Gemeenteraden j Schoonhoven. Hoofdpijn, Kiespijn. Gemengd Nieuws. RIJK AAN VITAMINEN 6 VRIJDAG 30 OCTOBER 1936 houdt? Maar dat dit gerecht, de kaaspan- nekoek, ook elders wel in den smaak valt, bewijst het succes dat erop zuivel-kook- demonstraties mee geoogst wordt. Daar bij de bereiding van kaaspanne- koeken plakjes kaas tusschen twee lagen beslag gebakken worden, is dit gerecht nogal stevig. Dit is niet het geval met de luchtige kaaspannekoek, die er min of meer ver want mee is. Het opdienen van deze laat ste een voorgerecht moet met eeni- ge voorzichtigheid gebeuren, om inzak ken van het gebak te voorkomen. Zorg dus voor een verwarmde schotel en dek.de pannekoek bij het binnenbrengen met een verwarmde deksel af. LUCHTIGE KAASPANNEKOEK. (Voorgerecht voor 4 personen). 1 ei, 1 kopje melk, 4 afgestreken lepels bloem, klein beetje zout, 50 gram (half ons) geraspte kaas, 1 afgestreken lepel boter. Maak van bloem, zout, eidooier en meLk een beslag. Voeg hierbij de geraspte kaas. Klop het eiwit goed stijf en vér- meng dit met het beslag. Doe het meng sel in de koekepan met de gesmolten, bo ter; bak het zachtjes aan beide kanten goudbruin en gaar (plm. 15 min.). WASSCHEN VAN PERSIANER- KRAAG. Een grijze Persianerkraag kunt u ge makkelijk zelf mnigen. Een lauw Radion sopje verricht v^iderenl De behandeling moet als volgt geschieden: Maak een Radionsopje (koud aangemaakt) en waseh met de handen het sopje door het bont, spoel vervolgens de kraag flink uit$»rol deze dan in doeken en pers op deze ma nier er zooveel mogelijk vocht uit. Hang de kraag daarna buiten in den wind (doch uit de zon) te drogen. Als ze droog is, dan wat opkloppen. Op deze wijze gereinigd, zal het bont zacht en soepel blijven en blijft de natuurlijke krul erin. U zult be slist verrukt zijn over bet resultaat. Vergadering van den gemeenteraad op Donderdag 29 Oct. Voorzitter burgemees ter A. M. Nieuwenhuisen. Afwezig, we gens familieomstandigheden de heer kdriaens. De VOORZITTER' opent de verga dering met een woord van deelneming voor den slag diefden heer Adriaens ge troffen heeft, door Hét plotselinge over lijden van zijn echtgenoote. Spr. beschouwt het als de grootste slag die iemand kan treffen wanneer zijn vrouw van zijn zijde wordt weggerukt. Het gemeentebestuur en de raad leven in deze moeilijke dagen met den heer Adriaens mee en spr. hoopt dat de heer Adriaens kracht en sterkte moge ontvangen om het verlies te dragen mi te boven te komen. Z.h.st. wordt daarna besloten, een brief van rouwbeklag aan de familie Adriaens te zenden. De notulen worden vervolgens vastge steld. Ingekomen is van Ged. Staten het be richt, dat de salarissen van burgemees ter, •ecretaris en ontvanger met ingang van 1 Oetober j.l. zijn verlaagd, evenals de jaarwedden der wethouders. Het raads besluit betreffende het aangaan van een kasgeldleening is goedgekeurd. Verder hebben Ged. Staten zich accoord ver klaard met het raadsbesluit tot verlaging der pensioenen der oud-wethouders. Ged. Staten wenschen evenwel dat deze zaak bij de behandeling der begrooting 1938, opnieuw bekeken zal worden, in verband met de financieele omstandigheden. Aan de orde komt dan het voorstel van de heeren Woudenberg en Van der Hek, inzake het nemen van maatregelen tegen vestiging van zaken, waaraan geen be hoefte bestaat en tegen het houden van vliegende winkels. B. en W. stellen voor, hierop niet in te gaan, temeer niet, waar een zoogenaam de vestigingswet, regelende deze materie, aan de Tweede Kamer is aangeboden. De heer WOUDENBERG kan zich Indenken, dat B. en W. met dit prae-ad- vies gekomen zijn. Het verzoek wil even wel niet op de vestigingswet vooruitloo- pen, maar alleen de aandacht erop vesti gen, dat, als die wet tot stand komt, van gemeentewege eventueel een aanvullende verordening in het leven zou kunnen wor den geroepen, met het doel euvelen in het adres genoemd, te bestrijden. Spr. vraagt of het college dit onder oogen wil zien. De VOORZITTER vindt het een moeilijk onderwerp maar belooft dat B mi W. op dit punt diligent zullen zijn. Spr. wijst er echter op, dat verscheidene gemeenten geprobeerd hebben in deze zaak iets te bereiken maar, zooals reeds in het prae-advies gezegd, te vergeefs. De heer v. d. HEK zou het standpunt san B. en W. willen vernemen betreffen de het feit, dat handelaren uit de omge ving in deze gemeente bijvoorbeeld uitver koop van goederen houden De nering doenden in de gemeente hebben er nadeel van. De VOORZITTER wijst erop, dat de plaatselijke winkelstand ook van het marktwezen nadeel ondervindt, maar het marktwezen was de oorzaak voor de op komst dor steden. Daarom wordt in de huidige wetgeving het marktwezen niet bemoeilijkt. Wat betreft het bezoek van manufacturiercn enz. aan deze gemeente, ook dit is in dit opzicht wel eenigszins gerechtvaardigd. De belangen der ge meente liggen spr. echter na aan 't hart De heer KOK meent, dat de uitdruk king ,.Het zal door B. en W. bekeken worden", eigenlijk de begrafenis van de zaak in kwestie voorspelt. Spr. merkt op, dat de memorie van antwoord, op het wetsvoprstel inzake de vestigingseisch' weinig hoop voor den middenstand