Vredesklok Plaatselijk Nieir Verkeersramp bij Lexmond. Eindeloos défilé in de Residentie. Touringcar te pletter gereden (egen een boom Ongeveer 25 gewonden. Wetenschap en Techniek De iÈShET Sportnieuws Pimpelmans gaat uit logeeren. Een massaal huldebetoon. Plaatselijk Nieuws Gemengd Nieuws. Kerk en Schoof^j MAANDAG 14 SEPTEMBER 1938 behoorende schuur, pakhuis, een berg met 30 vim haver en een berg met 40 vim rogge te Harskamp door brand vernield. Ook gingen eenige honderden kilo's hooi verloren. De brand werd door omwonenden ont dekt, die de bewoners, die niet thuis wa ren, waarschuwden. Behalve de brandweer, die spoedig ter plaatse was, namen ook aan het blus- schingswerk deel militairen, die voor de a.s. groote manoeuvres daar gelegerd zijn. Door den sterken zuidwestenwind had het vuur zich snel uitgebreid, slechts kon een timmermanswerkplaats behouden blijven Eenig huisraad kon men ook nog uit de brandende gebouwen naar buiten bren gen. Niets was verzekerd, zoodat de schade, die eenige duizenden guldens be draagt, geheel door den eigenaar gedra gen moet worden. Als oorzaak van den brand vermoedt men hooibroei. TE GOED GEBORGEN. Bang voor bezoek van inbrekers, had een juffrouw te 's-Hertogenbosch f 45 aan papieren geld in de aschbak van het for nuis verborgen. Dezer dagen werd de kachel aangemaakt en zij vergat het geld zoodat het bankpapier verbrandde. ERNSTIG MOTORONGELUK TE UTRECHT. Twee dooden. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is op den Leidscheweg in den tunnel bij het Centraal Station te Utrecht een nood lottig motorongeluk gebeurd. In groote vaart naderde uit de richting Leiden een motorrijwiel, £at bij den tunnel, door tot nog toe ojzdpgehelderde oorzaak, plotse ling begon te slingeren, waardoor het te gen een steen en brugpijler opreed. Door den schok werd de duopassagier terzijde geslingerd: hij was op slag dood. De motorrijder zelf bleef, zeer ernstig ge kwetst, met bloedende wonden en ver moedelijk een zware hersenschudding, liggen. Hij werd naar het Stads- en Aca demisch Ziekenhuis half uur na aankon De motor is zwaa All' Vervoerd, waar hij 1 èt is overleden. I beschadigd, politie heeft Alleen een agent van politie heeft het ongeluk zien gebeurek. Hij verleende dan oojc het eerste hulp ,en floot om assisten tie, zoodat kort daaj-op de geneeskundige dienst aanwezig wasj. Doch even te voren kon prof. Michael dit Groningen de eer ste geneeskundige hjilp verleenen, daar hij toevallig de plaats van het ongeluk passeerde. De bestuurder bleek te zijn de 30-jarige de L-, de duopassagier was de meubelma ker H., eveneens ö0 jaar oud. Beiden woonden te Utrecht. Het bleek uit alles, dat de L. buitenge woon snel had gereden. Van zijn machine werden in wijden omtrek onderdeelen aan getroffen en ook de Sporen in de omgeving van de pijlers wezen op groote snelheid. Beide mannen waren getrouwd. DOODELIJK AUTO-ONGELUK TE HEEMSTEDE. Tegen boom gebotst. Zaterdagmiddag rleed op den - Heeren- weg te Heemstede c^e heer Van Zutphen. uit B reukelen met zijn 73-jarige vader naast zich, per autp in de richting van Haarlem. Plotselingi zagen voorbijgangers den auto uit den koers schieten en op een boom inrijden. Er volgde een hevige bot sing, waardoor de poom ontworteld werd en de auto aan de voorzijde geheel werd vernield. De bestuurder waU er goed afgekomen, maar zijn vader bleek er ernstig aan toe te zijn De geneesheer, die spoedig aan wezig was, constateerde een schedelbasis- fractuur. De man werd pee ziekenauto naar het gasthuis Vervoerd en is kort na aankomst overli Hóe het ongeluk kon gebeuren, is een raadsel. De bestuurder van de auto is zoo van streek, dat hij geen goede re den kan opgeven; volgens ooggetuigen was het stil op den weg, er was geen te genligger en de héér Van Zutphen reed niet snel. LEXMOND. Een vreeselijk verkeerson geluk heeft Zaterdagmorgen de ga- meenten Lexmond en Meerkerk in op schudding gebracht. Een autobus, \o| passagiers, is op den rijksstraatweg in vo||© vaart tegen een boom gereden en totaal vernield. Bijna alle inzittenden werden meer of minder ernstig gewond. Omstreeks half tien was de groote, roode touringcar, toebehoorend aan de onderne ming van den heer J. B. Pooi Jr. te Am sterdam, het dorp gepasseerd in de rich ting Moerkerk. Met dit voertuig zouden 28 passagiers uit de hoofdstad, een auto tochtje maken. De toedracht, Naar uit eenige verklaringen en uit de situatie ter plaatse van het ongeval is af te leiden, heeft dit zich vermoedelijk als i volgt toegedragen: De bus reed, zooals gezegd, van Lex mond naar Meerkerk, bestuurd door den heer van Dijk uit Amsterdam. Nog op het grondgebied van Lexmond, kwam van tegengestelden kant een kaaswagen, die gevolgd werd door een truckchasSis. Op het laatste moment schijnt de chauffeur van de truck te hebben getracht tusschen kaaswagen en bus door te rijden, zoodat de bestuurder van de bus zich eensklaps op dezen betrekkelijk smaJlon weg voor de keus zag geplaatst óf op de truck in te rijden, <*f zfcjn wagen nog verder naar den rechterkant van den weg te sturen. Hjj koos de laatste oplossing, die echter bij de groote snelheid, waarmede hij reed, noodlottige gevolgen had en hij kon niet voorkomen, dat de bus op de vlak langs den weg staande