4 SCH00NH0VEN5CHE COURANT .J» meer. Telof. 20. Ttf.-Adtes: VaMOOtsn. 8. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13768. Ier Gemengd Nieuws. i» Buitenland DCHEM I iekte ■i Nieuws in een, paar egels ME AM' ql BONS Het beleid der regeering. DE BURGEROORLOG IN SPANJE MAANDAG 21 SEt-i UMBER 1936 TWAALF BLADZIJDEN. No. 1112 68. JAARGAN0 R 1938 ge- K. st In 4 dogen 2018, Gouda 4 T h» MM h* HQ6 C. de Or ui j ter, aorinchem; DE BE- EZONDEN EDEEUNG en uiterst f 23... s rijwielen, RINGTON mpleet met jeschermer, ereedschap, or f 22.85 ien wij ons niet in alle •n. ide 1 week Nabestel- eclame-r(j- EUWWIT- CHENKEN HEBBEN LSTVK en de uiten, heeft de dringend ver- défilé gehoudea zou worden uitsluitend door het hofper soneel en personeel van het domein. Dezie stoet werd geopend door de landelijke rij- vereenigingen. Achter hen volgden de le den van het personeel en hun gezinnen. Houtvesters in uniform gingen er naast bejaarde stalknechten en werkvrouwen in bonte schorten. Pachters met verweerde koppen hadden er zich bij aangesloten. Hen volgden de gepensionneerden, oude fiere mannen met hun vrouwen, ook ge- pensionn eerden, die niet meer over vol doende lichaamskracht beschikten, hebben in rolstoelen meegedaan a^n _de hulde. Verschijnt: Maandag, Woensdag en Vrijdag Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per maanden f 1.25 p. pos Met verzekering 15 cenl een goed n^iddel is om den crisistijd door te komen. We hebben nu althans weer ’n sluitende staatsbegrooting. Er zijn nog 400 000 werkloozen, maar niemand kan zeggen, of dat aantal niet veel grooter zou zjjn geweest, als wij een andere politiek hadden gevolgd, zooals, waarvoor de mi nister Oud nog eens weer waarschuwt, die van kunstmatige verhooging der koop kracht Wat we daarvan in andere landen zien, lokt inderdaad niet tot navolging. u We hebben tante Betje zelf gevraagd, in dit schrijven ai dadelijk wat hare bedoeling was met de gewraak te uitdrukking en zij heeft geantwoord, dat zij uiting heeft willen geven aan haar gevoel van dankbaarheid jegens deze re geering, die in de ongekend moeilijke ja ren, welke achter ons liggen, ons land heeft behoed voor een ramp. De tekorten op de begroetingen van vorige jaren wa ren niets minder dan angstwekkend en de middelen om die te dekken namen met elk jaar af. Er waren velen, die met volle overtuiging den weg aangaven voor goe de uitkomst, maar de regeering bleek on wankelbaar zeker dat den weg, welke zij gekozen had, de eenige goede was en zij heeft daarin volhard met het nu gunstige resultaat, dat we vasten grond onder de voeten hebben. De minister van financiën gelooft zelfs een keerpunt te zien, omdat de beangstigende daling der middelen, die het financieel beleid in de laatste jaren zoo veel hoofdbrekens heeft bezorgd, tot staan schijnt te zijn gekomen. Het was de meaning van tante Betje, dat een regee ring, die een staatshuishouding drijvende weet te honden, terwijl jaar op jaar de uitgaven stijgen en de inkomsten vermin deren, die groote tekorten weet op te los sen zonder verdere verhooging van belas tingen, werkelijk recht heeft op den dank der natie. esmiddelen artikelfen Elastieken en-- en inlicht, ten insluiten DE VOLKENBOND EN ABESSINIE. Abessinië verlangt als lid van den Vol kenbond toelating tot de vergadering, waartegen Italië zich verzet. Frankrijk en Engeland stellen zich nu naast Italië, zoodat al weer blijkt, hoe de Volkenbond een bond is. waar de groote mogendheden bevelen en de kleine staten moeten ge hoorzamen. Verscheidene kleine staten begrijpen, dat indien Italië zijn zin krijgt, dat voor de toekomst beteekent: als een groote staat een kleine opslokt, keurt de Volkenbond dat goed. De kleine gander? zijn dus tegen het ver bod om Abessinië toe te laten, maar het is zoo goed als zeker, dat de Abessin.»