1 0, „BI-ARLITA" Huiselijk DRAMA niet goeden afloop! 60 Dekalumen! Een verschil van SCHOONHOVEN Predikbeurten Kerk en School PHILIPS' pPlaatsëj^ïr~Nieuwr^ Pimpelmans gaat uit om kiekjes te maken. 6 WPCr??Pafi 30 SEPTEMBEH 193& ORANJEGARDE. Met den trein van half zeven kwam Za terdagavond de Goudsche Oranje-garde, ter sterkte van ongeveer 70 Jongens en meisjes, hier aan om aan de oplichting van de Schoonhoveasche af deel mg luister bij te zetten. Zij stelden zich op bg het station en marcheerden met hub vlag en in hun irfaeche, kleurige kleed ij, onder tromge roffel en trompetgeschal, met forsch tem po door onze straten onder groote be langstelling van het publiek naar het Nut Daar wachtten hun reeds de burgemees ter, de heer N ieuwenhuisen, de comman dant van den Bond der Oranje Garden, de heer E. Raams, de hopman van hun vendel, de heer W. van Kijk, zijn vader, hoofdbestuurslid, de commandant der bur gerwacht. de heer C. H. Kerling, de com missi e voor de oprichting, de heeren EL C. de Goeij, toekomstig hopman van bet vendel Schoonhoven. J. B. Vos en C. de Gruijter, bestuursleden van „Oranje Bo ven", die op eigen initiatief de oprichting hebben voorbereid. Be zaal is tjokvol met een joelende roe ree ds van te voren het aantal opgaven voor mende dingen mot ongeduld afwachtten. De zaal had een vroolijke versiering ge kregen door de zorgen van den heer Voor- sluijs en den heer J. A. J. de Jong. Onder de vroolijke stemming groeide reeds van te voren bet aantal opgaven voor deelname tot een kleine 30. Als staande het Wilhelmus is gezongen, onder muzikale leiding van den heer P. Versluis, die ook verder op den avond met zijn ensemble van jongelui met een achttal violen en piano belangeloos let programma opluistert, de opening is geschied met dankzegging en gebed en de voorzitter, de heer G. de Gruijter, een kort welkomstwoord heeft gesproken, waarin de kern waarom het gaat met de Oranje Garde's wordt aangeroerd, volgt na bet oorverdoovend nummer der tamboers en trompetters de rede van don burge meester. die op ferme wijze afwijst de vraag: „Waarom weer een vereoniging, zijn er nog niet genoeg?" met de ver klaring. dat de liefde tot bet Huis van Oranje niet genoeg kan worden aange kweekt en de Oranje Garden in dezen reeds bewezen hebben een eervolle plaats bij ons volk te hebben verkregen. Ontving de bur gemeester reeds bij den aanvang oen luid applaus, te sterker was dit na het uitspre ken van zijn om des tijdswille korte rede. Lief klonk daarna met begeleiding van dlem beer Versluis de zang van het kin derkoor der 0. G. te Gouda, onder leiding van mej. M. van Eijk. Elk der liedjes, niet het minst die met de kleppertjes en de door de kinderen met de mond gefloten gedeelten, ontvingen een dankbaar aj>- plaus Pakkend was de mooie declamatie van mej. D. Metselaar over Prins Willem van Oranje en over de Radio-toespraken der vorstelijke personen. De jeugd nam hiervan sen scboooen indruk mede. Daarna gaf de heer W. van Eijk een toelichting over het werk der O. G. en met het oog op den tijd ving hierop de heer E. Raame. zijn rede aan, welke is saam te vatten in drie begrippen: Godsdienst, Geen en.Gezag. Spr. schetste Gods eere in de nfcUrar van alle tijden, ook van den Herfst, de teedere sfeer van het gezin, de noodzakelijkheid en heerlijkheid van het gezag door God in den loop der eeuwen toevertrouwd aan onze Oranjes. Om des tijde wille werd de pause ver schoven Hot Goudsche Vendel moest per trein van hnlftien huistoe. Nog volgde een de clamatie van mej. D. Metselaar en een zangvoordracht van het hippische Volks bod. door mej. M van Eijk. Tusechen de verschillende programma- cumfiyprs werden kaarten rondgedeeld voor het aanmeJden als lid en uitnoodi- gingen tot een gift inééns of een rente loos voorschot te geven voor de Oranje Garde tot dekking der kosten voor aan koop van instrumenten. De Oranje Garde zal namelijk haar be- ginkapitaal moeten zoeken m vrijwillige offers of voorschotten. Het vertrek der Oranje Garde Gouda had tot gevolg, dat de l#>lft der aanwezi gen enthousiast mee optrok, om de Garde naar den trein te brengen De medededing. dat zich voeraf en tij dens de oprichtingsvergadering 78 jonge lui opgaven om gardist der Oranje Garde te wórden, ontging derhalve aan het groot ste gedeelte" drr aanwezigen. Hiermede yrerd de vergadering gesloten De groote opkomst der Garde van