C Uit ons Regeeringshuis Plaatselijk Nieuws tijd-schakelaar G. HOOGENBOEZEM ZOON Gemengd Nieuws. [Landbouw^nVeeteelT) Kerk en School Sportnieuws WOENSDAG 21 OCTOBER 1*38 Goudriaan. VéfgAdering ran den gemeenteraad op Donderdag 15 October. Aanwezig alle le den. Afwezig met kennisgeving wethouder van Genderen. De /VOORZITTEN opent de vergar- deiïng met gebed. De notulen worden on veranderd vastgesteld. De VOORZITTER deelt mede, dat van Ged. Stalen goedgekeurd is terugont vangen de gemeenterekening over 1935. Van den beer G. Terlouw is een verzoek binnengekomen om aan verzekerde werk- loozen een toeslag van f 0.50 te geven, daar deze f 0.55 per week contributie moe ten betalen. De heer G. J. D E V O S zegt, dat bij er beslist tegen is. Na eenige besprekingen wordt met algemeene stemmen bet verzoek afgewezen. Daarna wordt de begrooüng over 1937 vastgesteld als volgt: Gewone dienst in ontvangst en uitgaaf f 23952,54. Kapitaal- dienst in ontvangst f 2747,99, in uitgaaf f 2050, dus een batig slot van f 97,99. Het voorstel van Ged. Staten tot vermindering van de jaarwedden van B. en W. en se cretaris en gemeente-ontvanger is konink lijk goedgekeurd .Hiermede is bij deze be- grooiing rekehing gehouden. Op voorstel van B. en W. wordt met al gemeenb stemmen besloten bet aantal op centen op d« personeels belasting van 150 op 120, de opcenten op de gemeen tefonds- belasting van 75 op 55 en de opcenten op de vermogensbelasting van 40 op 38 te ver Hierna wordt de verordening op de hef fing van leges voor inzage in bet bevol kingsregister opnieuw vastgesteld, waar bij rekening gehouden is met de van Ged. Staten ontvangen opmerkingen. Vervol gens wordt vastgesteld de wijziging van de bouwverordening overeenkomstig de wenschen van Ged. Staten. Thans wordt het verslag van den toe stand der gemeente over 19311935 voor gelezen en onveranderd vastgesteld. Van den Ghr. Boeren- en Tuindersbond afd. Alblasserwaard is een verzoek binnen gekomen om subsidie voor de exploitatie van de Ghr. Lagere Landbouwschool te Ottoland. Het voorstel van B. en W. om f 50 sub sidie toe te kennen, wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. De vergoeding over 1935 voor de bijz. lagere school wordt vastgesteld op f 433.49. Bij voorschot was betaald f 493,92. Het verschil van f 60.43 zal op bet eerstvolgende voorschot worden inge houden. Nn komt in behandeling het voorstel ▼an B. en W. om een spaarbankboekje te nemen bij de Coop. Boerenleenbank te Noordeloos. Dij is alleen geoorloofd, in dien de Coop. Boerenleenbank effecten in onderpand geeft, met een overwaarde van 20 pCt. De Coop. Boerenleenbank heeft hiertegen geen bezwaar zoodat dit voor stel met algemeene stemmen wordt aan genomen, evenals de desbetreffende wij ziging der begrooting 1936. Hierna wordt het suppletoir kohier van ie hondenbelasting vastgesteld, tot een bedrag van f 3.50 met 4 bonden in de 2e klasse en 1 hond in de le klasse. De raad besluit verder. indien de heer G. den Oudsten de noodslachtplaats wil laten aansluiten aan de waterleiding, dat de gemeente f 5 per jaar zal betalen. Verder niets meer te behandelen zijnde en geen der leden meer het woord ver langend, sluit de VOORZITTER de vergadering. RewiwIJk. Openbare raadsvergadering van 2 Oct. Aanwezig alle leden. De voorzitter, bur gemeester L. J. Lucasse, opent de verga dering, waarop de notulen onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen is: Een schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit d.d. 30 Juli, betreffende het aangaan van een minnelijke «jhikking met den heer Th. Wattenberg te Nijmegen inzake stukrijden brug ia de afd. Middel burg. B. mi W. stellen voor de vaststelling wan een instructie voor den opzichter van het waterleidingbedrijf. De waterleiding- comnAssie heeft een concept voor deze instructie opgesteld, waarmede B. en W. accoord gaan. in verband met den hoogen leeftijd van den opzichter maakt de beer v. R 0 O N bezwaar tegen de desbetreffende bepaling inzake eventueel ziekteverlof. Naar spre kers meening gaat deze bepaling te ver. De VOORZITTER zegt, dat een en ander is geregeld in overeenstemming met het ambtenaren-reglement. Dezelfde bepaling geldt ook voor de andere ambte naren. De instructie yrordt hierna, zooals ze in concept is opgemaakt, -met algemeene stemmen aangenomen. WaterleidiiHltarief. Destijds besloot de raad het waterlei dingtarief voor oververbruik te bepalen op 10 cent per M3. Ged. Staten kunnen met dit besluit niet jmcoord gaan en, gezien het aanport van prof. Visser, stellen tol voor dit tarief te bepalen op 12 cent per M3 Overeenkomstig het rapport van prof. Visser en bet advies van de water leiding-commissie stellen B. en W. voor, het tarief vast te stellen op 12 cent per M3. De heer SCHOUTEN is voor aan neming van dit voorstel. Zoolang deze kwestie niet van de baan is, betalen de verbruikers 35 cent per M3. oververbruik. Dit tarief is veel te hoog Het meerder- heidsvoorstel van de waterleidingcommis sie is steeds 12 cent per M3. geweest. Een raadsmeerderheid bracht dit echter op 10 cent per M3hetgeen te laag is. Weth. HAGEN oefent critiek uit op het rapport van prof Visser. Hierin wordt voor lekverlies 15 procent aange nomen. Dit is naar spr.'s meening door een vergrootglas gezien. Indien het zoo was, moest men dit direct kunnen oon- stateeren op de wegen. Voorts zijn er vele verbruikers die nimmer aan het