SCH00NH0VEN5CHE COURANT DE DEVALUATIE. Plaatselijk Nieuws DE HOOP HERLEEFT. I Buitenland SCHOONHOVEN INBRAKEN TE BERGAMBACHT. NACHTELIJKE ROOFOVERVAL. MAANDAG 19 OCTOBER 1936 ACHT BLADZIJDEN. ÏTOBER 1936 K. e BACONPRIJZEN. Inschrijvingsprijs f 2.—. De regeering heeft besloten om hare be- moeiirgen biet den uitvoer van bac&n voor BANK te Sehjechun, ven De verzekerde moet in he* bevit zijn vaa een polif Bergamotten 4 25, Beurr.é ndeau 1119, ne Louise 37, de Tyrlemont ■15, Conference 1854, Emila Idqman 718, ■en 522, Le- 614, Maagde- 518, Soldat rmain 1221, 6—13, Willi- i ter jannen 6 dr. wijnp. 8— OP DRIE PLAATSEN. gen te gaan, niets van het naehtelijk be zoek heeft gemerkt, maar wellicht (zijn de sterke wind en de regen ook hier den in dringers behulpzaam geweest en: hebben ze ongemerkt de woning kunnen binnen klimmen. Rijks- en gemeentepolitie waren al vroeg in de weer. Het onderzoek, dat geleid werd door den majoor der rijksveldwacht te Schoonhoven, geschiedde met behulp van een politiehond, die voor ditfdoel van de hondenschool te Den Haag naar hier was overgebracht. Veel nut heeft dit onder zoek niét gehad, daar de wind en de regen elk spoor van de indringers had uitge- wischt en de hond reeds op den openbaren weg voor de desbetreffende woningen *t spoor hijster was. Er zijn wel enkele vin gerafdrukken gevonden, maar men heeft nog niet kunnen uitmaken van wie ze zijn. Vermoed wordt, dat men hier met dezelf de personen te doen heeft, die de vorige week ttt Moordrecht en Pijnacker hebben ingebroken en die geruimen tijd den streek rondom Nieuwerkerk aan den IJssel, Moordrecht enz. onveilig hebben- gemaakt. Men acht het niet onwaarschijnlijk dat de mannen per auto gekomen zijn. De wijze, waarop de inbraken in deze gemeente heb ben plaats gehad, vertoont groote overeen komst met die welke te Moordrecht en Pijnacker is gevolgd. De daders hebbpn kich door de ramen te forceeren toegang tot de woningen ver schaft. Volksstemming in Oostenrijk. De Oostenrijksche bondskanselier Schuschnigg heeft in een rede met stem verheffing en zeer duidelijk gezegd, dat de regeering van Oostenrijk iedere band ontkent met hen, die beweren dat het Huis Habsburg geen Duitsch huis is en dat het op de een of andere wijze den Oostenrijkschen staat heeft geschaad. De vraag welke staatsvorm Oostenrijk zal aannemen, is nog niet opgehelderd. Over de vraag van zijn staatsvorm en over de weder-invoering van de monarchie zal Oostenrijk in een volksstemming be slissen, zonder dat men echter mag zeg gen, dat deze volksstemming onmiddellijk nabij is. Maar wanneer Oostenrijk een dergelijke volksstemming op haar plaats acht, zal het deze uitschrijven, vooral daar vele Oosten- rijkorfl monarchistisch gezind zijn. Verschijnt: Maandag, Woensdag en Vrijdag Prijs bij voormtbeto- lina: voor Schoonhoven per maanden L2öp. post 1.50 Met verzekering 15 cents meer. EERST KOMEN KIJKEN. verdoofd te zijn geraakt en de mannen zijn vertrokken. Er had een portemonnaie met f 10 op een kast gelegen en die was medegenomen maar het verdere geld hadden zij niet kunnen vinden. In totaal was dat een groot bedrag, maar het was op de zonderlingste plaatsen verstopt. Van Bergen wilde van geen aangifte bij de politie weten en zeide dat God de mis dadigers wel zou straffen. Het door de politie ingestelde onder zoek heeft uitgewezen dat 14 dagen gele- den bij v. B. twee mannen zijn geweest om koffie en thee te verkoopen. Terwijl een der mannen de waar te koop aanbood bleef de andere bij de auto. Vrijdag is door den veldwachter bij een garagehouder te Hillegersberg een auto in beslag geno men, waarin een gummistok lag; van dit wapen zijn stukjes af. Deze deeltjes zijn bij v. B. gevonden. Een persoon is aange houden en opgesloten in Zevenhuizen en men verwacht dezer dagen ook den twee- 8e te zullen ar rest eer en. Bergambacht De Zondagmorgen, die in deze gemeente anders zoo rustig verloopt, gaf gisteren