B II I jassen ING Onverminderde strijd in Spanje. H Gemengd Nieuws. BOUDA SCHOONHOVEN E WINST I DE DOMME MAN. S 1936 MAANDAG 10 AUGUSTUS 1936 acht bladzijden. - GOUDA zulke bekende die het niet heeft alleen de „Evening K. ▼an over zouden aOOIU 8CB01MHHI 5 cent de men» lastig viel om o. «o DUU1OUSXU, De versekerde moet in het bezit z^jn van een polis walrtek I n prijs I IDA per 100 K CL 1023, roo- 1213, cham- moerbeien 30 Prpimen 2.30 in to PER FIETS NAAR PRAAG EN BERLIJN. Sportieve onderneming van twee Schoonhovenaren. is?-’ maar het MPEKAPPEN 7 t. en m. Augustus 1 dagen IRSTER Hans muur van Carlo rcusrl|der IANKIB DARRO irv «sur In mpioen 4j. Entree kan dan bij een di- soep, visoh, groenten, brand- buitengewoon gevaarlijk voor de antwoordden we, ,x>m te kunnen tgsche Veiling De prijzen uwen 2226; I; frambozen Eng. krozen isp. I 15—22; -10; Kerswick extra 2628; azen I 810, 0—12, 11 7— ;s ets. per kg. selbessen 33— per chip. Geweldig is da propaganda voor de Olympische Spelen. Het is onmogelijk hiervan een volledig verslag te geven, men moet zooieta zien, om er een juisten indruk van te krijgen. Wellicht onverbeterlijk is de organisatie voor de Olympiade. Alle openbare gebouwen, alle straten, alle plei nen zijn versierd in het teeken der Olym pische ringen. Zoo ziet men voor het Berlijnsche raadhuis de vlaggenstokken staan van de meer dan 50 deelnemende landen aan de Olympiade. De vlaggen hangen in verticale richting en bieden ons oog een bonte kleurenpracht. Het bekende „Unter den Linden" is eveneens één enor me kleurenverzameling van de vlaggen der deelnemende staten. Men kan komen waar men wil, het is overal de Olympische ge dachte, die den mensch boeit. Door de geheele stad zijn langs de bou levards luidsprekers aangebracht, die den ge hooien dag he tooggetuigeverslag van de gebeurtenissen in het Stadion en omliggen de sportterreinen’ ten gehoore brengen. Al rijdende door de straten van Berlijn kan men alles zonder onderbreking volgen. Met den ondergrondschen trein gingen w naar Mt een HAasctie «p nok- /^BONNE'S, die zich aan onze administratie opgeven voor nAAA Gulden bij levenslange 4AA Gulden bij ZUvU ongeschiktheid. VVV overleden. a__o geld en goed alle menschen voldoende ■Vacantfe- nie als steeds lige middag RA alsi tregiment i 15 en 25 ct. en 50 cent. edig ’n nieuw SE. BROWN ANKEN” Verschijnt: Maandag, Woensdag en Vrydag Prijs bjj vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 8 maanden f 1-25 p. post 1.50 Met verzekering 15 cents meer. zelf. Het eindpunt van dezen trein ligt M' de nabijheid van het Stadion, het kern gedeelte van het 131 H.A. groote Rijka- sportveld. dat aan den Westelijken rand van Berlijn ligt. In twee door een breede zuilengang van elkaar gescheiden ringen is plaats voor meer dan 100.000 toeschou wers. De muren van den buitenring steken 15 meter boven de omringende sportvelden uit. Van het ondergrondsche Westelijke ge deelte van het Stadion, komen twee kleine tunnels onder het loopveld rechtstreeks op het middengedeelte uit. Boven de eere- tribune bevinden zich onder het dak de zit plaatsen en localiteiten voor de pers met een eigen telegraaf- en postkantoor. Bij de open Westpoort staat een 76 meter hooge klokketoren. De Westpoort draagt twee zuilen, waarin de namen der overwinners voOr de oogen der toeschouwers in steen worden uitgehouwen. Wanneer men in het Stadion op de tri bune plaats