Gemengd Nieuws. Nerveus Gemeenteraden VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1938 OP AVONTUUR MET CHLOROFORM. Jeugdige zwervers. Twee Delftsche jongens van 16 en 17 jaar hadden op Zaterdag 4 Juli de ouder lijke woning verlaten. Behalve een brief kaart, welke op 6 Juli uit Nijmegen ver zonden was, hebben de jongens niets van zich laten hooren. Zij waren in het bezit van een bedrag van f 450, terwijl zij uit het gymnasium te Delft een flesch mpt aether, een flesch met chloroform en een flesch met arsenigzuur hadden ontvreemd Thans heeft de politie te Antwerppn de twee jongens aangehouden Zij bleken in België reeds geruimen tijd onder de val- sche namen van Franken en van Velzen verblijf te hebben gehouden. Het bedrag van f 450 was op eenige francs na opge bruikt, zoodat hun hotelrekening van de laatste weken niet meer was betaald. De politie trof den jongste in den nacht van 4 op 5 Augustus op straat aan in het bezit van inbrekerswei ktuigen. een zwart masker en een flesch je chloroform Ook bij zijn aanhouding en zelfs in de gevangenis gaf hij steeds den vaisehen naam van Yelzen op. Den volgenden dag is de oudste, die kwam informeeren naar zijn metgezd, eveneens aangehouden. Woensdag zijn de twee jongens voor 't gerechtshof verschonen Voordat zij in België kwamen, zijn beide jongens vier dagen te 's-Hertogenbosch en twee weken te Breda geweest. Voorloopig blijven beiden in de gevangenis te Antwerpen. KADEMUUR in het water gezakt Over een lengte van 46 meter. Donderdagmiddag omstreeks 12 uur is een gedeelte van den kademuur aan het Haringvliet-Zuidzijde te Rotterdam inge stort. Leden van het personeel van een expeditiefirma hadden reeds werking ge constateerd in de kade en daarvan kennis gegeven aan don onder-havenmeester. Daarop is een bok geplaatst rond een gedeelte van ongeveer 30 meter lengte en 5 meter breedte. Binnen deze afzettting bevonden zich nog kratten aardappelen. In den loop' van den morgen waren op het omgrensde gedeelte nog goederen gelost. Eerst langzaam, doch weldra sneller en sneller verdween de kademuur in het wa ter, de kratten aardappelen in haar vaart meesleurend. Ook buiten het afgezette ge deelte plantte de instorting zich voort, zoo dat verschillende pas geloste goederen, zoo als kisten, vaten bier en looden buizen eveneens in het water terecht kwamen. Aan de zijde van het Oude Hoofdplein heeft zich de instorting ongeveer 2 meter voortgeplant, aan de andere zijde onge veer over 10 meter, zoodat de kademuur ongeveer over 46 meter in het water is terecht gekomen. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De politie droeg zorg voor een doelmatige afzetting. Dadelijk is men begonnen met het opha- en van de te water geraakte goederen. BIJ ZIJN A.S. SCHOONVADER. Een slaande verloofde. In de eerste van der Helst raat te Am sterdam brak Dinsdagavond een hoogloo- pende ruzie tusschen een jongeman en zijn a.e. schoonvader, waarbij ook de verdere familieleden een belangrijke rol speelden, uit De jongeman had in den loop van den dag twist gehad mot zijn verloofde FEUILLETON. WEGEN DER GERECHTIGHEID. DE VERMISTE CHAUFFEUR. Williams vertelde nog, dal do vrouw contact met hem gezocht had, onder voor wendsel dat die mannen haar achtervolg den en dat hij uit zuiver menschlieven- de overwegingen haar al een paar maal eerder ontmoet en met baar gespro ken had. Zijn toespeling over schurken had op die vermeende achtervolging be trekking gehad en het lag Yoor de hand, dat hij op het verzoek van de jonge vrouw haar bij den viersprong te ontmoeten, was ingegaan. Maar hij had het toch beter ge oordeeld, zijn vrouw onkundig te laten met de beste bedoelingen van zijn nieu we „relatie". Je kunt immers nooit weten, hue de vrouwen op zoo iets rcageeren Het eenige, dat nog dient vermeld te worden, is, dat enkele dagen later een kostbaar antiek uurwerk op mr. Mulli gan's kantoor werd bezorgd. Hel siert daar nog altijd den schoèrsteenmaiilel en aan de achterzijde staat gegraveerd: „Met garantie tegen ontploffing, Alexis." DE BRAND OP FORDSHAM HOUSE. Mulligan reikte mij den brief toe, dien de derde aanwezige in zijn ruime werk kamer, een vlotte, knappe jongeman van "a jaar of drie en twintig, hem overhan digd had. Ik las: e „Beste Mulligan. Bi weet niet of je wel eens van Hubert Grenville hebt gehoord. Hij stierf twee jaar geleden en liet tot ieders verbazing en haar daarbij epn slag in het gelaal toe gebracht. 's Avonds kwam de vader van het meisje hierop verhaal halen Hij zei zijn as. schoonzoon eens flink de waar heid, waarop (loze den man te lijf ging Toen de vader van de verloofde, doordat do familieleden van den jongeman zich ook tegen hem keerden hevig in het nauw geraakte, trok hij een mes, waarmee hij don jongeman eenige lichte snijwonden toebracht. Dat bracht er den schrik dus danig in, dat de ruzie spoedig een einde nam. De familieleden gaven er de voor keur aan, de politie niet in de zaak te moeien, zoodat geen proces verbaal werd opgemaakt. STAKING BIJ HERO. Door tomatenschoonmakers Bij de N.V. Hero Consenen te Teterin- gen bij Breda is Donderdagmorgen een wilde staking uitgebroken onder de to matenschoonmakers.' Dit zijn grooten- deels jongens van 16—20 jaar, die in liet seizoen tijdelijk worden aangenomen. Zij meenden te werk te zijn gesteld op het zelfde loon van vorige jaren, n.l. 30 ets. per 100 K G doch de directie wenschte dit jaar slechts 20 ets. te betalen. De jon gens efsehten nu 30 ets. per 100 K.G. De directie weigerde dezen