Plaatselijk Nieuws] Kantongerecht Goede Gemeenteraden j Stolwijk. Loop der bevolking Gemengd Nieuws. Rechtszaken VRIJDAG 23 OCTOBER 1936 REUN IE-BIOS COOP. OveV gebrec aan afwteseline in de programma's der Rnunie-Bioecoop be hoeft dh»ü niet te klagen. Iedere weck beeft het weer andere, aantrekkelijke rolprenten. Thans draait van Vrijdag: tot en met Maandag een oomedie, getiteld ..Kruier, koning, kruier" met Weiaz Gerdl in de hoofdrol. Den» film is een waar lachsuo- eee en eea oewerking van Bart Kreeft's tooneelepel „No. 17". De tweede hoofdfilm is er weer een uit bet Wilde "Weeten. Dick Foran is „De langende cowboy" en tevens in het bezit van „ijzeren knuisten". Waartoe de» ge lukkige combinatie leiden kan in een land, waar volgens het witte doek revol vers en paarden de grootste behoeften van de mannelijke (en ook vrouwelijke) bewo ners zijn, zal deze film voor de zooveelste maal nog een duidelijk maken. E©n ernstige, leerzame film wordt inde Zondagmorgen voorstelling vertoond. „Menschen, die spoorloos verdwijnen" ia een droeve Mik in de ongerechtigheden' der beschaafde wereld en een veeg teek en des tijds. Wij herinneren nog aan de matinee van Woensdag. Men zie verder de adver tentie. Gouderak. Door den N.-W. wind is de waterstand in den IJssel zoo hoog, dat het water bij vele builendijkbewoners in hun woningen is gekomen. Krimpen a.d. IJssel. De onderaf deeling van de „Macht van het Kleine" heeft een bedrag van f 38.25 aan het hoofdbestuur afgedragen. Vrijdag 16 October heeft het tweede tiental der seha&kvereeniging Krimpen aan den IJssel een wedstrijd gespeeld te gen de Arend III uit Rotterdam. De uitslag luidt als volgt: Krimpen a.d. Us. II Arend III. W. JumeletB. J. Mierer 1—0 T. v. d. Heidende Bruin 01 A. C. Slappende!J. Swaab V»th W. RodenburgG H. Roeinga V»V» W. Koolmees—N. Bal 1—0 A. de BruinA. Mug 01 J. DijkgraafA. Heemskerk 10 A. C. KladierE. de Visser 01 M RoMooeN. A. Tyul V«— J Slappende!A. H. Wolf 1—0 rechts te zwenken, mei het gevolg, dat de wielrijder werd aangereden Verdediger vroeg vrijspraak. Over acht dagen zal ^de kantonrechter uitspraak doen Stand.. 61/»4V* H uiszlach tinoen. Lanoeruiotwsids. Nu de tijd weer na dert voor de verschillende huiaslachtin- gen, zullen sommigen meenen, dat. nu de heffingen op varkens zijn opgeheven, zij zonder eenige formaliteit te vervullen, tot slachting kunnen overgaan. Dit is niet zoo Artikel 6a der Vleeschkeuringswet schrijft voor. dat zjj daarvan minstens 4 dagen te voren ter bevoegder plaatse aangifte moeten dom. Deze aangifte moet voor de- Ze gemeente geschieden bij den gemeente ontvanger H. J. de Hoog, Kerkweg 101a. Lekksrkerk. De Zondagsschool „Geloof, Hoop en Liefde" hield haar jaarvergade ring. De voorziter, Ds. IJ. van Dijk, open de. waarna de secretaris de heer G. Blijk, het jaarverslag uitbracht, dat werd goed gekeurd, evenals de rekening en verant woording van den penningmeester, don beer L, A. van de Velden. De aftredende commissarissen J. M. van Zwienen Dx. en J. Stoppelenburg, werden herkozen. Na dat de plannen voor het &jb. Kerstfeest waren behandeld, sloot de voorzitter de vergadering. De uitslag van de groenten vei ling iz als volgt: zure appelen 1012 cent, kleiperen 1314 cent. bergamotten le srt. 18—14 cent, 2o soort 910 cent, pons peren extra 123<?>13 oent. zoete kroon- appelen 13—14 cent, andijvie 55—70 ot., per 100 bos, peen 3 cent per bos. kroten IX2 cent er bos, bloemkool le soort 11 —13 cent, 2e soort 66 cent, knollen f2.803 por 100; sla I 1 per 100, spi nazie 910 et, waschpoen f 1.802 per 100 kg., winterpeen f 2.35—3 per 100 kg. Gevonden: een zilveren armband,, Te bevragen bij den rijksveldwachter. (Zitting van Woensdag.) Emi aanrijding te Gouda. F. H. te Gouda stond terecht wegens bet veroorzaken van een aanrijding. Ilem was ten laste gelegd, dat hij met zijn aulo een vrachtauto had ingehaald, daarbij ech ter niet lettende op een van den tegenover- gestolden kant komenden wielrijder, dien hij aanreed. De ambtenaar vorderde f 15 boete subs, t dagen hechtenis. De verdediger wees er op, dat de chauf- letir va* de vraohtauto niet gereageerd heeft op 'de herhaalde malen door ver dachte gegeven signalen. De weg was breed genoeg om elkander te passeren en aies zou zonder ongelukken verloopen zijn, •la de chauffeur Van de vrachtauto niet sneller was gaan rijden, zoodra hij de auto naast zw*i zag. Daardoor was het verdoekte onmcgeljjk om direct naar Overwerk zonder vergunning te Gouda. J. J. W. te Gouda werd geverbaliseerd, omdat m zyn bakkerij personeel overwerk te, zonder dat hy daarvoor vergunning had. Verdachte gaf het feit toe. Zyn raadsman wees er op, dal verdachte geen eigenaar meer van het bedrijf is. Sedert 11 Augustus j.l. heeft hij de zaak aan zyn beide zoons oveigedrageu. Verdachte heeft dus geen direct belang bij deze overtreding Weliswaar was hij op het moment van de overtreding wel