waarneembare drukte op straat te zien. Overal bad men den mond vol over de gebeurtenis, die de bevolking in beroering had gebracht. In den nafcht van Zaterdag op Zondag namelijk hebben inbrekers, gebruik makende van het stormachtige regenweer, kans gezien op drie plaatsen in de gemeente hun s ag te slaan, namelijk in de woning VMTWT Ewoldt, aan de Dorpsstraat, bij den heer W. de Groot, rustend landbouwer en den heer P. A. van den Bosch, beiden wonen de aan de Kadijkschelaan. De inbraak werd het eerst ontdekt bij ds. Ewoldt, daar een vanster van diens woning openstond De predikant, die in zijn slaap gestoord werd, toog op onder zoek en ontdekte dat een bedrag van on geveer f 40, alsmede enkele sieraden n.l. polshorloges verdwenen waren. De dieven waren echter in geen veld of wegen te bekennen. Naderhand bleek dat ook bij de heeren De Groot en v. d. Bosch was inge broken. Bij den heer v. d. Bosch werd een bedrag van ongeveer f 90 meegenomen Ook hier werden sieraden ontvreemd. Bij den heer De Groot, waar geen geld is ge vonden, namen de inbrekers een gouden horloge mee. Merkwaardig is dat de heer v. d. Bosch, die er twee hondjes op na houdt, die op het minste gerucht geweldig te keer ple- Z even huizen Donderdag kwam de brie venbesteller A. v. Leeuwen bij den alleen wonenden 74-jarigen J. van Bergen aan den Breedeweg en zag dat v. B. verschil lende wonden aan zoja hoofd had. Van Bergen’s beide ooren waren «tuk, hij had een dikke lip en wonden van slagen op zijn handen. De brievenbesteller is daarop naar de$ gemeenteveldwachter gegaan en vertelde hem wat hij hg B. had gezien. De veldwachter is met v. L. naar v. B .gegaan. Eerst wilde de oude man niets zeggen, maar tenslotte vertelde hij dat er Maandagavond 11 uur was inge broken en dat hij door twee personen was mishandeld .Van B. lag te bed, werd ge wekt door de inbrekers, die zeiden zijn geld te moeten hebben, waarop v. B. zeide: uDat krijg je nooit!” waarop hij met een gummistok mishandeld werd. Herhaaldelijk werd aan hem gevraagd waar hét geld geborgen was en telkens als Van Bergen weigerde te antwoorden, kreeg de oude man een slag in het gelaat of op de handen. Op ’t laatst schijnt pij Het water stond tegen de basaltglooiing van het Veerhuis, overstroomde de plant soenen en de aanlegplaats van de Nood haven, doch bereikte den ingang van de Veerpoort nog niet. Op het terrein van de werkverschaffing in de Buitenwaard had men reeds des morgens enkele voorzorgsmaatregelen ge nomen en de duiker geopend, waardoor deze waard vol kon loopen, opdat het eerst kort geleden gereedgekomen sluitstuk van den dijk niet opnieuw zou wegslaan. Deze maatregel heeft echter niet mogen baten. Gisterenavond is de dijk stukgeslagen en vanmorgen bleek, dat een gat van circa 3 M. ontstaan is, waar de nieuwe dijk ge heel is weggespoeld. Hedenmorgen te 7.10 was de stand tij dens het hooge water weer normaal en wees de schaal 1.56 M. aan. BIOSCOOPEN. Wie van bioscopen houdt, kan deze week genieten. Er zijn namelijk niet min der dan drie verschillende voorstellingen en een kindervoorstelling Morgenavond geeft Het Nut, in de Nwte- xaal natuurlijk, een openingsavond voor zijn leden en biedt daartoe de avontuur lijke en bekende film „De Roode Pimper nel”, spelend in de Fransche revolutie, een film van groote spanning en aan grijpende tafereelen. Woensdagmiddag brengt de Americaiu Bioscoop in de zaal van Hotel a la Station een kindervoorstelling en dezelfde bioa- coop vertoont des avonds du atom geycir Sinds 7 a 8 jaren zien we allen uit Baar teekenen, die het einde aankondigen van den uiterst moeilijken tijd, welke de wereld moet doormaken. Herhaaldelijk heeft men al gemeend dat zulke teekenen zichtbaar waren, maar het bleek telkens een vergissing. Zij bedrogen of verdwe nen voor zij hun goede werking begonnen waren. Nog is overal verwarring op gel delijk gebied, geslotenheid van de grenzen, verstarring van den handel