geplaatst en naar den gemeente-veldwach ter te Zevenhuizen gebracht. Al spoedig kwam de ongeruste vader, die al een hee- len tjjd tevergeefs naar het kind had ge zocht. Het was de hoer A. Hofman, wo nende te Moercapelie Hij deelde mede, dat hij het kind in den hooitas van den land bouwer P. van Velsen aan don Breedeweg ha-d neergezet om lë spelen; toen hij later ging kijken, was hot jongetje verdwenen. Blijkbaar is het kind naar huis willen gaan maar is den verkeerden weg ingeslagen en al dwalende den Breedeweg afgeloopen en den Noordelijken Dwarsweg ingeslagen, waar het kind nog een onbewaakten over weg is gepasseerd. Het had al ongeveer een uur gaans geloopcn, toen de heer Ernst het kind aantrol 3 TWEfcr— ^LAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Schoonhovtnsche Courant VRIJDAG 24 JÜLf SuStsnl •Isctic Gibraltar, 22 Juli 1936. D« verwarring, die nu sedert vijf dagnn in Gibraltar heerscht, is onbeschrijfelijk. Duizenden Spaansche vluchtelingen, man nen, vrouwen en kinderen, bepakt met hun laatste bezittingen, weenend, vloe kend, half waanzinnig van angst en wee- de, kajnpeeren hier onder bescherming van de Brit.-che bajonetten en kanonnen, deels onder den vrijen hemel, omdat de beschikbaar gestelde ruimle te klein is, id eels op de binnenplaatsen van kazernes en in de stadsparken. Door de straten ziet men voortdurend .patrouilleerende Engelsche soldaten. het geweer op den schouder Dit heeft zijn goede reden; do vluchtelingen zijn welis waar alle partijgangers van de regeering, kleine amb'enaren, handswerklieden, ar beiders en boeren uit La'Linca, Algeciras, Estepona en Terifa, .maar anderzijds wo nen reeds sinds eenige jaren een paar honderd anti-republikeinsche en monar chistische Spanjaarden in Gibraltar. Daardoor ontstonden reeds Zondag vechtpartijen tusschen anii-republikein- 8che en anti-fascistische Spanjaarden en de Engebch" politie is dan ook genood zaakt sinds Maandag een aantal hifizen, waarin partijgangers van generaal Fran co wonen, te beschermen. De woede van de gevluchte Spaansche families is grenzeloos. Ik sprak een man, wien het gelukt was op het allerlaatste oogenblik uit La Linea, dat op het oogen- Hik nog slechts een puinhoop is, te vluch ten. Hij jrertelde mij, dat de Marokkaan- sche troepen van het Spaansche vreem delingenlegioen, die van Ceuta kwamen en in Tarifa geland waren, zich in ifl- marschen naar La Linea hadden begeven en daar als Vandalen hadden huisgehouden. Iedere woning werd doorzocht. Tientallen menschen zouden vermoord zijn, de huizen van degenen, waarvan men vermoedde, dat zij aanhangers van de re giering waren, werden in brand gesto ken, de mannen direct neergeschoten en de vrouwen en kinderen als gijzelaars meegevoerd. „Zwarte kerels", schreeuwde mij een vronw toe, „die nauwelijks een woord Spaansch verstaan, hebben ons met bajo netten bedreigd, ons in het gezicht gesla gen, op den grond geworpen. Men zag 't ben aan, dat dit hun een duivelsche vreugde verschafte en wij zullen het ge neraal Franco nooit vergeven, dat hij, die zich voor een groot patriot uitgeeft, met zwarte troepen het land overviel. Een geluk maar, dat ónze menscnen op hun post zijn. Het einde'zal voor Franco en zijn troepen niet aangenaam zijn!" De mededeelingen van de vluchtelingen, die hier in de laatste dagen zijn aange komen, zijn niet geheel en al duidelijk. Jnist schijnt intusschen te zijn. dat La Linea, hoewel nog slechts een ruïne, zich weer m handen van de regeering bevindt. In%Malaga is de toestand nog ander, hier oefent, nadat 4 een verbitterde strijd FEUILLETON. heeft plaatsgevonden, thans een socialis- tisch-communislisch