Burgerlijke Stand Plaatselijk Nieuws WOENSDAG 4 NOVEMBER 1936 Kapitaaldienst: uilgaven 842.753,22, ontvangsten f 752.311,91, nadeelig slot f 90.441.31. De rekening van de gem. instelling voor maatschappelijk hulpbetoon over 1935 ■wordt vastgesteld op f 20.956,30, met etfn gemeentelijk subsidie van f 15.133-80. Volgt de vaststelling der rekening van de waterleid.ng „Lek en IJsselover 1935. De heer BERGER kan zich niet vereenigen met deze rekening. Spr. vindt het salaris van den directeur te hoog en zegt verder„ dat Opperduit meermalen zonder water zit. De menschen daar moei ten een kwantum afnemen en ze kunnen het niet. Spr. wil hiervoor resti utie ge ven en meent, dat, als overal meters ge plaatst worden, de zaak opgelost is. De VOORZITTER zegt. dat het aalaris niet aan de orde is; hij wil wel zeggen, dat het salaris van „Lek en Us sel" ©en dor laagste van soortgelijke be drijven is. De klachten over slechten druk van don toren zijn schromelijk overdre ven. De zaak is een voortdurende zorg voor de commissie van beheer en de di rectie. De voornaamste oorzaak zit in de w&terverspüluig op Maandag en Zater dag. Er wordt gestreeld naar verbeenng o.a. door aansluiting in Opperduit aan de leiding van Bergambacht. De heer NEEF vraagt, of het de be doeling van de overheid ia, bed ruls winst te maken. De VOORZITTER zegt, dat ©r slechts een matige winst is van nog geen 6 pCt. en wijst er nog op, dat een vroe ger vastgestelde verlaging door Ged. Sta ten niet is goedgekeurd. De héér SI REE F LAND zegt, dat 'met goeden wil van d© aanegslotenea nog veel water bespaard kan worden. De VOORZITTER zegt nogmaals nadrukkelijk, dat de hoofdoorzaak de verspilling is en ook, dat kranen, die lek ken, met worden gerepareerd en steeds maar blijven loopen Uierna heeft de vaststelling plaats. Da balans wordt vastgesteld op f 430.432,51. de verlies- en winstrekening op f 79.154,86 de kapitaaldienst op f 57.950.86. De uit gekeerde bedr ijls winst bedroeg f 8583,88, waarvan ieder der vier deelnemende ge meenten f 2145,07 toekomt. Vastgeatold wordt een begrotingswij ziging 1936 van de waterleiding „Lek en IJssel'. De begrooting 1937 van den schoolart- sendienst „Lek on Ussel" wordt vastge steld op f 6987,53, waarbij rs gerekend op een bijdrage van f 0.09 per inwoner van de aangesloten gemeenten. De begrooting 1937 van de gem. instel ling van maatsch. hulpbetoon wordt vastgesteld op f 16.901,65, waarbij een gemeentelijk subsidie van f 14.000 is in begrepen. Volgt een wijziging der gemeente-begrooting 1936. Het overleg door God. Staten gepleegd met de regeering over deze begrooting, heeft dit college aanleiding gegeven een aantal opmerkingen te maken. B. en W. zijn daaromtrent in nader overleg getre den. waarbij ter zake van de opmerkin gen van administratieven aard overeen stemming is bereikt. Omtrent eenige posten is het eoliter aoodig. dat de raad zich uitspreekt. Tegen de verdere toekenning van wachtgeld aan de twee eervol ontslagen lantaarnopstekers wordt bezwaar -ge maakt. De desbetreffende bepaling van het ambtenarenreglement zal gewijzigd moeten worden, en de begrootingsposten, waarop wachtgelden voor nevenbetrek kingen zijn geraamd, zullen dienovereen komstig wijziging moeten ondergaan, waartoe B. en W. voorstellen te besluiten. De raming voor buitengewone politie diensten moet worden gesteld op f 40. Verder dienen nog enkele andere pos ten te worden verlaagd Betreffende de salarissen wordt ver langd, dat die der gemeen te-geneesheer en worden verlaagd met 5 pGt. en dat het loon van den schoonkouder der le open bare school, waarin een lokaal leeg is komen te staan, wordt verminderd met 10 pCt B. en W. stellen voor, deze verlagin gen te doen ingaan op 1 November. De heer CB E R G E R zegt. dat de lan taarnopstekers zijn benoemd met toeken ning van wachtgeld en vindt dat het nn niet aangaat het wachtgeld in te trek ken. De heer C. DE JAGER kan zich niet vereenigen met verlaging van het salaris der gemeente-geneesheeren en dat van den schoolsohoonhtmder en»vraagt, wat B en W. er aan gedaan hebben. Weth. VAN ES merkt op, dat de voor stellen van den burgemeester alleen zijn. Spr. gaat niet accoord met salarisverla ging en do opheffing van het wachtgeld Er moet een einde komen aan die aanpas singspolitiek. De wachtgelden steunden op wet en verordening. Het is hartverscheu rend alles zoo te ontwrichten. Spr. ziel het nut ervan niet in. De VOORZITTER kan de l*e- schuldiging niet incaaveeren. Het punt is in B en W. geweest en spr. heeft als vertegenwoordiger van» het ooilege in Den Haag er voor gepleit. Verschillende pos ten zijn daar dan ook teruggenomep. die aanvankelijk ook opgegeven waren voor verlaging Het staat ook in de notulen van het college en zoo is het in den raad ge bracht. Ik is atto gelegenheid ©oor be spreking, maar het moei zakelijk zijn. De heer Van Es moet niet zoo over B. en W. spreken, dat duit spr. met langer, anders zal hij hem het woord moeten ontnemen Weth. VAN ES meent, dat hij bet recht heeft zoo te spreken. De VOORZITTER zegt. dat hij zijn leiding hier heeft te erkennen. Na nog eenige discussie zegt wethou der A A R N O U D S E. dat de methode {e laken is. Er moet niet van onderen be gonnen wonden met de verlaging De heer NEEF vindt ze onbillijk en wil dit punt van de agenda afvoeren, want hij heeft de agenda te laat ontvangen. Dan moeten Ged. Staten maar buiten ons om besluiten, aldus spr. De heer STREEF LA ND vindt het voorstel ook niet sympathiek. De heer C. B R 0 E R E vraagt waarom de een 10 pCt. en de ander 5 pCX. verla ging krijgt. De VOORZITTTER wil opmerken dat het een slechte gewoonte is uit B. en W. te klappen. De zaken moeten vertrou welijk zijn. Spr. gaat uitvoerig in op de correspondentie en de behandeling van deze punten en hij heeft hier en daar er nog wat af kunnen krijgen. In