l Stand Binnenland schoonhoven] Buitenland Door onze groote voorraad ftu/ute ftuid Thans naast goudgele ook witte Purol. Dit wrijft onzicht» baar weg en daarom is PUROL (WIT) voor Dames en Meisjes zoo aangenaam bij de verzorging van gelaat en handen. Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. EEN PRAATJE OVER WOENSDAG 4 NOVEMBER 1936 TWAALF BLADZIJDE*. V EMBER 1936 NOOTEN, SCHOONHOVEN. HAVEN 25. Postrekening 13763. S. W. N. Telef. 20. Tel.-Adres: Vannooten. 't- t hiertoe beslo- r, 36 i-, eohtjw L. echtgenoot* Waardelooze soldij. in W. denBra- FRANKLIN D. ROOSEVELT. H. en, 37 j. en M. genieten, dan hot geld, dat zij als werkr Me dagprijzen van den rebus-pr ijs vraag. PRESIDENT ROOSEVELT HERKOZEN. z. van M. Donk •tha Pieternella, J. van *t Ver- d. van J. A. Juwelingen. ‘-t ingeveld en K. 19 j. - W. Q M. den Toom. ier 6 j. en H. vm Oct. aay 70 j. in. SEL. Oct iborgh, 21 j. October. J. P. Kastelein d, z. van J. T L. Breedveld, 66 ti Houweling. jen. van A. Ver- 80 j. (overleden 1 j„ en N. Hvte- G. van Schoon- en L. van Veen, en 11 ia. w. S. Huijgen en z. van H. Smit Leendert, z. van veld. DSterwijk, 28 j., l. Verschoor en Janny, d. van imp. Ikoop, 25 j, en e Nat. 24 jaar P. Kooy. 31 26 jaar C. L. Bikker, 41 j. October. Cornells, zoone G. van Buuren. 24 j. en A. v. F. van ’t Hart, 11 j. J. A mg, 20 j. 25 j. en PD. 0 j„ eohtgenoo- N. Hoek. 1 m. itgénoot van M. j., ‘weduwe van de Deugd, 21 j. rtus. z. van ®- Panne Gijs- en M. A. Streef- J. C. Bunnik en regels 1.30 >eer 0.20; derde prijs. - Adver- gr.ti. ge Go r o u m e r’- HET HUWELIJK VAN DE PRINSES. Twee wetsontwerpen. De regeering heeft thans bij do Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van het huwelijk van Prin ses Juliana en regeling van de toelating van getuigen bij de voltrekking van dit huwelijk, alsmede van eenige go'TOlgen van deze echtverbintenis. Ingediend is voorts een wetsontwerp tot naturalisatie van Prins Bernhard Leo pold Frederik Everhard Julius Goert Ka rei Godfried Pieter van LippeBiester- feld en regeling van eenige gevolgen dier naturalisatie. No. 7731. TWAALF BLADZIJDE*. WOENSDAG 4 NOVEMBER 1936 68e JAARGANt NIEINÖBIAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT 1 SCHOONHOVENSCHE COURANT 1 Telef. 20. Tel.-Adres: Vaanooten. S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN. HAVEN 25. Postrekening 13763. L eu J. van vastgesteld de rijf, die van ’t het electrici- veerbedrijf en ibestuur. Ivan, de goede ijsbeer, die zich inmid dels als een groot kindervriend heeft ont popt, zal dien avond weer zijn rondritten maken. VerschMDfc Maandag, Woensdag en Vrijdag Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden f L25p. port f L50 Mat verzekering 15 cents meer. Een plan voor den winkelier. In Terneuzen hebben de winkeliers een nieuw plan gemaakt en uitgevoerd. Het maandblad Succes meldt er o.a. het vol gende van. De winkeliersvereniging Terneuzen Klimop maakte een me taalmiddel geba seerd op een Klimop-zegel van 10 punten. De leden kochten die zegels bij den pen ningmeester tegen 1/4 cent per stuk en de winkeliers konden hun klanten keuze ge ven tusschen de gewone kassabons of Klimopzegels. Het bleek al spoedig dat men d(j voorkeur gaf aan de laatstgenoem de bons. Van het geld dat de penningmeester van de leden ontving kocht hij den leden, naar verhouding van het aantal zegels, dat elk lid had afgenomen, een voorraad goe deren: schoenen, theepotten, fietsen, mandjes met fruit, vloermatten, planten on zelfs een electrische waschmachine. Deze goederen werden in ’t openbaar geveild, doch daarbij werden alleen als be taalmiddel de Klimopzegels aangenomen. In September werd de veiling gehouden In de muziektent Het was een enorm succes. De verkooping begon om 10 uur voormiddag en duurde, met onderbreking van slechts een uur, tot ’s nachts 12 uur. De koopers kwamen niet slechte uit Ter neuzen, maar ook ver uit den omtrek. Het was een groote en drukke dag voor het Zeeuwsche plaatsje en de vereeniging gaat nu natuurlijk met hetzelfde stelsel voort, behandeling. i werken merkt dat de com ma een rapport de het plaatsen i het einde van commissie acht I voor reparatie voldoende. Of wordt besloten, i van de com- n verbinding te >rg. Betreffen- deelt spr. mee t gas, wa'.erlet- f zich biermeu 5 de financieel! ;omen een groo. enieur van di Hamel, inzak a it zal in B. e» Logelijk dat er electriciteilsbfr en. heeft bezwaren a, waarna B. deze begrootinj ens eventueel? e jaarweddere- etc. zullen i G. Bos Advertentiën1-6 elke regel mi plaatsing halven tentiën worden plaatst in „De Volgens de gisteravond 7 uur in Ame rika bekende uitslagen, had Roosevelt de leiding in 18 staten met 202 kiesmannen; Landon leidde in 6 staten met Ó4 kies mannen. De republikeinen zouden o.a. de leiding hebben in Mississippi en Louisiana, die tot dusver vrijwel altijd democratisch hebben gestemd, en voorts in Michigan en Ne braska, die als twijfelachtig werden be schouwd. Daarentegen beeft Roosevelt de leiding in de dubieuze staten Illinois. Zuid-Dako- ta en West-Virginia. O.a. heeft de presi dent een voorsprong in de stad Chicago. In Georgia heeft hij een meerderheid van 12 tegen 1. In New Hampshire is de ba lans tusschen de twee groote partijen in evenwicht. In den loop van den nacht kwamen uit tal van staten nog uitslagen binnen en van morgen vroeg meldde men, dat tot dusver d« democratische partij, die Roosevelt weer als haar candidaat heeft aangewe zen. reeds over 406 kiesmannen beschik- kunnen we nog steeds voor zeer lage prijzen levereni Beenpijpen met ritssluiting vanaf f 1.15 Hand beschermers, vanaf50 ct. Buitenbanden vanai60 ct. Batterijen 25 ct., 20 ct., 15 ct. en 10 ct. Zaklantaarns met groote lens, compi., vanaf .35 ct. Ronde 25 ct- In een gesprek, dat de „Times”-corres- pondent had met dr K*ineth Sinclair Loutit, den leider van de Britsche Roode Kruis-afdeeling te Granen aan het front van Huesca, welke de eenige ongewapen de Roode-Kruis-afdeeling in geheel Span je is, en «wordt gevormd door 27 Engel- schen en ongeveer evenveel Spanjaarden, verklaarde dr. Loutit, dat het onmogelijk was Roode-Kruis-teekenen te dragen, daar de vijand deze het eerst als doel nam Er zijn vele gevallen behandeld van soldaten die wonden van dum-dum-kogels hadden. De dokter had zelf kisten met dum-dum- patronen gezien, die nog geen drie maan den geleden in Duitschland waren ver vaardigd. Na een gevecht irt de Tardien- te-sector, werden 300 Moorsche legionairs gedood en toen men de zakken van de dooden doorzocht, vond men daarin oud Oostenrijksch, Hongaarsch en Diritsch bankpapier, dat al lang niet meer geldig is, en uit de inflatie-periode stamde. Blijkbaar worden de Mooren betaald in bankpapier, waarvan zij niet kunnen we ten, dat het niets meer waard is, aldus dr. Loutit. ZWITSERLAND BIJ DE MONETAIRE ENTENTE. Zwitserland te