9 C Vredesklok Uit ons Regeeringshuis Gemengd Nieuws. - Landbouw en Veeteelt j Kerk en School Rechtszaken Pimpelmans op een motorfiets. De 9 WOENSDAG 4 NOVEMBER 193» ^APIÓNiEÜWS^ uouueruay a moveniuer. Hilversum II. 301.5 M. AVRO. 8—3.15 Orgelbespeling; 8.159 Gramfooon: 9 10 Gramofoon; 1010.15 Morgenwijding; 10.1510.30 GVamoIoon; 10.3011.15 Orgelconcert en Viuul; 11.1511.43 lee ring; 11.4512.30 Het Omroep lOrkest; 123012.45 Gramofoon; 12.45-r2 Het Omroep Orkest en Gramofoon; 2-2.30 Cau serie; 2.30—3 OrgeJbe.-peüng: 3.053.4)5 Naai- en Borduurcursus: 3.454 Gra- mofoon; 44.30 Voor zieken en thuiszit tenden. 4.304.50 fjramofoon; 4.oO— 5.30 Radiotooneei voor kinderen. Opvoe ring van „Woudstra knapt het op!": 5.30 6.30 Gevarieerd Concert; 6.30—7 Sport- praatje door den heer H. Hollander. 7— 7.05 En nu naar bed7.05— 7.30 „De Staalmeesters"; 7.30—8 En- geiscbe los voor gevorderden; 88.10 Nieuwsberichten, daarna Mededeelingen; 8.108.45 Optreden van het „Nelson" revuegezelschap$.45—9.10 Het Omroep Orkest en Viool; 9.109.30 Reportage over een bezoek aan Urk; 9.30— pl.m. 9.35 Gramofoon. 0.35—10.15 Caecilia-concert; 10.15—10.30 Gramofoon; 10.30—11 l>ans- orkeat; 11 uur Nieuwsberichten, tot 11.30 uur Dansmuziek; 11.30—12 Gramofoon. Hilversum I. 1875 M. KRO. 8—8.15 Wij beginnen den dag; 8.159.15 Concert; N.C.R.V. 1010.15 Leger des Heilskwar- tiertje; 10.15—10.45 Morgendienst onder leiding van Ds. H. G. v. d. Brink. 10.45 —11 Gramofoon; K.R.O. 11—11.30 Gra mofoon; 11.3012 Godsdienstig halfuur tje door Pastoor L. H. Perquin; 12.151 Het KRO. Orkest; 1—1.20 Gramofoon: I.20—2 Het K.R.O. Orkest N.C.R.V. 2— 2.55 Cursus fraaie handwerken; 33.15 Gramofoon; 3.153.45 Vrouwenhalfuur tje: 45 Bijbellezing door Dr. H. Schok king; 55.30 Cursus handenarbeid voor dei jeugd; 5.30—6.45 Het Amsterdamsch Salon Orkest; 6.457 Enkratei-kwartier- tjd 7.15—7.45 Wat er op de wereld ge beurt. door Gom. A. Crayé; 7.45—8 Ra dio-reportage, eventueel Gramofoon. 8 8.15 Weer- en Nieuwsberichten: 8.'15» 9.45Gem. Zangver. Spangen's Koor; 9.45 9.50 Nieuwsberichten: 9.5011.30 Gra mofoon en Schriftlezing. Vrijdag 6 November. Hilversum II. 301.5 M. V.A.R.A. 8 uur Gramofoon; V P.R.O. 10 uur Morgenwij ding onder leiding van Dr. R. Miedema; V.A.R.A. 1015 uur Voordracht; 10.35 uur Melody Circle; 11.10 uur Voordracht: II.30 uur De Flierefluiters; A.V.R.O. 12 —12 30 Gramofoon. 12.30—2.10 De Min- etreels en Orgelspel; 2.102-30 Bespre king van het A.VJt.O. Knippatroon; 2.30 3.15 Gramofoon; 3.204 Dansorkest: V.A.R.A. 4 uur Grkmofoon: 5 uur Na Schooltijd: 5.30 uur Orgelspel; 6.30 uur Politiek Radio Journaal; 6.50 uur Gra mofoon; 7 uur Het Plan van den Arbeid. 7.20 uur Men vraagt en wij draaien; 7.50 uur Nieuwsberichten; 7.57 uur S.O.S.- berich'en; V.PJl.O. 8 uur Nieuwsberich ten: 8.05 Cursus; 8.30 uur Concert; 9 10 uur Lezing; 1Ü.30 uur Gramofoon: uur Lezing; 9.30 uur Vervolg Concert; 10.40 uur Avondwijding. Voorganger: Ds. E. D. Spelberg V.A.R.A. 11 uur Nieuwsberichten: 11.05 uur Gramofoou; 11.15 uur Reportage van de Zesdaagsche Wielerwedstrijden te Rotterdam, afgewis seld met Gramofoonmuziek. Hilversum I. 1875 M. N.CJLV. 88.15 Schriftlezing en Meditatie; 8.159.30 Gramofoon; 10*3011 Morgendienst on der leiding van Ds. F. E. Hoekstra; 11 12 Gello^ recital en Gramofoon; 12.15 12.30 Gramofoon; 12.302 Het Ensemble Van der Horst en Gramofoon; 22.30 Gramofoon, 2.30—2.55 liezen van Ghr. lectuur; 3—3.45 Zang-recital en Gramo foon: 45 Orgelspel; 56.30 Declamatie en Gramofoon; 6.307 Lezing; 77.15 Nieuwsberichten; 7.157.45 Literair half uurtje; 7.458 Radio-reportage, eventu eel Gramofoon; 8$.15 Weer- en Nieuws berichten; 8.159 Het N.C.R.V. Orkest (Harmonie); 99.30 Lezing: 9.3010.30 Het N CR V. Orkest (Symphonie); 10— 10.05 Nieuwsberichten; 10.30—11.30 Gra mofoon en Sohriftlezi/ig. RADIO-CENTRALE. Programma G. Donderdag 5 November. Keulen 11.20 Verzoekprogramma; Lon don Regional 12.10 Orgelconcert. 12.50 Cinema Orkest; Keulen 1.35 „Allerlei von Zwei bis Drei": London Regional 2.20 Gramofoon. 2.50 Het B.B.G. Empire Or kest. 3.50 Orkest; Parijs Radio 4.50 Gra mofoon; Brussel F ranse h 5.20 Gramo foon: Keulen 5.50 Verzoek programma (Gramofoon); Droitwich 7.05 Het BBC. Dansorkest; Berlijn (Hamburg) 7.35 ,.Und abends wird getantzt"; Brussel Fransch 920 Lezing. 9.35 Gevarieerd programma; Weenen 10 20 Dansmuziek. Vrijdag 6 November. Ixui don Regional 11.05 Orgelconcert, 11.50 Orkest. 12 50 Orkest, 1.35 Gramo foon. 2.05 Het BB C. Northern Orkest, 3.05 Ghopinrecital; Keulen 3.20 Gevari eerd programma, 5.20 Populair concert, 7.05 Momentopname; Leipzig 7.20 Nieuws berichten, 7.30 Populaire- en Dansmu ziek; London Regional 8.45 Inleiding tot de volgende uitzending, 8.50 Uitzending van Opera; 9 30 Pauze 9 50 Voortzetting van Opera „Ariadne auf Naxos"; Weenen 11.10 Gramofoon. ALWEER DE ONBEWAAKTE OVERWEG. 