eisch in te willigen en sommeerde de stakers de fa brieksgebouwen te verlaten. Toen aan deze sommatie geen gevolg werd gegeven, werd politiehulp ingeroepen, muar de veldwachter van Teteringen kon zelfs niet met den gummistok de jongens tot heen gaan brengen. Eerst nadat marechaussee versterking was komen opdagen, gelukte het, de fabrieksgebouwen te ontruimen. Daarna zijn de ongeveer 60 stakende jon" gens op staanden voet ontslagen. De directie van de Hero acht daardoor het conflict opgelost en weigerde inlich tingen te verstrekken, doch van stakers zijde wordl medegedeeld, Hat bij een be taling van 20 ets. per 100 K.G. ten hoog ste een gulden per dag wordt verdiend, hetgeen men te laag acht. Getracht wordt ook de boonenafhalers en liaalsters bij de staking te betrekken. DE ARRESTANT ZONDER KNEVEL EN BAARD. Door zijn vrouw herkend. Yoor den man, die als de hoofdambte naar, die in 1927 ruim f 20.000 heeft ver duisterd ten nadeele van de gemeente Rot terdam momenteel in het Huis van Bewaring is opgesloten, stapelt het bewijs materiaal zich zeer op. Thans kan defini tief worden aangenomen, dat de verd. de gezochte hoofdambtenaar is. De man is voor de tweede maal geconfronteerd piet zijn vermoedelijke echtgenoot© en zij heeft positief verklaard in den verdachte haar echtgenoot te herkennen, die haar negen jaar geleden heeft verlaten. Voorts heeft men een brief, welken verdachte aan den Officier van Justitie heeft gericht, door een schriftkundige laten vergelijken met het handschrift van den hoofdboekhouder hetwelk voorkomt in de administratie, 9 jaar geleden door hem gevoerd. Er zijn in dit schrift zooveel punten van overeen komst gevonden, dat verdere twijfel uit gesloten kan worden geacht. De verdachte blijft echter ontkennen dat hij de gezochte is. Hij zegt aan geheugen stoornis te lijden. Dezer dagen zal on derzocht worden of hij inderdaad lijdende is aan geheugenstoornis. ongeveer geen penny na, hoewel we alle maal dachten dat hij er warmpjes bij zat.' Hij wfts weduwnaar en de eenige persoon, die de dupe werd van het ontbreken van een nalatenschap, was zijn zoon Leslie, student in Cambridge; een bovenste beste, aardige jongen, een opinio, die je onmid dellijk doelen zult als hij je dezen brief komt brengen. Het was hem natuurlijk onmogelijk om af te studeeren en daar hij geen ooms of andere familie heeft, stelde ik voor, dat hij bij ons zijn tenten zou opslaan tot hij een betrekking gevonden had. Maar je weet zelf, dat baantjes tegenwoordig niet opgescheept liggen, vooral voor jongelui, die geen opleiding in een bepaalde rich ting hebben gehad En liet drukte den jongen geweldig, dat maand na maand voorbij ging zonder dat zich ook maar iets voordeed: hij voelde zich als een klap- looper. Eindelijk schroef hij op een ad vertentie; het verdere verloop kan Leslie je zelf vertellen. Missr-hien vindt je me'n idioot om je kostbaren tijd in beklag te nemen, maar je scherpzinnigheid heeft al zooveel mysteries ontraadseld, dat ik er buitengewoon veel prijs op zou stellen je opinie te vernemen. Het is misschien niet het werk van een advocaat, vooral niet voor een strafpleiter van jouw naam en positie, om voor particuliere detective te spelen, maar ik voel me eerlijk gezegd niet gerust en ik vertrouw, dat een oud vriend als jij me dezen dienst niet zult weigeren. Misschien blijkt het wel 'n kolfje naar je hand en naar die van je veelbelovenden medewerker, dien je mijn groeten wel wilt overbrengen. Mijn dank bij voorbaat. je toegenegen DORIAN CTTRTISS. P.S. Leslie zou liet vermoedelijk voor geen geld ter wereld toegeven, maar ik kan de idee niet van me afzetten, dat tij zelf ook nie' bijster geruut is." LOOPJONGEN MAAKT GOEDE SIER. Ten koste van zijn patroon. De politie te Tegelen heeft Woensdag in een grenscafé den zestien-jarigen M. v. d P. en zijn 22-jarigen vriend W. T., beiden uit Yenlo aangehouden. V. d. P., die als loopjongen in dienst was bij den rijwielhandelaar B. te Yenlo, had een be drag van f 145 voor zijn patroon gpind en was biermede spoorloos verdwenen. Nader is gebleken, dat hij met drie vrienden per taxi naar België is gereisd om daarna naar Krefeld in Duilschland te trekken Twee hunner, de 20-jarige J. T. pn de 17-jarige L. K. keerden Woensdag morgen terug en zijn te Vonlo gearresteerd De anderen evenwel brachten op hun te rugweg nog een bezoek aan een grenscafé onder Tegelen, waar zij een bankbiljet van 25 gijlden lieten wisselen. Dit kwam den caféhouder verdacht voor, hij waarschuw de de politie te Tegelen met het bekende gevolg. Bij de aanhouding wPrd nog een bedrag van ongeveer 23 gulden op de aan gehoudenen gevonden Zij zijn naar Yen lo overgebracht en met de eerst aangehou denen in hpt politiebureau opgesloten. 