aE l DE OLYMPISCHE SPELEN. Telegrammen ^GetnengX^euwsrj Plaatselijk Nieuws Mf Plaatselijk Nieuws Sportnieuws Predikbeurten "j MAANDAG 17 AUGUSTUS 19305 Onze damesploeg wint de "estafette. Een fraaie zege. Vrijdag was het alwéér een dag vol emo tie voor onze zwemsters en voor al haar landgenooten evenzeer. Des morgens begonnen de Nederlandsche dames met een mooi succes bij de 400 M. vrije slag, Hie Mastenbroek won in de de mifinale haar serie zonder veel moeite en Tini Wagner wist zich zij het met moeite als vierde in de hare, eveneens in de finale te plaatsen. Maar het grootste succes van den dag bracht de 4X100 M. estafette voor dames. Deze wedstrijd werd onder stroomende re gen gezwommen, maar die omstandig heid vermocht al heel weinig afbreuk te doen aan de geestdrift, waarmee het pu bliek deze spannende race vólgde. Want er was een kans voor allen, voor Duitsch- land en Amerika, zoo goed als voor ons. Als eerste van de Nederlandsche dames startte Jo Selbach. Zij zwom een prach tige eerste '50 M., die haar zelfs het eerst aan liet keerpunt bracht vóór de Puitsche mej. Halbsguth en miss Rawls. Op de twee de baan verloor zij echter wat terrein, zoodat na de eerste 100 M. Holland op de derde plaats lag achter Duitschland en Amerika, hoewel het verschil niet noe menswaard was. Toen was Tini Wagner aan de beurt te gen mej. Lohmar en miss Lapp. De Duit- sche bleef voor, maar het Amsterdamsche meisje verloor geen terrein. Willy den Ouden deed de kansen keereü en gaf na haar 100 M. Holland een voorsprong van ruim een meter, na een race, waarin zij zich geheel gaf. Zoo stond de zaak voor de onzen er niet zoo slecht voor, toen Rie Mastenbroek als het beste paard van stal startte. In de eerste helft, die Rie altijd noodig heeft om op topsnelheid te komen, haalde mej. Gisela Ahrend haar weer in, om haar kort na het keerpunt zelfs even ▼oorbij te gaan. Rie onweerstaanbaar. Maar toen Rie het eenmaal ging meenen %as ze weer de onweerstaanbare zwem ster. die het heele Stadion in verrukking bracht door hrair, overweldigenden eind spurt. Zij hoorfle aan het gejuich van het publiek, dat Gisela Ahrend vóór lag en zij wist, dat er dus gezwommen moest wor den. Welnu, Rie heeft» gezwommen, ge zwommen, dat het een lust. was. Met een voorsprong van bijna een volle seconde kwam zij als eerste'"aan. De tijd van onze ploeg. 4 min. 36 sec., vormde een nieuw Olympisch record. Tweede was Duitsch land met 4 min. 36 8 sec. en derde Ame rika met 4 min. 40.2 sec. Daarmee was dus voor ons land op nieuw een gouden medaille veroverd, waarvoor de supporters van onze krani ge deelneemsters hun waardeering natuur lijk niet onder stoelen of banken staken. In de serie 100 M. rugslag heeren zege- tierde na een spannendön strijd de Ame rikaan Kiefer met 1 min. 5.0 sec., eveneens een nieuw Olympisch record. .De finales van de roei wedstrijden brachten een groote zege voor Duitschland dat niet minder dan 5 gouden medailles veroverde^ De Nederlandsche vier met stuurman 'eindigde als vierde. Nederland wint daille hockey. Eveneens in stroomenden regen werd fle hockeywedstrijd Nederland—Frankrijk gespeeld, die ons team met 43 won, waardoor het beslag legde op de bronzen tnedaille. De eindstand in het Olympisch hockey- tournooi luidt als volgt: 1. en Olympisch kampioen: Britsch-In- dië; 2. Puitschland; 3. Nederland; 4. Frankrijk. De Nederlandsche sabelschermers /oor zoover zij zich in de kwartfinale hadden weten te handhaven, zijn in de demifinale uitgevallen. OLYMPIADE. In het liandbaltoumooi werd Olympisch kampioen Duitschland; 2. Oostenrijk; 3. Zwitserland; 4, Hongarije. In het basketballtournooi was de eind stand: 1. en Olympisch kampioen: Yer- cenigde Staten; 2. Canada, 3. Mexico; 4. Polen; 5. Phillippijnen; Uruguay, Hongarije heeft het Olympisch waterpo- lokampioenschap behaald. Duitschland ein digde nu op de tweede plaats, België op de derde en Frankrijk op de vierde. RIE, KONINGIN DER ZWEMSTERS. Een schitterend slot Rie Mastenbroek heeft Zaterdag de kroon gezet op het schitterend werk on zwemsters in deze Olympiade: zij won een prachtige race de gouden medaille van de 400 M. vrije slagl Daarmee was succes in het zwemtournooi volkomen en Rie's prestaties dwongen de bewondering van de geheele sportwereld af. Mevrouw Braun had deze overwinning van haar pupil voorspeld, maar de Hol landers op de tribune, reeds meer dan tevreden over de verrichtingen van onze meisjes, durfden op deze nieuwe zege niet te rekenen. En toch werd ze een feit4 Toch wist Rie haar te bewerken, geheel op haar eigen wijze en in haar eigen stijl. De zwaarste ^ïcurrentie had Rie te duchten van d^ Deensche Ragnhild Hveger, die zij dan ook van den aamang af met zorg volgde, zonder zich nochtans te haasten, want dat doet Rie nooit eer*/ der dan in het laatste stukje van haar liaan. Ze bleef rustig een goeden mewr achter haar rivale zwemmen, en werkte dan het verschil' weer even weg. zoodat bij het eerste keerpunt beiden gelijk draaiden. 