N Het bloedbad in Spanje. SCHOONHOVEN TE UIT 1UIT ITATTE cent. IS F 1.80 i gebouwen II Nieuw offensief der regeering. HEEFT U NIETS VERGETEN? AL HT BLADZIJDEN. MAANDAG3 AUGUSTUS WM ILI 1S3» ver- K WENDT ZICH aan de Ebro WOR- TOCH GENERAAL MOLA, 25 ct. Hitler schijnt te hebben Ie voor RLIJKE 5f 26 ct. Het schijnt dat voor den •tad groote versterkingen een is en Spanje, een voortdurende bedreiging v voor Madrid vormen. Tal. 55098 zend. 12.20. winkel 24 ct. UO bij TE1T i. dag f 3 p. p wiens krijgsverrichtingen in het Noorden van P-‘J-v~’ 1 Na de mededeeling aan drie West-Eu- Italie en am- uit- De regeering gaat zich nu meer toeleg- geir op het nationaliseeren van industrie ën, een gedragslijn die reeds in verschil lende plaatsen werd gevolgd. Zaterdag heeft de Madrileensche regeering eea na- Langdurige strijd gevreesd. vaBen nog steeds geen groote ver anderingen te melden op het strijdtooneel in Spanje Aan beide zijden wordt hard gewerkt aan de samentrekking en verster king van de troepen op de meest belang rijke punten en aan de levensmiddelen- en munitievoorziening. Men bereidt zich meer en meer voor op een langdurigen strijd en het gaat er dan ook met den dag meer naar uitzien, dat het einde van dezen bloedigen burgeroorlog zich nog lang zal laten wachten. Dat slechte vooruitzicht wil intusschen heel wat zeggen voor het reeds zoo zwaar geteisterde land, want de strijd wordt r en bitterder en de wraak- beide zijden aan den dag nog gruwelijke bloedbaden als er eenmaal van beslissende MOLA WIL SEBASTIAN NEMEN Minder voorspoedig gaat het den regee- ringstroepen bij San Sebastian. Blijkbaar wil de rebellen-generaal Mola die stad veroveren vóór een directen opmarsch naar Madrid. San Sebastian kan hem een uitgang naar zee verschaffen, waarlangs hij levensmiddelen uit het buitenland kan krijgen. Er heeft dan ook reeds een op marsch van sterke afdeelingen der rebel len naar San Sebastian plaats. NATIONALISEERING VAN DE INDUSTRIE. MEER TROEPEN NAAR DEN RIJN. Uitbreiding van garnizoenen. Volgens een bericht uit Berlijn treft Duitschland toebereidselen voor het zen den van meer troepen naar de Rijn-pro- vincies, daar de periode van 4 maanden, gedurende welke Hitler volgens zijn belof te de garnizoenen aldaar niet zou sterken of uitbreiden, verstreken is. toch de sport, die in Duitschland den weerzinwekkende Jodenhaat tot zwijgen brengt, het is de sport ook, die het moge lijk maakt, dat de in Amerika verachte neger ais gelijkwaardige wedijvert naast een blanke Amerikaan, het is de sport die den felsten communist verbroedert met een Italiaanschen fascist en een Duitschen nationaal socialist, het is de sport waar door de dumpenden Japanner wordt toe gejuicht door verdrongen Europeesche in- dustrieelen. Als straks de spelen zijn af- geloopen zou moord en doodslag volgen, wanneer diezelfde menschen bij elkaar ge- gebracht werden. De sport verbroedert en alleen in de sport-arena kan men de slot- hymne van Beethoven’s negende sympho nic aanheffea; »Alte menschen worden broeders Het is nog pas een klein plekje op de wereld, waar de broederschap en de vrede heul vinden, maar bet is er toch en de gedachten en gevoelens, welke daar ge leefd hebben en aangekweekt zijn, zullen meegedragen worden naar alle landen der wereld, waar zij toch niet geheel zonder werking zullen blijven. Franschen en Duit- schera, Grieken en Turken, Roemenen en Hongaren, Japanners en Russen, verfoeien elkaar en bet is niet denkbaar dat twee van zafte naties naast elkander zouden optrefcben alleen de wonderkracht van de sport kan dat mirakel wrochten en het is mogelijk dat dit weldadige vermogen zich ook verder aitbreidt of tenminste de haat der volkeren verzacht Bij het begin van de Olympische spelen is vergeten bet beginsel van den wapen stilstand in toepassing te brengen, laat men niet vergeten om de sportverbroede- ring, geboren, gegroeid en versterkt gedu rende deze sportdagen, mee te nemen naar huis. *o. 8Ó91. 