'Autobus door tractor gegrepen. Maandagavond half zes is een autobus Irelke den dienst HoornAbbekerk on derhoudt, op een onbewaakten oyerwegte Benningbroek (bij Hoorn) door een trac tor van de Nederlandsche Spoorwegen, welke gebruikt w*rdt voor het rangeeren in de flank aangereden De bus werd geheel in elkaar gedrukt fm enkele meters meegesleurd. In den wagen bevond zich een tiental passagiers. Een meisje ernstig gewond. Het 4-jarige dochtertje van mevr. D. Bit Hoorn bleek ernstig gewond te zijn Zij had verwondingen aan het hoofd be komen en bovenden waren de spieren bo ven den voet van het rechterbeen doorge sneden. Het kind werd naar de woning ▼an dr. de Vries overgebracht. De overige passagiers waren er met lichte verwon dingen afgekomen. Op de lijn, waar het ongeluk gebeurde, Jijden op ongeregelde tijden slechts goe derentreinen De chauffeur van den zwaar gebavenden bus verklaarde, geen signaal of licht van den tractor opgemerkt te hebben. DE BEMIDDELDE STEUNTREKSTER Voor dertienduizend gulden be stolen. De vorige week werd zooJUs gemeld by de wed. R van B. te Schiedam een huiszoeking verricht, daar het vermoeden bestond, dat de vrouw, die daar met haar- twee zoons woont en schijnbaar in zeer armoedige omstandigheden verkeerde, in haar huis een groot bedrag aan geld ver borgen hield. Inderdaad kwam bij deze huiszoeking een bedrag van achttienduizend gulden voor den dag. Maandagavond is de vrouw het slacht offer geworden van een sluwen oplichter Een naar schatting 37-jarige man ver voegde zich aan de woning van de wed. van B. Hij gaf voor, de Jong te heeten en vanwege de justitie de boedelscheiding te moeten regelen. De beide zoons van vrouw B zond de man naar Rotterdam, om een acte van onvermogen op bet stadhuis te halen. Hij vroeg de vrouw hierop haar geld, om het in een enveloppe te doen en te verzegden. De vrouw gaf de man hier op een bedrag rui f 13125. De man vroeg haar vervolgens een doek te halen, daar hij dezen noodig had bij het lakken van den brief. Zij ging naar de keuken om 't gevraagde te halen en van deze korte af wezigheid maakte de man gebruik om 't geld uit de enveloppe te halen en deze met krantenknipsels te vullen. Toen de vrouw terug kwam. was de enveloppe reeds verfegeld. Hij deed deze hierop in een geldkistje, hetwelk eveneens verzegeld werd. Hierna zeide de man, even weg te moeten, doch spoedig terug te zullen ka men. De zoons van mej. B. kwamen «enigen tijd laler terug De ..man van de justitie'* liet echter niets meer van zich hooren. Toon men argwaan kreeg, brak men het geldkistje open, waarna de diefstal aan het licht kwam. DE INBRAAK BIJ DE KONINGIN. Drie arrestaties. Er is (hans gebleken, dat uit de villa van de Koningin te Apeldoorn, o.a en kele bronzen ruiterbeeldjes zijn gestolen, waarvan er Zaterdagavond een in t bezit is gevonden van een Amsterdammer, die in de hoofdstad is gearresteerd. Hij wordt verdacht van heling. De marechaussee te Apeldoorn beeft nog twee mannen gearresteerd. Zij worden ervan verdacht de inbraak te hebben ge pleegd. Zij zijn in het Huis van Bewaring te Zulphen opgesloten. W. J. P. B.. mon teur, zonder vaste woon- en verblijfplaats en W. P., bakker te Apeldoorn, hebben bronzen voorwerpen uit de villa van de Koningin ontvreemd. De verdachten heb ben bekend. Het inbrekwswerk werd vergemakke lijkt doordat de villa onbewoond was. Niemand bewaakte het huis en "langs de denuenhosschen, die zich voor de gaiage bevinden, was het gemakkelijk onopge merkt aan de ach'erzijde van de vil'a te komen B. heeft het eerst het plan opgevat een bezoek aan de villa te brengen Op do Markt te Apeldoorn ontmoette hij den an deren verdachte en beiden trokken zij er Lop uit. B. ia naar binnen gegaan en hoeft de voorwerpen, die reeds zyn achterhaald gestolen. Per fiets zijn zij toen naar Am sterdam getrokken jm de buit daar te ver- koopen. Bij hun aanhouding hadden d* verdach ten geen cent meer oj> zak. Men verdenkt hen nog van andere diefstallen in de vil la, doch daaromtrent willen ze niets be kennen. Het gestolene ia groolendeete weer te recht. DE ROTTERDAMSCHE BIJENKORF. Zesjarig bestaan. De wapperende vlaggen van het groote, moderne gebouw aan den Goolsingel te Rotterdam, de Bijenkorf, verkondigen het feest van het zesjarig bestaan. De étalages buiten en het geheele ge bouw van binnen zyn versierd met groen en witte vlaggen en met dito palmtakken. Het geheel biedt een bijzonder feestelij- ken aanblik, terwijl aan de decoratie van de lunchroom de grootste zorg is besteed Langs de wanden koppen van wilde zwij nen en geweien van reeën en herten; in het midden der zaal is een opgezet hert geplaatst, alles omgeven met dennetakken. Deze versiering is geheel in overeen stemming met de menu s, want de chef kok van. de Bijenkorf bereidt de heerlijk ste wildbraadgerechlen en ook de kinde ren kunnen genieten, want by een Kinder- Jaehtcomplet wordt een gratis toegangs bewijs voor de Rotterdamsche Diergaarde verstrekt. Zooals men in de advertenties in ons blad heeft kunnen zien, brengen alle 80 afdeelingen jubileumaanbiedingen. Het publiek heeft in deze zes jaar voldoende de Bijenkorf loeren kennen om te weten, dat men vertrouwen kan hebben in wat ook nu weer voor extra's wordt geboden. HET WRAK VOOR IJMUIDEN. Harkend als de Sch. 179. Het ondersoek, ingesteld naar het onbe kende wrak van den voor IJ muulen ver- ganen logger, heeft tot gevolg gehad, dat de laatste hoop, dat de Sch. 179 nog be houden zou terugkeeren, is vernietigd. Scheveningsche visschers hebben een stuk van een kist, waarin de viseh be waard wordt, gevonden, gemerkt Sch. 187 welk nummer, naar later is gebleken, vroeger de Sch. 179 gedragen heeft. Gistermorgen spoelde aan het strand te IJmuiden een lijk qfan Men vermoedde, dat dit een van de leden van de beman ning van de Sch. 179 was, zoodat pjen fa milieleden van de vermiste