biedt en een strop voor de neringdoenden be- teekent. Den heer PEERBOLTE doet 't ge noegen dat ook van de andere zijde de noodzakelijkheid van ordening gezien wordt. Op winkelgebied heerscht er een chaos en de Schoonhovensche winkeliers kunnen zich niet vrijpleiten van bet feit, dat zij die chaos bevorderen. Spr. wijst hierbij op het aantal roomijs- wagens dat dezen zomer door de gemeen te trok. De vestigingswet zal geen uit komst brengen. Er kan geen regeling ge troffen worden lot uilschakeling van de vliegende winkels, daar een auto van een winkelier uit de omgeving, die hier waren aflevert, eigenlijk ook als een vliegende winkel beschouwt moet worden. Toch moet deze materie door de wet worden geregeld en daarom is spr. er voor, om de resultaten van de vestigingswet af te wachten. Hij acht een door de gemeente in het leven te roepen verordening onge- wenscht Weth. DEERENBERG meent, dat een dergelijke verordening niet tot de be voegdheid van het gemeentebestuur be hoort Er is een wetsontwerp in voorbe reiding betreffende het ventwezen en daarin ie ook rekening gehouden met de auto's, die de heer Peerbolte bedoelt. Be treffende de „vliegende winkels", zooals bijv. een uitverkoop in een café, merkt spr. op, dat het gemeentebestuur van Den Bosch in 1931 hieromtrent een oplossing gevonden heeft, door aan de caféhouders te schrijven, dat het doen houden van der gelijke verkoopingen in hun lokaliteiten, als een andere nering beschouwd zou kunnen worden, waardoor dan de ver leende vergunning ingetrokken zou kun nen worden. Het is echter het beste, B. en W. een en ander te laten uitmaken. De zaak is zeer breedvoerig besproken, er zijn informaties ingewonnen en men zal doen wat in het kader der wet mogelijk is. De heer BRON heeft tot zijn verba zing gehoord, dat men zoozeer voor be perking der vrijheid is. Spr. is echter vierkant tegen die ordening, omdat daar door de handel aan banden gelegd wordt en men dusdoende terecht komt op het terrein van volledige socialisatie der be drijven, met het gevolg, dat een nering doende tenslotte een ambtenaar zou zijn. Zoolang de maatschappij is ingericht, als ze nu is, is het beter niet in haar con structie te wroeten en de concurrentie vrij te laten, alleen onder de beperkende be paling betreffende de deskundigheid van den zakenman. De financieele draagkracht moet echter uitgeschakeld worden, opdat het daardoor onmogelijk gemaakt wordt, dat de kleine middenstander zich door noeste vlijt weet op te werken. Spr. ge voelt ordening in dit verband als 'a ach- teruitzetten van den kleinen man. De VOORZITTER wijst erop, dat tegenwoordig vele dingen zwevend zijn, ook het begrip ordening. Evenwel is het gebleken, dat in de laatste eeuw de han delsvrijheid zonder beperkte bepalingen, geen onverdeeld succes is geworden Daar om is een corrigeerende invlo^l van de overheid noodzakelijk. De heer v. HARMELEN noemt de gedachtengang van den heer Bron, dat namelijk de kleine man de dupe van or dening zou worden, niet juist. De vrijheid heeft dikwijls tot ongebondenheid geleid en daarom is het noodig, hieraan eens paal en perk te stellen. De raad vereenigt zich hierna met het afwijzend voorstel van B. en W. Hierop volgen voorstellen omtrent verlaging der burin van de gemeentewoningen. B en W. stel len hieromtrent nog voor, om over deze verlagingen eerst het gevoelen van den minister te vragen, om romslomp te voor komen en dus eigenlijk een principe-be sluit te nemen. In het desbetreffend schrij ven zullen dan uitvoerig de gronden die tot het voorstel hebben geleid, uiteengezet worden. Z. h. st. gaat de raad met de bei de voorstellen accoord. Uitvoerig wordt nog gesproken over het indertijd op verzoek van weth. Deerenberg aangehouden voorstel tot verlaging der huur van de woning Haven 17 van f 500 op f 420. Weth. DEERENBERG meent, dat de woning van den burgemeester als ambtswoning beschouwd moet worden en wijst er in dit verband op, dat volgens bet bezoldigingsbesluit «de grootte van het salaris de huurwaarde van een ambtswo ning uitmaakt. Maar men kan maar niet zoo zonder meer verlagen. Spr. stelt voor om het desbetreffend voorstel terug te nemen om B. en W. de zaak nader te la ten onderzoeken. De VOORZITTER merkt op, d®t hel bezoldigingsbesluit nooit van toepas sing kan zijn voor gemeente-ambtenaren en den burgemeester. Het kan hoogstens een vargelukend etudie-objecA nitmajwn. Bovendien kan het in het bezoldigingsbe sluit genoemd percentage nooit hooger zijn dan de geschatte huurwaarde van het pand in kwestie. Het percentage kan dan ook alleen worden toegepast als de huur waarde hooger is, hetgeen hier niet het geval is. Spr. voelt er verder niets voor om na de behandeling der gemeente-be grooting nog met deze zaak te zitten. Hij is op de gedachte gekomen om huurver- laging aan te vragen, doordat woningver huurders bij hem geweest waren, die voor goede van alle gemakken voorziene hui zen een lagere huur vroegen dan die, wel ke spr. thans betaalt. Wet DEERENBERG sou willen voorstellen om als norm van het bezoldi gingsbesluit aan te nemen, het werkelijk netto gefloten salaris en de huurherzie- ning