1 SHAG NG PEN )TELS De Spaansche burgeroorlog. ENBONS EEP EN VAN WWIT Igbaar! i Kerk en School Plaatselijk Nieuws ERDE SSUtSk ooten hoven ZELlKiMODa CR ONZE HANDEL. Geen vorderingen aan het Noordfront. Irun nog niet genomen. MAANDAG 31 AUGUSTUS 1S36 ACHT BLADZIJDEN. TITULESCU. sgraaf bui- uitvoer als te I cMiM vooWietd gcstaaa imiddelen rtikelen Elastieken talickt i loslatten* ■tier ij IMfM LCCU de beste atef HL— f l.tO - 1.95 hij feuille. nister nescu. Het feuille f 0.80 - 1.25 IEDER Gulden bij verlies van een adderen vinger. De verzekerde moet in het bezit zijn van een poüa NED. HERV. KERK. Beroepen te Wijngaarden de heer J. Harrevelt, Gandidaat te ’s-Gravenhage. Bedankt voor Middelharnis Ds. K. v. d. Pol te Wijngaarden. op hen Ze zul- Adverenttén: 1-6 regels 1.3® elke regel meer 0.20; derde plaatsing hal ven prijs. - Adver- tentiën wtirden gratis ge plaatst in „De Gorcumer*" ROEMEENSCHE REGEERING AFGETREDEN. Titulescu gaat heen. De Roemeensche minister-president, Ta tarescu, heeft Zaterdagmorgen te Sinaja Toledo in gevaar. In de stad Toledo heerscht een angsti ge spanning. De gouverneur van de provincie Tole do, José Vega, verklaarde, dat de bezet ting in deze stad met nijpende voedsel- schaarschte te kampen heeft. De levens middelenvoorziening door middel van vliegtuigen is grootendeels mislukt, daar de pakketten meerendeels buiten de muren terechtkwamen. Er bevinden zich in het Alcazar onge veer 1300 personen, waaronder circa 300 vrouwen en kinderen. Deze zijn onderge bracht in de kelders en ondeitaardsche ruimten. Verscheiden hunner 'mojeten om gekomen zijn als gevolg van de instortin gen, die voortdurend plaats hebbeh na een bombardement. De voornaamste gevel is reeds inge stort, Generaal Queipo de Llano heeft voor de radio medegedeeld, dat een in de pro vincie Toledo opereerende kolonne twee bataljons volksfronttroepen volledig ver nietigd, een derde met kader en een groote hoeveelheid materiaal gevangen genomen heeft. De vijand had 200 dooden op ’t ter rein achtergelaten. De generaal verklaar de verder nog, dat 7 officieren van het garnizoen van Alcala, alsmede 150 vrou wen, die tot de aristocratie behooren, zijn gefusilleerd. Kort daarna deelde het hoofdkwartier der nationalisten te Valladolid mede, dat troepen van het vreemdelingenlegioen Oro- pesa, een belangrijk strategisch punt in de provincie Toledo, hebben ingenomen. Daarbij namen zij een geheel regiment van het volksfront, met alle officieren gevan gen en maakten voorts kanonnen, munitie, en transportmateriaal buit. Regeering lijdt grOote verliezen. Na de bloedige verovering van Oropesa, hebben de troepen den ona^arsch voortge zet met de inneming vate^’eraleda de la Mata, zoodat de patriotten, die van het Zuid-Westcn in de richting Madrid op rukken, thans op 110 K.M. van de hoofd stad verwijderd staan. De verliezen der regeering schijnen zeer groot te zijn. Met name de „vliegende colonne” (havenar beiders van* de Oostkust' die in ijltempo de na den val van Badajoz oprukkende patriotten tegemoet trokken) schijnt zwaar getroffen. Men maakt melding van drie honderd dooden en tallooze gewonden, ter wijl ongeveer honderd soldaten gevangen zijn genomen en veel oorlogsmateriaal is buitgemaakt. Verschijnt: Maandag, Woensdag en Vrijdag Prijs bij vooruitbeta ling voor Schoonhoven per 3 'naanuen 1.25p. post f 1.50 Met verzekering 15 cents meer Men moet niet den ken, dat wanneer onze handelsmissie in Zuid-Amerika komt, de bewoners zullen Door de gemeente-politie ie zwer vende aangetroffen een jongetje uit Rot terdam. Het knaapje is op transport naai zijn ouders gesteld. Commissaris van der Marei geridderd. Gorinchem. De heer W. van der Marei, commissaris van poliite, is hij kon. be- sluit benoemd tot ridder in de orde va» Oranje-Nassau. Oranje-Nassaoorde. Gorinchem. De bronzen eere-medailk der Orde van Oranje-Nassau is toegekend aan d enheer D. Keynemans, wonende te Vuren, brander aan