I SCHOONHOVEN5CHE COURANT I ii I k ‘I Binnenland briek ier oven Buitenland Apart, smaakvol en... voordeeligl mantels japonnen regenmantels I Plaatselijk Nieuws j TROUW TOT DEN DOOD. felegrammen ER 1W» TWAALF BLADZIJDEN. VRIJOAS 23 OCTOBER 193S No. 7228. Telel. 20. Tel-Adrea: Vaanoolen. K. de hoofdstad. zijn Tevens brengen wij een vlotte keuze in; kindermantels, jurken (Bleyle) en hoeden!.. om te Profiteert van onze schitterende en zeer voordeelige collectie met en zonder bont. middag en avond. Uitsluitend betrouw* bare kwaliteiten 1 Plata aan- f 13714. La st. disponibel nkomst f 147 abel f 139. gefietst of i V. GOUDA Advertentjen :l-6 r elke regel meer plaatsing hal ven tentiën worden p'laatat in ,De Er over deren, door bemiddeling van dr. Junod, voorzitter van het Internationale Roode Kruis. Op 11 October lieten de nieuwe Baskische autoriteiten te Bilbao 114 vrou wen, die als gijzelaars gevangen werden gehouden, vrij. Zij werden naar St. Jean de Luz overgekracht op de Britsche oor- bjgaeeiMpen Jixmouth” Juk*, ta dagelijks omend naar begin No- 0-70 kg. La 1. begin No- k.g. Donau, omend f 158, i f 162, Iijak aangekomen Toch e«n demonstratie? De bekendmaking van het door de re- geering genomen besluit heeft groote sen satie teweeg gebracht. Dadelijk liet ’tblad van Degrelle na het einde van den mi nisterraad het was na middernacht aan de Brussche couranten telefonisch k ■’■’eten, dat de Rexistische demonstratie toob aal doorgaan. Gaan extra trainen. De Rexisten hadden met het oog op de betooging van Zondag 46 extra-treinen besteld, welke ieder, gemiddeld, 850 a 900 personen konden bevatten. De overige be- toogers zouden uit de omgeving komen of met toerauto’s zijn aangebracht. Om het treinvervoer van al deze betoo- gers te Verhinderen, besloten de sociaal democraten rêeds tot een spoorwegstaking op as. Zondag. De regeering heeft echter aan de spoorwegdirecteur bevolen de ex tra treinen af te lassen, waardoor ook de staking niet noodig is. itenlandsche telbars Ha- Stemming biet Blnnca, d. id. stoo- lata disponi- sische dispo- 5, Oct.-Dec. dim cocos- 7,10; dito Jan.-Ap rij i loco 6.30. i lev. 6 30; it.-Dec. lev. Soyaschroot Jan.-April 7.45, Oct. lev. 7.45; lijnkoeken J. lev. 8.20, van N. Am. S. K. loco LapJatazaad Indische st 8.10; Ja- d. en Sept.- Ned.-Intfi- lilla Gocos- oord-Anieri- oek'en Fran- Br.-Ind. 58 disp. 7,50, 8; Grond- t. loco 8.15, ken Noord- •oot Noord- xlsche disp. admeel (49 7.50, Oct- k. Palmpit- ens per 100 ands. Alle bele heffing, de ten tijde iffing, welke regel» f 1.30 0.20; derde pryg. - Adver- gratia ge Go reu mer'- W« JAAR6AIW NIEUWSBLAD VOOR ZUIDHOLLAND EN UTRECHT S. W. N. VAN NOPTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. ABONNE’8, die aich **a onae sdcsüüstrstje opgeven voor de veraekeriag, zyn volgent de votgeatelde bepalingen tegen ^ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBA.NÜ te Schiedam, van Q/A/k/V Guidon bij levenslange Gulden bq QAA Gulden by verlies OOA dulden bij verlies 1AA Gulden bij verlies AA Gulden bij verlies van De verzekerde moet in het ZiUvU ongeschiktheid. Uvv overlijden. JvV van hand of voet, 4vV van een bog. 1UU van een duim. UU een anderen vinger. bezit z;jn van een polia vrouwen toonden zich uitermate dankbaar voor de hulp der Britsche marine. Op 17 October nam de „Esk” te San Sebastian 41 kinderen aan boord, wier familie zich in het niet door de Witten veroverde deel van het Basksche gebied bevond. De burgemeester van San Sebas tian gaf ieder kind een geschenk mede. Zaterdag 17 October vertrok dr. Junod aan boord van de „Escort” in gezelschap van 10 vluchtelingen. De Britsche regeering maakt uit door haar ontvangen berichten officieel op, dat op het oógenblik 10.000 gevangenen en gijzelaars, van wie 1500 vrouwen, in Ma drid worden vastgehouden. HET OFFENSIEF TEGEN MADRID. Aanvallers tot op 25 K.M. Be naderd. Woensdagmorgen heeft de leiding der nationalistische