Gemeenteraden .v.- mv. SPERTIJD! P StadsnieuwiT Telegrammen Landbouw en Veeteelt Plaatselijk nieuws Sportnieuws VARIA Marktberichten Plaatselijk nieuws J ~Kerk en SchoolT] Sportnteuws" U Rechtszaken Marktberichten MAANDAG 23 NOVEMBER 1930 ook tenslotte is gezonken. Daar m tig het schip moest verlaten, heeft de be manning papieren en kleeding, kortom alles, verloren. De „Theems* V" was ge laden met oud ijzer en cokes. Het schip hoorde te Rotterdam thuis. (Verschillende booten liepen op een der rele ondiepten aan den grond. Zoo ge raakte het ^Neder'andsche mosselvaartuig „Phi 24'' tusschen de pieren van de mid del en 'nieuwe haven op een strekdam omhoog. Het ledige Nederlandsche motorschip „Christina" voer in het z.g. Stoombooten gat aan den grond. Voorbij Hans weert in het Schaar van de Noord is een Noorsch stoomschip op een plaat aan den grond geloopen en 'blij ven zitten; nog enkele andere schepen, wier namen nog niet bekend zijn, trof hetzelfde lot. Drie slachtoffers. Bij Duinkerken is het Spaansche stoom schip „Christina" Zondagmorgen in een dichten mist in aanvaring gekomen met het Belgische visschersvaartuig 0169 uit Oostende. De visschersboot, die midscheeps werd getroffen, zonk vrijwel onmiddellijk. Slechts de schipper kon gered worden; de drie matrozen kwamen pm het leven. NOORSCHE KROONPRINSES HEEFT EEN AUTO-ONGELUK. Botsing in den mist. Kroonprinses Martha van Noorwegen, «en zuster van wijlen koningin Astrid(, was Zon'dag met haar dochters Ragnhild en Astrid betrokken bij een auto-ongeluk, Waarvan men niet had vermoed, dat 't zon der ernstige gevolgen zou afloopen. Dicht bij Oslo kwam de koninklijke auto als ge volg van den dichten mist in botsing met een ander voertuig en sloeg over den kop. De inzittenden kwamen er ongedeerd af, doch de chauffeur van den anderen wa gen weTd licht gewond. NA SALENGRO'S DOOD. Lasteraars worden streng gestraft. De Fransche minister van justitie heeft Mn de procureurs-generaal een omzend brief gezonden, waarin hij hun aandacht vestigt op* de noodzakelijkheid, laster krachtig en doeltreffend te onderdrukken. Niets mag worden nagelaten om de ware •chuldigen te grijpen en het O.M. zal •irenge straffen moeten eischen. De teraardebestelling. Gisteren is Salengro met groots plech tigheid te Rijs8el ten grave gedragen. Bij na alle leden der regeermg, vertegenwoor digers van den president der republiek en den voorzitter van den Senaat, de Ka mervoorzitter. Herriot, ongeveer 300 leden^ van het parlement en een menigte, die op 300.000 wordt geschat, woonden de ter aardebestelling bij. De gebeele hoofdstad van Fransch- flaanderen droeg rouw over haar in zoo tragisch* omstandigheden heeugeganen burgemeester. Aan de begrafenis was een défilé voor- Afgegaan van tienduizenden personen, die In onafzienbare rijen langs het op een katafalk opgebaarde stoffelijk overschot trokken, waarbij vier jonge meisjes de vacht hielden. Politieke demonstratie. Minister-president Léon Blum hield als «enige spreker de grafrede, met behulp van luidsprekers te Parijs uitgezonden op de Place de la Bastille en omliggende Straten, waar de deelnemers aan een be tooging van het volksfront zich verzamel den, om daarna naar de Place des Na tions op te trekken. Onmiddellijk na af loop van deze toespraak welke in dood- sche stilte werd aangehoord, zette de stoet zich in beweging. Er waren meer dan 10.000 betoogers. Bijna drie uur duurde het voorbijtrekken. Het was een zuiver politieke manifesta- GENOEMING PASTOOR. De Bisschop van Haarlem heeft pas foor J. W. Brouwers benoemd tot pastoor van de St. Bartholomeus parochie te Schoonhoven. Pastoor Brouwers is in 1877 geboren m in 1904 priester gewijd. In 1930 werd hij tot pastoor benoemd te Spanbroek, vanwaar hij thans naar Schoonhoven is ©vergeplaatst. KAMERKIESKRING. Namens den Statenkieskring Gouda van Ie R.K. Staatspartij is Zaterdag de heer A. G. A. Deerenberg gekozen als bestuurs lid van den Kamerkieskring Leiden. BENOEMINGEN. Tot lid der Steuncommissie 1931 is in de vacature-den Hartog door de Ghr. Be sturenbond aangewezen de heer A. v. d. Vlist. In de commissie voor ontwikkeling en ontspanning van werkloozen wordt de heer Den Hartog opgevolgd door den heer S. de Vries en als lid van de com missie van toezicht op de arbeidsbemid deling door den heer J. van Dam. BAZAR GROENE KRUIS. Eenigen tijd geleden hebben wij aange kondigd dat Het Groene Kruis hier een bazar zou houden. Nu is die vastgesteld op 2 en 3 Februari. Zij die daarvoor ge schenken of bijdragen willen beschikbaar stellen, kunnen daarvan kennis geven aan mevrouw Nieuwenhuisen, Haven. BELEEDIGENDE VORM. Procesverbaal is opgemaakt tegen G. S., den schrijver van twee ingezonden stukken in ons blad, omdat hij zich daar in in beleedigenden vorm heeft uitgelaten over een openbare instelling, mi bet burgerlijk armbestuur. GEVONDEN VOORWERPEN. Op het Bureau van Politie zijn inlich tingen te bekomen betreffende onder staande gevonden voorwerpen: Een wantje; zes loten. BOERDERIJ UITGEBRAND. 