IBIS SHAG r m DOBBELMANN De typhusgevailen' Bergambacht-Ammerstol Plaatselijk nieuws AANRIJDING MET DOO0ELIJK GEVOLG. Hoofdpijn, Kiespijn. sêdkAtk-'-Incvn,/ Gemengd nieuws Landbouw en Veeteelt Van Rondom DE ROEIBOOT MARIA" Alleen voor vrouwen VRIJDAG 6 «v ^ÉBER 1*38 zijn tot het aanvankelijke getal van tien beperkt gebleven. Dank zij het vele onderzoekingswerk door de beide doktoren verricht; dank zij de medewerking van den üeneeskundigen Inspecteur voor Zuid-Holland; van den Directeur van den Keuringsdienst toor Waren te Rotterdam en van het Rijks Instituut voor de Volksgezondheid te Utrecht; dank zij de aanwezigheid van de onlangs geopende waterleiding, werden de noodige maatregelen snel voorgeschreven; en ik mag ieggen dank zij het begrip van de bevolking voor het dreigend gevaar, werden die maatregelen trouw toegepast. Maar nu: OPGEPAST! Dr. PUTTO, I. O. D. voor Zuid-Holland schrijft mij: „Typhus is de ziekte van de besmette, van de vuile hand. Maar als de „patiënten weer hersteld zijn en de schrik er uit is, dan gaat helaas de sleur „weer aan den gang: slijt het wasschen van de handen; wordt de melk niet „gekookt en na een poos is er weer typhus. „Kringloop, die voor een groot deel ware te voorkomen door wat moeite „en breken met den sleur." fn verband met deze opmerking worden de volgende maatregelen aan ieder ernstig aanbevolen: Alle melk koken, ook voor thee en koffie; handen wasschen met water en zeep nadat gebruik gemaakt is van privaat of urinoir (ontlasting en urine vervoeren de txPhusbaciUen); nagels kort houden; geen slootwater gebruiken, dat altijd besmet kan zijn met typhusbacillen; daarentegen steeds gebruik maken van waterleiding, in de eerste plaats voor het schoonmaken van de groenten en voor de bereiding van het eten, maar ook voor de reiniging van het lichaam en voor de wasch en het servies. Het leidingwater werd driemaal voor onderzoek naar het laboratorium opgezonden en volkomen vrij van ziektekiemen verklaard. Een ieder doe zijn plicht tegenover zichzelf en anderen. Al het werk dat gedaan werd, al het leed dat werd geleden had U voor een groot deel gespaard kunnen zijn. De Burgemeester: KOOIMAN. WIELRIJDSTER DOOR AUTO GEGRE PEN. Bergambacht. Een ernstig verkeerson geluk, dat belaas een menschenleven beeft geëischt, had, sooals reeds in een deel on zer vorige oplage vermeld, Woensdagmor gen plaats op den Lekdijk. Boven de Sluis, nabij de grens der ge meente Lekkerkerk, reed de vrachtauto van bode 0.. uit Schoonhoven, op weg naar Rotterdam. Bij het inhalen van een anderen auto moet naar men ons verzekerde de bestuunder, G. 0., een zoon van den on dernemer, zioh niet overtuigd hebben, dat do weg vrij was. Uit tegenovergestelde richting naderden een man en een vrouw per fiets. Het waren de heerst en mej. De LangeKiers, komend van Rotterdam en op weg naar den vader van den man, den heer De Lange alhier, voor een fa miliebezoek. Er bleef niet voldoende ruimte over en de afstand was te kort om een aanrijding te voorkomen. Do wielrijder wist den auto van 0. nog te ontwijken, doch zijn vrouw werd gegrepen en met fiets en al van den dijk geslingerd. Van het rijwiel was het •tuur afgerukt. In deerniswekkenden toestand werd 't slachtoffer opgenomen en bij een land bouwer binnengedragen, waar spoedig ge neeskundige hulp aanwezig was. Deze heeft evenwel niet meer mogen baten; door den stoot was de 30-jarige vrouw de borstkas ingedrukt en spoedig na bet on geluk is zij overleden Het droevig ongeval heeft, in de omge ving groots ontsteltenis verwekt. Rijks- en gemeentepolitie hebben het on derzoek naar do schuldvraag in handen. EEN WAARSCHUWING. Lees en volg die! Ammerstol. Men zal in dit nummer on der de officieele aankondigingen van de gemeente Bergambacht een toelichtende waarschuwing vinden van den burgemees ter, naar aanleiding van de typhusgevai len te Ammerstol. In zijn eigen belang is het goed, die waarschuwing ernstig te lezen en vooral er naar te leven. Het zijn geen overbodige of overdreven eischen, welke daar gesteld worden, maar noodzakelijke voorsehriffen om terugkeer van de gevreesde ziekte te voorkomen. Gemeenteraad. Ammerstol/ Morgenavond vergadert de gemeenteraad ter behandeling van de vol gende agenda: 1. Ingekomen stukken. 2 Voorstel van B. erf W. tot verkoop van hoornen aan de Capellelaan. 3. Gemeen schappelijke regeling L. 0. met de gemeen- 1 Gouda. 4 Verordening tot heffing en ifivordoring van schoolgeld. 