k. Telegrammen J Plaatselijk Nieuws Nieuws in een paar SccienJ cn 2Bclongri| Achter het front. Alléén voor Vrouwen. Binnenland Gemengd Nieuws. VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1938 REKENING BAD- EN ZWEM- INRICHTING. De door B en W. aan den raad ter goedkeuring aangeboden rekening van de bad- en zweminrichting over 1935 sluit met een nadeelig saldo van f 114.19, welk bedrag, blijkens de memorie van toelich ting, ingevolge besluit der commissie van beheer, naar den kapitaaldienst is over gebracht. De opbrengst der badgelden is slechts weinig teruggeloopen, in vergelij king met het vorige jaar. Verwacht wordt, dat in 1936 de opbrengst vermoe delijk hooger zal zijn. RIJKSKWEEKSCHOOL. Aan de rijkskweekschool zijn toegelaten ïüt: Klasse I: M. B. van den Bogerd, Schoonhoven; S. Bron, idem; A. W.jj En- wing, idem; H. van der Graaf, Lekker- kerk; J Koolmees, Nieuwerkerk a.d. IJ- sel. M Ligthart, Lekkerkerk M. Nobel, Iekkerkerk; M. Seton, Schoonhoven. Klasse II. A. Aaldijk, Streefkerk; D. A. Deelen, Bergambacht; A. J. Sterk, Hoor naar. Klasse HI: J. C. Beijer, Ooltgensplaat; P. Dirkx, Hiddelharnis; J Felsbourg, Nieuwe Tonge: J. van der Grijn, Lex- mond; J Schrijvershof, Lexmond; A. Spee, Middelharnis; P. Tanis, Goodereede; J. de Vos, Ooltgensplaat. PENSION NEER ING WETHOUDERS. Ter voldoening aan artikel 10 der wet tan 9 Jatauari (S. no. 300) hebben B. en W. den raad ter vaststelling aangeboden eene concept-verordening op het verlee- nen van wachtgeld en ouderdomspensioen aan de wethouders en van pensioen aan hun weduwen en weezen. GEMEENTE-REKENING. De gemeente-rekening over het dienst jaar 1935, welke B. en W. aan den raad hebben aangeboden om het bedrag der ontvangsten en uitgaven voorloopig vast te stellen, sluit met een nadeelig slot van f 88530.14, voor wat betreft den gewonen dienst en met 'n batig» slot van f 36227.58 in den kapitaaldienst. DE POST OP KONINGINNEDAG. Op 31 Augustus, den verjaardag van de Koningin, zal de avondbestelling te Schoonhoven en Willige-Langerak ver vallen. Voor belanghebbenden is er tusschen 19 ten 19.20 uur gelegenheid tot afhalen van hunne couranten en tijdschriften. Dien dag is het kantoor tevens geslo- ten voor dln post-chaq¥,- en girodienst, behalve voor stortingen én chèques, waar voor spoedbehandéïmg verlangd wordt, waartoe tevens eten extra recht verschul digd is. Voorts is het kantoor gesloten voor behandeling van postwissels, quitan- tiedienst, po6tbewijzen en belastingbetalin gen Tenslotte is het kantoor wat betreft den postdienst voor het publiek niet later opengeseld dan tot *13 uür. „UIOS" AFSTANDSMAflSCHEN. Met prachtig weer en in opgewekte Stemming vertrok de ehr. gymnastiekver- eeniging „Lios'' met een vijftigtal deel nemers Woensdagavond om kwart vóór zeven vanaf bet Doelenplein, voor haar afstandsmarsch van 20 KM... Er waren onder deze wandelaars ook personen, die ïeeds eenige malen aan de vierdaagsche marschen hadden deelgenomen, vertegen woordigers van diverse wandelvereem- gingen uit Gouda, Ameide, Meerkerk enz. „Lios" beeft zich dus in haar korte be staan reeds buiten Schoonhoven populair •weten te maken. Slechts één deelneemster, uit Ameide. heeft zich tijdens den marsch teruggetrok ken, daar zij op baar hooge hakjes niet mee kon komen. Ook het Roode Kruis was vertegenwoordigd, maar behoefde geen hulp te verleenen. Ten 10 ure arriveerde men reecis weer op het Doelenplein, waar |r de leider de deelnemers dankte voor hun medewerking. Men verwacht bij den tweeden marsch (van 25 K.M.) nog grooter deelnam*, daar nog steeds aanvragen van clubs binnen komen. LEELIJKE VAL. De 24-jarige G. Graveland van hier reed Donderdagmorgen per fiets op den Lekdijk onder de gemeente Lekkerkerk. Doordat twee auto's elkaar moesten pas- seeren, kwam Gr. in het losse grint aan den kant van den weg terecht, met het ge volg dat hij slipte en viel. Hij liep daarbij eenige leelijke en bloedende schaafwonden aan het gezicht op. G. voelde echter geen pijn en hoewel hem geadviseerd Werd, zich zonder verwijl onder behandeling van een geneesheer te stellen, is hij op de fiets naar Schoonhoven terug gereden, waar hij de hulp van dokter Groesbeek heeft inge roepen. Deze heeft de wonden aan voor hoofd, wang en bovenlip behandeld qn ver bonden. Het slachtoffer, dat nog steeds weinig hinder van zijn kwetsuren onder vindt, zal eenige dagen zijn gemak moe ten houden. HENGEL en AUTOPED. Blijkens de advertentie in ons blad van Woensdag, organiseert de buurtcommis- sie „Haven" Maandag een hengelwedstrijd die n.m. 5.30 uur in de Haven gehouden zal worden. Een en ander staat under toe zicht. vau bat bestuur van „Het Baarsje". De ongeveer 40 hiervoor beschikbaar ge stelde prijzen zijn te bewonderen in het pand Haven 42. Verder beeft van 67 uur een autoped wedstrijd voor de kinderen der Havenbe woners plaats. De prijsuitreiking heeft na afloop van den hengelwedstrijd in