over Qorpeao Clkker's Mdijsm BOELHUIS 29.75 DEKKER ZONEN Grote afslag van Rund- en Varkensvlees /a Hoofdpijn, Kiespijn. j£r£-£5 p Plaatselijk Nieuwe] Aangeboden: 1 Chevrolet Vrachtwagen 1 Chevrolet 1930 Sedan 1 Opel 1935 f Q0t- 1 Buick Sedan 1931 Garage Gerrit Hamoen Binnenland Gemengd Nieuws. Nieuws in een paar Rechtszaken DAMRUBR Boerderij Inventaris BREUKLIJDERS!! Amgr. Hout „De Koophandel" VERBLEEKT door de zon «DE PELIKAAN» Couranten (misdruk) vert steeds prima irzorgd materiaal Grote Reclame-Verkoop Bij ons wel beter maar niet duurder VRIJPAS 23 OCTOBER YS38 ders en de overheid had hier de bevoegd heid moeten hebben om in te grijpen. Spr. vraagt of den minister concrete nieuwe bezuinigingsvoorstellen zjjn voor gelegd. Wat het personeel betreft, zegt sprdat men menschen die 20 jaar in dienst waren, zonder eenige financieele nitkeering op straat heeft gezet. De MINISTER VAN WA TERSTAAT zegt, dat in de door Ged. Staten van Zeeland ingestelde commissie ook zit een vertegenwoordiger van het ministerie van waterstaat en daar zal alsnog getracht worden, tot fusie te ko men Volgens het Reglement Dienstvoorwaar- den kan de minister niets doen voor het ontslagen personeel. Deze ontslagen hou den echter geen verband met het wets ontwerp. Spr. is bereid, aan te dringen op het verstrekken van uitkeering aan de ontslagenen en wil ook bij de Provicie aandrang oefenen om hetzelfde te doen. Het wetsontwerp wordt zonder hoofde lijke stemming aangenomen. De zitting wordt verdaagd tot Donder dagmiddag 1 uur. (1) Over deze Maatschappij schreven we onlangs in een artikeltje getiteld „Vreemde dingen". Red. (Vergadering op Donderdag). DE NIEUWE PACHTWET. De voornaamste bepalingen. t De Kamer is genaderd tot de behande ling van het ontwerp: nieuwe regeling van de pacht. Enkele van de voornaamste bepalingen zijn, dat een pachtovereen komst, welke slechts voor een bepaalden tijd wordt aangegaan, slechts voor den duur van ten hoogste één jaar kan wor den aangegaan bij wijze van proef en in dien uit den aard van het gepachte, dan wel uit de bijzondere omstandigheden van het geval een korte duur van de overeen komst redelijkerwijze voortvloeit. Als bij zondere omstandigheden worden niet be schouwd beperkingen den verpachter door derden opgelegd. De rechter beslist ten ^nzien' van deze bijzondere omstandig heden. Een proefovereenkomst ten aanzien van hetzelfde goed kan slechts eenmaal Wordbn gesloten. De pachtovereenkomst wordt slechts schriftelijk aangegaan: de verpachter geeft daarvan afschrift aan den bevoegden rechter en als deze van oordeel is, dat de overeenkomst als buitensporig moet wor den «beschouwd, roept hij verpachter en pachter op voor hem te verschijnen. Stem men beide partijen met door hem noodig geoordeelde wijzigingen in, dan worden de ze in 'n procesverbaal vastgelegd, dat door beide partijen wprdt feteekend en voor haar verbindend 49» Indien partijen niet toestemmen verklaart de pachter naar om standigheden de pachtovereenkomst nietig of wijzigt hij de voorwaa'rden van de over eenkomst. Indien hiertoe aanleiding be staat, regelt hij bovendien de gevolgen voor beide partijen. Wijziging of aanvulling van een pachtovereenkomst geschiedt eveneens schriftelijk; de bovengenoemde bepalingen xijn er op van toepassing. Vermindering of vermeerdering van den pachtprijs kan gevorderd worden in de gevallen waarin de artikelen omtrent den koopprijs van het Burgerlijk Wetboek voorzien. Wanneer de pachter of verpachter klaarblijkelijk niet *ou hebben gepacht of verpacht, indien 'hij de werkelijke uitgestrektheid van het vorpachte had gekend, kan hij ook nietig verklaring der overeenkomst vorderen. Voorts zijn er bepalingen voor asdere gevallen, waarin de pachten vei mindering van den pachtprijs of ontbinding vdn de overeenkomst kan vorderen, b.v. indien ge breken van het verpachte blijken. De verpachter moot vergoeding geven voor bepaalde aangebrachte verbeteringen over de laatste 10 jaren. De