strijdkrachten in Spanje bevel gegeven tot opening van den alge- meenen aanval op Madrid. Dadelijk zette de artillerie een hevig bombardement in en kort na het middaguur begon de op- marsch van infanterie en cavallerie, ge steund door een groot aantal vliegtuigen, die talrijke bommen'" wierpen op de stel lingen der verdedigers. In bw strijdgebied ten Zuid-Westen van Madrid **igon het eigenlijke offensief met een van Yague’s troepen op het stadje Carnero, waaruit de burge rij reeds ’as gevlucht en dat ook de ver dedigers onder den druk van de met tanks versterkte troepen der aanvallers, weldra moesten ontruimen. Verdodigors werken door. De nationalisten zijn hier nu tot op 25 K.M. afstand van Madrid genaderd, doch op andere punten is hun front nog lang niet zoover verplaatst. In den Noordoos- telijken sector, dien van Siguenza, be vindt het zich zelfs nog 125 kilometer van Die omstandigheid geeft den linkschen den tijd en den moed hun verdedigingenswerken nog steeds blijven versterken. De uitwisseling van gijzelaars. thans bijzonderheden bekend de uitwisseling van vrouwen en kin- van het Internationale Roode HANDEL IN BEDORVEN VLEESCH W0RSTFABRIEK OP ZOLDER. 700 K.G. ongekeurd vleesch. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Als gevolg van het feit, dat op de markten te Rotterdam en Den Haag reeds geruimen tijd groote voorraden worst en ham verschenen van twijfelachtige kwaliteit, hebben de con troleurs van de iandbouw-crisiswet in on ze gemeente een onderzoek ingesteld, n.l. in de slachtplaats van A. D. Op het eerste gezicht was daar alles in orde, de voorraad vleesch, die er hing, was gekeurd en bestempeld, maar dooj een spleet zagen zij op den zolder boven de slachtplaats vleesch hangen. In een houten schot ontdekten de con troleurs, zoo goed als onzichtbaar, een deur, die de toegang tot de vliering bleek af te sluiten. De zolder was geheel voor vleeschbergplaate ingericht en de contro leurs vonden daarvleesch Tirii uil4 minder dan zes varkens en twee koeien, te- samen ongeveer 700 k.g. Dit vleesch was bestemd voor de bereiding van worst en hammen en afkomstig van door ziekte ge storven dieren, die D. opgekocht had vobr f 1 per varkens en pl.m. f 15 voor een koe. Onder de varkens had zich minstens één pest-varken bevonden. VERBORGEN BERGPLAATS. Groote hoeveelheid bedorven vleesch. Ouderkerk a.d. IJssel. Op de markten in verschillende groote steden in Z.-Hol- land verschenen den laatsten tijd kooplie den met worst en hammen van verdachte herkomst. Deze waien boden ze zeer goed koop aan. Dit heeft tot gevolg gehad, dat de controleurs van de Iandbouw-crisiswet een inval hebben gedaan bij den slager S. Bij het binnentreden van de slachtplaats scheen alles in orde. In een schuur naast de slachtplaats werd vleesch gevonden, voorzien van stempels. In de schuur stond een werkbank, die bij- nader onderzoek opklapbaar bleek. Dit maakte de belangstelling van de contro leurs gaande, Na een nauwgezet onderzoek bleek dat de houten wand waartegen de werkbank had gestaan ook van, zeer goed verborgen, scharnieren, voorzien was. De ze wand vormde de afsluiting vap een groote bergruimte, waarin een verstikken de lucht hing. Na licht gemaakt te hebben werd hier ongeveer 800 K.G. vleesch ge vonden. Het vleesch dat hier was opgeborgen, was voor het overgroote deel bedorven; er was vleesch bij van ongeveer tien doodge boren kalveren en de rest was van frau duleus geslachte dieren. De controleurs hebben den geheelen voorraad in beslag genomen. De fabrikant bekende, dat hij dit vleesch in voor raad had om het te ver werken tot worsten of hammen, die hij later ging verkoopen. Eveneens gaf hij toe reeds geruimen tijd op de Rotterdamscbe markt zijn worsten en hammen te hebben verkocht, afkomstig van ongekeurd vleesch De fabrikant kocht de kadavers van de gestorven of dood geboren dieren voor een ongelooflijk laag bedrag op. NOG EEN. Langerak. Ook hier is