16 koeien verbrand. BARENDRECHT, 23 Nov. Vannacht is door onbekende oorzaak uitgebrand.' de boerderij van den landbouwer J. A. Vrij- lant. Zestien koeien kwamen in de vlam men om. De heele oogst van ongeveer 600 H.L. aardappelen ging verloren. De scha de, welke groot iiftwordt door verzeke ring gedekt. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. DEN HAAG, 23 Nov. Heden werden de volgende prijzen uitgeloot: f 9non- f ÏOOO! 1197, *4087, 11631, 16386, 2Q821. f 400: 10065. f 200: 7635, 10147, 10308. f 100; 7161, 8084, 9697, 11241. DE OORLOG IN SPANJE. Rebellen melden successen. SALAMANCA, 23 Nov. Het groote hoofdkwartier der rebellen deelt mee dat de regeeringstroepen uit Alcusierre wer den verdreven. Zij verloren 50 man en een tank. Ook aan het Z.W. front van Arra- gon werd een aanval van de regeerings troepen afgeslagen. Te Madrid vergrootten de rebellen de bres, welke in de verdedi ging is geslagen en versterken hup stel lingen. Van de overige fronsen valt niets te berichten. Aanval van duikboot*». MADRID, 23 Nov. In een officieel com muniqué deelt de regeering mee, dat duik- booten, vermoedelijk van buitenlandsche nationaliteit, gisterochtend om negen uur een aanval hebben gedaan op Spaansche oorlogsschepen in de havenmond van Cartagena. Een torpedo heeft de kruiser Cervantes getroffen en beschadigd. leden, werd Vrijdagmiddag onder groote belangstelling aan de schoot der aarde toevertrouwd. Aan de geopende groeve hebben het woord gevoerd de heer Fl. Kraaijeveld, een buurman der overledene en ds Kraan. De heer T. Vlot zegde na mens de familie dank. Door de gladheid. Slledrecht Vrijdagavond wag mej. 0. op familiebezoek geweest en zou ongeveer halfelf per fiets huiswaarts keeren. In de Havenstr. peddelende, ter hoogte van de loswal, viel zij door de gladheid, met het gevolg, dat zij eenige ontvellingen opliep en groote schade aan de fiets bekwam. IJsclub. Willige-Langerak. Daar de samenwer king van de ijsclub „De Lek" alhier, met „Kunst en Vermaak" van Schoonhoven, voor dezen winter is bestendigd, is men than« bezig, met een motorpomp de riet- put op peil te brengen. De vorst van de laatste dagen, bracht het bestuur reeds in ijsstemming. Op de e.k. ledenvergadering zullen verschillende plannen ter sprake worden gebracht CRISIS-BOTERMERK. De heffing op boter en de vervoerver- gunning voor buitenlandsche boter ie voor de week van 2228 November vast gesteld op 75 cent per kilogram, behou dens tusschentijdsche wijzigingen. Berkenwoud*. In bet laatst dezer week zal bij de inwoners gecollecteerd worden ten ba<e van het plaatselijk crisis-comité. Deze collecte wordt ten zeerste aanbevo len. Tot lid van bet bestuur is in de plaats van den heer A. C. Dekker be noemd mej. A. MolenaarOudenes. Het veer GorinchemSleeuw ijk. Gorinchem. De groote veerpont de „Gorinchem V" zal van Dinsdag 24 No vember tot en met Zaterdag 28 November uit de vaart worden genomen wegens'ke telreparatie. Bijzonder lange vrachtauto's kunnen gedurende dien tijd niet overgezet worden Normale trucks met trailers echter wél. Ongeval op scheepswerf. Nieuw-Lekkerland. De ruim 60-jarige ijzerwerker J. v. d. T. alhier, werkzaam bij de firma J. en K. Smit te Kinderdijk, kreeg een stapel hoekijzers, welke kantel de, tegen het rechterbeen, waardoor dit ernstig werd gewond. Per ziekenauto werd hij naar zijn woning vervoerd. Dr. A. van Waasbergen heeft geneeskundige hulp verleend. Diamanten huw«lljk. Noordeloos. Donderdag 3 Dec. hoopt het echtpaar F. SchoutenA. Schouten-Bik ker, zijn 60-jarige echtvereeniging te her denken. Beide oudjes genieten nog een goede gezondheid. Schouten, die schoen maker van beroep is, kan men nog dage lijks in zijn werkplaats aantreffen. Teraardebestelling. SliedrechL Het stoffelijk overschot tan den heer Koppelaar, die Donderdag 12 dezer door een auto was aangereden als gevolg daarvan Zondag IA Nov. ia over- L.F.C. IVGroot-Am me rs IL Groot"Ammers. Groot-Ammers verschijnt met 10 spelers. Als scheidsrechter De Kos ter laat tossen, wint GA deze. L.F.C. trapt af en gaat direct ten aanval. Daar na gaat het meer gelijk op en beide kee pers moeten handelend optreden. Dan ver plaatst LJT.C. het spel weer,en er is bij na een half uur gespeeld, als de midden voor de leiding geeft (1—0). L.F.C. heeft het beste van het spel en krijgt nog een corner te nemen. De r.-bui ten zet goed voor en nadat de bal even voor bet doel been en weer is gegaan, verhoogt de mid denvoor de voorsprong (20). Even Later wordt er weer gedoelpunt, maar dit punt wordt terecht wegens buitenspel niet toe gekend. 