Uit ons Rei eeringshuis m AKKERTJES Plaatselijk nieuws Landbouw en Veeteelt Wetenschap en Techniek voor voldoende verwarmmg van het kerkgebouw moet zorgen De Internationale rugbywedstrijd Nederland - Dutochland. welke Zondag te Hilversum werd gespeeld, leverde overwinning voor de gasten op. Een aardig spelmoment I e den Haag is Zaterdag in gebouw .Amicitia" een aanvang gemaakt met het plaatsen van handteekeningen voor het album, dat de Haagsche burgerij aan H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. "rim Bernhard ter gelegenheid van Hun huwelijk zaNaanbieden De heer J G. Jansonius, aan wien met ingang van 29 November a.s. eervol ontslag is verleend als burgemeester ven Leeuwarderadee! De Koninklijke Nederlandsche Jachtver'eenigmg hield Zaterdag in de omgeving van de Residentie een slipjacht achter de meute. J** vertrek vond plaats bil Huls ten Bosch De strijd in hei Spaansche hooggebergte. Een voorposten- sielling, welke een der bergpassen beheerscht Tijdens de te Duindigt gehou den courses werd de wedstrijd om het kampioenschap Neder landsche paarden gewonnen door .Zus Braun* In het Sparta-stadion te Rotterdam vond Zondag de jaarlijksche wedstrijd 001 t'*n 0ou^en onafhankelijkheidsbeker plaats tusschen het Ned. Bondselftal en het Rotterdamsch elftal, welke met 4 1 in het voordeel van het Bonds- •Wtal eindigde. Snapshot uit den wedstrijd De Amsterdamsche Dambond organiseerde ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan Zondag in de hoofdstad een groot tournooi. Een kijkje tijdens de partij tusschen het district Amsterdam (links) en Noord-Holland 9 DERDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhoven#** Courant MAANDAG 16 NOVEMBER 1930 (Vergadering van Vrijdag). GOEDKEURING HUWELIJK DER PRINSES EN NATURALISATIE VAN PRINS BERNHARD. Bi den aanvang der vergadering was aan de orde het wetsontwerp: Goedkeu ring van het huwelijk van Prinses Juliana en regeling van de toelating van getuigen bij de voltrekking van dit huwelijk, als mede van eenige gevolgen van deze echt verbintenis en het wetsontwerp: Natura lisatie van Prins Bernhard en regeling van eenige gevolgen dier naturalisatie. Er was veel belangstelling in de Kamer, op de tribunes en in de loges. Het geheele kabinet was aanwezig. Beide wetsontwerpen werden zonder (fiscoseie en z.h.8. goedgekeurd. De communisten en de beer Sneevliet (Rev. Soe.) waren afwezig. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. Rede van dr. Colijn. Daarna werden de Algemeene Beschou wingen over de Rijksbegrooting voor 1937 voortgezet De MINISTER-PRESIDENT, dr .Colijnj zeide, dat hij voornemens was over de versterking der defensie, met na me de verzwaring van de personeellasten, een uitvoerige toelichting te geven bij de begrooting van Defensie. IVoorzoover het verzwaring van personeellasten betreft, zijn nog vrij langdurige voorbereidingen noodig, zoodat d H Kabinet de ontwer pen niet maar zoo kunnen behandelen. Verzwaring van die lasten is van de zijdej der Regeering iets nieuws, dus ia er aan- j leiding, om daarvoor bet ooedeel van het! volk te hooren. Het het befeW van het Kabinet besprekend, gaf de minister eerst een be schouwing over de handhaving van bet gezag. De regeering kan niet aansprakelijk worden gesteld voor wat plotseling ge beurt, wel voor een herhaling. De minister herinnerde aan de gebeurtenissen bij de vergaderingen van „Eenheid door Demo cratie" en van de „Dageraad" te Utrecht. Herhaling daarvan is voorkomen en zal met kracht worden tegengegaan. Straatterreur kan tegengegaan worden door een algeheel coiportage-verbod. Doch daartoe is de regeering niet bereid. De heer Wee ter man zeide: „De Tribu ne" is nog niet verboden. Doch hij had er ook bij kunnen -zeggen^ „Volk en Vader land" ie ook nog niet verboden! (Gelach). Tusschen deze twee bladen maakt de mi nister niet veel verschil. De heer Westerman klaagde erover, dat er nog communisten in de