verpachter moet een vermindering van den pachtprijs toestaan, wanneer gedurende een pacht- jaar of een pachtseizoen tengevolge van buitengewone omstandigheden de op brengst van het bedrijf aanmerkelijk min der is geweest, dan bij bet aangaan der overeenkomst te verwachten was. De verpachter moet ook een wijziging van de pachlvoorwaarden toestaan en motname een vermindering van den pacht prijs Vtoör de toekomst, indien zulk een wijziging, in verband met veranderde om standigheden, door de goede trouw wordt gevorderd en ook in het geval, dat de pachtprijs, ondanks den ij\er en de be kwaamheid van den pachter, dezen geen redelijk bestaan oplevert. t Voorts zijn een aantal gebruikelijke ver plichtingen van den pachter vastgesteld, bijv. omtrent onderhoud van het goed; vergoeding van aangebrachte schade., ge ringe reparaties (groote komen op reke ning van den verpachter) Verzwaring van publiekrechtelijke las ten zijn aanleiding voor verhooging van den pachtprijs. Hij moet ook een verhoogden pachtprijs toestaan als de goede trouw, in verband met gewijzigde omstandigheden dit vor dert. Een pachtovereenkomst kau niet eenzij dig worden beëindigd dan na schriftelijke opzegging. In geval van opzegging door den ver pachter kan de pachter, indien hij door de opzegging ernstig in zijn benngeiTzou worden geschaad, binnen een maand in rechte nietigverklaring van de opzegging vorderen. De rechter wijst de vordering èi, indien de pachter zijn verplichtingen met behoorlijk is nagekomen, behoudeüs in het geval, dat hij alsnog over bepaalde voor waarden volstaat. Als de yerpachter ernstig in zijn belan gen zou worden geschaad, wijst de rech ter de vordering af. Een voor den ver pachter zeer nadeelige voortduring van de overeenkomst is ook aanleiding voor ont binding van de pachtovereenkomst. Ont binding kan ook volgen bij gecontroleer de nalatigheid van een der partijen. De bespreking. De heer VAN H.OUTEN (CD.U.) meende dat het voor den pachterstand een zegen zóu zijn geweest, als dit ontwerp vroeger was ingediend. De pachter was vrijwel rechteloos. Reeds voor de crisisja ren waren t d« pachten te hoog, zoodat in 1929 de pachters geen voldoen den weerstand hadden. De Nederlandsche boer kan dikwijls minder arbeidsloon be- pijnen te verdrijven is 'n Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct.doos 45 ct. Bij Uw Drogist. dingen dan de arbeiders in de steden. Hi* had geen reserves. Het evenwicht tusschen vraag en aanbod was verbroken. Duizen den pachter zijn te gronde gegaan doordat er geen goede pachtwet bestond. Sedert de pachters zich georganiseerd hebben, zijn zij voor hun rechten kunnen opkomen. Spr. haalde voorbeelden aan van zeer be zwarende pachtovereenkomsten, welke niet minder dan misstanden zijn. Notarissen, rentmeesters en zaakwaarnemers werken voor hun opdrachtgevers in onderlinge concurrentie mede aan hooge pachtprijzen De nieuwe pachtwet moet zoo spoedig mo gelijk in werking treden. Een beroep op de ongunstige tijdsomstandigheden gaat niet op. De boeren-organisaties, die tegen de nieuwe wet ijveren, spelen gevaarlijk spel, omdat zij het verzet tegen den landbouw steun versterken. Ook na de devaluatie van den gulden blijft verlaging der op den landbouw drukkende vaste lasten (van waterschap pen enz.) noodig: zij maken in vele geval len van 40 tot 60 pCt. der uitgaven uit. De nieuwe wet bevordert de doorstrooming in het paplflerskorps. Werkelijk goede verpachters hebben van deze wet niets te vreezen. Alleen die ver pachters, die in vrije concurrentie de hoogste pacht willen bedingen, verzetten ach er tegen. JDe hger WÊITKAMP (G.H.) ver gaarde dat een nieuwe pachtwet noodig is, maar het onderhavige ontwerp wil te veel regelen. Er wordt te weinig overge laten aan het onderlinge vertrouwen en vrijwillige afspraken. Ten onrechte wordt de pacht aan de vrije concurrentie ont trokken en de pachter wordt een wettelijk te sterk beschermde persoon. Tal van ge vallen doen zich nu voor, waarin