genomen heeft en het is even voor het begin der Spelen, dan komt men onder den machtigen indruk van wat de mensch hier gebouwd heeft. De tribunes zijn stamp vol en ieder wacht op de ko mende sportgebeurtenissen. Rondom op de bovenrand wapperen de vlaggen van vele landen. Een gejuich en applaus breekt los, ate de eerste deelnemers het strijdperk betre den. De Spelen beginnen onder het voort durend branden van het Olympische vuur, dat uit Griekenland naar hier is overge- bracht. Geweldig is het gejuich van deze hon derdduizend menschen, wanneer een overwinning behaald wordt. De overwin naars nomen na afloop van den strijd plaats op het eere-podlum. De eerste prijs winnaar staat in het midden, de tweede aan de rechterzijde en de derde aan zijn linkerzijde. De vlaggen der winnende lan den gaan in top en het volkslied van den overwinnaar wordt door een muziekkapel ten gehoore gebracht, waarbij alle toe schouwers zich van hun zetel verheffen. Prachtig is het sportveld met zijn frisch groene grasveld en zijn roodbruine sin- telbanen, waarop de witte balklijnen strak getrokken zijn. Urenlang kan men zich in het Stadion vermaken. Bij de wedstrijden van Dins dagmiddag hebben we de Hollanders mej. Koopmana en de heereö Osendarp en Van Beveren zien werken. Schitterend was de sprint van Osendarp op de 200 meter baan, waarbij hij 'n gevaarlijk concurrent voor de Amerikanen was Als hazewinden snelden de loopers over de liaan, waarbij een tijd gemaakt werd van 21.1 seconde, waarmee dus het Olympische record gesla gen werd. Ook zagen we «de Amerikaan- sche wonderathloet Jesse Owens, een ne- gerstudent. het wereldrecord verspringen verbeteren met een sprong van 8.06 me ter. We zouden nog veel meer kunnen ver tellen. van wat we gezien hebben, doch we hopen hiermede de lezers van de Schoon- hovensche Courant tevreden gesteld ie hebben. Vanuit het Olympisch Stadion brengen we de groeten aan onze vrienden en be kenden. jes* verkocht om zwakke zaken op de been te kunnen houden.” „Omdat er wel menschen zijn, dio ho pen door aan zoo n zaak geld te leenen er winst of tenminste rente mee te halen.” „Kan dat dan ook niet bij zieke kin deren? „Neen, hebt u ooit gehoord dat men rijker kan worden door zwakke kinderen naar buiten te zenden?" „Dus de menschen willen alleen geld verstrekken als ze zoo ongeveer er zeker van zijn dat ze meer terug zullen krijgen.” „Ja. natuurlijk.” „En als iemand mi veel geld heeft kan hij zijn boterham aan twee kanten met roomboter smeren en twee sigaren tege lijk rooken?” „Neen, maar hij kan wel boter en nog iets op zijn boterham doen en heel fijne sigaren rooken. Hij ner eten hors d’ oeuvres, vleesch, wild, eenige soorten pudding, taart, vruchten.” „En iemand, dis het ni„ 1 droog brood. kazerne zwaar beschadigd colonne der nationalisten heeft en de verbindingen ver- „En iemand, droog brood. „Ja, dat is nu eenmaal zoo.*’ „Is het billijk, omdat het zoo „Billijk zal niemand zeggen, is niet te veranderen.”