Vredesklok Binnenland Gemengd Nieuws. Rechtszaken Plaatselijk Nieuws"] De Marktberichten jLandbeuw en Veeteelt j Pimpelmans gaat uit visschen. Van kondom Alléén voor Vrouwen. w ThemengdT Nieuws."] VRIJDAG JtfLI WW hank directie verwachten, are de geheele buit nog in de tasch van dien kerel zat. Bill knikte en rookte enkele oogeublik- ken zwijgend door. Toen zei hij bedachtzaam: Weet je wat voor mij het beslissende motief was om vast te stellen, dat die vent een schurk moest zijn! Hij zei, dat hij zoo'n haast had, omdat zijn vrouw een baby verwachtte. Het kon elk oogenblik gebeuren, zooals hij vertelde. En toen grinnikte hij op een gemeene manier. Het was dat gemeene lachje, zie je? ONZE GEZANT TE BRUSSEL. Benoeming van nr. Patijn var- wacht Men verwacht in goed ingelichte krin gen, dat in de plaats van jhr. mr. A. W. L. Tjarda van fcjtarkenborgh Stachouwer, als gezant te Brussel vermoedelijk zal worden benoemd mr. J. A. N. Patijn, thans gezant te Rome. SPAANSCHE GEZANT NEEMT ONTSLAG. Principieel verschil mat zijn ra- geering. De Spaansche gezant bij onze regeermg de heer J. M. Doussinague y Texidor, die Maandag telegrafisch aan zijn regeering zijn ontslag had aangeboden, heeft uit Madrid bericht ontvangen, dat zijn ont slag aanvaard is. De gezant, die tot zijn aftreden aanlei ding heeft gevonden in het beleid der steeds meer naar uiterst links zich oriën-" teerende Spaansche regeering, zal zich met zijn gezin, wanneer de nog te ver richten formaliteiten vervuld zojn, voor- loopig naar Parijs begeven. s TOONEELSPELERS IN NOOD. Een avontuur van het echt paar Verkade. De bekende Nederlandache tooneelspeler Ednard Verkade en zijn echtgenoote wa nen eenige dagen geleden tjjdens hnn va cantia in Oostenrijk met een vrij grooten boeier op flet Attermeer gaan zeilen. Er stond een behoorlijke bries, De boot raak te ia de luwte van een berg, zoodat de keer Verkade een oogenblik moest wrik ken em weer in den wind te komen. Toen echoot plotseling een hevige rukwind uit. Geheel onverwachts kreeg men met venij nige windvlagen te kampen. De boeier aloeg om en de inzittenden geraakten te waiter. Pa heer en mevrouw Verkade, die «wemmen konden, klommen op de kiel van de boot en wisten zich daaraan vast te ktèunpon. Het waren angstige momen ten: er was geen boot te zien. De kust was 1500 Meter verwijderd. Het weer was ww. N>a anderhalf uur besloot mevr. Ver kade een poging te doen de kust te berei ken. Zij verliet den omgeslagen boeier en «wom in de richting, waar hulp te ver wachten was. Toen zij al uit het gezicht verdwenen was, wist de heer Verkade de aandacht te trekken van een met 2 per sonen bemand zeiljacht. Het vaartuig draaide, en de onfortuinlijke zeiler kon «wemmend het schip bereiken Mevr. Verkade, die reeds drie kwartier gezwommen had, bemerkte, vdat er red ding geboden werd en keerde terug naar het zeiljacht, waar ook zij van droge kleo- sen werd voorzien/ VERKEERSSTREMMING BIJ ROTTERDAM. De afdeeling Wegen en Verkeer van den B.B N. deelt mede, dat, wegens het uitvoeren van werkzaamheden aan Schie tende Hoogen Zeedijk, het doorgaande verkeer over den Rijksweg van Rot lerdftm naar de Kralingsehelaan (IJsselmondsche- laan) zal zijn gestremd van 27 Juli toten met 29 Augustus as. of zooveel langer of korter aks de werkzaamheden zuilen du ren. Het verkeer in beide richting*» 'zal kunnen plaats hebben over de IJssel- mondscbeiaan, 's-Gravenweg en de Hof- laan te Rotterdam. Hot plaatselijk verkeer zal zooveel mo gelijk in stand worden gehouden- AMNESTIE IN OOSTENRIJK. Tien duizend begunstigden. Woensdag is te Weenen de door bonds- ♦.«.nselier Schuschnigg aangekondigde al- ^emeene amnestie geproclameerd. Om streeks tienduizend personen zullen ervan profiteered de meesten hunner waren di rect of indirect betrokken bij de socialis tische revolutie van Februari 1934 en den Naziputsch van Juli 1934; uitgezonderd zijn zij, die een. misdrijf pleegden, dat ook volgens het gemeene recht strafbaar ie. Na deze amnestie zullen nog slechts 224 personen in arrest blijven als politie ke gevangenen. Van veertig tot levenslang er dertien gratie ge- bmari 1964; tot de gegratieerden behoort ook de oud-burgemeester van "Weenen Seits. WEST-JAVA DOOR TYPHOON GETEISTERD. Groote verwoestingen aangericht In het westen van Japan heeft Maan dag een typhoon gewoed. Te Kioesjoe is het geheele verkeer stilgelegd. Over groo te afstanden zijn straten, spoorwegwer- ken en bovengrondsche leidingen vernield. Honderden huizen zijn ingestort Tot nu toe maken de berichten melding van vijf