als max imum toegestane verbruik komen. Verder sluit spr. zich aan bij het betoog van den vorigen spreker, n.l. om van het tarief van 35 cent per M3. af te komen. Spr zal voor het voorstel van Ged. Staten stem men. De beer OLIEMAN zal ook voor 't voorstel van 12 cent per M3. stemmen Bij aanvaarding van dit tarief verzoekt spr. nogmaals streng toezicht op de bak kers, of er voor de bereiding van 't brood inderdaad leidingwater wordt gebruikt. Spr is van meening, dat tot beden nog steeds slootwater werd gebruikt. Het is hem bekend, dat een bakker in de afdee- ling Sluipwijk, wanneer hij aan z'n max imum verbruik is, verder slootwater ge bruikt in de bakkerij Het voorstel van B. en W wordt hier na mot algemeene stemmen aangenomen. B. en W stellen voor, deel te nemen in het fonds voor stichting van een vast ten toonstellingsgebouw te Boekoop. DeReeo- wijksohe kweekers hebben hier ook belang bij. De gemeente Boekoop blijft zelf ga rant voor de bouwkoeten, welke op f 67.500 worden geraamd. De gemeente Reeuwijk zal slechte 4 pCt. zekerheid moeten betalen voor juiste aflossing en rentebetaling over 20 jaar, van de even- tueele hoogere kosten De heer VAN R 0 0 N juicht dit voor stel toe. Daar de handel er door zal toe nemen, is het niet alleen een Boskoopsch maar ook een Reeuwijksch belang. De heer VAN WINGERDEN voelt niet veel voor dit voorstel. Spr. veronder stelt, dat als Boekoop verzocht werd, bij te dragen in de kosten van bet Piassen- bedrijf, deze ook niets van zich zon laten hooren. De heer BALLERING verklaart zich, gezien het belang van de Reeuwijk- sche kweekers, voor het voorstel Spr. verzoekt de vier kweekers-raadsleden echter, dan ook eens rekening te houden met de ambachtsliedMi in deze gemeente, wat betreft het gemeentewerk, en dit werk bij toerbeurt te laten uitvoeren en niet zooals tot heden bij fnuikende inschrijvin gen. De heer VAN WINGERDEN ziet in deelname geen belang voor Reeuwijk. De heer SCHOUTEN is van mee- ning dat van de Boskoopsche tentoonstel lingen de groote ondernemers profiteeren, doch dat de kleine kweekers hiervan geen voordeel ondervinden Weth. VAN LEEUWEN noemt deelname een grooten steun voor de pro paganda van de vele kweekers in deze gemeente. Indien de verkoop naar 't bui tenland van de kweekersproducten toe neemt zullen ook weer vele arbeiders uit deze gemeente in dit bedrijf werk vinden. Het voorstel tot deelname wordt hier na met 6 tegen 5 stemmen aangenomen. De rekeningen van de gemeente en die der bedrijven over het dienstjaar 1935 worden vastgesteld. De secretaris van de commissie die be last is geweest met het nazien van de re keningen, doet namens de commissie me- dedeeling van eenige op- en aanmerkin gen. I^eze bemerkingen werden door B. en W toegelicht en daarna gaat de raad sr mede accoord B en W. stellen voor, thans een defi nitief besluit te nemen inzake ontslag van ambtenaren op 65-jarigen leeftijd. De bon den zijn hieromtrent gehoord. Ze hebben geen bezwaar gemaakt en ingevolge het ambtenaren-reglement kan dit besluit nu definitief worden genomen Met algemeene stemmen wordt het voorstel aangenomen. De gemeente-begrooting 1936 wordt overeenkomstig het voorstel van, B. en W. gewijzigd. Ingevolge verzoek van Ged Staten wordt de verordening op do hef fing van leges gewijzigd. Overeenkomstig het voorstel van B. en Wv wordt aan den heer K. Schouten Wzn. voor een half jaar vrijstelling gegeven van het betalen van hondenbelasting en het desbetreffende verzoek van do wed. Ver waal afgewezen. B en W. stellen voor do begrooting van bet bouwbedrijf van de 20 gemeente woningen (7 Oct. '367 Oct. '37) vast to stellen. Do hose TAK rciKGERDKX maakt ernstig bezwaar tegen deze begroo ting. Het huurverlagingsfonds bedraagt thans f 915.43. Hiervan draagt het rijk f 712.40 bij en de gemeente f 203 03. Daar bij komt nog een belangrijk bedrag aan nadeelig saldo. Spr. acht dit een oneerlijke concurrentie tegenover bet particulier woningbedrijf. Weth. HAGEN zegt dat de woning- huren door den minister zijn vastgesteld en dat ook de rente belangrijk is ver laagd. De beer SCHOUTEN zegt ,dat deze materie niet zoo eenvoudig is als de heer Van Wingerden voorgeeft. De gemeente lijke woningbouw vóórziet in een dringen de behoefte door steeds groote gezinnen uit krotten te halen, iets, waarin het par ticulier initiatief niet voorzet. Naar spr.'s meenmg is Kier van oneerlijke concurren tie geen sprake. Integendeel, de overheid vervult hier een taak van buitengewone beteekenis. Spr. denkt hierbij aan de volksgezondheid en het zedelijk welzijn van bet gezin. De begroóting wordt hierna onveran derd goedgekeurd en vastgesteld. B. en W stellen voor het kohier van de verlichtingsbelasting 1936 vast te stellen. De heer SGHOUTEN heeft gezien, dat de opbrengst van deze belasting is vastgesteld op f 1311.97. De raming be droeg f 1000. Gezien de opbrengst ver zoekt spr. de bewoners van de Twaaif- morgen van deze belasting te ontheffen Aan deze menschen wordt geen electrisch licht geleverd en zij hebben nog minder het genot van straatverlichting De VOORZITTER voelt hier ook veel voor, maar Ged. Staten zullen dit niet goedkeuren. B en W. zullen dit nog eens bespreken en Ged. Staten hiervan in kennis stellen. Het kohier wordt hierna vastgesteld. Het kohier van de Verbeteringsbelas ting (Weth. Venteweg) wordt vastgesteld op f 550.20. Besloten wordt, aan den beer Joh