UIT CROMWELL'S TIJD Van Rondom Plaatselijk nieuws] 1112~% II MILLIOEN TE VEEL. ,^■4! MENGELWERK fiEWROKEN smakelijk elon 0 VRIJDAG 20 NOVEMBER 1936 EEN AARDIGE PARTIJSTAND. De vele en ingewikkelde varianten, ver meld in de rubrieken van 6 en 13 dezer, in de door den heeiTJ. H. de Kluyver, Oud-Alblas, ingezonden partijstelling, ge ven een duidelijk beejd, hoe moeilijk het damspel is ery'vvat een goed speler op sommige momenten allemaal moet bere kenen. I Zwart Wit Onze veronderstelling, dat 14—20 in den diagramstand de beste zet zou zijn, vindt weder weerlegging in het antwoord 33—29 (24:33) 30—24 (19:39) 40—34 (39:30) 35:4 van wit, die nu meteen met 211711 etc. een tweede dam dreigt te krijgen. Op zwart 1822 volgt 410 (1319, want 2228 is zwak wegens 3732 en 23—29 wegens 10—28) 10-4 en wit be haalt voordeel na (9-<-14) 4:27 (33—39) door 16—11 (7:16) 27—31 (16:27) 31:48, over schijf 23; (25—30) 48:9 (3:14) met Winstkans in bet eindspel. De analyses hebben tot dusver aange toond, dat geen der zetten 3—8, 18—22, of 14—20 aanbeveling verdient. De gevolgen van 1015 zijn: 3429 (23:34a) 40:20 (25:34) 21—17 (15:24) 1712, met groote winstkans voor wit Zwart heeft geen tempo, om na (711) 16:7, het witte stuk 12 op 23 te laten ko men en den slag 19:39 te maken. a) Zie diagram. (10^-15) 34—29 (25:34) 29:20 (14:25b) 40:29 (23:34) 21— 17 (7—12) 17:8 (3:12) 37—31 (12—17) 3126. Deze variant zou zwart dus moe ten kiezen, hoewel de voortzetting 2621 (17:26) 16—11—7—1 van wit dreigend4 blijft. b). Zie diagram. (10—15) 34—29 (25:34) 29:20 (15:24) 40:20 (14:25) 37— 31 (38), met winstkans voor zwart. De ze variant is voor hem dus nog beter dan de vorigé. De slotconclusie betreffende deze leer zame stelling is derhalve, dat 1015 van zwart diens eenige goede zet schijnt te zijn. MAGGI'S DEMONSTRATIE-AUTO. De demonstratie-auto van Maggi's voe dingsmiddelen zaj in den loop der volgen de week een bezoek brengen aan Schoon hoven, Bodegraven, Woerden, Oudewater en Harmeien. De huisvrouwen in het bij zonder zullen deze gelegenheid om zich met Maggi's producten nog beter ver trouwd te maken, ongetwijfeld op prijs •tellen. Dammen. Alblasserdam. De uitslag van den dam- wedstrijd AlblasserdamSliedrecht was: J. G. te HenaepeJ. Koppelaar 0—2 G. BaanA. G. van Rijnsbergen 11 A. BaanB. de Jong 02 G. BinkhorstB G. Stevens 2—0 J. P. de Kloe—C. Seis 2—0 A. ZwartbolJ. M. van Eijk 20 A. G. NoorlanderG. Kreukniet 20 G. v. d. Wal—P. J. de Groot 2-0 L. Bakker—H. G. Bongers 1—1 G. T' d. SwaaijJ. van Heteren 02 Totale uitslag 12—8 Als bestuursleden van het dames koor „Cdn Amore" zijn gekozen mej. A. de Haan en mevr. C. W. Langschmidt— Roodnat. m Tot kerkvoogd der Ned. Herv Kerk ia^in de vacature ÏT. heer C. Borsje. De collecte, in de Ned. Herv. Kerk voor de zending heeft f 58.37 opgebracht. ERNSTIGE AANRIJDING. Brandwijk. Toen de pl.m. 15-jarige J Spruijtenburg Dinsdag van de markt te Gorinchem huiswaarts keerde,, werd hij door een uit Dordrecht komende auto aan gereden. De jongen werd ernstig gewond en werd naar het ziekenhuis te Gorinchem overgebracht Volgens ooggetuigen zou den chauffeur geen schuld treffen. Bij de verleden week in de Ned. Herv. Kerk gehouden dankstond heeft de «tra-collecte f 95 96 opgebracht. De dankstond-collecte in de Geref Kerk bracht f 247 op. Dammen. Giessendam. Dinsdagavond speelde de damclub „Denk en Zet" een competitie wedstrijd tegen de damclub uit Vuren. De uitslag daarvan luidt als volgt: Rietkerk geko: P. de Groot—A. Slob 1—1; C. HooiJ- kaa*—G. de Jong 02; D. Keijnemans W.^Iuilwijk 0—2; J. Slijkoort—G. Box man 0—2; A. van Voorden—M. M. Wep- pelman 1—1; P. Walraven—G. van Her waarden 02; A. van EekG. v. Lopik 02; B. van der MeijdenG. de Ruiter 02; J. MeenhorstJ. W. de Jong 20; B. van EekA. van Noordennen 0—2. „Denk en Zet" won dezen wedstrijd met 16—4 punten. Woensdagmiddag kwam de 7-jarige A. Advokaat plotseling achter de wagen van bakker P. van Bergeijk te voorschijn toen juist van de tegenovergestelde rich ting een auto kwam aanrijden. Het gevolg was een aanrijding, waarbij het knaapje tegen de straat werd geslingerd. Na bij omwonenden binnengedragen te zijn en nadat de hulp van dokter P. W. van den Burg van Hardinxveld was ingeroepen, bleek een been nabij de knie gebroken, het welk weer is gezet, terwijl ook het hoofd eenige verwondingen vertoonde. De chauf feur schijnt geen schuld, te hebben. B. V. L