SccUnJ SPERTIJD! Plaatselijk Nieuws Nu best! BIARLITA! cn Sclangrifk* Wordt Ierland onafhankelijk? 1 IN DEN SCHOMMEL. Kerk ver lichting. Lexinond. Zondagavond word in de Ned. Herv. Kerk de electrische verlich ting voor het eerst in gebruik genomen. Aan het einde van de godsdienstoefening sprak lis. Oskam woorden van dank tot de kerkvoogdij, welke zoon belangrijke verbetering in het oude kerkgebouw tot stand gebracht had. De verlichting is heel goed en de modern lampen (witte kubas ballons) geven een goed effect. Dinsdag vond de koopman D. Chaig- neaa een ongeveer een meter .lange ring slang op het rijwielpad in deze gemeente. Tepeo prijsopdrijving. MolenaarsgraafBrandwijk. De muziek vereeniging „Graafstroom^ Fanfare" en de gem. zangvereenigmg „Oefening en Uitspanning", zullen op 17, 18 en 19 Dec. in het vereenigingsgebouw van den heer J. Voorsluijs te Brandwijk een bazar hou- Burgemeester G. Verheul. Brandwijk. De nieuw' benoemde burge meester van ^larken/de heer G. Verheul, is een geborepBrandwijker. Hij is 42 jaar oud. De heer G. Verheul was werk zaam op de secretarieën te Werkendam, Oud-Alblas en Voorhout en word in 1927 benoemd tot eersten ambtenaar te Oost- zaan. Sinds 1930 was de heer Verheul ge meente-secretaris te Nederhorst den Berg. Bergambacht In de Raadhuisstraat werd de carrier van den melkhandelaar P. S. aangereden door een autobus van do Reederij op de Lek, doordat de chauf feur de wagen achteruit wilde rijden.. De carrier werd ernstig beschadigd, zoorst de melkbussen op een handwagen moest worden overgeladen. De schade is onder ling geregeld. - Mej. E. den Haan is met ingang van 16 [November benoemd tot leerling-ver- pleegster in het St. Joris Gasthuis te Delft, De politie heeft procesverbaal opge maakt terzake van smaad tegen G. H. te Ouderkerk a.d. IJssel op een aanklacht van -M. D. S. te Berkenwoude. Ter zake het met een auto rijden op een verboden weg( werden bekeurd A. W v. d. B. te Heusden en P. B. te Oosterhout. Nog gin gen op de bon G. P. J. B. en P. A. W., terzake overtreding van de motor- en ry- wiehvet, en G. H. te Waiddinxveen, terza ke overtreding van de motorrijtuigenbelas tingwet. u Goed afgeioopen. Bleiswijk. Op den Kruisweg kruispunt tJleiswijkZoetermeer zou Dinsdagavond e«n met steenkolen beladen auto van de firma Van Berkel uit Utrecht, welke auto uit de richting Moercapelle kwam, de bocht nemen. Van de tegenovergestelde richting Zoetermeer naderde een auto met scherpe lichten. Hierdoor ge raakte de bestuurder van de kolenauto verblind en reed Bezijden den weg. Hef geluk wilde dat de auto aan den steilen kant van den vijver Heef hangen. De la ding schoof van de auto af. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Nu m zoo lachfjat Ichommakn xou t>«' a«n .qaschikla qaiaqanhaid i tiln /Am kn.lm a.L Ook de Handel kijkt aandachtig Naar dat schommelend gedoe, Want hij wordt al dat geschommei Van de munt natuurlijk moe. Er ontstaat allengs behoefte Aan wat vaster vorm en lijn En de rust in de valuta's Schijnt welhaast in 't zicht te zijn. Oog»n sproken een eigen leal. Seem* geknepen oogen zijn noodseinen. Nadrukkelijke verzoeken om licht Duidelijke waarschuwingen! Grijpt inl Voor 112 cent geelt een Philips' „Bi-Arlita"-lamp van 150 dekaJumen een heelen avond helder licht be rekend naar dn meest gebruikelijke stroomtarieven. Spaart Uw oogen dus! Vraagt ons grsiit boak/a aan: „Van lat Wondmrm Zivn". Hat tmMit fa/tan. db bdtrmodem-denkendmenich moet wetanf v. d. Knaap, C 490, een motorbrfl; H. Verheul, G 264, een actetasch; G d. Mooren, een houten vat; T. Vink, A 154, een houten vat, A. Baan, A 614, een rijw. bel .merk in etui; P. v. d. Dool, E 8, een kindertaschje; G. d. Vlies, A 131, een vulpen; A. Hagenaar, Havenstr. 