Gou da en de fleur, waarmede op straat en in de zaal gepropageerd kiéeft. is mede oorzaak, van het groote aantal leden dat zich opgaf. ..SCHOONHOVEN VOORUIT". De Winkeliersvereniging „Schoonho ven Vooruit" treft haar voorbereidingen voor he( organiseeron van een reclame campagne, en in verband met het feit, fat ém R -K. Middenstandsvereeniging De Hanze meedoet aan de landelijke Mica, hebben de laatste vergadering van Schoon hoven Vooruit" een bijzonder karakter ge had. Gok ia. dwjbijeenkomst van Maan dagavond is de onderhavige kwestie weer druk besproken Het bestuur had thans het voornemen om de Winkel weken Is houden van 10 tot en met 24 October, dus tege lijk met de Mica. De voorzitter, de heer H. de Vaal, me moreerde namens het bestuur, dat men aanvankelijk gepoogd heeft om in samen werking met JDe Hanze" een reclame campagne te organiseeren en daarbij af te zien van deelname aan de Mica. Dit stre ven was geheel in overeenstemming met een schrijven van „De Hanze waarin op samenwerking tot het houden van een eigen Winkelweek, aangedrongen werd. In een gecombineerde bestuursvergadering is namens „Schoonhoven Vooruit" nog eens gezegd, dat deze vereeniging niet wenscht deel te nemen aan de Mica-actie. Daarvoor had de vereeniging verscheidene redenen. Ten eerste achtte zij de kosten van het lidmaatschap, f 75 per jaar, te be zwaarlijk en voorts was zij bevreesd door aansluiting bij een van de landelijke mid denstandsbonden. haar neutraal karakter te zullen verliezen. Het vorige jaar heeft „Schoonhoven Vooruit", aldus het bestuur, op aandringen van %tDe Hanze", op wei nig eervolle wijze deelgenomen aan de Mica, zij heeft de lasten gedragen en geen lusten genoten. Thans heeft „De Hanze", die haar taktiek gewijzigd heeft, en weer aan de Mica meedoet, voorgesteld, dat de leden van „Schoonhoven Vooruit" zich tijdelijk als aspirant lid van „De Hanze" opgeven, om zoodoende ook aan de Mica ie kunnen deelnemen. Het bestuur achtte die echter beneden zijn waardigheid en deelde dit aan „De Hanze" mee. In het desbetreffend schrijven werd gesproken over „een shnksche wijze van handelen om via een achterdeurtje aan de Mica mee te doen". Het bestuur der Hanze was over deze uitdrukking ontstemd. Verder werd het optreden van „De Han- ■e" nogal becritiseerd, maar algemeen was men van oordeel, dat er nu niets meer aan de zaak te veranderen viel, en dat het niet aangeraden was op de door ,J)e Hanze" voorgestelde wijze aan de Mica mee te doen. aangezien dat later onaangenaamhe den kon bezorgen. De eere-voorzitter der vereeniging, bur gemeester A. M. Nieuwenhuisen, drong op eensgezindheid en samenwerking aan. daar volgens spr. Schoonhoven te kléin is om gescheiden op te trekken. Aangezien ook spr. de meening toegedaan was, dat thans niets meer aan de zaak te veranderen valt, drong hij er sterk op aan. dat voor een volgende reolame-actie zooveel moge lijk wedenrijdsoh contact gezocht zou wor den, opdat verdeeldheid voorkomen Wor de Ook de leden van „Schoonhoven Voor uit" waren deze gedachte toegedaan, hoe wel men het toch laakte in .J>e Hanze", dat sij „Schoonhoven Vooruit" voor haar plannen had willen spannen, daar de af- deeling van „De Hanze", die hier slechts 10 a 15 leden telt. niet in staat was. met suc ces een eigen Winkelweek te organiseeren. en dus haar heil van de Middenstands- actie verwachtte. Tenslotte werd het be stuursvoorstel om de Winkelweek van 10 tot en met 24 October te houden, aange nomen. Voorts werd besloten bij aankoop van een kwartje een bonnetje, waarop een re bus, te verstrekken. De onkosten van een en ander worden groot endeels uit de kas bestreden Daar het bestuur nog geen de finitieve plannen had omtrent de organi satie van de campagne, werd besloten Vrijdag nog eens bijeen te komen, bij wel ke gelegenheid he* bestuur dan afgeronde voorstellen zal indienen. De gedachte werd nog naar voren gebracht, om bij wijze van bijzondere attractie een giro-vliegtuig op het ,.Sportrlub"-terrein Ie laten dalen. Dit en andere ter tafel gebrachte plannen kul len nader onderzocht worden. JUBILEUM VAN „DE HANZE". De R.