aansprakelijk, maar voor de toekomst is dat uitgesloten Spr. vrueg een kleine geldboete. Het O.M. eischte f 10 sube. 2 dagen. Het vonnis luidde i 5 subs. 1 dag hech tenis. Ds zoon staal terecht Anders was het gesteld met den zoon van der» vorigea verdachte. Deze, W. A. W. te Gouda, die nu met zijn broer het be drijf van zyn vader leidt, heeft inmiddels al verschillende veroordeelmgen achter den rug in verband met overtredingen der Arbeidswet. Op 26 Juni 1936 heeft hij als toezicht houder aan het personeel opdracht gege ven tot overwerk, hoewel hij geen vergun ning bezat. De politie kreeg er lucht van en W. ging op de bon. Als getuige werd gehoord de knecht van verdachte, K. J. Z. te Gouda, die beaamde dat hij op genoemden dag een kwartier heeft overgewerkt. Hij had dit echter ge daan om werk, waaraan hij bezig was, af te maken. Andere verklaringen werden echter af gelegd door de beide andere getuigen,- A. J. U. en L. v. d. H. ie Gouda, die tot voor korten tijd bij verdachte in dienst waren. Hun dagtaak was om half zes beëindigd, maar het was nooit voor half acht, soms zelfs wel later, voor zij klaar waren. De baas gaf hen dan telkena weer nieuw werk op, waardoor het steeds later werd. De laatste getuige beeft uitgerekend, dat hij per week njet minder dan twee dag^n te veel werkte! Het O. M. noemde W. een verstokt re cidivist, die de Arbeidswet hij herhaling overtreedt en eischte 4 x f 30 subs. 4x6 dagen hechtenis en 1 x f 40 subs. 1x8 dagen hechtenis. In totaal dus f 160. Verdachie's raadsman kon niet uitma ken in welke kwaliteit verdachte hier is gedagvaard. Op formeele gronden vroeg spr. daarom niet-ontvankelijkverklaring. Spr.'s cliënt is inderdaad verschillende malen veroordeeld. Maar in het oog dient te worden gevat, dat verdachte een groot personeel heeft en het lastig is de jongens geregeld aan het werk te houden. Het werk is aangepast aan den arbeidstijd van het personeel, maar daar wordt door de jongens wel eens de hand mee gelicht, met het gevolg, dat 's avonds het werk niet altijd op tijd klaar is. Spr. heeft zijn cliënt aangeraden, maatregelen te treffen om in het vervolg overtredingen te voor komen. De verdediger vroeg niet-ontvankelijk verklaring subs .een clemente straf. De kantonrechter deed in één zaak uit spraak, verdachte veroordeelende tot vier geldboeten van f 15 subs. 4x2 dagen hechtenis. In de andere zaak zal hij over acht dagen schriftelijk vonnis wijzen. (Zie vervplg pag. 1 van het tweede Mad). Esn onvrijwillig bad. A. J. B. uil Gouda trof het niet erg! Toen hij van Waddinxveen naar Gouda fietste, ontmoette hij P. K. uit Reeuwijk met zijn paard en wagen. Juist op de plaats waar de weg erg smal is, schrok het paard en slingerde de wagen naar links, d.w.z naar den Wielrijder. Die trachtte zich aan den wagen vast te grij pen, maar spoedig lag hij met fiets en al in de wetering Met een. nat pak en f 2.25 schade kwam hij er af. De ambtenaar van het O.M. eischte f 15 subs. 3 dagen hechtenis. De kantonrechter gaf K. vijf gulden boete subs. 2 dagen en toewijzing der vordering ad f 2.25. E«n tarwe-historie te Reeuwijk. In April van dit jaar heeft L M. T. te Reeuwijk dertig zakken uitschoonsel tar- "we, tezamen 70 k.g. wegende, naar den molenaar T. te Waddinxveen doen vervoe ren, zonder daarvan de Akkerbouw-cen- trale in kennis te stellen en van deze transactie in de registers aanteckening te maken Het feit werd door verdachte toe gegeven. Nadat de ambtenaar der Landbouw crisis-wet, getuige P A. V., had verklaard dat dfr tarwe van mooie kwaliteit was, ver klaarde de molenaar T te Waddinxveen, dat hij de tarwe voos kippenvoer had ge kocht. Bij controle van voornoemden ambte- naak bleek er op een goeden dag twee ton tarwe te weinig in de opslagplaats te zijn, die bij nadër onderzook in een na bijgelegen schuur was geborgen. Later werd deze tarwe heelemaai vermist. Het O.M voederde f 50 subs 10 dagen hechtenis en verbeurdverklaring der tar- De verdediger wees er op, dat de tarwe gemakkelijk gedenatureerd bad kunnen worden, doch dat verdachte daaraan niet heeft gedacht. De tarwe was niet van pri ma kwaliteit, hetgeen verdediger aantoon de met een monster van de betreffende tarwe. Verdachte had ze dus onmogelijk voor goede soort kunnen verkoopen. Was ze gedenatureerd, dan was er verder niets gebeurd. Het gepleegde feit is niet zoo erg, al is zijn cliënt oqk strafbaar. Spr. vroeg een kleine boete en vergoeding van de tarwe, die in beslag werd genomen en verkocht. Over een week zal de kantonrechte* uit spraak doen. Een doordrinver te Gouda. J. M. L., te Gouda woonachtig, bestuur de een paard en wagen en wilde tuuschen een stilstaande broodkar en een luxe auto doorrijden. Er was ruimte genoeg, maar verdachte hield niet genoeg rechts. Het ge volg was, dat de broodkar werd bescha digd. Verdachte verweerde zich, door to zeg gen, dat hij wel zooveel mogelijk ugoh'.s reed, maar een