- „Is er dan niet genoeg op de wereld om alL. te geven.” „O ja, er is zelfs' te veel. - DIENSTWEIGERING. Slechts één verschijnsel valt te c’onstatee- ren. dat. zoo het zich mocht uitbreiden, een gunstigen invloed zou kunnen gaan uit oefenen op den duur van dezen burger oorlog: de dienstweigering gaat den kop opsteken. Ontevredenheid en oneenigheid, anarchisme en syndicalisme, factoren, die onder de dreigende omstandigheden eeni- zge dagen onderdrukt zijn geweest, laten zich, nu de strijd zoo lang-duurt, weer, gelden en leiden tot ongehoorzaam heid en desertie. Men vindt dit verschijnsel zoowel on der de regeeringstroepen dis bij de op standelingen, maar het sterkst kwam het deze dagen toch wel tot uiting te Barce lona, waar tal van arbeiders eenvoudig geen gehoor hebben gegeven aan een nieuw mobilisatie-bevel van Madrid en eenvoudig niet onder de wapenen zijn ge komen. terwijl tal van anderen na hun •pkomst, weer uit de kazernes zijn weg- geloopen. FRANCO NEEMT DE LEIDING IN 'T ZUIDEN. Naar verluidt Ml de te Sevüte aanqe- Getn troonsafstand. De keizer denkt er niet aan afstand te dóén van zijn troon, aldus verklaarde men op de legatie. Zelfs indien de keizer er niet in Haagt het noodige geld in Europa of Amerika bijeen te brengen, heeft hij nog eenige plannen voor de toekomst, waarover op .het oogenblik natuurlijk nog geen mede deel ingen kunnen worden gedaan. Er is een mogelijk rijke bron van jp- komsten »n\de westelijke streken van Abeasinië, waab nog altijd een Abessini- sche regeering w gevestigd. In die stre ken worA good en platina^ gevonden. In dien dsjrnaar volgens dé’ moderne me thoden zou worden gezocht, zou men waarschijn lift heW wal rijkdovuM koe nen vipden. te hoogte. Plotseling maakten zich ook van deze machines de projectielen los, die de verwoesting in de stad nog vergroot ten. In tegenstelling met vorige berichten, meldt de verslaggever van „United Press" dat het Britsche consulaat niet licht be schadigd werd, doch volkomen vernield. Het Argentijnsche consulaat en een En- gelsch hotel deelden het lot van zoovele andere gebouwen en werden zwaar be schadigd. De nationalisten Vreezen thans, dat de regeering na haar succesvol bombarde ment zal trachten te Algeciras troepen aan wal te zetten. De bevolking is groo- tendeels uit de stad gevlucht Zij zoekt thans in de omgeving een veiliger ver blijfplaats. GEEN FRANSCH OORLOGS MATERIAAL NAAR SPANJE. De Fransche regeering is zeer ingeno men met de hoffelijke bewoordingen van Duitschlands antwoord op het Franache voorstel tot niet-inmenging in Spanje, uit welk antwoord een werkelijk verzoenende geest sprak. De ministers blijken eenstemmig vaa oordeel, dat de actie van den minister van buiten landsche zaken in dezen geest moet worden voortgezet, aangezien Frankrijk in geen enkel opzicht tusschenbeide moet ko men in een geschil, dat het Spaansche volk verdeelt. In een Zaterdagmiddag gehouden kabi netsraad heeft de Fransche regeering, ge zien de vrijwel algemeene instemming, waarmede het Fransche initiatief begroet is, besloten, elke uitvoer van oorlogsma teriaal naar Spanje te verbieden, met begrip van onbewapende vliegtuigen, leveren door de particuliere industrie. Uitsluitend in geval een of meer mo gendheden weigerachtig zouden zijn, zich aan te sluiten bij het bcqoord, dat door het Fransche initiatief beoogd wordt, zou de Fransche regeering haar vrijheid van handelen hernemen. NEGUS WIL DE GUERILLA HER VATTEN. Zoodra hij geld heeft Een medewerker Standard" heeft een gesprek gehad met een functionaris van de Abessimsche le gatie te Londen over de toekomstplannen van den Negus. Volgens de verklaringen van den Ethi- opischen diplomaat is het groote vraag stuk, waarmede de Negus zich thans be zig houdt, de kwestie hoe hij in het bezit kan komen van voldoende middelen om terug te keeren naar de westelijke