4HHT BLADZIJDEN.MAANDA6 3 AUGUSTUS 1W SS« JAAHftWj NIEUWSBLAD VD0RZUIDHDLL4ND EN UTRECHT SCH0ONHOVENSCHE COURANT 1 Telef. 20. Td.-Adra: Vannoolen. S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. L COMMISSIE VOOR WERKVER. SCHAFFING. Het werkverschatfingsprobleem is de laatste jaren zeer urgent geworden en al- lerwege worden pogingen in het werk ge steld om hen, die door de crisis uit het bedrijf zijn gestooten, door regelmatige arbeid een loon te doen verdienen, dat hen in staat stelt, door het leven te ko men. Derhalve is het verblijdend, dat Vrij dagmiddag op het raadhuis de installatie heeft plaats gehad van het Intercommu naal Comité tot Opsporing van Werkob- jecten, welke bijeenkomst door den burge meester werd geleid. Zooals men weet, is deze commissie reeds op 18 Juni ge vormd. De betrokken gemeenten Schoon hoven, Ammerstol, Bergambacht, Vlist, Haastrecht en Stolwijk hadden vertegen woordigers naar de vergadering gezonden. Enkelen waren verhinderd, o.a. de heer G. V. W. baron van Hemert tot Dingshof, vertegenwoordiger van het gemeentebe stuur van Vlist. Nadat de burgemeester de vergadering geopend had, wees hij erop, dat deze bij eenkomst gehouden werd naar aanleiding van een circulaire van Ged. Staten, of eigenlijk van de rijkscommissie van ad vies voor werkverschaffing en werkver ruiming in de provincie Zuid-Holland, waarin opgemerkt werd, dat in deze pro- vincie, tenminste in vergelijking met an dere provincies, zoo weinig aan werkver schaffing wordt gedaan. Een vergadering die naar aanleiding hiervan belegd werd, onder leiding van den rijksinspecteur voor de werkverschaffing in Zuid-Holland, had tot resultaat, dat aan B en W. van Schoonhoven opgedragen werd, de instal latie van een commissie voor werkver schaffing in den Oosthoek van de Krim- penerwaard voor te bereiden. Thans kon men tot de installatie overgaan. Het ge meentebestuur van Schoonhoven heeft als vertegenwoordiger in de commissie aan gewezen den heer A. G. A. Deerenberg, wethouder, die' de voorzitters-functie zal vervullen. De bedoeling is, dat de comité-leden onder leiding van den voorzitter zullen gaan zoeken naar objecten voor werkver schaffing, die, zoo mogelijk in combinatie met andere gemeenten, zullen worden uit gevoerd, zooals bijv, het verharden van de tertiaire wegen. Het wegschap is ’n zach te dood gestorven, maar nu de Kririipe- nerwaard het verbeteren van de tertiaire wegen op zich genomen heeft, maakt dat weinig uit; het voornaamste is, dat die wegen verbeterd worden. Het opknappen van deze wegen zal don werkloozen arbeid geven. Omtrent een en ander zullen plan nen beraamd en <wiworp«a moeien wor- den, ook wat bijv, betreft het uitvoeren van kleine werkobjecten in gemeenten als Vlist, welke misschien gecombineerd met de werkloozen uit een andere gemeente, kunndti worden te« hand genómen. Zich tot weth. Deerenberg wendende, zeide de burgemeester, gemeend te hebben, hem ais voorzitter der commissie te moeten voor dragen, aangezien de heer Deerenberg als wethouder, belast met de steunverleening uit den aard der zaak het meest voor de ze functie in aanmerking komt. Spreker droeg den heer Deerenberg met vertrou wen zijn nieuwe taak op, en hoopte, dat een pre.tige samenwerking in het comité moge heerschen. De heer Deerenberg dankte voor deM woorden, alsmede voor de bereidwilligheid waarmee de burgemeester het voorberei dend werk op zich genomen had. De com missie kan in dit deel van den polder nut tig werk verrichten. Spr. juichte ’t voorts toe, dat een dame in het comité zitting had (mevr. L. Krijger—d© Gruyter, uit Bergambacht), vooral in verband met het opsporen, van werkobjecten voor jeugdige werkloozen Ook stemde het spr. tot vreugde, dat er zooveel vertegenwoordi gers vah polder-, gemeentebesturen enz. deel van de commissie uitmaakten; hier door zal een goede samenwerking met de desbetreffende lichamen verzekerd zijn. Tenskrtte dankte spr. voor het zoo bereid willig beschikbaar stellen van het stad huis voor deze vergadering, en wees erop dat de gemeente-secretaris, de