Scbdvening- sche visschers waarschuwde om naar IJmuiden te komen Gistermiddag herken de een van hen het lijk. het bleek het stof felijk overschot te zyn van Z. Taal. een matrooe van de Sch. 179. De Sch. 179 is dus vlak bij IJmuiden vergaan. STANDBEELD VOOR EEN KAAS MAAKSTER. Te Vimoutiers in Nor mandie is een standbeeld voor madame Har el, de uit vindster van de Gamombert-kaas, opge richt. De Normandische boerin heeft op haar boerderij den eersten goudgelen Ga- Hiembert vervaardigd en wel in het revo lutiejaar 17Ö1; Madame Harel uit Ca membert droeg op een dag haar kaas naar de markt van Argentan en die viel zeer in den smaak. Tuen zij de .volgende maal weer op de markt verscheen, had zij niet voldoende kaas bij zich, zoo groot was de vraag. Het duurde niet lang, of de roep van de nieuwe kaas breidde zich over geheel Normandië uit. In 1813 kreeg het nieuwe zuivelproduct z.g. stadsrechten in Caen, /le hoofdstad van de provincie Cal vados. Een bloedverwant van madame Harel vestigde in Lessard een fabriek tot ver vaardiging van Camembert eu al spoedig volgden nog vier andere De Camembert van Normandië is op het oogenblik we reldberoemd en tevergeefs heeft men zoo wel in de oude als de nieuwe wereld ge tracht dezen kaassoort na te maken. Het geheim is in de melk gelegen. De koeien van Normandië kennen geen stal Zij blijven het geheele jaar dolbr op de vruchtbare weiden van Normandië gra zen. Dientengevolge is de melk zeer vet en vrij van alle stoffen, die de melk van staikoeien meestal inhoudt. Uit deze melk worden niet minder dan 21 kaassoorten vervaardigd, om nog maar te zwygen van de Normandische boter, die in Frankrijk eveneens een groo'en roem bezit. VIJFTIEN LIJKEN AANGESPOELD. Egyptisch kustvaartuig vergaan. Aan de kust van de Middellandsche Zee, ongeveer honderd kilometer ten Westen van Alexandrië, zyn de lijken aangespoeld van vijftien opvarenden van het Egyptische kustvaartuig „Abd el Ja- tif". dat sedert een «week werd vermist. Ook zijn wrakstukken van het schip op het strand geworpen Aangezien de zee gedurende de afgeloo- pen veertien dagen kalm is geweest, tast men in het duffer omtrent de oorzaak van deze scheepsramp. MOORDPARTIJEN IN TRANSVAAL. Vijf slachtoffert. Een bandietenbende verspreidt schrik en angst in Trakisvaal. Te Brakpan zijn twee te goeder naam bekend slaande Grieken vermoord De\lijken werden met petrole um overgoten An verbrand. Een der slacht offers moet nog hebben geleefd, toen hij in brand werd gestoken. Maandagavond* werd een (winkel te Sandspruit overvallen Twee mÏNinen en een vrouw, allen planken, werden in koe len bloede neergeschoten, waarna de ban dieten met een aanzienlijke som gelds ontkwamen. In verband met deze moord partijen zijn twee mannen m een vrouw gearresteerd, RESTITUTIE OP EIEREN WEER VERHOOGD. De minister van landbouw en visache- rij heeft de restituties, welke gegeven worden by den uitvoer van kippen- en ©endeneieren, met ingang van 2 Novem ber 1936 vastgesteld op respectievelijk f 0.85 en f 0.50 per 100 stuks, waarmede ze rijn teruggebracht op het peil van vóór de depreciatie. De verlaging was geschied om prijsstijging tegen te gaan. WEERBERICHT Naar waarneming iii den morgeb van 4 November. EEN PRIESTER VAN DE TO WANA. Het Zendingsbureau te Oegstgeest vraagt ons plaats voor het volgende: Op den zendingskalender van 1936 in de week van 15 November staat een af beelding van den priester van de To Wa- na (Midden-Gelebes) met het volgende bij schrift; Onder de To Wana is het werk slechts in zijn eersten aanvang. De pries ter heeft er nog meer invloed dan de zen deling. Geen wonder, als men dezen in- drukwekkenden man goed beziet. En toch zal hy eenmaal voor het Evangelie wijken, ja, misschien het wel aanvaarden, wie weet hoe spoedigl Onlangs ontvingen we een schrijven van Zendeling Perdok. waarin hij wederom het een en ander over dezen priester me dedeelt. Deze heeft, zoo schrijft hij, af scheid genomen van het heidendom. Nu gaat hij in dooponderricht. Het beteekent natuurlijk heel wat voor zoo iemand om het oude vaarwel te zeggen. Hoe echter alles nog vermengd is. bleek ook weer hij hem, want op hetzelfde feest waar hij af scheid nam van het heidendom, is hij met» een tweede vrouw getrouwd. Zijn ge weten sprak echter wel. want hij heeft het eerst geheim welen te houden voor den goeroe en toen hij* het wel zeggen moest, heeft hij hem maar eerst .,te eten gege ven'' en daarna gesproken. En de reden? Zijn vrouw was al oud en vaak ziek en kon niet goed meer voor hem zorgen en daarom nam hij er een tweede bij. Nu de leider weg is. zal het dorp wel spoedig voor de keuze slaan of te vol gen óf op een gebrekkige manier het hei dendom te dienen. Men voelt echter wel, dat het oude sterft, maar in zijn hart is men nog niet overtuigd van het nieuwe. Men durft nog geen keus doen, daarom laat men dit eigenlijk liever - aan den priester over. De goeroe heeft hem echter verzocht er geen invloed op uitf", te oefe nen, opdat de menschen zelfstandig hun keus doen. CURSUSVERGADERINGEN. Gouda. In het gebouw „Daniël" zal de zen winter een aantal cursusvergaderin gen gehouden worden op de hieronder vermelde data. telkens des avonds om 8 uur, onder leiding van Ned. Herv. predi kanten uit den omtrek. 