Vredesklok De Olympische Spelen. De Alléén voor Vrouwen. j Gemengd Nieuws. Fantastische Vliegtuigen. Gemengd Nieuws. Landbeuw enVeeteelt Pimiielmans gaat uit visschen. f VRIJDAG 91 JOLI TOT8 „Wat wil je, bond!" schreeuwde Man- ehilo. Vatisla ging op San Perez toe. „Een telegram voor den gouverneur-generaal!" „Geef hier!" brulde Manehito. „Pardon, senor, het telegram is voor Zijne Excel lentie San Perez. Men heeft mij een mi nuut geleden uit Havanna gemeld, dat de revolutie bloedig onderdrukt was en het leger weerwn de hand van de regeering is. Hoort u de geestdrift van' het volk niet?Leve Parmentino!". Voordat Grano San Perez begrepen had dat hij weer gouverneur was, had Man- chito bliksemsnel de situatie begrepen. Hij sprong over de tafei, trok de deur open en stond tegenover de dreigend-op geheven karabijnen der soldaten, die hem een uur geleden nog omhelsd hadden Manehito trok. een zuur gezicht. Maar San Perez zat alweer in zijn gouverneurs- Betel en sloeg het allerlaatste dropje ijs" soda naar binnen Toen grinnikte hij ver genoegd tegen Manehito. „Wie denk je wrl, Manehito. dat van ons beiden het eerst wordt opgehangen. „Je hebt geluk, San Perez.... Je hebt geluk, dat de radio sneller is. dan die vervelende Vatista met zijn telegrammen Anders had ik jullie...." „Ik weet bepl goed, wat je gedaan had. „lachte San Perez", maar nu kunnen we het verhoor tenminste ongestoord voort zetten. Aardig, van je, om mij de namen van je medeplichtigen zoo duidelijk te noemen. Ik heb een goed geheugen, beste ex-excellentie.... Kom kom, trek niet zoo'n verongelukt/ gezichtmet z"n vie ren hang je veel gezelliger, dan alleenF* Grano San Perez grijnsde over heel zijn gezicht. Toen riep hij om Vatista. Deze moest de namen van de drie raed\plichti- gen naar Havanna overseinen. Maar Va tista kwam niet. Geërgerd stond de gou verneur op. toen opeen- in de haven een verschrikkelijke ontploffing weerklonk. Vol ontzetting stormden allen naar het venster. In de haven lag een vloot van drie pantserachepen en verscheidene tor pedobooten. De flank van deze schepen was naar de kust gekeerd en de lange ka nonnen waren angstwekkend nauwkeurig op hef paleis van den gouverneur gerifchf. Alle schepen droegen de violette vlag van den neger-rebel D'Esquatores. een even- verbitterde vijand van dp Parmentino-re- geering, als van de revolutionairen. Reeds sloeg een artillerie-salvo tweehonderd me ter voor het paleis inDe muren -tril den, de syphon met ijswater rolde van de tafel.... ..De negers hebben de vloot veroverd!" Manehito. bleek als de uniform van San Perez, was met één sprong bij de deur. Grano San Perez trok hem terug: „Niet daar laugs! Denk aan de soldaten! Hier heen, langs de geheime uitgang naar de garage!" De geheime deur klapte dicht Arm ia ami liepen de beide ex-gouver neurs de trap af eb terwijl zij met razen- don motor langs den straatweg naar het Noorden suisden, verwonderde zich de nieuwe gouverneur D'Equatores erover, dat een ordonnans hem een stapel acten in de kamer bracht, waarom hij nooit ge vraagd had. Desondanks was deae middag ook voor Cubaansche begrippen Hmek! Maar.... Cuba is mi eenmaal een heet land! (Nadruk verboden). HET BESTELLEN VAN PATRONEN. Bfj bat bentellen van patronen toeeds •pgeveu bet nummer, dat gedrukt staat ander èe afbeelding en de verlangde Daar Mi deaea patsooendienat niet met wJmiaisiratto- en incassokosten, wordt ge- nekond, kunnen alleen patronen geleverd worden na ontvangst van bet daarvoor «Uigegeven bedrag De prijs van de patronen staat bij de «rfbeeèdipgea aangegeven. Men kan het be drag overmaken per postwissel, in postze gels «f gireer en op postrekening 13763 een do redactie van dit blad. Besteflingen Tan Knippatronen, welke niet m ons bezit zijn, kunnen i de volgende week in behandeling MIDDAG JAPON. P 50. Prijs per patroon f 0.35. Deze japon van eenvoudig waschbaar bedrukt materiaal bestaat uit een twee- baansrok met diepe, gedeeltelijk opge stikte plooi even uit het midden