53, een kruiwagen; N. Koppelaar, Middenstr. 24, een blauw truitje; A. den Dikken, Juliapa- str. 14, een ceintuur; J. v. Willigen, Mer- westr. 10, een paar kinder schoentjes; Po litiebureau, een jongensjasje; G. Kop, B 625, een muts. PHILIPS' Giessen-Nieuwkerk. De verstrekking van rleesch in blik aan de werkloozen is in deze gemeente thans stop gezet. Vanaf heden zal margarine gedistribueerd wor den. Soldaten slapen tijdens het kampeeren in 8, 7, 6, 8, 7, 6 Een 4, 3, ,8 is een knaagdier. 8, 5, is een metaal. Een 2, 7, 1 in een tobbe maakt ze on bruikbaar. 3. Wanneer zegt een Chinees „Goeden dag"? 4. Mijn kleur ie wit, Mijn hoofd er af, 'k Ben zwart als git. OPLOSSING RAADSELS VORIGE WEEK. Oplossing: Boom oom. Oplossing: Ma-rok-ko. Oplossing: Ka-neel. Oplossing: Limburg. JOOP EN HET ZANGUURTJE. Joop is bij een zangkoor, Daar oefent hij heel veel voor, Daar zingen, ieder naar zijn Laard. All oen maar mannen met een [board. Niet alleen aan eigen haard, Neen, mej harde en geweldige [kelen. Wat kan hun dig herrie schelen? HOE MAKEN WIJ EEN PARACHUTE? Als wij een mooie parachute willen maken, dan hebben wij noodig een vel ken, die ,wij onderaan bij elkaar binden- Dan vragen wij aan moeder 'n wasch- knijppr, waaraan wij aan een kant een haakje maken, terwijl wij er doorheen 'n gaatje boren, waar wij een touwtje door kunnen rijgen, dat wij onderaan de knoop van al de touwtjes vastmaken. Gooien wij nu de parachute uit 't raam van de eerste of tweede étage naar bene den in den tuin, dan zul je zien, dat hij heel langzaam en statig neerkomt. Heb je nu aan den haak een draadje gemaakt, dat heel lang moot zijn, dan kun je daaraan de parachute weer om hoog trekken en behoef je niet eiken keer naar beneden te loopen om hem te halen- Voelt Joop opeens zijn [zangershisL Dan heel gerust, Zet hij zich op de weidegrond. Hij zet de handen aan den mond. En werpt de tonen in het rond. Begint te kraaien als een haan. Waar komt toch dat ge kraai [vandaan? EEN AARDIG KRUISSTEEKVOOR- BEELD. Hierbij zien jullie tevens een vogel, van kruissteekjes geteekend, die gemakkelijk geborduurd kan worden. De hokjes met En van de boerenhoede heel [nabij. Zoowel als van de overzij, Overal vandaan komt 't lawaai. En 'n geschreeuw en 'n gedraai," Van alle hanen 'n heftig gekraai. Zij schreeuwen elkander [woedend tegen Wie begon er toch met zulk [een leven? /ff RAADSELS. /ijf 1. Mijn "eerste deel is onmisbaar bij het /Mjf wasschen; mijn tweede geeft een heldere *Jf klank, mijn geheeLspat bij de minste aan- Öjdepapier of een lapje zijde, dat wij raking uit elkaar. Wie ben ik? rond knippen en aan den rand waarvan 2. Mijn geheel is de naam van een mu- wij op gelijke afstanden touwtjes vastma- ziekinstrument en bestaat uit acht letters. Ja, kikriki en kakraka, Het klinkt van ver, het klinkt [van na. Ook ko^roko en koekroekoe, Hou, eind'lijk toch je snavel toe, Want alle hanen worden moe, Omdat zij allen met geweld, Gehoord willen worden op [het veld. een X epm worden lichtgeel gekozen, de hokjes met een olijfkleurig, de hokjes met een punt rood, terwijl het oog van den vogel zwart wordt gemaakt. Je kunt een zoo'n vogeltje gebruiken bijv op een speldenkussen, maar een heel randje er van ak versiering van een kleedje. Hans had een windbuks ge kregen en oefende zich in den tuin op een schijf. Maar toen hij de roos al aardig kon raken en er een vogel over kwam vliegen mikte hij op een spreeuw in den boom, en schoot. Het diertje viel dood door de takken. „Zijn vader raapte het doode- diertje op en zei alsof hij tot zichzelf sprak; ,#Dood, zoo'n vroolijke aardige kwetteraar,'die zooveel nut $oet en zoo'n massa schadelijke dieren eet. Nu is het de tijd dat de