DOBBELMANN SCHOONHOVEN Plaatselijk Nieuws"] Te koop: j&AAek"' fncun,/ Sportnieuws Van Kondom Alléén voor Vrouwen. I VRIJDAG 23 OCTOBER 1938 DE GEMEENTEBEGROOT ING. Uit het ontwerp der gemeentebegrooting dienst 1937, hetwelk B. en W. den raad hebben aangeboden blijkt, wat den gewo nen dienst betreft, het volgende: Het nadeelig slot van den dienst 1935 bedraagt f 38530,14 Hiervan zal op de gemeen tebegrooting 1937 worden gebracht f 24432,57 (het vorig jaar was geraamd f 8046,87 als gedeelte van den dienst 1934) Voor het aanbrengen van balken onder den Vloer boven den haU van het stad huis is f 1000 geraamd, voor-'de verbete ring der straten f 5000. O.m. zullen de Pr. Julianastr. Koningin Emmastj. en 'n gedeelte van de Willem de Zwijgerstraat tot de Oranjelaan met klinkers worden be straat. Voor het eerst sedert 1932 is weer f 1000 op de begrooting gebracht voqr de verbetering van een gedeelte van den Ouden Singel. Er is f 1000 meer uitge trokken voor de verbetering van de haven muren en voor de vernieuwing van het Waaggebouw f 1000; idem voor het voor malige militaire hospitaal f 2000. In verband met het a.s. huwelijksfeest van Prinses Juliana wordt voor de ver siering van de openbare gebouwen en straten een crediet gevraagd van f 450. Aan rente en aflossing zal minder wor den betaald f 4631,79; aan pensioensbij dragen f 1512,09. Het burgerlijk armbe stuur vraagt f 2000 meer. De uitkeering uit het gemeentefonds bedraagt f 1149 minder. De vergoeding voor terreinen en gebouwen van bijzondere scholen i« f 700 lager geraamd, door wijziging van het percentage van uitkeering. Lager is ook geraamd f 500 voor bijdragen ten behoeve van het gymnasium, f 2000 voor krank- zinnigen-verpleging. Ten behoeve van de "wcrkloozen is uitgetrokken f 26000 aan steun, f 38000 aan loon wegens werkver schaffing (uitbreiding begraafplaats) to taal f 64000 (het vorig jaar aan steun in totaal f 62400). Het batig slot van het electriciteitsbe- Arijf is geraamd op f 8572,93 (vorig jaar f 7727,23) dat der waterleiding op i 8751,49 (v.j. f 7445,41) Het verlies van ■de gasfabriek is gebracht van f 2922,59 op f 1206,87, idem van het woningbedrijf van f 24080,68 op f 26754,13; idem van het veerbedrijf van f 6750 op f9400. Gere kend wordt op een mindere opbrengst van de personeele belasting van f 3300; idem opcenten hoofdsom gemeente-fonds belasting f 2600. De gewone dienst sluit in ontvangsten en uitgaven op een bedrag van f 491907,18. Gerekend wordt op de maximumuitkeering van het rijk wegens belastingbijdrage uit het werkloosheids- subsidiefonds, benevens een extra bijdra ge in de kosten wegens steunverlening. Daarnevens wordt gerekend op een bij drage van het rijk in de kosten van de gemeentehuishouding van f 94919,15 (v. j. f 57077,65). WERKVERSCHAFFING BEGRAAF PLAATS. Van den Rijkswaterstaat is thans de *©edkeuring verkregen op het plan tot uit breiding der algemeene begraafplaats. Daar de bewilliging van het hoogheem raadschap De Krimpenerwaard onlangs reeds i» ontvangen, wordt nu nog slechts gewacht op de ministerieele vergunning om dit werkverschaffingsplan ten uitvoer te bréngen. Hot werk is geheel voorbereid, zoodat terstond na het verkrijgen van laatstbe doelde toestemming de werkloozen aan den slag kunnen. AMERICAIN BIOSCOOP. De zaal van Hotel a la Station was Woensdagavond weer tot den laatsten stoel toe bezet om de film „Mazurka" met Pola Negri en als tweede hoofdfilm „De Mirldernachtprins" te zien. Na het goed verzorgde voorprogramma volgde laatstgenoemde rolprent, die <ïn Parijs speelt en de liefde vertoont van een bediende in een gramofoonplatenwin- 1 kei voor de dochter van zijn baas. Na de pauze volgde „Mazurka". Hierin is Pola Negri wedergekeerd op het witte doek en boeZij geeft in deze groote tragedie bijgestaan door Willy Forst wer kelijk aangrijpend spel. „Mazurka" geeft het 'tragische leven Weer van een vrouw, die door het lage ge^ drag van een musicus haar geluk ver speelt. Na de scheiding van haar man en haar kind moet zij haar oude beroep van zangeres weer opvatten. In een klein ca baret ziet ze na 15 jaar haar kind met dezelfde musicus in omarming, die haar eens ongelukkig gemaakt had Woedend over dit grove gedrag schiet ze den com ponist neer. Hierop volgt dan de schitte rende scene in de rechtszaal, waar ze haar kind behoedt voor de vreeselijke waarheid wie haar moeder is. Pola Negri vervult deze rol, die zij in drie tijdperken uit Vera's leven speelt, fenomenaal. VrSCHCONCOURS ..HET BAARSJE". Zooala we reeds gemeld hebben, heeft de Hengelsportclub „Het Baarsje" voor Zondag een groot hengelconcours georga niseerd. Over gebrek aan deelneming heeft men niet te klagen Er