P, 7; Van Rondom Binnenland j Gemengd^euws j Handen rood en ruw UROL maakt ze gaaf en zacht Kerk en School Burgerlijke stam Nieuws in een paar regels Wetenschap en I Techniek I ~T?ëmcenteraden Loop der bevolking Alléén voor Vrouwen sirilïkolqkofen ►- VRIJDAG 13 NOVEMBER 1988. VERKLARING VAN DR. COLIJN VOOR ENGELSCH BLAD. OVER ONZE ECONOMISCHE POLITIEK. Een correspondent van het Engelsche blad „De Times" heeft een onderhoud ge had met onzen mm.-president Dr. Golijn. .Naar aanleiding van dit interview publi ceert De Times een artikel van don vol genden inhoud: Er is goede reden om te gelooven, dat de Nederlandsche regeering binnen kort zal toetreden tot de Fransch-Britsch- Amerikaansche overeenkomst met betrek king op de valuta's. Het schijnt dat de onderhandelingen daarover in het laatste stadium zijn gekomen. In officieele Ne- derlandsche kringen staat men terughou dend tegenover de overeenkomst als mid del ter verlaging van de grenstariefmuren maar men is aan den anderen kant van meening, dat elk plan, hoe vaag het ook moge zijn, dat ook maar het minste schijn van hoop biedt voor ontdooiing van de bevroren kanalen van den handel, steun verdient. Do „Times" publiceert naar aanleiding van dit onderhoud een booldartikel onder het hoofd: „De rots van Calvljn", •ver de vooruitzichten en vraagstukken in Nederland. In dit belangrijke artikel zegt de „Times" o.a. „Nederland is niet on aangetast gebleven van de politieke uit barstingen e.d. Ook daar zijn Nationaal- Socialisten, die, aangemoedigd door hun vrienden over de grenzen, rumoeren aan de rechterzijde; communisten, geïnstrueerd door hun Moskousche bazen, brommen ter linkerzijde Tusschen hen in staat de gemiddelde Nederlander, die weinig geeft om leerstellingen, maar die thans beseft, dat hij over veel van zijn meest geliefde .overtuigingen opnieuw moet gaan naden ken in het licht van de gebeurtenissen in Duitschland, Spanje en Frankrijk -De de mocratie heeft in Nederland weerstand geboden aan den druk, die erop uitgeoe fend werd, en zoo lang zij weerstand blijft bieden, kan het land zich niet volgens de woorden van dr. Golijn afzonderen van de schommelingen in de getijen van de we reld-economie door zich een bereikbaar ideaal te stellen. „Sinds de zestiende eeuw, toen de Ne» NEDERLANDSCHE VISSCHERIJ- CENTRALE. De minister van landbouw en vissche- rij heeft benoemd tot voorzitter der Ne derlandsche Visscherij-Centrale mr, J. H. Kiewiet de Jongé, advocaat en procureur te 's-Gravenhage. DE NIEUWE STAATSLEENING. De toewijzing op de inschrij vingen. Zöohls gemeld, is bij de inschrijving op de 3 pCt. staatsleening 1936 inge schreven voor een totaal bedrag van f 338.392.500. De toewijzing op deze inschrijving heeft op zoodanigen voet plaats, dat alle ge vraagde oblfgatiën van f 100 ten volle worden beschikbaar gesteld en dat op de inschrijvingen voor obligatiën van f 500 20 pGt. en op de overige inschrijvingen 14,15 pCt. wordt toegewezen. SPIONNAGE TE MOSKOU. Buitenlandse he specialisten gearresteerd. Het Russische t Telegraaf-agentschap deelt mede, dat een aantal buitenlandsche specialisten te Moskou zijn gearresteerd, onder beschuldiging van „actie tegen den staat". Onder de arrestanten bevinden zich vele Duitschers. Het onderzoek in deze kwestie is nog niet beëindigd. De „Petit Parisien" verneemt uit par ticulier bron, dat onder de arrestanten te Moskou zich ook de bekende Duitsche po liticus Otto Hötsch bevindt. Tot nu toe 'werd deze beschouwd als een van de grootsche voorvechters van de Duitsch- Russiche toenadering. De „Matin" verneemt, dat de sovjet- autoriteiten voornemens zijn de arrestan ten te vervolgens wegens spionnage sabotage voor rekening van een mogend heid in Centraal-Europa. De „Echo de Paris" noemt de volgende namen van de gearresteerden: Timit, de directeur van een Russisch bijkantoor vai) een firma in schoonheidsartikelen te Dres den, verder Henninghaus, Goldschmidt, Niedermaus en Oberberg. Duitsch De Duitsche gezant te Moskou heeft bij het Russische volkscommissariaat van Buitenlandsche Zaken krachtig geportes- derlanders hun langen strijd tegen Span»,teerd tegen de arrestatie van vijf Duit je begonnen", gaat de schrijver van het sehe onderdanen. artikel voort, „zijn de machten van ovfr- Volgens het Duitsctie persbureau heeft heersching te pletter geloopen op de Ibts men wal de gearresteerde Duitschers be- van het Cavinisme. Het is het Calvinisme dat den Nederlanders een onwrikbare persoonlijkheid heeft verleend en er is1 geen teekan, dat dit aan het terrein ver liezen is Na prijzende woorden voor dr. Golijn schrijft het blad: „De Calvinistische groepen Êelooven, dat de beste weg voor do waarborg van