1° luit De Bruine op „Trixie" en ie luit. Greter op „Einica". Hun prestatie ver dient grooten lof, daar het parcours zoer zwaar was Meer dan een derde der rui ters' werd zelfs uitgebeld en geen hunner wist een foutloos parcours te maken. De Duitsclie officieren behaalden 'len eersten prijs in bet landenklassement, zoo wel als in het persoonlijk klassement, met luit. Kurt Hassu op „Thora". Daarmede hebben de Duitschors op alle zes gouden medailles van de Olympische ruiterspjlen beslag gelegd. DE OLYMPIADE GEËINDIGD. Nederland neemt eervolle plaats in. De Olympische Spelen zijn thans ge ëindigd. Het vuur in het groote stadion is gedoofd en de Olympische vlag is gestre ken. Nederland kan tevreden zijn. Het be hoort tot de allerkleinste landen die aan deze Olympiade deelnamen en het won desniettegenstaande zes gouden medailles, benevens vier zilveren en 'l bronzen. Ter vergelijking laten we hier een lijstje volgen van de 12 der 52 deelnemers, die 3 of meer gouden medailles wisten te ver overen: Het zijn: gond zilver brons 1. Duitschland33 26 30 2. Amerika 24 20 12 3. Hongarije 10 1 5 4. Italië *8 9, 5 5. Finland7 6 6 6. Frankrijk 7 6 6 7. Zweden 6 5 9 8. Japan 6 4 8 9. Nederland 6 4 7 10. Engeland 4 7 3 11. Oostenrijk 4 6 3 12. Cechoslovakije —3 5 volk en de stad Berlijn dankte en daarna de wedstrijden der elfde Olympiade voor geëindigd verklaarde WEERBERICHT OLYMPIADE. ft. N X Rie Mastenbroek in de 400 Meter crawl-slag. Vreugde bij een Engelfichen toeschouwer over het succes zijner landgenooten Toen liep mej. Hveger ieta uit, evenals de Braziliaansche Goutinho, zoodat na 100 M. Rie Mas terib roek derde lag. Bij het derde keerpunt was Rie weer bij, maar bij het vierde, dus op de helft, lag zij zelfs ach ter Hveger en de Amerikaansche meisjes Petty en Wingard, die toen angeveer gelijk lagen. Op de 300 M, lag Rie tweede, ach ter Hveger. Zóó bereikte zij het laatste keerpunt. Toen was het pas baar tijd. In eens sprong zij naar voren, met dien for- midabeien spurt, waarvoor alleen Rie aan het slot van zoq'n race altijd nog over de noodige reserve beschikt. In een wip had zij de Deensohe ingehaald en gepasseerd en met een ruk, die al haar concurrenten hadden verwacht, maar waartegen zij vol komen machteloos waren, schoot zij op haar doel af en tikte alwéér als eerste aan. Uitbundig toegejuicht door het heele Stadion. De uitslag was: Olympisch kampioene: Rie Mastenbroek (Nederland) 5 min. 26.4 sec. ('nieuw Olympisch record); 2.. Ragn hild Hveger (Denemarken) '5 min. 27.5 sec,; 3. Wingard (Amerika) 5 min.. 27.5 sec.; 4. Petty (Amerika) 5 min. 32.2 sec. Tiny Wagner was no. 8. In de 200 M. schoolslag heeren werd Olympisch kampioen Hamure (Japan) met 2 min. 42.5 sec, welke land ook zege vierde in de 1500 M. vrije slag heeren door Terada (16 min. 13.7 sec). Wayne (Amerika) won het nummer to- renspringen met 113.57 punten. Het voetbat to urn ooi dat in zijn geheel zeer weinig fraais te zien had gegeven, en dat dan ook, uit sportief oogpunt bezien, als een volkomen mislukking moet worden beschouwd, kroeg als slot een zeer onverkwikkelijken strijd tusschen Italië en Oostenrijk. De „wedstrijd miste alles, wat maar leek op den Olym- pischen geest: er werd hard en ruw ge speeld. fnen schold, trapte na en deed al les, wat een voetbalwedstrijd maar kan ontsieren. Na verlenging won Italië met 21 en werd daarmede kampioen. Zilveren medaille voor enze ruiters. Een fraai succes, boektpn Zaterdagmid dag de Nederlandsche ruiters. Zij hebban htin roem hooggehouden, door in het zwa re springconcours voor ons land de zilve ren Olympische medaille te verwerven. Dat was het werk van de kranige rui ters: le luit. Van Schaik op „Santa Bell"; Drie landen wonnen voorts twee gouden medailles en 6 landen één. Zes landen wonnen alleen één of meer zilveren en 5 landen alleen bronzen medailles, terwijl 20 der deelnemende staten zich geen en kelen prijs zagen toegewezen. Bezien wjj den eindstand aldus, 'dan neemt Nederland daarin dus onder de 52 layden de negende plaats in. DE SLOTPLECHTIGHEID. Een schitterende plechtigheid heeft gis teren de Olympische spelen besloten. Het reusachtige stadion was tot de laatste plaats bezet door 120.000 bezoekers en op de eeretribune woont rijkskanselier Hitier, begeleid door zijn staf en in gezelschap van koning Boris van Bulgarije, de plech tigheid hij. Nadat plotseling het licht van ongeveer 20 