Kalshoven f 2.50 schadevergoeding te ge ven wegens veroorzaakte schade bij den aanleg van waterleiding. De heer Kals hoven had f 5.gevraagd. Overeenkom stig het advies van de waterleidingcom missie werd dit bedrag met de hrift ver minderd. De gemeente-ontvanger, de heer C Schalkwijk, die dit jaar 65 jaar wordt, heeft een verzoek ingediend om nog eeni- gen tijd in dienst te mogen blijven. Besloten wordt, het raadsbesluit te handhaven en het verzoek af te wijzen. De VOORZITTER zegt, dat de verschillende bedrijven-commissies op nieuw samengesteld moeten worden. Eenige leden willen dit bij acclamatie doen, maar de heer VAN WINGER DEN maakt hierto&en bezwaar. Na stemming worden in de Lichtcom- missie herkoeen de heeren A. Olieman en J. van Roon, in de Waterleidingcommis sie de heeren C. P. d. Hoorn en W. Schouten; in de Bouwcommissie worden herkozen de heeren Ballering en Schou ten. Rondvraag. De heer SCHOUTEN verzoekt wij ziging in de verstrekking van goedkobpe boter aan werkloozen. Spr. vindt de rege ling, dat gezinnen tot vijf personen een half pond krijgen, niet juist. De VOORZITTER zegt, dat B. eD W. hieromtrent inmiddels een verzoek tot den minister hebben gericht. De heer v d. HOORN verzoekt, ook voor armlastigen vleesch in blik beschik baar te stellen. De heer VAN R00N verzoekt spoe dige verstrekking van de z.g.n. kolenbon aan werkloozen. Spreker vraagt voorts spoedige klasse-indeeling van de wegen in deze gemeente. Thans worden ze met de zware vrachten overbelast. De brug leuning van de Midde'lburgschebrug is al weer stuk. Spr. verzoekt, ook hierin ver andering te brengen. De heer SCHOUTEN informeert naar het afhouden van huishuur op de steunuitkeering aan werkloozen. Deze week werd van een werklooze het volle huurbedrag afgehouden, terwijl hij al 65 cent minder kreeg. Spr. had het billijk geacht, indien dit bedrag werd gehal veerd. De huiseigenaar is echter na&r 't steunorgaan gegaan om het bedrag voor de volle honderd procent te ontvangen. Volgens spr is dit in strijd met de wen- schen van den minister, die toch langs dezen weg verlaging van huishuur ver wacht. De VOORZITTER zegt, dat hem van een en ander niets bekend is, maar hij zal hiernaar informeeren. De heer v. WINGERDEN merkt op, dat bij donker weer de straatverlich ting niet brandt en bij lichte maan wel. Da VOORZITTER zegt, dat het ontsteken van de straatverlichting ge schiedt volgens een daarvoor uitgegeven tabel. Dit blijkt echter niet goed te wer ken. De heer GROENENDIJK vraagt of voor de verstrekking van steun B nog een commissie moet worden benoemd; zoo ja, dan verzoekt hij, deze spoedig samen te stellen. De VOORZITTER antwoordt hier- op bevestigend. Wat betreft de vraag inzake de weg- ln^eeling zegt de VOORZITTER, dat aan Ged. Staten zal worden verzocht. hiarvMc spoedig aanwijzing te geven. Het tijdstip voor bet verstrekken van de ko lenbon aan werkloozen wordt door den minister bepaald. Betreffende de werking van de Waren wet vraagt de heer BALLERING ee nige inlichtingen omtrent de aanslagen volgens deze wet De VOORZITTER zegt dat dit door het rijk wordt geregeld. Hierna sluiting. Gemeenteraad. AIMasserdam. Een raadsvergadering zal worden gehouden op Dinsdag 27 Oct. en zoo noodig volgende dagen ter behan deling van de gemeentebegrooting en voor een verzoek ingevolge art. 205 van de Lager Onderwijswet (80 pCt. storting overeenkomstig de wet van 22 Febr. 1936) Voor toezicht bij de asfalt-mengm- «tollatie voor het bereiden en mengen van het asfalt-betondek hebben B. en W. aangesteld den heer Vos te Papendrecht. Deze ingewikkelde menginsiallatie be vindt zich op het terrein van de firma Schram, alwaar de aannemer, dhr. P. C. Zanen een compleet asfaltmeer heeft aan gelegd. Op 1 November moet volgens het bestek het werk worden opgeleverd. Alblasserdam. Zaterdag had alhier plaats een onderlinge wedstrijd in „Kat- tewiel" voor de leden der Hengel vereeni- ging ,,Ons Belang". Er werden 10 prijzen toegekend, nJ. aan: M. Verkerk le prijs; H. Pot 2e prijs; M. Vogel Mz. 3e prijs; P. Roodnat 4e prijs: Gom. Smit 5e prijs; C. van Wingerden Az. 6e prijs; P. Boele 7e prijs; E. van Walsum 8e prijs; A. Stout 9e prijs; G. de Jong 10e prijs. Een troost prijs werd toegekend aan G. van Winger den Jz. Hot aantal deelnemers bedroeg 35. Alblasserdam, De Christ. Hist. Jonge rengroep hield een propaganda-vergade- ring, waar als spr. optrad de heer ir. P. Boers ma met als onderwerp «*„Het Plan van den Arbeid", waarop een geanimeer de discussie plaats had. Geen samenwerking van Lycea en H.ELS. Gouda, Aangaande de mogelijkheid van samenvoeging van het gemeentelijk Gym nasium' en de Rijks Hoogere Burgerschool tot een Lyceum, schrijven B. en W. den raad omx. bet volgende: De Hooger Onderwijswet bevat voor iedere gemeente met meer dan 20.000 in woners de verplichting om een gymnasi um in stand te houden. Van deze ver plichting kan vrijstelling worden verleend indien op bezoek van het gymnasium weinig te rekenen valt. Deze omstandig heid is hier allerminst aanwezig. Toen in 1922 eenzelfde vraag werd ge steld telde het gymnasium 49 leerlingen. Op de desbetreffende vraag van B. en W. antwoordde de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, dat, aangezien het bestaansrecht van een bijzonder gym nasium verzekerd is bij 36 leerlingen, van een openbaar gymnasium, dat 49 leerlingen Aedt, niet kan wojüen ver klaard, dat op