het moeilijk uit te maken is of de pachter dan wel de verpachter de economisch zwakke re is. Wat moet worden bestaan onder een „redelijk" bestaan,? Het is ondoenlijk om dit begrip vast te stellen. Hoe komen de pachtQpmmissies aan de gegevens volgens welke zij moeten vaststellen of een pacht som te hoog of te laag is? Moeten zij ook rekening houden met familieomstandighe den, de grootte van het gezin? w Spr. kon in de tegenwoordige tijdsom standigheden een recht op continuatie van de pacht niet onbillijk vinden, indien de pachter zijn verplichtingen nakomt. Het in eig enexploitatie nemen van een tijde lijk verpachte boerderij moet ten allen tij de mogelijk blijven (Wordt vervolgd). Ameide. Zondag speelt het eerste elftal van Rohda een thuiswedstrijd voor de U.P.V.B. tegen Sportvogels I uit Utrecht Aanvarw 2 uur. in nieuwen staat, type 1933, f C7C lang model üi5J«" heel best wagentje f 275.- 6-persoons Sedan 3fcü«" klein model, heel fijn 400«" Ameide Telef. 7 inschrijver. Ammerstol. Te Utrecht is hedenmor gen aaoliesteed het maken van grondwer ken cu boordvoorzieningen voor een ge deelte van het Amsterdam—Rijnkanaal. Laagste inschrijver was de heer P. v. d. Dool alhier met f 130.000. Capelle a.d. IJssel. De schaakclub „Kra- lingscheveer" speelde voor de onderlinge wedstrijden om een wisselbeker: G. M. Fa lingA. Verschuren 1—O; K. v. Wijn gaardenS. v. Cappellen 01; J. v. Adel- burgJ. P. de Lange VsH; A. Verschu renA. Ruitenbeek V«Vt; J. Hoogstra tenJ. A. Gundlach 10; W. v. Bergeik J. Anker MiV». Damman. Capelle a.d. IJssel. Groepswedstrijden van de damclub „Tot ons Genoegen" 6e ronde. Groep A: A. van BeekJ. Kapteiü 20 D. VerkaikP. Roozendaal 02, A. Heu velmanP. de Jong 20; Adr. Heuvel manJ. Hoogendijk 02; P. Roozendaal J. Kaptein 02. Groep B: D. ZwartT. van Herk 11; D. BaasA. v. d. Wal 20; D. Jongenoel F. Hoogendijk 11; G. KalkhovenP. van Holst 02; D. BaasT. v. Herk U—1. Kinderkoor. NieuwpOort. Men tracht in deze ge meente te komen lot oprichting van een kinderkoor. De eontrihutie wordt zeer lapg gesteld. JE ADRES VOOR AUTO'S en RIJWIELREPARATIEZ VERHUUR VAN AUTO'S ook voor ziekenvervoer. Te koop: Eenige JONGENSFIETSEN 1 COACH 1930 in prima staat. 6 ARAGE VAN WIJK TELEFOON 24 NIEUWPOORT Ouderkerk a.d. IJssel. De heeren M. de Kool, G. F. Goudriaan en W. van den Heuvel, slaagden te Utrecht voor het exa men Schoolraad. Jubileum. Reeuwijk. De heer J. Stravpr, opzichter van het Plassenbedrijf, herdacht het feit, dat hij vóór 25 jaar in het Plassengebied te werk werd gesteld. In verband hierme de bood de jubilaris de gemeente een ge schenk aan in de vorm van een partij heesters en hoornen voor verdere beo'an- ting van de Burgemeester Lucasselaan, welk geschenk het gemeentebestuur in dank heeft aanvaard Waddinxveen. De commissie van fcden Middenstand, die belast was met het na zien van de biljetten die waren binnen gekomen in verband met de etalagefouten heeft vastgesteld, dat de volgende perso nen de biljetten met de minste fouten heb ben ingeleverd: 1. A. G. van den Bosch met 2 fouten, P. Broer met 4 fouten en W. de Wit met 4 fouten. De prijzen waren respectievelijk een bon met een koopwaar- de van f 6, f 3 en f 2. CRISIS-BOTER MERK. De heffing op boter en de vérvoerver- gunning van bultenlandsche boter zijn voor de volgende week vastgesteld op 80 oent per K G. STEUN AAN GROOTE ZEE- VÏSSCHERIJ. Bij de regeering is een maatregel in overweging, waarbij aan de zgn. groote zeevisscherij, de treiler-visscherij, steun zal worden verleend. Naar verluidt zal het bedrag, dat aan fae groote zeevissche rij ten goede zal komen, ongeveer het dubbele zijn van hetwelk bij ministerieele beschikking van 26 Augustus aan de klei ne zeevisscherij is verleend en dat f 40.000 groot was. JVu. sfecAts HET VERGAAN VAN DE „VAN OER WJCK". Nog enkele bijzonderheden. Nog steeds is omtrent de oorzaak vap den ondergang van de „Van der Wijck" in de Javazee niets bekend. Een onderzoek door den havenmeester van