dooden en 46 vermisten. Onder de ver misten bevinden zich 30 schoolmeisjes. Verscheidene plaatsjes staan geheel onder water. Ook het scheepvaartverkeer heeft 't zwaar te verduren gehad. Twee vracht schepen *ijn gezonken, terwijl men om trent het k>t van tal van andere schepen in het onzekere verkeert De typhoon beweegt zich in westelijke richting voort en heeft reeds Korea be reikt, waar eveneens seeds groote schade is aangericht DAME TWEE WINTERS IN HUIS GEVANGEN. Nu weer geheel vrij van spit an rheumatiek. „Ik leed verschrikkelijk aan apit in mijn rug en nheumatiek in mijn voeten, zoodat ik al twee winters met op de been kon zijn. Mijn man ried mij toen aan om Kru- schcn Halts te probeeren, en dat deed ik. Ik ben nu aan mijn vierde flacon, en het doet mg genoegen U te kunnen zeggen, dat al mijn afschuwelijke pijnen weg z*n, ik voel mij een geheel andore vrouw zeker 10 jaren jonger, en ik ga even goed mijn gang bij bet werk aks een vrouw van 30. Ik ben nu 58 en kan zeer goed tegen een druk leven, dank zij Kruschen Salts. Ik zou er niet buiten kunnen." Mevr. IC. M. te D. Rheumatische pijnen vinden meestal hun oorzaak in een overmaat van urinezuur in bet lichaam. Dit kwaadaardig urinezuur kon zich ophoopen, omdat de afvalstoffen op te trage wijze door Uw afvoerorgarjjin, dz. ingewanden, lever en nieren, uit Uw lichaam werden verwijderd. Kruschen Salto bestaat uit zes minerale zouten, die Uw afvoerorgan«u aansporen WH kaohtiger werking, waardoor de schadelijke stoffen geen kans meer hebben om zich op te hoo- pen. Het bloed wordt nu gezuiverd, de rheumatische pijnen nemen geregeld ai om eindelijk geheel op te houden, terwijl tege lijkertijd Uw ai gemeene gezondheidstoe stand vooruitgaat. Zoo zult ge-door de kleine dagelijkse he dosis Kruschen Salts niet alleen gevrijwaard zijn tegen rheuma- tiek eu spit, maar gé zult U ook veel krachtiger en energieker voelen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende dro gisten k f 0.40. 0.70 eii 1.60 per fla con, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de fleeoh, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voor komt. (Adv.) In tegenstelling tot betgeen men ver wachtte, geldt de amnestie niet voor dr. Rintelen. Daarentegen geldt zij wel voor alle dociaal-democraten op elf na, die ver- verdeeld werden na den opstand van Fe- DRAMA OP DEN EIGER-NORDWAND. Vier toeriitsn verongelukt. De om zijn gevaarlijkheid beruchte Eiger-Nordwand in het Bernor Oberland, die nog nooit volledig is beklqmmcn, heeft opnieuw vier slachtoffers geeischt. Twee Zaterdag voor de beklimming vertrokken groepen, bestaande uit 2 Duitschers, uit Berchtesgaden en 2 in Duitschland wo nende Oostenrijkers, werden Maandag bij hun klimpartij waargenomen. Zij hadden ovenwei den top niet kunnen bereiken. Maandagavond bereikten zij de eerste bi vakplaats en gaven lichtsignalen. Dins dagmorgen, toen de berg slecht* af en toe helder te zien was, kon men geen spoor van de beklimmers waarnemen. Onafge broken suisden lawines langs dén berg in de diepte en er heerschte felle koude Een Woensdag uit Bern afgezonden bericht meldt, dat de Alpinisten omgekomen zijn. Een van hen is gestikt, doordat hij in het klimtouw verstrikt raakte, een tweede is omlaag gestort en de derde is door de koude om het Je ven gekomen. De vierde gaf nog teekenen van leven en de red- dmgskolonne liet een touw naar hem zak ken, waaraan hij zich nog wist vast te maken. Men begon, hem langzaam op te halen, doch toen hij slechts vijf meter van zijn redders Yerwijderd was, zakte hij plotseling ineen en toen hij de laatste vijf meter omhoog was geheschen, bleek ook hij overleden te zijn. Men zal thans trach ten het stoffelijk overschot van1 de drie anderen te bergen. ZUS MOCHT NIET NAAR SCHOOL. Voor den Utrechtse hen Kantonrechter stond terecht G. van S. te IJssclstein, we gens overtreding van de Leerplichtwet. Hij had ziju dochtertje raai veertien jaar thuisgehouden. Het was reeds de tweede niaal. Den eersten keer, op 3 Mei, had hij f 4 boete gekregen. Het bleek bij het ver hoor dat het meisje, bijna veertien jaar oud,' hgna niet in het groote gezin, dat twaalf kinderen telt, kan worden gemist. De kantonrechter hield daarmee dan ook rekening en legde S. f 3 boete op, subs. 1 een dag hechtenis. De man dankte den kantonrechter, toen hij heenging, voor het milde vonnis. GRATIS MUZIEK. A. J. te Oudewater is wegens het zich clandestien aansluiten aaa de radiocon- trale door den Politierechter veroordeeld tot 1 week gevangenisstraf. Z ieken huisver plegi ngsf