toegetreden tot de mone taire entente tusschen de Vereenigde Sta ten, Engeland en Frankrijk. Het.nünista- te. terwijl de verkiezing van 260 electoren voldoende was voor de verzekering van Roosevelt’s herkiezing. Hiermede te dus de twijfel omtrent de ‘uitslag dezer belangrijke stemming prac- tisch reeds opgeheven. Hoogstwaarschijnlijk zal Roosevelt wor den herkozen met een grootere meerder heid, dan hij bij de verkiezingen in 1932 behaalde. MADRID IN HET NAUW. Toestand steeds dreigenden. De vorderingen, die de opstandelingen de laatste dagen gemaakt hebben, schij nen van dien aard te zijn, dat de regee ring het raadzaam geacht heeft, de be volking van de hoofdstad van het drei gende gevaar op de hoogte te stellen. De regeering doet geen moeite meer de suc cessen van de rebellen, die vooral in het Zuiden Madrid dicht genaderd zijn, tegen te spreken of als fantasie te dood verven. In een Dinsdagmiddag uitgegeven communiqué zegt de regeering het vdDj gende: „De opstandelingen trekken thans hun volle macht samen en verzamelen al hun geestkracht voor de omsingeling van Madrid. VEREISCHTE MEERDERHEID REEDS BEREIKT. De kiezers van het uitgebreide gebied der Vereenigde Staten iijn gisteren ter stembus getogen voor de verkiezing van den man, die gedurende de eerstvolgende periode van vier jaren als president aan het hoofd der Unie zal staan. De Amerikaansche kiezers brengen niet rechtstreeks op den candidaat hunner keu ze hun stem uit: zij wijzen slechte een aantal kiesmannen of electoren aan, die twee maanden later bijeenkomen voor de definitieve keuze van den hoogsten func tionaris van den staat. Zoo moesten gisteren 531 kiesmannen Worden aangewezen. De bedoeling van de ontwerpers der Amerikaansche kieswet met het voor schrijven dezer ietwat omslachtige metho de was, dat overal de bekwaamste burgers als electoren zouden worden aangewezen, die dan na rijp overleg Jnj vrije stemming den besten m^n in bet geheele land tot president zouden kiezen. In de practijk te daarvan niete terecht gekomen. In werkelijkheid spreken dea.s. kiesmannen zich reeds bij voorbaat ten gunste van een bepaalden candidaat uit ai zoodra de kiesmann enzijn aangewezen, kan men dus uitrekenen wie twee maan den later ale president zal optreden. De eigenlijke beslissing is dus cisteren gevallen. Zooals reeds werd verwacht, is ze in het voordeel van den afgntreden president Roosevelt uitgevallen. De eindcijfers zijn op het oogenbiik nog lang niet bekend, doch de twijfel omtrent den uitslag ’was feitelijk reeds voor het in gaan van den nacht opgeheven. De stad houdt zich uiterst kalm. De strijd ontwikkelt zich langs een lijn, die loopt langs den voet van den Gebro de Los An geles en Getafe, bezuiden Leganes, langs den linkeroever van de Guadarrama tot aan Boadilla del Monte, dan over Villa Nueva de la Ganada en Val de Morillo tot aan Robledo de Chavela en Santa Ma ria de la Almeda”. De rebellen hebben via radio-Sevilla meegedeeld, dat de omsingeling van Ma drid door de troepen van generaal Fran co steeds nauwer wordt. De opmarsch van Maandag van de troepen van gene raal Varela en van de c^’pnne van Yagua heeft de opstandelingen’ tot op 14 K.M. van het centrum van de hoofdstad ge bracht. Een deel der buitenwijken ligt thans onder rechtstreeksch bereik van hun geschut. Het leger der opstandelingen Noorden van Madrid staat, r« naar het Zuiden op. Men beschouwt dit als een aanwijzing voor het