spreeuwen jongen hebben en denkelijk was dit diertje op ^oek naar voedsel voor zijn jongen. Die liggen nu in het nest en schreeuwen om de Maar Joop, de gangmaker, die rakker, Blijft nu niet meer heel lang wakker, Hij strekt zich op het gras nu uit, Het gekraai wordt in zijn oor getuit, Hij heeft 't bij den haan verbruid Hij trekt er zich echter niets van aan, Want hij is er veel te ver vandaan. KAMRAADSEL. EP - PLAATJE NIET EEN PRAATJE. Bewaker in het museum: Mijnheer, U mag Uw hond niet mee naar binnen ne men 1" Heer; „Waarom niet?" Bewaker: „Omdat er te veel beenderen zijn-* In ieder vierkantje één letter invullen. Van boven naar beneden: 1 De thans meest geliefde kleur. 2 Niet licht 3 Man te paard. 4 Giftige Slangen 5 Woningen voor vogels Van links naar rechts: Iemand die geregeerd wordt. men. Zij schreeuwen, zoolang tot zij alle dood zijn van den hon ger. Je hebt met(één schot, niet één maar verschillende vogels gedood. En waarom? Waarom doo'dt je een dier, dat je niet bedreigt? Hans gevoelde zijn schuld en keek zeer „Kom, zei zijn vader, als je het begrijpt en gevoelt, is het goedDan behoef ik het lijkje van het arme dier niet langer voor je te houden en zal je ook zonder deze doode vogel te zien geen dieren meer noa- deioos dooden. VIERDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLANP EN UTRECHT. Schoonhovensche Courant SuSUnlanJwk* StjJraga. Dublin, 14 October. Zuid-Ierland schijnt zun doel, om een onafhankelijke, souvereine lersche repu bliek, nader dan ooit gekomen te zijn. De Ieren hebben in eeuwenlangen strijd van deze republiek gedroomd, Duizenden heb ben voor dit doel geleden en er hun leven voor gegeven. Thans staat de verwezenlij king daarvan te wachten; de nieuwe grondwet van den vrijstaat, die president De Valera op 4 November, onmiddellijk na de bijeenkomst van het parlement, aan dit instituut ter behandeling ad voorleg gen, zal Ierland tot een vrije republiek maken. Slechts zeer zwak zal dan nog uit de grondwet blijken, dat de Iersche Vrij staat een onderdeel van het Britsche rijk is. Zoo zal bij voorbeeld, naar men aan neemt, de naam van Koning Eduard Vlll in den tekst van de grondwet voorkomen. Maar dat zal slechts om der wille van den vorm gebeuren. In dit opzicht zal de nieu we grondwet niets inhouden, dat buiten het kader van het zuiver formeele reikt. Tegelijkertijd bestaat echter weinig waarschijnlijkheid, dat president De Va lera deze gelegenheid zal aangrijpen, om den band hisschen Engelond en den Vrij staat geheel door te hakken. De Valera, die waarshcijnlijk meer dan een ander ge daan heeft, om zijn langs langs den gevaar lijken weg naar de onafhankelijkheid te leiden, zal dit vermijden, niet omdat hij Britsche vergeldingsmaatregelen vreest, maar omdat zijn 4H-jarige ambtsperiode, hem, den vroegeren onverzoenlijken hater van Engeland, geleerd heeft, dat de ver binding met Engeland veel te koetbaar is, om deze liohtvaardig over boord te gooien. ,De Valera is een handig man", zeide mij kortgeleden een goed met hem bekend Ier. „Hij weet zoo goed als ieder ander, dat hij een Zuid-Iereche republiek direct zon kunnen krijgen, indien hij dit slechts wilde. Maar hij weet ook, dat er binnen afzienbaren tijd nog geen vooruitzicht be staat, dat in Ierland zich h«| noorden bQ hol zuiden aansluit en hij weet tegelijkertijd, dat zijn aanhangers met een Zuid-Iersche repu bliek nimmer genoegen zouden nemen. Daarom zal hij ook in de toekomst een middenweg Hijven bewandelen. Rij zal steeds blijven verklaren, dat hij naar de republiek streeft. Ook zal hö niet nalaten tegen Engeland van leer te trekken, om dat hij weet, dat zijn Ieren daarvan hou den. Maar hy zal met de waaghalzerij op zich nemen, een geheel