te bepalen naar het percentage over bedoeld salaris, vastgelegd in genoemd bezoldigingsbesluit. Nadat nog eenige andere heeren over deze zaak het woord hebben gevoerd, wordt het voorstel van de meerderheid van het college tot huurverlaging tot f 420 met de stUnmen van weth. Deerenberg en den heer v. Harmeien tegen, aangeno men. Aan de orde ie dan de herstemming over het amendement van de heeren Adriaens en Deerenberg, inzake bezichti ging van het stadhuis op Zondag. Hierover hebben in de vorige vergadering de stemmen gestaakt. Eerst wordt ge stemd over het voorstel om het stadhuis op Zondag van 124 uur ter bezichtiging open te stenen. Dit wordt verworpen met de stemmen van de heeren Bron, v. d. Hek, Woudenberg, Kok, v. Beuzekom en weth. v. d. Oever, tegen, waarna bet voor stel van de meerderheid van B. en W. om het stadhuis niet open te stellen met bet oog op bevordering der Zondagsrust, wordt aangenomen met de stemmen van degenen die hierboven tegenstemden voor. Zonder h. stemming worden aangeno men: bet voorstel van B. en W. op het schrijven van Ged. Staten inzake de ver ordening op verleening van wachtgeld en pensioenen aan de wethouders, het voor stel van B. en W. om afwijzend te be schikken op bet adres van bewoners van den Dam om boomen te rooien, doch ze voortaan wel kort te snoeien; het afwij zend voorstel van B. en W inzake het verstrekken van een subsidie aan Het Groene Kruis: enkele wijzigingen van de bedrijfsbegrootingen en de gemeente-be grooting 1936; een aanvulling van het ko hier bondenbelasting tot een bedrag van f 32; een rapport van de commissie van financiën inzake enkele reclames en het voorstel tot opnieuw vaststelling van dp bouwverordeningen verband met eenige opmerkingenTa*v den inspecteur van de volksgezondheid.^ Ter taftl komij daarna de gqin eerde-begrooting 1937. De VOORZITTER zegt, dat hii hierover geen groote algemeene beschou wing behoeft te houden, daar hij reeds in de commissie van financiën een volledig overzicht van den toestand gegeven heeft Spr. wil echter nog even aan do noodlij dendheid der gemeente herinneren en er op wijzen, dat voor deze begrooting een groote rijkssubsidie noodig was om ze sluitend to krijgen. De kapitaaldienst is in de loopende jaren zeer verzwaard, d« gemeente heeft ook de druk te lijden ge had van de laagconjunctuur, de malaise en de werkloosheid, waardoor het inko men der bevolking sterk is teruggeloopen hetgeen zijn weprslag vindt in het belas tinghoofdstuk. Verder is de begrooting van het jaar 1936 nog niet goedgekeurd. De rijksaccountants hebben daaromtrent een onderzoek in de gemeente ingesteld en een rapport verzonden aan den ministers van financiën en binnenlandschen zaken, alsmede aan Ged. Staten De inhoud van dit rapport is nog niet bekend, zoodat B. en W bij de samenstelling der begrooting daarmee geen rekening hebben kunnen houden. Men is evenwel zoo zuinig mo gelijk te werk gegaan, maar dingen die noodzakelijk waren, zijn er desniettegen staande op geplaatst, zooals de restaura^ tie van het dak van het waaggebouw, dat van het militaire hospitaal enz. Op de vo rige begrooting werden posten voor be strating en bet aanleggen van straten ge schrapt, thans zijn ze weder op de be grooting geplaatst. Tenslotte wijst spr. er op dat de bijdrage van het rijk thans f 94919,15 is, terwijl die over 193 f 57077 65 bedroeg. Spr. besluit met een beroep op de regeeringsinstanties om de gemeente door de toestand van noodlij dendheid heen te helpen, waarna hij ge- tegenheid geeft voor het houden van al gemeene beschouwingen. De beer WOUDENBERG memo reert, dat bij de algemeene beschouwin gen in 1935 aan Gemeentebelang het ver wijt werd gemaakt, zich politiek onfatsoen lijk te gedragen, daai noch spr noch zijn collega een verklaring aflegden inzake de politiek, die deze partij zou voeren Bij spr gold het toen een voorzichtigheids- maatregel, aangezien hij zich tot dat mo ment nog nooit met de politiek had inge laten. Spr. heeft zich ai.ijd kunnen ver- eenigen met de gedachte, dat het beter zou zijn, indien de partijstrijd in de poli tiek zou zijn opgegeven, waarom het voor hem een prettige gewaarwording was, ie outdttkkjtfa, dat ia de oommmatf*', waarin hij zitting heeft, zakelijk en met uitslui ting van het pol'liek beginsel werd ge handeld. Waarom kan dat in den raad niet? Hierin ligt üe gronds.ag van het streven van Gemeentebelang, althans in algemeenen zin. Evenwel u ook een gees telijke grondslag noodzakelijk en in dit verband wil spr. meededen dat hij nooit of te nimmer zijn godsdien'tige opvatting zal verloochenen voor of in de politiek zal verloochenen voor of in de politiek. Rechts georiënteerd. Het zal dus niemand verwonderen, als spr. zich in godsdienstig principieele aan gelegenheden gericht weet op de rechts- protestantsche groepeering in den raad. Er moet verschil blijven tusschen het godsdienstig en het politiek, d.i. het za kelijk beginsel. In 'n kort geleden gehouden bestuurs vergadering vaa Gemeentebelang hebben vogels van diverse pluimage eenparig uit gesproken, dat de godsdienstig-principiee- le opvattingen van den afgevaardigde on- Zaterdag 31 October. Hilversum »l. 301.5 M. V.A.R.A. 8 uur viramoioon, VJEMLÜ. 