zullen ongeveer 120 personen aan deri wedstrijd deelnemen, onder wie hengelaars uit Dordrecht, Gorinchem, Utrecht en Gouda. De strijd zal worden gestreden in de Molenvliet en de Boter- «doot rn om AAJfi mz aanvangen, Jif, f4* loop wordt de visch gewogen in de groo ve zaal van Hotel a la Station, en daarna zullen in het clubhuis van „Het Baarsje" bij mej. de wed. Saveur de prijzen wor den uitgereikt. GEVONDEN VOORWERPEN. Omrent onderstaande gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie: Een ceintuur; een kruis van een rozen krans. Het minste tandbederf, indien U poetst met wat goeds, dus met Tuba 60 en 40 et. Dooa 20 cl IVOROL VERKEERSSTREMMING TE ALPHEN Alphen a.d. Rijn. De afdeeling Wegen en Verkeer van den Bond van Bedrijfs autohouder a in Nederland, deelt mede, dat wegens herstelling aan de ophaalbrug gen over de Gouwesluis, liggende in den weg van Leiden naar Bodegraven te Al phen aan den Rijn, alle verkeer over die bruggen zal zijn gestremd van Zaterdag 24 October 6 uur v.m. tot Maandag 26 October 6 uur v m., of zooveel korter als mogelijk of langer als noodzakelijk zal Zijn. Motorrijtuigen en aanhangwagens, .waarvan de grootste wielbelasting niet meer dan 1500 kg. bedraagt, zullen ge bruik kunnen maken van den omweg, gaande langs de Bruggestraat en de brug over den Rijn, zoowel te Alphen aan den Rijn als te Zwammerdam en langs den weg over den Lagen Rijndijk benoorden den Rijn tusschen die beide bruggen. Bliksem op schoorsteenpijp peslagen. Ameide. Maandagmiddag ongeveer 3 uur had tijdens een regenbui op de Sluis dijk een zeer zware blikseminslag plaats. Het hemelvuur sloeg op den bliksemaflei der van de hooge schoorsteenpijp van het Rijksstoomgemaal. Aangezien deze leiding niet goed fünctionneerde, sloeg de blik sem over op de licht- en telefoonleiding. Het schakelbord, de lampjes en schake laars werden vernield, terwijl ook nog een groot aantal ruiten werd stukgeslagen. Ook het radiotoestel van den schoonzoon van den machinist van het gemaal, den heer Dijksman, werd vernield. Hoewel de woning en het gemaal geheel met rook waren gevuld, is er geen brand ontstaan. Be bewoners waren begrijpelijkerwijs zeer geschrokken, doch bleven ongedeerd. De voet waarop de schoorsteen is gemetseld, is gedeeltelijk vernield. 'Benschop. Mej. E. v. d. Poel, slaagde voor het Rijksbakerdiploma. Het examen werd afgelegd aan het bureau van het Wit -Gele Kruis te Utrecht. Dammen. .Benschop. Maandagavond bad in de 0. L. School I de ontmoeting plaats tusschen het 2e tiental van de Damclub van Stol- wijkersluis en de Benschopsche Damclub „Denk en Zet" .De wedstrijd eindigde met een 182 overwinning van „Denk en Zet". Voor den dienstplicht, lichting 1938, werden 20 personen ingeschreven. Bergambacht. Woensdagmiddag ver zakte een groote vrachtauto van de firma B., geladen met voederbieten op de Ka- dijkschelaan zoodanig met het linkerwiel ia de pas gedichte sleuf van de waterlei ding, dat hij door garage Terlouw met dommekrachten moest worden uitgewon de^ wat gezien de groote vracht, erg vlug verliep. Een en ander had echter nogal stagnatie van het verkeer tengevolge Juist toen de auto weer op den gebaanden weg was gebracht, werd de garage Tcrlouw ervan op de hoogte gesteld, dat een groo te vrachtwagen, eveneens geladen met voederbieten in Tusschenlanen wegens te ver uitwijken van den weg was geraakt met de rechterwielen in het water tstond. Nadat de bieten gelost waren heeft garage-Terlouw de auto met een kraan wagen gelicht, waarna de wagen zijn weg weer kon vervolgen. Voor de inschrijving van den dienst plicht, lichting 1938, hebben zich 34 per sonen aangemeld, van wie 14 aanvragen om vrijstelling wegens broederdienst de den. FORD VRACHTWAGEN 1931, kort chassies, achter 3>4x7 en voor 6.00 20 banden. Geheel gereviseerd en alles in uitmunstenden staat. DUNELT, 350 c.c. kopklepper Motorrijwiel 1934, in schitterenden staat. 2 32x6 BUITENBANDEN, gelijk nieuw, met velgen, wielen en binnenbanden. Paar goede gebruikte DAMESRIJWIELEN •n een MEISJESRIJWIEL. C. TERLOUW Automobiel- en Rijwielbedrijf Tel. 31 Bergambacht Chr. Doofstommen-Instituut „Effatha". Berkenwoude. Dinsdag 27 October hoopt de heer P. T. Breimer, onderwijzer aan hei .Chr. PoofeiOffUBe* IBIS SHAG Is geen droge tabak, zooals gewone pijptabak Daarom moet de pijp met IBIS SHAG niet gestopt worden. Om het volle ge not van IBIS SHAG te hebben, gaat men als volgt te werk: Neemt een plukje IBIS SHAG uit bet pakje, haalt de tabak goed uit elkaar en vult er de pijp losjes mee. Drukt ze vooral niet met den duim vast, anders gaat de tabak „koeken", de pijp gaat moeilijk trekken en daardoor brandt de rook op de tong. Probeert U het maar eens op deze manier en U zult proeven, hoe heerlijk koel deze tabak röokL IBIS SHAG is geurig, smaakt zeer lekker, waait niet uit de pijp en U doet met een pijp IBIS SHAG veel en veel langer dan met een pijp ge wone rooktabak. Daarom IBIS SHAG zoo voordeelig. x. Maakt Uw pijp geregeld schoonden rookt IBIS SHAG bij voorkeur uit een pijp met kleine kop en van goede kwa liteit, zooals b.v. de IBIS pijp. 