onds. Groot-Ammers. Dinsdagavond had in het vereemgmgsgebouw voor Christelijke belangen een openbare vergadering plaats, welke was uitgeschreven door een voor- loopig comité, bestaande uit de heeren; burgemeester H. Vlug, wethouder J. C. Broer, J. C. den Besten, W. Brink Sr., Jac. Broere, G. Frederikze, D. Hendriks®, D. Minkema, M. Nobbe, A. van de "Wer ken en C. van der Wolf, met het doel te trachten een onderlinge ziekenhuisverple- gingsfonds „Groot-Ammers, Nieuwpoort en Langerai", op te richten. De leiding berustte bij den burgemees ter, die namens het comité zijn vreugde uitsprak over de groote opkomst en in het bijzonder den heer Buijse verwelkomde, secretaris van de federatie voor vereeni- gingen van ziekenhuisverpleging in Ne derland. Nadat de voorzitter in een kferta inlei ding het groote nut van een dergelijke ver- eeniging had uiteengezet, kreeg de heer Buijse het woord, die op aangename en duidelijke wijze een en ander vertelde over het ontstaan en de practijk dezer vereeni- gingen, wélke de laalste jaren in zoon groot aantal zijn opgericht. Voorlezing werd gedaan van een schrij ven van het hoofd der Openbare Lagere School, die verhinderd was en het comité hulde bracht voor het initiatief. De voorzitter zette uiteen dat het de be doeling was één vereeniging op te rich ten voor de drie gemeenten Groot-Am mers, Nieuw poort en L&ngerak. In NieuwpoortLangerak is eenrge we ken geleden de oprichtingsvergadering ge houden en sedert zijn een ongedacht aan tal gezinnen bereids toegetreden; hetzelf de verwacht het oomitó voor Groot-Am- mers. Het is de bedoeling dat ook zij, die in Groot-Ammers tot de oprichters behooren en zij, die vóór 15 Augustus toetreden, di rect in de volle rechten treden. Hij die daarna toetreedt, moet de gebruikelijke wachttijd doormaken. Aangezien aan deze bijzonder milde houding eenig risioo verbonden is, heeft het comité op zich genomen daarvoor ga rant te zijn. De voorzitter bracht onder instemming der vergadering de leden van het comité daarvoor een woord van welverdienden k>f Aangezien het niet de bedoeling was con currentie aan te doen aan de reeds in Streefkerk bestaande zustervereeniging, waarbij ook eenige ingezetenen uit Groot- Ammers zijn aangesloten, werden dezen verzocht de vergadering te verlaten. De overbiijvenden traden daarop toe tot de nieuwe vereeniging, welke ook voor Groot Ammers werd opgericht. Verschillende vragen werden door den voorzitter en den heer Buijse beantwoord, waarna het concept-reglement artikelsge- wijze werd behandeld en onveranderd vastgesteld. Het bestuur zal bestaan uit 9 leden, n.l. a uit Nieuwpoort-Langerak en 4 uit Groot-Ammers, terwijl zoolang het Groene Kruis te NieuwpoortLange- rak en het comité te Groot-.Ammers eenig risico draagt, dóór elk ook een bestuurslid zal worden aangewezen. Tot bestuursleden werden voor Groot-Ammers benoemd de heeren D .Minkema, M Nobbe, A. van de Werken, G. van der Wolf en voor het co mité de heer W. Brink Sr. Degenen, die bij Gouda zijn aangesloten en naar de nieywe vereeniging wenschen over te gaan, zullen door het bestuur bij hun opzegging worden geassisteerd. Eeni ge hilariteit verwekte de mededeeling van een der aanwezigen, dat Gouda thans hen, die te NieuwpoortLangerak bedankten, tracht te houden tegen thans aanmerke lijk verlaagd tarief. Dezer dagen zal hel thans volledig^ be stuur vergaderen en ook voor Groot-Am mers eén bode aanstellen, waarna ook de afwezigen door persoonlijk bezoek zullen worden voorgelicht. Na een woord van dank van den voor zitter aan den heer Buijse, aan het voor bereidend comité en de vergadering, zegde de heer Nobbe den voorzitter dank voor den «lgeheelen steun aan deze nuttige in stelling bewezen en voor hot genomen ini tiatief. Zaken gaan vaar. Hai- en Boeicop. Toen Maandagmorgen dezer week de veehouder van E. zou gaan melken, voerde zijn weg over een plank, liggende over een sloot in den polder Boeicop. De hem daarbij behulpzame stok begaf bet echter, waardoor van E. in het water terecht kwam. Zoodra hij zich weer op den vasten bodem bevond, ging hij eerst melken en eerst daarna heeft hij zich van droge kleeren voorzien. Nauwelijks waren de door den storm vernielde telefoondraden hersteld, of reeds den volgenden dag viel een toen reeds af- geknakte boomtop omlaag, waardoor de draden opnieuw werden werden vernield zeer ten opgerieve van de abonnee's. Hoornaar. De landbouwer L. Schep, die te Groot-Ammers met paard en wagen kaas had afgeleverd, had op de terugreis in de lage Giessen het ongeluk dat het paard