en een bovendeel met korte ingezette mouwen en flatteuse kraag met aangeknipte revers. Sluiting van hot lijfje met drukknoopen- Garneering aan kraag en aan mouwen van plisaé'e of een smal strookje. Indion men verkiest wordt 3 X de gebeele' omtrek van kraag en- mouwen gerekend en wordt deze lange reep eerst heel smal gezoomd, tenzij men er de voorkeur aan geeft de buitenkant uit te laten slaan. Patronen de maten 404244 en 46. JURK VOOR GR00TERE MEISJES. VKK 1940. Prijs per patroon f 0.35. Itea klein ruitje van waschbaar mate riaal met afstekende knoopen geeft een aardig geheel, vooral met een licht gar nituur. dat evenals de ceintuur in de hoofdkleur is doorgestikt. Nagenoeg aMe modellen hebben dezen zomer «en zeer be scheiden halsuitsnijding, wat vooral frêle figuurtjes ten goede komt. Ragpand uit één stuk, sluiting midden voor met opge stikte pldoi, waarin knoopsgaten gemaakt worden: knoopen op onderslag. Achterbaan één geheel met figuurnaad je», voorbaan bestaat uit drie deelen en heeft in het midden uitspringende plooien Patronen voor meisjes van 14Ï6 jaar. MODEGRILLEN. Flatteuse zomerhoeden Een zeer eigenaardig verschijnsel «ze ker wel, dat men reeds in Januari stroo en in Juli vilten hoeden ziet dragen! Toch is het een feit, dat de grillige mode spe ciale groote en kleinere vilten modellen heelt gecreëerd, zij het dan ook, dat men natuurlijk ook zeer vele andere modellen geeft, o.a. de flatteus grooie hoeden met golvende rand van fijn stroo en bloemen- garneering. Men ziet kleine toefjes voor aan tegen den bol, ook wel onder den rand aangebracht, zóó, dat de bloemen te gen het kapsel aan komen. Tulle geeft 'n echt luchtig geheel en hangt bij kleine modellen over de rand evenals fijne kant- 600rteq. Soms ziet men een toef bloemen met wazige tulle luchtigjes bedekt. De groote hoeden passen zich bijzonder goed aan bjj gekleede zomqrtoiletjes, terwijl de witte en andere gekleurde kleine vilthoedpn meer geschikt zijn om bij sportieve japon nen gedragen te worden. De ronde hoe den met opgeslagen rand en spitsen bol doen ons denken aan Ghineesche hoofd bedekkingen en zijn zoowel van fijn stroo als zijde gemaakt. Nieuw zón de wft vilten hoeden, die aan den zijkant even opgeslagen zijn en met een breede rand aan de voorzijde het gelaat overschaduwen. Tenslotte willen wij nog even de aan dacht vestigen op de bijzonder platte bol len van de breed gerande zomer mod dien, waarbij vooral niet vergeten mag worden een elastiekje aan te bevestigen Wij za gen een dezer modellen zelfs dragen door een mannequin, met een smal gestriktlint onder de kin. In ieder geval is het wel gewenscht een toevlucht te nemen tot een of ander hulpmiddel, aangezien het ge ringste windje deze lichte modellen soms van bet hoofd doet waaien. WENKEN VOOR WARME DAGEN. Boter blijft goed in warme dagen, wan neer men ze met koud water kneedt en.in een steenen pot bewaart, afgedekt met 'n in zout water gedrenkte doek. Is boter ietwat ranzig, dan kneedt men ze met water, waaraan een weinig dub- belkoolzure soda is toegevoegd, b.v. 1 theelepel op 1 liter water. Melk wordt niet Zoo spoedig zuur, in dien men op 1 liter een dessertlepel sui ker toevoegt. Met vochtig weer is het zout in de vaatjes moeilijk uit te strooien. Men voor komt dit door er enkele rijstkorrels in te doen, die de voeh deelen opnemen. In de keuken kan men zout op de vol gende wijze drooghouden. Men legt onder in den zoutpot een vel vloeipapier, waar door het vocht geabsorbeerd wordt en het zout droog blijft. EEN LAFFE STREEK. Orgeldraaier een gloeiend geld stuk toegeworpen. Te Rotterdam wierp een 17-jarige scho lier Woensdag uit het raam van een wo ning aan de Rocbussenstraat, een orgel draaier een twee en een halve centstuk toe. De man raapte het geldstuk op. maar liet het weer onmiddellijk vallen, wijl het gloeiend heet was. Hij liep brandwonden op aan duim en wijsvinger van de rech terhand, welke door de politie zijn ver bonden. De politie heeft tegen het