'Bjj Uw winkelier verkrijgbaar. tha" te Voorburg, in de Christ. School alhier een lezing te houden met lichtbeel den over het onderwijs aan doofstomme kinderen en te vertellen over de vele moeilijkheden, die zich daarbij voordoen, ook van de mooie resultaten welke kunnen worden bereikt. De vergadering, die om 7 uur zal aan vangen is voor ieder toegankelijk, behal ve voor kinderen beneden 16 jaar. De heer W. Timmerman, hoofd der Chr. School zal deze bijeenkomst leiden. Haastrecht. Eqftiypersoflen-auto, -waarin gezeten was de heer Dui vend ijk uit Oude water is vanwege het verblindende licht vaii een tegenligger bij de woning van de wed. v. d. Linde in Boven Haastrecht van den dijk gereden, waarbij een paal van de electrische leiding werd vernield. De heer D. kwam er goed af. De auto werd zwaar beschadigd en is met een kraanwagen opgehaald en naar Oudewater vervoerd. Ongeval aan de zaagmachine. Hoornaar. Onzen dorpsgenoot, den heer F. C. S. overkwam in de timmermans werkplaats van den heer de R. te Schel- luinen een ongeval bij zijn werk aan de zaagmachine. Van itwee vingertoppen der rechterhand en van één der linkerhand, werd hem een stukje afgesneden. Nadat dokter Kettenborg van Giessen- Nieuwkerk de handen had Verbonden, is S naar zijn woning gebracht De storm. Krimpen a.d. Lek. De hevige storm heeft hier danig huisgehouden. Bij den heer G. S. woei een groote spiegelruit van zijn etalage stuk. Verscheidene boomen en da ken moesten het ontgelden, terwijl het zeiljacht „Maaike" van de touwen lossloeg en later onbeheerd drijvende op de Maas werd aangetroffen. Langeruigeweide. De gemeenteveldwach ter heeft tegen v. d. K. prócesverbaal op gemaakt voor het rijden op een motorrij wiel zonder rijbewijs. Veilingvereeniging Driebruggen e.o. Aanvoer 1710 eieren. Prijzen: kippen eieren groot f 4.7óf 5.10, idem klein f 3.40 Hf 3.50, eendeieren f 3.30f 3.40, alles per 100 stuks; diverse koolsoorten 1011 cent per stuk; wortelen 3 K.G. a 10 cent; uien 2 K.G. a 10 cent. Water in de melk. Moercapelle. Tegen een landbouwer al hier is proces-verbaal opgemaakt wegens vervalschiüg van melk, daar de melk met 16 procent water was vermengd. Moordrecht De verbouwing van 't huis, bewoond door den rijks-veldwachter is na aanbesteding opgedragen aan de heeien C. 'J. Vermeer (timmerwerk), B. Leeuwis (metselwerk) en H. Garlier (loodgieters- werk). Cursus Zuigelingenverzorging. Ouderkerk a.d. IJssel. Uitgaande van de Vereeniging tot Wijkverpleging en ter be strijding der tJj.c.: „Het Groene Kruis" zal van 9 tot 21 November een cursus worden gegeven in zuigelingenverzorging. Tot dagelijksch opzichter bij den bouw van de nieuwe 0. L. School a.d. Kerkweg hebben B en W. benoemd den Konijnen gestolen. Nieuwerkerk a.d. IJssel. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn ten na- deeie van eenige bewoners uit deze ge meente konijnen ontvreemd, Gemeenty-aad. ri 1 De gemeenteraad vergadert 26 October, voorm. 10.30 uur. De agenda luidt: 1. Notulen. 2. Ingeko men stukken. 3. Wijziging gemeen te-be- grooting dienst 1936. 4. Vaststelling be grooting van het G.E-B. over 1937. 5. Vaststelling gemeente-begrooting dienst 1937. 6. Rondvraag. Stolwijk. ■van'VALKENBU LE DRAIS CHT VAN SMAAK-PRUS /Oct Arm gebroken. Stolwijk. Mej. K. is deze week bij haar werkzaamheden gevallen en brak haar arm. Zij heeft zicji onder behandeling van Idr. Adam gesteld. Arm afgekneld. Vreeswijk. Tijdens het op de Lek voor deze gemeente opdraaien met een sleep, kwam de staaldraad in de schroef van de motorsleepboot Leba II van kapitin Vis ser, "uit Zwartsluis, terecht. Den stuurman die bij den draad stond, is een arm nage noeg afgekneld. Dokter Buurman ver leende eerste hulp, waarna de man naar het ziekenhuis te Utrecht is overgebracht. Waddinxveen. Tot voorzitter van de vereeniging Ziekenzorg is gekozen de heer G. P. Broer. De politie heeft aangehouden P. van der L., die zich aan ontuchtige handelin gen met kinderen heeft schuldig gemaakt. In de Geref.. Kerk zal Donderdag avond half acht voor het Ned. Bijbelge nootschap optreden ds. J. H. van der Wal, predikant te, Wageningen, met als onder werp: „Dp Bijbel en de Reformatie". In de jaarvergadering van de ver. Ziekenzorg, werd de begrooting voor 1936 vastgesteld in ontvangsten