Den Haag wordt over de. financiën beslist. Men heeft maatstaven voor het schoolschoonhouden, de geneesk. diensten, de verlichting enz., hetwelk spr. ook juist acht. In gemeenten als Lekkerkerk wordt niet méér voor de ze posten uitgegeven. Lekkerkerk wordt nog niet eens erg aangepakt. Spr. heeft dit weten te verhoeden. Het mes n er nog niet diep ingegaan. Weihouder AARNOUDSE; Weten ze in Den Haag wel, wat schoolachoon- maken is? De VOORZITTER zegt verder, dat hij verdiende critiek aanvaardt, maar geen onverdiende. Men moet van B. en W. afblijven, anders valt iedere bestuurs mogelijkheid weg Meer gegevens zijn niet te verkrijgen. Onjuist zijn de voorstellen niet, onaangenaam echter wel. De sala rissen van burgemeester, secretaris en ontvanger, die door de Kroon worden vastgesteld, zijn met ingang van 1 Octo ber ook weder verlaagd. Zoo het «enigs zins mogelijk is moet men de regeering in haar beleid steunen, anders krijgt men alles opgelegd. Verschillende raadsleden voeren oog het woord en komen na de uiteenzettin gen van den VOORZITTER tot an- derg inzichten, alleen weth. van ES is niet overt uigtd. De vergadering wordt nog geschorst voor geheime bespreking. Na heropening wordt het voorstel van weth. VAN ES tot uitstel verworpen met 5 tegen 6 stem men en het voorstel van B en W in om gekeerde stemmenverhouding aangeno men. Het voorstel tot wijziging van het amb tenaren reglement, waarbij bij ontslag uit neven-functies geen wachtgeld wordt toegekend, wordt aangenomen met 6 te gen 5 stemmen. Aangenomen wordt het voorstel tot het heffen van 75 opeenten op de hoofdsom der gemeentefonds-belasting voor 1937 1938 De invodderingsverordenfng van keurloon voor vee en vleeach wordt op aandringen van Ged. Staten aangevuld met een bepaling omtrent het sluiten van een fraude-verzekprlng. Vastgesteld wordt een verordening tot Htvning van leges van jachtakten Ter tafel komt dan de verordening" inzake de hefffng van schoolgelden voor het lager en uitgebreid lager onder wijs. Door de nieuwe redactie van artikel 63 der Lager Onderwijswet 1920 is het nood- zekelijk geworden een nieuwe verorde ning vast le stellen voor de heffing van schoolgeld voof he» gewoon en uitgebreid lager onderwijs. Men moet no rekening houden met de zoogenaamde gemengde hoofdsom van gemeentefonds- en vermo gensbelasting. Bovendien verbindt tegenwoordig de regeering aan e«n ex tra-bijdrage uit het Werkloosheidssubsidiefonds bepaalde voor waarden inzake het tarief voor schoolgeld lager onderwijs. B. en W. stellen voor. te besluiten tot vaststelling van de verordening overeen 1 kora«*ig die eischen. 1> VOORZITTER zegt dat de be woordingen gelijk zijn aan die van vroe ger. Hef tarief is anders, n I. volgens de gemengde hoofdsom, hetwelk iets nieuws is De praktijk moet de werking uitwijzen. De schoolgelden opvoeren is een alge meens eisch. De minima blijven gelijk, maar het oploopen ja^terker. De heer C. D E 4Jb\E R vraagt naar personen, die net i#nér de Vermogens belasting blijven. De VOORZITTER zegt, dat ver mogende menschen geen inkomen kunnen hebben. De wet ging uit van bet inkomen Thans wordt dit inkomen en vermogen. Daarna wordt de verordening vastge steld. Vastgesteld wordt de verordening in zake de heffing ,vs,n besmettelijke-ziekten- gelden. welke ook volgens de gemengde hoofdsom geheven zullen worden. Besloten wordt, na de verandering van het kantoor der directe belastingen de buur te verhoogen met f 26 per jaar. Volgt het verzoek van het Borgstellings fonds voor Gouda eo. om verhooging de- jaarlijksche bijdrage tot f 0D3 per in woner per jaar De heer NEEF zegt, dat hij reeds te gen 1 cent was en beschouwt de zaak als concurrentie met het gewone bankwezen. Spr. meent te weten, dat er gemeenten zijn. die niet bijdragen. De VOORZITTER zegt dat 't fonds gunstig werkt. Het normale bankwezen werkt samen met het fonds. Het Goud- sche foods werkte het eerst en er is ge bleken dat 1 cenl te weinig ia. Nu hebben de andere fondsen direct 3 ceut gevraagd. Gemeenten, die niet bijdragen, vallen bui ten de werkingssfeer van het fomls. De lieer G. B R 0 E R E beeft zich in verbinding gesteld met de bestuursleden van de Middenstandsvereeniging en dezen hebben sterk in overweging gegeven het voorstel te steunen. Met aanieekening dat de heer Neef als tegen geacht wil worden, wondt het voor stel aangenomen. Besloten wordt aan de Kroon onthef fing te verzoeken van toepassing van het capitulantenstelsel. Het voorstel tot vervanging der jaar lijksche verbruiksvergoeding aan het be stuur der Bijzondere School door een uit- keering-in-eens, wordt ingetrokken, om dat. door een uitspraak van hooger hand, een en ander door B. en W. moet ge schieden. Aangenomen wordt het voorstel' tot toe passing van art. 145a der Gemeentewet ten aanzien van de verzorging van den schoolartsendienst in Bergambacfit door den district-schoolartsendienst „Lek en IJssel". Op aandringen van Ged. Staten heeft een wijziging der algemeeue politieveror dening pla&ls, bestaande uit redactioneele wijzigingen en het verwijderen van de bepalingen over de samenstelling, organ isatie en taak der brandweer. Daarna beeft de vaststelling van een brandweer- verordening plaats. Eveneens wordt een wijziging der bouw verordening vastgesteld. B. en W. doen een voorstel tot hpt aan gaan van een vaste geldleening a f 100.000 tegen een koers van ÏOO pCt, rente 4 3/8 pCt.. looptijd 25 jaar met 1/4 pCt provisie. De beer STREEFLAND vindt de rente veel té hoog en meent, dat het geld tegen een lagere rente te krijgen is en stelt voor dit percentage niet te aanvaarden. Het voorstel—Streefland wondt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. B. en W. krijgen machtiging een leer ning te sluiten tegen hoogstens 41/4 pGt. rente. Voor het eerste halfjaar 1907 worden B. en W. gemachtigd tot