de melksalon van den heer Hartman plaats. Voor de aangifte zie men de advertentie in ons Woensdagnummer. DE ONTVLUCHTE KANARIE. Een klein onschuldig vogeltje heeft Woensdagavond de gemoederen van velen bezig gehouden en is urenlang het doel geweest van oen fanatieke jacht. De heer B. in de Appelstraat was be- •zig het kooitje van een zyner kanaries schoon te maken en daarbij zag het dier tje kans te ontsnappen. Er werden pogingen in het werk ge steld om de vluchteling in handen te krij gen, maar dat was njet gemakkelijk, want de vogel genoot direct van. zijn vrijheid en vloog naar de Kerkstraat. Ook ontbrak het niet aan belangstellenden en raadgevers. Doch wat men ook probeerde, de kana rie bleef vrij. De gevederde zanger ging rusten op een der ramen van de Bartho- lomeuskerk, maar ook daar. zoo hoog, ket men hem niet met rust, want de pet van den eigenaar werd gebruikt als projectiel om het diertje te treffen. De vogel werd gemist, maar bet hoofddeksel bleef op den vensterbank achter en de belangstelling verdeelde zich tusschen de pogingen om de pet terug te krijgen en de voortgezette vlucht van het diertje. De opgedreven vluchteling belandde toen in een slaapkamer van de gezusters d. H., waar men het pietje nieten handen kon krijgen. De Sakser slaagde erin opnieuw de vrijheid te nemen. Daarna kwam het diertje m de dakgoot van het naastgelegen pand in de Koe straat, waarbij een 10-jarige buurjongen, die uit een dakraam klom^ halsbrekende toeren heeft verricht doch zondgr suc- ees. Tenslotte is het beestje terecht gekomen in een der kamers van den heer S., waar men er in slaagde deuren en ramen te sluiten en den zanger te vangen. TE WATER. Tengevolge van de losheid van den weg, geraakte de driewielige bestelfiets van de firma Brand ter hoogte ran Den Hem aan den Kerkweg te water. Gelukkig bevonden zich geen winkelwaren in den bak, zoo dat geen schade werd aangericht. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent onderstaande gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekomen het Bureau van Politie: Een zilveren broche, een sneJbmder. NIEUWE AANVAL OP OVIEDO. Verliezen der regeeringstroepen. LA QQRUNA, 28 Aug. Volgens een ra dio-bericht, hebben de' regeeringstroepen een aanval gedaan op Oviedo. welke echter is afgeslagen. Het Duitsch Nieuwsbureau meldt, de de volksfrontt roepen daarbij 500 dooden hebben verloren. AARDSCHOKKEN IN DE OOST. PADANG SIDEMPOEAN, 28 Aug. Te gen negen uur vanmorgen werd een korte aardschok in de richting Noord-Zuid waargenomen. Scholen Besloten. KOETA RADJA, 28 Aug. In verband met het aanhouden van aardschokken en de vrees voor erger, zijn op last van de schoolcommissie alle scholen te Koeta Radja van 27 Augustus tot 4 September gesloten. REGEERINGSTROEPEN VRAGEN VERSTERKING. Verzoek afgewezen. HEN DAY E, 28 Aug. De commandant der regeeringstroepen te Bilbao heeft gis teren draadloos aan Madrid verzocht re servetroepen en materiaal te zenden, welk verzoek evenwel van de hand is gewezen. Ameide. Op het te Utrecht gehouden examen van de modevakschool „Ensaid" is voor coupeuse geslaagd mej. A. J. van Beesd. Epidemie onder de varkens. Ameide. Ook in deze gemeente is onder de varkens de zoo gevreesde vlekziekte en longpest uil gebroken en zijn er reeds enkele dieren gestorven of opgeruimd. Concerten. Ameide. In verband met het succes, dat de chr. muziekvereeniging ..Crescendo" op het concours te Leusden heeft behaald, zal deze vereeniging Zaterdagavond on der leiding van den heer Klemann uit Utrecht van 8 tot 10 uur een concert ge ven in de muziektent op den Dam Vanwege den verjaardag der koningin zal de muziekvereenigi ng „Unie" Maan dagavond een concert geven m do muziek tent op den Dam. Toen de echtgenoot© van den arbei der C. M. Woensdag aan het boonen pluk ken was op het land, bemerkte zij tot haar schrik dat haar tweejarig zoontje in een sloot was terecht gekomen, waar 't ventje met het hoofd in de modder bleef staan. De vrouw sprong te water én wist haar kind te redden. Gemeenteraad. Alblasserdam. Heden, Vrijdagavond te 7.30 uur komt de raa«d in openbare ver gadering bijeen. De pgenda bevat de vol gende punten: 1. Vaststelling notulen. 2. Ingekomen stuiken. 3. Benoeming van le den der commissie voor het grondbedrijf. 4 Bezwaarschriften straatbelasting. 5 Rekening-courant overeenkomst voor de asphalteering van den Hoogendijk. 6 Gomptabiliteilsbesluiten dienst 1934, *35 en '36. 6. Voorloopige vaststelling gemeen te-rekening en rekening van het grondbe drijf over 1935. 7. Wijziging bouwveror dening. 8. Voorzieningen Maatschappelijk Hulpbetoon. 