iepenboomen stootte. echter niet, omdat lkij geen uniform droeg Een onbeschrijflijk tooneeL Dokter Spijker! als eerste geneeshi gevolgd door doktei dekter Bonk va oohesch rijflijken vreeselijk om aan gewonden op den het water, midden van Meerkerk was ter plaatse, spoedig Siddré van hier en ianen. Zij vonden een j chaos, een tooneel, te i te zien. Overal Jagen weg verspreid, langs op den weg, zittend tegen boomen, en allen bloedden om het hardst. Men wist eenvoudig niet waar men met hulpverleeping moest beginnen en moes hij eei ieder meende, dat der voor verzorging Uitstekend werk velrnchtten de leden der E.H.B.O. alhier, di aal ter plaatse waren. Ook kwam er een aantal verpleegsters Gorcum en Utrecht, hadden snijwonden, vier patiënten bij, den schedel hadder gebroken beenen; 1 tuur en een liep eer op, terwijl er ook De uitwerking vreeselijk. Het rechtergedeelte van de bus werd geheel in elkaar gedrukt, de voorste wie len vlogen er af, de banken.in de bus schoven in elkaar en aJJe buiten braken stuk. Bpvendien sloeg onmiddellijk na de botsing een groote vlam uit den motor, zoodat onder de reizigers een ware paniek ontstond. Sommigen waren uit de bus ge slingerd en anderen drongen zich via den gewonen uitgang en door de nood deur naar buiten. De meeste kregen tengevolge van den smak ernstige snijwonden aan hoofd en handen. In tegenstelling met een eerste bericht, volgens hetwelk de chauffeur, die niet zwaar zou zijn gewond, nog met 't brand- biuschapparaat het vuur had gedoofd, werd later gemeld, dat een ander dit moest hebben gedaan, daar de bestuurder wel degelijk zware verwondingen bad ojige- loopen. Een deel van de neus werd hem afgerukt, terwijl een slagader aan de kaak ernstig word getroffen. Zekerheid, dat de- M gewonde de chauffeur was, bestaat er rder dan een an- in aanmerking kwam. mige onderdeelen lagen of dreven in de sloot. Van de banken waren de zitplaat sen losgescheurd en sommige waren, als bij een spoorwegramp in elkaar gedreven. Houten driehoekstoeltjes liggen versplin terd als lucifersdoosjes. Giessen-Nieuwkerk. Binnen enkele da gen zullen pogingen in het werk worden gesteld tot oprichting eener oranjevereeni- ging. Giessen-Nieuwkerk. De collecte ten bate van de afdeeling Sanatoriumfonds der Werkliedenvereemging, heeft f 19,12 op gebracht. De echtgenoote van den heer D. de J. had het ongeluk* daardat zij een emmer aan de fiets had hangen, dat zij haar stuur kwijt raakte en langs den Kerkweg in het water reed Gelukkig was haar man in de onmiddellijke nabijheid en kou haar weer spoedig op het droge helpen, zoodat het ongeval met bemodderde kleeren af liep. Giessendam. De heer H. Smit heeft bij de te Amsterdam gehouden examens van den Alg. Ned. Politiebond het politie-dl- ploma behaald. DOOR FLINK OPTREDEN GERED. Hei- en Boeicop. Vrijdagmiddag miste de echtgenoote van den machinist Den B. haar 2-jarig dochtertje. Toen zij op on derzoek uitging, ontdekte zij tot haar ont steltenis, dat de kleine midden in de we tering nabij haar woning lag. Op haar hulpgeroep snelde de wegwerker Mole naar toe en sprong in de diepe wetering, waarna hij de kleine op het droge bracht. Daar het kind reeds bewusteloos was, paste hij kunstmatige ademhaling toe, waarna hij het genoegen smaakte de le vensgeesten weer op te wekken. Inmiddels was doktershulp ingeroepen. De kleine bleek gelukkig buiten gevaar to zijn. EEN GEDENKBOEK. Verbluffend snel heeft de firma Bosch en Keumng te Baarn een gedenkboek we ten samen te stellen, getiteld „Prinses Juliana verloofd". Het bevat 42 foto's van de prinses, den prins, zijn familie, Het slot jeugdportretten, de prins in zijn arbeid, en de tafereelen yan de laatste dagen in Den Haag. Na de foto's volgt een zeer goed ge schreven tekst van C. Mortimer van 24 pagina s. Wij nemen ar het volgende uit over: „Zulk een naam (n.l. Juliana) weegt zwaar, verplicht tot veel, tot alles. Moge de prinses uit dezelfde bron als de eer ste Juliana de kracht putten om deze plichten te dragen, terzijde gestaan door een prins, die helder en onbevooroordeeld van geest, bezield door de liefde voor zijne gemalin en oprecht verlangende het ver trouwen van haar volk te winnen, met het enthousiasme zijner 25 jaren zijn ge- heele wezep in dienst zal stellen van onze nationale gemeenschap". spoedig met materi ën ziekenauto's uit Bijna alle inzittenden vooral aan het hoofd onder de haren en ia het gelaat. Er waren (lie groote gaten gekregen; 2 hadden kreeg een ribbenfrac- schouderontwrichting nkele verbonden wer- s den die zeer zwaar aan kaak en neus wa- bulp verleend in de •mmigen bestaat ern- totaal zijn acht pa sklinieken te Utrecht ie de vermoedelijke s. Hij bad aan kaak en kin zeer ernstige ren gewond Voor stig levensgevaar. I tiënten naar de Ri vervoerd, onder chauffeur van de 1 tong. lippen en wai wonden. De enkele niet-gewonde passagiers zij, die slechts licht gewond werden en na de verleening van geneeskundige hulp kon den vertrekken, zijn per auto verder ver voerd. Lofwaardige hulp. De meesten der gewonden is de eerste boerderij van de gebr. de Heer. Dit gezin heeft een hulpvaardig heid betoond, die géooten lof verdient. AI het beddegoed dat men in huis had. stel* de men voor de hu lp beschikbaar, zoodat de menschen