de democratie èigt in een herziening van de plichten van de regeering en 'n nieuwe verhouding tusschen de kipzers en parle ment. Zij vragen zich af, of het parlement in zijn enthousiasme wegens zijn zeven- tiende-eeuwsche overwinning op de uit voerende macht niet te ver is gpgaan, en het werk van de regeering belemmert, zoodat tegen het democratisch stelsel wan trouwen 'ontstaat. Onder leiding van dr. Colijn worden de fnbreuken. die het parlement in de laatste tientallen jaren op de grondwettige rech ten van de Kroon heeft gemaakt, lang zaam hersteld. PRINS BERNHARD NAAR PARIJS. Diner bij den Nederiandschen gezant. Prins Bernhard is gisternacht te Pa rijs aangekomen voor een verblijf van slechts enkele dagen in de Fransche hoofdstad. De prins zal hedenavond di- neeren bij jhr. Loudon, in het gezant- echapsgebouw. Het bezoek heeft een strikt persoonlijk karakter. De Prins heeft dan ook verzocht, dat niemand hem zal komen afhalen aan de Gare du Nord. Enkele per soonlijke vrienden zijn uitgezonderd. He den, in den loop van den dag zal prins Bernhard een bezoek brengen aan het bureau Avenue Hoche, waar hij werk zaam is geweest. Tijdens zijn verblijf in Parijs zal prins Uernhard logeeren bij zijn tante prinses von Reuss. De prins zal uit Parijs zijn schrijfmachine meene men, waarop hij heeft leeren typen en waarop hij in zijn Parijschen tijd heeft gewerkt. treft, te doen met menschen, op wie niets valt aan te merken, aangezien zij hun werk deden en zich niet met politiek be- öaoe^len. WAPENSTILSTANDSDAG IN ENGELAND. Koning Edward neemt deel aan de plechtigheden. Woensdag op den wupenstilstandsdag. heeft Koning Edward voor het eerst als koning deelgenomen aan de plechtighe den ter eere van de in den wereldoorlog gesneuvelde militairen bij den cenotaph, waar hij een krans legde. De koning was gekleed in admiraalsuniform. De leden der regeering hebben eveneens kransen ge legd. Nadat twee minuten stilte was in acht genomen, defileerden troepen-afdeelingen en oud-strijders-vereenigingen langs het monument. Tegen het vallen van den avond heeft de koning zich naar het grasveld van Westminster begeven, waar de Londenaars jaarlijks honderden witte herinnerings kruisjes planten ter eere van hun tijdens den oorlog gevallen verwanten en vrien den. Deze kruisjes worden dan bedekt met uit Vlaanderen afkomstige veldbloemen. De koning, die tusschen de menigte zijn plaats had 'ingenomen, plantte eveneens een kruisje, dat van epn medal jon was voorzien, waarop stond: „Ter nagedach tenis aan Z M. Koning George V. Doos 30, Tube 45 et. Bij Apoth en Drogisten. heeft. Aan de gemeente ia niets ge vraagd. Weth. t. d. STOK zegt, dat vanuit Haastrecht alleen rond geweest is bij de menschen ,die kinderen op school hebben. Spr. vindt dat, waar de gemeente Haas trecht f 50 gegeven heeft, de Vüstersche kinderen daar ook van geprofiteerd heb ben. Spr. acht het billijk, dat ook Vlist bijdraagt. Aangenomen. Hierna komt ter tafel een voorstel tot goedkeuring van de begrootmg voor het burgerlijk armbestuur voor bet jaar 1937. De begrooting wordt goedgekeurd in ontvangsten en uitgaven op f 1797,77. l>e begrooting van h%t G. E. B. wordt godegekeurd in ontvangsten en uitgaven op f 4816,80; de kapi taaldienst op f 1570. De heer SLINGERLAND heeft gezien, dat het verificatiebureau f 76 re kent en voor de gemeente f 50. Spreker vi aagt, waarin dit verschil zit. De VOORZITTER zegt, dat voor het G. E. B. meer werk gedaan wordt, want daarvoor wordt een balans opge maakt, terwijl de gemeenie-admirustratie alleen maar gecontroleerd wordt. De heer silNGERLAND TeMcht degenen, die achterstallig blijven in het betalen der kwitanties, wat eerder van het net af te snijden. De VOORZITTER zal daarop den ophaler van het geld opmerkzaam ma ken en hem instructies geven. De begrooting wordt vastgesteld. Enkele begrotingswijzigingen worden goedgekeurd. De VOORZITTER zegt, dat in de vorige vergadering gesproken is over den Slangenweg Deze weg is een aanhouden de zorg voor de gemeente. Weth. Broere heeft iemand, A. Stuivenberg te Polsbroek opgezocht, die voor f 4 per week den weg wil onderhouden. De bedoelig is, dat een arbeidscontract opgemaakt wordt. Stuiven berg verricht reeds sinds eenigen tijd dat werk tot tevredenheid. Besloten wordt, Stuivenberg op arbeids contract aan te stellen. Aan de orde is thans de gemeente-begrooting 1937. De heer SLINGERLAND naagt of de post onvoorzien niet verlaagd kan worden, om zoodoende aan verhoogong van de personeele belasting te ontkomen. De VOORZITTER antwoordt daar op, dat dit niet geweuscht is, om niet vdor het feit te komen staan, dat de belastin gen later toch verhoogd moeten worden. Hierna