Giessen-Oudekcrk. Woensdagavond hield de Bjjz. Vrijw. Landstorm, a ld. „Giesse n- Oudekerk" in het schoolgebouw 'n schiet wedstrijd, waarvan de uitslag luidt als volgt: Klasse A: N. van den Dool, 98 punten; M. M. Timmer, 97 punten; J. de Ruiter, 96 punten; M. Hakkesteeg 96 punten; W. H. van der Meijden 91 punten; J. Ro- meijn 91 punten en G. Bouwmeester 89 punten." Klasse B: D. Schakel 95 punten; S. Boer 90 punten; H. Donkers 89 punten; N. J. Schakel 88 punten; G. van 't Hoog punten; H. Smit 87 punten; G. de Bruin 86 punten; A. van der Meijden 85 punten; A. Bos 84 punten en A. Bor, 67 punten. De prijzen zullen later worcfen uitgereikt. Giessendam. Bij den agent der arbeids bemiddeling staan thans 284 personen als werkloos ingeschreven. Het aantal is weer aanmerkelijk gestegen. Voor de op 15, 16 en 17 December te houden pluimveetentoonstelling hebben neringdoenden, particulieren, enz. onge veer 170 eereprijzen beschikbaar gesteld. Al het zand, benoodigd voor den aanleg van den Rijksweg door de Peulen, ongeveer 1000000 M3. is thans aange voerd. Het is door een zandzuiger op de Molenplaat gespoten en gedeeltelijk reeds verwerkt. Langerak. De collecte bij den dankstond voor het gewas in de Geref Kerk in de Waal, heeft opgebracht f 238.55 voor de kerk en f 90*.— voor de diaconie. Dammen. tax mond. De damwedstrijd, welke hier tegen de Heicopsche vereen, gespeeld werd gaf "weer een overwinning voor de Lex- moaders (D.O.S. II). De uitslag'was: J. v. KekemB. de Gans 02; A. de Jong Jac. Burggraaf 2—0; S. Versluis—G. v. Beusekom 0—2; A. Versluis—G. de Gans 20; W. SchrijvershofJ, Verkerk 20; P. Brokking—L. de Gans 2—0; H. J. van RavensteijnG. de Leeuw 20; J. B. Boo gaardJoh. Burggraaf 20; J. de Jong T. Verkerk 02; B. de Jong0. Verkerk 0—2. Totaal uitslag D.O.S II—H.B.D.V. IJsclub. Lexrriond. In „De Gouden Leeuw" had Zaterdagavond de ledenvergadering plaats van de IJsclub „Door Eendracht Vooruit". De voorzitter, de heer D. J. v. d. Heiden, heette de aanwezigen welkom. De notulen werden goedgekeurd. Hierna volgde het jaarverslag, waarin o.m. de bazar werd besproken, welke aan de Vereeniging een zuivere winst van f 189 48 opleverde. Daar de bazar gehouden was om van de op brengst de baan af te graven, is dit ook geschied en schoot er nog een bedrag van f 68,38 over. Het ledental was, vermoede lijk wegens de crisis, met 4 gedaald en be draagt thans 125. Uit het jaarverslag vdj^ den penningmeester bleek, dat de inkom sten in het afgeloopen jaar f 478,77 heb ben bedragen, de uitgaven f 272,24, batig ■saldo f 206,53. De totale reserve van de vereeniging bedraagt thans f 471,62. De heer De Vaal vroeg in den vervolge een uitvoeriger jaarverslag te mogen hoo- ren. De voorzitter antwoordde, dat aan dit verzoek wel kan worden voldaan, doch wees er op, dat voor het naaien der reke ning een financieele commissie is inge steld, en dat dus de rekening gecontro leerd is. Vervolgens kwam de bestuursverkiezing aan de orde. Aftredend waren de heeren G. van Luyt, lid van de financieele com missie, A. v. d. Heiden, 2e voorzitter; H. J. Brokking, 2e secretaris. Op voorstel van den heer Schrijvershof werden dc aftre denden bij acclamatie herkozen. Bij de rondvraag informeerde de heer G. J. de Vaal of de verkooper in de con sumptietent ook vergoeding krijgt voor zijn werk. De voorzitter antwoordde, dat de heer H, J. Brokking, die hiervoor zorgt, geen vergoeding wenscht te ontvangen. De heer P. Ghaigneau heeft gehoord, dat er aangeplakt stond, dat het lidmaatschap voor hen, die zich na 1 Dec. opgeven, 1.50, dus 50 cent meer, kost. Was het niet beter, dit ter vergadering mede te dee- len? De Voorzitter antwdflrdde, dat dit reeds herhaalde malen gébeurd is, want elk jaar wordt deze maatregel genomen. Ten overvloede wordt het dan nog eens aangeplakt, hoewel het als beken# kan worden beschouwd. Hiei mede zij er dan ter vergadering nogmaals op gewezen. De heer G. Horden vindt het afgraven van de haan heel mooi, doch vraagt of ook niet een deel der baan beschut kan worden. De voorzitter antwoordde, dat dit te veel kost Het bestuur acht deze uitgave niet verant woord. Na nog eenige besprekingen volgt de verloting van 17 prijzen onder de aan wezige leden. De voorzitter sloot hierna de vergade ring met een woord van dank voor de goede opkomst. Als leden van het plaatselijk comité tot het bijeen brengen van gelden voor een