heer A. G. Boogaart, aangeboden heeft, de admini stratie voor de commissie op de gemeen- te-secretarie te laten verrichten, waar een heele staf personeel ter beschikking staat. De burgemeester merkte nog op, dat een en ander sober, maar degelijk dient te worden aangepakt. Spr. wijdde nog enke le woorden aan de werkverschaffingsplan- nen van de gemeente Schoonhoven, aaa welker uitvoering nog maar steeds niet begonnen kan worden. Er hapert dus hier of daar wat aan. In dit verbaad vond spr. het frappant, dat men er op gewezen heeft, dat in deze provincie zoo weinig aan werkverschaffing gedaan wordt, daar als men met een groot plan daaromtrent in Den Haag komt, men maanden en maanden op de goedkeuring kan wach ten. Intusschen heeft deze gemeente ech ter toch reeds enkele werken kunnen uit voeren, o.a. het ophoegen van de Droge Gracht en het dempen van de Zevenden. Voorts deelde spr. mee, op een desbetref fende vraag van mevr. Krijgerde Gruij- ter, dat ook meisjes van 14 tot 25 jaar in aanmerking komen voor de werverschaf- fing voor jeugdige werkloozen. Spr. ge loofde echter niet dat dit veel zal voorko men. Voorts merkte hij op dat de plaatse lijke werkobjecten niet buiten het werk plan der commissie vallen, maar dat deze in vele gevallen gecombineerd met andere meenten ter hand kunnen worden geno men. Voor plaatselijke objecten beeft men de technische voorlichting van een des kundige van het departement van water staat. Hierop volgde een bespreking, waarna de burgemeester met den wensch, dat het werk der commissie vruchten zal mogen dragen, de vergadering verliet. Het comité is samengesteld als volgt: Voor Schoonhoven: weth A. C- A. Dee renberg, vertegenwoordiger van het ge meentebestuur, voorzitter; de beer A. M. A. Moosen, vertegenwoordiger yan de R K. Werknemersbond en de heer T. Visser, werkgever. Bergambacht: Weth D. Blanken, ver- tegenw. van het gem. bestuur, de heer D. Hoogenboezem. vertegenwoordiger van het Hoogheemraadschap de Krimpener- waard; mevr. L. Krijgerde Gruijter, ver tegenwoordigster van de groot-industrie, de beer J. M. de Jong, vertegenwoordiger van de Chr Werknemersbond. Haastrecht: Weth. P. G. Hooft, verte gen w. van het gem. bestuur; de heer K. Graveland, landbouwer. Vlist: de heer G. V. W. baron van He mert tot Dingshof voor het gemeentebe stuur en de heer A. Stuurman, werkgever. Ammerstol; Weth. I. Hoe jenbos, voor gem. bestuur; de heer P. de Leeuw den Bouter rfamens de moderne werknemers bond, de heer G. van Harten, werkgever- aannemer Stolwijk: Weth. Jac. Verdoold voor het gem. bestuur; de heer D A. Anker, ver tegenwoordiger van de polder Stolwijk; de heer H. J. Hailing, vertegenwoordiger van bet hoogheemraadschap de Krimpe- nerwaard. Uit het comité is een kleine commissie gevormd, met het doel, de voorberei dende werkzaamheden te regelen en die zich voorts zal belaste* met het Ltdo® steeds wreeder lust, die aan L treedt, doet vreezen, •verwinningen sprake zal zijn. MARXISTEN MOETEN DEN „UITGEMOORD”. Een der voornaamste opstandelingen leiders, generaal Miguel Cabanellas, heeft zelfs al aangekondigd dat de strijd, die thans wordt gevoerd, niet eerder op zal houden, dan nadat de Marxisten allen uitgemoord zullen zijn. Hij zeide, dat de marxistische regeering te Madrid den dood van 25.000 Spanjaarden op haar ge weten heeft en dat de menschen, die daar voor ’•erantwoordelijk zijn, daarvoor ook zullen moeten boeten. Er is echter, zooals gezegd, voorloopig nog geen uitzicht Op het leveren van een „beslissenden slag”, waaraan tevens het lot van Madrid zou zijn verbonden. Wel heerscht er de laatste dagen weer GROOTERE ACTIVITEIT IN HET NOORDEN. De regeeringstroepen hebben daar nieuw offensief ingezet, dat blijkbaar gericht op de verovering van Huesca Saragossa, beide plaatsen in het Noord oosten des lands Zaterdag begon de aan val met een hevig gevecht van twee uur om het bezit van het dorp Sietamo, dat tenslotte in handen der regeeringstroepen is gevallen. Het was toch echter meibom men bijna