-&. Maddenstanisveresmgiug >rDe Hanze' vierde Maandag haar 2U-jarig bes maansfeest. De groote zaal in het paro chiaal vereemgiUKagebouw was voor deze gelegenheid leesleiijk vers.erd. Behalve de leden met hun echtgenooten, hadden ook enkele adspi ran tied eu. alsook vele jon ge middenstanders van de gelegenheid ge bruik gemaakt, om deze bijeenkomst by te wonen. Mede aanwezig waren pastoor W. C. G. Albers, de geestelijke adviseur kape laan Malthijscn en kapelaan L. van Iwj- Unjpwt, thans te 'a-Graven hage. De voorzitter, de heer A. van Baaren, .wak een feestrede uit. waarin nu oei wel wee van de vereeniging naging. „De Hanze" werd hier in lüiö opgericht met aanvankelijk 16 leden. Vooral m het begin was „De Hanze" eeh bloeiende vereeni ging, die zeer veel heeft bijgedragen tot liet welzijn der leden. Door verschillende oorzaken, als overlijden en vertrek van be stuursleden, nam de belangstelling voor ..De Hanze" af en gaf ze gedurende enkele jaren geen toeken van leven meer. Totdat de vorige geestelijke adviseur, kapelaan L. van Teijlingen, de vereeniging wederom nieuw leven inblies. Een groot aantal nieuwe fadon trad toe en de ledenvergade ringen vinden thans weer op geregelde tij den plaats. Vole belangrijke onderwerpen zijn het laatste jaar aan de ordmgewoest. Hierna sprak de oad-advsieurTkapelaan L. van Teijlingen Spr. memoreerde zijn viorflhg verblijf in deze parochie, waar aan nb zeer vele aangename herinneringen bewaard* Van harte wenschte spr De Hanwf' geluk met haar 20-jarig bestaan. Twintig jaar is volgens spr. geen aenicure. Er warpn enkele inzinkingen, doch toen de nood het hoogst was. was ook de redding nabij „De Hanze" hteefc m levensvatbaarheid te bezitten, om tot nieuw leven te worden opgewekt en het was voor spr. een vreugd, hierin zijn aandeel te heb ben gehad Spr. bracht hulde aan het doorzettingsvermogen va? de bestuursle den en betreurde het. dat nog niet alle be langhebbenden zich bij „De Hanze" hebben aangesloten, doch hij hoopte, dat spoedig alle K.-K. middenstanders hun plaats in de middenstandsorganisatie zullen inne men, om door economische voorlichting en cultureele arbeid, bun positie zoo ster^ mogelijk te maken. Spr. was Wij. dat er in „De Hanze" respect heerschte voor elkanders ideaal en voor het levensprincipe van anderen. Met klem wekte spr. de aanwezigen op, om in deze moeilijke economische tijden elkander de helpende hand te reiken en in alles col legiaal te zijn. Met den wensch, dat „De Hanze" nog lang in het belang van de le den mag werkzaam zijn, eindigde spr. zijn rede. Voorts sprak de huidige geestelijke ad viseur. kapelaan Matthijsen. Spr. was nog te kort hier. om uit ondervinding te kun nen spreken, doch wel had spr. bemerkt dat het bestuur actief was Spr. wees ver volgens op bot religieus en nationaal be lang van de principieels standsorganisatie en zegde tot Wot aan JDe Hanze" zijn volle medewerking toe. TTrt naam van de leden sprak voorte de heer A. C. A. Deerenberg, die het taai doorzetten van het thans zittend bestuur als oorzaak beeohouWde. dal „De Hanze" voor Schoonhoven is Wijven voortbestaan. Ook tot de jonge middenstanders sprak hjj een opwekkend woord. Hiermede nam het huishoudelijk deelte van do vergadering een einde, en werd het feestprogramma, afgewerkt De feestcommissie had voor een zeer aardig programma geworgd, dat genoeg afwisse ling bood, om de aanwezigen den geheeien avond te amuseer en. Een trio onder lei ding van den heer Jacq. Vos verzorgde het mozfkkle gedeelte. Het was reeds ver na mhWemacbt, toen het feest een einde naai ZW ART-FRONT. Een vergadering van de fascistische be weging „Zwart Front" heeft men tot nog ioe in Schoonhoven niet meegemaakt, en daaruit valt hot wellicht te verklaren, dat de belangstelling Dinsdagavond niet onaanzienlijk was, toen de algemeene lei der van Zwart Front, de heer Arnold Meijer, in hotel Belvédère, sprak over „Orde en rechtvaardigheid door den cor poratieven staat van Zwart Front". Na een inleidend woord ging de heer Meijer over tot het critiseeren van groote politieke partijen. Hij verweet ze o.a. onwil tot corporatieve ordening. Zwart Front heeft ook niets uit te staan met de NS.B. De grootste fout van deze partij is, dat ook de N.S.B. niet eerlijk is, maar met alle winden meedraait, en nooit een regelrecht antwoond geeft op alle vra gen. Zij houdt er verschillende tegenge stelde meeningen op na. Zwart Front heeft absoluut niets met de N.SJ3. ait te staan. Zwart Front is nationaal, en wil natio nale ordening op Christelijke basis. Oranje moet dienstbaar zjjn aan de ge meenschap en niet aan een kleine bedor ven kliek. Wij zijn verheugd over de ver