nationaal huwelijksgeschenk voor Prinses Juliana en Prins Bernard, heeft de bur gemeester aangezocht om m dit comité zit ting te nemen de heeren J. Scherpenzeel en G. Versluis, wethouders; mr. J.A. S. Holland, gemeente-secretaris; J. A. Bik ker, PI. de Heer, D. J. van der Heiden, Jac. de Jong, raadsleden; A. Ko9yman, ambtenaar Ier secretarie; F. de Jong, ge meente-ontvanger; W .J. Siddré, gemeen te-arts; Ds. A. Oskam, Ned. Herv. predi kant, Ds. D. J. Coumou, Geref. predikant; W. K. Haafkens, hoofd der bijz. school; B. A. van Overhagen, hoofd der 0. L. School; H. de Johg, kantonnier; W. van Ieperen, landbouwer; D. Kool, landbou wer. Een corps der afd. van den B,V L zal Vrijdag deelnemen aan een schietwed strijd te Bodegraven, terwijl Zaterdag d a. r. ook drie schutters aan den te Dordrecht te houden wedstrijd zullen deelnemen. Wilhelm inavereeniging. Meerkerk. Vrijdagavond vergaderde in Hof van Holland de „Wilhelminavereeni- ging" alhier. De voorzitter, de heer -H. de Ruijter Gz., verwelkomde de aanwezigen, en verzocht den secretaris, den heer W. H. Slob, de notulen te lezen, welke on veranderd werden goedgekeurd. Als eerste punt kwam aan de orde een bespreking omtrent den tijd, waaroa feest gehouden zal worden in verband met het huwelijk van Prinses Juliana. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur voor zich had be sloten het feest niet te houden in de maand Januari, maar het uit te stellen met 't oog op de korte winterdagen enz. Het wilde echter de leden der vereeniging daarover laten heslissen. .Na besprekingen werd met groo'e meerderheid van stemmen besloten het feest later /Man op 7 Januari te houden en op voorstel van burgemeester S'ob werd goedgevonden den datum vast te stellen op 12 Mei en zich op 7 Januari te bepalen tot tractatie der schoolkinderen. Nog bracht burgemeester Slob de vraag naar voren of het niet wenschelijk zou zijn dat de Wilhieltninavereeniging aan het Kerkbestuur der Ned. Herv. Kerk zou verzoeken op 8 Januari 1937 des avonds een predikbeurt te la'en houden in ver- "band met het huwelijk van Prinses Julia na. Na eenige discusses wordt besloten, dat het bestuur een dergelijk jerzoek te zijner tijd zal indienen. Daarna kwam als punt II aan de orde de oprichting van buurtverenigingen. Besloten werd, dat het bestuur zich ter zake in verbinding zal stellen met de ver schillende buurten. Tot commissarissen der vereeniging zijn benoemd de heeren S. de Ruijter Hz., G. J. de'Ruijter; G. J. Grootendorst, S. de Ruijter Jz., M. H. de Weerd, W. Vink, G. van den Heuvel en B. Kok. In de plaats van den heer A. Buizert die onlangs is ontslagen als hulpbesteller der posterijen, is benoemd de heer G. Slob alhier, voorheen hulpbesteller bij verlof of ziekte der bestellers. In de zaal van den heer Schakel werd een tentoonstelling gehquden van Indische, Javaansche en Chineesche voorwerpen, welke eigendom zijn van het Zendingsbu- (Voor de bacon- en runderelachtingen heeft het Land- bouw-Crisisfonds in den loop der jaren, gezien de in- Bchrijvingscyfers, globaal ll'/2 millioen gulden teveel betaald, zeg: rond tien millioen). Er zijn in den loop der jaren Heel wat beestjes „ingeblikt", En doof baconfabrikanten Zoete winstjes ingepikt. Totdat het ten langen leste Toch wat in de gaten liep En de overheid dus wijselijk, Maar een andere regeling schiep. De „verdiensten" van de heeren. Wekken inderdaad respect, Nu ze door de aanbesteding Vrij nauwkeurig zijn ontdekt. De medaille van „verdienste", Mot het varken en de koe, Komt den braven baconneezen Hiervoor dan ook eerlijk toe. Met hef prettig onderonsje Is liet nu voorgoed gedaan, En de extra zoete winstjes Zijn daarmee dus van de baan. De geschiedenis heeft zich ook In deez' zaak weer eens herhaald: Zonder vrije concurrentie Wordt er vaak teveel betaald. reau der Geref. Kerk te 's-Gravenhage. De heer W. Lock uit Haarlem hield een cau serie over de verschillende voorwerpen. Mede voerden het woord ds. S. Kamper en de heer J. A. Wiegel. De belangstelling was zeer groot. Bij den agent der arbeidsbemiddeling staan 63 werkloozen ingeschreven, van wie 13 zijn geplaatst in de werkverschaffing. Te Leerbroek en Nieuwland zijn de getal len resp. 11 en 2 en 21 en 2. Nieuw-Lekkerland. Vrijdagavond houdt de ijsclub „Heemskerk'' in de bovenzaal van café Van Vliet haar jaarvergadering. Na afdoening van de agenda, zal onder de aanwezige leden een gratis verloting worden gehouden. 