Beiert KenÉprai Plaatselijk nieuws Gemengd nieuws jWat geeft de radio? Loop der bevolking Pimpelmans op een motorfiets. geld-inzameling Plaatselijk nieuws Uw 7pnuwpnkome,ltolrust Gemeenteraden Glnsendam. 4 MAANDAG 16 NOVEMBER 1938 Berksnwoude. De Bond van Kaasprodu- eenten, afd. Berkenwoude, heeft de leve ring van 51400 K.G. Thomasslakkenmeel gegund aan „Ons Belang" te Stolwijk en die Tan 8600 K G. kaniet en 12 200 K G kalizout aan de N.V. C. Schouten Zoon te Bergambacht. Diefstal. Capelle a.d. IJssel. Ten nadeele van don heer H. C. Addiks in de Dacostastraat werden een paar konijnen gestplen. Schaken. Capeiie a.d. IJssel. De schaakclub „Kra- iingscheveer" speelde om den wisaelbekar. De uitslag' is als volgt; P. KalkmanJ. Anker 01; A. VerschurenK, v. Wijn gaarden 01; J. P. de LangeW. van Bergeik 0—1; J. A. Gundlach—W. S.am 01; A. RuitenbeekJ. v. Wijngaarden 10; G. M. FalingA A. Valk 1U; J. P. de LangeS van Gappeilen 01. Brand. Capelle a.d. IJssel. Aan de werf der firma Marckman brak, vermoedelijk door het vlamvatten van de kleeding, brand uit in het sleepschip „Rgulust". Met een brandslang der werf mocht het gelukken, het vuur in zijn aanvang te blusscben. ZILVEREN JUBILEUM „EXCELSIOR". Gouda. Zaterdag heeft de gymnastiek- en athletiekvereeniging „Excelsior" haar zilveren jubileum gevierd. Op 11 Augustus is het 25-jarig bestaan reeds met een feestvergadering herdacht, doch de eigen lijke festiviteiten hadden eerst Zaterdag plaats. Des middags heeft het bestuur der ju- bileerende vereeniging in de zaal „Cen tral" gerecipieerd temidden van een groo te schare sportvrienden en vertegenwoor digers van zusterorganisaties. Tot hen, die gelukwenschen kwamen aanbieden, be hoorden o.a, de burgemeester, de heer E. G. Gaarlandt en de heer J. H. y. d. Burg, penningmeester van het hoofdbestuur van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond. De burgemeester verheugde zich met dit feest en roemde de prestaties van „Excel sior" en een vereeniging die heel veel in vloed op ouderen en jongeren uitoefent. Dat apprecieerde de heer Gaarlandt zeer en namen» het gemeentebestuur bood hij hartelijke gelukwenschen aan. Het eere-lid der vereeniging, de heer C. J. de Ruwe, liet zijn complimenten ver gezeld gaan van een aardig klokje len gebruike in de turnzaal van „Excelsior". Van de overige bezoekers noemen wij de afgevaardigden van „Turnlust" te Den Haag, den Goudschen Bond van Dilettan- tenvereeniging, de voetbal vereen. ,j0.N.A." de grmn. en athletiekvereen. „Kracht- «port", beide te Gouda. Voorts de voet balver. „Gouda", „Olympia" en „Veloci- tas", de turnkring „Gouda eo.", de „Goud- •che Zwemclub" en de gymnastiekver. „T. H OF." te Gouderak. Er waren vele bloemstukken. De Haag- sche Turnbond „Turnlust" overhandigde een fraaie plaquette, terwijl schriftelijke gelukwenschen binnenkwamen van de gymnastiekver. „K.D.O." te Lekkerkerk, „Olympia" té Haastrecht" en „Hercules" te Bodegraven. Zaterdagavond werd in een geheel uit verkochte zaal van den Nieuwen Schouw burg een feestelijke jubileumavond gehou den, waar de jubileumrevue „Vooruit! Tempo!" onder leiding van den directeur, den heer W. C. Luynenburg, werd opge voerd. De voorstelling oogsfte veel succes. De tenorzanger A van Leeuwen trad als gast op met eenige liederen en The Blue Birds verzorgden de muzikale illustratie yan het rijk gevarieerde programma. gesteld, evenals die op deheffing van schoolgeld. Vastgesteld werden de pensioengrond slagen voor den burgemeester, den secre tarie en den ontvanger. Benoemd werden in de bedrijvencom- ipissie wethouder H. van den Berg (ambts* halve) en de heeren G. J.' Broere en G. Straver. Vastgesteld werden de vergoedingen aan de besturen van de bijzondere lagere scholen over 1935. Eenige begrootingswijzigingen werden goedgekeurd, evenals de begroot'ng 1937 burgerlijk armbestuur Voorts werden nog vastgesteld de bedrijfsbegrootingen en de begrooting der gemeente voor 1937. De opcenten op de gemeentefondsbelasting zijn daarin van 180 tot 160 verlaagd. Krimpen a.d. IJssel. De collecte, ge houden tijdens den dankstond der Ned Herv. Evangelisatie op Geref. Grondslag, heeft ruim f 36 opgebracht. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden Zaterdag 509 personen als werk zoekenden ingeschreven, onder wie 10 vrouwen. Da rijksweg. Langeruigeweide. De kunstwerken van Rijksweg no. 12 naderen haar voltooiing. Twee viaducten in de gemeente Waarder zijn reeds geheel klaar, evenals de brug over de dubbele Wierecke. Deze week zal het viaduct aan het Laageind worden ge goten. Dan rest nog de brug over de En kele Wierecke, waar in middels met heien is begonnen Ook met de voorbereidende werkzaamheden, benoodigd voor het ma ken van de aarden baan, ia men druk in de weer. zoodat de aanvoer van zand spoedig is te verwachten. Den nieuwen Pastoor schetste spr. als een mepsch met vele gebreken en zwak heden en droeg de gemeente