sterke schijnwerpers op de Olympische vlag aan den hoogen mast was gericht, zong een koor het „Offerlied" van Beet hoven. De vaandeldragers stelden zich voor de eere-tribune op en witgekleede meisjes hechtten als teeken van hulde lau werkransen aan de 53 vlaggen. Toen klonken twaalf kanonschoten en daarna werd langzaam de groote Olympi sche vlag aan den mast op bet midden veld omlaag gehaald en door vijf in~witte uniformen gekleede mannen statig over het veld gedragen, onder het luiden van de Olympische klok. Het koor zong het afscheidslied en de vaandeldragers verlie ten in één lange rij het strijdperk. Toen doofde men de schijnwerpers en ook het Olympisch vuur in de bronzen schaal Yan het Olympisch altaar ging uit. Na een minuut van stille volgde de for- meele overdracht van de Olympische vlag door den burgemeester van Los 'Angeles aan den president van het Internationaal Olympisch Comité, terwijl graaf De Bail- let Latour haar op zijn beurt aan de hoede van dr. Lippert, don staatscommissaris der stad Berlijn, toevertrouwde. De ma gistraat der -tad Berlijn zal de vlag in 1940 naar Tokio brengen. Het koor zong nog het 'sluitingslied der Spelen en toen zetten de toeschouwers op de tribunes het Duitsclie volkslied in. Tot slot nam graaf de Baillet Lateur, de voorzitter .van het Internationaal Comité, het woord, de luidsprekers lieten hooren hoe hij den rijkskanselier, het Duitsche BEDEVAARTGANGER OMGEKOMEN. Door een auto gegrepen. 's-HERTüBEXBOBCH, 17 Aug. Zon dagmorgen stapte eert groepje wielrijders, die eeni bedevaartstocht naar Kevolaar hadden (gemaakt, op dén weg even af om wat uit te rusten. De oügeveer 40-javige Leermakers is toen, terwijl hij in het glas langs den weg stond, gegrepen door een auto, bestuurd door den heer P. uit, Nie- land. L. werd zoodanig gewond, dat hy korten tijd later overleed. VERDRONKEN. NIJVERDAL, 17 Aug. De 19-jarige D. Schooten uit Nijverdal, die als militair te Assen in garnizoen lag, is gisteren aldaar bij het baden verdronken. Het slachtoffer was de zwemkunst niet meester. DE STRIJD IN SPANJE. Wat de regeering meldt. MADRID, 17 Aug. Het ministerie van binnenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat regeeringstroepen op Teruei en Huesca aanrukken. In de omgeving van Granada en Cor dova duurt de strijd voort met een voor de regeeringstroepen gunstig verloop. Tenslotte meldt bet ministerie dat de strijd in de provincie Badajoz ^rdt voort gezet. TYFOON AAN DE CHINEESCHE KUST HONGKONG, 17 Aug. De Chineesche kust is geteisterd door een tyfoon, waar door tal van personen om bot leven zijn gekomen. LIEFDESTRAGEDIE. Minnaar van zijn vrouw neer geschoten. Zaterdagavond was in het Haagsche Bosch de 29-jaxige Hagenaar J. P .V. aan het wandelen met de echtgenoote van den 28-jarigen N. H. Met deze vrouw had hij sedert eenigen tijd omgang. In het duister was N. H. hen echter gevolgd en toen hij J. P. V. genaderd was, trok hij onver hoeds een mes en stak dit V. in den rug. Het mes trof het slachtoffer in het linker schouderblad. Door het bloedverlies ge raakte (V. bewusteloos. De dader nam de vlucht. Op het hulpgeroep van de vrouw kwam publiek en ook de politie toegesneld De Eerste Hulpdienst werd gewaarschuwd en vervoerde het slachtoffer naar het ge meenteziekenhuis aan den Zuidwal. Hoe wel zijn toestand niet levensgevaarlijk is, wordt de wonde toch als ernstig be schouwd. Men heeft nog niet kunnen vaststellen of edele deelen geraakt zijn. De man kon nog niet verhoord worden. Do vader werd in den loop van den avond gearresteerd, doch ontkende gestoken te hebben. Hij is ia verzekerde bewaring gesteld. CENTEN VAN TWEEËRLEI WAARDE. Een vergissing. De Gemeentelijke Waterleiding te Soe- rabaja ontving een model van den nieu wen Indischen cent, ter beproeving van den munt-watermeler. Eon inlandsche werkbaas ontdekte, dat het muntstuk aan één zijde een waarde aangeeft van één cent en aan de andere zijde van één-vier de cent. Bij onderzoek bleek, dat de ge heel e partij nieuwe centen een mis-druk bevat DE DEENSCHE „BOERENWEER". In een vergadering van de boerenorga- nisatie te Aarhuus (Denemarken; is be sloten een boerenweer op te richten van 10.0Q0 man. Deze garde zal tusschenbeide komen bij onrechtvaardige verkoopen bij executie eu andere maatregelen, legen de boeren genomen. Verder zal zij zorg dra gen. voor het uitvoeren van bevelen van de leiding bij staking e.d. Men he^ft deze garde zoo ingericht, als die van flo syn dicalisten. De boerenorganisatie wil liet huidige parlementaire stelsel omver wer-, pen en wordt geleid door een bestuur, dat ten deele nationaal-socialistisch is. Naar verluidt, heelt men zich tot een aantal re serve-officieren gericht, om de leiding op zich te nemen van de boerenweer. Fokdag. Groot-Ammers. De geitonfokvereeniging „Vooruitgang" hoopt op 12 Sept. 