tenslotte zelf zonder zaten. bleven achter in de htoffers hadden gele- erk deed verder een Ier. de heer Dorre- Hij zorgde voor het in naar de boerderij zelf zoo 'goed als in maar moge- Grcrote bloedplassen kamers waar de sli gen. Voortreffelijk passeerend vrachtri steijn uit Hilversun vervoer der gewon i en organiseerde dat de moeilijke omstandigheden lijk was. Het overschot van de toiirinflpar. De autobus was, vernield. De rechterz jde van den radiateur was tegen den boom drukt en het voertuig de zitplaats van d^i Drijfstangen, as en stuk uta eg finaal Tegenover de berichten over oorlogstoerusting willen we stellen mede deeling en van vredes-vo orber tiding. zooals gezegd, totaal geheel in elkaar pas tot stilstand gekomen, toen de bc om in de bus. naast bestuurder stond, wielen van het voor- HET INTERNATIONAAL CONGRES OVER DE KRACHTBRONNEN DER WERELD. Het congres inzaxe de krachtbronnen der wereld, dat te Yvasflington wordt gehou den, wordt bijgewoond door gedelegeer den van M nat.es. zijn /OU gedele geerden uit het buitenland en 230U uit de Ver. S.aten. Het congres is toegesproken door den Amerikaanschen secretaris van staat Hull, die gepleit heelt voor het be houd van -den wereldvrede. Volgens hem was er een betreurenswaardige afwezig heid van inzicht bij verantwoordelijke staatslieden in den buidigen tijd, dat de vechtlustige neigingen van tegenwoordig enkel maar kunnen leiden tot een wereld brand. Komt het nogmaals tot een oorlog, dan zal die niet uitsluitend door de legers in uniform worden uitgevochten, doch dooi de geheele bevolking van de betrokken landen. Vliegtuigen, gifgassen en anc moderne strijdmiddelen, waarbij er i komen, waarvan wij thans niet weten, zullen de wei;eid tot een ware hel maken. Onze hoop is erop gevestigd, dat de volken en regeeringen der wereld zich ten volle van de plechtige verantwoorde lijkheid. die op hen rust, bewust zullen zijn en dat zij, de anders onvermijdelijke gevolgen beseffende, zullen voorkomen, dat de volken elkaar naar de strot vliegen, hoe krachtig deze daartoe ook mochten ge neigd zijn. Wie werkelijk realist is, aeide Huil, weet. dat de vrede tot iets zeer duns is afgesleten en gemakkelijk zal kunnen worden stuk getrokken door de met bloed bedekte hand van den oorlog. De men schen moeten, vindt Huil, goed beseffen, dat zij als leden van één familie van na ties in vrede met elkaar moeten samen werken. Doen zij dat niet, dan zullen zij .worden yerbrüaaLd (door de werktuigen, Dinsdag 15 September. Hilversum I. 1875 M. A V.RX). 8—9 Gramoloon; 9—10 Het Umroep Orkost; 10 —10.15 Morgenwijding; 10.15—10.30 Gra- motoon; 10.30-11 Het Omroep Orkest, 11 —11.30 Wenken v. de huishouding, 11.30 —-pl.m. 12.30 Kovacs Lajos en zijn Or kest, plm. 12.30—pl.m. l.dó Uitzmidtng van de plechtige opening van de zitting der Staten-Generaal door Hare Majesteit Koningin Wühelmina; pl.m. 4.15 uur Troon lede door Hare Majesteit de Konin gin, pl.m. 1.45—2 Uramofooa; 2—2 20 „The New Melody-Flayers'; 2.20—3 Het Omroep Orkest, 3—3.15 „The New Mulo- dy-Players 3.154 Het Omroep Orkest; 4—4.30 Piano; 4.30—5 Radio Kinder Koorzang, 5—5 30 Verhalen voor kleine kinderen; 5.30-6,45 Kovacs Lajos en zpn Orkeet en Gramofoon; 8.45—7.30 Het A.V. 11.0. Dansorkast; 7.30—8 Vioolrecital; S— 8.10 Nieuwsberichten, daarna Mededelin gen; 8.10—8.30 Herhaling van de Troon rede, daarna Orgelspel; 8.30-8.10 Taptoe op Plein 1813 te 's-Gravenhage door de Kon. Militaire Kapel; 9.10—9.15 Gremo- ioon; 915—9.4Ó A.V.R.O. Radio-Feuille ton. III. „Brie mannen in de sneeuw"; 9.4È—10 Orgelbespeling, 10—10.30 D. Hans bespreekt de Miilioenan-nato; 10.30 —11 Gramofoon; 11—11.10 Nieuwsberich- ten; 1L10-12 Het Hongaarsch Ensemble Jenö. Hilversum II. 301.5 M. K.R.O. 8—£.15 Wij beginnen den dag, 8.15—£.15 Concert; 1010.30 Gramofoon; 10.3011 Muziek- uitzending voor fabrieken; 111L3Q Gra mofoon; 11.3012 Godsdienstig halfuur tje; 12.15>12.46 De KJLO.sMeJodieten, 12.45—2 Uitzending van de Troonrede van H.M. de Koningin en ooggetuigeversiag v. de gebeurtenissen op het Binnenhof, door Paul de Waart; 2—3 Vrouwenuurtje; 3 310 Gramofoon; 3.104 Het K.RO.-Or- kest; H.I.R.O. 4 uur Gramofoon; 4.05 uur Lezing; 4.30 ugr De H.I.R.0.-Post; 4.35 uur Gramofoon; 4.45 uur Lezing; K R O. 5.10-5.45 Het K.R.O. Orkest; 5.45-5 De K.R.O. op felicitatiebeaoek; 6.20-7 Het KRO. Orkest; 7.15—7.35 Lezing; 7.35— 8 Sporthalfuurtje; 88 .10 Nieuwsberich ten. en KH.O.-mededeelingen; 8.109.20 „Vroolijke gevalled"; 9.20-0.45 Nabe schouwing over de Ronde van Wouw, door Huib Koemans; 9.45—10.30 Het K.ïtO. j Symphonie Orkeet (U.S.O.); 10.3010 35' Nieuwsberichten; 10.3510 50 Gramofoon; 10.50—1130 Het K R O. Symphonie Or- keet (U.S.O.); 11.3012 Gramofoon. Woensdag 16 September. Hilversum L 1875 M. V.A.R.A. 8 uur Gramofoon; 9.30 uur Onze Keuken; V.P. R.O. 10 uur Morgenwijding. Voorganger: De. W. Gol'erman. V.A.R A. 1015 uur Uitzending voor de arbeiders in de Con tinubedrijven; R.V.U. 11 uur Cursus; V.A. mofoon 12.30 uur Melody Gircle; 1 uur Gramofoon; 1.15 uur De Flierefluiters; 2 uur Knipcursus; 2 30 uur Voor de Vrou wen: 3 uur Voor de Kinderen; 5.30 uur „De overdracht van het bestuur in Ned.- Indië" (e.o.); R.V.U. 6.30 uur Cursus; V.A.R.A. 7 uur Sport: Biljarten; 7.15 uur De Roodborstjes; 7.40 uur Lezing; 8 uur S.O.S.