'Na de rust is L.F.C. weder het meest in den aanval. De midden-voor ver richt de hattrick (30) en de spil maakt het Vieijds doelpunt, waarna het einde komt,., Voetbaluitslagen. Haastrecht Dat voetbal nu eenmaal voetbal is, is weer eens bewezen, want niemand zal hier verwacht hebben dat de Geel-Zwaftea met diverse invallers spe lende, zich zou handhaven tegen D.L.VJ3. Onze jofatens dachten er echter nog an ders over en kwamen met een keurige 41 overwinning th^te^Dat geeft weer vertrouwen. Het 2de elftal speeJI^jveneens met een zeer gehavend elftal tegen Ö.N.A 8 uit Gouda. Zoo zagen wij 4 spelers die regel matig voor het 2de elftal uitkomen, plus een veteraan, die ook reeds 's morgens met het 3de elftal meegespeeld had. Met 8-0 moesten de reserves het onderspit delven. Deze uitslag geeft lang niet de juiste verhouding weer. O.N.A. was geluk kiger. Door de mist was het spel niet te volgen. Het 3de elftal verloor te Schoonhoven met 7—2. Hier was het de doelverdediger die zijn negental voor een débade behoed de. C.K.C. 1—Dilettant t Krimpen a.d. Lek. Onder zeer slechte weersomstandigheden stellen beide elftal len zich op onder leiding van den heer Van der Linden, uit Dordrecht. De eer ste aanvallen zijn voor Dilettant. De rood- witlen blijven aanvankelijk in de meerder heid. De CJ£.(i-aanvallen zijn niet zoo talrijk, doch wel gevaarlijker, daar het spel meer over de vleugels wordt ge speeld. Bij een dier aanvallen kan de Di lettant-achterhoede niet anders redden dan ten koste van een hoekschop, welke een doelpunt tot gevolg heeft (10). Di lettant weet het net maar niet te vinden, hetgeen eenerzijds aan de slordige afwer king der aanvallen, anderzijds aan pech te wijten is. Na de rust pakken de rood- witten beter aan en aanval op aanval golft op het G.K.C.-doel af. Bij een doel- worsteling. als de keeper «en schot van den middenvoor niet goed weg kan wer ken. schiet de rechtsbinnen de bal on houdbaar in de touwen (11). Dilettant blijft voortdurend in den aanval, zoodat GK.CL alle zeilen moet bij zetten om on heilen te voorkomen. Het einde komt met gelijken stand 1—1. Dit neemt niet weg, dat Dilettant dezen wedsrtijd zeker had moeten winnen, want de kansen waren zoo talrijk, dat een 41 overwinning geenszins geflatteerd zou zijn. Dilettant 2—Lekkerkerk 3. Dilettant 2 ontving bezoek van Lekker kerk 2 en stond als spoedig "met 2—0 voor. Toen er echter een speler van Dilet tant wegens natrappen van het veld ge zonden werd en de spil verdween, doordat hij een verstuikten enkel had, konden de negen overigen het niet^ meer bolwerken en verloor de club met *35, hoewel 12 minuten voor het einde de stand nog 3 3 was. Dilettant 3 moest naar Stolwijk 1, doch deze wedstrijd ging wegens terreinaïkeu- ring niet door. Nieuw-Lekkerland. Excelsior I speel de Zaterdagmiddag op eigen terrein te gen Steeds Hooger I van Zwyndrechi. Uitslag 51 voor Excelsior. Excelsior II ging op ebzoek bij Groote Lindt II te Zwijndrecht, en verloor met 31. Te Kinderdijk speelde Zwerver I een thuiswedstrijd tegen 's Centrum I van Ca- pelle a.d. IJssel. Uitslag 13. Zwerver H speelde te Rotterdam tegen DVV II al daar en won met 32. (Ongecorrigeerd.) EEN POEL VAN VUUR. Zuid-Italiaanscho nacht, vol gulden maanlicht over blauwglanzende water vlakten yovor zwartschimmige populieren en ruischende palmen. De stompe kegel van den Vesuvius, in het maanlicht, doemt op. Dun en wit ia het rookzuiltje, dat langzaam uitvloeiend tot een breede trechter, bleekzilver, in den maannacht opstijgt. Geen vuurgloed verlicht die top. En toch zag ik zoo menigmaal van Napels uit boven defi Vesuvius, de vlammen uit slaan. Hooger kwam ik, op lavazand tus schen de stammen der olyfboomen, waar aan de olijven glanzen als witte bloemen- Dan.... plotseling, slaat een felle vuur tong over den kraterrand! Zwarte rook danst laag boven de top en stijgt werve lend omhoog, in het Oneindige! Maar de Noord-Oostenwind buigt de felle vuurwol- ken terug.... hoog vlamt het roode vuur op, zich vermengend met de zwarte rook pluimen. Langs eindelooze, sinistere lavavelden windt de weg zich omhoog, hier en daar is er zelfs geen weg meer. Dan weèr gaan we langs stijle hellingen, waarop allerlei lavabrokken rondzwerven. Een triest, som ber landschap. Na een uur zien we het eenzame licht van bet kabelspoor-station: 750 meter boven den zeespiegel. Naar het bovenste k&belspoorstation, dat 1130 meter boven de zeespiegel ligt, gaat het thans. Van daar af is het nog slechts een meter of vijftig tot de rand van d«n krater. Daar, op die rand, staat het bij de uitbarsting van 1906 verwoeste, oude station. Tot over mijn enkels zink ik weg in het fijne puin uiterst kleine puim steenstukjes, afkomstig van een asch-, of een lapilliregen. De kraterrand. Verlamd van onzetting sta ik daar still Nauwelijks 200 meter van mij verwijderd slaat het beangstigende vuur uit den zwarten eruptie-kegel, mid den in den krater, in den heksenketel. Een helscbe dans van vuur en rook! Sissen, fluiten, knallen en daartusschen door het gedonder van het onderaardsche vuur, dat de aarde doet dreunen, alsof een kudde olifanten in wilde vaart voortjaagtl Wit gloeiende lavadeelen worden omhoogge- slingerd, blijven hangen aan de reeds ge stolde brokken, die ze als duivelsklauwen vastgrijpen en tegenhouden. Roetlappen dwarrelen op, blijven eenigen tijd op de warmte zweven, ritselen tenslotte weer om steen vallen neer met een geluid als bet vallen van zilver. Gestolde, echerpgeiande lavaflarden