's v.m- 10.30 uur (z.t.) op het Burgemeester For- tuynplein een fokdag te houden. DE WERKVERSCHAFFING TE SLIEtfRECHT. De definitieve beslissing. Sliedrecht. Er is nu in de kwestie van de geschorste arbeiders bij de werkver schaffing aan den rijksweg een definitie ve beslissing gevallen. De. 24 arbeiders, die Maaqdag zijn herplaatst, zijn met in- De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigen dag aan. Naar waarneming in den morgen van 17 Augustus. Verwachting toé Dinsdagavond: Meest zwakke wind uit Westelijke tot Zui delijke richtingen; licht tot half bewolktf weinig of geen regen: warm weer. Waterstand. Schoonhoven hoog water 6.30 unr, 1.51 M, Vreeswijk hoog water 8.uur. 2.04 M Keulen stand 4.34 M., was 0.05 M Maastricht 15 Aug. 41 27 M,, val 0.09 M Luchttemperatuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 75 graden Fahrenheit. Maandag 17 Augustus: Op 5.13, ort- der 7.Eerste Kwartier Dinsdag 25 Augustus. gang van de vorige week Maandag ra den vollen steun opgenomen; hetzelfde geldt voor 16 anderen, die niet zijn herplaatst Twee en twintig andere arbeiders moeten een verklariiW teekenen, dat zij hun hou ding in de werkverschaffing betreuren. Tenslotte is omtrent 20 arbeiders nog geen beslissing genomen wat betreft den duur van de schorsing. Voor hen blijft de schor sing dus voorloopig van kracht Concert Sliedrecht De harmonievereeniging „Crescendo", directeur de heer Haanstra, zal Donderdag 20 Aug. in den' muziek tempel op het Dr. Langeveldplein vam 8— 10 our een volksconcert geven.' Hoog water. Sliedrecht. Maandag 17 Aug- v.m. 6.35 uur; Dinsdag 18 Aug. v.m. 7.15 uur* Woensdag 19 Aug. v.m. 7.50 uur; Don derdag 20 Aug. v.m. 8 25 uur; Vrijdag 21 Aug v.m. 8.55 uur; Zaterdag 22 Ang. v.m. 9.30 uur; Zondag 23 Aug. v.m. 10.10 uur, Marktberichten. PAARDEN EN VEE. GORINCHEH, 17 Aug. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 110 runderen, a nuchtere kalveren, 6 varkens, 340 biggen, 100 overloopers. De prijzen waren als volgt: Zware kalf- koeien f 130—190, melkkoeien f 110—170, kalfvaarzen f 90150, guiste vaarzen f 60 —100, vare koeien f 40—100, pinken f 40 —70, assen f 50—100, stieren f 50—135. graskalveren f 20—35, nuchtere fokkalve- ren f 58. nuchtere export kalveren f 25, drachtige varkens f 6070, natte zeugen f 4045, overloopers f 1622, biggen f 10 —14. Eiermarkt: Kippeneieren f *33.50 pet 100 stuks. Botermarkt: Roomboter'f 1.601.70 per K.G.; Weiboter f 1.20—1.30 per K.G.; Margarine f 1.101.15 per KG. Handel levendig ROTTERDAM, 17 Aug. Veemarkt. Aan voer in totaal 2102 stuks, waarvan 487 vette runderen, 236 vette kalveren, 1 nuch ter kalf. 920 schapen en lammeren, 755 varkens, 3 biggen. Prijzen per KjG.: Vette koeien lc kwaL tot 61, 2e kwal. tot 55, 3e kwal. 4046; vette ossen le kwal. 55, 2e kwal. 51, 3e kwal. 4347 vette kalveren le kwal. 85, 2e kwal. 75, 3e kwal. 5055; v&rkgns (le vend gewicht) le kwal. 39, 2e kwal. 38, 3e kwal. 37; schapen le kwal. 39, 2e kwal. 35, 3e kwal. 27; lammeren le kwal. 38, 2e kwal. 33, 3e kwal. 27. Prijzen per stuk: Schapen le kwal. 19, 2e kwal. 15, 3e kwal. 11; lammeren le kwal. 13. 2e kwal. 10, 3e kwal. 8. Overzicht'. Vette koeien en ossen aan voer als vorige week, handel stug, prijzen onveranderd; vette kalveren aanvoer korter, handel tamelijk, prijzen le en 2e kwal. hooger, 3e kwal. als vorige week; schapen en lammeren aanvoer aanmerkelijk rui mer. handel stroef, prijzen van vorige week moeilijk te handhaven; varkens aan voer groot, handel redelijk, prijzen hoog; eonige partijen schapen voor export ver kocht. AARDAPPELEN, GROENTEN EN FRUIT ROTTERDAM, 17 Aug. Aardappelmarkt Brielsche eigenheimers f 22.50, Zeeuw- sche eigenheimers f 2, Zeeuwensche bonte f 3, Zeeuwache blauwe f 3 per H.L., Westlandsche ronde zand '3—4 cent, Westlandscbe kleine 2—2X cent per K.G» kalme handel* Oranjefeest. Bergambacht. De Oranjevereniging Tieeft ljesloten voor het Oranjefeest van 31 Augustus de muziekvereniging „D.H.T. S.G." van Berkenwoude dien dag uit te noodigen voor het geven van muziek tij dens de spelen, terwijl dezelfde vereni ging 's avonds op het gemeputeferrein aan den Kerksingel een concert zal geven. Muziek-succes. Bergambacht. De muziekvereniging ^Excelsior" behaalde op het concours te Leusden een len prijs in de 2j afdeeling met 306 punten. Hierdoor smaakt zij het genoegen bij een volgende gelegenheid in de le afdeëling uit te komen. Dit is een succes voor de vereniging, maar ook voor haar directeur, den heer J. de Jong al hier. De vereeniging telt thans 26 wer kende leden. Hinderwet. Bergambacht. Bij