struikelde en viel, met het gevolg dat wagen en paard door de val in de wetering terecht kwamen. S. wist juist nog van den wagen te springen. Er kwam apoedig hulp opdagen van omwonenden en met vereende krachten kreeg men paard en wagen weer op den weg. Het dier had het even benauwd, maar waar schijnlijk zal het met materieel® schade van wagen en tuig wel afloopen. Bruin, óók zonder zon, door de snelle huidbruinende werking van AMlLDA-zonnebruincrême, welke ook zon der zon, alleen reeds door den invloed van licht en lucht de huid mooi egaal bruint Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 et' Nieuwpoort Woensdag slaagde te R'dam voor de hoofdakte de heer (1 Ouwerkerk Czn. alhier. De heer Ouwerkerk ie nog slechte 3 jaar in 't bezit van de onder wijzersakte en behaalde intusschen ook de akten Fransch en Engelsch. Hij ia pas 21 jaar en is, mede door de tijdsomstandig heden, nog slechts korten tijd als tijdelijk onderwijzer werkzaam geweest. Tegenover de berichten over oorlogstoerusting willen we stellen mededeeling en van vredes-voor b ereiding Duitschland, daar hiervoor een geWcoo* tingent is vastgesteld, dat thans dus eet» der uitgeput zal zijn. CONSUMPTIE-MELKPRIJS. Van 26 Juli tot en met 1 Augustus I» de consumptiemelkprgs regeer ingscon- tract-taxegedeelte) 5 1/4 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd mot afdracht voor de kwaliteit. Oveimtlk re- geerings-minimumprijs 4.20 cent; afdracht bij levering in consumptie van andere da« taxemelk 2'/i cent. VREDESREGEERING IN NIEUW. ZEELAND. De nieuwe nociaal-domoeratische regee ring in Nieuw-Zeeland mag van alle Brit- ache gebieden wel met 't meeste recht zich een Vredesregeering noemen. Zij zal onge twijfeld alles doen om Nieuw-Zeeland uit den oorlog te houden, maar moet natuur lijk rekening houden met het geheels rijk. De samenstelling van het ministerie is uit vredesoogpunt belangrijk. Vi^r mini ters hebben voor hun anti-militairistisc! overtuiging geleden. Deze vier ageerden van 19161917 tegen dienstplicht en werden om deze overtuiging in de gevangenis ge zet. Een man, die gedurende den oprlog ge dwongen naar Frankrijk werd gezonden, hoewel hij openlijk verklaarde daar gewe tensbezwaren tegen te hebben, is nu •staats raad, samen met Sir James Allen, die mi nister van oorlog was toen die anti-militai- risten voor Frankrijk geronseld werden. Sir James Allen ia een overschotje van het vorige regime. De nieuwe eerste minister is vast besloten een eind te maken aan de gegronde grieven der inheemschen in West-Samoa. De heer Nelson (een bekend Europeesch strijder voor de rechten der onderdrukte Samoanén - Vert.), die voor tien jaar verbannen was, heeft permissie gekregen onvoorwaardelijk terug te kee- EIEREN VOOR DUITSCHLAND. Vsrhooging der maximumprijzen. Sinds Donderdag zijn de maximumprij zen voor den uitvoer van eieren naar Duitschland belangrijk gewijzigd en als volgt vastgesteld: B. eieren f 4.10 per 100 (voorheen f 3.20). A. eieren f 4.40 per 100 (voorheen f 3.50). S. eieren f 4.70 per 1Ö0 (voorheen f 3.80). In verband hiermede is de monopolie bijslag van f 0.10, die de regeering gaf bij export, vervangen door een heffing van f 0.80 per 100 eieren. Intusschen beteékent deze prijsverhoo- ging van ruim 38 pCt. een evenredige ach teruitgang van den eierenexport naar MELK, BOTER, KAAS EN EIEREN. GOIïDA, 23 Juli. Goop. Zuid-Holland- sche Eierveiling G.A. (C.Z.H.E.) te Gouda. Veilingsbericbt van 23 Juli. Aanvoer 9080Q kippeneieren, prijzen: 56-58 K.G. f 2.90 2.9a, 58-60 K.G. f 2.95-^3.05, 60-62 K.G. f 3.053.10, 62-68 K.G. f 3.10—3.50, brui ne £*8-68 K.G. f 33.60, kleine eieren f 2.75—2.90, alles per 100 stuks. Aanvoer 700 eendeieren, prijzen: f 22.30 per 100 stuks. Kalkoeneieren f 3.80 per 10G stuks. GOUDA, 23 Juli. Kaas. Aanvoer 428 partijen. Prijzen: 1« kwal. met rijksmerk f 2122. idem 2e kwal. f 1920, zwar® tot f 24. Handel matig. Boter. Aanvoer 359 ponden. Prijzen; Goêboter 7075 cent, weiboter 65—70 cent per pond. Handel vlug. Eieren. Aanvoer 149.000 stuks. Prijzen; Kippeneieren f 2.70—3.30, eendeiere* f 2.252.76 per 100 stuks. Handel ma tig. WOERDEN, 22 Juni. Aanvoer 477 tijen kaas. Met rijksmerk le kw. f 21 a f 23; met rijksmerk 2e kw. f 19 a f 20» zware f SM. Handel traag. PAARDEN EN VEE. GORINGHEM, 23 Juli. Paardenmarkt' Op de maandelyksche paardenmarkt in de maand Juli waren heden aangevoerd 446 paarden, hitten en -veulens, waarvan de prijzen, luidden: Luxe paarden f 250—350, werkpaarden f 120—250. veulens f 70—12<\ 1-jarige paarden f 130200, 2-jarige paar den f 160—230; 3-jarige paarden f 200-* 300, jachtpaarden f 40-150; hitten f 90-. 