onafhankelijke re publiek uit te roepen. Het eigenlijke vraagstuk ligt in de hou ding van het protestante Noorden. De leren uit het Zuiden van alle partijscha- keeringen zouden niets liever zien, dan het verdwijnen van de ongemakkelijke, economisch onnatuurlijke grens, die het eilond in twee staten verdeelt. „Maak een eind aan de scheuring!", is de strijdkreet van alle partijen van d»u Vrijstaat. Maar het Noorden, het protestante Ulster, wijst het op het oogenhlik meer dan ooit v,an de hand, zich met het Zuiden, het katho lieke Dublin, te vereenigen. Daarbij geeft Noord-Ierland. evenals het Zuiden toe, dat beide deelen van het eiland elkaar noodig hebben, indien men Ierland ten minste niet van zijn economisch even wicht wensebt te bej-ooven. De Vrijstaat heeft Ulster noodig als afzetgebied voor zijn landbouwproducten. Ulster op zijn beurt wil den Vrijstaat zijn industrie-pro ducten verkoopen. Maar sterker dan deze economische behoeften zijn de eeuwenoude tegenstellingen van ras en religie. De in woners van Ulster zouden zich op het oogenblik precies als in 1914 met de wa pens verzetten tegen iedere poging, hen in een van Dublin uit geregeerd al-Ierland in te schakelen. Zelfs de regeering van den Vrijstaat heeft dan ook slechts zwak ke hoop op een spoedige opheffing van de scheiding. Niemand kent deze hindernissen beter dan De Valera zelf en de president weet tegelijkertijd zeer goed, dat Ierland eco nomisch ook op Engeland aangewezen is. Ais handig politicus zal hij daarom van tijd tot tijd zijn aanhangers op anti-En- gelsche uitspraken vergasten, want hij kent de menschen en weet, hoe met hen om te springen. Maar allen, die hem nauwkeurig kennen, zijn het er over eens, dat hij, die de opstanden van 1916 en 1921 heeft geleid, het toch niet op een openlijken breuk met Engeland zal aan laten komen, daar bij weet, aan welke zij de „Ierland's brood beboterd is". Ook in de toekomst zal hij zich tot de aankondi ging beperken, dat hij de onafhankelijke Iersche republiek zal proclameeren, „aoo- dra de tijd daarvoor rijp is." (Nadruk verboden.) rug aischen, ons stormd en ook het gaan bemoeien. Als ik nu kon zeggen: „Mijn compagnon is met den geheelen inhoud van mijn kas er van door, en ik ben op het oogenblik niet in staat mijn verplichtingen na te ko men dan zou ik uit de moeilijkheden zijn!" „Een eigenaardige inval!" „U moet zich dus morgen bij het aan breken van den dag op weg naar Texas bevindenl" „Goed. En dan?" „AJb de storm bedaard is kunt u in de een of andere vermomming en onder een valschen naam terugkeeren ea uw loon in ontvangst nemen. Opdat u echter veilig bent, zal ik u een bewijsstuk meegeven, dat u voor dreigende gevaren zal beschut ten." Zij greep naar haar penhouder en schreef het volgende op een vel papier: „Ik getuig hiermede, dat ik Mr. Diel op zijn verzoek een verlof van zes maan den toesta en de middelen ter beschikking stel, zoodat hij in Texas zijn familieaange legenheden kan regelen. Mary Smith." „Maak nu vlug, dat u wegkomt!" riep Mary Diel stak het papier in zijn zak, toen sloot hij de nauwelijks nog wederstrevende jonge vrouw in zijn armen en drukte een hartelijken kus op haar ijskoude wangen en lippen. „Verliefde gek," dacht zij later, toen zij weer alleen was. „Als hij wist, dat hij slechts het blinde werktuig van mijn bere kening is." Den volgenden morgen haastte Mary zich naar haar kantoor, om den rijken in houd van haar brandkast in veiligheid te brengen. Toen zy de zware ijzeren deur opende, vond zij alle vakken geledigd. In een er van lag een briefje met den volgen den inhoud: „Myn beste werkgeefster! Dat de inhoud van deze brandkast vroeger of later in mijn bezit zou komen, dat had ik wel geweten. Doch dat u