loving van de Prinses, omdat bet voortbe staan van het Vorstenhuis daardoor ge waarborgd is. maar de politieke partijen hebben misbruik gemaakt van de algemee ne vreugde, om 't kabinet Col gn vaster in het zadel te doen zitten. Ons hoogste be ginsel is. dat het gemeenschapsbelang bo ven het persoonlijk belang jjaat, en daarom is het noodig, dat het Vorstenhuis dienst baar is de gemeenschap. Wij moe ten voorts handelen naar de natuur der dingen, derhalve willen we, dat Bel- giè zich oplost en we één groot Nederland krijgen. Betreffende het Jodenvraagstuk, aldus spr., heeft ieder wel de overtuiging, dat de Jood een vreemdeling is, dat hg bier dus alleen maar gastvrijheid geniet, en ons dus niet, zooals nu, op de nek zitten. Zwart Front is noch pacifistisch, noch oorlogszuchtig, maar zal het eigen grond gebied tegen vreemde indringers verdedi gen. Het huidige systeem moei noodzakelijk uit elkaar vallen en het nageslacht zal dan te beslissen hebben of het ons te vloeken of te zegenen heeft. Wij zijn ver antwoordelijk en hebben nu te kiezen tusechen nalionaal-aocialisme, communis me en Zwart Front, want in tijd van nood komen alleen de radicale partgen tegen over elkaar te staan. Zwart Front wil m de eerste plaats een ordelijke staat. Het maakt geen deel uit fan de Duitsohe of Italiaansche bewe ging. Zwart Front grijpt terug naar het verleden van o»s land. naar onze roem volle historie, daarbij echter rekening houdend met de gewijzigde omstandighe den. De politieke oqiwenteling, die Zwart Frtmt wil, heeft tot doel te komen tot so ciale gerechtigheid, d.w.z., dat iedereen volkomen in zijn rebhftetu erkend -J worden. Het is de eerste plicht van regeering, dat de landsbevolking hi krachten naar behooren kan ontwikkelen. Wij wenschen vakvereenigingen in dienst van het beele volk en organisch opge bouwd. De maatstaf voor het loon is niet vraag en aanbod, maar het belang dor groep en der gemeenschap. Verder willen wij een arbeidsrecht bank oen in te grijpen, als andere maatre gelen falen. Ter behartiging van het algo- w# daarbreg «oh- 'MDERSTflflHDE firma's, ueruuld i>an den teensdi, mede te uierken tot handhauing uan het tegenwoordige prijspeil, deelen mede, dat z\\ de in hun winkels aanwezige uoorraden zullen uerkoopen tegen de prijzen, welke golden uoor 27 September. In afwachting uan het uerloop der groothandelprijzen zullen zij er naar blijuen streuen de detailprijzen zoo laag mogelijk te houden. Fa. H. A. v. BAAREN, Ijzerhandel, Hulsh. en Luxe Artikelen W. v. d. BERG, Koestraat 101, complete Meubileering. JAN BROUWER's Radiohandel, Haven 63, Schoonhoven. N. M. v. BIEST, Behanger, Stoffeerder, Lopikerstraat 6. FRANS DRIESEN, Banketbakker, Lopikerstraat 38. Drogisterij „Het Wapen van Schoonhoven", A. ELSENAAR, Gedipl. Drogist, Haven 33 P. J. GROENEN, complete Meubileering. C. DE GRUUTER, Boek- en Papierhandel. Meubelmagazijn P. X DE HOOG VAN DEN BERGH. GEBR. KAASSCHIETER, „De Gouden Schoen", Schoonhoven-Meerkerk. A. v. MAMEREN, Loplkerstr. 41, Emallle en Ijzerwaren. VAN MEERKERK's SchoenhandeL FOTO NIESTADT, Haven 5. Z PLOMP, Electro en Radio, Koestraat 18. Wed. D. SMIT, Sehoenhandel Fa. M. J. STEKELENBUR6, Manufacturen, Kindergoedaren, Werkmansgoederen. W. TIMMER, Boek- en Kantoorboekhandel. S. W. N. VAN NOOTEN. ter corporaties op alle levensterreinen. Wij willen toepassen het oude Nederlandsche beginsel van souvereinileit in eigen kring. Boven de corporaties waakt de staat. Met bet sociaal belang houdt men thans geen rekening meer, alles komt hoe langer hoe meer in handen van enkelen. Wij zijn tegen staatsabsolutisme, omdat onze beweging Christelijk wil zijn. Wij willen een autoritair gezag, dienstbaar aan de volksgemeenschap en gebonden aan beginselen en christelijke normen. Wij zijn daarom ook voor de bijzondere school. De kerk mag de kansel niet misbruiken voor een bepaalde politieke partij, maar het is ook onaanvaardbaar, dat de staat in grijpt in kerkelijke zaken. De vrijmetsela rij achten wij ook verwerpelijk, omdat deze actie in het geheim werkt en tracht de ge meenschap te ondermijnen met haar inter nationale beginselen. Na de pauze was er gelegenheid tot ▼ragen stellen, waarvan een tamelijk ge bruik werd gemaakt. Op het eind van den avond werd het even rumoerig. REVUE-AVOND. Men zal zich nog met genoegen de door de werkloozen georganiseerde gecos tu in eerde voetbalwedstrgd