10 uur Morgenwij ding. Voorganger: Ds. E. D. Spelberg, V.A.R.A. 10.15 uur UiUsending voor de ar" herders in de üontinubedrijven, 12 uur Gramofoon, 2 uur Gramofoon, 2.30 uur „Da Veiligheids week der K..N.A..G. en het veilige verkeer in het algemeen"; 2.45 uur Dansorkest, 3.15 uur Schaken voor beginners; 3üfö uur Rotterdamsch Phil- harmomsch Orkest; 4.30 uur Esperanto- uitaeoiiing, 450 uur KoOertl&msch Phil- harmomsch Orkest, 5.40 uur Letterkundig «verzicht; 6 uur Orgelbespeling; 6.30 uur Uit de Roode Jeugdbeweging, 7 uur Platen der maand, 7.30 uur Groningsohe uitzen ding, 8 uur S.O.S.-berichten, 8.08 uur Nieuwsberichten en V.A.R.A.-Varia; 8.15 uur Dansorkest; 8.50 uur Spreker; 9 uur Gabaret; 10 uur Nieuwsberichten, 10.05 uur Het VJuELA. Groot Orkest; 11 uur Wij vragen uw aandacht voor; 11.05 uur Gramofoon. Hilversum L 1875 M. KR.O. 8—8.15 Wij beginnen den dag; 8.159.15 Con cert; 1010.30 Muziekuitzending voor fa brieken, 10.3011.30 Gramofoon; 11.30 12 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin: 12.lS~t Het K.R.O. Or kest; 1—*1.15 Gramofoon; 1.152 De K. R.O. Melodisten; 22.30 Halfuurtje voor de rijpere jeugd; 2.303 De K.R.O. Melo disten; 34 Kinderuurtje; 4.05-4.30 Gra mofoon: 4.305.15 De K.R.Ö. Melodisten, 5.155.30 Gramofoon; 5.305.45 Espe- tantonieuws: 5.456 15 De KRO. Nach tegaaltjes: 6.156.20 Gramofoon; 6.20 6.45 Journalistiek weekoverzicht;; 6.457 Gramofoon; 7.15—7.35 Lezing: 7.35—8 Actueele Aefherflitsen; 88,10 Nieuwsbe richten en K.R.O.-mededeelingen; 8.10 8.30 Lichtbakens; 8.309 Gramofoon; 9 9.30 Het K.R.O. Orkest; 9.30—9.45 Gra mofoon: 9.4510 Het K.R O. Orkest; 10 10.10 Inleiding tot den Esperantocursus; 10.10—10.30 Het K.R.O. Orkest; 10.30— 10.35 Nieuwsberichten: 10.3510.50 Uit de wereM van de film: 10.5012 Op de vleu gelen van den nacht. Zondag 1 November. Bioemendaal. 245.9. M. 10 uur Kerkdienst voorganger Ds. Joh. C. Brussaard; 's av. 5 uur Kerkdienst. Voorganger Candidaat D. G. van Lonkhuyzen. Hilversum II. 301.5 M. V.A.R.A. 8.55 uur Gramofoon; 9 uur Voetbalmededeelingen; 9.05 uur Tuinbouwkwartiertje; 9.20 uur Lezing, 9.35 uur Gramofoon; 10.15 uur Lezing; 10.30 uur Het V.A.R.A.-Orkest, 11.15 uur Van Staat en Maatschappij; 11.30 uur Het V.A.R.A.-Orkes; A.V.K.O. 1212.10 Orgelbespeling; 12.101.30 Het Omroep Orkest en Krontjongliedjes; 1.30 2 Boekenhalfuur; 22.15 Gramofoon; 2.154.20 Ooggetuigeverslag van den in ternationalen voetbalwedstrijd Nederland Noorwegen te Amsterdam door Han Hol lander; in de rust Reportage van <Zwem- wedstrijden; pl.m. 4.204.45 Dansorkest: 4.45Sportberichten en Gramofoon: V.A.R.A. 5 uur Orgelspel, 5.30 uur Gra mofoon; 5.56 uur Sportuitslagen; V.P.R.O. 6 uur Toespraak, 6.30 uur Gramofoon; 6.45 uur Wijdingsdienst; A.V.R.O. 88.15 Nieuwsberichten, Sportuitslagen, daarna Mededeelingen; 8.159 Het Omroep Or kest en Viool; 99.25 Opvoering van het Hoorspel „De weg naar de Hel", 9.25 955 Zang en Orgel: 9.5510.10 Radio journaal: 10.1011 Het Renova Kwintet; 1111.30 Nieuwsberichten en Dansmu ziek; 11.3012 Gramofoon. Hilversum I. 7875 M KRO. 8.30—9.30 Morgenwijding; N CR V. 9.309.50 Ge wijde muziek; 9.50 Kerkdienst uit de Ge- ref. Kerk te Amsterdam; K.R.O. 12.15 1 K.R.O. Orkest; 1—1.20 „De Kerkelijke eenheid door het geestelijk lied"; 1.20—2 K.R.O. Orkest; 22.30 Vragenuurtje; 2 30 3.15 Solistenconcert door het K.R.O.- Symphonie Orkest (U.SjO); 3.203.40 Gramofoon: 3.404 Vervolg solisten con cert; 44.56 Ziekenlof; 4.555 le klasse uitslagen van de R.K.F.; N.G.R.V. 5pl. m. 5.30 Zang door Dameskoor: pl.m. 5.30 5'50 Gewijde muziek; 5.50 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te Katwijk aan Zet, KiLO, TM)G50 schendbaar zijn. In de goede verhouding tot alle andere raadsfracties ziet Gemeen tebelang het beate middel om haar zake lijk doel te bereiken, dat is: het gezamen lijk dienen van het algemeen belang van alle ingezetenen. Betreffende de begrooting merkt spr. op, dat het geen zin heeft om in een open bare vergadering post voor post te gaau beschouwen of te becritiseeren, daar dit in de commissies vooraf gebeurt Enkele op merkingen zouden gemaakt kunnen wor den, echter slechts in den zin van verlag gens, maar het lijkt spr., nu SchoonhoveE noodlijdend is geworden, beter om te vol staan met een woord van waardeering voor de samenstellers dezer begrooting. Ook zij hielden rekening met den gebrek- kigen financieelen staat van de gemeente en vooral met het feit, dat het aan contro le op de gemeente uitgaven met zal ont breken. (Wordt vervolgd). van de R.K F.; 7.50—6.10 Allerzielen^} 8.108.20 Nieuwsberiobten en mededee lingen: 8 209.20 „Van heilige menschen en menschelijke heiligen"; 9.20—9.30 Gra- Imofoon; 9.309.50 „Allerziclen-gedachien 9 5010 Gramofoon; 1010.30 Cantata l„Aeh Herr, mich armerf Sunder"; 10.30 10.35 Nieuwsberichten; 10.3510.40 Gramofoon; 10 4011 Epiloog; 1111.30 Lezing in het Esperanto. Maandag 2 November. Hilversum II. 3015 M A.V.R.O. 8-1Q Marek Weber en zijn Orkest (gr.pL); 1(£— 10.15 Morgenwijding; 10.1510.30 Gra mofoon, 10.3011.30 Concert door het „Hofstad Strijkkwartet" u 11-3012 Voor. dracht; 