het gemeentebestuur U een verzoek ingekomen van de Graan- en Fouragehandel v.h. G. Schouten en Zn. alhier, om vergunning ingevolge de Hin derwet, tot het uitbreiden van de installa tie in de graanmaaldenj door het bij plaatsen van een koekenpers, kollergan- gers, mengketels en builmolen, een kol- lermachine en 4 electromotoren aam Berg- étoep. Bcrkenwoudfl. Tot kantoorhouder der posterijen in de plaats van mej. de wed. C. Molenaar, die ontslag had gevraagd, is benoemd de besteller L. Girks. r Verkeersongevallen. Capefle a.d, iJssel. Op den 's-Graven- ireg had een botsing plaats tusschen den wielrijder J. Houweling en den motorrij der J. Otterspeer. De motorrijder kwam in de sloot terecht en liep eenige verwon dingen aan het hoofd op; de heer H. werd *tegen den grond geworpen en was eenigen tijd bewusteloos, maar kwam spoedig bij Het 11-jarig zoontje van den winkelier D. Twigt reed door een verkeerde manoeuvre tegen een stilstaanden wagen, waardoor het rijwiel grootendeels vermeld werd. Het knaapje bekwam geen letseL Capefle a.d. IJssel. Onze plaatselijke Hubs C.K.C. en Zwervers zijn voor de ft.s. competitie ingedeeld in de 4de klasse F van den K.N.V.B. Uitbreiding kerkgebouw. Capeffe a.d. Ussef. Het kerkgebouw der Oud Gereformeerden, die in de Bermweg- laan saamkomen, is den laatsten tijd te klein gebleken, zoodat nu een aanvang is gemaakt om dit te vergrooten en het aan tal plaatsen belangrijk uit te breiden. Aanbesteding. Gouda. De architect D. Stuurman heeft Aanbesteed het bouwen vdh een blok van acht woonhuizen aan de Da Gostakade te Gouda. De uitslag was: N. Mulkhuizen, Nieuwerbrug, f 18.994; Gebr. IJsselstcin, Gouda, f 18.695; J. v. d. Velden, Gouda, f 18.550; J. Bontenbal, Zevenhuizen, f 18.424; J. Kasbergen, Moordrecht, 18.298. Vacantie-reis. I Groot-Anrniars. De vierdaagsche vaean- tiereis van de knapen vereeniging „Hoop der Toekomst" van Groot-Ammers naar Otterloo is Woensdagmorgen begonnen. Om half zes vertrok men met 30 leden en als leiders de heeren Brussaard, Fre- drikse en den Oudsten. Met gunstig weer werd de reis begonnen en 's middags be reikte men de plaats van bestemming Ot terloo, midden op de sehoone Yeluwe ge legen. De landbouwer Hijting was zoo be reidwillig om zijn schuur met stroo ge vuld af te staan voor slaapplaats. Den volgenden morgen werd na een flink ont bijt de knapzak gevuld en maakte men pen tocht naar do Waterval te Loenen, Zutphen, de speeltuin bij het Jachthuis te Warnsveld de dwaaltuin en kettingbrug „De Boggelaar", Dieren, Ellekom, Middag ter alleé, de Postbank Stjpeberg en verder ging men over Deelen en Hoenderloo naar „huis", het kwartier te Otterloo. Vrijdagmorgen werd na vroeg het mid dagmaal gebruikt te hebben, naar de Ju- lianatoren gefietdt bij Apeldoorn. Na zich zeer geamuseerd te hebben met rad. schommel en niet te vergeten met de mo torboot, werd de terugreis aanvaard langs de Echoput en de Harskamp en arriveer de men om 8 uur weer in het kwartier. Hier deed men zich eerst te goed aan •pekpannekoeken. Daarna ging men ter ruste om na het ontwaken de terugtocht te aanvaarden. Na een tocht van 8 uren werd ons dorp weer bereikt. Allen waren zeer voldaan over het vele dat men gezien en de ontspanning die men genoten had. In de Ned. Herv. kerk werden 'zes bijzondere giften gecollecteerd, n.l. één gift van f 10 voor de bijzondere school met den Bijbel, drie voor de kerk' één poor de meisjesve'reeniging en één voor de knapenvereeniging. Excursie. Groot-Ammers. De tuinbouwvereeniging „Groot-Ammers en Omstreken" maakte per autobus een' reisje naar de rijksproef tuin te Naaldwijk Opk werden verschil lende druivenkassen bezocht, waarna de reis werd voortgezet naar het stiand te Hoek van Holland. De terugweg ging over 's-Gravenzande, Monster, Delft naar Waalhaven, waar de tentoonstelling van vliegtuigen werd bezocht. Zestien perso nen maakten de reis mede, onder wie de voorzitter, de heer van Donk en de secre taris, de beer van Hof. Gemeenteraad. Haastrecht. DunJerdagmiddag half 3 vergadert de gemeenteraad. Onderwerp-m ter behandeling: 1 Ingekomen stukken; 2 Voorstel tot voorloopige vaststelling van de jaarrekening van het ch-ctriciteitsbe- drijf over 1935; 3. Voorstel tot voorloopi ge vaststelling van de jaarrekening van het waterleidingbedrijf over 1935; 4. Voor stel tot voorloopige vaststelling van de gemeentcrekening, dienst 1035; 5. Voor stel tot wijziging der legesverordening, in verband met het beAuit otvolkingsbo«k houding (St. 1936 no. 342j: 6. Voorstel om aan de Kroon ontheffing te verzoeken van de verplichting tot vas stilling va:l oen oapitulantenverordening; 7. Voorstel tot het aangaan van een g»ldleening, gr. f 54.000'ter