5. Verlenging rekening-courant-overeenkomst na 31 Dec 1936 met de Bank voor Nedcrl. Gemeen ten. Begro^tüng van het Burgerlijk Armbestuur, het gem. electriciteitsbedrijf en de. gemeonte-begrooting. dienst 1937 7. Opcenten gomeentefondsbelasting 19;|7,38. 8.' Wijziging gem bcgrooting 1936. - 8. Reclames schoolgeld en hondenbelasting en lO.'Benoeming (eden van de Uchtcommis- Emstifle aanrijding. Ameide. De heer W. van Zessen, siga renmaker alhier, die Woensdagnacht om streeks twaalf uur van zijn te dJtracht wonende verloofde naar huis terugkeerde, werd onder de gemeente Jutphaas door een zeswieligen auto aangereden en tegen da straat geslingerd. Met efgt gebroken arm en verschillende hoofdwonden werd Van Zessen naar 't ziekenhuis te Utrecht vervoerd. De auto reed door, maar is be kend. Uitvoering „Excelsior". Bergambacht. Blijkens een advertentie in dit nummer geeft de harmonievereen. „Excelsior" Woensdag 11 dezer in ,,'t Centrum" een uitvoering. Behalve de mu zieknummers vermeldt .het programma de opvoering van eei\ blijspel in 4 bedrijven, „De gevolgen van een Leugen". De avond, die otti half acht begint, wordt met een bal besloten. Berkenwoude. De collecte ten bate van het Roode Kruis heeft hier f 7.60 opge bracht. Ernstige aanrijding. Capelle ad. IJssel. Woensdagavond om streeks half zes bad in.de Nijverheid straat een ongeval plaats. Mej. B. wandel de met baar dochter geheel rechts van den weg. Aan de tegenovergestelde zijde van den weg naderde een auto, waarvan de bestuurder de lichten doofde en een schijnwerper aauknipte. Dit verblindde den chauffeur van een achter mej. B. rij dende auto zoo, dat hij niets zag en mej. B. artnreed. Op den klap van de botsing \oigtfe een verschrikkelijk gegil. Aan den kant van den weg lag mej. B., bloedende uit twee hoofdwonden. Nadat dr. Zand bergen ontboden was, oordeelde deze, dat ze niet vervoerd mocht worden Wfegens de öpgeloopen hersenschudding. Ze werd in het huis van den heer Kars gedragen, vanwaar ze later op den avond werd ver voerd. Den chauffeur treft waarschijnlijk geen schuld. Zijn auto stond op ongeveer 10 meter stil. De Mica 1936. Capelle a.d. IJssel. Ook voor onze ge meente is de Mica 1936 een succes gewor den; 781 oplossingen kwamen in. Een jury bestaande uit de heeren H. Herwijer. G. van Hulsteijn en J. de Vrips, heeft de in zendingen beoordeeld en in de bovenzaal van den heer Knoop zijn de prijzen (28 in totaal) aan de winnaars uitgereikt. De le prijs verstierf de heer L. R. Butter, Landzicht 7. De voorzitter van de plaatselijke midden standsvereeniging, de heer S. v. Driel, dankte voor de medewerking, waarna men nog eenigen tijd in gezellige stemming bij een bleef. DROOMENLAND. Een oroot-steedsch warenhuis. Gouda. Zooals men in een mooien droom naar boven meent te zweven, zoo gaat men nu in werkelijkheid in het be kende magazijn van de firma J. L. Bruns aan de Gouwe per lift naar omhoog en komt dan op de derde étage in het Droo- menland der kinderen, waar een rijk ls va,n speelgoed, boeken, verrassingen enz. Beneden,, op jie tweede, eerste étage en parterre, zijn de ernstiger dingen, manr daarom niet. minder welkom. In de parterre tricotage"1 en corsetten, verdie ping: tapijten, gordijnen, vloerkleeden, da mes- en kinderconfectie; 2e étage: bed den, slaapkamer- en woonkamer-inrich ting. dekens Het is maar een keuze van artikelen, die we noemen, er is in het nu weder uit gebreide en door bouw verhoogde maga zijn een massa te koop en alles togen ver bluffende prijzen. Een moderne 8-persoons lift voert de bezoekers zonder (Ü1L zij zich vermoeien naar de é'tages en het xiet er naar uit dat de lift druk werk zal krijgen. Te water gereden. Groot-Ammers. De heer G. van Z. ging met enkele vrienden uit rijden in een wagen, bespannen met een lM-jarig paard, dat nog niet af gericht was. Daar het paard nog niet naar den teugel luisterde, kwam de i$- stuurder met paard en wagen in het wa ter terecht. Doordat 't rijtuig van luchtban den was voorzien en van hout was, bleef het drijven. De bestuurder was echter ou der in den w#gen gevallen en kon net zijn hoofd boven water houden. Een van zijn vrienden bedacht zich niet lang en sprong in het water om de behulpzame hand te bieden. Het mocht gelukken den drenke ling op het droge te brengen. Ook liet paard werd losgemaakt en met de hulp van omstanders konden paard en wagen weer op den wal worden gebracht. De heer Van Z. kwam met den schrik vrij. Toen de 69-jarige De Ridder zich met een schouw met modder midden in de