op hem te steunen, als bij hulp vroeg voor zijn gees telijken arbeid bij het prediken van het evangelie, zoowel financieel als door mid del van het christelijk gebed. Spr. hoopte, dat de geloovigen van Ca- bauw hun glorie, roem en eer, zooals die bekend waren in het Aartsbisdom Utrecht, zouden boog houden. Onder het zingen van „Tantum Ergo" gaf de Pas'oor den zegen. Bij het plechtige lof werd gezongen „Angelorum", Salve Regina", „Pangu lingua". „Magn ficat", „Ave Maria" Na afloop van den dienst heeft het ge meentebestuur den nieuwen Pastoor in de Pastorie verwelkomd. Gouderak. In 't comité tot aanbieding ▼an een nationaal Huldeblijk bij het hu welijk van Prinses Juli&na hebben zitting, genomen: Burgemeester H. Bergman, Dr. T. Boekenkamp, Ds. T. H. Oostenbrug, Jao. do Broijn, A. Huisman, M. van Herk Lzn., P. van Schieveen, J. v. d. Vliet Jz, S. Tom, D. G. Kasbergen en A. L. Scheij- grond. Raadsvergadering. Haastrecht. Vrijdag vergaderde de ge meenteraad. Door familieomstandigheden wae de beer tt. «f. Broere afwezig. Goedgekeurd werd de rekening 1936— 1936 van de „Knegtsbosee". Een verzoek om in den winter over een acboollokaad te mogen beschikken voor schietoefeningen van den landstorm, werd toegestaan. Goedgekeurd werd, dat de gemeente Bergambacht in den achoolartsendienet Lek en IJssel wordt opgenomen. Aan den lieer Ghr. van Delft werd ver gunning verleend om een straat te loggen ▼oor twee meuwe huizen. Vastgesteld werd een verordening op de Iceuring van waren. Een voorstel tot aanvulling van de veld- Wachfersverordening met de bepaling, dat eapitulanten ale veldwachters op de mi- nirrfumwedde zullen wprden aangesteld, werd goedgekeurd. In de dectrici tei tsvero rden 1 ng werd op- «jsnomen, dat B. en W. de bevoegdheid i krijgen vastrechtbedragen te wijzigen naar 'het werkelijk verbruik. Da kgaeverordetung werd opnieuw vast- 1 Aanrijding. Langeruigeweide. Een stilstaande vracht auto van den heer K. alhier, w»rd door een andere vrachtauto zoodanig aangere den, dat 't rechtsche spatbord geheel werd vernield. De gemeente-veldwachter heeft den chauffeur O., uit Mijdrecht, staande gehouden, die bekende bier een aanrijding te hahben gehad. Hij was bereid een schik king te treffen betreffende de schade. Langeruigeweide. De gemeente-veld wachter heeft tegen J. A. 0., uit Mijdrecht procesverbaal opgemaakt terzake van het besturen van een auto zonder geldig rijbe wijs. Wagen bi de sloot gekanteld. MOercapella. Zaterdagmorgen reed een zoon van den landoouwer L. met een voer tuig, beladen met bieten en bespan nen met twee paarden, over den Onderweg. Vermoedelijk door het stooten van het voertuig, was de schoot, waardoor de zwing met den disselboom verbonden was, er uit geraakt, waardoor de zwing op den weg Viel en de wagen stuurloos in een sloot terecht kwam. De bestuurder kon bijtijds van den wagen springen en voorkomen, dat de paarden qp hol sloegen. Anders was het met hot naast den bestuurder zittend 8-jai ig zoon tje van den heer Ghr. S. te Waddinxveen. De jongen geraakte tusschen het omgesla gen voertuig en den wal bekneld. Nadat hij bevrijd was, bleek, dat hij een ernstige beenwond had bekomen. De juist met een auto passeerende heer t. d. Torren, bracht den jongen naar een dokter te Waddinxveen, die, na de eerste hulp hebben verleend, overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk achtte. Hierna is de jongen per autobrancard naar Leiden vervoerd. De bestuurder kwam met schrik vrij. INSTALLATIE PASTOOR A. H. OVER BEKKE. Willigs-Langsrak. Vrijdagavond een voor de Parochianen te Gabauw be langrijke plechtigheid plaats, daar toen Pastoor A. H. Overbekke werd geïnstal leerd. Aanwezig waren o.m.: De Deken ei de Kapelaan van IJsselstem, de Pastoor en de Kapelaan van Schoonhoven, en ver der die van Vianen, Benschop eu V wijk. Het voltallig gemeentebestuur was eveneens tegenwoordig. Onder het zin gen van Venei Creator, werd de nieuwe Pastoor door den Deken van IJsselstem gevolgd door de aanwezige geestelijken, naar het altaar geleid, waarna de Deken de benoemingsbrief voorlas. Daarna deed de nieuwe Pastoor belijdenis dee geloof*, waarna hij den eed aflegde. Bij het overhandigen van «je sleutels der kerk wees de Deken erop, dat de Pastoor thans m het zakelijke en werke lijke bezit van deze Parochie gesteld was. Nadat de Pastoor naar de leerstoel, biechtstoel, doopvont en Sacristie was ge leid, verklaarde de JJekra, dat Pastoor Overbekke aan de Parochie te Gabauw was verbonden. Daarna beklom de Deken den kaneel ra «prak het gemeentebestuur, de geestelijken eu de Parochianen toe. Spr. bepaalde zgn gehoor bij de Woor den van den Apostel Psalu* san de Corin th ië re, n.l.: Dat Hij tot hen was gekomen, en onder hen sou blijven. Spr. schelste allereerst de tijd, dwt pas toor Vinke in Gabauw de hqjderetaf had gedragen In de volheid van zijn manne lijke kracht was hij gekomen, en als era oude gebogen