4 HET BLOEIENDE BEDRIJF. overspannen, onrustig slapeloos. Men gebruikc hiertegen de zenuwstillende en zenuwsterkende MJjnHardt's Zenuwtabletten Glazen Buisjes 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten De wapenfabrikant Ka/I« er ook da baai wordl ;0(U« artikelen koopan M ollan graag SPANJE NEEMT NEDERLANDSCHE KAAS IN BESLAG. Van de indertijd uit schepen van de Kon. Ned. Sfoombootmij. te Taragona ge loste ladingen zijn alle kaaszendingen door de Spaansche regeering in beslag ge )mem De directie van de K N.S.M. heeft we gens deze inbeslagneming geen stappen bij het departement van buitenlandsche zaken gedaan. HET NIEUWE MASSA-PROCES TE MOSKOU. Bekentenissen. Te Moskou is Woensdag het proces te gen Ztnowjew, Kamenef en nog veertien anderen begonnen, die beschuldigd worden van samenzwering tegen de Sovjet-regee- rtng. Zij zouden de leiding hebben geliad van een terroristische organisatie, welke de medewerking van Trotski ondervond, en welke o m. liet doel had eenige Sovjet leiders te vermoorden, onder wie Slahn. Het prees begon des middags twaalf uur. Eenige honderden menschen verdron gen zich in do groote hal van het gebouw, waarin in April 1933 het opzienbarende Metro-Vickers-proccs was gevoerd. Zinovvjov, de' voormalige communisti sche leider, die geheel gebroken schijnt te zijn, antwoordde met „ja" op de vraag van den openbaren Kan klager, of hij be kende schuldig te zijn. Kamenef. de schoon broer van Trotzki, o#k een van de voor naamste beschuldigden, erkende schuld en voegde daaraan luide toe: „Ik erken alles volledig". De verdachten hebben thans geen recht meer op rechtskundigen bij stand, zij kunnen niet in hooger beroep gaan en het vonnis moet binnen vier-en- twintig uur ten uitvoer worden gebracht. Alle beklaagden zagen ervan af zich te verdedigen. Vysjinski, de procureur van de Sowjet- Unie treedt als openbaar aanklager op. Een van de voornaamste processtukkon Toen ik klaar was met mijn lectuur gaf ik mr. (Jurtiss' brief aan „den baas" te rug. Mr. Alfred Mulligan wendde zich tot den jeugdigen bezoeker. „Stort jo hart maar eons uit," moedig de hij hem met een glimlach aan. „Ik schaam me eigenlijk om er u mee lastig Ie vallen .mr. Mulligan," antwoord de Leslie Greenville. „Maar oom Dorian was er erg op gesteld, daarom ben ik ge komen. Hij is mijn oom eigenlijk »iet," voegde hij er aan toe. „Juist," knikte Mulligan, „dat heb ik uit den brief begrepen'. Vertel me maar wat dat voor een jjpheimzinnig baantje was, waar je naar gesolliciteerd hebt." „Ik zal bij het begin beginnen," her nam onze bezoeker. ..Het is nu ongeveer drie maanden geleden, dat ik op de ad vertentie schreef, ik werd er langzamer hand wanhopig onder me steeds maar door oom Dorian te moeten laten onderhouden. Hij is de goedheid in persoon, maar ik kan toch niet eeuwig afhankelijk van hem blijven. En op een morgen zag ik deze ad vertentie in het ochtendblad." Hij haalde een krantenknipsel uit zijn zag en gaf dit aan Mulligan „Secretaris gevraagd. Moet onge trouwd zijn; 1 meter 80 lang; verder normale lichaamsbouw. Kennis van stenografie niet vereischt. Hoog sala ris. Brieven onder no. 231, Bureau van dit Blad." Zonder iets te zeggen las Mulligan de advertentie, gaf ze door aan mij en wacht te tot de jonge Grenville zou Voortgaan. „Zooals u zich kunt voorstellen had ik binnen tien minuten mijn antwoord op de bus en twee dagen later kreeg ik het ver zoek om naar Fordhnm House, bij Wo king. te komen, om een onderhoud te hebben met een zekeien mr. Rupert Fiel ding. „Ik ging er onmiddellijk heen en vond het huis heel gemakkelijk. En voor ik tijd had om te bellen, werd de dour al ge- Ondanks alle propaganda Voor het vredesideaal, Ondanks klemmende betoogen En hartstochtelijke taal. Ondanks schrikkelijke dreiging Van een oorlog in 't verschiet, Staakt men toch de voorbereiding Voor een nieuwen oorlog niet. Blijbaar is een oude zede Thans geheel in eere hersteld, Zoo dat nu weer allerwege Het aloude vuistrecht geldt. Praten over Recht en Rede, Och, wat baat dat allemaaR Uit de monden der kanonnen Spreekt veel duidelijker taal! Met de wapenfabricage Gaat het tegenwoordig goed, Och, men maalt er niet kleingeestig Om een beetje menschenbloed In den Spaanschen burgeroorlog Gaat het ook hard tegen hard En het zijn er beste klanten, Onverschillig, rood of zwart. Blijkbaar zijn de meeste landen Steeds meer tot geweld geneigd; De positie van Europa Wordt voortdurend meer bedreigd Boven haar zweeft reeds gevaarlijk 't Oude zwaard van Damocles, Maar de wapenfabrikanten Bogen op een groot succes! is een brief van Trotski, waarin deze de beklaagden aanspoort Stalin en Worosji- lov uit den weg te ruimen en cellen te vor men in het leger en gebruik te maken van nederlagen in geval van oorlog. SLECHT EIND VAN EEN BEDEVAART Zeven personen onder den voet geloopen. Naar eerst nu bekend wordl, heeft Zon dag in de Poolsche bedevaartplaats Kal- warya een ontzettend ongeluk plaats ge- hd. Toen de bedevaartgangers de kerk bin nengingen, ontstond een hevig gedrang, waarbij verscheidene personen onder de voet werden geloopen. De toestroomende menschenmassa wus niet meer te keeren. Zeven personen zijn om het leven geko men. Een zevenjarig meisje is in hopeloo- zen toestand in het ziekenhuis opgenomen ONAANGENAAM AVONTUUR DER VELDPOLITIE. Te Sarmi, aan de Noordkust Nieuw- Guinea, werd onlangs de Japansche mo- torschoenor „Taihu Maru" aangehouden, verdacht van overtreding van de voor schriften op de kustvisscherij. De bemanning, bestaande uit 23 Japan ners, had blijkens de berichten, vijf agen ten van de veldpolitie weten te overman nen en deze aan wal gezet, waarna de schoener weer zee had gekozen. De „Java-Bode" vermeldt thans bijzon- opend en een jongeman van mijn leeftijd werd door een oudere vrouw uitgelaten. Hij zag er een beetje triest uit, dus ik con cludeerde, dat hij een afgewezen mede dinger was. „Dezen kant," mompelde de oude juf frouw, „hoe is uw naam?" ,.lk gaf mijn naam, op en ze diende mij aan." Up het haardkleed stond een man van omstreeks vijftig jaar. Aan zijn hand bun gelde een lorgnet; toen ik binnen kwam zette hij die op en keek onderzoekend naar mij. Ik nam hem ook goed op. Hij had ongeveer mijn lengte, was gladgeschoren en niet