VERLOOFD P RI N D i ’t Is Oranje, ’t blijft OranjeH... i BBBMk 68e JAARGANG oUzoat mM K. LIPPE’S GRIJS VERLE- X> Frsnsch I »lke door hei ehoudea hoi i f - Verschijnt: Maandag, Woensdag en Vrijdag Prijs bij vooruitbeta- Met verzekering 15 cents meer. ge- zijn .1 en ge- werkzaajnheid bij de I.G. zonde lichaamsoefeningen, maar ook neigd tot stille overpeinzing. Bij vrienden, gedurende zijn studietijd durende zijn T7erk*“"m,'o’d bij Farbenindustre, was hij zeer geliefd. De vreugde die het volk thans gevoelt is niet alleen om het geluk dat de prinses afis elk verloofd meisje verwachten mag, maar het is ook een geruststelling. Er is een onbestemde onrust en vrees weggeno men over de toekomst, over de Ixuige vraag wat er van Nederland worden moest zonder Oranje, die de liefde van het volk heeft, die de eenheid aan het volk geeft. Moge deze band van jonge liefde, welke de twee vorstenkinderen vereent, strekken tot geluk van prinses en prins, want aan hun geluk is onverbrekelijk verbonden het geluk van de geheeie natie In den laatstee tijd heeft het vorstendom Lippe van zich doen spreken door een opzienbarenden strijd over de troonsopvolging in 1895. Eenigen tijd stond deze kwestie in het middelpunt der Dirftsche binnenlandsche politiek, me de door het persoonlijk ingrijpen van den Duitschen keizer. Er waren toen drie pre-- tendenten voor den Lippischen troon: het vorstelijk huis Schaumburg-Lippe en de. grafelijke takken Bieaterfeld en Weissen- feld. Na een langdurige procedure werd de linie Lippe-Biesterfcld in het gelijk ge steld en besteeg Ernst, graaf en heer zur Lippe-Biesterfeld. graaf van Schwalen- bcrg en van Streiberg, enz. den troon. Hij heeft zich een buitengewone populariteit weten te verwerven en een standbeeld in ’t Detmolder slotpark getuigt nog van de vereering, welke zijn onderdanen hem toe droegen. Ernst had twee zoons: de oudste, Leo- .paid, de jongere, prins Bernhard. Leo pold volgde hem in 1905 als vorst van Lippe op en regeerde tot 1918. De revolu- tie-golf, welke bij het einde van den we reldoorlog over Dultechland ging en het keizerrijk en alle koninkrijken en vorsten dommen wegvaagde, maakte aan zijn be stuur ’n einde. Thans woont hij terugge trokken en eenumjdig op het oude «lot in Detmold Zijn broer Bernhard is de vader van den verloofde van onze Prinses. DE INDRUK TE BERLIJN. Te Berlijn was het bericht van de ver loving voor de diplomatieke en politieke kringen een absolute verrassing. Doch de jonge prins is voor de Barlijnsche uit gaande wereld geen onbekende. Hij heeft daar een zeer goede reputatie. Als vurig sportsman woonde bij de Olympische Spelen bij. Men kent den prins ah ewr DE PRINSES EN HAAR VER LOOFDE. Prinses Juliana en prins Benno hebben elkaar herhaaldelijk ontmoet. Ook tijdens het vacantieverblijf van de Koningin en de Prinses in Zwitserland, was Prinq Benno eenigen tijd in hun omgeving. Thans logeert de prins ten huize van jhr. mr. W. F. Röell, Huize Sperwerhof te ’fl-Gra- veland, waar Prinses Juliana eveneens vertoeft. (Jhr. mr. Roell .is gehuwd met baro nesse Sloet van Marxveld, vroeger hofda me en oep vriendin van de Koningin), regels 1 1.30 0.20; derde pryz. - Adver- -ratis ge rc u m r'- vallen, een beroep op den keurvorst van Brandenburg. Deze had een verbond met verschillende Duitsche vorsten gesloten en zond den Prins hulptroepen. Graaf Simon Heinrich van Lippe, de vader van Frie drich Adolf, besloot een regiment ruiters y te zenden oip de Vereenigde Nederlanden te 'hulp t« komen. Zijn zoon werd tot overste aangesteld en nam aan tal van veldslagen tegen de Franschen deel. Zoo wordt zijn naam ge noemd en die van het Lippische regiment bij den slag van Fleuris en bij dien van Neerwinden. liana is natuurlijk hier nog onbekend, maar hij verblijft thans in £>ns land en wij vernamen reeds iets over zijn persoon. Hij wordt beschreven als een eenvoudige, degelijke jongeman en vlot sportsman. Hij was in Lippe zeer populair, hij ging op gemoedelijke en gemakkelijke wijze met het volk om. Wat ons bijzonder trof in de berichten over den prins, was de mededeeling, dat prins Bernhard of prins Benno, zöoals hij in vortrouwelijken omgang genoemd wordt, de handen uit de mouwen heeft gestoken, toen de revolutie in Duitschland een einde had gemaakt aan de regeering van zijn geslacht. Toen die omwenteling plaats had, was prins Bernhard pas 7 