man was bij heengegaan. Zijn arbeid was ten einde, maar zijn na gedachtenis zal blijven bij de katholiskén, zoowel als bb ds andersdenkenden SPEELHOL IN DE RESIDENTIE. Politie brengt 29 personen naar bureau. Onder leiding van den commissaris van den justitieelen dienst, bijgestaan door ''n hoofdinspecteur, eenige inspecteurs van politie en een groot aantal rechercheurs, heeft de Ha&gsche politie Vrijdagmiddag een inval gedaan in het perceel Apro- chenstraat no. 23. Reeds langen tijd vermoedde men, dat in dat perceel gelegenheid werd gegeven tot hazardspel. De politie achtte nu het tijdstip gunstig om het perceel aan een nader onderzoek te onderwerpen, doch de deur bleek aan de binnenzijde gegren deld en bovendien met stoelen gebarrica deerd, zoodat de politie genoodzaakt was den toegang te forceeren. In e«n der vertrekken werd een gezel schap aangetroffen van 29 personen, al len goede bekenden van de politie. In het vertrek bevond ziob een mei groen laken bekleede tafel, terwyl een beker met dob- belsteenen ra een spel kaarten in beslag werden genomen. Eenig strafbaar feit kon echter niet worden geconstateerd, fllgkbaar haciden de heeren gelegenheid gehad, de bewijzen van huu bedrijf te doen verdwijnen. Het geheele gezelschap werd qverge- braebt naar het hoofdbureau van politie. Na verhoor, werden zij weder vrijgelaten, behalve een hunner, die nog een kleine rekening met de justitie htod te vereffe- DE VERGIFTIGING TE HERZ0- GENRATH. Twee dood en; 24 zieken. De vergiftiging onder de bewoners van het St. Josephsklooster te Herzogenrath, blijkt van veel ernstiger aard ,te zijn, dan zij zich aan vankei gk liet aanzien. Bij 25 personen hebben sich tob dusver vergifti- gingaverschijneelen voorgedaan. Twintig personen zijd in bef ziekenhuis te Aken en Escbweiler opgenomen. Twee oudelie- dra zijn aan de gevolgen der vergiftiging overleden. Vorige week haddra de St. Josephs- susters een groote hoeveelheid vleesch ge kregen en dit toebereid tot gehakt. Hièr- toe hadden zij bet vleesch gemengd met rauwe eendeneieren, welke gekocht waren in een winkel in Herzogenrath. Van dit gehakt hadden zij e©n hoeveelheid afge staan kan eenige behoeftige personen bui tra het klooster, ra deze zijn kort daarop ernstig ongesteld geworden Een politie ambtenaar toog naar het klooster, waar hij alle bewoners in besten welstand vond. De jsusters boden heb- een stukje geh&kt aan en de man nuttigde dit. Op het poli tie-bureau teruggekeerd, werd de rechercheur plotseling ernstig ziek moest naar een ziekenhuis overgebracht worden. Intusschen hadden zich ook in het klooster enkele vergiftigingsgevallen voorgedaan. Het voedsel werd in beslag genomen en naar het bacteriologisch instituut te Düs- seldorf gezonden. Vrijdagavond kwam het bericht, dat de oorzaak van het geval ligt in de eendeneieren. De winkelier had be trekkelijk oude eieren aan het klooster geleverd. Zooalg gezegd zijn twee ouden van da- n uit het klooster overleden. VERDWENEN REMBRANDT- SCHILDERIJEN. Rusland mist 18 stuks. Op de Vrijdag in Moskou geopende ten toonstelling van schilderijen van Rem brandt, die in Sovjet-Russisch bezit zijn, moet, naar verluidt, gebleken zijn, dat van de 47 schilderijen van Rembrandt, die Sovjet-Rusland in 1928 volgens opgave in de reisgids van het officieele Russische reisbureau „Intourist" bezat, er thans nog slechts 29 over zijn. Er zouden dus acht tien werken van den Nederlandse hen meeeter verdwenen zijn. STANDBEELD VAN MENDELSSOHN VERNIELD. Vandalisms te Leipzig. Het standbeeld, in 1892 te Leipzig op gericht ter herinnering aan den compo nist Felix Mendelsehon Bartholdy, is vaa zijn voetstuk gehaald en stukgeslagen. Deze daad heeft in tal van kunstenaars kringen groote verontwaardiging gewekt. NIEUWE TIJOEN.... NIEUWE ZEDEN De Russischs gszsnt ontvangt aristocratie. T*r fdfgcnhmd van de herdenking f—«Ar<ir Dinsdag 17 November. HlfvBrsum II. 301.5 M. A.V.R.O. 8—10 Gramofoon; 1010.15 Morgenwijding; 10.1510.30 Gramofoon; 10.3011 Gra mofoon; R.V.U. 11-41.30 Lezing; A.V. R.O. 11.3012 Gramofoon; 12—2 De Minstreel* en Gramof., 2—3 Het Omroep Orkest en Piano; 34 Knipcursus, 4 4.30 Pianospel; 4.30—5 Radio Kinderkoor Zang; 5—6.30 Kinderhalfuur; 5.30—6.25 Het Omroep Orkest; R.V.U. 6.30—7 Le zing; A.V.R 0. 77.05 „En nu naar bed!"; 7.05—7.30'Dansorkest, 7.30—8 En- gelsche les voor beginners; 8—£.10 Nieuwsberichten, daarna Mededeeling^n, 8.10-10.20 A.V.R.O.'s Bonte Dinsdag avond Trein; 10.20—11 Bridgen, 11—12 Nieuwsberichten, daarna het Dansorkest. Hilversum I. 1875 M. $.R.O. 3-8,15 Wij beginnen den dag; 8.iö9.15 Concert; 1010.30 Muziekuitzending voor fabrie ken; 10.3011.30 Gramofoon; 11.30—12 Godsdienstig halfuurtje door Pasloor L. H. Perquin; 12.15—1 Het K.R.O.-Orkest; <1—1.20 Gramofoon; 1.20—2 Het K.R.O.- Orkest; 23 Vrouwenuurtje; 34 Mode- cursus; H.I.R.O. 4 uur Gramofoon, 4.05 uur Lezing; 4.30 uur Gramofoon; 4.35 uur De H.I-R.O.