herinneren, die bier op den nationalen gedenkdag gespeeld werd, na zich eerst een maand te voren door de regen onmogelijk gemaakt te heb ben. De volgende week Woensdag zal deze eerste attractie gevolgd worden door een tweede, wel een van geheel anderen aard, maar die het publiek niet minder zal boeien. In het Nutsgebouw treedt dan na melijk een gezelschap uit Rotterdam op, i „The Haloah Brothers", die een revue, een proloog in negen tafereelen zullen op voeren. De toegang is voor werkloozen vrij, alleen zijn ze verplicht op den dag der uitvoering plaatsen te bespreken a 5 cent per persoon. Hiervoor kunnen zij van 12 tot 1 uur terecht, terwijl van 1 tot 2 uur voor bet overige publiek gelegenheid bestaat om zich van een plaatsbewijs a 25 cent per persoon te voorzien. De bedoe ling van deze uitvoering, evenals van de voetbalmatch, is een fonds te vormen, waardoor de werklooze gezinnen het vol gende jaar in de geleg&Éroid zullen wor den gesteld om aan eefffRittooht deel te nemen. Gezien dit sympathieke doel, be hoeft degene, die het gemoed van Schoon- hovens burgerij kent. dan ook niet aan een groote opkomst te twijfelen. Het genoemd gezelschap heeft zijn diensten geheel gra tie beschikbaar gesteld. CONCERT „T.A.V.E.N.U.", Bij gunstig weer zal de muziek vereeni ging „T.A.V.E.N.U." a.s. Zaterdagavond om 8.30 uur, haar laatste concert van dit seizoen geven in de muziektent op den Dam. Het programma luidt: 1- Étoftf* Zeppelin Jforsch G Teike. 2. TC Fiancee du Kerrigan, i'ar 0. Coquelet. 3. Am Meeresetrandq «-(Wals), Max Fischer. 4. Unter dpm Siegesbannar, Fr. von Blom. Pauze. 5. L'enfant du Regiment, J. FucUt. 6. Op Marech (Potpourri). W. Giere. 7. Walram. M. J. K. Kessels. 8. Officer oi the Iter UL«achX R.B.H&IL VOOR 5 ADVERTENTIES. De heer J. K. Snoei beeft voor zijn r$- wielzaak m de Stadhuisstraat een aardi ge reclame bedacht, die een groote attrac tie voor de jeugd inhoudt. Hij maakt in dit nummer bekend, dat kinderen, die hem 5 advertentie's. geknipt uit ooe blad, in leveren. een uur gratis een autoped to, bruik krijgen. Wij vermoeden, dat er druk geknipt zaj worden. DE VERLOTING VAN „SPORTCLUB". De trekking vaA de door „Sportclub" ge organiseerde verloting, zal Zaterdagmiddag om vier uur plaats vinden in de Bar op het Sportterrein. De loten zijn afle ge plaatst en als hoofdprijs is gestold een kinlderrijwiel en tevens nog 15 andere fraaie prijzen. De toegang tot bijwoning der trekking is voor een ieder vrij, BOTERMARKT. Op de hedenmorgen gehouden Boter markt werd besteed voor Goêboter f 0.70} voor Weiboter f 0.65, beide per half KG. EIERVEILINGEN. Waaggebouw. Aanvoer 3500 eieren Prijzen: f 3.20—f per 100 sïuks. Lopikerstraat. Prijzen: Kippefteieren f 4.50f 5; eendeieren f 3 90f 4.20, bei« de per 100 stuks." NED. HÉRV. KERK. AMMERSTOL. Herv. Geref. Evangelisa tiegebouw. Woensdag 30 September, 's av. 7 uur, de heer G. de Pater, van Bjéas. trecht Dankstond voor het Gewas. GIESSEN-NIEUWKERK. Donderdag I October, 'a avonds 7 uur. Ds. Bartlenuv van Zeist. Herdenkingsrede 25-jarig be staan Ghr. Jongelingsvereeniging „3a- muël". LEKKERKERK. Ned. Herv. Evangeli satie. Donderdag 1 October, 'a avonds 1 uur. Ds. J. H. Koster, van Montfoort. GEREF. GEMEENTE. STOLWIJK. Donderdag 1 öctobeq 's avonds 7 uur (oude tijd), de heer L, Wijting, van Rijssqp. OUD GEREF. GEM. GAPELLE A.D. IJSSEL. Dacostastraat. Donderdag 1 October, 's avonds half achl Ds. A. van Zon. CHR. GEREF. KERK. NIEUWPOORT. Donderdag 1 October, 's avonds 7.30 uur. Ds: P. J. de Groot, van Gorinchem. ONDERZOEK TEGEN PREDIKANT INGESTELD. Tegen ds. W. V.. geref. pred. te Utrecht is een onderzoek ingesteld door den ker- keraad, in verband waarmede de predi kant zgn werk voorloopig niet waan „Drama" is NIET te sterk uitgedrukt. Wat is tragischer dan achteruitgaand gezichtsvermogen Vlugg» vingers reppen zich. Oogen turen op fijne steken en warrelende motieven. Bij onvoldoende licht. En langzaam voltrekt zich het drama van oagbederf... Oogen verdragen geen constant licht- tekort. Gaat ernstig na, of de midden lichten van al Uw vertrekken wel een lamp van ten minste 150 deka- lumen bevatten. Laat Uw installateur zonder eenige verplichting gra tis een lichtmeting bij U verrichten. Zorgt evenzeer voor een goede bijverlichting op de plaatsen, waar U handwerkt of leest! Goed licht is goedkoop. Voor 1 cent geeft een Philips' „Bi-Arlita"-lamp