j Uit onsRegeeringshuis [Plaatselijk nieuws] Sportnieuws x a Loop der bevolking Burgerlijke stand 4 MAANDAG 23 NOVEMBER 1938 CVergadering op Donderdag) Voortzetting Justitie-begrooting. Bij de voortzetting van de behandeling ran de Juslitiebegrooting was de heer VAN DER HEIDE (S.D.) aan het woord. Hij behandelde de zg. Haagsche zedenzaak. Hij betoogde, dat hierin ont spanning moet komen. De memorie van antwoord, heeft groote ontstemming gewekt in breede kringen. Het resultaat van he onderzoek is niet evenredig aan den lan gen duur ervan Spr. behandelde eerst wat aan de ar restatie van mr. Ries vooraf is gegaan, hetgeen reeds in zijn brochure is beschre ven Mr. Ries is bij zijn arrestatie van het kastje naar den muur gestuurd. Heeft de politie het materiaal, dat zij van den minderjarigen getuige iiad, aan den officier van justitie overgelegd, terwijl zij wist, dat die jongen verdacht werd van diefstallen? Laat de minister zeggen wat hij bedoelt met het „andere belastende materiaal". Daarvan is niets te vinden in het dossier, dat spr. van A tot Z kent. Spr. klaagde ernstig over den tragen rechtsgang. De behandeling daarvan had hem diep leed gedaan. Wat zou er van memgen anderen verdachte onder derge lijke omstandigheden zijn terecht gekomen? Wat is gebeurd, is een bedreiging voor iedereen. Laat de minister een krachtig woord spreken om af te keuren wat af gekeurd moet worden, teneinde de onrust in breeden fenpg weg te nemen De heer K"ÖRTENHORST> (R.K.) wees op de taak van het parlement'in deze Het kan e enbewindsman ter verantwoor ding roepen, doch meer niet Het oefent geen super-rechtspraak uit. Hetparlement moet zeer terughoudend zijn. De verklaring, dat er nog ander belas tend materiaal is, staat lijnrecht tegenover die van mr.- Bouman. Dat belastend ma teriaal moet dan wel zeer zwaar wegen. Moet de Kamer nu eischen, dat dit mate riaal wordt overgelegd? Dat-js op het «ogenblik de kern van de kw|pie voor het jparlement. Met de behandeling van de zaak-Ries in bet parlement is de zaak niet uit. Een gelukkige bijkomstige omstandigheid is, dat mr. Ries ambtenaar is, die, een rechts positie heeft. Hem staan nog "andere we gen open. Mej. KATZ (C.H.) zeide aan het adres van mevr. Bakker-Nort, dat de linkerzijde het zelf in haar hand heeft de huwelijks wetgeving door* middel van het ontwerp- Donner te verbeteren. Wat de zaak-Ries betreft, vestigt spr de aandacht op een ongelukkige uitdruk king van den minister, (dat hij er van overtuigd was, dat geen onrecht was ge pleegd), waardoor hij te veel verantwoor delijkheid voor het verloop van de zaak op zich neemt. Gewezen kan worden op ver keerde toepassing van rechtsregelen, met name het in beslag nemen van particuliere brieven in deze aangelegenheid, waarom zijn deze brieven pas aan nftr. R. terugge geven, nadat hij ze in kort geding had op gevorderd. Meer wilde spr. over deze zaak niet •eggen. Tegen extremistische uitingen moet strenger wqrden opgetreden. Als uniform van den Nationalen Jeugdstorm moet wor den verboden, dan mag die uniform niet op andere wijze herleven. Daartegen moe ten maatregelen worden genomen. ~De heer DROP (S.D.) had bezwaren tegen het slechts gedeeltelijk invoeren van de arbeidsovereenkomst voor schepelingen. De heer TERPSTRA (A.R.) bepleitte een regeling volgens welke waarborgsom men, gestort door werknemers, bij faillis sement van de firma, waarbij zij in dienst zijn, veilig zullen zijn. Dat de minister van binnenlandsche za ken door de actie der N.S.B. gekomen zou zijn tot een zendverbod voor „de Dage raad", moet tegengesproken worden. Wat de z.g. Haagsche zedenzaak betreft, ■eide spr. zich geen beeld ervan te kun nen vormen, op grond van de weinige hem ter beschikking staande gegevens. Spr. kon in bet beleid van de ministers Oud en Van Schaik geen fout ontdekken. Wat zou het publiek hebben gezegd als de Regeering het onderzoek had stopgezet? Er is ander belastend materiaal geweest zegt de minister, de verdachte is niet ver volgd op grond van de verklaring van één getuige Spr. had geen aanleiding om aan de waarheid van die mededeeling van den minister te twijfelen. De heer T R U Y E N (R.K.) had bewon dering voor het beleid der Regeering. doch betreurde het, dat de minister i\>et