IBIS SHAG DOBBELMANN ]TiÏÏÏÏZiTON"[ Telegrammen «I en Sd k. jfle&A&h- Tncvn,/ fa Sportnieuws j ceicti «rngnj Amerika krijgt een Keizerrijk. Plaatselijk nieuws 2 VOORNAAM BEZOEK. Hedenmiddag 4 uur zal Schoonhoven bezoek krijgen van den vice-consul van de Vereenigde Staten, den heer R. S. Hues- tis, vergezeld van de echtgenoote van den consul, den heer Homer Brett, van den voorzitter van de Kamer van Koophandel, den heer H. Schreuder Sr. en den secre taris, den heer Hagedoorn. De bedoeling is om de stad, eenige zilverfabrieken en het stadhuis te bezichtigen. De burgemeester zal de gasten ten stad- huize ontvangen. CHR. BESTURENBOND. De Chr. Besturenbond organiseert m deze maand in het geheele land lezingen, waarin de onderwerpen: „De nood van dezen tijd" en „De eisch van ons begin sel", behandeld worden. Donderdagavond werd hier de bijeenkomst in het Chr. Ver- eenigingsgebouw in de Oranjestraat ge houden. De belangstelling was niet bij- nder groot. Na opening met gebed en een openings woord van den voorzitter, den heer A. van der Vlist, werd het woord gegeven aAn den heer W. Bakker te Utrecht, die den nood van dezen tijd behandelde. In professor Huizinga's psycho-analytisch werk „In de schaduwen van morgen", al dus, spr., wordt deze nood besproken en de schrijver vraagt zich tenslotte af of deze beschouwd moet worden als de ba rensweeën voor een nieuwe, hetere tijd of als de voorteekenen van den totalen on dergang van onze beschaving en cultuur. Dit alternatief maakte volgens spr. het wezen van onzen tijd uit. Waar gaan we heen? Men moet niet denken dat. men er met een oplossing van de ma$|t|diappelij- ke problemen zal zijn, want 6$ jicn ach tergrond van deze crisis staat het fees telijke verval van ons volk. Omd&t de jpenschenfmoedwillig de banden met God pen en nood en van de laatste jaren, op vooruitgang bogen. Vijf gp twintig jaar geleden vond de be weging geen toegang tot den arbeider en de overheid, thans is er contact en over leg verkregen zoowel met regeeringsin- staöties als met de arbeidende en werk- gevende klassen. De Chr. vakvereeniging heeft haar stempel gedrukt op het sociale leven in Nederland en thans, meer dan ooit, is het de eisch van het beginsel om te arbeiden en te strijden, in de eene hand het wapen, in de andere de troffel, opdat het Christelijk principe in breede lagen der maatschappjj zijn weg zal vinden. Na de pauze was er gelegenheid over de onderwerpen van gedachten te wisselen Met een slotwoord van ds. Hoekstra en dankgebed, werd de vergadering gesloten. hebben /Verbroken en hun weg buiten den Hof hebben gezocht, is de wereld vol venijn en twist en tweedracht geraakt. Het maat schappelijk en sociaal evenwicht is ver stoord en slechts een terugkeer tot God kan uitredding brengen. Vele geestelijke ftroomingen meenen in eigen kracht het middel tot genezing der samenleving ge vonden te hebben, maar zoowel de socia listen als communisten, nationaal-socialis- ten en fascisten moetgn diep teleurgesteld geweest zijn, toen ze merkten wat er practisch van hun idealen terecht kwam en hoe 't zegevieren hunner beginselen 't tegendeel bracht van hetgeen beloofd werd. Regeering en andere instellingen hebben derhalve gedaan wat ze konden, om den nood zooveel mogelijk te lenigen en spr. was voor dit werk zeer erkentelijk, hoe wel het niet veel heeft mogei^ baten en het crisisjuk nog zeer zwaar cfyukt. Het heeft er alle schijn van dat het op een totale vernietiging zal uitloopen, maar zelfs bij die gedachte is het een groote troost te weten dat God het leven lief heeft en niet bij de bouwvallen van onze beschaving zal blijven staan. Wij kunnen nog van vreugde opspringen, omdat God door der tijden nood alle dingen weer nieuw zal maken. Christus gaat de ge- loovigen voor op dezen weg, hij is de groote voorvechter ook op sociaal en maat •chappelijk terrein. De tweede spreker was de heer P. Stok man uit Leiden, daar de heer P. A. We^t- dijk uit Rotterdam, die aanvankelijk zou optreden, was «verhinderd. Betreffende ^De eisch van ons beginsel" zei spr., dat achter alle maatschappelijk streven en werken de geest staat, vanwaar de leiden de beginselen komen en door hun ver scheidenheid komen ze met elkander in botsing. De practische werking van deze principes en hun onderlinge tweespalt, zo* met groote vrees kunnen vervullen, als men niet wist, dat boven alles God re geert, Die het groote gebod geeft: Hebt God lief boven alles en uw naaste als u zelve". De huidige ellenden vinden hun Oorzaak in het feit, dat een groot deel der samenleving dit gebod niet meer aan vaardt en de crisis zal niet voorbijgaan, at het volk tot inkeer komt, zooals blijkt uit