wordt de begrooting vastge steld in gewonen dienst ontvangsten en uitgaven f 17.188,96; kaptaaldienst f 43 in ontvangst*» en uitgaven. Rondvraag. De heer P. VAN DAM zegt, dat een onderzoek ingesteld zou worden naar het stofvrij maken van den Slangenweg. Spr. vraagt, of dit gebeurd is. De VOORZITTER wil daarmee wachten, tot de Krimpenerwaard begint met het stofvrij maken van de wegen. Men komt dan toch in de buurt en dan is het werk waarschijnlijk goedkooper uit te voeren. Aan Polsbroek kan nog gevraagd wor den, of deze gemeente wil bijdragen in de kosten van onderhoud. De heer VAN SPENGEN is daar niet voor. De VOORZITTER wü er ook nog wel mee wachten, tot dat voldoende de kosten bekend zijn. Hierna sluiting. a d. IJssel; H. van Krimpen van Rotter dam; H. Ooms van Rotterdam; H. Nobel van Rotterdam; A. Goedhart en gezin van Nieuw-Lekkerland. Vertrokken: A. Prins naar Rotterdam; M. G. Boer naar Naarden; G. P. Kooij, naar Ridderkerk. LEERBROEK. Over de maand Oct. Ingekomen: J. Vink, van Beesd B 369 naar Leerbroek 76 inw.; G. Verhoef, van Vuren naar Leerbroek 48 inw. MEERKERK. Over de maand Oct. Ingekomen: A. W. Vink, van Leerdam naar Meerkerk A 3; J. P. Kaasschieter, van Schoonhoven naar Meerkerk G 170; L. P. Mersie, van 's-Gravenhage, naar Meerkerk D 63. Vertrokken: A. Bleijenberg naarAmeide B 20d.; J. M. van den Heuvel en gezin, naar Sliedrecht; G. de Bruin, naar Lex- mond; P. van Genderen en gezin, naar Lexmond; K. Hoogenhout en geiin, naar Utrecht, Seringstraat 30. NIEUWLAND. Over de maand Vet. Vertrokken: C. van Genderen, naar Everdingen; M. den Besten, naar Leer dam, Schaik 46. BENSCHOP. Nov. Getrouwd: Th. J. G. de Jong en W. J, C. Beijen. «HAASTRECHT. November. Geboren: Bernardus, z. van C. Meijer en G. van Dijk. Gerrit, z. v§n G. Kool en W. de Jong. Ondertrouwd: Th J. C. de Jong, 33 j. en W. J. C. Beijen, 29 j. (te Benschop). J. Polling, 22 j. en G. M. van Duivendijk, 22 j. Getrouwd: G. N. den Boer, 28 j. (te Reeuwijk) en M. Graveland, 24 j. Overleden: J. Brouwer de Koning, 88 j., weduwnaar van N. Buijs. -y- J. Rost, 74 j., weduwnaar van E. R. Houdijk. G M. Versteeg, 45 j., echtgenoote van A. G. Faaij. H0ENK00P. November. Getrouwd: A. Segers en A. Snoet KRIMPEN A D. LEK. Nor. Geboren: Paulus, z. van M. Schmidt eg C. Breedvelt. Ondertrouwd: F. de Bode, 22 j. era G van Lit, 20 j. J. A. Koen, 25 j. en A G. van der Velden, 22 j. J. van Brand wijk, 27 j. en N. van der Bruin, 19 j. Getrouwd: A. van Limborgh, 21 j. es M. Demper, 22 j. H. de Boom, 33 j. en J. A. van Dam, 24 j. P. A. van Ke» kum, 55 j. en E. A Klapwijk, 49 j. REEUWIJK, November. Geboren: Martinus TK, z. v. G. Stolwijï en G .G. Steenkamer. Overleden: G. Oosterwijk 31 j, echtfc van Ma. van Dijk. SCHOONHOVEN. November. Geboren: Peter, z. van E. Kouveld en S. Stubbe. Antonius Joannes, z. van A. van Engelen en J. van der Linden. Albert us. z. van W. E. van Harten en M. Nijenhuis. Bernardina Maria, d. van J. A. Murk en E. van der Lek. Overleden: >E. Suur, 86 j., weduwe va® P. Visser. WIJNGAARDEN, November. Ondertrouwd: F. van den Heuvel (te Gouda), oud 30 jaar en J. Koorevaar, oud 28 jaar. GEMEENTELIJKE EN PROVINCIALE ADMINISTRATIE. Wetsontwerp tot vereenvoudiging. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer, betreffende de begrooüng van Binnenlandsche Zaken, deelt de minister mede, dat een wetsontw"rp, be- oogertde vereenvoudiging van de gemeen telijke en de provinciale administratie, sa mengesteld op basis van voorstellen der oommissieKooiman, binnen afzienbaren tijd tegemoet kan worden gezien. Het ligt in de bedoeling van den mi- nister. daarbij ook het vraagstuk der ze kerheidsstelling door ambtenaren te be trekken en binnenkort een voorstel te doea tot eenvoudiger regeling ter zake. HOOGE GEESTELIJKEN TERECHT GESTELD. Oppositie tegen regeering. Volgens de Servische bladen heeft de Orthodoxe Kerk te Belgrado uit Rusland het bericht gekregen, dat de bolsjewisti sche overheid drie hooggeplaatste prela ten van de Russische kerk ter dood heeft •gebracht en wel metropoliet Serafim Mesjtsjerjakow, aartsbisschop Warlaam Rjasjentsew en bisschop Philipp Goemi- leysky. Volgens de te Belgrado ontvangen berichten bestond hun schuld daarin, dat zij den door de sovjet-regeering erkenden leider der Orthodoxe Kerk, metropoliet Sefgms, weigerden te erkennen. DE paus neemt geen rust. De gezondheidstoestand van den Paus geeft geen reden tot onmiddellijke be zorgdheid, maar toch hebben de genees- heeren in verband met de nhoogen leef tijd van don kerkvorst, gemeend dezen zooveel mogelijk rust te moeten voor schrijven en hem te adviseeren, zoo wei nig mogelijk bezoekers te ontvangen. De paus, die thans 79 jaar