en uitgaven op f 1527,50. Het aantal leden bedraagt 1013. IJsselstqin. Het te bouwen huis met schuur voor rekening van den heer A. J. van Schaik aan het Hoogland is opge dragen aan den laagsten inschrijv: heer G. Boer alhier voor f 3695. De dochter van den heer R. deelde aan haar vader mede, dat zij des avonds op den Hoogebiezendijk was lastig geval len door drie personen. De heer R. deed aangifte bij de politie, die een wakend oog I zal houden. Gevonden: Een huissleutel, een rood kindermutsje, een pet en een regenjas. Inl. bij de politie. IJsselstein. Als verdacht van overtre- J ding van het wetboek van strafrecht, heeft de officier van justitie te Utrecht, tegen H. v. d. H vroeger wonende alhier één jaar gevangenisstraf geëischt, wegens het plegen van abortus in dt VOETBAU DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAB Twee belangrijke thuiswed strijden voor „Sportclub".-— „Merwede I" en GrOenéweg I" op bezoek. Het tweede en vierde elftal spelen uit. Schoonhoven. Vier elftallen van „Sport club" komen Zondag weer binnen de krijtlijnen en als de weersomstandigheden wat mede willen werken, dan kunnen do voetballers weer vooruit. Voor hier staan een paar spannende wedstrijden op liet programma, want het eerste en, derde elf tal van „Sportclub" zijn de gastheer en van „Merwede I"" van Dordreoht en „Groene. weg I" van Zevenhuizen. Na het uitste kend werk, dat het eerste elftal den ai- ge loop en Zondag geleverd heeft in den uitwedstrijd tegen „'s-Gravendeel", belooft dit veel goeds voor den-thuiswedstrijd te gen „Mierwede I" voor de Vierde Klass« van den K.N.V-B. De Dordtenaren verlo- ren Zondag hun eersten wedstrijd en dil wil voor ons zeggen, dat „Sportclub F wel een kans maakt om de punten hier tl houden. Wij willen het hopen en laten de Blauw-Witten er voor zorgen, een beter spel te spelen als in den thuiswedstrijd te gen „I.F.G.", zoodat wij krijgen een goeden en spannenden strijd, die het aan kijken waard zal blijken te zijn. Om half drie wordt begonnen en „Sportclub" komt volledig in bet veld. De leiding berust in handen van den heer H. B. Steenbergen, van Vlaardingen. De andere spannende wedstrijd zal zijrt die van „Sportclub III" tegen „Groeneweg I". De Blauw-Witten moeten den strijd aanbidden tegen de a.s. kampioen van haar afdeeling. „Groeneweg" heeft op kcurjge wijze de leiding in de 2e klasse B van den Goudschen Voetbal Bond en gaal ongeslagen als no. 1 aan den kop. De der de elftallers weten dus, voor welke taak zij gesteld worden, maar wij zijn er van over tuigd, dat zij uitstekénd partij zullen ge ven. Om 12 \rar vangt deze wedstrijd aan. „Sportclub IF^ gaat naar Gouda. Zij speelt daar tegen „G S V. II" voor de Res. 3e klasse F K.N.V.B. Als de Blauw- Witten weer zoo goed spelen als tegen „V.O.C.", dan zien we er nog een gelijk spel van komen, maar de Gouwenaars zijn op eigen terrein steeds lastige tegenstan ders. Tenslotte bet vierde elftal. Zij speelt reeds de returnwedstrijd tegen ..Ammers- tol II". Twee weken geleden verloren de vierde elftallers op eigen terrein met 03 en als wij daar naar zien, dan geven we de jongens daar niet veel kans. Maar als het dan maar een eervolle nederlaag wordt I Ammerslol. AW I vertrekt Zondag naar Bergambacht onj te spelen tegen Bergambacht I. Omtrent de uitslag^valt niet veel te voorspellen, daar verschillen de factoren medewerken, om de uitslag onzeker te doen zijn AVV II speelt thuis tegen Schoonhoven IV, hetgeen een aardig partijtje kan worden en het derde elftal vertrekt naar Oudewater III. Deze wed strijd zal geen winstpunten opleveren voor de rood-witten. Arkel. Sportuitslagen van Zondag ASV 1—Medo 5—1; Zwijndrecht 3—ASV 3 4—1. Haastrecht. Zondag zal de bal weei moeten rollen. Van onze v. elftallen speleiv HVV I—Lekkerkerk. HVV IIOudewater I. HVV III—Ona V. Krimpen a.d. IJssel. Zondag krijgt DG. V .1 bezoek van S.V.W. uit Gorinchem. Dit is voor onze voetbalspelers een lastige tegenpartij, daar het vorige jaar in beide wedstrijden voor de competitie D.G.V. de vlag voor haar heeft moeten strijken. Meerkerk. Sportuitslag van JJondagj M.V.V. 1—Vriendenschaar 9—0. N ieuw-Lekkerland. Zaterdagmiddag speelt op het terrein alhier Excelsior I tegen Groote Lindt I van Zwijndrecht. Excelsior II speelt tegen ASD0 I te Dordrecht. Te Kinderdijk speelt Zwerver II tegen VVO IT van Rotterdam. Zwerver I gaal naar OtDS I te Rotterdam, NED. ELFTAL TEGEN NOORWEGEN. Drok vervangen. De keuze-commissie van den K.N.V.B. heeft het Nederlandsch elftal, dat Zon dag 1 November in het Olympisch Sta dion te Amsterdam tegen Noorwegen zal uitkomen, als volgt samengesteld: Doel: Halle (Go Ahead). Achter: Weber (A.G.O.V.V.) en