SCHOONHOVENSCHE COURANT JTelef, 20. Tel.-Adres; Vajinooten.S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. De burgeroorlog in Spanje Strijd kan nog maanden duren Het incident met de „Kamerun" f Telegrammen j 'a SOCIALISTEN EN COMMUNISTEN doof de K. DEN VAANDELDEFILE. I IWARÜS regeeringstroepen en r gezondheid SR :rdam inden, Brillen angt U onze tionalististen meldt, dat San Sebastian thans aan de landzijde geheel ingesloten is. het wa- Advertent elke pKat tentiën platst itién; regel met itsing halvei wordei in gevolg was •che vliegtuigen gebombardeerd Het défilé voor de autoriteiten tijdens den landdag van den Bijzondere Vrö» willige Laudetora, welke Zaterdag ie Alpbea a.i. Rijn aehoudwk 12841, 14724, 18872. 14106, 17704, 5182, 19151. 6112, 7738, 16830. 3275, 19711, 20631, v Doodstraf öeëischt. De procureur heeft tegen alle beschul digden in het proces tegen Zinowjev, Ka menev en (de andere veertien verdachten, de doodstraf geëischt. Het. uitspreken van door het publiek in de begroet en de president toejuichingen niet. De beklaagden hoorden den eisch onbe- rijder De Wit uit Woubrugge door tGUSWS I Verschijnt: Maandag, Woensdag en Vrijdag Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per d I maanden f 1.25p. post 1.50 I Met verzekering 15 cents meer. den eisch werd zaai met applaus onderbrak deze Tijdens de laatste dag der verhooren, heeft de verdachte Golzmann vertklaard, dat Trotzki door bemiddeling van hem zijn aanhangers in de Sovjet-Unie instructies had doen toekomen, om Stalin te ver moorden. Nathan Lurje, vroeger secretaris van de communistische partij te Berlijn, schetste hoe hij, verd., getracht heeft eerst Woro- sjilof te dooden door een pistoblschot en vervolgens door een bom. Dit is hem even wel evenmin gelukt als zijn aanslagen op Kaganowitsj. De verdachte Dreiser legde de sensatio neels verklaring af, dat Puttner, tot voor kort Sovjet-Russisch attaché te Londen, aan de samenzwering heeft deelgenomen. Voorts werden nog de verdachten Loe- rie en Fritz David verhoonL*die verklaar den, van Trotzki instructie te hebben ont vangen om aanslagen te plegen op Sovjet leiders. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ Trekking van heden. DEN HAAG, 24 Aug. Heden werden de volgende prijzen uitgeloot: f 1000: f 400: f 200: 100: 3275, 19711, 20631, 13788. DOODELIJK VERKEERSONGEVAL. ALPSEN A.D. RIJN, 24 Aug, Gisteju avond te negen uur is op den rijkastraat- weg te Alphen a.d Rijn de 20-jarige wiek n- w:. ---- J--? touringcar overreden en op «lag gedood. 1-6 regels f 1.30 meer 0.20; derde ilven prijs. - Adver. irden gratis ge. „De Gore um er’, NEDERLAAG VAN REGEE- RINGS COLONNE. Over den strijd in Spanje zelf zijn niet veel berichten van groote beteekenis te vermelden. De regeering heeft een nederlaag te boeken gekregen in Estrama-Madura. Een zoogen. ^vliegende colonne” van havenar beiders uit Valencia had zich voor de re geering zeer verdienstelijk gemaakt, door ha een geforceerden marsch door ’t halve land, bij verrassing de stad Guadelupe op de opstandige troepen te veroveren. Thans heeft deze colonne een zwaren iiedeJaag geleden in een gevecht met afdeelingen van het Spaansche vreemdelingenlegioen, 1B welken strijd de colonne groote verlie pen leed. Guadelupe is nu weer in handen van generaal Franco en daarmede is In dezen sector een dreigend gevaar voor troepen afgewend. WEER EEN INCIDENT OP ZEE. Een niéuw incident' heeft zich gisteren op zee nabij de Spaansche kust voorge daan. Het