?r Plaatselijk Nieuws Gemeenteraden Tieiihoven. Kantongerecht Gouda Van kondom IwjjejjTNti^ a«. EEN VORSTELIJKE IDYLLE. Ammerstol. Het, 13-jarig zoontje van don heer P, Stigter Hzn., dat in Gouda een Bchooi bezoekt, wilde, toen de school uit ging, zijn renneijscapaciteiten eens meten met die zijner ipedeacholieren, wat hem echter slecht is biekomen. Toen hij in volle ▼aart een zijstriat wilde voorbijschieten, kwam hij in botsing met een anderen wiel rijder, waardoor hij zoodanig ia gevallen, dat hij aijn pols brak. In het ziekenhuis werd de arm gezet. De muziek^ereeniging „O.K.K.", die al geruimon tijd een kwijnend bestaan leed, is weer nieuw leven ingeblazen Zes tien leden hebben zich opgegeven en de repetities hebben weder eejx aanvang ge nomen. Ze worden gehouden in het ge bouw „Van ouds het Raadhuia". Bergambacht. B. en W. hebben, inge volge de Hinderwet, vergunning verleend aan de firma G. Schouten en Zoon tot uit breiding van de installatie in de graan- maalderij^i Bergstoep, door het bijplaat- een van een koekenpers, kollergangers mengketels, eenbuilmolen, een korrelma chine en 4 electromotoren. Het verzoek van den commandant van „Het Leger des Heila", om toestem ming tot het houden van een collecte in deze gemeente is toegestaan. B. en W. hebben toestemming ver leend aan de pluimveevereetiiging V.Z.O. het houden e'ener verloting van pluimvee, konijnen en aanverwante arti kelen en/of huishoudelijke en luxe arti kelen. Er zullen 1500 loten worden ver kocht ad 15 cent per lot. De trekking moet geschieden voor 1 Januari 1037. Kordate redding. Bergambacht Aan de viersprong reed mej. P. met de fiets te water. Cor Renos was in de omgeving met zijn kano. Toen hij het ongeval zag gebeuren, draalde hij niet, sprong uit zijn kano en bracht ge noemde juffrouw op bet droge. De collecte tijdens het oranjefeest ge- honden op Zaterdagavond ten bate van jOranje-Nassauheeft f 80,02 opgebracht. Met het maken van huisaansluitin gen voor de waterleiding binnen de kom dezer gemeente, is een aanvang gemaakt. Wie zich na vrijwillig aansluit, krijgt gra tis 1 kraan in huis aangelegd. De verbouwing van het gemeentehuis is thans zoover gevorderd, dat de schilder er de laatste hand aan legt en men dus het gebouw over uiterlijk 8 weken naar zijn aard kan betrokken. Het gemeentebe stuur houdt zióh bozig met de meubilee ring van de secretariskamer en secretarie. De Kleine Betuwe. Haastrecht De aangekondigde sluiting van het seizoen in de „De Kleine Betuwe" heeft bewezen hoe het publiek op deze on derneming gesteld ie. Althans afgaande op het bezoek kan niet meer verlangd wor den. Het was er zeer gezellig en het feest duurde tot in den nacht. Alk het seizoen in 1937 weder wordt geopend, dan zal Haastrecht een nieuw beeld bieden Dan is de" provinciale weg van Gouda uit al in zijn beste pak en wel licht de reconstructie van het gedeelte HaastrechtOudewater al in een stadium dat Ireeds „De Kleine Betuwe'*' langs den gereconstrueerd en weg uit de richting Gouda is te bereiken. Oprichting Oranjevereniging. Langeruigewei de. In verband met de Verloving van prinses Juliana heeft de commissie, welke op 5 Sept. een kinder feest en iiohtstoet organiseerde, waarvan de uitslag schitterend is te noemen, be sloten Maandagavond acht uur (winter tijd) een openbare vergadering te houden In het café van den heer J. G. Riem ons, om te trachten oen Oranjevereenigiog op te richten. Bij eventueels gevallen kan dan eensgezind kinderfeest enz. worden geor ganiseerd. Iedereen is welkom. Langeruigaweide. Veiling Ver. Driebrug- gon 0.0. Aanvoer 3345 stuks. Prijzen kip peneieren groot f 3 553.85; klein f 2.20 2.25; eendeneieren f 3.203.30 Alles de 100 stuks. Jonge konijnen 710 ot. p. st. Diverse koolsoorten 710 ct. p. at. To maten 3 pond voor 10 ct Zondag zal' in do Nod. Horv. Kerk in bolde diensten een derde collecte wor den gehouden ton bate der diakonie - Gevonden: een vulpotlood. Inl. bij den gom.-veld wacht or. Lakkerkerk. Ummb lezers vroegen ons wnamm we geefPwrslag hebben geplaatst van de vergadering van den N-S.§. Wij haddon ofizen correspondent wol opdracht wgwon er verslag van te maken, maar deze .h«efl daaraan niet kunnen voldoen. Hot verslag van de feesten op 12 Sep- ttonhor ontvingen wij eerst voor het num mer ran heden en dus te laat om nog op «Mftnmen. ftekkdrkerk. Dezer dagen ontstond een brand, die gelukkig in den aan- fmg ié. gestuit. Bij bakker de B. werd een bed «dkicht. Dit lag voor 't huia ln 't zonnefjp. De omwonenden merkten op- «ens 4«il er iets smeulde. Bij onderzoek hleck dat hot bed in brand stond'. Hel weml gwer tbs muur in de Lok geworpen en m zoodoende gedoofd. Waarschijnlijk is een weggeworpen eindje sigaret de oor zaak van bet brandje. Oudewater. De feestelijkheden ter gele genheid van de verloving van prinses Ju liana met prin* Bernhard, hebben voor Oudewater een p;ettig verloop gehad, waaraan vrijwel de geheels bevo king heeft deelgenomen. Van zoo goed als alle huizen wapperde de driekleur. Des mid dags had een zanghulde plaats, waaraan pl.m. 800 kinderen deelnamen. Uit 800 kindermonden klonk ons oude Wilhelmus, Wij willen Holland houen" e d. vader- landsch» liederen. Het geheel werd gediri geerd door den heer Veroudon. Om 7.30 uur had een défilé plaats, waarvoor alle vereenigmgen spontaan hun medewerking hadden toegezegd. Het was een werkelijk indrukwekkend gezicht, allen met opgeheven hand den groet te zien brengen bij hét raadhuis, waar het gera.