DUSIROOP Vredesklok Uit ons Regeeringshuis Echt en goed Plaatselijk nieuws De tegen: Hoest Griep, Bronchitis. Asthma Rechtszaken Pimpelmans op een motorfiets. j DAMRUBR1EK VRfJTJAG T3 NTJVEWBER T93C. Wit Zooals aangetoond in de rubriek van 6 dezer, was 38 fout en 1822 zou ster ker zijn geweest. Op 1822 zou wit, volgens inzender 't beste 3429 hebben kunnen spelen, waar van hij de gevolgen niet aangeeft. Deze zijn (23:34 gedw.) 40:20 (25:34) 20—15 en zwart heeft o.i. 2 voortzettingen: 1) (19—24) 15:4 (24—29) 33:24 (IS IS) 4:13 (18:9) 35—30 (34:25) 37—32, met voordeel. 2) (19—23) 15:4 (13—18a) 4:13 (18:9) S3-29, met voordeel. b) (23—28) 33—29 (34:23) 4—15, met voordeel. Hieruit blijkt o..i, dat in den diagram- «tand 1822 niet goed is! Wij gelooven dan ook, dat in den dia gramstand 1420 de beste zet is. 712 is natuurlijk zwak wegens 21 17; 1822 en 38 zyn fout en op 1015 werkt wit zich loe uit de opsluiting door 8429 en zwart moét 25:34 slaan, waar door wit met een ruil vrij komt, want, als zwart 23:34 slaat, vervolgt wit met 40:20 (15:24) 21—17 (25:34) 17—11 met door braak naar dam. 1420 daarentegen belet 3429, dus houdt de opsluiting vast. De gevolgen van dezen zet van zwart zullen wij in de volgende rubriek nader uitwerken; uit een en ander blijkt wel, dat de ingezonden stand de moeite van het analyseeren overwaard is. Verdere toezendingen van standen, par tijen, problemen, eindspelen, lokzetten, paxtijf ragmen ten, slagzetten, etc. zullen ons steeds welkom zijn en bij gebleken ge schiktheid kunnen deze in de rubriek worden opgenomen. VALKENHEiDE-SPELDJESDAG. „Valken heide", het opvoedingsgesticht voor verwaarloosde jongens, uitgaande van de Ned. Duitsch Herv. Kerk, lijdt vreeselijk onder de crisis. Door inkrim ping van regeeringssubsidies, door ach teruitgang der giften en contributies, i* een groot deel van zijn inkomsten verlo ren gegaan. In het gesticht worden niet alleen Herv., doch ook Gereformeerde, Lu- thersche en Doopsgezinde jongens opgeno men. Het is dus een nationaal belang dat hier gediend wordt. Het gaat er nu om dit goede werk in sland te houden. Met toestemming van B. en W. en met aanbe veling der Algem. Ned. Herv. Synode zal Zaterdag voor die instelling een collecte gehouden worden in Lopik, Jaarsveld, Linschoten, Benschop en Haastrecht. Een adveitentie in dit nummer kondigt die collecte aan. „Bartimeus". Giessendam. Dinsdagavond is in 't ge bouw „Rehoboth" een propaganda-avond gehouden voor de Ghr. inrichting voor op voeding en onderwijs aan blinde kinderen en jongelieden „Bartimeus" te Zeist. Na opening met gebed en het zingen van Ps. 146 vers 6 sprak de heer Blokland, hoofd der Bijz. School, een kort openingswoord. Daarna sprak de bestuurspropagandist, de heer H. Timmer, van Leiderdorp, over het werk en de opvoeding enz. der blinde kin deren in genoemd instituut. Spr. wees er op, hoe blinde kinderen, anders tot niets in staat, daar opgeleid worden en even goed leeren lezen, rekenen enz. als ziende menschen, terwijl zij ook onderricht ont vangen om later in het maatschappelijke leven in hun eigen onderhoud te voorzien. Aan 't einde richtte spr. zich tot de aan wezigen, om deze nuttige instelling te steu nen. Vervolgens werd een film vertoond, aangaande de wijze, waarop het onderwijs en de opleiding aan genoemde inrichting wordt gegeven. Aan het einde sprak het hoofd der Bijz. school, de heer M. Wilschut, een kort slui tingswoord, waarna gezongen werd van Psalm 89 vers 7 en geëindigd met dank zegging. De zaal was tamelijk bezet. Hoog-B|okland. Onder leiding van dep heer D. Hakkesteegt, plaatselijk leider der afdeeling van den Bijz Vrijw. Landstorm HoornaarHoog-Blokland, zijn de jaai- lijksche schietwedstrijden gehouden Hier aan hebben 19 leden dee.genomen. De uit- Schelluinen. B en W. hebben op advies van den gemeente-arts een ziekenverlof van voorloopig 4 weken verleend aan den heer G. de Groot, onderwijzer aan de open bare school. Getracht wordt een tijdelijke leerkracht uit de wachtgelders aan te stel len. Het comité voor steun aan werkloo-' zen zal nog deze maand kleeding, schoe nen, klompen of beddegoed naar keuze uitdealen. Aanvraag formulieren ver strekt de voorzitter, de heer A. Kroon. Woensdag heeft burgemeester Die penhorst het comité voor het huwelijksge schenk aan Prinses Juliana geïnstalleerd. Dit comité zal een zestal jongedames in een gesloten