s5^n Schoonhoven Telegrammen Plaatselijk nieuws Sportnieuws Rechtszaken |£andbQuw en Veeteelt Kerk en SSeetentS cn Sclangrïjli« Uit de lucht vallende soldaten. Plaatselijk nieuws FEUILLETON Slecht licht Goc«l Zicht „BI-ARLITA" UIT CROMWELL'S TIJD. De heer Pimpelmans behoeft, na aijn vele onaangename avonturen, eenigen tijd rust en wij beginnen heden met een nieuw ver haal, dat zich afspeelt in den tijd, dat in Engeland de aanhangers van Koning Karei I streden tegen de volgelingen van Cromwell in hjjt midden van de 17e eeuw. AMSTERDAM'S GELDLEENING. Niet voiteekend. Op de 31/» pQt. leening Amsterdam 1936 froot f 10 millioen, waarop Donderdag de inschrijving open stond, tegen een koers van 97 X pCt., is een bedrag van ruim f 8.000.000 ingeschreven. Alle inschrijvin gen zullen dus stellig ten volle worden toe gewezen. EEN LUCHTVAARTLABORATORIUM. Reorganisatie Rijksstudiedienst. Men verwacht binnenkort de indiening tan een wetsontwerp tot reorganisatie van den Rijksstudiedienst voor de luchtvaart, door de stichting van een nationaal lucht vaartlaboratorium. Het rijk zal daarin de grootste deelnemer zijn en voorts nemen verschillende maatschappijen als K.L.M., enz., deel. Het ligt in de bedoeling, ir. J. Blackstone tot voorzitter der stichting,te De reorganisatie beoogt, de controle op oe vliegtuigen onder den luchtvaartdienst ren hot ministerie van Waterstaat te brengen, terwijl de eigenlijke studie onder den Rijksstudiedienst blijft. BURGEMEESTER DE VLUGT GAAT HEEN. Het ligt m het voornemen van dr. W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam, wiens ambtsperiode loopt tot 1938, om reeds in den zomer van 1937 ontslag aan te vragen. In 1921 aanvaardde dr. de Vlugt bet burgemeesterschap van Amsterdam, zoo dat hij straks terug zal kunnen zien op een 16-jarige ambtsperiode. HET VRIJW. LANDSTORMKORPS M0T0RDIENST DEMONSTREERT. Het Vrijwillig Landstormkorps Motor- dienst, afd. Zuid-Hoiland, organiseert te gen Woensdag 25 November een oefening in de Krimpenerwaard en de Alhlasser- waard. Aan deze oefening, die tevens als pro pagandamiddel bedoeld is, nemen deefde vrijwilligers in Gouda, Schoonhoven, Dor drecht, Gorinchem en tusschenliggende plaatsen. Behalve voor de betrokkenen zal de oefening interessant zijn voor de bewo ners van deze streek, want ze beoogt in hoofdzaak, het publiek meer op de hoogte te brengen van de practische werking van dit landstormcorps, dat over 't algemeen hier nog veel te weinig bekend is. De Vrij willige Landstorm toch is 'n instituut, dat speciaal bestemd is om op te treden bij on regelmatigheden, stakingsonlusten of an dere woelingen en de bevolking heeft dus veel belang bij het meer of minder bevre digend functioneeren van den dienst. Met dat feit zal Majoor J. G. H. van Loo, afdeelingscommandant van Zuid-Hol land, onder wiens leiding deze oefening plaats heeft, rekening houden en haar zoo danig organiseeren, dat het publiek ook Inderdaad wat te zien krijgt. Voorzoover de deelnemende vrijwilligers ie Noorden aan de Lek wonen, zullen zij tóch te Schoonhoven verzam elen, de ande ren komen aan de overzijde van de Lek .Na te zijn overgezet, voegt «SKI gedeelte zich bij de Zmdeifl^ groep en gezamenlijk maakt men dan een Kk door de Alblasserwaard. De oefening is zoodanig georganiseerd, dat de colonne hier en daar eenig oponthoud zal hebben, aoodat men haar niet overal zonder meer voorbij zal zien snorren. De ton Noorden wit de Krimpenerwaard komende gedeelten zullen aan het einde der oefening in het systeem naar huis doorrijden. DE ORANJEFEESTEN IN JANUARI. Het bestuur der Oranjevereeniging heeft gisteravond .tezamen met de verschillen de buurloommissies, een vergadering ge houden ter voorloopige bespreking van de feestviering bij het huwelijk van Prinses lüuliana en Prins Bernhard. Besloten werd, naast den 7dén Janu- Ëdie als nationale feestdag is vast- eld, een tweeden, iplaatselijken feest te organiseeren. Op 7 Januari zullen ongelwijfeld velen Ciaar de residentie gaan qm den vorste- «jken stoet te zien voorbijtrekken. Ande ren zullen de radio-uitzendingen beluiste ren en voorts zullen kerkdiensten worden gehouden. Daarom besloot men, op 6 Januari kin- Ier- en volksspelen te organiseeren. De fcrtvereenigingen zegden hare mede- king toe door verslering en verlichting ter straten en natuurlijk zal een en an- ler ook op den tweeden dag intact blij- ®n, zoodat Schoonhoven ook dan een feestelijk aanzien zal hebben. GEVONDEN VOORWERPEN. Om.treat onderstaande gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekennen aan het Bureau van Politie: Een blauwe alpino muts; twee Cein tuurs, een boodschappentasch; een zelf- tynder van een bagagedrager. STOOMSCHIP AAN DEN GROND GEL00PEN. HANSWEERT, 21 Nov. Het Nederland- aohe stoomschip „Olgorab" is vanmor gen boven het Schaar van Waarden om hoog gevarep en blijven zitten. Sleepboo- ten en bergiugsvaartuigen zijn uitgevaren om hulp te verleenen. Het schip is vannacht van Rotterdam naar Antwerpen vertrokken en ligt op het oogenblik gelieel droog, maar niet ge vaarlijk. Het is geladen met stukgoede