- bestuur en vertegenwoordigers der ver- eenigingeo het defiLé gadesloegen. Het raadhuis was voor deze gelegenheid geillumineerd, hetwelk het geheel zeer ten goede kwam. Er was zeer veel volk op "de been. De geheele Visckbrug en een gedeelte van de Havenstraat was zwart van de toeschouwers. Nadat de deeldemers aan dit défilé zie in een balven cirkel rond het stadhuis hadden opgesteld, hiel den de heeren Van Doorn, loco-burge meester en v. d. Burgch als voorzitter van de K.W.V. toespraken, waarin zij deden uitkomen, dat het verblijdende feit van de verloving der prinses voor geheel Ne derland een zegen kan zijn. Spontaan zong het publiek hot Wilhelmus, waarop de lo co-burgemeester mededeelde dat het gem.- bestuur en het bestuur der K.W.V. tele grammen met gelukwenschen aan het Ko ninklijk Huis zouden verzenden. Hierna volgde een concert, 't welk op do Markt werd gegeven door het Harmoniegezel schap uit Berkenwoude, t welk met zijn goede muziek ér al sppedig een feestelijke stemming in wist te brengei^ Tot elf uur bleef het publiek rondom cje Markt in feestelijke stemming bijeen, waarna een fakkeloptocht, waaraan zeer velen, deel namen, het geheel besloot. Oorspronkelijk was het plan geweest, deze hifWebetuiging op Zaterdag, te hou- dqn, doch dit kon niet doorgaan omdat geen muziekgezelschap was te verkrijgen. Oudewater kwam dus wel wat later, doch ia zeker niet achter gebleven. Gemeenteraadsvergadering op Woensdag 9 September onder voorzitterschap van burgemeester G. W. Lu y end ijk. Aanwezig alle leden. Na opening vol£t de installatie van het nieuwbenoemde raadslid, den heer H. Kou wenhoven. De heer Kouwenhoven legt de bij de wet vereisohte oeden af, waarna hij titling neemt als raadslid. De VOORZITTER feliciteert hem met zijn benoeming en hoopt, dat de beer Kouwenhoven de voetsporen van zijn voor ganger zal volgen. Vervolgens verzoekt de VOORZIT TER den raadsleden zich van hun zetels te verheffen voor bet aan hoor en van een toespraak, ter gelegenheid van de verlo ving van Prinses Juliana. De heugelijke tijding van de verloving van prinses Julia na met prins Bernhard von Lippe Biester- fold, aldus spr., is met groote vreugde en hartelijk medeleven met ons Koninklijk Huis ontvangen. Laat ons hopen, dat een gelukkig en gezegend huwelijk hun deel moge worden en moge deze hooge echt- vereeniging, welke» gesloten staat te wor den, een bron van geluk en vreugde wor den voor de Koningin en sterke zij ons gevoel van saamhoorigheid. Dat God deze' verbintenis met rijken zege moge bekro nen. De notulen worden daarna gelezen en vastgesteld. Ged. Staten hebben enkele be groot ingswijzigingen goedgekeurd, Van den inspecteur van het staatstoezicht op de volksgezondheid is de bouwverordening. terug ontvangen met een aantal opmerkin gen. B. en W. hebben een en ander met den gemeente-opzichter besproken en deze heeft geadviseerd mjji do hanmerkingen aceoord te gaan, behalve ^treffende en kele bepalingen, ten eerste die, volgen# welke ^p den \ruin van, den dijk niet meer gebouwd mag wordpn, maar tien M. daarbuiten en voorts do 'Verplichting om waterleiding in de W.G.'a aan te leggen. De gem.-opziciiter vindt, dat deze bepalin gen wel wat to ver gaan, evenals die, volgens welke de varkensmestvaalten van een cementen vloer voorzien dienen te zijn. B. en W. stellen -voor om volgens 't advies van den gem.-opziobter te besluiton wftarmeo de raad z.hst. aoroord gaat. De gemeontewonihg, staand aan den Hoogen d>jk 51 B., wordt na stemming verhuurd aan den heer P. L. v. d. lieden te Araeide voor f 2 per week. Van het gemeentobestuur van Sohoonho- ven ia een schrijven ingekomen inzake de Regeling voor de toelating van leerlingen uit deze gemeente op scholen aldaar. In deze overeenkomst is thans een wijziging gekomen, met het gevolg dat thans slechts naar oen percentage van '5 behoeft te worden bijgedragen. Voorheen was dat 6 V Z.h.st. stelt de raad de gewijzigde over eenkomst vast, De rekening van het burgerlijk armbe stuur werd vervolgens ingediend. Deze heeft een nadeeüg saldo van f 2.36. Ver der deelt de VOORZITTER mee, dat nu de waterleiding in deze gemeente is gelegd, er bezwaren gerezen zijn tegen het i'eit, dat er op hot raadhuis geen W.C. is. Men wil thans deze moeilijkheid oplossen. De kosten voor liet la'en bouwen van een W.G., betreffende den aanleg en het aan brengen van een closet en waterspoeling bedragen f 75, wat vrij hoog is, doordat de afvoerleiding vanaf den zolder, waar de W.G. een plaats zal krijgen, geheel van looijl wordt. Voorden bouw van 'n apar- tementje wordt nog f 15 aan kosten ge rekend. B. en W, adviseeren tot deze uit gaaf over te gaan. De heer V A N E S vindt hot eigenaar dig dat het closet op den zolder komt. Toen spr nog op school was, moest hij vragen of hij naar achteren mocht en in de toe komst zal hij moeten vragen of hij even naar boven mag (hilariteit). Z.h.st. wordt tot den aanleg besloten. Aan de orde komt dan nog eens de af sluiting van het Toepad. Ingekomen is een schrijven van enkele bewoners van den Hoogen Waard, met het verzoek langere openstelling van het pad niet in de hanfl te werken, daar hun dat veel schade en verdriet berokkent. De beer G. H. SPEK stelt voor het pad vanaf den Hoogen Waard af Ie «lui ten. De VOORZITTER juicht bet toe, .als aan den toestand, zooals die nu ter plaatse is, een