I Gemengd nieuws Kerk en School jj Wat geeft de radio? [Plaatselijknieuws Landbouw en Veeteelt ieïtj Gemeenteraden Loop der bevolking it VRIJDAG 13 NOVEMBER 1936. testanten volgen het woord der groote her vormers niet meer na. Hoe kan men het gezag handhaven als m enGods Woord niet meer navolgt en zich aan Zijn gebo den niet onderwerpt? Zoo-.wint de socia listische propaganda steeds meer veld. Spr. critiseert de houding der regeeripg t-a.v. lijkverbranding. Hij verzet zich te gen allerlei dwangmaatregelen als stem plicht en vacciuatiedwang en vooral tegen de verschillende crisismaatregelen, die o.a. hebben geleid tot het afslachten van vee in grooten getale. Van financieel herstel is geen sprake ge weest en het aantal steuntrekkers is steeds grooter geworden. De regeeringsmaatrege- len waren niet voldoende om het volk uit zijn nood op te heffen. Het bedrijfsleven moet bevrijd worden van de vele knellen de banden, die -het belommeren en de amb tenarij moet worden ingeperkt. De heer ARTS (R.K Dem. partij) wil de regeering niet verantwoordelijk stellen voor de heerschende crisis, doch de maat regelen, die zij ter bestrijding ervan heeft genomen, waren meer dan ontoereikend. De werkloosheid bleef toenemen en de aanpassingspolitiek had noodlottige ge volgen. Spr. bespreekt de houding der R.K. Staatspartij en zegt, erdoor getroffen te zijn, dat deze grootste Kamerfractie be reid is, deze regeering een nieuw ver- trouwenscrediet te geven. Ook spr. laakt deze pogingen, die wor den ondernomen tot herstel der oude co alitie. De heer D R E E S (S D.) wil ecnige op merkingen maken over de verklaiing van den heer Duys .De heer Duys voelt er be hoefte aan overal rond te bazu.'nen dal hij chisten geworden is. In de partij en de partij-organen heeft de heer Duys uitvoerig gelegenheid gehad zijn standpunt uileen te zeiten, aoch geen stem is opgegaan om hem te verdedigen. In elke politieke groepeering ziet de hoer Duys ipts goeds, behalve in de S-D.A.P. De heer Duys heeft gesproken van een nieuw licht, dat hij heeft gevondon. Spr. hoopt dat dit licht hem zal leiden naar een geestelijke rust uit de geestelijke ver warring, waarin hij zich thans bevindt. De heer SNEEVLIET (R.S.) oetent critiek op het defensiebeleid van den mi nister-president en op het voornemen, de kiezers uitspraak hierover te laten doen. Daarin ziet spr. een groot element van po litieke berekening en een tendens, om den invloed der kiezers op het werkelijke re- geerbeleid. De sociaal-democraten hebben het ver mogen verloren pal te staan voor hun be ginselen en sloven zich uit om de burger lijke partijen te concurreeren in Oranje liefde. Al wat door de regeering is gezegd ever de handhaving der vrijheden, is in strijd met de practijk. De door Jiet recht vari op stand der Geuzen veroverde vrijheden worden aangetast. Dit geschiedt met het vergaderrecht ook echtet met ander rech ten. Tenslotte hekelt spr. de politieke te rechtstellingen onder leiding van het Sow- jetbewind in Moskou en eindigt met als zijn overtuiging uit te spreken, dat steeds meer blijkt, dat het thans nog gaat om klasse tegen klasse. De VOORZITTER geeft het woord aan den minister-president. De heer G O L IJ N verzoekt /Vrijdag zijn "rede te mogen houden, waartoe wordt besloten. DE INBRAAK IN DE VILLA VAN DE KONINGIN. Reeds tien arrestaties. De politie heeft het aantal arrestaties ln verband met den diefstal in een onbe woonde villa" van de Koningin te Apel doorn tot tien opgevoerd. Het zijn allen personen uit Apeldoorn, die bij de politie niet gunstig bekend staan. Enkele van hen blijken tevens schuldig te zijn aan inbraken in onbewoonde zomerhuisjes te Beekbergen. Naar uit het verhoor bleek, zijn deze diefstallen over een tijd van ongeveer drie weken gepleegd. Door een achterdeur van de villa wisten de daders zich toegang te verschaffen. Op hun uitsluitend nachtelij ke bezoeken, die bij toerbeurt werden af gelegd, namen zij alles mee, wat naar hun gading was Eén van hgt complot, die pas in het huwelijksbootje was gestapt, haal de uit de villa een tapijt voor zijn woon vertrek. Broodtrommels, inktkokers, fau teuils, allerlei goederen van den meest niteenloopenden aard werden ontvreemd voornamelijk voor eigen gebruik Toen de inbraak ontdekt werd, was de villa nage noeg geheel leeggeplunderd: enkele kost bare schilderstukken zijn echter achterge bleven. BUITENGEWONE BLIKSEM INSLAG. Vier stuks vee gedood. Dinsdagavond werd tegen half negen de gemeente Alphen a.d. Rijn opgeschrikt door een daverende onweerslag, welke op hetzelfde oogenblik gepaard ging met een felle bliksemflits. Een helblauwe vlam, welke vergezeld ging van een sissend ge- BAKKER KON ZIJN DEEG NIET