ren. HONGERSNOOD IN MADRID? Geen voedsel voer vrouw** en kinderen. SEV1LLA, 20 Nov. Generaal Quiépo de Llano heeft gisteravond in een radiorede medegedeeld, dat de toestand in Madrid hopeloos is. Sedert 8 dagen zoo beweert de generaal heerscht m de hoofdstad hongersnood en de levensmiddelen, die nog beschikbaar zijn, worden voor Je mi litairen gereserveerd. Vrouwen en kinderen komen van hon ger om. EEN ZOON VAN CABELLERO TER DOOD VEROORDEELD. TENERIFFE, 20 Nov. Te middernacht deelde de radioclub mee, dat de zoon van Largo Gabelle ro, die de gevangene is van de Spaansche Phalanx, ter dood is ver oordeeld. OVERSTROOMING IN JAPAN. Driehonderd huizen weggespoeld TOKIO, 20 Nov. Vanochtend vroeg is een stuwdam, boven de Osaroesawakoper- mijnen in bet district Akita doorgebroken De watermassa stortte omlaag en spoelde 300 buizen weg. Men vreest dat meer dan 1000 personen, die in hun slaap werden verrast, om het leven zijn gekomen. VERLOTING UITVERKOCHT. De Vereeniging tot Bevordering der Ge zondheid in de Grafische Vakken in Ne derland verzoekt ons te wdien vermel den, dat alle loten \an de Jubileum-verlo- ting zyn uitverkocht. De trekking zal worden gehouden 28 November in het café „De Kroon", Rem- brandtsplein 17 te Amsterdam, des mor gens 9 uur. Houders van loten hehben het recht deze trekking bij te wonen. SCHILDERIJEN-EXPOSITIE. Gouda. In de zalen van hotel De Zalm aan de Markt wordt blijkens een ad vertentie in dit nummer to! en met a.s. Zaterdag een tentoonstelling gehouden van Hongaarsche schilderijen. Op deze in teressante expositie, die gratis toeganke lijk is, vindt men vele goede werken van bekende meesters. DE MICA. Hoofdprijs in Gouda gevallen. Gouda. De hoofdprijs van de Land. Mica Actie, het landhuis, benevens f 1000 aan gfond, is in Gouda gevallen. De gelukkige winnaar is de heer I. C. Kramer, Kru- gerlaan 36. Het gedichtje van den heer Kramer, dat de Goudsche jury met het hoogst aan tal punten had bekroond, lu'dt als volgt: Wie apent wagenwijd de poort, Waarachter nieuwe welvaart gloort Voor ieder Nederlander? Wie zit niet bij de pakkeii neer. Maar toont de oude veerkracht weer? Het is: De Middenstander! De heer Kramer heeft dus het recht op het houten landhuis, benevens de grond ter waarde van f 1000 of de waar de van het geheel in goederen, aan te koopen in de stad der inwoning. ST. NIC0LAAS BIJ BRUNS. Gouda. Bij J. L. Bruns Magazijnen heeft Zaterdag St. Nioolaas weer zijn in rede ge daan. St. Nicolaas en Bruns zijn trou wens niet te scheiden en wij mogen in deze dagen wel de byzondere aandacht onzer lezers vragen voor de advertentie van deze bekende zaak. Wie thans bij Bruns inkoopen doet, krijgt reeds bij bedragen vanaf f 0.50 bon nen, w'ahrop des middags de Bisschop is dagelijks na half drie aanwezig aar dige verrassingen voor de kinderen zijn te verkrijgen REUNIE-BIOSCOOP. Gouda. De heele week kan men in de Reünie-Bioscoop Shirley .Temple bewon deren in „De Kleinste Rebel", waarin de gevierde jeugdige actrice allerbekoorlijkst haar rol speelt. Natuurlijk is ze er ook Woensdagmid dag in de matinee's. die om 2 en om 4 uur aanvangen. De advertentie vermeldt verder voor de avond-\oors'ellingen als tweede hoofdfilm «Hartan is Troef" (Herz ist Irumpf) met de vlotte spelers Paul Horbiger en Jenny Jugo in de hoofdrollen. In de 'ochtendvoorstelling van Zondag draait „De Man met de Wassenbeelden". Moordrecht Wederom zal «en groot aantal boomen, staande aan den IJssel- dijk, welke zijn aangetast door de iepziek te, word én geveld. Nieuwerkerk a.d. Ussel. De gemeente politie heeft bij E. de J. eenige konijnen in beslag genomen, welke bij den heer F. Dijkman, aan den 's-Gravenweg, gestolen waren. Tegen De J. is procesverbaal op gemaakt. Eenigen tijd geleden meldden wij reeds, dat de directie van de spoor wegen bezwaar heeft gemaakt tegen den voorgenomen bouw van twee winkelhui zen aan de Kerklaan, daar deze huizen het hart van de spoorbaaa te veel zouden benaderen. Nadat de perceelen beheid waren en de funderingswerken gereed waren, heeft inen de bouw stop gezet Thans is van de zijde der directie van de Staatsspoorwegen medegedeeld, dat geen vergunning verleend zal worden. DAME TWEE WINTERS IN HUIS GEVANGEN. Nu weer geheel vrü spH en rheumatiek. «Ik leed verschrikkelijk aan spit in mijn rug en rheumatiek in mijn voeten, zoodat ik al twee winters niet op de been kon zijn. Mijn man ried mij toen aan om Kruschen Salts te probeeren, en dat dééd ik. Ik ben nu aan mijn vierde flacon, en het doet mij genoegen te kunnen neg gen. dat al mijn afschuwelijke pijnen weg zijn; ik voel mij een geheel andere vrouw zeker 10 jaren jonger, en ik ga even goed mijn gang bij het werk als een vrouw van 30. Ik bnt nu 58 en kan zeer goed tegen een druk leven, dank «j Kruschen Salts. He scm er niet buiten kunnen-M Mevr. M. M. te D. Rheumatische pijnen vinden meestal hun oorzaak in een overmaat van urine zuur in het lichaam. Dit kwaadaardige urinezuur kon zich ophoopen, omdat de afvalstoffen op te trage wijze door Uw &f- voerorganen. d.z. ingewanden, lever en nieren, uit Uw lichtaam werden verwij derd. Kruschen Salts bestaat uit zes mi nerale zouten, die Uw afvoerorganen aan sporen tot krachtiger werking, waardoor de schadelijke stoffen geen kans meer heb ben om zich op te hoopen. Het bloed wordt nu gezuiverd, de rheumatische pijnen ne men geregeld af, om eindelijk geheel op te houden, terwijl tegelijkertijd Uw algemee- ne gezondheidstoestand vooruitgaat. Zoo zult ge door'de kleine dagelijksche dosis Kruschen 'Salts niet alleen gevrijwaard ?ijn tegen rheumatiek en spit, maar ge zult U ook veel kr&éhtigér en energieker voo- len. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende dro gisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per fla con. omzetbelasting inbegrepen Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij. Amsterdam, toot- komt (Adv.) Ambtsdragers. Ouderkerk aj. Ussel. Als ouderling der Gerei. Kerk is gekozen de heer B. Hoogendyk. en als diaken de heer Adr. van Rijswijk. Tot lid van de commissie van controle werd benoemd de heer G. Nap. Oudewater. De heer M. J. de Lint is be noemd tot bestuurslid van de stichting „Zwembad Oudewater", zulks in de plaats van den heer J. Eelkema, die wegens ver trek deze functie moest neer'eggen. De heer De Lint heeft de benoeming aange nomen. Het bestuur der K.W.Y. heeft met de besturen der verschi lende buurtcommis- sies vergaderd en een voorloopig (.eest- programma vastgesteld, alsmede de da tums, waarop dit zal worden afgewerkt. Als datums zijn 12 en 13 Januari vast gesteld. Loop der bevolking. Oudewater. Hei aantal inwoners be droeg op 1 Oct. 1494 m. en 1597, totaal 3091. Geb. 2 m en 7 vr. Overleden 2 ifa. en 3 vr. Vertrokken 5 m. en 13 vr., totaal afname 23 personen .Op 1 Nov. was de stand^ 1491 m. en 1588 vr., totaal 3079. Voor de rechtbank gaf 'verdachte het feit volmondig toe, waarna dit door de verklaring van mej. Van der Weijden als bewezen kon worden beschouwd. De inspecteur van de Nieuwe H.A.V. Bank E. C. van der Giessen verklaarde nog. dat er wel met verdachte over een agentenplaats was gesproken, doch die onderhandelingen waren reeds op 10 Mei afgeloopen, nadat verdachte getuige een hedrag van f 5 had afhandig gemaakt, zoo genaamd voor reisgeld naar Den Haag, waar hij een post van f 10.000 zou kunnen afsluiten. Het O. M. zei de, dat de ten laste geleg de oplichting slechts één uit een reeks is. In totaal is mej. d. Weijden wel f 500 aan verdachte te kort gekomen. Zij is ook niet de eenige, die benadeeld is, want naar uit een inlichtingsrapport blijkt, heeft verdachte van den rijksveldwachter te Krimpen a.d. Lek zelfs «en bedrag van f 35 geleend, dat deze man evenmin terug ziet. Deze veldwachter heeft er indertijd geen werk van willen maken, om geen smet te werpen op den naam van de goed bekend staande familie. Het behoeft niet te verwonderen, dat het reclassee rings rap port, dat over verdachte is ingewonnen, niet onverdeeld gunstig is en de reclas- seering is dan ook slechts aarzelend tot een gunstig advies gekomen. Het O. M. wil daarmee rekening hou den en het eischt 9 maanden gevangenis straf, met de bepaling, dat 3 maanden van de straf voorwaardelijk zullen wor den opgelegd met een proeftijd van 3 jaar. De verdediger heeft er in zijn pleidooi op aangedrongen, dat aan verdachte een onvoorwaardelijke straf zal worden opge legd, gelijk aao de preventieve hechtenis en dat hem daarnaast een strenge voor waardelijke straf zal worden gegeven. Uitspraak 3 December. Schendintf briefgeheim te Nieuwland. J. G. T„ die hulpbesteller van de poste rijen is geweest in Nieuwerkerk a.d. IJs- sel, heeft in Augustus een brief, welke ge- nhet was aan M. Zwijnenburg te Nieu werkerk a.d. IJssel, opengemaakt en een briefkaart aan denzelfden gericht, eenige dagen onder zich gehouden. Verdachte, die na dit feit als hulpbe steller ontslagen is, bekende, hetgeen hem ten laste is ge'egd. Hij had uit een zekere nieuwsgierigheid gehandeld. Indertijd toch is deze verdachte agent geweest van de Algemeene Friesche Levensverzekering maatschappij. Nadat bij uil die functie ontslagen was, wist verdachte, dat de maatschappij een anderen agent voor deze plaats zocht. Toen hem ter bestelling aan Zwijnenburg een brief van de Alg. Frie sche in handen werd gegeven, had ver- dachté de lust niet kunnen weerstaan om te lezen, wat zijn vroegere maatschappij aan Zwijnenburg schreef. De getuige Zwijnenburg had bemerkt, dat er iets met zijn post niet in orde was, toen e enbriefkaaxt, welke hem tot eeü onderhoud uitnoodigde, te zijnen huize werd bezorgd, eenige dagen later, dan de dag, welke voor het onderhoud werd aan gegeven. Tegelijkertijd 'had getuige den brief van de Alg Friesche ontvangen. Een nadere beschoucwing bracht aan het licht dat de brief geopend en daarna weer dichtgeplakt was. Het O. M. wilde in aanmerking nemen, dat verdachte door 'het verlies van zijn be trekking als hulpbesteller reeds zwaar ge straft is en eischte een gevangenisstraf van 3 maanden. De politierechter was van meening, dat iet het verzoek van verdachte, om de zaak met een boete af te doen, geen ge volg kan worden gegeven .Het vonnis