0 Ouderkerk a.d. iJssel. De heer G. Ven- heij, stoffeerder, is failliet verklaard. Cu rator is mr. H. J. F. Heijman Jr. EEN LANGE WEG NAAR EEN NIEUWEN WEG. Schetluinen. 'Binnenkort houdt een com missie uit Ged. Staten ,uaar gemeld is, in enkele plaatsen zitting in verband met de plannen tot onteigening, noodig voor den aan te leggen provincialen weg van Scbel- luinen naar Nieuwpoort. Dat het met het tot stand komen van dezen weg niet zoo vlot gaat, moge blijken uit het volgende: In 1917 besloot de polder „De Banne van Gorkum" de duhbele rij iepeboomen langs de Zandkade te Scbelluinen te ver- koopen, omdat die boomen toch spoedig zouden moeten verdwijnen voor den aan te leggen provincialen weg. Reeds in 1921 krijgen de grondeigenaars berichten over spoedige onteigeningen: „Wanneer zal de weg er zijn?" zoo vraagt men hier onge- loovig. Het comité tot regeling van de geld inzameling voor het huwelijksgeschenk aan prinses Juliana heeft de dames P, Ver sluis, M. Swets, A. d. Braven Gz., P. van Hoorne, J. Stam en A. Rietveld, bereid gevonden, te collecteeren. IVoor den particulieren cursus in ver volgonderwijs aan de rijpere jeugd, hebben zich 13 leerlingen aangemeld. Sliedrecht Gevonden voorwerpen, te be vragen bij: A .A. de Haas, A 147, drie me talen sponzen; P. Vuik, H. de Grootslr. 254, een handschoen; A. Bons, Stat. weg 127, een portemonnaie; G. Visser, Zuider- str. 8, een kindertaschje; A. Heijtinjr, A 52 een portemonnaie. J. Broere, C 554, een grijze regenjas, K. Bleijenberg. B 4U3, een kosteloos rijw. bel. -merk; L. Visser, G 391, een groene ceintuur; G. Fioolen, A 491, een zaklantaarn; D. de Bruin, D 575, een ceintuur; J. Groenenwegen, Pr. Hcndnk- str. 12, een kindertaschje; P. Vogel, C 275 een ceintuur; C. P. Rekum, G 149, een vulpen. VOOR LEVENDE SURPRISES! Malthesertjes - W. Keesjes - Wels Terriers - Pekineesjes - D. Herders D. Doggen - D. staands Dwerg Pin- chertje - Sprekende Papegaaien. P.Aj. DEN BOER - Dierenhandel Krimpen a.d. Lek Telefoon 47 Streefkerk. De postduivenvereeniginf „De gevleugelde bode" zal op Zaterdag 28 November een keuring van postduiven houden. Deze keuring zal plaats hebban in de zaal van café Stuurman, en worden geleid door een 'keurmeester, aangesteld door den Bond. 1. In het midden van de 17de eeuw streden in Engeland Rondkoppen onder Cromwell tegen Koning Karei I. Een van 's konings trouwste volgelin gen. kapitein Gay, was een gehaat tegen stander van de Rondkoppen. Hij maakte zich nu gereed om een gevaarlijke tocht te ondernemen. Lady Beuley en haar doch ter, trouwe aanhangsters van hun vorst, zouden door het boocb, waarin de kApi- tein zich verschool, naar Londen vervoerd worden. Gay wilde trachten haar te be vrijden. 2. Onder kapitein Gay's mannen be vond zich een slimme kluizenaar, Ralph genaamd. Hij was met het moeilijkste gedeelte van de onderneming belast, n.1. de spionnage. Voorzichtig trokken de mannen door bet dichte woud, dat door de Rondkoppen be zet was. Eindelijk bereikten zij h$t pad, waarlangs men verwachtte, dat de gevan genen zouden komen. Ralph nam afscheid en reed alleen op de ezel verder. Hyaoo het naburige dorp bezoeken en probeerea te vernemen, wat gebeuren zou, terwijf hij zijn kruiden aan den man bracht NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovensche Courant J DEROI blad door JA Si KIJKUIT Een Streefkerker, een Glessen- Nieuwkerker en een Parkouwer komen hun hart uitstorten. „Jaij, wenkte tante geheimzinnig, kom eens even." Ik kwam, dat wil zeggen ik ging vanuit den tuin, waar fk me verbeeldde nuttig werk tie doen, de keuken binnen en keek tante ïnet een vragend gezicht aan. „Weet jij wat er met Jod aan de hand kan zijn, vroeg ze? Er zitten nu al drie mannen binnen en Jod praat met &iie drie tegelijk." „Dat moet dan een soort van koorzang zijn". „Wees nu eens voor een keer ernstig en zie er achter to komen, Rat dat daar is in do zijkamer". „Ja inaar tante, als Jod nu cliënten bij zich heeft kan ik toch maar niet binnen stappen en vragen: wat doen jullie hier?" „Neen natuurlijk zoo niot, mar oen beetje diplomatisch. Toe maar!" Ze duwde me de keuken uit en ik ging de zijkamer binnen. „Ik moet even hier in de kast zijn," zei ik. Jod zweeg en keek zuur, maar een van zijn bezoekers riep verheugd: „Daar heb je Jan Kijkuit zelf. Non kun nen we de zaak goed behandelen. Ga