begin van den beslissenden aan val op de hoofdstad. Volgens een mededeeling van een krijgs gevangene is kolonel Pingdengoea de verdediger van Badajoz, te Madrid terechtgesteld. Na den val van Badajoz was hij naar Portugal gevlucht en vandaar keerde hij naar Madrid terug om aan het front yoor Madrid te strijden. Hij leed bij Navalcarnero een nederlaag Oorlogsbodems der opstandelingen heb ben twee Noorsche schepen op zee aan gehouden en de scheepspapieren onder zocht. Het waren de „Nea”, welke van Huelva kwam en die voor de Spaansche kust werd aangehouden en de „Halger- sen”, welke van Sunderland in Engeland kwam en 30 mijl ten noordwesten van den vuurtoren Saint Martin bij Biarritz werd aangehouden. GEPLAATST. De heer M. G. Heerens alhier, vroeger werkzaam bij den dienst van gemeente* werken, is met ingang van 2 November geplaatst bij den dienst van den rijkswa terstaat. afdeeling landmeten op het bu reau van prof. ir. Schermerhorn te Delft. COLLECTE NATIONAAL HUWE - LIJKSGESCHENK. De collecte voor het nationaal huwelijks geschenk voor Prinses Juliana èn T’ni"° Bernhard heeft te Schoonhoven f opgebraeht. Na aftrek van f 2.60 Wat we kunnen doen. Het feit, dat de gulden nog zweeft, mag niet als motief gelden om niets te doen. Tijdens het zweven kan men voor verras singen komen staan, maar er zijn deugde» lijke lijnen uit te stippelen om het even of de gulden met 20, 25 of met 30 zal worden gedevalueerd. Wij hebben rekening te houden met bin nen- on buitenlandsche economische pro blemen. De buitenlandsche staan in het toeken van de handelspolitiek. Wij moeten alle krachten inspannen om bestaande af- zetgebieden te behouden en nieuwe te zoe ken. Bestaande afzetgebieden worden be dreigd .Hitler heeft Göring opnieuw met groote macht bekleed door hem te benpe- men afe uitvoerder van het aangekondig- de vierjaren-plan. Dit plan beoogt zooveel Prins 185.52 opgebraeht. Na aftrek van f 2.60 voor on kosten zal dit bedrag worden overgemaakt aan ’t Provinciaal Comité. Dit is een mooi resultaat. Wanneer ge heel Nederland volgens dezen maatstaf geeft, kan er een bedrag van f 320.000 bijeengebracht worden. De N.V. Vernis-, Verf- en Japanlakfa- brieken Hermann A. Schreuder Go. al hier heeft gratis levering aangeboden van de verf voor het Koninklijke jacht en van de uitvoering van het Hasconeerwerk. DE IVAN-WINT-CAMPAGNE. De ongunstige weersomstandigheden hebben het bestuur van „Schoonhoven Vooruit” genoopt, den „bonten avond”, die gisteren zou worden gehouden, tot Don derdag uit te stellent Daardoor zijn de eerste dagen dezer week zonder bepaalde feesilijkheden yer- loopen, maar toch drukt de Ivan-Wint- Gampagne haar stempel op het leven in de sWd. Er heerscht een gezellige, opgewekte stemming, vele etalages zijn oxtra ver zorgd en sterker verlicht dan gewoonlijk en bij Jan Brouwer's radio te het muzi kale gedeelte in goede handen. Steeds weer treft ons het gave, sonore geluid van deze muziek, waaruit blijkt, dan Brouwer s Radio uitstekend de kunst verstaat om niet alleen radio en gramo- foonmuziek te versterken, doch ook er iets moois van te maken. Woensdagavond om 7 uur heeft in de ABQNNE'8, di® zich aan onae administratie opgeven voor de verzekering, zijn volgens de vaakgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van Gulden bij levenslange öuld®n QfiO Gulden ▼®rliea Oflf) Gulden bij verlies Quld®n bij verlies Aft Gulden bij verlies van De verzekerde moet in het ZuUvV ongeschiktheid. VVV overlijden. 