Calden- hove (D.W.S). Midden: Paauwe (Feyenoord), Anderie- sen (Ajax) en Van Heel (Feyenoord), aan voerder. i Voor: Wels (Unitas), De Bock (Bloe- mendaal), Bakhuys (H B.S.), Smit (Haar lem) en Van Nellen (D.H.C.). Reserve: Van Male (Feyenoord). Volgens de nieuwe bepalingen van de FI.F.A. mag alleen de doelverdediger vervangen worden en wel tot vijf minu ten voor de rust In' dit verband zijn ook geen andere reserves gekozen. I Zooals men ziet is Drok vervangen dooi Sa «A ty&lm. 3 TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovansche Courant VRIJDAG 23 OCTOBER door JAN KIJKUIT. Een interessant verhaal over de verloving der prinses en een verbetering over Ameide. Ik kwam thuis van mijn dagelijksche Wandeling, die ik niet gaarne zou missen, en ik ontmoette in de gang tante Betje, die er eenigszins opgewonden uitzag. „Er zit een jonkheer hinnen," fluisterde te me in 't voorbijgaan toe. Ik maakte een diepe buiging in de rich ting van de kamerdeur en vroeg: „Komt hij om uw hand, dat u zoo op gewonden zijt?" Tante haalde haar schouders op en be proefde met te treffen door te zeggen: „Houd je fatsoen hoor, als je binnen komt en zeg geen gekke dingen, zooals je jneestal doet.'' „lk zal proheeren ze ditmaal binnen te Tegelijkertijd ging ik naar de deur om iinnen te treden, toen tante me weerhield en een beetje verlegen vroeg: „Zou je geen apder pak aandoen?" „Neen, voor geen jonkheer en voor geen baron en voor geen graaf. Alleen als de koningin komt doe ik het beste pak aan „dat ik heb." „Nou, maar hij is van 1 hof." Ik begreep dat tante bedoelde te zeggen dat zijn naam was Van 't Hof en ant woordde: „'t Kan mij niet schelen hoe hij heet, tttaar ik ga zoo naar binnen." „Hij heet niet JVan 't Hof, maar bij is Wan 't hof." „Zoo dat vind ik aardig" en meteen duwde ik de deur open en trof daar een jongeman aan, een studiemakker van Jod, die opstond, zich door Jod liet voorstellen, maar aan wien niets jonkheerlijks te zien was. 't Bleek een vlotte, plezierige gast, zonder een spoor van deftigheid of ver waandheid. Hij was niet, zooals tante verteld had van 't hof. maar hij had een vriend wiens vader tot de hofhouding behoorde en van hem had hij een verhaal gekregen dat ik hier gaarne mededeel. „Men is," verhaalde hij, „nogal ver baasd geweest dat de verloving van de prinses zoo volkomen plotseling was geko- men en daarvoor is een aardige romanti sche reden. De prinses en de prins kenden elkaar reeds eenigen tijd en waren 't blijk baar ook samen wel eens, maar het was liet zoover dat de datum der verloving al vastgesteld kon worden. De prins logeer de bij den heer Roëll, waar de prinses nogal eens kwam en waar zij dan elkaar ontmoetten. Zoo was op zekeren dag ook weer de komst der prinses aangekondigd, maar toen zij ten huize van den heer Roëll arriveerde, was de prins er niet. Juliana was teleurgesteld, maar die gemoedstoe stand werd nog erger toen zij vernam dat prins Benno naar Parijs was gegaan, ge zegd had dat hij dien dag terug zou zijn, maar nu bericht had gezonden dat hij niet komen kon, daar hij met een lichte vleesch- vergiftiging te bed lag. Deze tijding deed de prinses schrikken en hoe meer men trachtte haar gerust te stellen, hoe zenuw achtiger zij werd. Daarom werd besloten dat de heer Roëll zelf onmiddellijk naar Parijs zou gaan, ten einde zich er van te overtuigen, hoe de toestand van prins Benno was. Vertrek en terugkomst werden vastge steld en op het uur dat de heer Roëll in zijn woning zou terugkeeren, was de prin ses daar aanwezig. De auto reed voor en daaruit stapte niet alleen de heer Roëll, maar ook de prins, die nog Wel niet geheel hersteld was, doch die niet langer prinses Juliana in onrust bad willen laten. Deze onverwachte komst en het nog eenigszins lijdend uiterlijk van den prins grepen de prinses dermate aan, dat zij haar gewone zelf beheer selling verloor en ten aanschouwe van de familie Roëll, den chauffeur en eenige léden van het perso neel op den prins toesnelde, die haar in eijn armen nam en haar kuste. Dat ge beurde in den middag van den 7en Sep tember en denzelfden dag vernam de ko ningin deze impulsieve uiting van een jonge liefde, 't Was aardig, 't wasrioman- tisch, 't was aandoenlijk en wanneer een ander jong meisje zoo iets was over komen, zou men glimlachen en zich ver heugen over het bloeiend geluk. 