KNEDEN. Stijve armen door rheumatick. Nu weer gezond als een visch. „Ik had rheumatiek, zoo erg als het maar kou. De gewrichten in mijn armen, beenen, handen en voeten waren verstijfd. Ik kon nauwelijks loopen en als ik een paar minuten had gezeten, werd het een heele toer om weer overeind te komen Ik ben bakker van beroep, dus U begrijpt wel, dat ik al mijn kracht noodig had om deeg te kneden. Mijn handen waren ech ter zoo machteloos, dat ik mij bezorgd begon af te vragen, of ik nog wel ooit zou kunnen werken. Ik probeerde verscheide ne middelen, maar tevergeefs. Na «en flacon Kruschen Salts ging ik mij *en beetje beter voelen. Ik verbruikte nog tw«e flacons, en ik moet bekennen, dat ik weer plezier in mijn werk heb. Geen pijn «f last meer ,dank zij Kruschen Salts. Ik kan het niet genoeg roemen, want ik voel mij weer zoo gezond als een viscb." A. T. H. te K. Indien Uw afvoerorganen op de juiste wijze tot betere natuurlijke werking wor den aangespoord, voorkomt U ophooping in Uw lichaam van afvalstoffen, zooals het urinezuur, dat maar al te dikwijls de oorzaak is van rheumatiek, ischias, spit e d. Kruschen Salts bevat zouten, die zor gen voor een afdoende verwijdering va'n afvalstoffen, doordat zij Uw afvoerorga nen, ingewanden, lever en nieren, aan sporen tot krachtiger werking. Zoodra Uw bloed zuiver is geworden, zullen de rheu- matische pijnen verminderen, om tenslotte gefieel weg te blijven. Probeer het eens. U hebt Uw geluk in eigen handen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende d"o- gisten a 0.40. 0.70 en 1.60 per fla con. omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij. Amsterdam, voor komt (Adv.) luid, doorsneed gedurende een onderdeel van een seconde den donkeren herfst avond en naar later bleek, heeft deze eene blj^semflits heel wat ongelukkon veroor zaakt. Terwijl de inslag zich in het cen trum der gemeente bepaalde tot radio- en lichtleidingen, alsmede eenige particu- lide gebouwen, waaraan geen schade werd aangericht, was het wel zeer merkwaar dig, dat op drie verschillende plaatsen»in den grooten polder aan den rand der ge meente het vee in de weide werd getrof fen. Zoo doodde deze eene bliksemflits 'n paard, een koe en twee schapen, welke aan drie verschillende personen toebe hoorden en die zich op eenige honderden meters van elkaar in de weide bevonden. Na dezen eenen geweldigen slag was het wéér stil, zoodat van een kort onweer eigenlijk zelfs niét eens kon worden ge sproken. ONDEUGDELIJKE HOOFDKAAS. Zestien zieken in een klooster. In het St. Jozefklooster te Herzogen- rath, grenzende aan Kerkrade, zijn zes tien personen, onder wie ook de zuster- over&te en andere zusters, na het gebruik van Jioofdkaas ernstig ziek geworden. De patiënten lijden aan vleeschvergiftiging. In het ziekenhuis bevinden zich 8 be hoeftige personen, die van het klooster voedsel hadden gekregen. De toestand van de patiënten levert geen direct levensge vaar op. EEN COLPORTEUR-OPLICHTER. Liefdadigheid misbruikt Voor de rechtbank te Amsterdam stond een inwoner van de hoofdstad terecht, die in verschillende plaatsen in Twente had gecolporteerd mqt bonnen, waarbij hij voorgaf zulks te doen ten bate van deNe- derlandsche blinden. Hij liet een legitima tiebewijs zien door hemzelf geschreven, met portret, teneinde de menschen wijs te maken dat hij als vertegenwoordiger kwam van een of ander blindeninstituut. Dan verkocht hij bons van 25 cent, voor welke bons men, zooals verdachte zeide, borstelwerk kon krijgen, vervaardigd door de blinden. Verdachte verklaarde bij zijn verhoor, dat hij inderdaad in Brabant iemand bad die borstelwerk voor hem maakte; wie dat wenschte kon voor zijn kwartje een nagelborsteltje krijgen, dat hem dan la ter werd toegezonden. Verd. erkende, dat hij niet voor een of ander instituut werk te, maar toch meende hij, dat hij den blin den werk bezorgde. Uit het getuigenver hoor bleek, dat hij bij enkelen een nagel- borsteltje bezorgd had, doch eerst toen hem bekend werd, dat de politie zich met het geval had bemoeid. De president van de rechbtank vond, dat verdachtte parasiteerde op den liefda digheidszin van het publiek. De opbrengst kwam niet ten voordeele van hen, voor wien de verkoop van de bons bestemd heette te zijn. De officier meende, dat een flinke straf moest worden toegediend. Hij eischte dan ook zes maanden gevangenisstraf. RUSLAND STELT TELEUR Men leeft sr als in Mn nacht merrie. De bekende Fransche schrijvers André Gide en Roland Dorgeles, die een bezoek aan Rusland hebben gebracht, zijn terug gekeerd en hebben verklaard, door het geen zij in de Sovjet-Uaie aanschouwde» zeer ontgoocheld te zijn. Zij voelden zich genezen van hun bolsjewistische