fietser voor hem ru»4 die links hield. Dit werd echter door getuige W. ten B, te Rotterdam tegengesproken, die verklaard# dat verdachte gemakkelijk had kunnen passeeran. De eisch van het 0. M. was f 16 subs. 3 dagen. Het vonnis: f 4 subs. 2 dagen hechtenis. Geen voorrang verteeud In Gowda. De 16-jarige A. v. <L B. te Gouda kwam een brug oprijden, toen van den anderen kant een vrachtauto naderde. Het verkeer gaat daafr aan een zijde voor, omdat de brug vrij smal is. De chauffeur van den vraohtauto J. M. van D. te Gouderak had er enmoeten wachten, zooals op een bord staat aangegeven. Verdachte stoorde zich daar met aan en meende dat hij den wiel rijder wel zou kunnen passeeren. Midden op den brug echter raakte de jongen be klemd tusschen zijn wagen en de leuning van de brug, waardoor de fiets werd be schadigd. Van D. kreeg f 6 boete subs. I dagen hechtenis. De eisch was f K) sobs. 2 d. Gemoedsbezwaren togen aan gifte van sen koe. Vervolgens verscheen de bejaarde J. van H. uit Hekendorp. De opsporingsambte naar heeft in een schuur naast zijn wo ning een koe aangetroffen, maar Van H. is niet als rundvee-handelaar aangesloten bij de crisis-organisatie. Op de vraag van den kantonrechter ven- telde de man, dat hjj tot de Gereformeer de Gemeente behoort en daarom prinqipi- eele gemoedsbezwaren heeft tegen een ver bintenis met de crisis-organisatie. Alle dingen zoo verklaarde hij heb ik van den Heere ontvangen en daarom mag ik geen steun ontvangen. Dit deed den kantonrechter opmerken, dat het hier het naleven van een maatre gel der overheid gold, waarop verdachte als zijn moening te kennen gaf, dat bij dan hierin de overheid ongehoorzaam moest zijnl De ambtenaar zei, dat het alleen den minister is, om vrijstelling te verlee- nen. Als men die niet krijgt of niet wenscht aan te «luiten bij de crisis-orga nisatie, dan is het verboden een koe te hebben. Verdachte had zich van de koe moeten ontdoen, tenzij hij zich aansloot Daar het hier een, principeele houding betrof, eischte spr. de minimum-boete van 50 cent subs. 1 dag hechtenis en verbeurd verklaring van de in beslag genomen koe. De verdediger merkte op, dat in het cri sis-rundvee-besluit 1934-1 staat, dat men een koe niet'mag bezitten zonder aanslui ting hijgde betreffende crisis-organisatie. Maar het slot-artikel zegt duidelijk dat dit alleen geldt voor de periode 4 Mei 1934 tot 1 Januari 1936. Dit geval valt dus buiten deze wet, op grond waar van hij vrijspraak of niet-ont vankelijkverklaring vroeg, En als verdach te veroordeeld moet worden, dan zou hij graag Zien, dat zyn cliënt de koe terug kreeg. Mocht de koe reeds zijn geslacht wat spr veronderstelde dan vraagt hij vergoeding van de verkoopsom subs, de ge leden sehade. Dezen man kan niet worden ten laste gelegd, dat hij opzettelijk de wet heeft overtreden kantonrechter hield voor een nader 'zoek de zaak onbepaalden tijd aan. Lastigs hond te Boskoop. M. van W. te Boskoop die niet ver schenen was heeft een hond. Daar het dier vroeger wel eens menschen lastig viel/* werd de eigenaar verboden den hond los te laten loopen. Het beest jnoest op het erf Mij ven en vast liggen. Zoo geschiedde, maar •inds 1929 toen genoemd verbod werd uitgevaardigd werd de hond zóó kalm, dat Van W. meende hem zonder bezwaar wel weer los te kunnen laten. Zoo lag hij dan dezen zomer heerlijk in de zon te droomea, maar zijn rust plaats was wel wat erg ongelegen, n.l. midden op den weg. Dat zou het dier noodlottig worden. Een motorrijder, G. M. van S. uit Boskoop, kwam met zijn vrouw op de dno a&ntuffen, doch had blijkbaar zoo'n groot* vaart dat hij zooals hij p«JI aan de politie bekend# r— de hond niet van een varken kon onderscheiden. Dit deed den kantonrechter opmerken, dat hy er daarom nog uiet overheen be hoefde te rijden! De ambtenaar eischte f 10 subs. 2 d. De verdediger wees er op, dat het ver bod in 1929 werd uitgevaardigd en sedert dien tijd de hond een waakhond was ge worden, wat om. blijkt uit het feit, dat de hondenbelasting met 1/3 werd terug gebracht. De hond liep later weer op den weg en de belasting werd even spoedig weer voor de volle 100 procent geheven Daarmede was door B. en W. te kennen gegeven, dat het verbod was opgeheven. Op grond daarvan vroeg spr vrijspraak. De kantonrechter hield de zaak aan. op Maandag 5 Oct. Raadsvergadering Aanwezig alle leden. Voorzitter burge meester baron v.Hemert tot Dingshof. Na opening leest de secretaris de no tulen, welke worden goedgekeurd- Ingekomen zijn berichten van goed keuring door Ged. Staten van eenige raadsbesluiten. Van den minister van binnenl. zaken is een schrijven ontvangen houdende de mededeeling, dat ai. gebruik gemaakt kan worden ma art. 145a van de gemeente wet om de gemeente Bergambacht te dwingen toe te treden tot den schoolart- sendienst „Lek en IJssel", indien de be trokken gemeenten daartoe den wensch te kennen geven. Weth. VERDOOLD vraagt