collectebus gelden laten in zamelen op 19 en 20 November. Tegenover de berichten over oorlogstoerusting willen we stellen mededeelingen van vredes-voor bereiding. PACIFISTISCHE UITGAVEN. t, „Vredesbcht". Bundeltje liedjes, te zin gen bij de Vredeslicht-ümmegangen Sa mengesteld door H. M. ContentHofste de, B. RodermondOortgijsen en David Tomkins, met pianobegeleiding van Willy Oortgijsen. Uitgave: Van Gorcum <fe Comp., Uit- Mij., Brink, Assen. Prijs 30 cent. „Behalve voor de Vredeslicht-Ommegan- gen zullen deze liedjes ook goede diensten bewijzen in het gezin en op scholen, wan neer de leerkrachten hun leerlingen de beteekenis van de Wapenstilstandsdag hebben bijgebracht. Op verschillende scho len is daartoe dit boekje reeds in gebruik genomen. Het vorig jaar zijn verschillende vers jes, die thans in hef bundeltje „Vredes licht" zijn ondergebracht, door Antoinette van Dijk via de radio voorgedragen." Aankondiging. Bij de Uitg.-Mij. Van Gorcum Comp., Brink, Assen, zal binnenkort verschijnen: „Vredesopvoeding van het jonge kind in school en huis", door mevr. P. Gravin van HeerdtQüarles, met een voorwoord van Dr. H. D. F. Westerouen van Meete- ren en een aanbeveling van J. Bastiaans, voorzitter van de Jeugd-Opvoedingscom- missie uit de Vereemging voor Volken bond en Vrede. 48 bladzijden. Prijs 25 ct. „Aan de samenstelling van dit boekje werd medegewerkt door C. H. de Boer, secretaris van de Nederlandsche Commis sie voor het Geschiedenisonderwijs en lid van de Jeud-Onderwijscommissie van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede; F. A. van Engen, hoofd der openbare school te Ees-Borger; L. van der Zweep, hoofd der „Groen van Prinsterer"-schooI te Haarlem, lid van de Jeugd-Onderwijs- commissie van de Vereeniging voor Vol kenbond en Vrede; Aug. A. Boudens, hoofd der school te Vlaartfingen, algemeen stu die-secretaris en lid van het hoofdbestuur van de R.-K. Vredesbond. De schrijfster houoh»«een warm pleidooi voor de. opvoeding tot de vredesgedachte en geeft een kijk op allerlei middelen, welke liefst in samenwerking tusschen ouders en onderwijzers daarbij diens tig kunnen zijn. Als lid van het hoofdbe stuur van de Vereeniging voor Volken bond en Vrede, en van haar Jeugd-On- derwijscommissie, tevens presidente van de Commissie van Moeders en Opvoed sters en van de Commissie voor Kinder- Vredeslectuur, heeft Mevr. Gravin van HeerdtQuarles zich sedert jaren speci aal op dit onderwerp toegelegd en ook tn het buitenland veel aanraking gekregen met de beste autoriteiten op dit gebied. Het boekje werd door haar geschreven op aanraden van Dr. H. D F. Westerouen van Meeteren, Inspecteur L. 0. in de in spectie Hoorn, die het van een vöorwootd voorzien heeft. Vooraanstaande onderwijs mannen van verschillende richting ver leenden voorts hun medewerking. Jloewel niet naar volledigheid gestreefd is, wordt ouders, ouderwijzers en jeugdleiders me nige nieuwe en practische suggestie aan geboden. Ongetwijfeld zal dit werkje de weerklank vinden, welke ook de vorige geschriften van deze schrijfster in zoo ruime mate hebben ondervonden." „Wer rettet Europa?" (Die wehrpoliti- sche Lage der kleinen Staaten), door Ot to LehmannRussbüldt. Uitgave Scheiwz. Zentralstelle für Friedensarbeit, Garten- hofstrasze 7, Zürich 4. He! geheim der verrassende werking van Abdijsiroop berust voor een groot dpel op de vele daarin verwerkte „genees kruiden", waarvan de bijzondere genezende eigenschappen reeds in de oudheid aan enkele „ingewijden" bekend waren. De voornaamste uh het 20-tal kruiden zijn! Drosera rotundifolia, Herba Allhaeae, Aconitum napellus, Juglans regia, Herba Serpylli, Herba Malé, Herba Marubii, Herba Meliloti. Deze kruiden bevatten tegen aandoeningen van de ademhalingsorganen genees krachtige stoffen in hun natuurlijke samenstelling, waardoor sij gemakke lijk door het lichaam kunnen worden opgenomen. Hun werking is snel en veelzijdig. Zij schaden het gestel niet, daar ze geen sporen in het lichaam achter laten, in tegenstelling met de x.g. nieuwere „chemische" middelen. De schitterende werking van deze kruiden-siroop, die Abdijsiroop is. wordt thans nog krachtig versterkt, nu Apotheker Dumont op bijtondere wijze daaraan heeft toegevoegd de krachtig „hoest-bedwingende" stof „codeïne", zónder dat de natuurlijke werking der kruiden wordt vermin» derd. Integendeel, door deze gelukkige combinatie wordt zi) nóg doeltreffen der. 