sympa thieën. Gide verklaarde, dat het leven in Rus land veel weg heeft van eenn achtmerrie. Het is er zeer moeilijk, iets te eten te krijgen. Verder leeft men onder den voort- durenden angst van verraad te worden beschuldigd. Ondanks pressie op hem uit geoefend in Parijsche communistische kringen, zal de schrijver een boek publi- ceeren, dat een fel requisitoir zal inhou den jegens het bolsjewisme. Dorgeles, die naar Rome is doorge reisd, verklaarde op zijn beurt, dat hij al even teleurgesteld uit Rusland was terug* gekeerd. Hij had er niets kunnen vinden dat hij zou kunnen bewonderen of waar mede hij ook zelfs maar zijn instemming zou kunnen betuigen. NATUURRAMP IN HET LOENDAL HERHAALT ZICH. Geen slachtoffers, doch groote schade. Op 13 September werd het Loendal in Noorwegen getroffen door geweldige berg stortingen, waarbij ongeveer 70 menschen om het leven kwamen. Gisternacht, dus binnen twee maanden, is het dorp Loen opnieuw door een na tuurramp bezocht Kort na elkaar had den twee bergstortingen plaats. Ook dit maal veroorzaakten de geweldige rots massa's die langs de berghellingen in het Loenmeer stortten, hevige vloedgolven, waardoor aan de nog te velde staande ge wassen zeer groote schade werd aange richt. Deze keer zijn als door een wonder de bewoners gespaard gebleven, hetgeen voor een deel moet worden toegeschreven aan het feit, dat het lager gelegen gebied op advies der geologen was ontruimd, daar dezeh reeds meer bergstortihgon verwachtten. Meer_dan een millioen kubieke meter rots is Thans weer in het dab gestort. Oog getuigen vertellen, dat vloedgolven van vijftig meter hoogte de landerijen rond het Loenmeer onder water zetten en alles vernietigden wat in September gespaard was gebleven. Het land is thans als be zaaid met wrakstukken van alles, wat door de ziedende watermassa's is meege sleurd. De geheele streek is herschapen in een woestenij, waar geen mensch meer een bestaan kan vinden. Een groot aantal motorbooten en vis- schersvaartuigen is door de kracht van het opgezweepte water vernield. ITALIAANSCH VLIEGTUIG NEER GESTORT. Vier vliegers en zestien redders omgekomen. Een Italiaansoh bombardementsvlieg tuig is in een zwaren storm tengevolge van ijsafzetting, nabij het plaatste Rocca Gorga (provincie Rome) neergestort, land veel weg heeft van een nachtmerrie. Het toestel kwam qp drie huizen te recht. Toen ongeveer alle bewoners van het dorp toegesneld waren, om hulp te verleenen, irttplofte de benzine, die over de redders stroomde; 46 personen wer den door de brandende benzine getroffen en van hen zijn inmiddels 16 overleden. Bovendien kwamen vier vliegers om, de kapitein-vlieger wist zich ongedeerd te redden, een andere inzittende werd bij den val met zijn parachute gewond. Vier huizen zijn in brand gevlogen en slechts dank zij de hulp van brandweer corpsen uit de omgeving kon een uitbrei ding van den brand tot het geheele dorp voorkomen worden. NED. HERV. KERK. Beroepen te Wijngaarden de heer J. Batelaan, cand. te Bodegraven. Beroepen te Jaarsveld de heer C. C. G. Postma, cand. te Utrecht. BIJLEN, KRALEN, RINGEN. Het Zendingsbureau te üeglstgeeet vraagt ons plaats voor hot volgen\ie: Van één der zendelingen van Nieuw- Guinea ontvingen we een aardig verslag van twee vergadering, de ééne te Tabla- soefa, de andere te Genjem, beide gelegen aan de noordkust van het meest ooste lijk gedeelte van Noord-Nieuw-Guinee, die gehouden werdafl met goeroes, ouderlin gen en notabelen uit de dorpen van het ressort, inzake de steenen bijlen, arm ringen en kralen. De groote steenen bijlen genoten vroe ger en misschien hier en daar nu nog een groote vereering en speelden een rol in de toovenarij. De afsohaffing van deze voor werpen was voor Christenen due een eisoh De kleine bijlen en voorts kralen en armringen, hebben voor zoover na te gaan alleen ruilwaarde en worden voornamelijk gebruikt voor het betalen van de bruidschat. Met de komst van het Bestuur, Ghineesche toko's en kleine plantages, heeft het geld als be taalmiddel zijn intrede gedaan. Hierdoor zijn de oorspronkelijke rnilmiddelen in waarde en beteakenia verminderd, hetgeen zeer toe te juichen is, daar zij een goede ontwikkeling m de onderlinge verhoudin gen der bevolking verhinderen. De bijlen en kralen zijn n.l. voor Het gsootete deal m. bet haat der oude »u- gemakkelijk een tweede en derde vrouw krijgen, zelfs meisjes" van 16 a 18 jaar, terwijl vele jonge mAnnen niet in de ge legenheid zijn een levensgezellin te vra gen. aangezien zij geen kralen, ringen of bijlen hebben. In streken aan de kust wordt handel tusschen sago-rijke en sago-arme dorpen gedreven met als lietaalmiddel de genoem de artikelen. Zoodoende wordpn