3vV van hand of vort, £<VV van een oog. IVV van een duim. VV een anderen vinger. bezit zijn van een polis rie van Financiën en de Nationale Bank hebben in opdracht van de Bondsregee- ring een verklaring afgtlegd, volgens wel ke Zwitserland zich verplicht, dezcllde maatregelen tot vaststelling van den goud prijs te nemen, goud af te geven op de zelfde voorwaarden en tot uitwisseling der vastgestelde noteeringen tusschen de cen trale banken als waartoe de drie genoem de staten hebben beslccn. Zwitserland kan nu met het valuta-ega- lisatiefonds der drie genoemde staten goud-transacties uitvoeren, waardoor de stabilisatie der wisselkoersen vergemak kelijkt wordt. DEVALUATIE. De St. Josephvereeniging hield Maan dagavond in hot Parochiaal Vereenigings- gebouw aan de Koestraat de tweede ont- wikkelingsavond van dit winterseizoen. De voorzitter van de vereeniging, de heer A. Ponsioen, sprak een hartelijk woord van welkom, in het bijzonder tot den spreker, den heer A. C. A. Deeren- berg. In aansluiting op zijn voorafgaande le zing, behandelde de heer A. C. A. Dee- renberg, thans het technische gedeelte van het devaluatie-vraagstuk en deed dit aan de hand van een groot aantal vragen, die waren binnengekomen. Naar aanleiding van deze belangstelling, in het vragenstel len tot uitdrukking gekomen, zou spr. gaarne de oprichting van een studiekern die nader op deze vraagstukken zou wil len ingaan, in overweging willen geven. Komend tot zijn onderwerp, stond spr. allereerst stil bij de vraag, of Nederland reeds gedevalueerd was. Spr. beantwoord de deze vraag bevestigend. Alleen is de gulden nog zwevend en is er nog geen' vast punt aangenomen. Men spreekt nu’ wel van depreciatie van den gulden, doch dit is niets anders dan een voorbereid dingsstadium van de devaluatie en houdt geen mogelijkheid in van herstel. Reeds het feit, dat een uitvoerverbod van goud wordt uitgevaardigd, is volgens spr. een bevestiging van de devaluatie. Spr. becri- tiseerde hierbij de uitlating van een Ka merlid, dat meende, dat door de werking van het egalisatiefonds, de gulden, nog verkeerend in het stadium van de depre ciatie, zou kunnen worden hersteld. Van herstel is geen sprake meer. Devaluatie is een feit geworden. De vraag, waarom Nederland sterk re ageerde op de aandeelenmarkt, beant woordde spr. met er op te wijzen, dat men thans weer betere resultaten van het bedrijfsleven kan verwachten, waardoor wederom herstel en verhooging van divl- dend-uitkeering kan worden tegemoet ge zien. Hierbij spreekt ook de speculant een hartig woordje mee. Deze bezit een fijne neus en voorziet de gang van zaken. De aandeelen, waarop betere dividend-uitkee- ringen te verwachten zijn, zal hij opkoo- pen, om deze naderhand met koerswinst van de hand te doen. Door de algemeene vraag ernaar zullen de koersen stijgen. Vervolgens wijdde spr. uit over het dis conto, besprak de werking ervan en knoopte er enkele conclusies aan vast. Het disconto is een middel om buiten landsche speculanten te weren. Echter moet mep er voor zorgen, het disconto niet te hoogt op te voeren, omdat een ver hooging ervan een verzwaring voor de binnenlandsche industrie beteekent. Het egalisatiefonds is volgens spr. in gesteld om het vaste punt van den gede valueerde gulden te helpen zoeken. Het wil niet alleen stijging, doch ook daling voorkomen. Het egalisatiefonds werkt