Madrid herademt Gemengd Nieuws. jtandbeuw en Veeteelt j SCHOONHOVEN Werk! AMERIKA EN EUROPA TWAALF BLADZIJDEN VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1936 No. 66Ü9. go- DE konden op HET QUA- nemens zou bruik te ma' repels f 1.30 teer 0.20; derde pry». - Adver- gr&tia ge. Go r c u m«r’> „Koopt tandpasta uit eigen land, Dat geeft meer werk in Nederland.” „IVOROL” De Nederlandsche tandpasta Ad verten tién1-6 elke regel mt plaatsing halven tentiën worden plaatit in „De Het loopt met den aanval der opstandige Spaansche troepen op Madrid nog niet zoo’n vaart, als de berichten van het be gin deaer week wel deden vermoeden. Voor een reohtstreeksoh offensief tegen de hooMstad, die de regeringstroepen on getwijfeld kot bet uiterste zouden verdedi gen, schijnt de situatie nog niet rijp en ge neraal Mola heeft dan ook opnieuw lot uit stel moeten besluiten. Thana hebben officieren van zijn stal meegedeetó, dat het zwaartepunt der mili taire operaties in de komende dagen ver plaatst zal worden van de Noordelijke fronten naar het Zuiden en wel naar de streek van Malaga en Granada. Blijkbaar komt een beslissende strijd voor Madrid Mola te gevaarlijk voor, zoo lang Malaga, het steunpunt der regeerings- vloot, nog in de macht der rooden is. AFWISSELENDE SUCCESSEN. Intusschen maken de opstandelingen nog melding van een hernieuwden aanval op dê regeeringstroepen in de linie Irun San Sebastian. Daarbij zou het hun ge lukt zijn, San Sebastian van Irun af te snijden. De stad Irun is gebombardeerd, zonder dat ernstige schade is aangericht. Slachtoffers zijn er niet gevallen. Op haar beurt meldt de regeering te Ma drid van overwinningen in het Gtiadnrra- ma-gebergte. Ook in de provincie^ Bada- joz zouden de rogperingstroepen met suc ces hebben geopereerd, hoewel Mola be weert, dat die provincie geheel in de macht der opstandelingen is. Maar naar Reuter uit Madrid meldt, rukken de troepen thans in de richting van de stad Badajoz op, met het doel, deze stad op de opstandelin gen te heroveren! GEVECHTEN AAN darramafront. De regeering heeft medegedeeld, dat ♦en harer beste generaals aan het front van Sierra Guadarrama een aanzienlijke overwinning heeft behaald. Hij maakte een groot aantal gevangenen en veroverde zes stukken «ware artillerie. De nationalisten zouden. 500 dooden eq gewonden hebben NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT 1 SCHOONHOVENSCHE COURANT I J Telef. 20. Tel.-Adrea: Vannooten. S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. I. ABONNE’S, die xteh aan onze administratie opgeven voor de verzekering, zijn volgens de vaatgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van Gulden bij levenslange Aft O Gulden bij Qftft ^ij verlies Qftft dulden verlies Iftft Gulden bij verlies Aft Gulden by verlies van De verzekerde moet in het ^iVvv ongeschiktheid. vvv overlijden. JuV van hand ot voet, faiVv van een oog. |VV van een duim. OU een anderen vinger. bezit z’jn van een polis GEEN GIFGAS? De Spaansche ambassadeur te Londen heeft een telefonisch onderhoud gehad met den minister van buitenlands^he zaken te Madrid. Hij is door de Spaansche regee- ring gemachtigd de .berichten tegen te De hoofd red acteur l spreken, w>baa»5 wéte»* iMifrfea. «wjarjXfcgbiad Jfl J?5wrda' Vrienden m vijanden. Zoo onaangenaam als de verhouding tuMchen Madrid en Berlijn op hot ogen blik is. zoo dik is de vriendschap der Spaansche regeering met Moskou. De hoofd red acteur van het Moskousche I? b Madod aange- Verschijnt: Maandag, Woensdag en Vrijdag Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 8 maanden 1.25p. post 1.50 Met verzekering 15 cents meer. Esn’ krachtig protest Inderdaad heeft de Duitsche regeering spoedig na ontvangst der berichten haar zaakgelastigde te Madrid telefonisch op gedragen. onverwijld zoo krachtig mogelijk te protesteeren tegen de in strijd met het volkenrecht zijnde handelingen der Spaan- sohe oorlogsschepen en er daarbij op te wijzen dat de Duitsche regeering de Span- sche regeering verantwoordelijk zal stel len voor alle gevolgen, die uit een herha ling van dergelijke incidenten zouden