-berichten; 8.03 uur Nieuwsberich ten en V.A.RA.-Varia; 8.15 uur Het V A. R.A. Groot Orkest; 9 uur Opvoering van het Hoorspel „De Schotel"; 940 uur Pia- 1 no, 10 uur Nieuwsberichten; 10.05 uur Viool en Piano; 10.15 uur Het V.A.R.A. Groot Orkest; 11 üur Lezing: 11.15 uur Orgelspel; 11.45 uur Gramofoon. Hilversum II. 301 5 M. N CRV 8-815 Schriftlezing en Meditatie: 8.15—9 30 Gra mofoon; 10.3011 Morgendienst onder leiding yan Db. C. J. Sikkel: 11—12 Het Ensemble Van der Horst en Gramofoon; 12.15—1.15 Vervolg Concert; 1.151.45 Gramofoon; 1.45—2.45 Orgelbespeling; 245—3 Gramofoon; 3-3.30 Lezen van Chr. üectuur; {3.3Qj-_4.30 Zangrecital en >on; 4.30o.30 Kinderuurtje; 5.30 Overdracht van het bestuur door den aft reden den Gouverneur-Generaal Z.Ex. Jhr. Mr. B. G. de Jonge aan den nieuw benoemden Gouverneur-Generaal Z.Ex. Jhr. Mr. A. W. L. Starkenborch Steehouwer; 6-8.30 Landbouwhalfuurtje; 6.30—7 Onderwijsfonds voor de Binnen vaart; 7—7.15 Nieuwsberichten; 7.15 Lezing; 7 458 Radio-reportage, Gra: 7.45 eventueel Gramofoon: 8—8.15 Weer- Nieuwsberichten; 8.15—9 Het N.C.R.V. Orkest 90.25 Lezing: 9.25—10.30 Het N.CH.V. Orkest: 1010.05 Nieuwsberich ten; 10.30—11.30 Gramofoon. daarna Schriftlezing. RADIO-CENTRALE. Programma G. Dinsdag 16 September, Droitwich 11.20 Orgelconcert. 11.50 Gr» mofoon 12 36 Ho* BBC. MiHland Or, don Rp^lcmal 105 Gramofoon, L50 Orgelrecital, 235 Theater Orkest, 3.20 Het Stedelijk Orkest van Torquay, 4.50 Gramofoon; Keulen 5.25 Concert; Diver sen 610-6 20; London Regional 620 Or- kest; Keulen 7 Gramofoon; Droitwich 81 Filmmuziek Keulen 8.30 „Ein histiger Abend". Brussel Vlaamsch 1020 Gespro ken dagblad; Brussel Fransch 10 30 Gra mofoon; Berlijn (Hamburg) 1050 Pop»- laire- en Volksmuziek. Woensdag 16 September. London Regional 11.05 Orgelconcert. 11.33 Trio; Keulen 12.10 Concert; Droitwich 1.20 Het BBC. Empire Orkest, 220 Or kest, 3.05 Piano-recital; London Regional 3.35 Het Stedelijk Orkest van Bourne mouth Keulen 505 Concert, 5 50 Vroolijk programma, 6.50 Gramofoon; Droitwich 7.50 Gramofoon; Brussel Fransch 8.20 Po pulair concert; Keulen (Stuttgart) 9.05 Gevarieerd programma; Parijs Poete Pa- ïp Cursus., R_A. 11.30 uur Vervolg uitzending arbei-1 risien 1020 Concert, Berlijn (Keiden) ders m de Continubedrijven; 12 uur Gra- 10.50 Populaire- en Dansmuziek. die zij met verbazingwekkende scheppings kracht hebben vervaardigd. Zich in het bijzonder richtende tot de in de zaal aanwezigen, bepleitte Hull, dat zij allen in hun eigen land hun invloed zullen aanwenden om de natuurlijke hulpbronnen en de mechanische hulpmid delen, die zij uitdenken, niet te miebrui- ken v<x>r oorlog. Een congres over de krachtbronnen moet gericht zijn op vriend schappelijke samenwerking; aan chauvi nisme of politieken naijver irpyg geen ge hoor worden verleend. GOUDSCHE VOETBALBOND. Uitslagen Zondag 13 September. Ie klasse: Gouda 3Gouda 4 O.N.A. 3—O.N.A. 4 Ammerstol 1Haastrecht 2 Nieuwerkerk 1Oudewater 1 Bergambacht 1Moercapelle 1 2e klasse A: 1—1 4—1 1—0 7-3 3-3 Bosk. Boys 2Nieuwveen 1 Woerden 2—G.S.Y. 3 Nieuwkoop 1Olympia 3 Lekkerkerk 2—O.N.A. 5 2e klasse B: Stolwijk 1Zwervers 2 Schoonhoven 3Dilettant 3 Groot-Ammers 1Nieuwerkerk 2 Lekkerkerk 3Gouderak 3 3e klasse A. Gouda 5Waddinxveen 2 Bosk. Boys 3Bodegraven 3 G.S.V. 4Woerden. 3 3e klasse B: Voorwaarts 1Bosk. Boys 4 Moercapelle 2Moordrecht 3 Nieuwerkerk 3Groeneweg 2 3e klasse G: O.N.A. 6Ammerstol 2 Schoonhoven 4Gouda 6 Stolwijk 2Groot-Ammers 2 3e klasse D:- Ammerstol 3Stolwijk 3 Haastrecht 8O.N.A. 7 3e klasse E: Olympia 4Voorwaarts 2 O.N.A. 8Groeneweg 3 1—1 4—2 7—1 2—1 4—1 3-2 7—1 3-0 4—1 4-2 2—4 2—3 1-3 3—4 2—5 4—3 4—3 0-3 7—0 11—3 43. Den laatsten dag nam Pimpelmans Een kijkje in den tuin; Neef Hans Liet hem zijn bijenkorven zien; „Dat was wel iels voor mij misschien!" Zfi Pimpelmans, ,,'t is huiten kijf Een touk, gezellig Ufdverdrjjfi" 44. „En honig, nou, die lust ik graag! Het is een zalfje voor je maag!" Zoo sprak heer Pimpelmans. en neef Zei daarop: „Weet je wat? Ik geef Je straks «en doos vol bijen mee; Welnu, boe vind je zoon idee?" Een overweldigende drukte heeft Za terdag den geheelen dag, maar vooral in den namiddag in de residentie geheerscht. Het was de dag van nationaal gedenken en tevens die van het défilé der Hage. naars voor Prinses Juliana en Prins Bernhard en die feiten brachten anoveel publiek op de been, dat men neb des middags in de omgeving van het Noord- einde slechts met groote moeite een weg kon banen door de dichte menigte. Van de duizenden, die voor het paleis stonden 6aaingepakt hadden velen zich reeds des morgens van een plaatsje verzekerd en met da hulp van vouwstoeltjes en wat bo terhammen hielden zij het den geheelen dag uit. Dankbaar was het publiek voor de afwisseling geboden door de traditio neel plechtigheid, waarmede de minister van Binnenlandsche Zaken zich tot slui ting van de Staten-Generaal naar de ver een igde vergadering in de Tweede Kamer begaf. Zijn blauwgelakte staatsie-karos had zelden zooveel belangstelling, doch was die ook als bij tooverslag kwijt, toen de Prinses en de Prins een oogenblik voor een der vensters van het Paleis kwamen. Er ging een geweldig gejuich op en hot Wilhelmus werd gezongen. Het vorstelijk