moet tevens dienen ter afschrikking van ieder, die in openbaren dienst is, om deze din gen te doen. De politierechter legde 1 maand gevangenisstraf op. WEERBERICHT Naar waarneming in den morgen van 20 November. De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigen dag aan. Verwachting tot Zaterdagavond: Meest zwakke veranderlijke wind; licht tot hal! bewolkt; droog weer; lichte vorst des nachts; temperatuur om het vries punt, Waterstand Schoonhoven hoog water 8.40 uur, 1.12 M. Vreeswijk boog water 10.30 uur, 1.86 M. Keulen stand 3.72 M., was 005 M. Maastricht 19 Nov 43.66 M., was 0.29 AL Luchttemperatuur: Da temperatuur bedroeg hedenmiddag fci uur in de schaduw: 38 graden Fahrenheit, Vrijdag 20 November: Op 003, on- ©der 9.55. Eerste Kwartier Zoodag 22 November. Op 0.44. Klasse F* Xerxes 3 R.F.G. 3 O.N.A. 2 D.G.V. 2 D.C.L. 3 Schoonhoven 2 G.S.V. 2 Excelsior 4 V.O.G. 2 R.DM. gesp. gw. gl. rrl. w.t p. 2 21—12 10 1 20—16 10 1 18—10 9 2 2019 9 3 10—17 7 2 12—12 6 3 20-23 6 3 11—15 6 4 12—16 6 9-35 DE RECHTBANK TE ROTTERDAM. Zitting van 19 November. Oplichting te Krimpen a.d. J. V., uit Krimpen a.d. Lek, zou op 20 Juni te Krimpen a.d. Lek juffrouw J. G. van der Weijden bewogen hebben tot de afgifte van f 50. Hij had haar verteld, dat hij een mooie betrekking kon krijgen bij de Nieuwe H.A.V. Bank te Dordrecht, voor welke betrekking het echter noodig was, dat hij een waarborgsom van f 50 stortte. Zijn familie had reeds f 250 bijeen ge bracht en nu vroeg hij juffrouw Van der Weijden om hem de laatste f 50 te willen leenen, die hij in termijnen van zijn sala ris zou voldoen. Juffrouw Van der Weijden had hem het geld verstrekt, doch later was uitgekomen dat er geen sprake was, dat verdachte bij de Nieuwe H.AW. Bank een positie kon .krjjgflq. VOETBAL. WEDSTRIJDEN VOOR ZONOAG. Thuiswedstrijden van „Sportclub li" tegen „Excelsior IV" van Rotterdam en „Sportclub V" te- geen „Haastrecht UI". Schoonhoven. Ais nu de regen maar weer geen spelbreker wordt, dan kunnen de voetballiefhebbers Zondag weer een paar uitstekende wedstrijden aanschou wen op het Sportterrein alhier. Voor eerst vraagt de aandacht de wedstrijd, die het tweede elftal van „Sportclub" te spelen krijgt tegen „Excelsior IV' van Rotter dam. De Rotterdamsche roodbroeken zijn volgens de reeds gespeelde wedstrijden van gelijke sterkte ala onze stadgenooten. De tweede elftaliers hebben hun aanhan gers den afgeloopen Zondag «enigszins teleurgesteld, maar daarom mogen we nu verwachten, dat er in den wedstrijd van as. Zondag een schepje opgedaan zal wor den, om de puntjes hier te houden, en als de kansen beter benut worden dan in den wedstrijd tegen „D.C.V. H", dan kan de overwinning de Blauw-WStten niet ont gaan. Het zal echter weer een aantrekke lijke strijd worden, waarin de spanning niet zal ontbreken. Om precies twee uur wordt begonnen. En als de gesteldheid van het terrein het toelaat, zal er om 12 uur nog een wedstrijd gespeeld worden, en wel die van het vijfde elftal van „Sportclub" tegen „Haastrecht III". Ook dit wordt een wed strijd, die het aankijken ten volle waard zal zijn, en een kleins overwinning voor „Haastrecht III" mogen we verwachten. Het derde elftal gaat naar Gouderak en speelt daar voor de 2e klasse B van den Goudschen Voetbal Bond een wedstrijd tegen „Gouderak III". t Het eerste en vierde elftal van „Sport club" zijn vrik GOUDSCHE VOETBAL BOND. Programma voor Zondag 22 November. Ie klasse: Ammerstol 1Nieuweo-kark L. 2 uur; Haastrecht 2—O.N.A. 3, 2 uur; O.N.A. 4Bergambacht i, 1130 sur; Gouda 4rMoereapelle i, 2 uur. 2e klasse A: Nieuwveen 1Bosk. Boys 2, 2 uur; Nieuwkoop 1—Gouderak 2, 2 uur; G-S.V. 3Olympi^ 3 11 uur; Dilet tant 2Lekkerkerk 2, 2 uur; O-NjL 5— Woerden 2. 11 uur. 2e klasse B: Stolwijk 1-Dilettant 3, 2 uur; Moordrecht 2Groet-Ammers 1, 2 uur; Nieuwerkerk 2Lekkerkerk 3, 2 uur; Gouderak 3Schoonhoven 3, 1130 uur; Groeneweg 1Zwervers 2. 2 uur. 3e klasse A: Gouda' 5Bodegraven 3, 11 uur; Woerden 3—G.S.V. 4, 11.30 uur; Nieuwveen 2—Bosk. Boys 3, 12 uur, Waddinxveen 2Nieuwkoop 2, 12 uue. 3e klasse B: Boek. Boys 4f—Waddinx- veen 3, 12 uur; Zwervers 3Groeneweg 2. 11.30 uur; Nieuwerkerk 3-Moordrecht 3, 12 uur; Moereapelle 2Ouderkerk 1,2 uur. 3e klasse C: Lekkerkerk 4Groot-An>- mers 2. 1130 uur; O.N.A. 6—Gouda 6,11 uur; Ouderkerk 2—Stolwijk 2, 2 uur; Oudewater 2—Ammerstol 2, 2 uur. 3e klasse D: Stolwijk 3—Olympia 5, 11.30 uur; 'Ammerstol 3Ammerstol 4, 11.30 uur; Gouda 7—G.S.V. 5, 2 uur; Schoonhoven 5Haastrecht 3 12 uur; Oudewater 3—O.N.A. 7, 12 uur. 3e klasse E: O.N.A. 8Nieuwveen 4, 2 nur; Voorwaarts 2Bosk. Boys 5, 2 uur; Olympia 4Nieuwveen 3, 11 uur; Moereapelle 3Groeneweg 3, 11.30 uur. CONSUMPTIEMELKPRIJS. De Nederlandsche Zuivelcentrale heeft vastgesteld voor de periode van 22 tot en met 28 November 1936 cojpumptiemeik regeeringscontract taxegedeelTe 625 cent, eventueel verhoogd met premie of vermin derd met afdracht voor de kwaliteit; over- melk regeeringsminimumprijs 5,20 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2,50 cent. KED. HERV KERK.' Drietal te Arnhem: ds. J. H. F. Engel ter