ondeugdelijk vleesch ontdekt. Onlangs is bij H. d .H. een inval gedaan in een schuurtje aan den dijk en daarbij werden aangetroffen 3 koeien, welke frauduleus waren geslacht. FRAUDULEUZE SLACHTING. Streefkerk. Ambtenaren van den crisis dienst hebben in de fabriek van vleesch- Een aantal jaren geleden waren op een Weldatfigheidsbazar te Parijs de adel en de hooggeplaateten van die stad veree- nigd. De zelfbewuste, galante heeren wa ren vol attenties voor de dames en span den zich in om het haar prettig an ga* makkelijk te maken. Toen, brak brand uit en onmiddellijk was elk spoor van ga lanterie, dapperheid en offervaardigheid verdwenen. De prinsen, hertogen, graven en baronnen duwden de vrouwen op zij, sloegen haar desnoods noer om te trach ten het eigen teven te redden. Voor de meesten hielp dat niet, want een zeer zeer groot deel kwam in de vlammen om. Het was niet nobel en de beroemde Franscbe hoffelijkheid Week op to houden xoodra er gevaar was. Het is eentgerma- to begrijpelijk, omdat bij levensgevaar de meeste menschen alleen kunnen denken aan hun bedreigd leven en op niets an ders kunnen letten dan op hun pogingen om dat te redden. Bij elk spoorwegonge luk van eenigen omvan^ komt het voor, dat totaal verdwaasde reizigers, onbewust van wat zij doen, voortrennen over de velden on dat zij eerst na uren weer tot normaal denken en handelen in staat zijn. Het zo* dus ook verklaarbaar zijn als bij een ramp, gelijk de „Van der Wijck” heeft getroffen, de paniek zich ook mees ter- maakte van commando en beman ning. Verklaarbaar en toch on vergeeflijk. Men verwacht en eischt dat zij hun koel bloedigheid volkomen behouden en ruetig tüs bij een oefening, hun krachten in dienet stellen om de passagiers te redden zonder bet eigen leven te tellen. Het is plicht, maar het is een zeer hooge plichts betrachting. Hij den ondergang van het stoomschip Is die hoog» plichtsbetrachting wederom aan den dag getreden. De geredden had den niets dan lof voor de bemanning, de kapitein bleef nog op zijn post, toen het schip reeds zonk en de telegrafist ging, voor zijn seintoestel zittend, de diepte in. We tes4n het en we prijzen dat gedrag, maar met de bijgedachte dat die mannen slechts deden wat hun plicht was en ka- piteto Akkerman zou vreemd opzien wan neer hem een hulde en een ontvangst werd bereid, zooals de man krijgt die een en een kwart seconde harder geloopen, gezwommen, gefietst of gevlogen heeft dan een ander, of de filmster met een miUiopnnairstokomen of de voetballers, die bleken harder te kunnen schoppen dan hun tegenpartij of de komiek die or dinaire liedjes zingt. Kapitein Akkerman zal do eerste zijn om te zeggen: ik deed niets dan mijn plicht en de marconist is met dat bewust zijn den dood in gegaan. Heldhaftig noemt de Duitsche wijsgeer Nietzsche: tegelijk de grootste smart en grootste verwach ting tegemoet gaan. De grootste smart was voor Uy ter merk, den marconist van de „Van der Wijck”, de dood en zijn grootste verwachting was de vervulling v&n rijn plicht, de hoop om door zijn sei nen nog menschen te kunnen redden. In stilte en zonder eenige ophef doen die mannen hun plicht, trouw tot in den dood. Dszs laatste woorden vormen denna&m van een schilderij van Alma Tadema. Het ia een Rompinseh schildwacht op post in Pompei op het oogenblik dat de Vesuvius er zijn vuur en asch op laat neerdalen. Hij kijkt, meer met belangstel ling dan met angst, naar de uitbarsting van den krater, maar het komt niet bij hem op zich tijdig to veiligheid te stellen. Hij is daar immers op post gezet en moet er blijven tot hij afgelost wordt Het zal nu de dood zijn, die hem komt aflossen en daarop wacht de krijgsman in volle gela tenheid. In de puinhoopen van de verwoeste stad is het verkoolde lichaam van den Romein teruggevonden in zijn helm en kuras en nog omknellend de lans waar mede hij op post was gesteld. Zoo is Uytermerk „in het harnas ge storven" en zoo is