'n Betere samenstelling tegen aan doeningen der ademhalings-organen, da ondervinding zal het U bewijzen, is ondenkbaar. Grijp dus vol vertrouwen naar „'s werelds bès^e hoest-suoop'T WBDUSIR00P BOSSCHE NOTARIS VEROORDEELD. tirle jaar gevangenisstraf. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft vonnis gewezen in de zaak tegen den ge wezen notaris L. te 's-Hertogenbosch, die terecht heeft gestaan wegens verduiste ring en valschheid in geschrifte, meerma len gepleegd. De officier had een gevan genisstraf van vier jaren geëiscbt. De rechtbank veroordeelde L. tot drie jaren gevangenisstraf met aftrek van voor-ar rest. De uitspraak geschiedde buiten te genwoordigheid van den verdachte. DE OVERVAL TE ALPHEN. Daders tot vijf jaar veroordeeld. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage be vestigde het vonnis der rechtbank, waar bij de monteur E. B. en de koopman W. S., afkomstig uit Selle (D.), 'wegens po ging tot diefstal, voorafgegaan door ge weld, zwaar lichamelijk letsel tengevolge hebbend, zijn veroordeeld, ieder tot vijf jaar -gevangenisstraf. eVrdachten hebben in den nacht van 25 op 26 Mei j.l. den garagehouder Lieshout uit Leiden, die hen naar Alphen vervoer de, aldaar overvallen, met de bedoeling zich van zijn auto meester te maken, wel ke toeleg evenwel niet gelukte, daar het slachtoffer, dat door een hunner met een hamer op het hoofd werd fceslagen, nog om hulp kon schreeuwen en bovendien 't contactsleuteltje van de auto bij zich had gestoken. Rechtbank te Rotterdam Bandstichting te Gouda. De rechtbank heeft een gevangenisstraf van 4 maanden, doch voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren opgelegd aan den papiersnijder B G. D., uit Gouda, die op 10 Juli brand gesticht had in de fa- Briek van zijn vader, door op verschillen de plaatsen petro'eum te storten en die in brand te steken Het brapdje was spoedig ontdekt, zoodat het in den aanvang ge stuit had kunnen worden Het motief voor het zonderlinge gedrag van verdachte was geweest, dat hij be vreesd was, dat zijn vader in staat van faillissement zou worden gesteld, welke vrees gegrond was op het ontvangen van een brief, waarin een der schuldeischers met dien mfihtregel dreigde. Overtreding Crisiszuivelbesluit Ifc rechtbank heeft uitspraak doende in hooger beroep den veehouder M. v. d. W. uit Capelle a»<L IJssel, met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter te Rotterdam, veroordeeld wegens het door misbruik van gezag uitlokken, dat zijn zoon in strijd met de bepalingen van het Cri siszuivelbesluit, coQ8umptiemelk vervoer de, veroordeeld tot f 50 boete subs. 20 da gen hech tenia. Bedriiging te Papindrecht- Voor den politierechter heeft zich te verantwoorden gehad M. J. van A., uit Papendrecht, die zich zou hebben schul dig gemaakt aan bedreiging. Hij was niet verschepen. De getuige J. van Hofwegen uit Papen- drefcht, verklaarde, dat er moeilijkheden met verdachte waren geweest en dat ver dachte hem toen met een spade bedreigd had. Het 0. M. eischte 14 dagen gevangenis straf en conform dezen eisch werd ver dachte veroordeeld. Huisvredebreuk te Albiasserdam. Op 26 Augustus waren er in 't stem pellokaal te Albiasserdam moeilijkheden geweest, waarbij J. de G. een groote rol gespeeld heeft. Zijn optreden was van dien aard geweest, dat de voorzitter van het steunorgaan, J. Rietkerk, hem gelast had de lokaliteit te verlaten. Maar in mijn drift hen ik blijven staan, zei verdachte. Dat is wat nieuws,'dat iemand in zijn drift blijft staan, meende de politierech ter. Je wilde natuurlijk niet weg, omdat je de peentjes eens flink kon opscheppen. De heer Rietkerk verklaarde, dat hij verdachte een paar maal gezegd had, dat hij weg moest gaan, maar verdachte had daaraan geen gevolg gegeven. Of verdach te wel meer aanleiding geeft tot moeilijk heden kon deze getuige niet verklaren. Het 0. M. eischte 1 week gevangenis straf, doch de politierechter legde hem die week voorwaardelijk op, met 'n proef tijd van 1 jaar. Bedelarij te Albiasserdam. Tegen A. H. R., die niet verschenen was, eischte het 0. M. 10 dagen hechte nis, omdat hij op 12 September gebedeld had in de gemeente Albiasserdam. Aan eenige inwoners had verdachte centen ge vraagd. In aanmerking nemend, dat verdachte reeds tien maal is veroordeeld, heeft de politierechter zijn vonnis conform den eisch gewezen. 