uitvoering Van'art. 205 der L.O. wet 1920; 8. Verzoek van S. Kootj- man om toekenning van een vergoeding als bedoeld in art 13 der LO wet 1920; Burgemeester en Wethouders stellen Yoor voor het vervoer van twee kinderen naa>' de bijzondere lagere school te Oujlewaier een bedrag van f 0.25 per wiek en prr rijwiel en met aftrek voor vacantie be schikbaar te stellen; 9. Wijziging begroo- ling 1936. Oliebollendag. Nieuwerkerk a.d. IJssel. De vereeniging „Het Groene Kruis" overweegt dit najaar weder een oliebollendag te organ iseereja. Voor de voorbereiding en uitvoering van dit plan is dezelfde commissie benoemd als in het vorig jaar v Nieuwerkerk a.d. IJssel. Een voorloopig bestuur, bestaande uit de heeren H. Uiten- boogaard. voorzitter, G. van Delft, secre taris en H. Zanen, penningmeester, is be noemd om de plannen tot oprichting van een fanfarecorps verder uit te werken. Nieuwerkerk a.d. IJssel. In de Woens dag gehouden gemeenteraadsvergadering heeft de heer De Man aan den burgemees ter gevraagd, wat er reeds van gemeente wege was ondernomen tegen de plannen tot indirecte steunverlaging. De burge meester deed in zijn antwoord o m. uitko men, dat nog niet bekend was in hoeverre voor gemeenten in klasse, als deze ge meente ingedeeld, een eventueele verande ring zal gelden. Tot leden van de bedrijvencommis- sie zijn herbenoemd de heeren W. van Waasbergen, Joh. Tom en Alb. Dijksman. Raadsbesluiten. Nieuwerkerk a.d. IJssel. De gemeente raad heeft gunstig beschikt op een ver zoek van den heer R. D Runia om een tegemoetkoming ingevolge artikel 13 der Lager Onderwijswet. Op een soortgelijk verzoek van den heer G. van Bodegum is afwijzend beschikt, omdat de betrokken leerling den leerplichtigen leeftijds reeds heeft overschreden. De gemeente-rekening 1935 is voorloopig vastgesteld en sluit in den gewonen dienst met een batig saldo van f 10.110,17. Dë rekening 1935 van het waterleidingbedrijf sluit met een' batig saldo van f 3743,70 en die van het elec- triciteitsbedryf met een batig slot van f 2787,21. Aangeboden zijn de gemeente- en be- drijfsbegrootingen voor 1937. De voorzitter doelde hierbij mede, dat het zich laat aan zien, dat de belastingen niet verhoogd zullen behoeven te worden. Op het verzoek van het bestuurj der R.K. school om uit- koering van 80 pCt. van de geschatte waarde van het schoolgebouw, werd gun stig beschikt. Aan de Kroon zal ontheffing worden gevraagd van de vaststelling van een capitulantenverordening. De leden van de bedrijvencommissie werden herbenoemd. Besloten werd een nieuwe woning te bouwen voor het hoofd der le 0. L. School op het Dorp. Det werk zal publiek worden aanbesteed met de bepaling, dat de aan nemer verplicht zal zijn, werkkrachten uit deze gemeente te nemen. Nieuwerkerk a.d. IJssel. De heer J. v. Reeuw ijk is voornemens aan den Parallel weg een dubbel woonhuis te laten bou wen. Ernstige val. Nieuwerkerk a.d. IJssel. In de vroegere Zoutkeet aan Korlenoord nu bloedkoke- rij heeft een ernstig bedrijfsongeval plaats gehad. De arbeider De Bruin is op een cenumten vloer gevallen, waarbij hij een lichte hersenschudding en zware hoofwonden opliep. De juist passeerende E.H.B.I.-er De Jong verdoende de eerste hulp, waarna Dr. Hage ontboden werd. N ieuw-Lekkerland. B. en W. ter kennis van de steuntrekkend. bracht, dat deze in het vervolg geen mer-, metsel- of verfwerk mogen verr: ten voor eigen rekening. Overtreding dit besluit zal bij eersten aanleg worden gestraft met uitsluiting gedurende vier weken nit de rijkssteunregeling. Het passagieisstoomschip „Chante- rler" van de Kon. Hull. Llyod, dal dezer dagen door de acheepsslooperij „De Koop handel alhier is aangekocht, is Vrijdag aangekomen ]k> afmetingen van het vaar tuig zyn: leujke 123 vt., breedte 26 vL, verritjh- ling van «TAA1TOA» IT «liUJFUV IWft. OLYM PIADE, Arie van Vliet, de Olympisch wielerkam pioen in den tijdrace over 1 K.M. (links) en Bernard Leene, zijn Zondag tijdens de wielerwedstrijden te Gouda gehuldigd. diept© 1'5 rt. Het is van Amsterdam naar IJmuiden gesleept, door twee booten van de gebr. Roelofs uit Rotterdam, van IJmuiden naar Hoek van Holland door de zeesleepboot „Hector" van bureau Wijs muller, en van Hoek van Holland naar de plaats van bestemming door twee booten van de gebr. Roelofs De „Chantecler" is het kleinste en laatste passagiersstoom schip van de Kon. Holl. Llyod. Mej. A. L. Verzijl is tijdelijk belast met de waarneming van 't hulppost-, tele graaf- en telefoonkantoor op het Dorp, in de plaats van den heer P. van der Wou den, aan wien een verlof is verleend. Het mannenkoor „0. b. K." te Kin derdijk heeft, in verband met het geringe aantal leden, dat de vereeniging