einde komt Het is van groot belang voor de gemeente als aan de kwajongensstreken in dat gedeelte paal en perk gesteld wordt. De heer LAKERVELD wijst erop, dat als het Toepad afgesloten wordt, ook het |Cerkepad geen meer zal ebben, en dat de heer Bouwmeester in dat geval ook wol eenk(|ftot sluiting van het Kerke- pad zou kunnen overgaan Spr voelt er niet veel voor, om nu alles tegelijk te gaan afsluiten. De VOORZITTER zegt, dat de heer Bouwmeester niet tot sluiting van het Kerkepad kan overgaan. Evenwijdig aan het Toepad loopt een ander weggetje, maar het Kerkepad heeft dat niet, zoodat nooit toestemming tot sluiting daarvan ge geven zal worden. Bovendien moet de heer .Bouwmeester, wil hij het afsluiten, daar toe eerst een verzoek bij den raad indienen Na eenige bespreking wordt besloten aan de Kroon te verzoeken om het Toe pad vanaf-den Hoogen Waard te laten afsluiten, en daar dan een heining te doen plaatsen. De gemeenterekerring over 1935 beeft 'n batig saldo van f 1187,59. In de commis sie tot het nazien dezer rekening worden benoemd do heeren G. H. Spek, C. Laker- vald en H. v. d. Zouwe. Een wijziging in de begrooting 193fl wordt daarop vastge steld. Ter tafel komt dan de nieuwe Pomje-vtrordenlno, welke met een aantal opmerkingen van Ged. Staten is teruggekomen. Eigenlijk be treft het do politieverordening van Ameide maar de door Ged. 'Staten gewenschte ver anderingen hebben B. en W. ook aange bracht m die van Tienhoven. De aanmer kingen zijn niet van ernstigen aard. B. en W. stellen dan ook voor de verordening aldus vast te atollen. De heer LAKERVELD merkt op, dat volgens deze verordening bet spelen om geld op openbare plaatsen verboden is. Hij zou er graag aan toegevoegd zien, dat ook het spelen zonder geld, strafbaar isH daar als de politie jongens op het zooge naamde „centenpikken" betrapt, het geld in den regel toch al in veiligheid gesteld is, en de verordening, zooals ze thans is, in dit opzicht dus geen zin meer zou heb ben. Z.h.st. wordt besloten aan de desbetref- fendë' bepaling toe te voegen: het kaart spelen zonder geld is ook verboden. De VOORZITTER stelt nog voor, een bepaling in de verordening op te no men, waarbij eigenaars van antennes wor- dep verzocht de draden van kurken etc. te voorzien, om te voorkomen, dat postduiven togen deze draden vliegen. Spr. merkt op dat als e«n dergelijke bepaling in de ver ordening wordt opgenomen, ze zeker zal worden goedgekeurd. Het gaat hier om de bescherming van postduiven. Voorts deelt spr. mpe, dat zoo noodig uit de' manne lijke inwoners der gemeente een vrijwillig brandweercorps zal worden samengesteld. In deze'gemeente is geen brandweeroorps, vanwege het contact met de gemeente Ameide. Toch dient in de verordening mei dihg van een en ander gemaakt te worden in verband met de persoonlijke diensten bij een brand. Het ligt niet in de bedoe ling een brandweerverordening samen te stellen. Nadat de» raad op verzoek van den heer LAKERVELD'in geheime zitting is geweest,- en de vergadering weer is her opend, wordt de concept-verordening z.h. st. vastgesteld met invoeging van do door B. en W. gew.enfechte wijzigingen, terwijl epkele oude verordeningen worden inge trokken. Van eenige .bewoners van den Tiend- weg is wodoijjfr een schrijven binnenge komen met MWltBMk hjin panden als nog aan te «luiten aan bet electrische licht net. Adressanten hopen dat men thans over bet geldelijk bezwaar is heengestapt. De VÖORZITTER zegt, dat men ter bespreking van een en ander een on derhoud gehad heeft met de directie van bet bedrijf te Dordrecht. De zaak is op nieuw onderzocht, maar B. en W, hebben nog geen vrijheid kunnen vinden tot aan sluiting te adviseeren. De kosten zijn te hoog. De heer LAKERVELD geeft Hoe, dat de kosten aanzienlijk zijn, maar als het over billijkheid gaat, blijft sprekers standpunt ongewijzigd en daarom zal bij voor aansluiting stemmen. Men heeft adres santen gedwongen waterleiding te nemen, waarvoor ze ook moeten betalen. Ook aan het onderhoud van den dijk betalen ze mee Spr. vindt het daarom grof om hen het electisch licht te onthouden. Men wil die menschen wel de lasten laten dragen, maar de lusten onthoudt men ze. De heer v. d. ZOUWE onderstreept de woorden van den heer Lakerveld. Ja- xenlang hebben die bewoners voor de las ten moeten opdraaien, zoodat het tijd wordt, dat ze ook eens eenig voordeel ge nieten. Spr. kan zich niet indenken, dat B. en W. adviseeren het verzoek af te wij zen, vooral daar de begrooting van bet vorig jaar een voordeelig saldo van on geveer f llGü beeft. Er kunnen geen be zwaren zijn en billijkheidshalve is men verplicht die menschen aan te sluiten. De heer V A N E S zegt, dot zijn argu ment, dat hij reeds in de vorige vergade ring aanvoerde, hetzelfde ie gebleven. De kosten voor de aansluiting van drie per- ceelen zijn te hoog. Bovendien heeft niet de gemeente, maar Ged. Staten de aan sluiting bij de waterleiding verplichtend gesteld, zoodat men .hier dus vrij uit gaat. Wat het onderhoud van den dijk betreft, daarvan profiteert de heele gemeente. Spr. zal daarom tegen stemmen. Weth. L SPEK merkt op, dat adre#-. santen aan een betere weg zitten, dan vele andere inwoners. De weg daar wordt uit stekend onderhouden door het polderbe stuur, zoodat het argument betreffende 't bijdragen in het onderhoud van den dijk, niet opgaat. De heer T. d. ZOUWE zegt, dat het destijds MB fOUt geweest is