12150 Concert door het Ensem- hle Jetty Cantor; 1j303 Concert door het Omroeporkest* 3054.05 Gramofoon, 4064.30 Pianovoordracht; 4.305 30 Disoocauserie door Max Tak; 5.306.30 Concert dpor de „Palladians"; 6,307 A.V.R.O. Dansorkest; 71—7.46 Piano en viool; 7.458 Causerie over „De Tropische Sfeer"; 88.10 Nieuwsberichten en mede deelingen; 8.10—9.10 Concert door het Omroeporkest; 9.10G.40 „Vlaanmche Humor"; 9 4010.30 Aansluiting met het Grand Theatre de nieuwe revue „Groote Polonaise'; 10.30—11 Gramofoon; 11 uur Nieuwsberichten; Daarna tot 11.30 A.V. R.O. Dansorkest; 11.3012 Orgelconcert. Hilversum I. 1875 M. NCR V. 8—8.15 Schriftlezing en meditatie; 8.15—950 Gra mofoon; 10.3011 Morgendienst; 11 11.30 Lezen van Ghr. lectuur; 11.3012 Gramofoon; 1212.15 Politieberichten; 12.15—12.30 Leger des Hoiis-kwartiertje; 12.302 Het Stichtsch Salon Orkest; 2—^ 2.35 Uitzending voor scholen; 2.36—2.56 Gramofoon, 3—3.30 Wenken voor de keu ken; 3 30—3.46 Gramofoon: 45 Bijbel lezing; 56 Populair Orgelspel; 66.30 Gramofoon, 61.307 Vragenuur; 7>—7.15 Politieberichten en Persberichten Ned. -Ghr. Persbureau; 7.157.45 Vragenuur; 7.458 Een kwartiertje radio-reportage; 88.15 Weer- en Nieuwsberichten; 8.15— 9 05 De Arnhemsche Orkestvereeniging; 9.059.35 „Voor jonge menschen"; 9 35—' 10 35 Vervolg concert; 10.35—11.30 Gramo foon. RADIO-CENTRALE. Programma C. Zaterdag 31 October. Keulen 11.20 „Buntes Wochenende", 1.20 Mededeelingen. 1.35 Gramofoon; Droitr wich 2.35 Gramofoon; Keulen 3.20 Con cert, 5.20 Programmanieuws, 5.25 Popu lair concert; Beromunster 6.20 Klokgelui; Weenen 6.35 „Zum goldenen Kipferl", een Weensche koffiehuis geschiedenis; 9.15 9.50 Diversen. Berlijn 9.30 „Und Mor gen iet's Sonntag", 11.20 Dansmuziek. Zondag 1 November. Brussel Vlaamsch 8.30 Kroniek van den dag, 8 40 Gramofoon, 8.45 Gesproken dag blad. 9 Gramofoon, 10.20 Gramofoon; Keulen pl.m 11.05 Concert, 11.50 Militair concert. 12.20 „Ein Wort an die Hörer". 12.30 Geluk.wenschen, 12.35 Vervolg con cert, 1.20 Populair concert; Droitwich 1.50 Kwintet; Diversen 2.203.20; Keulen 3.20 „Nette Sachen aus Köln"; London Regio nal 5.20 Sopraan, 5.35 Concert, 6 „I was there". „The sinking of the Titanic", 6.20 Orkest; Leipzig (Berlijn) 7.20 Populair concert; Parijs Poste Parisien 9.20 Ver zoekprogramma; Beromunster 9.50 „Was u wel eens in den winter in Zwitserland?"; Berlijn 10.20 Omroep Orkest, 11.20 Or kest. Maandag 2 November. Droitwich 11.05 Orgelconcert; Keulen 11.35 Concert, 12.20 Mededeelingen, 12.3a Concert; Brussel Vlaamsch 1.20 Gespro ken dagblad, 1.30 Het Omroep Orkest, 1.50 Gramofoon; London Regional pl.m. 2.05 Orkest, 2.55 Het B B.C. Midland Or kest, 3-55 Solisten concert, 4.20 Orgel concert. 4.50 Hotel Orkest; Droitwich 5.36 Octet; London Regional 6.20 Hef B.B.G. Dansorkest; Berlijn 7.20 Nieuws, 7.30 Het groote Omroep Orkest en Piano; Boeda-i pest (of Diversen) 9.20 Gramofooiv W0®-; 7 VIERDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUTO-HOULAND EN UTRECHT. Schoonhovensche Courant VRIJDAG 30 OCTOBER 1936 HET GESCHENK door JOS. VAN ROSMALEN. Alle gasten op het groote terras-hotel rekten hun balzen uit, toen de groote wa gen voor den ingang stopte en een on waarschijnlijk mooie vrouw uitstapte. De hotelboys sprongen naar voren en droegen de talrijke, roodlederen koffers met de zilveren beslagen de hall in. „Dat is niet te geloovenl Zoo n vrouw moest wettelijk verboden worden!" „Waarom?" „Omdat er zulke vrouwen niet op de we reld mogen rondloopen! Omdat zulke vrouwen met geboren mogen worden. Wij mannen hebben ons er aan gewond, dat werkelijk mooie vrouwen alleen in sprook jes en op de film bestaan. Het is al zwaar genoeg om de hoop eens een sprookjes- prinses tegen te kom6n, op te geven. Waar wij gaan, waarheen wij reizen, steeds ge- looven wij op den eerstvolgenden hoek baar voor ons te zien staan maar steeds loopt het op een teleurstelling uit. Iedere schoen kan slechts een aantal schreden doen, dan wordt hij van binnen gemakke lijk en van builen versleten, wat wij twee ën bewijzen, Richard." Zij lieten bun glazen nog eens vullen en klonken. „Op een gelukkige huisreis, Thomas." „Ik heb nog tijd genoeg. Ik blijf." „Maar we hebben toch afgesproken, dat wij vanavond samen zouden vertrekken? Wij hebben toch reeds de kaartjes voor de trein gekocht." Richard trok een paar dunne boekjes dit zijn zak. „Hier zijn ze" „Neem jij ze allebei maar," lachte Tho mas, „dan kun je vannacht in de trein in twee bedden tegelijk slapen, nf om het half uur van bed verwisselen, als je dat prettig vindt." De muziek speelde een tango. Gedempt klonken de tonen door het park van bet hotel. „Neem me niet kwalijk, mevrouw, staat U mij toe, dat ik u een vraag stel wat is dat?" „Wat?" „Ik ben hier vreemd wat is dat?" Thomas wees met xjjn uitgestrekten arm naar den hemel. „Daar boven?" „Ja. Dat groote, ronde ding" „Dat is toch de maan?" „Ach werkelijk?" „Ja." i „Weet a dat heel seker, marrow? Of heeft men a dat aAoen maar verteld en u misschien voor den mal gehouden? De geschiedenis der maaa is natuurlijk evenzeer een sprookje ate de geechiedems van de groote belde. Men spreekt er over