)^FiuÏÏZiTON~| Telegrammen 4 Sportnieuws Gemengd nieuws Pimpelmans op een motorfiets. nieuws SccicnJ SlclangrSJk» Bange dagen in Madrid. Plaatselijk mee-concurroeren. Het werkfonds, dat in deze nood in het Ie* en geroepen werd, poogde door het geven van toeslagen op de loonen van de industrie Nederland weer een kans op de markt te geven, üok hier kwamen, de contingenteeringen. De verwikkelingen op. monetair gebied vinden ook hun oorzaak in de grenswijzi gingen na den oorlog en in den bewape ningswedloop. De landeft, die aan deze bewapening meedoen, beoogen zich econo misch onafhankelijk te maken, teneinde m geval van oorlog niet van andere natie* af te hangen. Liggende te midden van landen, die al gedevalueerd hadden, was het duidelijk, dat Nederland ook eens zou moeten volgen en de depreciatie is er een bewijs van dat ons land zich aan het bui tenland gaat aanpassen. De koerswaarde van den gulden daalde met 20 a 21 pro cent.. Het egalisatiefonds werd gesticht, ten einde al te groote schommelingen te gen te gaan. Een gevolg van deze maat regelen was, dat verscheiden heffingen werden afgeschaft of verlaagd en ook het werkloozencijfer begint hier en daar reeds te dalen. Als men slechts 150.000 werk- loozen weer in het bedrijf kon brengen, aldus spr., zou dit repels een belangrijk voordeel zijn, dat op alle terreinen zijn invloed zou doen gelden. Ook in Schoon hoven is de werkloosheid wat minder ge worden. In dit verband deelde spr. nog mee, dat het gemeentebestuur aan de re geering gevraagd heeft of hpt aan bepaal de arbeiders, die weer in het bedrijf zou den kunnen komen, maar het werk min of meer ontwend waren, een trainingspremie boven de gewone verdiensten zou mogen geven, totdat bedoelde arbeiders weer voor volwaardig konden worden aangezien. Spr. besloot met erop te wijzen, dat de valuatie niet het middel is tegen alle kwal len en dat er nog heel wat zal moeten gebeuren voor men aal kunnen zeggen dat men er is, maar spr, zag op dezep weg d« oplossing van vele problemen. DE IVAN-WINT-CAMPAGNf. Niettegenstaande het minder gunstige Weer van Donderdagavond, was er drukte in* de stad. hoewei bijna alle winkeliers door den regen verhinderd waren aan den Bonten Avond door middel van ver koop op. straat, deel te nemen. De verkoop gaat intusschen toch door, Zoodat reeds 15.000 rebusbonnen zijn uit gegeven. Bij de eerste toewijzing van prijzen op Woensdagavond werd de eerste prijs (autopad) toegekend aan den heer N. Versteegt; 2e (broodtrommel) de heer Joh. Ponsioen, 3e (flesch Schilletje) de haer P. van Ooeterom te Willige-Langerak. De jury voor de dagprijzen bestaat uit $e heeren Ensing, Spek en Wesdorp. Alle oplossingen, die tot Zaterdagmid dag 5 uur binnenkomen, gelden weer voor 'de tweede toewijzing der extra-dagrijzen. Oplossingen in andere enveloppen of In enveloppen, waarop builenop de naam van den inzender voorkomt, zijn ongel dig ki worden vernietigd. De overige op lossingen komen alle voor do toewijzing van de hoofdprijzen in aanmerking, waar voor een afzonderlijke jury is benoemd De gratis-insignes vlogen weg, zoadat •r reeds een groot aantal van is uitgege ven. Donderdagavond hebben afgevaardig den van den Middenstand te' IJsselstein beslist, welke drie nummers in aanmer king komen voor een prijs. Het waren: le prijs (souvenir*van Schoonhoven) no 150, 2e prijs (kinderspel) no. 281; 3e prijs (kinderspel) no. 69. De bezitters van deze nummers kun nen de prijzen afhalen in De Gruijter's Boekhandel. Bij gunstig weer zal de volgende week Dinsdag een Bonte Avond worden gehou den, of anders Donderdag. Nogmaals vestigen wij de aandacht op den Ballonwedstrijd van Woensdag, waar voor de kaarten bij de boekhandelaren verkrijgbaar zijn. Om te voorkomen, dat de ballon stuk is voor de wedstrijd begint, worden voorloopig alleen de kaarten ver kocht. die aan de ballon komen te hangen en op vertoon waarvan Woensdagmiddag 2 uur de ballons in garage Van I]>eren kunnen worden afgehaald. Men zorge Itaart en koordje bij zich te hebben De Ivan-wagen rijdt nog steeds, ook al regent het püpestelen, tot groot vermaak van de jeugd. J BIJNA VERDRONKEN, j Woensdagmiddag geraakte het 'twee-ja rig dochtertje van deq. heer D. Groeneweg wonende in dfe Scha^penstraat, bij het ach- teruitloopen in het water van tje Haven- sloot. Het kind had reeds eenigen tijd m hot water gelogen en verkeerde in zin kenden toestand, voor men het ongeval bemerkte De heer H. Letting stapte stap te vanaf den walkant in de Havensloot, doch toon bij do drenkelinge wilde grijpen dreef het kind af en kwam onder een brug terecht. tailing Jr. sprong daarop van >de'brug naar beneden en mocht er in «lagen, het meisje, (jat reeds eenige hialon onder was geweest, op het droge te brengen. Het kind had geen nadeelige gevolgen van de onderdompeling opgqloo- CURSUS