steken over de afschuwelijke, meer dan 100 meter breede opening heen, als duivelst&nden in een gapende Satans- muiL Rood wordt die muil zoo nu en dan ver licht, een scharlaken flits, een bloedig bliksemlicht. Bij den enormen kraterke tel, die 2'Kilometer omvang meet, zie ik de vloeibare lava met een geelrooden weerschijn borrelen en sissen. Witte damp dringt uit 150 Meter hooge kraterwan- den, die baast loodrecht opstijgen. Die damp fladdert even boven den vuurgloed, stijgt dan met een ruk omhoog. Vanaf de eruptiekegel, die ongeveer 140 Meter hoog is, loopen smalle geulen omlaag, rood als bloed. Daarnaast zie ik een gifgroene lek. De bodem van den kraterketel is zwart. Langzaam tast ik in het donker langs en over scherpe steenen. De Noord-Ooster is thans doordringend-koud geworden. Ik raak verstijfd. En 200 Meter voor mij uit raast een helsche gloed. Ver beneden mij breekt een dunne rook uit den bodem, kruipt langzaam te voorschijn uit h&nd- breede spleten, de zoogenaamde Juma- rolen'M De morgen schemert. De kleuren rond-, om mij heen verbleeken. Het roode vlam- menschijnsel gaat over in geel en rose, wordt meer en meer door het daglicht ge absorbeerd. zen f 60—120. vare koeien f 80180, pirtr ken f 50100, stieren f 5075, gras kal-' veren f 5075, nuchtere fokkaiveren f 8. nuchtere exporikalveren f 2 drachtige varkens f 6070„ natte zeugen f 3540, overloopers f 1822, biggen f 1216. Eiermarkt: Kippeneieren I 6 per 100 stuks. Botermarkt: Roomboter f 1-001.7<1 Mrgarme f 1.051.20, beide per K.G. ROTTERDAM, 23 Nov. Veemarkt. Aanvcoer in totaal 3019, waarvan 640 vette runderen, 192 vette kalveren, 6 nuchtere kalveren. 1552 schapen an lam- mereng 829 varkens. Prijzen per K.G.: Vette koeien le kwal 59, 2e kwal. 64, 3e kwal. 3747; vette kalveren le kwal. 85. 2e kwal. 75, 3e kw. 5262. varkens (levend gewicht) le kw. 43, 2e kwal. 42, 3e kwal. 41; schapen le kwal. 45, 2e kwal. 30, 3e kwal. 29, lam meren le kwal. 44, 2e kwal. 38, 3e kw. 28. Prijzen per stuk: Schapen le kwal. 24, 2e kwal. 16, 3e kwal. 12; lammeren le ku-al. 17, 2e kwal^ 12, 3e iwaL 10. Overzicht: Vette koeien en ossen aan voer ruimer, handel redelijk, prijzen als Dinsdag; "vette kalveren aanvoer korter, handel tamelijk, prijzen hooger; schapen en lammeren aanvoer aanmerkelijk min der, handel willig, schapen ais vorige week, lammeren hooger, varkens aanvoer minder, handel tamelijk, prijshoudend. UTRECHT, 21 Nov. Veemarkt. Totaal aangevoerd 2780 stuks vee, waarvan 850 runderen. Prijzen, stieren 2428 cent per pond. Handel vlug. Slachtkoeien 2e srL 2529 cent, 3e soort 2224 cent per pond. Handel vlug. Vaarzen f 120165, pinken f 90—140, melkkoeien f 140—210, kalfkoeien f 150—220, varekoeien f 100— 170. Handel kalm. 300 magere kalveren f 40—90 per stuk. Handel matig. 600 nuchtere kalveren f 6—10. Handel rede lijk. 410 magere varkens f 1827, schram men f 11—17. 320 biggen f 7—10.50. Handel matig. 100 magere schapen f 17 —22; 200 lammeren f 10—15 per stuk. Handel vlug. MELK, BOTER, KAAS EN EIEREN. GROOT-AMMERS, 21 Nov. Aan de kaasmarkt alhier waren -Zaterdag aange voerd 32 partijen met te zamen 912 stuks kazen, wegende 6384 K.G. Prijzen: met rijksmerk le soort f 20—21.50, idem 2e soort f 18—19. Handel matig. OUDEWATER, 23 Nov. Ter kaasmarkt waren heden aangevoerd 49 partijen, sa men 2205 stuks, wegende 11025' K.G Rijksmerk le soort 2022" cent, rijks- merk 2e soort 18—19 cent. Handel matig. AARDAPPELEN. GROENTEN EN FRUIT ROTTERDAM, 23 Nov. Aardappelen. frielscbe eigenheimers f 1.50^—1.80, eeuwsche eigenheimers f 1.401.60, Zeeuwatshe bonte f 1.90—2.20, Zeeuwsche blauwe-f 1.90—'2.20, Eigenheimers blau we f 1.401.60, Eigenheimers poters f 1 130, alles per H.L.; Zandaardappelen 3—4 cent, dito blauwe 2—3 cent, beide per K.G. Met gewonen aanvoer, kalmen handel. 'S-GRAVENHAGE, 20 Nov. Haagscho veiling voor fruit en groenten N.V. Pe ren: compt. de paris I 20—22," II 15 17; st. remy 14—15. II 10—13; berga- motte I 13—15, II 1112; gieser wilde man I 1518, II 1213; ijs-bouten I 13 16, II 1012; winterjan I 1315, II 10—11; pondsperen I 14—16, II 10—12; brederode I 14—17, II 12—13; appels: goudreinetten extra 23—28, I 1721, II 11—16; sterappels I 17—25, II 13—15; armgaard I 17—18, II 11—13; bellefleur extra 20-22, 16 16—19, II 11—15; cam- pagnezoet I 1316, II 911; schijvers I 1214, II 810; huismanzoet I 12 14. II 8—11; geelzoet I 9—11, H 5-7; landsbergerreinet I 1417, II 12—13; hooilaars I 12—14, II 8—11; ossekop I 1415, II 10—11; kaneelzuur I 1719, II 12—15; witappel I 12-14, II 7—10; courtpendu I 1418, II 1012; Diver sen: witlof I 10.70-11.30, U 8.40-8.70; hcampignons I 70—78. II 4654. Alle prijzen per K.G. Veiling Maandag, Woens dag en Vrijdag, namiddag 3 uur. PAARDEN EN VEE. AMSTERDAM. 23 Nov. Ter veemarkt tfaren heden aangevoerd 455 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwal. 5b 66. 