160; alles per stuk. Er waren geen buitenlandsche paard en- handelaren aanwezig; de meeste handel bestond in de soorten jonge paarden. Jm het overige ook vrij levendige handel GOUDA, 23 Juli. Vee. Aangevoerd m taal 1532 stuks, waarvan 50 slachtvarkens Vette van 17—17M cent per pond levend met 2 pGi. korting; Londenscbe van 15 16 cent per pond levend met 2 pCt. kor ting; 628 magere varkens f 18—28; 765 biggen f 8—11; Geldersche f 11—14; 4 runderen f 120—170; 80 nuchtere kalveren f 510; 5 bokken en geiten f 1—4 per stuk. Handel redelijk. AARDAPPELEN, GROENTEN EN FRUIT 'S-GRAVENHAGE, 23 Juli. Haagse he veiling voor fruit en groenten N.V. Morel-/ len I 19-21, II .810, roode bessen 1 1218, II 10—11; witte bessen I 1012; zwarte besson I 2532; kruisbessen extra 2125. I 1420, II 510; frambozen 3548; Eng. krozen 2325; janbaas I 4 6, II 23.40; yellow transp. I 1722, H 8—11; boschbessen 4950 per chip; cham pignons 3854. Alles per K.G. Dagelijks om vier uur 's morgens veiling. DEN HAAG, 22 Juli. Haagscbe veiling voor fruit en groenten N.V. Heden waren prijzen a.v.: Zwarte kersen 23; morel len 18, roode bessen 1019, zwarte bes sen 25—31; kruisbessen I 11—17, II 6-i 10; frambozen extra 49—58, I 3648; Janbaas I 4.90—6.10, II 2 10—2 90; Yel low transp. I 1617, II 49; champig nons 5055. Alle prijzen per kg. Dage» lijks veiling om vier uur 's morgens. UTRECHT, 23 Juli. Vereen. Groenten- en Vruchten veiling „Utrecht en Omstre ken". Peren: N.H. Suikerperen 15, Jan bazen 1—7, Kruideniers *—16. Appilan: Early Victoria 26, Yellow Transp. 2 24, Champignons 250, Boschbessen 8, Treiselbessen 13, Frambozen 17—34, Mo rellen 10. Kruisbessen 3—6, Roode bessen 312, Witte bessen 57, Vijgen 5, Perzi ken 13. L Het varen in een motorboot, Is een genot voor klein en groot; Dus zet He^r Pimpelmans zich neer Met verf, vêhiis en bruine teer; Een streekje hier, een likje daar, Zoo komt de zaak wel voer mekaar. V 2. Hij glijdt tevree en ongestoord Op 't spiegelgladde water \oort; Van hikkepof, van hikkepaf, Nog sneller dan een paard in draf; De zon is fel, de hitte groot, En al maar sneller gaat de boot UtHut BLAD. .NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovende Courant VRIJDAG 24 JULI 1938 door JAN KIJKUIT, yarkensjacht en nog iets In Nieuwpoort. Onbeschaafde motorrijders. Brandspuiten fa Ouderkerk. r.eu man had een boodschap voor tante gebracht en toen tante Betje weer binnen kwam zei Teun: „Weet je wie dat was, Bet? Dat was de zoon van de Kanarie. Ik heb zijn vader goed gekend "en die noemden ze nooit an ders als de Kanarie, omdat ie altijd liep te fluiten. Iü dien tijd hadden de men- schen allemaal een bijnaam en. daarbij werden ze ook genoemd „De menschen niet alleen," zei ik, „ook de steden en de dorpen. De Amsterdam mers waren „Koeketers", de Leidenaais „Hondenhangers", De Delvenaars „Kal- verschieters", de Haarlemmers „Mug gen'. „Ea de Nieuwpoorters Kraaien," vulde Teun aan, „maar die zullen nu voortaan wel Varkens vangers beeten." „Waarom, Teun?" vroeg tante. „Zal ik je vertellen. Een mooi verhaal, maar zoo echt gebeurd als ik hier voor je zit. In de Nieuwpoort was iemand een ▼arken kwijt van 120 pond en ze konden 't nergens meer terug vinden. Maar op een dag zegt iemand, die bij IVan Dool zat: „Luister eens, ik hoor wat in het riool!" Non mot je weten dat daar een groote ri oolbuis loopt naar den dijk, die buis is kneed en wel 60 meter lang." „Ja," «ei een ander, „ik boor wat. Dat ml het varken zijn." Ze maakten alarm, er kwamen menschen toeloopen en ook de pokte kwam er bij. t Was vast en zeker dat het varken m het riool zat, maar de moeilijkheid was om de krulstaart er uit te krijgen. Toen gingen ze heen en haal den nen lange panlat en daarmee gingen se ie het riool stooten, maar er kwam niks nit. De lat was te kort, meende een an daarom bonden ze er nog een lat aan mi wog een. tot de lat zoo lang was, dat-ie Km bet andere einde er uit kwam. Maar een varken zat er niet aan. Er stond een man bij die verstand had van varkens en die «ei: „Mannen, zoo'n varken kennen jullie niet. Als dat die lat op zich ziet aan komen, dan stapt 't er gemoedereerd over heen. Je mot er een plankje Aan maken. Dat deden «e en weer gingen ze stooten, maar er kwam weer niks uit. Ja, mannen, zei toen weer de varkenskenner, dat beest ml «wnaoo goed over dat kleine plankje heen stappen, bind er wat grooters aan. Dat deden as en ze bonden een emmer aan de lat en weer aan het stooten. Maar loan konden die