kun nen ontstaan. D© Duitsche zaakgelastigde heeft tege lijkertijd instructie gekregen, de Spaan sche regeering ervan in kennis te stellen, dat de Duitsche oorlogsschepen bevel heb ben ontvangen, de Duitsche schepen tegen soortgelijke inbreuken pp het volkenrecht buiten de Spaansche territoriale wateren met alle middelen te beschermen. Waarschuwing aan de regeerlngs- vloot In overeenstemming daarmede, heeft de commandant der Duitsche oorlogsschepen in de Spaansche wateren het volgende tele gram gezonden aan den opperbevelhebber der Spaansche regeeringsvloot: „Juist na de rechtsschending jegens de „Sevilla” door de „Aimirante Valdez" bij gelegd.is. heeft de kruiser „Libertad" gis termiddag het stoomschip „Kamerun” buiten de Spaansche territoriale Wateren in volle zee beschoten en door gewapende soldaten laten doorzoeken. Dit optreden te genover een Duitsch schip js yen inbreuk op het recht van vrije scheepvaart ter zee. Ik ben niet van zins, dergelijke geweld daden te dulden. Ik heb mijn strijdkrach ten bevolen, elke onrechtmatige daad door uw schepen met geweld te keeren.” Nlrt-lnmenglngs-accoord Is drin gend noodig. Zooals men ziet, pakt Duitschland de zaak krachtig aan. wat dan ook te ver wachten was nu het de (sterk anti-fascis- tisch-gezinde) regeering yan Madrid is, wier vloot zich aan een Duitsch schip, vergreep. De indruk, dien het incident in Duitsch land heeft gemaakt, en de wijze, waarop men er daar op reageert, doen het ergste vraezen bij een herhaling, die zich toch heel gemakkelijk kan voordoen. Deze ervaring bewijst, hoe groot de be hoefte is aan een niet-inmengings-accoord, maar veel medewerking op dit punt van de zijde van Duiteohland wordt niet ver wacht. NAAR ROTTERDAM. Woensdag hebben de kinderen der werkloozen hun uitstapje naar Rotterdam gemaakt. Bij het vertrek des morgens om half negen was er aan den aanlegsteiger buiten de Veerpoort groote beiantjstelltng van de zijde van het publiek. De jeugdige reizigers in totaal ongeveer 135 be gaven zich in vrooljjke stemming aan boord, waar een muziekgeielschap, be staande uit de heeren Vroon (accordeon), Boere (trombone), Vogels (banjo). Van Berkel (slagwerk) en Lenssen (piston), een aangename sfeer gedurende de vaart waarborgde. Doordat het aantal deelne mers belangrijk minder was dan waarop men aanvankelijk had gerekend, kou de leiding wat meer besteden, aoodat bet be zoek aan „Plaswijk” te Hillegersberg ver vangen kon worden door een excursie naar de Rotterdamsche Diergaarde met bijbe- hoorenden speeltuin. Dank zij de welwil lende medewerking van de Rotterdamsche politie, die de stoet door de drukste pun ten der. stad heenleidde, verliep alles zon der eenige stoornis en hebben de kleinen veel genoten, vooral in de dierentuin en de uitspanning. Zelfs lieten de financiën het toe, de kinderen nu en dan te tractee*- ren. Het werd een prachtige middag, die niet verstoord werd door regen of guur weer en des avonds 7 uur arriveerden de reizigers hoogst voldaan weer in Schoon hoven, waar T.A.V.E.N.U. en een groot publiek reeds stonden te wachten. Onder de tonen van een pittige marsch trok men ^naar de Doelen, waar de heer C. Peerbol- te de stoet ontbonden heeft, met een woord AFSPRAAK DER BACON-FABRI- KANTEN. Minister Deckers beantwoordt de vragen. A» De minister van Landbouw en Viseche- rij heeft geantwoord op vragen van den heer Van der Weijden betreffende een on- derünge afspraak, welke door baconfabri- kanten zou zijn gemaakt bij een inschrij ving voor de baconbereiding en het nemen van maatregelen tot opheffing van de baconregeling. Wij ontleenen aan dit ant woord het volgende: Het was den minister bekend, dat 20 baconfabrieken, n.l. 16 particuliere en 4 coöperatieve, voor de nieuwe inschrijving welke in Juli plaats vond onderling over leg hebben gepleegd. Nadien is den mi nister het resultaat van dit verleg geble ken. Bij de inschrijving in Juli zat de be doeling voor, om de gemeenschappelijke inschrijving te vervangen door een per soonlijke, waarbij waarborgen werden ge troffen om: te verhinderen, dat de^jter- werking plotseling in handen zou