onknap. „Zoo, mr. Grenville." begon hij. ,.U bent de veertiende sollicitant, dien ik te woord sta. Het is ongelooflijk hoe slecht sommige menschen een advertentie lezen of hoe ze er maar op goed geluk op af gaan. Niet minder dan tien waren ge trouwd, tcrwgl drie ervan minstens de 1.70 meter nog niet haalden. U bent zeker niet getrouwd?" „Neen," verzekerde ik hem. „En uw lengte is goed. Dus zullen we verdere punten bespreken. Woont u bij uw vader?" „Mijn vader is overleden," lichtte ik hem in. „Mijn moeder ook." „Zoo, zoo," zei hij. „Dat is droevig voor u op uw jaren". Er klonk sympa thie in zijn stem. „Een oom misschien?" „Zijn nieuwsgierigheid irriteerde mij 'n beetje, maar ik vertelde hem beleefd, dat mijn naaste bloedverwant een achterneef was, dien ik nooit had gezien en dat de man. die mij gastvrijheid verleende, heele- maal geen familie van mij was." „Prachtig,'' riep hij, zijn handen wrij vend, ^ik sta ook vrijwel alleen in de we reld en mijn eenige bloedverwant is een neef. Ik heb het gevoel, dat we het goed zullen kunnen vinden, mr. Grenville." Ik staarde hem aan. „Bedoelt a dal ik aangenomen ben?** dorheden omtrent deze zaak, waaruit blijkt dat de zaak veel ernstiger is dan men aan vankelijk wel dacht. Vijf politiemannen, gewapend met karabijnen en elk zestig patronen, Zoo meldt het blad, zijn door de Japanners gevangen genomen. Da handen werden hun op den rug gebonden, waarna zij tot borsthoogte in ondiep water werden gezet, waar zij later door Papoea's in prauwtjes werden opgepikt. De Japanners namen de karabijnen en de patronen mede EEN SLECHT SLOT. Jesse Owens geschorst Nadat het zwarte athletiekwonder Jes se Owens Zaterdag in Londen deelgeno men had aan den wedstrijd Vereenigde StatenBritsch Empire, moest hij weer vertrekken HHar Stockholm. De meervou dige wereld- en Olympisch kampioen heeft echter geweigerd met de andere Ameri- kaansche athleten naar de Zweedsche hoofdstad te gaan, daar hij zooals hij zei- de, reizensmoe is. Owens is Woensdag met de „Queen Mary" naar New York ver trokken, zoodat het zeker is, dat hij niet in Stockholm zal uitkomen. Owens is namelijk van plan, eenige aan biedingen, welke hem zijn gedaan om tot het professionalisme over te gaan, te over wegen. De secretaris van de Amerikaan- sche Amateur Athletiek Unie heeft ver klaard, dat Jesse Owens door zijn weige ring automatisch is geschorst. „Ik geloof wel, dat ik zeggen mag, dat u mij aanstaat," was het bescheid. „Ten minste,, als u op een kleine voorwaarde in gaat. Er kan zich wel eens een gelegen heid voordoen, Grenville ik zeg niet dat het zeker is, maar het zou kunnen zijn dat ik het huis verlaten moet en tegelij kertijd toch den indruk moet wekken dat ik wel thuis ben. Er steekt niet© misda digs achter, hoor," voegde hij er met een lachje aan toe, toen hij zag dat ik hem scherp aankeek. „Het staat alleen in ver band met een familie-aangelegenheid, waarover ik mij niet nader kan uitlaten. Wat ik even stipuleeren wil is dit. Mocht de bedoelde omstandigheid zich voordoen, dan zou ik kunnen verlangen dat u een pak van mij aantrekt en u een paar maal aan het raam van een van de voorkamers vertoont, zóó, dat alleen uw rug zichtbaar is." „Nu, ik moet zpggen. mr. Mulligan, dat ik de conditie heel eigenaardig vond, maar ik bedacht Ka» prettig het zou zijn in mijn eigen onderhoud te kunnen voor* zien .en ging accoord." „Prachtig," verklaarde hij. „Nu de kwestie v.an uw salaris. Wat zoudt u zeg* gen van vijf pond per week?" „Uitstekend," stemde ik onmiddellijk toe, Het overtrof mijn stoutste verwach tingen. „En waaruit zullen mijn werk* zaamheden bestaan?" „Om te beginnen moet mijn bibliotheek gecatalogiseerd worden," deelde hij mede. „En dan is er nog de correspondentie en enfin, zoo de voorkomende bezighe den." We spraken af, dat ik de betrekking den volgenden dag zou aanvaarden. „Een oogenblikje, Grenville," vroeg mijn baas. „Wat is er voor personeel?" „Alleen de oude vrouw, die me dien eersten keer binnenliet. Ze gaat iederen avond naar huis." .(Wordt vervolgd) 5 DERDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovensche Courant VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1936. Alblatserdam. Vergadering van den op Donderdag 30 Juli. VooMrttw de to«r J. yan Scheers.burgemeester. Aluezig m kennisgeving de beer Gatje- Na opening worden zonder eenige be merking d« notulen vastgesteld, waarop de Sgein stukken en mededeelmgeb aan "dTIdoTzIIIER kan o£ het w.-blüdpniie bericht mededeelen, dat Ged. Siaten de verharding van den hoogendijk vanaf de Zuurstoffenfabriek tot de grens van Papendrecbt hebben goedgekeurd, het geen spr. zeer verheugt, want hiermede ïal aan een groot verlangen worden vol- Voorte beeft plaat» de benoeming vaa drie leden uit den raad in de Corn. Vroege De'V 0 0 R ZIT T E R zegt, dat de bouw van bet ziekenhuis vordert en dat het daarom tijd wordt, dat er een commissie komt. B. en W. hebben gemeend geen aan- beveling te moeten doen, doch de keuze geheel vrij te laten. Wel zou spr. advisee- ren geen wethouder te benoemen, uaar spr! er zelf ambtshalve reeds zitting in zal hebben en zijns inziens het college van B. en W. er dan te sterk in vertegenwoor digd zou zijn. De heer KLIP wil als eersten candi- daat den heer Vermeulen aanbevelen. De VOORZITTER wil allen vrij la ten en over de benoeming niet discussiee- "bü de stemming voor het eerste lid verkrijgen de heeren Vermeulen 7, P. G. Jonker 3, Klip en v. d. Koogh elk een stem, zoodat is gekozen den heer Vermeu- leDVoor