95. Den anderen dag, was dat niet [vlug? Bracht Teunisboer de fiets terug, Hij bracht hem netjes in zijn wagen, Dan hoefde hij hem niet te dragen; Hij glom als nieuw; ja keurig net Had Teun bem in elkaar gezet. 't Is knal!" riep Pimpelmans, ,,'t is [afl Wel man, geloof me, ik sta pa.fl En toen de nota was betaald, Werd Teunis extra fijn onthaald Op koffie, koekjes en sigaren; De rest mocht tiy voor thuis bewaren. EEN AARDIGE PARTIJSTAND. Hieronder volgt nogmaals de door den heer J. H. de Kluyver, Oud-Alblas, inge zonden partijstelling. Zwart slag is als volgt: (maximum 400 punten): J F. Sldb 384 punten le prijs; D Hak kesteegt 378 punten 2e pr.; M. de Leeuw 374 punten 3e pr.; A. van Hoven 373 p. 4e pr.; W. Slob J.Hzn. 372 p. 5e pr.; E. Eskes 370 p Se pr., K. Muilwijk 370 p. 7e pr.; A. G. Aanen 370 p 8epr.;H. Blok land 358 p. 9e pr G. de Leeuw 357 p. 10e pr.; C. Brandwijk 353 p. lie pr., L. Zonneveld—Piek 345 p. 12e pr., A. Aanen Ezn. 344 p. 13e pr.; J. A. van Houwelin- gen 343 p. 14e pr., G. de Raadt 343 p. 15e pr.B. Boom 342 p. 16e pr F. Verspuij 337 p. 17e pr.; G. Slob 383 p. 18e pr.; A. Roozendaal 222 p, 19e pr. De prijsuitrei king zal vermoedelijk nog in December plaats hebben VIERDE BLAD, NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovensche Courant VRIJDAG 13 NOVEMBER 1936. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. (Vergadering op Woensdag). Woensdag zijn de Algemeene Beschou wing over de Rijksbegroting voortgezet. De heer G OS E LING (R.K.)weea erop, dat bet thans weinig aantrekkelijk ia een balans van bet regeeriugsbeleid op te maken. Het oog moet op de toekomst gericht blijven; het verleden moet met rust worden gelaten. Spr. wensehte zich te hou den aan de lunen van bet wijze beleid van wijlen mgr. Nolens. De beklemming van het wel wat neer drukkende Regeeringsbeleid in het verle den is thans geweken. De Regeering moet van de verbeterde stemming thans profi teered Wat betreft de verdediging van ons land merkte spr. op, dat. de vredelievendheid van ons volk vaststaat. Niettemin moeten de verhoudingen om ons heen scherp m het oog worderi"*jfèbouden. Als de Regee ring meent, dat versterking van ons leger met meer manschappen., dringend geboden is, waarom stelt zij dit da^u uit tot na de verkiezingen. Wat de politieke verhoudingen betreft, betoogde spr., dat het ten aanzien van bet staatsbestel niet gaat om de keuze tusschen communisme of nationaal- socialisme. De beer Albarda heeft de zaak wiskundig beoordeeld. Wie echter op de basis van het positieve Christendom staat moet het standpunt innemen, dat het gaat voor of tegen Christus. Bij de herziening van de Grondwet zal daarop verder kun nen worden ingegaan. Het vraagstuk der revolutionnaire volksvertegenwoordigers is meer een kwestie van het afsnoeien van enkele takken, volgens den heer Wes terman. Doch men moet die zaak prin cipieel bezien. Ook aan vrijdenkerij, ge richt op uitroeiing van het Godsgeloof, ge propageerd door de radio, zal aandacht moeten worden geschonken. Mede in het belang van bet behoud van de volkskracht, zal de regeering meer oog moeten hebben voor bet voeren van een gezinspolitiek Een ander vraagstuk van practische po litiek is het onderwijs en vooral het bij zonder onderwijs. De regeering heeft een commissie ingesteld in verband met de moeilijkheden bij het tot stand brengen van een concentratie van het bijzonder on derwijs. Het bijzonder onderwijs is door zijn vorm al geconcentreerd en vrijwillige concentratie heeft in groote mate plaats gehad. Vervolgens besprak de heer Gosehng het ordeningsvraagstuk. Hij constateerde daar meer belangstelling voor, dan bij de sociaal-democrate.n en katholieken al'een. Met platonische verklaringen te dien aan zien komt men er echter niet. Dat de overgroote meerderheid van ons volk zich hecht aan het Koningschap en de constitutioneele opvattingen is in den laatsten tijd zeer duidelijk gelbleken bij de verloving van onze Prinses. Daarin heeft zich geuit gehechtheid aau de tradi tie en de continuïteit door de overtuiging, dat ons volk zich veilig weet en één kan zijn onder een boven de partijen staande koningschap Aan zich zelf opwerpende leiders heeft het geen behgefte. Vervolgens betoogde sprdat er arbeid moet komen voor ons volk. Alles moet worden gedaan teneindp zoo spoedig mo gelijk tot normalere verhoudingen terug te keeren. Het