verduidelijking laten wij hier de he Alblasserdam, ds J Loos te Oudega en nog yolfima "u de ita. UmJaLk i a WaJWHerge, Saeek, stand 3 TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovend Courant VRIJDAG 20 NOVEMBER T9» Suafcnlandache 8!jJrag«, Parijs, 18 November 1936. Het valscherm wordt „militair", wordt sen oorlogs toes tel De opleiding in het parachutespringen is niet bijzonder ingewikkeld: men begint met den eenvoudigen sproflg, behangt daarna den springer met gewichten, later( met wapens, munitie, machinegeweren en ander materiaal, oefent daarna het sprin gen in kleine groepen, later in grootere afdeelingen, om tenslotte tot den massa- sprong over te gaan. Om dit doei te be reiken, heeft men ongeveer een opleidings- tijd van een jaar noodig Men kan over de beteekenis van den massasprong van verschillende meeningen zijn. Duizend uit de wolken dalende menschen met alle mogelijke wapens en ©nderdeelen van wapens te verzamelen, zoodat daaruit een krachtige eenheid ont staat, is een taak, die nauwelijks op te lossen is. 1000 menschen zijn tenslotte ©ok 1000 valschermen. Hoe groot- is het door den wind bepaalde landingsvlak van deze 1000 parachutespringers? Zij kuo- ken niet op een open veld landen, maar ia een beboscht terrein, daar zij anders te gemakkelijk door den vijand zoudèn wor den opgemerkt. En uit een geweldige klu wen van menschen en valschermen zou men dan een troep moeten samenstellen? Bovendien zouden de meesten bij het dalen wel door den vijand bemerkt en neerge schoten worden. Aan de Russische methode ontbreekt Set verrassende moment. Door de tegen woordige lucbtbeschermingsmaatregelen te het achterland zoo goed bewaakt, dat een massasprong nauwelijks succes kan li ebben. Anders staat bet er echter voor met in- fiividueele acties. Het zal zeer wel moge lijk blijken te zijn, groepjes van 2 a 3 per sonen ongemerkt met parachutes te laten dalen achter de vijandelijke linie, hoewel het valscherm, dat niet onmiddellijk na Óen sprong vernietigd kan worden, door verbranden b.v., de aandacht zou trekken en verraderlijk blijft. Is men echter niet in staat, deze menschen op een bepaalden tfjd en een bepaalden plaats af te halen, dan zijn zij onherroepelijk verloren. Het oorlogsrecht zal zulke acties zonder twij fel onder het spionagerecht stellen. In den wël-eldoorlog slaagden twee ver schillende acties. De Eizasser Bloch werd door een Fransch vliegtuig ongemerkt achter het Duitsche front bij Freiburg ge bracht. Hij liet een belangrijke brug inde lucht springen, werd echter gearresteerd en te Mühlliausen ter dood veroordeeld. Ook in het Oosten gelukte een dergelij ke onderneming. De Duitscbe officier Cos- sel liet zich door een vliegtuig naar een bepaalde plaats in het dunbevolkte Rus land brengen. Een parachute werd niet gebruikt; het vliegtuig landde met afge schakelde motor en vertrok weer, nadat de officier zijn opdracht had vervuld. In een dichtbevolkts streek zou een dergelijke landing natuurlijk opgemerkt zijn en de opdracht had dan niet ten uit voer kunnen worden gebracht. In Engeland, in de Vereenigde Staten, en in Rusland wordt niet zoo voorzichtig gesprongen, als bv. in Frankrijk. Spron gen van 7000 a 8000 meter hoogte zijn geen uitzondering. In de Vereenigde Staten is het parachutespringen voor het geheele vliegende personeel verplicht. In Rusland heeft Samsirow een sy steem uitgedacht, om op een bepaalde plaats te landen. Hij springt van 2500 M. hoogte, maar opent zijn parachute eerst op een hoogte van 800 M., zoodat de wind slechts gedurende korteren tijd invloed op het dalende valscherm kan uitoefenen. Hierbij moet worden opgemerkt, dat 'n bestuurbaar valscherm niet bestaat. Be stuurbaarheid alleen zou waarschijnlijk tegen tegen- en zijwind niet opgewassen zijn. Men kan misschien het draagvermo gen en daarmee de snelheid van het da len verschillend maken maar hoe in gewikkelder men het toestel maakt, des te meer risico is aan de landing verbon den. En aan gelandde soldaten met ge broken ledematen heeft men niets meer. In Rusland oefent men zich voortdu rend in nachtelijke sprongen Daarbij sluit dan een oefenmasch met gasmaskers en schietoefeningen aan. (Nadruk verboden.) DORDRECHT EN ZIJN ELECTblFICA- TIE-POLITIEK. Da hoogs electriciteitsprijzen in veel (Matsen riepen geruimen tijd geleden een commissie in 't leven, bestaande uit burge meesters'van gemeenten, die stroom van Dordrecht betrekken, welke commissie ijvert voor tariefsverlaging in de 74 bij Dordrecht aangesloten buitengemeenten. Een rapport van deze commissie, opge maakt door ingenieur Kk H. Haga uit Overveen, circuleert thans hier en daar onder de raadsleden. Dit rapport, groot S2 gedrukte bladzijden, meldt Dordrecht heeft in elk deéflüren 1933, BE ONVINDBARE DADER. Naar het Amerikaansch van 30 JAMES HAY. „Luister nu eensl Wij weten, dat er zoo'n worsteling was. Als je er was, zoo als je zegt, dan moet je die gezien heb ben. Dat kan niet missen." Morley ontkende opnieuw en bleef ont kennen, niettegenstaande alle pogingen van Braceway. Er was geen worstelinA zwaar gebouwd. Toen ik den volgenden '34 en '35 meer dan een millioen winst gemaakt met de stroomlevering. Er is in Zuid-Holland geen provinciale electrici- teitsvoorziening. wel in de meeste andere provincies. Iu Zuid-Holland leidt de be- drijfspolitiek der groote gemeenten, die reeds vroeg begonnen zijn met regionale stroomvoorziening, tot te hooge prijzen en tot laag gemiddeld gebruik. Zoo is in Zuid- Holland het stroomverbruik per inwoner 60 pCt. van dat in Noord-Holland; de ta rieven zijn in Z.H. 38 pGt. hooger dan ki N.