'Maar hier was 't een prinses, êen vorstendochter, pen troonopvolgster en voor haar geiden an dere maten. De koningin aarzelde geen oogenblik en besloot nu niet langer te wachten met de bekendmaking van de ver loving en zoo kwam 't dat in den ochtend tan den 8en September het geheele land de blijde tijding vernam, zonder dat iemand er iets van. had vermoed en zon der dat er iets over was uitgelekt. „Dat vind ik een kerf vevhaal," set tan te byua aangeüaan. „ik kan me echt voor stellen dat 't precies zoo gegaan is. Ik wil u wel zeggen dat ik erg blij was, toen ik 't hoorde en we hebben kunnen zien dat 't heele land er zoo over denk.t" „Ja, dat is wel gebleken," zei de Hage naar. „Prins Benno is niet over zijn ver bazing heen kunnen komen over het gewel dige enthousiasme. Hij had zich niet kun nen voorstellen, zei hij, dat er een volk was dat zoo'n oneindige, sterke liefde toonde voor zijn vorstenhuis. Het leek on gelooflijk dat alles wat hij zag en hoorde, die tienduizenden, die maar niet konden ophouden met juichen en wuiven en die uren en uren lang op één plek bleven staan, alleen om hun aanhankelijkheid te toonen aan het Huis van Oranje. Ik ge loof niet, zei de prins, dat er nog een land is, waar zoo iets of zelfs iets van dien •aard bestaat. In andere landen is 't dik wijls meer nieuwsgierigheid of verre ver eering van koning of keizer, maar hier is 't groote hartelijke en aandoenlijke liefde. Hoe gelukkig moeten volk en vorstenhuis zyn, had hy gezegd, die zich zoo één ge voelen." „Ja," zei ik, „als Oranje zou ontvallen aan ons land, zon dat de vreeselijkste ge volgen hebben." „Laat ons daarover niet denken," weer de tante af, er is nu gelukkig geen reden meer voor." „Ik moet er nog bijvoegen," vervolgde Jod's vriend, „dat ook de koningin en de prinses buitengewoon getroffen zijn ge weest over de overstelpende bewijzen van liefde en gehechtheid, die de Nederlanders sinds 8 Sept. niet moe worden te geven. Majesteit en de prinses wisten natuurlijk heel goed, dat zij bij het volk geliefd ziju, maar niet dat die liefde zóó groot en zóó machtig is, dat zij het uiterlijk koele en flegmatieke volk tot zulke uitbarstingen kan brengen." „By sommige andere volken," merkte Jod op, „is de liefde voor het vorstenhuis een vuurwerk dat schittert en gloeit en brandt en ttonkt, maar dat gauw is uitge brand en waarvan dan alleen maar koude, zwarte resten overblijven. Bij ons echter is 't een eeuwige vlam, die rustig brandt en niet gebluscht kan worden, die wel eens krachtig oplaait, maar daarna m gioed niets verminderd is, „Jodt" besloot ik, ..nu krijg ik weer ver- trouwep in je. Je kunt ie dingen soms zoo mooi en nauwkeurig zeggen dat je een goed advocaat kunt worden." „'t Is," zei Teun, in 't minst niet verp legen door het bezoek, „niet alleen te doen mooi te praten, maar ook om te zeggen wat waar is en wat Jan onderlaatst ge schreven heeft over Termei dat was mis, dat was niet waar." „Wat bedoel je, Teun?" „Wel, je hebt geschreven dat er bij de protestvergadering in de kerk maar 50 menschen waren, maar ik kan je vertellen dat 't er wei 6 maal zooveel, wel 300 wa ren en ook in 't Vereenigingsgebouw zei je dat het bezoek matig was. Nou man, Iaat ik je dan zeggen dat 't er hardstikke vol was en dat er nog wel een man of 20 moste^i staan, die geen plaats meer kon den krijgen. Wat moeten de menschen in Termei wel van je denken als je zülke on waarheden in de krant schrijft." „Dat vind ik erg vervelend," antwoord de ik, „maar ik kan er niets tegen doen. Iemjmd uit Ameide, die ik voor geloof waardig mocht houden, heeft me dat zoo verteld. Als ik nu eerst aan een anderen AmeicUnaar had gevraagd of het waar was e'n hij had gezegd: neen, er waren veel menschen in de kerk en in het Ver eenigingsgebouw, dan wist ik immers nog niet wie de waarheid had gesproken." „Dat weet je nou dus," besloot Teun, „want ik heb 't van iemand, die op allebei de vergaderingen is geweest." schijnbaar zonder eenige samenhang: „Wij zullen Wel zwaar weer krygen. Juffrouw Caje is weer in Southampton aan boord gekomen." Wij wisten niet, wie juffrouw Caja was en nog minder wat zij rrtet de reis van onze „Tanga" te doen had. „Ach zoo...." lachte de tweede bijna verlegen en hij verklaarde dat hij natuur lijk aan zulke Onzin ook geen geloof hecht te. Overigens heette juffrouw Gaje heele- maal niet zoo, dat was pen „schertsnaam". Jaren geleden had de dikke hofmeester haar die gegeven, want de zachte niet meer jonge Engelsche, wier naam men op de passagierslijst kon lezen, kwam twee maal per jaar in Southampton- aan boord van een Hollandsch stoomschip, liet zich onmiddellijk naar haar hut brengen en kwam eerst aan dek, als de Golf van Bis- caje aan het spoken was. Het was dan ook de grap van den hof meester geweest, om uit den naam Golf ran Biscaje haar een bijnaam te maken, Juffrouw Gaje, en 't was wel eigenaardig, dat als de- oude dame aan boóhl was, dg reis tusschen Quellant en Kaap Finistère altijd bijzonder stormachtig was. De kleine Tweede had