11 November; „De Hervorming", Synode te Dordrecht; „Remonstranten en Gon- tra-remonstranten" door ds. E. R. Dams té, van Sluipwijk November; „De Hervorming'' door Ds. J. W. van der Linden van Kootwijk. 9 December: „Het Reveil" door Da. S van der Linden van Lopik. 20 Januari: ,.De Afscheiding" door Ds. J. Schippers van Kockengen. 3 Februari: „De Ledeboerianen' 'door Ds. H. Hiensch van Bleiswijk. 17 Februari: ..De Ghr Gereform. Kerk" door Ds. T. van de Hee te Polsbroek en Vlist. 3 Maart: „De Doleantie", door Ds. P. Bouw van Benschop. 17 Maart: „Pogingen tot herstel der Kerk" door Ds B. van Ginkel, plaatselijk predikëjit. 31 Maart: „De beteekenis van den Geref. Bond voor de Ned. Herv. Kerk" door Ds. H. van Dijk van Rijnsatcrwoude. Na de behandeling van genoemde on derwerpen zal de gelegenheid worden ge geven tot het stellen van vragen. De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigen dag aan. Verwachting tot Donderdagavond: Zwakke tot matige Zuid-Westelijke tot Zuidelijke wind; nevelig tot zwaar be wolkt; aanvankelijk weinig of geen neer slag; weinig verandering in temperatuur. Waterstand: Vreeswijk hoog water 9.40 uur. 1.62 M. Keuion stand 2 82 M., val 0.16 M. Maastricht 3 Nov., 42.12 M., val 0.11 M. Schoonhoven hoog water 8.40 uur, 1.41 M Luchttemperatuur: De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 48 graden Fahrenheit. «Woensdag 4 November: Op 9 26, onder 0.30. Laatste Kwartier Vrij dag 6 Jïovember. Op 11.54. WATER BIJ DE MELK. Een melkhandelaar uit Benschop stond terecht voor den Utrechtschen kanton rechter, omdat hij water in de melk ge daan had. De man scheen zeer onder den indruk, dat hij voor hél gerecht moest komen; hij kon zijn zenuwen moeilijk be- heerschen en bekende ten volle wat hem ten laste gelegd was. De kantonrechter zeide, dat hij deze eerlijkheid van den verdachte op prijs stelde en vroeg hem, hoe hij er toch weer toe gekomen was, daar dit niet de eerste overtreding op dit gebied was.een vorige maal had verd. reeds een schikking aangegaan voor een soortgelyk feit, voor f 50. De melkhandelaar zeide, dat zijn vrouw een tijd in het ziekenhuis gelegen had, wat veel gekost had. Daarom had verd. op tien liter melk er een liter water %bij gedaan. De melk was dan nog goed, me neer de edelachtbare, zoo zeide de ver dachte. Hij vroeg verder om hem niel zwaar te straffen. De ambtenaar vond dit echter 'n ern stig geval en vroeg een boete van f 90 of een maand hechtenis. Toen kon de verdachte bijna niet er over uit hoe 'n zware straf dat was, hij riep zeer de clementie van „meneer de edelachtbare" in. De kuntonrechter legde f 75 boete op subs, twintig dagen hechtenis. De melkslijter wilde echter van geen wijken weten. Hij bleef pleiten om een lichtere straf „Ga nu maar", zoo sprak de rechter, „het wordt toch niet veran derd". Maar verd. ging nog niet weg. de veldwachter moest hem zachtkens uit de zaal verwijderen. POGING TOT ZWARE MISHAN DELING TE JAARSVELD. A. L., 18 jaar. boerenknecht te Jaars veld, had zich verzet tegen den rijksveld- wachter en dezen gedreigd met een bier- flesch. Nu moest hij terecht staan we gens poging tot zware mishandeling. Ds jongeman was niet verschenen. Na het getuigenverhoor eischte de officier van justitie f 5.boete subs, drie dagen hech tenis. De politierechter vond deze straf, gezien het feit, echter te gering, en legd® f 7.50 boete op. 87. Na veel geworstel met de zwijnen •Zipn z' eindelijk de stad verachyr^an; Maar nu komt op den hoek, o peen, Opeens oen fietser in den weg. Zoodat z' om botsing te vermijden Ben opgebroken straat inrijden 1 De straat werd juist geasphalteerd En was met koolteer dik besmeerd; Heer Pimpeumans valt 1 plak! - [er in; Hij is zoo nijdig als oen spin, Want hoeveel moeite hij zich geeft, Hij zit aan d' aarde vastgekleefd. WOENSDAG 4 NOVEMBER 19 DE NIEUWE PACHTWET. (Vervolg van Maandag.) De heer LOUWES (1.) vreest dat, hel in Groniugen bekemde beklemrecht ge- leidelyk voor het geheel land zal gaan gelden. Hij ziet hierin een ernstige beper king van het eigendomsrecht. Hij is daar om voor het amendement-Van den Heu vel. Wil men de nieuwe pachtregelnig een faire kans geven, dan moet meu het dement—Vervoorn afwijzen. De MINISTER heeft tegen beide amendementen overwegende bezwaren. Het is de bedoeling den pachtef tien jaar vol komen met rust te laten. Het amendement —Van den Heuvel brengt deze periode fei telijk terug tot acht jaar. Spr. wijst dan ook beide amendementen af en verklaart ze onaannemelijk voor de regeering. De heer VAN DEN HEUVEL (a r.) trekt zijn amendement De heer V E R V O OR N doet hetzelfde. Art. 39 wordt z. h. st. goedgekeurd mot aanteekening, dat de communistische fractie geacht wil worden te hebben tegen gestemd. Bij art. 42 (recht van den verpachter om pacht te beëindigen om aan het ver pachte een bestemming te geven in het belang van volkshuisvesting, handel en nijverheid), verdedigt de heer TRUY- EN (r.k.) een amendement om laatstge- niemde woorden te vervangen .door: ..voor woningbouw, handel en nijverheid". Door deze wijziging wil spr. het mogelijk maken, dat de verpachter den grond b.v. kan gebruiken voor particulieren woning bouw of bouw van een eigen woning. De MINISTER wil inplaats hier van een redactiewijziging aanbrengen, die aan de wensohen van den heer Truyen te gemoet komt. De heer TRUYEN trekt daarop zijn amendement in. Art. 42 wordt z h. st. goedgekeurd. Bij art. 47 zet de heer WEITKAMP (c.h.) uiteen hoe moeilijk in vele gevallen de taak van de paehtkamers zal zijn. Vooral bij de bepaling van een redelijk be staan zal men deze moeilijkheid onder vinden, in het bijzonder, wanneer bet groote gezinnen betreft. De MINISTER heeft bij de alge meen® beschouwingen reeds op deze kwestie geantwoord en het begrip ..rede lijk bestaan" omschreven. De paehtka mers zullen zooveel mogelijk objectieve normen moeten aannemen éi daarbij wel licht gebruik maken van de gegevens der statistiek!. Men mag aannemen, dat de paehtkamers met verstand zullen oordee- len en verder zal men veel aan de prac-» tijk moeten overlaten. Hoog Bij art. 53 inzake hooger beroep van de uitspraken der paehtkamers, verdedigt de heer BOON (1.) een amendement om cassatie mogelijk te maken van 't arrest van het gerechtshof, dat de beroepszaken behandelt. De MINISTER zegt. dat de regee ring aanvankelijk zelfs de mogelijkheid van appèl, die thans geschapen is. uit het wetsontwerp had willen laten. Nu wil de heer Boon een derde instantie invoeren. Men komt dan in een reeks van eindeloo- 7,e procedures. Dit zal veel te veel tijd kosten en te veel geld kosten. Spr. wijst erop, dat alle pachtzaken in beroep ge centraliseerd worden bij de pachtkamer 4an het gerechtshof te Arnhem, die spe ciaal on deze kwesties zal zijn ingesteld Daardoor ziet de minister de noodazke liikheid niet in en hij verzoek» den heer Boon dan ook. het amondament terug te trekken. De heer BOON (1.) acht het ontbre ken van cassatiemogelijkheid een gebrek aan rechtszekerheid. Om aan de bezwaren van den minister tegemoet te,komen voegt spr aan zijn amendement 'n 'termijn voor cassatie toe. Het amendementBoon wordt bij git ten en opstaan verworpen. Het advies van het kantongerecht. De heer VAN DEN HEUVEL (a r verdedigt by art. 55 een amende ment tot schrapping van de zinsnede, die het de taak der kantongerechten maakt, adviezen inzake \an pacht te geven en model-pachtovereenkomsten te ontwerpen. Spr. acht dit meer de taak van uit het maatschappelijk, leven opgekomen orga nen dan van de paehtkamers. Hij wil de ze taak dan ook overgebracht zien naar de pachtbureaux en de te schrappen be paling wil hij derhalve overbrengen naar art. 61, dat de taak der pachtbureaux re gelt. De hoer LOUWES (1.) wil aan art. 55 een bepaling toevoegen, waardoor de kantongerechten tevens ermee belast wor den bij den aanvang der pacht den toe stand van het goed vast te leggen, wan neer pachter of verpachter zulks verzoe ken. De heer HIEMSTRA (s.d.) acht juist de paehtkamers de geschikte orga nen voor de haar toegewezen taak en is dus tegen het amendementVan den Heuvel. De MINISTJ^R antwoordt den heer Van den Heuvel, dat hij tegen diens amendement het bezwaar heeft, dat de parhtbureeux er nog niet zijn. dat men nog niet weet, boe zij zullen worden opge richt, hog zij eruit zullen zien en of zij de hun opgelegde taak zuilen kunnen vervuilen. Spr. heeft er geen bezwaar te gen, dat''ook de pachtbureaux deze taak te vervullen zoudën krygen, doch wenscht niet, dat die taai. aan de paehtkamers zal worden ontnomen. Spr. heeft ook practische bezwaren te gen het amendementLouwes. Het doen vau schattingen is niet gemakkelyk. Ais partijen dit wenschen, moeten zij het zelf maar daarover eens worden. Wie zou trouwens de kosten moe en betalen? Het amendement—Van den Heuvel wordt aangenomen met 50 tegen 34 stem men Naar aanleiding van de aanneming van het amendementVan den Heuvel, trek tde heer Louwes zyn amendement in. Het gewijzigde art. 55 wrodt i. h. st. gjoedgekeurd. Dc erkende pachtbureaux. Bij art. 59 (met volgende art. de wer king der erkende pachtbureaux regelen de; zegt de heer BAKKER (c.h.; dat de regeering in deze kwestie een veel te groot®^ macht krijgt. De erkenning ge schiedt bij maatregel van bestuur. Om trent de gronden van erkenning slaat niete ia de wet vermeld. Spr. verlangt van den minister toezeggingen omtrent een hechtere regeling vau deze zoo be- iangryke materie. De heer LOERAKKER (r.k.) wenscht. dat er in de pacii'.bureaux ook landarbeiders opgenomen zullen worden. De MINISTER betoogt nogmaals, dat men den ontwikkelingsgang der pacht bureaux zal moeten afwachten. Het neer leggen van vaste regelen is op het oogen blik nog onmogelijk. Den heer Loerakker antwoordt spr., dat de pachtbureaux zoo veelzijdig mogelijk samengesteld moeten worden, ook om te voorkomen, dat ze. verschillende kanten uitgaan. Bij art. 60 verdedigt de heer LOU WES (1.) een amendement, om de taak van de erkende pachtbureaux uit te brei den en dezen bureaux gelyke bevoegdhe den toe te kennen als de rechter krijgt volgens de art. 36, 37. 