geheel verwoest Met 5000 man ie daarna de opmarseb der rooden in de richting van Huesca voortgezet. Het schijnt dat voor den aanval op die etad groote versterkingen onderweg zijn. ÏUgwruMsvhegtmgm behb« ter voorbe- DE LOCARNO-CONFERENTIE. Italië en Duitschland tot deel neming bereid; Duitschland en Italië hebben beide de uitnoodiging om deel te nemen aan een conferentie der vijf Locarno-mogendheden aanvaard. Terwijl de Italiaansehe minister van buitenlandsche Zaken, graaf Giano, Vrij dagmiddag te Rome den Franschen gezant rade zaakgelastigden van Groot-Brittan- nië en België ontving, waren op het de partement van buitenlandsche zaken te Berlijn do Britsche en de Fransche am bassadeur en de Belgische gezant bij Von Neurath op bezoek; beide ministers deel den mede, dat hun regeering gaarne aan een conferentie der vijf onderteekenaren van het verdrag van Locarno op een na der vast te stellen datum zouden deelne men Verder legde zoowel Von Neurath als Giano er den nadruk op, dat, naar het oordeel van hun regeeringeü, aan deze conferentie zorgvuldig diplomatiek over leg zal moeten voorafgaan, ook, naar Von Neurath nog zeide, wat de agenda betreft. ropeesche mogendheden hebben Duitschland ook hun wederzijdsche bassadeurs van het aanvaarden der noodiging op de hoogte gesteld. reiding van dien aanval talrijke versterk te stellingen der tegenstanders, ten Zui den en ten Oosten van Huesca gebombar deerd. Gelijktijdig trokken roode troepen naar Saragossa. Zij hebben artillerie van de opstandelingen op de vlucht gedreven en de steden Sastago en Quinto veroverd, welke op_65 resp. 50 K M. van Saragossa zijn gelegen. De Olympische spelen zijn begonnen en men heeft bij de plechtigheden en bij de spelen zelf zooveel mogelijk de gebruiken nagevolgd van de oude Grieken, die voor 2000 jaren met deze spelen begonnen. Maar daarbij heeft de wereld van de 20e eeuw iets vergeten, een gebruik van die Grieken en dat voor onze wereld van groot belang zou zijn geweest. Wie de Grieksche geschiedenis leest, Wordt getroffen over de vooitdurende oor logen, welke de kleine staatjes met elkaar voerden, waaraan tenslotte hun onder gang is toe te schrijven. Gedurende de Olympische spelen echter werd het oor logvoeren gestaakt en rustten de wapenen. Dat schoone beginsel past de wereld van nu, helaas niet toe. In Spanje blijft men voortgaan met elkaar te vermoorden, in China wordt de oorlog, die daar reeds 25 jaar woedt, voortgezet, in Mandajoekwo bestrijden Japanners en Chineezen elkaar, in Abessinië heerscht de indringer en ple gen de inwoners verzet, Duitschland wa pent zich koortsachtig, Engeland breidt le ger en vloot uit, Italië, Rusland, Amerika, Turkije, dat juist weer de Dardanellen heeft bezet, alles streeft naar bewapening en oorlogstoerusting om van den eco- nomiachen oorlog nog maar te zwijgen. Alleen Duitschland heeft zich aan het Grieksche beginsel gehouden en heeft ge durende de Olympische speten den vervol- gmgs- sn verdelgingsoorlog tegen de Jo den gestaakt Echter niet uit Grieksch prmeape, maar omdat onder de duizenden deelnemers aan de spelen en onder de benduinenden vreemdelingen er vele Jo den of menschen met een Joodsch ui terlijk rijn. Niet ter wille van het beginsel, maar rit zakenbelang En daarmede komen we aan een punt, dat verblijdend is voor hen, die uitzien naar blijvends vrede. Het is dus tenslotte A.BONNE’8, die zich aan onze administratie opgeven voor de verzekering, zijn volgens de vaatgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door (de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, va® Gu,denblj finn Gulden bij QAfl Gulden bij verlies Oflfï Gulden bÜ verliea GuIden bÜ verlies A O Gulden bij verlies van De verzekerde moet in het £,UUU ongeschiktheid. UW overlijden. «3UU van hand ot voet, LUU van een oog. 1UU van een duim. UU een anderen vinger. bezit zyn TBn een tionalisatie-verordening uitgevaardgid voor een reeks van ondernemingen. De strekking van dit besluit ia, die on dernemingen aan den steal