zich af of Bergambacht nu niet zal zeggen dat ze den eigen scboolartsendienst, die daar nu f unction neert, geheel zal opheffen. De beer KOOL betwijfelt of het wen- schelijk is, dat bij den dieast „Lek en IJssel" nog een gemeente gevoegd wordt. Het onderzoek, dat thans plaats heeft ia reeds oppervlakkig, omdat er te veel kin deren zijn. De VOORZITTER zegt, d* dót hier niet in bespreking is. Het voorstel van B. en W. wordt nu st. aangenomen. r Ter tafel komt een Voorstel van B. en W. om aan de winkeliers van 10 t.m. 24 October a.s. ontheffing te verleenen van de bepalingen van de Winkelsluitingswet. Het wordt aangenomen. Aangenomen wordt een voorstel van B. en W. om gelden beschikbaar te stel len voor een rioleering bij de kerk. Als voren om aan de oommissie van toezioht op het Lager Onderwijs, ingaan de 1 Januari 1937 eervol ontslag te ver leenen.. Deze commissie is bij de wet niet meer vereischt en ter bezuiniging wordt ze opgeheven. Een voorstel om ingaande 1 Jan. 1937 het presentiegeld van de leden der com missie tot wering van schoolverzuim te bepalen op f 20.— en de jaarwedde van den secretaris der commissie op f 15.—, wordt aangenomen. B en W. bieden de begrooting 1937 aan. Om tot een sluitend bedrag te ko men, moeten ds belastingen verhoogd worden, niettegenstaande op verschillen de posten bezuinigd is. Het collego stelt voor, de opcenten op de hoofdsom def grondbelasting op de gebouwde eigendom men vah 65 op 80 en op de ongebouwde eigendommen te heffen 20 opcenten. (Tot nu toe werd niets geheven). DU wordt aangenomen. Verder stellen B. en W. voor, op de hoofdsom der personeele belasting te hef fen 50 opcenten. Ook op dit punt beston den hier tot dusver geen opcenten. De raad gaat met het voorstel accoord evenals met dat om op de hoofdsom der vermogensbelasting te heffen 38 opcen ten. Al deze belastingverhoogmgen gaan in met het belastingjaar 1937. Een voorstel om aan den heer D. Zui- dervliet een vergoeding te verleenen van f 5.— per jaar voor Let hebben van een gemeente-riool door zijn grond, wordt goedgekeurd. De jaarwedde van den waterschipper wordt bepaald op f 600.—, ingaand* 1 Januari 1937. De VOORZITTER licht toe, dat alles Ui elkaar het salaris nu f 600. wordt. Verder stellen B. en W. voor, de jaar wedde van den huurophaler te bepalen op f 70.—, ingaande 1 Januari 1987. De- ze had tot nog toe f 98.50. B en W. vin den ochter het voorgestelde bedrag vol doende. Aangenomen. Een wijziging der gemeente-begroóting dienst 1936, wordt goedgekeurd. De VOORZITTER zegt, dat des tijds aanmerking gemaakt is op de ban ken in de 0. L. School, die te klein zijn voor de hqogste klassen. Een advies van den gem.-opzichter is bij het voorstel ge voegd Een en ander zal f 400 per lokaal koeten. Besloten wordt uit den dienst 1936 voor één lokaal nieuwe banken aan te schaf fen "en voor het andere lokaal uit den dienst 1937. Aan de orde ia dan de vaststelling der bouwverordening. Weth. VERDOOLD vraagt of het mogelijk* is ontheffing te verleenen van de bepaling ten" aanzien van den afstand tusschen twee woniugen, buiten de kom der gemeente (30 M.). De V 00RZITTER zegt dat dit wel kan ingeval b v. een familielid een huisje wenscht te bouwen op het erf van een boerderij. Du zou echter nog in de veror dening opgenomen moeten worden* want het staat er niet in. Besloten wordt deze bepaling alsnog op te nemen, waarna de bouwverordening wordt vastgesteld. Rondvraag. De heer SCHEP vraagt of Stolwijk nog in aanmerking komt voor werkver schaffing aan de waterleiding. De VOORZITTER zegt, dat dit niet bekend is. Er zal niet veel kans op zijn, aangezien Stolwijk voor was in het bestede bedrag. De heer BOTH vraagt waarom de schuur in Beijersche besteed is en niet gegeven aan dengene die het gemeente werk heeft. "Weth. v. d. GRAAF zegt, dat de be grooting boven f 400 was Het is echter beneden de begrooting aangenomen. Vol gens de begrooting moest het dus aanbe steed worden. De heer KOOL vraagt of het schóól- verven ook uitbesteed zal worden. De VOORZITTER zegt dat de be grooting daarvoor beneden f 400 is. De heer KO 0 L wijst erop dat het toch nogal eens uiteenloopt en vindt het rou- leeringssyfeteem niet goed, want de ge meente is er duurder mee uit. Weth. VERDOOLD vraagt of het niet beter is ieder nieuw werk aan te be steden en de gewone reparaties in rou- leeringssysteem uit te voeren. De VOORZITTER zegt, dat er een circulaire bestaat van den minister, dat feitelijk alle werken publiek besteed moe ten worden. Besloten wordt het werk alsnog op de gewone wijze te doen uitvoeren, dus door dengeen die het gemeentewerk heeft Hierna sluiting. LANGERU(GEWEIDE. Over de maand October. Vertrokken: J. Slappendel, boerenknecht naar Z.Z. 124 te Bodegraven; D. W. Boe- refijn, boerenkn., van Ruige Weide 173 naar Papekop 64; A. de Groot, predikant, van Kerkweg no. 106 naar Poortugaal, Molendijk no. 29; A. W. Kwakernaak, b., van Ruige Weide no. 159 naar He kendorp; K. de Hoog, wed. van F. Ver waal van Kerkweg no. 50 naar Driebrug- gen no. 104 te Waarder; G. Oskamp, wa genmaker, van Kerkweg 50 naar Mijzijde D 18 te Kamerik; A. Kastelein, veehou der, van Hoogeind 132 naar Edam, Keet zijde; G. de Wit, z. b., van Hoogeind 132 naar Edam, Keetzijde; J. Kastelein, dienstbode, van Kerkweg 104, naar Woer den, Oostdam 5; W. Bloemendaal, z.b., van Wiereckerkade 80 n. Oegstgeest, Oegst- geesterw. 