en oproerige gezindheid. Mooi ziet de wereld er nog niet uit, maar toch zij er weer symptomen op te merken, die de hoop doen opkomen dat de bangste tijd achter ons ligt. Als men in deze dagen eene iet op de beursberichten, die in dit opzicht dikwijls juiste inlichtingen geven over den econo- mischien toestand van thans en van de verwachtingen, welke men er over mag hebben, dan zien we herhaaldelijk tijdin gen, die verheugend zijn. De beursberich ten uit New-York meldden dezer dagen o.a.; „Wagonladingen tot nieuw hoogte- record gestegen”, „Winst Gulf States Steel sterk gestegen”, Kansas City boekt winst in eerste 8 maanden”, „Netto winst van 23 ondernemingen vertoont een stijging van 50 pCt. in het 3e kwartaal vergeleken bij het vorige jaar”. Zoo waren er veel berichten. In 3 kolom vonden we 21 berichten van hooger winst, gedaald verlies, hervatte winstuitkeering, grooter wnzet enz. Dat zijn tijdingen als we in jaren niet g’ezien hebben, tijdingen uit Amerika, die door den samenhang van de tegenwoordige maatschappij zich moeten voortplanten naar Europa en hier hun gunstige wer king doen gevoelen. Wij hebben hier ge ducht de gevolgen ondervonden van de crisistoestanden in Amerika en om dezelf de reden mogen wij ook verwachten dat elke verbetering in de nieuwe wereld hier zal worden waargenomen. Wat vooral een gunstig teeken ie, dat is dat het vertrouwen begint terug te kee- ren. Men was er tot nu toe bijna uitslui tend. op uit om te bezuinigen en te ver soberen. omdat niemand kon gissen hoe lang nog de schrale tijd zou voortduren. Nu voor ’t eerst begint men weer moed te vatten. Er worden weer aandeelen ge kocht, omdat die in enkele weken aan- INTERNATIONALE STABILISATIE DER WISSELKOERSEN? Nog geen overleg met ons land. Van bevoegde Nederlandsche zijde weer spreekt men een bericht uit Wastington, als zouden vanwege de regeering der Ver- •enigde Staten besprekingen zijn aange vangen met België, Nederland en Zwit serland nopens toetreding tot de onlangs tusschen de Vereenigde Staten, Engeland en Frankrijk gesloten overeenkomst ter bevordering van wisselkoers-stabiliteit door technische samenwerking Het is be kend, dat do Nederlandsche regeering ei ken stap tot werkelijke internationale sta bilisatie, zou toejuichen. Zij volgt natuur lijk het internationaal monetair gebeuren van den dag nauwlettend, doch in eenig •verleg is bij tot dusverre niet gemoeid. EEN TELEURSTELLING VOOR VEE HOUDERS. Het ia wel een teleurstellend besluit, dat 8e extra heffing van 10 pCt. op rundvee niet is opgeheven, zooals algemeen ver wacht werd. Het was opvallend, dat do veeprijzen im. de devaluatie op alle terrein omhoog ge- loopen zijn, dus kan de regeering de hef fing niet meer verlengd hebben om den veehouder een behoorlijke prijs voor zijn vee te verzekeren. Zoo stellig verwachtte men, dat deze heffing niet langer vooit zou duren, dat enkele groothandelaren in vee. die run deren hadden staan in het slachthuis in Amsterdam, deze nog niet lieten slachten, omdat zij wilden wachten tot na 1'5 Octo ber, de dag, waarop Staatsblad no. 777 uit zou komen. Maar dit Staatsblad kon digde slechts verlenging van de extra hef fing tot 15 Oct. 19C.’ aan, dit gebeurde tot nu toe elk jaar vanaf 13 October 1933, toen de heffing voor het eerst in werking ge treden is. zaken Spaak. De resultaten van dit on derhoud zyn: Nederland is bereid de prijzen uoodanig te controleeren. dat van overdreven con currentie op de Belgische markt geen sprake kan zijn; België van zijn kant zou een nieuw contingent van 25.000 k.g. voor den boterinvoer hebben veelgesteld. Voor het schapenvleeach is de toestand hersteld, zooals hij vroeger was. Het contingent varkensvleesoh zou 75.000 k.g. bedragen. De volgende week zullen onderhandelin- gen worden gevoerd over de verdere rege ling van de handelsbetrekkingen tusschen de beide landen. STAPPEN VAN ZUID-AME- RJKAANSCHE STATEN. De gezanten van