om die menschen niet aan te sluiten. Zij hebben altijd moeten betalen aan de verplichtingen van de gemeente te genover het bedrijf, zonder dat ze er iets voor terugkregen. Spr. vindt dit onbillijk. Al zjjn de kosten hoog, spr. gelooft niet dat ze binnen afzienbaren» tijd minder zul len worden en daarom is het beter thans tot aansluiting over te gaan. Wetb. VERSLUIS verklaart, dat hij niet tegen aansluiting van die peroeelen is, maar spr. is er tegen om voor die drie woningen zooveel kosten te makjn. De VOORZITTER brengt daarna het voorstel om de perceelgn niet aan te sluiten, in stemming. Dit wordt verworpen met de stemmen van de heeren v. d. Zou we, Lakerveld, Kouwenhoven en G. H. Spek tegen. Weth. L SPEK vraagt of men adres santen niet verzoeken kan ook wat bij te dragen. Als de kosten voor de gemeente beneden de f 1000 dalen, is spr. voor -aan sluiting. Spr. zou den raad willen voor atellen om adressanten te vragen of *e be reid zijn elk direct of indirect f 1Ö0 voor de aansluiting te storten. Dat zal voor hen geen bezwaar zijn. - Volgen» de wet kan men dit bovendien eischen. De heer LAKERVELD gelooft niet dat flr van het plan van weth. Spek iets terecht komt. Er is 90 kans, dat die menschen toch niet betalen. Twaalf jaar lang hebben ze in de lasten der gemeente bijgedragen, tot een totpal bedrag yan on geveer f 700. De heer V A N E S vindt het argument van den heer Lakerveld een aj gemeen voor komend motief. Dat komt overal voor, dat inwoner# eener gemeente, die niet direct belang bij de een of anders overeenkomst hebben, met de andere inwoners in de kosten daarvan moeten meebetalen. De VOORZITTER wü dan het voor stel, om de perceelen Vel aan te sluiten, in stemming brengen. De heer G. H. SPEK vraagt of adres santen geen garantie kunnen stellen be treffende het gebruik van licht. De heer LAKERVELD zegt, d&t al# adressanten voor f 50 garantie teekenen, de gemeente dan beter uit is, dan als de belanghebbenden ineen# een bedrog van f 100 storten. In stemming gebracht wordt het voor stel om de perceelen aan te sluitun op voorwaarde, dat de belanghebbenden voor f 90 garantie teekenen. Gebruiken ze niet zooveel stroom dén moeten ze dit bedrag toch betalen. De kosten zullen daardoor voor de gemeente dalen tot f 1350. Dit voorstel wordt ondersteund door de heeren v. d. Zouwe en Lakerveld en wordt met alleen de stem van den heer v Es tegen, aangenomen, nadat weth. L. Spek zijn voorstel betreffende het storten van een bedrag van f 100 heeft ingetrokken. De VOORZITTER folioiteert 'den raad .met dit besluit en wenzcht adressan ten geluk met hun succes. Tenslottewordt besloten aan prinses Juliana in verband! met haar verlovifig met prins Bernhard vbn Lijme Biesterfeld een telegram van gelukwensoh te riohten. Daarna sluiting. (Zitting van Woensdag). Een gesneden bocht Voor den kantonrechter stond terecht E. H. S. te Gouda. Hem was ten lasle ge legd, dat hij nabij Stolwijkereluis, komen de uit de richting Schoonhoven, een voor hem rijdende vrachtauto, in de bocht zou hebben gesneden. Als getuigen werden gehoord de Schoon hovenaren A. H. en H. L., reap, chauffeur van de vrachtauto en passagier, die bei den verklaarden geen signalen van ver dachte te hebben gehoord, dus niet te heb ben geweten dat verd. hen wilde passee- ren. Het gevolg was een aanrijding, die voor de vrachtauto minder goed afliep. De bum per werd beschadigd en daarvoor werd f 13 schadevergoeding geëischt. Op verzoek van mr. Jonker werd de zaak twee weken aangehouden, teneinde het O.M. in de gelegenheid te stellen, een derde getuige op te roepen. Schoonhoven en de loterijweL M. W. uit Rotterdam, die al meer dan tien jaar werkloos is, probeerde in Schoon hoven fortuin te maken Hij dped dit als volgt: Ongeveer vijftig genummerde loot jes probeerde hij daar te verkoopen. Men moest dan het bedrag betalen dat ais num mer op het lootje stond. Zoo bezocht hij o.a. de oafé's van de heeren J. J. R. en G. A. H. te Schoonhoven, welker eigena ren reap, twee en 1 lootje kochten. Al# prijs zegde hij een cassette tafelzilver toe. Verschillende menschen liepen er in en ai spoedig bleek bij nader onderzoek, dat bij na iedereen een lootje had dat een num mer droeg, dat vrij dicht bij de 50 was. De lagere nummers bleken onderop te zit ten. Verdachte werd in de tram naar Gop- da gesnapt, toen hij op weg was om de bewoners van de stad van pijpen, sprits sa stroopwafelen met zijn lootjes geluk kig te maken. Al spoedig stond vast dat W. geen on bekende op dit terrein te. Hij is al vaker veroordeeld en heeft laatst twee hochte- nisstraffen. van een week uitgezeten. De ambtenaar van het O.M. vorderde ▼oor deze overtreding der loterijwet een geldboete van f 25 subs. 10 dagen hech tenis. De kantonrechter gaf f 7.50 subs. 3 dagen, er mee rekening houdende, dat ver dachte langen tijd werkloos te. Moordrachtenaar lette niet op. Toen G. Z. v. G. te Moordrecht uit zijn auto wilde stappen, lette h« nipt op het van links per fiets komend verkeer. De veldwachter en diens eohtgenoote wilden de auto passeeren, maar rekenden natuur lijk niet op deze onvoorzichtigheid van den chauffeur. De vrouw werd tegen den grond geslingerd en bezeerde zich vrij erg. Het rijwiel werd zwaar beschadigd. De kosten van de fiets heeft verd. reeds betaald en het feit ontkende hij niet. Do ambtenaar vroeg f 15 sobs. 0 dagen; het vonnis was f 7.50 subs. 3 dagop. Motor-manoeuvres in Zevenhuizen. W. K. B. te Zevenhuizen houdt er ra*e manieren op-na. Al herhaalde maten heb ben de bewoners geklaagd over zijn roe keloos rijden. Op zijn motor reed hij dan links door een bocht, die door een heg van een weiland wordt afgescheiden. Verd. verminderde dan zijn vaart niet, maar met een snelheid van 40 K.M. pee uur „nam" hij de bocht en ging boven dien op zijn motor staan. 