jaar. Zijn school opleiding ging gewoon door, hij volgde het gymnasium te Berlijn en studeerde daarna ‘aan de universiteit in de hoofd stad. Indien Duitschland een keizerrijk gebleven was, zou de prins naar zijn slot zijn teruggekeerd en ’t aangename.prinsen leven” hebben geleid. Dat was voor hem afgesloten en nu bleef hij niet treuren en mokken over de veranderde omstandig heden, niet werkeloos hopen op een wijzi ging, zich te hoog van afkomst achtend om zich te schikken in- het onvermijdelij ke, maar hij pakte aan, nam afscheid van zijn prinsenbestaan en trad eenvoudig in dienst bij de I. G, Farben industrie, eerst in Parijs en later op het hoofdkantoor te Berlijn. Dat teekent den prins en dat toe kent hem karakterestiek. Wij leeren prins Bernhard daaruit kennen als ieman^ die zich niat laat gaan op het getij der gebeur tenissen, maar als een man, die na zwaar getroffen te zijn geweest, zich energiek opricht en met moed en toewijding zich geeft aan arbeid, waarvoor hij niet was opgeleid en voor een werkkring, waaraan hij nooit gedacht kan hebben. De prins is, dat blijkt hieruit, geen feodaal figuur, die trotsch en vreemd ver van het volk staat, maar iemand, die sterk en zelfbe wust zijn prinsentooi verwisselde voor een eenvoudig werkpak. Van zijn karakter vinden we nog opge geven, dat hij is iemand van meer dan gewone begaafdheid, met prettige, natuur lijke omgangsvorm», Jaeihebber van ge- Er zijn behalve misschien het Engel- «che - geen naties, waar het volk zoo innig medeleeft met het Vorstenhuis, als het Nederlandsche. Oranje staat den Ne derlander in het hart geschreven en bijna vier eeuwen lang zijn Nederland en Oran je een. Hoe heeft ons volk van ganscher harte deelgenomen aan de kroning van koningin Wilhelmina, aan haar huwelijk, bij de ge boorte van prinses Juliana en aan de droe ve verliezen, welke het koninklijk Huis verleden jaar *zoo kort achter elkaar trof fen, het overlijden van de koningin-moeder en van prins Hendrik. Allen juichten wij bij de blijde gebeur tenissen in het Oranje Huis, niét slechts met den mond, maar diep in het hart en allen deelden wij in de smart dié de Ko ningin en haar dochter werden opgelegd. Er was bovendien nog een andere wijze tan medeleven. Met belangstolling en aandacht volgde sns land den voorspoe- digen opgroei vafi de prinses en het zag met vreugde hoe deze vorstendochter zich niet afzonderde in haar paleis, maar zich als studente naar Leiden begaf en daar met haar studiegenooten als studente ver keerde. De prinses bereidde niet alleen haar geest voor op de taak, welke haar wacht, maar ook haar gemoed .en leerde door rechtstreekschen omgang haar volk van nabij kennen. Doch toen kwam de tijd waarin de Nederlander naar een andere tijding uitzag, naar de boodschap van de verloving der prinses. Er gingen geruchten nu en dan, dat weldra die bekendmaking zou volgen, maar de bevestiging bleef uit. Nu is de langverwachte tijding gekomen oprechte vreugde heerscht in het land. Gisterochtend half elf bereikte ons de officieels mededeeling van de verloving der prinses met prins Bernhard van Lip pe Biesterfeld Het was volkomen onver wacht en geen enkele ambtelijk bericht was daaraan voorafgegaan. Wij deelden het belangrijke bericht onmiddellijk mede aan den bmjgemeester, die op dat oogen- blik nog onkundig was van het gewichtige feit en enkele minuten later woeien, de vlaggen van de gemeentelijke gebouwen n van vele particuliere woningen. De aanstaande gemaal van prinsos Ju- UIT DEN. De geschiedenis van Lippe, zijn volk en zijn vorstengeslacht, gaat terug tot in het duister der vroege middeleeuwen. Voor de 12de eeuw is geen enkel feit met zekerheid en historische nauwkeu righeid vast te stellen. In oude kronieken wordt beschreven hoe de heeren von Lippe reeds in de oudste tijden onder de Ger- maanschft volken in groot aanzien ston den <en als zoogenaamde „edele heeren” groote bezittingen erfelijk bezaten. Histo risch staat vast, dat de heeren von Lippe reeds Karel den Groote met de wapenen gediend hebben. De eerste heerscher over Lippe, van wien met zekerheid iets gezegd kan wor den, is Bernhard, heer von Lippe, die met zijn broer Hermann in het leger*van kei zer Lotharing diende, toen deze nog Sak sisch hertog was. Beiden namen een groot aandeel in het beleg van Munster in 1121. De oudste oorkonde, waarin over Bern- hard von Lippe