gelijk gehad, de „Tanga", die, dank zij het Belgische ijzer, goed lag, dook gedurende uren achtereen met haar neus diep in de schuimende gol ven, om deze even later weer hoog boven bet water uit te steken, zoodat de schroef evenveel onder als boven water was. Geen wonder, dat de eetzaal bijna geheel verlaten was en de stewards met acroba tische kunst de schotels binnen brachten en ons trachtten te bedienen. In de eetzaal, heel alleen aan een groo te tafel, zat juffrouw Caje. Wij herkenden haar onmiddellijk uit de beschrijving, die de kleine Tweede' ons gegeven had. Ja, JUFFROUW GAJE door ROLAND MARKUS. In Anlwerpen hadden wij ijzer geladen, in Southampton nog drie dozijn Engel sche passagiers opgenomen en toen was het passagieren in de havensteden afge- loopen en koos het schip zee. De laatste vuurtoren van de Franschp kust lichtte in de beginnende duisternis, maar het was nog goed te zien, dat hij wit en zwart gestreept was. Ja, daar staat hij, de >aatste post van dat deel van de reis, die weinig met een pleziertocht te maken heeft. De wind brandde onze sigaretten op, het was dan ook volkomen overbodig er een aan te steken en zoo wierp ook de kleine, tweede officier zijn zooeven de reddingsbooten, de rest sprong in zee en moest worden opgepikt en drijfnat naast de andeië geredde passagiers in de reddingsbooten worden opgenomen. Daa*- na werd het groote schip den grord inge boord. Men kon zich een torpedo bespa- want er was gebleken, dat op dè dek lading springstof aanwezig was Er werd dus een lange lont gemaak', u kent dat al lemaal, vlug van het schip af en wat er dan gebeurt, kunnen judie wel raden. Men was nauwelijks vijftig meter van het schip af. toen ietnand aan de railing verscheen, een jong meisje, wier haar in het maanlicht als goud glansde. Terug? De officier, die de duikboot ja daar zat zij, een vrouw, waarvan men nog duidelijk kon zien, dat zjj vroeger een schoonheid geweest moest zijn met een groote hoeveelheid goudblond haar, dat als een kroon om haar hoofd glansde. Zij had werkelijk geen ander sieraad noodig, dan dit prachtige haar. Maar aan kleine, dunne gouden ketting droeg zij iets dat op een klein medaillon geleek, doch toen zij na tafel voorbij ons liep, zagen wij neen, dat moest een vergissing zijn. Kprt voor het naar bed gaan gelukte het ons de kleine Tweede te pakken te krij gen. „Luister eens," riepen wij hem toe, „wat draagt juffrouw Caje om haar hals? Het is toch niet mogelijk, dat het een knoop is?" „Waarom zou dat niet mogelijk zijn?" vroeg hij rustig. .Jullie weten toch, dat vele dames er een eer in stellen, uniform- knoopen te verzamelen, namelijk van alle officieren, waarmede zij gedanst hebben. Wij hebben er daarom dikwjjls ook ver schillende in reserve en ik ken een Ame- rikaansche, die extra naar Japan reisde, om een knoop te bemachtigen van een Ja- pansch officier, omdat deze nog in haar verzameling ontbrak." Dat interesseerde ons niet. Natuurlijk wisten wij dat wel. Er bestaan zelfs ver- zamleaarsters, die uitsluitend kapiteins- knoopen verzamelen en voor geen middel terugschrikken om dit doel te bgreiken. Maar juffrouw Gaje was een dame en geen bakvisch. „Ik ken haar geschiedenis slechts van booren zeggen, want toen het gebeurde, was ik nog slechts leerling," zei de Twee de en hy nam onze uitnoodiging om ons de geschiedenis te vertellen, aan. „In ieder geval kunnen jullie er verzekerd van zijn, dat juffrouw Gaje aan haar gouden ket ting een gouden knoop draagt. Niemand heeft haar ooit zonder gezien, zij draagt hem nu meer dan 20 jaar. Werkelijk, zij is nu nog een mooie vrouw, in haar jeugd i« zij echter een bekende schoonheid ge weest. Toen kwam de oorlog, in den Golf van Biscaje kon het nog ongemoedelijker zijn dan nu, want verschillende onderzee booten maakten de overtocht niet aantrek kelijk. Toentertijd ging juffrouw Gaje naarj Egypte, of liever gezegd, dat was haar plan, doch op zekeren nacht werd de reis onderbroken. Toevallig lag de Golf van Biseaje zoo rustig als een tafellaken; ook dat komt voor. Plotseling kreeg de stuur man bevel om te stoppen en vlak voor de boot dook een oodeszeeër op, waardoor 1 een pamek aan boord -uitbrak. Slechts de *t commandeerde, kon ziju mannen niet in gevaar brengen. Maar hij kon zijn eigen leven wagen en dat beeft hij ook gedaan. Hij is teruggezwommen, langs de touw ladder omhoog geklommen Met de jonge vrouw in zijn armen list hij zich weer van de touwladder afzakken, terwijl er op het schip een zware explosie plaats vond, maar het geluk is mat de geliefden. Wij keken den Tweede verwonderd aaa „Met de verliefden?" „Jullie hebt goed .gehoord, met de ge liefden. De onderzeeër sleepte de reddings