n IJN irantle iltl IEL 1U! |g Een nieuwe machine 'A- AKKERTJES Badajoz is gevallen. Plaatselijk Nieuws SCHOONHOVEN Zoo’n erge Hoofdpijn? z-> I-;' •£ss/\ V L - udwt! I I van de beste I 3-piaatsfM.— I nrioMing I hoeveelheid t ingestaan j S. W. X. V. XOOTEX ooooooooooooooooooooooooooooooooo o o o o o o o o o o 0 o o o o o o o o o o o o o o EEN PRAATJE OVER MAANDAG 17 AUGUSTUS 1936 ACHT BLADZIJDEN. ITUS 1938 Telef. 20. Tel.-Adrea: Vannooten. S. W. N. A heer van en I 0.9$ aan eu A AKKER CACHETS ct. fraaie aroma RDE EL AUO’ THEE Ten aanzi< niet de Stad no# van Oviedo is de strijd nog regeeringstroepen hebben onderstaande gevonden voor- te bekomen aan O o o o -39 ct. 75 Binnen een kwartier kunt Ge I2'lt 8 55 ct 69 95 71 -10 171 12 1-5 winkel. 1 29 ct. >r 14 Batterijl rermogee I aniyiiaf Binnen een kwartier kunt die vergeten >nn en U als her boren voelen door één of twee Volgen» recept van Apotheker Dumont «97. ACHT BLADZIJDEN. MAANDAG 17 AUGUSTUS 1936 e8a JAARPAN# NIEUWSBLAD VDDRZUID HOLLAND EN UTRECHT j SCH00NHDVEN5CHE COURANT f Telef. 20. Tel.-Adrra: Vannooten. 8. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekenim 13703. IZON- EREN! fijnste! f 90 ct. f 38 ct. 26 ct. RATIS! 29 12 23 -12 24 25 Kogelgaten Niet allen zijn in den strijd gevallen, Trant de kogelgaten in een langen muur bewijzen, dat de rebellen in hun overwin ningsroes deze plaats als een ideale gele genheid hebben beschouwd voor de terecht stellingen, die in Lezen burgerkrijg ge- bruiieljjk zijn, maar dan in dit geval een ven van werkloozensteun zijn geraamd op f 38.000, d.i. f 2000 meer dan in 1936. Lafhartig protest. Nieuw poort. Het teeren van den voor gevel der burgemeesterswoning schijnt de inleiding te zijn voor een serie wraakne mingen. welke alle tegen de nieuwe poli tieverordening gericht zijn. Zooals men weet, heeft deze verordening een einde ge maakt aan het 's avonds tot diep in den nacht doorbrengen op raamkozijnen en stoepen, waaraan dan in den regel nogal wat kabaal verbonden was, hetgeen de menschen uit den slaap hield. De jonge lingschap ,voor wie dit privilege is ver vallen, begint zich weerbarstig te toonen en Zaterdagavond was het op den Dam rumoeriger en drukker dan gewoonlijk. De rumoerigheid vond haar oorzaak in het feit, dat men niet stil mocht blijven staan en steeds in beweging moest zijn, hetgeen in sommige omstandigheden beslist een probleem was. Hier en daar werden dan ook kleine incidentjes met de politie uitgelokt en wer den er enkelen bekeurd. Krachtdadig be hoefde er echter nergens opgetreden te worden en de sterke arm kon het zonder assistentie van elders af. Des nachts even wel hebben een aantal opgeschoten jonge lieden een bezoek gebracht aan een boo nenveld van wethouder T. van 't Hoog en daar alle stokboonen uit den grond ge trokken en de stokken vernield. De uitge trokken boonen zijn hierdoor waardeloos geworden, daar ze niet meer gepoot kun nen worden, hetgeen voor den heer Van ’t Hoog een schadepostje beteekent. Even min als ten aanzien van de geteerde voor gevel der burgemeesterswoning, heeft men thans de daders kunnen vinden. Men verraadt elkaar niet, er schijnt groote soli dariteit te heerschen onder Nienwpoort'a bloem der jongelingschap. Deze actieve jonge menschen moeten gezworen hebben, ieder raadslid op de een of andere wijze te *„vérrassendaar de raad indertijd met algemeene stemmen de nieuwe poli tieverordening vaststelde. Men kan dus nog verdere wandaden verwachten, In ’t algemeen schijnt de bevolking van deze gemeente niet te dweepen met de nieuwe verordening. Men vindt haar wel wat te drastisch. Vooral het feit, dat men op den Dam niet .meer rustig kan staan praten, wekt bij verscheid enen afkeuring. Moercapelle. Eierveiling Op Donderdag 13 Augustus waren aangevoerd 7261 eie ren, kippeneieren f 2.903,50. eendeieren f 3—f 3.25, kalkoeneieren