paar vertoefde eenige oogenblikken voor het venster om bet ceremonieel van den kleinen stoet gade te slaan. Prinses Juli ana wees haar verloofde enkele bijzonder heden. Prinses Armgard en Prins Asch- win keken door een ander verster toe. He» défilé begint Preciee om 5 sur verschijnt de vorste lijke familie op bot bordes, de Prinses, Prins Bernhard, de koningin. Prinses Armgard en Prins Aachwin. De Haagsche afdeeling van de Vereeni- ging voor den Volkszang, heft het Wil helmus aan, gevolgd door een verlovings lied „blijde dag". Voorafgegaan en gecommandeerd door den dirigent, kapitein-directeur Walther L. Boer, schrijdt de Koninklijke Militaire Kapel op het voorplein van het P&lais en stelt zich daar op. Het défilé wordt geopend door den commissaris der Koningin in Zuid-Hol land, jhr. Van K&rnebeek en den burge- meeeterv an Den Haag, mr. De Moncby, op den voet gevolgd door het comité voor Volksfeesten. Even later verschijnen de gouverneur van de provincie en de bur gemeester op het balcon. Zij begroeten de vorstelijke personen en blijven het défilé van af het balcon gadeslaan. Dan laten de tamboers en pijpers van „De Princevlag" zich hooren, gevolgd door een groote groep leden dezer veree ning, allen met een groote vlag. Drie uur wuiven sa juichen. Het défilé heeft preciee drie uur ge duurd en de opstelling ervan geschiedde van drie nur af op net Nassauplein. De laatste troepen, die om acht uur langs het Paleis trokken, hadden dus 5 nur gestaan en geloopen. Van 5 tot 8 uur was het een onafge broken gewuif, gezang en gejuich. Er scheen aan den geestdrift geen eind te komen. Naar schatting van deskundigen, hebben ongeveer 40.000 personen aan het défilé deelgenomen. En toen de laatste groep passeerde, was het enthousiasme nog even groot als bij den aanvang. AI dien tijd heeft de Koninklijke Familie ge duldig de huldebetuigingen in ontvangst genomen. Na een uur werden voor de Koningin en Prinses Armgard stoelen op bet balcon geplaatst, doch het jonge paar bleef onvermoeid Het publiek staande toewuiven. Het einde van deze grootsche betooging Werd gevormd door een keurigen op- marsch van een deel van het Haagsche politiecorps op motoren en te voet. Het slot Nauwelijks was de laatste agent gepas- eeerd, of uit duizenden kelen klonk plech tig ons volkslied. De buzarenmuziek bracht daarna de Lippe-Detmold-marsch ten gehoore, waarvoor Prins Bernhard hartelijk van het balcon af dankte. Toen wae het de beurt van het publiek dat achter de touwen had gestaan. In een oogwenk stond het Noordeinde voor het Paleis stampvol en men juichte en jubel de het verloofde paar uitbundig toe. Om de menigte verspreid te krijgen, klom weer een hoofdinspecteur op een auto en sprak namens de Koningin per scheepsroeper het verzoek uit, rustig heen te gaan, want het jonge paar zou niet meer op het balcon komen, noch voor een der vensters verschijnen. Aan dit verzoek werd gehoor gegeven, mtfar het bleef in de stad de geheelen avond buitengewoon druk. FEEST ALOM IN DEN LANDE Zaterdag, op den door de regeering tastgestelden feestdag, heeft heel Neder land opgewekt aan de viering der verlo ving deelgenomen. Niet alleen in de groo te steden, echier overal in de kleinere plaatsen, ook op het platteland is met buitengewone opgewektheid feest gevierd. Ook Indië heeft dapper meegedaan. HULDEBETOON TE BATAVIA. Te Batavia steeg de feeststemming ten pofi* toon hot oogenblik was aangebroken waarop alle groepen der bevolking offici eel hun aanhankelijkheid en liefde aan het Oranjehuis konden getuigen. Overal wapperden vlaggen met oranje wimpels, de etalages waren versierd, par ticuliere woningen opgetuigd in overeen stemming met. de feestelijkheden, illumi naties aangebracht. Reeds in den vroegen morgen trokken drommen feestgangers, met oranje ge tooid naar het paleis. Precies te 8 uur verscheen de gouver neur generaal met zijn familie, vergezeld van den algemeen secretaris en zijn adju danten, op het bordes van het paleis en toen nam de aubade een aanvang. Ruim 6000 leerlingen van 92 Europeesche, In- heemsche, Ghineesche en Arabische scho len, namen hieraan deel. In de Willemskerk, die met hooge au toriteiten en de verschillende consulaire vertegenwoordigers en publiek gevuld was had in tegenwoordigheid van den gouver neur-generaal met zijn familie, een in drukwekkende feestdienst plaats, onder leiding van ds. Keers. IN DE BETHLEHEMKERK. Gistermorgen heeft de Koninklijke Fa milie de godsdienstoefening in de Beth- lehemkerk, de nieuwe Ned. Herv Kerk aan de Laan van Meerdervoort, bijge woond, waarin ds. P. J. Molenaar voor-, ging. BEZOEK AAN RU1GENHOEK. Den Zondagmiddag besteedde bet jonge paar voor een autotocht naar „De Ruige Hoek". Na een nieuwe golf van enthousi asme voor het Paleis aan het Noordein de, toen de Prinsee en de Prins haar uitreden, werd het een jubel tocht door Scheveningen, want zoodra het uitgaande publiek daar bet hoog bezoek ontdekte, ontstond weer een gejuich en gejubel zon der einde, dat slechts onderbroken werd door het verblijf van het paar op het bui tenverblijf, dat ongeveer een uur duurde. De terugtocht vertoonde hetzelfde beeld van vreugde en enthousiasme els de heen reis. AMSTERDAM BEREIDT ZICH VOOR. Défilé In het Stadion. Het Centraal