de gebeele wereld over, maar memand heeft baar ooit beleefd." „Dat is niet waar. Ik geloof aan de üefde." Thomas sag er in zgn amnking bijzon der goed uit. Hij antwoordde zacht: „Dat doen wij allen, ais wtj op weg naar baar zijn." „Zijn wij op weg naar de liefde?" „Absoluut." Hij bukte zich en had een kus op haar lippen gedrukt, voordat zij er op bedacht was. „Loopen, loopen, mevrouw," lachte Thomas, „flink doorloopen op den inge slagen weg, zoodat wij nog op tijd bij de liefde zijn." „Ik weet nog niet eens, hoe je heet," zei Thomas, toen zij later op het terras hadden plaats genomen en Thomas thee inschonk, „ik weet, dat je 's morgens slechts één klontje in je thee gebruikt, ik weet, dat je voor het slapen gaan, altijd een appel eet. „Dat is heel veel, wat je in vier weken van me te weten bent gekomen, Tom." „Ik weet nog veel meer van je, sprook jeskoningin. Ik weet, dat je gisteravond hebt gehuild, toen je zei, dat je vandaag vertrok." Zij nam zijn hand. „Ach, je sprak over tranen? Tranen beteekenen niet altijd ver driet. Verdriet zal ik pas hebben, als ik je niet meer zie." „Zeg me hoe je heet, koningin." „Neen „Vraag, hoe ik heet." „Dat weet ik toch al." Hij schrok. „Heb je dat aan den portier gevraagd?" „Neen. Dat zou tegen onze afspraak ge weest zijn. Maar de eerste bloemen, die je mij stuurde daar had je je kaartje bij gedaan." Thomas wist daar niets op te ant woorden. Hij staarde naar den grond. „Zwijg je, Tom?" „Ik heb eens in mijn leven een groote domheid begaan," zei hij langzaam. „Toen je mij je kaartje zond?" *J*" Ieder sprookje heeft een einde. Voor de kinderen en verliefde menschen komt dit einde steeds te vroeg. Maar tot troost begint op de volgende bladzijde weer een nieuw sprookje en van de oude herinne ren wij ons nog slechts het begin: „Er was "ens „En denk je nog wel eens aan die on- raarschijnlijk mooie vrouw in Nice?" kwam Richar.d een paar dagen na de thuiskomt van Thomas bij hem hinneu vallen, „je hebt een stommiteit begaan." Thomas schrok „Ik heb een brief van haar advocaat gekregen. Waarom heb je haar mijn naam genoemd voor de jouwe?" Thomas liep de kamer op en neer. „Dat kan ik je niet precies uitleggen. Dat gebeurde den eersten dag. Je was weg Ik wist niet, wie zij was. Ik dacht aan een korte flirt. Ik stuurde haar bloemen en deed toen jouw kaartje er bij. Naderhand was het te laat. Ik kon haar onmogelijk vertellen, dat ik haar belogen had Op den laatsten dag wilde ik het nog doen, doch toen ik er over wilde beginnen, stond zij op en ging weg Ik heb haar daarna niet meer teruggezien. Maar dit Iciweer ik je: Ik heb niets gedaan, waar mede ik jouw naam kwaad heb gedaan er was werkelijk niets tusschen ons, wat Richard knikte ernstig. „Ik geloof je, Thomas. Maar toch door den brief van haar advocaat is er een nieuwe toestand ontstaan, die voor mij en waarschijnlijk ook voor jou. tamelijk pijnlijk is." Thomas stak nerveus een sigaret op. „Ik verzeker je nogmaals, dat er niets tusschen ons bestaan heeft ik heb me zelf niets te verwijten Richard trok den brief van haar advo caat uit zijn zak en zei: „Hier, lees hem zelf maar. Dit is een schenkingsoorkonde op mijn naam. Jouw Amerikaansche sprookjeskoningin heeft mij voor haarl vertrek haar Rolls Royce als herinneringj aan het sprookje in Nice geschonken." pijnen te verdrijven is 'n Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 cf.; doos 45 ct. Bq Uw Drogist. JONGEMAN SPOORLOOS VERDWENEN Na vechtpartij op kermis. Op de kermis te Tiel is het nog al ru moerig toegegpan; bij een gevecht tusschen eenige jongemannen, werd ook met een mee gewerkt. Op een krib in de Waal werd Zater dagnacht na de kermis de 18-jarige, en thans vermiste jongeman, door omwonen den gevonden. Hij verkeerde in beschonken toestand en bloedde hevig uit verschillende wonden aan het hoofd. De menschen, die hem vonden, hebben hem in het veerhuisje neergelegd, in de veronderstelling, dat het veerpersoneel zich wel over hem zou ont fermen. Toen later het veerpersoneel in het huisje kwam, vond men daar slechts een bloedvlek. Sindsdien bleef de jongeman iemand uit Wadenoyen verdwenen. De politie heeft de Waal tot Ophemert afgezocht, echter zonder resultaat. Er is gebleken, dat de vermiste vele vijanden had. zoodat misdrijf geenszins Hit gesloten is. Eenige maanden geleden werd een broer van den thans vermiste tijdens een vecht partij met een mes bedreigd en ook de vader heeft het kortgeleden tijdens een twist danig moeten ontgelden. Het is vreemd, dat de jongeman bij de Waal te recht gekomen is, daar hij op weg naar huis een heel andere richting volgen moest. Het verhoor van personen, die des avonds in zijn gezelschap zijn geweest, heeft vooralsnog geen licht in deze zaak kunnen brengen. DE OVERVAL TE KLOOSTERZANDE. De daders op het spoor? De in den nacht van Zaterdag op Zon dag gepleegde roofoverval te Kloosterzan- i-vanVALKENBURQ'S:! LEVERT DRAIS ^"ZACHT van SMAAK - PRUS 70 ct _J de (Z.