zelf. door uw eigen hand en onderschrift mij een vrijbrief en het rusti ge genot van mijn buit wilde verzekeren, dat had ik nooit kunnen denken. Duizend maal dank, mijn schoone en sluwe werk geefster! Diel." Voor het eerst in haar leven verloor Ma-, ry haar koelbloedigheid. NAAR COMPAGNON door PAUL Mary Smith was een finan cieel genie. Op haar achttiende jaa* beheerde zij een groot con cern op het gebied van leder en katoenen stoffen. Op haar twintigste jaar verklaarde zij zich failliet, een faillissement, dat in geheel Chicago groot op zien baarde. Zij verklaarde aan haar leve ranciers tien procent van hun vordering te kunnen betalen en toen dezen daarmede noodge dwongen genoegen namen, be taalde zij deze tien procent niet in contanten uit, doch gaf hun daarvoor aandeelen, want zy wilde in het verre Westen, in een streek waar verschillen de boringen juist hadden uitge wezen, dat er petroleumbron- nen waren, een nieuwe stad stichten. Tot dat doel gaf zij de aandeelen uit. Het kantoor Mary Smith werd letterlijk bestormd. Het jonge meisje was er van over tuigd, dat de natuur haar zulke mooie oogen had geschonken, opdat zij in tijd van nood de meest verstokte harten van haar leveranciers zoo zacht kon ma ken ais noodig was en hen vertrouwen in de/ nieuwe onderneming te geven. Haar boekhouder, John Diel. een knappe Me xicaan, was echter een andere meening toegedaan, Als Mary haar kantoor binnenkwam en de correspondentie ging dicteeren, verslond hij haar met zijn oogen Zij bemerkte dit wel en vond het wel aardig, niet omdat zij een warmer gevoel voor hem had, doch slechts omdat het zijn belangstelling in dê zaak bevorderde. En hij wist eveneens, dat de grond, waarop de Engelic-city moest worden op getrokken, zich in een moerasachtige streek bevond, waar wel een ontelbaar aantal schildpadden ent 'kikvorschen wa ren, waar 's avonds heele ^erermen muggen neerstreken, doch efcetfdrilten waren er niet. p Eer deze zwendel aan den dag kwam, moesten alle aandeelen geplaatst zijn: voor dat doel had zij Diel noodig, omdat hij dergelijke zaken buitengewoon handig wist te regelen. Mary wist ook dat een enkele, vriendelijke blik voldoende was om hem tot lftia rslaaf te maken. Op zekeren nacht zat Mary tegen mid dernacht op kantoor nog druk aan den arbeid. Plotseling hoorde zij een verdacht PALMEN. geluid en zag een donkere gestalte voor de raamopening. „Nog een stap vooruit en ik schiet u neer!" riep Mary kalm. „Niet schieten, miss Smith, ik ben het, Diel," riep de boekhouder. „Waarom komt u op zoo'n ongewonen tijd en op zoo'n ongewone manier?" „Omdat ik u onder vier oogen wil spre ken." „Wat hebt u mij dan voor gewichtigs te zeggen?" „Dat ik u lief heb, dat ik zonder u niet meer leven kan!" Mary wilde schellen. Doch zij bedacht iets ande|p. „Mr. Diel," zei ze, „de liefde van een meisje moet eerst verdiend wor den!" „Heb ik mij dan niet steeds beijverd haar te verdienen?" „Zeker, u hebt door uw vlijt mijn dank baarheid verworven; om echter mijn lief de te winnen moet u nog meer uw best doen." „Wenscht u, dat ik de tegenstanders van uw aandeelen neerschiet?" „Daarmede zou ik niet gediend zijn. U weet, dat het spoedig wereldkundig zal worden, dat de aandeelhouders bij de neus genomen zijn; ai zuilen dus htm geld te- HET BESTELLEN VAN PATJIONEN. Bij het bestellen van patronen steeds opgeven het nummer, dat gedrukt staat onder de afbeelding en de verlangde maat Daar bij deze patroondienst niet met administratie- en incassokosten wordt ge rekend, kunnen alleen patronen geleverd worden na ontvangst van het daarvoor opgegeven bedrag. De prijs van de patronen staat bij de afbeeldingen aang|jjgeven. Men kan bet be drag overmaken per postwissel, in postze