kapitein Akkerman in de golven i ondergegaan en met de hand aan het koord van de sirene weer boven gekomen. PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARD KOMEN TERUG. Prinses Juliana en Prins Bernhard zul len hun verblijf te Reckenwalde heden on derbreken. Via Büchow, dicht bij Berlijn, waar op het kasteel van graaf Donah, een jeugdvriend van Prins Bernhard, de lunch wordt gebruikt, zal het paar hedenmiddag terug reizen naar West-Duitschland, waar ten huize van familieleden zal worden overnacht In den loop van Zaterdag lu> pen de'Prinses en de Prins weer te Don Haag te ar ri veeree. HET HUWELIJKSGESCHENK VAN ONS VOLK. Een jacht? Het comité tot aanbieding van een na tionaal huldeblijk heeft het voornemen, de instemming van Prinses Juliana en Prins Bernhard te vragen voor het aan bieden van een groot jacht als huwelijks geschenk van het Nederlandsche volk Een definitief besluit in deze is echter nog niet genomen. PRINS BERNHARD WORDT OF FICIER. Bij de huzaren. Evenals wijlen Prins Hendrik, die vóór zijn huwelijk met de Koningin in het of- ficierskorps van het Nederlandsche leger werd* opgenomen, zal ook Prins Bernhard nog vóór de voltrekking van het huwelijk in Januari tot officier worden benoemd. Waarschijnlijk zal die benoeming plaats hebben bij het eerste regiment huzaren. Ook de particuliere secretaris van den prins, jhr. ir. W. G. tlöell, behoort als re- serve-eerste-luitenant tot dit regiment. Omtrent den rang, dien den prins zal bekleeden, is nog niets bekend. MONUMENT VOOR KONINGIN EMMA Onthuld door de Koningin. Reeds twee uur voor de aankomst van Koningin Wilhelmina te Soest, was het verkeer voor beide richtingen omgelegd Dicht bij het monument stond de staf- rnuziek van het 5e regiment infanterie. Aanwezig waren autoriteiten en mi litaire autoriteiten, alsmede vele belang stellenden. Onder het spelen van het Wil helmus en luid gejuich kwam de Konin gin bij het monument aan. Daarna zong de schooljeugd, begeleid door de stafmuziek: „0, Heer, die daer des Hemels ten te spreydt”. Onder doodsche stilte ving hierna de burgemeester van Soest zijn gedachtenis rede aan. Nadat de stafmuziek het „Wilt heden nu treden” ten gehoore had gebracht, was het de voorzitter van het comité uit de' burgerij, de heer A. 0. Dammer, die een korte rede hield, waarop de Koningin haar rede uitsprak. Na haar rede drukte de Koningin op het knopje van een electrisch belletje; dit was voor twee dames het teeken om de vlaggedoeken, die de voorzijde van het monument bedekten, weg te schuiven. Deze plechtigheid geschiedde onder het het spelen van het „Waldeck Pyrmont- lied”, waarop het door den B N.A -archi tect, den heer A. G. M. Van, Beers, ont worpen gedenkteeken, geheel zichbaar werd. Begnleid door den burgemeester begaf de Koningin zich naar het monument, dat Zij, terwijl het publiek onder begeleiding van de stafmuziek het „Wilhelmus” zong, in diepe aandacht beschouwde. H.M. legde vervolgens een toil witte fresia’s aan den voet van het monument. Nadat de schooljeugd het eerste en der de couplet ven „Geluckig Vaderland" had gezongep, vond het défilé langs het mo nument ploote van da piaatselijke vewe- BELGISCHE REGEERING CONTRA DE REXISTEN. Marsch naar Brussel ondanks verbod? Brussel gaat waarschijnlijk een rumoe- rigen Zoridag tegemoet. Als het a.s. Zon dag niet tot ernstige gebeurtenissen komt dan zal toch stellig den geheelen dag de spanning merkbaar zijn van den machts strijd tusschen de regeering eenerzijds en de Rexisten, gesteund door de Vlaam- sche nationalisten, anderzijds. De Rexisten hebben tegen Zondag een marsch naar Brussel en een massale de monstratie in de hoofdstad aangekon- digd. Zij willen op deze wijze met een menigte van 250 000 man protesteeren te gen den anti-rexistischen kruistocht waar toe de socialistische minister van Buiten- landsche Zaken, Spaak, heeft opgeroe pen. De manifestatie valt samen met de bij eenkomst van het