gaat om de jeSigd vooral, aan de jonge menschen mag geen perspec tief worden onthouden. Verschillende cri sis-instellingen zullen moeten worden her zien. Hij oordeelde, dat op de binnenlandsche markt eentge prijsverhooging niet zou kunnen uitblijven. Anders blijven de voor- deelen van de depreciatie uit. Dit wil evenwel niet zeggen, dat een algemeene prijsverhooging noodig zal zijn. De vaste lasten zullen moeten worden verlaagd. Onnoodige belemmeringen over ons be drijfsleven moeten worden opgeheven. De ruime overteekeuing van de 3 pGt. Staatsleening biedt hoopvolle perspectie ven. Tenslotte wees hij er op, dat het zeer gewenscht is. dat de regeering onder de aanpassingspolitiek een streep zet en dat zij op den weg der gpzagshandhaving voortgaat. Deze zal kunnen worden ver sterkt, indien in den gezagsdrager zich iets manifesteert van de rechtvaardigheid en de liefde Gods De heer B I E R E M A (L.) wees op de opleving die zich in de laatste weken heeft voorge daan in de scheepvaart, de scheepsbouw, de kleedmg- en textielindustrie. Men moet den dag echter niet voor den avond prij zen. Het is moeilijk uit te maken of die opleving in laatste instantie aan de deva luatie is te danken, of dat reeds vroeger da grondslag daarvoor is gelegd. Niemand kan ontkennen, dat de ople ving in Amerika begonnen is met de stij ging van de tarweprijzen. Protectionisme hangt samen met daling van prijzen en aangezien de prijzen thans stijgende zijn, - het .e ver wash ten, dat bet xuiteerkeer vrijer zal worden. Het is noodig om zoo spoedig mogelijk terug te keeren naar het viijere bedrijfsleven, door crisismaatrege len op te heffen. Als de regeering de crisis-invoerwet voor ordeningsdoeleinden gaat gebruiken, zal de liberale fractie zeer ernstig moeten overwegen of zij de regeering langer kan steunen. Langzamerhand moeten de steun maatregelen worden afgeschaft. 8pr. juicht de maatregelen tot Voorkoming van elke terreur toe, maar is bet oneens met de wijze, waarop de heer Albarda er op aan drong, dat de aanhangers der democratie anders zouden worden behandeld dan do tegenstanders daarvan. Een democratie, die dat doet, is op den verkeerden weg. Het is onjuist, dat we hiel- voor de keus staan tusschen fascisme en communisme. Beide doeu zich voor als tegenstanders, doch zij stoeeln op denzelfden wortel des geloofs. Voor onze zelfstandigheid is verster king der weermacht noodig. Spr. kan de houding der regeering niet begrijpen en acht deze in strijd met haar verantwoor delijkheid Spr. heeft geen bezwaar tegen een poli tiek op den grondslag eener positief-ch istelijke wereldbe schouwing, doch wel tegen den valschen schijn der vroegere' coalitiepolitiek, gebaseerd op een geheel valsche antithese. Het zou toe te juichen zijn, als een parlementair kabinet op breede basis tot stand zou kuuuen ko men, waarbij de extremistische partijen natuurlijk moeten worden uitgesloten Dat dit kabinet de begrooting niet slui tend heeft kunned maken, is voor spr. geen reden, het zijn steun te onthouden, met behoud van elk recht van critiek. De heer J 0 E K E S (V.D.) betoogt dat de crisis-omstandigheden moeten leiden tot beperking der regeeringsbemoeiïngen. Het standpunt der regeering inzake het lidmaatschap van ambtenaren van bepaal de organisaties moet worden herzien. Velen vergeten, dat de moeilijkheden, waarin zij zich bevinden, niet het gevolg rijn ran Nederlandsche regeeringsmaat- regelen, maar van internationale factoren, In haar monetaire politiek heeft onze re geering de grootste voorziohtigheid be tracht. ■Spr. acht doeltreffende maatregelen tot voorlichting van het publiek inzake oeco- nomische en financieele maatregelen van de regeering de beste bestrijding van der gelijke demagogie en hij wijst o.a. op het middel van radio en persconferenties Spr. komt tot de verschillende bezuini gingsmaatregelen der regeering, waarbij hij vooral de op het onderwijs noodzake lijke bezuinigingen betreurt. Het vraagstuk der vaste lasten was min of meer in een impasse geiaakt, waar uit wij voor een groo't deel zijn bevrijd door de depraciatie van den gulden. Spr. gaat de gevolgen der muntdepre- ciatie na en meent daaruit te mogen ver onderstellen, dat de begrootingspositie gunstig zal worden beïnvloed. Het verheugt sprdat de regeering van verlaging der huurbijslagen der werkloo- zen hééft afgezien. De financieele omstandigheden