komen van eenige grootere fabrieken en om een uitzonderingspositie te scheppen voor de van landbouwkundig standpunt sociaal be langrijke coöperatieve fabrieken. Het resultaat van deze inschrijvingen is geweest, dat de prijs weder verlaagd is n.l. tot f 2.60 per 100 KG. en dat van de 16 bovengenoemde particuliere fabrieken 1 zijn gesloten. Aan de hand van de cijfers, die een uit voerig onderzoek van den crisis-accotm- tantsdienst heeft opgeleverd, is gebleken, dat deze prijs niet voldoende is om de productiekosten der gezamenlijke fabrieken te dekken, zoodat de fabrieken een verlies lijden. Het is dus geenszins juist, dat de prijs f 0.60 per 100 K G. hooger is dan wat redelijk kan worden geacht. Omtrent deze f 0.60 kan voorts nog worden medegedeeld, dat de werkende fa brieken een bedrag per eenheid beschikbaar stellen als vergoeding voor de fabrieken, welke haar bedrijf hebben stopgezet, als mede voor de fabrieken, waaraan minder varkens ter verwerking zijn toegewezen, dan waarvoor was ingeschreven. Door het opvoeren, van de productie van de werken de fabrieken hebben deze een verlaging van de productiekosten per eenheid kunnen bereiken. Deze kostenbesparing is hun ken nelijk een financieel offer waard geweest, waardoor zij aan de uitvallende fabrieken een schadevergoeding in uitzicht hebben gesteld. De opeenvolgende regelingen hebben dus, naar het oordeel van den minister, zoo wel tot een verlaging van den prijs als tot een concentratie van de productie geleid. Intusschen volgt hij nauwgezet de gehee- le situatie, in verband met de verdere maatregelen, die hij zal moeten nemen, wanneer de tegenwoordige overeenkomst 31 October eindigt. Hij zal dan over wegen, in hoeverre het mogehjk is voort te gaan op den ingeslagen weg van verdere verlaging van den prijs en concentratie van het bedrijf. DE CONSUMPTIEMELKPR1JS. Voor de week van 23 t. e. m. 29 Aug. is de consumptiemelkprijs (regeeringscon- tract, taxegedeelte) 6 1/4 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwaliteit Orermelk regee ringsminimumprijs 4.40 cent Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 21/» cent. ZES DUIZEND TON VET. Distributie bulten den middenstand om Het Nederiandsche Weekblad voor Krui denierswaren meldt, dat de distributie van 6000 ten vet, door de regeering toege zegd bij de verhooging van den olie- en vetaccijns, zeer waarschünHjk buiten den middenstand om «al geschieden, komen. Hij heeft nog denzelfden dag een I bezoek gebracht aan den minister-president I Giral, die zijn voldoening uitte over de tal rijke bewijzen van vriendschap, die van Rusland zijn ontvangen. Alvorens naar Ma drid te komen, had de hoofdredacteur, Koldzov genaamd, een bezoek gebracht aan Barcelona en aan den frontsector Sa ragossaHuesca. i zijn van gifgasbommen iken. KERKELIJKE BEZITTINGEN AAN DEN STAAT. De Spaansche staatscourant bevat een besluit, waarbij alle goederen van gods dienstige oruen op congregaties, welke be trokken zijn\bij den opstand, genationali seerd zullen worden. Tevens te een besluit uitgevaawFgd, waarbij alle religieuze orden in Spanje wonden opgeheven, voor zoover zij zich hebben eohuldig gemaakt aan eenigrlei be gunstiging van de opstandelingen. EEN ERNSTIG INCIDENT. Duitschland roert zich. Het Duiteche stoomschip „Kamerum"» dat op weg naar Genua, overeenkomstig xqa orders Cadiz ate tusschenhaven wilde aandoen teneinde vluchtelingen aan boord te nemen, is op zeven en een Iialve mijl van de kust door de Spaansche duikboot B-6 en den kruiser „Libertad” aan gebon den. Met drie waarschuwingsschoten dwongen de jegeerings-vaartuigen het schip te stoppen, waarop de Spanjaarden de „Kamerun” doorzochten Vervolgens werd het schip vrijgelaten, doch gewongen zijn koers te veranderen en zonder Cadiz aan te doen, naar de Middellandsche Zee te stoomen. Reeds dadelijk verwachtte men dat wel licht dit incident internationale gevolgen zou hebben. Het Duitsche vrachtschip werd namelijk doorzocht op een plaats, welke buiten de territoriale wateren te gelegen, Wat in strijd te met de internatio nale wet. Het gebeurde heeft dan ook in Duitschland