f 3,75—4, alles per 100 stuks. Auto in de ringvaart Zevenhuizen. Vrijdagmorgen reed een auto van de coöperatieve 'vereeniging „Vooruitgang” te Rotterdam, op den Groeneweg. De bestuurder, K. G., moest voor een hem tegemoetkomenden auto uit halen. Daarbij ging hij te veel naar rechts waardoor hij het beheer over zijn stuur kwijtraakte. De auto gleed van achteren van den berm van den weg, waardoor de wagen omsloeg en op zijn kant in het wa ter van de ringvaart terechtkwam. De bestuurder en de heer T. Karro- man, die met hem in de cabine zat, kon den ongedeerd door de openstaande deur ruit naar buiten komen en kwamen met don schrik vrij. De auto is later met een kraanwagen uit het water gehaald en op den weg gebracht. De auto bleek slechts weinig schade te hebben opgeloopen, daar de motor droog was gebleven. Uitvoer van wapenen. Volkomen volgens de gezonde interna tionale principes van ons land heeft de regeering besloten om in afwachting van een gemeenschappelijk accoord, den wa- penuitvoer naar Spanje niet toe te staan en de doorvoer daarna eveneens te ver- •bieden. Het wordt dus weer een nieuwe strijd tusschen ontduikers en de douane; van beide zijden zal het‘vernuft zooveel mogelijk worden toegespitst. Verschillen de landen, waaronder Italië, staan uiter lijk gunstig tegenover het Fransche ini tiatief om dé neutraliteit zoo goed moge lijk te bewaren. Innerlijk tracht elk land die partij in Spanje te steunen. welke het meest voldoet aan de eigen politieke in zichten. Vandaar, dat men voorwaarden wil hechten aan de toetreding. Hierdoor wordt de definitieve kwestie op de lange baan geschoven. Waar ons land echter niet het minste directe belang in de Spaansche furie heeft, kon de regeering deze beslissing gemakkelijk nemen. Voor Italië b.vdat streeft naar overheersching in den Middellandsche Zee, staat de kwes tie natuurlijk geheel anders. Het commu nistische Tweede Kamerlid, de Schalker, heeft vragen aan den minister van justitie gesteld over de berichten, wel ke vermeld worden, dat de K.L.M. indirect vliegtuigen aan Spanje zou hebben ver kocht, of dien verkoop indirect vliegtuigen aan Spanje zou hebben verkocht, of dien verkoop indirect zou hebben bevorderd. De IJmuidensche gehakt-fabrlek. Zooals bekend, voldeden sommige blikken gehakt, vervaardigd door de N V. Vleesch- en Conservenfabriek te IJmuiden niet aan de gestelde eischen. Het is een gevolg van een technische fout, n.l. van ongel ijke verhitting der blikken. Hierdoor werd het gehakt te droog, terwijl het toe gevoegde magere melkpoeder erdoor ging versuikertm. Aan de buitenzijde der blik ken kan men zulks natuurlijk niet consta- teeren, weshalve de fabriek de nog aan wezige voorraad bij de gemeenten heeft teruggenomen. De N.V. is nu bezig een beter procédé samen te stellen; er zal wat meer spek aan het geheel worden toege voegd, terwijl in Stede van mager melk poeder vet poeder zal worden gebruikt. Hiervoor is toestemming van den minister noodig fen daar het gewoonlijk eenigen tijd duurt alvorens een dergelijke toestemming wordt verkregen, heeft men de fabriek tu- delijk stopgezet Verschijnt: Maandag, Woensdag en Vrijdag Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 8 maanden f 1.25p. post f 1.50 Met verzekering 15 cents meer. Bijvoorbeeld 100 Convocaties 100 Circulaires 100 Programma's (octavo) Bij bestelling op te geven: „N.M.