boot, waarin zij terecht kwamen, den hal ven nacht voort, tot aan den Spaanschen kust en gedurende dezen tijd zaten de ka pitein en juffrouw Gaje naast elkander. Zij kusten elkaar niet, zij sprakèn nauwe lijks een woord, maar zij moeten eikaar liefgehad hebben. Op het eerste gezicht. Toen de rotsen aan den kust opdoken, moest de kapitein weer naar zijn post. Hij trok een knoop van zijn uniform en leg de deze in de smalle, koele meisjeshand. Het was hel eenige, dat hij haar als pand kon geven. Hij droeg geen ring." „En....?" vroeg iemand na een lange stilte. De Tweede keek op zijn horlogo. Hij moest naar den brug, doch in de deur keerde hij zich nog eens om. „Tweemaal per jaar maakt zij de reis. In het voorjaar en in de herfst. Op den dag van haar redding en op den dag, dat men haar meldde, dat de officier omge komen was." De jonge oficier trad aan dek en wij volgden hem. Het was donker, en slechts de golven wierpen lichtend schuim ovei de railing; maar wij herkenden juffrouw Caje, die in de verte staarde en somtijds bij het breken van de lichtende schuim koppen in het wit gehuld werd als een bruid. HET BESTELLEN VAN PATRONEN. Bij het bestellen van patronen steeds opgeven het nummer, dat gedrukt staat onder de afbeelding en de verlangde maat Daar bij dezen patronendienst niet met administratie- en incassokosten wordt ge rekend, kunnen alleen patronen geleverd worden na ontvangst van het daarvoor opgegeven bedrag. Pe prijs van de patronen staat bij de afbeeldingen aangegeven. Men kan het be drag overmaken per postwissel, in postze gels of gireeren op postrekening 13763 aan db redactie van dit blad. Bestellingen van Knippatronen, welke Donderdag niet in ons bezit zijn, kunnen eerst in de volgende, week in behandeling komen. MORGENJAPON. Suocespatroon VKK 2009. Prijs 0.35. Nu de killere dagen weer in aantocht zijn, is een wollen mouseline morgenja pon wel zeer gewenscht. Het weergegeven model leent zich ook zeer goed in zwart wit voor oudere dames. Het bestaat uit een bovendeel, een shawl-kraag, die aan de rechterzijde m ruime volant overgaat en heeft gladde mouwen, waarop pl.m. 10 c-M- van den pols af een smalle vo lant wordt opgestikt. Tweebaana rok, waarvan de voorbaan een naar den zij kant toe opgestikte plooi heeft, pl.m. 30 c,M. van den zoom af uitspringende. Smafb ceintuur, die op zij gestrikt w4ordt. JM model is ook zeer geschikt voor aan slaande moeders. Pateonem m de maken Mi *6 48 50> MIDDAGJAPON. Ook voor gezette dames. Succespatroon VKK 2011, Prijs 0.35. Eenvoudig als dit model is, kleedt het toch zoo buitengewoon goed. Men kan het van stof, zijde, mouseline en ook van ef fen of bedrükt fluweel maken. Het bo vendeel heeft een shawlkraag met niet te forsche jabot van hetzelfde materiaal De mouwen hebben hooge manchetten, die of van dubbele stof genomen of van voering voorzien worden- Achter- en voorhaan zijn hetzelfde, ze hebben althans beide een middenbaan, die tot de taille en over de geheele breedte doorloopt en-kleine zij- haantjes. Smalle ceintuur met eenvoudige gesp: Patronen in de maten 444648 —50—52 NIEUWE GARNITUREN VOOR ONZE WINTERKLEEDING. Nieuwe garnituren voor onze winter- kleeding zullen gedragen worden van pas sement en bont. Het laatste is een dank bare wintergarneering en behalve echt bont zullen ook vele imitaties worden aan^ gebracht. Persianer neemt evohals zeer smalle reepjes Broitschwauer, een voorna me plaats in onder de bontsoorten, di» voor garneering in aanmerking komen. Allerlei tres ziet men in rechte of gril lig gebogen lijnen op japonnen gestikt, ter wijl ook brandebüurgs zeer veel op aan sluitende manteltjes worden genaaid. Niet minder aardig zijn de rechte rijen tres band zeer smal dat op de japonnen gestikt wordt, zooals het rechtsche plaat je te zien geeft. B.v. goudtres op een brui ne japon en een bijzumh're kleur rood op blauw. Een bundeltje tresbandjes of een kwast kan nog als garneering worde» aangebracht aan den hals. BEHANDELING VAN HET HAAR. Men kan het haar mooi en glanzend maken en tevens bevorderen, dat de on dulatie houdt, door de volgende brillan tine samen te stellen: 425 gram alcohol (95 pCt.) en 52 giam ricinus-olie mengt men goed dooreen en parfumeert ze naar eigen smaak. Men verkrijgt dan een bui tengewoon goed middel om het haar te behandelen, dat men in een goed gesloten fleseli bewaart. Amandel-olie bewijst even goede diensten, alleen heeft men het be zwaar. dat ze op den duur ranzig wordt. Men kan blond haar ook zonder water- stofsuperoxyde bjeeken, indien men het wekelijks wascht met zeepsop, waaraan op 1 liter water 1 gr. potasoli wordt toe-

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 2