zeer heilzaam en de gunstige resultaten zijn de laatste weken reeds aantoonbaar. Gaf het verloop van de gedevalueerde gulden in het begin heftige ^schommelingen te zien, thans valt er reeds een vaste lijn in te herkennen. Het egalisatiefonds is in het bijzonder ook een middel om „onva- derlandsche schobbers” het heft uit han den te nemen. Dit toch zijn speculanten, die het geld niet meer zien als middel, doch als doel en de sociale waarde ervan volkomen uit’het oog verliezen. Spreker noemde ,het ook een geluk, dat de deva luatie zoo onverwachte gekomen is, om dat daardoor den speculanten de troeven uit de hand werden genomen. Hierna behandelde spr. nog de vraag, of de devaluatie immoreel te noemen is. Volgens spr. ondervinden vaste loontrek kers en spaarders de nadeelen van de de valuatie, doch bij nadere beschouwing worden de nadeelen door de voordeelen overtroffen. Door de opleving in de in dustrie, zpoals reeds in Tilburg en Eind hoven is geconstateerd, zullen meer per- woensaagawnu vm uur sonen weer in heb bedrijfsleven worden muziektent de toewijzing plaate der eer- ‘ingeschakeld. Zij zuilen een hooger loon mogelijk in het eigen land te doen ver vaardigen, wat aldaar te vervaardigen is, ook al zou de kostprijs in marken veel hooger uitkomen. Het is der Duiteche re geering ernst om dit doel zoo goed moge lijk te benaderen. Wij moeten rekening houden met een verdere vermindering van onzen uitvoer naar onzen Oostelijken buur, tenzij wij een weg vinden om door middel van toegeven onzerzijds ook toegeven van Duitschland te verkrijgen. De toestand te ernstig; en noodig is het zenden van onze beste handelspolitieke krachten naar Beis lijn. Ook de verhouding met België is niet gemakkelijk. Er zijn daar krachten, die in ons voordeel werken, doch ook krachten, welke België en ons land van elkander verwijderen. Onze onderhandelaren moe ten zorgen, met de Belgische meeningen ten volle rekening te kunnen houden, want er bestaat ook daar gevaar een deel van het verkregen afzetgebied te verliezen. De maatregelen van ’t Belgische departement van landbouw om den Nederlandschen in voer tot België zonder waarschuwing te doen stoppen, ook al wist de Belgische re geering daarvan niets, spreekt boekdoe len. En dan de nieuwe afzetgebieden! De voor ges telde afvaardiging naar Zuid- Amerika schijnt niet door te gaan. Dit lijkt ons verstandig. Een dergelijke tocht zonder noemenswaard! ge voorbereiding heeft geen ander resultaat dan een ader lating van de schatkist met een ton circa en alhoewel de inkomsten zullen gaan stij gen, wil zulks nog niet zeggen, dat men met de gedevalueerde guldens moet gaan smijten. Het denkbeeld van een of meer tentoon- stellingsschepen blijft sympathiek. Waar om rust men niet een schip uit met mon sters van Nederlandsche fabrikaten en grondstoffen, bemand met een staf van kundige en practische zakenlieden en laat dit schip de wereldzeeën bevaren, overal aanleggende waar een mogelijkheid voor export bestaat? Het moeten geen bedrijfs leiders zijn, want die hebben geen vol- doendè tijd om enkele jaren van hun le ven voor dit doel te gevgn. Neen, het moe ten hoofdzakelijk jonge lieden zijn, die een toekomst hebben op te bouwen en die op deze avontuurlijke tocht hun beste krach ten zullen kunnen en ook willen geven! W. J. K. SNOEI Stadhulsstr. 7-9 Schoonhoven i dat ten rukt thans

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 1