Volksvertegen woordiging zitten. Doch hij had beter kun nen spreken van revolutionnairen in het algemeen. Het is niet zoo eenvoudig om deze mit de vertegenwoordigingente we ien. Wat het Ambtenarenverbod betreft, heeft de Regeering erkend, dat het be staande stelsel niet voldoet. Er worden ambtenaren uit den Staatsdienst geweerd, die men zonder bezwaar kon toelaten. De Regeeriog zoekt thans naar een betere op lossing. In het begin van 1936 is de bedrijvig heid weer wat toegenomen; we konden weer beter mee. Dat is de vrucht van de aanpassing geweest. Er zijn vergelijkingen gemaakt met België, met Zweden en Amerika. Doch zijn in België de woningtoestanden, de kleeding en de voeding zooveel beter dan hier. In Amerika is IV» milliard dollar uitgegeven voor herstelwerken, ongeveer gelijk aan die van het Plaü van den Ar beid. Naar onze verhoudingen omgerekend zou dat 750 millioeu gulden hebben betec- kend. Zou de heer Albarda dit bedrag hebben aangedurfd met de toeneming van den schuldenlast uit anderen hoofde? Maar hoeveel heeft dat alies opgeleverd? In Amerika waren in 1936 nog 81 werkloo- zen per 1000 inwoners, in Nederland 45, België en Engeland nemen niet alle werk- loozen in de statistiek op. Zweden heeft een veel kleinere bevolking op een groo- ter oppervlak, heeft t dus gemakkelijker. Het voert grondstoffen u(t, - die niemand kan ontberen, doch niet de eindproducten. Ons land is sterk afhankelijk van Duitsch- land's welvaart. Wij hebben in het verle-t den vele openbare werken uitgevoerd. Wat men toen heeft uitgegeven, kan men niet weer uitgeven. In 1935 is voor openbare werken evenveel uitgegeven als in 1929. Men moet niet denken, dat wij zoo gauw van da werkloosheid af zullen zijn. De bevolkingstoeneming is groot, doch er is ook efen groote verschui ving in de jaarklassen. Het aantal 15-ja- rigen of daaromtrent is sterk toegenomen. Er is een groot overschot van vestiging boven vertrek. Voorts moet men rekening houden met een sterke- rationalisatie van het bedrijfsleven. Zij maakt de concurren tie met het buitenland gemakkelijker, doch anderzijds leidt zij tot verhooging van de werkloosheid. Een groot deel van de ver- groot ing van de werkloosheid gaat buiten de economische bedrijvigheid om. De monetaire maatregelen hebben algemeeoe instemming gevonden. Behalve dollar en Belgische franc „zwe ven" thans alle valuta's. Hoofdzaak is, dat de guldon niet erg schommelt, geringer nog dan onder den gouden standaard. Wij snakken allemaal naar meer vrij heid voor het bedrijfsleven. Doch wij kun- fien daarom nog niet alle heffingen laten ■schieten. De landbouw moet in stand wor den gehouden. Ten aanzien van de industrie moet men ntert vergeten, dat de Regeering de con tingenten niet als handelsobject kan mis sen. Het totaal aantal processen-verbaal we gens prijsopdrijving, welke in ons land zijn opgemaakt, bedraagt 25. Dat is een gering getal, hetgeen bewijst dat ons volk met gezond verstand den nieuwen toe stand heeft aanvaard. Binnen enkele weken wordt de Noord- Oostpolder aanbesteed, een werk van mil- lioenen. Ook aan andere werken wordt gedacht, nu het geld wat goedkooper wordt Doch daarvan en ook van aange wezen werken uk het Werkfonds zal bet volgende kabinet de vruchen plukken. De minister gunt het dit van harte; het zal nog moeilijkheden genoeg hebben! (Ge lach). Het ordeningsvraagstuk verkeert nog in een stadium Van ontwikkeling. Wat de politieke vooruitzichten betreft, legde de minister er den nadruk op, dat een naam er niet zoo veel aan toe doet, doch wei de samenwerking met de volksvertegenwoordiging. Een zuiver par lementair kabinet in den klassieken zin van het woord ia hier niet mogelijk meer. Een kabinet, dat harmonieus kan samen werken met de volksvertegenwoordiging, moet een volksvertegenwoordiging vinden, die niet wil zetelen op den stoel der Re geering. Het parlement moet aanvaarden, dat de Kroon, het Huis van Oranje, re geert. De