wetering bevond, zakte de schuit plotse ling onder zijn voeten weg, zoodat hij in hetwater terecht kwam. Hij is er met groote krachtsinspanning in geslaagd zichzelf te redden. Groot-Ammers. De opbrengst van de ge meentelijke weegbrug over de maand Oc tober bedroeg f 29.03, die van bet haven geld f 44.35 en die van het marktwezen f 39.25. VOOR E VOOR DE PI JR pijnen te verdrijven is 'n Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct.doos 45 ct. Bi) Uw Drogist. Krimpen a.d. Lek. Tot leider van de op op te richten Oranje Garde is aangewezen de heer B. v. d. "Wouden. - De heer W. B. had het ongeluk bij het houthakken een stukje van zijn vin ger af te hukken, zoodat hij zich onder geneesW|ndige behandeling moest stellen. Het bestuur van de gem. zangver. „Krimpen a.d. Lek" is na eenige wijziging als volgt samengesteld: L. G. Groeneveld, voorzitter; A. Blonk, secretaris; W. Eer- land, penningmeester; H. v. Krimpen, W. Sterrenburg, G. de Jong en G. Benschop, leden. Krimpen a.d. IJssel. De loop der bevol king over de maand October 1936 luidt als volgt: Aantal inwoners per 30 Sep tember j.I. bedroeg 5562. Ingekomen zijn 21 en geboren ayn J4 personen; vertrok ken 5 en overleden 5 personen, zoodat er een toename van 25 personen is te con- stateeren. Het aantal inwoners per 31 October bedroeg dus 5587. Veilingbericht. Kippeneieren f 5.35 f 6; lienneneieren f 3.754.15; eenden eieren f 4. Gemeenteraad. Lopik. De gemeenteraad komt in open bare vergadering bijeen op Dinsdag 10 No vember, v m. 10.30 uur. De te behandelen onderwerpen zijn: 1. Ingekomen stukken. 2. Onderzoek geloofsbrieven FL J .Mul der. 3. Vaststelling gemeentebegrooting 1937 en opcenlenheffing. 4. Wijziging ge meentebegrooting 1936. 5. Wijziging ver ordening heffing leges. 6. Wijziging ver ordening heffing hondenbelasting. 7. Re clames nondenbelasting. 8. Regeling pen sioensgrondslagen. 9. Voorstel wijziging geldschieter. 10. Vaststelling verordening geldigverklaring Strafverordeningen. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Dinsdag 9 No vember zal in een lokaal van de openba re school aan den "'s-Gravenweg een moe dercursus geopend worden. De cursus wordt t/m 20 Nov. gehouden. In de week van 9 tot 14 November zal een collecte langs de huizen worden gehouden voo^ het inzamelen van gelden voor het nationaal huldeblijk, aan te bie den door het Nederl. volk aan Prinses Juliana bij haar huwelijk. Nieuwerkerk a.d. IJssel. De heer W. v. Waasbergen heeft de landbouwerswoning met bouw- en weiland van den heer A. C. van Vliiet aan den Tweeden Tochtweg, aangekocht. Gevonden oen paar kinderhandschoe yen. Te bevr. G. van Erk, Dorpsstraat. Vrijdag 13 Novfczal in de Gejef. Kerk de V. U.-film worden vertoond. Ds. G. Toornvliet zal hierbij een inleidend woord spreken. NieuwpOort. Een inwoner van ons oude stadje gaat met den modernen tijd mee, daar hij een taxi-bedrijf gaat beginnen, waaromtrent een advertentie in dit num mer. SINGER HANDNAAIMACHINE van 80.- voor 30.-, 2 jaren garantie. NIEUWE MACHINES vanaf 45.-. Vakkundige reparatie-inrichting van alle soorten Machines. Ook aan huis te ontbieden met prijsopgave van kosten, J. C. TE HENNEPE NIEUWPOORT. Dijkversteviging. Ouderkerk a.d. IJssel. Nabij de scherpe dijkbocM vlak voor de Gersf, LKerk alhier waar de stroom van do rivier bij vloed en eb kort langs den dijkvoV komtM tep- gcvulge waarvan het daar zeer dflp is, worden sedert gisteren ladingen ouae ba saltkeien in het water gestort, ter ver steviging van den dijkvoet. Het werk ge beurt in opdracht van het - hoogheemraad schap „De Krimpenerwaard". Kerkelijke moeilijkheden. Schelluinen. In de ruitti 13 maanden van de predikantsvaêature in de Her vormd» KexJt hoeft 4e 'wkeraad nog geen IBIS SHAG Is g«en droge tabak, zooais gewone pijptabak. Daarom moet de pijp met IBIS SHAG niet gestopt worden. Om het volle ge not van IBIS SHAG te hebben, gaat men als volgt te werk: Neemt een plukje IBIS SHAG uit het pakje, haalt de tabak goed uit elkaar en vult er de pijp losjes nfee. Drukt ze vooral niet met den duim vast, anders gaat de tabak „koeken", de pijp gaat moeilijk trekken en daardoor brandt de rook op de tong. Probeert U het maar eens op deze manier en U zult proeven, hoe heerlijk koel deze tabak rookt IBIS SHAG is geurig, smaakt zeer lekker, waait niet uit de pijp en U doet met een pijp IBIS SHAG veel en veel langer dan met een pijp ge- «j» wone rooktabak. Daarom is IBIS SHAG zoo voordeelig. Maakt Uw pijp geregeld schoen