het 2e lid verkreeg de heer Klip 7, de heer Jonker 4 en de heeren v. d. Koogh en Roersma elk een stem. Bij 2e stemming krijgt de heer Klip 7, de heer Jonker 4 en de heer v. d. Koogh 1 stem- Gekozen de heer Klip. Bij de stemming voor het 3e lid ver krijgen de heeren L. Smit 6, Jonker 4, en v. d. Koogh en Boersma elk 1 stem. By tweede stemming krijgen de heeren L. Smit 7, Jonker 4 en v. d Koogh 1 stem. Gekozen de heer L. Smit. Allen nemen hun benoeming aan. De V 0 0 R ZI TT E R zegt dat ook aan diverse vereenigingen verzocht zal worden iemand aan te wijzen als lid in deze com missie. i Daarna heeft, in verband met de moge lijkheid van het bezoeken van de openb. lagere school alhier door leerlingen van de gemeente Oud-Alblas, de vaststelling van de gemeenschappelijke regeling plaats welke dezelfde is, als getroffen met de gemeente Nieuw-Lekkerland. Vervolgens komen aan de orde de sa larisverlagingen van burgemeester, secre taris, «remeente-ontvanger en wethouders, zooals deze door Ged. Staten zijn voorge dragen en waarmede de raad zonder eeni ge discussie accoord gaat. Grondverkoop. Dan volgen eenige grondbedrijf ©aange legenheden. De heer Sprong heeft aangevraagd een stuk grond, ter grootte van 500 vierkante meter voor den bouw van 4 woningen voor f 5 50 per vierk meter. B. en W. stellen voor dezen grond te verkoopen voor f 5 per vierk De heer VISSER vraagt of het juist is, dat de eanvrager f 5.50 wil geven. Weth. SMIT zegt, dat het hier een stuk grond betreft, dat B. en W. voor f 5 van de hand wilden doen, daarom hebben zij uit eigen beweging dezen prijs gesteld. De heer VISSER vraagt of de com missie voor het grondbedrijf van plan is op den ingeslagen weg voort te gaan en zoo of het dan niet beter is een nieuw besluit f nemen omtrent de algeheele re- geiioc der grondprijzen. Weth. SMIT zegt, dat een algemeene verlaging niets anders beteekent, dan slag m de lucht. Beter is dit appart te doen, daar zulk *en voorstel kans van sla gen hpeft Men maakt zoo kans, dat de twee liefhebbers die er nu zijn, ook ko men voor het «*d©re gedeelte grond. De rorige aanvrasr* heeft ook den gï-ond daar gehad voor 5. De heer VISSER is erg bang, dat men op een hellend vlak komt. Deze mijn heer wil zelf f 5 50 «even. Spr. ziet hierin niets anders dan dat alle prijzen verlaagd sullen worden De heer v. d. KOOGH is ook bang. Om zoo te besluiten. Spr. is er ook de vo rige keer reeds tegen geweest, uit vrees, een precedent te scheppen. Hij weet, dat ook de vroegere voorzitter van het grond bedrijf wel eens een aanbod gehad heeft, maar wilde nooit afwijken van de normen om geen onevenredigheid te krijgen. Spr. gelooft ook niet, dat er ooit een koop is afgestuit op 50 cent. Zoo ga!an we ons verlies vergrooten. Spr. is er voor, de normen der grondprijzen in het oog te houden Den heer VISSER komt het voor, dat er min of meer reeds et n overeenkomst met dezen aanvrager is en s-pr. zal daarom voor dit speciale geval niet tegenstemmen, maar waarschuwt, in de toekomst zoo niet te blijven doorgaan. De heer KLIP sluit zich bij den heer Visser aan. Weth. SMIT zegt, dat het den schijn heeft, dat de commissie van het grondbe drijf, weer een commissie van advies noo- dig heeft. Spr. wil wel zeggen, dat de com missie over dit onderwerp weer een uur tje heeft zoek gemaakt. Het is de bedoeling dit straatje daar voor f 5 van de hand te doen en er is aan dien man geen enkele belofte gedaan, om die reden wil spr. dan ook absoluut de stem van den heer Visser niet hebben. Die man heeft aan spr. ge vraagd, wat de prijs was van dien grond en toen is gezegd f 5.50; daarna hebben B. en W. er f 5 van gemaakt. Gten belofte. De VOORZITTER heeft geen oo- genblik gedacht, dat er een belofte aan adressant gedaan is; de bedoeling is dit straatje alleen te geven voor f 5, wat ge daan is uit billijkheidsoverwegingen. Ver der is het ook de bedoeling van B. en W. het raadsbesluit, betreffende de grondprij zen, Stipt uit te voeren. Spr. begrijpt even wel de bedenkingen van 'de heeren v. d. Koogh en Visser. Dat een belofte zou zijn gedaan, moot spr. ontkennen. De heer VISSER heeft den indruk gekregen, dat met den kooper in dezen geest gesproken was, dat is volgens den heer Smit, die niet op een stem voor 50 cent is gebrand, niet geschied. De heer v. d. KOOGH, die de klaar heid in deze zaak waardeert, zegt, er zich den varigen keer ook tegen verzet te heb ben en het tegenstemmen is er nu niet ge makkelijker op geworden; toch wil spr. er zich principieel tegen blijven verzetten. De heer JONKER zegt, van de heele zaak niets te begrijpen, daar de man zelf f 5.50 wil geven, nu l« het zotte dat B. en W. zouden moeten zeggen, je behoeft maar f 5 te geven. Daar zou reden voor zijn, als die man te kennen gaf, dat hij niet meer dan f 5 kon betalen. De heer KLIP trekt zijn woorden van zooeven in en zegt uit billijkheidsoverwe gingen voor het voorstel van B. en W. te zullen stammen. De heer SMIT zegt nog, dat deae prijs alleen geldt voor dit straatje. Het vooratel van B. en W. genomen met 9 tegen 3 stemmen (die van de heeren Jonker, Visser en v. d. Koogh tegen). Daarna volgt het kohier straatbelasting over 1936. De heer KLIP zou willen, dat de ter mijn voor het betalen dezer belasting ver lengd werd, daar er nu drie kohieren straatbela8ting achter elkaar zijn versche nen en wel over 1934 voor een half jaar en over 1935 en. 1936 van een heel jaar. De VOORZITTER zegt, dat over wogen zal worden om daar eenigszins in tegemoet te komen. Vervolgens