- sche afgevaardigden op de stoep zullen moeten blijven. Heden valt de beslissing. Vandaag moet een commissie de geloofsbrieven der afge vaardigden onderzoeken. Besluit de commissie, naar algemeen verwacht wordt, met meerderheid van stemmen, de geloofsbrieven van Ras Ta- fari’s delegatie niet te aanvaarden, dan zal de Raadsvoorzitter den Abessimers moeten verzoeken de zaal te verlaten. Hier tegen zou nu een van hen kunnen pro testveren, en aldus in openbare zitting een debat uitlokken. Hoe dit ook moge uitloo- pen, te Genève is men er vau overtuigd, dat, nu de gedelegeerden van EngelanL Frankrijk en Sovjet-Rusland het eens zijn geworden, ook dergelijke hindernissen overwonnen kunnen worden. DE ROODE VLAG. In verband met de maatregelen, welke de Braziliaansche politie te Rio de Ja neiro heeft genomen ten aanzien van het Fransche schip Belle Isle, waarvan de be manning niet mocht passagieren, in ver band met de ongeregeldheden, welke hadden plaats gehad bij het vertrek van het schip uit Frankrijk, heeft de beman- ning demonstratief roodo vlaggen gehe- schen met het opschrift: „Weg met het fascisme”. Toen een pohtie-officier den kapitein aanspoorde, deze vlaggen weg te nemen, zong de bemanning de „internationale”. Hierop werddh 10 zeelieden gearresteerd wegens verzot, tegen de politie. WETTEN TEGEN COMMUNISTEN. In Griekenland is een wet gepubliceerd, waarbij maatregelen tegen de communis ten worden ingevoerd, leder, die ideeën propageert, welke kunnen leiden tot on- verwerping van dan staat, wordt met een minimumstraf bedreigd van. 3* maanden gevangenis met deportatie gedurende den tijd v» 6 maanden tot 2 jaar Ook het aniteponn tot *>«1» Kstraft. L grenzen van het mogelijke den aanslag op de immuniteit zou kunnen herstellen. De minister van binnenlandscbe zaken bood dr. Flaes een oplossing aan, welke deze aanvaardde, en welke op het volgen de neerkwam: De sleutels van het verblijf zouden aan het gèzantschap worden afgegeven op Dinsdagmorgen, waarna, teruggave der meegenomen goederen in ieder geval voor Dinsdagavond zou volgen. Aan deze op lossing is echter geen uivoering gege ven: de sleutel werd niet afgegeven, noch de weggehaalde goederen teruggebracht Integendeel, de poiitie-autoriteiten zijn doorgegaan mei het weghalen van goede ren, van welk feit dr Flaes schrift cl ijk mededeeling heeft gedaan aan den minis ter van binnenlandscbe zaken, waarop niet werd gereageerd. Dinsdagavond heeft dr. Flaes den mi nister var^buitenlandache zaken, verzocht hem te mogen jbezoelqen; deze minister bleek niet aanwezig te zijn. De onder staatssecretaris liet hem wachten, waarop dr. Flaes een brief heeft af gegeven met de mededeeling, dat hij, overeenkomstig de hem verstrekte instructies, zou vertrek ken. In de gegeven omstandigheden was een langer verblijf van den tijdelijken zaak gelastigde te Madrid uitgesloten. Dr. Flaes is daarop Donderdagavond vertrokken. De vice-consul Schlosser is belast met de behandeling der zaken van het gezantschap. NAZAAT.VAN COLUMBUS GEFUSILLEERD. In