ministers zijn de dienaren van de Kroon. De ministers hebben ke streven naar een zoo groot mogelijke overeenstem ming in gevoelens met de Volksvertegen woordiging. Voor zoo n samenwerking is een alge- in oene geestelijke verwantschap onontbeer lijk. Zij.is slechts verstaanbaar bij de er kenning, dat de Nederlandsche natie een Christelijke natie is. De grenzen mogen echter niet te eng worden getrokken. Men zal zelfs niet uit mogen sluiten hep, die slechts uit traditie aan de uiterlijke open baring van het Christendom vasthouden. Het Christendom is de eenige waarborg tegen de verwoestende krachten van dezen tijd. Onze grooée volksgoederen zijn alleen veilig in erkenning van het goddelijke ge zag voor mensch en maatschappij. Dat Christendom is eveneens de eenige waar borg voor het voortbestaan eener gezonde democratie. Rede van minister Oud. De MINISTER VAN FINAN CIEN, de heer Oud, geeft een uiteenzet ting van de begrootingspositie, waarbij hij den budgetairen toestand van 1934 verge lijkt met dien van thans en den invloed nagaat van de monetaire maatregelen op de begxootingspoeitie. Uit de stukken kan spr. bewijzen da^ zijn voorstelling niet te optimistisch was en hij betwist dat dan ook ten stelligste. De middelenstaat van September, waar op de depreciatie slechts 3 dagen invloed kan hebben gehad, toont, dat aan de he vige daling der middelen een einde is ge komen. Het is niet waar, dat uit de me morie van antwoord een andere strekking spreekt dan uit de Millioenennota. Spr. wenscht nog zichzelf, noch anderen een rad voor oogen te draaien. Spr. stpat op het standpunt dat de te korten in h§t Werkloosheidssubsidiefonds en van de gemeenten die te weinig subsi die uit dit fonds ontvangen, zeer beslist niet als tekorten op de Rijksbegrooting beschouwd mogen worden. Spr. wijst op de extra-hulp. die Amster dam en Rotterdam is verleen^, om te ko men tot verlaging der havenkosten. Spr. heeft ernaar gestreefd, de crisis diensten zooveel en zoo snel mogelijk tot het verleden te doen behoorén. De omstan digheden hebben echter in een andere richting godrongen. In de 3Vj jaar die achter ons hggen, op financieel gebied veel bereikt, wat echter niet altijd in de cijfers tot uiting kan komen, omdat tegelijkertijd wper an dere factoren ongunstig werken. De financieele politiek der regoering heelt bij al haar gebreken vertrouwen ge wekt, wat bij het succes der jongste staat#- leening duidelijk gebleken is. Spr. kan het woord devaluatie niet aanvaarden Wij hebben niet gedevaluot^, we waren slechts gedwongen den gouden standaard te verlaten. Moedwillig^devalurftie zou het staalscrediet geschokt Nebben, wa,t bij onfc niet het geval is. DaiTcan men niet zeg gen van alle andere landen, die ongeveer gelijk met ons monetaire maatregelen heb ben genomen. Spr. eischt dit op als een pluim op den hoed van het beleid der re geering. Spr. waarschuwt echter den voorstan ders van het Plan van den Arbeid ervoor, niet uit het overteekenen van de staats- leening te concludeeren ,dat er voor hun plannen dus geld genoeg beschikbaar ïb. Dit geld wordt slechte gegeven als er ver trouwen is. Laat men toch ook bij de gewijzigde om standigheden de grootste voorzichtigheid betrachten bij het verhoogen der uitgaven. Men denke niet, dat wij er al zijn en dat de bezuinigingen al ongedaan kunnen worden gemaakt. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag. Kunt U het wel uitschreeuwen van pijn bij elke beweging? Gebruik dan "AKKERTJES". Niet alleen verdrijven ze de gijn, maar ook de oorzaak, ggin vandaag nog, morgen zult Ge het betreuren al niet veel vroeger begonnen te zijn. Ongeëvenaard bij gevatte kou. Griep, Rheumatische pijnen, Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz. Nederhndseh Smaakloos ouwel-omhulsel om -Product 't poeder. Ge proeft daardoor niets. Ze glijden naar binnen. SSS Per 12 stuks ilechts 52 cent. Volgens recept von Apotheker Dumont Sleutelbeen gebroken. Albiasserdam. Werklieden van het G E. B. te Dordrecht waren in het uitbreidings plan Kinderdijk bezig met het repareeren der draden van de bovengrondsche lei ding. Terwijl de draden op den grond la gen, geraakte de heer Van B., uit Groot- A mm Ars er met zijn carrier in verward, waardoor de draden omhoog gingen, met het gevolg, dat de 21-jarige alhier wonen de M. V. een van de draden tegen het hoofd kreeg, waardoor hij viel en zijn sleutelbeen brak. Dr. T. A. Rooftman verleende de eerste hulp, waarna Van B. naar het ziekenhuis te Dordrecht is vervoepd. De politie heeft procesverbaal opgemaakt. Albiasserdam. Voorloopig is een dage- lijksch bestuur uit het bestuur van de Cornelia Vroege Stichting benoemd, be staande uit de hoeren: burgemeester J. van Scheers. ir. P. Boersma en L. Smit. Bij ontstentenis van (ten burgemees-* voorzitter, wordt deze vervangen door bet oudste lid in jaren, ds. J. J. Wielenga, die door de afdeeling van Het Groene Kruis ia aangewezen als bestuurslid. Ged- Staten, hebben thans de nieuwe bouwverordening goedgekeurd, welke in zakformaat zal worden gedrukt en tegen legeskosten te verkrijgen zal zijn. Albiasserdam. Tot secretaris van de In tercommunale commissie voor werkver ruiming en werkverschaffing voor de ge meenten ATblasserdam, Papendrecht en Nieuw-Lekkerland, is benoemd de beer K. W. van den Heuvel, ambtenaar ter se cretarie. Jongeli ngs ver een igi ng. Albiasserdam. De Joageiliugsvereend- ging „Nathanael" hield haar 49ste jaar vergadering in het gebouw Concordia aan den Hoogendijk. Behalve de gewone agen da, als onderwerpen, voordrachten, toe spraken van afgevaardigden en verslagen, verleenden medewerking de gebr. J. en Fr. Bakker met orgel en trombone, terwijl een groot koor van dames en heeren on der leidihg van den heer J. Bakker, het Strijdlied uitvoerde. Het was een zeer geslaagde avond. Ds. WSetenga sprak het slotwoord. De verga dering stond onder leiding van den heer G. Vos. Gtessen-Nieuwkerk. In de commissie tot werkverruiming hebben voor deze gemeen" te zitting de burgemeester en de heer A. de Jong, voorzitter van den polder. De collecte voor het nationaal hu welijksgeschenk aan Prinses Juliana, wordt in hot begin dezer week door eeni ge jongedames gehouden. Het plaatselijk comité verwacht, dat alle ingezetenen een bijdrage zuilen verleenen. Donderdagavond tijdens dn jaarver gadering tier Jongehnjgsvereeniging. zou de jongeheer A. M. zich even naar buiten begeven. Hij kwam te dioht bij de Giessen en had het ongelukvoorover in het water te vallen Daar omstanders bet hoorden, was men m dn gelegenheid, hem spoedig uit z$n benarde positie te bevrijden. A.-R, Kiesvereenioing. Giessen-Nieuwkerk. Woensdagavond weid in de bijzondere school een aJga- meene vergadering gehouden van de A-- R. Kies ver enniging „Nederland en Oran je". Na opening door den voorzitter op de gebruikelijke wijze, las de secretaris de notulen, welke onveranderd werden goed gekeurd. De voorzitter deelde mede. dat deze ver gadering was belegd, wegens een ingeko men verkiezingsmanifest, voor de verkie zingen van de Tweede Kamer in 1937. Na eenige opmerkingen en verdere toe lichting, gaf de voorzitter de gelegenheid aan den heer Van Engen, tot het houden eener inleiding over de voortzetting van den arbeid tot financieel en economisch herstel, gepaard gaande met geleidelijke verdere erkenning der bedrijfsotganisa- tie's. Hierna werd deze inleiding in aigemee- ne bespreking gegeven, waarvan druk ge bruik werd gemaakt. Vervolgens werden de afgevaardigden aangewezen naar de vergadering van de Kamer-Kieskring, welke gehouden zal worden te Rotterdam. Na de rondvraag heeft Ds Mulder op de gebruikelijke wijze deze vergadering ge sloten. Giesssn-Nieuwkerk. De heer Huisman heeft onderhands een stuk grond verkocht aan den heer A. de Groot te Gouderak voor een te bouwen woonhuis. Moercapelle. Het 30-jarig bestaan van de gemengde