en rookt IBIS SHAG bij voorkeur uit een pijp met kleine kop en van goedeikwa- liteit, zooals b.v. de IBIS pijp. Bij Uw winkelier verkrijgbaar. enkele keer een beroep op een nieuwen leeraar uitgebracht De oorzaak schijnt van geldelyken aard te zijn. De kerkvoog dij namelijk, die voor het predikantstrac- tement moet zorgen, beschikt over weinig geldmiddelen en is afhankelijk van de be langrijke subsidie, die de Kerkeraad uit de rijke diaconiefondsen pleegt te ver strekken. De laatste tijden blijkt de kerke raad met deze subsidie minder bereidwil lig dan de kerkvoogdij noodig oordeelt. De vorige week heeft de kerkeraad in een brief, onderteekend door den consu lent ds. Nugteren uit Giessen-Nieuwkerk en door den ouderling K. de Kreij, aan de kerkvoogdij verzocht, den gewijzigden ligger, die het predikantstractement meldt, te onderteekenen, „opdat", zoo staat er, „door uw onthouding de kerke lijke zaken niet belemmerd worden". Ook werd verzocht binnen acht dagen te ant woorden. We vernemen, dat de kerkvoogdij ge antwoord heeft, dat ze de kerkzaken niet wil belemmeren, maar den ligger eerst kan teekenen, als ze weet uit welke bronnen betaald moet worden. Ook wil ze nader met den kerkeraad, evenals voorheen, de zaak bespreken. Schelluinen. Het bestuur van de ijsclub heeft in zijn vergadering de rekening van dan penningmeester voorloopig vastge steld met f 434.73 aan ontvangsten, f 275,10 aan uitgaven en f 159,63 batig saldo, maar met een schuld van f 250 we gens geleend geld. De heer D. C. de Kuyper, die bij zijn afwezigheid is benoemd in het bestuur van de Oranjevereeniging, heeft deze be noeming niet aangenomen. Autobrandspuii Stolwijk. Woensdag werd op een terrein van de Coop. Ver. „Ons Belang" een de monstratie gegeven met de motorbrand spuit der onderlinge brandverzekering BerkenwoudeStolwijk. Deze brandspuit, een nieuwe V 8, heeft een capaciteit van 2500 liter per minuut en is van de nieuw ste constructie's voorzien. Er kunnen acht slangen tegelijk op aangebracht worden. De spuit werkte uitstekend en werd door vele belangstellenden gadegeslagen. Ook te Berkenwoude is de spuit beproefd. Bazar. Stolwijk. De door de muziekvereeniging „Harmonie" gehouden bazar ten huize van den lieer Romijn heeft f 516 opge bracht. Zaterdagavond zal de daaraan' verbonden verloting plaats hebben Men is begonnen met het aansluiten van de huisleidingen voor de waterleidin gen. Men is op den Tentweg begonnen en enkelen hebben reeds water. N. W. Kastelijn. t Vlist. Nadat de 74-jarige N. W. Kastè- lijn gisteren gezond naar Gouda gegaan was, tyteft hem aldaar een hartverlam ming getrbffen. De nog krasse heer werd in een caf£ binnengedragen en is daar spoedig overleden. Hij diende vroeger onze gemeente als ontvanger, als hoedanig hij thans gepen- sionneerd was. Ook had hij geruimen tijd zitting yuhet bestuur van den polder Vlist W. Z terwijl hij tevens de functie van rijksschatter en schatter voor de Onder linge Br-^dvnczokwiiyt nog yervuldu. Gegund. Wadinxveen. Aan den aannemer 3. Reijm alhier is als laagsten inschrijver de bouw van het tentoonstellingsgebouw te Boskoop gegund. De gemeenteraad zal Donderdag 12 November bijeenkomen voor het behande len van de gemeentebegrooting over 1937. Wiiiige-Langarak. Voor de inventarisa tie der varkens voor de L. C. 0. in het district JaarsveldWillige-Langerak, die gehouden zal worden in de week van 9 tot 14 November, is tot teller benoemd de heer A. Houweling alhier. Wjllige-Langerak. Bij de Woensdag avond gehouden verkiezing wegens perio dieke aftreding, werd tot ouderling der Geref. Kerk gekozen de heer D. Timmer en tot diaken de heer W, Littel. STEEDS WEER DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Autobus door trein gegrepen. Donderdagmorgen even over half tien, is op den onbewaakten overweg tusschen Haarle en Raalte een personenauto door den trein van Almelo naar Zwolle gegre pen. Daar de weg over eenigen afstand parallel loopt aan dezen spoorlijn, heeft de autobusbestuurder de hem achterop komenden trein niet opgemerkt, met het gevolg, dat de wagen werd aangereden toen hij den overweg wilde oversteken. De auto sloeg eenige malen over den kop engerd vernield. Toch werd de be stuurder slechts licht gewond. De treia had ongeveer een kwartier vertraging. Doodelijk ongeval bij Hoek van Holland. Denzelfden dag wilde des morgens d« 41-jarige koopman S. Hes uit Amsterdam komende van het koelhuis te Hoek van Holland, met zijn vrachtauto, geladen met