nu je tante e^ ook nog bijhalen dan is het stel compleet, want Teun is niet thuis". Ik riep tante en toen zij zich bij ons bad gevoegd, begon de eerste spreker: „U moet niet denken, dat wij met zijn drieen fcen commissie vormen of samen zweerders zijn. o neen. We bennen puur .toevallig tegelijk hier. De eene komt om raad en de andere wil sijn geval ia de Schoonhovensche krant verteld zien. Dat is bijvoorbeeld met mij het geval. Ik ben uit Streefkerk mot je weten en ik wil Jan Kijkuit iets vertellen, dat goed is om in de krant te zetten, dan komt er misschien een einde aan een toestand, die zoo niet kan blijven. U mot weten, dat ik van de week te begraven ben geweest. Die begra fenis moest per schouw gebeuren, omdat de wegen onbegaanbaar en onberijdbaar wa ren. Er waren wel dragers bij maar die hadden [allemaal, ik ook, gewone bagger laarzen aan, omdat se anders met geen mogelijkheid over de Tiendeweg konden loopen. Dat is natuurlijk al erg en droevig ook, ma4r nu motten jullie weten dat over dienzelfden Tiendeweg 4 maal per dag ds kinderen, van de watermolenaars naar en van school moeten en je begrijpt hoe die in school en thuis aankomen. En behalve die kinderen zijn er natuurlijk de poetbode de bakkér, de dokter, de slager en si zulke menschan". „Je xondt een adres aan den raad begon Jod, maar de Streefkerker viel hem in: „Al lang gebeurd, meneer Jod en toen 'is daarop afwijzend beschikt Niet noodig weet je „Hoveel werkloown sijn er btj jnlHe?" vroeg ik. „Laat ik niet veel zeggen, maar toch zeker wél 20." „Nou laat die dan met wat grint, puin en koolasch en zoo een dag werken, dan is de wég toch zeker voor een winter be gaanbaar." „Accoord meneer. Ik zal 't voorstel'en en bedaiikt voor de goeieraad en gegroet" De Streefkerker vertrok opgewekt en nu kwam een man aan t woord, die er ernstiger, om niet te zeggen somberder uitr zag'dan zijn voorganger. Hij schudde het hoofd en zei plechtig: „Begrijpen doe ik 't nog niet." „Van die Tiendweg," vroeg Jod? „Neen van het geval van mij. U bent toch zekér, vroeg hij in eens schichtig als of hem iets inviel, wal voor Oranje boven sa1 ik maar zeggen." Oranjehoven Leve Wilhelmien, zong ik geestdriftig. „Dat mot je luisteren. Ik ben om zoo te ■eggen üit Giesaen-Nieuwkerk en daar hadden we tot nu toe geen Oranjevereeni- ging of Zoo iets." „Een groot vsrsuim," merkte Jod op. „Dat is heel goed gezegd, prees de ern stige man. Een heel groot verzuim. Ja dat is *t. Nou toen dan de prinses om zoo te zeggen verloofd was, hebben ze bij otos ook een Oranjevereeniging gemaakt. Een bestuur was bijeen en Zaterdag zou de vereeniging om zoo te zeggen in elkaar ge schroefd worden op het stadhuis. „Geschroefd?" vroeg tante een tikje verbaasd! „Ja dat noeni ik zoo maar mevrouw en fk bedoel daarmep, dat het reglement en de statujen opgemaakt zouden wordea. Want van te voren was er een vergade ring geweest, waar wel 50 menschen van alle -richtingen bijeen warra gekomen en waar met voile pleizter al emaal besloten om een Oranjevereeniging te stichten. Za terdag kwamen dé menschen dan bijeen op 't stadhuis. Ze zouden daar eens effen een vereeniging in mekaar schroeven. Ik zal je wat laten hooren. De voorzitter was Jaap Kooiman, die jullie misschien wel kennen en die deed netjes de zaken uit de doeken. Hij beschreef hoe er in het ordentelijke, feest gevierd kon worden: kinderfeest en ook wat voor de grooten en een film en een rede. De een wilde dit en een ander dat 'n beetje andejs en men praatte er zoo in 't gemoedelijke 'n poos je over en eindelijk was alles in kannen en kruiken om zoo te zeggen. De zaak was k'aar dacht iedereen en toen ineens zegt de voorzitter: „Ik schors de vergadering en we geven alles terug aan de bui gemees- ter, die het plan had ontworpen". De menschen keken mekaar en de voorzitter verstomd aan en ze dachten allemaal: „wat heb ik nou aan mijn fiets hangen?" „En wat hing er aan?" vroeg ik. „Niks! De Oranjevereeniging van Gies aen-Nieuwkerk is al opgeheven nog voor die was opgericht." „Waarom is dat?" informeerde tante. „Ik begrijp er niets van." „Eerst begreep niemand 't, maar lang zamerhand is toch zoo'n beetje uitgelekt dat de reden was, dat er een groepje men schen was. die niet met een groep van anderen wilde meedoen." „Dat valt mij erg tegen van je gemeen te," zei tante effen. „Giessan-Nieuwkerk is daarmee mis schien de eenige gemeente in