38 en 41, terwijl ook van de beslissingen der pachtbureaux beroep mogelijk wil maken. De hoer HIEMSTRA (sid.) verzet zich tegen het amendement-Louwes. om dat men van de pachtbureaux nog niets Weet. De MINISTER deelt de opvatting van de heeren Hiemstra en Van Koevor- den Hij acht het zeer lichtvaardig, nu i reeds bij voorbaat deze belangryke be- vqegdhed©*, aan nog onbekende organen - toe te kennen. De heer LOUWES (1.) trekt het j amendement in. Bij art. 61 liofat de heer E B E L S (v. d.) een amendement toe inzake de rechts- geldigheid van door een erkend pftcht- I bureau goedgekeurde pachtovereenkomst. j Deze wijziging is het gevolg van een goed- j gekeurde wijziging in art. 5. De heer LOUWES (1) dient op dit amendement een sub-amendement in in- zake de rechtsprekende bevoegdheid der pachtbureaux. De MIN ISTER heeft geen bezwaar tegen beide amendementen, doch acht een redactie-wijziging in het amendement Van de* Hbuvel noodzakelijk. Tegen het sub-amendement Louwes herhaalt de mi nister zijn reeds genoemde bezwaren, brengt de door den minister gewenschte redactiewijziging aan. Het subamendementLouwes wordt bij zitten en opslaan verworpen; het amendement—Van den Heuvel wordt aan genomen. Art. 61 wordt z. h. st. goedge keurd. Bij art. 71 verdedigt de heer VER VOORN (plattel.) een amendement om alle pachtcontracten vrij te stellen van zegel. Hij betoogt, dat vooral na het tot standkomen van deze wet, de verpachter zooveel risicos loopt) dat het niet billijk is, hem nog hooge zegelkosten op te leg- Het amendementVervoorn wordt niet voldoende ondersteund en komt dus niet in behandeling. Alle verdere artikelen worden t. h. st. Eindstemming op 10 Novemb«r. De VOORZITTER deelt mede, dat een tweede lezing van het wetsontwerp noodzakelijk zal zyn en bepaalt daarom de eindstemming op Dinsdag 10 Novem ber. bij den aanvang van de vergadering. De zitting wordt verdaagd tot Vrijdag middag i uur. Vergadering op Vrijdag. Inkomtoen- en Successie belasting. Aan de orde was een wijziging van de wet op de Inkomstenbelasting en van de Sucessiewet, volgens welke voortaan tot het belastbaar inkomen van een werkne mer wo4 len gerekend, reeds gedurende zijn betrekking, zyn aanspraken tegenover ii.n werkgever of een derde (b.v. een spaarfonds of een levensverzekerings maatschappij) op een toekomstige uitkee- ring bij het verlaten van den dienst. Als overgangsmaat regel al er voor de tegen woordige deelhebbers een belasting vrije aftrek voor de bijdragen aan werkgevers tot maximaal f 800 per jaar zyn. 'De re geering is tot deze wetswijziging gekomen omdat zij gelijkstelling van een verzeke ring van kapitaalsuitkeeringen met pen sioen-aanspraken onjuist acht. De heer KORTEN HOR S-T (r.k.) zei. dat de minister erkent, de ongelyk- heid tusschen pensioentrekkers en de deelhebbers in een kapitaalsuitkeering Maar de miinster vergeet een belangryke factor, namelyk de onafhankelijkheid van den werknemer van den werkgever. Pen sioenfondsen en spaarfondsen vertoonen overigens weinig principieel verschü. Spr. vroeg den minster met zifn colle ga van Sociale Zaken te overleggen over een meer bevredigende regeling. De heer IJ Z E R M A N (s.d.) maakte eveneens bezwaren tegen de voorgestelde regeling. De MINISTER VAN FINAN CIËN. Mr. Oud, betwistte, dat zijn voor stel schromelijk onbillijk zou zijn Op het oogenblik kunnen aanzienlijke bedragen worden gespaard, zonder dat er eerst be lasting ervan wordt betaald Er bestaan fondsen, waarin voor bepaalde personen groote bedragen zijn gespaard. De minis ter kent zelfs een geval, waarin voor één persoon meer dan 1/4 millioen is ge spaard. Tusschen pensioenfondsen en voorzie ningsfondsen bestaat een groot verschli. De gerechtigden, by pensioenfondsen loo- Pen groote risico's: bij spaarverzekeringen wordt het kapitaal in'egraal uitgekeerd. De algemeene beraadslagingen werden gesloten. Artikelen en ende«nenten. Op het onderdeel A van art. 1 verde digde de heer K O R T E N H O R S T (r. k.; een amendement, dat betoogde te voor komen. dat ten onrechte geen rekening zou worden gehouden met de werkelyke geldswaarde der aanspraken. Na toelichting van den MINISTER trok de heer Korten horst zyn amende- .De heer KORTEN HORST (r.k.) verdedigde een ander amendement, om te voorkomen, dat by den toegestaan aftrek de interest wordt verwaarloosd. De heer COHEN (v.d.) verdedigde een amendement om den waohtgelder, die voor eigpn pensioen blijft doorbetalen, af trek van belasting voor deze bydrage te pfcven. De heer S U R I N G (r.k.) herinnerde er» aan. dat de Pensioenwet meer len kent van vrijwillige premiebetaling. De MINISTER had tegen het twee de amendementKortenhorst eveneens bezwaren. Hy drong aan op intrekking. Wat het amendelmcntCohen betreft, wees hij op de consequenties, welke dit zou hebben. Hij kon zich by den heer Suring aansluiten. De heeren CU HEN (v.d.; en KOR TEN HORST (r.k.), .trokken hun amen dementen m. De MINISTER nam, op aandringen van de comncssie der béuastmgen, dit onderdeel E van art. 1 terug, dat betrek king heeft op verhaal van belastingvorde ringen op spaarfondsen. Het artikel werd goedgekeurd. Het wetsontwerp werd z. h. st. aange nomen. Voorstel achtjarigen leerplicht Aan de orde was vervolgens het initia tiefvoorstel K. ter Laan tot invoering van den 8-jarigen leerplicht, opheffing van het landbouwverlof aan schoolkinderen en betreffende verplichte schoolvoeding en -kleeding voor alle leerplichtige kinderen, die daaraan bdhoefte hebben. De heer COOPS (1.) vond het wei nig elegant, dit van Januari 1938 datee- rende ontwerp zoo kort voor de verkie zingen te laten behandelen. Was het niet beter geweest na te gaan of uitbreiding van het nijverheidsonder wijs eerder in aanmerking moest komen? Dan is* er het element der kosten, die zeer belangrijk zijn. De behoefte aan een initiatief-ontwerp is geertfcne gebleken. Het verplicht stellen van schoolvoeding en -kleeding is in 't geheei niet gemoti veerd De liberale fractie zöu haar stem aan het voors'el niét kunnen geven. De heer TI LA NU S (c.h.) verklaart