't Is dikwijls goed gegaan, maar de la».- ste keer liep 't mi#. Een botsing met een auto maakte een einde aan de acrobatiek van deze gevaarlijke -motorbestuurder, dia met kwetsuren in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Verdachte kreeg f 10 boete subs. 4 da gen; de eisch was f 15 subs. 0 dagen. D« Reeuwijkschs waterleiding. De bejaarde G. S. te Reeuwijk hoeft geen geld om zich aan te sluiten bij de ge meentelijke waterleiding. Op advies van Jeu kantonrechter zal hij eens met den burgemeester gaan praten, om te trachten een regeling te treffen. Verd. werd eehul- dig verklaard zonder toepassing van straf. D« olie-historie. Voor den Goudschen kantonrechter heeft verleden week A. B. uit Waddinx- veen ferecht gestaan in verband met het vervoeren van olie, die niet aan de in de wet gestelde eischen vol,teed. Aan B. was ten laste gelegd, dat hfl deze olie met zijn auto had vervoerd. Dit is ook inderdaad het gevul geweest, doch om alten schijn te vermijden voegen wij - daaraan op verzoek van den betrokkene toe, dat hij geen ondeugdelijke olie heeft geleverd en niet wist van welke kwaliteit de door hem vervoerde olie was. Verkeer te Zevenhuizen. De gebroeders L en L. van Pr. te Ze- i enhuizen vervoerden resp. drie paarden en één paard, terwijl zij zelf op hun fiet sen gezeten waren. Da.' is niet alleen var- boden, maar ook gevaarlijk. De een kreeg f 4 subs. 2 dagen hechte nis, de ander f 2 sub#. 1 dag hechtuais, VRIJDAG 18 door JAN KIJKUIT. Een bezoeker vertelt van geplakte uiers, anderen over Noordeloos, Nieuw-Lekkerland en Schoonho ven en tante wil Colijn en Oud betonnen. Teun is van de week met een vriend binnengekomen die veel belang stelde in tantes koffie en mijn sigaren. Maar daar voor in ruil gaf hij ons een interessant verhaal over „geplakte uiers", iet# waar van ik V>g nooit had gehoord. Hij is veehandelaar en trekt met koei- en naar verschillende markten, koopt en verkoopt de runderen en klaagde over de slechte tijden. „Je mot zoo weergaas oppassen", vertel de hij, terwijl hij over zijn kop koffie blies „want tegenwoordig probeeren ze van al les om je er in te laten loopen. Een nieuw- melkte koe is natuurlijk meer waard dan een oudmelkte en nu gaan ze heen en emeren een soortement van lijm, collodi- um, aan de uiers, zoodat de koeien er uit Zien of ze met volle spenen stoon". „Hindert dat die stomme dieren niet", Z»oeg tante? „Natuurlijk hindert ze dat. Ze staan rejeel te trippelen, ze kunnen geen oogen- biik stilstaan en een kenner van vee die ziet ai gauw wat er aan de hand is. Het is natuurlijk ook niet best voor de bees ten, want met een geplakte uier is er ge- raar dat mankementen „ontstaan of bij koeien die bijvoorbeeld last hebben, dat m de melk wat makkelijk laten loopen, daar heb je kans dat het mankement er aser wordt door bet dichtplakken." „Maar dat is zeker toch wel verboden", toeen tante. „Zeker ia dat verboden-, Sohtte onze rechtsgeleerde neef m JEr is in Rijs- een door de rijkspolitie proces verbaal op gemaakt togen een veehandelaar, die met jepiakte «ïers over den weg liep...'." „Je bedoelt zeker koeien met geplakte •iers", verbeterde ik. Teun's vriend dacht even na en grin nikte toen goedig. „Ja, daar in heb je gelijk *t moeten koeien zijn geweest met geplakte uiers". JDe man is veroordeeld" ging Jod ont stemd voor, „hij kreeg 80 gulden." „Ik denk eerder dot hij 80 gulden moest betalen," opperde ik. „Je hebt alweer gelijk" teel de veeboer bij. „Dat begrijpt iedereen behalve Jan" zei Jod verstoord, Natuurlijk kreeg hij" 80 gulden boete of 160 dagen hechtenis. Hij ging in hooger beroep en toon heeft pro fessor Wester ait Utrecht voor de recht bank te Almelo betoogd dat het ontoelaat baar was om koeien met geplakte uiers te vervoeren, maar de straf werd toch ver minderd tot f 50 boete of 25 dagen hech tenis. Het heeft echter tot gevolg gehad dat er nu strenger op wordt toegezien en na dien tijd zijn er al weer verschillende processen verbaal opgemaakt." „In Arabië, zei ik, daar doen ze nog anders. Als ze daar een oude kameel wil len verkoopen, blazen die Arabieren lucht onder de huid van het dier. De kameel ziet er dan niet alleen dik en malsch uit, maar omdat de lucht hem hindert, wordt hij springerig en lijkt 't of het dier nog heel jong is". „Dat mot je maar niet in de krant ■chrijven, adviseerde de veeman, want ik geloof best dot er boeren zouden zijn in staat obi ook zoo iets eens bij de koeien te probeeren.