Comité van Oranje- en de nationale organisaties te Amsterdam heb ben een programma vastgesteld voor de feestviering op Donderdag 17 Sept. as. In het Stadion zal om drie uur 's mid dags een feestelijke bijeenkomst gehouden worden in tegenwoordigheid van de Ko ningin, Prinses Juliana en Prins Bern hard. Er zal een défilé plaats hebben van alle Oranje-gezinde organisaties, middel bare scholen, zang- en gymnastiekveree- nigingen, verpleegsters enz. van Amster dam en omgeving. Uitgesloten zijn politieke vereenigingen, lagere scholen en kinderorganisaties. Maar ook de jongere kinderen kunnen deelnemen aan de begroeting van de Ko ninklijke Familie. Daartoe stellen scholen mi kinderorganisaties zich 's middage in groepsverband op aan de Apollolaan. waar zij van zeer nabij de Koninklijke Familie kunnen zien paaseeren. EEN BEZOEK AAN NED.- INDIE. Het is steeds het plan geweest, dat Prinses Juliana eens een reis naar Indië zou ondernemen. Het staat nu vrijwel vast, dat de Prinses na Haar huwelijk zij het dan ook niet heel spoedig daarna aan dat voornemen gevolg zal geven. NATURALISATIE VAN DEN PRINS. In den loop van deze week zal, zoodra de nieuwe zittingsperiode der Staten-Ge neraal is ingegaan, de minister van Jus titie een wetsontwerp indienen tot natu ralisatie van Prins Bernhard von Lippe- Biesterfeld, den aanstaanden Gemaal van Prinses Juliana. VAN te Oosterbeek; secretarissen: mr. U. W.*| Hazelhoff Roelfzema est mr. E. de Visser, Arnhem, Velper Binnensingel 1 (Telefoon 23104). OOK EEN GESCHENK VAN DE VROUWELIJKE JEUGD. Voorts heeft het Nationaal Jongeren Verbond het initiatief genomen tot vor- g van een commissie om namens de Nederlandsche vrouwelijke jeugd een hu welijksgeschenk aan Prinses Juliana aan te bieden. A.N.W.B.-geschenk aan Prins Bernhard. Daar Prins Bernhard in zijn radio-re de tot 't Nederlandsche volk den wensch heeft uitgesproken, zich zoo spoedig mo gelijk met zijn toekomstig vaderland ver trouwd te maken, heeft het bestuur van den Kon. Ned. Toeristenhond ANWB. besloten, Prins Bernhard een volledig stel Bondsuitgaven aan te bieden, betrekking hebbende op Nederland. De collectie bestaat uit zeventig uitga yen. Juliana an Barnhard van HaL Te Zevenbergen is Zaterdagavond het arbeidersgezin Van Hal verblijd met de geboorte van een tweeling, een jongen on een meisje Het meisje is bij den burger lijken stand aangegeven als Juliana, ter wijl het jongetje genoemd is naar Prins Bernhard. Prinses M Prlna naar Het Loo. Na hun bezoek aan Amsterdam op Donderdag a.a. zullen Prinses Juliana en Prins Bernhard eenige dagen op Het Loo doorbrengen. Bezoek aan Rotterdam. Burgemeester Drooglever Fortuyn heeft medegedeeld, dat ook een bezoek van de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bern hard aan Rotterdam binnenkort ia to wachten. WAARN. SECRETARIS PRINS BERNHARD. Aan Prins Bernhard is als waarne mend secretaris toegevoegd jhr. ir. W G Röell, sinds 1 September 1934 jachtjon- ker van de Koningin. EEN EXTRA UITKEERING AAN WERKLOOZEN. Aan het einde van de vergadering van de Eerste Kamer heeft de Minister van Sociale Zaken Vrijdag medegedeeld, dat naar aanleiding van de verloving van Prinses Juliana de regeering heeft beslo ten aan alle gesteunde werkloozen een extra-uitkeering in de aanstaande week te verstrekken van f 2.50" Deze mededeeling werd door de leden van de Kamer met applaus begroet. AANBIEDING NATIONAAL HU WELIJKSGESCHENK. Te Armhem is een comité opgericht, dat zich voorstelt namens het geheele Neder landsche volk een geschenk aan te bieden ter gelegenheid van het aanstaande hu welijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard. Voorzitter is mr. J. A. A. Baron van Heemstra, oud-gouverneur van Suriname 7 Alblaszerdam. Vrijdagavond ia op fees telijke wijze het verlovingsfeest van prin ses Juliana gevierd. Ongeveer te half acht werd de fakkeloptocht saamgesteld aan de Kinderdijk, "waarvoor enorme belangstel ling bestond. Tal van praalwagens bevon den zich in den optocht, zoowel van parti culieren als van verschillende vereenigin gen. De rijvereeniging „Beyaerf opende de optocht. Een lange stoet van honderden meters begaf zich daarna langs de Kin derdijk, wat een prachtig effect gaf langs de rivier de Noord. Verschillende buurten waren versierd. Vrijdagmorgen vroeg is een vrachtwagen naar het landgoed van den heer J. Smit Gzn. gereden, waar een aantal boomen werd omgekapt, bet groen hiervan gebruikte men yoor versieringen, wat des avonds een prachtig effect gaf vooral toen de lampions ontstoken waren. Langs den weg waren sommige buurten langs de buizen versierd met groene slin gers, waaraan lampions brandden. Op het sportterrein Ruigenhii werd de optocht ontbonden door den loco-burgemeester, den heer Boersma. Wegens vacantie kon de burgemeester niet aanwezig zijn. De heer Boersma hield de feestrede^ waarna de be volking spontaan twee coupletten van bet Wilhelmus zong. De cursussen der E.H.B.O. zullen op 2 October weer een aanvang nemen onder leiding van doktor T. A. Hooftman. Gelukskind. Atneide. Dinsdag, den dag dat de ver loving van prinses Juliana werd bekend gemaakt, werd bij den heer W. Bouter een dochtertje geboren. Het meisje is naar prinses Juliana genoemd.» Giessen-Nieuwkerk. Ook in deze