-H. Heeft Dordrecht reeds jaren zijn om geving benadeeld door een egocentrische prijzenpolitiek? De door deze gemeente met de buitengemeenten gesloten stroom- leveringsovereenkomsten zijn in strijd met de overheidsmoraal eener gemeente. aan zoo iets dacht." „Waar dacht je dan aan?" „Ik wist, dat Withers zijn vrouw on verwachts bezocht had, een of tweemaal van te voren, laat in den avond." „Waarom?" „Dat weet ik niet. Ik dacht, dat hij ja- loersch was, wantrouwend." ,Was het beide keeren Withers?" „Het zou hem beide keeren geweest kun nen zijn," antwoordde - Morley vermoeid, „Ik kon het niet duidelijk zien, maar maar ik geloof dat de eerste man een lan ge regenjas droeg, of anders was hij geweest, geen ontmoeting tusschen tweelLdaS van den neger hoorde, dacht ik, dat de eerste gestalte, die ik had gezien, de neger moest geweest zijn. De tweede zag er vrijwel gelyk uit. Hij had misschien een baard; misschien was hij een beetje slan ker. Dat zijn eenige verschillen, die ik my kan herinneren." „Droeg de tweede, een „Ik meen van wA." „En had de eerste geen baard?" „Misschien, maar ik geloof van niet." „En nu over de worsteling onder aan de stoep." „Zooals ik u reeds zei ik ik heb geen worsteling gezien. Die man of beide mannen gingen onhoorbaar heen." Braceway probeerde nog iets verder te komen, maar hun vereenigde pogingen le- ■verden weer niets op. Zij probeerden hem van de wijs te brengen door de beschuldi ging, dat hij de villa op Maandagnacht binnengegaan was; zij zeiden hem ook, dat ze hem weer mee naar Turmville terug zouden nemen, onder beschuldiging van moord." „Het ka'n mij niet schelen," zei hij met een zwakke poging tot lachen „Het komt er nu toch niet meer op aan." Toen werden zijn zenuwen hem de baas. Hij wierp zich achterover in zijn stoel en sloeg de handen voor het gezicht. Zgn lichaam schokte van het snikken en yersonen. Daar bleef hij zich halsstarrig vasthouden. Bristew wist, hoe groot B^ceway's te leurstelling was Hij was ervan overtuigd dat Braceway gehoopt had in Washington een bevestiging te zullen krijgen van het verhaal van Withers. Maar in plaats van een bevestiging, kreeg hij een strakke, be-' «liste ontkenning te hooren. Op de pijnbank. Braceway wuifde achteloos met de hand «n deed afstand van zijn rol als ondervra ger. Bristew nam deze van hem over. „Wat deed je toen je dien tweeden man Mg?" „Eerst bleef ik stil zitten. Na een poos je, niet heel lang, kwam het in mij op, dat de twee vrouwen in no. 5 mogelijk In gevaar verkeerden. Ik liep terug naar de villa, maar ik hoorde niets en zag ook, geen licht. Ik bleef even op de bovenste tre de van de sR>ep. luisterde, maar alles was stil. Toen ging ik naar het hotel terug neen, ik ging eerst naar het station, haal de mijn ^bagage en wandelde toen naar het hotel. „Had je geen idee van roof. of moord, loen je die twee mannen op de stoep zag?" MOch neen; ik kan niet zeggen, dat ik Hardinxveld. De commissie voor de strafverordeningen heeft den raad voor gesteld, een verordening vast te stellen, waarbij het verboden wordt, bokken ter dekking beschikbaar te stellen, tenzy in een stamboek staan ingeschreven Deze verordening zal, indien zy wordt aangenomen, eerst op 1 Januari 1938 in werkinjr treden, zulks met het oog op de belangen van hen, die thans nog in bet bezit zijn van een bok, die nóet aao de voorwaarden voldoet. Aan den raad weidt voorgestdd de buur van bet pand RrvierdSjk B 632 in gaande 1 Januari te verminderen aan f 22 tot i 1730 per Hei- «n Boeieop. Bi gehouden telling van varkens, uitgaande van de UG O-, Bleken in deze .gemeente aanwezig: 35 Biggen beneden C weken, 44 zeugen, waaronder 8 kennelijk - drachtig. 1 beer en 643 mestvarkene. In de maand Augustus was dit aantal 837 varkens. Door bemiddeling van den heer J. G. van Vliet te Schoonrewoerd, eonmri van den Algem. Ned. Wiel rijde» Bond, is 't dezen mogen gelukken aan den Rijks straatweg te Lexmond, tegenover den zij weg naar Hei- en Boeieop, een wegwijzer te doen plaatsen vanwege den Bond, aan gevende de richting van deze gemeente en Schoonrewoerd. Hiermede wordt in een groote behoefte voorzien. Aan den koopman A. de Gans is vei^ gunning verleend tot het vangen, .dooden en vervoeren van mollen en mollen hui den. 9 Deze vergunning geldt tot 1 Maart 1937. Bet huwelijk der Prinses. Hoornaar. Vrijdagavond bad in de 0. L. School een vergadering plaats on der voorzitterschap van burgemeester Zeeuw, ter bespreking van plannen tot 't organiseeren van feestelijkheden in ver band met het a.s huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Vrijwel