I SCHOONHOVENSCHE COURANT J. K. SNOEI STADHUISSTRAAT 7-8 SCHOONHOVEN SCHOONHOVEN Buitenland Binnenland Een conferentie voor munt- en handels politiek. WOENSDAG 21 OCTOBER 1936 TWAALF BLADZIJDEN. 68e JAARGANG; Telef. 20. Tel.-Adres: Vannooten S. W. N. De W. 'nologen- len Matiging gevraagd. D» Eogateebe minister van buitenland- Thans naast j Dit wrijft onri< t op de Salzach zal Dr. vanaf 61) ct. 115 ot. 8.50 4.95 50 ct. 35 ct. 25 ct. 15 en 10 ct. Gulden by verlies van een anderen vinger. Bericht! goudgele ook witte Parol. ichtbaar weg en daarom is Purol (wit) zoo bijzonder aangenaam voor de verzorging van het gelaat. Zelfde prijzen. Doos 30, Tube 45 ot. Bij Apoth. en Drogisten. No. 7725. NIEUWSBLAD VDDRZUID HDLLAND EN UTRECHT J Telef. 20. Tel-Adres: Vannooten S. A W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN. HAVEN 25. Postrekoning 13763. DE DEVALUATIE. Op den eersten ontwikkelingeavond van de St Josephvereeniging heeft de heer A. G. A. Deerenberg een inleiding gehouden over de gevolgen van het verlaten van den gouden standaard. Er bestond voor dit ac- tueele onderwerp vrij veel belangstelling. De voorzitter van de St Josephvereeni ging constateerde dit met vreugde. Spr. hoopte dat ook voor de volgende lezingen een blijvende belangstelling zol worden ge toond. De heer Deerenberg ving zijn lezing aan met te constateeren, dat het onderwerp, dat hij zou behandelen, in hoofdzaak van twee kanten kon worden beschouwd, n.l. van de economische en van de technische. Dezen avond zou spr. enkel de economi sche zijde van het vraagstuk belichten. Terugtredend in de geschiedenis, consta teert spr., dat het devaluatie-vraagsfuk vóór den oorlog niet bestond, doch dat het een gevolg is van den wereld-oorlog. Toen de vrede van de wapens geteekend was, MICA. In een advertentie in dit nummer wor den de namen van degenen, die Zaterdag een dagprijs hebben, gewonnen, gepubli ceerd. De advertentie bevat verder mede- deelingen over de dagprijzen van heden en a.8. Zaterdag en over de ruilbeurs. REVANCHE-AVOND. Men zal zich nog wel den revue-avond herinneren, die eenige wekep geleden voor werkloozen en niet-werkloozen ge organiseerd was. Aangezien de commis sie, die met de regeling van dien avond belast was, tot de conclusie gekomen is, dat het publiek zich niet zoo vermaakt schijnt te hebben, als men had gehoopt, Is zij thans voornemens opnieuw een avond te organiseeren, die als vergoeding moet dienen voor degenen, voor wie de revue een teleurstelling is geweest. Woensdag 11 November zal deze avond plaats heb ben, waarvoor bijna uitsluitend Schoon- Krachlen geëngageerd zullen Advertentièn:l-6 regels 1.1 elke regel meer 0.20; derc plaatsing halven prys. - Adve tentiën worden gratis ge plaatst in „De Gorcumer’- g^AA Dulden bij UUV overlyden. sche zaken heeft een telegram gezonden aan den zaakgelastigde te Madrid, waarin hij zegt dat het algemeen bekend ia, dat in Madrid een groot aantal gijzelaars wordt vastgehouden en dat er reden ié om te vreezen, dat bij afwezigheid van voldoende veiligheidsmaatregelen voor deze personen zij het slachtoffer worden van vermoor ding op groote schaal. „Met deze mogelijkheid voor oogen voelt de Engelsche regeering zich genoopt een dringend beroep te doen uit zuiver men- scheljke beweegredenen op beide partijen, om te komen tot een overeenkomst tot bet uitwisselen van al deze gijzelaars en met name tot het vrijlaten en het overbrengen naar een veilige plaats van alle vrouwen. Te dien einde is de Britsche regeering be reid alle medewerking te verleenen, welke voor beide partijen aannemelijk is en zij biedt de diensten aan van haar vloot voor alle gevallen, dat transport over zee ge- wenscht is”. De minister van buitenland- sche zaken verzoekt tenslotte den zaakge lastigde stappen in bovengenoemden zin bij de Spaansche regeering te doen. Een soortgelijk telegram is ook gezonden aan den Britschen ambassadeur te Hen- daye ten einde zich in verbinding te stel len met de autoriteiten van de andere zijde. Er