fruit, den onbewaakten overweg bij de Nieuwpolder oversteken, toen juist d« electrisohen trein, die om 2.06 uur val Hoek van Holland vertrekt, paSSeerde. De trein greep den auto aan. dA cabine en vernielde den wagen. De be* stuurder van de auto werd op slag ge dood; hij word met verbrijzelden schedel opgenomen. Do heer I. Springer, even eens uit Amsterdam, die naast de heer Hes zat, werd licht gewond en is naar 't gemeenteziekenhuis aan de Coolsingel te Rotterdam overgebracht. CONSUMPTIEMELKPRIJS. De Nederlandsche Zuivelcentrale heeft vastgesteld voor de periode van 8 Novem ber tot en met 14 November, consumptie- melk Regeeringscontract, taxegedeelte 6,25 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwali teit, overmelk Regeeringsminimumprijf 4,90 cent. Afdracht bij levering in consumptie vaA andere dip Uxsjpclk 3,50 oenL 'f 5 nFROE W-AO NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Ci* UT11CHT, Schoonhovenwhe Courant VRIJDAG 6 NOVEMBER 1936 door JAN KIJKUIT. Da man ia 1 bok. Toen we deze week bijeenkwamen had ik een boek meegebracht en daaruit las ik een stukje voor dat vermeldde hoe on der koning Lodewijk XVI de boeren in Frankrijk leefden: „Er bestaat geen meer verwilderd volk dan dit, schreef een belastinggaarder uit dien tijd. Men ziet ze soms bij troepen in de velden, in een kring zittend midden op een bebouwden akker, maar zoodia men nadert, vlieg de geheele bende uiteen. Men ziet zekere mannen en vrouwen over de velden verspreid, vuil en doodsbleek en door de xon verbrand, vergroeid met den bodem waarin zij hardnekkig wroeten. Zij hebben een menschelijke stem en als ze op hun voeten staan vertoonen ze ook een menschelijk gelaat en inderdaad het zijn ook menschen. Zij leven in hokk-en of in gaten in de grond. Als ze 't weelderig hebben eten ze zwart brood en wortolen en als ze 't minder hebben, wat meestal het geval is, dan leven ze van gras, ge hakte varens en vleesch van gestorven dieren". 5 Schei toch uit met die akeligheid, riep tante verontwaardigd. Die tijd is geluk kig voorbij en waarom dat nu allemaal weer op te halen? „Dat doe ik tante, omdat die tijd niet roor iedereen voorbij is. Ik heb deze week een wandeling gemaakt over Ammerstol en Bergambacht en ik ben toen door de Broeksteeg gekomen. Daar heeft men mij, bij wijze van bijzonderheid, maar dan toch als droeve en beschamende bijzon derheid een varkenshok, een gewoon var kenshok op een wei getoond, waarin een mensch woonde en leefde precies zooals onder Lodewijk XVI in Frankrijk." „Een varkenshok, diep tante ontdaan Dat is toch zeker overdreven?" „Neen tante, ik ben er in geweest en dat was een heele toer, want voor den in gang las een moeras van modder, waarin ik tot over mijn enkels wegzakte. Het in wendige wad een gewoon varkenshok, on geveer 2V» meter lang en 2 Meter breed, afgedekt met riet, waar je tegen stoot als je rechtop staat. Dwars door het hok op borsthoogte ioopen twee balkjes, zoodat je alleen kruipend dor het hok kunt gaan. Er stond in een klein tafeltje met een bord, een kom en een mes en naast de ta fel een kleerenkist Op den grond lag wat stroo, dat yas alles." Tante keek stil voor zich uit. Toen vroeg Me een beetje benauwd: „Zeker een zwerver, die daar eens een nachtje sliep?" „Neen tante, geen zwerver en niet een nachtje. De man woont daar al 8 weken en bij is een flinke, werkzame oppassen de man. Vroeger had hij een boerderijtje vlak tegenover waar hij rm verblijft Hij had een paar koeien en varkens en leefde er met zijn moeder en een gebrekkige broer. Maar de man is door plaag op plaag en ramp op ramp getroffen. Alles liep hem tegen, vertelden mij de buren, zijn koeien stierven, zijn varkens kregen ziekten, zijn oogsten mislukten, maar hij hield vol en onderhield zijn moeder en broer. Tenslotte verloor hij alles en zit na ia dat hok. „Hoe kan hij daar eten, vroeg Teun?" „Hij krijgt eten van buren en bij slaapt bij een buur in 't hooi." „Doet de gemeente daar niks aan, vroeg tante." „Jawel, lichtte Jod in. Ik ken die droe ve geschiedenis. De raad! van Bergam bacht beeft in begin October d§ze zaak besproken. De heer Van Buuren heeft er toen op gewezen, dat die man in dat bok woondp en de voorzitter antwoordde, dat het dagelijksch bestuur geheel op de hoog te was en dat als er raad geschaft moet worden, dat ook zou geschieden. „Nou, zei Teun spottend, dan is de zaak in orde, want aangezien er nog geen raad is geschaft, is f/at dus ook niet noodig geweest." J „Moet