9. Rondvraag Alblasserdam. Het postkantoor is Maan dag in verband met de verjaardag van de koningin gesloten voor de behandeling van postwissels (met uitzondering van te legrafische), postbewijzen, kwitanties, be lastingbetalingen, postcheque- en giro dienst, behalve voor girozaken, waarvan spoedbebandeling gevraagd wordt of wel ke voorzien zijn van de aanwijzing spoed bebandeling. terwijl voorts de 2e postbe stelling op dien dag zal vervallen. Waterleiding. AmmerstcH. Met de aansluitingen voor de waterleiding begint men ia deze ge meente op te schieten. Alleen de Cape 11e- lar moet nog een beurt hebben. Was eerst de gedachte dat velen niet zouden aansluiten, thans blijkt dat bijna alle in woners meedoen. Het water is van uitste kende kwaliteit, zoodat de aansluiting voor vele gezinnen een uitkomst is. Festival. Ark el. Het aantal deelnemende voree- nigingen aan het festival van „Kunst na Arbeid", dat hier op 4 September gehou den wordt, bedraagt 22. Ook kermisver makelijkheden' zullen in ruime mate aan wezig zijn. Wegens gToote slapte m het bedrijf is deze week aan -de N.V. Betondak weer een groot aantal arbeiders ontslagen. On der deze arbeiders bevinden er zich met een dienstverband van 10 tot 15 jaar. Concert. Arkel. Zaterdag zal de barmonieveree- niging KN.A. in de tent een concert go- ven, aanvangende n.m. 8 nur. Na afloop is er bal in de zaal Odina. Woensdagmorgen kwam eeo vracht auto van de genje uit de richting Utrecht. Ter hoogte van de jeugdherberg slipte de wagen in het losse zand en vloog tegen t muurtje langs den weg. De wagen werd zwaar beschadigd. De inzittenden kwa men met den schrik vrij- Schapendiefstal. Arkel. De heer KI .Versluis beeft aan gifte bij de politie gedaan van de ver missing van twee schapen, welke in een weide onder de gemeente Lexmond he pen Als verdacht van den diefstal is Dinsdag in het huis van bewaring te Dor drecht door de politie alhier gehoord W. B., thans in voorloopige hechtenis, naar aanleiding van hot feit. dat hij verleden week uit een weide van den landbouwer J. H de J. alhier, vier schapen had ont vreemd, waarvan er twee werdep ver kocht op de markt te 's-Hertogeérbosch. Na een zeer uitgebreid onderzoek is het de politie gelukt in deze aanvankelijk vrij duistere zaken de noodige klaarheid te brengen. De korfbalclub „Ado" is wegens ge brek aan belangstelling opgeheven. Cursus opleiding dienettbode. Bergambacht. Blijkens een advertentie in dit nummer, zal getracht worden een cursus in het leven te roepen voor de op leiding tot dienstbode, voornamelijk voor koken enz Deze cursus gaat uit van het hoofdbestuur van de Ned. Vereeniging „Het Groene Kruis" en van de Holland- sche Maatschappij van landbouw, en wordt geheel gratis gegeven. Bij voldoende deelname, men rekent op minstens 15 en ten hoogste 25 deelneem sters. is het de bedoeling curussen te hou den te Ammerstol en te Bergambacht. In beide plaatsen zijn deze cursussen welbe kend. omdat verleden jaar o.a te Am merstol met veel succes een dergelijke cursus is gehouden voor gehuwde dames. Liefhebsters ktinnen zich voor den cursus Ammerstol opgeven bij mevr. Sprik on voor Bergambachyt bij mevr. Krijger, een en ander tot en met Vrijdag 4 September. Zwemmen. Bergambacht. Zaterdagavond half ze- veft worden in het zwembad te Bergstoep de kampioenschappen van Bergambacht verzwommen. Ook staat op het program ma schoonspringen, popduiken, gekleed zwemmen en andere attracties. De toe gang is vrij, daar de avond als een pro paganda voor de zwemsport is bedoeld Bergambacht- Donderdagmorgen om streeks baJf elf stopte de autobus van de Reederij op de l.ek op den Lekdijk voor het inlaten van reizigers. Daarbij werd de bus aan de hnk rzyde aangered-*» door een vrachtauto, bestuurd door den chauf feur G. v. d W., uil Ammerstol, waar door een groot gat in de metalen bcklee- dnig outetoad. Dg aaiujjrtjqg sciyjiU aua gvrvm te hard rijden <m het niet vol doende uithalen van G. v. d. W. te zijn ge weest. De schade wordt door verzekering gedekt. Kon in gin net eest. Benschop. Zoo ais reeds eerder werd aangekondigd, zai de verjaardag van de Koningin op eenigszins feestelijke wijze worden gevierd. Het programma hiervoor is inmiddels samengesteld. Naast spelen voor de schoolkinderen ontbreken ver schillende ringryderijen niet op het pro gramma. Iets nieuws voor Benschop is wel weteringloop. eeu wedstrijd in het hardloopea over een afstand van pl.m. 1750 M. Hiervoor zal wel een flinke be langstelling bestaan Ook het gemeentebe stuur interesseert zich ongetwijfeld hier voor. hetgeen mogb blijken tot het feit, Idat bet collegp yafi B. en W. voor den snelsten looper een medaille beschikbaar beeft gesteld. Verv olgens zullen op b#< dorpsplein nog verschillende volksspelen worden gehou den, terwijl de dag besloten zal worden met bet optreden van de gemengde zang- vereen igi ng „Excelsior", met medewerking van de muziekvereeniging „Onderling Ge noegen'" alhier. Deze muziekvereeniging zal deu goheelen dag medewerking verlee nen, tegen vergoeding deT onkosten, die de vereeniging dien dag heeft, zoodat hier uit geen voordeelen voor de kas voort- rioeien. Daarom zullen ten bate der kas dien dag bloempjes worden verkocht, Tsrasrdbcsteliing 