*4 „Dat zijn anders niet de middelen om tot een betere positie te konten" zei Jod. „Neen natuurlijk niet, maar noem jij nu eens andere middelen om te zorgen dat je niet in de modderjtoflit", vroeg de koeienkooper. „Niemand kan die zoo maar opnoemen, antwoordde Jod. maar ieder kan er naar zoeken. Kijk nu eens bijvoorbeeld wat de Producent doet. dat zal geen dadelijk voor deel opleveren maar het moet gunstig werken en goede uitwerking hebben. De vereeniging laat een aantal vrouwen en meisjes, vooral kaasmaaksters naar Gou da komen om daar de bedrijven van de Producent te komen bekijken. Dat werkt van weerskanten gunstig. Dan heb je pas hi Groot-Ammers een keuring gehad voor geiten met nrijzen voor de beste en mooiste dieren „En de bokken? Waarom krijgen die ttooit eens een prijsje", vroeg ik Nb bokken, vertelde de veehandelaar die hebben iji Noordeloos een onderschei ding gekropen als nog nooit een beest ke kregen heeft". „Wat is daar dan gebeurd" informeer de tante. „Daar zijn de bokken een soort van ee- re-pomite geweest. Je mot weten dat er in Noordeloos ook feest is gevierd vqor de prinses. Zaterdagavond was *t daar een ontocht met fakkels en lampions, een vrachtauto met de muziek voorop en daar achter een brik met de feestcommissie. Iq diezelfde eere-brik was een paar uur te voren een stel van 10 bokken voor de keuring naar Groot-Ammers gebracht, maar daar wist de feestcommisie niks van en gelukkig ook want anders zouden de heeren misachten wel bezwaar gemaakt hebben om na do bokken te kömen." „Och. meende tante, je mot niet denken dat ze daarvoor het feest in 't water zou den laten vallen, want door de verloving van de prinses is 't allemaal eendrachtig en pleizierig samenwerken". „Niet allemaal, riep Teun. In Nieuw- Lekkerland hebben ze bijna altijd moeilijk heden. Dit jaar ook weer. De oranjever- eeniging had gevraagd aan de Christelijke zangvereeniging en aan de bijzondere school om mee te doen met het koning- innefeest op 31 Augustus maar dat hebben ze allebei geweigerd". „Waarom is dat? Die zijn toch zeker niet tegen Oranje?" meende tante. „Neen, dat zijn ze niet maar ze willen op hun eigen gelegenheid feest vieren". JDot is heelexnaai mis, riep ik uit. Aan een nationaal feest behoort een nationale deelneming en niet ieder apart. Zoo is 't ook met het cadeau voor de prinses bij haar trouwen. Het heele land samenwer ken en niet elke gemeente en vereeniging op eigen houtje. Daardoor komt ook be ter de eenheid van het land uit. In Schoonhoven zijn ze ad met zoo'n plaat selijke commissie bezig. Ais ze daar een cadeau geven moet 't natuurlijk van zil ver zijn en nu moet je weten dat er aan het hof in den Haag zooveel zilver is dat« ©t doorloopend drie man bezig zijn met poetsen. De koningin heeft honderden zil veren presenteerbladen e# honderden stel len vorken en lepels. Er is daar meer zil ver dad er ooit in Schoonhoven bij elkaar is geweest Laten ze daar nu nog een stuk je bijdoen dan zal de prinses zeggen: dank n wel en zet het maar bij de rest. Indien echter een nationaal geschenk wordt ge geven dan kan het een groot en blijvend stuk zijn, een nationaal werk, misschien ten zegen van velen." ^Weet je wie ze ook een cadeau mos ten geven, zei tante, dat zijn de ministers Colijn en Oud. Als het waar is dat deze regeering het onmogelijke heeft volvoerd en ons weer vasten grond onder de voe ten heeft gegeven, dan is er voor hen geen geschenk mooi en groot genoeg. Met alle ridderorden van de wereld zou dat niet beloond zijn." „In Engeland, zei Jod, gaven ze een generaal, die overwinningen behaald heeft gewoonlijk een kapitaal cadeau." vGeen geld, zei tante, maar ik ga eens wat voor Golijn en Oud bedenken. Verkeersstremming onder ArkeL Arkel. De afdeeling Wegen en Vericeer van den Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland bericht, dat wegens het uitvoe ren van herstellingswerk aan de Haar- brug te Arkel. deze brug voor het verkeer te land zal zijn gestremd van 21 tot en met 30 September, of zooveel langer of korter als de werkzaamheden zullen du ren. Het verkeer kan gedurende dien tijd het Merwedekanaal passeeren over de brug in den Rijksstraatweg te Arkel of via de brug over de schutsluis bij de alge meens begraafplaats te Gorinchem. Geen pest maar kroten. Goudriaan. Bij den landbouwer D. d. G. werden 11 varkens ziek en de er bijgeroe pen veearts vermoedde *dat zij pest had den. De landbouwer verkocht daarom de varkens aan den koopman G. D. alhier. Toen deze den volgenden dag deskrulstaar ten kwam haleu, waren de varkens weer geheel gezond. Zij hadden alleen zich over-eten aan kroten. De landbouwer lijdt schade omdat hij de varkens tegen lagen prijs heeft ver kocht en de koopman heeft een voordeel- Hardinxveld. De politie heeft tegen drie personen proces-verbaal opgemaakt wegens het niet betalen van de hondenbelosting. B. en W. bevelen voor de benoeming tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim, wegens het bedanken van den heer J. Bouma, aan: 1. de heer A. Schaaf8ma; 2. de heer D. Nieuwenhuis. Bij beschikking van den minister van defensie is aan A. P. de Ridder, behoo- rend tot de lichting 1937, voor een jaar vrijstelling verleend van den dienstplicht wegens kostwinnerschap. Hel- en Boeicop. Binnen afzienbaren tijd zal in de tweede helft van deze ge meente het z.gn. benedeneind, de telefo nische ondergrondsche verbinding worden, gelegd, waarvoor de noodige opmetingen reeds zijn verricht. Het gemeentebestuur heeft ia ver band met de verloving van Prinses Ju liana felicitatietelegrummen verzonden aan de koningin en de prinses. Zijn feestelijkheden ter herdenking van de vorstelijke verloving voor de oudere inwoners achterwege gebleven, de kinde ren hebben volop genoten. We maakten reeds melding van de bier pas geslaagde optocht van Zaterdag. Maandag zijn de feesten voortgezet op een gedeelte weiland van den veehouder, den heer C. Kok, dat daartoe belangloos was afgestaan. Behal ve de vele tractaties, die den kinderen, eveneens van particuliere zijde, ten deel vielen, konden voor de spelletjes nog aar dige prijzen worden uitgereikt. Oranjefeest Lex mond. 