Soerabaja naar de oorzaak van de ramp, is in vollen gang. Enkele geredden vertelden: Wij zijn vol lof over het moedige en krachtdadige op treden van de bemanning. We zagen de kapitein, die totdat hij van het dek ge spoeld werd, de sirene deed loeien. Verder zijn wij er van overtuigd dat velen aan Uytermerk, den vermisten marconist, die waarschijnlijk met de koptelefoon op en de seinsfeutel in de hand in de diejjj.e ver dwenen is, hun leven te danken hebben. De tweede werktuigkundige, die nog trachtte het schip te redden door water en olie in tanks over te pompen," slaagde er in tijdig de vuren te dooven, waardoor ketelontploffingen zijn voorkomen. Nu iets over wat deze ooggetuigen we ten yan het ongeluk zelf. Toen het schip begon te hellen, waar door velen reeds in zee gleden, ontstond een oorverdoovend gegil, we dra verslom- de het hulpgeroep, omdat bet meerendeel dtr drenkelingen bezig was een stoel, een tafel, een reddingsboei of iets dergelijks te bemachtigen. ll)e.prys es Verlaagd, f 0e werking, is verhoogd/ De vanouds beroemde AKKER's ABDIJSIROOP is een naiuur-genees- middel, daar de werking in hoofd zaak berust op de geneeskracht van extfacten uit reeds in oude tijden bekende „genees-kmyden". Door een nieuwe toevoeging is de werking nóg sterker, nóg doeltreffender,geworden. Een lepel AKKER's ABDIJSIROOP werkt thans 2x zoo snel als voorheenI Een ongeëvenaarde werking tegen hoest, bronchitis, kinkhoest, verwaar loosde verkoudheid, griep, influenza. De verlaagde prijzen zijn thans 1 75 cl. F 1.85 F 9.00 F 3.50 S dagen A dagen 18 dagen 84 dagen gebruik gebruik gebruik gebruik In den vroegen morgen zagen we de „Plancius", eefi ander schip van de K.P. M. nadeien Het hulpgeroep begon opnieuw, om de aandacht van de opvarenden van de „Plancius" op ons drenkelifagen te ves tigen. Een ontzettende teleurstelling en de grootste wanhoop maakten zich meeeter van de drenkelingen, toen men bespeurde, dat de bemanning van de „Plancius", die op pl.m. 100 M. afstand voorbijvoer, niets had gehoord. Tot geweldige ontzetting van alle schipbreukelingen voer het schip door in de richting van Soerabaja. Bij het reddingswerk door de vliegtui gen, welke door de miêxine van Soerabaja waren afgezonden,, speelden zich ontroe rende tooneelen af. Een zevenjarig meisje, het dochtertje van mevrouw Hartman, dat boven op een tafel ronddreef, wilde daar zelfs niet vandaan, toen de bemanning van de vliegboot haar probeerde weg te halen. Voortdurend, totdat zij gered was ten op het Soerabajasche vliegveld Morokrem- bangan was gebracht, bleef zij roepen om haar moeder. Lijst van vermisten. De hoofdwerktuigkundige, de heer A. Kraanen, die als passagier aan boord was en aanvankelijk als gevonden werdi opge geven, wordt thans nog vermist. Te Soe rabaja hebben zich nog gemeld de lading klerk Y. M. Hengst en de leerling-lading klerk J. Latuperissa. Deze konden later de kust bereiken, doch hadden dat n<et opgegeven. Behalve mevróuw Wisse, wier stoffelijk overschot reeds te Soerabaja is aangebracht, worden thans nog vermist: Het echtpaar G. P. Garli, de heer S. Raaf#, de heer H. A. Exley, de heer A. Kraanen, de baby van mevrouw Wisse, de heer J. van Egmond, de heer A. Maka- tita en gezin, de marconist M. J. Uyter merk en 20 Inlanders. Nog een slachtfofer. Het aantal slachtoffers van de ramp met het s.s. „Van der Wijck" is met één, vermeerderd, daar een der geredde pas sagiers, mevrouw Brandes, aan de ver wondingen, welke zij had opgeloopen, is overleden. ONTPLOFFING IN EEN STEENGROEVE Eon en twintig dooden. In een steengroeve in Normandië, waar men de „Gastine-kalkste^n" vindt, die ge mengd wordt met ijzererts, om het smel ten daarvan te vergemakke.ijken, heeft Donderdag een ontploffing plaats gehad. Om deze kalksteen te doen springen ge bruikte men een soort patronen, gevuld met vloeibare lucht, die op bepaalde af standen van elkaar geplaatst worden en met elkaal door een lont verbonden zijn. Tusschen het oogenblik