jong- mensch ter zake van mishandeling, pro ces-verhaal opgemaakt DE REGEN IN JULI. In Juli ie dit jaar de regenval abnor maal groot geweest Gemiddeld valt er in deze aomerpiaand in oos land 73 m m. hemelwater. Thane wa« er half JuU al twee keer zooveel gevallen en Donderdag wees de nieter van het Kon. Ned. Meteo rologisch Instituut te Amsterdam reeds t68 m m. aan, dus 2.3 keer bet gemiddel de. DOOR EEN TREHI GEGREPEN. Fietser gedood te Hommen Hedenavond omstreeks kwart voor ze ven is op een onbe waak ten overweg te Hemmen in de Betuwe de 57-jarige land bouwer Van dor Grift uit Hemmen, toon hij den spoorweg Keet erenNijmegen per fiets pafeseerde. door een uit de richting Nijmegen komende trein gegrepen mi op slag gedood. De heer Vanhier Grift kwam uit de richting Zetten en volgde den weg, die parallel met den spoorweg loopt. Toen hij den spoorweg wilde oversteken, zag hij uit de richting Kesteren een trein nade ren. Hij liet dezen passeeren en begaf zich daarna op den overweg, evenwel verzui mende er acht op te slaan, of soms van de andere zijde een trein naderde. Dit was inderdaad het geval en de wielrijder werd door den trein gegrepen en vermorzeld De man was gehuwd en vader van eeni ge kinderen. GEVOLGEN VAN DE REVOLUTIE. Eén, d>« blij is. 'Te Marseille is met den. Britschen tor pedojager „Gallant" misschien wel de eemge man aangekomen, die innig ver heugd is over den opstand in Spanje. Het is de 25-jarige Engelschman William Ro bert Lamb, die wegens medeplichtigheid aan den moord op een kassier van een restaurant onlangs tot 17 jaar en 4 maan den gevangenisstraf werd veroordeeld. Onbewust van de straatgevechten te Barcelona, vertoefde hij ia de gevangenis met het vooruitzicht er tot zijn 42ste jaar te moeten blijven. Tot zijn verbazing wer den de gevangenispoorten echter zonder meer opengegooid, hij kon ongestoord naar buiten wandelen en zich onder de hoede van de Union Jack plaatsen. Een roerend weerzien met de ouders, die hem tot Marseille tegemoet gereisd waren, volgde. Normaalschool-leerlingen vermist Minder vreugde heerscht er te Savenay nabij St. Nazaire, van waar 25 meisjes leerlingen der normaalschool met haar leeraréssen een tocht door Spanje maken en van wie men niets meer heeft gehoord, boewei de Fransche vertegenwoordigers in Spanje met een onderzoek beiast zijn. AANSLAG OP SNELTREIN. Spaansche uitgewekenen aan ramp ontsnapt Nabij Toulouse is een aanslag gepleegd op de spoorlijn bij bet passeeren van den sneltrein PortbouParijs, welke talrgke uitgewekenen uit Spanje vervoerde. Op het oogenblik, dat de trein ter hoogte van het dorp Lalande passeerdp met een snel heid van 110 i.m. per uur, hoorde men een geweldig lawaai en zag vonken spat ten De trein vervolgde zijn weg niettemin zonder incidenten. Men ontdekte op de baan stukken oud ijaser en stelblokken. De gerechtelijke autoriteiten hebben het openen van een onderzoek gelast naar de daders en de motieven van deze strafbare handeling DE DOODELIJKE KUS. De Amerikaansche oowboy, Frank Ras- wend ter dood veroor deeld en dezer dagen werd 't vonnis door middel van gifgas ten uitvoer gebracht. Toen men na de executie het lijk uit de gaskamer bracht, stortte de weduwe van den man zich op het lijk en kuste het op den mond. Enkele minuten later zakte de vrouw bewusteloos in elkaar en stierf kort daarop. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek wees uit, dat de vrouw, toen zij haar gestorven man dezen afscheidskus gaf, een geringe hoeveelheid cyaangas moet hebben ingeademd, dat zich nog in den mond van den doode bevond. De uit werking was nog sterk genoeg om ook bij haar den doqd te veroorzaken. Tegenover de berichten over oorlogstoerusting willen we stellen mededeeUngen van vredes-voorberetding. INTERNATIONALE VRIENDSCHAP. „Maak van deze gave van de luchtvaart een vredes-middel'' is de oproep van de International Friendship League Een van de modernste Fokker/Douglas machines is verkregen van de KLM. en zal van Amsterdam naar