ge meente in combinatie met Peursum. is Za terdag op den nationalen feestdag, ter eere van de verloving van prinses Juliana met prins Bernhard, een Oranjefeest ge houden. De voetbalvereengiing P.V.V. was zoo bereidwillig, hiervoor haar terrein den geheelen dag af te staan. Vrijdag was een comité gevormd, bestaande uit de heeren Diepenhorst, burgemeester (voorzitter), met de wethouders, de heeren De Groot, Rauwert Boer, van Houweling, Kooiman en verder de heeren Kamphuis, J. H. Rob ben, W. van Iperen, L. van Harten, de hoofdonderwijzers der beide scholen en de heer A. Goedhart. Nadat door de beide gemeentebesturen een toezegging uit de gemeentekas was gedaan voor de te houden kinderspelen, werd er in de gemeenten nog gecollecteerd waarvan de opbrengst van dien aard was, dat op voorstel van den "burgemeester als nog f 25 werd afgestaan voor de kinder spelen. Reeds heel vroeg in den morgen was men begonnen tot het in orde brengen van het terrein en nadat de gemeentenaren er van verwittigd waren, dat om 10 uur een aanvang zou worden gemaakt, ver scheen op dien tijd de burgemeester, die een kort inleidend woord sprak. Spreker memoreerde in korte trekken de verknochtheid van het Nederlandsche volk aan het Huis van Oranje, waarvan ook de ingezetenen uit zijn gemeente van daag zouden blijk geven. In de hoop dat deze dag een zeer gezellig en aangenaam verloop zal hebben, en na ook de uoetbaJ- MAANDAG 14 SEPTEMBER 1936 clubT.VjV. te hebben bedankt voor haar toestemming tot het gebruik van het ter rein, verklaarde de burgemeester den feestdag voor geopend en werden spon taan de eerste twee coupletten van het Wilhelmus gezongen, waarop overweldi gend geapplaudisseerd werd. Hierna vingen de spelen aan, als ring- rijden per tandem, mastklimmen en*., waarmede de geheele morgen gemoeid was. Des middags hadden de kinderspelen plaatst waarvan allen, zoowel grooten als kleinen, genoten. Des avonds vermaakten de ouderen zich naar hartelust met ringrijden per tandem en nog vele andere vermakelijkheden. Te ongeveer half negen werd onder lei ding van den heer Goedhart nog een op tocht door het dorp georganiseerd. De be langstelling hiervoor was zeer groot. Hiermede waren de feestelijkheden be ëindigd. Den geheelen dag was op het ter- •rein radio-muziek, aangelegd door dar* heer Van der Meiden. Lampion-optocht Giessen-Oudekerk. Woensdagavond werd ter eere van de verloving van Prinses Ju liana, uitgaande van de Oranjevereeniging een lampionoptocht door de gemeente ge houden. Aan den oproep van genoemde vereeniging hadden velen gevolg gegeven. Om 7 uur werd nabij de spoorweghalte de stoet in elkaar gezet. Voor in den stoet liep behalve het bestuur der Oranjeveree niging ook de burgemeester, de heer L. Neijens, mee, gevolgd door de muziekver- eeniging „Tempo", leden van de burger wacht en vele grootefi en kleinen met brandende lampions. Het geheel bood een prachtigen aanblik. Na de wandeling door de gemeente werd nabij de spoorweghalte halt gehouden, waar de muziek het Wil helmus speelde, hetwelk de vele aanwezi gen spontaan meezongen. Daarna ging een groot gedeelte van den stoet naar Neder- Hardinxverd», om daar den tocht voort to zetten. Lange den weg was teel belang stelling DE VERLOVING VAN PRINlSES JULIANA. Qouda. Werden verleden week Woens dag reed® spontaan festiviteiten georgani seerd ter gelegenheid van de verloving van prinses Juliana met prins Renno, Za terdag bleef Gouda niet achter bij de na tionale feestviering, die overal in den lande plaats had. In de morgenuren zette de waarnemend beiaardier, de heer Henri G. J. de Man, organist dor St. Janskerk, de feestelijk heden in met carrilLoobespeling vanaf den St. Janstoren. In de R.K. kerken werden speciale diensten gehouden, terwijl om half elf in de St. Janskerk een wijdings samenkomst plaats had, waar het woord werd gevoerd door ds. F. W. G. Verheul, ds. J. J. Simon en ds. J. P. C. ten Brink en welke toespraken werdgn afgewisseld met orgelspel en zang. Ook de Joodsche gemeente heeft de verloving in haar kerk dienst herdacht Des middags herhaalde de heer De Man zijn carrillonspel, nadat een kwartier lang de klokken der kerktorens hadden geluid. Het stedelijk muziekcorps onder leiding van den heer Joh. Fabriaan gaf van vier tot half zes een concert op de markt, waar voor groot© belangstelling bestond. Om half zeven trok de Oranje-garde door de straten, voorafgegaan door de chr muziekvereeniging „De Bazuin". Was er in de middaguren veel publiek op de been, 'a avonds zag het in de bin nenstad zwart van de menschen. Vooral uit de omliggende dorpen waren zeer ve len gekomen om hier tegenwoordig te zijn bij de feestelijkheden. Het marktplein bood een fantastisch en aanblik met de honderden brandende lam pions, die rondom tusschen de boomen waren gehangen, terwijl het stadhuis en de St. Janstoren door schijnwerpers hel waren verlicht. De Réunie-bioecoop zorgde op de markt voor een aardige filmvertooning, die hon derden belangstellenden trok. Om kwart over elf ging de eerste vuur pijl de lucht in. ten toeken, dat het vuur werk een aanvang had^ genomen. Ook dit prachtige slot dor feestelijkheden trok zeer ve?l publiek. Goudriaan. Gevonden een regenjas en beenpijpen. Inl. bij M. van Houwelingen. De