'n Druilirige morgen. Een ochtend, waarvan men alleen hoopt, dat het spreekwoord van 'n droevige morgen, die een blijde dag geeft, in vervulimg^zai gaan. Immers, het is de langverbeide Maandagmorgen, de morgen van de dag, waarop het reeds eenmaal wegens vrees ▼oor slecht weer die intusschen be schaamd werd uitgestelde Oranjefeest zal worden geviebd. Zal het na toch „slecht" Weer worden? Aan de grens van de gemeente zien we m de verte 'een bonte groep naderen, 't Zijn ruiters, geen echte, maar toch gaan ze er voor door, op diverse paarden, groot en Elein, in verschillende kleeding, maar allen getooid met Oranje. Hoe dichter de ▼roolijke groep nadert,, hoe meer de fees telijke stemming rijpt. Bij de grens van de gemeente keert de groep en neemt een afwachtende hoiiding aan. Er nadert een auto, waarin eenige leden van de feest commissie, die den burgemeester in hun midden hebben; met het doel hem als ver tegenwoordiger van de koningin in te ha len, is de ruiterstoet opgetrokken. De bur gemeester heeft vroeg zijn woonplaats ver laten om in Lexmond den geheelen dag als een onzer mee feest te vieren en eefst 's avonds loot naar zijn woonplaats terug te keuren. De stoet trekt m m de richting Lex mond «n bij het Raadhuis wordt stilge houden. Plechtig klokgelui weerklinkt en dan ruischen de tone van net oude Wil helmus van den omloop van den toren. Als de muziek zwijgt, treedt de burgemeester naar voren en spreekt een eenvoudig in leidend woord. Eenvoudig maar met be zieling waar het vertolkt de gehechtheid aan ons Vorstenhuis. Dan nadert een nieuwe optocht. Het zijn de schoolkinderen, die met vaandels op trekken onder geleide van het personeel en bij het gemeentehuis halt houden. De heer Haafkens spreekt dan burgemeester als vertegenwoordiger van de koningin toe, gevolgd door 'n geestdriftig „Leve de koningin". De burgemeester dankt voor de gesproken woorden en beantwoordt deze, eindigend met een geestdriftig „Oranje Bo ven!" Een driewerf Hoera! en de optocht gaat verder door de kom van ons dorp. Nadat de schoolkipderen hun optocht ge maakt hadden, volgde het spel, hardloopen met hindernissen, balwerpen enz. Voor de jeugd een hijzonder genot maar voor vele ouders, die het spel aanschouwden, niet minder. Wanneer de kinderen hun prijs in de o. 1. school hebben afgehaald en daar de traktatie in ontvangst hebben genomen men weet dat bij dergelijke gelegenhe den de kinderen der beide scholen hier gelukkig gezamenlijk optrekken gaan zij naar huis en is hiermede het voormiddag progTam afgewerkt. 'a Middags werden de versierde rijtui gen gekeurd en daarop volgde het rmg- rijden met tilbury's, platte- en boerenwa gens. Mooie versiering en typische costu- meering verhoogden de aantrekkelijkheid. Bijzondere vermelding verdient de wagen van den heer \y. Boef, waarmede, wat de oostumeering betreft, de eerste prijs werd behaald. Twee vossen trokken een hooi wagen, waarop een 'gezelschap dames 'en heeren, die zoo uit het hooiland schenen teruggekeerd te zijn. Op de muziektent bevonden zich een aantal leden van de vereeniging „Crescen do" van Ameide, welke door het spelen van verschillende vaderlandache liederen en vrooiijke marschen, de feestelijke stem- miq» niet weinig verhoogden. Voor ring- rijden op het loepe paard was de deelna me even groot als voor de rijtuigen en de belangstelling was Jtiet geringer. Voor de stoelendans was de belangstelling zeer groot. Eerst kregen'de dames een beurt en onze burgemeester loofde een extra prijs uit voor dit spel. De stoelendans behoorde tot de mooiste spelen van het feest. Hier na restte nog wielrijden met hindernissen, balwerpen en kopslaan, waarna de wed strijden waren beëindigd. Intusschen was het volledige corp.s van' de chr. muziek- vereeniging „Crescendo" gearriveerd en gaf een keur van vaderlandsche liederen en marschen te hooien. Een woord van lof aan de heeren van het haburige Ameide is zeker niet misplaatst. Tot slot van het feest had een- groote optocht plaats, waar oud en jong aan mee deden. Voorop de muziek .waarachter wa gens en voetgangers, voorzien van lam pions, welke een kleurige aanblik gaven. De achterhoede was zóóver van de mu ziek verwijderd, dat men moeilijk op de maat daarvan» kon loopen. Na den optocht sprak burgemeester Wanneer twee jonge harten elkaar vinden En *t liefdevuur in beiden is ontbrand; Al# zü oprecht hun beider lot verbinden In eeuwig, onverbrekelijk verband, Dan te er vreugde in het hart van allen Die zulk een blij gebeuren gadeslaan, Dan bieden nj met innig welgevallen Het jonge paar hun zegenwenschen aan- Hoe fel moest dan de geestdrift wel [ontbranden In 't groote vaderlandache huisgezin, Toen twee geliefden eikaars hart [verpandden Als kinderen van onze Lands vorstin! Dit gaf het feit een ongewone glorie: De laatste telg uit een roemrijk geslacht Zoo nauw verbonden met de landahiatorie, Die hier een jonge prins naar binnen [bracht Heel Nederland is hierdoor m de wolkenl Men juicht! en jubelt nu al dagenlang! Elkeen wil zijn gevoelens thans vertolken In bloemen, vlaggen, woorden en gezang. Een achoone toekomst moge openbloeien Voor 't luisterrijke Vorêtelijke Paarl Zoo zal het volk voor hen in liefde gloriën En zesendertig wordt een Jubeljaar! Hoogenboom