Londen vliegen op Zon dag 2 Augustus as. Een van de passa giers zal zijn mej. J. Leijendekkers van Rotterdam als vertegenwoordigster van de jeugd van Holland naar het Londensche Vacantie-Gentrum van de International Friendship League. De machine zal landen op Croydon, waar 5 jongelui van andere landen op het vasteland (één uit België, Frankrijk, De nemarken. Zweden en Dnitschland) tesa. men met 5 Engelsche vrienden zullen in stappen en de reis zullen vervolgen naaï Hestun Aerodrome in West-Londen. nabij het Yacantie-Centrum van de Internati» nal F riendship League in Ealing. Deze vlucht is een poging om juist irt- zonderheid jonge menschen. in een tijd waarin het vliegtuig een belangrijk oor logswerktuig, duidelijk te maken op welke wijze het den vrede dienen kan De dag van de vlucht 2 Augustusis de vijfde verjaardag van de dag, waarop het eer ste internationale vriendschap-centrum werd geopend in Engeland ten huize van Mr Noel Ede te Brighton. Mr. Ede, dis nu in Holland is, zal mej. Leijendekkers op haar reis naar Londen vergezellen. Vijfhonderd jongelu i uil Holland hebben de vacantiecentra \an de Leaque in En geland en Wales bezocht gedurende de laatste drie jaar. Gezelschappen vertrek ken van VIisslagen op de Ie, 8e, 15e en 22e Augustus. Inlichtingen hieromtrent zijn verkrijgbaar bij den heer P. J. J. Verheusele, Wijsmullerstraat 43, Amster dam. De Leaque is niet politiek en niet- economisch en heet alle jongelui tuSsohen 16 en 30 jaar welkom. De prijs .voor deelt name is ongeveer 30 shillings per week. In Londen is het tehuis van de studenten van University College geleend ter acco- modatie. Uitstapjes zullen dagelijks ge maakt worden naar verschil ende deelen van Londen. Na een week daar te hebben doorgebracht, kan de vacanlie voortgezet warden aan zee, in Eastbourne, Wor thing of Brighton of in Noord-Wales m Bangor of Hollyhead. De Leaque is elk, jaar, sinds de oprichting in 1931. grooter geworden en vorig jaar brachten 2135 jon gelui hun vacatnie in zijn. verschillende cpntra door. Heden ten dage weet men heel goed, wat de doelmatigste vorm voor een vliegtuig is; zij lijkt niet meer geheel op het lichaam van een vogel, zooals men oorspronkelijk voor beslist noodig hield, hoewel de grondvorm er toch veel op lijkt. In de ontwikkelingsjaren van den vliegtuigbouw daarentegen vinden wij dikwijls da wonderlijke vormen. Hun constructeurs waren er natuurlijk alle maal van overtuigd, dat zij de ideale vorm voor een vliegtuig hadden gevonden Met onze technische wetenschap van te genwoordig zijn wij heelemaal niet ver baasd, dat geen van deze zeldzame raritei ten zich ook maar een enkele maal in de lucht heeft kunnen verheffen. Het vorwon- De Engelschman Seddon heeft zeker bij het maken van deze warboel van dra den en verbindingen met de dekken iets bijzonders gedacht Maar het hielp hem niet. Ook zijn toestel wilde de lucht niet in. net zoo min als het wonderlij ke ovale toestel, dat de technicus Ecquevilley bouw de. Hoe fantastisch al deae uitvindingen ook mo gen zijn en hoe verschil lend zij er ook mogen uit zien, één ding hadden zij gemeen, namelijk: vliegen konden zij niet. Het ovale vliegtuig va nEcquevilley (1907) dert ons niet, dat de merkwaardige reet dekker van Dorant bij ïde eerste poging reeds werd vernield. Zijn uitvinder dacht, dat men door de vele dekken een grooUr draagvermogen zou bereiken. De veoldekker van den Franschmui. Dorant (1909). Deze merkwaardige warboel bouwde Seddon (1910). Givaudan bouwde een tonnenvliegtuig waarbij de draagvlakken door groote trommels vervangen werden. Hij heeft waarschijnlijk aan bet rotorprincipe ge dacht. Het trommeiviiegtuig van Givaudans (1909). De kleine eendekker van Kaufmann had een motor van 24 P.K. Maar ondanks lier haalde pogingen gelukte het hem niet te vliegen. De eendekker van Kaufxnann (iöiO). vechten raakt terstond. Nazi's verstoren fakkelfeesten te Weenen. Grootsche plechtigheid De Olympische fakkel kwam Woensdag avond te Weenen