de geschiedenis dat God zijn zegen op land en volk liet dalen, wanneer men op den goeden weg terug keerde. Om den strijd met de huidige e'e- menten aan te binden, is evenwel geloof noodig en is het niet voldoende zijn prin cipes te propageeren, maar men moet ze in daden omzetten. Een en ander bereikt men door samenwerking, waarom deze tijd roept. De Chr. vakbeweging komt ni§t met een Plan van den Arbeid of iets der gelijks, omdat ze Jezus woord aan zijn discipelen in herinnering heeft: Predikt het Evangelie allen creaturen", ook de Meeslerv gaf zijn jongeren dus geen vast omlijnd werkplan mee. Het christelijk be ginsel, doorgevoerd op elk levensterrein, zal niet nalaten zijn invloed uit te oefe nen op werkgevers en werknemers op ar beidsvoorwaarden en overheidsmaatrege len en is dus van groot belang voor het maatschappelijk leven. Een juiste, christe lijke voorlichting is in dit verband ten zeerste aan te bevelen, opdat men in staa zal zijn de verschillende geluiden, stroo mingen en werkingen van .dezen tijd zui ver te onderscheiden. De Chr. vakbeweging is er altijd op uit geweest God te plaatsen in het centrum van het leven en zij kan, ondanks de ram- De witste tanden, indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 ct. Dooe 20 et. IVOROL AMERICAIN BIOSCOOP. Het is wel een eigenaardige verzuchting de titel van de hoofdfilm, die Americain Bioscoop Dinsdagavond in hotel a la Sta tion draait. „Verliefd.... maar op wie?" zal niet iedereen klagen, die onder het mes van Amor terecht komt, maar wel kunnen we constateeren, dat een dergelij ke verliefdheid tenslotte tot een catastro phe moet leiden. In de film loopt 't ech ter nogal los. De liefde eischt hier geen bloed en verraad, maar schlagers, die veel vlinderwijsheid bevatten, Jan Kiepu- ra zingt, dat hij van alle vrouwen houdt of ze blond zijn of bruin, en dat is de ver liefdheid in algemeenen zin, maar hij laat erop volgen, dat niettegenstaande zijn hart zoo ruim is, eigenlijk slechts één da me zijn genegenheid heeft, omdat ze zoo fameus kan kussen. En als hij dan later nog verkondigt „Schenk me je-hart vaa- naeht, je hebt me de lente gebracht", we ten we, dat de tragiek van de filmtitel af gedaan heeft In deze vlotte, prettige fdm spelen nog o.a. Theo Linge, Lien Deijers en Adèle Sandrock. Een avond voi licnt genot verschaft dit werk. „Bijna Moordenaar", de tweede hoofd film, mag er ook zijn en biedt naast span ning en tempo ook charme en edelmoe digheid, welke factoren zich tensldlte alk in een illuster verlovingsfeest oplossen. Men zie verder de advertentie. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent onderstaande gevonden v< werpen zijn inlichtingen te hekomen i het Burea* van Politie: Een kinderhandschoen; een briel; i autoslinger; een wollen handschoen; nappa handschoen; een (^amesrijwieL i dolkmes. GROOTE KLOMPENFABRI EK AFGEBRAND. Aanzienlijke xhade. BEST, 13 Nov. In den afgeloopen nacht is de groote klompenfabriek der Gebr. van der Veden afgebrand. Het geheele fabrieks gebouw ter waaide van f 16.000 en alle machinerieën, die een waarde van f 35.000 vertegenwoordigden, zijn vernield. De af gebrande fabriek was een der grootste klompenfabrieken van ons land. De ge bouwen zoowel als de machines waren te gen brand verzekerd, doch tegen bedrijfs schade was de firma niet geassureerd^ WEER EEN IJJK AANGESPOELD. KALLANTSOOG, 13 Nov. Vanmorgen vroeg is op het Noordzeestrand weer het lijk van een visscher gevonden. Het is nog niet geïdentificeerd. GRAANMOLEN UITGEBRAND. RAAMSDQNKSVEER, 13 Nov. Vanmor- gengen is de graanmolen van den heer D. M. de Bruin totaal uitgebrand. De in de molen opgeslagen hoeveelheid graan ging in vlammen op. Verzekering dekt de scha de. DE OPSTANDELINGEN NEMEN RUST. TENERLFFE, 13 Noc. De radio-club heeft meegedeeld dat de rebellen om Ma drid eenige dagen rust zullen hóuden. Na bij het Escoriaal rukten de {roepen van generaal Mola op. Aan het front van Gua- dalaraja zijn de regeeriugstroepen uit Al- marones verdwenen. DE VERGIFTIGING TE HERZOGEN- RATH. Twee dood en. HERZOGENRATH, 13 Nov. Het bacte riologisch onderzoek heeft uitgewezen dat de vleeschvergiftiging is te wijten aan de toevoeging van eendeneieren aan het vleesch, waarvan de hoofdkaas was ge maakt. Tot nu toe zijn 2 patiënten aan de gevolgen van de vergiftiging overleden, terwijl nog een der m het ziekenhuis ver pleegden in levensgevaar verkeert. DE FRAUDE TE VLISSINGEN. Rechtbank doet uitspraak. MIDDELBURG, 13 Nov. De rechtbank alhier deed heden uitspraak in do zaken betreffende de fraude bij het bureau voor maatschappelijk hulpbetoon' en het crisis- oomité te Vlissingen. De rechtbank ver oordeelde