2e kwal. 52—56, 3e kwal. 4650 per K.G. slachtgewicht; 30 melk- en kalf koeien f 160260 per stuk; 56 vette kal veren 2e kwal. 48—58, 3e kwal. 4448 per K.G. levendgewicht; 72 nuchtere kalveren f 710 per stuk; 117 schapen f 2025 per stuk; 463 varkens, vleesch var kens, wegende van 90110 K.G., 4950, zwa- ïe varkens 4849, vette varkens 47—48 per K.G. slaohtgewicht. GORINCHEM, 23 Nov. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 70 runderen, 2 varkens, 450 biggen, 47 overloopers. De prijzen woren als volgt: Zware kalf koeien f 150200, melkkoeien f 140— 180, kalfvaarzen I 90—175, guiste vaar- Hoe kan het publiek Uw kennen Indien ge deze niet bekend maakt MAANDAG 23 NOVEMBER 183» Goudrlatn. Vergadering van den gemeenteraad op fi November. Afwezig de heer F. Slob. De VOORZITTER opent de verga dering met gebed. Van Ged. Staten is terug ontvangen het raadsbesluit om een safe-loket bij de Coop. Boerenleenbank te nemen, met de jnededeeling dat ze daartegen geen be swaar hebben, maar dat in het besluit de rente moet worden opgenomen en dat de goedkeuring slechts voor 1936 geldt. Het besluit wordt daarna met alg. et opnieuw vastgesteld. De VOORZITTER deelt mede, dat van den commis&ris der koningin be richt is ontvangen, dat het gewenscht ge- echt wordt, voor capitulanten niet de be paling te doen gelden, dat dienstjaren, doorgebracht bij de marechausée, de po- litietroepen enz. meetellen, doch dat zü (net de minimumjaarwedde beginnen. Na toelichting door den VOORZIT TER wordt met alg. st. besloten, de ver ordening aldus te wijzigen. Van de commissie tot herdenking van liet huwelijk van Prinses Juliana is een verzoek binnengekomen om subidie, ter bestrijding van de kosten voor het houden van een schoolfeest. De heer G. v. BEZOOIJEN zegt, idat bij zijn stem hieraan niet kan geven. 6pr. is wel voor het Oranjehuis, maar niet voor openlijk feestbetoon en vindt, dat het niet betaamt om zoo met het belas tinggeld te spelen. De heer D E V 0 S merkt op, dat ook in 1930 f 1.per leerling beschikbaar ge steld is en zou er geen bezwaar tegen heb ben, dit thans ook te doen. De VOORZITTER stelt voor hier toe te besluiten. Na eenige bespreking wordt dit voor stel met 5 tegen 1 stem aangenomen. Te gen stemt de heer Van Bezooijen. Een wijziging van de gemeen te-begroo- ling over 1930f in verband met de waren- jwet en de subsidie aan de Chr. Lagere Landbouwschool te Ottoland, wordt met klg. st. goedgekeurd. Van de heeren Hol en Van Andel te Groot-Ammers is een prijsopgaaf binnen gekomen voor het aanleggen van 3 reser voirs met closets en toebehooren, alsmede (watervoorziening in twee waterplaatsen poet aparte afsluiting. De prijs van den beer Hol is f 111, die van den heer Van lAndel f 117.50. Na eenige bespreking wordt met alg |rt. besloten om aan den heer Hol de op dracht te geven dit werk uit 4e voeror- Van den heer A. van Dijk, -hoofd der j(X L. school te Goudriaan is een verzoek binnengekomen cm in zijn woning een verandering aan te brengen, waai door 'n badkamertje kan gemaakt worden. Voorts verzoekt hij een kraantje op de tweede verdieping aan te laten brengen. Na eenige bespreking wordt besloten !B. en W. te machtigen om de zaak verder fcf te handelen. Bij de rondvraag zegt de heer G V A N BEZOOIJEN dat na beëindiging van ,de godsdienstoefening een meisje door de duisternis misleid in het water geloopen Is, daar toen d6 verlichting niet brandde De VOORZITTER zegt dat de ver lichting in October in werking werd ge steld, maar dat hij met den heer Den Ouden afgesproken had, dat op een don kere avond de verlichting ontstoken mocht worden. Daarna sluit de VOORZITTER de vergadering. Leerbroek, Openbare raadsvergadering op Donder dag 5 November. Voorzitter de heer G Slob, burgemeester. Afwezig wethouder M. Hijkoop en de heer T. de Jong. De VOORZITTER opent de verga dering op de gebruikelijke wijze, waarna de notulen onveranderd worden vastge steld. Bij Kon. Besluit is goedgekeurd bet be sluit van Ged. Staten, waarbij de jaar wedde van de wethouders is vastgesteld op f 60.— Van Ged. Staten is ontvangen het be sluit waarbij aan de „Drinkwaterleiding de Alblasserwaard en de Vijfheerenlan- den" te Meerkerk vergunning wordt ver leend voor de levering van drinkwater aan eenige perceelen in deze gemeente en in de gemeente Schoonrewoerd. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Van den minister van sociale zaken is ingekomen een schrijven betreffende ko- lenbijslag aan werkloozen. Besloten wordt aan de werkloozen een kolenbijslag tevef- leenen overeenkomstig de inhoud van den brief. Op voorstel van B. en W. wordt z.h st. besloten een geldleening aan te gaan. groot f 9000, tegen een rente van 4 pCt. per jaar. Vastgesteld worden de pensioensgrond slagen van de heeren G, Slob, H. A. Bax en J. Baas, ingaande op 1 Oct. 1936 Een wijziging van de begrooting, dienst 1936, wordt z.h.st goedgekeurd. Besloten wordt dat de eerste «teenleg ging van de dokterswoning zal geschieden door den burgemeester. De heer T. J. Hij- koor onihoudi giek aan g+Amrniny Besloten wordt een maximum bedrag van f 1000 beschikbaar te stellen, voor 't aanbrengen van centrale verwarming in de te bouwen dokterswoning. In de