comité de macht uit. Op alle openbare gebouwen is de roode vlag uilgesloken, de arbeiders hebben de wapenarsenalen bestormd en duizenden van hen zijn naar Sevilla en Gordoba ver- de kameraden een handje te helpen, trokken, om daar hun in het nauw zitten- Ovor de stemming van deze lieden ga ven mij twee vluchtelingen uit Malaga ka rakteristieke inlichtingen. „"Wanneer de opstand onderdrukt is", zoo meenden zij. „zal het toch met de par lementaire toestanden gedaan zijn." Volgens socialisten en communisten draagt de regeering de schuld van alles. Zij zou hebben nagelalen het officiers corps te zuive^eti. pat wreekt zich thans. Volgens de arbeiders is het niet voldoen de, de reactie voor verkiezingen te slaan, men moet .haar geheel vermeljgen. Gil Robles zoo beweert men hoeft maan denlang kunnen hetzen en de zoon van Primo de Rivera heeft van de gevangenis uit de fascistische beweging kunnen lei den, zonder dat ingegrepen werd. Hij ont ving bezoek zooveel hij wilde en gebruikte de gevangenisbewaarders als zijn boden. I)at Franco op zekeren dag in opstand zou komen, zou ieder kind in Spanje ge weten hebben, maar de regeering heeft hem niet eens gedegradeerd, doch hem den tijd gelaten, alle Marokkaansche gar nizoenen om zich heen, te verzamelen en zich met de fascistenv monarchisten én se- peratisten in Lissabon, San Sebastiaaji, Barcelona en Madrid in verbinding te stellen. Volgens de arbeiders moet er, wij Spanje niet ten onder gaan, thans een zuiver socialistische regeering komen, die onder de vijanden van de republiek een groote opruiming houdt. 4L (Nadruk verboden). IN SE LUCHT. Het kleine vliegtuig stond in den dich ten mist, vroïke zich van de kust van den Kti'len Oceaan over het land legde. Bill Kemp controleerde zijn instrumenten bord, klom uit de cabine en klapte het deurjje dicht. Van een verwijderd punt achter het einde van het veld glom zwak een rossige schijn door den dikken mist. Bill keek uitvorschend in de richting er van; toen draaide hij zich om en liep naar het dienstgebouw. Burlon, de chef van de vlieghaven, was alleen. Hij keek op van een paar papieren op de tafel, waarvoor hij zat. Je bent krankzinnig om in dig dikke brij op te stijgeif, Bill, zei hij. Het is de ergste mist, welke wij in jaren gehad heb ben. Je zult blind moeten ^loorvliegen tot Albuquerque.... en dat zonder radiol I Ik weet het. ftet komt best in orde. I Die Holmes heeft haast. Hij dokt nu vyf- I honderd en nog vijfhonderd als we aan- komen. Dat is het eeuige wat me interes seert. Met een gebroken nek heb je niet veel aan de duiten. Een korte klop op de deur onJerbrak hem. Een mecanicien in blauwe overall kwam bipiien. Mr. Holmes is er, wendde hij zich tot Bill. Ik heb hem en zijn taseh ai in het toestel gezet. Hij zei, dat ik a dit oest geven. De vlieger nam de enveloppe aan, open de ze, telde de bankbiljetten en liep de deur uit. De propeller van hel kleine vlieg'ulg draaide. BUI vond zijn passagier in de cabine, heesch zichzelf omhoog en zette zich op de bestuurdersplaats. Holmes' linkerhand was zwaar verbonden. Is 't met het geld in orde? vroeg hij De helft nu en de rest als we in Guaymas landen? Bill knikte. Na een kortên aanloop was het toestel los van den grond. Recht vóór zich zag Bill den rossigen gloed, welken hij al eer der had opgemerkt. Maar naarmate het vliegtuig zijn weg vervo'gde, werd het schijnsel grooter van omvang en rooder. Bill vloog laag en tuurde door hel zij raam. Plotseling, door 'n opening in het nevelgordijn, zag hij een groot gebouw, dat in lichte laaie stond. Hij herkende het direct. Het toestel schoot omhoog in