P. G. L., oud-wethouder, we gens het uitlokken van diefstal, tot 6 maanden gevangenisstraf; W. de W., ad ministrateur van maatschapp. hulpbetoon tot 4 maanden gevangenisstraf; den com mies ter secretarie J. P .L. tot 3 maan den gevangenisstraf voorwaandelijk, met een proeftijd van drie jaar en bovendien tot f 40 of 20 dagen hechtenis. De collec tanten G. R., H. V., G. G. en A. B., wer den veroordeeld resp. tot 3 maanden, 1 dart Zondag de voetbal volop kan roilen, want voor Schoonhoven staan er weer paar uitstekende wedstrijden op het pro gramma, waarvan de wedstrijd „Sport club II"D.G.V. II"- van Krimpen a.d. IJssel voor de Ros. Derde Klasse F van den K.N.V.B., wel de voornaamste is. Een tweetal Zondagen heeft het tweede elftal van „Sportclub" gedwongen rust eehad en als zij baar vorm behouden beeft, waarin de reeds gespeelde wedstrijden zijn ge speeld, dan zien wij weer 'n goede partij voetbal tegemoet. Van den uitslag valt niet veel te zeggen, beide ploegen gelijken even sterk. Misschien dat het terrein aan onze sfadgenooten eenig voordeel geeft, maar er zal zeker van de eerste tot de laatste minuut gewerkt moeten worden, om succes te hebben. De wedstrijd wordt geleid door den heer J. N. Garos, van Delft. In tegenstelling met andere Zondagen moeten de wedstrijden van 15 November tot 15 Januari om twee uur aanvangen. En in verband daarmede vangt ook boveDge- WEERBERICHT Naar waarneming in den morgen vas 13 November. veroordeeld id en i maand gevangenisstraf. VOETBAL. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. „Sportclub II" speelt thuis te- Ben „D.C.V. II" en het vijfde elftal tegen „Gouda VII". Hot derde en vierde elftal gaan naar „Nieuwerkerk en „Stolwijk II". Schoonhoven. Wij mogen hopen, dat de weersomstandigheden de voetballers wat goedgunstiger mogen wezen, want de vele gevallen regen heeft de velden reeds in geen al te besten toestand gebracht. Er kan echter in den tijd voer den wedstrijd nog veel gebeuren, dus latey. we. hopen, Een andere wedstrijd, die het aankij ken waard zal zijn, is de wedstrijd, die om 12 uur aanvangt: „Sportclub V"— „Gouda YH". De vijfde elftallers hebben zich reeds in den eersten wedstrijd van hun goede zijde laten kennen, en wij zijn wel nieuwsgierig, hoe de verrichtingen Zondag zullen zijn tegen de Gouwenaars. Het kan een aardig partijtje worden en het zou voor het jeugdige „Sportclub"-elf- tal geen onverdienstelijk resultaat zijn, als zij een gelijk spel wisten te bewerkstelli- n. Voor het derde en vieUde elftal van „Sportclub" zijn uit-wedstrijden vastge steld. „Sportclub III" speelt te Nieuwer kerk a.d. IJssel tegen „Nieuwerkerk II", Sportclub IV" bij de leiders van haar afdeeling op bezoek gaat, ml -Stol wijk II". „Sportclub I" is vrij. 1 Krimpen a.d. Lek. Dilettant 3 speelt Zondag tegen Groot-Ammers 1 een thuis wedstrijd. De vorige week werd uit tegen dezelfde chib een gelijk spel behaald, wat dus ook nu wederom bereikbaar moet zijn Dilettant 1 mi 2 hebben rust GOUDSCHE VOETBAL BOND. Het programma. Het programma van den Goudschen Voetbal Bond voor a.s. -Zondag vermeldt de volgende wedstrijden: le klasse: O.N.A. 3—Oudewater 1, U.30 uur; Moercapelle 1-—Nieuwerkerk 1, 2 uur; Haastrecht 2—Ammerstol 1, 2 uur; Bergambacht 1—Gouda 3, 2 uur. 2e klasse A: G.S.V. 3—Woerden 2, 11 uur; Bosk. Boys 2—Gouderak 2, 2 uur; Olympia 3Nieuwkoop 1, 2 uur. 2e klasse B: Dilettant 3—Groot-Ammers 1, 2 uur; Gouderak 3Zwervers 2, 11.30 uur; Nieuwerkerk 2—Schoonhoven 3, 2 uur. 3e klasse A: Gouda 5—Woerden 3, 11 uur; GS.V. 4Waddinxveen 2, 2 uur. 3e klasse B: Waddinxveen 3—Ouder kerk 1, 2 uur; Zwervers 3Nieuwerkerk 3, 11 30 uur; Moercapelle 2—Voorwaarts 1, 11.30 uur. 3e klasse O; Ouderkerk 2—Ammerstol De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigen dag aan. Verwachting tot Zaterdagavond: Matige tot krachtige, later afnemende Noord-Westelijke tot Westelijke wind; zwaar bewolkt met regen- of hagelbuien; later opklarend; aanvankelijk iets kou* der. Waterstand: Schoonhoven hoog water 4.45 uur, 1.60 M. Keulen stand 3.03 M., was 0.M. Vreeswijk hoog water 5.45 uur, 1.96 M. Maastricht 12 November, stand 42.43 AI, Luchttemperatuur: De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 48 graden Fahrenheit. Vrijdag 13 November: Op 6.44, on- der 3.26. Nieuwe Maan Zaterdag 14 November. DE ZESDAAGSCHE. k&NF.t' De eerste Roiterdamsche Zwdaagsche is gewonnen door het koppel Pijnenburg- Wals, De beide renners na bun overwinning. 