waarop de lont wordt aangestoken en de daarop volgen de ontploffing, verloopen gewoonlijk twin tig minuten, zoodat de arbeiders a'le ge legenheid hebben zich in yeiligheid te stellen. Ditmaal echter kw^m de ontplof fing sneller dan verwacht weid, met het gevolg, dat 21 arbeiders werden gedood en 4 gewond. Onder de slachtoffers bevihdt zich ook de bedrijfsleider. Vijf lijken werden onher kenbaar verminkt uit de puinhoopen te voorschijn gehaald. Andere slachtoffers werden over een grooten afstand diep de groeve ïpgeslingerd. NEW YORK KAN ZIJN DOODEN NIET ft BEGRAVEN. Sedert 12 October j.l. zijn de begrafenis ondernemingen van New York in staking gegaan,' zulks uit protest tegen een even tuele lponsverlaging, welke de gemeen te (die de ondernemingen steunt) op de doodgravers wil toepassen. De stad kan dus zijn dooden niet begraven en daar een lijk niet langer dan drie dagen boven aarde mag blijven, heeft het ministerie van hygiëne en volksgezondheid bevel ^te- geven de lijken te balsemen, voor zoover WEERBERICHT. Naar waarneming in den morgen i 28 October. De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigen dag aan. Verwachting tot Zaterdagavond: Zwakke tot matig© Zuidelijke tot Zuid- Westelijke wjnd; nevelig tot zwaar of half bewolkt; weinig of geen regen; weinig verandering in temperatuur. Waterstand: Sohoonhoven hoog water 9 45 nur, 1.04 M. Vreeswijk hoog water 10.40 uur, 1.51 M. geulen stand 2.07 M., was 0.12 M. Maastricht 22 Oct. 4153 M. Luchttemperatuur De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw; 56 graden Fahrenheit, Vrijdag 23 October: Op 1.37, onder 10.52. Volle Maan Vrijdag 30 0» tober. zij niet worden gecremeerd. In de sta king, waaraan 1.400 doodgravers deelne men, is tot nog toe geen einde gekomen. Het gemeentebestuur blijft bij zijn voor genomen loonsverlaging en ook het per soneel is niet van zins toe te geven. Op den weg Rolder-Gieten is een ernstig auto-ongeluk gebeurd. De heer H. B. en zijn echtgenoote, uit Winschoten, moesten in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis overgebracht worden, waar de heer H. B. later is bezweken. Het ongeval is waarschijnlijk te wijten aan het springen van een voorband. Op den rijksstraatweg Oldenzaal Denekamp werd Woensdagmiddag een wielrijdster, mevr. H., die zonder teeken den weg overstak, vlak voor haar woning door een auto gegrepen. Ze werd op slag gedood. Te Hoorn heeft een auto een vee» houder, die zich per rijwiel naar huis be gaf, aangereden.' De man was op slag dood. In den Waarderpolder te Haarlem is een 62-jarige schippersvrouw, wier man met een woonschuit in de Woonschepen haven ligt, bij het van boord gaan te wa ter geraakt en verdronken. Na eenigen tijd werd het lijk opgehaald. 1400 mijnwerkers, die een mijn bij Swielochowice (Polen) bezetten, zijn over gegaan tot voedselweigering, ten eind# loonsverhooging te verkrijgen. In Zweden, heerscht sinds maanden een epidemie'van kinderverlamming, die groote ongerustheid wekt. Sinds 1 Januari 1936 zijn 2512 gevallen van deze-ziekte ge constateerd. In Tsjecho-Slowakije zijn bij een bot sing tusschen een passagierstrein en een goederentrein drit menschen omgekomen en 23 gewond. De bestuurder van de pas- sagierstrein is door benzinedampen be dwelmd en door een* onveilig sein gereden. STEUNFRAUDE TE SCHOONHOVEN. C. den B., uit Sohoonhoven heeft terechtgestaan wegens het verzwijgen van inkomsten aan het orgaan van de steun- verleening, waardoor hem in totaal f 347 te veel aan ondersteuning was uitgekeerd. Er zijn reeds vele van zulkq gevallen voor de rechtbank behandeld en bij de veroordeelingen is steeds voor oogen ge houden, dat de straffen een preventieve werking moesten hebben. Het interesseer de den politierechter blijkbaar of daar van iets te bemerken valt, doch de inlich tingen, die hem verstrekt werden wezen er op, dat met dit misdrijf nog steeds wordt voortgegaan..Menschen op wier le venswandel overigens niets i« in te bren gen, schijnen