Spanje had de regeering den hertog van Veragna, de eenige afstammeling van Columbus, te Madrid gevangen genomen. De regeeringen van Chili en Argentinië vroegen hem niet te dooden, maar dat ia toch gebeurd. Hij is gefusilleerd. NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT ABONNE*8, die «oh aan onae administratie opgeven voor de verzekering, zijn volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door du NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van onfïfl Gulden bij levenslange AflA dulden bij QAfl Gulden bij verlies OOO Gulden bij verlies 1OA Gulden bij verlies ZA Gulden bij verlies vau De verzekerde moet m hel qUVV ongeschiktheid. VVV overlijden. JvU van hand of voet, 4vU van een oog. IVV van een duim. VV een anderen vinger. bezit zijn van een pol» MOJRD TE ROTTERDAM. Lijk van mb vrouw gevonden. Rotterdam hebben Zondagavond om de tweede ‘verdieping van een pand aan de Oranje- A d vertentiën: 1-6 regels t 1.80 elke regel meer 0.20; derde plaatsing hal ven prijs. - Adver- tentiën worden gratis ge plaatst in ,De Go reu me A UITVERKOOP VAN GENEES MIDDELEN? Neen, dat bestaat nietl Want een waarde vol geneesmiddel is een product van het menschelijk vernuft in zijn meeat vol maakte uitingen. Zeker, er is een groot aantal Aspirin-imitaties, die beneden den prijs van Aspirin verkocht worden. Maar gaat U zelf eens na: Een reeks van werkdagen ?ijn Xoor het ontstaan vau een Aspirin-tablet, noodjg. In dezen tijd passeeren de Aspixin-tablet- ten vele productiepbasen; herhaald onder zoek betreffende de zuiverheid, samen stelling, verhouding van de bestanddeel en onderling enz. enz. moet plaats hebben, om gelijkblijvende kwaliteit en zekere werk zaamheid te waarborgen. ziet, Aspirin is egn product, dat aan het menschelijk kunnen de hoogste eischen stelt. (24) AARDBEVING OP SUMATRA. Op verschillende plaatsen op bet eiland Sumatra, en ook in de Straits Settlements is Zaterdagmorgen een hevige qjirdbeving gevoeld. Dé eerste berichten omtrent deze beving deden heteerste vreezen, doch al le latere berichten luidden geruststellend. Sterke bevingen Werdpn gemeld van Medan, Koetaradja, Padang, Fort-de-Kock Singapore, Pepang, Kwala Lumper en Ipoh. Op alle plaatsen had de hoving te circa 8.36 uur (Midden-Java-tijd) plaats. Persoonlijke ongevallen kwamen bijna niet voor. Slechts werd een Chineesche vrouw die een kind uit een instortend winkeltje redde, licht gewond. De bevolking vluchtte uit de huizen, die hevig op hun grond vesten schudden.' In Medan en omgeving worden vete ge bouwen licht beschadigd, doch geen enkel ernstig. Personen, die reeds lang ter Su matra’s Oostkust vertoeven, noemen dit de ergste beving, welke daar ooit is ge voeld. CAMPBELL BLACK OMGEKOMEN. D« bekende Melbourno-vlieger. Thomas Campbell Black, de winnaar van de luchtrace LondenMelbourne, wil de Zaterdagmiddag een proefvlucht maken in zijn „Miss Liverpool”, met welk vlieg tuig hij had ingeschreven voor de lucht race naar Johannesburg, die 29 Septem ber begint. Juist op het oogenblik dat hij op zou stijgen van het vliegveld bij Liverpod (Eng.) kwam zijn toestel in botsing met een groot, militair vliegtuig. Waarschijnlijk heeft de vlieger een klap gekregen van den propeller van het leger vliegtuig, waardoor zijn ruggegraat gebfo- ken werd. Kort na aankomst in het zie kenhuis ia hij overleden. De vrouw van den vlieger, de actrice F Desmond, vernam het ongeluk, juist toen