wordt gesproken over het zoo spoe dig mogelijk houden van een internatio nale conferentie voor munt- en handels politieke aangelegenheden. Men gaat uit van het standpunt, dat de wereldhandel en de wereldwelvaart slechts kan worden be vorderd bij standvastige mun tv er houdin gen en bij een zoo gering mogelijk belem meren van den vrijen handel. Dit is na tuurlijk juist. Maar dan ziet men den we reldhandel als één geheel en niet als een samenstel van verschillende nationale be langen, welke sterk uiteenloopen. Engeland moet trachten met zijn kolo niën np een goeden voet te blijven; de on derlinge verhoudingen in het Britsche rijk laten .heel heel te wenschen over en Lon den is bereid tot het brengen van zware offers om niet te veel van elkander af te drijven. Dit beteekent onder meer hot toe staan van economische voordeelen aan de koloniën. Engeland zal meer hebben te ge ven dan ts ontvangen. Daarbij komt dat de binnenlandsche producenten, die de na doelen ondervinden van groote re contin genten aan de Britsche gebieden buiten Engeland, vergoedingen eischen door min der goederen binnen te laten uit landen, die geen Dauwen band met Engeland vor men. Ook voor herstel van den gouden stan daard voelt de Engelsche regeering niets. Ten eerste omdat Groot-Brittannië niet wfl terugkeeren onder het juk van het good, dat baar voor 1931 bijna in de macht van Frankrijk had gevoerd en ten tweede, omdat het Britsche stabilisatie- fonds aan de regeering reusachtige in komsten moet opleveren! Dergelijke voor- deeten staat men niet gemakkelijk af voor een wissel op de toekomst. Het land weet, wat het bezit in de zwevende valuta en het weet niet, hoe het weer zal worden binnen de remmen van het goud. Er zijn echter nog andere bezwaren te gen een spoedige bijeenroeping van een wereldconferentie voor handels- en munt- aangelegenheden. Nederland bijv, moet wachten op een nieuwe prijsbasis; zoolang de zegeering hieromtrent in het duister tast, kan niets worden geregeld en een bij- dan ecil B zal het nu voor II van gr B belang zijn te weten, da! |B inderdaad bij ons zeer voor al deelig kunt slagen. H Onze prachtvolle collectie mantels, japonnen, B hoeden, kinderklee- B ding en regenmantels ‘B blijft, zoolang de voorraad |B strekt, voor de oude prij- B zen gehandhaafd en wij raden u aan.... B profiteert hiervan!!!! QAA Gulden bij verlies 4vU van een oog. laagde loonen nog sens met 10 pCt. wor den verlaagd, moest er een voorschot ko men uit het werkfonds en moest bovendien ook Rotterdam nog een toeslag geven. Toen reeds 11/12 van de wereld was ge devalueerd, volgde tenslotte ook Nederland Spr. wijst erop, hoe men hier spreekt van depreciatie en niet van devaluatie, omdat de gulden nog zwevende is. Volgens spr. dekken beide termen eenzelfde begrip. Nu de gouden standaard is verlaten, mag een algemeen oplevingsproces worden ver wacht, en dit weegt zeer zeker op tegen de offers, die door enkelen moeten worden gebracht. Moge de levensstandaard ook al wat stijgen, daartegenover staat, dat de werkloosheid minder wordt en dus de koopkracht grooter. Er kan weer welvaart komen. Nu de devaluatie er is, houden wij ook weer gelijken tred met andere landen. Zoowel uit industrie1- als uit scheepvaart- kringen klinkt er weer een hoopvolle slem op Spr. waarschuwt nog, niet meer goede ren op te nemen, dan men noodig heeft, om daardoor de vraag niet kunstma tig te vergrooten. Spr. besluit met te constateeren, dat bij devaluatie de nadoelen door de voordeelen worden overtroffen, vooral nu door werk verruiming verbetering kan worden ge bracht in de stoffelijke en moreele positie van de werkloozen. kwam de economische oorlog. In Europa waren vele kilometers grenzen gewijzigd. De overwonnenen, die enorme schattingen moesten betalen, moesten alle krachten in spannen om hun geloften gestand te doen en hun eigen balans in evenwicht te hou den. Het gevolg hiervan was het oprich ten van tolmuren. Deze maatregel werd niet slechts door een enkel land genomen, doch