te trekken, waarvan de bezitters In den loop van den burgerkrijg vertrokken zijn. Men heeft een termijn van twee etmalen gesteld, gedu rende welken <e ^ohdep de*e categorie val lende ondernemers zich wederom met de leiding van hun bedrijven kunnen belas ten Verstrijkt deze termen, zonder dat zij zich weder aanmelden, dan zal de regee ring de leiding der betrokken onderne mingen op zich nemen. Deze maatregel is van veel belang, om dat vele bezitters van door de vakbMiden geconfiskeerde fabrieken sn bedrijven van anderen aard moesten vluchten of zich bfj d© nationalisten hebben aangesloten, zoo- dat hun terugkeer binnen de 48 uur zeker niet te verwachten is. De secretaris van de onlangs geïnstal leerde commissie ter controle van de pro ductie, José Benito, deelde mede, dat meer dan 200 industriebedvijven door de regeering zullen worden overgenomen, ten einde alle takken van industrie, die voor den staat van veel belang zijn, te kunnen centraliseerwi en om zich langs dezeu weg te kunnen verzekeren van wapen», munitie en andere voorraden. ITALIAANSCHE VLIEGTUI GEN VOOR FRANCO? Het verongélukken van Italiaansehe 3- motorige vliegtuigen in Fransch-Noord- Afrika, die op weg waren naar Spaansch- Matokko, om zich bij de strijdkrachten van den rebellen-generaal Franco te voe gen, vormt, volgens de opvatting in Pa- rijsche politieke kringen, een incident, dat gevaarlijke verwikkelingen ten gevolge kan hebben. Nadat Donderdag een Itafiaansch vlieg tuig in Algiers te pletter was gevallen, meldt men nu uit F ranse h-Marokko, dat veertien vliegtuigen van hetzelfde type bij Melilla (Spaanseh Marokko) geland zijn. Men wil in officieele kringen te Parijs allereerst het definitieve resultaat van *t onderzoek over dit incident afwachten, voor alles moet vastgesteld worden of de vliegtuigen uit Italië kwamen. Het voor val wijst er echter op, dat de Spaansche broederstrijd zeer gemakkdijk van een binnenlandsche politieke aangelegenheid tot een kwestie van internationale wrij ving kan uitgroeien. FRANKRIJK TOT LONDEN EN ROME. Gelukkig streeft de TYansche regeering er naar, het internationaal leven te ont trekken aan den schadelijken invloed, wel ke de wapenleveranties kunnen hebben op de vriendschappelijke internationale be trekkingen. Met dat doel besloot zij een dringend beroep te doen op de voornaamste betrok ken regeeringen inzake de snelle toepas sing en de strikte nakoming van algemee ns regelen van niet-inmenging ten opzich te van Spanje. Daarom heeft de Fransche regeering aan de Engelsche en Italiaansehe een te legram gestuurd, waarin zij haar inzicht kenbaar maakt en voorstellen aan de hand doet om een einde te maken aan de bin nenlandsche twisten in Spanje en om alle mogelijke verwikkelingen in de internati onale betrekkingen te vermijden. Zoodra Engeland en Italië hun instem ming daarmee zullen betuigd hebben, zal aan de andere belanghebbende mogendhe den een gelijkluidend telegram worden ge zonden. EEN ONTMOETING TUSSCHEN MUSSOLINI, SCHUSCHNIGG EN HITLER? De correspondent van de „Matin” te Venetië schrijft, dat niettegenstaande de krachtige tegenspraak van Rome, Vrijdag toch een ontmoeting tusschen Mussolini, Schuschnigg en Hitler schijnt te hebben plaats gehad. Een bevestiging hiervan ziet de corres pondent o.a. in de strenge politiemaatre gelen, die waren genomen. Vrijdagmorgen heeft Schuschnigg de Italiaansehe bad plaats Grado verlaten, om zich naar Triest te begeven. Daar heeft hij den sneltrein genomen naar Venetië en Bologna, waar heen is niet bekend. Overal langs de spoorlijn oefende de militie een strenge bewaking uit. Met betrekking tot de Duit- sche deelneming meldt de correspondent, dat des nachts Duitsche auto’s, die er of ficieel uitzagen, met groote snelheid de Italiaansehe grens naar het centrum zijn gepasseerd. Ad vertentien: 1-6 regels 1.30 elke regel meer f 0.20: derde plaatsing halven prys. - Adver- tentiën worden gratis ge plaatst in „De Oorcume?’,

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 1