INC Nederland devalueert. EK F 2.25 MARKT 18 'RECHT e iatenl.95 2 AZAR i.ao I Rede Dr. Colijn. Gevolg van buitenlandsche monetaire politiek. Goud-embargo afgekondigd. ZOEKEN NAAR EVENWICHT. 4 K. GOUDA g icnoiHWEi :t voor IgatiSn t half- r. 100% reken: at 125 ’ORT. 'ER. :ollectic in de ^2.95-3.25-3.75 25-5.25 en 5.65 ibkleur lage prtfzen o. o. >n o. 4. •O. 15. IS» 7.80 O.3S 1.90 0.97 1.98 0.78 0.87 0.97 1.23 0.25 0.19 0.38 0.25 1.90 0.25 1CU— ibEH 1936 O.«7 I Ij-O.TB I dienst koers. Tot voor eenige jaren was er op de ver- va» wa--. van goede ren mogelijk Was. Sinds 1931 echter heb- Waarom Nederland moest volgen. Om 8 uur hedenochtend heeft minister dr. Colijn over de beide zenders een rede gehouden voor Nederland, Oost- en West- Indië, over het besluit tot loslaten van ’t goud. De minister zeide het volgende: Geachte Luisteraars. Alvorens een nadere motiveering te ge ven van het in den nacht van Zaterdag op Zondag genomen besluit inzake onze monetaire politiek, wil ik U een overzicht geven van de geschiedenis, die er aan voorafging. Toen ’n zeker aantal landen in 1933 de bekende financiëele conferentie te Londen belegd had. was daar het gemeenschappe lijk gevoelen van zes landen, dat slechts het handhaven van den gouden standaard een stabiele muntverhouding in wiasei- j zm MraAsa speculaties en geen paniek kan ontstaan en de uit voer van good is verboden Het woord devaluatie heeft voor me nigeen iets schrikwekkends. Men denkt aan hetgeen in andere landen is gebeurd en vreest hier hetzelfde te zullen zien, ïnplaats van devaluatie is het beter te spreken van gelijkmaking van den wissel- m ter nationale geldmarkt een vast© houding tusschen de wisselkoersen alle landen, die goed in evenwicht zoodat geregelde uitwisseling ren megelijk 2i_l_ l''°' ben 45 landen, waaronder de grootste en belangrijkste, hun wisselkoersen verlaagd waardoor het evenwicht geheel was ver broken. Nu Nederland alleen stond me' een niet verlaagde wisselkoers, moest be' zich wel bij de overige voegen en nu zal de gulden ongeveer in dezelfde verhouding gebracht worden tot den wisselkoers van de andere landen. Zooals aan de meeste dingen is aan de devaluatie een goede en een kwade kant. Een goede er van is, dat zeer waarschijn lijk onze export zal stijgen en daarbij zal het noodig zijn om de export-prijzen te, verhoogen, teneinde te voorkomen, dat onze uitvoer in het buitenland voor dum ping wordt gehouden en buitenlandscbe concurrenten tot represailles nemen. We weten op ’t oogenblik dat we dit schrijven, nog niet wat de regeering zal doen. De wisselkoers kan op twee manie ren worden verlaagd: door het goudpeil lager te stellen en door den wisselkoer» los te maken van het goud. De laatste me thode zal vermoedelijk de regeering vol gen, want wanneer het goudpeil van den gulden zou worden verlaagd, zouden wij toch blijven vastzitten aan het goudstelsel en aan alle daaraan thans verbonden na* deelen Men kan het verschil tusschen de tot au toe gevolgde geld-politiek en de thans ko mende, misschien het best weergeven door te zeggen dat wij tot nu toe naar be neden hebben aangepast en dat we thans naar boven gaan aanpassen. We willen hierbij een raad geven, waarvan we zeker zijn dat *t een zeer goede raad is, n.L: doet niets. Maakt u niet ongerust, koopt geen goederen uit vrees voor prijsverhooging, haalt geen geld van de bank, want voor dat alles is geen enkele reden. De positie van ons land en van onze financiën is dermate gunstig, dat men niet bevreesd behoeft te zijn foor groote schokken