de Waalbaksteenfa* briek Heuff en Co. alhier. Lekkerkërk. Zaterdagmorgen omstreeks 12 uur brak brand uit in een aan den dijk staande rietschelf van den rietdekker Graafland. Gelukkig was het bladstil; de brandweer was den brand spoedig mees ter. Oorzaak onbekend, waarschijnlijk een gedachteloos weggeworpen sigaret Vrijdagmiddag zijn de nieuwe toren klokken in onze gemeente aangekomen. Het is een fraai stuk werk. En wanneer men de oude klokken er bij vergelijkt, dan is het geen wonder dat deze zoo’n licht geluid lieten hooren. Zaterdag zijn ze op de nieuw vervaardigde kiidstoelen bij de torendeuren neergezet. Na de feestelijke iniuiding en de overdracht aan het ge meentebestuur zullen ze in den toren ge plaatst worden. Het wijzerbord aan de Noordzijde en du beide wijzers zijn van electrisch Mcht voor zien. Het voldoet uitstekend. Te hopen ia, dat ook de drie andere borden spoedig dezelfde verandering zullen ondergaan. Reeuw ijk. Het stelen van rijwielplaatje» in deze gemeente duurt nog voort. Thans werd ten nadeele van mevr. F. V- d. V« het rijwielplaatje met etui van haar fiets gestolen. Op den ’s-Gravenbroekscheweg ont stond een aanrijding tusschen drie wiel rijders. De heer L. H. viel en geraakte met zijn rijwiel in de wetering. Spoedig was hij weer op den wal geklauterd, waarna ook zijn fiets op het droge werd gehaald. Gevonden: Een witte dameshoed; te bevr. bij den veldwachter J. Wondergenv In de Breevaart nabij de Reeuwijk- schebrug zalen twee hengelaars, de 58- jarige F. H. M. P. uit Rotterdam en zijn zoon in een roeiboot te visschen. Waar schijnlijk doordat de twee mannen aan één kant in de boot gingen staan, kantel de deze en geraakten beide personen te water. Men had het ongeval opgemerkt en eenige omwonenden voeren met bootjes te hulp. Beide drenkelingen, die de zwem kunst niet verstonden, werden behouden in een boot gehaald en aan wal gebracht. Men heeft de beide mannen van drogt kleeren voorzien. De heer J. de Gaas, hulpbesteHer M de Posterijen, is per 1 Sept. a-e. wegenu het bereiken van de leeftijdsgrens uit zijn functie ontslagen. De heer De Gans was gedurende 35 jaren als hulpbeeteller 1» dienst. afgehaald worden bij den heer Hann—i, tegen inlevering van lot no. 95. De vereeniging bood den directeur «en bloemenmand aan en iemand uit het pu bliek gaf den directeur een ruiker bloe men. Woensdag zal de muziekvereen. een rondgang door de gemeente maken, na eerst op de muziektent eenige liederen ta hebben gespeeld. A mei de. De postduivenvereniging „De Snelvlucht” hield Zaterdag een wedvlucht met 44 oude en jonge duiven vanaf Eind hoven (afsfand 68 K.M.). Prijzen als volgt: 1, 2, 7r8, 11 en 14 Jac. Verheij; 3, 4 en 10 Herm. Streefkerk; 5 en 1’5 M. van Leer; 6 G. van Middelkoop; 9 en 12 H. de Gans; 13 J. van Gelderen. Gelost om 1.30 uur. Eerste duif 2.41.18 uur; vijftien de duif 305.02 uur. Vrijdagmiddag inhor- ven voor Weert. De chauffeur P. V., die Zaterdags avond in Nieuwpoort aan een automaat eenige reepjes chocolade wilde koopen, trok zijn hand niet spoedig genoeg terug, met het gevolg, dat het laatste lid van zijn rechterpink ibijne werd, afgekneld. Na in Ameide te zijn aangekomen, stelde hij zich onder geneeskundige behandeling. De muziekvereeniging „Unie" gaf Zaterdagavond voor een groot aantal be langstellenden op het Dorpsplein te Le» mond een concert. Capelle a.d. IJssd. De heer A. Rooden- burg, wonende aan 'den ’s-Gravenweg had het ongeluk te vallen; ingeroepen medi sche hulp moest een beenbreuk oonstatee- ren. Ameide. Zaterdagavond gaf de Ghr. Muziekvereen. „Crescendo”, onder leiding van haar directeur, den heer Klemann, een concert in de muziektent op den Dam. De stukjes werden keurig uitgevoerd, het geen wel bleek uit het applaudiseeren. Aan het vaandel prijkten de prijzen, welke op het Nat Concours te Leusden werden behaald, nm.l. een zilveren lau werkrans en een zilveren lauwertak. Bo vendien werd een directeursprijs