van 150 de- kalumen een heelen avond helder licht, - berekend naar de meest-ge- bruikelijke stroomtarieven. Niemand rerzvime ons grafts werkje Van het Wondere Zien" aan te vragen. Het voorkomt veel verdriet, - en wijst U den weg naar gezelligheid en gezondheidI E.H.B.0. verhuist Alblasserdam. In een spoedeischende vergadering kwam de vereeniging E H. B 0. bijeen. De voorzitter, de heer Van 1 Hof. zei, dat deze vergadering belegd was. omdat een besluit genomen moest worden of de vereeniging straks, als het ziekenhuis klaar is, haar cursussen zal houden in dat gebouw, of zal blijven waar men thans is. Na een bespreking door het bestuur met B en W had het bestuur be sloten ook in het ziekenhuis zijn intrek te nemen De zafil heeft een oppervlakte van 7 x 12 meter en is voorzien van kasten voor het bergen van materialen. Met algemeene stemmen werd het be sluit van het bestuur goedgekeurd. Als bij drage zal de vereeniging jaariuk» f 100 ge ven aan de stichting, zijnde het bedrag, dat nu betaald wordt aan huur De heer J. de Bruin, bestuurslid, werd aangewezen om zitting te nemen als afge vaardigde van deze vereeniging in de Com. Vroege van Wijngaarden stichting. De rekening is, dat men met Januari in het nieuwe gebouw zijn intrek kan ne men. De heer J Goethais is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School te Krim pen a d. Lek. Mej. Brandenburg te Dreischor is be noemd als onderwijzeres aan de Openba re Lagere School I alhier. KM gelegd. Alblasserdam. Op een der beÖingen der N.V. J en K. Smit's Scheepswerven is de kiel gelegd voor een stoombopperzuiger met een laadvermogen van 500 kub. M., te bouwen voor buitenlandse he rekening De hoofdafmetmgen zijn 56 M. lengte, 9 40 M breedte en 4.50 bol te. In het schip wordt geplaatst een stoommachine van 550 LPJL Aan boord worden am. ge plaatst twee sto omberen en een atoom- kaap stond. Tuinfeest. A mei da. Begunstigd door prachtig weer fa Zaterdagavond door de muziek vereeni- gibg „Unie" bet tuinfeest gehouden. Te ongeveer vijf mr werd begonnen met een muzikale wandeling door het dorp, waar na is de tuin van café „Lekzicht" de avond m feestelijke stemming verder werd doorgebracht. Het koek rad en de grab belton bezorgden menigeen een verras sing, terwijl er voor danslustigen gelegen heid bestond hun hart op te halen. Daar na werd de uitslag van de verloting be kend gemaakt. Een heeren- of damesrij wiel viel ten deel aan den heer Van Hol ten; de autoped aan den hoer Hub. Inde- veld; do electr hanglamp aan den heerC- Vensluis, hot electr. strijkijzer aan den heer A. Dijksman en de wekker aan den heer J. den Braven te Lexmond De an dere prijswinnaars zijn allen alhier woon achtig. De belangstelling voor deae seer goed geslaagde avond was groot. Wegens de geringe belangstelling ging Zaterdag de wedvlucht der postduF- v en vereeniging de „Snelvhicht" vanaf Li- bramont niet door. Thans heeft het be stuur het plan om bij gelegenheid van de Ameidensche Paardenmarkt een vlucht te organiseeren vanaf een station in het Hnnenland. Ameide. Vrijdagavond bad op den hoek Oudendijk-Dam een ernstig ongeval plaats. Het 8-jarige zoontje van slager Muilwijk kwam per fiets den Oudendijk afrijden, terwijl vanaf de Dam een zwaar beladen vrachtauto van de firma Kruit en be stuurd door Jac. Maas, naderde. Een aan rijding was, hoewel de bestuurder van de vrachtauto heel langzaam reed, niet te voorkomen. Op slechts enkele meters van de jongen wist Maas zijn wagen tot stil stand te brengen, zoodat het jongetje niet onder de wielen terecht kwam. Ondanks dit feit. werd het ventje aan beide beenen zoo ernstig gewond, dat dr. v. Rooyen het kind naar het ziekenhuis te Utrecht heeft laten vervoeren. Raadsbesluiten. Giessendam. Vrijdag kwam de gemeen teraad bijeen. Een verzoek van het be stuur van de Ned. Vakcentrale te Amster dam, om er bij de regeering op aan te dringen dat de verlaagde steunmaatrege len weer ingetrokken worden, werd voor kennisgeving aangenomen. De bouwveror dening werd in overeenstemming met de wenschen van Ged Staten mstgesteld. De gemeente-rekening en vlie van het waterleidingbedrijf werd na door 'n com missie te zijn onderzocht, voorloopig vast gesteld. Inzake de begrooting' van de gemeen schappelijke vleeschkeuringsdienet werden enkele opmerkingen gemaakt door den heer De Rooij, waarover B, en W. zich met het gemeentebestuur van