hebben ertoe geleid, dat de gemeenten in belangrijke mate hebben bijgedragen in de kosten tot bestrijding der werkloosheid. De regeering dient alles te doen tot bevorde ring der werkgelegenheid in ons land. Zij kan dat door de bevordering van open bare werken. De geschillen, die dikwijls ook in de Kamer tot uiting komen, doen niets af van het gevoel van eenheid, dat het Ne derlandsche volk beheerscht en dat on langs zOo grootsoh tot uiting is gekomen in den jubel van ons vorstenhuis. Spr. acht de oude coalitie niet de Staat kundig juiste samenstelling van een toe komstig kabinet, waarbij hij de positief- christelijke beginselen van ons staatkundig leven niettemin op den voorgrond ctelt. De heer DE GEER (G H.) constateert, dat do beklemming, waaronder ons >eco- nomisch leven reeds zeven jaren gebukt gaat, nog niet is geweken. De werkloos heidcijfers zijn bl'iven stijgen. Voor zoover er eenige oplevnig was, bestond deze slechts incidenteel en werd zij meesten tijds gecompenseerd door inkrimpingen. Bij de bespreking van den financicelen toestand en de bespreking van de voor schotten van het rijk aan de gemeenten betoogt spr., dat een deel der werkloos heidsuitgaven wordt overgeheveld naar den kapitaaldienst. Spr. vraagt zich af of de municorrectie inderdaad de verwachte wending ten goe de zal brengen en of deze de nadee'en zal overtreffen. De meening hieromtrent is nog verdeeld. Met instemming heeft spr. in de me morie van antwoord gelezen, dat alle voor- deelen der muntcorrectie moeten worden gebruikt voor de vermindering der werk loosheid. De Kamer en het j^eheele land moeten dit standpunt óvernemen. Het is beter dan het beginnen uan oouruchtbare iocmactieö. Het verheugt spr., dat op sommige punten van staatsbeleid een eenheid van inzicht is gegroeid, dat nog onlajigs zoo schitte rend tot uiting is gekomen bij de heuglij ke gebeurtenissen in ons Vorstenhuis. De ze eenheid heeft niets te maken met die, welke een volk door gelijkschakeling wordt opgelegd. Op staatkundig gebied ie deze eenheid in den laatsten tijd vooral tot uiting ge komen op hetj gebied der defensie en d<>r gemeenschapsgedachte. In Nederland zijn wij allen pacifisten en spr. herinnert aan de Woorden van onze Koningin: „Wij ha ten den oorlog Dit beteekent niet, dat wij ons niet zullen verweren als wij aan gevallen worden. De defensie moet behan deld worden buiten de sfeer der politiek. Er is in de wereld een gevoel van on veiligheid ontstaan als sedert 1914 niet meer heeft geheerscht. Wij hebben een Volkenbond, die zeer zwak is, maar toch is spr. ervan overtuigd, dat deze, had hij in 1914 bestaan, een wereldramp had kunnen voorkomen. Ongunstiger acht spr. dat in vele landen de publieke opinie niet meer tot uiting kan komen. Spr komt thans tut de gemeenschaps gedachte en herinnert aan eenige uitspra ken der groote christelijk-liistorische en anti-revolutionnaire denkers. Spr. hekelt degenen, die het voorstel len alsof a'.le narigheid van de laatste ja ren de schuld is vac deze regeering. Het doet hem denken aan een Fransche versje, dat hij vrij zou willen vertalen: Faalt de regen ons, de milde, 't Ligt aan Deckers of De Wilde, Mangelt het aan zohnescbijn, 't Is de Schuld van H. Coljjn. De Christelijk-Historische partij gaat de verkiezingen in ter handhaving jpn ver sterking van de in ons volk levende fun- damenteele zedelijke en rechlsbcginsf^en. Dit hooge goed berust niet op de demo cratie, hoe hoopvol ook, maar op ''het Christendom, waarin het duurzaam bevei liging zal vinden tegen elk extremisme, in dien het in die rots verankerd blijft. zijn Poeder» alleen, wanneer le handteeke- niog dragen van den fabrikant A. Mijnhardt. De heer SGHALKER (C.) betoogt, dat de regeei ingspolitiek de zwaarste las ten heeft afgewenteld op de minst draag- krachtigep. Hy hekelt de aanpassings politiek. Spr. protesteert ertegen, dat de burgerlijke, partijeti en de S-D A P. trach ten fascisten en couimun&di in éénzelf den hoek te drukken. Spr. critiseert de houdf^ waardoor geen gesloten a de democratie en voor een constructiev welvaartspolitiek mogelijk is. De zitting wordt verdaagd tot Donder dagmiddag 1 uur. OPLEVING? Wuns'm«M schijnt DCvAI-UAriF De oude stam scheen uitgeput En bezig te verdwijnen, De takken werden oud en schraal, Van bladeren beroofd en kaal, •*t Geheel leek weg te kwijnen. Er werd van alles aangewend. Doch niets scheen er te baten. De tuinman zwoegde dag xaan dag Maar ondervond steeds tegenslag, Al droeg bij die gelaten. Men ried een „paardemidder aan Als eenigste remedie. De tuinman gaf toen, strijdensmoe, Tenslotte aan dien aandrang toe 't Was voor hem een tragedie. De proef bleek wonderwel geslaagd; De boom begon te groeien! De lakken, ze herleefden weer En bleken, evenals weleer, In staat om te gaan bloeien. dtflc der S.