distric ten van Abessinië om de guerilla tegen de Italianen daar voort te zetten. Hij heeft uit Amerika een uitnoodiging ontvangen, daarheen te komen en d^ kans bestaat, dat hu inderdaad naar de Ver. Staten vertrekt om een groote leening te sluiten voor de Ethiopische belangen. De geldmiddelen slinken. Het schijnt, dat de geldbronnen van den Negus snel aan het slinken zijn. In tegen stelling tot wat men algemeen aannam, heeft hij geen voorzorgsmaatregelen voor de toekomst genomen, toen hij Abessinië verliet, door deposito’s in het buitenland te plaatsen. Sinds de Negus in Engeland is, moest de strikste zuinigheid in acht genomen worden. Het personeel van den Negus werd steeds ingekrompen, en op het oogenblik heeft hij hier slechts de be schikking over vijf bedienden, evenals de keizerin te Jeruzalem. Het is zelfs zoo erg, dat geïnformeerd mo’et worden naar den prijs van de kamers in het hotel, dat hij betrekt. Men ontkent, dat de Negus een huis in Engeland zou huren, om er zich voor goed te vestigen. Na drie weken bloedigen strijd staan de partijen in den Spaanschen burgeroorlog nog even vechtlustig als op den eersten dag, den 18en Juli, tegenover elkaar. Van eenige bemiddelingspogingen hoort men niet meer. Van beide zijden wil men aan sturen op de volkomen vernietiging van de tegenpartij en deze onverzoenlijke Stemming zal den duur van het afschu welijke drama nog yerlengen. De regee- ring verklaart nog steeds niet gebruik te hebben gemaakt van de krachtigste mid delen, die tot haar beschikking staan en welke zij slechts in het uiterste geval zal aanwenden. De opstandelingen gaan voort met het ontschepen van zwarte troepen uit Spaansch-Marokko naar Spanje en hopen daarmede een gunstig resultaat te bereiken. Daarbij hopen loeide partijen blijkbaar op hulp van buitenaf en deze omstandigheid maakt Spanje als haard rust in Europa. KAPELAAN L. VAN TEYLINGEN. Kapelaa’n L. van Teylingen te door den Bisschep van Haarlem benoemd tot kape laan van de St. Jeroen parochie te ’fl-Gro venbage. Voor kapelaan Van Teylingen te dit de tweede plaats sinds zijn priestrwü- ding. Vier jaar is hij in deze parochie werkzaam geweest. Door harden arbeid en vriendelijken omgang heeft hij zich in ai die jaren bij zijn parochianen bemind ge maakt, zoodat allen héfii noode zien ver trekken. Vooral op het gebied van de jeugdorganisatie heeft kapelaan Van Tel lingen uitstekend werk verricht. Het vroe gere patronaat heeft bij volgens de nien- we richtlijnen geheel hervormd en omge» zet in de K.J.G. In zijn plaats te thans te Schoonhoven benoemd kapelaan P. IJ. M Mathijsen, neomist. In verband met zijn benoeming ml ka pelaan L. van Teylingen de parochie Vrijdag a.s. verlaten. POLITIE-DIPLOMA. De heer A. Schonenberg, agent van po litie alhier, behaalde te Utrecht het poli- tie-dip|oma van den Bond van Chr. Poli tie-ambtena ren. NOG EEN EUROFEESCHE FIETS TOCHT. Het Schoonhovende he fiets-volkje schijné een kranig en ondernemend ras te zijn. Behalve de heeren de Vries en Hartman heeft eok 18-jarige HB^.