2, 2 uur; Oudewater 2—Lekkerkerk 4, 2 uur; Groot-Ammers 2—Gouda 6, 2 uur; Stolwijk) 2—Schoonhoven 4, 2 uur. 3e klasse D: Olympia 5—G.S.V. 5, 11 uur; Ammerslcl 4—Oudewater 3, 2 uur; Schoonhoven 5—Gouda 7, 12 uur. 3e klasse E: Bosk. Boys 5Nieuwveen 4, 12 uur; Waddinxveen 4Groeneweg 3, 12 uur; Voorwaarts 2Olympia 4, 2 uur. HET EINDE VAN DEN ZESDAAGSCHE Pijnenburg—Wals winnen De eerste te Rotterdam gehouden Zes daagsche is vannacht om 12 uur geëin digd met een mooie overwinning van het Nederlandsche koppel Pijnenburg—Wals, dat met een volle ronde voorstond op het tweede koppel Slaats—Gharlier. Boven dien hadden Pijnenburg en Wpls 478 punten tegen het tweede koppel 418. De gebr. v. Kempen eindigden op de achtste plaats met vijf ronden achter stand. De eindstand luidt: 1. Pijnenburg—Wals 478 pt. Op 1 ronde: 2.SlaatsGharlier, 418 pt.; 3. SchönPellenaars 211 pt.; 4. Wal- thourCrossley 210 pt. Op 2 ronden: 5. Billiet—De Pauw 25 punten. Op 4 ronden: 6. v. d. Ruit—Braspen- ninx 120 pt.; 7. Wambót—Leducq 72 pt. Op 5 ronden: 8. Gebr. Van Kempen 347 punten. Op 8 ronden: 9 Rieger—Ehmer 109 pt. POLSBROEK. November. Geboren: Aagje Huibertha Elizabeth Jannigje, d. van G. van der Ham en J Welters. Getrouwd: G. van der Ham en H Ver- sluijs. D de Gier en J. Stuivenberg. MELK, BOTER, KAAS EN EIEREN. GOUDA, 12 Nov. Kaan. Aanvoer 352 partijen. Prijzen.: Ie kwal. met rijksmerk I 21^22.10, kiem 2e kwal. f 18—00, zwa- re tot f 24.10. Handel matig. Boter 308 ponden. Goêboler 80—81 cent weibotar 76-80 oeot per pond. Handel matig. Eieren. 70.000. Kippeneioren 5.50-6, kleine idem f 4-4.50, eendeieren-1 3.50- 3.75 per 100 stuks. Handel matig GOUDA, 14 Noc. Coop. Zuid-HoDand- sche Eierveiling G.A. C.Z.H.E.) te Gouda. Veilingsberioht van 14 November. Aan voer -WóOO kippeneioren, prijzen: 56-58 68"60 KG' 5 60-5 60-62 K.G. f 5.80-5.00, 62-86 K.G. f 5.0O -6. brume 58-68 K.G. f 5.75-6.10, kleine eieren f 4^-5.25, alles per 100 stuks. Aan- 7nnr ®nde!wen. prijzen: 2.40 per stuks beneieren 3.50—f 4 per 100 PAARDEN EN VEE. W»'1-». GOUDA, 12'Nov. Veemarkt. Aangevoerd in totaal 1135 stuks, waarvan 66slacht- varkens, vette 21—22 cent per pond levend met 2 pCt. korting; 342 magere varkena £18—26; 668 biggen 7—0; Geidersche biggen 10—12, per slok; 6 runderen, waarvan 4 vaarzen, runderen f 140190 vaarzen 90—140, 36 nuchtere kalveren f b—10, 16 bokken en geiten 2-6, alle» per stuk. Handel matig. aardappelen, groenten en fruit 'S-GRAVENHAGE, 11 Nov. Haagsche veiling voor £ruit en groenten N.V Pe ren: St. Rcmy I 14—16, II 9—14; gieser wildeman I 15—18, 11.12—14; ijsbouten I 1516, II 10—13; winterjannen I 14— 16, II 12—13, pondspeer I 14—16, II 9 —12, brederode I 15—18, II 813, comp-i tesse de paris I 16—20, II 11—14, br, kleef I 14 15, II 911; bonne louise I 13—23; appels; goudreinetten extra 22— 24, I 17—121. II 1215; armgaard I 14 —17. II 9—12; bellefleur I 16—22, H 10 —12, campagnezoet I 14—16, II 3—11; dubbele benderzoet I 12—18, II 9—10; sohijvers I 1214, II 610, buismans zoet I Ï416, II 11-—12, jasappels I 1516, II 10—12, herfst bloeme I 14—16, pres. of engel and I 19—22; diversen: witlof I 11.5012.70, II 9.209,50; champignons 1 f?-76- 11 38—34. Alle prijzen per K.G, Veilingen; Maandag, Woensdag en Vrij. dag, namiddag om 3 uur. UTRECHT, 12 Nov. Goenten- en Vruch. lenveiling „Utrecht en Omstreken". Ap pels: Aringaard 1322; Bellefleurs 7— 23, Bloemé ,(zoet) 12-20; Bloemé (zuur) 7—18; Bramley Seedling 10—16; Cox Oranje Pippin 40—46; Dijkmanzoet 11— 19; Gert Roelof 8—13; Glorie van Hol land 2628; Goudreinetten 831; Gron. Kroon 6-25; Hoendermarck 12-16; Hooi- laars 9—17; Jonathan 10—30; Kaneel- zuur 8—14; Klumpkes 11—19; Landsber- gerreinetten 18—20; I.axlon Superbe 11— 25; Notarisappel 9—28; Pres. van En geland 16—27; Princ. Noble 10—27; Os- - sekop 9—15; Sterappels 7—31; Zoets Camp. 8—17; Zoete reinetten 11—18 Peren: Bergamotten 7—15; BeurréAler Lucas 2122; Beurré Clairgeau 8—29; Bezie v. Schonauwen 14—22; Brederodn 10—15; Cont. de Paris 11—25; Gieson Wildeman 9—17; Groenperen 0—12; Jo- denperen 10—18; Jesephine de Maline 11 —21; Passé Crazan 4—21; St. Remie 8— la: Williams Duchesse 24—40; Winter jannen 7—16; Ijsbouten 8—14; IJzendij- kers 1014; Zwijndr. wijnp. 