IN NAAIEN EN KNIPPEN. C^p 18 November zal in bet Heeren-Lo- gement een cursus in naaien en knippen aanvangen voor de echtgenooten van werkloozen en andere ondersteunden. De HET HUWELIJK VAM PRINSES JULISKA EM PRIMS BERMHARD. DEFINITIEF BEPAALD OP 7 JANUARI S-GHAVENHAGE, 6 Nov. Men meldt ons officieel, dat Prinses Juliana en Prins Bernard den 7den Januari in bet huwe lijk zuilen treden. Het prjnselijk paar is voornemens 19 December aan te teekenen. Het burgerlijk huwelijk zal ten stad- huize worden voltrokken en de inzegening geschiedt in de Groote Kerk. Het zal 'op 7 Januari 'juist 58 jaar ge leden zijn, dat wijlen Koning Willem III in het huwelijk trad met wijlen Koningin Emma, DE VERKIEZINGEN IN DE VER. STATEN. Volledigs uitslagen. NEW YORK, 6 Nov. De definitieve uit slag van de verkiezingen voor het Huis van afgevaardigden en den Senaat is thans bekend. De Senaat is als volgt sa mengesteld: 75 democraten, 17 republi keinen, 2 Labour, 1 Progessist, en 1 On afhankelijke. Het Huis v«n Afgevaardig den telt 334 democraten. 89 republikeinen, 7 progressisten en 5 Labour. BEGEERINGSTROEPEN ACTIEF. Rebdton taruggedrongen. MADRID, 6 Nov. De luchtmacht der re geering is zeer actief. Boven Madrid wer den vijf vliegtuigen der rebellen neerge schoten en bovendien werd de opmarsch der regeeringstroepen eenige K M. ten Z. van Madrid krachtig gesteund. De rebel len zijn over een frontbreedte van 20 K.M. teruggetrokken. De artillerie der regeering in enkele dorpen voor de hoofdstad kon verder oprukken. BOTSINGEN TE TANGER. Tuaschau Italianen aa Spanjaarden TANGER, 6 Nov. Gisteravond heefteen nieuwe vechtpartij plaats gehad tnsschen Italiaansche matrozen en Spanjaarden. De internationale politie der gendarmerie en de administrateur der zóne zijn ter plaatse. SUCCESSEN VOOR DE REBELLEN. TENERIFE, 6 Nov. De radioclub deeL de gisteravond mee, dat de troepen van generaal Yague thans Garaba Hel hebben bezet, op eenige K.M. afstand van Quatro Pientos. In den sector Chapineria ver plaatsen de rebellen hun stellingen zon der strijd. cursus wordt geheel gratis gegeven; alleen verdient het aanbeveling zelf voor het be- noodigde gereedschap te zorgen. Men hoopt' op groote deelname. De lessen zul len iederen Woensdagavond van 910 unr gegeven wonden. AMERICAIN BIOSCOOP. 't Was Woensdag weer vol in de boven zaal van Hotel a la Station en de velen die waren £fekomen om de films „De blon de Carmen" en ,»Eej| auto en liefde" te zien zijp niet teleurgesteld. Eerst werd nog het Journaal vertoond en eenige grepen gegeven van de film „Verliefd, maar op wie?", welke rolprent hier binnenkort zal draaien. De twee ver toonde films waren beide van het komi sche genre en -herhaaldelijk daverde de zaal van het lachen, zoodat soms 't zin gen of spreken van Martha Eggerth, Ida Wüst, Dolly Haas en Theo Lingen. Biet verstaanbaar was. SERENADE. De muziekvereenaging ..T.A.Y.E.N.D'.'' heeft Woensdagavond weer eens een sere nade voor de woning van een zijner le den gebracht. Ditmaal gold. ze het echtpaar Boere, dat dien dag in het hu welijk was getreden, en zich aan de Ha- venstraatsche Wal had gevestigd. Het jonge paar werd namens de vereeniging toegesproken en eén voorspoedig huwe lijksleven werd hen toegekenscht. De at tentie werd. zooals begrijpelijk is, zeer op prijs gesteld, en trok veel belangstelling. DE ROODE PIMPERNEL. Pas kort geleden is deze filrA vertoond voor het departement Schoonhoven van het Nut, nu komt as. Dinsdag de bioeooc/ van Gebr. Miedema de boeiende rolprent brengen. Het is een film. die een geheelen avond vult. en die van het eerste begin af den toeschouwer in spanning houdt. Er wordt weinig in gepraat, maar veel in gedaan en (ie onverschrokken en geestige Roode Pimpernel stelt er een eer in Fransche aristocraten van de guillotine te redden en hij doet dat met voortdurend levensge vaar. ARBEIDSBEMIDDELING. De lijst van bij de arbeidsbemiddeling ingeschreven werkloozen vermeldde op 2 November 209 personen, t.w.: 7 bakkers, 1 biérbottelaar, 1 bouwkundig uitvoerder, 6 chauffeurs. 1 condudteur, 3 dienstbo den, '21 fabrieksarbeiders, 5 goudsmeden, 4 grondwerkers, 2 heiers, 4 kantoorbe dienden,, 1 koperslager, 1 leerlooier, 2 lompensorteerders, 2 loodgieters, 15 los se werklieden, 1 machinist, 3 mandenma kers, 4 metaalbewerkers, 11 mevseldars, 2 meubelmakers, 2 molenaars, 1 onderwij zer. 13 opperlieden. 2 ovenisten, 3 pak huisknechts, 6 plateelwerkers, 3 ««Magers, 9 schilders, 9 scjnppers. 13 sigarenma kers, 1 slager, 1 stoffeerder, 4 slozers, 1 straatmaker, 2 tuinlieden, 8 timr**c«*lieden, 4 typografen, 1 voerman. 