een slotwoord en hiermede was het mooie oranjefeest beëindigd. Dat beteekent niet dat toen ieder nq&r buis ging. Het publiek vormde nog groote kringen, dansend op de maat der muziek. Een woord van bijzondere hulde ver dient tenslotte de voorzitter der feestcom missie, de heer Frans de Jong. Hieronder volgen de toegekende prijzen: Versiering rijtuigen: L A. van Kekem G. Molenaar, 2. W. BoefM. Verheuvel; 3. W. Ott—L. Overdijk. Costumeering: 1. W. Boef met groep; 2. W. OttL. Overdijk; 3. A. van Kekem G. Molenaar (H. Verhoef met groep ge lijk aantal punten). Rijwielversiering: 1. niet toegekend; 2. Bep Stravers, 3. Joost de Jong. Ringsteken rijtuigen: 1. G. van Tienho- venW. den Hartog, 2. H. VerhoefM. Kersbergen; 3. W. KleynEigje Kersber gen; 4. J. KortleverE.. Verrips. Ringsteken losse paard: 1. Frans de Jong Bz-; 2. Jan van Mazijk; 3. Gerrit van Zessen. Stoelendans damee: 1. M. van der Grijn; 2. Chr. Plieger; 3. L. Scherpenzeel; 4. M. d. Maas; 5. G. Molenaar; 6. N. Haai- kens. Stoelendans heeren: 1. Piet Rietveld; 2. G. Vink; 3. J. A. Chaigneau; 4. W. Grar ▼eland. Wielrijden met hinderniseen: i. Jacob Bikker; 2. T. Boom; 3. A. de Jong Lz.; 4. P. Veen Pz. Balwerpen: 1. Pietje Hartman; 2. Teun- tje de Jong; 3. Marry de Jong. Hardloopen met hindernissen; i. H. Stravers Wz.; 2. H. Bikker J.Az.; 3. H. Verhoef Gz.; 4. J. de Jong Bz. Kopslaan: 1. M. Verkerk, 2. W. Boaf; 3. A. Plieger. Lexmond. Verloren: een horloge, een regenjas en een regenmantel. InL verstrekt de gem.-veldwachter. Er staan hier 22 werkloozen inge schreven. Meerkerk. De collecte voor den gewa- penden dienst heeft in deze gemeente f 4 opgebracht, te Leerbroek f 1.50 en. te Nieuw land f 1.50. Het bestuur der Wilhelminavereeni- ging zal binnenkort 'n vergadering beleg gen ter bespreking van het groot feest, dat gehouden zal wóraen als Prinses Juliana m het huwelijk treedt. - De minister van sociale zaken heeft goedgekeurd dat de B.omroendaalscho Vliet wordt uitgebaggerd in werkverschaf fing. Bij den agent der arbeidsbemidde ling staan 50 werkloozen ingeschreven, van wie er 10 zun geplaatst in de werk verschaffing Te Leerbroek en Nieuwland zijn deze getallen resp. 9 en 3 en 19 en 6. Oranjeveretniging. Nieuw-Lekkerland. Maand^avond hield de Oranjeveieeniging „Wilhelinina" een algemcene vergadering in het café Van Vliet. Aanwezig waren 50 leden. De voor zitter, de heer S. Smit, bracht in zijn ope- ningswoo#|(l dank aan de verschilende ver- eenigtojfflh, die haar medewerking hadden verleend bij het feest op 31 Aug. Ook dankte spr* 'ifëh burgemee&ter voor de uit- raiking van de prijzen. Hij drukte zijn epijt uit over de weigering tot medewer king van de bijzondere school en de chris telijke zangvereeniging. De notulen der vorige vergadering wer den daarna gelezen en ongewijzigd vast gesteld. Uit de rekening Van den pen ningmeester bleek, dat de ontvangsten had den bedragen f 394,97 en de uitgaven f 393,80, batig slot alzoo f 141. De hee ren P. G. Streefland 'en Jr. de Haan heb ben de rekening nagezien én accoord be vonden. Als bestuursleden werden gekozen de heeren M. de Jong, H. Timmer (bei den aftr.), Hilleg de LangM Jr. da Haan. Besloten werd Dondeïlmg (dus gis teren) een concert te doen geven door de muziekvereeniging „Apollo" en de zang vereeniging „Amicitia". Het onlangs opgerichte kinderkoor telt thans 42 leden. Het draagt den naam van „De Nachtegaaltjes". Als bestuurs leden zijn opgetreden de heeren W. Stam, voorzitter; C. den Ouden, secretaris; J. Schildt, penningmeester Uitslag aanbesteding. 0ud-AH>las. Drf uitslag van de aaibe- stcding voor het bouwen van een woon huis voor rekening van den heer R Hou- weling aan den Veerweg te Oud-Alblas, architect de heer. W. van der Laan te Pa- pendreeht is als volgt: Metselwerk enz J. Bunschoten, Groot- Ainmers f 1.794, J. Breedveld, Oud-Alblaz f 1995; J. G. de Kort, Dordrecht f 1722. Timmerwerk enz G. Nijhof, Oud-Al blas 1749; J. C. van Kleef, Brandwijk f 1010; S. de Roq, Dordrecht f 2063; M- Baldee, Papendrecht f 1649, J. W. de Jong, Anpmorstol f 1630; L. Besemer, Pa pendrecht f 1779; G 'Prins, Bleskensgraaf f 1708; A. G. DoorlancT,' Dordrecht f 20{W; M. A. Hamers, Dordrecht f 1709; H Ver- mcij, Dubbeldam f 1830. Loodgieterswerk: Seton, Oud-Alblaa f 265; M. van der Schulp, Dordrecnt f 259. Scliilderswerk: W. J. van Nellen, Dor drecht f 345, P. van Wijngaarden, Pa pendrecht f 265; T. de Man, Ammerstol f 287; P. Kortland, Oud-Aiblas f 339. Electriciteitewerk: J. M PrenL Papen drecht f 58; J. Bakker, Papendrecht f 79; A van der Stelt, Oud-Alblas f 77.75. Gecombineerd perc 1 en 2: M. A. Ha mers, Dordrecht, f 8957. Gecombineerd perc. 1, 2 en 3: M. A. Hamers, Dordrecht f 4147. D« gunning is aangehouden. Voetbalprogramma. Sliedrecht. Zondagmiddag om 2 uur, terrein Industrieweg: Sliedrecht I'The Rising Hope I (Rotterdam). Sliedrecht 3 speelt van 9—11 uur te Dordrecht aan de Zeehaven tegen Merwi^e 2, terwijl Slie drecht 4 op het SSW terrein van 911 uur speelt tegen SSW 2 Voetbalterreln. Sliedrecht. Nu Zondag de oompetitte begint, zijn we het terrein ddr voetbalver. „Sliedrecht" eens gaan bezichtigen. Het terrein ziet er thans keurig verzorgd uit, terwijl de grasmat uitstekend ia. De ver eeniging heeft ingezien, dat de Zitplaatsen niet toereikend waren, waarom een 12-ta| banken lr-ngs het speelterrein zullen woe den geplaatst

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 7