telt, zijn repetities voorloopig gestaakt. Noordeloos. Op verzoek van de café houders zal de personeele belasting op de biljarts worden verlaagd van f 20 op f 10. Onder de kinderen heerscht in hevi ge mate de hoest. Dilettant. Krimpen a.d. Lek. De voetballer. ..Di lettant" hield een drukbezochte jaarver gadering onder voorzitterschap van den heer v. d. Heul. In zijn openingsrede deelde deze mede dat de eere-voorzitter, burgemeester Van Oordt, wegens afwezig heid verhinderd was de vergadering bij te wonen, doch dat hij een schriftelijke bood schap en een opwekking aan de leden had gericht, welke spr. voorlas. De verslagen van secretaris en penningmeester werden onveranderd goedgekeurd. De heeren F. J. Alblas, Jac. v. d. Ent en J. v. Wijnen werden als bestuursleden herkozen. Tot lid der kascommissie werd gekozen de heer L. Heikoop. De elftal-commissie werd sa mengesteld uit de heeren M. Westbroek, D. Butter, T. Schouten, C. de Bode en F J. Alblas. Bij de rondvraag werd o.a. de verzekering van spelers tegen ongevallen besproken. Nadat verschillende leden nog gebruik hadden gemaakt van de rond vraag, sloot de voorzitter met dank voor de opkomst. De mandoünevereen. „Steeds Hoo ger" zal een bazar houden in de Oude School tot stijving der kasmiddelen. De ijzergieter D. W. heeft in de Bol nes Motoren fabriek zijn voet zoodanig ge brand, dat hjj zich direct onder behande ling van dr. von Lindern moest stellen. Het afbreken van den ouden steiger van de Reeder ij op de Lek is opgedragen aan de fa. Van Splunder te Ridderkerk. Tot tijdelijk voorzitter van de Oranje ver. „Oranje Boven" ia benoemd de heer H. J. B. Holleman. Hooibouw «p Zondag. Ouderkerk a.d. IJssel. Toen de rijks veldwachter en de gemeente-veldwachter van Gouderak, Zondag surveilleerden aan den Gouderakschen Tiendeweg, waren daar de heer J. D. van L. en de heer E. B., beiden van hier, aan het hooien. Eerstge noemde heeft daar n.l. een stuk hooiland in huur en het weer leek hem voor het hooien zoo geschikt, dat hij deze gelegen heid niet kon laten voorhjjgaan. De beide veldwachters oordeelden, te meer daar de heer Van L. de heer E. B. tot hulp had genomen, dat dit overtreding van de Zondagswet was. Op grond hier van werden beiden geverbaliseerd. Schietver. „Joubert". Ouderkerk a.d. IJssel. De schiet vereeni ging „Joubert" houdt een wedstrijd om prijzen, welke 7 dagen zal duren en ein digen Zaterdag 22 Augustus. Op Zaterdag 29 Augustus zal een wed strijd worden gehouden ter gelegenheid van den verjaardag der koningin. Het ligt in het voornemen de daaraan verbonden prijzen op den avond van Koninginnedag uit te reiken. Duivenvlucht. Ouderkerk a.d. IJssel. De postduivén- véreeniging „De Snelpost" hield Zaterdag een wedvlucht met jonge duiven vanuit Libramont (B.), als'and 231 K M. Dee - name 81 duiven. Uelost 10.45 uur. Aan- lste duif 2.25.29 uur, laaisle 3.49 33 uur. De prijzen werden behaald als volgt: 1, 2, 7 en 19 L. G. Steijnen, Krimpen a d. IJssel, 3, 14, 15 en 16 G. van Du ij vend ijk; 4 G." Mourik, Krimpen a.d. IJssel; 5, 6/ en 8 H. Ritskes; 9 en 11 G. Vis; 10 H Op/ schoor; 12, 17 en 18 J. van der Hanj, Krimpen ad. IJssel; 13. M. Rolloos; fö K. Jansen, Krimpen a.d. IJssel Aanrijding. Reeuwijk. Op de Notaris d'Aumerie- laan werd de wielrijder v. W., wohendo aan den weth. Veiüeweg aangereden door een motorrijder uit Gouda. De wielrijder werd tegen den grond gesmakt en Jiekwam verwondingen aan zijn been en een lichte hersenschudding. De plaatsvervangend ge neesheer van dr. Batelaan, dokter Waal- berg v. d. Bosch, verleende geneeskundige hul]), waarna v. W. per auto naar zijn woning werd vervoerd. Het rijwiel werd geheel vernield. De politie heeft proces verbaal opgemaakt. Een op het rijwielpad langs den straatweg fietsende dame iiel met haar rijwiel, waaxbij zij een arm brak. Dokter Waalberg v. d. Bosch verleende genees kundige hulp. Op de Groene Reede kwam de twaalf jarige wielrijder T. V., wonende aan den Weth. iVenteweg, in aanrijding met een andere fiets, met bet gevolg, dat hij de macht over zijn stuur verloor en met zijn fiets in de wetering terecht kwam. Om standers schoten te hulp en haalden den jongen, die kopje onder ging, op het dro ge, waarna ook het rijwiel werd opge- vischt. Schetluinen. Zaterdagavond had hier de jaarlijksche geitenkeuring van de afdee ling van den Zuid-Hollandschen Bond v. Geitenhouders plaats. De heer H Roest te Brielle heeft de keuring verricht. Be kroond zijn een geit van Jac. Versteeg te Gorkum, twee van E. de Jong te Gorkum en één van L. Kootstra, alhier. De heer I. de Kuyper is Zaterdag le Rotterdam geslaagd voor het hoofdakte examen. De heer G. Versluis, thans on derwijzer te Bolsward, behaalde Vrijdag te Leeuwarden de hoofdakte. De heer B. Versluis, onderwijzer op wachtgeld, is benoemd tot tijdelijk hoofd der openbare school te Achterdijk (ge meente Kedichem). Waddinxveen. Gevonden: Een kapzaag bij G. van Hofwegen, Kleikade 4; een horloge bij A. P. Beij, Gerard Kellerdstr. 