917. Alle» per 100 kg. 5 TWEEDE BLAD flEWWSBLAD TJttB ZtTffl-HtlLLANO EN UTRECHT. Schoonhovensche Courant VRIJDAG £3 NOVEWBTTflWft SuilcnlanJul» Sijtlragc, De presidentsverkiezing in de Vereenig de Staten heeft de aandacht van de we reld afgeleid van het feit, dat Amerika over eenige weken de restauratie van een keizerrijk zal beleven. Generaal Rafael Leonidas Trujillo y Molina, „President, Generalissimus, Opvoeder des volks, Na tionaal weldoener en Redder van de Do- minicaansche republiek", naar zijn offi- eiëele titel luidt, zal op 30 November door Kamer en Senaat tot erfelijk keizer van San Damingo worden geproclameerd en den beroemden troon bestijgen, waarop 0bds te Soulouque de groote negerbevrij ders Thojissamt 1' Ouverture, deques Dessalmes, Henri Ghristophe e* Fausi laten. De nieuwe grondwet is in den record tijd van nauwelijks vijf maanden tot stand gekomen. De nieuwe keizer weet, waarom hij zich zoo haast. Zijn op een na laatste poorganger, Utysses H«ureux, bad een zelfde plan en werd drie dagan voor de keizerskroning ten val gebracht. De zwarte heerscher teeft in zijn laatste Senaatsrede ver klaard; „Ik ben geen tweede Marcus An- itonius, maar ik zal in woorden en daden een tweede Julius Ceasar zijn. Ik zou mij pok een tweeden Nero kunnen noemen; ik ,»ou geen minuut aarzelen San Domingo iin brand te steken, om bet duizendmaal |«liooner weer op te bouwen!" Dat zijn geen looze woorden. Toen Trw- fiillo in 1930 met eenige bonderden zwar ten en twintig machinegeweren den dom- imen en omkoopbaren president Horacio iVasquez ten val brachL heerschte op het teiland een onbeschrijflijke verwarring, frujillo herstelde het kiesrecht en de [persvrijheid, zuiverde bet corrupte be- «tuursapparaat, verlaagde de belastingen /en bracht een uitstekend werj|verschaf- lingsprogramma ten uitvoer. Pp het ©ogenblik is de kleine eilandenstaat bijna fcrij van schulden. Een van de eerste beschikkingen van Öen nieuwen dictator luidde woordelijk; ^Revoluties zijn in de toekomst verboden!" ï)e „nationale weldoener" is echter wijs (genoeg, om te weten, dat de beste wetten twaardeloos zijn, zoolang men deze met het geweld der wapens kan veranderen. Onmiddellijk nadat hij aan de regeering gekomen was. bestelde hij daarom in de .Vereenigde Staten twaalf pantserwagens en liet zich bovendien een sterk kasteel met een middeleeuwsche ophaalbrug bou twen, die 's nachts wordt opgetrokken en over dag door een boog bezoldigde lijf- {wacht van 800 man wordt bewaakt. Bovendien liet bij tegen zijn ongeveer £000 politieke tegenstanders een bevel tot arrestatie uitschrijven. Een deal van lien ging naar het buitenland; de rest vlucht te naar de woeste bergen in het binnen land, waar reeds in den tijd van do Fran- ache en Spaansche overheersching de ge vluchte negerslaven een toevlucht vonden. SE ONVINDBARE DADER. Naar bel Amerikaansch van 27 JAMES HAY. En Abrahamsou had beloofd hem te gullen telegrapheeren, als .hij het zich her- inneide. Dat woordje „hier" beteekende dus, dat het in Turmville was, waar by den man met den knevel gezien had. Hij ging naar den lessenaar en schreef het Volgende telegram: „Den lieer Frank Abrahamson, 329 College Street, Turmville N.G. „Stilte." (geteekend) Bracoway." Hij liep naar de telefooncel en belde Golson op. „Iets uit Baltimore?" vroeg hij. „Ik heb juist intercommunaal met De- laney gesproken," antwoordde Golson zon der geestdrift. „Wel, wat is er?" „Uw vriend is hem een kwartier gele den ontglipt en hij vraagt...." „Hem ontglipt 1" riep Braceway. „Waar praat je over? „Ik vind bet even onplezierig als u," naerkte üolson op. „Maar dat is er ge beurd. Hij was ineens weg." „Hoe kan dat?" „Dat heb ik niet goed begrepen. Dela- ney zei alleen maar, dat hij hem'in het hotel kwijt geraakt was. Uw vriend wacat- e duai blijkbaar op een boodschap of te- efoontje. Hoe dan ook, hij is weg en D&- laney wil weten, wat hij nu doen moei "aJ_ za' ik hem zeggen?" „Zeg hem, dat hij naar den duhel kaa loopen barstte Braceway woedend uil „ISeen! zeg hem ,dat hij naar Eidstein *- rvUi, m°f' nen daar achten tot Morley zier vertoont. Dat is zijn eenige kans om h.m weer beet te krijgen." „Best," bromde Golson. Port-au-Prince, 2 November 1936. Overigens is Trujillo een absoluut mo dern denkend mensehen. Zijn rijk is de eerste staat in Midden-Amerika, waar de vrouwen volledige politieke rechten bezit ten. Een mulattin, die in Parijs gestu deerd heeft, Maria Martinez, ia minister van Volksvoeding. - Zijn «belofte, San Domingo weer op te bouwen, heeft hij gehouden, zonder naar den brandfakkel van den mo dernen Nero te grijpen. Een orkaan, die de hoofdstad twee jaren geleden volko men vernielde, kwam hem daarbij te hulp. het oogenblik is de eens zoo vuile ha- ?