Britsche stoomschip „Gibel Zer- jon”, dat ten behoeve van het passagiers- en goederenvervoer ’n dienst tusschen Gi braltar en Melilla (Spaansch Marokko) on derhoudt, is door de „Miguel Cervantes”, een oorlogsschip der Spaansche regeering in volle zee aangehouden. De Spaansche kruiser voerde de Tepublikeinsche vlag. De onder-officier, di# het oorlogsschip commandeerde, ging aan boord van 'het Britsche schip en doorzocht het. Omdat pf zich benzine bij de lading bevond, kon hij niet toestaan dat het schip naar Mar seille doorstoomde; hij stelde voor in plaats daarvan Malaga binnen te loopen. De kapitein Van de „(Jibel Zerjon” wei gerde en zond een draadloos telegram iiaar Gibraltar, waarin hij om bijstand verzocht. Vandaar is toen de Britsche kruiser „Repulse”, geëscorteerd door twee torpedo jagers, de .jCodrington” en de „Wolsey”, naar Mel illa vertrokken. De „Codrington” heeft den Spaanschen kruiser „Miguel Cervantes” ontmoet en de kapitein van het Britsche oorlogsschip begaf zich aan boord van den kruiser en protesteerde legen de aanhouding van Britsche schip buiten de territoriale teren, waarvoor de «ommandant van het Spaansche schip zijn verontschuldigingen heeft aangeboden. Even later kwam de „Repulse” in zicht. Na het onderhoud tus schen de twee kapiteins gingen de sche pen hun weegs. De kapiteins van de „Gi bel Zerjon” heeft bericht ontvangen, dat hij kan varen waarheen hij wil. Ook dit incident heeft dus geen ernstig karakter aangenomen. DOODSTRAF GEëlSCHT IN RUSSISCH HOOGVERRAAD-PROCES. o Propaganda tegen Trotzki. Het groote hoogverraadproces te Moskou is geëindigd. Het heeft zich gekenmerkt door de zonderlinge houding der beklaag den, die zooals alleen bij dergelijke Russische massaprocessen 'gebruikelijk schijnt te zijn zich uitputten in zelfbe schuldigingen en zich zoodoende zwarter maakten, dan de aanklager dat al deed. Daarnaast hebben zij tal van onthullin gen gedaan omtrent andere schuldigen en niet het minst over Trotzki, wien bij de verhooren zooveel in de schoenen is .ge schoven, dat men den indruk krijgt, dat dit procés eigenlijk in hoofdzaak tegen Trotzki gericht is geweest Daarvoor was reden voor, want Trotzki heeft in zekere Sovjet-kringen nog altijd aanhang en den leiders ie Moskou ia dat een doorn ia het ■a-oog. t Massaderechtstelling nationalisten? Vluchtelingen, die in Madrid arriveer den, beweerden, dat de nationalisten in Puente Genii in de provincie Gordova 1700 arbeiders geëxecuteerd hadden. De totale bevolking van deze stad bedraagt 15000 inowners. De vluchtelingen betich- tende nationalisten van nog verschillen de andere gruweldaden. ITALIË STEMT IN MET FRANK- filJKS VOORSTELLEN. Italië heeft het Fransche voorstel, in zake niet-inmenging in Spanje, aanvaard. De Italiaansche minister van buiten- landsche zaken, graaf Ciano, heeft den Franschen gezant mededeeling gedaan van dit besluit Daarbij is eenig voorbe- axAAA—v— houd gemaakt ten aanzien vin onderge- heerscht een gewapende vrede, schikte punten, doch de toezegging van .,u rio» diaar Rome is zeer bevredigend en het bericht van de Italiaanschê toetreding is dan ook in diplomatieke en politieke kringen te Londen met een gevpel van opluchting ontvangen. Men is daar thans van oor deel, dat de internationale crisis, die als -van de gebeurtenissen in SpanjS ontstaan, aanzienlijk verlicht is. Ook Hongarije en Portugal doen mee. Daar komt bij dat inmiddels ook de Hongaarsche regeering den Franschen ge zant te Boedapest heeft medegedeeld, in