het aangaan van kasgeldleeningen tot ten hoogste f 150.000 en tegen een rente van hoog stens 5 pCt.. waarbij wordt uitgegaan van de veronderstelling, dat Ged. Staten goed keuring verleenen aan de vaste geldlee ning, anders moet het bovenvermeld be drag overeenkomstige verhooging onder gaan. Volgt de aanbieding der gemeentebe- grooting 1937. De VOORZITTER deelt mede, dat B en W. de begrooting zoo spoedig mo gelijk zullen opmaken en aan de leden toezenden, dan kan zij in de volgende vergadering behandeld worden. Weth. VAN ES stelt voor dit punt in te trekken en de begrooting aan te bie den, zooals deze is opgemaakt. De VOORZITTER zegt. dat wet. Van Es spijkers op laag water zoekt, maar zal er over laten stemmen. Het voorstelVan Es wordt aangeno men met 6 tegen 5 stemmen. De VOORZITTER constateert, dat wethouder Van Es een geweldige overwin ning heeft behaald en aan het gezag van den burgemeester een slag heeft toege bracht, waarna sluiting. Rewwijk. Openbare raadsvergadering op 19 Oc tober. Aanwezig alle leden. De voorzitter, burgemeester L. 4. Lucasse, opent de ver gadering. waarna de notulen na eenige kleine opmerkingen worden vastgesteld. Onder de ingekomen stukken is o m. een schrijven van Ged. Staten, houdende me- dedeeling dat de goedkeuring op de Bouw verordening verdaagd is. B gp W. stellen voor aan den gdmeente-onl vanger, den heer G. Schalkwijk, wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd, eervol ontslag te verleenen onder dank voor de bewezep diensten. De heer Schalkwijk wordt in De cember a.a. 65 jaar, doch voor het gemak stellen B. en W. voor de datum van eervol ontslag te stellen op 1 Januari 1937. De heer SCHOUTEN zegt dat het hem bevreemd heeft dat de gemeente-ont vanger geen ontslagaanvrage heeft inge diend. Spr. had liever gezien dat de heer Schalkwijk zijn ontslag had aangevraagd. De VOORZITTER zegt dat de heer Schalkwijk dit ipet noodig oordeelde, nu de raad zijü verzoek, om nog eenigén tijd in dienst te mogen blijven, had afgewezen. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. at. aangenomen. B. en W. stellen voor de zekerheidstel ling voor den nieuw te benoemen ontvan ger te bepalen op f 10.000. De heer v d. HOORN wil, in ver band met de stee<ja groot ere bedragen, welke de gemeente verwerkt, het bedrag der zekerheidsstelling hooger stellen De VOORZITTER zegt, dat de meeste bedragen via de Bank v. Ned. Ge meenten verhandeld worden, dus is een hoogere zekerheidsstelling niet noodig. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. 8. aangenomen. I B. en W. deelen mede. dat in vorige raadsvergaderingen den wensch naar vo ren werd gebracht om de boekhoudingen van de ge meente-bedrijven -é te centraliseeren. B. en W stellen thans voor om de boekhoudingen van het Ëlec- triciteitsbedrijf en het Waterleidingbedrijf te combineeren en hiervoor een saiarnMe bepa en van f 12U0 per jaar. Het salaris van den boekhouder van het electriciieits- bedryf bedraagt thans f 950, terwijl het salaris van den administrateur van het waterleidingbedrijf voor 1937 wordt voor gesteld op f 700 per jaar, of in totaal aan de twee bedrijven f 1650, zoodat het oor- stel van B. en W. een besparing geelt van f 450 per jaar. De beide huidige ambte naren, de iieeren Ar ends en De Kamper, kunnen dan ook solliciteeren. Tevens stel len B. en W. voor een oproeping te doen voor de te vervullen betrekking van ge meente-ontvanger. De heer V1 wil eerst een gemeente ontvanger benoemen en daarna beslissen over een combinatie van de twee genoem de boekhoudingen. Er wordt over f 450 bezuiniging gesproken, maar de kans be staat dat één der boekhouders z'n betrek king kwijt raakt. De heer VAN R 0 0 N zegt bet voor deel van de combinatie nog niet in te zien Indien de boekhouder van het G E B. niet wordt benoemd, dan zal aan heni toch wachtgeld moeten worden uitbe'aald. De VOORZITTER zegt dat thans wordt voorgesteld om de bedrijven te cen traliseeren. De benoeming komt eerst in een volgende vergadering in behandeling De heer d. HOORN is het met den beer Vis eens. Hij acht het veiliger om eerst den gemeente-ontvanger te benoe men. De mogelijkheid bestaat, dat één ambtenaar op straat komt. Weth. VAN LEEUWEN stelt het gemeentebelang voorop; de persoonlijke belangen van ds desbetreffende ambtena ren bebooren daarbij achter te staan. Spr. is van meen mg dat diegene, die dan ont slagen wordt, wachtgeld zal moéten heb ben. De heer SCHOUTEN merkt op, dat wanneer één der beide amb'enaren niet tot ontvanger wordt benoemd, één hunner, bij aanneming van het voorgestelde oombina- tieplan, toch zonder betrekking zal komen Spr. zegt dat aan den ontslagene dan wachtgeld zal moeten worden uitbetaald. Echter verandert hierdoor de voorgestelde bezuiniging in een hoogere uitgave. De heer VAN R 0 0 N zegt dat die f 450 bezuiniging nog niet reëel is. Het salaris van f 700 voor den administrateur van het waterleidingbedrijf is nog maai een voorstel van de waterleidingcommis- sie. Spr. acht een besluit tot combinatie veiliger vóór dan na de benoeming van den ontvanger. Weth. HAGEN ziét er geen verschil in of eerst de ont zanger benoemd wordt en daarna «ver combinatie wordt beslist, of dat het andersom gebeurt. Spr. acht bet echter beter om thans eerst over com binatie te beslissen, dan weten evenrtuc-ele sollicitanten, waar ze aan toe zijn. Het moet geen persoon!jke zaak worden, al dus spr. De heer OLIEMAN wil in verband met de besprekingen eerst over voor stel van B. en W. laten stemmen, dan vervallen misschien de andere si»mmin- gen. M Na nog eenigen tijd over en waei ge praat te hebben, wordt tenslotte ne.. voor stel van B. en W. met alg. st. aangeno men. Overeenkomstig het verzoek van Ged. Staten wordt inzake da goedkeuring van de heffing van leges op bouwvi-guhnin- gen tot een andere redactie van het raads