«astad San Domingo de meest moderne, hygiënische a*ad van Midden-Amerika. Te zijnw» eere werd de -stad op 1 Januari 1936 door net parlement omgedoopt in Giudad Trujillo. Bij dit alles dacht Trujillo echter ook aan zichzelf. De voornaamste rijkdommen van het land suiker, rum, tabak, zout, vleesch worden in monopolie-maat schappijen gecenrtaliseerd, waarvan de aandeelen zich bijna uitsluitend in han den van den heerscher bevinden. Dit heeft hem echter geen vijandon bezorgd; integendeel: de vele door hem behaalde successen hebben hun uitwerking niet ge mist. Men vindt in het land geen opposi tie meer; volk, leger, senaat en kamer zijn Trujillo blindelings toegedaan. Slechts één vijand beeft TrujiUo: Mus solini. Daarvan is een diplomatiek inci dent uit den zomer van bet jaar 1935 de schuldige. De Italiaansche consul Barlet- ta bad geweigerd zyn „Compania Domini can Tobacea" aan de door TrujiUo gecon troleerde „Compania anomia Jobacalero" te verkoopen. Trujillo liet hem daarop ar resteeren en m de staatsgevangenis te Uzama gevangen zetten. Washington wees echter den eisch van den Dominicaanschcn gezant, om in geval van een gewapend conflict de Monroeleer toe te passen, van de hand. Voor de haven verscheen een Italiaansche pantserkruiser en Trujillo moest zijn gevangene ondöf voel veront schuldigingen vrij laten. Misschien vat hij zij nkroning tot keizer als een waardige wraak op. Een keizer te hooger dan een duce, ook indien hij slechts over een land van 50.000 vierkante kilo meter en siecbts een millioen onderdanen heerscht (Nadruk verboden). De weg NieuwpooHSchelluinen. Blijkens advertenties in dit blad (zie ook ons vorig nummer) houdt 30 Novem ber, een commissie uit Ged. Staten met een deskundige en den burgemeester zit ting in het gemeentehuis van Groot-Am mers en in dat te Ottoland om bezwaren aan te hooren tegen het onteigeningsplan voor den aanleg van den provincialen weg NieuwpoortSchelluinen. Hardinxveld. B. en W. hebben bouw vergunningen verleend aan den heer G. C. Weppelman tot verbouw van zijn wo- i ning, en aan de gebr. Van Dam tot liet bouwen van twee vaste bruggën van ge- l wapend beton. Dr. Van der Burg te Neder-Har- dinxveld ie van heden ai dag en nacht per telefoon te bereiken (z.g. doorverbin ding). VOOR DE PlüR „Zeg eens! Zet iemand aan het werk om de treinen uit Baltimore in de gaten te houden, hè. Dadelijk! „Platt is juist hier. Ik zal hem dade lijk naar het station zenden." „Hoe laat was het, toen Delaney Morley kwijt raakte?" „Twaalf vijf en veertig." Braceway legde de telephoon op den haak en keek op zijn horloge. Het was ti enminuten overeenen. Hij had nog vijf tien minuten over eenen. Hij had nog vijf tig minuten voor zijn afspraak met Ma joor Ross, chef van de Washingtonsche politie. Na een haastige lunch wandelde hij naar het courantenstalletje en kocht de vroege uitgave van een namiddag-courant Met groote letters las hij: Gestolen juweelen gevonden op binnen plaats van verdachte. Daarop volgde een telegram uit Turm ville, luidende, dat politie-agenten in bur- gerkleeding den hanger van smaragd en diamanten, dien mevrouw Enid Fulton Withers had gedragen in den nacht, dat zij vermoord werd, gevonden hadden. De juweelen lagen op de binnenplaats van het huis, waar Perry Carpenter had ge woond. De hanger was in het hooge gras, direct onder hel venster van Carpenter's kamer verstopt en daardriói eerst aan de oogen van de politie ontsnapt. Toen het juweel gevonden werd, was Het intact, op de zes schalmen na, die uit de ketting ge trokken waren en in den nacht van den moord gevallen waren. Braceway wierp de krant neer en ging na. r buiten „Verdraaull" riep hij in zichzelf. „Nog meer koren op den molen van Bristew!" Bristew lost een probleem op. Joseph Heale en zijn mede-directeur hadden hun zelfbeheersching weer geheel terug, toen Braceway hen eenige minuten «ver half zes in het kantoor van den pro- Hei- en Boeicop. Dinsdagavond speelde het eerste 10-tal van de Hei- en Boeicop- scbe Damvereen. tegen 0. G. I van Noor deloos een competitiewedstrijd in de Twee de Klasse in het district Leerdam, met als uitslag: L. de JongW. Muilwijk 11; J. den HartogD. de Groot 11; C. Zij- derveldD. Rietveld 0—2; J. de With— B. Vink 1—1; J. de Kogel-C. de Groot 20; G. StraversP. Kros 11; M. Ver kerkJ. Zonneveld Piek 0—2; C. de GansC. van der Lee 02; M. de Bruin J. Hoeienbos 11; H. van Hemert W. de Leeuw 1—1 .Totaal uitslag 8—12. Voor de gasten een overwinning met 4 punten. Met het leggen van den ondergrond- schen kabel is men thans gereed gekomen en nu zijn ook de abonné's reeds aangeslo ten. De oude telefoonpalen zijn verwijderd zoodat storing, zooals den laatsten tijd met storm nogal eens voorkwam, nu zoo goed als uitgesloten is. Vermeldenswaard is nog, dat de kabellengte ruim 2250 Meter bedroeg en dat deze kabel in slechts dag te gelegd. Een nieuwe weg. Langeruigeweide. Ten behoeve der rijks weg no. 12 zijn verschillende verkavelings plannen uitgevoerd en verrezen in deze gemeente 4 nieuwe boerderijen. Daar deze gebouwen midden in den polder staan, was een nieuwe weg tevens noodig. Van af den Bodegnaafschen straatweg heeft het rijk toen een parallelweg gemaakt. De bewoners kunnen tot heden niet anders dan