of geweldige schommelingen. Wat nu gebeurt is niets anders dan dat een evenwicht gezocht wordt tusschen goedA oprijzen, loonen, belastingen en vaste lasten. Naar beneden is dat niet ge lukt, nu gaan we ’t beproeven naar bo ven. Verschijnt: Maandag, Woensdag en Vnjdag Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 8 maanden 1.25 p. post f 1.50 Met verzekering 15 cents meer. waren Zwitserland, België, Polen, Italië, Frankrijk en Nederland. Polen en Italië vielen al vrijwel dade lijk af en ’t vorige jaar devalueerde ook België. Hoewel de Belgische franc weer tot het goud terugkeerde, kon België toch niet meer tot het *.g- goudhlok gerekend worden. Zoo waren er dus 3 landen over gebleven. Hoewel ook Amerika een stabi lisatie op de geldmarkt door goudafgifte steunde, was de dollarwaarde nog niet de finitief vastgesteld en kon, na reeds 40 te hebben ingeboet, nog lager worden ge steld. Niet zonder bezorgdheid zag de regee ring den kiatsten tijd de ontwikkeling der gebeurtenissen. Niet omdat zij twijfelde aan *t juiste inzicht in eigen politiek. *t Tegendeel is waar. Op financied terrein was men er in Ned. Indië nagenoeg ge heel en hier in Nederland zoo goed als ge heel, in geplaagd de moeilijkheden te over winnen en we mochten hopen, dat het eind van den zwaren weg in *t gezicht kwam. De bezorgdheid gold dan ook de gebeur tenissen om ons been. Men mocht zich niet verheien, dat de positie van Zwitserland en Nederland heel wat moeil ijker zou worden, indien Frank rijk *t goudblok zou verlaten. Toen dat Vrijdag geschiedde, meende de regeering in den nacht van Vrijdag op Za terdag haar beproefde politiek nog niet te mogen prijsgeven. Vandaar dat de berich ten in de bladen verschenen, dat ons land zijn monetaire politiek zou handhaven. Dit gebeurde is de volkomen gegronde verwachting, dat Zwitserland den gouden standaard zou blijven handhaven. Zaterdagmiddag werden wij evenwel door den Nederlandschen gezant te Bern verwittigd, dat men integendeel in Zwit serland besloten had om de franc aan te passen aan de leidende valuta’s. De kennisname van di’ feit maakte her nieuwde overweging nopdag. Zwitserland was, banktechnisch gespro ken, sterker dan Nederland. Toen dus Zwitserland zijn positie ging opgeven, moest in de internationale fi nancieels wereld wel de vraag opkomen: nu de sterkste de vlag strijkt, waarom zou nu de laatst overgeblevene wel stand kun nen houden? Nederland zou met Amerika (dat al 40 pGt. van zijn geldwaarde verloren had) en met België (dat ook al gedevalueerd bad) ’t goud blijven verdedigen. Van leze drie zou Nederland ’t eenige lid, ja zelfs *t eenige land in de geheele wereld zijn, dat zijn munt ongerept had weten te bewaren. ’t Was hard daarvan afstand ie doen en ’t besluit is de regeering dan ook on noemelijk zwaar gevallen. Intusschen moesten persoonlijke gevoe lens voor ’t belang van ’t land wijken. De regeering heeft de mogelijkheid tot het handhaven van haar aan den gouden standaard gebonden muntpolitiek niet al leen beoordeeld uit economisch standpunt, maar ook uit dat van financieel© waar digheid. De regeering had besloten om al leen in geval van overmacht, alleen bij vol strekte noodzaak haar politiek te wijzigen. Die noodzaak was nu aanwezig, nu wij ’t eenig overgebleven land waren, dat den gouden stanadard handhaafde. Immers ’t spreekt vanzelf, dat elke dei ning op de internationale wisselmarkt zich in Nederland sterk zou doen gevoelen. Een sterke druk op den gulden en op de Ned. Bank was zeker. In elk geval zou de mo gelijkheid