-post; 4.40 uur Gramofoon; 4.45 uur Lezing; K.R.O. 5.105.45 De K. R.O.-Melodisten en Refreinzang; 5.456 De K.R.O. op felicitatiebezoek; 66.40 De K.R.O.-Melodisl)en; 6j40>7 Esperan- tocureus; 7.15^-7.35 Lezing; j 7.35—-8 Sport halfuurtje door iP.. Olthoff; ®88.10 Nieuwsberichten en KJR.O.-mededeelin- gen; 8,108.30 Inleiding op het volgende concert door Willy d'Ablaing; 8.30—9 45 Concert door het Stedelijk Orkest van Maastricht; 9.159.30 Gramofoon; 9 30 10.20 Opvoering van het Hoorspel ,.De brand op de „Morrow-Castle"; 10.20— 10.30 Gramofoon; 10.3010.36 Nieuwsbe richten; 10.3511.15 Gonoert door de /jolden Band" uit Weenen; 11.1512 Gramofoon. Woensdag 18 November. Hilversum II. 301.5 M. V.AH.A. 8 uur Gramofoon; 9.30 uur Onze Keuken; V.P. R.O. 10 uur Morgenwijding. Voorganger; Ds. E D. Spelberg; V.A.R.A. 10.20 uur Uitzending voor de arbeiders in de Con tinubedrijven, 11.30 uuf Uitzending voor werkloozen; 12 uur Orgelbespeling; 12.30 uur De Flierefluiters; 1 uur Gramofoon; I.15 uur De Flierefluiters; 2 uur Gramo foon; 2.30 uur Voor de Vrouwen; 3 uur Voor de Kinderen; 5.30 uur Zang en Or gel; 6 uur Gramofoon; 6.20 uur Dansor kest; 7 uur Sport: Korfbal; 7.15 uur „Kun je nog zingen, zing dan meel"; 7.40 uur Lezing; 8 uur S.O.S.-berichten; 8.Ó3 uur Nieuwsberichten en V.A.R.A.-Varia, 8.15 uur De Bohemians, 9 uur Opvoering van het Hoorspel „Drama in volle zee", 10 uur Nieuwsberichten; 10.05 uur Aanslui ting mei Cabaret Internationaal „Le Disyue Noir"; 11 uur Lezing; 11.30 uur Gramofoon. Hilversum I. 1875 M. N.C.R.V. 3—8.15 Schriftlezing en Meditatie; 8.15—9.30 lüramoioon; 10.30—11 Morgend enat on der leid.ng van Ds. E. Douma, 1112 Harmoniumbespeling; 12.1512.30 Gra mofoon; 12.301.30 Kwintet; 1.30—2 Gramofoon; 2—2.30 Vervolg Concert; 2.30 —2.55 Praatje voor jeugdige postzegelver zamelaars; 33.45 Hóbo-recital en Gra mofoon; 45 Christelijk Liederenuurtje; 5—6 Kinderuurtje; 6—6 30 Landbouw- halfuur'.je; 6.30—7 Onderwijsfonds voor de Binnenvaart, 7—7.15 Nieuwsberichten; 7.15—7.30 Lezing; 7.30—7.45 Gramofoon; 7.458 Rad.oreporlage, eventueel Gramo foon; 88.15 Weer- en Nieuwsberichten, 8.15pl.m, 9.30 Gedeeltelijke uitzending \an den openbaren plechtigen herdenking* dienst ter viering van het 350-jarig ge boortefeest van Jacob Revius. uitgaande van den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Deventer; pl.m. 9.30—9.55 Gramofoon; 9.5510 Nieuwsberichten; 10—10.15 Schaakcursus; 10.1510.45 Pianorecital; 10.46—11.30 Gramofoon, daarna Schrift lezing. RADIO-CENTRALE. Programma G. Dinsdag 17 November. Danmarka Radio 11.20 Ensemble; Keulen 12.20 Mededeelingen en Gelukwenschen; 12.35 Concert; Brussel Vlaamsch 1.20 Ge sproken dagblad; Keulen 1.35 Vervolg Concert; London Regional 2.20 Dansmu ziek. 2.50 Orkest; Keulen 3.20 Amerikaan- sche Volksmuziek, 4.20 Populair concert; Droitwioh 5.40 Kwintet; London Regional 6.20 Tango-Orkest; Droitwich 6.45 B.B.G. Empire Orkest; London Regional 7.50 Pia no-recital, 8 Inleiding tot de volgende uit zending. 8 05 Eerste bedrijf van Mass»- net's Opera „Manon", 8.45 B.B.G. Midland Orkest. 9.20 BJ3.C. Dansorkest, 9.35 BfB. G. Harmonie Orkest; Berlijn 10.20 Volks muziek; Droitwioh 11.20 Orkest. Wosnsdag 18-November. Deutschlandsender 10.50 Concert; Keulen 11.20 Concert. 12.20 Gelukwenschen, 12.25 Vervolg Gonoert; Droitwich 1.20 Hippo drome Orkest. Londen Regional 2.20 B.B. G. Wels Orkest; Deutschlandsender 3.20 Populair concert; Droitwich 5.20 Kwin tet, 5.35 B.B.G. Dansorkest; Diversen 6.20 —6.45; Weenen Opera „La Bohème", 9.15 Het Omroep Orkest, 9.30 Berichten en Weerbericht, 9.40 Vervolg Concert, 10.20 Berichten, 10.30 Vervolg Concert. 11.05 Gramofoon. van de proclamatie van de Sovjet-repu bliek, hield de Russische gezant in Pargs, Potemkin, een receptie in het gezant- schapsgebouw. Voor deze gelegenheid was de élite van Parijs uitgenoodigd en zoo zag men in de schiterende salons, waar in slechts deze verandering is aange bracht, dat dp portretten van Nioolaas II en zijn gemaijn werden vervangen door de beeltenissen van Lenin en van Stalin, niet alleen minister Blum, maar ook tientallen Fransche generaals in groot tenue, met al hun decoraties en tallooze leden van de oude Fransche aristocratie. Er was ook het nagenoeg voltallige corps diplomatique en men hield een oogenhlik zijn hart rast, toen de komst van den ltaliaanschen ge zant werd aangekondigd. Wat ging er ge beuren? Maar Potemkin ra Leon "Blum hadden al hun arm gestoken onder dien van den nieuwen bezoeker, en het was al lee zóó charmant, zóó oeremonieel, dat niemand er meer aan dacht bij de bolsjewieken te zijn, toen mevrouw Po temkin haar gaaien uitnOodigde naar bet rijkelijk van caviaar en wodka- voorziene buffet. Deze bijeenkomst werd besloten met een zeer mooie Russische film, welke weer eens een indruk geeft van de Russi sche film-industrie, en ook een getrouwe opname van een défilé op het Roode Plein, défüé, waaraan