rondvraag vraagt de heer T. J. HIJKOOP of het niet mogelijk is, een onderbreker te plaatsen aan de bokpaaL staande tegenover de toren. De VOORZITTER zegt deze zaak te zullen bespreken met de centrale te Dordrecht Hierna, «luiting. Wadfflnxvien. De gemeenteraad vergaderde onder voor zitterschap van den voorzitter, burgemees ter P. A Troost Deze opent de vergadering met het uit spreken van het ambtsgebed en stelt aan de orde de installatie van het nieuw be noemde raadslid, den heer A Bonefaas. De beer Bonefaas legt de bij de Gemeente wet vereischte beloften af, waarna de voorzitter den wensch uitspreekt, dat de samenwerking moge blijven als tijdens de zitting van den voorganger van den beer Bonefaas. Het verslag van de vergadering van 17 September wordt onveranderd vastgesteld. Er zijn slechts twee ingekomen stukken, t.w. goedkeuring van de raadsbesluiten tot aankoop van buis en erf van den heer C. de Rooij en tot wijziging van de be groeting van het dienstjaar 1936. Vervolgens bieden B. en W. de gemeen- tebegrooting aan voor het dienstjaar 1937. Ze is Bluitend gemaakt zonder belasting- verhooging, terwijl nog voor de reserve 'n bedrag van 1 10.000 wordt geraamd. Het ligt in de bedoeling, den raad bij een te roepen tegen 12 November, teneinde deze begrooting te kunnen behandelen. De begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur wordt goedgekeurd, waarbij een gemeentelijke subsidie is geraamd van f 10.500. Wethouder Herfst wordt met 9 stemmen herkozen tot voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur. (Weth. Van Tol en de heer Vis verkregen elk 1 stem, terwijl 2 stem men in blanco werden uitgebracht). Na 21 schriftelijke stemmingen worden de diverse raadscommissiën samengesteld. Met algemeene stemmen wordt besloten, het verkeer vanuit de Emmastraat naar den Henegouwerweg te verbieden. In dit verband vraagt de heer VAN DER H E E of het mogelijk is, de Krom me Esse te verbroeden. De VOORZITTER antwoordt, dat dit niét noodzakelijk is, omdat bet verkeer daar niet te druk is. Aan de orde is dan een voorstel tot wij ziging van de verordening, regelende de eischen van benoembaarheid van de veld wachters, in verband met het nieuwe ca- pitulantenstelsel. B. en W. stellen voor, een eventueelen capitulant te benoemen op de minimumwedde, doch bij gebleken ge schiktheid extra verhooging (het maxi mum der wedde niet overschrijdende) te verleenen. Zonder discussie of hoofdelijke stem ming wordt dit voorstel aangenomen. Onder den hamer door gaan de voor stellen tot wijziging van de begrooting voor het dienstjaar 1936, tot het ver'eenen ven ontheffing van schoolgeld wegens ziekte of vertrek en tot het verminderen van aan slagen inzake de hondenbelasting. Hierna sluit de VOORZITTER de openbare vergadering, waarna de raad overgaat in besloten zitting. Verlichting Sluisweg. Hardinxveld. Van de bewoners van de Sluisweg is bij den raad 'n verzoek inge komen, om daar nog drie lichtpunten te plaatsen. B. en W. adviseeren den raad, op dit verzoek afwijzend te beschikken; zij ge- looven niet, dat in dit geval de billijkheid tegenover de andere inwoners van de ge meente zou worden betracht, omdat het voorkomt, n.l. op den Rivierdijk ,dat voor de verlichting van 760 meters 5 lantaarns aanwezig zijn. Zou aan den wensch van adressanten worden voldaan, dan waren voor de verlichting van 350 metera weg zes lantaarns aanwezig Bij het gemeentebestuur is bericht ingekomen van bet G.E.B. te Dordrecht, dat met de bouw van het net langs den Parallelweg (Noordzijde) begin Decem ber een aanvang zal worden gemaakt Hardinxveld. Op de voordracht voor de benoeming van een onderwijzer aan de school voor g.l.o. IV zijn geplaatst de namen van de heeren: 1. W. J. H. Heim- aing, Rotterdam; 2. W. B. F. van Laar, Zeist en 3. E. j. B. Jansen te Voorscho ten. Weinig animo voor waterleiding Nieuwerkerk a.d. IJssel. B. en W. heb ben een onderzoek ingesteld naar de wenachelijkbeid om uitbreiding te geven aan de drinkwaterleiding voor den Ring dijk en den len Tdtehtweg. Het resultaat is thaiml jjkvonars wis stellen. op uitbreiding van de waterleiding, 43 bewoners wenschen geen aansluiting, ter wijl van 8 aangeschrevenen geen bericht inkwam. De collecte, gehouden voor het aan bieden van een Nationaal Huldeblijk ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Juliana met prins Bernhard, heeft in deze gemeente f 134,52 opgebracht. Ter gemeente-secretarie zijn inlich tingen te bekomen over een gevonden da- mesparapluie. Ingevolge de rijkssteunregeling voor de werkloozen waren de loonnormen voor grondwerkers en landarbeiders bepaald op resp. f 18 en f 16. Na een loononder- zoek heeft de minister van sociale zaken thans bepaald, dat de loonnorm voor grondwerkers thans ten hoogste mag wor den bepaald op f 17 en voor de landar beiders op f 15. [i |"U' i IJssclstein. De burgemeester beeft den gemeenteraad in openbare vergadering bijeen geroepen tegen Woensdag 25 Nov., nam. 8 uur, ter mededeehng van ingeko men stukken en ter behandeling van voor