meer regelen wil geven op het gebied der be drijfspensioenfondsen. De uiterste waakzaamheid tegen extre mistische uitingen is noodig; met name dient gewaakt tegen organisatie van Duit- sohers in Limburg. Tegen alles wat de christelijke grondslagen van ons volk on dermijnen kan, moet worden opgetreden Vandaar, dat de radio-uitzendingen van „De Dageraad" niet kunnen worden toe gelaten De heer RUTGERS VAN RO ZENBURG (c.h.), sprekende over de zaak-Ries, heeft spr. het in de eerste plaats over de wijze van publicatie in de pers en de conclusie, die na de uitgebrei de naspeuringen getrokken moest worden, n.l. dat het bericht niet van de politie af komstig was, verheugt spr. zeer. Wat de zaak zelf betreft ia spr. van oojdeel, dat de politie en justitie niet lichtvaardig hebben gehandeld. Spreker beeft onbeperkt vertrouwen in de waar heidsliefde van d&L minister. Behoudens tegenbewijs moet de verklaring van den minister als de waarheid worden be schouwd. De heer WENDELAAR (1) acht *t een lacune in onze strafwetgeving, dat van militaire strafvonnissen geen revisie mo gelijk is. Reeds lang geleden is een des betreffend wetsontwerp aangekondigd doch tot nog toe heeft dit tot niets geleid. De heer BOON (lib wil nog eenige punten van het Haagsche zedenschan- daal behandelen. Spr. wijst er voorts op. hoe lang het verhoor der gearresteerden door de rechter-commissaris was uitge steld. Hoe konden stukken in het bezit zijn van den minister van financiën, die in dit verband een doodgewoon mensch is. De zaak is hiermede nog niet uit en spr. geeft in overweging, de kwestie te la ten onderzoeken door een commissi^ van vijf hoogstaande zelfstandge personen, die haar bevindingen kan tnededeelen. De heer BOON bespreekt in verband met de terreur, het optreden der NBB.. o.a. te Abcoude en te Utrecht. Spr. wijst ook de beleedigende pamfletten. Tenslotte vraagt spr., waarom hst éa- baret Die Pfeffermühle verboden moest worden. De heer SNEEVLIET (ra.) pefent felle critiek op degenen, die het gewaagd hebben, wederinvoering van lijfstraffen te wpleiten Spr. wijst op de reactionaire opvattingen van politie- en justitieambte naren, o.a. bij het toezicht houden op po litieke vergaderingen. Sprekende over de zaak-Ries zegt spr.. dat deze man zwaar gestraft en benadeeld is. We danken aan deze zaak echter eeni ge zeer belangrijke onthullingen over de practijk van het vooronderzoek. Spreker waarschuwt tegen elke uitbreiding der voorloopige gevangenzetting, want deze is een afschuwelijk ding, die de mogelijk heid van verdediging aanzienlijk inkrimpt. De heer ZANDT (stg maakt be zwaar tegen publieke vermakelijkheden op Zondag, die kerkdiensten kunnen versto ren. Spr. eisoht strengere handhaving van de Zondagswet en dringt aan op weder invoering van de doodstraf. Spr. protesteert tegen de vrijheid, die atheïsten en anderen in hun propaganda genieten. Een vereeniging als De Dage raad had al lang verboden moeten zijn. Spr. protesteert ertegen, dat geen bui tenlanders mochten spreken op de door ds. Krop georganiseerde protestver gade- ring te Rotterdam tegen de geloofsvervol gingen in Rusland. Voor de eer en goeden naam van de po litie acht spr het wenschelijk dat in het z g. Haagsche zedenschandaal meer licht komt. Spr. wijst op de meer en meer toene mende zedenverwildering in ons land. Hoeveel jonge levens worden niet in de bioscoop bedorven, hoeveel geld wordt daar niet heen gebracht. Vele misdaden vinden daar hun oorsprong. Tenslotte maakt spr. bezwaar tegen de verplichting tot verzekering, die men den automobilisten wil opleggen. De heer WESTERMAN (n.h) her- innert aan de weigering van den minis ter om vergunning te verleenen voor het houden van een loterij ten behoeve van een Wereldtentoonstelling te Amsterdam Ten aanzien van De Dageraad sluit spr. zich aan bij degenen, die op verbod hebben aangedrongen Dingen als het in grijpen der N S B. gebeuren als de regee ring het initiatief niet neemt. De vergadering wofdt geschorst tot des avonds 8 uur. AVONDVERGADERING VAN DONDERDAG. Binnenlandsche zaken. Voortgezet wordt de behandeling van hoofdstuk V (dep. van binnenlandsche zaken) van de rijksbegrooting voor 1937. De heer W IJ N Kj O 0 P (comm.) maakt aanmerking op de bemoeiing van den minister