bezoek van dit gymnasium weinig te rekenen valt. Intusschen zyn de omstandigheden ten gunste van het. gymnasium gewijzigd. Op 15 September telde het 98 leerlingen. In aanmerking genomen dat in een aanhangige wetswijziging het minimum aantal leerlingen voor een bijzonder gym nasium op 48 wordt gebracht, mag met ze kerheid worden aangenomen, dat op een verzoek tot opheffing pan een gymnasium wederom afwijzend jzou^ worden beschikt. Daarmede is de weg'tot samenvoeging met de HJ3.S. afgesloten. Daarbij komt nog. dat van rijkswege geen lycea in a<and worden gehouden en op grond van de bestaande wetgeving ook niet kunnen worden opgericht. Meer Dieseltreinen. Gouda. Binnenkort zal met meer dan twee DieseltreinsteUien kunnen worden gereden. Voorloopig zal men hiertoe Over gaan om de voortreinen tusschen Den HaagRotterdam en Utrecht op te hef fen. Dit voortreinensysteem was noodig, omdat op verschillende tijdstippen van den dag één Dieseltreinstel tusschen Den Haag resp. Rotterdam en Gouda niet vol doende was. Vermoedelijk begin Novem ber zullen thans twee Dieseltreinstellen kunnen rijden van Rotterdam en Den Haag. Deze vier treinstellen zull'en te Gouda gecombineerd worden. Omgekeerd zal van Utrecht af tot Gouda worden go reden met vier treinstellen aaneen, die te Qpuda gesplitst zullen worden. Elk treinstel is 82 M. lang. Volksonderwijs. Haastrecht De afdeeling Volksonder wijs hield Vrijdagavond een vergadering. De voorzitter de beer F. W. Groners zei- de dank voor de opkomst en heette een nieuw lid welkom. Notulen en jaarverslag werden onder dank goedgekeurd. Het jaarverslag vermeldde goede resultaten. De afdeeling telt 87 leden. Uit het financieel verslag bleek, dat was ontvangen f 177.951/», uitgegeven f 116.82. Batig slot f 61.131/». De collecte bij de leden, gehouden voor het fonds tot steun van Volksonderwijs had ongeveer f 40 opgebracht. Als bestuursleden werden herkozen mej C. Broere en de heer W Stijnis. Tot af gevaardigden naar de algemeene verga^ dering van de veroeniging, to houden bp 7 en 8 November te Rotterdam, werden gekozen de heer A. van Genderen qn mej. C. Broere. Besloten werd ook dit jaar in samen werking met de oudercommissie van de O.L. School met de leerlingen dier school alsmede de ouders en het onderwijzend personeel het St. Nicolaasfeest te vieren Bij de rondvraag deelde de voorzitter mede, dat op de algemeene vergadering, welke iiwNovember in Rotterdam gehou den zal worden, de wegens hooge leeftijd van Volksonderwijs scheidende algemeene secretaris, de heer KI. de Vries, gehuldigd zal worden voor het vele en goede werk dat hij voor Volksonderwijs en voor het onderwijs in het algemeen heeft gedaan. Het bestuursvoorstel om hiervoor een bijdrage van f 5.te geven werd met alg. stemmen aangenomen. Krimpen a.d. Lek. Van mej. v. L. werd toen zij in Rotterdam inkoopen deed, haar portemonnaie inhoudende een belangrijk bedrag ontvreemd. De tooneelvereeniging K.D.0. zal in November een uitvoering geven in het Sociëteitsgebouw. Opgevoerd zal worden Het tooneelstuk „Als de poorten open gaan". Het comité tot financiering voor den aankoop van goedkoope brandstoffen en aardappelen, heeft wederom de gele genheid opengesteld, zich voor den aan staanden winter hiervoor op te geven. Hiervan is weer een rilim gebruik ge maakt en is in totaal opgegeven 1050 H.L. eierkolen, 110 H L. stukkolen, 230 H L eigenheimers, 120 H L. Red Star, 45 H.L. Bevelanders. Krimpen a.d. Lek. In de zwem- en bad inrichting „Schuagt" zijn in het afgeloo- pen seizoen 3994 damesbaden en 3150 heerenbaden genomen. Het seizoen was, gezien de slechte weersgesteldheid, vrij goed te noemen. Er zijn dezen zomer aan 37 personen zwemdiploma's uitgereikt. Ned. Protestantenbond. Lekkerkerk. Ia „Ge-Ar" heeft de afdee ling Lekkerkerk van den Ned. Protestan ten Bond haar jaarvergadering gehouden. Ds. van Dijk opende, waarna de notulen onveranderd werden goedgekeurd. De penningmeester, de heer J. v. d. Graaf, deed rekening en verantwoording. Er was een batig saldo van f 14.40. Bij de bestuursverkiezing werden 6e heeren C. H. W. Meijer, J. v. d. Wouden Bz. en L. Broere Jzn., herkozen. Na een bespreking over de in het winterseizoen te houden lezingen, werd de vergadering gesloten Lekkerkerk. Op de groentenveiling be droeg de aanvoer van eieren 4500 stuks. Prijzen groote f 4 805.10; heneieren f 2 80-^-3.15 en eendeneieren f 33.25 p. 100 stuks. „De Rijzende Kerk". Lekkerkerk. De meisjesclub van „De Rijzende Kerk" hield haar jaarvergade ring in „Ge-Ar". De voorzitster mej. M. van Risp opende de vergadering, waarna de notulen en het jaarverslag ©ver hetaf- geloopen boekjaar uitgebracht werden. Uit het financieel verslag bleek, dat er een batig saldo van f 65.is. Teven» werd verslag uitgebracht van het „verloop van de j l. gehouden bazar. Er ^ras een netto opbrengst van f 450. „De Rijzende Kerk" heeft er voor aankoop van grond stoffen f 200 afgehouden; de resteerende f 250 werd aan de kerkvoogdij afgedra gen Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende dames S. Borsje en B. de Jong herkozen; in de -vacature ontstaan door het bedanken van mej. Broere werd tot penningmeesteresse gekozen mej. B. v. d. Berg. Na bespreking van eenige interno aangelegenheden, werd de vergadering ge» sloten. Ta koop: een gebruikte drie-polige type H. P. Z. W. 15. 3. 