besluit besloten. B. en W. stellen voor adhaasie te betui gen aan het adres van de Federatie van Ziekenhuisvorpleging tegen het door de regeering ingediende welson-.werp De heer VAN WINGFRDEN vraagt of door de voorges;e!de wit de vei- plichtingen voor de ondergeschikten^ ook zullen veranderen. De heer VAN ROON voelt niet veel voor een wettelijke regeling, te meer daa,r de ziekenhuisverp eging oorspronkelijk particulier initiatief is Weth. VAN LEEUWEN zegteeni ge cijfers naar voren te zullen brengen om een overzicht te krijgen. Er zijn ongeveer 450 georganiseerde en 50 un ge organ meer de vereenigingen, met ia totaal ongeveer twee millioen leden. De bonden Iu-bben volgens de brochure geen medezeggen schap bij het tot stfend komen van hel wetsontwerp gehad. Spr. acht adhaesie- betuiging van groot belang. Het voorstel van B. en W wordt bier- na met alg. st. aangenomen Een wijziging van de begrooting 1936 wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. aangenomen. Besloten wordt tot wijziging van de pen- eioengrondslag van den burgemeester-se cretaris, zulks in verband met de verla ging van het salaris. lesgeldvergoeding. De VOORZITTER zegt nog een verzoek te hebben gehad van den heer G. van Essen alhier, om vergoeding van ge meentewege vanv hel reisgeld voor zijn zoon, die de Handels-Hoogeschool te Rot terdam bgjoekt .De kosten van bet onder wijs worden be.streden uit een z^g.n. stu diebeurs. De heer Van Essen heeft ver klaard dat zijn zoon later het voor hem betaalde reisgeld zal terugbetalen, zoo dra hij hiertoe in slaat is. l)e heer VAN ROON vreest dat Ged Staten bezwaar zullen maken, daar het hier reiskosten betreft. Bovendien zal de raad tegenover personen, die later ook ie s dergelijks vragen, niet meer vrij-uit gaan De lieer SCHOUTEN kan zich met het voorstel van B. en W. vereenigen. Wanneer de zoon van den heer Van Essen door afwyzing van het verzoek niet in staat is zyn studie te vervolgen, is de vroegere studie ook nutteloos geweest. Bo vendien draagt de gemeente toch ook bij in de kosten voor het bezoek van -gymna sium etc. Iiidien er meer geval en komen, kunnen die aje afzonderlijk worden be handeld en beoordeeld. De VOORZITTER zegt dat de leer lingen van de H B S. of het gymnasium aan de gemeente nog veel meer kosten. Dat Van Essen een studiebeurs heeft ge kregen is reeds een onderscheiding. Het verzoek wordt hierna ingewilligd Besloten wordt f 3.50 per week als bij. (frage te geven. Ingekomen is de declaratie van den ad vocaat in de zaak Wattenberg betreffende het stukrijden van de Middelhurgschebrug Zij bedraagt f 13.45. De raad maakt er geen bezwaar tegen dit bedrag uit te betalen. De VOORZITTER deelt mede, dat de opzichter van het plassenbedrijf, de beer J. G. Straver, het feit heeft her dacht dat hij vóór 25 jaar in het piassen- gebied werd te werk gesteld. In verband hiermede biedt de beer Straver de ge meente 70 stamboomen en een partij hees ters ten geschenke aan, ter verfraaiing van de Burgemeester Lacasselaaa en de Groene Reede. Voorts vraagt de heer Straver voor het plassenbedrijf toestemming voor de aan koop ram nog een partij boomen tot een bedrag van f 36 voor beplanting langs de Burg. Lucasselaan. De VOORZITTER stelt voor den heer Straver een felicitatie te zenden en het geschenk onder dankzegging te aan vaarden. Hiertoe wordt besloten. De heer VAN ROON begrijpt de be doeling van den heer Straver; hij wil meer kleurschakeering aan de Burg. Lucasse laan, vandaar deze schenking. Het zou niet erg logisch zijn van den raad om wel de schenking te aanvaarden en het verzoek tot aankoop van boomen niet in te willi gen. Besloten wordt totoaankoop van de ge vraagde partij boomen. Rondvraag. Weth. HAGEN verzoekt er bij Ged Staten op aan te dringen dat he\ besluit van den raad tot verlaging van het wa terleidingtarief voor oververbruik spoe dig wordt behandeld. Spr. heeft hierbij het oog op de veehopders in verband mei den a.s. staltijd. De VOORZITTER zegt op een spoedige beslissing te zullen aandringen De lieer v. d. HOORN informeert naar de verstrekking van goedkoope pap, zooals dit in vorige jaren geschiedde. De VOORZITTER zegt dat eerst onderzocht zal worden of de begrooting verstrekking toelaat. De beer v. d. HOORN informeert voorts naar de beschikbaarstelling van ko- lenbons. De VOORZITTER antwoordt, dal deze met ingang van L Nov. beschikbaar worden gestold. Een kleine voorraad ko len, welke nog aanwezig was, wordt thaue verdeeld. De heer SCHOUTEN informeert naar den stand van zaken betreffende het dempen van de gaten in den Blindeweg Vele menschen hunkeren naar werk cn bij den aanleg van den nieuwen rijksweg wor den geen arbeiders meer aangenomen. De VOORZITTER zegt da; de ge meente-opzichter, de heer J. Heemskerk, een bestek voor dit werk heeft gemaakt. Dit is met het Werkfonds besproken. Dit fonds heeft z'n wenschen kenbaar ge maakt, waarna het bes'ek ter goedkeuring is toegezonden aan den inspecteur van de werkverschaffing te Noordwijk. Er wordt niets gedaan voordat de plannen en de desbetreffende leening zijn goedgekeurd. De heer BALLERING heeft in de Bouw-cómmissie een schrijven van "den minister gezien inzake het bouwen van huizen met rijks:oeslag. Spr zou gaarne hieromtrent inlichtingen ontvangen. De VOORZITTER antwoordt, dat hieromtrent inlichtingen en modellen zijn te verkrijgen. De heer ,VAN WINGERDEN vraagt of een vertegenwoordiger van de Ned. Heide Mij. noodig is bij het dempen vaji de gaten in den Blindeweg De VOORZITTER zegt dat dit ver» plichtend is Hierna sluitend. MUERGaFELLJs;. October. Geboren: Geertrui, d. van W. Schipper en S Tuitel. Antoni^z. van A. van der Knijf en T. A. Möhle. Teunis Johan nes, g. van P. Verweij en A. G. Geldex- lic«n. 7 Benschop. De heer J. A. van Ieperen slaagde te Utrecht voor de acte „School raad voor de Scholen met den Bijbel. Jaarvergadering „IJsclub". Bergambacht In een ledenvergadering van de ijsclub „Voorwaarts", welke door 126 leden werd bezocht, herdacht de voorzitter in zijn openingswoord, wijlen den heer M. de Jong, die tal van jaren als secretaris der club optrad. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat in het afgeloopen jaar was ontvangen i 753.21 en uitgegeven f 731.18. De veree- niging telt thans 287 leden. De bestuurs leden A. Deelen, G v. d. Berg, P. v. d- Heuvel en G. A. de Mik werden bij enke le candidaatstelling herkozen. In de va cature M. de Jong, werd bij eerste stem- jning gekozen de heer Arie Oskam Cz. Het vischwater van de ijsbaan werd verpacht aan den heer K. Baardman voor f 30.80. Het schoonmaken van de ijsbaan werd bij inschrijving gegund aan dpn heer A. Graafland voor f 24.50. Vijf aandeelen elk van f 10.werden uitgeloot. Bij de verloting viel een paar schaatsen ten deel aan de heer J. Hazelbag en een paar aan den heer G. van Renswoude. ter wijl aan eenigg andere leden elk 'n kistje sigaren ten deel viel. Na de rondvraag die niets opleverde, sloot de voorzitter onder dankzegging'voor de opkomst, de Vergadering. Diefstal. Capells a.d. IJssel. Uit een schuur bij He woning van de wed. H. BenardSlie- ter aan de Boezemstraat, is van een rij wiel de lantaarn en het belastingmark entvreemd. Salarisverlaging. Capelle a.d. IJsseL Het gemeentebe stuur beeft van de minister van binnen- landsche zaken bericht ontvangen, dat de salarissen van «enige ambtenaren en werklieden der gemeente, teneinde over eenstemming te verkrijgen met de loonen ja het vrije bedrijf, met 5 pCt. dienen ver laagd te worden. Werkgelegenheid. Capelle a.d. IJssel. De Deutz Olie Com- panie heeft aan den heer N. Bax opge dragen het hei- en fundeeringswerk voor de plaatsing van 8 olietanks van 50 000 JL op een terrein te Schiedam. Gouderak. De afd. van Het Groene Kruis heeft besloten een zuurstofapparaat aan te schaffen. Tot secretaris van de afd. van Volks onderwijs is benoemd de heer M. Rook. Tot hoofdlieden van het Dijkleger der Krimpenerwaard zijn aangewezen voor den Polder „Middelblok en Veerstalblot" voor „Middelblok" de heeren J. J. Boer, J d. Vlist en Corn. Kool en voor „Veerstalblok" de heeren L. A. Verkerk en Mach. v. Dam. Er worden hiér pogingen in 't werk gesteld om tot de oprichting van een our- sus Eerste Hulp bij Ongelukken te komen. Een vergadering daartoe is hedenavond aitgefcchreven in. de bovenzaal Ooms. BELANGRIJKE OPDRACHT AAN VAN DER GIESSEN'S SCHEEPSWERVEN. Krimpen a.d. IJssel. Zooals ook uit de rubriek „Binnenland" in dit nummer blijkt, heeft de N.V. G. van der Giessen en Zn.!s scheepswerven opdracht gekre gen voor den bouw van een tankschip van 9000 ton voor de Bataafsche Petroleum Maatschappij (de Koninklijke Shell). De belangrijke opdracht is met vreugde be groet als een belangrijke werkverruiming Op het oogenblik zijn op deze werf drie schepen, elk van 600 ton, in aanbouw. Bij den bouw van het nieuwe tankschip voor de Koninklijke Shell zullen naar de direc tie mededeelde, ongeveer 300 arbeiders ge durende een half jaar werk vinden. De werkloosheid was reeds dalende: deze nieuwe order zal haar zeker nog meer doen verminderen. Krimpen a.d. Uesel.TDe mondaccorde- onvereeniging V.L.O.B., directeur de .heer W. van Dalen, zal een verloting houden Ier versterking harer kas. Bij den agent der arbeidsbemidde ling stonden per 31 October 519 personen als werkzoekenden ingeschreven,' verdeeld ever de volgende groepen: bouwbedrijven 94; houtbewerking 2; afd. leder, wasdoek en rubber 1; metaalnijverheid 269; voe- dinga- en genotmiddelen 1; landbouwbe drijven 6; verkeerswezen 14; overige be drijven 9; huiselijke diensten 11; onge schoolde arbeiders 112. Chr. Mannenvereeniging. Krimpen a.d. IJssel. Woensdagavond hield de christelijke mannenvereeniging „Wet en Evangelie" haar eerste jaarver gadering. De voorzitter, ds. J P. Buis kool, sprak het openingswoord. Uit het jaarverslag van don seèretaris bleek, dat het ledental van deze vereeniging ge- eidelijk toeneemt en dat zij de volle be langstelling heeft in het kerkelijk leven té dezer plaatse. De penningmeester kon ge wagen van een gunstigen financieelen toestand der vereeniging De opkomst was*uitstekend en ook had den andere Christelijke vereenigingen ge hoor gegeven aan den oproep om afge vaardigden te zenden. Het programma. dat verschillende bijdragen bevatte, viel zeer in den smaak der aanwezigen. Te gen het middernachtelijk uur sloot de voorzitter de vergadering. Zaterdag 7 November zal aan steun trekkende werkloozen die ingevolge de rijkssteunregeling ondersteund worden, weer een brandstoffenbon ter waarde van een gulden verstrekt worden. Armlastigen die van het burgerlijk armbestuur onder stand genieten, krijgen een half mud brandstoffen. De vorige week werd de 23-jarige B. van Rijswijk bij het oversteken van den weg door een tot heden onbekend geble ven auto, aangereden. R. liep hierbij twee verwondingen aan het hoofd een gekneos den rib en inwendige kneuzingen aan een been op. Ontslagen. Krimpen a.d. IJssel. Donderdagavond is bij de N.V. C. v. d. Giessen en Zonen's Scheepswerven een dertigtal arbeiders ontslagen. Verwacht wordt, dat binnen kort nog meer ontslagen zullen volgen- Krimpen a.d. Usee!. Het gedeelte van Tiendweg, dat de verbinding vormt tusschen den Lekdijk en den nieuwen verkeersweg naar Krimpen ad. Lek, is door de werkverschaffing verbreed en verhard. Hierdoor ie het een zeer mooie verbindingsweg geworden. Oranje Garde. Krimpen a.d. Lsk. Voor bet lidmaat schap van de Oranje Garde, die bier ui oprichting is vanwege de Oranjevereeni- ging „Oranje Boven", blijkt veel animo te bestaan. Een leider is reeds benoemd, terwijl een aantal jeugdige personen zich reeds als lid beeft opgegeven. Binnen kort zal een