gels of gireeren op postrekening 13763 aan de redactie van dit blad. Bestellingen van Knippatronen, welke Donderdag niet in ons bezit zijn, kunnen eerst in de volgende week in behandeling komen. GEKLEEDE JAPON VOOR GEZETTE FIGUREN. VKK 2017. Prijs f 0.35. Een kanten casaque, die over een twee- baans zwart zijden rok gedragen wordt, is zeer modern. De gedrapeerde lijn blijft zich bandhaven, terwijl even onder schouder een gesp wordt gehecht, even als een kanten volant, die een mooie gar neering geeft. Om het middel 'a zeei pand postuurnaden worden gemaakt en aan de zijkanten kleine uitnaadjes, waar door een mooie lijn verkregen wordt. Achterbaan uit. één stuk met figuur- naadjes; voorbaan met heupstuk en twee smalle banen. Patronen iu de maten 46 4850 en 52. MODEGRILLEN. De herfst vraagt ietwat warmer klee ding, zonder ons reeds aanstonds naar onze wintermantels te doen grijpen. Spor tieve mantels van vischgraat- of tweed weefsels komen in aanmerking en speci ale aandacht wordt besteed aan een over eenkomst tusschen mantel, das en hoed, terwijl evenmin schoenen en tasch te zeer mogen afwijken. De revers zijn soms zeer VYY 201? smalle ceintuur van de zijde der rok. Wij de kanten mouwen, die zeer afkleeden en het geheel bijzonder elegant maken. De casaque wordt aan de zijkanten pl.m. 40 c M. open gelaten. Patronen van dit mooie afkleedende model in de maten 464850 en 52. MIDDAGJAPON VOOR GEZETTE figuren. VKK 2016. Prijs f 0.35. Het is steeds weer even moeilijk om 'n geschikt model te vinden, indien men min of meer gezet of zelfs dik is. Hoofdzaak dat de rechte lijn zooveel mogelijk ge volgd wordt en wel in samenwerking met schuine lijnen b.v. voor halsuitsnijding en heupstukken, zooals ons ontwerp te zien geeft. Bijzonder mooi i* dit ge heel van wollen georgette met smalle plis- sé langs de volant kraag, dóe in scherpe punt even over de taille komt. De taillaljjn is 5 c.M. lager aauge-' hoog aangebracht en hebben een nieu wen vorm aangenomen, zooals de mantel rechts laat zien Schuin ingezette zakken zijn modern. Zeer goed kleedt het vest met aange knipte cape over schouders en rug, dat met een dubbele rij knoopen sluit. Men draagt hierbij een effen blouse en donkere rok in de hoofdkleur van de ruit. Sportief zijn de korte jasjes met plat omliggende kraag, waaronder een scarf van dunne wol gedragen wordt Ze zijn van pean de pêche of geribd fluweel ge maakt en hebben groote opgestikte zak ken Scarf en muts zijn meestal van het zelfde materiaal. VOOR DE HUISVROUW. Nu het weer kouder wordt, zal 'n warm bord soep, als begin van een maaltijd, door velen gewaardeerd worden. Maar veel Nederlandsche huismoeders voelen er niets voor om hun gezinsleden iets voor te zetten, dat wel de maag vult, maar toch verder weinig voedzaamheid biedt. Zonder direct in erwtensoep te vervallen kunnen we onze huisgenooten echter best tracteeren op voedzame soep, die boven dien weinig onkosten veroorzaakt. Maakt u volgens onderstaand recept een» tomatensoep klaar; u zult zien dat huisgenooten vragen, dit vaker te doen. TOMATENSOEP (voor 4 personen). 1 blikje tomatenpuree en V» L. water, of 1 pond tomaten. 40 gram boter (2 afgestreken lepels). 