-tr Aatoo* DE „BATAVIER IV” IN NOOD. Voor zinken behoed. Toen het Nederlandsche stoomschip de „Batavier IV” Zondag de Theemsmon- ding opvoer, op weg naar Londen, kreeg het een lek en stroomde het water de rui men binnen. Het schip helde lichtelijk naar stuurboord over, toen het aan de pier te Gravesend aankwam en een aan tal passagiers afzette. Het zette daarna zijn reis voort naar Towerbridge. Plotse ling helde het echter stqrk naar stuur boord over. Onmiddellijk werden de red- dingsgordels aan de bemanning en pas sagiers uitgereikt. De slagzij nam toe en de bemanning kreeg bevel de deklading overboord te werpen, bestaande wit krat ten fruit, tomaten, komkommers. ï)e pas sagiers, stewards en stewardessen hielpen mede en honderden kratten werden in de rivier geworpen. Dit redde de situatie en het schip richtte zich weer op. Aan de oever had men intusschen een en ander opgemerkt en tientallen kleine vaartuigen snelden te hulp. Vijf sleepboo- ten begaven ach eyeneens naar de „Ba tavier”. De lading werd zóó snel over boord geworpen, dat zij een groot vlot vormde. Tal van kleine vaartuigen raak ten tusschen de kratten beklemd en kon den zich slechts met groote moeite daar uit bevrijden. Nadat het schip zich had opgericht, maakte het over twee mijl een proefvaart de rivier af en hervatte toen de reis naar Londen met de bemanning aan de pompen, terwijl een sleepboot in de buurt bleef. Verdere incidenten bleven uit. OUD-WETHOUDER GEARRESTEERD. Valschheid in geschrifte. De politie te Beerta is overgegaan tot de arrestatie van den oud-wethouder van die gemeente, den heer E. S., die daar thans de functie van gemeentelijk arm- meester uitoefent, in welke kwaliteit hij valschheid in geschrfte zou hebben ge pleegd. De heer 8. is in verzekerde bewa ring gesteld, terwijl het gemeentebestuur hem als armmeester heeft geschorst. DE MIJNRAMP IN YORKSHIRE. Bijna alle omgekomen mijnwer kers teruggevonden. Er zijn thans 52 van de 67 omgekomen mijnwerkers van de mijn Wharncliffe Woodmoor bij Barnsley teruggevonden De lijkschouwer verklaarde, dat het her haaldelijk voorkomen van mijnongelukken groot of klein, er volgens hem op scheen te wijzen, dat er een zeer nauwkeurig on derzoek dient te worden ingesteld niet al leen wanneer een ramp van den omvang als de jongste is gebeurd, maar ook wan neer er iets verkeerd is gegaan in een mijn dat tot een grooter ramp zou kunnen leiden. „Dat begrijp ik niet. Er te dus rijk dom en eigenlijk schaarschte. Er is vrucht baarheid, arbeidskracht en techniek en toch kan de schaarschte niet worden overwonnen.” „Zeker wel, die is overwonnen, de we- waarbij werd. Een Merida veroverd broken tusschen Madrid en Badajoz. DE UITWERKING DER BOM BARDEMENTEN. De hevige bombardementen die de re- geeringsvloot heeft uitgeoeffend op Ceuta. Tarifa en Algeciras, blijken ernstige ver woestingen te hebben aangericht. Alle versterkingendie de nationalisten gedurende den jongsteh tijd tusschen Ta rifa en Algeciras aan de kust hebben aan gebracht. zijn verwoest. De batterijen wer den vernield, de bedieningsmanschappen. vijftig in getal, gedood. Te Algeciras zelf moeten naar ooggetuigen verhalen nog ongeveer twtintig personen, waaron der vrouwen en kinderen, den dood ge vonden hebben. De straten te AJgecfras zijn thans met puinhoopen overdekt,* vele huizen zijn ge heel of gedeeltelijk vernield. In den loop van het tweede bombardement versche nen, terwijl van de zee uit moordende projectielen zonder onderbreking op de stad geworpen werden, regeeriagsvlieg- tuigan boven de stad. Zii vlogen op groo- We hebben bezoek gehad van een ken nelijk zeer dommen man, die geen be grip had van dingen, die eigenijk ieder een kent en begrijpt. Hij droeg een klein celluloid -bloempje in zijn revers en zijn eerste vraag