is, heeft echter aan dezen raad geen gevolg gege ven en hoewel een zijner voeten hevig ge zwollen is cn hij nauwelijks in staat is, te loopen, weigert de kerkvorst rust te ne men Gisteren ontving de Paus in de con sistoriezaal ongeveer dertig fotografen en filmoperateurs van de Italiaansche en de buitenlandsche pers. Dij is de eerste maal dat een dergelijke ontvangst in het Vati- caan plaats heeft. In een kantoorgebouw te Amsterdam is bij het verplaatsen een brandkast voor over gevallen. Een der vervoerders werd daarbij zoodanig gewond, dat hij kort daarop is overleden. In de Oranjestraat te Haarlem is een 7-jarige jongen van een bespannen wagen gevallen, met het gevolg, dat een der achterwielen hem over het hoofd ging. Het knaapje was vrijwel onmiddel lijk dood. Bij een luchtparade van vliegtuigen boven Moskou, is een luchtschroef en eenige onderdeelen van een der motoren van een vliegtuig gevallen. Daarbij wer den drie voorbijgangers gedood en acht licht gewond. Nabij de haven van Alexandria is een Egyptisch vrachtschip gekenterd en gezonken. Slechts een passagier kon wor den gered. De overige 14 opvarenden ver dronken. NEDERLANDER ONDERSCHEIDEN. De Nobelprijzen. De Academie van Wetenschappen te Stockholm heeft gisteren weer enkele No belprijzen toegewezen, o.a. die voor schei kunde en natuurkunde. De eerste 'werd toegekend aan den Nederlanders prof. dr. P. J. W. Debije. Prof Debije heeft voor 1914 de hoogleeraarstitel hier te lande gedragen, doch vertoeft thans te Berlijn, waar hij aan het Kaiser Wilhelm Insti tuut in de scheikunde doceert. Deze hooge onderscheiding is prof. Debije ten deel gevallen als belooning voor zijn onderzoekingen over de bouw der moleculen. De Nöbfelprijs voor natuurkunde is ge splitst en toegekend aan prof. Hess te Innsbruck (Uuitschl) en prof. Anderson van het Technologisch Inst, in GaJifomië. Vlist. Gemeenteraadsvergadering'op 30 Oct. Aanwezig alle leden. Voorzitter burge meester baron von Hemert tot Dingshof. Na opening leest de secretaris de no tulen, welke worden goedgekeurd. Digekomen is o.m. van Ged. Staten oen schrijven, waarbij de jaarwedde van de wethouders gesteld wordt op f 40 per jaar. Het wordt voor kenninsgeving aange nomen. Ingekomen is een schrijven van den minister van binnenlandsche zaken, waar bij ontheffing wordt verleend van de voorschriften inzak* capitulanten. Ter visie wordt gelgd het verslag der gemeente over de laatste 5 jaar. Een verzoek van de K.N.A.C. om de per soneele belasting van motorrijtuigen te verlagen, wondt afgewezen, aangezien het te laat is ingediend. Volgt een voorstel tot wijziging van de legesverordening. Het wordt aangenomen. Punt 3 is een voorstel tot afwijzing van het verzoek vain het bestuur der stichting borgsteUings fonds voor Gouda en omstre ken om deel te nemen in het kapitaal dier stichting en een jaarlijksche bijdrage te verleenen in de administratiekosten. Dit verzoek wordt afgewezen, aangezien Vlist niet is aangesloten. Dan volgt de vaststelling van een nieu we verordening op de keuring van wa ren. Men wenscht van hooger hand in de verordening opgenomen te hebben, dat op de boerderijen eventueel gekeurd kan worden. Goedgevonden. Kinderfeest Hierna volgt een verzoek om aan het Haastrethtsch Feestcomité alsnog 'n sub sidie van f 10 to verleenen in de uitga ven, verbonden aan een op 2 September 1936 gehouden kinderfeest. B, en W. stellen voor gunstig to be schikken. De heer DE PATER zegt, dat men nan gil BaLsbroek oen gehoude* KRIMPEN A.D. LEK. Over de maand October. Ingekomen: M. van der Meer van 's-Gravenhage: Nic. Broere en gezin, van Rotterdam; P. M. van Gemerden, van Barendrecht; D. M. Boele van Ouderkerk IJSSELSTEIN. Nov. Geboren: Johannes Nicolaas, z. van Th van Nes en E. A. van Lexmond, Johanna Cornelia Marie, d. van G. .G.W Zeist en C. J. A. van Miltenburg. Ondertrouwd: J. A. Schep te Willige» Langerak en M. M. Blom. Overleden: H. F. Bartcn, 19 j. A df Kuijer, 66 j. DE GANZENTEELT. Voor hen, die ganzen hou den is het raadzaam niet te veel dieren te hebben, als men niet in de gelegenheid is, deze op een flink stuk weide of stoppelveld billijk te kunnen voedt zonder vrije uitloop veel meer voer noodig en kosten meestal meer' dan zij waard zijn. In dergelijke ge vallen zun eenden beter ge schikt, omdat deze vlugger groeien en teeds met 8 a 10 weken slachtrijp zijn. Zij kunnen in een droog hok worden ondergebracht, als men er maar steeds op let, dat ook het stroo goed droog is. Ganzen kan men bij vischvijvers hou den, behalve dan bij broedvijvers, want over het algemeen eten zij geen visch. Het dons van iedere watervolgel is te gebrui ken, alleen is het zwanendons bet kost baarste. Waar