vergadering worden gehou den waarin een spreker zal optreden, en welke bijeenkomst ten doel heeft tot een definitieve oprichting der gord® over te gaan. Op initiatief van burgemeester G. J. van Oordt is een comité opgericht tot het inzamelen van gelden voor de aanbieding van een huldeblijk bij hét as. huwelijk van Prinses Juliana. De voorbereidende werkzaamheden zijn reeds in vollen gang. Bij de door den polder „Krimpen aan de Lek" gehouden schouw over de Landscheidingskade, Gra&fkade en wate ringen, werden vier overtredingen ge constateerd. Aan de overtreders is een boete opgelegd. In de openbare lagere school No. 1 werd een ouderavond gehouden. De be langstelling was groot. Na behandeling van diverse onderwerpen en de bezichti ging der werkstukken van de leerlingen, werd het bestuur herkozen De schoolarts hield nog een lezing over het nut van In enten tegen diphterie. „Nieuw Leven". Lekkerkerk. De tooneelvereeniging „Nieuw Leven" bestaat 15 jaar. Op 5 en 7 November zullen in „De Groote Boer" jubileumuitvoeringcn gegeven worden. Op gevoerd worden: „Ik heb gezondigd", fa miliedrama in 8 bedrijven, van W. v. d. Berg en J. Grosveld, en „Van je familie moet je 't maar hebben", klucht in 1 be drijf, van R. Sterenborg Gzn. Het heeft „Nieuw Leven" nimmer aan belangstel ling ontbroken, dus nu zal het stellig daarover ook niet te klagen hebben. Tot directeur van de muziekvereenl- ging „Juliana" is benoemd de heer A. de Vries, leeraar aan bet conservatorium te Rotterdam. Op de veiling bedroeg de aanvoer van eieren 4000 stuks. De prijzen bedroe gen: groote f 5.65—5.85 en iieneleren f 4 f 4.40 per 100 stuks. Boter gold 69 70 cent per pond. Zaaiuien f 2.302.40 per 100 kg.; roo- de kool f 3.40—3 50 per 100 kg.savoye kool f 3—3.10 per 100 kg.; witte kool f 2.50 per 100 kg.; andijvie f 0 500.75 per 100 bos; peen f 33.15 per 100 bos; winterpeen f 2—2.5 per 100 kg.wasch- peen f 22 05 per 100 kg.; kroten f 1.35 1.50 per 100 bos; knollen f 1.001.70 per 100 bos; tomaten A en B f 5.05 f 5.80 per 100 pond, bonken f 3.10 per 100 pond; goudreinetten 1ste soort 1718 ct. 2de soort 1216 cent, Drielschtf groen- peren 61/»8Vt ct.; Gieseiwildemannen le soort 1011 ct., 2de soort 89 cent sterappelen 14 ct. armgaard appels 85 ct.. ponsperen 11 ct., bcurré clairgeau 18 ct.; kleiperen 11 ct., Groningerkroonap- pelen 17 ct.. alles per kg. Oranjeboompjes 14!/t cent per stuk. „Patrimonium". Langeruigeweide. De afd. Driebruggen van het Nederl. Werklieden Verbond „Pa trimonium"" hield een ledenvergadering Na gebed las de voorzitter, de heer P. Bouwman. Math. 25 113, en sprak naar aanleiding hiervan zijn openings woord. Na lezing en goedkeuring èer no tulen werd een ingekomen stuk betref fende de volkstuin!jes voor kennisgeving aangenomen Bij monde van den heer Van Vliet werd verslag uitgebracht van de Gewestelijke vergadering te Rotterdam. De heer G. de Koning gaf een onder werp getiteld „Gezin", dat gevolgd werd door een aangename bespreking De voorzitter gaf een overzicht vap de Kringvergadering te Gouda. Er werd over gesproken oö\de catalogus te laten druk ken en deze hujs aan huis gratis te doen bezorgen, opdat er meer aandacht wordt geschojKen tan de biliolheek. Nadat besloten was nieuwe nasdenoan- ten samen te stellen, en was vastgesteld, dat de heer S. Rademaker in een volgen de vergadering een onderwerp zal leveren over „Eigendom sloot de heer S. Slin gerland de vergadering met dankgebed Nuteavond. Moordrecht De eerste Nutsavond werd Vrijdagavond gehouden in de benedenzaal van het Poethuis. Als spreekster trad op mej. Truus Hooyer uit Voorburg Na ope ning door den voorzitter werd het woord aan de spreekster gegeven Zoowel in ernstige als luimige voordrachten had zij veel succes en een dankbaar gehoor Waterafnewblement Moordrecht Tijdens het hooge water In den IJssel is uit de tuin van de Ned. Herv. Pastorie een geheel tuinameuble- ment weggedreven Dit ameublement be stond uit een tafel, een bank en vier stoe len. Drie stoelen en de tafel zijn weer te recht FilmvooreteUIngea. Moercapeile. Vrijdag gaf de chr ver eeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte, afd. „De Macht van het Kleine", in de chr school filmvoor stellingen. Om half vüf werd een voor stelling voor kinderen gegeven, en om half acht voor de grooten. Bij beide voor stellingen waren de schoollokalen goed gevuld. Moercapeile. Zondagmorgen reden on der deze gemeente twee auto's tegen el kander. Met eenige schade Hep de bot sing af. Ziekenhuisverpleging. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Het St reek- verband „Beneden Maas", waarbij ook de vereeniging Ziekenhuisverpleging alhier is aangesloten, heeft een vergadering ge houden tor bespreking van het wetsont werp tot regeling der ziekenverzorging. Na een rede van den voorzitter en daar op volgende besprekingen, is met algemee ue stemmen een motie aangenomen, waar in geconstateerd wordt, dat de in bedoeld wetsontwerp ontworpen regelingen strij dig zijn met een goede regeling van de izekenhuisverpleging, zooals die door middel van de Vereenigingen voor Zie- ziekenhuisverpl eging, sooals die door bevMking bereikbaar is en dat derhalve door het ongewijzigd tot stand komen van die wet de volksgezondheid niet wordt bevorderd, doch geschaad. De motie doet tenslotte een beroep op de Kamer, om hare medewerking aan de totstandkoming van de regeling niet te verleenen Deze motie zal ter kennis gebracht wor den van de betrokken autoriteiten en van de Federatie van Vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging in Nederland. Nieuwerkerk a.d. IJsseL Het bedrag van de voormalige subsidie, dat op grond van het werkloosheidsbesluit 1917 voor het derde kwértaal 1936 ten laste van de gemeente komt, is vastgesteld op f 110, terwijl het bedrag van de extra-subsidie in verband met de voor het jaar 1936 ge troffen crisisregeling over hetzelfde kwar taal is vastgesteld op f 75. Burgemeester F. Jas, heeft 't eere voorzitterschap aanvaard van het plaat selijk comité, gevormd voor het inzamelen van gelden voor het nationaal huldeblijk, dat aan Prinses Juliana bij haar huwe lijk aangeboden zal worden. De heer J. Buit, onderwijzer aan de school met den Bijbel aan den Bermweg, is benoemd tot onderwijzer bij het bijzon der onderwijs te Rotterdam. B. en W. hebben vergunning ver leend aan den heer G. Oud ijk voor het bouwen van een ijzeren warenhuis in den Zuidplaspolder. Ten nadeele van de firma De H., veehandelaren alhier, is op de weekmarkt te 's-Hertogenboseh een koe ontvreemd. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Vrijdag heeft de schaakclub „D.V.V" een ouderlingen wedstrijd gespeeld met den volgenden uit- s ag: W. A. SfolkJ. Aalberji 01; D. P. StolkJ. G. Ventg 01; A. Zonneveld G .Bos 10; J. AndewegJ. Boer 0-1; I. v. d. SpekJ. Smit 10; J. de Wit D. Zonneveld 01; T. v. d. WeesA. de Graaf '/iy%. Een kind, W. V., geraakte met beide handjes bekneld tusschen een katrol en een staaldraad van de ophaalbrug bij de „Roode Leeuw". Het kind li^p ernstige vei wondingen op. zoodat geneesikundigo hulp ingeroepen moest worden. Nieuwerkerk ad. IJssel. Bij den heer Zwijnenburg, A 40, is als gevonden afge geven en voor den eigenaar beschikbaar, een ring met sleutels. Bij het 2e Seiphuis aan den 's-Gra- venweg passeerde Zaterdagavond een vrachtauto den overweg. Toen de auto midden op de rails stond, naderde een Di©8oltrein. Vlak voor den auto werd de trein tot stilstand gebracht, zoodat een ongeluk nog juist wérd voorkomen. Met den bouw van de nieuwe onder wijzerswoning bij de o. 1. school aan het dorp is een aanvang gemaakt. Bijz. Vrijw. Landstorm. Ouderkerk a.d. Ussel. Zaterdagavond hield de plaatselijke afd. van den B.V.L in het gymnastieklokaal der O. L. Sohool op het dorp weder schietoefeningen on der leiding van <ie heeren C Horsman en G. Vermeer ïlr waren veel schutters op gekomen, en er werd over het algomeen zeer goed geschoten. De hoogBte Serie werd behaald door de beer H. Haüvelman Hzn (99 pnt). Ouderkerk a.d. IJssel. Maandag verloor een met zakken graan geladen vrachtauto van de fa. G. de Jong Den. nabij de wo ning van den landbouwer H. de Groot in de Nesse tijdens bet passeeren van een personenauto 10 a 15 balen graan Ge lukkig waren er geen menschen in de buurt, zoodat niemand door de vallende balen werd getroffen. Het afschuiven van de lading werd door den chauffeur be merkt, en nadat alles weer was opgela den, kon de reis worden vervolgd. Oliebollendag. Ouderkerk a.d. IJseel. Zaterdag zal ten bate van de kas der vereeniging voor zie- kenhuisverpieging „Helpt Elkander" een oliebollendag worden gehouden. Ouderavond. Polsbroek ca Vliet Vrijdagavond werd op initiatief van het bestuur der school- vereeniging „Eben Haezer" een ouder avond gehouden in de lokalen der chr. school (dorp). Om 7 uur waren reeds veie belangstellenden en oudere aanwezig. Na de gebruikelijke opening, sprak bet hoofd der school, de heer A. Bergs ma, een Welkomstwoord eu schetste het nut van een dergelijk bijeenzijn, dat bedoelt, con tact te brengen tusschen gezm en school. Hij gaf vervolgens een overzicht vau het schoolwerk, en hield daarna met de leer lingen der beide hoogste klassen 'n open bare les. De beer Bergsma begon met eenige steekproeven van de kennis zijner eobolieren aangaande het theocratisch volksbestaan, den eere-dienst van het oude Israel en den priesterdienst in den Ujd der schaduwen. Hij behandelde het bijzonder karakter dm wetgeving in die tijden om dan over te stappen naar ons eigen vaderland en het laatste blijde feil in ons Vorstenhuis. In gedachten werd 'n uitstapje gemaakt naar den geboortegrond van Prins Bernhard. Vervolgens kwam aan de orde de poli tieke situatie in ons werelddeel, waarbij vooral de onrust in Spanje de ahnd&chl trok. Eén en ander voerde tot een bespre king van de kerkhervorming en baar be- teekenie in de wereldgeschiedenis. De on derwijzer besloot met een stukje natuur kunde, deed dan nog enkele grepen op monetair gebied en sprak tenslotte zijn voldoening uit over de prestatie der leer lingen. De kinderen droegen hierna ieder een stukje proza of poëzie voor. Mej. C. Venema boeide de aanwezigen door het voordragen van een stukje op voedkunde, getiteld: „Proefwerk" en mej. M. van der Geer gaf, als altijd den toon aan bij het zingen van verschillende chris teüjke liederen. In zijn slotwoord legde de heer Bergs ma d ennadruk op de opvoeding der kin deren en de verantwoordelijkheid der ouders. Spr deed uitkomen, dat bet niet in de eerste plaats gaat om veel geleerd heid, maar meer om het vormen van een gaaf karakter, en stelde als voorwaarde voor goede opvoeding, gezagshandhaving in liefdebetoon onder controle van gezond verstand. Zoo alleen, aldus spr., kunnen gezin en school, ook al hebben we den tijdgeest tegen, de kweekplaatsen worden van echten christenzin en ware burger deugd. De vergadering werd met dankge bed gesloten. Daarop werd koffie rondgediend, waar na er gelegenheid was het schoolwerk en de handwerken te bezichtigen, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt Een boffer. Polsbroek. De beroepsvisscher A. van Schaik had Vrijdag het geluk op den pol der in één trek met den zegen een menig te visschen, meest brasem, te bemachti gen, tot een gezamenlijk gewicht van 240 pond. Hoewel de vischprijzen laag zijn. mag hier toch van een meevaller worden gesproken polsbroek en Vijst. De collecte voor het werk der Chr. Jongelings vereeniging, Woensdagavond bij de spreekbeurt van Ds. Vermaas gehouden, heeft f 34 29 op gebracht. Goedkooper leidingwater. Reeuwijk. Ged. Staten hebben thans goedgekeurd het raadsbesluit om het ta rief voor oververbruik der waterleiding voor huishoudelijk en gemengd gebruik te verlagen van f 0.35 op f 0.12 per M3. Ve le bedrijven, vooral - veehouders, zullen thans ten behoeve_van hun bedrijf ge-, bruik gaan maken van de waterleiding. In verband mot den a.s. staltijd was aan Ged. Staten dan ook om een spoedige be slissing verzocht. Het' verlaagde tarief voor overbruik zal voor het eerst over November berekend worden. Schaakclub „Reeuwijk". Reeuwijk. De uitslag van de competitie wedstrijd van de schaakclub .Reeuwijk", is ajp volgt: Ata 1: J- EdelmanJ. van Dam O—l: H C. v. d. «Wolf—I. J. W. Opstelten 1—0, P, Eerland—J. v. d. Wolf (afgebroken): L BuitenhuisG Slappendel 01 Afd. II: P. Wesödorp-M. v. d. Graaf 1-0; N. A. d ÏAan—J. van Dam 1—0; Th. van Dam—A. Boerefijn 01, G. v. Roon N. v. Dam 0—1; M. WestdorpG. van Spongen Jr. 10. In het R.