220 volt - 15 amp., in plaatijzeren kast. Met handopwinding en slinger-uurwerk. Looptijd 35 dagen. Zoo goed als nieuwl Zeer geschikt voor hoenderparken Rij W1ELHANDEL LEKKERKERK TELEFOON No. 6 5 Moercapelle. De door Volksonderwijs georganiseerde sjoelwedstrijd is een suc ces geworden. Na een spannend verloop werd de hoofdprijs, een fiets, gewonnen door den heer J. Boere. De bibliotheek in de openbare school is vanaf Vrijdag weer geopend en voor iedereen beschikbaar gesteld. De bibliotheek der Herv Jongelings- vereeniging, welke ongeveer 500 boeken telt, wordt Woensdag van 77.30 uur. weder opengesteld. Hoog water. Ouderkerk a.d. iJssel. Door bet hooge water van Zondagavond werden de bÉwe ners van de buitendijks staande lunzen onaangenaam verrast. Kelders ea beneden huizen moesten met het oog op te ver-» wachten waterschade in allerijl wo?d>-n( ontruimd, terwijl ook de pluimveeslapelj bij velen naar hooger sferen moest very huizen. t WOENSDAG 21 OCTOBER 193ft Vergadering op Dinsdag. Interpellatie-aanvrage-Schalker. De heer SCHALKER (C.P.) vroeg verlof aan den minister van defensie en den minister van buitenlandsche zakep vragen te stellen betreffende de houding der regeering ten aanzien van den burger oorlog in Spanje en de positie der regee ring tegenover de z.g.p. niet-inmengings- commissie. Over dit verzoek zal heden bij den aan vang der vergadering worden beslist. Delfstoffen in Nieuw Guinea. Het eerste agendapunt was het wets ontwerp tot het verleenen van een conces sie aan de alhier gevestigde N.V. Mijn- bouwmaatschappij Ned. Nieuw-Guinea voor de opsporing en ontginning van delf stoffen in Nieuw-Guinea. De heer CRAMER (S.D.) betoogde dat de opsporing wel eens zou kunnen gaan ten koste van andere gebiedsdeelen in Indië. Hij achtte het oogenblik niet gun stig om te spreken over Staats-exploitatie gezien de financiën van Indië, maar de regeering had z.i. toch meer voordeelen kunnen bedingen voor het geval de win sten meevallen. De heer VAN B0ETZELAER (C.H.) was van oordeel, dat der Regeering geen moeilijkheden in den weg moeten worden gelegd bij overeenkomsten als deze. De heer J 0 E K E S (V.D.) sprak zijn deelneming uit naar aanleiding van de scheepsram van de „v. d. Wijck". Tot het onderwerp komend, sprak hij zijn voldoe ning er over uit, dat met deze overeen komst eeu stap wordt gezet in de richting van verdere ontginning van Nieuw-Guinea De MINISTER VAN KOLO NIE N, de heer Golijn, sprak de deelneming der Rageering uit met de slachtoffers van de scheeps ramp van de „Van der Wijck" en gaf uiting aan zijn deernis met de nagelaten betrekkingen. Tot het onderwerp komend, stelde de minister vast, dat niemand over de wen- schelijkheid van staatsexploitatie had ge sproken. Instrooming van nieuwe elemen ten behoeft niet ten nadeele van de bevol king te zijn. Het terrein, dat totaal onbekend is en Waarvan niemand iets weet, is in vergelij king met de enorme uitgestrektheid van Nieuw-Guinea niet tè groot te noemen. Het moest groot zijn in verband met de risico's. Het wetsontwerp werd zonder hoofdelij ke stemming goedgekeurd. Steun aan textielindustrie. Aan de orde waren vervolgens eenige wetsontwerpen, welke in hun onderlingen samenhang bedoelden de Nederlandsche textielnijverheid te steunen. Het eerste een besluit van den Gouverneur-Generaal tot behoud van de Indische contingenteerin- gen van gebleekte en ongebleekte katoenen stoffen, zonder dat deze den zwaren druk op de batik-nijverheid bestendigen, vervol gens een ontwerp, dat f 850.000 daarvoor in Indië beschikbaar stelt. De wetsontwerpen worden zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. Wijziging defensiebegroting. Zonder discussie en zonder 'hoofdelijke stemming werd goedgekeurd het wetsont werp tot wijziging van de Defensiebegroo- ting voor '36, betreffende de kosten voor het langer in dienst houden van dienst plichtigen in het voorjaar en de opneming van de eerste uitkeering van het Defensie fonds (f 3.570.000). Wijziging Vogelwei Vervolgens was de wijziging van de Vo- gelwet aan de orde, welke over het geheel een verder gaande bescherming van de hier te lande in het wild voorkomende vogels inhoudt. De heer VAN ZADELHFF (S. D.) juichte de wijzigingen toe, doch vond dat zij nog niet ver genoeg gingen. Hij achtte een algemeen verbod van het van gen van beschermde vogels noodig; dit is ook een landbouwbelang. Mevrouw BAKKER-NORT (V.D.) trof in dit ontwerp factoren aan, waar door de goede bedoelingen er van niet vol doende tot haar recht komen. De landbouworganisaties dringen even eens op verdere bescherming van de vo gels aan. De MINISTER VAN LAND BOUW zeide, dat de heer Van ZadeL hoff en mevr. Bakker-Nort nog verder wilden gaan. Zij wilden een algemeen vangverbod van vogels. De minister is van oordeel, dat het dier er is om den mensch te dienen, hetgeen niet wil zeggen, dat de mensch een vrijbrief heeft om te doen met het dier wat bij wil. Het is niet de bedoeling, dat elk jaar van 1 Februari tot 24 April de volle vrij heid tot het raKen van kievietseieren zal worden gelaten. Het hangt geheel ai van het al of niet veelvuldig voorkomen van kieviten in een bepaalde streek Artikelen en amendementen. Bij de behandeling van de artikelen ver dedigde de heer IJ S E L M UID E N (R. K.) een amendement-Wendelaar (van de zijde der commissie van rapporteurs) be doelende de jacht dezelfde bescherming te doen genieten als de visscherij Mevr. BAKKER-N ORT (V.D,) be