9; G. .Leeuwen, van Wierec kerkade 80, naar Oegstgeest, Oegstgees- geesterweg no. 9; M. van Leeuwen, z. b., van Wiereckerkade 80 naar Choorstraat te Monster; W. van Leeuwen, z. b., van Wiereckerkade 80 naar Oegstgeest, Oegst- geesterweg no. 9; A. Langerak, boerenkn. van Laageind 27 naar Zegveld, Buurt 46. Ingekomen: J. G. de Bruin, z.b., van Dorp 152 te Waarder, naar Hoogeind no. 141a; G. van 't Hoog, boerenkn., van Reeuwijk„ Kaagjesland D 44, naar Ruige Weide no. 173; J. Rijlaarsdam, z. b., van Weijpoort 29, Bodegraven, naar Wiereckerkade no. 79; G. de Wit, dienstbode, van Heken dorp, Buurt no. 14$, naar Hoogeind 132; M. van de Kreeke, timmerman, van Zeg waard B 49, naar Kerkweg 72. OUDEWATER. Over de maand Sep tember Ingekomen: L. van Lieshout van Lei den; W. F. Lensen en gezin, van Schoon hoven; H. L. Wesseling van 's-Gravenha- ge; J. J. Alders, van Heemstede; F. Os kam en gezin van Hekendorp; A. M. Ver- meij van Oegstgeestf W. J. van Schaik en gezin van Ruwid; L. Rietveld, van Haast recht; A. K. Rooseboom van Gouderak. Vertrokken: G. E. v. d. Burger, naar Amsterdam; A. Kol, naar Amsterdam; E. S C. Ohl, naar 's-Gravenhage; J. C. de Groote, naar Monster; E. F. de Vries naar Culemborg; Th. A. M. Benschop naar IJsselstein; J. J. Wegman naar Horwen en Aerdt; P. A. van Mochelen, naar Gou da; J. Eelkema en gezin naar Gouda; B. Wachata naar Hilversum; J. A. Leij naar Leiden; C. M. Montijn naar Scherpenis- se; B. d. Heuvel naar Oegstgeest. REEUWIJK. Over de maand October. Ingekomen: F. W. Wegenwijs ui* ^ïouda in H 73; G. C. van Vliet uit Gouda to H 77; M. Kaas uit Lage Zwaluwe in D 26; J. Verbeij uit Qpuda In D 117; W. C. de Vries uit Den Haag in H 171; D. v. Zwol uit Zwammerdam in E 115; A. H. A. Spruyt uit Gouda in H 208; G. Forche uit Der Haag in F 40. Vertrokken: J. Versluija uit H 106 naar GoVida, Heerenstraat 163; J. van Vliet uit F 85a naar. Gouda, Houtmansgracht 20; A. S. Gompier uit H 16 naar Gouda, 4e Kade 122; D. van Zwol uit E 115 naar Zwammerdam D 37; A. M. van Hout naar Lisse, Heerenweg 263; F. G. de Jeu uit H 81 naa'r Gouda, Lijsterbesstraat 12; G. Anker uit ,B 19 naar Alphen a.d. Rijn. 9 VRIJDAG 23 OCTOBER 1936 JEUGDIGE AUTODIEVEN AAN GEHOUDEN. Na sensationeele achtervolging. "Woensdagavond werd de Enschedé de auto van een geneesheer ontvreemd Toen surveilleerende agenten hadden gerapporteerd, dat zij de aiito hadden ge zien in een der buitenwijken, rukten ee nige motoren met zijspan en een politie auto uit. Een der motoragenten ontdekte de gestolen auto op een buitenweg, juist toen twee personen uitstapten. De auto bestuurder wist den wagen echter nog dijdig op gang te brengen en toen volgde de jacht. De auto reed met gedoofde lich- ten met de motorfiets op enkele meters afstand, naar de binnenstad met 'n vaart van over de 100 K.M., bochten werden genomen met een snelheid van 80 K.M. Het mag een wonder heeten, dat niemand werd aangereden. De auto reed zelfs langs het politiebureau en zette toen koers naar Haaksbergen. Vlak voor laatstgenoemde plaats moest de politiemotor de achter volging opgeven, daar een koppeling door brak. Juist naderde echter uit tegenover gestelde richting een andere politiemotor en toen jjelukte het de politie de auto te laten stoppen. De 15-jarige bestuurder, die zich alleen in de auto bevond, deelde mede, dat hij twee andere jongens van 15 en 10 jaar als passagiers had gehad. Deze knaperf zijn des nachts van hun bed gelicht en het drietal is daarna ingesloten. VERGIFTIGING TE ALPHEN A.D. RIJN. In het gezin van de familie Van L., aan de Toussaintstraat te Alphen a.d. Rijn, hebben zich vrij ernstige vergiftigings verschijnselen voorgedaan. Toen de huis dokter ervan in kennis weed gesteld, dat het gezin, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen, ziek was en hevige pijnen leed, was van het voedsel, waaraan de vergiftiging te wijten kon zijn geweest, niets meer over. Aanvankelijk werd ge dacht aan bedorven worst, doch later is gebleken, dat een familielid uit Boskoop die bij Van L, op gezoek was en niet van de worst gegeten heeft, eveneens ernstig ongesteld is geworden. De zaak is bij de politie in onderzoek. De toestand van de patiënten is thans fets beter. DUBBEL WOONHUIS UITGEBRAND. Gezin redt zich met veel moeite. In den nacht van Woensdag op Don derdag, te omstreeks één uur, ontstond door onbekende oorzaak brand in een dubbel woonhuis, eigendom van de Ned. Spoorweg** en gelegen aan den wegDui- vendrechtOuderkerk. "De brand, die niet van grooten omvang was, werd door de bewoners, den heer H. van den Brink en den spoorwegwerker A. Hogenes ge- bluscht. Ook de brandweer van Weesper- karspel heeft hierbij nog hulp verleend. Beide families hebben zich daarna ter ruste begeven Ongeveer drie kwartier later is, ver moedelijk doordat nog ergens vuur was achtergebleven, opnieuw brand uitgebro ken. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat het gezin van den Brink niet meer langs den gewonen weg het huis kon verlaten. Slechts met de grootste moeite en door een gat te maken in de houten afscheiding tusschen beide woningen, konden man, vcouw en drie kinderen, via het naastgelegen huis, een veilig heenko men vinden De brandweer van Ouder- Amstel verrichtte de blussching. Zij kon niet voorkomen, dat de beide woonhuizen geheel uitbrandden. Van de inboedels kon niets gered worden. De gezinnen zijn bij buren ondergebracht. De bewoners waren tegen brand verzekerd. COOPERATIE-DIRECTEUR GEARRES TEERD. Verdacht van verduistering. Te Amsterdam heeft de politie op ver zoek van den officier van justitie te Gro ningen aangehouden den 45-jarigen J. H. G., directeur van de coöperatie „De Toe komst" aldaar, als verdacht vian verduis tering van gelden ten nadeele van deze coöperatie. Hij is naar Groningen overge bracht en in verzekerde bewaring gesteld. NOG MEER ONDEUGDELIJKE MAKREEL. De Provinciale Keuringsdienst van wa ren te Groningen heeft een uitgebreid on derzoek ingesteld naar de deugdelijkheid van dezer dagen, zoowel in Groningen als in de provincie, verkochte makreel. In samenwerking met de politie ia de Keuringsdienst een vergiftigingsgeval op het spoor gekomen, waarbij een taxi chauffeur is betrokken, die bij het station een makreel had gekocht. Het gevolg was, dat bij vijf winkeliers de aanwezige voorraad markeel in be slag werd genomen. Bij twee van deze vischhandelaren bleek de gestoomde ma kreel in kennelijken staat van ondeugde lijkheid te rerkeeren. Tegen beide perso nen is proces-verbaal opgemaakt. De toestand van den chauffeur is gun stig. Zooals gemeld, beeft ook te Zntphen ondeugdelijke makreel eenige vergif ti- gingsgevallen veroorzaakt. GOUD EN ZILVER •n spiritisme. Dinsdagavond gaf te Zwolle mevr. Schi- ferli uit Apeldoorn een spiritistische séan ce. Zooals steeds bestond er voor dezen propaganda-avond een groote belangstel ling Het verloop, zoo schrijft men aan de N. R. Gt., onderscheidde zich niet van andore séances van mevrouw Schiferü, tot dat aan het eind van den avond de inge leverde voorwerpen, naar aanleiding waar van het medium allerlei mededeelingen doet weer aan de eigenaars zouden worden teruggegeven. Een der bezoekers kwam n.l. tot de onaangename ontdek- DRIE WEKEN HULPELOOS IN BED. Rheumatische rugpijn nu abso luut verdwenen. „Ik wil graag dat U weet waf ik aan Kruschen Salts te danken heb. Een jaar geleden had ik verschrikkelijke rheuma tische pijnen in mijn rug, en ik moest drie weken liggen. Ik kon in bed niet eens op zitten. Ik besteedde een paar gulden aan pillen, maar het gaf niets Toen schreef ik mijn moeder en vertelde mijn mieère. Per keerende post ried zij mij dringend aan Kruschen Salts te probeeren. Ik kocht onmiddellijk een kleine flacon en kan op eerewoord verklaren, dat, voordat ik 'myn vijfde dosis had gebruikt, ik al weer kon zitten. Ik ging ermee door en binnen twee weken was ik weer op de been, zonder die verschrikkelijke pijn. Ik heb Uw wonder baar middel altijd bij mij, en ik ben over tuigd dat de kleine dagelijksche dosis mij levenslustig en gezond houdt. Ik kan Kruschen Salts niet hoog genoeg roemen, en telkens als zich de gelegenheid voor doet. raad ik het aan." Mevr. A. G. te F. Indien de afvoerorganen in Uw lichaam te traag werken, ontstaat een ophooping van afvalstoffen, welke Uw bloed veront reinigen. Schadelijke stoffen zullen zich vormen, o.a. het gevreesde uninezuur, dat maar al te dikwijls oorzaak is van rheu matische pijnen. Kruschen Salts bestaat uit zes minerale zouten, die Uw afvoer organen tot betere werking aansporen, waardoor de afvalstoffen op geheel na tuurlijke wijze volkomen en geregeld wor den verwijderd. Uw lichaam wordt vas overtollig urinezuur bevrijd en de rheu matische jjijnen zullen geleidelijk afnemen om tenslotte geheel weg te blijven. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende dro gisten a 0 40, 0.70 en 160 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel ais op de buitenverpakking de naam Rowntre* Handels Maatschappij Amsterdam voor komt. (Adv.) king dat zijn gouden horloge verdwenen was en dat er een zilveren uurwerk vpor is de plaats was achtergelaten. Goede raad was in dit geval niet duur, daar immers mevrouw Schilerli bij de hand was. Het medium slaagde erin, den stoel aan te wijzen, waarop de bezoeker die de „vergissing" begaan had, had geze ten. Geen der aanwezigen kon zich even wel den persoon herinneren, die op dezen stoel gezeten had, zoodat er voor den ge dupeerden eigenaar niet veel anders opza* dan ongetroost met het zilveren horloge huiswaarts te gaan. DE AMSTELBANK OPGELICHT. Weentch fabrikant in arrest Te Weenen heeft de politie een daar woonachtig fabrikant gearresteerd, die er van wordt verdacht, de Amstelbank te Am sterdam voor een bedrag, dat eenige hon derdduizenden schillingen zou bedragen, te hebben opgelicht. Dit zou zijn geschied in den loop der jaren, dat deze industri eel in zakelijke verbinding stond met de -Amstelbank. Eén der directeuren van de Amstelbank is inmiddels te Weenen aan gekomen om de politie voor te lichten. HET BANDIETENWEZEN IN AMERIKA. Succes voor de politie. Procureur Dewey, die belast is met den strijd tegen de bandieten in den staat New York, heeft de negen leidende figuren doen arresteeren van een organisatie, die er haar werk van maakte de vakvereem- gingen van café- en restaurantpersoneel en de eigenaars der établissementen gere geld een som gelda te doen betalen om met rust te worden gelaten. De bende inde op deze wijze een bedrag van 2 millioen dollar per jaar. De oprichter van deze ben de was de beruchte Dutch Scnulz, die in dertijd is vermoord en onder wiens leidiyg verscheidene moorden zijn gepleegd. KRANKZINNIGE MAAKT ZES SLACHTOFFERS. Een jeugdige inwoner van het Fran- sche dorp Lardiers (Bannee Alpee) heeft in een vlaag van waanzin een houthakker, diens vrouw en dne kinderen gedood. Ook wordt verondersteld, dat de ongelukkige een jongen herder heeft vermoord, wiens lijk de ryksveldwacht in de omgeving aan trof. Men heeft den moordenaar nog niet kmmen arresteeren en men heeft er zelfs geen idee van, waar hij zich bevindt KAT REDT 12 MENSCHEN. Bij nachtelijke brand. In een groot huis in het Londensche district South Lambeth was in het holst van den nacht brand uitgebroken. Een kat van den "bewoner bemerkte het eerst on raad en maakte zijn meester, den heer Ce cil Roberts, door aan het dekkleed te krab ben, attent op het gevaar, waarin de be woners van het huis verkeerden. Toen de heer Roberts uit zijn bed sprong, stond het plafond van zyn kamer reeds in vlam men. Zijn eerste werk was zqn vrouw in veiligheid te brengen en vervolgens rende hij van kamer tot kamer, om de overige tien bewoners te waarschuwen. De kamer, welke boven die van het echtpaar Roberts was gelegen, brandde geheel uit. GEARRESTEERDE RUSSEN. Ook in Aziatisch Rusland zouden vele burgerlijke en militaire hoogwaardigheids bekleeders gearresteerd zijn. Onder hen moeten zich alle dislricts-secretarissen \an de partij bevinden, verder de directeuren van verscheidene scheepvaartlijnen, en een aantal aanhangers van maarschalk Blü- cher. Laatstgenoemde, wiens toenemende zelfstandigheid steeds grooter ongerust heid in Moskou zou hebben gewekt*, zou men tot dusverre nog niet hebben durven pakken, ofschoon in Moskou verteld wordt, dat zekere teekenen er op wijzen, dat Blücher van plan zou zijn den regeer ders in het Kremlin gehoorzaamheid te weigeren. Blücher zou alle garnizoenen in het Verre Oosten op zyn hand hebben. Tenslotte wordt nog gemeld, dat de be manning van den kruiser „Gilak"' gemuit heeft. Het is echter gelukt dit verzet neer te s'aan en de muiters, die werden aange voerd door een ouden communist, Sjimo- najev, te arresteeren. ZIJN KLEINDOCHTERTJE VER MOORD. Arbeider veroordeeld. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft vonnis gewezen in de strafzaak tegen den arbeider B. W., wonende te Welle riool, thans gedetinoerjl in het huis van bewa ring, die heeft terecht gestaan als ver dacht, dat hij op 5 Januari van dit jaar te Wellerlooi liet kindje van zijn dochter Wilhelmina heeft vermoord. Het kindje was eenige dagen oud. De officier van justitie had tegen W. wegens moord een gevangenisstraf van vijftien jaren geëischt. De rechtbank ver oordeelde W. wogens moord tot een ge vangenisstraf van zes jaren, met aftrek van het voorarrest. BRANDSTICHTING. Voor bet Haagsche Hof stond in hoo- ger beroep terecht de winkelier F. J. G uit Boskoop, die wegens opzettelijke brandstichting op den zolder van zijn woning te Boskoop tot een jaar gevange nisstraf is veroordeeld. De officier van Justitie, die drie jaar had geëischt, ging eveneens in hooger be roep. Verd. hield vol den brand niet opzette lijk te hebben gesticht. Hij heeft dien och tend op zolder zijn haar met benzine ge- wasschen, en doordat een brandende si garet, welke hij op een kist had gelegd, op den grond is gevallen, hebben de benzine dampen vlam gevat en is de brand ont staan. De advocaat-generaal aeide, dat ver dachte heeft beweerd, dat hij veei last vaa baarroos had. Hiervan te echter niets ge bleken. Spr. vond het zonderling dat ver dachte tien liter ongezuiverde benzine in sloeg om zijn haar te wasschen en eischte