zij heiig was te repeteeren in een theater in het West End, voor een stuk, waarvan de première vandaag zou gaan. Zaterdagavond is op den onbewaak- ten overweg bij de jnr. Tripkade te Maar tensdijk een man, de 52-jarige De V., uit Utrecht, gegrepen en gedood Men heeft met ongeval eerst bemerkt, toen de trein te Utrecht arriveerde. Bij Ede was' Zaterdagmiddag de 57- jarige H. J. Huissen, directeur van een verzekeringsmaatschappij te Arnhem met een vriend in de boeschen aan het jagen. Daarbij is H. gestruikeld over een boom stronk, waarbij zijn geweer is afgegaan, zoodat het schot hemzelf heeft getroffen. Toen een geneesheer aankwam, was de H.’ reeds overleden. Een auto-ongeluk heeft Vrijdag weer een slachtoffer geëischt. Waarschijnlijk 'door te sterk rammen is bij Schiphol een auto over den aop geslagen. De bestuur der, de 28-jarige H. S., werd gedood. Zijn verloofde en iemand,* die medreed naar Amsterdam, werden licht gewond. In Ginniken heeft Vrijdag oen op stootje plaats gehad. Een man, die reetls eenige weken uitgesloten was van steun, heeft bij do ambtenaar, belast met de ftounverleening, de ruiten ingeslagen en met een bijl de voordeur bewerkt. De poli tie moest van de vuurwapenen gebruik maken om den woesteling te kalmderen. Met een kogel in zijn dy te hy naar hek tedwmhe* overgabracbL 'f* Een lezer van ons laatste „Van Rond om”, in het nummer van Vrijdag jJL schrijft ons: „Ik ben het niet eens met tante Betje, dat de ministers Colijn en Oud aanspraak hebben op een belooning, omdat zij het land gered hebben. Ik zou *t er wel graag mee eens zijn, maar ik kan niet zien, dat wij er zooveel beter aan toe zijn, dan voordat minister Oud zijn begroeting had ingediend. Als u mij dat kunt aantoonen, zal ik ook voor een ca deau zijn.” Er zijn Benige onjuistheden, die, voor we kunnen discussieeren, verbeterd dienen te wor den. Niemand heeft gezegd, dat de ge noemde ministers „aanspraak” hebben op een belooning en niemand heeft betoogd, dat zij bet land gered hebben. Tante Betje beeft zelfs de reserve gemaakt „Ais het waar is” dat deze regeering ons weer vas ten grond onder de voeten heeft gegeven, geen geschenk mooi en groot genoeg voor hen zou zijn. Daarmede was de bedoeling van tante Betje duidelijk gezegd brave vrouw heeft niet bedoeld te reeds gebleken is, dat de regeering FEESTELIJKE INTOCHT. Apeldoorn vol enthousiasten. Tienduizenden uit geheel het Oosten van ons land hebben Zaterdag het prinaelijke paar te Apeldoorn toegejuicht Reeds om één uur word allo verkeer stopgezet op de wegen, waarlangs de stoet zich zou begeven, ook voor voetgangers, een maatregel, welke van vete duizenden vergde, dat zij tot vier uur op het trottoir moesten blijven staan. In het centrum van d» «omerresidentie was het wel het drukste, op alle trottoirs stonden de menschen dicht opeengepakt, allen getooid met Oranje. Vooral de school kinderen, die een straat voor zich alleen hadden, zagen er oranjegezind uit Allen hadden oranjemutsen op en wuifden met vaderlandsche vlaggetjes. De wachtende menigte rong liederen, gespeeld door de muziek vereen igingen uit den wijden omtrek van de st^d. Precies om vier uur reed het open, met uier pasfpden bespannen rijtuig de paleis laan af. De stoet zou niet stoppen voor het in ontvangst nemen van bloemen, maar bij de gedenknaald hield het rijtuig stil en daar sprak de voorzitter van de centrale Oranjevereeniging een korte yede uit als