de golf van warme lucht. De Los Angelos Crediet- en Deposito- bank! riep hij naar Holmes. Een bank? Geen kleinigheid! Bent u er niet langs gekomen op uw weg naar hét vliegvelü? informeerde Bill. Holmes schudde het hoofd. Mijn broer heeft me van den anderen kant van de stad met zijn auto hierheen gebracht. Bill hoofde de stem van den passagier vaag, teiwijl hu zoo hoog mogelijk steeg, hij klom tot vijf- en-twintig honderd voet. Ellendig weer, zei Holmes aan zijn Bill knikte! Die man had er niet half een idee van hoe beroerd het was. In die soep aanstonds te m^etpn landen Voor het eerst nam hij zijn metgezel eens goed op. Holmes was een man van middelbaren leeftijd, grijs aan de slapen, lang en gespierd van bouw .Zijn rechter hand was blank en dun, met spits toeloo- pende vingers. Zijn verbonden linkerhand hield hij in zijn schcwt. Hij droeg een grijze overjas en éen bruin pak. Zijn bru ine schoenen waren dik met modder bedekt. Q t. Ze waren ongeveefr een half uur van Los Angeles, toen het toestel in een kolk raakte en zakte alsof het een lift was, tot h§f met een plof togen een stevige lucht- bank beneden terecht kwam. Niet pleizierig, hè? riep Bill. Holmes trok een leelijk gezicht. Ik kan niet zeggen, dat het een aan gename gewaarwording is, maar ik moet er zoo gauw mogelijk zijn. Mijn vrouw verwacht een baby. -Het kan elk oogenblik gebeuren. En de man grinnikte nitbundig. Bill dacht aan zijn jongere broertje, dat nu razend van pijn in een ziekenhuisbed lag en huiverde. WEGEN DER GERECHTIGHEID. HET ALIBI. 4 „Misschien," opperde ik, „heeft Norris «p stuk van zaken toch zelfmoord ge pleegd en heeft zijn vrouw, toen ze thuis kwam en de brieven niet op hun gewone plaats vond, in een bezeten verlangen om ze te pakken tc krijgen, de kamer over hoop gehaald vóór ze alarm sloeg." Ik was nog jong en onervaren en zie nu best in hoe dwaas deze voorstelling van zaken was. Maar merkwaardigerwijze I kreeg ik niet den uitbrander, waarmee mun baas anders op dergelijke onbezonnen praat reageerde. Ik had dit overigens al leen t* danken aan het feit, dat hij geheel door zijn eigen gedachten in beslag werd genomen. Er beerschte een poosje stilzwijgen in onze werkkamer, tot Mulligan, eindelijk zei: „Jij moet voor me uitvinden, Steward, of mrs. Norris de waarheid spreekt of niet. Ik geef je twee dagen en ik waar schuw je, dat je in dien tusschentijd geen syllabe over deze geheele geschiedenis te gen me zegt. Heb je een idee hoe je te werk moet gaan?" „Ik had zóó gedacht, mijnheer. Ik zet morgenochtend een advertentie in alle bladen met verzoek aan den taxi-chauf feur, die op Donderdag 17 April, 's avonds om elf uur, een dame van Hamilton Ter- ,race naar den hoek van EJgin Avenue ge reden heeft, zich bekend te maken. En ik zal de politie vragen eenzelfden oproep door de geheele stad te verspreiden." »Da| is niet zoo slecht bedacht, Ste ward, prees Mulligan zonder veel en- thouBiasm*. „Maar wat je ook uitspookt, kerel, laat mij twee dagen met rukt." Den volgenden morgen stond mijn ad vertentie in alm ochtendbladen en enke'e uren later prijkten overal in de stad de biljetten, die ik aan de politie verzocht had te laten aanplakken. Vier en twintig uur later kende ik naam, adres en wagen nummer van den taxi-chauffeur, die op het door mij opgegeven uur en het aange duide traject een dame had vervoerd. Maar ongelukkigerwijze had hij in de duisternis het gezicht van de passagier niet goed kunnen onderscheiden en hij verklaarde zeker te zijn, dat hij haar niet zou herkennen. Intusschen was hel leven op kantoor niet wat je noemt een hemel op aarde. De baas was in een ««m de