goederen met reëele waarde als sago. verkocht voor een betaalmiddel, dat practisch gesproken in de maatschappij waardeloos is. Gelukt het nu als betaalmiddel uitslui tend geld aangenomen te krijgen, dan kan daarvoor weer allerlei worden gekocht, nen. Met behulp van dat bezit, kunnen zij C Zaterdag 14 November. Hilversum II. 301 .'5 M. V.A.R.A. 8 uur Gramofoon; V.P.R.O. 10 uur Morgenwij ding. Voorganger: Ds. E. D. Spelberg; V.A.R A. 10.20 uur Uitzending voor de arbeiders in de Continubedrijven; 12 uur Gramofoon; 2 uur Gramofoon; 2.30 uur Lozing; 2.45 uur Gramofoon; 3.05 vur Gramofoon; 3.15 uur Schaken voor begin ners; 3.30 pur Het Rotterdamsch Phil- harmonisch Orkest, Declamatie en Tenor; 4.30 uur Esperanlo-uitzending, 4.50 uur Het Rotterdamsch Philharmonisch Or kest; 5.40 uur Letterkundig overzicht; 6 uur Orgelbespeling; 6.30 uiir Uit de roode jeugdbeweging; 7 uur Veluwsche uitzen ding; V.P.R.O. 7.30 uur Bijbelvertellin gen. I. Spreker: Ds. B. J. Aris; V.A.R.A. 8 uur S.O.S.-benchten, 8.03 uur Nieuws berichten; 8.10 uur Uitzending uit de Nenijto-Hal te Rotterdam; 9.15 uur Gramofoon; 9.30 uur Vervolg uilzen ding uit de Nenijto-Hal te Rotterdam; 10.15 uur Nieuwsberichten en V.AR.A.- Varia, daarna Toeopraak en Wij vragen uw aandacht voor10 45 uur Slotuit- zendmg uit de Nenijto-Hal te Rotterdam,* 11.55 uur Gramofoon. Hilversum I. 1875 M. K.R.O. 8—8.15 Wij beginnen den dag, 8.150.15 Concert; 1010.30 Muziekuitzending voor fabrie ken; 1U.30—11.30 Gramofoon, 11.50—12 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. BL Perquin; 12.15—1 De K.R.O. Melodis- ten en Refreinzang; 1—1.20 Gramofoon; 1.202«Het K.R.O.-Orkest; 2—2.30 Half uurtje voor de rijpere jeugd; 2.303 Het K.R O.-Orkest; 3.054.05 Kinderuurtje; 4.06—4.45 Het K.R.O.-Orkest; 4.4o-5.30 Gramofoon; 5.305.45 Êsperantonieuws; 5.45—6.15 De K.R.O. Nachtegaaltjes; 6 15 —«.20 Gramofoon; 6.20—«.45 Journalis- tilek weekoverzicht; 6.45—7 Gramofoon; 7.15—7.35 Katholieke Radio Volks Uni versiteit; 7.36—8 Actueel® aetherflitsen, 88.10 Nieuwsberichten en K.R.O-mo- dedeelingen; 8.10—8.30 Lichtbakens; 8 30 8.45 Een abonné geniet voor twee. Ons Gidsprogramma; 8.469.45 Een uur met Joop de Leur met medewerking van de K R.O.-Melodisten en Refreinzang; 9.45— 10 Onze -Zaterdagavond-Club. IV; 10 10 l'ó De K.R.O.-Melodisten en Refrein zang; 10.15—10.30 Uit de wereld van de film, 10.30-10.35 Nieuwsberichten: 10.35 —12 Op de vleugelen van den nacht. Zondag 15 November. Hilversum II. 3016 M. V,A,R,A, 866 Gra mofoon, 9.00 Voetbalmededeeüngen; 9.05 Tuinbouwkwartiertje; 9.20 Gramofoon; 9.45 „Van Staat en Maatschappij"; Ned. Evang. Vereen. 1011.30 Dienst in de Groote Kerk te Zwolle; V.A.R.A. 11.30 Gramofoon A.V-R.Q. 1212.10 Klankschoonheid in Ned. kerken; 12.1012.46 Jetty Cantor's Ensemble; V.P.R.O. 12.45-1.15 De V,P. R.O. zentdt uit naar lndië: 12.45 Groeten van lndië aan Holland; 12.56 Toespraak voor lndië en Holland tezamen; A.V.R.O. 1.152 Jetty Cantor's Ensemble; 22.30 BoekeniaJfuur; 2.304 Opera Concert d. h. Omroeporkest; 4.20—4.40 AViLO.- Dansorkest, 4.40—4.55 Nabeschouwing over de voetbalwedstrijd tusschen 't Rot- terdamsche en het Nationale elftal; 4.55 5 Sportberichten; V.P.R.O. 5 Gesprekken met luisteraars, V.A.R.A. 5.30 Men vraagt en wij draaien; 6 uur Sportuitzending; 6.20 Sportuitslagen; V.P.R.O. 660 Toespraak; 6.45 Wijdingsdienst uit de studio; A.V.R.0 <88.15 Nieuwsberichten en mededeelin- gen; 8.159.20 Radiotooneel „De ongrijp bare Pimpernel"; 9.20—10 Omroeporkest met viool; 1010.30 Sophie Tucker; 10.30 —10.45 Radiojournaal; 10.45—11 A.V.R.O Dansorkest; 11—1160 Nieuwsberichten, daarna het Omroepdansorkest; 11.3012 Concertorgel. Hilversum I. 1875 M. KJUO. 8.30-9.30 Morgenwijdinig; N.G.R.V. 9.309.50 Ge wijde muziek; 9.50 Kerkdienst uit de Ned Herv. Kerk te Holten; K.R.O. 12.15—1.00 K.R.O. Orkest; 1—1.20 Boeken en schij- ver»; 1.20—2 K.R.O. Orkest; 2—260 Vra gen halfuur; 2.30—2.45 De band tusschen Koloniën en Moederland; 2.45-2.50 Gra mofoon; 2 502.55 Het 10-jarig beslaan van de National Broadcasting Company; 2.553 Gramofoon; 33.45 K.R.O. Sym- phonieorkest (U.S.O.)) 3.454 Gramofoon 44.30 Vervolg concert; 4.30465 Zieken halfuurtje door Kapelaan J. B. H. Wes- Verman; 4656 le klasse uitslagen van de R.K.F.; N.G.R.V. 55.20 Gramofoon; 5.20 uur Kerkdienst uit de Geref Kerk te Goes. Voorganger; Ds. W 3. van der Vegl; na dan kunnen de jonge menschen door self te werken hun bruidschat verdienen. Het zou oen heele ommekeer geven. Zij, die niet willen werken en de kralen- en bij- lenhezilters zouden er automatisch buiten gesloten worden, daar dozen dan niet aan het benoodigde geld kunnen komen. Uit moreel en cultureel oogpunt zou deze ommekeer van groot belang zijn. den Dienst tot 7.45 uur Gramofoon; K.R. 0. 