streed dit, aanvoerend, dat de jacht niet zoo groot belang vertegenwoordigt ais de visscherij. Minister DECKERS was het hier mede eens en wees er op, dat de jacht een sport is, zij het dan ook een geoorloofde en wettelijk geregelde sport. Het amendement werd met 4029 stem men aangenomen. In de verdere bespreking neemt de M I- N IS T E R over een amendement het rapen van kievitseieren in te korten tot 20 April en een om het in massa dooden van vogels te verbieden. Het wetsontwerp werd aangenomen. Nadat nog eenige kleine ontwerpen zijn aangenomen, wondt de vergadering geschorst tot hedenmiddag. DE VERGIFTIGING TE SPEKHOLZER- HEIDE. Opnieuw drie slachtoffers. Er zijn wederom drie dooden te Spek- holzerheide te betreuren. In slechts één geval, dat van den heer Klomps, achten de geneesheeren het mogelijk, dat hier de methylvergiftiging de doodsoorzaak is. In de beide andere gevallen, die van de heeren G. de Meys en A. van Gemert. die beiden door hun huisgenooten dood op bed werden gevonden, moet volgens dr. Retera de doodsoorzaak een andere zijn. Nadat Klomps overleden was, deelde zijn familie mede. dat het mogelijk was, dat de overledene het café dien dag be zocht had. Eenige dagen later is de landbouwer Meys dood op zijn bed gevonden Dr. Retera schouwde het lijk, maar met ze kerheid kan worden gezegd, dat hier de methyialcoholvergiftiging in geen ge val in het spel is geweest. Zondagavond overleed de 24-jarige ongehuwde metse laar Van Gemert. Hij was 's middags nog op zijn motorrijwiel uit geweest en was tegen half zeven zingende naar zijn ka mer gegaan. Hier werd hij dood gevon den. Ook hier achtte dr. Retera de doods- ooraak door mefhyJaJcoholvergiftiging uitgesloten, omdat de jonge man overdag geheel frisch was geweest, en zich voor reen geen enkel symptoom heeft voorge daan. dat op vergiftiging zou wijzen. Men weet niet, of Van Gemert in het café van ommen geweest is. Wel is bekend, dat Van Gemert nage noeg geen alcohol gebruikte en aan een hartkwaal leed. VIJFTIEN PERSONEN VERGIFTIGD. Weduwe te Luik gearresteerd. Te Luik is een bejaarde weduwe gear resteerd, die er van verdacht wordt vijf tien personen te hebben vergiftigd. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de vrouw, de weduwe B., zonder middelen van bes'aan was. Haar man is waar schijnlijk ook door haar toedoen gestor ven. Den laatsten tijd heeft zij er zich op toegelegd, kennis aan te knoopen met oudere dames. Zij wist zich in haar hui zen binnen te dringen, logeerde er en leen de geld. Zij topnde zich bij haar nieuwe vriendinnen zeer gedienstig en was er al tijd op uit. den een of anderen drank voor haar gastvrouwen te bereiden. Als •deze ziek werden, belastte zij zich met haar verzorging. Altijd eindigde de ziekte echter met den dood. Verscheiden dezer gevallen werden toegeschreven aan hevige indigestie of toevallige vergiftiging. Bij alle slachtoffers deden zich dezelfde ver schijnselen voor. Opgravingen hebben aan het licht ge bracht, dat de slachtoffers overleden zijn aan de gevolgen van een vergift, dat zeer geringe sporen nalaat. Bij een huiszoe king in de woning van weduwe B. werd een floschje met een hoevee) zeer vergif tige cyaanverbindingen gevonden. Ook ontdekte men sieraden, die aan het slachtoffer toebehoord hadden. FILMARTISTEN geïsoleerd. Weinig levensmiddelen. Voor de storm van de laatste dagen, die ook boven Engeland woedde, had een gezelschap filmacteurs en -adtrioes zich naar een klein onherbergzaam eilandje begeven, teneinde daar opnamen te ma ken van „het barre leven der eilandbewo ners". De dertiig filmartisten, operateurs en technici, die nu al dagenlang op het Shetland-eilandje Foula geisoleerd zijn, heeft men nog steeds niet uit bun isole ment kunnen veflossen en daar men niet met hen in contact kan komen, weet men zelfs niet eens hoe het met hen ge steld is. De filmsterren zouden door een treiler afgehaald worden; het schip kon tenge volge van den storm bet eiland echter niet bereiken. De leider heeft de levensmiddelenver strekkingen op ran'soen gesteld. Bij het filmgezelschap is ©ok een 82-jarige ac trice. Men moet in eenvoudige huisjes kampeeren. DE JODEN-EMIGRATIE UIT DUITSCHLAND. Volgens het Pales Jna-opbouwfonds te New York is de Joodsche bevolking van Duitschland in de laatste drie jaar ge daald van '517.000 tot 406.000 zielen. Naar België, Nederland, Frankrijk of Engeland weken 15.600 Joden uit naar de Vereenigde Staten of andere Ameri- kaanaohe landen 22.000 en 33.000 Joden hebben zich naar Palestina begeven. SPAANSCHE VROUWEN. Er wordt op 't oogenblik in Madrid een scherpe vervolging ingesteld tegen de vrouwen van den deftigen stand. Eenige dagen geleden zijn 's nachts ongeveer 1000 aristocratische dames uit haar buizen ge haald en opgesloten in twee leegstaande huizen. Hun echtgenooten en zoons konden haar voor de ramen zien en haar van de straat af toeroepen, maar niet bereiken. In volgende nachten zijn soortgelijke overvallen verricht. De concierges van de geheele stad hebben order gekregen de deuren open te houden om huiszoekingen mogelijk te maken. Vermoedelijk zullen deze vrouwen als gijzelaars dienen voor bet geval Madrid zal worden belegerd. Aanwijzing geeft een artikel, getiteld: „Vriendschap noch sen timentaliteit", gepubliceerd in het commu nistische dagblad Mundo Obrero. Hierin wordt verklaard, dat er nog steeds vele fascistische elementen in