veel ontstemming verwekt en naar verluidt zou de Duitsche regeering van plan zijn energiek tegen dit optreden van de regeeringsoorlogsschepen te protes teeren. WAARSCHUWING. De commissaris van politie van den just, dienst B le 's-Gravenhage vestigt de aandacht op de N.V. Veieenigd Industri eel Bezit nr. 50, aldaar, welke aan bij haar verzekerde spaarders opzegbare rentevrije hypothecaire credieten in uitzicht stelt onder bepaalde voorwaarden. Gebleken is, dat vertegenwoordigers der N.V. belanghebbenden in den waan bren gen, dat zij op een bepaald tijdstip, al thans 3 a 4 maanden na het sluiten van de verzekering over het gevraagde bedrag zullen kunnen beschikken. Het verdient aanbeveling zich terdege rekenschap te geven van de voorwaarden waaronder men de verzekering sluit en in het bijzonder van de bepalingen, dat toekenning van een geldleening geschiedt, wanneer de N.V. hiertoe voldoende gei den aanwezig acht, en dat de N.V. geen gapantie op zich neemt, ten aanzien van het tijdstip, waarop bet hypohecair erediet zal worden verstrekt. ONDER HOOIWAGEN GERAAKT. Te Smilde '4s Woensdagavond de onge veer zestigjar^Nte landbouwer M. Mesken, terwijl hij een voer tarwe naar huis wil de brengen, vermoedelijk door het schrik ken van zijn paard, dat opzij sprong, on der den wagen geraakt. Zijn zoon, die op een afstand het ongeluk zag gebeuren, snelde toe en bevrijdde zijn vader, doch de doktoren uit Smilde en Appelscha, die zeer spoedig ter plaatse waren, konden slechts den dood constateeren. De overle dene was een vooraanstaande figuur in het vereenigiügsleven van Appelscha en was sedert tal van jaren Hd van den ge» meenteraad DE MOEILIJKHEDEN IN DE BELGU SCHE MIJNEN. Staling m 26 mijnen Ml Luik, In de kolenmijnen te Fontaine l’Eve- que nabij Charleroi hebben ongeveer 1000 arbeiders ’t werk hervat, maar daarente gen heeft de stakingsbeweging Donderdag in het bekken van Luik verdere uitbrei ding genomen. Zij omvat thans 26 mijnen. De arbeiders eischen een ruimere toepas sing van de wet op de betaalde vacancies. Ook het vraagstuk van de loonen blijkt nog niet geheel opgeloet te zijn. In het bekken van Charleroi hebben communis ten Donderdag pogingen gedaan om ook daar de arbeiders van de mijnen tot sta king te bewegen, doch zonder succes. De socialistische mijnwerkerscentrale ie te gen Zondag in buitengewoon congres bij eengeroepen te Brussel. De katholieke mijnwerkers zullen dienselfden dag te Leuven vergaderen. Nog geen rechtstreeksch offensief van Mola gehad Huiszoekingen, die in de hoofdstad en élders worden verricht, leveren groote sommen aan baar geld en schatkistbil jetten op. Do door de militie in beslag ge nomen gelden zijn in de Spaansche bank en op andere veilige plekken belegd. MISLUKTE AANVAL OP IRUN Ünited Press meldt uit Hendaye: Den «pedalen correspondent Ed ward de Purx gelukte*het in het in de rot sen gehouwen fort Guadeloupe bij Irun Sebastian binnen te dringen, dat dezer da gen ’t mikpunt van hevige beschietingen was. Hij wist den commandant van ’t fort, serge ant Blanco, te spreken te krijgen en kreeg don indruk, dat Blanco eerder het geheole fort met al de gevangen gijzelaars in de lucht zal laten vliegen, dan zich aan de nationalisten over te geven. Hij toonde zich optimistisch en zei: Wij hebben de sterk ste verdedigingsmaatregelen getroffen en zullen de nationalisten uit de provincie verdrijven.” Van de zijde van de militie werd erkend dat de nationalisten Woensdagmorgen Irun bijna hadden ingenomen. Zij waren tot bij Vangas op 2‘/i K.M. van Inm door gedrongen en hadden den toegangsweg be heerscht, 2000 militië-soldaten uit Irun, versterkt met vrijwilligers uit San Sebas tian en Pasajes deden een tegenaanval en konden het gevaar voor Irun afwenden. Ondanks het gevaar in de vuurlinie te geraken waren den geheelen dag vluchte lingen naar Frankrijk gegaan. Honder den stroomden samen te Fontarabie. De menschen wilden tot het laatste oogenblik in hun land blijven, om eerst in den uitersten nood de grens over te wippen. De economische barometer staat ia Amerika 'gedurig op mooi weer. Terwijl in normale jaren