beginsel accoord te gaan met de neutrali- leitsvprklaring der Fraïnsche regeering en dat de Portugeesche regeering eveneens aan den Franschen gezant haar instem ming met de voorstellen van Parijs heeft gemeld. A.P. is „een principieel tegenstander van schrikbewind en dictatuur. Hr bestaat voor haar geen principieel verschil tusschen een dictatuur van Hitler en een dictatuur naar het voorbeeld van Stalin”. Dat i£ een loffelijk standpunt en een ge zonde overtuiging de vraag is echter, of in de toekomst dat standpunt gehand haafd zal kunnen hlijxen. Hetgeen op het oogenbhk in Spanje gebeurt, is in dat op zicht leerzaam. Daar hebben alle linksche partijen, socialisten, communisten, syndi calisten. anarchisten zich aaneengesloten om op te trekken tegen de rechtsche par tijen. niet omdat de rechtsche partijen strijdlustiger geworden waren, maar omdat die partijen werden gedreven door de fas cisten. Datzelfde is ook in andere landen moge lijk. Op ’t ogenblik zijn in Nederland de rechtsche en linksche partijen in even wicht, er 1 w doch ’t ziet er niet naar uit, dat zij elkaar in de haren zullen vliegen. Indien echter, zooals in Spanje, de fascisten genoeg aan hang zouden verwerven om den haat der linksche groepen tegen het fascisme te doen overgaan in bezorgdheid, dan zou het zeer wel mogelijk zijn, dat de S.D.A.P. het thans ingenomen standpunt prijs geeft om met de communisten een volksfront te vor men, teneinde den gezamenlijken vijand te kunnen bestrijden. Wel schreef de heer Al- barda eenige dagen geleden, dat de soc.- democraten op ’t thans ingenomen stand punt onver zet tel ijk blijven, maar er gaat aan vooraf, dat de S.D A.P. elke dictatuur wil bestrijden en indien het gevaar zou gaan dreigen voor een fascistische dicta tuur, zal de S.D.A.P. meeten kiezen tus schen het handhaven van het ingenomen beginsel om niet met de communisten sa men te gaan, of het tegengaan van zoo’n dictatuur en het is geenszins zeker of de partij dan niet zou verkiezen, om met de communisten het meest nabij gelegen gevaar te keeren. De regeering te Madrid heeft deze ne derlaag erkend. MADRID VERWACHT VAL VAN CORDOVA. Daarnaast meldt Madrid, dat de hoofd actie van den strijd zich aan het Zuid westelijke front afspeelt en dat daar de val van Gordova binnen korten tijd ver wacht wordt. Verscheidene berichten be weren, dat de civiele garde in Gordova, die tot nog toe aan de zijde van de natio-. nalisten stond, zich zou wenschen over te 1 geven en reeds tegen de fascistische troe pen zou vechten. Volgens de nieuwste be richten bewegen zich vier colonnes van de regeeringstroepen langzaam naar Cordo va toe. Eén zou reeds op drie, een andere op zes kilometer van de stad zijn opge rukt. Met den opmarsch naar Cordova poogt de regeering zich de controle te verschaf fen over de zeer belangrijke spoorweg- en straatweg-knooppunten van Andalusië, Men rekent er te Madrid stellig op, dat Gordova spoedig zal vallen. Bommen »p Cordova. Zaterdag hebben de vliegtuigen der re geering Gordova gebombardeerd. Volgens het ministerie van oorlog te Madrid zijn 58 bommen op de openbare gebouwen der stad geworpen. De nationalisten melden, dat zij een op Cordova gerichten aanval van drie roode colonnes op vijftien kilo meter ten Noorden van de stad afgeslagen hebben. De zender te Madrid meldt, dat als wraakoefening voor het bombardement van open steden regeeringsvliegtuigen Zater dagavond de kazernes der roode militie in Madrid zouden hebben gebombar deerd. De stellingen der regeeringstroepen om San Sebastian en Irun zijn Zondag om tien uur 's morgens door nationalisti- - ook had een beschieting plaats van het fort Guadelupe en de haven Pasajes door den kruiser ^Canaria”. 