zangvereeniging „Zang en Vriendschap", directeur de heer J. Bar telsman uit Soest, zal op feestelijke wijze worden herdacht. Het bestuur is voorne mens twee feestavonden te organiseeren, waaraan beide vereenigingen. de groote en de kinderzang, zullen deelnemen De juiste datums hiervan zijn nog niet bekend. De heer J. Kooiman kreeg een raam op zijn voorhoofd, waardoor een wond ontstond, welke door een geneesheer ver bonden moest worden. Op de Donderdag 12 November ge houden eierenveiling waren aangevoerd 2336 eieren. De prijzen: heneieren f 3.60 f 4.15, kippeneieren f 66.30. gemengde eieren f 5.105.70. eendeieren f 4.65 f 5. appelen van 4550 rent per mandje, peren 50 cent per mandje. Dammen. Nieuwland. Donderdag spoelde N.D.V. van hier een competitiewedstrijd tegen de damvereeniging M.D.V. te Meerkerk, wel ke zij wist te winnen met 128. Door duisternis misleid. Reeuwijk. De ongeveer 70-jarige H. S. geraakte door de duisternis nabij de wo ning van den heer N. de B. op het dorp te water. De drenkeling ging kopje onder. Op zijn hulpgeroep snelde de heer De B. toe en had het genoegen den ouden man behouden op den kant te krengen. Consultatiebureau. Reeuwijk. Vanwege de afd. Reeuwijk van Het Groene iCruis zal in deze gemeente een consultatiebureau voor zuigelingen worden gevestigd, waar dr. J. Batelaan zitting zal hpuden. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van Het Groe ne Kruis besloot de gemeenteraad, een lo kaal beschikbaar te stellen en hierin de noodige veranderingen aan te brengén. AANRIJDING MET DOODELIJK GEVOLG. SlicdrechL Donderdagmiddag omstreeks 4 uur is de heer K. ter hoogte van bakker Peters in wijk G door een auto aangere den. Het slachtoffer is per ziekenauto naar het ziekenhuis vervoerd, alwaar een ernstige hersenschudding werd geconsta teerd. Zondagmiddag is de heer K. aan de gevolgen van het ongeluk overleden. Zanglust. Sliedrecht De Liedertafel „Zanglust" gaf Donderdagavond in de zaal Thalia" een winteruitvoering. Zooals gebruikelijk, open de de voorzitter, de heer J. Lanser, met een kort woord dezen avond en sprak er zijn genoegen over uit, dat de zaal geheel bezet was. Geen plaatsje was er dan ook over. Het koor, onder leiding van den heer Van Herwaarden uit Rotterdam, dat in ledental sinds het vorig jaar is vooruit gegaan, begon om 8 20 uur met drie lie deren, die op beschaafde wijze werden voorgedragen. Ook de uitspraak was goed. Daarna kwam de familie Hofmann op de planken, welk gezelschap de taktiek bezit, het publiek direct te vatten. Vooral mevr. Hofmann verstaat die kunst tot in -de perfectie. Tal van aardige nummers wer den tot groote voldoening van het pufilték gegeven. Ook een declamatie van den heer Hofmann verdiende allen lof. De jonge medewerkenden, de gezusters Hofmann, bleven bij hun ouders niet achter, al zoeken zij het meer in de muziek dan in den zahg. Een samenspel van harmonica en viool was „af". Na de pauze zong ..Zang lust" nog 3 nummers, welke blijkens het applaus werden geapprecieerd De fam Hofmann, nu in „nationaal costuumver maakte nu het publiek met kwinkslagen en liedjes. Lach op lach klcmk in de zaal Aan mevr Hofmann bood (hoewel wat ge- ruischloos) de heer Lanser bloemen aan Het was al laat toen het bijad onder lei ding van den heer v. d. Stigchel uit Dor drecht kon beginnen Onder de tonen der prettige dansmuziek bleven velen tot 2 uur bijeen Wadöinxveen. De damvereeniging „Ex celsior" speelde een competitie-wedstrijd tegen hare zustervereemging T.O.G. in het gebouw van de R-K. Volksbond alhier. De uitslag was 614 voor Excelsior. Excel sior speelde met drie invallers. Het tweede tiental speelde voor dezelfde competitie tegen Boskoop 2 en won met 137. In een vergadering van den Hnndel- drijvenden en Industrieelen Middenstand is besloten, in de eerste week van Decem ber een winkelweekste organiseeren. Ook in deze gemeente is een comité geïnstallegrd om gelden in te zamelen voor het