grimmigste hu- meui«m ,du> ik ooit van hem heb meege maakt en het was maar het beste hem zooveel mogelijk uit de buurt te blijven. Maar dat zijn koortsachtig-werkende her sens bezig waren een theorie oyer den moord te vormen, slond als een paal bo ven water. Ik kende de symptomen van vorige gelegenheden, majir ze waren nooit zoo hevig geweesl a's nu. Uren achtereen kon hij in zijn armstoel voor zijn bureau zitten, oogenschijnlijk niets anders doen de dan de eene pijp na de andere te roo- ken en af en toe met kwaadaardige flik keringen in zijn meestal zoo rustige, grijze oogen. Ik wist, dat de jachthond een spoor geroken had en dat het niet lang zou duren of hij zou mei de oplossing van het probleem, wie John Norris vermoord had, voor den dag komen. HOOFDSTUK VI. Ik stelde hem op de hoogte van de re sultaten van mijn onderzoek, toen de ter mijn van twee dagen verstreken was.Het was 's morgens halftien; we waren alle^ bei net op 't kantoor gekomen. Hij hoor de mijn mededeelingen met opmerkelijk geringe belangstelling aan en zeii Toen werd het vliegtuiggeraakt door een geweldige vlaag Het word naar bo ven gesmakt, de rechtervleugel orao«»t.g Holmes vloog cpzij, door zun veibgheids- riem naar links getrokken Hi, sloeg *nju linkeraim uit en zijn verbonden hand veegde langs Dili s gezicht, terwijl de man moeite deed om *un evenwicht terug te krijgen. De phoot wu:slelde mei de stuur inrichting en slaagde er lenslotle in het toestel v'ak te krijgen. Hij keek naar Hol mes. Deze hield zijn linkerhand recht om hoog'en kreunde. Bill snoof.... Uil het verband drong de vettige geur van olie in zijn neusgat an. Bezeerd? „Ga nog niet direct aan je werk, Ste ward. Ik verwacht zoo aanstonds een be zoeker, die jou ongetwijfeld ook zal in teresseeren." Hij was ongewoon opgewonden, had geen rust om op zyn stoel te blijven zit ten en toen hij een zwaren voetstap in de gang hoorde, sprong hij haast naar de deur om die te openen. De bezoeker was.... een taxi-chauf feur! Nadat hij, op aanwijzing van den baas, had plaats genomen, haalde hij een exemplaar van de „Daily' Mail" uit zijn zak en tikte nadrukkelijk xnet zijn wijs vinger op een bepaalde plek in de adver tentiekolommen. „Bent u de mijnheer," informeerde hij na enkele oogenblikken, „die deze adver tentie gezet heeft?" „Ja, en ik heb vanochtend je brief ge kregen .lk verwachtte je al." „Mooi zoo," grinnikte de chauffeur, een gemoedelijke dikzak. ,<Voor vijf pond belooning kun je een klein beetje moeite nemen," zei ik tegen mezelf! „Dus u wilt weten» wie in Hen avond van 17 April een heer van Hamil ton Terrace paar Elgin Avenue reed, niet waar?" „Precies." „Nu, ik reed een mijnheer, ee'n heele piet opi zoo te zien, van den top van Carlton Hill naar den hoek van Elgin Avenue en Maida Vale om ongeveer kwart over tienen. Het goot van den regen zoo'n regen, die je door merg en been gaat, weet u wel, en toen ik mijn vrachtje kwijt was, ging ik in de „Lord Elgin" een kop warme koffie nemen en bleef er even een praatje maken. En het toeval wil dat, toen ik drie kwartier later Maida Vale indraaide, diezelfde deftige snuiter me oppikte om hem-naar Hamil ton Terrace terug t« rijden." „Weet je ook welk nummer hij inging?" „Ne«n, hij stapte uit en liep verder. Den eersten keer h&jL kii mg ook onderweg Al» Gij 's nacht» niet slapen kunt door de benauwdheid op Uw borst. Al» Uw ademhaling moeilijker en pijn lijker wordt door de verstopping van Uw luchtpijptakken, neem dan Akker'» Abdijsiroop. Gij zult Uw benauwdheid overmeesteren, want de slijm zal zon der moeite loskomen. Vanaf den eersten lepel begint de verlichting. Dat