1 werxster, 1 winkelbediende, 27 zilversmeden. J GEVONDEN VOORWERPE* Ojntrent ooderslaande gevonden voor- werpeb zijn inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie: Ken iMUderportonionnaie. VÓETBAL DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Sportclub II ontvangt O.N.A. II *ran Gouda. Hat aarsta elftal gaat naar „Merwestad" ta Dor- dracht Sportclub V voor I eerst in het veld. Schoonhoven. NjuOön week van ru draait 't competiLerad van denvK.N.V.B. weer op volle toeren, en het eerste en tweede elftal komen daardoor ook weer binnen de krijtlijnen. Van den G.V.B. kan men dit niet schrijven, want het 3de en 4de elftal der Blauw-Witten hebben ge dwongen rust, en waarvoor dit noodigis, is ons geheel vreemd; een vlotte afwer king is tocb voor beider belang. Om op de wedstrijden te komen, willen wij beginnen met ons tweede elftal, omdat dit 'n thuis wedstrijd betreft. De verrichtingen van het tweede elftal -zijn tot dusver uit stekend te noemen in de res. derde klas se. Velen zullen echter benieuwd zijn, boe zij het Zondag er zullen afbrengen tegen het Goudsche O.N.A. II. De Gouwenaars behooren momenteel tot de leiders en mochten de Blauw-Witten er in slagen, ook tegen O.N.A. II stand te houden, dan zijn wij er van overtuigd, dat Sportclub II een uitstekende plaats op de ranglijst zal gaan innemen. Om half drie precies zal deze met spanning tegemoet geziene wed- sirijd aanvangen, die zal worden geleid door den Rotterdamsqhen scheidsrechter J. van der Valk. Om het geheel duidelijk te maken, laten wij hier den stand volgen van de res. 3de klasse F. gesp. gw. gl. vrl. v.-t. p. Xerxes 3 6 4 0 2 14—10 8 O .N A.. 2 5 3 1 1 13-9 7 D.C.L., 3 6 3 1 2 1613 7 G.S.V. 2 5 2 2 1 169 6 R.F.C. 3 5 2 2 1 1512 6 Schoonhoven 2 5 2 2 1 109 6 D.C.V. 2 9 2 12 13-14 5 Excelsior 4 6 2 1 3 11—15 '5 V.O.C. 2 6 2 0 3 9—12 2 R.D.M. 2 5 0 0 5 8—30 0 Het eerste elftal van Sportclub gaat weer eens bezoek aan Dordrecht brengen waar zij den strijd moet aanbinden tegen Merwestad. Wij hopen, dat de eerste en tailers hun goeden vorm behouden heb ben. opdat zij met succes ook dezen uit wedstrijd kunnen overleven. Tenslotte het vijfde elftal. Dank zq de gunstige beschikking van het G.VB. be stuur kan Sportclub nog een vijfde elftal aan de competitie laten deelnemen en Zondag volgt nu de start. Dit elftal be staat uit heel jonge spelers en de klas se-indeeling is voor haar zoo, dat zij ook gelijkwaardige tegenstanders te bekampeü krijgt. De eerste wedstrijd gaat tegen Am- merstol IV en al doet voor ons de uitslag weinig terzake, als de jongens maar hun genoeglijk partijtje kunnen spelen. Blauw-Witten houdt de kleuren hoog! Haastrecht Het eerste elftal ontvangt G. K.C. uit Kralingsche Veer. Gezien de prestatie van het vorig seinen en den vorm waarin Haastrecht nu verkeert, ge loven wij niet, dat er eenige winst te boe ken zal zijn Het 2e elftal gaat eveneens ee* neder laag tegemoet; het speelt te Gouda tegen Gouda 3. Hopen wij, dat het de nederlaag zoo klein mogelijk hoodt. De Benjamins ontvangen om 12 uur Gouda 5. Wij reke nen hier op een overwinning. Krimpen a.d. Lek.. Zondag speelt Dilet tant I een thuiswedstrijd tegen Lekker- kerk I. Gezien beider stand op de rang lijst zou een overwinning voor Dil. in de lijn liggen, doch daar liet hier een semi- plaatselijke ont moeting betreft, valt over den uitslag weinig te voorspellen Dilettant II gaat op bezoek bij de lei ders, Gouderak II en zal de punten wel niet mee kunnen brengen Dil. III speelt eveneens een uitwedstrijd tegen Groot-Ammers en gaat een zeke re nederlaag tegemoet. Nieuw-Lekker land. Zaterdagmiddag speelt Excelsior II op eigen ttu-refn tegep Hercules II van Ridderkerk. Excelsior 1 gaat op bezoek bij Pejii- kaan I te "Zwqndrecht. Te Kinderdijk speelt JJwerver tegen vV.I.A. II van Rotterdam, i Zwerver 1 beeft rust. Krimpen a.d. IJssel. Zondag speelt D CjV. 2 op het Sportterrein alhier een wed strijd tegen V.O.C. 2 uit Rotterdam. D.C.V. J krijgt een zware uitwedstrijd te- gep Fluks uit Dordrecht. •vanVALKENBURQ'S .•iLE CHT VAN SMAAK-PRUS/Oct GOUDSCHE VOETBAL BOND. Programma Zondag 8 November. Ie klasse: Ammerstol 1Oudewater 1, 2 uur; Gouda 3Haastrecht 2; O.N.A. 3 —Moercapelle 1, 2 uur; Nieuwerkerk l— Bergambacht i, 2 uur; Gouda 4O.N.A 4, 11 uur. 2e klasse A: Bosk. Boys 2GJ3.V. 3, 2.30 uur; Gouderak 2—Dilettant 2, 2 uur; Woerden 2—Olympia 3, 2 uur; O.N.A. 5 'Nieuwveen 1, 11 uur; Lekkerkerk 2 Nieuwkoop 1. 2 uur. 2e klasse B; Groeneweg 1'Zwervers 2, 2 uur; Gouderak 3Moordrecht 2, 11.30 uur; Groot-Ammers 1'Dilettant 3. 2 uur. 3e klasse A: G.S.V. 4—Gouda 5, 11 uur; 3e klasse B: Waddinxveen 3—Groene weg 2 2 uur; Bosk. Boys 4. Voorwaarts 1, 12.30 uur; Moercapelle 2--Nieuwerkerk 3, 2 uur. 3e klasse C: Lekkerkerk 4—Ammerstol 2. 11.30 uur; Oudewatter 2Gouda 6, 2 uur; Ouderkerk 2O.N.A. 6. 2 uur. 3e klasse D: O.N.A. 7—G.S.V. 5, tl uur; Bergambacht 2Oudewater 3, 2 uur; Haastrecht 3—Olympia '5. 