alle genoodigden hadden aan de uitnoodiging gehoor gegeven. De heer Zeeuw wees de heeren A. Blok land en J. Slob W.Hz. aan, resp. als voor zitter en secretaris-penningmeester van 't comité, terwijl tevens de volgende sub- commiessies werden samengesteld: c hooi commissie: leden de heeren P. H. van Alphen, G. de Raad, M. Kooistra, G Verspui. IJsfeest-commissie: 2ed$n de heeren A- van Hoven, F. de Kuiper, A. Bongers en G. G. Slob. Nationale feestdagcommissde: leden de heeren W. Zeeuw, L. P. Zonneveld Piek, A. van Hoven, A. E. Aanen Az., en A. Bongers. u deze commissies bobben ook de voorzitter en secretaryf-penmngmeester zitting. Besloten werd op den Nationalen feest dag', ongeacht de weersgesteldheid, het schoolfeest in elk geval te doen plaats hebben. IJs en weder dienende zal op dien dag tevens het geheele feest kunnen plaats hebben, hetwelk dan een groot ijsfeest wordt In het andere geval zullen de fees telijkheden op 30 April, den verjaardag der Prinses plaats vinden. Verder stelde den heer Zeeuw nog een mmissie samen voor de intameling van gelden voor een huldeblijk, waarin de vol gende heeren zitting hebben: A. B. Blok land, J. Slob WHz., J. Slob Jz., L. P. hij trapte wild met de voeten. Zij lieten ^em alleen met Majoor Ross. Op den terugweg naar het hotel vroeg Bristew: „Hoe staat het nu met het ver haal van Withers over die worsteling de groote, sterke man, die hem het pad afwierp?" „Er moet een andere, een derde man, de stoep afgekomen zijn," antwoordde Bra ceway kalm. „Een veronderstelling," merkte Bristew op, „die my nogal uit do lucht gegrepen lijkt." Braceway zei niets. „Ia geloof," zei Bristew weer, „dat wat Morley vertelde, waar was." „Geloof je dat?" hernam Braceway, see der zich bloot te geven. „Hoe dan ook, de vraag blijft, wie die "Witbers-juweelen vanmiddag beleende." „Misschien is dat geen probleem," merkte Braceway op. „Het is heel goed mogelijk, dat het de Withers-juweeten h«e- lemaal niet waren." „0, daar had ik niet aan gedacht." Zij liepen het hotel binnen en gingen in de hall zitten, die nu bijna leeg was. „Ik geloof," kondigde Bristew aan, ter wijl hij zorgvuldig zijn triomph onderdruk te, „dat ik morgenochtend naar Turmville terugkeer.' 'Hij geeuwde en rekte zich uit „Ik ben doodop, zoo slap als een vaat doek. Wat zijn uw plannen?" Braceway's kin stak naar voren. Hij zag er vechtlustig Mi kwaad uit. „Ik ga morgen naar Baltimore. Ik ben van plan om ieder spoor te volgen, dat ik vinden kan. Ik ga iedere verklaring, die hij vanavond afgelegd heeft, ontleden ieder punt. Ik moet al de feiten hebben, allanaall" Bristew keerde zich recht naar hem toe. „Waarom gaat u niej. met mij mee te rug? Waarom büjven doorgaan met dat gene te bestrijden, dat al bewezen is? Ik geloof dat ik weet, waarom u naar Was hington gekomen bent. Het was met uw. Véél licht is een gezondheids- eisch vdn den eersten rang. Zien en arbeids-prestatie, zien en welbehagen hangen ten nauw ste samen. Zorgt des avonds in de allereerste plaats voor overvloedig licht. De zuinige Philips' „Bi-Arlita"-lairip stelt U in staat, voor luttele centen per week via Uw oogen, Uw geheele gezondheid te beveiligen. Wie iets meer wil weten over dit buitengewoon gewichtige onderwerp, vrage onj geïllustreerde werkje: „Van het Wondere Zien". Het is gratis. PHILIPS' Zonneveld Piek, A. E. A&nen Azn., en G. G. Slob. Donderdag hebben eenige dames langs de huizen der ingezetenen gecollecteerd. Langeruigeweide. Veilingvereen. Drie- brugge e.o. Prijzen kipeieren f 5.255.65; idem klein f 3.754. Diverse soorten kool 10 ct. per stuk. Uien 2 ct. per pond. Vrijdagavond heeft de heer A. M. A. v. Langeraad, dierenarts te Peur de eerste cursusavond gegeyen in veeverloskunde en gezondheidsleer, welke cursus gehouden wordt op initiatief van Jongeren Groep van den Bond van Kaasproducenten, afd. Noordeloos. Deze cursus, welke door 24 jongelui gevolgd wordt, zal in 12 lessen behandeld worden. geloof in de schuld van Morley. Het was uw verlangen om de onschuld van Withers aan te hooren. Maar u weet zoo goed als ik, dat Withers niet schuldig is. Dus waar om zoudt u er verder over tobben?" Braceway sprong op. „Morley is nog niet met mij klaar," zei hij boos. „Deze zaakrilf op lange na nog niet afgeloopen. Ik blijf hier." Hij sprak niet over Withers. Bristew ging paar zijn kamer, betaal de juffrouw Martin, zorul haar weg en begon zich uit te kleeden. Hij was meer i tevreden met al hetgeen er gebeurd was. Hij had het weer van Braceway ge wonnen en ditmaal voor goed; zijn repu tatie ais criminoloog was beter dan ooit en wetende, waarom Braceway Morley achtervolgd bad, zou hij in den pjorgen naar Turmville terugkeeren, op zijn dooie Juffrouw Fulton schrijft Mn brief. Het zou moeilijk geweest zijn om twee mannen te vinden, die minder op elkaar geleken dan Bristew en Braceway. Bris tew kon zoo nu en dan wel een krachtigen en imponeerenden indruk maken, zooals het geval was geweest bij de ondervraging van Morley. Daarentegen was Braceway altijd op zijn qui vive, kloek, gebiedend. Daarby bezat hij een goedhartigheid, een