opgeblazen, benauwde gevoel zal verdwijnen en na korten tijd zult Gij geen spoor meer van die borst- benauwdheid bemerken. Neem dus bij Hotst-Oriep-Bmnchitis-Asthma Nu niet. Ik stootte hem alleen, toen we dien opstopper kregen. Maar ik heb me vanochtend gesneden Een diepe jaap. Overigens niet zoo erg. Neem me nifct kwalijk, dat ik bijna op uw schoot ge ploft ben. Bill keek naar de instrumenten op het dashbord en fronste zijn wijkbrauwen. Na vijf uren van folterende afmatting keek Holmes voor den zooveelsten keer op zijn horloge. Zijn we er nu gauw? Zoowat een uur nog. De mist scheen dikker en dikker te wor den, terwijl het toestel voortschoot. Vijf kwartier later zetje Bill den motor af, duwde den stuurknuppel naar voren en tastte in groote, wijde cirkels voor zichtig zijn weg omlaag. Holmes keek hem vragend aau. Bill knikte en tuurde door de zijramen. Zijn mond was droog en strak en zijn hart sloeg als een hamer, terwijl hij den hoog temeter al maar zag dalen. En nóg geen gat in den mist! Toen, een flits was het, zag hij een opening en dook cr in. Hij had een gewaarwording of de tijd stilstond, terwijl hij letterlijk met zun wielen naar den vasten grond voelde. Ze raakten, stuittenhet vliegtuig was behouden geland en taxi'de in de richting van de lampen, welke uit een gebouw flauw In den nevel schenen. Holmes slaakte een zucht van verlich ting. Prachtig! Meet u zeker dat dit de juiste plaats is? Bill manoeuvreerde met een paar hand- Iw, liet de machine een halvep slag draai en en stopte. Ho'm-'s rekte zich uit, werkte zich door het deurtje en stapte uit. In' de nabijheid werd het geluid van snel naderende voe ten en stemmen hoorbaar. Bill's hand greep in een zijzak en tro£ een revolver. Hij richtte het wapen op Holmes, toen deze naar binnen reikte onj ,zijn tasch te krijgen. De man staarde hem verbijsterd aan. Wat bezielt je? Ik zal je betalen! Laat die tasch liggen, beet Bill hem toe. Je hebt brand in de bank gesticht, na ze eerst beroofd te hebben! Holmes' oogen vernauwden zich tot loe rende spleten. En als dat zoo is, wat dan nog? Ik ben nu in Mexico. De autoriteiten hier in Guyamas zullen zich van het geval niets aantrekken. - De moeilijkheid is, waarde^ h°er, lichtte Bill in, dat je niet m Mexico bent, maar in de Vereenigde Staten. Om pre cies te wezen: we zijn in Los Angelos.... vanwaar we straks vertrokken zijn. Vier .mannen doemden op uit "Men mist Burton was één van ben. Neem hem mee naar binnen, zei Bill. Hij is de man, die de Crediert,- en Depositobank in bfand gestoken hoeft, na vermoedelijk eerst zijn slag to hebben go- slagen! Een half uur lafer hing Bill gemakke lijk achterover op een stoel. De recher cheurs waren al een heele poos geleden met Holmes vertrokken. Hoe vbrmoedde je het eigedlijk, BUI? vroeg Burton. Door de stukjes van de legkaart aan elkaar te passen. Hij vertelde, dat hij in, een auto gekomen was. Maar zijn schoe nen zatèn dik onder de modder! Als hij aan de poort van het vliegveld uit een a«to was gesfapt, dan was hij op do te-! gels gebleven en waren zijn schoenen niet modderig geworden. Dat was de eerste leugen, waarop ik hem betrapte en dat wékte mijn argwaaji. Hij moet' het veld zijn! opgegaan van den kant van de bank, aa-i dat daar de brand was uitgebroken. Zijn,' linkerhand zat in een verband.die kén hij onderweg met het onschuldigste ge>! zicht van de wereld bij den een of ande-j ren dokter hebben laten verbinden. Hij zei, dat hij zich gesneden had. Maax ik' snoof een geur van olijfolie op. In het ziekenhuis hebben ze olijfolie op IKck's brandwonden gedaan. Vandaar mijn con clusie, dat de hand verbrand