om onze politiek blijvend te handhaven, niet .uitvoerbaar zijn. We zouden enkel© weken, of op z’n best ’n paar maanden, met groote schommelin gen van den rentevoet en alle daaraan ver bonden bezwaren, ’t goud tóch moeten prijsgeven, doch na een onverantwoorde lijke verzwakking van onzen goudvoor raad. Bij de grenzelooze verwarring die er op financieel gebied op de wereld bestaat, zouden wij dan aan sommigen de gelegen heid schenken om door afvloeiing van goud van de Ned. Bank, zich te verrijken. Wij kunnen niet toelaten dat enkelen zich in een nabije toekomst winsten zouden yer- 1 zekeren, waarop zij geen enkele zedelijke aansprakelijkheid kunnen doen gelden, doch waarmede ernstige schade berokkend wordt aan de bewoners van ons land. Daarom heeft de regeering ’t bekende besluit genomen, waardoor ’t £oud ter be schikking van 't eigen land blijft en van *t algemeen belang. Wij hebben nu den tg gouden stan daard tqdelijk prije gegeten. Bcteekent dit FRANSCHE FRANC DEVA LUEERT MET EEN DERDE. fn den nacht van Vrijdag op Zaterdag publiceerde de Franscbe regeering het volgende communiqué: „De Fransche ministerraad beeft zijn goedkeuring gehecht aan het ontwerp v*n wet, die ten doel heeft de waarde van den franc aan te passen aan de tegenwoordi ge economische situatie. Volgens deze wet zal het goudgehalte van den nieuwen franc liggen tusschen negen en veertig en drie en veertig milli gram met een gehalte van 0.900 fijn, zoo dat de devaluatie niet minder dan 25 191 pCt. en niet meer dan 34 351 pCt. zal be dragen (dus ongeveer 1/3. Red.). In deze wet is bepaald, dat tot nader order het stabilisatiefonds 10 milliard francs ral bevatten en de regularisatie zal verzekeren van de verhouding tusschen den franc en buitenlandsche valuta, door de pariteit van den franc te handhaven in verhouding tot het goud binnen de gren zen als bovengenoemd. In afwachting van bet aannemen door de Kamer van het wetsontwerp, bereidt de Bank van Frankrijk de noodige maat regelen voor tot hef verijdelen van specu latieve manoeuvre». De wisselmarkt zal «eer streng gecontroleerd worden. MONETAIRE ENTENTE. Het bleek, dat na langdurige, volkomen in het geheim gevoerde onderhandelin- gen een accoord was bereikt over eqn mo netaire entente tusschen Londen, New- Vork en Parijs. De Fransche franc zou op franc in het pond sterling worden bracht Tot nog toe bedroeg de koers den franc te Londen ongeveer 77_ beurzen te Londen, New-York en Advertentien: 1-6 regels 1.80 elke regel meer f 0.20; derde plaatsing halven prijs. - Adver tentien worden gratis ge plaatst in „De Gorcumer’- beurzen blijven Maandag en Dinsdag ge sloten.” ZWITSERSCHE FRANft DAALT MET 30 De Zwitsersche Bondsraad beeft gister avond besloten den Zwitserschen franc met 30 te devalueeren. Teneinde prijsstijgingen te voorkomen, heeft de Bondsraad een verbod uitgevaar digd betreffende verhooging van detail- en engrosprijzen, van de hotelt&rieven, van de tarieven voor gas en electriciteit en van huren en pachten. NEDERLAND WILDE ZIJN POLITIEK HANDHAVEN. Na deze beslissing van Bern echoot Nederland over als eenig land, dat den gouden standaard handhaafde. Onze gezant te Bern, ridder van Rap- pard, vertoefde te Genève, voor het bij wonen van de Assemblée, doch hij reisde Zaterdag naar Bern om aldaar op uit- noodiging der Zwitsersche regeering de zitting van den Bondsraad bij te wonen, waarin de devaluatie werd besproken. Stellig is ridder van Rappard door de Zwitsersche regeering uitgenoodigd, om over het verloop der zitting aan Den Haag