Ü.A.P., arfiiidefront voor (Vergadering op Donderdag). HUWELIJK VAN PRINSES JULIANA EN NATURALISATIE VAN PRINS BERNHARD. In den aanvang der vergadering deelde de 'V O 0 R ZIT T E R mede, dat Vrijdag middag in het begin van de vergadering zullen worden behandeld de wetsontwer pen tot goedkeuring van het huwelijk vau Prinses Juliana en tot naturalisatie van Prins Bernhard von Lippe Biesterfeld. Algemeene beschouwingen be grooting. Vervolgens werd het debat over de Rijksbt'grooting voor 193? vooitgezet. De heer SCHOUTEN (A.R.) ver klaarde dat het beleid van het Kabinet in het algemeen de instemming van zijn frac tie had. Het effect van de monetaire maatrege len moet nog worden afgewacht. Niet ge heel bevredigend is hetgeen de regeering meedeelt over de regeling van de finan cieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten. Hoe stelt de Regeering zich een uit spraak der kiezers voor ten aanzien van verzwaring van de personeeilasten bij de versterking van de 4e^ens'e> a's het v0'^ niet weet, wat de inhoud der voorstellen is. Bovendien is het zeer de vraag of zoo U-ai met de noodige maatregelen kon wor den gewacht, nu het oorlogsgevaar steeds dreigender wordt. De Regeering dient deze passage in de memorip van antwoord te verduidelijken, teneinde de onrust weg te nemen. Komend tot het politieke perspectief, zeide spr., dat opneming van sociaal-de mocraten in een kabinet, waarin met an- ti-revolutionnairen zou moeten worden sa mengewerkt, voor de zijnen onaanvaardbaar is. Hun economische en financieele opvattin gen wijken daarvoor te veel van die der anti-revolutionnairen af Het verleden en het heden der sociaal-democraten in prin cipieel opzicht maakt voorts een dergelij ke samenwerking onmogelijk, al^ wilde spr. voor do wijzigingen in de S.D.A.P. ook een open oog hebben Het resultaat daarvan kan echter nog niet worden vast gesteld. Zoolang de klassenstrijd een constitu- eerenu' deel uitmaakt van de opvattingen der S.D A.P., zoolang van de staking als politiek strijdmiddel niet door haar wordt afgezien, kan er van samenwerking tus schen A.R. en sociaal-democraten geen sprake zijn. Terwille van de beginselen gaat de voor keur der anti-revolutionnairen uit naar een kabinet op den grondslag van positieve Christelijke beginselen. Dan is er algemeene overtuiging ten aan zien van onderwerpen als gezag, recht, huwelijk en onderwijs, dan anders het ge val kan zijn. Betwist wordt, dat dergelijke beginselen grondslag kunnen zijn voor een practisch staatkundig en economisch gebied. Doch bestaat dit verschil ook niet in concrete vraagstukken op economisch gebied tus schen liberale en andere groepen ter lin kerzijde? Zeker kan thans nog niet worden ge zegd of de uitgesproken voorkeur der an ti-revolutionnairen voor een christelijk kabinet in vervulling kan gaan. Eerst de stembus zal beslissen. Te mid den der moeilijkheden gevoelen de anti- revolutionnairen zich krachtig; zij zullen zich tot het volk richten op grondslag van hun eigen beginselen. Het bpeld dat Europa vertoont is het tegendeel van opwekkend. Het verlaten van Gods Woord heeft wel zeer onheilvolle gevolgen gehad. De vraag rijst op: wat zal de naaste toekomst ons brengen? Vrede en rust kan vinden hij, die de leiding van Christus aanvaardt. In ons land wordt krachtig afgeweerd een dictatuur, die aan ons volkswezen vij andig is en ons van onze volksvrijheden berooft. De nationale beteekenis van het Huis van Oranje is sterker dan ooit gaan spreken. De heer VAÏf, HOUTEN (C.D.