het niet zoo erg te vinden, als zij door het verzwijgen van gezinsin komsten maer steun kunnen krijgen,* dan waartoe zij" gerechtigd zijn en zij schij nen er zelfs niet voor terug te deinzen daarvoor valschheid in geschrifte te ple gen. Het 0 M. heeft een onvoorw \ardelijke gevangenisstraf van 8 dagen geëischl en de politierechter heeft conform dezen eiech een wroordeeling uitgesproken, i VRIJDAG 23 OCTOBER 1936 Boerenstand en devaluatie. Brandwijk. Maandagavond hoopt, blij kens een advertentie in dit nummer, de heer Ghr. van den Heuvel, 2e voorzitter van den Ghr. Boeren- en Tuindersbond, in café „Boerenklaas" te spreken over de de valuatie en haar gevolgen voor den boe renstand. De vergadering is vrij toegan kelijk. Laagste inschrijver. Giessendam. Donderdag heeft de rijks waterstaat het onderhoud van de werken van het Merwedekanaal in Zuid-Holland, met zijtak lapgs de Linge tot io de Merwe-f de aanbesteed voor de jaren 1937 en 1938. Laagste inschrijver B. M. van Noordenne alhier voor f 23,950 Hardinxveid. De rijkswaterstaat heeft Donderdag aanbesteed het verbeteren van den rijksweg Rotterdam—-Barendrecht Numansdorp, onder de gemeenten Baren drecht en Heinenoord. Laagste inschrijver was de heer P. C. Langeveld alhier voor f 35.434. Hardinxveid, Wegens werkzaamheden, welke in de^T watertoren zullen geschie den, zal de watertoevoer uit den toren af gesloten worden gedurende den naolit van 27 op 28 October, vanaf 10.30 tot 5 uur. Op zoek naar werk. Nieuwland. B. en W. hebben den heer Jj. G. van Meever, wethouder, aangewezen om zitting te hebben in het district van Meerkerk, omvattende elf gemeenten in den omtrek om werkobjecten te zoeken, zoowel bij gemeenten en polders als par ticulieren, om ze in werkverschaffing te laten uitvoeren. Aan deze commissie van elf burgemees ters en wethouders zal uit elk der betrok ken gemeenten een werkgever of werkne mer worden toegevoegd. Scholluinen. Als bestuursleden-collectan ten van de afdeeling van „De Macht van het Kleine" van de stichtingen voor lijders aan vallende ziekte te Heemstede, treden thans op de dames J. de Hoop, A. de Groot en A. Rietveld. Aan contributie heeft de afdeeling f 23,50 afgedragen. Het Groene Kruis jubileert. Schelluinen. Op 25 Oct. bestaat de af deeling van Het Groene Kruis voor de gemeenten Sche'luinen, Giessen-Nieuwkerk en Peursum dertig jaar. In verband met dit jubileum zal de tegenwoordige afdee- lingsvoorzitter, de heer A. van Langerak, de geschiedenis der afdeeling bestudeeren en in de eerstvolgende ledenvei gadering een historisch overzicht geven. In de plaats van den heer W. Versluis alhier, die bedankt heeft, is tot bestuurslid van de afdeeling gekozen de heer E. de Kuyper. B. SPRINGER 17—3 L. VAESSEN. De oud-wereldkampioen won op 13 de zer de laatste der 10 partijen van zijn match tegen den Belgischen kampioen, dien hij overtuigend versloeg. Schrijver dezes woonde de 2e partij te Pernis, de 3e te Rotterdam, de 7e te Den Haag, de 9e te Leiden en de 10e, benevens de hul diging te Den Haag bij en behalve lof aan dhr. Springer voor diens spel, komt lof toe aan dhr. Vaesscn voor de cor recte en sportieve wijze, waarop deze sympathieke dammer zijn verlies draagt. De 9e partij te Leiden werd geopend met 1. 32—28, 18—22; 2. 37—32, 12—18; 3. 3227, 19—23. Vaeasen speelde met wit en Springer met zwart. Voor beginnende spelers is het leer zaam, erop te wijzen, dat 2024? hier fout zou zijn geweest, welken zet men van een geroutineerden speler als den heer Springer is, natuurlijk niet behoeft te ver wachten. Wit forceert nu schijfwinst volgens een openingsstudie van mr. R. C. Keiler, Am sterdam, kampioen van Nederland. Zwart 1 2 3 BELGIE, LOCARNO EN DE VOLKENBOND. Wit speelt 3430. Op 1420 volgt nu 30—25 (17—21a) 25:12 (21:23) 38—32 (7:18) 3328 (22:33) 39:30 en wint. a) (10—14) 41—37 (4—10b) 38—32 (712c) 4338 (17d) 4943 en zwart verliest de schijf. Op (2429 of?) 33:24 kan 19:30 niet wegens 25:34; 20:29 niet wegens 