het geheele garnizoen van Moskou deelnafa, weergaf. MOERCAPELLE. November. Ingekomen: J. Vermulm, van Breede- wag, Waddinxveen, naar de Dorpsstraat; A. Immerzeel, van Zevenhuizen, Noord einde, naar de Dorpsstraat. SLIEDRECHT. November. Ingekomen: A. van der Vlies en gezin, van Urk naar G 79; E. Leeuwis (geh. met G. Middelkoop) van Gieesendam naar A 152; A, van der Graaf, van Rotterdam naar A '595 inw.; P. de Zeeuw, van Den Haag naar H. de Grootstraat 40 inw.; P. Bot en gezin, van Vlieland naar Middel diepstraat 30; N. A, de Jong, van Zwam- merdam naar A 747 inw.; E. Boer (wed. H. van Es), van Stolwijk naar A 447 inw.; J. Verhoef en gezin, van Gorinchun naar Middeidiepstraat 89. Vertrokken: 13. P. van Noordennen en gezin, van G 439 naar Ned. Oost-Indië; J. Hazenboech Jr., van Burg. Drijberplein 41 inw. naar Dordrecht, Schoenerstraat 2; G Muilwijk en gezin, van Stationsweg 198 naar Nieuwerkerk a.d. IJssel, 3e Tooht- weg, Zuidplaspolder; A. Visser, ven B 641 inw. naar Velsen-Santpoort, Berkvhet- straat 5; N. M. Korporaal (geh. met J. J. Brand), van Kerkfetraat 5 inw. naar Dor drecht, Brouwersdijk 160 zw. 97. Heer Pimpelmans was in zijn sas; Hij wou, toen Teun vertrokkeu was, Op staanden voet een ritje maken; ,JCijk. vróuw, let op! Ik zal hem rak ml Je zult er nog verstomd Va^ staan, Zooais die motneftets aal ;***&-1 88. Eerst toetert hij met veel kabaal; Hij denkt: dan zien ze 't allemaal; En dan krik krak! Met groot [misbaar Valt heel de motor in elkaar 1 Hij was toch blijkbaar niet zoo goed Genepareoad als hst w i maandag ib november 1936 Gemeente Bergambacht In den loop van deze week zal door de zorg van de Or an je-commissie onder eere-voorzitterschap van ondergeteekende piet gesloten bussen een gehouuen worden als bijdrage van de inwoners van Bergambacht aan Het Nationaal Huwelijksgeschenk v. Prinses Juliana en Prins Bernhard. De Burgemeester van Bergambacht, KOOIMAN. Giessen-Oudekerk. Zes veehouders neb ten hier een stiersnhouderij opgericht. Ree4fl i« mea overgegaan tot het aankoo- pemvan een eenjarigen stier, afkomstig Hit Groningen. Zilveren jubileum. Krimpen a.d. Lek. Maandag 16 Nor. zal de heer Bentum, kantoorhouder der posterijen, 25 jaar in rijksdienst zijn. Het zal den jubilaris, die door zijn vlotte, een voudige handelwijze, hier alom geacht wordt, stellig niet aan belangstelling ont breken. De heer J. v. H. kwam met zijn hand bekneld tusschen een draaibank, waardoor iij zich direct onder behandeling van dr. Won Lindern moest stellen. Woensdag 18 Nov. zal in het Socië teitsgebouw de oprichtingsvergadering plaats hebben van de Oranje-Garde. Ver schillende sprekers zullen het woord voe ren, terwijl de Oranje-Garde van Krim pen a.d. IJssel medewerking verleent. Ook Wrnders zijn welkom. De commissaris der Koningin heeft kan Jac. van Wijnen, P. H. van .Wijnen, J. Wijnen, J. den Butter en A. d. Berg, allen in deze gemeente woon achtig, vergunning verleend tot het van gen van mollen en het vervoeren van <loode mollen en mollenhuiden tot 28 Fe bruari. f' - Het bestuur van den polder Krimpen A-d. Lek heeft in't Sociëteitsgebouw 2 per- ceelen weiland verpacht. Beide perceelen «verden ingezet door den heer P. den Ouden resp. voor f 72.50 en f 147,50 per jaar en gecombineerd afgemijnd voor l 260 door den heer J. C. Kaptegn. Het verdrinkingsongeval. Ouderkerk a.d. IJssel. Onder groote be langstelling van de zijde van het publiek op den wal, heeft Vrijdag een duiker uit Botterdam, in opdracht van de familie, de rivierbodem afgezocht naar het lijk Iran den Maandag verdronken schipper IA. Blonk. Den geheelen dag werd het moeizame werk volgehouden en de teleurstelling was algemeen, toen ook deze laatste poging om den verdronkene te bergen, niet mot suc- tes werd bekroond. Ook het dreggen, dat sinds Maandag toog steeds was volgehouden, is thans op- fegeven. E. H. B. 0. Reeuwijk. Onder leiding van dr. J. Ba telaan zal op Woensdag 18 Nov. in één der zalen van het gemeentehuis de eersie JE.H.B.O. cursus van de Reeuwijksche Red dingsbrigade worden gehouden. Voor de zen cursus heeft zich een 20-tal deelne mers aangemeld, onder wie verschillende leden van de vrijwillige brandweer. Raadsbesluiten. Scheiluinen. De gemeenteraad heeft in zijn voltallige zitting onder leiding van burgemeester J. G. Diepenhorst o.a. beslo ten: lo. aan de ondersteunde werkloozen een gulden per week kolentoqslag te ver strekken, 2o. af te wgzen een verzoek van de K.N.A.C., om de personeele belasting' op motorrijwielen te verlagen, 3o. te vol doen aan het verlangen van het bestuur van den polder De Banne van Gorinchem om voorzieningen te treffen achter de openbare school, waardoor de onreine stof fen zonder bezwaar op de polderslooten kunnen loozen; 4o. JÈt begiooting voor 1936, nadat ze in commissievergade- ring is nagezien, ^ast te stellen met f 24.942,65 aan ontvangsten en uitgaven en met een post van f 600U voor