bevestiging van het vonnis. De verdediger, mr. C. Jonker uit Gou* da, concludeerde tot vrijspraak. AANRIJDING. De Rottordamsche rechtbank lieeft den 33-jarigen chauffeur J. K. uit Schiedam, wegens het aan zijn onvoorzichtig rijden te wijten hebben, dat op den hoek van Meent en Weste Wagenstraat den bode W. A. Groenendijk uit Alblasserdam, die daar per fiets passeerde, werd aangereden, waarbij de heer Groenendijk gewond werd, veroordeeld tot i maand hechtenis, voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaren, benevens tot een onvoorwaardelij ke boete van f 25 subs. 10 dagen hechte nis. DE RIJKSDAALDER. Door Violette Garr. „Heb je de heale pudding opgegeten?" „Ja, moeder," zei Inge zachtjes. „Inge, Inge, je bent *en kleine veel- vraatl Een meisje van. twaalf jaar moest toch verstandiger zijn. Zoo kort voor het slapengaan eet men toch niet zulke reuze porties Is ieder geval behoeft het je niet te verwonderen, ate j* straks maagpijn krijgt!" Na een half uurtje begint Inge zich al Onbehaaglijk te voelen. Ifaar maag doet zoo vreemd. Hmmisschien was het toch verstandiger geweest ate zij wat min- "der pudding had genomen.... aul wat kreeg zij daar een krampmaar de pudding had ook zoo buitengewoon lek ker gesmaakt. Inge kijkt nog even vlug haar huiswerk door, dan is het tijd om naar bed te gaan. Slapen? Lieve help, hoe zou zij kunnerj slapen mot zoo'n buikpijn? Inge draait van den «enen kant op dén andere en het lijkt wel een eeuwigheid te duren/ eer de zandman zioh over haar ontfermt en droomend legt Inge haar blonde hoofd op het kussen. Inge gaat naar school. Wat zijn de straten merkwaardig leeg, het lijkt wel of de heele stad uitgestorven is. Ze te niet bang, maar opeens begint haar hart hef tig te kloppen en zij kijkt angstig om zich ten. Wat ligt daar vink tegen den stoep rand aan? Met een ruk hlijft het meisje rrtaan. Ja hoe is dat mogelijk? Dat dat is een rijksdaalder! Vlug bukt zij zich en raapt het geldstuk op, daarna steekt zij het m haar zak. Dan hegjnt echter eerst haar stil om haar heen. Een rijksdaalder, denkt zij, oh, wat kan ik daar allemaal voor koopen? Chocolade, bonbons, een jurk voor de pop, drie kleurpotlooden en ngo heel veel andere dingen. Maar zijn dat niet de ontstelde oogen van haar moeder, die op haar rusten? „Luister eens!" zegt haar moeder, „de moeder van de kleine Erika is doodziek!" „Misschien gaat ze wel dood!" „De dok ter heeft haar een medicijn voorgeschre ven. Maar op weg naar den apotheker heeft Erika de rijksdaalder verloren. En omdat er nu geen medicijn gekocht kan worden, moet Erika's moeder misschien sterven." Doodsbleek staarde Inge haar moeder aan. Mot een wilde kreet wil Inge wegloo- pen, maar half versuft merkt zij, dat zij heelemaai niet in de keuken bij haar moe der, maar in haar eigen kamertje is Een ondoordringbare duisternis omringt haar Ja, werkelijk.... zij ligt in bed. ge droomd heeft zij... vreeselijk gedroomd en haar volle maag doet haar nog pijn. Badend in'het zweet zinkt Inge op het kussen terug. Stel je eens voor, dat het werkelijkheid was wat zij gedroomd had! Wat een geluk, dat het niet zoo is. En terwijl Inge zich weer op haar zijde angst. Zij weet, dat men oneerlijk is, als men voorwerpen, die men vindt, niet aan geeft. Als iemand nu eens gezign heeft, 'dat zij een geldstuk opraapte? Schuw kykt zij om zich heen, maar wijd en zijd is er niemand le bekennen. Alle ramen zijn gesloten. HAt te akelig draait, neemt zij zichzelf voor, nooit on eerlijk te zijn, als zy eenmaal werkelijk jets zou vinden. En dat verlichtte haar zoo, dat zij weer spoedig insliep en de rest van den nacht zonder droomen door bracht Appels plukken. OPLOSSING RAADSELS VORIGE WEEK. 1. Zeepbel. 2. Klarinet. 3. Ate hij Hollandsch kent. 4. Spek. MOPPEN. Gssn eieren zonder kippsn. A. Je kunt geen eieren krijgen zonder kippen B. O ja, dat kan mijn vader wel. A. Doe me een plezier en vertel dan eens hoe? B. Myn vader krijgt eieren van de een den. Uitlegging Moeder: Harrie, waar ben je geweest? Harrie: Bij Robert, moeder. Moeder: Robert, en waar ben jij ge weest? Robert:, Bij Harris, mevrouw. Moeder (wanhopig): En waar zijn jul lie samen geweest? Harrie en Robert tegelijk: Bij elkaar. STANDSVERSCHIL Matroos: Man ovethoordl Dame: (vrouw van dengene, die over boord gevallen is): „Heer overboord, als jeblieft! Weet je niet, dat mijn man een eerste klasse passagier is? BAAS BOVEN BAAS. Boer: Zoo'n slecht jaar als dit heb ik van mijn leven nog niet meegemaakt, mijn tarwe is nog geen decimeter hoog. Buurman: Wat zeg je, geen decimeter, do spreeuwen moeten op mijn land op hun knieën gaan liggen om er bij t« kun nen. DANKBAAR. Zij: Ia u de heer, dte rzj redd# toen At door het ys zakte? Hij: Jawel, maar het heeft heusch niets te bèteekenen, ik deed Alleen myn plicht. Zy: Ja, maar wat deed u met mijn an dere schaats?

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 5