12 uur; Ammerstol 4Schoonhoven 5, 11.30 uur. 3e klasse E: Waddinxveen 4Bosk. Boys 5, 12 uur; Olympia 4Groeneweg 3, 11 uur; Voorwaarts 2Nieuwveen 3, 2 uur; Moercapelle 3O.N.A. 8, 11.30 uur. Ameide. Zondagmiddag om 2 uur speelt het eerste elftal van Rohda voor den U.P. VJ3. een thuiswedstrijd aan de Broeksche- weg tegen De Meern I, welke club voor Rohda geen onbekende ploeg is; gezien het spel der Rohdamannen in de laatsfe wedstrijden, belooft dit een spannende- strijd te worden. Ammerstol A.V.V. I ontvangt Zondag Oudewater I, hetgeen een aardig partijtje voetbal kan worden. IGLS HULDIGT HET VORSTELIJK PAAR. Donderdagmiddag is een meisje uit'Ti- rol, de 20-jarige Hanne Beigaur, in de typische kleederdracht van dat land, in het Koninklijk Paleis aan het Noordein de in Den Haag op bezoek geweest bij Prinses Juliana en Prins Bernhard. Zij overhandigde het vorstelijk paar een bou quet Edelweis met de gelul^wenschen van den hotelbond te Igls, benevens een brief met gelukwenschen van baron von Gagern voorzitter van den hotelbond. De Konin gin en de Prinses hebben Igls in Tirol den vorigen winter bezocht en er de win tersport beoefend. Men had daar met groote belangstelling de verloving verno men en Igls gaf op. deze wijze blijk van zijn medeleven. Prinses Juliana en Prins Bernhard wa ren zeer ingenomen met het fraaie bloem stuk en informeerden belangstellend naar een en ander. Bijna een kwartier heeft Hanne in het paleis vertoefd. Nog eenige dagen zal het meisje in Den Haag ver blijven. TOT MOORD AANGEZET. Te Vierhouten op de Veluwe is de po litie overgegaan tot de arrestatie van een 69-jarigen inwoner, die tot moord op een mede-ingezetene zou hebben aangezet. Hij zou getracht hebben den vroegeren knecht van bedoelden ingezetene om te koopen, ten einde hem de daad te laten verrichten Aanvankelijk scheen de knecht op het voorstel te zullen ingaan, maar later heeft hij de politie te Vaassen en het slachtof fer van het plan op de hoogte gesteld. WEERBERICHT Naar waarneming in den morgen van 6 November. De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigen dag aan. Verwachting tot Zaterdagavond: Matige tot krachtige Zuid-Oostelijke tot Zuid-Westelijke wind; betrokken tot zwaar bewolkt; later opklarend; tijdelijk regen; aanvankelijk weinig verandering in temperatuur; later iets kouder, ttf-HT" Waterstand: Schoonhoven hg. water 10.10 uur, 1.18 M. Vreeswijk hoog water 11.25 uur, 1.78 M Keulen stand 2.70 M., val 0.10 M. Maastricht 6 Nov. 42.07 M., was 0.17 M, Luchttemperatuur: De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 48 graden Fahrenheit* i Vrijdag 6 November: 'Op 1154, on der 2.08. Nieuwe Maan Zaterdag 14 November. De aanslag zou worden gepleegd, als d« man van de automarkt te Apeldoorn te rugkwam. De knecht zou van zijn op drachtgever een revolver krijgen. Op het oogenblik dat de revolver op den Vier- houtenschen weg in het bosch overhan digd werd, heeft de politie ingegrepen. De ZIJ DURFDE BIJNA NIETS ETEN. Altijd indigestie totdat zij een ontdekking deed. „Ik kan Kruschen Salts niet hoog ge noeg roemen, want ik leed langen tijd aan indigestie; op 't faatst durfde ik bijna niets meer te eten. Eenige maanden gele den begon ik Kruschen Salts te nemen, niet meer dan eiken ochtend een beetje in mijn eerste kop thee, en dit bleek werke lijk een prachtige kuur te zijn. Ik ga door met Kruschen Salts, en heb nu geen in digestie meer, ik kan weer gewoon mee eten en voet mij veel beter". *Mej'. A. P. te S. Indien Uw voedsel niet snel en geregeld door Uw inwepdige organen wordt ver werkt, begint het te gisten, er ontstaan gassen en zuren, welke maagpijnen of on passelijkheid e.d. veroorzaken, zoodat el ke voeding een bron van ellende wordt. Bovendien hoopen zich afvalstoffen in Uw lichaam op, welke de algeheele gezond heid schaden. De zes minerale zouten, waaruit Kruschen Salts is samengesteld, hebben de eigenschap Uw inwendige or ganen aan te sporpn to snelle en geregel de werking. De afvalstoffen zullen zich daardoor niet meer kunnen ophoopenen worden geregeld verwijderd. Zoodoende wordt ook de oorzaak van Uw onpasse lijkheid en Uw maagbezwaren weggeno men. Slechts de kleine dagelijksche dosis in Uw eerste kop thee of koffie op da nuchtere maag, en alle spijsverterings klachten behooren tot het verleden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij aJle apothekers en erkende dro gisten a 0.40, 0.70 en 1.60 pei flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel ala op de buitenverpakking, de naam Rown- tree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. (Adv.). gearresteerde is op het raadhuis te Nun- speet aan een streng verhoor onderwor pen. Hij ontkende evenwel hardnekkig. De man is ter beschikking van de justitie te Zwolle gesteld. De auto huppelt als een bok. En vliegt weer verder: Door den schok Heeft de coiffeur een duik genomen En is in 't front terechtgekomen; Hij