van f 10 gewonnen. Na het concert werden elf bloe menmanden verloot; één ervaa kan nog ITALIË KAN 8 MILLUOEN MAN MOBILISEEREN. „WIJ MOETEN STEEDS STERKER WORDEN,” ZEGT MUSSOLINI. Aan het eind van de groote leger-ma- noeuvres in Italië heeft Mussolini te Avellino een rede gehouden, waarin hij de problemen „oorlog” en „vrede” uiteenzette „Morgen,” aldus Mussolini, „zullen in de vlakte van Volturana voor Victor Ema nuel III, koning van Italië, keizer van Ethio pië, meer dan 60.000 manschappen, 200 pantserauto’s, 400 kanonnen, 400 mortie ren, 3000 machinegeweren, 2800 camions defileeren. Dit machtig schouwspel geeft nog maar pen zeer gering gedeelte te zien van het totale aantal manschappen en krijgsmid- delen, waarop Italië nu kan rekenen. Het is niet in weerwil van den oorlog in Afri ka, maar juist tengevolge van den oorlog in Afrika, dat alle krachten van het Ita- liaansche leger sterker zijn dan vóór dien oorlog. Wij kunnen elk oogenblik binnen een kort tijdsbestek en op een eenvoudig hevel acht milliopn man mobiliseeren. Het Italiaansche volk moet weten, dat zijn binnen- en buitenlandsche vrede be schermd wordt en daarmede ook de vrede der wereld. Terwijl wij de dwaasheid van een eeuwi gen vrede van ons afwijzen, wenschen wij met allen den vrede en zijn wij bereid on ze volledige bijdrage en medewerking voor het werk van den vrede onder de volken te verleonen. Nu de bewapeningswedloop niet meer tegen te houden is, kan voor den Italiaan het wachtwoord slechts zijn: wij moeten srerk zijn, wij moeten steeds ster ker zijn. Wij moeten zoo sterk zijn, dat wij aan alle gebeurtenissen het hoofd kun nen 'bieden en de toekomst, hoe die ook zij, fier in de oogen kunnen zien.” Mussolini besloot als volgt: „Zwarthemden, sinds de laatste groote manoeuvres zijn twaalf maanden verloo- pen, maar hoeveel is er daarna geschied en hoeveel geschiedenis is er sindsdien gemaakt! Alvorens ik dit overzicht eindig, vraag ik u: Hebben wij alle oude schul den vereffend? (Enthousiaste kreten van het publiek). Hebben wij tot op heden toe den juisten weg bewandeld? (Opnieuw in stemmende uitroepen). Welnu, ik zeg n en beloof u: zoo zullen wij handelen, mor gen en altijd.” OOK DIENSTPLICHTVERLENGING IN HONGARIJE? Volgens berichten rrit invloedrijke krin gen in Hongarije, verwacht men daar, dat Hongarijp ten aanzien van zijn dienst plicht, binnenkort dezelfde maatregelen zal nemen als Duitschland getroffen heeft. Aan de as. conferentie der Kleine En tente wordt in verhand hiermede een groo- tere beteekenis toegekend, daar deze het standpunt van de drie staten tegenover deze plannen nader zal bepalen. den koning het ontslag van het geheeje kabinet aangeboden. De koning aanvaardde het ontslag en droeg aan Tatarescu de vorming van een nieuwe regeering op. Nog Zaterdga is Tatarescu in zijn op dracht geslaagd. In het nieuwe kabinet is hij zelf minister-president zonder porte- Vice-premier is Incouletz en mi-' van buitenlandsche zaken Anto- De oorzaak van zijn verdwijnen uit de regeering schijnt te zijn, dat het nieuwe kabinet in staat moest zijn, alle geweld dadige bewegingen zoowel van uiterst rechtsch als van linksch te onderdrukken. Daarom meende Tatarescu, dat hij zich moest spenen van de medewerking van Ti tulescu, wiens dreigement in Juni, dat hij zou aftreden wegens de troebelen, door de fascisten verwekt, het gezag der jggjge regeering zou hebben ondermijnd. Antonescu, de nieuwe minister van tenlandsche zaken, is gezant te Parijs ge weest en was tijdens den oorlog verbon den aan den generalen staf van Franchet d’Esperey. Hij was de eerste, (die toen per vliegtuig een verbinding tot stand bracht tusschen het Fransche leger in het Oosten en het Roemeensche hoofdkwartier te Jas sy. Te Parijs heeft hij begin van dit jaar de handelsaccoorden geteekend. enkele landen, hoofdzakelijk Duitschland en Engeland en het zijn juist deze landen, die terwille van de eigen