werkloo- zensteun. In deze korte vergadering heeft de voor zitter aangeboden een rapport, opgemaakt op verzoek van de commissie, die werkt voor verlaging der electriciteitstarieven van Dordrecht. Het rapport zal bij de raadsleden circuleeren. De heer Zanen merkte op, dat hij van deze actie weinig verwacht. Naar zijn mee ning heeft de provincie hier een belang rijke taak en dienen Ged. Staten te zorgen, dat Dordrecht niet zulke groote Wins,en maakt ten koste van vele andere gemeen ten. Bij de rondvraag werd als antwoord op een vraag van den heer Rietveld medege deeld, dat de kolentoeslag pok geldt voor de z.g. kastrekkers. De heer Den Braven wees op een slecht gedeelte van den Nol- weg en meende dat het Waterleidingbe drijf, dat de oorzaak van dezen toestand ia, de zaak in orde dient te maken. De voorzitter zei evenwel, dat het polderbe stuur, dat veel vergoeding van het Water leidingbedrijf ontvangen heeft, den weg in orde moet brengen. Sortesren en Verpakken. Tienhoven. Donderdag had in den fruitkelder van mr. J. A. van der Ine een sorteer- en inpakwedstrijd plaats onder de cursisten van Schoonrewoerd, Ameide en Lexmond. De wedstrijd stond onder leiding van het hoofd van den cursus, den heer H. de Haan, tuinbouwvakonderwij- zer te Lexmond. De jury bepaalde, dat aan bijna allen, ruim 40 personen, het diploma kon wor den uitgereikt, terwijl den drie besten pak kers elk een cursus aandenken zou wor den aangeboden. Na de uitreiking ver trok de inspecteur van het land- en tuin- bouw-onderwijs, ir. A. W. van der Plas- ache, die vanaf de aanvang aanwezig was geweest. Hij bleek zeer voldaan over de wijze van pakken en spoorde de cursisten aan, op deze wijze voort te gaan. De heer Leenderts, rijkslandbouwconsu- lent to Utrecht, sprak den onderwijzer woorden van dank toe voor het groote suc ces van dezen wedstrijd. Doordat het sor- teeren en pakken het laatst plaats heeft, wordt hieraan helaas maar al te weinig aandacht geschonken. Spr. spoorde de cur sisten eveneens aan voort te gaan in bet belang van den tuinbouw. Namens de cursisten bracht de beer F. A. de Leeuw, van Schoonrewoerd, dank aan het adres van den heer De Haan, die steeds met grooten ijver de cursus beeft geleid. Dat de leider nogal streng was, is aan het resultaat ten goede gekomen, want de fouten werden daardoor op serieuse wijzs hersteld. Voorts dankte spr. de fa milie v. d. Lee voor de afgestane zaal- ruimte. Hierna sprak het hoofd van den cursus, de heer De Haan. Hg dankte den rijka- landbouwconaulent voor zgne medewer king en tegenwoordigheid, alsmede de be sturen van den Ghr. Boeren- en Tuinders hond te Schoom ewoerd en Lexmond eu het bes uur der Tuinders vereeniging Via nen en omstreken voor hare medewerking- Ook de juryleden dankte hg voor hun hulp n.l. de heeren Leenderts, Bos, Haafkens, Van Roogen'. De Leeuw, De Haan en J. H. Kemperman en voorts allen, die fruit dis ponibel stelden om de cursisten te doen slagen. In het bijzonder dankte hij fami lie Van der L§e voor het fruit van dien avond en voor haar gastvrgheid. Spr. be sloot met een opwekking tot de cursisten om voort te gaan in deze richting en een volgend jaar een cursus te volgen voor ge vorderden, welke dan voor z.g. beroeps pakkers zal worden gehouden. Hierna volgde een lezing met lichtbeel den, welke de familie Van der Lee ver zorgde; ook dit was speciaal een fruit teeltfilm. Het slotwoord sprak de heer Haafkens als voorzitter van dep Chr. Boeren- en Tuindersbond en als secretaris der Tuin- dersvereeniging. UW 4.CIIUWCIl meeren en worden daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct Bij Apoth. en Drogisten Vergadering van den gemeentel aatt op Vrijdag 23 October, A&nwazig alle leden. Voorzitter burgemeester L. Neijona. De VOORZITTER opent de ver gadering met gebed waarna de notulun worden gelezen en onveranderd vastge steld. De VOORZITTER deelt vervol gens mede, dat B. rn W. bij den ge meente-ontvanger de kas en de boeken hebben opgenomen en dat in kas aanwe zig was een bedrag van f 3906,91, ter wijl in kas moest zijn een bedrag van f3914.10, zoodat er een tekort aanwe zig was van f 7,19, welk bedrag werd bij gestort. Bij den administrateur van het waterleidingbedrijf was in kas eeu be drag van f 5500,16. Ingekomen is van B. en W. van Slie- drecht een schrijven, met de mededeeling, dat naar aanleiding van de vragen ge steld inzake den gemeeqachappel ijken vlee&hkeuringsdienst de rgwieltoelage thans is vastgesteld op f 19 per jaar en de telèfoonkoeten op f 65. Ged. Staten hebben de goedkeuring van het raadsbesluit tot den aankoop van gronden voor den aanleg van een tweede begraafplaats, verdaagd. De heer A, G. Leemans te Dongen ver zoekt om boven het overeengekomen be drag van f 150 voor elke vracht meer f 20 te ontvangen. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. voorstellen om in het geheel f 15 te geven voor het vervoer der faecaliën. Nadat enkele raadsleden daarover liet wooad gevoerd hebben, wordt besloten om voor meerdere vrachten f 20 te beta len. Daarna deelt de VOORZITTER mede, dat U ingekomen een adres van bijna alle winkeliers in deze gemeente, die bezwa# maken tegen den aanslag van den Keuringsdienst van Waren. De VOORZITTER zegt, dat zulks ERNSTIG ONGELUK BIJ NIEUWERKERK. Een groote vrachtauto, geladen met 100 schapen, i* Zaterdag tusschen Nieuwerke rk en 'a-Gravenweg m waarbij 22 echapÉhn verdronken. Het gevaarte m zijn benarde poeitte. niet in den raad behoort te komen, daar de raad geea bevoegdheid heeft om daar in verandering te brengen. De heer DE R 0 0 IJ wgst op bet nut en tevens op de biiigkheid dat daarin ook door den handel wordt bijgedragen, ter wijl hg ook wgst op de onbillijke verdee ling der kos en, daar sommigen die in het Handelsregister staan ingeschreven en daarin niet behooren, wegens daling van bun inkomsten, toch een aanslag van f 5 ontvangen. Het adres wordt daarna voor kennia- gev.ng aaugenomen. Aan de oide komt daarna een verzoek van „Het Groene Kruis" om een hijdra- ge voor den ontsipejingsdienst. De .VOORZITTER wijst erop, dat zulks zeer weinig voorkomt en dat als 't noodig is. men naar Gorinchem gaat, zoodat op het verzoek afwgzend wordt be schikt. De VOOORZITTER zegi, dat de huur van het aschhok thans afgeioopen is en daar de huurder, de heer B. de Koog tevens raadslid is, moet de verhurmg m het openbaar piaata hebben, waartoe wordt besio.en. Vervolgens komt aan de orde de be noeming van een 4en ambtenaar van den Burgerlijken Btand. Le VOORZITTER zegt, dat het wel kan voorkomen, dat alle drie amb tenaren van den Burgerlijken S and te- gelgk afwezig zgn, zoodat bet dan zou kunnen voorkomen, dat door een onbe voegde een acte zou worden opgemaakt, hetgeen zooala eldeis is voorgekomen, on geoorloofd is. B. en W. stellen daarom voor een 4en ambtenaar te benoemen, waarvoor de volgende voordracht is op gemaakt: 1, de beer J, M. van Merkerk, amb enaar ter secretarie en 2. de heer V Kazen, wethouder. Met alg. st. wordt de heer J. M. van Merkerk benoemd. Bij de behandeling van 'n regeling van bouwexplo.tatic in het uitbreidingsplan, deelt de VOORZITTER mede, dat Ged. Staten berichten, dat "de stiehting van een grondbedrijf door de gemeente, niet goed- gekéürd zal worden, daar het uitbreidings plan maar 2 H.A. groot is en indien het niet grooter is dan 5 H.A. zij zulks niet zullen goedkeuren. De heer KERSBERGEN oppert eenige bezwaren inzake de regeling, en stelt voor om het aanleggen van plantsoe nen te schrappen, daar zulks naar zijn meening voor den houwer te hooge kos ten zullen zijn. De heer DE ROOU deelt die mee ning. De heer VAN DER WAAL VAN D IJ K juicht 't toe, dat er inzake plei nen en plautsoenen, al zuilen die niet zoo groot zijd, gelegenheid .is die aan te leg gen. Met 7—4 stemmen wordt het voorstel van den heer .Kersergen, om de plantsoe nen te laten vervallen, aangenomen. De heeren Van de Minkelis, Tukker, De Jong en Van der Waai van Dijk stemmen te gen. Nadat nog enkele wijzigingen zgn aan gebracht, wordt z. h. st. besloten de ver ordening goed te keuren. Van het gemeentebestuur van Sliedrecht is een schrgven ingekomen inzake het be talen voor gezamenlijke rekening v&n de buskosten voor zwakzinnige kinderen, in totaal 53 kinderen, waarvan uit Siiedrdcht 28, uit Papendrecht 11, uit Alblusserdam 9. uit Hardinxveld 3 en uit Giessend&m 2, die de school te Dordrecht bezoeken. De VOORZITTER zegt, <jat het Groene Kruis besloten heeft, niet in de kosten bij te dragen, zoodat spr eerst een nadere regeling omtrent de verdeeüng der kosten wil afwachten. De heer DE ROOU meent.9 dat de kosten, die het Groene Kruis zou moeten betalen, dan voor rekening van de ge meente komen. De VOORZITTER bestrijdt zulks. Besloten wordt de zaak voorloopig aan te houden. Een wijziging der begrooting wordt daarna vastgesteld. Aan de orde komt daarna een voorstel van B. en W. om een nieuw raadhuis en een nieuwe openbare school met vier lo kalen te laten bouwen. De VOORZITTER wijst er op, dat van Ged Staten een circulaire is ontvan gen, waarin er op wordt aangedrongen om meer objecten voor wtrkvorschaf- fing te zoeken. B. en W. me enen dan ook in verband daarmede te moeten voorstellen, om over te gaan tot den bouw van een meuw gemeentebuis en een schooi met speelplaats. Het gemeentehuis verkeert in een slechten staat, zoodat herstel groote koeten met zich zou brengen, terwijl voor het noodige personeel ter secretarie geen voldoende ruimte ia, en ook voor het op bergen van tiet archief en andere materia len geen behoorlijke ruimte id. Wat de school betreft, dienen er dringend groote verbeteringen te worden aangebracht, wat eveneens groote koeten zou veroorzaken, terwijl er maar nauwelijks ruimte is voor de 160 schoolgaande kinderen. Voorts is de speelplaats veel te klein, terwijl het mot mogelijk is, daarin verbetering