schopt, terwijl hij daar zoo ligt, Precies den boer in zijn gezicht 90. Kijk, daar zit opoe met haaf schatl Ze neemt een lekker zonnebad; Haar armen om het lieve wicht, Doet zij haar ouwe oogjes dicht, Maar wordt zoodoende niets gewaar Van 't haar bedreigende gevaar,,,» 3 TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLANO EN UTRECHT. Scboonhovensche Courant VRIJDAG 6 NOVEMBER t*J» trekken deze patrouilles door de straten en iedere voorbijganger, die hun ook maar eenigszins verdacht voorkomt, wordt aan gehouden en verhoord, 's Nachts knallen hier en daar schoten en dan trekken de Madrileenen de dekens over de ooren. Misschien is het een militie-soldaat met nerveuze vingers wellicht ook een offi- cieuse executie. De bewoners van de voor steden brengen den nacht op veldbedden in hun bureaux door. Het is niets buiten gewoons, indien men 's morgens lijken op straat ziet liggen. De tot werken in staat zijnde majnnen rijden 's morgens in de overvolle tfcams naar den rand van de stad en leggen Jdaar loopgraven aan. Alle arbeiders, die nog geen lid van de vakvereenigingen waren, moeien dit thans worden. Een nachtleven bestaat er niet meer. Alle dancings zijn gesloten en in de bats komen slechts en kele buitenlanders. Ook de straathandel staat in het teeken van den burgeroorlog: de boekverkoopers bieden nog slechts links-radicale literatuur te koog. aan en in de mars van den rondtrekkenden koopman bevinden zich kinderpistooltjes. Madl-id is een proletarische stad geworden en heeft zijn aristocratische uiterlijk verloren. De man, die een hoed draagt, wordt dirgjfcverdacht; ook loopen Me meeste mannen zonder das, met onge borstelde kleeren en vuile, aan" den hals geopende hemden rond, om kans o<j een arrestatie te verminderen. Ondertusschen dienen de aanhangers van links in het Volksfrontleger. Men ziet voortdurend troepen door de straten trek ken onder het zingen van de Internatio nale. (Nadruk verboden). (Jcchc Sijilrag*. Handaye, 2 November 1936. Thans drukt de burgeroorlog als een «ware last op de Spaansche hoofdstad en haar inwoners, of zij partijgangers van rechts of van links zijn, brengen bange uren door niet zoozeer uit vrees voor de snelle nadering van den vijand, als wel wegens het voortdurende gevaar van een arrestatie in deze opgewonden, on zekere tijden. Door hetzelfde systeem, dat in de da gen van de Fransche revolutie met zoo veel voorliefde werd toegepast, geraken dagelijks honderden menschen m handen ran de politie en de reeds overvolle gevangenissen krijgen van uur tot uur meer gasten. Ve len van hen zijn onschuldig en zouden in een anderen tijd niet ongerust behoeven te zijn, maar op het oogenblik moeten de gearresteerden vreezen zonder onderscheid afgeslacht te worden, indien de overwin nende vijand aan de poorten van Madrid zou kloppen. Daardoor komt het, dat slechts weinige menschen zich zonder reden op straat wa gen en dat talrijke leden van den midden stand zich verborgen houden; maar ook deze lieden bevind enzich geenszins in veiligheid. De politie doet iederen nacht in een aantal woningen huiszoeking en arresteert bij deze gelegenheden steeds tal rijke personen. Velen worden alleen daar om gevangen genomen, wijl uit hun papie ren blijkt, dat zij vroeger als regeerings- ambtenaar onder een fascistischen chef hebben gewerkt. Bijna niemand kan zich onder deze omstandigheden in Madrid veilig voelen en daarom, vindt men in de Spaansche hoofdstad vele jonge lieden, die slechts de militie-uniform dragen, om dat hun ouders- hen liever aan het front zien, dan in voortdurend gevaar gefusi- leerd te worden. Nu strijden zij tegen de nationalisten en weten zeer wel, dat hun schoten een bloedverwant of een vriend aan vijandelijke zijde kunnen treffen. De voorziening van levensmiddelen laat veel te wenschen over. Vleesch ziet men bijna niet meer; eieren en melk zijn voor den gewonen man luxe dingen geworden. In de vroege morgenuren staan lange ïijen huisvrouwen met rieten manden voor de winkels weenende huisvrou» wen, die steeds moeilijker aan het dage- lijksch brood voor hun familie kunnen komen. Een arnje Madrileensche familie eet op het oogenblik weinig of in het ge heel niets en de welgestelde lieden, die in goedkoops en verwaarloosde kleeding rondwandelen, om niet als fascist gear resteerd te worden, moet enzich voeden, zooals de allerarmsten dit drie maanden geleden deden. Reeds om acht uur 's avonds zijn de stralen van Madrid leeg en verlaten; om tien uur gaan de lantaarns'uit en wee den ongelukkige, die één minuut na elven door .patrouille wordt aangehouden, zonder in het bezit van een pas le zijn. Maar (jok overdag DE ONVINDBARE DADER. Naar het Amerikaansch van 25 JAMES HAY. Wat voert Braceway in zijn schild? Braceway zat op de stoep van no. 9 en keek naar de laatste goud.m stralen, dio