de waterpest welig groeit, kan men deze, kleingesneden en met een beetje zemelen vermengd, voor het grootste ge deelte van het jaar buitengewoon goed voeren en daardoor zeer voordeelig gan zen houden. Het vetmesten van ganzen ts eenvoudig, maar verschillend van alle dieren. De vriie vetmestend goed vleesch maar niet veel vet. Bij hel vetmesten zet men het dier in een droge, goed tochtvrije ruimte en voert het drie maal per dag. In den eersten tijd geeft men het beest het voer met zemelen ver mengd, kleingesneden peen bij de eerst* twee maaltijden. later op den avond geeft men graan. Het beste vleesch krijgt men door het voeren met haver. Op deze wijz* voedert men van 15 tot 18 dagen, dan volgt het eigenlijke vetmesten, waarbij de dieren driemaal daags graan krijgen en ook' nu is het het beste ze haver te voe. tfïadruk verboden} 5 c-Pn* AD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovensche Courant VRIJDAG 13 NOVEMBER 1936. door JAN KIJKUIT Nog de man in 't hok en n°g- eens de Ameidesche markt „Vroeger," blufie Teun, „kon 't me niks niet ache.en om 3 uur of om 6 uur te loo pen; jk merkte biet eens hoeveel uur ik hep, wam ik kon tegen de beste looper op. Maar nou merk ik toch wel dat ik geen 20 jaar meer ben. Ik ben vandaag eens naar de Broek3teeg gekuiërd en ik was evel nog'wat moe van gisteren toen ik naar Termei geweest ben „Geweest, maar niet geloopen," merkte ik op. „Dat weet ik, maar ik heb toch een groot stuk geloopen en ik zie dat jou nog doen als je mijn jaren hebt." „Vertel ons maar eens wat je gezien hebt in Broekstoeg?" vroeg tante, om Teuna opkomende toorn te bezweren. „Wat ik gezien heb? Nou, dat is gauw gezegd, want ik hoef dan alleen maar te zeggen dat ik precies hetzelfde gezien heb als Jan voor 2 weken. Ik zei toch immers wel, dat ik niks bang was dat ik dien varkenshokbewoner daar niet meer zou ▼inden." „ZU die man daar nog in dat hok?" Vroeg tante eenigszins verbijsterd. „Hij zit er nog justement zooals Jan bem zag en zooals hij er al twee maanden zit. Ik heb een praatje met hem gemaakt en ik heb hem gevraagd wat hij nou gaat doen. Teun heet hij nej als ik en hij zei 't nog niet te weten. Zijn, varkenshok is ver kocht en hij zal er gauw uitgezet worden, dan heeft hij niks meer om in to wonen, nog geen konijnank ot" aDaar zou hij niet veel aan hebben, want daar kan hij toch niet in," zei Jod. »'t Is immers een groote man?" „Ja, een flinke, sterke kerel. Ik heb ook een huur gesproken en die vertelde me, dat Teun zelf wel wat schuld had aan die toestand. Toen zijn woning werd verkocht trok hij al van het armbestuur. De &rm- meester vroeg hem toen of hij al een an dere woning had en daarop antwoordde Teun, dat men zich over hem geen zor gen behoefde to maken, want dat hij wel onderdak zou krijgen. Nou, toen kwam de dag dat de man zijn woning verlaten moest en toen had hij geen onderdak." Jjs dat dan een reden," stoof tante op, „om zoo'n man nu al 2 maanden in een varkenshok te laten wonen? Er is toch' zeker in heel dat groote en rijke Bergam bacht wel een verblijf te vinden, dat een beetje menschwaardig ia" „Ja, Bet, daar heb je getijk be aamde Teun. „Ik heb aan dien man ge zegd: „Teun, zeg ik, H ia erg voor jou, maar ik vind 't nog veel erger voor Berg ambacht Dat scheen hij niet best te snap pen en toen heb ik hem uitgelegd dat hg in dat hok woonde buiten zijn schuld, maar dat de gemeente schuld had aan 't voortduren van zoo'n toestand en dat die schuld erger was dan het wonen in het bok." „En m Ameide, Teun?" vroeg ik, „wat beb je daar gezien of gehoord?" „Gezien niet veel, maar gehoord wel en vooral over jpu, Jan. IJl zou je raden: ga iVOorloopig niet naar Termei, want als ze je bij ongeluk herkennen, dan krijgen we je in stukken hier terug." „Waarom zijn die Amoidenaara zoo op me gebeten?" „Over wat je hebt geschreven van die kermis en zoo. Vooral omdat je gezegd bebt, dat die markt vroeger bestond uit een paar oliekoekenkrameg en veel drank. Nou mot je weten dat er nooit niet geen oliekoekkiamen op de markt zijn geweest en alleen maar fijne spullen. Daar waren wel koekkramen, maar geen olie koeken, maar echte fijne kermiskoek, pe perkoek en zoo wel 9 of 10, een stuk of 8 fruitkramen, een paar vischtenten, speelgoedkramen, schiettent, wer pk ramen, een kraam met Berlinerbollen op zoo nog wat." «Zoo nog wat zijn dan zeker de olie koekkramen, want Berlinerbollen zijn ook oliekoeken." «Kan me niet schelen," weerde Teun af, i 8aat er om dat er toen een echte en groot* kermis was met veel «Drank," viel ik in. Teun keek me echt grimmig aan en moest zich blijkbaar bedenken op het ant- W°°ri t daar°P moest geven. ^^k, herhaalde hij nadenkend, „ja, W# natuurlijk gedronken, zooals op alle feesten. Dacht je bijgeval dat ze {een Porrels gedronken hebben toen er die draaimolens stonden en de zweefschom- an, al stonden er 10 draaimolens, aan gmgen ze nog naar de kroeg en dat te met alleen zoo in Termei, maar dat is ZOO in ons heele land en misschien wel in de heele wereld." 