om dezen tijd een sei- zoeninzinking optreedt, werken in dit juar de fabrieken op volle kracht door. Bovendien had men verwacht, dat de aanstaande presidente-verkiezingen de soizoensinzinking nog sterker «ouden doen beinvloeden dan dat dit in andere jaren bet geval zou zijn. niets van dit alles. Het indexcijfer der industrieèle pro ducten te rmm 20 hooger dan om den zelfden tüd van het vorig jaar. De «taal productie is zelfs 60 hooger. De pro ductiviteit van de ataalindustrie, welke de bedrijvigheidsgraad vaa de overige in- dastriën verre te boven gaat, te zonder twijfel een zeer goed teeken. Het bewijst, dat de machine-mdustrie belangrijke op drachten gegeven heeft, het bewijst verder dat een v.vsn de belangrijkste industriën, de automobiel-industrte, zeer levendig is, terwijl deze gewoonlijk in dezen tijd van het de nieuwe modellen voor het komende jaar voorbereidt Ook de textielindustrie, die een van de grootste zorgenkinderen der Amerikaan- cche volkshuishouding te, deelt in den opbloei. De opwekking van electrteche stroom bereikte in deze dagen een re cord-stand. De productie van steenkolen en de winning van petroleum stijgen voortdurend. Daarbij te bet van buiten gewoon belang, dat gr nauwelijks op voorraad verwerkt wordt, dat de hoeveel heden slechte weinig aangroeien, maar dat de verhoogde productie uitsluitend te danken is aan de groote vraag. Hier mede gaat een prijsstijging natuurlijk ge paard. Maar tot nu toe fe deze gering geweest en er ie dan ook geen reden om hierin een gevaar voor de toekomst te zien. De opbloei m Amerika verdient onze aandacht niet alleen uit een oogpunt van naastenliefde, maar ook omdat ons land min of meer aan den leiband loopt van de Waltetreet, dat is de Amerikaansche beurs. Niet alleen Nederland, maar de ge heels wereld richt zich naar Wallstreet. Wil Londen bijv, een vaste stemming voor koper verwekken, dan koopt het groote kwantiteiten van dit metaal op de New- Ycrksche beurs en wanneer het gelukt om de prijzen, daar omhoog te jagen, dan volgt geheel Europa! Wallstreet leidt, niet om dat het Wallstreet is, maar omdat de we reld zich Wallstreet zélf heeft gemaakt Dat men Waltetreet daarvoor gekozen heeft, te een logisch gevolg van het feit, dat Amerika uit, zichzelf al een enormen schakel is in het wereld-bedrijfeleven. Geen enkel centrum leent zich daarvoor zoo goed als juist Amerika. Londen is en blijft de machtigste, maar op een handige wijze hebben de Londensche financiers en groot-zakenmannen een deel van hun za ken naar Wallstreet verlegd. Londen mag worden genoemd werelds financieel® cen trum, doch Waltetreet te de gangmaker voo rde zaken. De tweede oorzaak vaa Wallstreefs overbeersching Egt in het feit, dat Ame rika het eenige werelddeel te, dat intern geen grenzen kent. De koopkracht en het verbruik zijn zoo groot, dat het de prijzen kan voorschrijven. De marktprijs wordt immers niet be ïnvloed door de geheele vraag of door het geheele aanbod. Slechte de aurphis-vraag of het surplus-aanbod, om het zoo popu lair mogelijk uit te drukken, geeft de richt lijnen aan. Ie er iets meer aanbod dan vraag, dan daalt de prijs voor alles; te er teta meer vraag dan aanbod, dan wordt hst gpheete prijsniveau naar boven ge- hcaotaL Men moet dit niet vergeten. Worden in New-York bijv, gnkele pos ten rabbel geliquideerd met gevolg prijs daling van rubber op dien dag in Wall- street, dan daalt den volgenden dag (door het tijdsverschil tusschen Eurupa en New- York kunnen de Wallstreet-noteeringen slechts den volgenden dag invloed uitoefe nen) de rubberprijs in de geheele wereld. In allen geval wordt de stemming daar door in ongunstigen zin beïnvloed. Amerika is de grootste consument van rubber; suiker, koper, granen, olie, kort om voor alle stapelproducten waarvan Amerika geen belangrijk export-surplus heeft. Hierdoor te Wallstreet vanzelf het punt geworden, vanwaar de marktetem- ming uitgaat. Het te het centrale zenuw- knooppunt der wereld. Daarom is hetgeen in Amerika gebeurt van belang voor elk land, in Europa. nanda, cantie

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 1