de zon boven de blauwe (oppen van de bergen had geworpen. Hij had zijn wan delstok nog in de hand. „Wat is Uw plan, mijnheer Braceway?" vroeg Bristew. „Bent U voornemens Mor- ley naar Washington te volgen?" „Niet hem te volgen," antwoordde de detective lachend. „Ik ga met hem mee Dat is te zeggen, ik ga met denzelfden trein als hij." „Greenleaf heeft U zeker verteld, dat hij Morley verlof had gegeven om vanavond te vertrekken?" „Ja, hij zei, dat U dat had voorgesteld. En ik geloof dat U gelijk hebt. We moe ten niet onnoodig tijd yerliezen. Gaat U Giessendam. Bij den agont der arbeids bemiddeling staan 275 personen ajs werk loos ingeschreven. Het aantal is weer ver minderd. De heer A. van 't Verlaat heeft ont slag gevraagd als gemeente-architect. Giessen-Nieuwkerk. De Ned. Hcrv. Jon gelingsver eeniging op Geref. Grondslag, tóamuël, Is voornemens ondo/ leiding "Van ds. Nugteren haar jaarvergadering te houden op 12 November, waarin het 25- jarig bestaan zal worden herdacht. Den landbouwer K., geraakte met een wagen, beladen met stroo, langs den Kerkweg te water. De heer, K. en zijn 3- jarig dochtertje kwamen er zonder onge lukken af. Ook het paard had geen letsel opgeloopen. Wjjagen met lading zijn later uit, de sloot ojpgehaald, zoodat het onge luk, dat zich in den beginne ernstig liet aanzien, nog goed afliep. Bij de schouw op wegen en voetpa den zijn Woensdag zes aanzeggingen ge schied. Over acht dagen zal herschouw gevoerd worden. 4» „«««u,sprak Bristew snel, „en tegen Je bevelen van mijn dokter. Dat is le zeg gen, als U er niet op tegen hebt als U niet denkt, dat ik U in den weg zal loo pen Braceway begreep heel goed, dat Bris tew met hem mee wilde ora zich niets te laten ontgaan, wat met de zaak iu ver hand stond en ook om het goed te doen uitkomen, dat hij, Bristew de bewijzen, waaruit de schuld van den neger zonder twijfel blijken zou, had bijeengebrach'. „Integendeel,antwoordde hij op harte- lijken toon „Ik stel het juist bijzonder op prgs als U meegaat. Ik dacht om samen «let U per auto naar Larrimore te rijden. Daar zullen zij den trein laten stoppen. *We gaan in een privé compartiment ai daar blijven we: ons eten laten we in de coupé brengen. We komen pas tegen don ker morgenavond in Washington aan." „Dat is een goed plan." Eenigen tijd zw^en zij. Braceway was de eerste, de de stilte verbrak. Hij vertelde Bristew alles wal bij van Abrahamson en Roddy vqrnomen had. Hij verzweeg geen enkele bijzonder heid. Daarna deed hij hem het verhaal, wat hij van Withers op het perron ge hoord had. Zijn geprikkeldheid tegenover Withers was verdwenen. Toen Bristew hem het horloge overhandigde, dat Maria Ful ton gevonden had. zei hij lachend: „Nu, 't is maar goed, dat George me ervan verteld heeft. Anders zouden we een heeleboel tijd moeten zoek brengen om te bewijzen, dat hij met de misdaad Zelf niets te maken had „Hebt U er wel eens over gedacht," drong Bristew aan, „waarom Withers Greenleaf en mij gisterochtend vertelde dat hij in den winkel van den pandhuisbaas was, toen de man met den gouden tand binnenkwam. Waarom zou hij dat gezegd hebben? Abrahamson sprak het dadelijk tegen en vertelde, dat zij niet tegelijk in den winkel waren". „Heeft Withers U ronduit en zonder dat er aan le twijfelqn viel, verklaard, dat hij den vent in den winkel had gezien?' Braceway's stem klonk strijdlustig. Bristew probeerde zich Withers' woor den te herinneren. Zijn aandringen op de mogelijke schuld van Withers leek hem bespottelijk met al de bewijzen tegen'Per ry. Ik kan er geen eed op doen," gaf hij eindelijk toe; „maar wij kregen toch dien indruk Abrahamson vertelde U zelf,* dat Greenleaf er van overtuigd was, dat Wi thers en* die andere man er tegelijkertijd waren" ..Ah," klonk het een beetje korzelig, „dat is een van die dingen, waar wij voorzichtig mee moeten zijn losse uil- Hardinxveld. B. en W. hebben bouwver-' gunning verleend aan de Gebr. van I)am voor een dubbel en een enkel woonhuis aan de Buldersteeg en aan de wed. J. W van der Meijden voor een nieuwe woning. Hardinxveld. Voor de inschrijving voor den dienstplicht van de lichting 1938 heb ben zich 74 personen aangegeven, van wie 33 vrijstelling hebben wegens broe- derdienst, zoodat zich 41 personen aan de keuring zullen moeten onderwerpen. Voor het verrichten van nachtdienst heeft gedurende de vacature van veM- wachter, ontstaan door het vertrek voa den heer C. van der Plas, de burgemees ter tijdelijk aangewezen den heer .L A. Browser, alhier. Tot koster in de Ned. Hera. Kerkte Boven-Hardinxvekl heeft het ooilege van kerkvoogden aangestekl den heer K4. Wq- brans. Aan mej. H. Wijbrans is we#ens ouderdom ontslag verleend. Aan de Meisjesvereeaiging „ThabL tha" te Boven-Harcftnxveld, hebben H en W. vergunning verleend tot het honden van een loterij. De trekking zal