hééft de aanbieding der ge- meenfprekenlng, dienst 1935, plaats. Tot leden der commissie, om deze rekening na t© zien, worden aangewezen de heeren d. Koogh, v. d. Rhee en van de Merwe. De heer v d, Merwe wordt benoemd in de vacature-de Jager, terwijl eerst is aan wezen de heer Jonker en daarna de heer Vermeulen, welke laatste te kennen gaf, den buitenkant wordt veranderd; spr. vraagt of het mogelijk is, daarvan de be- I woners aan oen hoogendijk en Zuiderstek i te laten profiieercu, zoodat zij bij hoogco stand, het water niet direct in de huizen krijgen. De VOORZITTER zegt, dat aan deze zaak al heel veel is gewei Vt, doch spr. wil wel zeggen, dat er van den kant Verlaging der sfeunnOrmen. De VOORZITTER zegt, dat het den raadsleuen bekend zal zijn, dat het gemeentebestuur een schrijven van den minister heeit ontvangofi, waarin deze meedeelt, dat na onderzoek naar het loonpeil alhier de steunnonnen moesten worden gewyzigd. De normen bedragen thans resp. f 8, f 7 en f 6.50 met 75 ot. van belanghebbradm '.remig medewerking j k,„dcl.loeolag en «en huurtoeslag van max ia geweest. Nu woMt daar de toestand ver j aanvangend» boïen de j 2. anderd en dan kan het opnieuw worden bekeken. De heer v. d. KOOGH vraagt, of bij het bouwen van woningen in het uitbr. plan Dam geep moeilijkheden kunnen ont staan met den polder, betreffende de be maling. De VOORZITTER zegt, dat er reeds drie maanden geleden over geschre ven is en dat nog geen antwoord binnen is. Weth. SMIT zegt, dat de bemaling daar uitstekend voldoet. Voorts zegt'spr., dat het den schijn heeft, dat op het punt van grondgebied en werkverschaffing al door de gemeente verkeerd gedaan wordt, de verbetering van den Dam is ook al bemoeilijkt. Dat komt hier van Alblas- serdam. Spr. zal een onverzoenlijk verzet .eren tegen deze kliek. De heer JONKER vraagt wat de oor zaak is, dat de verbetering in plan-Dam niet doorgaat en of dat daar nu zoo moet blijven liggen. Verder zou spr. gaarne we ten, of die put, die er gemaakt is voor het plaatsen van een muziektent, met de aan wezige materialen zoo moet blijven liggen, hij ach"t dat e«n schande. De VOORZITTER zegt, dat de be strating op den Dam niet half afgewerkt zal blijven liggen, het is ook spr. een groo te hinder, doch ei is medewerking van hooge autoriteiten en daarom komt het wel voor elkaar. Wal die put in het plant- betreft, hoopt spr. dat daaraan spoe dig iets zal kunnen worden gedaan. Hierna sluiting. Oudtrktrk a.d. Uttel. Gemeenteraadsvergadering op Vrijdag 31 Juli. Voorzitter mr. F. J. van Beeck Calkoen, burgemeester. Afwezig de heer W. de Jong Johzn. Na opening met gebed, worden de no tulen gelezen en onveranderd vastgesteld. Ten aanzien van het raadsbesluit van 24 April om de grootboek-inschrijvingen te verkoopen en hiermede den aankoop van het nieuwe schoolterrein a d. Kerkweg te financieren, hebben Ged. Staten be zwaar tegen het stellen van een tijdsver loop van 19 jaar, binnen welke periode 't bedrag moet worden afgelost. Zij wen- schen den duur der aflossing op 40 a 50 jaar te zien gesteld. Derhalve stellen B en W. voor, de aflossing van het bedrag (f 7300) te doen geschieden in 49 jaar, en met f 150 's jaars. De heer G. J. HOOGENDIJK wijst erop, dat hieraan dit bezwaar verbonden is, dat men gedurende 49 jaar niets met dit geld kan verrichlen. De VOORZITTER zegt, dat de fi nancieel© positie der gemeente naar het qordeel van B. en W. en van Ged. Staten geen tijd daarvoor beschikbaar te hebban. ,niet tpelaat om meer per jaar af te lossen. De heer KLIP vraagt of Ijftt niet mo gelijk is, een grooter lokaal fn het zieken huis te maken, zoodat ook ((e vereeniging E.H.B.O. er gebruik van kon maken. Voorts vraagt de heer KLIP, de f 100 van de begrooting 1934, bestemd voor aanschaffing van gasmaskers, ook voor dat doel te benutten en in bruikleen af te staan aan de vereeniging E.H.B O. Verder vestigt de heer KLIP er de aandacht op, nu de jacht weer geopend is dat men een te lang gebruik maakt van de gelegenheid tot jagen; men heeft een half uur te lang doorgejaagd en ook treedt men zeer onvoorzichtig op, wantode hagel vloog den jongens om 'de oorefu De VOORZITTER zegt, dat het bouwen van een grootere zaal is onder zocht, maar dat het plan is afgestuit op de te hooge kosten. Wat betreft de gas maskers, is spr. verheugd, dat hij deze nog niet heeft aangeschaft, daar hierin telkens wijzigingen komen. Wat het jagen aangaat, had spr. het beter gevonden, dat men de klachten recht streks bij hem bracht. Wvtn. SMIT zegt, dat getracht is, een grooO'"* zaal te krijg-w»., spr. heeft daar over -~j onderhoud gebed met den aan nemer. 'N* kosten waren f 2600 meer. Weth. BOERSMA zegt, dat 1 Juli 1936 reeds voorbij is, zoodat het te laat is om geld uit te geven voor gasmaskers uit een post op de begrooting 1934. De heer Klip komt een maand te laat met zijn be merking. De heer VERMEULEN vraagt of het gelukt is, om de onbillijkheden in de venlvergunningsverordening bestaande in de naburige gemeente Nieuw-Lekkerland weg te nemen. Er blijven klachten. Spr vindt het jammer als dit op de lange baan wordt geschoven. De VOORZITTER zegt, dat sinds deze zaak hier besproken is, er geen bij zondere klachten meer gekomen zijn. Als die or waren, betreurt spr. het, dat men hem dit niet heeft te kennen gegeven. Weth. SMIT zegt, dat men nadien aan deze verordening een soepeler toepassing neeft gegeven. Hooge waterstanden. De heer VEEN zegt, dat bij het komen van de brug over de Noord de kade aan De heer C. J. H 