soort teergevoeligheid, die den kreupelen man vreemd was. Braceway behoorde tot de droomers. Den volgenden morgen aan het ontbijt sprak hij met Bristew over den stand van zaken, doch deze was te verlangend om naar Turtnville terug te keeren, dan dat hij zich tijd gunde voor een diepzinnige bespreking. „Ik heb het gevoel, dat deze zaak bij lange na nog niet afgeloopen is," merkte Braceway heftig op „Ik zal den dader vinden! Ik ben niet voldaan, voor ik ant woord heb u>p twee vragen." Nadat de voorzitter der afdeeling 'n toe passelijk woord had gesproken, heeft dé lieer v. Langeraad een aanvang gemaakt met de eerste les. Nieuwpoort. ^WdenÉdagnamiddag had op den gevaarlijken Hoek Westbmnenha- ven-Dam een aanrydinV^Plaals tusschen twee auto's, bestuurd doorD: SrrteGroot- Ammers en H. G. S. te Gouda, doordat 't uitzicht ter plaatse niet vrij is en eerst genoemde den auto van laatstgenoemde, komende vanuit de richting Langerak, te laat had opgemerkt, werden beide auto's licht beschadigd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Aanbesteding. Ottofand. Bij de aanbesteding door het bestuur van den polder Ottoland van: a. het leveren van grind en b. het rij den en verspreiden van grind op de we gen, waxen de laagste inschrijveWi voor de levering de heer J. Horden voor f 2.60 per M3. en voor het rijden en verspreiden de heer H. Swijnenburg voor f 1.40 per M3., beiden alhier. Aan hen is een en an der opgedragen. Ouderkerk a.d. Ussel. Ondanks 't on gunstige weer, hield de Ger. J. V. „Eben- Haëzer" in de geheel gevulde consistorie lokalen der Geref. Kerk Dinsdagavond haar 44ste jaarvergadering. De leider ds. D. A. Vogel opende de vergadering, door te laten zingen Ps. 100 1 en 3, het lezen van Ps. 90, gebed en openingswoord, naar aanleiding van het bouwen van den tempel Gods te Jeruzalem, dat met wel toebereide steenen geschiedde en zonder geluid van instrumenten. Uit het jaarverslag bleek, dat het leden tal ondanks eenige wisseling circa gelijk was gebleven, dat er een batig saldo was van f 1.60, en dat verscheidene studieboe ken, schetsen en ontspanningslectuur wa ren aangekocht. Het verdere van den avond werd gevuld door voordrachten in poëzie en proza. Ook werden over twee onderwerpen inleidingen gehouden, waar op een leerzame bespreking volgde. De voorzitter de heer G. de Jong sprak tenslotte een woord van dank tot allen, die aan het welslagen der vergadering hadden medegewerkt, en wekte op tot ge trouwheid in den strijd in het komende jaar, speciaal op het staatkundige erf, waar de AR. partij, welker beginselen de vereeniging bestudeert, bij de kamerver kiezingen van 1937 in de vuurlinie zal liggen. Na het zangen van: ,/k Wil U' o God ijn dank betal en", sloot de heer W. van Rijswijk, afgevaardigde namens den ker- keraad, den uitstekend geslaagden avond met gebed. Medewerking Verleende de Geref. M.V. „Maria Martha", door eenige zangnum mers ten gehoore te brengen. Schelluinen. Voor den te Gorcum te hon den cursus in bank- en plaatwerken of in teekenen, bestemd voor jeugdige werkloo- zen, heeft zich uit deze gemeente niemand aangemeld. Woensdagavond heeft het comité tot steunverleening in natura aan Werkloozen in zijn vergadering onder voorzitterschap van wethouder A. Kroon besloten, aan 14 aanvragers kleeding of beddegoed te ver strekken. Naar gelang van de grootte- van het gezinen en van den duur der werkloos heid wordt gemiddeld f 3.45 per gezin uit gekeerd. „Welke twee vragen?" „De eerste is: was die man-met-den- baard Morley? De tweede: als Morley niet de man-met-den-baard was, wie was het dan wel?" „Maar, ook als we dat ruigharige indi vidu te pakken krijgen, wat dan nog? Er zijn onaantastbare bewijzen tegen den ne ger?" „Dat is van later orde. Vandaag ga ik naar Baltimore. Ik heb vanmorgen oen rapport vaa Platt ontvangen. Morley heeft ons gisterenavond weer misleid. Hij heeft niet gezegd, dat hij het hotel verlaten heeft om Taliaferro, den notaris, te gaan be zoeken. En hy' heeft Taliaferro bezocht. Hij telefoneerde den notaris om twee uur twintig en zei, dat hij dadelijk op diens kantoor zou komen. Als hij dat gedaan had, dan zou hij om twee uur vier en twin tig bij hem zijn geweest. Maar hij kwam er pas om tien minuten voor drie aan. Waar heeft hij dan dat halve nur door gebracht?" „In een bank van leening^ vroeg Bris tew. „Misschien in twee banken van leening." „De beleende diamanten en Smaragden zijn stellig van Withers, tenminste een deel ervan." „Daarvan ben ik overtuigd. „Wanneer,* overwoog hij, „de juweelen, die gisteren verpand werden, nfet die van mevrouw, Withers waren, waarom zou dan de man, die ze verpandde, niet voor den dag ko men en het zeggen? Als er niets verkeerds; in stak, waarom zou hy zich dan verber-| gen? De klanten staan er vanochtend vol van. Iedereen weet het." Bristew, op zijn horloge kijkend, zag» dat het negen uur was en tijd voor hem ora naar het station te gaan. Zij namen afscheid, ieder van hen verzekerd, dat de ander op het verkeerde spoor was. (Wordt .Wdlgdik

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 2