stellen van B. en W., betreffende L Onderzoek geloofsbrieven van het nieuw benoemd raadslid, den heer W. Hoogendoorn, 2. Verleenen van extra sub sidie aan het Burgerlijk Armbestuur over 1936, 3. Opheffing commissie van toezicht op het lager onderwijs, 4. Benoeming ge meente-geneesheer en vaccinateur voor 't jaar 1937, 5. Aanbieding gemeente-be- grooting voor het jaar 1937, 6. Verhoo ging aannemingssom voor de gemeente- waag voor het jaar 1937, 7. Wijziging en aanvulling algenyeene politieverordening, 8. Machtiging verkoop van roerend goed gedurende het jaar 1937. Stolwijk. De collecte voor het feest bij gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard en voor het huldeblijk, heeft in totaal f 529 opgebracht Voor het nat. huldeblijk was afzonderlijk geteekend voor f 17.05, voor het feest f ^3 Van het reeteerende bedrag van f 488,95 wordt 10 pCt. afgedragen aan het Nat. Huldeblijk is f 48,89, zoodat in totaal f 65,94 naar het huldeblijk-comité zal worden opgezonden. Voor het feest is al- zoo f 463,06 beschikbaar. Bij de in de Ned. Herv. Kerk gehou den verkiezing is als ouderling herkozen de beer H. Oudenes en tot diaken de heer J. C. Scheer. De netto-opbrengst van de door de muziekvereeniging „Harmonie" gehouden bazar en verloting, ten bate van de kas tot het koopen van nieuwe instrumenten, bedraagt f 463 Reeds op 1 December zal deze nieuwe berijming gebruikt worden bij de A.V. R O -morgenwijdingen. NED. HERV. KERK. Beroepen naar Gameren Ds. J. G. Ab- bringh te Papendrecht; naar Genemui- den Ds. K. van der Pol te Bo ven-Har dinxveld. INTREDE DS. M. VERKERK. Moercapelle. Ds. M. Verkerk hoopt hier Zondag 17 Januari zijn intrede te doen. na in den moigendienst te vesligd door De. Fokkema* van NIEUWE BERIJMING DER PSALMEN. Van 30 November af zal in den boek handel een nieuwe berijming der psalmen verkrijgbaar zijn. Prof. dr. H. Th. Obbink kondigt dit werk aan in het „Algem. Weekblad voor Criatendom en Cultuur". Het is van de hand van een Nederlandscken predikant, wiens naam niet genoemd wordt. De nieu we bewerking bestaat uit 960 strofen. Tal rijke aanteekeningen dienen om den ach tergrond van de maatschappelijke, cultu- reele, sociale en religieuze toestanden van den oud-Is raai ïiischen bundal,,den lezer duidelijk te maken. Tegenover het titelblad staan het „evul- getur" en het „nihil obstat", ten bewijze, dat ook in R.-K. kringen voor deze uit gave belangstelling en sympathie bestaat. De officieel© titel luidt: „Het boek der Psalmen. De Psalmen van Israël op de oorspronkelijke melodieën uit de 16e eeuw opnieuw naar het Hebreeuwsch bewerkt en voorzien van aanteekeningen*. De tekst sluit ziph getrouwelijk aan bij de oorspronkelijke bewoordingen van de Is- jteelietische poëzie en is, volgens de woor- qën van prof. Obbink, „gespeend aan alle Blatvloerschheid der brave-Hendriken-pe- mode. Naar mijn overtuiging is deze Psalmberijming aangewezen het Neder landsche Psalmboek van den tegen woo r- digen tijd te worden". De rhythmiscbe melodiën stammen van de componisten Louis Bourgeois en Maitre Pierre, die tevens door deoe nieuwe uitgave een kans krijgen hun wijzen opnieuw te boo ren uit voeren in een tempo en op een manier, zooak mq fe» oonsiymkelilk hpdoeid had- A.V.V. I—Nieuwerkerk I. Ammerstol. Op een zwaar bespeelbaar terrein brengt Nieuwerkerk den bal aan het rollen. Nadat er de eerste minuten hoofdzakelijk op het middenveld gespeeld is, trekt de thuisclub ten aanval. Na eenig heen- en weer getrap, komt de bal bij den spil J. Ooms, die een laag schot via den keeper en de doelpaal in het doel zendt (1—0). Hierna komt Nieuwerkerk opzet ten, maar de aanvallen worden slecht af gewerkt en worden ste'eds door de rood witte achterhoede onderbroken. Na een bal! uur trekt AVV weer ten aanval en weer is het de middenhalf, die met een prachtig schot weet te scoren (20). Na de rust vplgt weer een matig spel, met de thuisclub iets meer in den aanval. De aan vallen worden echter slecht afgewerkt en bovendien doet buitenspel eenige fraaie kansen verloren gaan. Na circa 20 minuten trekt Nieuwerkerk er tusschen uit, forceert een corner, wel ke slecht weggewerkt wordt en met een laag schot'verkleinen de gasten de ach terstand (2-1). AVV is de resteerende tijd sterk in de meerderheid. Na een half uur schiet de Nieuwerkerk-doelman de bal uit. De A-rechtsbinnen vangt de bal op en schiet in de richting van het doel en via des keepers banden verdwijnt de bal in het doel (31). Hiermee komt het einde van deze matige wedstrijd, die vanwege de mist zeer moeilijk te volgen was. De gasten toonden zich prettige verliezers. AW 2 trok met enkele invallers naar Oudewater 2 en moest met 52 het on derspit delven. A.V.V. 3A.V.V. 4. Ammerstol. De derde elftallers verschij nen met 10 spelers op het veld en zijn ge heel in het rood gekleed. Het spel gaat van doel tot dqel. Over het geheel geno men valt er weinig fraais te zien. Na een half uur némen de derde elftallers van dichtbij de leiding (10). Na de thee zijn de rood-witten (4e