arbeider A. de G. kreeg bij het houthakken een stuk hout zoodanig tegen een oog. dat hij zich onder geneeskundi ge behandejjng moest stellen. Lexmond. Woensdagmorgen zal om 10 unr een openbare raadsvergadering wor den gehouden. Lóplk. De Koninklijke Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde kende aan den heer G. Benschop, tuinman op het demonstrar tie-bedrijf ,*Lopikerwaard" een diploma groententeelt toe voor het met goed succes afgelegd examen te Frederiksoord, gehou den 7 en 8 September. Hoog wator„ Sliedrecht Maandag 14 Sept. v.m. 5.40 uur; Dinsdag 15 September v.m. '5.40 uur; Woensdag 16 September v.m. 6.20 uur; Donderdag 17 September v.m.' 7.2Q uur; Vrijdag 18 September v.m. 7.55 uur; Za^- terdag 19 September v.m. 8 30 uur; Zon dag 20 September v.m. 9.10 uur. Streefkerk. Uitslag wedvlucht van de P.V. „Luchtexpres" Streefkerk en Groot- Ammers, ven .Weert. Los 12b uw. Eerste duif 2.56.16 uur. Prijzen: 1, 11 en 17 W. Janse; 2 en 10 M. Looren de Jong; 3 en 6 J. Streef, 4, 5 en 16 G. Mourik; 7 H Bouter; 8 en 14 F. Stout; 9 A. Simons, 12 en 15 D. van Harten; 13 J. G. Slob; 18, 19 en 20 B. Burggraaf. Aan het Leger des Heils te Dordrecht is vergunning verleend tot het hou den eener collecte langs de huizen in deze gemeente in de week van 5 t.m. 10 Oct. HONDERD DOODEN BIJ NATUUR RAMP. Rotswand neergestort In 1905 is 's winters aan Noor wegens Westkust een groote ijsmassa omiaagge- stort, in zijn val groote schade veroorza. kend. Zondagmorgen is Noorwegen wederom door een dergelijk ongeval getroffen. Nu was het echter geen ijsklomp, maar een rotsblok van 480.000 kub. M., dat zicb van den bergwand had losgemaakt. Toen het gevaarte in het water kwam, veroorzaakte het zulk een vloed, dat eeni ge dorpen weggevaagd werden. Het mee- rendeel der bewoners werd in den slaap gedood. Aangezien de plaats des onheils moei lijk anders dan met vliegtuigen snel te be reiken is, heeft de Noorsche premier op dracht gegeven, dat onmiddellijk eenige vliegtuigen met dokters en verband midi» len moesten vertrekken. In den Loop van den morgen zijn de ma chines gestart; een ervan wordt bestuurd door den bekenden oceaanvlieger Bomt Balchen. Een van de geteisterde dorpen is geheel van den aardbodem weggevaagd; slechts drie huizen zijn blijven staan. Op eenige kilometers afstand van het andere dorp stond een huis alleen op een rots; de be woners werden in hun nachtrust overval len. Nadat de pinhoopen waren doorzocht en niets gevonden was, is men de omge ving van het huis gaan afzoeken. Veertien kilometer van het huis werden de lijken van de beide bewoners teruggevonden. NED. HERV. KERK. Bedankt: voor Moercapélle de heer J. F, N. van Harreveld. HERVORMDE WESTERKERK GEOPEND. Gouda, Onder zeer groote belangstelling heeft Zaterdagmiddag de opening plaats gehad van het nieuwe kerkgebouw der Nederduitscb Hervormde gemeente te Gouda, dat in het stadsdeel „Korte Akke ren" is geplaatst. Het gebouw kreeg den naam van „Westerkerk" en Wedt plaats aan ongeveer achthonderd personen. De architectuur is van den heer D. Stuurman te Gouda en het werk is door den aannemer J. v. d. Velde te Gouda uit gevoerd. Het is een mooi, ruim kerkgebouw ge worden, met een prettige sfeer en rustig interieur, terwijl het exterieur een waar dige plaats inneemt in deze nieuwe wijk, waarin ook reeds de Hervormde Wester- school en een R.K. kerk een plaats heb ben gevonden. Het kerkgebouw was geheel gevuld roe* genoodigden «n belangstellenden, toen ds. H. van Dijken Gzn, zijn toespraak aan ving en er op wees van welk een groote beteekenis de totstandkoming van dit werk is. Een woord van welkom richtte spr. tot den vertegenwoordiger van B. en W., den heer E. A. Polet, wethouder; de predikan ten ds. Enkelaar en ds. Steenbeek als ver tegenwoordigers van Synode, Provinciaal Kerkbestuur en Classicaal bestuur, afge vaardigden der prot. chr. raadsfractie, van den kerkeraad, de jeugdcommissie, de schoonheidscommissie, tevens jury inzake de ontwerpen van deze kerk; den archi tect. den aannemer en de onderaannemers Op den kansel wei-jj voorts een nieuwen bijbel gelegd, die ds. van Dijken eenige jaren geleden ten geschenke heeft gekre gen en die vroeger eigendom is geweest van prins Willem Karei Hendrik Fnso. Het boek dateert uit het jaar 1740. Na overdrapht aan de kerkvoogdij, voerde de heer J. G. G. Kamphuizen na mens den kerkvoogdij het woord, die he* gebouw aanvaardde met der bede, dat in dit buis God's stem en Zijn Zegen zal worden ervaren, tot heil van vele zielen. Als voorzitter van den kerkeraad hield vervolgens ds. F. W. G. Verheul een toe spraak, waarin hij gewaagde van de vreug de en de dankbaarheid, die er heerscht in veler harte bij de ingebruikneming van dit gebouw. Er is zelfs ontroering, wan neer men bedenkt, hoe elders in ons we relddeel kerken worden neergehaald of ge sloten en men zich hier in een nieuwbouw mag verheugen. Spr. deed een beroep op de gemeente tot offervaardigheid en trouw en besloot met den wensch, dat God's ze gen op den arbeid zal mogen rusten. Hierna spraken nog wethouder Polet, ds. Enkelaar en ds. Steenbeek, waarna met een slotwoord van ds. G. El zen ga de sa menkomst met dankgebed en psalmgezang

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 4