zich tegen de verlenging van den leer- puicht met een jaar: tegen de afschaffing der landbouwvSfrloven en verplichte schoolvoeding en -kleeding. Spr. wil niet beweren, dat dit voorstel is gedaan in verband met de komende verkieznfgen, hoewel de schijn er tegen is, want het werd ingediend kört voor de verkiezingen van 1933 en de memorie van antwoord verscheen pas nu, betrekkelijk kort voor de verkiezingen van 1937. Spr. wil gaarne weten, welke zakelijke over wegingen er voor dat uitstel waren. Verschillende uitlatingen m de memo rie van toelichting, zooals de passage over de „bezittende klasse", die .zich van het volksonderwijs weinig hebben aangetrok ken. zyn in ons land onjuist en zyn meer geschilat voor propaganda vergaderingen, dan dat zij thuis hooren in een dergelijk stuk. Verlenging van den leerplicht acht spr. niet noodig, omdat er voor ouders, die hun kinderen langer op school willen la ten. gelegenueid geno°g daartoe bes'aat. Op deze wijze wordt de verantwoordelijk heid van de oftders naar le overheid ver plaatst Ook is spr. tegen het voorgestelde iuzake kindervoeding en -kleeding. De wet opent daar reods de gelegenheid toe en spr. acht de Christelijk-' liefda digheid hooger dan voorgeschreven* over heidssteun. Spr. is dan ook nit velerlei overwegingen tegen het voorsten De heer VAN HOUTEN] (c.d.) is van meening. dat uitbreiding van den leerplicht niet alleen de door de kinderen op te nemen leerstof vergroot, maar ook het in de andere leerjaren genoten onder wijs beter tot zijn recht laat komen. Ook voor de bestrijding der werkloosheid beeft het achtste leerjaar groote beteekenis. Wie het zevende leerjaar heeft aanvaard, kan geen bezwaar hebben tegen bet acht ste Spr. is voorstander van het voorstel, doch zal zijn «tem niet kunnen geven aan art. 5 ervan, omdat de daarin vervatte intrekking van het landbouwverlof, voor al voor de kleine boerenbedrijven, die in oogsttijd geen hulpkrachten kunnen beta len. voor het platteland niet te dragen is. Spr. hoopt dan ook, dat de voorstellers deze beperking uit hun ontwerp zullen willen terugnemen. Spr. bepleit de verplichte schoolvoeding en -kleeding en ontkent de principieele bezwaren ertegen. Particuliere liefdadig heid blijkt in de practijk immers ontoe reikend. De heer SURING (r.t) behandelt de financiële zijde van het voorstel, welks aanneming de koe- Urn van het onderwijs met 6 a 7 millioen gulden doet stijgen en dat terwijl de re geering circa 7>» millioen op onderwys moet bezuinigen. Spr. wil wel eens we ten op welke wyze de voorstellers in dit verschil van c.a. 14 milligen willen voor zien en waar zij de middelen willen van daan balen. l'itbreidin g vpn den leerplicht acht spr op het oogenblik lang niet de meest urgente verbetering van one onderwys Als ©r inderdaad gelden voor onderwijs beschikbaar waren, zouden deze beter aan 'verbetering van de leerlingenschaai be steed zijn. T a. v. de schoolkindervoeding en -kleeding moet in de eerste plaats een be roep worden gedaan op de ouders en als deze onmachtig zyn op de christelijke lief dadigheid. die gelukkig nog onder ons volk leeft. Pas in het uiterste geval komt d« overheid in aanfnerking. doch dan acht spr, de gemeentebesturen volkomen voor haar taak berekend. Tenslotte heeft spr. bezwaar tegen in trekking van het landbouwverlof, al wil hij strenge maatregelen tegen het mis bruik. dat van dit verlof gemaakt zal worden. Spr. zal tegen het wetsontwerp stemmen De heer JOEKES (v.d.) acht deze materie al heel weinig geschikt voor een initiatief-ontwerp, omdat meu hier de lei ding en de vooriioliZing der regeer;ug nauwelijks kan missen. Dij geldt voorai voor de financieele zijde van bet voor stel. Een behoorlijke overweging van de financieele consequenties is, zouais thans de zaak aan de orde is gesteld, niet mo gelijk. Maar zelfs ai zou het geld beschikbaar zijn, dan zoitien de voorgestelde maat regelen wa&rschyniyk niet de meest dnn gende zyn en zou men dit moeten beste den aan maatregelen, die men slechts kan beschouwen binnen het algemeen verband van staatszorg. De heer Z ULST RA (a.r.) is vkn meening dat het voorstel beter achterwe ge had kunnen blyven. Het getuigt niet van verstandig financieel beleid nu de be zuinigingen. die het departement van on derwijs noodig acht. nog met zijn bereikt. In verdere verlenging van de leerplicht ziet spr een te krachtig ingrijpen van den staat in bet gezin, waar spr. zich uit principieele overwogingen krachtig zal tegen verzetten. Spr. ontwikkelt bezwaren tegen de op- heffing van het landbouwverlof en kant 'zich principieel tegen het voorgestelde in zake de sohoolkinder-voeding en -kleeding "We zyn hier op dit gebied langzamerhand reeds in den socialistischen staat geko men. Verstrekking van voeding en klee ding is niet op een lijn te stellen met de verschaffing van leermiddelen. De heer WIJNKOOP (comm.) geeft zijn dolledigen steun aan het voorstel. Wat de bezwaren tegen de schoolkinder voeding betreft constateerde spr., dat de ouders onmachtig waren $yn kinderen te voeden. De heer ARTS (kath -dem.) juicht hot voorsol toe. De overheid moet de uit breiding van het onderwys voor de ar beiderskinderen bevorderen Uok voor de vermindering van de werkloosheid acht spr. het voorstel van belaug. Met groote sympathie zal spr. dan ook voor het eer ste gedeelte van het