2823 en op (22:33) volgt 39:28 (20:29) 28—23 (19:28) 32:34 b) (24—29) 33:24. Op 19:30 volgt 25:34: op (20:29) volgt 28—23 (19:28) 39—33 (28:39) 43:21 en op (22:33) volgt 39:28 ""1:39) 28—22 (17:28) 27—21 (16:27) 31:24 (19:30) 25:34. e) (24—^29) gaat nog steéds niet we gens 33:24 (22:33 of?) 89:28 (19:30 of?) 25:34. d) 2429 geeft weder schijfverlies: e e. Aan de lezers laten wij thans over, te onderzoeken, hoe wit in den diagram stand schijf winst behaalt op 712 van zwart. (Wordt vervolgd). Cia met meer oni mee Jawel, maar ik met longer aan t handje België heeft plots geen lust meer In al dat geredeneer. Want de kracht der feiten blijkt toch In de politiek steeds meer. Trots Locarno en Genève Gaan de grooten kalm hun gang En het lot der kleine naties Is voor hen niet van belang. België zegt: beste vrienden, Misschien stel ik U teleur. Maar ik zorg toch eigenhandig Voor een grendel op de deur; Deze handeling ligt misschien Niet geheel in Uwe lijn» Maar de vrede in Europa Kan er toch gebaat mee zijn. Abessynië werd veroverd Alsof er geen recht bestond, En ook België vertrouwt niet Op den „sterken" Volkenbond, 't Eeuwig twisten van haar buren Verontrust haar al te zeer: België wordt in de toekomst Toch maar liefst geen slagveld te Meerkerk. (Wegens opheffing bedrijf) NOTARIS G. E. KRAAIJ te Meerkerk, zal op Woensdag 28 October 1936, des voormiddags 10 uur aan den Kanaaldijk D 57 nabij de Scheep- jesbrug te Meerkerk om contant geld publiek werkoopeni Den geheelen alei 8 stuks HOORNVEE waaronder 1 pinkvaars en 2 kalve ren met schets, een bruin Merrie- paard, 1 brik met hekken, 2 Boe renwagens, Hooischudder, Hooi- hark, kruiwagen, Tilburytuig en wagentuigen, lantaarns, alle Bouw en Melkgereedschapoen, Kaaspers, Wringtobben, Staer, Karn, Pekel- bak, Kuipen, Melkbussen, ketels, emmers, voorts hekken, palen, dam- leggers, takel met haak en touwen en hetgeen verder zal worden ▼oorgebracht Te bezichtigen des morgens voor den verkoop van 8 tot 10 uur. Geen gelegenheid tot stalling. Dit is C. H. SOHOLTE, die na 22 jaar breuk lijder te zijn geweest, zichzelve en duizenden anderen van de be zwaren verbonden aan breuklijden bevrijdde door zijn uitvinding van het PS TENT-LUCH T- APPARAAT Duizenden dankbetuigingen. Vraagt het kosteloos geïllustreerde boek met afbeeldingen en prijzen. O. H. SCHOLTE AERT v. NESSTRAAT 105, R'dam. Waarschuwing. Laat U niets anders opdringen, want even goed of beter bestaat er niet. Groote partij Amgr. Planken van 2—5 c.M. dik, Palen, Latten, enz. zeer geschikt voor Brugdekken, Beschoeingen, Hekkens, Stalplanken enz. - Prima ijzeren Koestaken lang 2 M., diam. 45 m.M en 55 m.M. Scheepsslooperij Nieuw-Lekkerland en daarom kunt u die mantel of overjas niet meer dragen Wanneer u hem door TE GOUDA laat verven in een der mode kleuren, hebt u er weer een schat yan een mantel of over jas aan. Verven en stoomen bij „De Pelikaan" is zeer voord eel ig. Let op het juiste adres! „De Pelikaan" - Gouda, Fluweelensingel 20-21 Overal agentschappen 11 Een dubbele geruststelling I Vrouw an kind beschermd ale de verzorger te vroeg mocht heengaan óf een flinke som gelds voor vadert en moeders oude dag ziedaar wat U tegen een kleine jaarlijke% prefn-ie bij de Centrale klaarspeelt. Enale U democra tisch denkt, hebt U nóg een reden om Uw verze kering bi] de Centrale af te sluiten, want De Cen trale steunt financieel de moderne arbeidersbewe ging en vele sociale arbeid. Arbeiders-Verzekering Rijnstraat 28 - Den Haag Hoofdprijs I millioen fres. voorts duizenden uitlotingen w.o. van lit millioen, 200.000, 100.000 fres. enz. enz. moeten vallen in de a.s. groote Fransche trekking op 3 November a.s.Mi deelname per geheel lot slechts f 3.Haast U! nog enkele stuks verkrijgbaar bij C.LAFEBER Stoofsteeg 8 10, «OU DA Hives 25 SchotDhaven Direct uit onze fabriek een late klas GARANT RIJWIEL voor geheel compleet met terugtraprem; groote celluloid jasbeschermer, pr. 6 volt lamp, spatlap, buisdrager met