'iaxite schudde haar hoofd en zei half luid: „Neen, die drank is vreeselijk, daar moeien ze geen voet aan geven." „Het," ging Teun vooit met een schaik- sché lach, „nou mot je niet schrikken, maar ik heb in lermei ook een neutje gekregen en 't smaakte me mirakels goed. Dat kan een mensch geen kwaad doen. Alleen 't misbruik en dat houd je er op zulke dagen met uit met geen draai molen. Als de menschen op een feest jim glas bier of een glaasje tegen de koude voelen gebruiken, vind ik niks erg en dan gun ik dat ge.d toch nog eer der aan een caféhouder die zijn belasting in Tormei betalen moet, dan aan een draaimolenbaas, die met het geld weggaat uit Termei." „Er bestaat," vertelde ik, „in Ameide de paardenmarkt' en bet bestuur daarvan een Vereeniging tot instandhouding van werkt ijverig om die paardenmarkt op peil te houden. Dat gelukt tot nu toe heel aardig, want elk jaar komen er meer paaiden en dus ook meer bezoekers aan Ameide. 't Zijn niet alleen paardenmen- schen die dan komen, maar de Ameide sche paardenmarkt is tevens een familie dag waarop allerlei familieleden van heinde en ver naar Ameide komen." „Net zoo," riep Teun verheugd, „daar wilde ik je juist hehben. Die vereeniging werkt voor de markt. Goed. De burgemees ter wil 't ook doen, maar op een andere manier, met draai- en zweefmolens. Had hij dan niet eens kunnen zeggen aan dat bestuur: heeren, denkt er om, van 't jaar is 't draaien en zweven en op de plaats waar anders de kinderspelen worden ge houden, zal nu een draaimolen komen. Nou mosten ze 't maar uitzoeken. Met sa menwerking zou men toch veel verder ko men, reken ik. En weet je wat ook mis was in je siukkie? Dat de Christelijke vereeniging geen uitnoodiging had gezon den maar een echrijven, waarin stond dat de menschen moesten komen. Ik heb iemand van de muziek vereeniging gespro ken en die zei me dat zij genoodigd wa ren, maar dat er bij gezegd was, dat niemand van de werkende leden daartoe gedwongen mocht worden." „Ik weet wat ik doen zal," besloot ik. „Ik wacht tot de volgende paardenmarkt in Ameide en dan ga ik er heen om 't zelf te zien en te hoor en." MET MOMCA HAAR HET BAL door EDOUARD LEVAILLANT. Toen ik Theo en Helene bcaocht dat doe ik steeds als ik behoefte aan wat ge zelligheid heb vond ik daar een jong. zeer levendig en vreeselijk onrustig meis je, Monica. Zij was bezig voor den spiegel haar hoed in den juistea deuk te knijpen, on derzocht zorgvuldig het rood van haar lippen, het zwart van haar wenkbrauwen, het effect van 'n loshangend krulletje en zei tegelijkertijd tegen Theo: „Dus werke lijk niet? Hoe jammerl Moet ik nu alleen naar het gecostumeerd bal? Wat erg! Heelemaal alleen. „Het spijt me", zei Theo," maar wij kunnen er niet voor twaalf uur zijn." „Ja", beaamde Helene, „wij moeten bij den chef van Theo dineeren." „Een gecostumeerd bal", mengde ik mij in het gesprek. „Ik wilde jullie ook juist vragen, of wij er gezamenlijk heen kon den gaan Monica liet lippen, lokken, wenkbrau wen en hoed voor wat ze waren, wendde zich lachend tot mij. „Zoo? Dat is uitste kend, dan gaan wij samen. Hoe heet U? Haalt u mij af? Negen uur. Bloemen overbodig. Heel aardig van u. Tot weer ziens I" De deur viel achter haar in het slot Zwijgen. „Arme jij!" zei Theo dan. „Stakker", voegde Helene er aan toe. „Ik begrijp jullie niet", mompelde ik. „Een gecostumeerd bal met Monica", verklaarde Theo duister. „Dat wil zeggen dat jij haar slaaf zult zijn, dat je haar overal achterna moet loopen, dat je alles zult hehben te betalen, dat er geen minuut voor jezelf overblijft, dat je ononderbro ken moet dansen, en 'n ontelbaar aantal vragen moet beantwoorden, liefst met „ja". Dat je gedachten rare sprongen moeten maken, om haar te kunnen vol gen, dat je tombola-loten koopen moet in één woord: ontzettend veel onkosten, en niet het minste plezier." Drie dagen later haalde ik Monica af. Om negen uur Met de lilt naa* hoven. Zonder bloemen. j Ze zag er heel aardig uit, ik zei het te gen haar. „Hemel", riep ze, „wat bent n naief. Staat beneden de taxi te wachten?" „Neen ik wandel altijd." „Wal? Wandelen? in dit costuum?" „Prachtig", zei ik droouieng „Het bloemenmeisje uit Valencia smachten de gitaren maanlicht zomer bloemen in het haar „Wat?" vroeg zij wantrouwig. „Buiten ligt de sneeuw, hoezoo dan bloemen? En haal nu vlug een taxil" „Waar