aan, onder enorme geestdrift van de zijde der bevolking, Honderdduizenden waren op de been om den fakkellooper, niemand minder dan de Oostenrijksche kunstrijder Karl Schaefer, te begroeten. De plechtigheid vsn het ont steken van h°t Olympische vuur geschied de op de Heidenplatz, waar een Olympi sche toren was opgericht. Op een sokkel was een machtig bouw sel geplaatst, waarop het Olympische vuur wérd aangestoken. Een onafzienbare men- schenmenigte bevond zich op de Heiden platz alsmede op de terrassen van den aieuwen Hoffbrug. Op de groote baiuenrade hiervan stonden de bondspresident Mi- klas, de vice-kanselier Baar Barenfels en andere leden van de regeering, de sport leider vorst Starhemberg, alsmede het corps diplomatique, waaronder ambassa deur Von Papen en voorts een aantal hooge burgerlijk® eu militaire autoritei ten De president van het Oostenrijksche Olympische comité, dr Theo Schmidt, be trad den toren en hield een korte zede Na hem sprak Sterhemberg. De Oostenrijksche deelnemers aan de Olympische Spelen schaarden zich daarna dicht om den toren en dr. Smidt las de Olympische eedsformule voor, die doér de sportlieden woord voor woord werd her haald. Schandelijk optreden. De regeerfngefjeden, die aan bet Olym pisch feeet deelnamen, trokken zich terug toen de naionaal-sociajisten een incident veroorzaakten, terwijl de Ravag op het zelfde oogenblik de radio-uitzending van het leest onderbrak. De uazi's waren n.l. op verschillende punten op don Heidenplatz, in groote groepen opgesteld, die op een gegevou oogenblik „Heil Hitier" en andere nazi- ■i troepen in spreekkoor ten gehoore brachten. Bij bet voorbijtrekken van Jood se he sportbeoefenaars en van Heimwehr- Keden lieten de nazi-demonstranten een schril gefluit boor en. Ook tijdens de rede voeringen en vooral bij die van Prine Starhemberg steeg een lawaai en een ge fluit op, dat de woorden van den spreker onverstaanbaar maakte. De nazi's zongen het Deutschlandlied („Deütschland öber Allee"), doch de muziekkorpsen overstem den dit door marschen te blazen De over brenging van de Olympische fakkel had tengevolge van de demonstraties een half uur vertraging Voorts hebben de demonstranten ver scheidene winkels en koffiehuizen in het centnun van de stad en in de Jodenwijk aangevallen en de ruiten ingeslagen. Een Hehnwehrman in uniform werd op straal overvallen en afgeranseld, terwijl ver scheiden personen werd belet het Oosten rijksche volkslied te zingen. Maatregelen dar regeering. Na bet incident kwamen de ministers in het gebourw der kanselarij bijeen voor een bespreking met den prefect van poli tie Skubl en verschillende andere hooge polite-autoriteiten. Zij stelden zich boven dien in verbinding met bondskanselier Schuschnigg, die zich op zijn verblijf te de nabijheid van Salzburg bevindt. In welingelichte kringen te Weenen verzekert men, dat de regeering besloten is met de meest mogelijke gestrengheid op te treden tegen de nazi's, die onlusten trachten te veroorzaken, al zou daardoor dan ook de toekomst van het Duitscb- Oostenrijksch accoord in gevaar komen. Na de demonstratie werd een honderd tal personen gearresteerd, onder wie een nationaal-socialistische leider van Duit- sche nationaliteit. Na afloop van de betoogingen zijn in de buitenwijken van Weenen nog kleine bot singen tusschen nationaal socialisten en communisten voorgekomen, waaraan ech ter spoedig een einde gemaakt kon wor den. Uit een officieel communiqué blijkt, dat de Oostenrijksche regeering geen en kele clementie zal toonen Gearresteerde nazi's aan wie amnestie werd verleen-!, zullen hun geheéle straf moeten uitzitten en wegens het nieuw vergrijp opnieuw veroordeeld worden. De amnestie voor kleine overtredingen is voor onbepaalden tijd uitgesteld. DE FAKKEL TE PRAAG. De Olympische fakkel kwam Donderdag avond aan de Oosten rijksch-Tsjechoslovaak- sche grens, waar met eenige plechtigheden de overhandiging plaats had. Om elf uur in den avond kwam het vuur in Praag aan. waar de