verslag uft te brengen. De uitslag zal wel mede van invloed zijn geweest op de hou ding onzer regeering. Deae had nog Vrij dagavond „in verband met de zich op nieuw openbarende beweging op de wis selmarkt” medegedeeld, dat „zij haar mo netaire politiek onveranderd handhaafde” en Zaterdagmorgen nog, direct na het be sluit van den Zwitserschen Bondsraad, deelde de minister van financiën, mr. P J. Oud, desgevraagd mede, dat de regee ring op dit oogenblik aan haar verklaring van Vrijdagavond niets had toe te voegen. TOT HERZIENING GENOOPT. Maar nadat onze regeering den gehee- len avond had vergaderd, heeft nog la den nacht van Zaterdag op Zondag de regeeringspersdienst het volgende com muniqué gepubliceerd: Nadat de regeering, na de aangekon- digde monetaire maatregelen in Frank rijk, haar voornemen te kennen gaf, om hare monetaire politiek onveranderd te handhaven, heeft het sindsdien genomen besluit de? Zwitsersche regeering, de Ne derlandsche regeering genoopt haar stand punt opnieuw in overweging te nemen. Nu Nederland het eenige land ter we reld is geworden, dat zijn muntpariteit ongerept heeft bewaard en het daardoor in de sterkste mate den druk op de wis selkoersen en op zijn goudvoorraad zal gevoelen, kan de mogelijkheid om de hui dige monetaire politiek te blijven handha ven niet langer aanwezig worden geacht. Een einde te verhoeden, dat men ten slotte genoopt zou worden den gouden standaard prijs te geven na een niet te verantwoorden verzwakking van den goud voorraad der Nederlandsche Bank, heeft de regeering, in volledige overeenstem ming met het gevoelen der Nederlandsche Bank, besloten met ingang van 27 Sep tember den uitvoer van goud te verbieden tenzij gedekt door een authentiek certifi-» caat van de Nederlandsche Bank. Tevens zal de effectenbeurs Maandag 28 en Dinsdag 29 September gesloten zijn. Nadere mededeelingen zullen Maan dag worden bekend gemaakt. 68e JAARGANG NIEUWSBLAD VOOR ZUIDHDLLAHD EN UTRECHT I 5CH00NH0VEN5CHE COURANT J Telef. 20. Tel.-Adres: Vannooten. Si W. N. VAN NOPTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. 1 de verzekering, iqn volgens de vaatgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van QAfl GuldeQ bÜ verlid“ 900 Gulden Terüe* mn Gulden M verlies Gulden by verlies van De verzekerde moet in he* 'JVv van hand of voet, W van een oog. 1W van een duim. Uu een anderen vinger. bezit kjn van een polis den? Dit laatste is niet met volkomen ze kerheid te zeggen. Een loalating van ’t goud is reeds eer der ’t geval geweest n l. van Aug. 1914 tot April 1925. In dien tijd waren -er oogen- blikken, dat de waarde van onzen gulden met betrekking tot pond en dollar lager kwam te liggen, doch er waren ook tijden, dat die hooger lag. Dit laatste is nu niet te verwachten. Met de kans op "t eerste moet rekening worden gehouden. Er zijn twee factoren, die hierbij van invloed zijn: 1ste. de kapitaalbeweging. 2de. aanpassing aan ’t buitenlandsche prijspeil Het is ook wenschelijk dat het wegge vloeide kapitaal zal terugkomen, terwijl wij ’t oog gericht moeten houden op nieu we concurrentiemogelijkheden voor export. Bij den nieuw geschapen toestand kan de regeering niet toestaan, dat de omstan digheden aan eigen ontwikkeling worden overgelaten. Het betalingsverkeer blijf vrij, terwijl de regeering onverwijld een ontwerp van wet heeft ingediend tot instelling van een ega lisatiefonds van 300 millioen gulden, ten einde harerzijds den invloed der wissel koersen zooveel mogelijk in evenwicht te houden. Een zelfde maatregel is ook