haal ik die?" „Op den dichts tb ijzijnden hoek, of u wenkt, als er een voorbij komt „Hoe weet ik nu dat hel een taxi is en geen particuliere wagen?" Monica was sprakeloos. Zij verzocht mij haar te volgen, toonde mij hoe men een taxi vindt en reed met my naar het bal. Wij stapten uit. Veel lichL- veel men schen, veel wagens. Mouica ging vooruit. Ik volgde. De chauffeur schreeuwde ons na. „Luister eens", zei ik, „de chauffeur wil wat van ons." Zij keek om. De chauffeur was uit zijn wagen geklommen, waarachter een lange rij auto's aan kwam rijden en maakte een kabaal van je welste. „Betalen!" riep de chauffeur opgewonden. „Maar mijnheer", stamelde Monica en wees op mij. Ik bestudeerde de men schen bij den ingang. De chauffeur kreeg bijna een aanval van woede. Monica gaf hem zijn geld. „Wat wilde de man van je?" vroeg ik geïnteresseerd. „Ik rijd nooit in een taxi. Zyn de chauffeurs altijd zoo kwaadaar dig?" Monica antwoordde niet. Zij ging voor uit. Even later stonden wij tusschen vele bonte menschen: domino's, pierrots, Mex- ikaners, Apachen „Kijk toch eens, wat een bont gewir war", zei ik tegen haar. „Men zou denken, dat u voor het eerst op een gecostumeerd hal was", zei Moni ca boos. „Het is voor het eerst", antwoordde ik. „het overtreft mijn stoutste verwachtin gen." „Wilt n even mijn garderobe afgeven?" vroeg zij. „Het is op het oogenblik erg vol bij de garderobe", zei ik. „Misschien is het bo ter dat u gaat. Voor een dame maakt men eerder plaats dan voor mij". Zij werd rood en baande zich zwijgend een weg. Wij gaven onze zaken af en liepen zwij gend naar de zaal. „Hebt een tafel besteld?" „Wat ziet u er toch snoezig uit", gaf ik daarop ten antwoord, en negeerde haar vraag. „En wat een muziek Zij lachte gekweld. „Waar zitten wij?" vroeg ze. „Dat weet ik niet", antwoordde ik. „Maar laten wij liever dansen." Wjj dansten zonder ophouden. Het was heerlijk Tot Monica moe werd en mij mee naar een bar trok. De mixer drukte mij een kaart in de hand. Ik draaide deze om en om en gaf hem toen aan Monica. „Ik wil niets hebben", zei ik. „Ik ken dat allemaal niet, en ik drink alleen wat ik ken". „Maar hier moet u iets drinken", meen de het meisje. „Twee Manhattan, alsje blieft. Probeert a dat rnadr eens." „Het is ook veel te duur", antwoordde ik „Maar als u mij wilt tracteeren dat vind ik buitengewoon „Zeg eens", vroeg zij plotseling, „hoe komt het eigenlijk, dat u zoo vreemd in het leven staat?" „Ach", antwoordde ik bedroefd, „het leven is moeilijk. Ik beb het niet gemak kelijk. Ik ben heel alleen, geen menscb helpt my U bent de eerste, diewerkelijk aardig voor me is". Monica lachte, Monica betaalde, Moni ca danste met me, trok mij mee door drie hoofdzalen, zes bijzalen, acht bars, liet mij minstens twaalf verschillende cock tails drinken, beantwoordde al mijn vra gen, kocht een tombola-iot voor me. „Ik ben moe", zei ik eindelijk. Monica zocht een plaatsje, bestelde wijn, vulde de glazen en klonk met mij. JLk kan niet veel verdragen", zei ik voorzichtig. „Zult u me naar huis bren gen, als ik misschien te veel mocht krij gen?" „Ja, jij kind. Drink maar gerust," ant woordde zij. Het werd heel genoeglijk. En ook heel laat. Toen kwamen Theo en Helene. Ik had juist bij de tombola een bonbonnière ge wonnen. Monica wilde niet, dat ik hem open maakte. „Thuis", kind, „daar zal 't je beter smaken", zei ze. „En nu moet de baby naar huis, anders slaapt hij van nacht niet meer". Theo en Henene keken ons verwonderd aan. „Hij is namelijk zoo aandoenlijk on beholpen", verklaarde Monica, nam mijn bonbonnière, riep den kellner, betaalde, ging met mij naar de garderobe, liet een taxi voorkomen, vroeg toen aan Theo waar ik woonde, welk telefoonnummer ik had, dan kon zij morgen even vragen hoe het feest me bekomen was. „Hij heeft hier toch niemand", zei ze, noemde den chauf feur mijn adres en ging naast me zitten. Buiten stonden Theo en Helene, met open mond, bewegingloos ,geen woord, geen groet, geen wuiven. Hun gezichtsuit drukking was om te lachen. (Nadruk verboden.) HET BESTELLEN VAN PATRONEN. Bij het bestellen van patronen steeds opgeven het nummer, dat gedrukt staat onder de afbeelding en de verlangde maat Daar bij dezen patronendienat niet met administratie- en incassokosten wordt ge rekend, kunnen alleen patronen geleverd worden na ontvangst van het daarvoor opgegeven bedrag. De prijs van de patronen staat bij de afbeeldingen aangegeven. Men kan het be drag overmaken per postwissel, in postze gels of gireeren op postrekening 13763 aan de redactie van dit blad. Bestellingen van Knippatronen, welke Donderdag niet in ons bezit zijn, kunnen eerst in de volgende week in behandeling komen. EENVOUDIGE