67, 's-Gravenhage. Waddinxveen. In het Noordeinde is een lantaarnpaal door een vrachtauto stuk gereden. De kop van de lantaarn, werd to taal vernield, terwijl de ijzeren paal uit den grond werd gereden en op don weg viel. De bestuurder van de vrachtauto, die is doorgereden, is nog niet bekend. Waddinxveen. Vrijdag speelde een elf tal, samengesteld uit personeel van de carrosseriefabriek van den heer Verheul, den jaarlijkschen bekerwedstrijd tegen een elftal van „Waddinxveen". Waddinxveen won met 61. Op het terrein van Waddinxveen werd gespeeld de wedstrijd tusschen een elftal samengesteld uit het personeel van de Am sterdamsche Ballast Maatschappij en het eerste elftal van Waddinxveen. De Ballast Maatschappij won met 20. De heer Van Leeuwen, brugwachter aan do spoorbrug over de Gouwe, is als seinhuiswaebter overgeplaatst naar Moor drecht. Zevenhuizen. Woensdag behaalde de zangvèreeniging „Apollo" op het con cours te Leusden een lsten prijs met 320 punten. WATERPOLO. DE EINDSTANDEN. De laatste wedstrijd voor den Zwemkring Guuda eindigde in een 40 oveiwiuinng voor G.Z.G. 4 op Elflioeven 2» Het geheele corapetitteprogramma, zoo* wel voor den K.N.Z.. als voor den Zwemc kring Gouda is thans afgewerkt. Hieron* der volgen de eindresultaten in cijfers: 2e klasse G. gsp. £w. gl. vrl. 4. pafc 8 8 0 0 43—5 18 S.V.H. G.Z.G. R.Z.G. De Zijl S.Z. PJÏ, 8 8 8 1 28—15 24—15 8 14-36 4 12—50 2 Degradatie-promotie competitie, gsp. gw. gl. vrl. Poelmeer 2 2 0 0 SZ.C. 2 2 11 S.Z. P.C. 2 0 11 ree. 3de klasse G. gsp. gw. gl. vrl. r.—4. pnt.- -1. pntj 7—2 4 3—5 1 1—4 S.V.H. 3 Z.I A.N 5 P.G.G. 2 S.Z. f\C. G.Z.C. 3 1 1 25—15 24-11 17—18 9—22 9—18 Gouische Zwemkring. gsp. gw. gl. vrl. v.t. pnb A.Z.C. 2 8 6 1 1 27—6 13 Dp Gouwe 2 8 4 3 1 17—8 11 Z.C. 4 8 4 2 2 17—10 10 Z. P.C. 3 8 1 2 5 3—15 4 Elfhoeven 2 8 0 2 6 429 2 Juniores-afdeeling. gsp. gw. gl. vrl. v.t. pnt. De Gouwe 4 3 1 0 51 7 A.Z.G. 4 12 12—2 4 G.Z.G. 4 0 1 3 0—4 1 VOETBAL^ DE LEKSCHILDWEDSTRIJDEN. „Groot-Ammers" wint van „Sportclub", Schoonhoven. Gisteren speelde „Sport club" alhier haar laatste wedstrijd voor de Lekschildewedstrijden, en wel tegen Groot- Ammers. Deze wedstrijd eindigde in eon welverdiende overwinning voor „Groot- Ammens" met 52. Ameide. De wedstrijd Rohda(combina- tie)Tbc rel f tal As peren, is wegens het niet opkomen van Asperen niet doorge gaan. Giessen-Nieuwkerk. Op het voetbalten- rein van P.V.V. speelde Meerkerk 1 tegen P.V.V n, uitslag 4—6 voor P V.V. P.V.V. II speelde tegen D.O.S. te Schel- luinen met als resultaat 43 voor P.V.V. N ieuw-Lekkerland, Op het terein alhie* speelde Zaterdagmiddag Excelsior I tegen P.V.V. I van Papendrecht. De uitslag was gelijk spel (1—1). Te Kinderdijk speelde Zaterdagmiddag Zwerver II tegen Geel-Zwart II vin Groot-Ammers. Uitslag &—0 vöor Zwer ver. Noordeloos. Zaterdagavond speelden de N.F.G -era op eigen terrein een wedstrijd tegen een elftal van „Sportclub" van Schoonhoven. In een PretUg gespeelden wedstrijd wisten dfe gastenlTnét 4—2 te winnen. In bet begin waren slechts 9 N.F.G.-ers in 't veld. Sliedrecht. De uitslag der gespeelde voetbalwedstrijd Sliedrecht 1Xerxes 1 (West. le klas) Rotterdam, is 24. NED. HERV. KERK. KRIMPEN a.d. IJSSEL. Evangelisatie. Noorderstraat. Donderdag 20 Augustus, 's avonds 7.15 uur, de heer Vijverberg, van Rhenen. MOERCAPELLE. Donderdag 20 Augus tus, n.m. 3.30 uur,- Ds. J. A. van Nie^ van Hoogeveen. Huwelijksinzegening. GEREF. GEMEENTEN. CAPELLE A.D. IJSSEL. De Ruijter- straat. Woensdag 19 Aug., 's avonds 7 30 uur, Ds. B. van Neerbosch, van Vlaardin- gen STOLWIJK. Dinsdag 18 Augustus, 's av. 7 uur (oude tijd), Candidaat A. van Stuv» venberg, van Rotterdam. OUD GEREF. GEM. ALBLASSERDAM. Gebouw Polderstr. Woensdag 19 Aug., 's avonds 7 uur de heer J. Vijverberg, van Rhenen. AMljlDE, Zaal van Mej. Diepenhorst. Woensdag 19 Augustus, 's avonds 7.30 uur. de heer E. van Wijnen, van 01de- broek. CAPELLE A.D. IJSSEL. Bermweglaan. Woensdag 19 Aug., 's avonds 7 uur, Ds, H. Vlot. VRIJE GEREF. GEM. SLIEDRECHT. IVoensdag n m. 7 uur (lokaal Vergeer) dhr. P. Kolijn van Pa- pendrecht. Hervormd lokaal Stationsweg. Woens dag n.m. 7 uur dhr. J. H. Boogaard. x EVANGELISATIE. SLIEDRECHT. Dinsdagavond 6.30^ 7.30 uur Openlucht Samenkomst bij de Spoorbrug, leider dhr H. Vfddkaih[T Woensdagavond 7.30 uur Geböuw Ma- rauaiha Onderlinge Samenkomst.

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 2