dat dan zoo maar blijven en doet niemand iets voor dien man, informeerde tante nogal kwaadaardig" „Jawel, zei ik, men doet wel wat voor hem. Hij kreeg aanvankelijk steun van 't armbestuur en wel f 2.50 per week *En wat deed hij met al het geld wat ie per week overhield daarvan, vroeg Teun weer vol spot?" „Later, ging Jod voort, is hij overgegaan naar de steun en nu krijgt bij f 8.50 we kelijks Dat zou voor een alleenwonend man genoeg zijn, maar hij kan op zijn eentje geen huis huren; als hij in de kost fat, ontvangt hij, als kostganger, maar 5.50 steun, terwijl hij f 6 kostgeld moet geven." „Mot 't dan zoo blijven?" h „Neen, zei ik, dat kan niet. Het land waar 't varkenshok op staat is ver kocht. zoodat ook dit schamele hok hem ontnomen wordt." f „x>ij zuiive aiten, begon Jod, moet men niet uitsluitend zijn goed hart ,maar •ook de rede, het verstand laten spreken. Het is natuurlijk juist, dat 't uitermate hard is om een oppassend en goedwillend mensch in een varkenshok verblijf te la ten houden „En hem daar nog uit te jagen ook, viel Teun in." Juist, maar daartegen moet men ook stellen dat de gemeenschap hem per weck f 6.5Ü verstrekt als onderstand en dat hij bovendien ook nog een stuk akkergrond heeft. Nu is f 6.50 en een stuk grond niet veel, maar het is toch honderdmaal meer dan het beste wat ooit die boeren onder Lodewijk XVI kregen en het is ook nog meer dan op 't oogenblik jdenigeen in ons land te verbruiken heeft. Dat de man nog niet er in geslaagd is om zich voor geld een behoorlijk verblijf te vinden is heel bitter, maar t' komt mij voor, dat 't zoe ken daarnaar in de eerste plaats zijn taak is en niet die van een of ander college. „Je hebt mooi praten, sprak Teun, maar ga jij nu eens heen en vind 'a kost huis voor 4 gulden „f 5.50 bedoel je." „Neen ik bedoel 4 gulden, want de man moet toch zeker geld hebben voor kleeren en wasch en klompen. En dan zog ik nog niks van een pijp tabak." „Bij dit steungeld moet je tellen het geen hij trekt uit zijn akker en die bedra gen bij elkaaf, moeten hem toch in staat stellen zioh een verblijf en kost te var- schaffen, opperde Jod. „Je praat gemakkelijk daar in je zach te stoel bij 't vuur met een kop thee en een koekje voor je en een sigaar in je mond, zei Teun verontwaardigd, maar je begrijpt toch wel dat als 't op een of an dere manier gekannen bad, dat die man geen 8 weken in zijn varkenshok nou blij ven." „Maar je gelooft toch ook wel, yoerde Jod aan; dat ais het gemeentebestuur kans gezien had een onderdak voor hem te vinden het die schande aan de Broek- steeg niet zou laten voortduren." Teun klopte zijn pijp uit en vervolgde kalm: „Ik zal de volgende week er eens heen wandelen en ik ben niks bang dat ik dien man er niet meer vinden zal." „Je zou ook nog eens naar Termei gaan Teun, maande tante aan „Ja, ja, dan heb ik twee dagen wat te loopen." door ERIKA SCHMIDT. Op een bank vlak bij de zee zit de oude bootsman Steven. Rondom hem heen heersebt de Zaterdagavondrust De oude man zit in de schemering droomerig voor zich uit te staren, zijn gedachten houden zich bezig met de zee en met de booten, die op de baren dobberen. De bewoners van zijn dorp zijn met de zee vertrouwd en behalve, dat zij de visscherij beoefenen voor hun dagelijksch brood, maken voor al de jongelui op hun vrije dagen graag pleziertochtjes. De oude man op de bank aan het wa ter zit alleen. Er is een tijd geweest, dat er dikwijls een meisje naa^t hem zat, zijn dochter Maria. Maria is dood. In de rui- schende zee, die reeds zoovele slachtof fers had geëischt, had ook zü dsn dood gevonden Plotseling Werd de stilte om hem heen verbroken. In de flauwe bocht, die het strand maakte, kwam een roeiboot in zicht. Twee jonge menschen stapten er uit een jongeman en een jong meisje en ter wijl zij naar Steven toekwamen en hem begroetten, keek de bootenbouwer onafge broken naar de verlaten boot in de bocht. Met duidelijke letters stond op den voor ateven den naam „Maria". „Bent u Steven?" vroeg de jojjge man, „zouden wij u' even mogen stojen? Wij hebben een opdracht voor u. Hij is niet groot, maar ik hoop, dat u mij niet zult afwijzen. Wij hebben een oude roeiboot gekocht en zouden hem gaarne willen la ten opknappen Men heeft ons uw naam en adres gegeven. Alle? wat noodig is, zou ik graag vernieuwd willen hebben, ter wijl een verfje ook hard noodig is „En oen nieuwe naam mijn naamf" zei nu het meisje aan zijn zijde en keek hem daarbij verheugd aan. Maar de bootenmaker