Sliedrecht in verbinding zullen stellen. Het adres van eenige ingezetenen inza ke verbetering van den Bianendamschen- weg werd voor kennisgeving aangenomen. R en W. zullen zich daaromtrent met de verschillende instanties in verbindingstel len, teneinde zoo spoedig mogelijk tot ver beuring te—kunnen overgaan. Aangaande de aanvrage van het Sluis- schap ..Giessendam-Hardinxveld'' om een jaarlijkM-he bijdrage van f 825—, werden drie voorstellen ingediend, waarna ten slotte met algemeene stemmen het voor- stel van B. en W. om nog geen bedrag vast te stellen, werd aangenomen In be ginsel werd toegezegd, dat zoo noodig ft- nancieele hulp zal worden verleend, opdat het bouwen van de state geen vertraging zal ondervinden. Op voorwaarden, door B en W. vastge steld, werd besloten de afkoopsom van de geschatte waarde van gebouwen ten be-, drage van f 13350 aan het beet*ar van de Koningin Wilhehnaiaschooi terug te betalen. Op verzoek van den heer van der Waal van Dijk werd besloten om indien de ge raamde kasmiddelen zulks toelaten, ook aan de armen, die geen extra nitkeering van f 2.50 hebben ontvangen, een gelijk bedrag te betalen. Vorfavtnesfeasi. Giessto Oudefcerfc. Begunstigd door prachtig najaarsweer te ter eere van de verloving van prinses Juliana en prins Bernhard het Oranjefeest gevierd. Reeds te voren had men hier en daar versiering aangebracht, terwijl aan beide kanten van het dorp een mooie eerepoort was opgericht met het onschrift „Leve het jonge paar". Des morgens vroeg begun reeds de drukte en om 9 uur werd debp- tocht opgesteld Te ruim 9 nur arriveerde de eere voorzitter der feestcommissie, burgemeester L. Neijens met zijn echtge- noote, beiden gezeten in een open rijtuig. Na de koffie te hebben gebruikt, sprak de burgemeester in een kernachtige rede het openingswoord uit, waarna de voorzitter der feestcommissie, fa heer G Tukker, den burgemeester en mevrouw Neijens hartelijk dank bracht voor hun togenwoor digheid en hmn medeleven. Op verzoek van den burgemeester werden daarna door de muziek vereeniging „Crescendo" van Slie drecht twee coupletten van het WilhefcmM gespeeld, hetwelk door de talrijke aanwe zigen spontaan werd meegezongen en wat gevolgd werd door een driewerf hoera. Twee meisjes boden aan mevrouw Neijens een bouquet roue rozen aan. Daarna bega ven fa burgemeester en zijn echtgenoot© zich naar het rijtuig, om ook deel te ne men aan den optocht. Te half tten ver trok fa optocht van het dorp naar fa Vlietebrug, waar op het ruime dorpsplein te Gie8sen-Nieuwkerk gekeerd werd, waar na men terugreed naar Giessendam en tot groote verrassing van vele Giessendam- mere werd doorgereden naar Buitendame waarna de terugtocht plaats had en de op tocht om half een werd ontbonden Hon derden waren op de been om een en an der in oogenschouw te nemen. Van den optocht was veel werk gemaakt: hij was keurig opgesteld eu bestond uit 28 groe pen, waaraan ongeveer 250 personen en 50 paarden deelnamen. Voorop gingen 2 herauten en 14 ruiters te paard, gevolgd door een wagen, voorstellende de vlag en drie open landauwers, waarin gezeten waren de burgemeester en zqn echtgenoote en het bestunr en leden der feestcommis sie, alsmede allegorische wagens, terwijl ook het huisgezin van Jan Steen en een zigennertroep niet ontbraken De stoet werd gesloten door jongens en meisjes met versierde fietsen benevens een groep rui ters te paard Het voorste gedeelte van fa optocht werd opgeluisterd door de Har- monievereeniging „Crescendo" en het ach terste gedeelte door fa accord eon verpenf- ging „Alte Kamerade", beide nit Slie drecht. Een jury, bestaande uit drie da mes heeft voor de mooist versierde wagens fa volgende prijzen uitgedeeld: le pr. J Trapman, geloof, hoop en liefde; 2e prijs C. de Ruiter, smederij en 3e prijs de kook school. Er waren geldprijzen beschikbaar gesteld. Des middags werden op het speelterrein verschillende kinderspelen gehouden," waar bij fa kinderen tevens werden getrac- teerd. Ook werd een ringrijderij gehou den, waaraan 30 tilburies en rijtuigen deelnamen, alsmede 13 losse paarden met ruiters. Er bestond zeer groote belangstel ling. Ook de burgemeester en zijn echtge noote kwamen des middags een kijkje ne men en sloegen geruimen tijd de kinder spelen gade. Voor de versiering van paar den en rijtuigen behaalden bij de ringrij derij D Slob le prijs; F Kool 2e pr K Blokland 