Brazilië, Chili, Uru guay, Mexico, Peru, Venezuela, Colum bia, Cuba, de Domenikaansche Republiek, Panama, Paraguay, Bolivia en Ecuador zijn Zaterdag in het Argentijnsche minis terie van buitenlandsche zaken bijeenge komen om den toestand in Spanje te be spreken, alsmede de mogelijkheid een ge meenschappelijke actie te «rganiseeren om eerbiediging van het asylrecht der diplo matieke delegaties in Madrid te verkrij gen. Na afloop van deze bijeenkomst deelde de Argentijnsche minister van hyitenland- sche zaken mede, dat de positie der La- tijnschAmerikanen in Spanje werd be studeerd, evenals de waarborgen, welke de regeering te Madrid aan de Latijnsch— Amerikaansche diplomatieke vertegen woordigingen biedt. Rusland Spanje. Volgens de „News Chronicle” begint Rusland’p houding in de kwestie der non- intervèntie in Spanje een meer positieven vorm aan te nemen Stalin zou tot het Spaansche volk een boodschap hebben ge richt, waarin hij zegt, dat het de plicht der Sowjet is het bij te staan in zijn strijd tegen het fascisme. De correspondent te Moskou van ge noemd blad meldt, dat, gezien de perscam pagne ten gunste van interventie, het niet waarschijnlijk is, dat een actie nog lang zal worden uitgesteld. Moskou vreest, dat een fascistische overwinning in Spanje het Fransch-Rus- sische pact ernstig in gevaar zou brengen. Onrust In Frankrijk. Onder Gemengd Nieuws zal men een bericht vinden over nieuwe opstootjes in Parijs, waarbij 40 personen zijn gewond. Dat ’de regeering niet gerust is blijkt wel uit W bericht, dat de minister van oor log in een onderhoud met den minister van binnenlandsche zaken de versterking der ’Mobile garde, welke thans 20.000 man telt, '»oor de handhaving van de orde in Frankrijk noodzakelijk heeft verklaard. Telef. 20. TeL-Adree: Vannooten. 8. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. -- - - 'f---- ABONNE’8, dia «ich **n onze administratie opgaven voor de verzekering, zijn volgens de vasigaetelde bepalingen togen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, A A Gulden by levenslange AA A üulden Ml QAA Gulden by verlies QAA Gulden bij vertes 1AA Galden bij vertes gT/x Galden by verliee van ZoVVV ongeschiktheid. VVV overlijden. v JuU van hand of voet, ZLW ven een oog. IVvl van een daim. UV een anderen vinger. SPOORBRUG AANGEVAREN. Treinverkeer naar Schoon hoven gestremd. Het treinverkeer tusschen Schoonhoven en Gouda is Vrijdagmiddag van half vijf tot kwart voor zes gestremd geweest, waardoor ook de postbestellingen in Schoonhoven gestoord werden. Eén en ander is het gevolg van een aanvaring van de spoorbrug te Stolwijker- sluis bij Gouda, die, doordat een schip uit Friesland tegen het uiteinde van de brug aanvoer, niet meer gesloten kon worden. Twee treinen hadden in die vijf kwartier moeten passeeren, hetgeen nu natuurlijk geen doorgang kon vinden. HOOG WATER. De gevolgen van den krachtigen wind, van Zaterdagmiddag, die in den nacht van Zaterdag op Zondag tot storm overging, zijn hier ook niet uitgebleven. Het water in de Lek bereikte gisterenmorgen reeds een groote hoogte, die echter in den avond nog belangrijk overschreden werd. Om half acht werd aan de rijkspeilschaal een stand van 2.54 M. genoteerd, waarmede de reeds hooge stand van 2.48, die vorig jaar October bereikt werd, dus overschre den, waB Joopig onveranderd te laten na 1 Novem ber a.s. alleen met dit verschil, dat bij de aanbesteding van het slachtwerk géén ge heime afspraken meer kunnen worden ge maakt. Sedert de devaluatie is de prijs van de eerste kwaliteit bacon gestegen van 70 tot ongeveer 86 gulden per 100 kilogram. De regeering heeft tot nu toe de over- nemingsprijzen van de baconvarkens niet verhoogd, waardoor de Veehouderijcentra- le een aardige winst maakt op de uitvoer van bacon, nu deze niet langer gesteund behoeft te worden. Vooral doordat de slachtkoeien weer kunnen dalen, omdat bij de vorige aan bestedingen 60 cent opiet zijn berekend, zal de winst flink stijgen. De gemiddelde inschrijvingsprijs zal nu ongeveer twee gulden mogen bedragen of nog daar beneden (vroeger heeft de slacht vergoeding 4.80 bedragen, terwijl de loopende infrh’Tj^hirsprijs Aug.October f 2.40 a f 2.60 bedraagt). VERLAGING VAN INVOERRECHTEN IN NED. INDIE? Reductie van opcenten verwacht Volgens het „Nieuw van den Dag voor Ned.