antwoordde niet. hij keek naar de boot en toen hij opstond en er heen liep, was zijn gezicht als nit steen gebeeldhouwd. De jonge menschep liepen achter fiem aan en keken elkaar eens vragend aan Wat zou er mot dezen ouden man tkn de hand zijn? Hjf is eigenaardig. Kan ik de boot hier laten, mijnheer Steven?" vroeg de jongeman, en toen hij een bevestigend knikje kreeg, voegde bij er aan toe: „Ik zal u helpen hem op het strand te dragen Zij pakten de boot beet, de een aan den boeg, de ander aan het achtereinde en droegen hem over het strand Zij stelden hem vlak bij de werkplaats op een paar schragen. De jongeman zei: „Hij is wel erg oud, maar wy hebben hem goedkoop gekocht Denkt u, dat hij nog iets waard is?" „De boot is goed", antwoordde Steven langzaam en bet was alsof er in zijn woorden een verborgen beteekenis school. Het was. alsof de man had gezegd: „De boot is goed, maar de men schen er in Het meisje keek naar de letters op den boeg. „Maria" las zij en zei daarna: „Ik zou niet graag zoo willen heeten. Het klinkt zoo koudl" „Maar toch mooi!" sprak haar begeleider en keerde zich tot Steven: „Zij heet Joke en Joke moet ook de boot heetenI" Terwijl de beide jonge men schen zich verwijderden, zei 1 meisje: „Wat is die Steven een eigenaardige oude man" Ach, hij is niet eigenaardig die Steven. Hij is alleen maar een oude man, aan wtea men een groet van zijn kind beeft gebracht. Hij staat nog steeds bij de boot, maar nu hij alleen is. wordt zijn gezicht week. Hii legt zijn hand op den rand en zegt zachtjes voor zich heen: „Marial Zoo zou ik niet graag willen heeten, had het meisje gezegd. Steven lacht. Neen, een I Maria is zij ook heelemaal niet Mooi en koel als haar naam was het gezicht van Maria geweest, maar haar gevoelens wa ren het niet. Steven voelt over de spanten en plan ken van de boot. Hij heeft gezegd, dat hij nog goed is, en Steven weet, dat hij gelijk heeft gehad. Eens heeft hij de boot zelf voor zijn dochter gebouwd, het is Maria's boot Hij weet nog precies hoe het was, toen zij bij hem kwamen en hem er om vroegen. Daar stond zijn dochter, twintig jaar, een ^ooi meisje, en bij haar was hij en hij zag er niet anders uit. Maria met hem verloofd, hij heette Paul de Groot, en hij, Steven, had niets tegen de verloving gehad. Hij had den jongen als zijn eigen zoon beschouwd. Zooals vandaag die twee anderen, zoo stonden zij toen daar, een gelukkig paar, levende in de hoop en de toekomst Zü wilden een boot, hij bouwde deze voor hen. Dikwijls kwamen de kinderen en ke ken naar zijn werk en eens spraken zü over den naam. Toen zei Paul: „Jij heet Maria, dus de boot moet ook „Maria" heetenl" Daar bleef het bij als iets van zelf sprekends. De boot „Maria" was gereed. Er was geen foutje in, en hij droeg het paar op verschillende reisjes over de golven. Tot het onwaarschijnlijke gebeurde. In de avondschemering gingen zij weer voor 'n half uurtje roeien en kwamen niet meer terug. Tegen den morgen spoelden de lij kan van Maria en Paul aan. Niemand had het ongeluk zien gebeu ren en ook nooit zou iemand er iets van te weten komen. De boot was echter ver dwenen en Steven deed er ook geen moei te voor hem terug te vinden. Weer staat hij voor de boot „Maria" en vernieuwt de verschillende onderdeelen Nadat dit werk gereed is, wordt de boot opnieuw geschilderd, nog enkele streken, effen of hetzelfde materieel, met klein split je, dat met een lusje sluit. Aan de ceintuur en^ mouwopslagen zijn kleine puntjes aangeknipt, met knoopen op d» -V j# tT en de naam „Maria" is verdwenen Zorgvuldig werkt hij; het geldt hier een oude boot weer zeewaardig te maken, om twee menschen te kunnen dragen. Zoo, eindelijk was de boot gereed, alleen de □aam van het meisje moest er nog wor den opgeschilderd. Zonder dat zijn hand beeft, zet hij er met duidelijke letters „Joke" op Hij denkt bij, wat het voor een vriendelijke, zachte naam is De jonge menschen hebben, als zij hun boot komen halen, schitterende oogen. Zij kunnen bijna niet gelooven, dat dit de oude boot is, die zij bij Steven hebben ge bracht. „Wat keurig!" zegt het meisje en lacht en kijkt met een stil knikje osiar den boeg. De twee mannen nemen de boot op en dragen hem weer naar de zee en het meisje loopt naast ben. Zij kijkt steeds naar de vernieuwde boot en denkt niet meer aan den avond, dat zij hem hier oud en verwaarloosd naar toe gebracht hebben. De oude man fiet, hoe zij de roeispanen hanteeren, zij groeten hem en hij groet hen vriendelijk