-werk”. DRUKKERIJ SCHOONHOVEN Advertentien1-6 regels 1.30 elke regel meer f 0.20; derde plaatsing halven prys. - Advefr tentiën worden gratis ge plaatst in „De Oorcumer” NOPTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekeninj 13703. ABONNE'S, die sich aan onze administratie opgeven voor de verzekering, zyn volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor O AA A Gulden bÜ levenslange A AA Gulden bÜ QAA Gulden biJ verliM 9 AH Gulden bÖ verlies 1 AA Gulden biJ verlies ^UUU ongeschiktheid. UUV overleden. JUv van hand oi voet, 4VU v*n een oog. 1UU van een duim. o 5 o o o o o o o o o o o o o o Modeller ter 0 inureopoua 0 bare u e bij al oiuie bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBA.NK te Schiedam, van ZC Gulden by verlies van De verzekerde moet in het UU een anderen vinger. bezit z.jn van een polis Te ongeveer half twee ’s nachts arri veerde R. weder per fiets behouden de ouderlijke woning. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent werpen zijn inlichtingen het bureau van politie; Een huissleutel, een armband. Begin en einde. Maandag 3 Augustus toen de Olympi sch spelen waren begonnen, schreven we op deze plaats over de verbroederende en vreedzame werking,, welke die spelen kun nen hebben doordat de verschillende na ties, daar als sportbroeders bijeengeko men, elkander zouden leeren kennen en waardeeren en iets van dien pacifisti- schen geest mee naar huis zouden nemen. Ongetwijfeld is dat ook gebeurd, maar belaas blijkt in Berlijn ook een anderen geest te hebben geheerscht, die eerder de verhouding van volkeren tot elkaar zal verscherpen dan verzachten. De voetbal wedstrijd tusschen de Oostenrijkers en Peruanen heeft bij de laataten slechts ver bittering en haat gebracht, zoodanig zelfs dat in de hoofdstad van Peru de ruiten van het Duitsche gezantschap werd_eh in gegooid. Bij een anderen voetbalwedstrijd trapte »en Italiaan een Amerikaan tegen den buik en in ons land gaat het gerucht dat •en wielrenner zich vóór f 50 een gouden nedajlle en een lauwerkrans kocht. Deelnemers van 50 landen zwoeren met te vlag van hun land in de hand den Dlympischen eed, dat zij zouden strijden kis eerlijke lieden voor de eer van de iport, maar niet allen hebben zich daar tan gehouden, de zuivere sportgeest werd verdrongen door valsche en opgeschroefde vaderlandsliefde, door chauvinisme in den riachtaten zin van het woord. Niet de be- •efening van de sport om des sports wille, jnaar een streven om desnoods met oneer lijke middelen de overw inning te beha'en ter meerdere eere van volk en land. Het ras veelal niet een kamp tusschen de leelnemers, maar een strijd tusschen de landen en als de Duitsche bladen met groote letters meldden: „Wieder zwei Goldmedaillen”, dan beteekende dat niet: Mee deelnemers hebben gewonnen, maar: Buitschland heeft gewonnen. En als in Peru de bevolking samenloopt en de ha venwerkers weigeren Duitsche schepen te lossen, dan is dat niet uit verontwaardi ging over de tegen hun voetballers gene ren beslissing, maar uit opgezweept na tionalisme, dat een verderf el ijken invloed beeft op de volken. In dien geest voortgaande zouden de Olympischen spelen een geheel verkeerde uitwerking krijgen en zouden ze in plaats van te verbroederen volkenhaat kweeken. Het grootste bloedbad dezen burgerkrijg. zoodanigen omvang schijnen te hebben aangenomen, dat het ten hemel schreidt. Bij honderden moeten de regeeringsgotrou wen tegen de muur zijn geplaatst en neer geschoten; men noemt zelfs het aantal van 2000! Er heerscht bij def opstandelingen een geweldige geestdrift na de zege. De na tionalisten verklaren, dat zij van deze stad uit spoedig den opmarsch naar Madrid zullen kunnen voortzetten. Gegevens om trent de verliezen der rechtschen zijn nog niet te verkrijgen: men volstaat met de erkenning, dat de strijd buitengewoon zwaar is geweest en in die woorden ligt heel wat opgesloten. Badajoz is een bloed bad! Verzet tot het uiterste. Dagenlang is er in Spanje fel gestreden •m het bezit van twee plaatsen: Badajoz (aan de Portugeesche grens) en Oviedo (aan de Noordkust). Vooral Badajoz is reeds lang het doel van heftige aanvallen en bombardementen geweest en reeds en kele malen werd ten onrechte gemeld, dat het door de opstandelingen zou zijn ingenomen. Vrijdagavond nu