was Waarom men Schon op straat 1 dingen te koopen. „Dat gebeurt,”* zwakke kinderen naar buiten Zenden.” „Waarom worden dan ook geen bloemp- Algeciras verwoest. komen generaal Franco het opperbevel over alia troepen ia Zuid-Spanje op zich nemen. In een onderhond met de „Diario de Lisboa” heeft generaal de Llano meege- deeld, dat tot dusver 6000 man troepen uit Spaansch-Marokko naar het vaste land waren gedirigeerd Nog 20.000 man stonden in Marokko gereed om over te steken. Naar uit Elvas wordt gemeld, zich te Badajoz de burgerwachten en de stormtroepen hebben verzet tegen de so cialistische bewindvoerders en zich in hun kazernes hebben verschanst. Aan de Por- tugeesche grens heeft men Zaterdag den geheelen ochtend geweervuur gehoord Des avonds zouden de nationalisten zich wegens gbrek aan munitie aan de regee ringstroepen hebben overgegeven. Een vliegtuig der nationalisten heeft Zaterdag middag Badajoz met bommen bestookt, waarbij een kazerne zwaar beschadigd NIEUWSBLAD VDDR ZUID HOLLAND EN UTRECHT I 5CH00NH0VENSCHE COURANT 1 Telef. 20. Tel-Adrec: Vannooten. S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Pojtrekenlng 18763. L <U TMMUnnt volgen, d. .MlgeeUlde b.pnlingen ongenlUn nnakerd wor Udngen, ganurbargd door d. NIEUWE HAVBANK te Soluedun, Qnn ö“ld,n bii «rli» onn Galde" b’ ”rhe' mn Guide, bg wUee Golden by vorliee »en JUU v.n hond ol voet, 4UU vnn een oog. lUU m een duim. OU een .nderen vinger. rolrtl is juist beangst om haar vruchtbaar heid en overvloed." „Waarom is er dan nog honger, ge brek en haat?”- „Omdat de productie veel en snel ver anderd en toegenomen is, maar de verdee- ling is dezellde gebleven, die is gegrond gebleven op bet oude vroegere stelsel en daardoor komen er veel te groote voor raden, waarvoor geen koopers zyn.* „Wil men die goederen niet?” Jawel, heel graag, maar men heeft er geen geld voor.” „Laat men het dan verkoopen a*n an deren, die wel geld hebben. „Dat kan niet, omdat de goederen het land niet uitkunnen, daar de andere lan den ze niet willen toelaten." „Dat is vreemd. Men heeft dus een stelsel, waarbij eerste voorwaande is, dat de goederen het land uitgaan, maar aan die eerste voorwaarde kan niet worden voldaan en daarom moeten de menschen gebrek lijden. Laat men dan een andere eerste voorwaarde bedenken.” „Noemt er maar eens een op.’ „Gemakkelijk genoeg. Als er in het land zooveel goederen zijn, dat men er geen weg mee weet en er zijn duizenden men schen. die ze graag hebben, dan is het toch aangewezen dat men bet te veel aan die menschen geeft, die er behoefte aan hebben.” »Wêe betaalt dan de leveranciers daar van?’’’ „De gemeenschap. „Die beschikt niet over zulke bedragen, omdat zij practisch al het geld, dat zij in gebruik heeft, schuldig is aan de banken, doordat zij he$ grootste deel van haar, bezit aan kapitaalgoederen verpand heeft.” „Als het geld de oorzaak is van alle kwaad, laat.mén dan het geld afschaffon pn daarvoor iets anders in de plaats stel len.” „Dat is mogelijk, doch alleen wanneer alle landen tegelijk dat zouden doen en daarvoor ontbreekt de eendracht en samen werking. „Zou lang duren voor die er zijn?” „Ik vrees, dat de menschen niet meer zoolang kunnen wachten.” Ad verten tién; 1-6 regels f 1.30 elke regel meer f 0.20; derde plaatsing halven prijs. - Adver- tentiën worden gratis ge plaatst in ,De Gore um er".

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 1