aan te brengen. De bedoeling is dan ook, om in het uitbreidingsplan een nieuwe open bare school met vier lokalen te laten bou wen met een speelplaats, terwijl de school en de woning gesloopt zullen worden, op ••elke plaats das gemeentehuis sal ko men te staan. De kosten van een nieuw gemeentehuis worden geraamd op f 23000 waarin aa narbeidsloon f 6240 is begre pen, terwijl die van de school geraamd worden op f 22000 met inbegrip van f 6537 aan arbeidsloon. Daar beide werken in werkverscbafting zullen worden uitge voerd, meent men van het rgk een groot bedrag terug te krijgen* Het oude gemeen tehuis wil men dan verkooen. De beer KERSBERGEN spreekt zgn verwondering uit, dat men nu met ander» objecten komt, terwijl men een jaar geleden al over den Bmnendamschenweg bezig was en men nog niets is opgescho ten. Spr vindt, dat eerst de weg voor moet gaan en acht zulks meer in het algemeen belang dan een buis te bouwen, waarvan enkele personen plezier hebben. De VOORZITTER zegt, dat aan de andere objecten ook wordt gewerkt. De heer TUKKER vraagt, of er ook een schrgven v^n den minister van onder wijs is ontvangen om na te gaan. of het mogelijk is de opgeheven openbare school te Giessen-Oudekerk weer te doen herle ven. De VOORZITTER antwdordt be vestigend, maar zegt, dat er nog geen ant woord is verzonden. De heer VAN DER WAAL VAN DIJK is het eens met den voorzitter, dat beide gebouwen niet aan de noodige ver- eischten voldoen. Als er een nieuwe open bare school zal zijn, kan er pas sprake van gelijkstelling zgn. De heer DE ROOU deelt niet de mee ning van den heer Kersbergen, dat fi. en W. de andere objecten veronachtzamen waarom spr. zich met het voorstel kap vereenigen. De heer SCHAKEL stelt voor voor namelijk uit financieel oogpunt, om nog een half jaar te wachten en eerst de we gen te verbeteren, daar dat naar zijn meening een gemeentebelang is. Weth. KAZEN wijst er op, dat het college alles zal doen om de wegen te verbeteren. De VOORZITTER dankt den heer De Rooij voor de waardeerende woorden gericht, tot het ooilege van B. en W. ra raadt aan het voorstel te aanvaarden. De heer DE JONG, zegt, dat men nooit goedkooper een school en raadhuis zal hebben dan thans, daar de kosten in totaal f 45.000 bedragen, waarvan nit het werkfonds zeer waarschijnlijk een bo- drag van f 10000 zal worden terugont vangen, terwijl dan na den verkoop van het gemeentehuis de koeten op ruim f 30.000 zullen komen. Spr. vraagt den heer Kersbergen hoeveel de bije. school van den heer Wilschut heeft gekost. Spr. meent ruim f 70.000. Het voorstel van den heer Schakel om een half jaar te wachten wordt verwor pen met 74 stemman. Voor stemmende heeren Schakel, Kersbergen, Ttikker eo Koorevaar. Het voorstel van B. en W. wordt met 7—4 stemmen aangenomen. Tegen stem men de heeren Tukker, Schakel, Koore vaar en Kersbergen. Daarna wordt het in de vorige verga<- dering genomen raadsbesluit inzake het toestaan van den afkoop der gebruiksver- goeding van de Koningin Wilhelmina school ingetrokken, daar dit een zaak va* B. en W. betreft. De begrooting voor het dienstjaar 1937 wordt daarna aangeboden met era totaal aan ontvangsten en uitgaven op den ge wonen dienst van f *127.013,84 en met een post onvoorzien van f '585,99. terwijl de begroeting van het waterleidingbedrijf op den gewonen dienst een totaal aan baten en lasten heeft van f 17.360. De winst wordt geraamd op f 1700. De heeren B. de Rooij, A. van de Min kelis en G. Tukker worden aangewezen om de begrootingen na te gaan. Aangaande het comité voor cultureele belangen wordt besloten om 15 pCt. !n de kosten bij te dragen, terwijl dan het rijk 85 pCt, bijdraagt. Weth. KAZ EN deelt mede, dat in zake de extra uitgave van f 2.50 voor on dersteunden de kosten in totaal f 162.50 zullen zijn. Het ligt in de bedoeling om dezen winter in de dagen dat dit 't hard ste noodig is, het geld aan brandstoffen te besteden en deze aan de armen nit t» deelen. Rondvraag. De heer L 0 G K dringt er op aan, dat geen kolenhandelaren uit andere gemeen ten hier agenten plaatsen om zoodoende toch kolen te leveren a&n werkloozen uit deze gemeente. De VOORZITTER ra weth. KA ZEN wijzen er op, dat daarop steeds ge let wordt. De heer VAN DER WAAL VAN D IJ K wenacht dezelfde regeling van verleden jaar te zien toegepast inzake de verstrekking van kolenbonnen, opdat men dan voor minder de kolen kan koopen en niet zooveel behoeft bij te betalen. De heer TUKKER wijst er- op, dat er zich op de bovenste zolder v&n den toren materialen bevinden, en dringt er op aan, om instorting van den zolder ts voorkomen, de zolder te laten ontruimen, daar anders bij instorting de daaronder bevindende bel en het uurwerk ook be schadigd ^zouden worden. De VOORZITTER zegt toe, een onderzoek te tullen instellen en zoo noo4 dig met bet verzoek rekerung te hoad&n,' i Drama eloito*

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 4