Ü) stelde de waarde" van de positieve Chris telijke beginselen voor het staatkundig le ven in het licht. Het leven uit die begin selen moet blijken uit daden. Op econo misch gebied is dit kabinet daarin tekort geschoten. In de practijk heeft de Regee ring met eischen van religie en ethiek geen rekening te houden.' Een algemeene ontkerstening valt waar te nemen. Deze is oorzaak van de groote geestelijke en maatschappelijke ontreddering. Achter de economische in zinking schuilt de swddelooze tegenstel ling tusschen kapitaal en arbeid. Vrucht bare resultaten zullen alleen bereikt kun nen worden door een kabinet, dat uit de Christelijke beginselen leeft; hervatting der oude coalitie-politiek zal slechts tot teleurstellng leiden. Spr. veroordeelde vervolgens de een zijdige aanpassingspolitiek van de Regee ring; deze heeft de economisjh zwakkeren nog dieper in het moeras doen verzinken en het bedrijfsleven schade berokkend. De devaluat 3 heeft de vastgeloopen po litiek van de Regeering op nieuw spoor gebracht. Onder de nieuwe omstandighe den moeten salarissen en loonen en werk- loozensteun, wanneer de prijzen der eer ste levensbehoeften stijgen, worden ver hoogd. Van herziening der pensioenen dient te worden afgezien. Thans is het de tijd om met kracht een welvaartspolitiek te voeren. Groote werken moeten worden uitgevoerd, teneinde de koopkracht te vergrooten. Spr. kwam op voor de handhaving der nationale ontwapening, een ehch, welke nog slechts door een groote partij prinoi- i pieel wordt gehaAdh/itid. De heer T E U LIN G S (RK.) hield fi nancieele beschouwingen. Hij betreurde het, dat de perspectief bezuiniging op On derwijs zoo langzaam wordt verwezenlijkt; het zal z.i. nog 6 jaren duren. Spr. con stateerde, dat in deze begrooting een dub bel dekkingsplan aanwezig is, een voor het officieele bezuinigingsplan en een minis terieel dekkingsplan. De raming van de belastingopbrengst besprekend, betoogde hij, dat de invoerrechten, successierechten en de Omzetbelasting te optimistisch wor den beoordeeld. Spr. achtte het spoorweg- tekort een zwak punt. De algemeene begrootingstoestand is zeer moeilijk. De bekwaamheid van den minister van financiën staat daar buiten. Die slechte toestand hangt samen met het algemeene Regeeringsbeleid. Spr. vroeg, gezien de ruimte aan geld middelen op de beleggingsmarkt, of hier geen taak ligt voor de maatschappij voor Industriefinanciering, teneinde zich de noodige geldmiddelen te verschaffen, al vorens de markt door de openbare licha men is afgeroomd. Spr. bepleitte vervolgens verlaging van den druk der personeele belastingen op de groote gezinnen. Hoe ver is de Regee ring gevorderd met haar beraad over een vrijgezellenbelasting? De heer D U Y S (S.D.) zeide voor het laatst in^ieze Kamer het woord te voeren en rekenschap te willen afleggen van zijn aanblijven als Kamerlid, nadat hij geen deel van de S D.A P. meer uitmaakte. Zijn aanblijven is het gevolg van het op treden van enkele machthebbers in de S.D.A.P., die hem geen recht hebben(doen wedervaren. Uitvoerig ging hij op zijn geschil met de S.D.A.P. in. Hij wilde zijn zetel niet prijs geven, voor hij zijn partij gesproken had en niet enkele machthebbers. Spr. wil niet als zedenmeester optreden, maar de S.D.A.P. eischt tharrs maatrege len tegen anderer uitingen, die veel min- ^ler fel zijn dan haar eigen uitingen van vroeger, dat een dienstbode, die mevrouw wordt, heel wal miuder prettig tegen haar eigen dienstbode optreedt dan de mevrouw van oorsprong. De sociaal-democraten hebben uit louter liefde voor de democratie dic tatoriale maatregelen geëischt, zooals het uniformverbod e.dy waarvan zij later zelf het slachtoffer werden. In deze tijden hebben we iemand noo dig die met zijn gezag boven eenig con gres staat en in dit verband brengt spr. hulde aan den tegenwoordigen minister president, die gedragen wordt door een sterke overtuiging en hooge beginslen, die dezelfde zijn als de beginselen van spre kers ouderlijk buis, die thans weer in zijn leven zijn gaan schijnen. De heer KERSTEN (St. Ger.) oefent critiek uit op de beginselen der anti-revo lutionnairen en constateert met leedwezen dat er met man en macht aan het herstel der coalitie wordt gewerkt. Revolutionairen, fascisten en roomsch-katholieken dingen naar de wereldheerschappij, voor liberalen en vrij zinnig-democraten is er steeds minder plaatvS Vooral de macht van Rome neemt toe. Er komen steeds meer Roomsche ambtenaren en hij examens overheerscht een roomsche geest. Gebleken is, dat de coalitie ons volk steeds verder heeft ver wijderd van de beginselen der Reformatie. Vernieuwing van het monsterverbond met Rome moet spr. ten stelligste ontraden. Regeering en volk verwijderen zich er steede ^erdAr van God te eeren en de pro-

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 4