6. Voorspuy. Groot-Ammers. Onder groote belangstel ling had Donderdagmiddag de teraarde bestelling plaats van bek stoffelijk over schot van den heer G. Voorspuy. Verschil lende personen sloten zich bij den stoet aan om den overledene mede de laatste eer te bewijzen. Er was een krans van de vereeniging „Helpt Elkander", waarvan de overledene penningmeester was. Aan bet graf sprak ds. D. J. van de Graaf, van Schoonhoven, waarna de schoonzoon van den overledene namens de familie dankte voor de belangstelling. Gr°ot-Aminers. De heer J. B kaas handelaar, die even per fiets >an zijn broer naar zyn zaak zou rijden, werd door den commies ei» de politie erop op merkzaam gemaakt, dat hy zonder belks- fingmerk reed. De heer B., die deze over treding had begaan in een oogenblik van onbedachtzaamheid, heeft de gelegenheid aanvaard om een schikking met de amb tenaren aan te gaan, zooda; de boete slechte f 1.50 bedroeg. Concerten Koninginnedag. Krimpen a.d. Lek. Het programma voor het concert, dat op Koninginnedag door de plaatselijke vereenïgmgep gegeven zal worden, luidt als vo!gt: 6307 uur: Chr. gem zangvereeniging „Soli Deo Glona"; 78.30 uur muziekvereeniging „Crescen do"; 8309 uur kinderkoor „Krimpen ad. Lek";' 9—9 30 aur gemengd koor „Krimpen a.d. Lek". Krmpen a.d. Lok. Tijdens de afwezig heid van de bewoners brak bij den heer G. van Gemerden brand uit. Buren die de toegang tot het huis geforceerd hebben, slaagden erin het vuur meester te worden Er was veel waterschade, die door verze kering gedekt wordt. Krimpen a.d. Lek. Voetbalprogramma voor Zondag; Dilettant ID.Ë.Z. I; Dh littant IIOuderkerk L Lekkerkerk. Ter secretarie is bericht ontvangen, dat de nieuwe klokken op toon zijn onderzocht en volkomen in orde be vonden. De verzending kan dus geschie den. Nadat ze op hun plaats zijn gehan gen, worden ze nogmaals gekeurd. Lexmond. De heer Jan Hamerling slaagde te Utrecht voor het meesterdiplo- ma bij het Nijverheidsonderwijs. De muziekvereeniging „Unie" te Ameide zal Zaterdagavond op het dorps plein een concert geven. Bij den heer H. Scherpenzeel staat een appelboom voor de derde keer in bloei. Aan denzelfden boom bevinden zich reeds de eerste en tweede vrucht. Koninginnefeest Nievw-Lokkerland. De feestelijkheden van Maandag, uitgeschreven door de Oran- jevereeniging „Wilhelmina", zul tab niet plaats hebben op den Veerdam. zooals eerst was besloten, maar op een terrein aan den Tiendweg. nabij de Dorpslaan. Nieww-Lekkorland. Op het terrein alhier wordt Zaterdagmiddag niet gespeeld. Ex celsior I gaat op bezoek bij P.V.V. (comb.) te Papendrecht. Nieuwerkerk a.d. IJssel. De toegang tot het feestterrein, waar verschillende volks spelen zullen worden georganiseerd door een comité, bestaande uit leden van de muziek- en zangvereenigingen, is voor eep ieder vrij. De muziekvereeniging D KJ^. geeft Maandagavond een concert in de^ muziek tent. Koninginnefeest Meercapelie. Het programma de feestelijkheden op 31 Augustus ter gelegen heid van den verjaardag van de koningin vermeldt voor de leerlingen der openbare school bij gunstig weer op het plein van 8 uur n.m. tot half negen, zingen van vaderlandsche liederen. Na afloop hiervan "«pi een lampion-optocht .worden gphouden. WEERBERICHT- Naar waarneming m den morgen 28 Augustus, De wijzer zonder pijlpnnt geeft dea stand van den vorigen dag aan Verwachting bot Zaterdagavond: Zwakke tot matige Oostelijke tot ZuJdeliji ke wind; helder tot bcht bewolkt, droof weer; iets warmer. Waterstand: Schoonhoven hoog water 1 40 u«e, 0 80 M Yreesrjvijk hoog water 3.20 uur, 1.34 M Keulen siand 2.93 M-, val 0.14 ML Maastricht 27 Aug. 40.80 M, ral 0.38 M. LuchtlemperatuvR. Dq températuzr bedroeg hedenmiddag 12 nnr in de schaduw: 71 graden Fahrenheit. 3 Vrijdag 28 Auguatué: Op 4 -Ö, on der Volle Maan Dinsdag 1 September. Wij willen hopen dat tijdens den zang m den optocht geen vuurwerk zal worden ontstoken, daar dit vaak tot minder pret tige gevolgen leidt Djigurteo Kozakken. Oudewater. Ofschoon het oorspronkelij ke plan. om de Djiguiten Kozakken aan het Koninginnefeest te laten medewerken, om financieele redenen niet kon doorgaan, te nu toch een oplossing gevonden, zoodat wy deze bekende rniters op 31 Augustas weer kunnen bewonderen. Op het voorma lige O-V.S. terrein aan de Nieuwe Singel zullen de voorstellingen worden gegeven. Zooals bekend zyn deze ruiters ojficie- ren van de voormalige Wit-Russische rui- terregimenten en staan ze onder Widing van Helman Remeleff. Landbouw winter cursus. Willige-Langerak. Er worden pogrt». gen m het* werk gesteld om te komen tol oprichting van een landbouw vrjlntercur- sus. De lessen zullen worden gegevêff dooi de bee ren J. A. Kooman alhier en F. cL Bogerd te Schoonhoven. Jubileum school. Willige-l-angerak. Ter gelpgenheid van het 10-jarig bestaan van de school met den bijbel, zal Maandag een kinderfeest worden gehouden. Dezer dagen heeft bij den