tenslotte volgden allen dit voorbeeld. Hiermede verdween echter de vrije export mogelijkheid. Zoekend naar middelen om de export te bevorderen, werd door ver schillende landen gegrepen naar de deva luatie. Nederland volgde echter dit voorbeeld niet, doch hield vast aan den gouden stan daard. Hierdoor ontstonden voor ons land vele moeilijkheden, die op een andere wij ze ondervangen moesten worden. Voor on ze export hebben wij rekening te houden met den alg.emeenen wereidprijs. De kost prijs toch wordt door verschillende facto ren beheerscht. Zoo b.v. heeft de landbouw rekening te houden met den voederprijs, de loonen, de vaste lasten, als rente en aflos sing, met waterschapslasten en vrachten; die alle de kostprijs bepalen. Door de muntontwaarding in andere landen kwam er plotseling een verstoring in de kostbe- rekening van het product. Gedevalueerde landen konden voortaan goedkooper bij ons invoeren, terwijl ons land slechts te gen hoogen prijs kon uitvoeren. Om nu toch op de wereldmarkt te kunnen eoncurree- ren, besloot Nederland, inplaats van tot devaluatie, tot de politiek van aanpassing. Omdat de kostprijs van bet product o.a. ook bepaald wordt door de loonen, moest men, om tot een logeren kostprijs te gera ken, de loonen gaan drukken. Ook de vaste lasten dienden te worden verlaagd. Dit proces van aannpssing schreed echter slechte langzaam voort Onze artikelen werden hierdoor te duur, ze werden niet moer gekocht an wö kwamen met een be-, langrijke overproductie te zitten. Er volgde een ineenzakkkig van den prijs. Om ver dere daling te voorkomen, ging de regee ring de prijzen kunstmatig omhoog trek kend Dit geschiedde door verschillende heffingen op boter, vet, suiker enz. Al deze maatregelen konden echter geen uitkomst bieden. De ergste ramp van de zen tyd, de werkloosheid, werd er door in de hand gewerkt. Het aantal werkloozen joe ig jaoor one land schrikbarend hoog. Hoe- bovenache wel er 500.000 werkloozen bij de arbeids beurzen staan ingeschreven, mag dit getal volgens spr. veilig met Tier worden ver menigvuldigd. Om uit de impasse te geraken, werd reeds door minister Steenbergen de deva luatie als middel aangeprezen. De aan passingspolitiek immers leidde tot verstar ring. Er ontslonden allerlei typische ver- houdinjjen. Hiervoor wijst spr. o.a. op het verschil van prijs voor boter in binnen- en buitenland. Om de werkverruiming te bevorderen, moesten er vele noodmaatre gelen worden getroffen. Zoo moesten, om den bouw van een Finsche baggermolen in ons land mogelijk te maken, de reeds ver- NOO STEEDS ondank! alle prljaverhoogingen Buitenbanden Been pijpen met ritssluiting Electrische lampen (6 volts) Beroo Erres Handbeachermers Zaklantaarns met groote lens comphsr**; Battery» .25,*20, HET HUWELIJK DER PRINSES. Vermoedelijk 12 Januari. De Koningin zou de Groote of St. Ja- cobskerk aan de Riviervischmarkt aange wezen hebben voor de voltrekking van het huwelijk tusscben prinses Juliana en prins Bernhard. De koningin is zelf ook in de ze kerk getrouwd. Verder zou als datum voor het huwelijk 12 Januari 1937 bepaald zijn. In elk ge val zal de huwelijksinzegening in de eer ste helft van Januari plaats vinden. DISCONTO-VERLAGINBu Van 3 pCL op pO. De Ifederiandsche Bank beeft met in gang van 20 October het wisod-disconto verlaagd van 3 pCL tot pCt. De Bank heeft over de heele linie het tbteoonto ver laagd met een pOt FRANKRIJK EN NEDERLAND. De Parijsehe bladen spreken de hoop uit, dat Nederland zal deelnemen aan het •veile» anteoOL «A MMW NIEUWE VELDTOCHT IN ABESSINIE. Het regenseizoen in Abessinië loopt ten einde en de wegen worden weer begaan baar. De Italianen zijn direct begonnen met nieuwe vedjdtochter- te organiseeren naar het merengebied van de provincie Sidama in Zuid-West Abessinië. Een di visie. die bestaat uit troepen met lichte uitrusting, die vervoerd worden met vrachtauto’s, heeft thans een hoogvlakte voor zich, wetke ongeveer 3500 meter hoog is. en waarbij zich het Ruspoli- meer bevindt. De colonne