-Vlaanderen), waarhij de 84-jarige Venschuure ernstig werd gewond, schijnt spoedig opgehelderd te zullen worden. De gearresteerde J. de W. is naar Mid delburg overgebracht, waar hij voorloopig in verzekerde bewaring zal blijven. Drie andere verdachten worden gezocht; het zijn een bewoner uit Amsterdam, waarmede de W. in de gevangenis kennis had ge maakt, een koopman uit Doetinchem, en ééu uit 's-Gravenhage, die beiden gere geld in Kloosterzande verschenen. Deze overval is reeds de derde, die kort na elkaar in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaande- ren gepleegd wordt; de bevolking hoopt daarom dat de daders zoo spoedig moge lijk gepakt zullen worden en zoodoende hun streek niet langer onveilig kunnen maken. SCHEEPSRAMP. Ongeveer 60 vermisten. Op ongeveer 23 KM. afstand van Alexandrië (Egypte) is het Egyptischs stoomschip „Abdeelatif Loefty" gezonken. Vijftig passagiers en de bemanning wor den vermist en zijn naar alle waarschijn lijkheid verdronken. Eén opvarende is ge red kunnen worden WEER EEN OCEAANVLUCHT, Jim Mollison vertrokken. Jim Mollison, de bekende Engelsche vlieger, is van het vliegveld van New- York opgestegen voor het maken van een recordvlucht over den Noordelijken Atlan- tischen Oceaan. Kort voor zijn vertrek ontving Jim een telegram met gelukwenschen voor zijn vlucht van zijn vrouw Amy Mollison. Mollison's vliegtuig, de ..Dorothy", kan een snelheid bereiken van 380 K.M., waar mee hij hoopt een nieuw record te vesti gen, n.l. in 17 uur van New York naai Croydon, het vliegveld van Londen. Voor het eerste gedeelte van zijn tocht heeft Jim 2)4 uur langer noodig gehad, dan hij gedacht had; hij kwam op New- Foundland den genoemden tijd later aan, bij is direct begonnen met benzine laden en hoopt met de wind in den rug de ver loren tijd in te halen, hoewel hij volgens de weerberichten kans heeft halverwege den Oceaan op sneeuw te stuiten. BLUE BAND FEUILLETON. SE ONVINDBARE DADER. Naar het Amerikaansch van 22 JAMES HAY. „Bijua, baas. Het was zóó: de bank van den bellejongen, nou, die is precies onder de groote klok in de hall, rechts van 't kantoor. Mgn hoofd moet tegen de glasruit van de klok aangekomen zijn en toen ging ineens de bel van het halve uur en het ratelde en snorde, ik werd er ake- hg vanl Ik was klaar wakker, stond op •n ging naar den hoofdingang, alleen maar om den nachtboekhouder te laten denken, dat ik bij mijn werk was, als hij wakker werd. Ik keek naar buiten en zag een man naar het postkantoor gaan. „Lieve Help!" zeg ik tegen mezelf. „Die blanke menschen hebben ook niet veel te doen. als ze op dit uur naar het postkan toor gaan." En zoo ging ik maar weer naar mijn bankje terug en dutte weer in. Het leek me, dat ik net mijn oogen dicht had gedaan, toen ik alweer wakker werd en daar in het portaal daar stond de man, dien ik het postkantoor had zien binnen gaan." „Waarvan werd je wakker?" „Ik weet niet, baas. Het was de eerste keer in mijn leven, dat ik wakker werd, londer een por te hebben gekregen „Hoe wist je dat de man. dien je in de hall zag, dezelfde was, dien je het post kantoor had zien binnengaan?" t Ze hadden dezelfde gedaante, dezelfde fegenjas en denzelfden zwaren baard. Hij was net langs me heengegaan naar boven in plaats van op mij te wachten voor de bft. Ik zou zijn baard die keer niet gezien hebben, maar hij keerde zich om, toen hij boven aan de trap was en keek naar mij naar beneden. En toen zag ik heel goed, dat het dezelfde man was, die naar het postkantoor was gegaan." Braceway liet niet merken, welke groo- te waarde hij aan de woorden van den neger hechtte. Terwijl hij bij het vensier zat, met den papieren dollar op zijn knie, bleef hij Raddy scherp aanzien om hem bij zyn verhaal te houden. „Wat deed hij, nadat hij naar je geke ken had; toen hij boven was?" „Niks, baas. Hy zag, dat ik hem nakeek en toen liep hij gauw verder naar boven." „Hoe laat was dat?" „Dat was net twintig minuten vóór tweeën." „En wat deed ik je toen?" „Niks baas, ik dutte verder tot de nachtboekhouder me een schop tegen mijn schenen gaf en me zei, dat ik meneer Mor- ley z'n spulletjes naar boven moest dragen, naar vier-en-twintig. Nou, toen we bij die kamer kwamen, toen zeg ik zoo tpgen hem; ik dacht, dat u een half uur geléden in dit hotel was geweest, baas en dat u toen een baard dro*g. Ik had dadelijk spijt, dat ik het gevegd had. Hij keek mij woedend aan en zei. „Waar leuter jij over, jongen! Je praat in je slaap, geloof ik!" Toen ging ik weer naar-beneden. Hij hoefde niks meer te zeggen. Als een blanke tegen mij zegt: „Jij hebt in je slaap gepraat nou, dan heb ik in m n slaap gepraat." „Maar je dacht, dat meneer Morley de man was, dien je naar boven had zien gaan en ook de man, dien je het post kantoor had zien binnengaan en toen je hem op de trap zag en op straat, toen droeg hij een baard? Is het zoo?" „Juist, baas." „Had hij een gouden tand, Raddy?" ii) „Nee baas,' zei Raddy. „Hij zag er rijk genoeg uit om er een te hebben, maar ge- f zien heb ik hem niet." „En heb je daarna de man met den baard nog gezien?" „Nee, baas." „En meneer Morley?" „Ja, baas. Ik heb hem gezien. Hij is nu in het hotel. Hij is net dezelfde als de ruw met den baard." *Ea hjj robber weescboeaen, toen hij dien baard had en ook zonder dien baard?" „Ja, baas, allebei de keeren." „Heeft hij