Ma drid zijn, die valscbe geruchten versprei den en die van bun schuilplaatsen uit het bevel afwachten om in de straten te vech ten. Het artikel constateert verder, dat rij ke vrouwen, fascistische vrouwen en echt genooten van koningsgezinden voor de communisten een groot gevaar vormen. Langs de grenzen en in alle zeehavens is bevel gegeven, dat geen Spaansche ▼rouw Spanje mag verlaten. NEDERLANDSCHE LANDBOUW. PRODUCTEN NAAR BELGlE. Overeenkomst mei Belgische re geering. Na besprekingen tusschen de desbetref fende Belgische en Nederlandsche depar tementen, is besloten, bij wijze van proef, machtiging te verleenen tot herstel van een gedeelte der contingenten voor Neder landsche landbouwproducten, die opge schort werden, met dien verstande, dat dit zal geschieden ten aanzien van de ar tikelen, voor welke de tegenwoordige toe stand dit zonder bezwaar schijnt toe te staan. Uitdrukkelijk is overeengekomen, dat de machtigingen slechts zullen wolf den verleend, voor zoover de invoer van de bedoelde producten niet deconcurren tievoorwaarden verzwaart, in verband met de monetaire storingen. AUe noodige maatregelen zullen te dien einde worden genomen door het land dat uitvoert. BOND VAN MELKVEEHOUDERS. De Bond van Melkveehouders heeft gisteren te Rotterdam een algemeene ver gadering gehouden onder voorzitterschap van den heer A. N. Vaandrager, die in zijn openingsrede o.a. zeide: Nog nimmer tevoren was het zoo over bodig als thans om uw wanhopige posi tie in den breede uit te meten, teneinde uw hoofdbestuur daarvan te overtuigen. Zelfs een buitenstaander met objectief en normaal denkvermogen kan beseffen, dat het zoo niet langer is uit te houden. Het is absoluut onverklaarbaar, waar om direct allerlei besluiten moesten wor den genomen, die bij voorbaat een deva luatie-behaaglijkheid uitsloten. De voor deel ige kant was hoogst twijfelachtig en werd blijkbaar uitsluitend bestudeerd. De niet twijfelachtige nadeelen, die zouden worden veroorzaakt, daarover bleek niet de minste bekommering. Waaraan hebben we dit nu toch eigenlijk verdiend? Nie mand, die op deze vraag een zakelijk ant woord kan geven. Men bedenke, dat de regeeringstaak thans uiterst moeilijk is. Het mag uitge sloten worden geacht, dat de overheid den thanS heerschenden toestand zal be stendigen, den veehoudersstand aan zijn lot overlatend en tot vernietiging doemend Men billijke echter een rus'ig overleg. Vermoedaliijk althans misschien. wordt prijs gesteld op organisatie-beoordeeling. Ons land. zoo zeide spr. verder, heeft ruimschoots voorraad van zetmeelhouden- de voederstoffen. als dat met voldoende eiwithoudenlde voederstoffen kan worden aangevuld, kunnen we ons zelf verzorgen. Spr. brak dan een lans voor herziening van de heffing op koeken, en constateer de. dat de consumptiemelkprijB zou moe ten worden verlaagd, indien de industrie melkprijs geen verbetering onderging. Op deze inleiding volgde een uitvoeri ge discussie, waarin de heer Noordenneer o.a. opkwam Voor zijn standpunt, dat afschaffing van de monopolieheffing ge boden is; de beer W. de Kroes zou daar van weinig resultaat verwachten, deze zoowel ale vorbooging van den melkprijs d» zouden in het voorjaar, vooral als de zui- velafzet niet toenam, de melkveehouders 'de dupe worden. Spr. ziet maar één op lossing en dat is steun voor een bepaald deel van de melk, m.a.w. een productie beperking. LANDBOUWKOLONIE VOOR LEPRA-PATI ENTEN. Het Zendingsbureau te Oegstgeest meldt het volgende: Op het erf van het Zendingsziekenhuis te Modjowarno staat een oud gebouwtje, dat vroeger als werkplaats gebruikt werd en waarl later twaalf oude bedden ge plaatst werden voor ernstige lepra-patiën ten. De toestand in dat „Leprazaaltje" werd spoedig onhoudbaar, daar er in plaats van twaalf, weldra veertig zieken lagen. Van alle kanten kwamen de men schen opdagen. Wat te doen? Wegzenden gaat niet, opnemen evenmin. Er moest een andere weg gezocht en gevonden wor den, zonder al te groote exploitatiekosten en zóó, dat de menschen geen besmet tingshaard vormden voor de andere pa tiënten. Het ziekenhuis nu bezit een eigen koe stal voor de 100 a 120 L. melk, die dage lijks noodig is. Maandelijks wordt voor f 40— a f 60.— aan gras uitgegeven Het plan werd nu geopperd dit gras door lepra-patiënten te laten verbouwen. Grond werd gekocht op 6 K.M. afstand vaD Modjowarno op een hoogte van ongeveer 150 M. Een oud leegstaand huis werd door de patiënten afgebroken en daarvan een leprahuis met waroeng opgebouwd. Zeetien patiënten vonden op deze wijze een onderdak. Van een oude auto werd een tjikar op luchtbanden gemaakt voor het vervoer van het gras. Deze wordt nn door de koeien getrokken. Eens per week gaat één der doktoren of een mantri-verpleger naar boven om pillen ,uit te deelen en injecties te geven; de ernstige zieken worden naar het „Le pra-zaaltje" vervoerd De exploitatiekosten zijn zeer gering: deze bedragen, alles inbegrepen; 6 cent per persoon per dag. Om meer patiënten op te nemen, is uitbreiding noodig Dit durft het ziekenhuis niet aan. daar de aankoop van grond en 't zetten van huis jes boven de financieeie draagkracht zou gaan. Het gevolg is, dat vele patiënten moeten wachten tot weer anderen uitval len. Dit werk is ongetwijfeld een groots ze gen voor deze arme menschen. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND Critiek op antl-Roomschs actie. In vele r.