1 Het Noordelijk heofdkwaïtie® der [.0,7700, ACHT BLAüZIJOnN.MAANDAG 24 AUGUSTUS 1038 6B> j**R0>Ne NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOUAND EN UTRECHT ABONNE’B. die “oh on“ »dmini«r»lie opgsron »oor de Terzekonng, zijn volgons de veelgestelde bepalingen legen ongevallen verankerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWS HAVBANK Ce Schiedam, wen 9000 G“ld'° '"'“’’“S’ 600 ÜUld'° blJ OAQ Gulden b!j verlies Gulden bij verlie. (IA Gulden bij verlies z: re Gulden b>j verlies van De verzekerde moet in het 4VVV ongeschiktheid.UUU overlijden,JUU van hand el voel, ZUU ven een oog. 1VU van een duim. OU een andoren vinger. bezit zijn van een poli» De Spaansche ministerpresident, Giral, heeft in een persgesprek verklaard, dat hij, als zijn meening omtrent de naaste toekomst in den Spaanschen burgeroor log, niet anders kon zeggen, dan dat zich binnen 2 a 3 weken wel beslissende ge beurtenissen zullen voordoen, hoewel de guerilla zoo voegde Giral eraan toe nog weken, wellicht zelfs nog maanden kan voortduren. Het ziet er dus voor Spanje nog niet hoopvol uit. Op pen vraag wat men dacht te doen in’ verband met het incident van de „Ka merun” antwoordde de premier, dat het niet noodig was iets te doen. Het schip was, naar hij zeide, in de Spaansche wa teren aangehouden,' en men had bevonden dat het petroleum naar Cadiz vervoerde. Aangezien de invoer van petroleum ver boden is, beeft men het Duitsche schip verzocht terug ie keeren en zich te ver wijderen. Terloops zij naast deze verklaring van Giral opgemerkt, dat de Duitsche regee ring na haar eerste uitingen van veront waardiging over dit incident, thans deze zaak nogal kalm schijnt op te nemen, zoo- dat er op het oogenblik geen vrees voor ernstige verwikkelingen behoeft te be staan. Sinds 1914 staart de wereld in bange verwachting naar de toekomst, niet wetend waarheen zü geleid wordt. Gedurende den oorlog'keek men uit naar den vrede, ho pend, dat die weer normale toestanden zou brengen, doch die bleven uit. In 1929 werd de situatie verscherpt door de crisis en men hoopte nu, dat daarvan het einde*lou komen en dat rust en welvaart zouden weerkomen. Maar de crisis bleef duren en het bleek weldra, dat we geen crisis-perio de, maar een overgangstijdperk doormaak- aen, een overgang van een onzekeren naar een anderen onbekenden toestand. Allen wisten en weten we het, dat alleen dit ze ker is, dat de oude verhoudingen van voor 1914 niet kunnen terugkeeren, dat een nieuwe samenleving zal ontstaan, maar niemand kan gissen, op welke wijze die zal komen. Oorlog, revolutie, wijziging door overleg en overeenkomst; Niemand zag eenig toeken, waaruit iets voor de toekomst viel te vóórspellen. Nu schijnen de toestanden zich eeniger- mate te gaan afteekenen. In Rusland, Itar lië en Duitschland is een nieuwe maht- schappij-vorming tot stand gekomen, in Spanje wordt daar nog om gestreden, in Frankrijk is een volksfront gevormd en nu komt het bericht, dat de leider der Belgi sche arbeiderspartij, de heer Van der Vel de, heeft verklaard, dat een samengaan ran de Belgische sociaal-democraten en communisten, ook daar aanslaande is en dat een gelijke politiek gevolgd zal worden door Engeland, Zweden, Nederland en an dere landen. In ons land'hebben tot nu toe de