0 0 G E N D IJ K merkt op, dat hjj er geen overwegend bezwaar te heeft, waarna overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Behalve nog enkele ingekomen stukken van ondergeschikt belang, welke zonder na vraag den hamer passeeren, is aanwezig verzoek van den heer H. G. Hack, hoofd der o.l. school op het dorp, om eervol ontslag als lid van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Z h.st. wordt het ontslag verleend. De steunverlaging. Daarna komt in behandeling een adres van de afd. Ouderkerk a.d. IJssel van den Alg. Ned. Bouwvakarbeidersbond, waarin wordt gememoreerd, dat de afd. heeft ken nis genomen van het besluit van den minister van sociale zaken inzake de steun verlaging. De afd. verzoekt hierbij den raait tot den minister een verzoek te rich ten, om de steunverlaging volgens door den minister vastgestelde regeling te wil len herzien. Als motieven worden hiervoor de volgen de punten onder de aandacfit van den raad gebracht: le. dat door deze verlaging de steun- trekkenden, welke reeds jaren werkloos zijn, zwaar worden getroffen. 2e. dat deze verlaging is gebaseerd op de loonen der landarbeiders en er geen rekening is gehouden met de werkenden in andere bedrijven. 3e. dat de steunregeling op verscheide ne plaatsen voor landarbeiders tot 90 wordt uitgekeerd. Stelt men 100 1<"™ voor deze gemeente pp f 16, dan is 90 /o f 14,40, waaraan men nimmer kan komen na deze steunverlaging. B.v. een man en vrouw dubbel uitgelrokken georganiseerd ontvaïgen f 7.00 met hetgeen als kinder toeslag ontvangen wordt tot ten hoogste 6 kiftderen 75 ct. is f 450 samen f 1160, plus f 1 alg hoogste huurtoeslag, totaal 1 ië 'dat de werkloozen, gewerkt hebbend in andere bedrijven, zoqals fabrieks- metaalnijverheid, bouwvakken, enz., zwaarder worden getroffen. ft© dat de levensstandaard Mer o# de zelfde hoogte moet worden gebracht als die in de omliggende gemeenten. Naar aanleiding van dit adres hebben B. en W. aidua spr. het volgende op en aan te merken: 1. dat de werkloozen door deze verla ging zwaar -worden getroffen valt niet te ontkennen. Hieruit zal volgen, dat het crisis-comite, wat betreft kleeding, schoei sel, ed. meer zal moeten bijpassen daar men meer aanvragen zal binnen krijgen. 2. dat het onjuist is te beweren, dat de loonen der landarbeiders als basis voor de gewijzigde steunnormen zijngenomen. Ook de loonen der steenfabrieksarbeiders zjjn onder de loupe genomen, alsmede die der klompenmakers. 8 dat in verschillende plaatsen de steun regeling 90 voor landarbeiders uitkeert is als juist te beschouwen. Dat echter het loon f 16 zou bedragen is niet juist, daar de minister dit op f 13 stelt. Het voorbeeld van uitgetrokkeneii kan voorts tot verwar ring aangeven, daar hier slechts 11 der steuntrekkendeo is georganiseerd en van de landarbeiders niemand. 4. waarom de a'teuntrekkenderr, in an dere bedrijven gewerkt hebbend, zwaarder worden getroffen, is B. en W. niet recht duidelijk. 5. het motief van een gelijken levens standaard met die der omliggende gemeen" ten is als juist te beschouwen. Verder zegt de VOORZITTER, dat tegen deze verlaging redelijke bezwaren zijn in te brengen. De zorg van B. en W. heeft zich dan ook wijl de verlaging zelf onvermijdelijk was uitgebreid tot het afvijlen van ,de scherpe kanten der regeling. In dit opzicht wist men te berei ken, dat de huurtoeslag bij een lager be drag kon aanvangen. Tenslotte wijst spr. er op, dat de steunnormen onscheidbaar verband houden met het loonpeil. Wan neer de loonstandaard daalt en de steun niet, zou de prikkel tot werkzoeken geheel wegvallen. De heer G. G. V A N D E R H A M in formeert, hoe dit loon der landarbeiders is berekend. Er zijn wel arbeiders, die f 13 verdienen, doch daarbij komt vrij huur en nog toeslag in na.ura. De VOORZITTER zegt, dat de loo nen der losse arbeiders als basis zijn ge nomen voor de nieuwe, regeling -lier steun bedragen. De heer VAN DER HAM zegt, dat dit weinig verschil zal uitmaken. De VOORZITTER deelt mee, dat dit nog niet de laagste loonen zijn. De heer VAN DER HAM acht het echter wel wat gewaagd, om hieruit de conclusie van steunverlaging té trekken- De VOORZITTER zegt, dat dit niet heelemaal juist is. De 'loonen dei- landarbeiders zijn niet uitsluitend tot ba sis genomen. Ook die der steenfabriekar beiders en def klompenmakers zijn nage gaan. De steun moet zich noodzakelijk aan passen aan het loonpeil. De heer VAN DER HAM wijst er op, dat nu het omgekeerde weer zal ge schieden. Nu zal het loon zich weer naar den steun voegen, en nog lager worden, zoodat men over eenigen tijd weer aan steunverlaging kan beginnen. De VOORZI TTER betoogt, dat hel tooh onjuist zou zijn, om het steunbedrag niet bij het loon aan te passen. Op een gegeven oogenblik zou dan de steun even hoog zijn als het loon en de prikkel tot werkzoeken zou geheel ontbreken. Zoo zouden bijv. de steunuitkeeringen van '31 thans boven het verdiende loon uitgaan. De heer VAN DER HAM zegt, dat men nu niet in 1931 leeft, maar in een andere periode. De VOORZITTER vindt het toch ongowenscht, dat de regeering de loonen zou moeten gaan vaststellen De heer VAN DER H AM: Deed de regeering dat maar. De bijverdiensten. De heer L. STAM zou gaartfe zien, dat wat minder rekening werd gehouden met de bijverdiensten. Als men b.v. eenige dagen werjit, wordt een gedeelte van dén steun afgetrokken. Hierdoor w;ordt het verschil met het steunbedrag zoo gering, dat men wel eens de uitdrukking hoort: Voor zoo weinig g^ ik niet