Tejechoslovaakscbe minister van buitenlandsohe zaken een re de hield. DE MARATHONWIMNAAR VAN 1896. Woensdagavond ie iat Athene de mara thon-winnaar der eerste Olympische Spe len in 1896, Spiridon Louys, te Berlijn -aangekomen. Louys heeft den olijftak me degebracht, dien b« op den openingsdag aan rijkskanselier Hitier zal overhandi gen. AANKOMST DER NEDER LAND SC HE ATHLETEN. Om kwart voor rijf zijn Woensdagmid dag met den trem uit Nederland aan het station Friedrichtorasee. de Nederland se he athleten, die ons land bij de Olym pische Spelen zeilen vertegenwoordigen, te Berlijn aangekomen. Tan Nederl&ndsche rijde betoond groo te belangstelling voor deze aankomst en op het station waren o.a. de secretaris vun het N. O. C de heer van Rossum en de heer Karei J. J. Lotoy, aanwezig. Op het station waren de m kewrtge witte uniformen gekleede meisjes m jon gens van den ordedienst aanwezig om de Nederlanders te begroeten. Onder groote belangstelling wn hto publiek ging men naar buiten, waar twee groote autobussen van de Rijksweer, elk getooid met de Nederlandsche vlag, ge reed stonden om de deelnemers naar hun kwartieren te vervoeren, waar deze voer tuigen ter beschikking der deelnemende ploegen blijven gedurende bot geheele op onthoud te Berlijn Hoewel Holland behoort tot de kleinste landen ter wereld en het dus hier veel moeilijker is een groep athleten bijeen te brengen, die werkelijk meetellen, dan bijv. ra Amerika, Engeland en Dnitschland. te het figuur, dat ons land in vorige Spelen heeft geslagen, lang niet slecht geweest In totaal veroverden onze landgenooten 13 eerste, 13 tweede en 18 derde prijzen. Nederland heeft zelfs in enkele takken van sport een zeer vooraanstaande plaats onder de sportnaties ingenomen of neemt die nog in, want in zwaar bezette tour- nooien, als de Olympische Spelen plegen te zijn, te een derde, vierde of vijfde, ja zelfs een zesde plaats nog zeer eervol noemen. RUIM 4800 DEELNEMERS. De machrijvingstermijn van de Olympi sche Speeln is op 28 Juli voor alle takken van sport gesloten. Volgens berekening tot dien dag bedraagt het aantal deelnemers 4344, waarvan 4503 mannelijke en 341 vrouwelijke. Duistchland heeft het grootste aantal met 382 mannen en 45 vrouwen. Amerika zond 323 mannen en 44 vrouwen. Behalve Eleanor Holm, beeft het Ameri kaansche Olympisch Comité zich thans weer genoodzaakt gezien de beide boksers Joe Church en Howell King wegens wan gedrag naar Amerika terug te sturen. werden gedood en meer dan zestig ge wond. In een deel van Ohio heeft 'n nieu we hittegolf verscheidene slachtoffers ge- eischt. Een hevige boschbrand over een breedte van 25 mijl woedt in het Indiaansche ge bied van Montana. Duizenden menschen hebben den strijd tegen het vuur aange bonden Hierbij zijn reeds drie doodelijke ongevallen voorgekomen. DE STORMBAL GEHESCHEN. „Nat. Herstel" meldt: Van de Internationale Entente tegen de Ille internationale te Genève bereikt ons de volgende ernstige waarschuwing: De inlichtingen, die ons voortdurend, ia het bijzonder uit Moskou, bereiken, laten geen twijfel meer of de Komintern weckt thans aan een soort van algemeene mobi lisatie. Ondersteund door hare nevenor ganisaties bereidt zij een beslissenden slag voor „voor de gewelddadige omver werping van de bestaande orde" (aldus het program der Komintern). Hare uieu- cogenaamd vredelievende en zooge naamd nationalistische taktiek dient slechts om deze mobilisatie te verbergen. LUCHTVAART EISCHT VELE SLACHT OFFERS. Twaalf menschen gedood éaur blikseminslag. In een kabelballon, waarmee twee PooL sche officieren m de nabijheid van de ha venstad Gdynia opgestegen waren, is de bliksem ingeslagen. De ballon vloog te brand, waarop de beide officieren er uil sprongen. Een van hen kwam door mid del van zijn valscherm behouden op den grond, doch de ander viel te pletter^ door dat zjjn parachute aan de neervallende gondel bleef haken. De bliksem school verder omjaag teogs den kabel, waarmede de halte» door een aantal