nationaal huwelijksgeschenk aan Prinses Juliana en Prins Bernhard. Het comité is samengesteld uit afgevaardigden van het gemeentebestuur en oianjebuurt- vereenigingen. De heer P. A. Troost, bur gemeester. heeft hel praesidium op zich genomen Woensdag zal een 30-tal dames aan de huizen collecteeren. Gevonden: een paar bruine hand schoenen b'ij A. van der Krans. Kerkweg 175; een bril bij P. Burger. Dorpsstraat; 5 mandjes bij H. Biesheuvel, Noordeinde; een rozenkrans bij J. Troost, Jan Dorre- kenskade 21. Toen mej. A. van der W. per rij wiel de Waddinxveensche brug zou op rijden, was juist een der afsluitboomen in dalende beweging. Ze merkte dit niet op en kreeg den boom op haar hoofd. Mej. v. d. W. viel van haar fiets en was en kele oogenblikken bewusteloos. Het bleek dat zij aan haar hoofd een bloedende wond had opgeloopen. Zij heeft zich on der dokters behandeling moeten stellen. Mej. de W. kreeg, doordat een pan met kokend water uit haar handen gleed, een deel van den inhoud over haar lin kerarm. De arm werd zoodanig gebrand, dat zij zich onder behandeling van een ge neesheer hééft moeten stellen. CRISIS-BOTERMERK. De heffing op boter eij de vervoorver- gun uingen voor buitlandsche boter Is voor de week van 15 tot 21 Nov. vast gesteld op 75 cent per kg., behoudens tuü- schentijdsche wijzigingen. DE CONSUMPTIE-MELKPRIJS. De Nederlandsche zuivelcentrale meldt dat van 15 t.m. 21 November het taxege- deelte consumptiemelk regeeringscontract is 6.25 cent, eventueel verhoogd met pre mie of verminderd met afdracht voor de kwaliteit, overmelk: rege^ringsminimum* prijs 5.10 cent. De afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk ia 2.50 cent. TOEWIJZING KALVEREN IN ZUID* HOLLAND. De Landbouw-Grisis-Organisatie voor Zuid-Holland meldt, dat de kalverentoe- wijzingen 19361937 ter inzago zullen lig gen bij de d.is Ir iets-secretarissen der Landbouw-Grisis-Organisatie voor Zuid- Holland en wel gedurende 14 dagen na den dag, waarop de toewijzingen in het bezit van de veehouders van het betrokken district zijn gekomen. De toewijzingskaai ten zullen in den loop van de periode van 16 Novcidber tot 1 Ja nuari door de districts-secretarissen aan de betrokkenen worden toegezonden, in hel eene district eerder dan in het andere. UITBREIDING DE GRUYTWTt FABRIEKEN. Binnenkort zal weer een nieuw fabrieks gebouw verrijzen voor de firma P. de Gruyter Zoon, die reeds 250 filialen telt over geheel Nederland verspreid. Volgens de overeenkomst moet binnen 15 jaren het aangekochte terrein aan de Industriehaven te Den Bosch in drie gedeelten geheel zijn bebouwd. Thans kan echter binnen vijf jaren aan den nieuw bouw worden begonnen, zoodat dan spoe dig de derde groote De, Gruyter s fabriek in Den Bosch tot stand komt. Wel een be wijs, dat l)e Gruyter door zijn 10 pCt. en goede waar zijn klantental nog steeds weel uit te breiden. GENEESKUNDIGE HULP. Dr. J. Mobitis te Bennokom, specialist voor inwendige ziekten, heeft oen boek sa mengesteld onder bovenstaande titel, dat in 12 afleveringen zal verschijnep. In dat werk worden in alphabetische volgorde ongeveer alle voorkomende ziekten en aan doeningen beschreven en de voorloopige behandeling aangegeven Bovendien wor den onderwerp op hygiënisch gebied, zo- defi onderwerpen op hygiënisch gebied, zooala zuigelingenverzorging, sport, vita minen, verpleigng enz besproken. Wij hebben de eerste aflevering ontvan gen en het is moeilijk eentfe oordeel uitje spreken over oen werk. waarvan men slechts het 12e gedeelte kent. Wat we er van hebben gezien, maakt den indruk dat de auteur er ntfar gestreefd heeft om zijn beschrijving zoodanig op te stellen, dat ieder aandachtig lezet die kan begrijpen. Medische termerf worden \ermeden en wanneer ze gebruikt zijn, volgt de verta ling of uiteenzetting er achter f Het boek verschijnt bij den uitgever J. Dijkstra te Groningen.

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 5