berichtte het hoofdkwartier der rebellen „officieel”, dat Badajoz in hun handen was en tegelijker tijd meldde de regeering de inneming van Oviedo. Ook ditmaal bleken beide berichten nog •voorbarig, want Zaterdag bleek reeds, dat nog De ooievaars koppelen. Bergambacht Vrijdagavond zweefde een groot aantal ooievaars boven ons dorp. Een vlucht van 37 uivers cirkelde eenigen tijd boven de huizen en nam daarna bezit van kerk, korenmolen en watertoren. Nog steeds kwamen meer langhalzen aan en tenslotte zijn er zelfs 50 stuks geteld. Grappig was het, te zien, hoe de naald van de groote kerk geheel door de dieren was bezet en hoe de nestbewoners daar, er angstvallig voor waakten, dat alleen leden van het eigen gezin op het neat neerstreken. Ook op al de uitbouwsels van den toren stonden de groote wit-zwar- te vogels en een partij is neergestreken op het weiland van den heer de Hoed. Daae ooievaars-invasie had veel bekijks. Bergambacht. De bakker A. v. d. D. had tijdens zijn werkzaamheden hei ongeluk zich met een kistdeksel zoo ernstig aan den arm te verwonden, dat hij zich on der htrip van den geneesheer moest stel ten, die niet minder dan zes hechtsels moest gebruiken om de wond te hechten Grondverzakking. Haastrecht. Op denzelfden bodem waar destijds bij den aanleg van het spoorlijn tje SchoonhovenGouda groote verzak kingen plaats hadden, is ten behoeve van den geconstrueerden provincialen weg, welke thans bijna vanaf Haastrecht tot Stolwijkersluis gereed is gekomen, een gedeelte weg door den polder gelegd, om vervolgens een kilometer verder weer op den afgegraven dijk aan te sluiten. Deze nieuwe weg is thans nabij Stol wijkersluis aanmerkelijk gaan zakken juist ter plaatse waar aan een door de provin cie aangegeven rooilijk eenige nieuwe wo ningen zijn gebouwd. Deze verzakking neemt zulke afmetingen aan, dat een 20- tal arbeiders onafgebroken dag en "nacTit aan het werk is om te voorkomen dat be doelde huizen in gevaar komen. Rekeningen. Haastrecht De gemeente-rekening 1935 geeft een batig slot van f 13.313,94 aan. De over hetzelfde jaar loopende rekening van het electrisch bedrjjf sluit met een batig slot van f 1545,25 (vorig jaar f 1942,76) en die van het waterleidingbe drijf over 1935 sluit met een batig slot van f 1172,04 (v.j. f 1331,06). Haastrecht De collecte in de Ned. Herv Kerk ten bate van noodlijdende kerken en personen gehouden, heeft f 17.70 opge bracht. Jaarsveld. De chr. gem. zangvereeniging „De Lofstem", directeur de heer Jan Goljé te Vianen, behaalde op het concours te Ankeveen een eersten prijs in de tweede afdeeling met 327 punten. Een schadelijk ongeval. Nieuwer kerk a.d. IJssel. Donderdag morgen was de kruidenier T. de Groot op den weg om zijn klanten te bedienen. Op de brug voor de woning vau den heer Dijkstra, liet De G. zijn fiets met een volle mand boodschappen even staan. Toen de G. terugkwam lagen fiets en mand in de diepe moddersloot. Voor De G. beteekende het ongeval een aanzienlijke schadepost. Voor het dienstjaar 1937 zal geen belastingverhooging noodig zijn. De uitga- in de buitenwijken van beide steden hevig werd gevochten. TJjans blijkt echter Badajoz definitief In handen van de opstandelingen te zijn overgegaan. Aan die overgave zijn tot op het laatste oogenblik verbitterde gevech ten voorafgegaan. De opstandelingen heb ben de stellingen der regeeringstroepen om on in d® stad stuk voor stuk moeten ver overen en een bloediger strijd dan die om deze stad is vermoedelijk tijdens deze bur geroorlog nog niet gevoerd. In en om de verlaten barricaden liggen tientallen lijken en ook de stukgeschoten huizen en de puinhoopen in de soms ge heel verwoeste straten bevatten tal van dood en. Wat het Zuidelijk front betreft, wordt uit Gibraltar gemeld, dat een detachement opstandige troepen uit Algeciras vertrok ken is naar Gastellar, waar