ua Maandagnacht nog iets tegen je gezegd?" „Nee, baas." „En heb je dien Maandagnacht nog iemand anders gezien?" „Nee, baas." „En kan je je nog iets anders herinne ren van het uiterlijk van dien man met den baard?" „Nee, baas, behalve alsdat hij als twee druppels water op meneer Morley leek. Dat is alles wat ik weet, baas." Braceway stond op. „Heel* goed, Rad dy," zei hij vriendelijk. „Je bent een bes te jongen. Hier is je dollar." „Dank je wel, hoor, baas! Je bent een goeie „En hier is nog een dollar, als je je mond kunt houden, tot ik je zeg, dat je hem open mag doen." Raddy gaf de verzekering, dat hij stom zou blijven, tot lang na het jongste ge richt. Toen het negertje weg was, stond Bra ceway aan het venster en hoewel hij de straat inkeek, zagen zijn oogen niets van wat daar omging. Hij overdacht de feiten erf mogelijke feiten en hij begon de ka- mar met groote, snelle schreden heen en weer te loopen. Zijn wangen waren ver hit; zijn oogen, hard en schitterend, knip perden. Welke reden, welk motief. Plotseling bleef hij midden in de kamer staan en staarde voor zich uit; zijn adem haling ging snel, terwijl hij nadacht over het idee, dat hem opeens werd ingegeven Dat moest het zijn. Hij had het gevonden! Voor de eerste maal voelde hij zich zeker van zichzelf, hij had nu de overtuiging, dat hij de zaak goed vatte. Sommige vrienden van Braceway lach ten hem wel eens nit, omdat hij, als hij er zeker van was, een of ander crimineel raadsel te hebben opgelost, altijd met een waodckitok hep. Dat beteefcenda dat egm schuldige op het punt stond gearresteerd te worden. Hij ging nu naar den hoek, waar zijn schrijfbureau stond en nam de wandelstok op, die hij vastgebonden aan zijn valies had meegebracht naar Turmville. Hij liet het stokje in zijn hand ronddraaien. Zijn gedachten gingen terug naar het onderhoud, dat hij en Bristew dien morgen met Fulton hadden gehad, wiens doorgroefd gezicht hem duidelijk voor den geest stond. En hij herinnerde zich wat de oude man van zijn dochter gezegd had. Braceway's oogen namen een zachtere uitdrukking aan. Hij hoefde nu niet lan ger te tobben. De oude man kon zich wre ken. Hij zette zijn hoed op en nam zich voor om in de stad te gaan lunchen, maar eerst zou hij naar het station gaan om Withers en Fulton goedendag te zeggen. Zooals hij wel verwacht had, vond hij beide mannen veel te vroeg voor den trein Zij stonden al op het perron. Braceway merkte op, dat de vader kalmer en be- heerschter was dan de ander. Withers was zenuwachtig, ongedurig en scheen bet onmogelijk te vinden, stil te blijven staan Hij trok Braceway terzijde. „Ik heb je iets te zeggen, Brace," zei hij zachtjes en met een bevende stem. „Ik wilde het je niet zeggen om om ha rentwille. Ik dacht dat het maar noode- loos gepraat en schandaal zou geven. Maar je loopt het vuur uit je sloffen voor mij en je hebt het recht alles te weten!" „Tob maar niet, George," stelde Brace way hem gerust. „Alles zal wel uitkomen. Praat maar niet, als je er geen lust in hebt." ,.Ik wil het je toch zeggen," sprak Withers haastig. „I£ was gisteravond vlak voor het huis, tot na eenen. Je weet, dat ik je verteld heb, dat ik op de stoep stond aan den overkant van den weg en r.aar het hotel terugkeerde, toen Campbell naar huis was gegaan. Dat was ntet heelemaal juist. Ik wachtte, omdat Enid de lichten in de woonkamer niet uitdeed. Dat kwam m vreemd nu». Ea toe* mei ik m Dat lijkt vreemd, maar het gebeurde toch. Toen ik weer wakker werd, waren de lich ten in de woonkamer uog aan. Ik keek op mijn horloge en hoewel ik niet heel goed kon zien, meende ik dat het na eenen was. Ik moet minstens een half uur heb ben geslapen. Ik had een beroerden nacht in den trein doorgebracht, zie je en een afschuwelijke dag en...." „Zeker, zeker, dat is te begrijpen," zoo troostte Braceway hem. „En zag je iets, George?" „Ja, ik zag wel degelijk iets," en hij worstelde met zijn woorden. „Toen ik opkeek zag ik het silhouet van een man tegen het gele venstergor dijn. Het was na één uur in den morgen en daar was een man Zijn stem stokte. Braceway zag hem onrustig aan. „Het silhouet was heel duidelijk. Het wag zóó scherp, dat ik zien kon, dat hij een pet droeg. Ik kon er de klep van zien, weet je, een lange klep. Het was een goed gebouwji man met breede schouders. Toen ik opstond, gingen de lichten uit. Ik stak de straat over. Ik geloof niet, dat ik hard liep. Het regende. Ik was van plan hem te dooden Dat was mijn eenige ge dachte." Het werd drukker op 't perron en Wi thers vervolgde: „Hij deedt wat ik had verwacht. Hij kwam zonder gerucht te maken de trap af. Ik hoorde hem zelfs de deur niet dicht doen. Ik kan niet zeggen, dat ik hem goed gezien heb. Het was pikdonker en ik voel de, waar hij was. Ik voelde al zijn bewe gingen. Toen hij de onderste trede bereik te greep ik hem, maar slaan kon ik niet. Het was te donker. Ik stak mijn handen uit naar zijn keel, naar ik was Le laag een greep hem bij zijn middel. Hij had een regenjas aan. Dat voelde ik aan de stof. Terwijl ik met hem worstelde, pakte hij mij hjj de keel.

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 4