over Bodegraven hun boerderijen ver laten. Binnen zeer korten tijd wordt een aanvang gemaakt met het doortrekken van dezen weg, welke evenwijdig loopt aan Rijksweg no. 12 en aangesloten wordt op den Lange Weidscheweg (Laag-eind) te Lange Ruige Weide. Voor de bewoners een groote uitkomst, doch voor veel men- schen tevens een genot. Als deze weg aan de eischen voor wielrijders en wagens met paarden voldoet, zal men dit aa» de Zuid zijde te Bodegraven wel bemerken. Het verkeer zal daar minder worden, terwijl de nieuwe Parallelweg gezien zijn mooie ligging, wel druk bezocht zal worden. School-jubileum. Nieuw-Lekkerland. Op 2 Dec. zal het 50 jaar geleden zijn, dat de school met den Bijbel op het Dorp werd geopend. Het bestuur van de gymnastiekver- eeniging „K. en V." heeft de verschillen de functies onderling verdeeld als volgt: mej. F. Ceton, voorzitster; J. A. Hansum, vice-voorzitter; A. D den Braven, secre taris; G. de Vries, vice-secretaris; C. J. de Groot, penningmeester; J. v. d. Wal, vice-penningmeester; T. J. den Ouden, J. v. d. Perk en N. van Lit, commissajis- sident aantrof. Hij behoefde met te vra gen, wat zy ontdekt hadden; bun gezich ten waren er de duidelijke getuigen van. Hij ging zitten en glimlachte. „Hoeveek?" Joseph Beale kuchte. „Eer ik iets an ders zeg, meneer, .e. .Braceway, wilde ik li niet alleen myn eigen dankbaarheid be tuigen, maar ook die van al de ambtena ren en directeuren van de Anderson Na tional Bank. U schynt ons werkelyk voor groote moeilijkheden bewaard te hebben-" Hy keek even naar Jones. „Om kort te gaan," zoo ging deze voort, „bet te ge-, bleken, dat Morley van de Anderson Na tional de. De gelatenheid van den beer Beale be gaf hem op dit punt. En hy viel zyn on derdirecteur opgewonden iu de rede; „De somma van twaalfhonderd dollar gestolen heeft! Bedenk dat""eens, meneer! Wij had den op onze bank een dief, een doortrap ten schurkt" Hy schoof zijn stoel terug en trommelde op zijn knieën. „Wij..ik. vertrouwden hem, vertrouwden hem! En wat was het resultaat?" Hij schoof zyn stoel vooruit en bezeerde zijn vuist, toen hy deze met alle kracht op zijn lessenaar sioeg. „En dan de onbeholpen manier! Een brutaal stukje, hoor!" „Hij wordt ookt verdacht van moord!" bracht de detective in 't midden. „Maai wat kan ons die moord sche len!" sputterde Beale. Heeft hij niet ge probeerd deze bank te vermoorden? Heeft hij den goeden naam van de bank niet vermoord? Zet hem maar gauw achter de tralies!" Tenslotte konden zij zich met het plan van Braceway vereeüigen: Morley zou door een agent in burgërkleeding gearres teerd worden op het oogenblik dat hy, uit Baltimore tërugkoinend, uit den trein stapte. Het zou heel stil "gebeuren, zoo- dat het bericht nog niet in de ochtend bladen zou slaan. Hij zou naar een van de buitenaf gelegen politiebureaux ge- fa* «ces IBIS SHAG is geen droge tabak, zooals gewone pijptabak Daarom moet de pijp met IBIS SHAG niet gestopt worden. Om het volle ge not van IBIS SHAG te hebben, gaat men als volgt te werk: Neemt een plukje IBIS SHAG uit het pakje, haalt de tabak goed uit elkaar en vult er de pijp losjes mee. Drukt ze vooral niet met den duim vast, anders gaat de tabak „koeken", de pijp gaat moeilijk trekken en daardoor brandt de rook op de tong. Probeert U het maar eens op deze manier en U zult proeven, hoe heerlijk koel deze tabak rookt IBIS SHAG is geurig, smaakt zeer lekker, waait niet uit de pijp en U doet met een pijp ?BIS SHAG veel en veel langer dan met een pijp ge wone rooktabak. Daarom IBIS SHAG zoo voordeelig. Maakt Uw pijp geregeld schoon en rookt IBIS SHAG bij voorkeur uit een pijp met kleine kop en van goede kwa liteit, zooals b.v. de IBIS pijp. Bij Uw winkelier verkrijgbaar. Nleuw-Lekkerland. Zaterdagmiddag speelt Excelsior II op eigen terrein te gen Geluksvogels van Zwijndrecht. Excelsior I gaat op bezoek bij Hercules I te Ridderkerk. Te Kinderdijk speelt Zwerver II een thuiswedstrijd tegen Unicum III, van Rotterdam. Zwerver I gaat naar Odivio I te Rotter dam. Twee brandjes. Reeuwijk. Op den zolder van de woning van den heer 0. de V. aan den Oudeweg ontstond een begin van brand, veroor zaakt door het zakken van een kachelpijp. De brandweer rukte uit met de motor spuit, doch behoefde geen water te geven. Het vuur was reeds met eigen middelen gebluscht, zoodat d9 brandweer zich be paalde tot controleering van een en ander In de woning van den heer P. A. deed de schoorsteen eeitf begin van brand ont staan. Spoedig werd het onheil bemerkt en men wist met emmers water het vuur te hlusschcn. In de woning ontstond nog al eenige waterschade. Gevonden: Een groene vulpenhouder K. Bouthoorn, Blindeweg 11; een heeren- hoed, geim-secretarie. IJsclub. Schelluinen. De ledenvergadering van de IJsclub op Woensdagavond was druk bracht worden, waai- hem door Braceway en Bristew een kruisverhoor zou afgeno men worden. 