soldaten vastgeheudeu werd en doodde eM manschappen. B0AZ-BANK TE IJMUIDEN STAAKT BETALINGEN. Spaarders gedupeerd. Donderdagavond ia te IJmuiden een ver gadering gehouden van spaarders der Coö peratie vp Spaar- en Voorschotbank Boaz. Het bestuur heeft in deze bijeenkomst me degedeeld. dat de bank niet meer aan ver zoeken tot teruggave van gelden kan vol- doen. De inlegging van spaargelden is ongun stig beinvloed door elders gefailleerde of in liquidatie getreden spaarbanken en de slechte gang in het algemeen, in het bij zonder te IJmuiden. Bij liquidatie op langen termijn in ongeveer drie jaar zal er waarschijnlijk 50 pCt. van het te goed der spaarders terechtkomen, terwijl bij onmiddellijke liquidatie faillissement dus niet meer dan 20 a 25 pCt. aan de spaar cis zal kunnen worden uitge keerd. Na besprekingen met de spaarders werd tenslotte besloten, een commissie te benoe men, die binnen vier weken aan de spaar ders een rapport zal uitbrengen over den stand van zaken. SCHEIDSRECHTER GEMOLESTEERD. Door oen koe. Te Netterden (gem. Gendringen) wilde de scheidsrechter van een voetbalwed strijd, voor dat de strijd begon, een koe van het veld verwijderen. De koe toonde zich echter niet gewillig, nam den scheids rechter op de horens en slingerde hem in de lucht. Doordat de voetballers te hulp snelden, werd erger ongeluk voorkomen. EXECUTIE UITGESTELD. Publiek wil neger lynchen. Te Louisville zou een neger worden op gehangen, wegens moord op een 70-jarige vrouw. Reeds stond een menigte van 10.000 persoren te wachten om 't schouw spel te zien, toen de sheriff van het hof van appèl bevel kreeg de executie uit stellen, aangezien een nieuw proces noo dig was gebleken. De verontwaardigde menigte trachtte nu den neger te lynchen doch de politie slaagde met groote moeite erin den man te redden. NIEUW NOODWEER IN N00RD- AMERIKA. In enkele Noordoostelijke staten van Noord-Amerika hebben opnieuw de ele menten gewoed. In Zuidwest Pennsylva nia en in het Noorden van West-Virginia richtte een hevige s.orm veel schade aan. Tal van gebouwen werden verwoest ea i stroomdraden vernield. Twee personen OPENING DER 11e OLYMPIADE. Tan zes Itakaanecbe vliegtuigen, die op weg waren va» Sardi nië naar Marokko, moesten er Donderdag drte een noodlanding verrichten in de buurt van Oraa (Algiers). Een der drie toestelten viel daarbij te pletter op 40 K M. Nemours. |Van de rijf inzittenden kwamen twee om het teven; de andere drie werden gewond. Aan boord van het vliegt»® werden rijf machinegeweren aangetroffen. Van de andere twee toestellen is er één onbeschadigd neergekomen bij Or&n en het andere aan de monding van de Moe- loeja. En Itetsing l« de lucht Boven bet vliegveld Villacoublay zijn twee militaire vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen. Twee personen werden daarbij gedood en een gewond. Ongelukken Mj Duitse he ster- vlocht Twee vliegtuigen, die deelnamen aan e Duitsche stervlucht ter gelegenheid van de Olympische speten, zijn veronge- tekt. Beide bestuurders zijn gewond, de waarnemers omgekomen. Ook een Tsjechisch vliegtuig, dat deel nam aan deze stervlucht, is m de Harz verongelukt. De beide inzittenden kwamen om het leven. die daardoor worden gedupeerd, rign di «mminwnt, 4» den ernaenccvoé O® 1 kennrleened betnnU, en 4» Tarkenehondnn, ten wiens behoeve de regelen heeten te aja genomen. CHRONISCHE HOOFDPIJNEN VERDWENEN. Tum oorzaak weggenome» word. Meestal krijgt U hoofdpijn aoodra af valstoffen te traag door Uw afvoerorganen worden weggevoerd, waardoor Uw bloed verontreinigd wordt. Zorg daarom dat Uw afvoerorganen goed functioneeren. Spoor met de zes miner ate zouten in Kru- schen Salts Uw afvoerorganen op zachte wijze aan tot gezonde en go/egel de wer king, zoodat zelfs het laatste deeltje ach tergebleven afval volkomen wordt verwij derd. U zult spoedig de gevolgen bemer ken van die inwendige schoonmaak: Uw bloed ie zuiver en verfrischt. Klachten ate hoofdpijn, vermoeidheid en neerslachtig heid ,behooren tot het verleden, want de kleine dagelijksche dosis Kruschen Salts heeft de oorzaak van deze kwalen wegge- Mej. G. R. te L schrijft: „Eenigen tijd geleden leed ik aan chronische hoofdpij nen. Ik probeerde verscheidene middelen, maar ik kon dat loome, vermoeide en lus- telooze gevoel niet kwijt raken en eiken morgen weer zag ik tegen den nieuwen dag op. Toen ik eens een paar dagen uit logee ren ging bij een oom en tante, die beiden in de 70 waren, verwonderde ik mij voortdurend over hen hoe gemak kelijk zij him bezigheden verrichtten, op gewekt en" gelukkig: zij leken jaren jonger dan zij waren. Ik vertelde hun wat mij scheelde. „Dan moet je eens aanwennen, wat wij reeds jaren doen Een tipje Kruschen Salts 's ochtends in je eerste kopje thee." Dat was een half jaar geleden en sinds dien ben ik oneindig veel beter. Zonder hoofdpijn en met een gevoel dat bet leven nu de moeite waard is. Krusschen Salts is werkelijk schitterend." Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende dro gisten a 0.40, 0.70 en 160 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch. zoowel a s op de bui ten verpakking, ll" uaam Rown- tree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. DE BACONPRIJZEN. Overheid betaalt een derde te veeL Het Handels hl. is thans in staat een en ander mede te deelen over de toegedezen inschrijvingsprijzen bij de aanbesteding der bacon-bereiding op 7 Jtoi voor reke ning van de overheid. De hoogste prijs heeft bedragen f 2.60 per 100 kik); de groote bedrijven hebben ingeschreven voor f 2.40 a f 2.50. Eén be drijf echter heeft niet willen meedoen aan de geheime afspraak om 60 centen op den prijs te leggen en heeft dan ook inge schreven voor f 1.75. Dezen prijs kan men dan ook aannemen als den juisten. Wanneer men de befaamde zestig cen ten ervan aftrekt, heeft de gemiddelde in schrijvingsprijs dus bedragen f 180 a f 1.90, soodat de afspraak er op neer komt, dat 3lVi a 33 pa. op den normalen slachtprije ie gelegd 1 Deselfde fabrikanten, zoo voegt *t blad ..'aan toe, die destijds uit hoofde van het bacon-con tract toen bovendien het dub bele aantal varkens van thans werd ge slacht en bovendien grove winsten wer den gemaakt op slachtafvallen en op voor export afgekeurde, van de overheid over genomen varkens een vergoeding ont vingen van circa f 4.50 en die vier maan den geleden verklaarden, onder geen be ding lager te kunnen gaan dan f 3.80, blijken thans dus in te schrijven voor f 1 80 a f 190, verhoogd met f 0.60 voor onder linge verdeeüng. Uit een en ander blijkt, dat door deze ongeoorloofde afspraak de overheid een derde méér voor het slachten en zouten betaalt dan noodig en redelijk is; degenen TROUW. Gewonnen en geboren aa» de Lek. Op school gegaan t dorpje aan de Ltoc. Gespeeld, gestoeid, gevochten aan de Lek. De schepen nagekeken aan de Lek. Een ambacht uitgekozen aan de Ink. Gedarteld en gezongen aan de Lek. Het achoone tend bewonderd aan de Lek. Een meisje uitverkoren aan de Lek. De wolken hem zien drijven aan de Lek. Het ruischend riet beluisterd aan de Lek. Verwachtingen gekoesterd aan de Lek. Getrouwd, gesjouwd, geploeterd aan de Lek. Veel bedde en vreugd' ontvangen aan de Lek. Veel leed en zorgen ook gedragen aan de Lek. Het hoofd omhoog gehouden aan de Lek. De kinders op zien groeien aan de Lek. Ea zacht-aan oud geworden aan de Lek. De oude dag genoten aan de Lek. Gestorven en begraven aan de Lek. Zoo immer trouw gebleven aan de Lek. JAN VAN DE BAAK, 7. Maar Hein is van een handig soort, Hij hijst zich één, twee, drie aan boord; „Wacht," brult hij, „schelm, ik zal je [leeren, Een arg-loos mensch te torpedeerenl" Hij slaat er op met volle vuist, Terwijl het bootje verder suist. 8. Maar door het Het sturen op den achtergrond; De motorboot vliegt met haar snuit Pal boven op een modderschuit, En door dien plotselingen stoot, Raakt Hein alweer in grooten nood. VN "jHTHnJRT. Sffibunhovénscfte Tfjhrrailt

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 3