werken." De VOORZITTER "zegt, dat de mi nister de bijverdiensten, aan bepaalde nor- mefi hoeft gebonden. De wachttijd-regeling is echter wat ©ofpeler gemaakt. De heer L. S T A M informeert hoeveel er van een dagloon wordt afgetrokken. De VOORZITTER zegt, dat dit 2/3 van het vprdiende bedraagt. De steun moet altijd noodzakelijk levensonderhoud blijven Medstal gaan de werkloozen van een ver keerde redeneering uit. Als men f 3 ver dient en er worden f 2 afgehouden, moet men niet zeggen nu werk ik voor f 1 want dat is niet zoo. Men verdient inderdaad veel De heer G. C- VAN DER HAM be strijdt de uitdrukking van den heer Stam, eri gelooft', dat de werkloozen wel ztfuden willen werken als maar werk was. De heer ANT. DEN DU Y F vraagt of de steunverlaging alleen maar betrek king heeft op deze gemeente, of dat de teun ook in andere gemeenten is ver laagd, of dat zal worden. De VOORZITTER zegt dat er meer gemeenten zijn, die hiervoor in aanmer king komen. De heer DEN D U Y F oefent verder critiftk uit op de loonstandaard. Hij is van meening, dat het loon der landarbeiders in doorsnee óp f 16 moet worden gesteld. Verschillende arbeiders verdienen nog meer. Indien de losse arbeiders iets lager komen, moet men het gemiddelde bedrag nemen. Dit in aanmerking genomen moet spr. tot de conclusie komen, dat de loonen te laag zijn aangegeven. De VOORZITTER zegt dat "men uilsluitend me"t de losse arbeiders reke ning moet handen. Een losse arbeider, die ontslagen wordt, komt niet meer in vas ten dienst. Hij wordt los-arbeider en als zoodanie wordt hij dan ook beschouwd. De heer DEN D U Y F kan zich Is deze gedaehtengang niet geheel vinden. Men is vaste arbeider, of men is werkloos. Tijdelijke arbeiders zijn er zeer weinig, te weinig om daarop het loon en de steun- uitkeering te baseeren De heer STAM wijst op het verschil in loon tussehen een vasten en een lossen arbeider. Een vaste arbeider ontvangt bijv voor een regendag ook loon, een losse niet. Dp heer DEN D U Y F zegt nogmaals, dat het percentage losse arbeiders te ge ring is, om dit als maatstaf te nemen. De VOORZITTER betoogt daaren tegen, dat wie eenmaal als vaste arbeider is ontslagen, ftiet meer als zoodanig aan het werk komt. In den oogst komt men slechts in tijdelijkon (lossen)"dienst. De heerVAN DER HAM wijst er op, dat indiep men als vaste arbeider werkloos wordt, men toch het laatst ver diend loon moot opgegeven. En dat is dan het loon als vaste arbeider verdiend. De VOORZITTER memoreert, dat men een lossen arbeider die f 18 verdient toch niet kan steunen naar een loon van f 16. De beer VAN DER HAM vraagt of B. en W. nu van oordeel zijn, dat e& man en vrouw van f 6 50 kunnen leven. De VOORZITTER zegt dat deze vraag als zoodanig niet in het geding is. Kan men niet rondkomen, dan moet men bij het crisis-comité een aanvrage indienen De heer VAN DER HAM zegt, dat men hierover verschillend oordeeU. Er zijn ook menschen die niet bij het crisis- comité durven aankloppen. De VOORZITTER: En er zijn er die ons voor den gek houden De heer V A N D E R H A M: Dat is mogelijk, maar dit dient onderzocht te worden. Vooi^ts wijst spr. er op, dat van dit steunbedrag nog zooveel af moet. Hon denbelasting wordt er ook afgetrokken. De VOORZITTER: Vanzelf. Een hond behoort toch niet tot de noodzakelij ke levensbehoeften? Dan moet men geen hond houden. De heer VAN DER HAM vervolgt verder dat er ook schoolgeld van wordt afgetrokken. De VOORZITTER: Indien er al thans een aanslag is. Is die er, dan heeft de aangeslagene eenigen tijd gewerkt in het laatste jaar. Is men achterstallig, dan wordt er gewacht, indien er uitzicht op werk ig, totdat de persoon in kwestie weer werkt en dus beter kan betalen ,Is er g»en uitzicht op werk, dan moet toch de aan slag worden voldaan, en wordt dit bedrag bij gedeelten afgetrokken. Fondsen. Do heer VAN DER HAgaat ver volgens na, dat men als steuntrekkende niet meer in fondsen als Ziekenverpleging Werkmanazorg, enz. kan zyn, om de een voudige reden, dat ook dat geld er nxet meer afkan. De VOORZITTER zegt dat wie niet werkt ook niet in „Werkmanszorg" be hoeft te zijn, omdat dft dan geen zin heeft. Wat de Ziekenhuisverpleging betreft, deelt hij mede, dat zeer binnenkort een rege ling daaromtrent voor de werkloozen aan den raad zat worden overgelegd. De heer V A N D E R H A M merkt ver volgens op, dat het aanschaffen van klee ding er heelemaal bij inschieten moet. De VOORZITTER kan in dit ver band slechts wijzen op de zorg van het Crisis-Comité, waar men in het laatste ge val om steun moet aankloppen. De heer VAN'DER HAM rrfeent te weten, dat men daar meermalen wordt afgewezen. De ouders van hen, die zich tot het crisis-comite richten moeten vol gens dit bestuur eerst hulp verleenen. De VOORZITTER acht dit van zelfsprekend. De gezins- en familieband is bet nauwst. De heer VAN DER HAM zegt, dat die Sudors t, dit toch niet kunnen blyven volhouden. De VOORZITTER zegt, dat dit in het eene geval wel en in het andere geval niet blijkt te gaan. De heer G. J. H 0 0 G E N DIJ K ver klaart met belangstelling de ontwikkeling dezer dingen te hebben gevolgd, omdal spr. bij ervaring weel, welke moeilijkheden aan de uitkeenngen verbonden zijp, Dal de steun opnieuw moost worden verlaagt heeft ook hem bezwaard, omdat hij weet, dat men mei het. steunbedrag slechts hei allernoodzakelijkste kan aanschaffen. Spr is echter, van meening dat men als ge meenteraad aan deze verlaging weinig tal

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 3