-Indië” kan eerstdaags een verlaging van invoerrechten op verscheidene import- artikelen in Ned .Indië verwacht worden en wel door reductie der opcenten in dier voege, dat de opcenten, die thans 50 pro cent bedragen tot 25 procent zullen wor den verminderd, terwijl de opcenten van 20 procent zullen verdwijnen. De lands inkomsten zullen hierdoor en door de zout- priisverlaging, met ruim tien millioen gul den verminderen. De regeering heeft na melijk ook besloten den zoutprijs met 2 cent per briket te verlagen. merkelijk in koers gestegen zijn, er wor den wintervoorraden ingee lagen, herstel lingen worden opgedragen en de gedachte aan bezuinigen komt meer op den achter grond. Op de beurs zijn in korten tijd millioe- nen verdiend aan speculatie en door die gemakkeluk verdiende bedragen komt er geld onder den handel, de koopkracht is toegenomen, het kapitaal komt uit de sa fes, er worden schulden betaald, nieuwe aankoopen gedaan. Rubber, tin,1 copra, thee, palmolie, suiker en verscheiden an dere fondsen brengen hooger prijzen op, de cultures bloeien weer op. De beangstig den durven zich weer oprichten nu er een nog zwak geluid door de lucht ruischt van opleving, er komt leven in massa, nieuwe werkkrachten worden aangenomen en deze verkrijgen nieuwe koopkracht. Er is hoop, dat de zwaar drukkende plaag der werkloosheid zal gaan afnemen, hoewel men zich daarvan niet dadelijk groote voorstellingen moet maken. Er is een werkloosheid ontstaan tengevolge van de crisisomstandigheden, maar er is ook een werkloosheid, die tot oorzaak heeft de verbetering en vervolmaking der ma chines en deze laatste op te ruimen zal niet gemakkelijk blijken. Wat ook nog goede verwachtingen wekt is de tot uiting gekomen gedachte van verschillende regeeringen om een einde te maken aan de handelsbelemmeringen, die nu elke verbetering onmogelijk maken en de eerste stappen, welke gezet zün op den weg om tot een regeling te komen in den verwarden wereld-geld-toestand. Wij hebben in de laatste jaren geleerd om sober te zijn en voorzichtig te hande len, dat is een aangekweekte eigenschap, die in de komende jaren haar nut zal af werpen. We hebben geleerd om goedkoo- per te produceeren, de productie-wijze is vereenvoudigd, zoodat de ge.ingste ople ving in staat zal zijn een aanmerkelijke verbetering op te leveren. De steen, die tot nu toe onwrikbaar ons pad versperde, is m beweging gekomen, we mogen, hopen dat eendracht en samen werking in staat zullen blijken dat beletsel aan ’t rollen te brengen, zoodat ons pad weer Vrij komt. No. mt. ACHT BLADZIJDEN, MAANDAG 19 OCTOBER 1936 W» JAAHGANN NIEIIWSP VDORZUI&tiOUAND EN UTRECHT w^rHnnNHnvFKi^rHF courant plaatsing halven prys. - Adver- tentiën worden g r a t i ge plaAtat in „De Go r earner*- CONTINGENTEN VOOR BELGIE. Onderhoud met minister Spaak. Niet-officieele Belgische mededeelingen melden, dat de Nederlandsche gezant in België, een onderhcud heeft gehad met den Belgiachea minisUw van hinnanjandwiha SPANNINGEN IN EUROPA. Oviedo ontzeL De regeeringspertfi in Spanje, die *t reeds heel zwaar te verantwoorden had, heeft een nieuw verlies geleden, doordat de nationalisten de belangrijke stad Oviedo welke door regeeringstroepen bijna geheel was bezet, hebben genomen. De nationalisten hebben hiermede een der belangrijkste industriesteden en te vens een der oudste steden van ,Noord- Spanje voor zich weten te behouden. De thans 75.000 zielen tellende stad be zit een universiteit en is de zetel van een bisschop.

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 1