3e prijs: M. Hakkesteeg 4e pr.; en K. van Hoorne 5e prijs. De uitslag van het ringrijden met paard en wagen was: le prijs H Muilwijk en mej M. van den Heuvel; 2e prijs P van der Plas en mej T. Noordermeer; 3e prijs F de Bruin en mej. G. Korevaar; 4e prijs D. Arentze en mej. A Slob en 5e prijs C. de Jong en mej. T Rietveld: Des avonds bad het mastklimmen voor jongens plaats, waaraan 22 jongens deel namen Daarna volgde -fa ringrijderij met fietsen, waarvoor zich niet minder dan 130 deelnemers opgaven Uitslag le prijs mej M. Swets; 2e prijs L. van Wijn gaarden: 3e prijs mej. N. Schakel; 4e pr. J Kuiper; 5e prijs mej T de Zwart Hier voor warjrn ook geldprijzen beschikbaar gesteld. De stoelendans die daarna nog zou plaats hebben kon niet doorgaan, daar intussrhen zooveel mensrhen waren sa mengestroomd, dat er geen plaats kon worden vrijgemaakt. De accordeonvereeniging „Alte Kamera- de" van Sliedrecht hield de stemming er in, terwijl gendemde vereeniging van 9 11 uur epn concert gaf, waarnaar zeer ^velen met groote aandacht Jiebben geluis terd Ook de verl eiding kwam des avonds goed tot haar reohL WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1998 Ned. Herv. Zondagsschool. Groot-Ammers. Zaterdagmiddag werd in het Vereenigingsgebouw een kringver gadering gehouden van het kringverband der Ned. Herv. Zondagsschool op Geref. Grondslag „Lek en Merwe". De voorzitter de heer Van Hoogdalem, opende de ver gadering met gebed en las daarna een ge deelte uit den Bijbel. Na zijn openingswoord, waarin hij oi het honderdjarig bestaan der Zondags school memoreerde, werden de notulen vastgesteld. Daarna sprak de heer De Rooij over het gebed en wel over de voorbereiding, de aandacht en de eerbied voor het gebed. Een aangename discussie volgde hierop. In fa pauze begaf m%n zich naar de koffietafel Als tafelpresident fungeerde hier de heer Boesberg alhier. Er werd ge collecteerd tot dekking der, kosten. Na de koffietafel ging men eerst over tok de rondvraag en werd besloten de voorjaars vergadering in 1937 in Schelluinen te houden. In de avondvergadering, welke aanving met het zingen van Ps 25 2 vertelde de iheer Bogert uit Dordrecht 'een gedeelte uit de geschiedenis van Jozpf Met aan dacht werd de vertelling gevolgd. De ver gadering werd door den heer De Rooij uit Giessendam met dankgèbed .gesloten. Wandelclub. Groot-I*mmers. Vrijdagavond heeft on der leiding van den heer D. llendrikse, dierenarts alhier, een vergadering plaats gehad in het café van den heer G v As, waarin is overgegaan tot oprichting van een wandelclub. In het bestuur werden gekozen de heer M Nobbe, voorzitter^ mevr Hendrikse—Keizer, secretaresse en de heer 3 Voorspuij Cz .penningmees ter Achttien personfii ga\<'n zich als lid op Zaterdagmiddag werd fa eerste wan- faling van plm 15 K M. gemaakt, welke goed geslaagd fa- De leden bereikten allen het eindpunt. De tocht stond onder lei ding van mevr. HendrikseKeizer Gevonden een verstelbare schroeven draaier en een geldstuk, lal. bij fan veld wachter. Blikvleescti en margarine. Hei- to Boaicop. In deze gemeente fa weer een begin gemaakt met bet verstrek ken van blikvleesch. Het wordt thans niet op zulk een ruime schaal verstrekt als voorbeen, daar er alleen voor in aanmer king kompn zij die steuntrekken, in werk verschaffing zijn, of tot de armlastigen behooren. De verstrekking van goedkoope marga rine wordt thans alhier uitgebreid. Werden voorheen slechts aan gezinnen van 6 en meer leden bonnen verstrekt daarvoor, thans komen daarvoor in aanmerking zij die in de werkverschaffing werkzaam zijn, steuntrekken of armlastig zijn. Gega digden kunnen zjcIi aanmelden tor ge meente-secretarie of bij den gem -velfa wachter. Onderhands aanbesteed. Hel- en Boeicp. Het te bouwen woon- huis voor den heer K. Speijer aan den Ileikopschen Steeg fa onderhands aanbe steed aan de aannemers fa heeren A. J. Stravers en H. Stravers. 57. Vat verder zijn ze in den vliet Juist aan het visschen, zoo je ziet. Een „zegen" heet het instrument l>at tot dit doel wordt aangewt-njJ. Maar ach, wat is d' ontzetiing gioot Bij 't nad im van fa motorbootl 58. Beer Pimpelmans, dat zie je vr*4. Zit met zijn hoofd nog in de knel; Krak! Krak! wee. Het heele not, I)at pas vol hoop was qitgezet, Gaa nu vol vis-' hen aan den.lmaü 't ia ougeitoordi t fa een cwhendaeÉt

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 6