voorstel, n.l. de in voering van het achtste leerjaar stemmen Spr. ziet ook de noodzakelijkheid van de verplichte schoolvoeding en -kleeding in, doch had graag gezien, dat de voor stellers de kosten ervan hadden geraamd. In principe is spr voorstander van de opheffing van het landbouwverlof, doch hieromtrent vril hy nog gaarne eenige nadere inlichtingen hebben. De heer KERSTEN (s,g.) heeft te gen het voorstel bezwaar, o.a. tegen ver lenging van den leerplicht, omdat hij den leerplicht zelf reeds verkoeiIÊ acht. De staat mag niet treden in de rechten en plichtein van de ouders. Bij velen moeten de kinderen reeds zoo gauw mogelijk mee verdienen. Ook uit financieel© overwegin gen acht spr. de verlenging van de leer plicht verwerpelijjt. Wart het landbouwverlof betreft, i* spr. van ineening. dat met de daarop toe gepaste beperking reeds to: het uiterste gegaan is. De hierbij verrichtte arbeid is juist uiterst geschikt voor kinderen. T.a.v. de kindervoeding zegt spr.. dat de zorg voor de kinderen bij de oudere berust en het hier voorgestelde rukt het gezin uit elkaar. De heer WESTEBUis (n.h.) zegt. dat menigeen wel zou willen wat hier is voorgesteld. Er is echter wel meer dat men graa* zou willen maar dat tocb onuitvoerbaar is. Dit voorstel is een ty pisch symptoom voor de mentaliteit, die in de laatste vijftien jaar onze schatkist zoozeer heeft aangetast, door op vèrwe zenlijking van elke sociaal-democratische hobby aan te dringen. Waar niet tegelij kertijd door de voorstellers de middelen zijn aangewezen, waaruit het voorstel ge financierd moet worden, zal spr. er te gen stemmen. De heer K. TER LAAN (s.d.) dankt de Kamer voor den ernst, waarmee z% het voorstel heeft behandeld en verzoekt wpgens gebrek aan tijd, zijn rede op een anderen dag te mogen voorzetten. De VOORZITTÈR stelt voor dK punt op de agenda te plaatsen van e<«n der volgende vergaderingen in Nowen&er en de Kamer besluit aldus. De zitting wordt verdaagd tot Diiwdag 10 November. Tegenover de berichten over oorlogstoerusting willen we stellen mededeelingen van vredes-voor bereiding. ALGEMEENE NEDERLANDSCHE VREDES ACTIE. Te Utrecht is een vergadering gebon den door de Algemeene Nederlandsche Vredes Actie De voorzitter van bet hoofd bestuur leidde de vergadering en begon met een toespraak over: „Wat wil de Al gemeene Nederlandsche Vredes Actie?", Hij besprak daartoe de grondslagen, wet- ke als vedgt luiden: De „Algemeene Nederlandsche Vredee Actie" wil, alle personen vereenigen, die overtuigd zijn, dat iedere oorlog nit zede- lyk en maatschappelijk oogpunt moet worden veroordeeld pn dat hieruit de plicht voortvloeit, onverbiddelijk strijd te voeren tegen iederen oorlog en oorlogsvoorberei ding en te streven naar een wereldorde, x waarin oorlog zal zyn uitgesloten. De deelnemers aan de „Algemeene Nederland sche Vredes Actie" vereenigen zich om, ondanks, onderscheid van politieke en godsdienstige overtuiging en met de uit drukkelijke vooropstelling van eerbiedi ging van elkanders meeningsverschillen: 1. uitdrukking te geven aan hun ernstige* •wil tot vrede; 2. iedere oorlog en oorlogs voorbereiding naar vermogen te bestrij den; 3 de bevolking van Nederland te doordringen van zijn verantwoordelijkheid ten opzichte 'van een eventueelen oorlog en de voorbereiding daartoe; 4. persoonlijk te streven naar een levenshouding in overeenstemming met deze grondslagen. Daarna volgde een lezing, getiteld: „Mo biliseert u voor den vrede", door W. Rmijtink, voorzitter van de afd. Hilver sum. Terwijl de wereldoorlog milliarden verslond, millioenen menschen doodde mi verminkte, geeft de wapenindustrie nog millioenen uit voor propaganda. Waar blijven echtpr de duizenden voor de vre- despropaganda? I)e luchtbescherming, hei sprookje van de luchtbescherming, wordt merkwaardigerwijze gepropageerd door de wapenfabrikanten, welke zoowel de' gas sen als de gasmaskers leveren. Cultureel bezien, leidt de oorlog eveneens tot ont zettend» verliezen. In den laatsten wereld oorlog en nu weer in den burgeroorlog in Span ie, werden groote kunstschatten vernietigd. Als kunstenaar en intellectu eel moet men dus weigeren steun te ver leen pn aan nationalisme, militaristae en imperialisme, welke leiden tot een oorlog, die zelf-vernietiging zal beteekenen. Allen moeten samenwerken tot dit" eene ideaal: .Nooit meer oorlog". De conclusie van dit alles is. dat een nieuw? geest in de go- zuiverde menschheid noodig is Alle vre desorganisaties moeten de handen ineen slaan om onze samenleving te vervangen door een *andere. heteré. dip welvar» zal brengen voor allen, vrede onder de volke ren en broederschap onder de menschen NAZARENERS IN JOEGO-SLAVIE. 45 Nazareners. wier religieuse overtui ging hen niet toestaat de wapenen te dm- een. werden tot "7—11 jaar gevangenis straf veroordeeld Dp jongste is 23 jaar oud. de meesten zijn kostwinners van grno'p gez:nnen Ken gedelegeerde van de War Resietere* International had tpn hnnnen hate eeo onderhoud met verschillende booggvplaaf- stp persoonlijkheden Een petitie .van voor- 'nnstanrde bui'enlandprs om hun invri§- hejdsstelling te bewerken, werd o.a* oo- •terteekend door 5 leden van het Brttsche 'TooperTiuis en 42 leden van het Lagerhuis. De uitwerking was tot dusver nihil, nogingen worden echter onvermk voortgezet

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 4