7.457.50 Voetbaluitslagen van de R. KF-; 7.508.10 Causerie; 8.10-820 Nieuwsberichten en K.R.O.-mededeelin- gen; 8.208.50 De Koninklijke Militaire Kapel; 8.509.05 Roode Lampen in den storm" van Gerard de Laat, verteld door Leon van der Hulst; 9.059.25 I)e Ko ninklijke Mil. Kapel; 9.259.30 Gramo foon; 930—10.30 Het K.R.O. Kamer Or kest: 10.30—1035 Nieuwsberichten. 10.35 10.40 Gramofoon; 10.4011 Epiloog; 1111.30 Lezing in het Esperanto. Bloemendaal. 245.9 M. 10 uur en '5 uur Kerkdienst uit de Geref. Kerk, Voorgan* ger: Ds. J. C. Brussaard. Maandag 16 November. Hilversum II. 3016 M. A.V.R.O. 8—10 Gramofoon; 1010.15 Morgenwijding; 10.15—10.30 Gramofoon; 1030—12 Voor dracht en Gramofoon; 12—2.15 Het Can tabile-Orkest en Gramofoon; 22.30 Pia nospel; 2.:#)2.45 Gramofoon; 2.453.3® Het Sylvester Trio, 3.30—4.30 Het Om roep Orkest en Cello; ^4.30—5.30 Disco- causerie; 5.307 Kovacs Lajos en zijn Orkest en Gramofoon; 7—7.15 Causerie; 7.157.45 Vioolvoordracht; 7.458 Cause rie; 88.10 Nieuwsberichten, daarna Me- dedeelingen; 8.108.55 Het Omroep Or-* kest en Piano; 8.65—9.15 Moderne Zang- declamatie; 9.15—10 Gramofoon; 10—10.l5 Orgelconcert, 10.1511 Het Reno\a Kwin tet; U—12 Nieuwsberichten, daarna Dana orkest. Hilversum I. 1875 M, N.C.R.V. 8—8.15 Schriftlezing en Meditatie; 8.159.30 Gramofoon, 1060—11 Morgendienst on der leiding van Ds. A. G. Diederiks; 11 11.30 Lezen van Chr. lectuur; 11.3012 Gramofoon, 12.15—12.30 Leger des Heils- kwartiertje; 12.30—1.30 Orgelspel; 1.30— 2 Gramofoon; 22.36 Uitzending voor Scholen; (265—2(.55 Gramofoon, 3—330 Wenken voor de keuken, 3.30—3.45 Gra- mofoon; 45 Bijbellezing door Ds. G. W. van Deth; 5—«.30 Concert (Alt. Cello en Piano); 6.307 Vragenuurtje; 77,15 Nieuwsberichten en Sportuitslagen; 7.15— 7.45 Vragenuurtje; 7.458 Radio-repor tage. eventueel Gramofoon; 88.15 Weer- en Nieuwsberichten; 8.150 Het N.C.R. V.-Orkest; 99.30 Ouderuurtje: 9.30— 10.30 Vervolg Concert; 1010.05 Nieuws berichten; 10.3011.30 Gramofoon, daar* na Schriftlezing. RADIO-CENTRALE* Programma C. Zaterdag 14 November. Keulen 11.20 ,3untes Wochenende", 1.20 Mededeelingen, 1.35 Gramofoon; Droit- wich 2.35 Gramofoon; Keulen 3.20 Con cert, 5.20 Programmanieuws, 5.23 Po pulair concert; London Regional 6.20 Or kest en Tenor; Stuttgart (Berlijn) 7.20 Berichten, 7.30 Popuioir concert; Boeda pest 9.20 Zineunermuziek; Berlijn (Leip zig) 9.50 Uiiid morgen ist Sonntag; 11.20 Dansmuziek. Zondag 15 November. Brussel Vlaamseh 8.30 Kroniek van den dag, 8.40 Gramofoon, 8.45 Gesproken dagblad, 9 Gramofoon, 9.20 Weerbericht en Wetenschappelijke actualiteiten, 9.25 Gramofoon, 10.15 Muziekkroniek, 10.20 Gramofoon. 11.05 Vioolspel, 11.35 Popu lair concert, 12.20 Gramofoon; Droitwich 12.50 Orkest; Deutschlandsender (Keulen 160 Populair concert, in de pauze: repor tage van den voetbalwedstrijd Duitsch- land—Italië; Keulen 3.20 „Nette Sachen aua Bonn"; London Regional 5.20 Troise en zijn Mandoliers met Don Carlos, '6.50 „Jobann Strauss" (18251899); Diversen 6.50—7.10; Beromuster 7.10 Inleiding tot de Opera. 7.20 Opera „Oberon"; Diversen 9.10—9.50; Berlijn (Munchen) 9.50 Con- oert, 11.20 „Ausklang!" met medewerking van het Franz Ulrich Krolop Orkest. Maandag 16 November. Droitwioh 11.05 Orgelconcert, 11.35 Gra mofoon; Keulen 11.50 Concert, 12.20 Me dedeelingen, 12.35 Concert; Brussel Vlaamsch 1.20 Gesproken dagblad, 1.30 Het Omroep Orkest, 1.50 Gramofoon; Lon don Regional 2 20 Orkest, 2.55 Het Re vue Orkest, 3.55 Soliatenconcert, 4.20 Or gelconcert, 460 Hotel Orkest; Droitwich ö.3ó Septet; London Regionalf^20 Studen tenliederen, 6.50 „Farewell wthe Alham- bra"; Berlijn 7.20 Nieuwsberichten, 7.30 Gramofoon, 7.50 Concert en Piano, 920 Weer-, Nieuws- en Sportberichten"Wee- nen 9.40 Het Omroep Orkest, 10.20 Be richten, 10.35 Vervolg Populair Gance^i» 11,05 Dansmuziek.. 9 VRIJDAG 13 NOVEMBER 1936. IJsclub. Giesscndam. Dinsdagavond hield de ijsclub „HardinxveldGiessendam oncl. i voorzitterschap van den heer Joh. Ver meer haar ledenvergadering. Ruim 100 in den waren aanwezig. Na opening door den voorzitter las de secretaris de notu len, die weiden vastges'eld. Daarna deed de penningmeester, de heer Joh. de Kok, rekening en verantwoording. De inkom- alen bedroegen J 935,77 en de uitgaven f 803,70, batig saldo f 42.01. De controle commissie bracht bij monde van den heer A. J Middag verslag uit. Het kwam de commissie voor, dat de uitgaven vrij hoog waren, zoodat op bezuiniging weid aan gedrongen Daarna werd de rekening goedgekeurd. Vervolgens werd overgegaan tot de be stuursverkiezing. De heeren Joh. Vermeer en H. Bakker werden bij acclamatie her kozen. Wegens het bedanken van den