was. Tweede leugen, tweede bewijs, dat hij wat te ver bergen had. Zoo besloot ik hierheen terug te vliegen. Dat ging gemakkelijk genoeg in den misthij had er geen flauw idee van, waar we zaten. Burton klopte Bill opgewekt op zijn been. Wel, kerel, het is gewoon geniaall En je kunt een aardigen stuiver van de aangeroepen. Maar ik zou hem direct her kennen. Beide keeren gaf hij me vijf shil ling, een mooie duit voor zoo'n kort ritje. Toen ik hem terugbracht, zag hij er uit alsof hij aan den borrel was geweest en zijn kleeien hingen hem als een verfom faaide zak langs het lijf. Hij had een zij den doek om, dien hij in myn wagen liet liggen." „Ik veronderstel, dal je geen bezwaar hebt dion zijden doek aan je waardevolle inliclitntgen toe te voegen," meende de baas. „Het zal me een feest zyn je daar voor nog een pond extra te mogen over handigen." Een breed e grijns luisterde het welge dane chauffeursgezicht op en uit zijn bin nenzak bracht hij een groote, gekleurde zijden halsdoek te voorschijn, die hij op het schrijfbureau deponeerde. Daarop strekte zich een gretige knuist uit naar het geld, dat Mulligan hem toestak. „Het doet me plezier, mijnheer, dat mijn geheugen zooveel waarde voor u heeft," merkte hij jolig op. „Niet voor mij," legde de baas uit, „maar voor een ongelukkige vrouw, die door jouw voortreffelijk herinneringsver mogen van levenslange gevangenisstraf is gered." „Hemeleen moordgeschiedenis! Daar ben ij; anders geen vriend van." „Denk erom, dat je tegen mijnheer-bier en mu gezegd hebt, dat je je passagier van dien avond zou herkennen," waar- schuwde, de baas met een nadrukkelyken klank in zijn stem. „Dat zou ik zeker," stemde de chauf feur toe, zich achter het oor krabbend, „maar ik houd er niet van om in politie-, zaken en zoo betrokken te worden." „Je hebt anders straks beweerd, dat je voor vijf pond wel 'n beetje moeite kunt nemen. laat staan voor zes!" Onze vrieDd vertoonde neiging om spiaakzaam te worden, maar Mulligan, die wist wat hij weten wilde en nog aan rijkelijker oogst had binnengehaald, dan hij had durven verwachten, popelde om hem kwijt te raken. Ik liet den vriende lijken chauffeur uitniet zonder moei te maakte ik mij van hem los. Met hon derd vragen dansend op het puntje van mijn tong en vage conclusies opdoemend in mijn geest, keerde ik bij mijn chef te rug. Hij zat aan zijn schrgfbureau, in zorgvuldig onderzoek gebogen ever den zijden halsdoek. HOOFDSTUK VII. „Ik heb een gelukkigen dag," zei Mul ligan, opkijkend toen ik de kamer weer inkwam. „Er zitten bloedvlekken op. Ben je er overigens al achter wie de deftige „snuiter" was, om in den stijl van onzen chauffeur te spreken, die zich van Hamil ton - Terrace naar Maida Vale vice-versa liet rijden?" Ik aarzelde. Het vermoeden, dat zich ergens achter in mijn brein échuil hield,I scheen zich te geneeren om onder woor den gebracht te worden/ „Ik weet niet ofbegon ik voor zichtig. „Wel jongen, als jij het dan niét yvilti zeggen, zal ik het wel voor je doen. Dei snuiter, die zijn balsdoek in de taxi van, onzen zooeven vertrokken bezoeker heeftl laten liggen, is niemand anders dan Lord Ralph Morshampton, de moordenaar van' John Norris." „U zegt het op een toon, alsof u er ab soluut zeker van bent," verstoutte ik mij! te zeggen. Maar hnara het gelukkig goed' op. „Ben ik ook, jongen," antwoordde hij! met een klank van voldoening in zijn1 stem. „De mogelijkheid flitste mij het eerst door het hoofd, toen die mooie me vrouw hier aan het-redeneeren was en het denkbeeld nam hoe langer hoe vaste* vorm aan. (Woedt vervolgd),

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 2