-k. kerken van Duitschland, vooral die van het bisdom Berlijn, is-Zon- dagochtend een herderlijke brief van den bissdhop van Berlijn, mgr Graaf von Pressing, voorgelezen, waarin deze een aanvjal doet op de anti-roomsche artike len in de nationaal-socialistische pers, en zich er over beklaagt, dat de regeering de Kerk in haar strijd tegen het communis me belemmert door de verspreiding van herderlijke brieven te verbieden. Landb. en Veet. Voetbaluitslagen. Hoornaar. Zaterdagmiddag speelde H.B.S. te Noordeloos tegen N.F.G. Hoe wel H.B.S. overwegend sterker was, wist deze ploeg toch Je overwinning niet te behalen N.F.C. won mot 21. H BS. I zal deelnemen aan de Win- ter-Zaterdagmiddagcompetitie. krimpen ad. IJssel. Zqndag is het voor de elftallen van DCV een buitengewoon succesvolle dag geweest. Het eerste elftal van DCV behaalde voor de 3e klasse K.N. V.B. te Haaften tegen de club vdn dezelf de naam een klinkende 82 overwinning. D G.V. II won thuis met 6—3 van RDM II; DCV-III wist met "8—0 van Sunrise II te winden- terwijl het vierde elftal van DCV te Slikkerveer een 1—1 gelijk spel wist te behalen. GOUDSCHE VOETBAL BOND. Programma Zondag 25 Octobar. le klasse: Bergambacht 1Aminers- tol 1, 2 uur; O.N.A. 3—Gouda 4, 11 uur; Haastrecht 2—Oudewater 1, 2 uur; Moer capelle 1—O.N.A. 4, 2 uur; Nieuwerkerk 1—Gouda 3, 2 uur. 2e klasse A: Nieuwveen 1—Nieuwkoop I, 2 uur, G.S.V. 3Woerden 2r 11 uur; Olympia 3—Gouderak 2, 11 uur; Dilet tant 2—Book. Boys 2, 2 u*r; O.N.A. 5 Lekkerkerk 2, 11 uur. 2e klasse B; Gouderak 3Groot-Am- me ra 1, 11.80 uur; Zwervers 2Dilettant 3, 2 uur; Moordreoht 2Lekkerkerk 3, 2 uur; Schoonhoven 3Groeneweg 1, 12 uur; Stolwijk 1—Niëuwerkerk 2. 2 uur. 3e klasse A: Gouda 5Woerden 3, 11 uur; Nieuwkoop 2Nieuwveen 2, 2 uur; GH.V. 4—Olympia 5, 11 uur; Bodegraven 3Bosk. Boys 3, 12.30 uur. 3e klasse B: Bosk. Boys 4Groeneweg 2. 12.30 uur, Zwervers 3Moercapelle 2, 11.30 uur; iWaddinxveen 3Moordrecht 3, 12 uur; (Miderkerk 1.Voorwaarts 1,1 eieren 9 m W* WEERBERICHT Naar waarneming in den morgen 21 October. De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigen dag aan. Verwachting tot Donderdagavond: Matige aanvankelijk tijdelijk afnemende, later weer toenemende Noord-Westelijke tot Zuid-Westelijke wind; zwaar bewolkt tot betrokken; waarschijnlijk eenige re» gen; aanvankeÜjTc iets zachter. Waterstand: Schoonhoven hopg water 8.30 uur, 1.21 M. Vreeswijk hoog water 9.10 aur, 1.98 M. Keulen stand 1.90 M„ was 0.01 M. Maastricht 20 Oct., 41.03 M., was 0.24 M. Luchttemperatuur De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 unr in de schaduw: 50 graden Fahrenheit, (5^ Woensdag 21 October Op OBB, oo- der 8.20. Eerste Kwartier Vrijdag 28 October: Op L37. 3e klasse G: Lekkerkerk 4Gooda 6, 11.30 uur; Oudewater 2—Ouderkerk 2, 2 uur; Groot-Ammers 2—OJTJl. 6, 2 war; Ammerstol 2Schoonhoven 4. 1130 uur. 3e klasse D: Haastrecht 3—G.HV. ft, 12 uur; Gouda 7—Bergambacht 2,11 wwr; Stolwijk 3O.N.A. 7, 11.30 unr; Oudewa ter 3Ammerstol 3, 11.3Q uur. 3e klasse E: Voorwaarts 2—Boek. Boys 5. 2 uur; Nieuwveen 3Groeneweg 3, 12 uur; Moercapelle 3Waddinxveen 4, 11.30 uur. WERELDRECORD VERBETERD. Succes van Nida Senff. De Nedërlandsche zwemster Nida Senff heeft gisteravond het wereldrecord 150 yards rugslag verbeterd met 5.4 sec. Hei wereldrecord stond op naam van de Aroe- rikaansche zwemster Alice Bridges met 1 min. 50.8 sec. Nida Senff deed de ai- stand in 1 min. 45.4 sec. VOETBALJAARBOEKJE. Verschenen is een Voetbaljaarboekje 19381937, waarbij de voorzitter van den Kon. Ned. Voetbal Bond, de heer Dr. D. J. van Prooye. een* voorwoord schreef. Dit voetbaljaarboekje bevat 416 pagi na's, waaronder 50 foto's van spelers van het Nederlandsche elftal, oud-spelera, of ficials etc. Vooral de verrichtingen van het Ned. Elftal, van de beginperiode van de voet balsport in ons land af, tot op heden zijn er in beschreven. Alle elftal-samenstellin gen. resultaten enz., zijn in overzichtelij ken vorm verwerkt. Het kampioenschap van Nederland wordt beschreven sinds het ontstaan van deze instelling, daarnaast allo in ons land bestaande tournooien en ook een opgave van de belangrijkste tournooien In hei buitenland. Het boekje besluit met vermelding der competitiestanden 1935<1936 en de in deeling der thans aan de gang zijnde oom petities. Marktberichten. AMSTERDAM. 21 Oct. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 210 vette kalve ren, le kwal. 5662, 2e kwal, 4854, 3e kwal. 4046 per KG. levendgewioht; 44 nuchtere kalveren f 7>10 per stuk; 207 varkens, vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G., 51—62. zware varken® 50 51, vette varkens 4950 per K.G. slachtgewicht. MELK, BOTER, KAAS EN EIEREN. BODEGRAVEN, 19 Oct. Kaasmarkt Aanvoer 330 partijen m. r.m., 14850 st, 133.650 K.G. Prijzen: ie kwal. met rijks- merk f 2324. 2e kwal. met rijkstmerk f 2122. zwaardere tot f 26. Handel ma tig. GROOT-AMMERS, 19 Oct. Eerste Al- blasseerwaardsche Veilingsvereeuiging te Groot-Ammers. Veiling op 19 October. Prijzen: Kippeneieren f 4 705.46 per 100 stuks. 9 pond boter 6i68 cent per pond; 26 pond kaas 1819 cent pqr pond; diverse aanvoef: 3174 K.G. fruit: goud appel van 1517 cent, winter jannen van 1214 cent. bredero's van 1415 cent, al les per K.G. UTRECHT, 20 Oct Ver. Eierveiling Utrecht (V.E.V.U.). Eieren wit f 4.80-5, brum f 5—520, beid* per 100

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 6