werkverruiming, veel in eigen land gaan produceeren, wat zij vroeger van andere landen betrokken. Daardoor loopt onze export terug. Waar wij een prachtig arbeidsveld von den in de eigen omgeving, hebben wij dit terrein grondig bewerkt, want daartoe be hoefden wij slechts geringe kosten te ma ken Het doordringen in verder afgelegen streken kost heel wat meer moeite, geld en risico! Doch wij hebben niet voldoende vooruitgezien. Wij hebben gedacht, dat al-, les weer zou terugkeeren langs de lijnen, die onze voorouders voor ons hebben uit gestippeld. Nu gaan wij, schoorvoetend, onze lijn ombuigen en zenden een com missie naar Zuid-Amerika. Nu gaan wij heel veel geld besteden aan het bewerken van andere gebieden, nu wij dit geld moeilijk bij elkander kunnen brengen. In de tijden van overvloed, hebben wij het andere gebied aan anderen overgelaten. Nu zullen de te brengen offers heel wat Zwaarder zijn dan toen. Nu de economi sche wereldoorlog zoo fel woedt, zullen de anderen zich niet uit hun veroverde positie laten jagen, ken, uai wanneer vuw uauucinm Zuid-Amerika komt, de bewoners juichen; ^Hoera, daar komen de Neder landers,.— wij hebben zoo lang gewacht! Nu begint de victorie.” len wagen: „Wat hebt ge aan te bieden, wat zijn uw prijzen, welk crediet kunt ge ons geven en wat mogen wij nog meer van u verwachten.” En wanneer wij dan min der brengen dan de Amerikanen, de En- gelschen, de Duitschers, dan zal men ons laten Vertrekken met vriendelijke woor den, maar zonder orders. Wij moeten dus zorgen voor, lage prij zen, goede kwaliteit en zuï|en ook bij on ze klanten moeten koopen. Zeker zpllen we offers moeten brengen, om iets van. het verlorene terug te krijgen. 1 fr De toestand fn Spanje heeft nog geen verandering van betpekenis ondergaan. Nog steeds duurt in het Noorden de strijd om de stad Irun voort. Heel wat bloed is daar reeds vergeefs gevloeid, want na tal van verwoede aanvallen der opstandigen, die door het heldhaftig veidedigingswerk der regee rings! roepen alle werden afge slagen, is de positie der nationalisten om de stad nog vrijwel ongewijzigd. Nachtelijke aanvallen. Na de sedert drie dagen doorgevoerde actie begonnen de nationalisten Vrijdag avond om elf uur den eersten grooten nachtaanval op het Irunfront met het klaarblijkelijke doel om koste wat het wilde San Marcial, de sleutelstelling van Irun, in handen te krijoen. Na twee en een half uur van verbitterden strijd scheen de aanval met succes bekroond te worden, aangezien de munitie van de re- geeringsmilitie uitgeput raakte. Doch de nationalisten bleken aan hetzelfde euvel te lijden, waardoor zij gedwongen werden hun opmarsch uit te stellen. Zij konden zich alleen in wat vooruitgeschoven stel lingen vestigen, die de heuvel van San Marcial van verscheidene zijden insluiten. De munitie-aanvoer naar de regeerings- ailitie schijnt moeilijker uitvoerbaar, om dat de straat van Irun naar het fort door de vijandelijke artillerie' onbegaanbaar gemaakt is en anderzijds ook omdat in Irun zelf gebrek aan munitie is. Na deze verwoede gevechten was om 3 Unr in den morgen San Marcial nog steeds te het bezit van de volksfronttroepen. Sindsdien is het wat rustiger geworden op dit strijdtooneel. De nationalisten heb ben intusschen versterkingen ontvangen, doch hun pogingen om zich van Irun meester te maken, hebben hun reeds zoo veel mannen gekost, dat zij naar het heet, thans van plan zijn de stad zoolang te bombardeeren, tot zij zich overgeeft. Successen van De Llano in Toledo. Met wat meer succes hebben de opstan delingen de laatste dagen gestreden in de provincie Toledo. No 7703 ACHT BLADZIJDEN. MAANUAü 31 AUGUSTUS 1036 88e JAAITOftNO NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT I SCH00NH0VEN5CHE COURANT 1 Telef. 20. Tel.-Adres: Vannooten. S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. 