terug. In zijn borst ia het rustig: Vaarwel, jonge menschen, en let niet op de moeilijkheden, die zich nog ln jullie leven zullen voordoen! Wees vroo-, lijk! En roei samen naar de vroolijkheidl (Nadruk verboden)- HET BESTELLEN VAN-PATRONEN. Bij het bestellen van patronen steeds opgeven het nummer, dat gedrukt staat onder de afbeelding en de verlangde maat Daar bij dezen p&tronendiensi niet met administratie- en incassokosten wordt ge rekend, kunnen alleen patronen geleverd worden pa ontvangst van het daarvoor opgegeven 'bedrag. De prijs van de patronen staat bij de afbeeldingen aangegeven Men kan bet be drag overmaken per postwissel, in postze gels of gireeren op postrekening 13763 aan de redactie van dit blad. Bestellingen van Knippatronen, welke Donderdag niet in ons bezit zijn, kuni\pn eerst in de volgende week in behandeling komen. JAPON VOOR DE HERFSTDAGEN. Suecespatroon VKK I960. Prijs f 0.35 Wollen mouseüne of gebloemd flanel, beide stoffen in weinig opvallende kleur en motief zijn uitstekend geschikt voor kille herfstdagen. De japon, die een zeer diepe overslag heeft, is bijzonder prao- tisch van coupe Een ruime volant kraag reikt tot de UtilWijn, waar een cemtwur de naad, die beide deelen verbindt, aan het oog onttrekt. Ruime blouaemouY met tamelijk hooge manchet. Uitnaadjes in de achterbaan van de rok. Patronen in d» maten 44—464860 JAPON VOOR HUIS EN KANTOOR. VKK 2020. Prijs f 0.36 Dit aardige model kleedt .zoowel dames dte ia buis 's morgens verschillends ba zigheden hebben te verrichten ais hen, die op kantoor zijn. Het is zeer eenvoudig van coupe, doch een gemoesd weefsel, b.v. een dun wollen stofje of wef mouse- line, zullen zeer goed voldoen, terwijl het ook van wasch baar materiaal uitstekend zal kleed en. De hals is hoog en heeft 'n boordje van ra 2020 onderliggende stof bevestigd. Driekwart lange mouwen. Patronen in de maten 40424446 en 48. WOLLEN CEINTUUR. Men neemt beenen of metalen ringen naar gewenschte grootte en festonneert ze met wol om. daarna hecht men zo met enkele steekjes aan elkander in één of twee rijen en sluit beide einden met ze^r groote, eveneens met wol omgefestoo- neerde haken. Ze geven een bijzonder aardig persoon lijk iets aan oeintuurs. LINZENSOEP. (als volledig maal voor 4 volwassen personen). I1/» poad linzen, 5 L. water, 4 preien, bosje selderij, 1 K.G. aardappelen, 1 eet lepel Maggi's Aroma, 150 gram (lVt om) vet of boter, wat zout Laat de gewasschen linzen liefst een nacht weeken, zet ze met het weekwater (bijgevuld tot de vereisehte 5 L.) op en laat ze op een zacht vuur gaar koken (on geveer 1 uur). Voeg er dan het vet bij, het zout, de gesnipperde prei en selderij (ook vooral de steelt jee meesnijdenl) en de ia blokjes gesneden aardappelen Laat alles samen nog een goed half uar doorkoken en roer intusschen dikwijls in de soep om de linzen fijn te wrijven efi ds soep stevig gebonden te maken. Maak* tenslotte de soep af met de Maggi's Aro ma en geef V elk bord een snee brood, HAVERMOUT-CHACKERS. 200 gram zelfrijzend .bakmeel, 100 gram havermout, 100 gram boter, 100 gram suiker, 2 eieren, tikje zout, 1 a 2 eet lepels koud water. Bloem (gezeefd), havermout, suiker sa zout worden in een kom dooreenge- mengd. De boter wordt gesmolten, doch mag niet warm worden en wordt in ds kom gedaan, evenals het ei, dat met 1 a 2 eetlepels water geklopt wordt, waarna wij alle ingrediënten met een houten te pel goed dooreenmengen, daarna brengen wij het deeg over op een met bloem be stoven tafel of deegplank en rollen bet dOn uit met een bebloemde deegrol, steken er met een blikken ring of waterglas vor men van, die op een beboterd bakblik! worden gelegd en gedurende 15 a 20 mi nuten in den oven worden gebakken, tot dat ze lichtbruin en croquant zijn. GARNITUREN. Men ziet vete bontgarni turen, die op even onwen nige wijze worden aange bracht, zooals b.v. het rech ter model aangeeft, dat een middenstuk an ondermou wen van bonlf heeft. Het eerste wordt met twee knoo pen op de mantel geknoopt. Bij voorkeur wordt n glad de bontsoort verwerkt. De linker japon heeft een flu- weefon garneering, die zoo- wel^rer de mouwen als om de bals en over de rok Is aangebracht. Het is een uitstekende manier om bestaande 'japon nen te moderniaeeren. Wollen kantstof is even eens een garneering, die bui tengewoon vaak wordt .toe gepast en heel flatteus is, o:a. op de wijze toegepast als aangegeven op het on-

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 3