soci aal-democraten een samengaan met de communisten beslist en herhaaldelijk van de hand gewezen en nog maar enkele da gen geleden, heeft de voorzitter van de soe- dem. fractie in de. Tweede Kamer, de heer Ir. Albarda, naar aanleiding van bo venstaande verklaring van den heer Van der Velde, op de meeste besliste toon ver zekerd, dat de Nederlandsche S.D.A.P. er geen oogenblik aan denkt, om zich met de communisten te vereenigen, omdat de S.D. Wysjinski, de procureur, legde den na druk op den uitnemenderi econoftiischen en politieken toestand der Sowjet-Unie eu zeide: „Het is het bewustzijn dat de be schuldigden hadden van het succes van de politiek van Stalin, dat hen ertoe heeft gedreven hun toevlucht te nemen tot ge weldsmiddelen wegens de onmogelijkheid andere te vinden” Wysjinski ontleedde de rol van elk der beschuldigden en brand merkte in het bijzonder het gedrag va» Zinowjef, Kamenev en Trotzki. Het requisitoir duurde u^r. GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN. Zuid-Afrika wil zelfstandig worden In een vergadering te Pretroria (Zuid- Afrika) welke door tweeduizend personen werd bijgewoond, heeft dr. Malan, de lei der van de Zuid-Afrikaansche nationalis tische oppositie-partij, betoogd, dat de leden der oppositie moeten weigeren aan de kroningsplechtigheden van den Engel- schen koning deel te nemen. Malan gaf een uiteenzetting van de wij zigingen, die volgens hem in de grondwet Aangebracht moeten worden om van de Zuid-Afrikaansche Unie een zelfstandige republiek te maken, zooals de afschaffing van den titel „Britsch onderdaan”; het niet meer deelnemen aan de Britsche rijksconferenties; weigering om aan de kroningsplechtigheden van den koning deel te nemen; afschaffing van „geïmpor teerde” gouverneurs-generaal; vervanging van don koning door een president en ver kiezing van den president door het volk. Het staatshoofd zou slechts verantwoor ding mogen schuldig zijn aan het volk en niet aan een koning. In alle wetten zou 1 woord koning door gekozen president ver vangen moeten worden. Dergelijke maatregelen, aldus Malan, heeft ook Ierland genomen, dat nu op het punt staat een onafhankelijke republiek te worder Nieuwe verdachten. Tijdens het proces heeft de procureur- generaal Wysjinski verklaard, dat naar aanleiding van de verklaringen van enke le verdachten omtrent medeplichtigheid van Tomski, Boeckarin, 'Rikov, Oeglanov, Radek, Piatakov, alsmede yan Serebria kov* en Sokolnikov, hij een onderzoek ge last had naar de juistheid van de ver klaringen betreffende die personen. Het resultaat van dit onderzoek zou aan den rechter worden voorgelegd. Serebriakov en Sokolnikov zijn reeds in handen der justitie. Tomski pleegt zelfmoord. De voornaamste dezer nieuwe verdach- tei?, Mikhail Tomski, de vroegere voorzitA ter van den centralen raad van vak ver nigingen, een vjin de leiders van de vroe gere rechtsche oppositie en laatstelijk di recteur van de staatsuitgeverij te Moskpu heeft echter reeds zelfmoord gepleegd. Inmiddels heeft politie nog een samen zwering tegen Stalin ontdekt in Azer- beidsjan. Zij arresteerde 20 personen, on der wie den secretaris van een der com munistische afdeelingen, gënaamd Arkl- menko en den hoofdredacteur van de' „Bakinski Rabitsji”, genaamd Belinf De politie vond in de bureaux van het blad een hoeveelheid wapens en 'bommen en ontdekte eveneens, dat de organisatie cel len had in de heele republiek Azerbeid- sjan.

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 1