40 .gram bloem (5 afgestreken lepels). liter melk 1 middelmatig groote ui. 50 gram geraspte (niet te oude) kaas. nam vet Étk VRIJDAG 16 OCTOBER 193B desgewenscht iets peper. Bij gebruik van tomatenpuree. Snipper de ui zeer fijn en smoor dezv gaar in d*t boter, zonder bruin te laten worden (plm. 20 min.). Voeg de bloem toe en vermeng deze goed met de boter. Doe ook de tomatenpuree en het zout er bij, maak van alles een gelijkmatig meng sel. Voeg daarna, onder voortdurend roe ren, bij kleine scheutjes tegelijk de melk en het water toe; laat de soep onderde- hand doorkoken Laat de soep nog onge veer 5 minuten koken, nadat al het vocht is toegevoegd Maak de soep af door toe voeging van de kaas (neem niet te oude kaas, daar de smaak hiervan die van de omaten teveel zou overheerschen), laat deze er in smelten en dien het gerecht dan op. Bij gebruik van versche tomaten. Snijd de gewasschen tomaten in vieren. Snipper de ui zeer fijn. Kook de tomaten en de ui met het zout zachtjes gaar. Zeef de massa en vul het gezeefde zoo noodig, met water aan tot Vi L. Maak het vuur, een mengsel van boter en oem; voeg hierbij het tomatenvocht en dp melk onder voortdurend roeren en bij kleine scheutjes tegelijk. APPELSCHOTELTJE (zonder oven). 750 gram moesappelen, 250 gram oud brood, 4 opgehoopte lepels suiker, is plm. 1 vol theekopje; kaneel; 750 gram boter; 2 reepen chocolade (5 cent); 2 d.L. room; 1 éetlepel suiker. Appels schillen, in stukjes verdeelen, klokhuizen verwijderen en me* zeer rei nig water tot moes koken, daarna met de garde opklo^en. Het oude brood zonder korst wordt zeer fijn gekruimeld en vermengd met de gesmolten boteren suiker en kaneel. Een laagje van dit mengsel wordt in een glazen schaal gedaan en bedekt met de appelmoes, waarop de rest van het kruim komt, dat we bedekken met de bei de reepen schocolade, die geraspt zijn. De room wordt met 'n tikje suiker stijf ge klopt, daarna de suiker er door roeren en er de chocolade rasp mede bedekken. ONGEWENSCHTE INSECTEN. Meermalen werd tot ons het verzoek gericht, op welke wijze het mogelijk is om „zilvervischjes" of „zilvermotten" te ver delgen. Het is inderdaad noodig om zoo dra men bemerkt, dat deze zich vlug voortbewegende, zilverachtige diertjes, zich bi kasten of waar ook bevinden, ze zoo spoedig mogelijk te verdelgen, want evenals motten richten ze veel schade aan. In de eerste plaats moet men de plan ken en het houtwerk afnemen met seep- sop, waaraan wat carbol is toegevoegd en vervolgens met een doek, waarop een wei nig petroleum is gedruppeld. Men bestelt daarna bij den drogist een insectenpoederspuit en vult deze met het volgende mengsel: Pyrethumpoeder T5 pCt.; fijne suiker 15 pCt.; borax 10 pCt.; bloem 15 pCt.; natrium fluoride 45 pCt. Gedurende de zomermaanden moet men do kamers, waar men deze insecten heeft aangetroffen, regelmatig spuiten en dit op gezette tijden in herfst en winter her halen. Men vergete niet alle naden en kieren langs plinten eveneens in te-spui ten. WENKEN. Indien men gelatinepuddingon spoedig stijf wil laten worden, plaatst men de vorm met geheel afgekoelde inhoud in een teil met koud water, waarbij men ge lijke hoeveelheden gewone keukensoda en ammoniak sulfaat voegt. De temperatuur van het water wordt aanmerkelijk veel lager, omdat beide zou ten opgelost moeten worden, waardoor warmteverlies plaats vindt. Aardappelpurée wordt aanmerkelijk fij ner van smaak, indien men ze maakt van versche aardappelen, die op een rasp fijn wrijft of door een molen maalt en er dan heete melk bijvoegt en gesmolten boter. Indien men purée maakt van koude aardappelen, verdient het aanbeveling de in warm water op te laten koken en daarna fijn te maken. Purée wordt buitengewoon luchtig, in dien men ze enkele oogenblikken opklopt met een garde. Den IS en October treedt weder de spertijd in werking wat tot gevolg beeft, dat ons blad vroegttydig moet afge drukt zijn. Wij verzoeken daarom de advertenties steeds zoo vroeg mogelijk in te zenden. Alleen advertentiën, welka op de verschijndagen vóórlOnnr v-m. in ons bezit zijn, kunnen dienzelfden dag worden op genomen. Wij verzoeken de advertoae- ders dringend hiermede re kening te willen houden.

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 4