landbou wer C de H. een zeug 25 levende biggen geworpen. Donderdagavond hield bet brand weerkorps een oefening met het brand- bluacbmateriaal. Alles bevond zich in goede toestand en ook met de brandkra- nen verkreeg men goede resultaten Te Amsterdam deed n marktkoopman die de nieuwe Markthallen had bezocht, bij de politie aangifte van de vermissing van f 930, De man weet niet of het geld verloren of gerold is. Te Rotteidam te een 3-jarig knaap je bij het speten in de straat, onder een wagen met melkbussen geraakt. In b^t zie kenhuis aan den Gooi singel te de jongen aan de gevolgen overleden. Te Eindhoven is een 4-jarig jongetje door een vrachtauto gegrepen. De jongen kwam in aanraking met het achterwiel, waardoor hij zulk een slag kreeg, dat hy onmiddellyk dood was. Naar ..De Tijd verneemt, zou een vrouw te 's-Hertogenbosch, die reeds eeni ge jaren verlamd was, een geval waarte genover de geneesheer en machteloos ston den, te Lourdes algeheele genezing hebbe® gevonden Te Miliedgeville in den staat Georgin brak in de staatsgevangenis oproer uit Gedurende vijf uur bleven de gevangen» aan het vernielen en lawaai maken. Zelfs staken zij hun beddegoed in brand. Bij hel herstellen van de orde met behulp der po litie vielen aan den kant der gedetineer* den een doode en 15 gewonden. Nabij het vliegveld van Versailles een jachtvliegtuig geland, dat daar doos een auto werd opgewacht. De piloot hseW de toesnellende menschen met een revol ver op een afstand TDIt lïtfrl WT* keaiMÉMMi 3 TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOW ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. SchoonAovtntthe Courant VRIJDAG 28 AUGUSTUS KM Suilcnlondschs •BijJragai In de gebieden, die door de \u!ksfront- xefeeering bezet zijn. grijpt de nationalisme- ring van de industrie steeds beslissender in het economisch le\en van het land in. De regeering wijst er'uildrukkelijk op. dat de staat slechts dan industrieën over neemt. wanneer de eigenaars of directeu ren hun bedrijven in den steek hcbjicn ge laten. wanneer de fabriek gesloten werd of wanneer de eigenaar de leiding van het bedrijf „uit eigen vrijen wil aan de ar beiders heeft overgedragen. Arbeiders in een dergelijk door de regeering overgenomen bedrijf vormen „een „gezamenlijke gemeen schap", die ut haar midden een afgevaar digde benoemt. Deze oefent op de leiding vau de onderneming directon invloed uit. Het meerendeel van de fabrieken en wa renhuizen, die in de wekeji van den bur geroorlog door den staat zijn overgeno men, liggen in Madrid en Barcelona; maar in vele gevallen heeft de staat ook in Malaga en Toledo in 'gvgrepen. De na tional teeering van vele belangrijke in- dustrieëéle ondernemingen in Spanje is hoofdzake'ijk een gevolg van militaire overwegingen. Do fabrieken, gelegen in de provincies, die trouw gebleven zijn aan de regeering, werken koortsachtig aan de vervaardiging van oorlogsmateraal en uit rustingsstukken voor de troepen van het Volksfront In welken hoogen mate een groot deel van de Spaansche industrie voor den bur geroorlog gemobiliseerd zijn, blijkt wel het best in Catalonië. Een verordening van de Catalaansche Generalidad houdt b.v. de volgende puuten in: 1. Er moet zorg gedragen worden voor de rege'ing der productie in die tak ken van irtdustrie, die op het oogen blik van minder belang zijn. Daaren tegen moeten alle industrieën onder- eteund worden, die voor den staat van groote beteekenis zijn. 2 Er zal een monopolie op den buiten- landschen handel worden ingevoerd, om aanvallen van buiten op de in wording zynde nieuwe economische ordening af te slaan. 8. Het grondbezit moet verdeeld wor den; de exploitatie van dit bezit vindt plaats door de Vereeniging van Boe ren. waarvan alle kleine boeren lid moeten zijn, in samenwerking met de peering. 4. Het Btedelijk bezit moot door verla- Madrid, 26 Augustus 1936. ging der huren in waarde vermin derd worden. 5. Electricit» water- en gasbedrijven alsmede de veikeersmiddc en worden gecollectiviseerd. 6. Umlerueiningen. die door hun leiders in den steek gelaten zijn, worden in bezit genomen en collectief geëxploi teerd. 7. *De arbeiders nemen de controle over de banken op zich. Hot einddoel is nationaliseering van het bankwezen. 8. De arbeiders nemen de control op zich over alle industrieën, die zich nog in particulier bezit bevinden. 