mannen, die dat grapje opgezet hadden, rich niet goed meer hou den en as begonnen te lachen, want er nat heel geen varken in en «e hadden ook niks gehoord, maar alleen eea gijntje wil len hebben. Heele dorp was er bij te pas gekomen én ze waren daar wel een uur si anderhalf mee bezig geweest. „En 't varken?" vroeg tante. „Dat is nog altijd niet terecht. Dat loopt nog in de bosschen van de Nieuw poort of *t beeft een nieuwe baas gevon den." Jod had er zwijgend bij gezeten en zei ."5 Is wei merkwaardig, dat jullie t aoo over Nieuwpoort hebben, want ik denk »ok jnist over die gemeente. Men is na melijk bij mij geweest met een juridische kwestie. Er woont daar een bakker, die &1 verschillende malen veroordeeld is wegens ««•rtreding van de Arbeidswet, omdat hü langer werkte dan geoorloofd is „Rwe wereld," mompelde Teun. „over- vi zoeken ze naar werk en als je werkt dan wordt je gestraft." „De wetten moeten nageleefd worden," ging Jod gestreng voort. „Nu is er on langs 1n Nieuwpoort een bazar gehouden ten bate van bet zwembad, dat zoo'n steun niet ten ontberen. Op die bazar waa ook die he*«ker en bakte. Daarvoor was hem natunftifi* vergunning verleend, maar er waa ook een jongen, die in de Arbeidswet genoemd wordt Jeugdige persoon" en die ntet mag overwerken. Nu heeft men mij gevraagd of zulks wel geoorloofd is wan neer het een liefdadig doel geldt als het financieren van een zwembad en i': heb hnn moeten antwoorden dat zoodanige «iwijking van de wet niot geoorloofd is. De laatste woorden van den geleerden neef waren bijna onverstaanbaar, doordat •r een motorrijder voorbij raasde. „Hè," zuchtte tante, „dat moest de wet ook eens verrieden, dat die motorduivels een rustige buurt overeind zetten met hun geweld. Ik heb gehoord dat er in Schoon hoven een spelletje van gemaakt wordt om op een motor de Haven rond te rijden om reclame te maken of om branie te rijn. Net of H een heidwriaad te om geraas te maken. Kan dat nu niet verboden worden, Jod?" Jod streek over zijn peinzend hoofd en antwoordde: „Dat is niet gemakkelijk, tante. Het motor- en njwielreglement geeft daarom trent geen aanwijzing en nog minder een verbod. Er is wel sprake van het noode- loos signalen geven en menig autobestuur der heeft al proces-verbaal gekregen, om dat hij de claxon gebruikte zonder dat het dringend noodig was, terwijl anderen veroordeeld werden, omdat zij geen sig naal hadden gegeven, maar over de knal- pot van een motorfiets zwijgt wet en re glement. Als dus iemand denkt dat het interessant is om met een open knalpot rond te rijden, dap kan hem wel de ver ontwaardiging treffen van de bewoners, maar niet het proces-verbaal van een die naar der gerechtigheid. „Waarvoor houden ze dan «tilte-oefe ningen en stiltedagen?" „Om onhebbelijke menschen bij te bren gen hoe men zich als beschaafd auto- of motorrijder dient te gedragen. Er zijn ge noeg menschen die dat moeten leeren." „Zooals," voegde ik er bij, „men ook moet leeren, om een brandspuit te bedie nen." Jod keek me verbaasd aan en vroeg wat ik daarmee bedoelde. JDat zal ik jullie vertellen," antwoordde ik, „bet is ook wat Teun zou noemen „een mooi verhaal" en het speelt in Ouderkerk aan den IJssel." „Ja, ja," zei tante, „dat herinner ik mij wel, daar hebben ze een heel nieuwe brandweer gemaakt. Ik heb 't een poosje geleden gelezen in het raadsverslag." „Juist," vervolgde ik, „dat was het ver slag van de vergaderng van 24 April. Daar ia de reorganisatie van de brandweer be sproken en goedgekeurd. Er werd een babyspuit aangeechaft, de bragdweer werd van gedwongen, .vrijwillig en de oude spui ten worden opgeruimd. De eene was nog tamelijk goed, de andere was niet best meer. Een raadslid had voorgesteld om een van de twee spuiten te brengen naar een nogal afgelegen buurt, de Oudeland- sche weg. Die kon dan, ais daar brand kwam, alvast water geven, in afwachting van de babyspuit, maar de voorzitter zei dat de spuit geheel verouderd was en een raadslid voerde as.n, dat in de Oudelaud- sche buurt niet genoeg volk aanwezig was voor de bediening „Dat bad is dan toch mis," riep Teun met overtuiging, „dat weet ik toevallig be ter. Je hebt daar aan de Oudelaiiscne weg zeker een 14 man ongetrouwd jong volk van tusschen de 18 en 30 jaar. Nou, die kunnen toch zeker wel een handspuit bedienen, zou ik denken. Ik vind dat voor stel nog zoo gek niet. Laat 't een ouwe spuit zijn, hij kan toch zeker spuiten „Zeker, Teun," ging ik voort, „maar de raad had een andere meening. De spui'eu zijn verkocht." „Verkocht?" vroeg Teun verbaasd, „ver kocht? Aan