heer A. aan de Wiel om gezondheidsredenen en den heer C. de Jong wegens vertrek naar het buitenland, werden tot nieuwe bestuursleden gekozen de heeren D Muil wijk en C. Benders. Als commissaris werd herkozen de heer J. P. Langedijk, terwijl in de plaats van den heer J. de Jong, die zich niet herkiesbaar stelde als commis saris, gekozen werd de heer A. J. Middag en in de plaats van den heer D. Muilwijk, die tot bestuurslid werd gekozen, de hoer H. de Vos. Tot lid van de controlecom missie werd gekozen de heer H. van Ben- nekum Hzn. Bij de bespreking van de plannen voor het a s. winterseizoen word op voorstel van een aantal leden besloten, een nationale hardrijderij te organiseeren. Ook zal, ijs en weder dienende, ter gelegenheid van bet vorstelijk huwelijk een ijsfeest worden gehouden. Bij de gratisverloting werden de prijzen gewonnen door de heeren W. de Kok, H. Boer, A. C .de Geus, C. Brandwijk, W. Smit, J. P. Verheul, C. Timmer, H. de Bruin en H. de Kok. Tenslotte werd nog besloten den heer A. aan de Wiel tot eere-lid te benoemen. Omstreeks half twaalf sloot de voorzitter de vergadering. In de bocht bij de Ned. Herv. Kerk kwam de auto van bakker Tricht in bot sing met de expeditie-auto van den heer R. Vogel De bakkersauto werd ernstig beschadigd. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. Raadsvergadering. Langeruigeweide. In een voltallige ge meenteraadsvergadering heeft de voorzit ter, de heer L. C. Brinkman, burgemees ter, eenige woortleg gewijd aan de ver loving van Prinses Juliana en Prins Bernliard. Eenige ingekomen stukken wer den voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter deelde mede, dat van den,mi nister van waterstaat bericht is ingekomen dat de Paral'elweg zal worden doorgetrok ken tot aan de Lange Weidschcvreg (.Laag eind). Afwijzend werd beschikt op een verzoek van het bestuur van he' Borgstel- lipgsfonds voor Gouda en Omstreken, om deel te nemen in het stamkapitaal der stichting. Op een verzoek der gemeente Schoonhoven tot wijziging van de gemeen schappelijke regeling inzake toelating van kinderen op de openbare lagere school aldaar, werd z. h. stk gunstig beschikt. Naar, aanleiding van een schrijven van den Inspecteur van d& Volksgezondheid werd met algemeene stommen besloten de bouwverordening te wijzigen overeenkom stig de door genoemden (inspecteur inge zonden redactie. Met alg \st wordt beslo ten de vergoeding ingevolge Art. 101 L. 0. wet 1920 over het jaar 1934 vast te stel len op f 12.62 per leerling. Z. h. st. be sluit de raad tot aanvulling der algemee ne politieverordening met een z.g.n. p'ak- verbod. De begrooting 1936 werd gewij zigd. Verder boden B. en W. den raad aan het verslag van den toestand der ge meente over de jaren 1931 tot en met 1935 Nadat de commissie, belast met het on derzoek van de gemeentehegrooting 1937, hieromtrent had gerapporteerd, werd de begrooting met algemeene stemmen vast gesteld op de door B. en W, ingediende cijfers. Zoo ook de begrooting Burgerlijk Armbestuur. Na de rondvraag werd de vergadering met dankgebed gesloten. Au»a omgeslagen. Oud-Alblas. Een auto van het destrue- torbedrijf te Dordrecht reed hier door flippen in den berm van den weg en sloeg om. In de gesloten auto waren 700 K.G. beendewn en een doode koe geladen, zoo dat er materiaal uit Dordrecht moest ko men om den auto weer op den weg te brengen. Hoewel met averij, is de auto op eigen kracht weer vertrokken Oud-Alblas. De heer G. H. geraakte met zijn auto in de sloot. Met behulp van den kraanwagen van den heer D. Brouwer was de auto weer spoedig op het droge. Gevonden: een kop van een e'eetri- sche lantaarn Te bevr. bij J. van Hou- weHngen, Noordzijde. Streefkerk. Voor de vacante betrekking van hoofd der 0. L. School II (Bergstoep^ hebben zich 22 sollicitanten aangemeld. Oud-Alblas. In de jaarvergadering van de landbouwfyereeniging „Ons Bglar.g" bleek uit het verslag van den secretaris, dat het aantal leden 50 bedroeg Inge kocht was een totaal van 1052523 K G. veevoeder. Tot een bedrag van f 61*236,03. Er was een batig abt van f, 1386,99. Aan net einde had e >n gra'is verloHng plaats vsn 35 in het bedrijf nuttige voorwerpen! Onvoorzichtig. Waddinxveen. De smidsleerling A. de W. zou in de smederij van zijn patroon een kachel aanmaken. Hij gebruikte daar voor een hoeveelheid stookolie. Toen hij een lucifer aanstreek en in de kachel hield, sloeg met kracht de vlam naar bui ten. De vlam kwam in zijn gelaat en hier door werd zijn gelaat zoodanig verbrand, dat hij zich onder behandeling Yan een geneesheer heeft moeten stellen. De landarbeider H. reed met paard en wagen in den Zuidplaspolder. Doordat het paard schrok, viel H. van den wagen. Hij