standaard, eerste klas Engelbert ban den, Perryketting, kettingkast, enz. Hetzelfde rijwiel in eenvoudige uit voering f 22.50, volledige garantie. Levering franco-rembours. Vrij zicht Ons reclame rijwiel geheel compleet I 17.75. Vraagt gratis prijscourant. Riiwielfabrlek „GARANT" Wagoningon „Op 21 Maart J.I. was het 47 jaar geleden dat Vt als jongen in het rijwielvak kwam. Van een vrijloop-wiel hadden wij nog nooit gehoord, totdat plotseling twee volmaakte vrijwielnaven hun glorieuze énlree maakten, n.l. de Torpedo-naaf en deDe laatste is sedert tang ter ziele. Sedert dien heb ik altijd lol mijn volle tevredenheid Torpedo-naven gebruikt en ze in mijn bedrijf, gevestigd 3 April 1903, dus reeds 33 jaar, steeds toe gepast. Veel andere merken heb ik sedert dien zien komen en gaan, doch heb mij bij Torpedo altijd het beste bevonden, rede waarom ik m nog jaren jils de hoop toe ie passen". 0 beste" Dit ls één oordeel alt velen! Voor belangstellenden liggen deze Keizersgracht 316 ter inzage. Oud en Jong zijn het eens: Torpedo is veUig en snel. Mocht eens vervanging van een onderdeel noodig blijken, aisch dan, dat origlneele deelen genomen worden. Deze zijn gestempeld FécS HET IDEAAL' VOOR DEN W1EIIUDEE STAMOUD FIRMA VEST 35- GOUDA TELEFOON 2386 M'n Sainlichtja warkt prachtig 11 23 nat per advertentie v»n 6 regels (bij vooruitbetaling). Bike regel meet 5 cent. Uitsluitend worden opgenomen edvertentlén met dienstaanbiedingen vrug en «enbod v»„ 2e hands goederen (i(nlet tan handeldnivenden), gevonden en verloren zeken en om- regels tegen f 1— per plaatsing. Biedt zich aan: EEN JONGEN. oud 22 jaar, aLs melkknecht en veeveraorger. Prima melker. Brieven aan J. BLEIJENBERfi te Oudewater. Er biedt zich aan: EEN BAKKERSKNECHT als Halfwas. Liefst in een gemengd bedrijf. Brieven, onder No. 370, aan het Bureau van dit Blad. Biedt zkh aan: EEN BOERENKNECHTJE, ond 14 jaar. voor direct of later; goed kunnende melk. Brieven, on der No. 400, aan 't Bur. v. d. Blad. Er biedt zich aan voor diroct: EEN BOERENARBEIDER, goed kunnende melken en met alle boerenwerk bekend. Huis en Tuin moeten beschikbaar zijn. Br. aan G. A. DE GROOT, Agent Schoonh. Courant, A 257 Sliedreohf Er biodt zich aan: EEN BURGER. OF BOEREN- DIENSTBODE, kunnende melken. Adres: Agent van dit Blad te Ouderk. ad. IJssel Net Meieje zoekt werk als HULP IN HUISHOUDING of anderszins; bekend mety verple ging. Brieven, onder No. 360. aan het Bureau van dit Blad. To koop: Zoo goed als nieuwe AM. GRENEN SCHOUW. A. L. VAN LOON, Kerkstraat 4$ Groot-A miners. Te koop: EEN DAMESFIETS, tegen elk aannemelijk bod. JOH. NOBEL Schuagt 118» I^kkerkerk. HALT! LEES DIT S.V.P. Ondergcteekendë beveelt zich beleefd aan voor het scheren van paarden en koelen J. KRUISWIJK - Hoenkoop, nabij Oudewater Te koop: EEN PHILIPS RADIO met Philips Luidspreker, prijs ƒ38, speelt schitterend, tevens 'n prach tige HUISTAFEL ƒ2.50. Adres: I. KORSWAGE, G 449^ Slied recht Te koop: EEN EIKEN HUISORGEL, merk „Liebig", prijs 96.-, in goe den staat. Adres: I. KORSWAGE^ G 449, Sliedreoht. Te koop: EEN VLEESCHSNIJMACHINE (Van Berkel); zoo goed als niéuw; spotprijs. Brieven, onder No. JAKk aan het Bureau van dit Blad. RUNDVLEES Runderlappen per pond 35 cent 3 pond voor I guldenl Mooie Runderlappen., per pond 40 cent 3 pond voor 1.10 Ribstuk.)per pond 45 cent VARKENSVLEES Karbonadevanaf 30 cent per pond Magere Varkenslappen 35 cent per pond Pracht lappen 40 cent per pond Varkensrollade 40 cent per pond 3 pond Varkensrollade 1,16. Verder Filé, Lende, Fricandeau, Biefstuk, Haas, Rolpens en Kalfsvlees voor de allerlaagste prijzen, door elkaar 25 cent per pond. Uitgebreide keuze Fjjne Vleeswaren Aanbevelend, A. VELDKAMP, K. BrOêOtndial 9, TbL 21&3, lc akgerij «onaf de Marlet, Goud« LAMSVLEES Lamsvlees met been 22 cent per pond Lamscarbonade25 een'.'per pond Lamslappen30 cent per pond Lamsbout35 cent per pond Rund- èn Varkensgehaki

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 4