welkomstgroet in Apeldoorn. Nadat het dochtertje van den spreker aan de prinses bloemen had overhandigd, begon de rit Bij het stadhuis hield bet rijtuig ten tweede made stil. Hier sprak de burge meester van Apeldoorn het verloofde paar toe, waarop de geestdrift opnieuw en met verdubbelde kracht losbarstte. Verpleegsters in costuum wuifden het paar toe, het enthousiasme was -* eabe schrijfelijk. Van de daken, de balcons, uit de hoornen, klonken de juichkreten. Vereenigingen uit Deventer, Zutphen, Arnhem, Nijmegen, kenbaar aan haar vlaggen en vaandels, die eerbiedig negen bij het passeeren, hadden zich verderop langs de route opgeateld. Verder ging de stoet, terwijl de prinses en de prins elkander bijzofiderheden we zen en elkaar attent maakten op de leer lingen der Huishoudschool in haar co quette schoolcoslumes, op de leden van don Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm, stram opgesteld met hun vaandels en vlaggen enz. Opnieuw ging men door het centrum der gemeente en ten tweede male kon men hier het barteljjk wuivende en glimlachen de paar toejuichen. Men naderde het paleis, waar het TWEEDRACHT TE MALAGA. Ernstige toestand. Een deel der regeringstroepen te Ma laga, de arbeiders-militie, is in verzet gekomen en verklaarde, het reens te zijn met de tegenpartij. Hierop ontstond tus- schen de beide deelen der regeringstroe pen een verbitterd gevecht, waarbij hon derden mannen sneuvelden. De gouverneur van Malaga Madnleenscbe regeering zocht om versterkingen. Dat inderdaad te Malaga en ernstige toestand heerfcht^ blijkt ook uit het be richt, dat de Britsche kruiser „Queen Elizabeth” en de torpedojager „Anthony” bevel hebben gekregen onmiddellyk naar Malaga op te stoomen; samen met de „Anthoriy” zette de „Queen Elizabeth” Zaterdagochtend in de vroegte koers naar Malaga, waar de Britsche torpedojager „Worcester” reeds voor anker ligt. Het vlak bij Gibraltar gelegen La Li- nea. dat zich in handen van de nationa- listen bevin|t, is Zaterdag door gewa pende trailers der regeering, die profi teerden van een dichten mist, gebomhar- deerd. MEXICO EN SPANJE. Wapens vq^r de regeerings- troepen? Volgens geruchten, zouden de ragee- ringstroepen te Malaga via het schip „Magallanes” een aanzienlijke hoeveel heid generen en munitie uit Mexico ont- vangen. Vluchtelingen uit Malaga, die te Gibraltar aankomen, deelen mode, dat de „Jaime Primero” en verscheidene torpe dojagers van de regeeringsvloot uit Mala ga zijn vertrokken, om de „Magallanes” te escorteeren. Dertigduizend volksfronters verdedigen het gebied rond Malaga, doch schijnen gebrek aan wapens te hebben.<| Zij zouden een tegenaanval voorbereiden. IMMUNITEIT NED. GEZANTSCHAP GESCHONDEN. In een door de Nederlandscbe legatie te Madrid gehuurd verblijf voor welk verblijf Uitdrukkelijk onschendbaarheid was verkregen bevinden zich sedert 11 September, tegen den zin van de legatie egt ondanks herhaalde protesten, ambte naren van den veiligheidsdienst Deze hebben Zondag 13 dezes meubelen en an dere goederen, tot den inboedel win het gehuurde verblijf beboerend, wegge sleept. - Door bemiddeling van bet Spaansche ministerie van buitenlandsche zaken, heeft de zaakgelastigde, dr. Flaes, Maan dagavond een onderhoud gehad met den minister van binnenlandscbe zaken, om mq formule te linden, die binnen dl dat het land heeft gered. Gered zijn we nog niet, maar het vaar voor wegzinken is veel verminderd. De