kreeg tegen zijn linkerbeen een zoo- danigen klap van, het paard, dat het been op twee plaatsen brak. H. werd naar zijn woning vervoerd. De politie heeft tegen J. P. V. pro ces-verhaal opgemaakt wegens het onbe voegd voorhanden hebben van een vuur wapen. eigendom toehehoorende aan bovengenoem de belanghebbenden. De minister wijst op het doen verval len van den toeslag' op gerst; bij eenige verder voortgaande stijging is het mis schien mogelijk, op dezen weg verder te gaan. Het is absoluut noodzakelijk, zoo zegt de minister, dat het Landbouwcrisis fonds over voldoende middelen blijft be schikken om die takken van het bedrijf, die in moeilijkheden verkeeren te kunnen blijven steunen. Verlaging van monopolie heffing zou het eerstgenoemde doel niet doen bereiken Anderzijds zou het 'n zeer ernstige aderlating beteekenen voor het landbouwcrisisfonds. Dj» minister meent dan ook, dat de monopoli cheffin een als een voornaam deel van de" landhouwcri- sispolitiek in stand zullen moeten blijven. Voorts betoogt de minister, dat, hoe wel het doel van de landbonwcrisispoll- tiek niet is geweest, den import van gra nen te steunen, zij dit in haar gevolgen niet minder heeft gedaan, dan wanneer zij er speciaal op ware gericht. Om de direct nadeelige gevolgen van de depreciatip ten aanzien van eenige der eerste levensbehoeften te voorkomen, zijn de bekende maatregelen genomen, om de bloem- en meelprijzen niet te doen stijgen welke maatregelen op zichzelf meer ef fect hebben en beter in staat zijn de prij zen op peil te honden, dan de verlaging van monopolieheffingen dit zou kunnen Verdachten hebben in den nacht van 25 zien, dat bet ook op andere wijw dan door een verlaging der monopollehéffin- gen mogelijk is, stijging der kosten "van bet levensonderhoud te voorkomen. MONOPOLIE-HEFFING OP GRANEN. Gean verlaging. De minister van landbouw en visscherij heeft geantwoord op de adressen, die het comité van Graanhandelaren £n eenige andere organisaties op het gebied van den graanhandel hem op 5 en 10 Qctober had den gezonden, betreffende de verlaging der monopolierechten op granen. De minister kan niet aan dit verzoek voldoen. Het spijt den minister bijzonder dat een gerucht in dien zin zich in den graanhandel heeft verspreid. Om evenwel de voorraadverming in Nederland te bevorderen en elke onge rustheid- ter zake weg te nemen, heeft de minister een beschikking doen voorberei den. dat aan daarin aangewezen impor teurs bij eventueele verlaging van mono polieheffingen en/of Vitaprijs, restitutie zal worden verleend over de ingeklaarde, in Nederland aanwezige voorraden, in Hoornaar. Raadsvergadering op 27 October. Voorzitter de heer "W. Zeeuw, burge meester. De VOORZITTER .opent de verga- dering en verzoekt den slfretaris de notu len te lezen, welke onv^tnderd wordm vastgesteld. Eenige ingekomen stukken w'orden voor kennisgeving aangenomen. De VOORZITTER deel mede, dat ln de leges verordening, welke in de vori ge vergadering is vastgesteld, op verzoek van Ged. Staten een kleine wijziging moet worden aangebracht, en stelt voor. een heele nieuwe verordening vast stellen, en met die opmerkingen rekening te hou den. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. De veldwachtersverordening wordt fn dien zin gewijzigd, dat bij de eventueele benoeming van een capitulant, Jeze met het minimum-salaris moet aanvangen, hetgeen bij bpnoeming van een veldwach ter uit een andere gemeente niet noodig is. Daarna wordt overgegaan tot de behan deling der gemeen tehegrooting 1937. Algemeene beschouwingen worden niei gehouden. De lieer SLOB vraact, of def25, die voor den veldwachtersohrsus worden uit getrokken. wel nuttig zijn «-besteed, waar op de VOORZITTER antwoordt, dak dit steeds het geval is voor den veldwach ter, omdat er allerlei nieuwe wetten wor den behandeld. De heer VAN BEUZEKOM vraagt of de personeele belasting met 25 opcen ten en de gemeentefondsbelasting met 15 opcenten zou kunnen worden verlaagd, dan zon men dat kunnen dekken met het reservepostje, groot f 500, welk postje op De VOORZITTER ontraadt dit ten sterkstp en wijst erop, dat er 'n reserve- post was van f 1000, doch dat er nu al f 500 van is gebruikt, om met geen be- lastingverbooging te komen. Als men nu de belastingen verlaagde, dan zou men ze het volgend jaar zeker moeten verhoogen. De heer VAN BEUZEKOM kan zich hiermede vereenigen en komt niet met een voorstel. Bij de rondvraag informeert de heer SLOB, of er niets gedaan kar worden om de vloer uit het derde schoollokaal wat te verbeteren. De VOORZITTER zegt, dat er geen geld mqpr voor op dft begrooting staat, doch wanneer de vereenigingen, welke er steeds vergaderan. er een goeden vloer