moeten plaats hebben vóór 1 Januari. In verband met het aan meat Dl BorsjeSlob verleende ziekteverlof, ie tot tijdelijk onderwijzer aan school IY be noemd de heer W. J. H. Helmsing, o«- derwijaer op wachtgeld *te Rotterdam. Wildrijk. Hei- en Boeicop. Bij een in hot laatst der vorige week gehouden drijfjacht in onze polders, waaraan met een zestal ge- waren werd deelgenomen, werden niet min der dan 84 stuks wild. bemachtigd, waar onder 48 hazen. De totaal in dit jacht seizoen behaalde buit heeft reeds de 500 stuks wild overschreden, zoodat onze pol ders wel wildrijk genoemd mogen worden. Hei- en Boeicop. Dinsdagavond had m het café van den heer J. de With een conftietiLiewedstnjd plaats tosschen bet eerste 10-tal van D.O.S. van Lexmood en het eerste 10-tal van de Hei- en Boete ap ache damvereeniging met den volgenden uitslag; L. de JongP. Veen 11, J. den HartogJ. Veen 11; G. ZijderveldT. Veen 02; J. de With-'-H. Ravestein 02 J. de KogelH. Brokking 0—2; C. Stra- vers—J. Bikker 1—1; M. Verkerk—J. de Jong 02; G. de GansR .Bogaard 11; M. de BruinM. de Jong 0—2; H. van HemertC. de Jong 02. Totaal uitslag 416. Alzoo geen gunstige uitslag voor de Heicoppers, die wel beter ki Aanvaring. Hekendorp. Twee schippers, den O. en V. voeren met hun vaartuigen in de Holl. IJssel. V., die blijkbaar veel haast had, wilde den O. aan stuurboord passeeren. Den O., die hierdoor we'fens het nauwe vaarwater en mede door de sterke zui ging van het vaartuig van V. in de knel raakte, voer met kracht tegen een langs den wal gemeerde roeiboot, waardoor ze geheel vernield werd. Daar geen der schippers de schade wilde vergoeden, is aangifte bij de politie gedaan, die van 't geval proces-verbaal zal opmaken. Aanrijding. Hoog-Blokfand. Maandag had op den rijksstraatweg een auto-ongeluk plaats, dat betrekkelijk goed is afgeloopen. W., in dienst bij den groentehandelaar v. O., stond achter de groentekar zijn jas aan te trekken, waardoor het achterlicht belem- drukkingen en woorden door deze en gene geuit" „Ik begrijp U niet," zei Bristew, tep- wijl hij hem scherp aanzag. „Wat bedoelt U.?" „Uw overtuiging, dat Morley de scbul dige is, uw weigering om de zaak tegen Peter Garpenter op te nemen en. uw on geduld als er over Withers gepraat wordt.' „Denk nog eens na over het verhaal van juffrouw Fulton," wierp Braceway tegen. „Het versterkt, dunkt mij, het vermoe den, dat Morley de man is, dien w\j zoe ken. En wat Raddy vertelt nou, dat is al heel bezwaarlijk voor Morley! Wi thers had geen motief, behalve héél mis schien, jalouzie. Morley's motief was dood gewoon: wanhopige geldverlegenheid." „Laten we dat even aannemen. Maar wat wilt U dan met de bewijzen tegen den neger? Dien was het om geld te ioen." Braceway lachte. „Om U de waarheid te z«»ggen," gaf hij toe, „ik wil er niets mee. Ik ga nog ver der; er lijkt niets tegen in te brengen en toch. Zijn oogen kregen een ernstige uitdruk- king. „Tegen het rapport van het laborato rium is niets aan te voeren," ging Bris tew voort. „Neen. Toch voel ik mij niet zekerv— maar dit wil ik wel zeggen, als onze reis naar Washington niet slaagt, dan houd ik op met theoretiseeren en geef ik zonder eenige reserve toe, dat Perry de schuldi ge is." Bristew weifelde eer hij opmerkte: „Na tuurlijk ben ik niet door Withers aange steld. Ik werk in deze zaak uit vrijen wil Voor u is dat anders en ik begrijp heel goed, dat er wel dingeu kunnen zijn die U weet en niet wilt, dat mij bekend worden. Maar ik vraag me toefi af. öf alleen om Morley is, dat u naar Washing ton gaat of er niet iets andeis zou Wie de stevige, flinke badhanddoek en de twee theedoeken gratis wil ontvangen, moet hiervan thansdirect werk maken. Voor 8 uitknipsels „Rhdion ...'n top-prestatie", ont vangt U een sterke badhanddoek en voor 5 dezer „top-prestaties" 2 flinke theedoeken. Inzenden aan Lever's Zeep Mlj.w.v„ Atd. Spec. Cadeaux, Vlaardingen; maar denk er om alleen uitknipsels „top-prestatie" en beslist geen andere. Is in Uw woonplaats een Sunlight Geschenkendepot of een tijdelijk inwisseladres, dan kunt U de artikelen aldaar persoonlijk afhalen. Zorg, dat U van alle extre voor delen van Radion profiteert I Uw was, met Radion gewassen, zal witter worden dan ooit, want het zuurstofhoudende Radion sop dringt door het gehele weefsel heen en verwijdert alle vuil. Haal nu wat Radion in huis, went 21 November is de laatste dag van deze speciale Radion aanbieding. merd wae. Er kwam een personenauto uit de richting Gorinchem en twee autors na derden uit tegenovergestelde richting. De chauffeur van den personenauto zag wel de auto's naderen, maar bemerkte W. te laat. Hij gooide dirëct zijn stuur on\, doch kon niet verhinderen,'dat W. door het spatbord van den: atitd gegrepen werd. De auto botste tegen een boom en wel zoo hevig, dfLt er veel aan beschadigd jyerd. W. bleef bewusteloos liggen. In aMK-ul werd een dokter ontboden, die constateer de, dat hem enkele ribben waren gebro ken. W. werd per auto naar jhuJ» vervoerd, waar de dokter hem nader lieoft behandeld. Naar omstandigheden maakt de patiënt het tamelijk goed. Hoog-Bloktand. Onze dorpsgenoot, de heer L. M. v. 