9 Men moet het streven van d& werk- looze industrie-arbeiders, naar het land terug to keeren, ondersteunen, in de eerste p'aats door een prijs- verhooging der agrarische producten. En tenslotte wordt 10. De opheffing van de verschillende belastingen voorbereid, om daarvoor ip de pfaats een eenige belasting in l« voeren. De commissie voor de Nationalis eering van de Industrie in Madrid maakte dezer dagen bekend, dat het haar gelukt was, het productie proces ip vliegtuigfabrieken weer in zooverre te organiseeren, dat dagelijks een vliegtuig de werkplaatsen kan verlaten. Bovendien zouden er dagelijks honderden vliegtuigbommen kunnen worden vervaar digd. Ook^de Madrileensche tram en on- dergrondsche spoorweg hebben het bedrijf weer hervat; het bedrijf wordt 'met behulp van de arbeiders en personeel van de Commissie tot Nationaliseering geleid. Under de zakelijke ondernemingen, waarin de staat ingegrepen heeft, bevin den zich: 90 werkplaatsen voor auto-repa raties; 60 frma's, die in auto's handelen; 30 fabrieken voor de vervaardiging van radio-apparatón en onderdeden daarvan; 30 fabrieken voor de vervaardging van automobiel-onderdeelen; 23 juweliers- en goudsmidszakep; 60 chemische laborato ria; 20 uitgeversmaatschappijen van dag en weekbladen. Verder wordt d« geheele couranten papier-industrie gecontroleerd. Bovendien 10 fabrieken van metalen bedden, 41 ko- lenopslagplaatsen, 8 patronenfabrieken en tenslotte nog eetn groot aantal hout-, springstoffen-, wapen- en motorenfabrie- ken. suikerraffinaderijen, garages en on dernemingen. die zich bezig houden met den bouw van vliegtuigen. HET BESTELLEN VAN PATRONEN. Bij hot bestellen van patronen steeda opgeven het nummer, dat gedrukt staat onder de afbeelding en de verlangde maat. Daar bij dezen patronendienst niet met administratie- en incassokosten wordt ge rekend, kunnen alleen patronen geleverd worden na ontvangst van het daarvoor opgegeven bedrag De prijs van de patronen staat bij de afbeeldingen aangegeven Men kan het be drag overmaken per postwissel, in postze gels of gireeren op postrekening 13763 aan de redactie van dit blad. Bestellingen van Knippatronen, welke Donderdag niet in ons bezit zijn, kunnen eerst in de volgende week in behandeling komen. MIDDAGJAPON VOOR KOELE NAZ0- MERSHCE DAGEN. Succespatroon VKK 1917 Prijs f 0.35. Dunue wollen geruite stof met een re- fers-kraag en wijd uitslaande manchetten xan de gludde mouwen van effen stof Het lijfje heeft 'n f linken overslag, die met een punt op het linker voorpand wordt beves tigd, b.v met een drukknoop. Aardige hou ten knoopen worden als garneering ge bruikt op boven- zoowel als rokdeel. De mouwen zijn ingezet en hebben een slui tend model. Driebaansrok en achterbaan toet figuurnaadjes. Patronen in de maten 40424446. STRANDJAP0N. Succespalroon VKK 1928. Prijs f 0.35. Deze wit linnen japon te zeer geschikt •m aan zee gedragen te worden op warme zomerdagen of wol in bosch of hei in do vacanliewekon. Inplaats van effen linnén kan men met evenveel succes een kleur kiezen De stiksels lang$ de puntige re vers, armsgaten en de céintuur moeten In VKK 1917 VKK 1928 afstekende kleur gehouden worden, b v wit met roode, en blauw met witte stik sels, enz. i Het lijfje, dat in het midden met khoo- pen in de kleur van de stiksels sluit, is ta melijk a ingesloten en heeft daarom van de tui i uit een paar figuuruadea. De rok HOEDEN. Midden zomer vraagt groote hoeden om het gelaat een wéinig te beschermen tegen al te opdringerige zonnestra len. De modellen zijn vol af wisseling en geven nu eens een nagenoeg platte bol aan dan weer komen ze de nor male vorm nabij De. randen zijn slechts weinig geheel recht, meestal geven zij een mooie golvende lijn weer, w'aardoor het gelaat over schaduwd wordt, zooals hel model ^inks onder te zien geeft. Een garneering van kleine bloemen wordt langs de bol gehecht. De hoed bo ven is van wit panamastroo en heefl een wildleeren gar nituur. Boven ziet men een soort chasseur model, waar van vóór- en achterzijde naar omlaag gebogen zijn, terwijl de rechter hoed aan de onderzijde van soepel slroo is en behalve een toefje bloemen een bandfluweel om den bol heeft. heeft aan de rugzijde één baan met kleine naadjes en een voorbaan met twee opge stikte stolpplooien, die vanaf de knie uit springen. Patronen in de maten 404244 en 46 KALFSKOTELETTEN". 500 gram koud kalfsvleesch, 1 eetlepel bloem, peper, zout, noot. 1 eetlepel fijn gehakte peterselie, 35 gram boter of mar garine, 3 a 4 d.L. water en jus of water 2 bouillonblokjes, 1 ei en paneermeel. De boter wordt gesmolten, bloem toe voegen en roerende met elkander vermen gen, daarna met kleine scheutjes tegelijk de vloeistof en alles roerende laten door koken. Hei vhesch en uitje worden ge malen of zéér fijn gehakt en met de peter selie. zoui en kruiden in het sausje ge daan. daarna op een platte schaal nitge- spn-id om koud te worden. Is de mas.-a koud en stijf, dan worden de coteletten gevormd ongeveer peervormig, waarna in hel smalle uiteinde een pypje macaroni wordt ges oken en men ze daarna in ge klopt ei en paneermeel fOif en telkens en" kele tegelijk goudbruin bakt in heet fri tuurvet. Voor het opdienen wordt om de pijpjes macaroni een klein ..manchetje" geschoven, dat de slager wel kan leveren, of anders knipt men zelf een opgevouwen reep papier aan franje. TOMATEN MET HAM. 4 groote tomaten, 125 gram ham, 30 gram margarine, paneermeel. 