'Braceway keerde naar het hotel terug om een rapport van Majoor Ross of van Delaney ai te wachten Het duurde niet lang of Delaney kwam in eigqp persoon en samen gingen zij naar Braceway's kamer. „Wij zijn met den trein van vijf uur van Baltimore gekomen en kwamen hier even voor zessen "aan," zoo begon hij zyn verhaal. „Een van de mannen van het hoofdbureau ging naar hem toe en arresteerde hem. Ik dacht wel dat u daar achter zat en daarom kwam ik hierheen." „Wat gebeurde er in Baltimore?" vroeg Braceway op «vriendelijken toon. Ik kan u verklaren, meneer Braceway. zei by nederig, „dat ik waarachtig niet weet, hoe het gebeurde. Zoo iets is mij nog nooit overkomen. Hij ontglipte mij als een aall Ik was in de bar van het hotel en hy in de hall. Ik had hem goed in het oog en hij had er geen idee van, dat ik h©m volgde. Toen ik mij even omkeerde en een glas limonade bestelde, was hij verdwenen! Ik doorzocht het hotel van on der tot boven, maar tevergeefs. Hij was me netjes ontsnapt." „Hoe laat was het toen?" „Twaalf vijf en veertig." „Nu, en toen?" „De chef gaf mij uw bopdschap en ik ging terug om Eidstein's wankel in het oog te hodden. Ik dacht niet, dat hy zich daar nog eens vertoonen zou, maar bij kwam tegen vier uur en bleef er bijna een half uur. Daarna ging liy naar Jiet station, ik hem achterna. Wy pakten bet den den trein van vijven naar Washing ton." „En praatte je met Eidstein?" „Neen, meneer, daar had ik geen or der voor. Maar hij is geen heler. Eidstein is correct, wy weten alles van hem af." bezocht, want er waren 106 van de 190 leden aanwezig. Bij de opening herdicht do voorzitter, de heer J. de Hoop, in waardeerende woorden den overleden commissaris, den neer G. de Bruijn Sr. De rekening van den penningmeester werd goedgekeurd met een batig saldo van f 159.63. De heeren J. Kroon en G. de Bruijn Tz. werden tot commissaris ge kozen in de vacaturen van de heeren G. de Bruijn Sr. en A. Kruis. Dè heeren J. de Hoop en E. de Kuyper werden resp. als voorzitter en vice-voorzitter herbenoemd en de heeren A.Advocaat, W. J. Zanea en G. den Braven Tz. als commissaris. Besloten werd tot wijziging van 't wed strijdreglement en tot het opnieuw-omka- den van de gehuurde ijsbaan. Dit werk vangt aan op 14 Nov. en geschiedt door plm. 30 leden, die zich gratis beschikbaar hebben gesteld. Bij de rondvraag deed het bestuur o.a. toezegging, dat de baan des avonds beter verlicht zal worden en dat getracht zal worden de baan van thans of, zoo noo dig; fen andere voor volgende jaren in te huren of te huren. Een gratis" verloting aan het eind maakte meer dan 20 leden blij met een aardden prijs, zooals een paar schaatsen, een electr. iietslantaarn, een kistje siga ren enz. „Hoe zag Morley er uit, toen hij zich daar de tweede keer vertoonde?" „Heelemaal op, meneer, doodaf." „Goed," besloot Braceway. „Tob niet meer. Het is best mogelijk, dat het beste wat je ooit deed, was, hem kwijt te raken. Ik ben er niet zeker van, maar het zal wel blijken." Delaney, opgelucht, bedankte hem en ging heen. Braceway haastte zich naar de zieken kamer en nadat zuster Martin hem naar binnen had geleid, vond hy den zieke, ge heel gekleed, op den rand van het bed zitten. Hy was nog bleek en zag er ver moeid uit, maar zyn stem klonk krachtig. „Hallo!" zei de bezoeker. „U bent heusch een mirakel! U ziet er heel wat be ter uit dan vanmorgen." „Ja," antwoordde Bristew. „Ik wist, dat de rust en'4de slaap my vgel goed zouden doen.. Ik heb order gegeven, dat wij hier boven dineeren. Vindt tr dat goed?" Braceway had er niets op tegen en zus ter Martin maakte de andere kamer in or de, waar de maaltijd geserveerd werd. Bristew, die zich tot bopillon, beschuit jes en koffie bepaalde, hoor4e het verhaal van de gebeurtenissen van den dag me't diepe belangstelling aan. Behalve het be ven van zijn vingers, was er geen teekea, dat hij zoo ziek was geweest. „Je kunt dus wel begrijpen," heloot Braceway, „dat ik tevreden ben. Morley is een dief, zooals ik aldoor gedacht heb. Het motief voor den moord staat vast, vooral als u zich herinnert, dat juffrouw Fulton, die hem geld had voorgeschoten, door haar zuster werd belet hem nog meer te geven." „Noen, dat begrijp ik niet," vond Bris tew. „Een motief voor den moord? Voor zoover ik het begrijp, wou hij nog meer geld stelen. Volla lout. Van diefstal to. I moord is nog een heele afstand" (Wordt vervolgd),

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 2