begrooting voor 1936 hield een tekort in van 119 millioen, die voor 1937 slechts 47 millioen. Om dit tekort te dekken, zijn geen nieuwe belastingen vereischt en ook geen verhooging van bestaande. Deze aan passing is verkregen, door de dikwijls ge smade en gehekelde „aanpassing”, waar aan de regeering heeft vastgehouden, hoezeer ook drang werd uitgeoefend tot toepassing van een ander stelsel. Deze begrooting beteekent geenszins dat we gered zijn en nu onbezorgd verder kunnen leven, maar deze begrooting toont wel aan dat bet systeem van aan passen HET ALCAZAR OPGEBLAZEN. Nog niet overgegeven. Vrijdag hebben de regeerings troepen het Alcazar, dat reeds 8 weken belegerd en door ongeveer 1200 opstandelingen ver dedigd werd, in de lucht laten vliegen. Door den luchtdruk, veroorzaakt door de ontploffing, is in Toledo geen ruit heel gebleven. Een toren van de oude Moorsche burcht is door de ontploffing hoog de lucht in geslingerd, waardoor overal groote puin stukken neervielen. Den heelen nacht hadden luidsprekers en sirenes de bevolking gewaarschuwd, de stad te verlaten. De belegeraars achter hun barricaden van zandzakken gedoken, hadden het oogenblik der ontploffing afgewacht. Nau welijks waren de laatste brokken steen neergekomen, of 200 man militie en guar- dia stormden met de bajonet op bet ge weer het Alcazar binnen. Onverwacht weerklonk echter het gera tel van machinegeweren uit een deel der vesting, waar de opstandelingen zich in kazematten hadden teruggetrokken. Door het naar binnen werpen van handgrana ten trachtten de belegeraars de nationa listen tot overgave te bewegen. Urenlang duurde de strijd, totdat de guardia de asalto, die het sterkst aan het vuur der verdedigers was blootgesteld, op eenigen afstand der kazematten dekking moest zoeken. De commandant der regeerings- troopen te Toledo gaf daarop zijn mannen hevel den burcht weer te verlaten, waar na het geschut opnieuw het vuur op de resten van het bouwwerk heeft geopend- De bestorming van het Alcazar zou 100 Jooden gekost hebben, van wie de aanval lers er 40 verloren. In de ruines van hqt Alcazar te To ledo bevinden zich nog verdedigers, die den wanhopigen strijd voortzetten tegen den enormen overmacht. De regeerings- troepen zullen nu met een brandspuit benzine in de ruines spuiten en die met brandbommen fo vuur zetten. Het is niet bekend, hoeveel man er nog in het Alcazar verblijven. Generaal Varela, wiens colonnes de Vestingstad Ronda bij Malaga innamen, ■na<0j ^an een 'W’riegenwoordiger ««A United Press, dat de verdedigers kort n an T 512 gijzelaars, waaronder priesters monniken, hetob® dood- senoten. Te halftien ink de voorkamer op boomstraat, gelegen boven den „Nieuwen Circusschouwburg”, buren het lijk van ’n vrouw gevonden, badende in het bloed. De buren waarschuwde de politie. Het bleek dat de vrouw vonnoedelijk, is bezweken aan de verwondingen, door een scherp voorwerp toegebracht. Tal van getuigen werden op het poütje- bureau aan de Nassaukade verhoord, doch men kreeg aanvankelijk slechte -de be schikking over zeer vage aanwijzingen, daar van do moord zelf niets was be merkt. Er is dan oolf nog geen spoor van den dader gevonden. Alleen te na het ver hoor van eenige getuigen het vermoeden gerezen, dat de aanleiding tot het misdrijf gevond^i zou moeten worden in een ver houding tuaachen bel slachtoffer en een kostganger. 1

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 1