1 eetlepel gehakte peterselie, zout, .broodkruimels. Tomaten met schoone doek afwrijven en de bovenkant met scherp mes (tomaten- mes) afsnijden, uithollen met theelepeltje, doch zoó, dat de schil niet stuk gaat. Pulp io een stee pannetje doen en vermengen met de zeer fijn gehakte ham. peterselie, zout en één a twee eetlepels kruim van oud brood, waarna de massa in vieren wordt gedeeld en alle tomaten gevuld wor den. Op iedere tomaat komt een stukje bo ter en er wordt wat paneei meel over ge strooid, daarna worden ze in een vuur vast schoteltje pl.m. 20 minuten in de oven gep'aa'st. Serveeren op snPedies toast of gebakken brood. WENKEN. Shautungjaponnen of blouses moeten steeds geheel droog gestreken worden op den verkeerden kant. Voor het oppersen van kleedingstukken zijn (evenals voor het strijken) een goed overtrokken strijkp ank en een mouwen- plankje noodig. evenals een oude hand doek. die in het water uitgewrongen en op de te behandelen kleedingstukken ge legd wordt. Men moet een flink heet ijzer hebben, zonder dat het evenwel de onder- ltjrgende stof zal schroeien en moet niet heen en weer strijken, doch neer persen en telkens de doek oplichten om de stoom te doen ontsnappen. De doek, waarop ge perst wordt, moet "steeds nat gehouden worden. Kragen van manleis en heerencostumes worden dikwijls vuil en vettig, lang voor dat men het kleedings'tuk zelf onderhanden moet nemen. Men neemt voor het reinigen een lapje, gedrenkt in wat benzine (buiten behandelen) of tetrachloofstof, dat nici ont vlambaar is. Het is beter om de kragen meermalen te reinigen en wel zoodra ze de eerste kenleekenen vertoonen, dat reini ging gewenscht is. LET OP DE HOUDING VAN UW KIND! Bij een zeer groot aantal kindi-ren kan men een opvallend slechte houding w aar- nemen. Vele schoolgaande kinderen zitten met krommen rug te lezen of te werken en deze slechte houding wordt eon gewoonte. In de meeste gevallen is het begin hiervan reeds in de prilste jeugd la vipden en ge deeltelijk reeds een gevolg van .iet verkeerd dragen en vasthuoden der kleintjes. Voor al kinderen, die hard groeien en niet al te sterk zijn, missen de kracht rechtop te zitten en neigen tot voorover loopen. Ouders, die dit constateeren, kunnen niet vroeg genoeg ingrijpen en beginnen met de kinderen er herhaaldelijk aan te herinneren rechtop te looppn en te zitten. Gymnastiek opder deskundige leiding uit gevoerd is in ve'e gevallen noodig, waar door de ruggegraat sterker wordt en het kind tevens leert zijn spT'eren meer te be- hecrschen. KONINGIN EN PRINSES TE ENSCHEDE. Bezoek aan de tentoonstelling. Enschede heelt zich Donderdag ver heugd in een bezoek van de Koningin en Prinses Juliana. Het bezoek, dat geen officieel karakter droeg de Koningin had den wensch te kennen gegeven, dat door de burgerij geen hyzondere uitgaven zouden worden ge daan gold m de eerste plaats de ten toonstelling „t Volle Profijt", doch de vorstelijke personen hadden tevens 'het voornemen, in den namiddag Enschétlê's nieuwe stadhuis te bezichtigen. Koningin en Prinses, die van klein ge volg waren vergezeld, en van Het Loo kwamen, arriveerden met het salonrijtuig. gekoppeld aan den D-trein van 2.20 uur. Aan het station waren Ier ontvangst aanwezig de Commissaris der Koningin in Overijssel, mr. A. E. baron vau Voorst tot Voorst en de burgemeester van En schedé. de heer J. J. G. E. Rückert. Op het Stationsplein hadden zich dui zenden belangstellenden achter de afzet tingen opgesteld en toen de Koningin en de Prinses verschenen, klonken er van alle kant spontane toejuichingen. Motor rijders van de Enschodésche politie reden ter Veerszijden van de Koninklijke auto. In langzaam tempo werd via Parkweg. Tubantiasingel, Lasondersingel en H. B. Blijdpnsleinlaan naar het tentoonstellings terrein gereden. Langs de geheele route van vele huizpn was de driekleur ge stoken stonden lange rijten belangstel lenden. Voortdurend klonk gejuich en de landsvrouwe en haar dochter werden niet moede, deze spontane uitingen van blijd schap en enthousiasme vriendelijk wui vend te beantwoorden. Op h"t tentoonstellingsterrein waren uitgebreide ordemaatregelen getroffen en toen de stoet- hier was aangekomen en de vorstelijke personen de auto hadden ver laten, boden twee jongedames aan de Prinses bloemen aan Nadat de leden van het tentoonstellings- bestuur aan Koningin en Prinses waren voorgesteld, begon de rondgang over het terrein. Koningin en Prinses namen met groote belangstelling van alles kennis. Van de ten toonstelling ging de stoet naar het stad huis. toegejuicht door de groote menigte, welke zich langs de straten in de binnen stad had geschaard. Op het stadhuis wer den de Koningin en de Prinses geleid naar de ontvangstzaal, waar 't dagelijksche bp- stuur van de gemeente en de leden van bijna alle raadsfracties aanwezig waren. Burgemeester J. J. G. E. Rückert hield een toespraak, waarin hij den vorstinnen dank zegde v.oor haar bezoek, dat