iets te vinden is, dateert van 1123 In 1789 werden de leden van het rogee- rende huis tot vorsten verheven met den titel Fürst zur Lippe. Daarnaast ontston den twee grafelijke zijtakken: Lippe-Bies terfeld en Lippe-Weissenfeld. Vele betrekkingen met Nederland Als bewijs van de vele betrekkingen, welke van de vroegste tijden af tusschon Lippe en Nederland bestaan hebben, kun nen wij nog vermelden, dat een der hippi sche graven, Simon Heinrich, gehuwd was met Burggravin Amalie zu Dohna, Souvereine Vrouwe van Vianen en Amei- den, erfburggravin van Utrecht, waardoor de heerlijkheid Vianen in het bezit kwam van het Lippische huis. Hun zoon. Fried rich Adolf werd, naar uit bescheiden In de Lippische landsbibliotheek bleek, naar Leiden gezonden om daar met „dem Prin- zen von Oranien und andern Leute von Kondition bekannt gemacht zu werden”. Graaf Friedrich Adolf werd echter in Leiden ziek en zijn moeder haalde hem na verblijf van een jaar in ons land weei^ naar Detmold terug Ook later zou Friedrich Adolf nog met de Nederlanden in contact komen zij het dan ook op een andere wijze. Lippe helpt Oranje. De Prins van Oranje deed, toen de Franschen het Rijnland waren binnengo- No. 7707 TWAALF BLADZIJDEN. WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1936 NIEUWSBLAD VOORZUIDtiDLLAND EN UTRECHT I 5CHOONHOVEN5CHE COURANT Igg J Telef. 20. Tel-Adres: Vannooten. S. W. N. VAN NOPTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. plmtw in „De o ABONNE’8 die neb aan onze administratie opgeven voor de verzekering, zijn volgens de vaatgeatelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HA.VBANK te Schiedam, van nnnn Gulden by levenslange AA A Gulden bij QAA Gulden bij verlies QAfi Gulden by verlies 1AA Gulden bij verlies Zl/A Gulden by verlies van De verzekerde moet in he 20UU ongeschiktheid. UVv overlijden. JvU van hand of voet, AVvF van een oog. 1VV van een duim. UU een anderen vinger. bezit zjn van een polis DE OFFICIEELE MEDEDEELING. De particuliere secretaris van de Koningin heeft, in opdracht van Hare Majesteit, aan den regeeringspers dienst mededeeling gedaan van de ver loving van Prinses Juliana met Prina Bernhard von Lippe-Biesterfeld. BERNHARD VON LIPPE-BIES TERFELD. Prins Bomhard Leopold Friedrich Eber hard Julius Kurt Karl Gottfried Peter von Lippe-Biesterfeld werd geboren te Jena 29 Juni 1911 en is aus 25 jaar. Hij is de zoon van Pnns Bernhard von Lippe- Biesterfeld, broeder van prins Leopold, den laatsten vorst von Lippe en Gravin Crai^Jt-’ Grieven. De vader van Prina over leed in Juni 1934. Zijn moeder, thans 53 jaar oud, leeft teruggetrokken op het slot Woynowo nabij Bomst aan de Poolsche grens. Prins Bernhard doorliep het gymnasi um te Berlijn ep na zijn eindexamen ging hij aan de Berlijnsche universiteit in de rechtswetenschappen studeeren. Hij heeft het vorige jaar zijn candidaats-examen gedaan. Vervolgens vertoefde hij eenigen tijd in Engeland en maakte ook een reis naar Marokko. Daarna is hij in dienst getreden bij de I. G. Farben, het groote chemische wereldconcern. De- jonge prins, die de Fransche taal volkomen beheerscht, werd geruimen tijd gedetacheerd in Parijs bij het Fransche filiaal. Ook heeft hij later gewerkt op het hoofdkantoor der I. G. Farben in Berlijn. Korten tijd geleden heeft hij benoeming gekregen bij dezelfde maatschappij in Den Haag, met ingang vap 1 September. PRINS BENNO, EEN GOED VRIEND, BEMINNELIJK EN SPORTIEF. Zijn vrienden schetsen Prins Benno zooals zij den a.s. gemaal van onzePrin ses noemenals epn vroolijke sportieve jongeman, die eenvoudig door het leven wenscht te gaan en wiens belangstelling vooral uitgaat naar wetenschappelijke en cultureere vraagstukken. Buitengewoon beminnelijk m den om gang als hij is, waren zij er zeker van, dat hij zich binnen korten tijd even populair zou maken in zijn nieuwen levenskring als in den intiemen vriendenkring van gym- nasiujn en universiteit. Ook uiterlijk is de lange en slanke prins een krachtige, sterke jongeman. Iemand van groote begaafdheid, van prettige omgangsvormen, een stil en -rus tig, tot overpeinzing geneigd karakter, doch daarbij een vlot sportsman, 'n goed ruiter, een trouw vriend en boven alles een eenvoudige en degelijke persoonlijkheid, ziedaar hoe zijn vrienden over hem spre ken. PRINSES JULIANA PRIÜLS BENNO

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 1