de ouwe kleer?" „Neen, Teun, aan menschen die er liefhebberij voor hadden. En men had er nogal haast mee, want in dezelfde verga dering, waarin tot reorganisatie werd be sloten, is ook overgegaan tot publieke ver- kooping van de twee oude spuiten en toen dat besluit was genomen, is weer in die- zcUde vergadering tot den varkoop over gegaan. Eén spuit kochten de gebroeders Baas en de andere kocht Van Capellen." „Veel zullen ze er ntet voer betaald hebben," meende Jod. vNeen, ze konden betalen met één zil verstuk. Dat is nu zoo wat 2 maanden geleden, maar nu heb ik in de krant van Woensdag gelezen, dat daar op dien Oude- landschen weg brand is geweest bij Oude nes. Daar zou de oude spuit dus te pas zijn gekomen, maar die was er met en de babyspuit kon er aoo gauw niet zijn. De buren hebben toen met water gieten den brand in zijn eersten omvang gestuit. De motorspuit van Berkenwoude kwam ook 'en die heeft het eerste water gegeven. Ik denk nu dat men aan den Oudelandschen weg wel eens met weemoed zal terugden ken aan de oude spuiten, die daar zoo'n goed werk kunnen doen." „Op een dorp is 't zoo gelegen," teerde Teun met zekere heftigheid, „als een huis een eind weg ligt van het brandspuithuis, dan kan T lang duren voor de brandweer gewaarschuwd is voor de spnit uitrukt en op de brand is. *t Zon kunnen gebeuren dat de eigenaar van het verbrande pand de asch al verkocht heeft als de spuit aan komt." DE VERDWAASDE WERELD. In Duitschland zgn groenten dunr, hier bijna waardeloos. Op de veiling te Venlo deden de to maten 4 rent per kilo, m het een half uur verder gelegen Duitaehe pin at "je Stralen 30 cent. Ik word m«V goud betaald Onze Nederlandsche tuinbouw Krijgt opnieuw een forsche knauw En dat brengt de arme tuinbouw Nog zoo mogelijk meer in 't nauw. D* uitvoer naar de Duitsche buren Krimpt men nog voortdurend in En bij dezen gang van zaken Heeft de tuinder geen gewin. Hier te veel en daar te weinig Hier te geef en daar te duur Allergekste prijsverschillen Op een afstand van een uur. Dat verschil te doen verdwijnen Is natuurlijk veler wensch, Maar daartusscben ligt een slagboom I En die slagboom is.... de grens. En zoo sukkelt heel de wereld Aan 'n verbroken evenwicht Overal is dit de oorzaak Dat de handel is ontwricht Doch de politieke leiders Schijnen zulks niet te verstaan En ze blijven op den dwaalweg Der protectie verder gaan. HET BESTELLEN VAN PATRONEN. Btf het bestellen van patronen steeds opgeven het nummer, dat gedrukt staat onder de afbeelding en de verlangde maat Daar bij dezen patronendienst niet met administratie- en incassokosten wordt ge rekend, kunnen alleen patronen geleverd worden na ontvangst van bet daarvoor opgegeven bedrag. De prije van de patronen staat bij de afbeeldingen aangegeven. Men kan bet be drag overmaken per gpstwissel, i% postze gels of gireeren op postrekening 13763 aan de redactie van dit blad. Bestellingen van Knippatronen, welke Donderdag niet in ons bezit zijn, kunnen eerst in de volgende week in behandeling komen. MANTELCOSTUMES fen zijn «eer doelmatig, evenels verschil lende soorten tweed, desgewenecht met donker suède gegarneerd. Suiting met knoopen. aansluitend model. De effen japon, eveneens getailleerd, heeft opgestikte zakken en een donkere kraag met smalle revers. Tweebaans rok. AARDIGE JURK. VKK 1943. Prijs per patroon f 0.35. Effen- of zijden linnen wordt verwerkt voor deze jurk voor grootere meisjes, die gedeeltelijk dichtgenaaid en verder vallen de aangoniptt mouwtjes over den boven arm open. Aan de voorzijde worden twee figuurnaden aangebracht,, terwijl hals- eij mouwen met wasoheebte gekleurde biesjes worden afgewerkt. Patronen in de maten 36—4042—44. DAMES NACHTJAPON. VKK 1931. Prijs per patroon f 0.36. Een dunne zomernacht japon van Bem- berg-zijde. toile de soie of lingerie-batist, behoort tot de ondVftkleedmg van iedere vrouw. Velen verkiezen deze billijke zijd jee boven de zijden tricots, die meestal veel van het goede model verliezen na 't was- schen. Voorzichtig behandeld zijn deze weefsels niet minder sterk dan andere, in tegendeel. Ons model heeft een lijfje en tweebaans rok met opgestikt zakje aan het bovendeel. E^pige klein» plooitjes verdeelen de ruimte van de schouders vóór, terwijl hals en armsgaten met schuine biesjes worden afgeWeckt. Om het middel een cein tuur van hetzelfde of lint Patronen in de maten 40—424448. VOORSCHOTEL VOOR TOMATEN EN ROEREIEREN. Xes sneedjes brood, melk pl.m. 3 d.L., vier eieren, zout, zes eetlepels melk, 3 tomaten, 1 uitje, 100 gram boter. De