reeds in Frankrijk en Zwitserland in overweging. Dit dient om xnoodige daling van de geldswaarde te wxjrkomen en is onvermij delijk met ’t oog op een stijging van het binnenlandsche prijspeil. De producten uit ’t buitenland zullen duurder worden. Ia binnenlajtd JW dét anders. Daar Frankrijk, Zwitserland 'en Nederland waren tot voor enkele dagen de eenige drie landen, die nog vasthielden aan het goud en die weigerden de andere landen te volgen in het verminderen van de munt waard®. Nog maar een week geleden kon onse minister van financiën zeggen, dat de regeering bleef vasthouden aan het tot nu toe gevolgde stelsel en mr. Oud waar schuwde nog eens tegen het kunstmatig verhoogen van de koopkracht. En nu zal, ai» dit nummer van ons blad verschijnt, vermoedelijk bekend zijn gemaakt, dat de regeering haar stelsel van monetaire poli tiek heeft moeten loslaten en dat zij den weg moet gaan van alle andere landen en tot devaluatie overgaan. Is (te regeering te laken, omdat zij (fit nu doet of omdat zij het niet eerder beeft gedaan? Geenszins! Zij heeft tot het laat ste vastgehouden aan den ongerepten gul den, maar zij zou zeer verkeerd gedaan hebben nu koppig dat beginsel te blijven handhaven, nu het haar bleek, dat zulks gevaarlijk werd. Met twee andere landen wa§ het mogelijk; met Zwitserland alleen werd het uiterst moeilijk alleen zou het onmogelijk zijn geweest. Dat heeft de re geering direct ingezien en zij heeft nog Zaterdagavond besloten den gulden k» te laten. Ia (fit een ramp of is dit een geluk? Wij gelooven dat op dit oogenblik nie mand in staat is daarover een voorspel ling te doen. De voorstanders van de de valuatie zullen vermoedelijk juichen, dat zij hun begeerd waardevast geld krijgen, de voorstanders van de nu verlaten koers zullen waarschijnlijk den val van den gul den betreuren, maar geen mensch is in staat te zeggen wat de gevolgen zullen zijn. De Fransche minister van financiën, Auriol, heeft bij de bekendmaking van de Fransche devaluatie gesproken van „een monetaire vrede”, een vrede op geldelijk gebied en het is inderdaad niet ónmogelijk dat die benaming juist zal blijken. Nu alle landen het zoogenaamde waardevaste geld hebben aangenomen, zal het wellicht ge makkelijker zijn tot zoodanige internatio nale overeenkomsten te komen, dat de handel, en daarmede de nijverheid ruimer armslag verkrijgen, omdat de uitvoer thans betere kansen krijgt. In ons land schijnt men de devaluatie wel niet verwacht, maar toch voor moge lijk te hebben gehouden. Dinsdag j.l. na de officieelen beurs, werd die voortgezet bul ten de muren van het beursgebouw en toen openbaarde zich reeds een sterke vraag naar vreemde valuta’s. Dat ver schijnsel zette zich den volgenden dag op de beurs voort, zoodat het Ëngelsche pond, de Amerikaansche dollar, de Fransche en Belgische frank belangrijk opliepen. Nu heeft de regeering direct het besluit ge nomen om de effectenbeurs heden en mor gen gesloten te houden, zoodat geen wilde 100 ge- van De Parijs werden voor Zaterdag en heden gesloten- Toelichting van minister Auriol. De minister van financiën, Vincent Au riol, heeft aan de pers een toelichting ge geven op de monetaire maatregelen der regeering: „De totstandgekomen overeenstemming aldus de minister, bevestigt de denkbeel den, die wij reeds voor de beide kamers hebben uiteengezet, geen eenzijdige deva luatie, welke slechts een vorm is van mo- netairen oorlog, en geen regeling zonder veiligheid. De overeenkomst vormt het begin van een monetaire vrede, welke de voorwaar de