MORGENJAPON. VKK 2022. Prijs f 0-35. Deze japon is van heel eenvoudig be drukt katoen of katoenen flanel, geschikt om de eerste morgenuren even aan te schieten. De breede belegstukken van den overslag vormen tevens de revers, terwijl langs deze een dubbele rechte stofreep gestikt wordt, die het boord vormt. Aan beide voorpanden wordt een lange dub bele reep gestikt, waarvan een door een omgewerkte inknip ter zijde gehaald wordt en de banden op den rug gestrikt worden. Practisch is om zoo'n inknip aan beide kanten te maken, daar men de beide voor panden afwisselend boven kan dragen. Korte mouwen met opslag. Wij leveren bij het patroon een rechte driekwart lange mouw met opslag, doch NIEUWE GARNEERINGEN De nieuwste garneering be staat uit smal en breed zijden tresband en kleine tresknoop- De mantel (links) beeft een shawlkraag en kleine garnee ring op taillehoogte, van smal tresband, evenals op de mou wen. Alhoewel men op man tels meest kleur op kleur kiest is dit niet het geval op japon nen. Hier toch heeft men pas sende, doch niet minder-ge heel afstekende kleuren. Het donkerblauwe costuum rechts dat aan een ouderwetsch mo del doet denken, heeft een aangezette schoot met tressen bèzet, die eveneens op de wij de poffen van de mouwen te zien zijn. De elegante blouse onder heeft mouwen, die aan de zijstukken zijn gezet, terwijl een aardige garneering van kleine passementknoopen ia aangebracht een lijn geeft aan, waar men de stof des- verkiezende voor een kort model kan af knippen. Patronen in alle maten (4052) ver krijgbaar. Ttl 1992 KINDERJURK MET BIJPASSEND BROEKJE. Succespatroon VKK 1992 Prijs f 0 35. Bedrukte katoenen of flanellen weefsels worden voor dit aardige jurkje gekozen, waarop een effen witte kraag en man chetten dan wei een garnituur van het zelfde materiaal wordt gemaakt. Bui tenomtrek met festonsteken garneeren in gekleurd materiaal. Ronde bovenpas met rugsluiting. Laag aangezette mouwtjes en ingehaald ondergedeelte. Afwerking broekje aan boven- en on derkanten met zoom en elastiek. Patronen verkrijgbaar voor meisjes van 24 jaar. JAGERS-KOOL ME AARDAPPELEN EN BLOEDWORST. 1 K.G. kool (groene of savoye), 250 gr. mager spek, 1 lepel bloem, 1 bouillon blokje, 1 K.G. kleine geschilde aardappe- De kool wordt fijn gesneden en met ko kend water gaar gekookt, en afgegoten 05 een vergiet. Het spek wordt in stukjes gesneden en uitgebraden, daarna worden de laatste uitgeschept en met de kool in een niet te kleine pan gedaan. Bij het heete spekvet voegen we een volle lepel bloem, laten die bruinen en gieten er 3 kopjes water bg, koken alles even door en voegen het in weinig kokend water opgeloste bouillon blokje bij en gieten de saus ver de kool. De aardappeltjes, die inmiddels gaar ge kookt zijn, worden afgegoten en bij de kool gevoegd en daarna laten we alles nog even doorstoven. Deze stoofpot mag voor al niet te vochtig zijn en de aardappelen worden, indien het een kruimelig soort ia die gauw stuk kookt, liefst in de schil gekookt, die er gemakkelijk afgenomen wordt, yóór het opdienen alles om en om roeren, doch niet stampen. We geven bij deze winterpot plakjes bloedworst, niet tf dun gesneden. SNIJBOONEN MET TOMATEN EN GROENE KRUIDEN. 1 K.G. snijboonen, 500 gram tomaten, gehakte peterselie, kervel en selderij, bo ter, zout, 1 theelepel suiker. De snijboonen, die thans uit de kas zijn worden afgehaald, gewasschen en gepa- len, daarna opgezet met een half kopje water, zout, stukje boter en suiker en zachtjes gaar gestoofd. De tomaten, waar voor gerust kleintjes gebruikt kunnen wor den, worden van de kroontjes ontdaan en in boter gaar gesmoord. Het water moet zooveel mogelijk of liefst geheel verkoken op de snij boonen, die opgedaan worden op een ronden, of langwerpigen schotel, bestrooid met de zéér fijn gehakte kruiden en om geven met een rand van tomaten, afge wisseld door bergjes aardappelpurée. GEVULDE El ER PANNEKOEKEN. 200 gram zelfr. bakmeel, 2 eieren, plm. 3Vt d.L. melk,' zout, 75 gram Sunmaid- rozijnen, 2 zure appelen, 50 gr. sucade. Men klopt nu de eieren met de melk en doet de bloem in een kom, voegt het zout bij en maakt een kuiltje in de bloem, waarin men een weinig van de vloeistof giet en dit van het midden uit met een houten lepel met de bloem vermengt. Tel kens giet men weer wat vocht bij, totdat de bloem en melk met elkander vermengd rijn, en een glad beslag is verkregen. De rozijnen, de aan kleine blokjes gesneden appelen, de gesnipperde sucade, worden door het beslag geroerd, en daarna wor den dunne pannekoekjes in boter of sla olie gebakken en goed warm opgediend met basterdsuiker.

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 3