sneedjes oud brood worden geweekt in de melk, die met het ei en zout geklopt is, daarna worden ze met een weinig bo ter aan beide kant<y gebakken, op een schotel gelegd en warm gehouden en be dekt met de tonfaten, die gehalveer»? zgn en met een deel van de boter en het uitje gaar gefruit zijn. De vier eieren worden met melk en zout geklopt, daarna met de res tee rende boter in een pannetje gedaan en zoolang geroerd, tot zich 'n gelei-achtige, doch vooral niet te droge massa heeft gevormd, die wij over de tomaten verdeelen. Het gerecht moet goed warm opgediend worden. worden steeds meer gedragen, zoowel als siadakleeding als op reis. Engêlsche stof- buitengewoon gemakkelijk te maken is en slechts Hit drie deolen bestaat. Wit lin nen is wel heel aardig, b.v. met een gar neering van roode knoopjes op de schou der en over de lengte van de achterbaan. De laatste bestaat «it twee lange banen, die in het midden opgestikt worden, ter wijl aan de halszijde een gedeelte open blijft en als split dienst doet; sluiting met drukknoopen. Da sohowdarnaden worden DOOR RANGEERTREIN GEGREPEN. In het ziekenhuis overleden. Woensdagmiddag is de 43-jarige ge huwde heer L. N., uit Delfzijl, onder een rangeertrein geraakt. Hij zou met rijn dochter op reis gaan, maar had zich iets verlaat en stak in zgn haast d© spoorbaan over. Daarbij merkte hii den naderenden rangeertrein niet. Zijn dochter kon nog van de baan tomen, maar de heer N. werd gegrepen en overreden. Het rech terbeen werd verbrijzeld. Een geneesheer verleende de eerste hulp, waarna het slachtoffer naar het Academisch Zieken huis te Groningen werd overgebracht. Daar ie hij in den loop van den volgen den dag overleden. ARBEIDER DOOR EEN TRAM GEDOOD Wagen was uH de rails geloopen Op de Nieuwe Ooetbrug tusschen h«* Maasstation en het Ooetplein te Rotter dam was men Woensdag met reparatie- werkzaamheden bezig. Toen een tram éen z g. verhoogde wissel zou passes ren, is de bijwagen bij bet afloopen van dezen wis sel uit het spoor gereden en liep naast de rails mee verder, waarvan de conducteur* niets bemerkt hadden. Wad verder waren gemeente-werklieden naast de rails bezig. Een hunner zat dicht bij de rails, doch hij tekende erop, dat de tram, zpoals ge woonlijk, hem zou passeeren. De ont spoorde bijwagen kwam nu echter op het verharde brugdek en begon hevig te slin geren, met als gevolg, dat ds man door den baanschuiver gegrepen en met groote vaart voortgesleurd werd. Zijn lichaam werd onder de tram getrokken en deerlijk verminkt. De man was op slag dood. De tram moest opgevijzeld woroen om het lichaam van den ongelukkige te be vrijden. Het slach tof fear bleek de 56-jarige p. t. d. Haar te zijn. OVERVAL TE WINTERSWIJK. Zet mannen gearresteerd. Toen "Woensdagavond te Winterswijk de heer M. S. K. en zijn huishoudster omstreeks middernacht van een verjaar- dagpartu thuis kwamen, bemerkten zij, dat het electrische licht zijn dienst wei gerde. De heer K. begaf zich toen in het donker naar boven en kreeg daar plotse ling een klap op het hoofd. Er ontstond een worsteling met den onbekenden in dringer. De huishoudster sloeg een ruit stuk en begon „moord" te roepen en op dat hulpgeroep schoten de buren toe mi ook de dadelijk gewaarschuwde politie en marechaussee waren dra ter plaatse. De indringer was inmiddels door een achter deur verdwenen. Met gebruikmaking vaa een politiehond wist men echter zijn spoor t« volgen Dit leidde naar het huis, be woond 4oor P., dat door de politieman nen werd omsingeld. In de donkere huis kamer troffen zg zes personen aan. Van hen wees de politiehond F-, Nederlander van afkomst, wonende te Bocholta, ais den gezochten indringer aan. Het «estal werd in arrest gesteld. Een politieke achtergren*? De heer K. heeft bij de worsteling ver schillende verwondingen opgeloopen, wel ke opneming in het ziekenhuis wensche- lijk maakten. Zijn toestand is nn redelijk wel. Aangezien alle arrestanten tot eenzelf de partij behooren en in de woning van den heer K. niets wordt vermist, heeft men den sterken indruk dat deze overval op den heer K., die Israëliet ia, een poli- tieken achtergrond heeft. FELLE BRAND OP FLORES. 77 huizen afgebrand. De regeering te Buitenzorg ontving te legrafisch bericht, dat in kampong Boba Resar, op Florea, 77 huizen zijn afge brand. De schade wordt geschat op f 5700. Het Binnenlandsch Bestuur trof maat regelen tot verleening van steun aan d« getroffenen, o.a. zgn dezo vrijgesteld vaa hot verleenen van heerendiensten en bet

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 3