't Hart, thans werkzaam als kweekeling met acte aan de 0. L. School te Hoornaar, is in gelijke betrekking be noemd aan de u. 1. o. school in Sliedrecht. Langerak. B. en W. hebben vergunning verleend aan de Ned. Herv. Meisjesver- êeniging „Maraoatha" tot het houden van een verloting ten bate der vereeniging op 25 November. kunnen zijn, dat op de êen of andere ma nier verband met de zaak houdt en er toch niet direct mee verbonden is." „Wat bijvoorbeeld?" gaf Braceway le- r«g. „Wat onaangenaam of pijnlijk voor Ful ton en Withers is een famileiscbandaal bijvoorbeeld." Braceway dacht even na. „U hebt een scherp versland, meneer Bristew," zei hij eindelijk ...Ik kan dat deel van de zaak, nu niet besprekenU heeft niet heelemaal ongelijk maar ik moet eerlijk zeggen, dat als Morley niet naar Washington vertrok, ik ook niet ging" „Dank U. Ik stel het op prijs, dat u mij dit meedeelt. Maar laat me u nog één vraag stellen: waarom volgt U Morley eigenlijk?" „Dat zal ik li zeggen'zei Braceway flinkweg ..Het is een eerlijke vraag en aie zal ik beantwoorden. Ik ga er op de bonnefooi heen. Ik kan mij er zelf maai et van overtuigen, dal I'm-ry de schul dige is en ik heb nu zoo'n idee dat ik nu den eigenlijken schuldige op het spoor beu En zoolang als ik in dit vak ben, heb ik mij §teeds voorgehouden nooit ook maar n greintje van bewijs te veronachtzamen. Ik volg ieder spoor, iedere aanwijzing, hoe gering ook. vóór ik een geval opgeef en feitelijk te kennen zou geven: deze of ge- schijnt schuldig te zijn. ga je gang en hang hem maar opl Geen onschuldige ter dood worden geDiacht, zoolang ik denk dat er nog kans is dat de schuldige vrij rondloopt en ons allpmaal uitlacht. Dat is nu eenmaal mijn standpunt. Daar- voig ik Morley, daarom ga ik naar Washington Bristew nam hem als uiting van harte lijke instemming bij de hand „Prachtig." zei hij. ..Dat is mooi ik ben het heelemaal met u eens. „Het is de eenige manier om dit soort werk op te vatten. Zonder behoorlijke ïde- m dienstboden. Langeruigeweide. In deze gemeente be staat een tekort aan dienstbode*. Ver schillende veehouders kijken met belang stelling uit naar een vrouwelijke werk kracht. Over 't algemeon genieten zij, die kunnen melken, de voorkeur. Voorlichtingsdienst Plattelandsvrouwen. Lopik. Vrijdag 6 November vangt in bet lokaal van den beer A. de With weder om een cursus aan, uitgaande van den voorlichtingsdienst voor bet platteland. Deze cursus, die kosteloos toegankelijk i* voor alle vrouwen en meisjes, geeft op eenvoudige wijze lessen in koken, naaien verstellen, wasschen, enz. NieuwpOorf. De politie heeft tegen twee personen van hier proces-verbaal opge maakt wegens overtreding van het motor en rijwielreglement en de rijwielbelasting wet. Do commissie tot werkver ruiming heeft voor deze gemeente aan- gesteM de heeren H. Kloek en A. va* Houweling. alen is het niet om ie doen. Maar als men een goed standpunt inneemt, is het een fijn werk en soms van heel wat meer waarde dan dat van advocate* en rech ters." „Ik ben blij dat U dit hebt gezegd," ver klaarde Bristew, „heel blij, omdat ik er over denk. mij heelemaal op* dit werk tos te leggen." „Werkelijk?" „Ja. Ik heb er dezen middag met Green leaf over gesproken. Ik begrijp ic zosr dwaas zijn als ik het niet begreep dat dit drama voor mij een goede reclame ia geweest. Het heeft mij gelegenheid gege ven om mijn kennis omtrent misdoe® misdadigers le luchten." „Ja, dat is inderdaad zoo." „Maar nu ik hier voor een lange ver pleging moet blijven, is bet een mooie tijd passering. Ik heb totnogtoe veel admini stratief werk gedaan en zoo nu e® da* eens een verhaaltje geschreven. Maar daarvan kan ilc niet leven. Als detective ie er meer te verdiepen, nietwaar?" „Ongetwijfeld" antwoordde Braceway zonder veel geestdrift. „Maar bet is geea gemakkelijk werk, hoor!" „0 neen, dat begrijp ik wel." „Maar uan scherpzinnigheid ontbreekt het u niet. Ér is behoorlijk wat mee ts verdienen." Het avondrood was verdwenen, de lucht was donker en bet w.ia veel koeler gewor den. Braceway geeuwde on rekte zich uit. Behalve zijn gesprekken met Abrahamson, Raddy en Withers, had hij ook een onder houd gehad met Perry en met Lucy Tho mas r „Verduiveld," barstte hij opeens uit. „Wat ben ik inoe! Ik ben in lang niet zoo doodop geweest. Wat een dag!" Bristew antwoordde daarop niet, hij was te verdiept in zijn gedachten. ..Hebt V al gepakt?" vtoeg Braceway „Bent U klaar?' Jdijna." (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 2