elf tal) sterker, maar de voorhoede beschikt over weinig schot. Toch komt na circa 20 minuten de gelijkmaker (11). Bij AVV 3 wil het niet erg lukken, er moet zelfs nog een speler uitvallen. Met 11 tegen 9 spe lers wordt de strijd voortgezet. AVV 4 is steeds in den aanval, maar het doelpunt komt aan de andere kant, als de keeper een houdbare bal laat doorgaan (21). Dit geeft den roodhemden moed en even later moet de keepor der vierde elftallers opnieuw vissollen (31). Volgens d^mee ning van eenige 4e elftalspelers was dit doelpunt buitenspel en uit verontwaardi ging verlaten eenigen hunner het terrein. Kort daarop blaast de scheidesrechter het einde en de stand 31 voor AVV 3 is van AVV 4 geen slechte prestatie. NED. HERV. KERK. AMMERSTOL. Herv. Geref. Evangeli satiegebouw. Woensdag 25 November, 's avonds 7 sur. Ds. Slok, van Langerak. Arkel. Donderdagavond Ds. van EwijcL Onderwerp; „Bekeering en wedergeboor te". BLESKEN SGRA AF. Woensdag 2ó November, 's avonds 6.30 uur, de heer A de Redelijkheid, Godsdienst-Onderwijzer te Ouderkerk ad. IJssel. GROOT-AMMERS. Woensdag 25 No vember, 's avonds 6.30 uur, de heer W. van leeuwen, van Schoonrewoerd. KRIMPEN a.d. IJSSoL. Evangelisatie. Noorderstraat. Donderdag 26 November, 's avonds 7.15 uur, de heer Vijverberg, van Rh enen. LEKKERKERK. Ned. Herv. Evangeli satie. Dinsdag 24 November, 's avonds 7 uur, Da Koster, van Montfoort. LEXMOND. Donderdag 26 November, 's avonds V uur, de heer Paul, van Bent huizen (Bijbellezing). SLIEDREGHT. Herv. Lokaal Stations weg Woensdag 26 Nov., 's avonds 7 uur, de heer J. H. Boogaard. WIJNGAARDEN. Woensdag 25 No vember, 's avonds 7 uur, Ds. D. J. van de Graaf, van Schoonhoven. WEERBERICHT- REM. GEREF. GEM. WADDINXVEEN. Woensdag 25 No vember, 's avonds 7 uur, Ds. A. W. de Rover, Predikant der Vrije Gemeente te Vlaardingen. OUD GEREF. GEM. GAPELLE a.d. IJSSEL. Bermweglaan. Woensdag 25 November, 's avonds 7 uur, Ds. H. Vlot. CHR. GEREF. KERK. 9LEEDREGHT. Donderdag 26 Nov^v- ber, 's avonds 7 uur, Ds. G. Smits.' VRIJE GEREF. GEM. SLIEDREGHT. Lokaal Vergeer. Dins dag 24 November, 's avonds 7 uur, de beer J. Vijverberg, van R henen. WADDINXVEEN. Woensdag 25 No- vember. 's avonds 1 uur. de heer Wijnne, mm Qtdehjorii De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigen dag aan. Verwachting tot Dinsdagavond: Meest zwakke Oostelijke tot -Zuid-Oostelij ke wind; nevelig' tot licht of half bewolkt; weinig of geen neerslag; lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Waterstand: Schoonhoven hoog water 1.10 uur, 1.38 M- Vreeswijk hoog water 1.10 uur, 1.95 M- Keulen stand 3.27 M., val 0.18 M^ Luchttemperatuur: De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 28 graden Fahrenheit. Maandag 23 November: Op 1.03, 3 onder 0.30. Volle Maan Zaterdag 28 November. Den 15en Octnfeer trad de spertijd weder in werking wat tot gevolg heeft, dat ons blad vroegtijdig moet afge drukt zijn. Wij verzoeken daarom de advertenties steeds zoo vroeg mogelijk in te zenden. Alleen advertentiën, welke op de verschijndagen vóórlOnnr v.m. in ons bezit zijn, kunnen dienselfden dag worden op genomen. Wij verzoeken de adverteer ders dringend hiermede re kening te willen bonden. GEREF. GEMEENTE H.U. GIESSENDAM. Donderdag 26 Novem ber, 's avonds 6.30 uor, Ds. Toee, van IJsselmonde. SLIEDREGHT. Woensdag 25 Novem ber, 'a avonds 7 uur, Ds. J. Overdoia. EVANGELISATIE. GIElSSENDAM. Gebouw „Rehoboth**. Woensdag 25 Nov., 'e av. 7.30 xl, Evang. samenkomst. Leidér de beer Veldkamp van Amerongen. GOUDA Yereenigingsgebaaw „Galvijn-. Turfmarkt. Woensdag 25 November, 's avonds 7.30 uur, Ds. Keck, van Stap horst. SLIEDREGHT. Dinsdag nam. 7,30 aar lokaal Maranatha: dhr. Veldkamp. Dinsdag nam. 730 uur lokaal Both A 82: Bijbellezing. ONDEUGDELIJKE MELK. Bij vonnis van den kantonrechter te Utrecht is G. T. L., veehouder te Benschop, veroordeeld tot f 75 boete subs. 20 dageo hechtenis, wegens het te Benschop afleve ren van ondeugdelijke melk. MELK, BOTER, KAAS EN EIEREN. UTRECHT, 20 Nov. Boter en Kaaa. Aanvoer 68 wagens met 21.800 K.G. kaas. Prijzen: rijksmerk le kwal. f 10—2150 per 50 K.G. Handel matig. AARDAPPELEN. GROENTEN EN FRUIT ZWIJNDREQHT, 20 Nonr. Andijvie f 0.50—1.10, bloemkool f 5.70—10.60 en f 1.504.50 per 100 stuks; appelen f 17 19, boerenkool f 1 902.2G, gele savoye kool f 1.20—2.50. kroten f 1.60—1.90, pe ren f 1417, alles per 100 K.G.; groene savoye kool f 1.702.60 per 100 stuks; knolselderij (1 bos van 5 stuks) f 1018 per 100 bos, sla f 1.503.40 en f 0.50 f 1.40 per honderd krop, stoofsla 13— 26 cent per kist; pietrselie f 1.20— 2.10, prei f 11.70. radijs (witpunt) f 1.20 —2, rammenas f 0 401, wortelen f 3.50, alles per 100 bos; selderij 1—21 cent per dozijn; veldsla 2531 cent per kist; ge le savoye kooi f 1.201.50 .peren stoof 14—17, roode kool f 2—2.00, spruiten le soort f 70.10, idem losse f 1504.80, uien f 1.70—2.10, witlof f 10—10.20, id. II f 6.607.80, wortelen (afbreekpeen) 120-250. allee pci lfiö

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 2