1 ABONNE’S, die *ich *an once administratie opgeven voor de verzekering, zijn volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, ite oaaa Gulden bij levenslange AflG Gulden biJ Qftft Gulden bij verlies QAA Gulden bij verlies Ifïn Gulden bij verlies /r/x - -1- ZuuU ongeschiktheid. VVV overlijden. JUU van hand of voet, 4VV van een oog. IVV van een duim. QU Spoedige bijeenkomst der commissie. De diplomatieke medewerker Van de „Morning Post" meldt, dat het beskuit der Italiaansche regeering, om den luitvoer van wapens naar Spanje te verbieden, de eerste fase van de niet inmengingsonder- handelingen afsluit en dat hiermede de grootste moeilijkheden zijn overwonnen. Er bestaat thans hoop, dat de eerste zit ting van de desbetreffende internationale commissie, reeds in het einde der volgen de of het begin van de daarop volgende week kan plaats hebben. Daar verwacht kan worden, dat de commissie zich zal bezig houden met alle aangelegenheden, die den toestand in Spanje betreffen, zal zij ook wel de vraag onder de oogen zien, hoe de burgeroorlog wat minder wreed en beestachtig kan worden gemaakt. feit, dat Titulescu, die de porte- van buitenlandsche zaken in alle kabinetten sedert October 1932 beheerde, geen deel meer uitmaakt van het nieuwe ministerie, heeft te Boekarest groote sen satie verwekt Het Internationaal Landbouw-Instituut te Rome heeft een onderzoek ingesteld naar het verloop van den internationalen boterhandel. De uitkomst van deze studie wijst uit, dat de algemeene daling op de internationale botermarkt nog aanhoudt, maar dat toch 1935 een verbetering aan toont ten opzichte van 1934. De handel is vlotter geweest met hoogere prijzen; in enkele landen is een productie-verminde- ring ingetreden. De zeven toonaangevende boter-invoerende landen (Engeland met Ierland, Duitschland, België, Frankrijk, Zwitserland, Canada en de V. S.) die cir ca 94 pGt. van den totalen boter-invoer voor hun rekenig nemen, zagen dien im port in 1935 stijgen. Engeland neemt on geveer 85 pGt. van den wereldinvoer van boter tot zich. Duitschland betrok in 1935 circa 71.000 ton boter tegen 61.763 ton in 1934. Daarvan bedroeg hetgeen in Duitsch land door Nederland werd geimporteerd 11.821 ton, wat 17 pCt. minder is dan in 1934 het geval was. Nederland is het vierde boter-export- hind ter wereld en het tweede van Euro pa. In 1935 hebben wij geëxporteerd 46.786 ton, wat bij een totalen wereldex- port van .ongeveer 600.000 ton slechts 7.5 pCt. uitmaakt. En daarvoor zijn wij, zooaks gezegd, het vierde exportland van boter in de geheele wereld. De Nederland- acbe export is dus een kleine fractie van de geheele wereld-handel! Hoe kleiner die fractie, hoe gemakkelijker het moet vallen om dien export op te voeren. Met energie, met wat kapitaal en met steun van de overheid, moet in deze richting iets te be reiken zijn. Het derde boter-exportland is Australië. Het komt dus één plaats voor ons en diens export is 104.549 ton! Deze export is bij 1934 gedaald met 7.389 ton. Denemarken komt op de tweede plaats met 138300 ton, terwijl Nieuw-Zeeland, dat met nummer één pronkt in de rij van de landen, die boter uitvoeren, op een ex port kan wijzen van 141.703 ton! Ons land heeft zich ingesteld op slechts KERK EN NATIONAAL-SOCIALISME. Gaat Hitler zich matigen? [Volgens inlichtingen, die den correspon dent van de „Daily Telegraph” bereikten, heeft Hitler te Berchtesgaden een order uitgevaardigd, volgens welke de meeste za ken, die bij Duitsche rechtbanken te gen katholieke priesters, leden van religi euze orden en evangelische predikanten aanhangig zijn gemaakt, geen verderen voortgang zullen hebben. Indien dit bericlft bevestigd wordt, duidt het er op, dat de Führer besloten heeft een verzoeningsgezinde houding m kerkelijke zaken aan te nemen als gevolg van de protesten tegen de anti-christeljjke natio- naal-socialistische politiek, welke hij deze week zoowel van katholieke als evangeli sche zijde heeft ontvangen.

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 1