-K gymnastieklokaal op h®t dorp werd een filmavond gegeven van de vereeniging „Herwonnen Leyenskracht", voor welken avond veel belangstelling be- WOENSDAG 4 NOVEMBER 1B8» stond De avond werd geopend door den voorzitter van de 'afd. Reeuwijk van den R.-K. Volksbond, den heer Van Tol. O m. waren aanwezig de heer Buwalda, eenige afgevaardigden van Het Groene Kruis en de R.-K raadsfractie. De film toonde het werk der vereeniging van het sanatorium te Bilthoven. Nabij de Reeuwijksche brug werd de heer v d. W., alhier, toen hij met zijn rijwiel plotseling den weg overstak, aan gereden door een personenauto. De heer v d. W kwam er goed af, doch van de fiets werd het voorwiel vernield. Voor de per 1 Jad vacant komende betrekking van gemeente-ontvanger he^ ben zich 14 sollicitanten aangemeld. Jubileum. Stolwijk. Het strijkje „Onderling Go-* not" herdacht deze week den dag waarop het 10 jaar geleden werd opgericht. Voor deae gelegénheid werd in de zaal randen heer Noomen een feestuitvoering gegeven. De zaal was geheel bezet. De directeur der vereeniging de heer P. Kroon, heette de aanwezigen hartelijk welkom en me moreerde in bet kort het ontstaan der vereeniging en haar werkzaamheden in die tien jaar. Zooals alle vereenigingen op het platteland had ook deze haar moei lijkheden gehad, doch bij een terugblik kon spr. meer dan tevreden zijn. Hij hoop te. dat de vereen, zich in de beiangsteL ling der ingezetenen mag blijven verheu gen en nog een reeks van uitvoeringen zsd mogen geven. Hierna werd een keurig programma afgewerkt, bestaande uit muziek, zang eo voordrachten. Vervolgens werd de heer Kroon door verschillende bestuursleden van zustorver- eenigingen toegesproken en gefeliciteerd, terwijl daarbij mooie bloemstukkèn wen den aangeboden. De heer Kroon dankte hartelijk voor de waardeerende woorden en voor de blijken van belangstelling. De prijzen voor de verloting waren ook alle geschonken. De avond werd met een gezellig bal beslo ten. Bazar muziekvereentging. Stolwijk. Op 90 en 31 October beeft de muziekvereen „Harmonie", in de zaal van den heer Romeijn een bazar gehou den Het doel van deze bazar was verster king der kas, aangezien er door de toe name van het ledental geen voldoende instrumenten meer waren en de kas niet toeliet nieuwe te koopen. Vrijdagmiddag heette de voorzitter, de heer D: Stoppelenburg de aanwezigen, B. en W.. de gem.-secretaris, eenige raads leden en de verschillende bestuursleden der vereenigingen met hun dames harte lijk welkom. Hierna opende de burgemeester dé ba zar Het deed spr. genoegen, dat het le denaantal der vereeniging steeg en hü hoopte dat de bazar aan de verwachtin gen zal voldoen Het vereenigingsleven bevordert de saamhorigheid en de goede onderlinge verhoudingen in een gemeent^. Vervolgens sprak de heer P Kroonjals oud-voorzitter van „Harmonie", alsmede dè heer D Burger, voorzitter van deWil- helminavereeniging. Beiden spraken dan Wensch uit, dat deze bazar een groot ooo- ces voor de vereeniging mocht worden. Aan mevr. baronnesse van Hemert tot Dingshof werd een mand hloemen aan geboden. Na vervolgens de thee te hebben gebruikt, wordt de bazar bezichtigd. Er waren vele attracties, er was voor elk wat wils en het geheel maakte een aan ge- na men indruk Vele artikelen zijn aan de vereeniging geschonken, zoowel door in woners als door zustervereenigingen. Ge zien het aantal bezoekers en de bedrijvig heid, die er gedurende de bazar heerschte en het gebruik dat van de attracties ge maakt werd. kan deze bazai1 geslaagd ge noemd worden Voor het muzikale ge deelte zorgde de heer Rabotrw. Gekrenkte geettvermoggna. VI 1st. By den 58-jarigen J. de J. in de buurtschap Bonrepaa, die sedert eenige weken van zijn echtgenoote tusschen tafel en bed gescheiden was en alleen woonde, deden zich verschijnselen voor, die wezen op een krenking zijner geestvermogens. Maandagmiddag was hij als drager tegen woordig ten sterfhuize van mej. de wed. A. Schep. Topn de begrafenisstoet den weg naar het kerkhof zou aanvangen, maakte zulk een vlaag van verstandsverbijstering zich van De J. meester, dat de ongeluk kige naar zijn woning moest worden terug gebracht, waar hij onder voorioopige be waking werd gesteld. Waddinxveen. De bazar gehouden ten bate van het fanfareoorpe „Gonoordia" op 8. 9 en 10 October ie zeer goed ge slaagd. Er was een batig saldo van f 500. Hiervoor zullen 8 nieuwe muziekinstru menten worden gekocht. „Concordia" heeft een collecte ge boa- den, waar san de opbrengst ruim f 2BQ bedroeg. Van dit geld zal op een nadé* aan te wijzen plaats egn muziekt©nL4|fcr- den gebouwd IJsselstèin. De gemeenteraad komt) Jn openbare vergadering bijeen op Vrijdag 6 'November, nam. 7 uur, ter behandeling van: le. het gewijzigde voorstel van B. en W. tot aanvaarding on grond in erfpacht van de N.-H. Gemeente; 2e! een voorstel van B en W. tot verlenging van den ontruimings^rmijn een er onbewo"*»- baar verklaarde woning.

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 6