het heelt land waar zoo iets gebeurt," verkondigde Jod. „Toen de prineez verloofd was, bleek dat bij die tijding alle partijschap ver dwenen was en dat we ons allemaal naast elkaar vonden staan rond het Huis van Oranje. Alle kranten van alle denkbare richtingen schreven er over dat hierbij de prachtige en krachtige eensgezindheid van Nederland was uitgekomen. Maar te had den er bij moeten zetten: in het heele land, behalve in Giessen-Nieuwkerk. Ik vind 't een treurige onderscheiding." „Dat vind ik, om zoo te zeggen, ook en daarom ben ik gekomen om je te vragen eens op een avond naar Giesson-Nieuw- kerk" te komen en een voordracht te hou den over de eenheid en 't Oranjehuis en zoo meer. Dan komt dat zaakje wel voor elkaar." „Ik zal er eens over denkou," antwoord- Jod een beetje" je dan nog." de Jod een beetje"~afwerend en ik schrijf Toen kwam de der le man aan de beurt, zijnde een Perkojwwr, sooals bij zegde, maar ik heb geen ruimte meer om hier te vermelden vat hü ons mededeelde Jk zal dat de volgende week doen. door JöRÖ REHOtFF. Ryanzi lag op de zandbank in het mid den der rivier en bet zijn rug beschijnen door de eerste zonnestralen. lederen mor- verliet de reusachtige krokodil zijn onderaardsch hol aan den rand van den oever en werd door deze eigenaardigheid door de inwoners Mchana Mohumba „liefhebber van de morgenschemering" genoemd. Men vertelde zelfs, dat de Wadembi-inboorlingen het oeroude dier als een Godheid vereerden en hem heimelijk menschenofferB brachten. Doch dit is nur- tuurüjk niet te bewijzen. Bij een van de dorpshutten, die in de nabijheid va nde rivierbedding lagen, zat kleine Kipkirrin in de hut opening en liet zich eveneens door de morgenzon beschij-/ nen. Zijn moeder maalde meel op den steen molen. Kipkir- rins vader was dien nacht op jacht gteweest en moest spoedig terugkeeren. Noch de kleine Walembi, noch zijn moeder zagen, dat Ryanzi zich plotseling in het water 11e tglijden, dan eenigen tijd als een boomstam in het water dreef, daarna snel on derdook en in een groote boog naar de groote rots te- rugxwom, van waar hij ge komen was en die zich dioht bdj de eenige door waadbare plaats in de rivier bevond. Zelfs Pesembli, de vader van den kleinen ne ger, had niets verdachts ge zien, toen hij zingend, de sohouderstok met de nachte lijke buit onder den arm, aan den overkant van de rivier aankwam Hij waadde door de rivier, plotseling, hij was juist on geveer in het midden ont stond er een gedwarrel ka bet wa'er, een schreeuw, wat bloed Kipkirrin Lig voor liet et.si, hoe een mtnscli dooi deu kiokouii gedood werd. Vv eder u.«iil Ryanzi niet tevergeefs ge- waunt. Dacik bet leven iu de oo*schen van Alma eisJüt byua ieder uur een oik-r. Kipkimn zag nog vele menscuen don dood vinde(n uoor oen krokodil, eer hij volwassen [was. Terwijl yzn dorpsgenoo- len zich stilzwijgend ui bet4geiaar schik ten, dat nen aan de rivier wachtte, had by op zekeren dag een besluit genomen, dat zyn lejvenswerk zou worden, zyn ge- doode vad|er en vrienUen te wreken op Ryanzi. Na lange jaren van omzwerving, kwam Kipk rrin op zekeren dag wéér by de Wa- lembis terug, waar men hem een hut gaf en toestond om te visschen. Niemand wist. dat hij intusschen bij andere .Ram men geleera had te zwemmen en dat hij kon duiken j als een otter. Men verwonder de er zich élechta over, dat hy geen vrouw nam en zejlis by de groote feesten bleef zwijgen. Langzaanj kwam hij achter de gewoon ten van den krokodil en achter de streken, waar het ctyer zioh van bediende om aan menschenvléesch te komen. Het dier werd steeds brutaler, en de dorpsraad, die uit de oudste inwoners bestond, had slechts het oude besluit van de voorvaderen be vestigd: Ryanzi was goddelijk en onaan tastbaar. Op zekeren dag echter roofde de kro kodil het mooiste meisje van het dorp Saurani. Kipkirrin had dit meisje als zijn toekomstige vrouw beschouwd de maat was nu vol( Hij sneed in het woud een stevige tak af, maakte j aan beide uiteinden een scher pe punt erJ bevestigde een stevig touw in het midden] van den stok. Het andere eind van het touw bond hij stevig om zijn mid del. Toen ging hij het was intusschen avond gewprden de rivier in. Bij den oever van ide rivier gekomen, zag hij een groep vrouwen in de doorwaadbare plaats afstijgen was Ryanzi niet juist enkele oogenblikken te voren stroomafwaarts ge gleden? -jlachend waadden de vrouwen door