de ge meente op hoogen prijs stelde. De Koninpin spreekt. De Koningin sprak er haar voldoening over uit, dat zij weder in de gelegenheid was Enschede te bezoeken en het nieuwe raadhuis in oogenschouw te kunnen ne men. H M sprak voorts haar waardeering en die van haar Dochter uit over de ten toonstelling ,,'t Volle Profijt", welke den bezoeker een duide ijk bewijs geeft van Twenlsche durf en doelbewuste volharding den moeilijken strijd, die het gevolg was en gedeeltelijk nog is van dq algemee- I ne economische inzinking. De J&oningin dankte voor de geestdriftige en hartelijke onUangst en zeide, dat in een tijd zooals wij thans beteven elkeen meer dan ooit beseft voor alle- vaderlander te zijn. ..Moge," zoo ooi de Koningin, „de laaie volharding van Enschede en van ge heel Twente, als eenmaal betere tijden aas breken, beloond worden door een alles, zins voorspoedige toekomst." Vertrek vaji de Koningin m de Prinses. Nadat de Koningin en de Prinses zich geiuimen tyd op zeer hartelijke wijze had den onderhouden met burgemeester, wet houders en raadsleden, steeg buiten een luid gejuich uit de menigte op, toen de Koningin en Prinses Juliana op het bal- con van het stadhuis verschenen. Spon taan hief men het Wilhelmus aan, de vormelijke bezoeksters met hartelijk hand. gewuif dankten. 4 an het stadhuis reden de vorstinnen naar het station, vanwaar zij met den D- trein om half zes naar - Apeldoorn ver. trokkeq. INDIE'S NIEUWE LANDVOOGD. Naar Batavia vertrokken. "Woensdagmiddag is uit 'S-Gravenhage (van hel station Staatsspoor) de nieuwe gouverneur-generaal van N'ederlandsch- Indië, Jhr. -Mr. A. \Y. L. Tjarda van S.ar- kenborgh Stachouwer, met zijn eehtgte- noote en twee dochters per speciaJen boot trein naar Genua vertrokken, om zieb daar in te schepen op de „Johan van 01- denbarnevclt". Onder do velen, die aanwezig waren bij het vertrek, waren de minister van kolo niën. dr. H. Colijn en de secretaris vau het departement, jhr. mr. Six. De nieuwe gouverneur-generaal onder hield zich geruimen tijd met minister Go- lijn en daarna met verschillende andere personen. In den boottrein waren twee wagens speciaal voor den nieuwen gouverneur be stemd, een eersteklas wagen van de Rhein- gold express en een slaapwagen van do Milropa. Toen tegen half vier de nieuwe gou verneur zich met zijn familie op het per» ron vertoonde, klonken luide hoera's. Jhr. Van Starkenborch nam met een handdruk afscheid van minister Colijn en de andere officieel© personen, en besteeg daarna den gereserveerden wagen. DE LEK EISCHT WEER EEN SLACHTOFFER. Jongeman te Culemborg verdrtmke» De 20-jarig(u letterzeter C. Stavaot, uit Culemborg was Donderdagmorgen in df Lek gaan zwemmen. Een bakenmeester, die wat later, i* ver band met zijn werkzaamheden, op de Lek voer, zag op een krib een pakje kleereD liggen en daar in de omgeving niemand te bespeuren viel, lag het vermoeden voor de hand, dat de zwemmer was verdron ken. Spoedig bleek, aan wten de kleeren behoorden. Stavast ging wel vaker des morgens in de Lek zwemmen. Vergeefs heeft men getracht, door dreggen het lijk te vinden. MOTORSCHUIT GEZONKEN. Twee personen om het lévei» gekomen. Woensdagochtend vervoerden 2 land bouwerszoons. de 20-jarige J Bakkei J. Mzn. en de 23-jarig© J. Silver Lzn^ per motorschuit een lading tulpen van Luljebroek naar Grootebroek (NoordjHol- land). Toen zij des middags om half vier nog niet waren teruggekeerd, bcgoa men zich ongerust te maken. De politie trok op onderzoek uit en vond op de zoogen. „Tocht", een breed vaarwater bij Lutje broek het dekzeil en een deel van de la ding van de boot aan de oppervlakte drij ven. terwijl het wrak op den bodem werd ontdekt. Bij liet dreggen werden kort na elkaar de lichamen van de beide opvaren den opgehaald. Men heeft nog geruimen tijd getracht met behulp van een Zuur stofapparaat de levensgeesten op te wek ken, maar vergeefs. De oorzaak van het gebeurde is nog niet bekend. Mogelijk is dat de schuit te diep geladen was. Ook is niet uitgesloten, dat de boot water heeft gemaakt bij- liet passeeren van een ander vaartuig. Ook kan het dekzeil losgewaaid en het vaartuig, bij een poging om dit weer vast te maken, gekapseisd zijn. Nié mand heeft iets van het ongeval bemerkt KAR DOOR TREIN GEGREPEN. Woensdagmiddag wilde de landbouwer W. Lempkes met twee wipkarren den on- bewaaklen overweg tusschen Wildervank ?n Wildervankster Dallen passeeren. Juist naderde eeu trein uit de richting Wilder vank. De eerste kar. waarop Lempkes ge zeten was. kon nog vrij pa^seeien, de twee de kar werd door de locomotief gegrepen. Door den lievigen schok werd de voer man van den wagen geslingerd, ate gevolg waarvan hij ernstige inwendige kneuzingen opliep. Het slachtoffer is naar zijn woning vervoerd. Vermoedelijk is een dor ribben in een long gedrongen, waardoor levens gevaar niet uitjseslet/m is,

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 2