was gedwongen 85 dagen in Agheremariam te blijven, en raakte in de buurt van Giabass-re eeuige malen slaags met Abessijnsobe benden on- onder bevel van ras Desta. Giabassire ia een strategisch punt op den w »g naar Al- lata. en ras Desta hoopt zeker nog al»bd den Italiaanschen opmarsch tot staan te kunnen brengen. Uit Addis Abeba zijn ook kolonnes op weg naar Allata. en naar de noordelijk gelegen meren Zuai en Scia- la. Voorbereidingen worden ook getroffen voor een marsen naar Lakemti in het Westen en naar Giren, de hoofdstad van Jimma. Tu.sschen Rom-: en Addis Abeba is een vliegdia-nsi goopend over Kair> Men hoopt d-.« reis m v;er dagen te kunnen vliegen. Er is ook een aanvang gemaakt met het zenden van dertig bataillons Zwart- hemden naar Oost-Afrika, waartoe in den laatsten Italiaanschen ministerraad werd besloten. Aan boord van het s.s. „Liguria” zijn thans vier bataillons met een totaal sterk te van 3200 man uit Napels vertrokken. IA ft Gulden bij veriiea Ivv van een duim. Qftft Gulden bij verlies JVV van hand of voet, wonen van een internationale conferentie heeft in dat stadium dan ook niet het minste nut In Frankriik is de toestand uiterst vw- ward; niet hlteen op geldgebied en econo misch, maar hoofdzakelijk politiek. Duitschland staat voor de vraag: men moeten devalueeren of zal Schacht zijn richting kunnen behouden? Deze vraag is niet eenvoudig op te lossen. Het gaat om levensvragen voor het Duit- sche volk, dat door de algemeene munt- daling in een meer afgezonderde positie is aangeland. Het zou dus kunnen zijn, dat binnenkort ook Duitschland zal bezwijken voor den wassenden vloed en dan staat de wereld opnieuw voor zéér ingewikkelde vraagstukken. Nu hebben Oostenrijk, Hon- garijen en andere Midden-Europeesche en Balkanlanden besloten niet tot devaluatie over te gaan. Doch hoe zal dit worden, i indien ook Berlijn het goud loslaat? Verder hebben wij af te wachten, wat Italië gaat doen. Italië is weliswaar op Europeesch economisch gebied geen groote factor, doch de nieuwe politieke positie maakt, dat men de maatregelen aldaar op muntgebied niet zal kunnen negeeren. Al die onzekerheden moeten eerst ©eni germate zijn weggenomen, alvorens er van een wereldconferentie sprake kan zijn. Het kan nog wel maanden, misschien zelfs wel jaren duren. Elk land zal trachten orde op zijn bin- nenlandsche zaken te stellen en regelingen te treffen met zijn voorname afnemers dan wel leveranciers. Voordat zulks heeft plaats gevonden, kan er van een interna tionaal samenkomen geen sprake zijn. Het zou een Babylonische spraakverwarring worden en de wereld zou er door achteruit gezet worden in stede van bevoordeeld. Onze regeering staat ongetwijfeld den eersten tijd voor baar eigen moeilijkheden. Zij gaat met groot beleid te werk en zij zal, gezien Kaar houding, niets onvoor zichtigs of ondoordachts doen. Met een ge rust hart kan men de toekomst van ons land tegemoet zien, ook zonder interna tionale conferentie! vervanging van het oude verdrag van Lo- I car no. Daar is geen reden toe, ook al onldat nog niemand getracht heeft Ne derland daarin te kennen. Het Petit Journal meent te weten, dat in Den Haag ongerustheid zou heerschen omtrent de ontwikkeling in West-Europa. Op het oogenhlik houdt men zich in Den Haag meer bezig mee u* gevoelens van sympathie, die de rede van koning Leo pold gewekt heeft. Deze rede betuigde in stemming met een traditioneele Neder- landsche politiek, die Nederland minder dan ooit reden heeft om prijs te geven., HET GEVAARLIJKE PUNT. Spanje nadert het gevaarlijke punt n-L dat, waarop beslist zal worden of de bur geroorlog daar zal worden tot een Euro- peeschen oorlog. De pasbenoemde Spaan sche ambassadeur te Moskou, Pascua, wendt koortsachtige pogingen aan, om van de Russische regeering vliegtuigen, ■wapenen en munitie te verkrijgen, om wde volksfrontregeering te redden”. Deze actitriteit van den gezant valt sa men met het feit, dat de betrokken Rus sische autoriteiten op het oogenblik de publieke opinie