het rustige water, terwijl Kipkirrin zich geruisjchloos in de rivier liet glijden, en ander water naar de groote rots zwom. Hij wist beter, wat Ryanzi in zin had. Bij de rots gekomen, rustte hij enkele oogen- bikken uit,'eer hij weer onderdook en on der water met den stroom mee zwom. Plotseling zag hij een groote, groenaan- joomstam onder water drijven, j boomstammen dan ook ondor i was Ryanzi, die weer naar de ire plek wilde terugkeeren, om I vrouwen halen! I groote zwaai van zijn ▼eer ledematen gooide de inboorling zich omboég, schoot naar de wateropper vlakte en nam bet stuk hout in zijn rech terhand Maar ook Ryanzi had deze sneile beweging yan den neger gezien en schoot ham na mensch en reptiel keken eikaar in de oog en, die vlak boven de oppervlak te van hej water rustten, tot de krokodil zijn kop [terugwierp en een angstaanja gend gehuil liet hooren, dat over de oevers van de riéier heen drong. Op het J gebrul van het woedende dier kwamen de negers uit hun hutten en za gen ontsteld, hoe Kipkirrin opeens weer onderdook! en naar het ondiepere gedeelte zwom, het reptiel achter zich aan lok kend. Tenslotte had hij grond onder de voeten, hij wachtte op den aanval van den krokodil, [die elke seconde kon volgen. Woedend schoot de kolos op hem of en opende wijd zijn vreeselijken bek maar bliksemsnel dreef Kipkirrn met zijn rech terarm opgeheven den stok rechtop tus- schen de i kaken, terwijl de bovenste punt zich in hyt zachte gehemelte van het dier boorde, toén hij zijn bek wilde sluiten. Het dier kronkelde zich van de pijn en schoot door het [water heen en weer. Kipkirrin achter hem aan, steeds om hem heen, tot- geslagen Zwemmen water? H doorwaad een van d krachtige dat het dief het tenslotte opgaf en naar zijn ondeyaardsch hol terugzwom. Kip kirrin hid nauwelijks nog de kracht om te ademen toen zijn vijand eindelijk zijn hol gevonden had. Met diepe teugen haal de hy lucht, terwy] Ryanzi, diep beneden hem, nog stoeds woedend probeerde zijn bek te slui en doch de bewegingen van het dier weiden korter, matter, en nadat het stuk hout zich in de hersenen had ge boord, hielden de bewegingen heelemaal op. De ochtendschemering was nog niet aan gebroken. toen Kipkirrin met vermoeide slagen over de rivier zwom en in de rich- VRIJDAG 20 NOVEMBER 1030 ting keek. waarin het dorp van de Walem- bis lag. Langzaam keerde hij zch om en sloeg het tegenovergestelde pad in. Hij kon niet meer naar zijn dorp terugkeeren, welks godheid hij gedood had en bij wilde ook niet meer daar leven, waar zijn vader en Saurina, den dood hadden gevonden maar hij had beiden gewroken. Kipkirrin ging het oerwoud in, bij wa» een uitgestootene. (Nadruk verboden.) HET BESTELLEN VAN PATRONEN. Bij het bestellen van patronen steeds opgeven het nummer, dat gedrukt staat onder de afbeelding en de verlangde maat Daar bij dezen patronondienst niet met administratie- en incassokosten wordt ge rekend, kunnen alleen patronen geleverd worden na ontvangst van het daarvoor opgegeven bedrag De prijs van de patronen staat bij de afbeeldingen aangegeven. Men kan het be drag overmaken per postwissel, in postze gels of gireeren op postrekening 13763 aan de redactie van dit blad. Bestellingen van Knippatronen, welke Donderdag niet in ons bezit zijn, kunnen eerst in de volgende week in behandeling komen. PRACTISCHE SCHOOLJURK. Succespatroon VKK 1990. Prijs f 0.35. Voor deze aardige schooljurk komen dunne wollen stoffen in aanmerking. Alhoewel de kleuren gedekt moeten zijn mogen ze voor de jeugd toch niet te som ber gekozen worden, vooral niet, indien ren. Zyden doekjes nemen vaak de plaats in van kraagjes, de punt valt vóór, de geknoopte uiteinden komen in den hals. terwijl een passende clips de dunne zij den weefsels op schouderhoogte vast houdt. Bloemen, vooral rozen en margrieten zullen veel gedragen worden, zoowel op mantels als op japnonen. Men zal ze niet alleen van geschoten flu weel, doch ook van perlemoer zien dra gen, ook van gekleurde galalith, ivoor, email en kristal op blouses en in of op de ooren gehecht. Goud- en zilver leeren ceintuurs, soms met email of steenen bezet, versieren al te sombere japonnen. Zij zijn aan de voor zijde tamelyk breed, aan de rugzijde smal en,vaak dicht geregen. Glazen kegeltjes zijn de mode, waar het byouterieën betreft, halskettingen, arm banden, oorringen worden van dit effect volle doch weinig