inleggen, zal hij dit op hoogon prijs stellen .temeer, omdat ze geen zaalhnnr en gratis licht hebben. Hierna sluit de COORZI£TER ds vergadering. LANGERAK. October. Ingekomen: H. J. Spoormaker en gezin, van Elkerzeo; M. de Graaf, van Oud-Al blas, P. C. H. Veretraate en gezin, van Rotterdam. Vertrokken: W. Van Zanten, naar Her- wijnen, Waaldijk B 99; A. de Groot tuut» Vreeswijk, Sluis 9. NIEUW POORT. October. Ingekomen: Tj. Fokkens, van Bergam bacht. IJ. M. Verveer, en gezin, van Vreeswijk. DE ZEEMEEUW. Bij het vertrek van stoomschepen gaan 'dikwijls verschillende zeemeeuwen een eind mee op reis. Zij volgen enkele dagen Jang een schip en leven van hetgeen er over boord wordt gegooid door de koks of jdoor de vischjes, die zij in het water zien zwemmen en waarp zij soms ineens neer- •eïfietPTi. Nachts rusten zij in het want. Maar een schip, dat naar lndië gaat, heeft niet da'-heele reis zeemeeuwen om zich heen, op zekeren dag, je merkt het in het begin eens, zijn zij plotseling verdwenen 'men ziet ze ook niet terug. Voordat BMn5»chter een paar dagen van de ande- «JpM verwijderd is, komen plotseling een drom andere #emeeuwen op- z*N«x#en deze maken de reis weer mee, tot liet schip in een haven is gekomen. Zoo vervolgen zij dan na korten tijd weer met het schip de reis, totdat ook zij w«etrt plotseling verdwenen zijn en men JEofct TMj lndië gekomen, een kleiner soort meeuwen op het schip ziet toekomen, die pM aeigen tot het eind van de reis. dat zij anders weldra heelemaal uitge roeid zouden zijn, omdat als zij eetbaar waren, er een flinke maaltijd aan zat. Het vleeech is echter taai en tanig, terwijl ook de veeren niet bruikbaar zijn, zoodat het geen nut heeft hen ie vangen of te schie ten, zoodat men de zeemeeuwen onge moeid laat en zij hun grootsche taak ln de natuur kunnen vervullen. LFTTFRPU77LE. een letter. Deze letter moet een zoodanige zijn, dat men naar de twaaalf verschil lende richtingen, die men kan lezen, ook twaalf verschillende woorden krijgt. MIMI KAT 18 WEG. midden van de oceanen komt de heemenw niet, zoover gaat hij meestal i kuis weg, maar hij vliegt toch ■tijk eind van de kust af en wel in groote getalen, dat er niet veel eet- 1 umsr overblijft. Als zoo^inig doen BI at» ook hun plicht. J De zwnprnw is niet eetbaar, wat aan *en eenen kant maar gelukkig ie eok. om- Zet in ieder de openslaande vakjes Mimi Kat is in het doolhof verdwaald geraakt en weet er nu niet meer uit te komen. Ach helpen jullie haar eens even, want zij heeft van al dat geloop zoo'n honger en dorst gekregen. Vul nit de ver schillende vakjes, die op de teekening staan aangegeven die in, waaruit Mimi ajs het ware te voorschijn wordt getoo- verd. HET SPINNEWEB- RAADSEL Hier zien jullie een spinneweb, waarbij in elk hokje een letter is geplaatst Probeer nu eens te lezen welk mooi spreekwoord in het °p:nneweb ver scholen is. EEN NIEUW CEDULDSPEL. ANETTE EN NAAR JURKJES. Hier ie onze kleine Anette en haar jurken Zij heeft er veel, hé en ze zijn allemaal even mooi. Knip de pop en haar jurkjes uit, ook het manteltje natuurlijk niet te vergeten, wat met de ko mende kon de wd noodig ia. De lipjes op de schoudertjes der jurken dienen om aM het popje d.e jurk vóór heelt deze lipjes naar achteren te slaan, waardoor de jurk blijft zitten. Zoo kleed en juHie je popje nu maar aaa. Van een gewoon damspel neemt men steenen en schrijft er de cijfers van 1 tot 7 op, uitgezonderd de 4. Deze 6 steenen zet men in een kleine doos, waarin plaats is voor 7 steenen (fig. 1) of men zet ze op het dambord. Het goduldspel bestaat hieriit, de plaats van de steenen zoo ie veranderen, dat de beide groepen 1-2-3 en 5-6-7 hun plaatsen tegenovergesteld verwisselen, zoodat de vol gende eindstand wordt verkregen: 3-2-1 tusschen ruimte 7-6-5. Er mag eteeds maar één steen (Iegelijk verschoven wor den en wol op die wijze, dat de betreffan- de steen zooals bij het damspel of naar een aansluitend volgend hokje springt of over een andere steen heen- springt. Speelt men dit geduldspel op hei dambord, dan mag men natuurlijk slechts de diagonale rij, waarop de steenen staan voor het spel benutten. Alle andere vel den mogen niet betreden worden. De op gave is in 15 zetten op te lossen. Denk er om: een geduldspel sterkt hst combinatie-v er mogen TOCH WAAR. Rechter: Zeg eens. beklaagde, naar je strafregister te oordeelen, heb je nog al een tamelijk bewogen leven achter je! Beklaagde: Toch niet, Edelachtbare, ik heb byna voortdurend gezeten! HIJ NIET. Onderwijzer: Tevreden is een mensch eigenlijk nooit. Hoe meer hij heeft, hoe meer hij wil hebben. Jongen, die juist een pak dm gen beeft: Nou, ik niet.

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 5