aan het Voorbereiden zijn met betrekking tot een nieuwe beslissing, inzake de Spaansche verwikkelingen. Men verwacht dan ook, dat binnen enkele da gen de regeering haar besluit over het openlijk verleenen van hulp aan de Spaan- jBche regeering, zal bekehd maken. Naar gemeld wordt, zou de beslissing reeds gevallen zijn, doch houdt de regee ring deze nog eenige dagen geheim. De bevolking van Moskou is aan dergelijke plotselinge besluiten van de regeering ge woon geraakt en is reeds van meening, dat Rusland zich binnenkort openlijk aan de zijde van de regeering te Madrid zal scha- xen. Daarenboven valt het uit de pers reeds op te maken, dat Moskou wellicht binnen afzienbaren tijd uit de non-interventie- commissie zal treden en onmiddellijk daar na met het leveren van wapenen zal begin nen. Zoo schrijft het Russische blad „Iz- westia” blijkbaar ook met de bedoeling de openbare meening op dergelijke beslui ten voor te bereiden dat het openlijk le veren van wapenen, gezien de huidige si- taatie in Europa, voor Rusland geen oor- logsrisico meebrengt. Het is moeilijk aan te nemen dat de fe- westia dat zelf gelooft. Ais Rusland Span je gaat helpen, zullen Italië en Duitsch land de opstandelingen willen steunen en dan is een botsing tussehen die staten on- vermpdelijk. erschijnt: Maandag, Woensdag en Vrijdag Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 8 •ii wanden f 1.25 p. post f 1.50 Met verzekering lo cents meer juichten, stonden minstens evenveel an dere Belgen, die daarin het grootste ge vaar voor ’t land zagen en die hieruit een tweede 1914 verwachten. (f>k wy moes ten op onze hoede zijn, want in een Europeesch militair conflict beteekende België toen: Frankrijk en wellicht een opmarsch via ons land van Duitschland naar Frankrijk of omgekeerd. Dit gevaar is nu belangrijk verminderd. Zou Frankrijk nu door België trekken, dan zou Brussel aan Parijs den oorlog moeten verklaren. Onze Zuidgrens zou hierdoor betrekkelijk veilig worden. In dien Duitschland via ons land naar Bel gië en Frankrijk zou willen oprukken, is het onze plicht, om ons tegen Duitsch land te verweren, en daardoor vinden wü België direct op onze hand. Onze positie wordt er steviger door, terwijl n» de mogelijkheid is geopend op een inniger BelgischNederlandsoh contact. Destijds stond hiertusscben steeds het spook van de agressieve Fransche buitenlandsche politiek,»^, de Omcirkeling van Duitsch land. De wereldvrede is door Belgie’s poli tieke wijziging versterkt. Want meer en meer blijkt hieruit, dat de landen van Europa te veel door de binnenlandsche moeilijkheden worden bezig gehouden om aandacht te kunnen besteden aan onge- wenschte buitenlandsche roerigheid. De verzekerde moet in het bezit zijn van een polis BELGIE’S NIEUWE RICHTING. De rede van koning Leopold van België blijft het onderwerp van beschouwingen in vele bladen. Alhoeewl men hier hoogstwaarschijn lijk te doen heeft met een rede, voor fret binnenlandsche gebruik bedoelt, teneinde de politieke onrust in het eigen land te kalmeeren. heeft deze wijziging in de Belgische opvattingen een grooten invloed op de lijnen, waarlangs het wereldleven zal gaan. Men meende, dat België overgegeven was aan Frankrijk. De aard van de Fransch-Belgische verhoudingen is steeds nevelig geweest; klare wijn werd te d^zen opzichte niet geschonken. Dit werd aanleiding tot allerlei ware en on ware geruchten, terwijl de Belgische bin nenlandsche verhoudingen erdoor werden verstoond. Tegenover ben, die elke toena dering tot Frankrijk ten aterkate toe- NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. ABONNE’S, die zich »an onze administratie opgeven voor de verzekering, zijn volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, O AA A Gulden bij levenslange AA A öu,den b9 QAA Gulden bV OAA öulden bÜ verliea 1AA Qulden ▼eri>e* AA - -J- ZVVV ongeschiktheid. UW overlyden. □W van hand of voet, W van een oog. 1UU van een duim. OU Buhlmann ÜOUDA

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 1