regeeringsge- zinde elementen in opstand waren geko men en de macht over de stad hadden veroverd. Na de orde hersteld te hebben, begaf het detachement zich naar Rondar, waar zich dergelijke gebeurtenissen hadden afgespeeld. Verder wordt gemeld, dat Valencia door nationale vliegers is gebombardeerd en dat aanzienlijke schade is aangericht. De bedreiging van de h<»ofd- stad. De troepen van generaal Mola zijn uit Guadalajara 15 K-M. terder naar Madrid opgerukt en bevinden zich thans ook in het Oosten nog slechte 40 KJM. van de hoofdstad verwijderd, naar althans een be- richt uit Burgoe meldt- Oviedo noB |n handen der opstandelingen, n aanzien beslist; de niet in hun bezit. VAN NOORD- EN ZUID- FRONT. Voor het overige is er -weinig belang rijk nieuws van de fronten ontvangen. In het Noorden heeft Zaterdagmorgen een hevig gevecht gewoed bij Irun. De op standelingen vielen aan, gesteund door- vliegtuigen, over een front van 10 K.M. Nadat zij iets waren opgerukt, werden zij tot staan gebracht door de troepen van het Volksfront, die juist versterking had den gekregen van 100 man uit Bilbao. Dp regeeringstroepen openden een moordda dig geschutvuur uit de forten San Mar cos, San Martial en Guadelupe, gesteund door geweer- en matrailleurvuur. Aan beide zijden zijn vele dooden en gewonden gevallem stelt ons in staat om te leveren tegen ggr onbegrijpelijk lage prijzen *^MI BESTEKKEN CIRCULAIRES CONVOCATIES PROGRAMMA’S enz. 1 0.75 t 0.95 l.everlnK on>8““ndt DE K.J.C. WEER THUIS. De fietsclub van de K J.G., bestaande uit 8 leden, die onder leiding van de hee- ren J. Deerenberg en Tb. Klaassen, Maan dag een fietstocht door Branbant, Limburg en België waren aange*»ngen, is Donder dag weder in Schoonhoven gearriveerd. De reis heeft een vlot verloop gehad en ook het weer heeft den tocht prachtig doen slagen. Slechts eenmaal heeft men enkele uren voor een stortbui moeten schuilen, doch overigens is de regen geen spelbre ker geweest. De tocht was van te voren nauwkeurig vastgesteld, ZQOdat men over al de tafel gedekt en het bed gespreid, vond. Op alle plaatsen, waar de jongens vertoefden, werden ze met hartelijke gast vrijheid ontvangen. Hoewel men eiken dag een behoorlijk aantel K M. heeft moe ten fietsen, vond de fietsclub nog 'vol doende tijd om op verschillende plaatsen de bezienswaardigheden in oogenschouw te nemen. Het middelpunt hiervan vormde wel Valkenburg. De jongens hebben g.1- dus ook een sc.hat van kennis opgedaan Een bezwaar was dat de tocht in te snel temjjo moest worden afgewerkt, in ver band met het vertrek van den directeur der K.J.Gkapelaan L. v. Teijlingen. De jongens wilden Donderdag op den offi- cieelen afscheidsavond aanwezig zijn. He laas was de afstand voor dien dag Ie groot zoodat men eerst kwart over negen hier aankwam. Wegens dat late nur heeft slechts een vluchtig afscheid kunnen plaats hebben. De jongens bevonden zich allen nog in beste conditie. OPBRENGST COLLECTE. De collecte, die Zaterdagmiddag -avond met medewerking van T.A.V.E.N U gehouden is ten bate van een uitstapje der werkloozenkinderen, heeft het mooie bedrag van f 85.12‘/i opgebracht. Aange zien de inzameling tijdens den gecostu- meerden voetbalwedstrijd, vóór de regen alles in het honderd stuurde, nog een bedrag van f 25 tot resultaat had, be schikt men thans over een fonds van ruim f 110. EEN FLINKE PRESTATIE. ónze stadgenoot, de heer P. Regnery, wro Zaterdag een der pl.m. 1500 deelne mers aan den 30 K M. afstandmarsch, uitgeschreven door het dagblad „De Stan daard” en gehouden in de omgeving van Amersfoort. Als bijzondere prestatie mag worden vermeld, dat R. vóór den aanvang den aftand Schoonhoven-Amersfoort per fiets aflegde en ondanks deze inspanning de eindstreep bereikte, waarvoor een bronzen medaille werd toegekend.

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 1