socialistisch congres De socialisten willen hunnerzijds 100.000 aanhangers te Heysel laten manifestee- ren. Tevens zouden, naar zij -^rklaarden duizenden in de Brusselschv straten zich tegen den marsch der rexisten verzetten. Het ziet er dus voor de rust in Brussel bedenkelijk uit én het is te begrijpen, dat de regeering heeft ingegrepen, door de rexistische demonstratie te verbieden. Gisteravond heeft de premier, Paul v. Zeeland, in het Vlaamsch en Fransch een radiorede gehouden, waarin hij in kalme en bezadigde bewoordingen, die echter dikwijls met veel nadruk werden uitge sproken, het Belgische volk tot bezinning aanspoorde. Hij verklaarde, dat de regee ring de grondwet telijke -vrijheden en vooral de vrije meningsuiting zal blijven eerbiedigen, doch niet wijken voor geweld en zelf de macht in handen houden. Nim mer zal België een regeering van de straat aanvaarden. waren van den 'heer v.d. H. een partij vleesch in beslag genomen, dat vermoede lijk van ondeugdelijke kwaliteit is en vajj frauduleuze slachting afkomstig is. PRINS BERNHARD NAAR DEN BOSCH DENBOSCH, 23 Oct. Prins Bernhard heeft het voornemen kenbaar gemaakt het eskadron pantserwagens, dat hier ia gestat ionneerd, te bezichtigen. Daartoe zal hij Donderdag een bezoek aan Den Bosch brengen. BRANDSTICHTINGEN TE HEDEL. Drie verdachten aangehondea HEDEL, 23 Oct. Dinsdagavond heeft brand gewoed in eenige hooi- en stroo- bergen van den landbouwer Aart v. Driei te Hedel, alsmede in een landbouwschuur en een hooiberg van H. v. d. Heuvel, eveneens te Hedel. De schade beliep eeni ge duizenden guldens. Thans is do politie overgegaan tot arrestatie van het echt paar Quick, wonende te Hedel, ^verdacht van medeplichtig, te zijn aan deze brand stichtingen en brandstichting M. van S. uit Den Bosch, die geen onbekende van de politie is, is eveneens aangehouden. De vrouw heeft bekend, de lompen en verde re benoodigdheden voor het stichten van de branden, die van 3 op 4 October in drie boerderijen te Hedel hebben gewoed, te hebben verstrekt. In hoever haar echt genoot bij de brandstichtingen is betrok» ken staat nog niet vast. DE STRIJD IN SPANJE. Wat de rebellen zeggen. LA CORUNA, 23 Oct. Per radio is hier o m. het volgende bekend gemaakt: aan het front van Huesca hebben de regee- ringstroepen een hevjgen aanval ontke tend. Zij werden met zware verliezen en achterlating van groote oorlogsbuit, afge slagen. De' opmarsch naar Madrid wordt voortgezet. In den sector Oranjuez-illescas is even eens een aanval der regeeringstroepen afgeslagen. Aan het front van Guadala jara hebben de regeerings strijdkrachten talrijke dooden moeten achterlaten. In An- dalusie hebben de rebellen afdeelingen der regeeringstroepen die het fort Castro del rio wilden bezetten, verslagen. En hoe Madrid hot ziet MADRID, 23 Oct. Een gisteravond uit gegeven officieel communiqué meldt dat de regeeringstroepen in de sector Buja- lance aan het Zuidelijk front Castro del Rio hebben bezet en daarbij zes ka nonnen en zeven mitrailleurs hebben buit gemaakt, terwijl de rebellen verscheidene dooden en een groot aantal gewonden te betreuren hadden. Voor het vertrek werd onder luid ge juich van het duizendkoppige publiek de kap van de auto, waarin H.M. was geze ten, geopend; daarop reed de hofauto, met de Koningin, gevolgd door de auto met klein gevolg, weg. Het monument bestaat uit een 10 me ter hooge pilaar, welke, met de twee haar flankeerende muren, waarvoojr een rusti ge beplanting ia aangebracht, in roode baksteen is opgetrokken. Op de zuil was het in wit natuursteen gebeeldhouwde medaillon, hetwelk en profiel, de vrien delijke trekken vertoont van de Koningin- Moeder. Onder het medaillon, eveneens ia wit natuursteen uitgevoerrd, de gedenk plaat, waarvan de inscriptie gewaagt van de oprichting van dit monument' door de burgerij, als dankbare herinnering aan de Koningih-Moeder

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 1