is voor den economiscben en denmen- echelijken vrede. De overeenkomst tus- schen de drie democratische regeeringen, waarbij zich weldra anderë landen, met name België, naar ik overtuigd ben, zul len aansluiten, zal leiden tot een even wicht van den economiachen toestand. Hiertoe moesten wij echter onze munt tanpassen aan het niveau van anderen.” BELGIE SLUIT ZICH AAN. De medewerking van België, waarop Auriol in de hierboven weergegeven toe lichting doelde, werd al spoedig toege zegd. Nog Zaterdag publiceerde de regee ring te Brussel een verklaring, waarin zij zich aansluit bij de Fransche, Ëngelsche en Amerikaansche regeering, om uiting te geven aan den gemeenschappelijken wil den vrede te beschermen, de vestiging van voorwaarden te begunstigen, die het best kunnen bijdragen tot het herstel der orde in de internationale economische betrek kingen en een politiek te volgen, die ten doel heeft, den voorspoed in de wereld te bevorderen en het levenspeil der volken te verbeteren. In verband hiermede heeft de Belgische regeering besloten, niets te wij zigen in de monetaire politiek, die zij se dert anderhalf jaar heeft gevolgd. ZWITSERLAND GAAT MEDE. Volgde op deze berichten aanvankelijk •en mededeeling uit Bern, dat in Zwitser land van een devaluatie geen sprake was, nog Zaterdag viel in een langdurige mi nisterraad een besluit in heel anderen zin. Na afloop werd de volgende officiee- 1» mededeeling gepubliceerd: »rNa kennisneming van het besluit der Fraaeche regeering, den franc met ca. 30 pCt. te devalueeren, is de bondsraad van meening, dat het belang van het econo mische leven ook Zwitserland dwingt, zijn valuta bij de leidende wereldvaluta’s aan te paaeen. Maandag zal de bondsraad aan hof -i is *t voor een groot deel afhankelijk van onze eigen houding. Daarom is ’t, dat de regeering ’n ern stige waarschuwing laat hooren tegen on- noodige prijsopdrijving. Wie zich daaraan schuldig maakt, handelt onsociaal, onva derlandslievend. Er zal daartegen dan ook krachtig wor den opgetreden en reeds- is er een ontwerp van wet ingediend tegen onredeljjke prijs opdrijving. Ook ’t koopend publiek waarschuw ik tegen 't zoogenaamde hamsteren. Er ftntstaat ggpn gebrek, zoodat ’n vlucht in waren niet noodig is. Wel heeft zoon abnormale vraag naar waren tot gevolg dat de prijzen stijgen. Laat ons volk niet vervallen in dezelfde fouten, als waarin anderen vervielen, doch I zijn gewone kalmte en rust bewaren. In de komende tijden zullen de moeilijkheden vele zijn en groot. Zij zijn te overwinnen, maar niet als *t volk ’n anderen kant uit trekt als de regeering. De regeering kent de te volgen richting, werkt volgens ’n doelbewuste lijn. Zij acht zichzelf in staat de voornaamste schok ken op te vangen en men kan daarin hel pen, door den raad van de regéering op te volgen en niet bewust of onbewust tegen- te werken. Het eerst noodige is: niet zenuwachtig worden of zenuwachtig handden. Doet als of er niets veranderd is en in dat geval behoeft er maar weinig te veranderen en zullen we, met Gods hulp, ook deze moei lijkheden te boven komen.’ Ik zal niet treden in een technische uit eenzetting, zooaie *t egalisatiefonds 1 A RON N E '8, die «ich aan onse administratie opgeven voor Gulden by levenslange AAA Gulden by Z-vvU ongeschiktheid. UW overlijden. den gouden --b wuwsiaau tutu -vu oiauii-ie luuxiiveruuuuiug parlement zijn voorstallen .doen. De 1 koersen kan verzekeren Deze MAANDAG 28 SEPTEMBER 1936 No. 7715. TIEN BLADZIJDEN

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 1