kostbare materiaal go- maakt. men Draagt dezen winter klokken, veel klokken, zoowel aan japonrokken, mantels, casaques en aan de rugzijde van de schootjes aan blouses. Sportieve rokken worden korter, avond japonnen blijven lang, terwijl de gekleede middagjaponnen halverwege de kuit rei ken. de verbreede schouderlijn, welke verkregen wordt door mouwen, die met ruimte worden ingezet en waarin ten overvloede nog gaas of linnen wordt ge werkt. driedeelige complets, die vele mo gelijkheden bieden en daarom zeer prac- tisch zijn. Verder sportieve japonnen of costumerokken met vesten en jasjes van dezelfde stof, waarbij tevens nog een drie kwart lange mantel wordt gedragen, met plooien of klokkend. De samenstelling van een en ander wordt aan de smaak en fan tasie der draagster overgelaten. Minder clips, doch zeer veel knoopen van hout, ceramique, metaal, handgehar merde metalen, oud zilver e.d. er geen aodere garneering op aange bracht wordt dan afstekende knoopen en bijpassende gesp. De jurk wordt van on der tot boven dichtgeknoopt en beeft door- loopende baantjes. Patronen voor meisjes van 6—8 jaar. ONDERJURK VOOR GEZETTE FIGUREN. Succes patroon VKK 2014. Prijs f 0.35. Geen enkele japon kan onberispelijk zitten, indien men niet zorgt voor een goed passende onderjurk, b v. van kunst zijde gemaakt. Men moet bij de keuze van het materiaal steeds zorgen, dat de bo- venstof er gemakkelijk overheen glydt- Ons model bestaat uit één achterpand met figuurnaden en een opgeknipt voorstuk met twee met een weinig ruimte ingezette bovengedeelten, die het figuur een mooie lijn geven. Afwerking hals met smalle ■warte kant. Smalle of breedere schou derband. Patronen in de maten 4648 50 en 52. WAT ZAL DC WINTER ONS BRENGEN? De modelijn voor den komenden winter zal niet veel verschillen met datgene wat de herfst ons b^od. Hoogstens zal de tegenstelling van het nauw aansluiten de bovendeel der rokken met klokkende onderkant nog meer tot uitdrukking ge bracht worden. Man zal vele aangezette volants waarnemen, die naar het figuur geknipt zijn en menigmaal zullen zever- vangen worden door booge geplisseerde volants, die klokkend uitspringen. Veel afwisseling brengen du verschillende mo dedetails en niet te vergeten Eng el ach borduifrsel in taftzijde uitgevoerd. Fluweel maakt een overbeerschepd groot dud der mode uk, casaques niet minder en dan de verscheidenheid in vlotte korte manteltjes, waarbü een tamelijk korts rok gedragen wordt. Gellophaan wordt niet slechts ter ver krijging van lichteffeoten ingeweven, doch wordt thans eek verweckt voor gamita- STOOFPOT VAN VLEESCH EN UIEN. 5 6 ons vet rundvleesch, b.v. z.g. bar chóvleesch, evenveel uien, een paar wor teltjes, 2 laurierbladen, takjes selderij, pe per, zout, bloem. Het vleesch wordt in blokjes verdeeld, niet te klein, de uien schoongemaakt en in plakken gesneden, daarna in een goed sluitende stoofpan gedaan en met de wor teltjes, selderij en laurierbladen, peper en zout opgezet met plm. 3/4 liter koud wa ter, langzaam aan de kook brengen en heel zachtjes gaar stoven. Indien men geen goed-sluitende pan heeft, dan keert men de deksel om en legt er een laagje couranten op, dan blij ven de geurende bestanddeelen in de pan. Is het vleesch gaar, doch vooral niet zóó gaar, dat het uit elkander valt, dan verwijdert men peterselie en kruiden en bindt het vocht met een weinig bloem of sago, waarna alles in een dekschaal wordt overgebracht. GEVULDE BROODPUDDING. 4 eetlepels broodkruim-, 4 eetlepels kren ten, 4 eetlepels kleine dobbelsteentjes zu re appels, 4 eetlepels suiker, de geraspte schil van een citroen, een mespunt zout, 2 groote eieren, een half kopje melk, een theelepel bakpoeder. De broodkruimels worden met alle an dere ingrediënten in een kom gedaan, na dat eerst de krenten uitgezocht en goed gewasschen zijn, daarna schept men alles om en om en voegt er de geklopte eieren bij, vermengt alle ingrediënten met élkan- der en laat het mengsel plm. een uui staan, waarna het in melk aangemaakte bakpoeder wordt toegevoegd en goed ver mengd wordt met de overige massa. Overbrengen in een ingevette pudding vorm, waarvan ook de deksel met boter is vetgemaakt, en gedurende iV» uur in een pan met water plaatsen, dat zachtjes aan de kook moet blijven. Voor het storten zoo mogelijk even in den oven op laten drogen.

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 3