met de financiën van de gemeen ten Spr. critiseert verder het voortbe staan van burgerwachten en bij*, vrjjwil- liken landstorm. De heer WESTERMAN (n.h.) be toogt dat het fascisme een oomplex van staatkundige inzichten evenveel recht op eerbiediging door den minister heeft als b.v. de ar. partij. Het gaat niet aan, de fascisten als gevaarlijke elemen ten te kenschetsen. Men maakt zich aan een on toelaatbaarheid schuldig, doof den gestrekten arm als een gevaar te zien De heer VAN HOUTEN (c.d.) maakt aanmerking o» het guiitiMg kaïAkfrjC bijt. vrijw. landstorm «n burgerwachten. De minister benoeme geen burgemees ters die van de gemeente-administratie niet op de hoogte zijn. Goede handhaving van de Zondagsrust is een alleszins gemotiveerde eisch. Spr kan het beleid van de regeering omtrent het steeds meer aanstellen van arbeids contractanten niet bewonderen.. De heer ZANDT (st g.) betreurt het, dat van dezen minister blijkbaar geen goede Zondagswet ie te verwachten. Spr. komt er tegen op, dat lijkverbranding nog steeds wordt geduld. Spr. klaagt over partijdigheid bij de benoemingen van bur gemeesters, met name wat betreft de Staatkundig Geref. partij Er worden te veel rA. burgemeesters benoemd. Een doelmatig gebruik van den hond als trek dier vindt spr. volkomen geoorloofd. Spr. wijst op do gevolgen van het bioscoop kwaad. De heer K RUG ER (c.h.) vestigt de aandacht op het geschrijf in de Staatkun dig gere. Banier ovep het gedrag van een burgemeester, die als voorzitter van het centrale verkoopkantoor van mosselen gratificatiën zou hebben aangenomen, en die had behooren te worden geschorst, □aar het heetts. Spr. komt tegen dit ge schrijf op. De heerK. TER LAAN (s.d.) ver klaart dat de gemaakt opmerkingen be treffende een aubade van Oranje-vereeui- gingen te Zaandam, onjuist zijn. De heer VAN DER ZAAL (a^.) verklaart, dat er bij de AVRO-feesten te Hilversum ergernis is gegeven, evenals bij een VARA-feest te Amersfoort, door een kermis vlak bij e«n kerk. Spr komt op tegen toelating der film Golgotha en keurt allenei plaatselijke protectie af. De heer VAN DIS (s.g.) constateert, dat de bovendedoelde burgemeester grati ficatiën heeft aanvaard, wat door den mi nister van landbouw is afgekeurd. R«d« Minister Da Wilde. De MINISTER VAN BIN NENLANDSCHE ZAKEN, de heer de Wilde, bespreekt allereerst de Zondagswet. Men moet goed onderscheiden Zondags heiliging en Zondagsrust. Spr. heeft daar altijd naar gestreefd. De lijkverbranding is een moeilijk punt waaromtrent veel verschil van meening bestaat. Spr. wil het aanhangige wetsont werp wel verdedigen, maar groote geschil punten blijven immers tegenwoordig ach terwege. Inzake de nationale vlag is een beslis sing nabij. Er moet nog overleg met In- dië worden gepleegd,, Is het verkeerd dat particulieren geld beschikbaar stellen voor de burgerwach ten? Het geld kon slechter besteed wor den Spr. erkent dat de waarschuwingsdienst bij de luchtbescherming een der voor naamste dingen ia. Daar wordt dan ook speciaal op gelet. Cursussen in luchtbe scherming zullen worden bevorderd. Per circulaire heeft de regeering moe ten waarschuwen tegen plaatselijke pro tectie. Er dreigden steeds meer afzonder lijke wereldjes in Nederland te ontstaan. Wanneer een gemeente kan aantoonen, dat ze een werk uitvoert om haar eigen werkloozen aan werk te helpen, is *t wat anders. Een wetsontwerp tot regeling van de positie der schippers is in voorbereiding. Het is niet de bedoeling, van rijkswege te steunen. Het vraagstuk van de volontairs ter se cretarie heeft spr. onderzocht. Veelal zijn volontairs zeer gewenscht, doch de regee ring kan een oogje in het zeil houden. BIJ benoem in pen van burgemeester is er absolute onpartijdigheid. Zelden of nooit wijkt spr. af van de adviezen van zijn adviseurs; en als dat gebeurt dan is het nog alleen ten aanzien van de volg orde van de voordracht. Wat samenvoeging van gemeenten be treft, men l^an de gemeenten niet met de schaar verdeelen. Dan haalt men de pit en de kern uit ons volk, verschillende met name genoemde combinaties van gemeen- fen zal spr. stuk voor stuk onderzoeken Vervolgens betoogde de minister, dat het toezicht op de gemeente-begroetingen nog noodig is en legde een staat van de tekorten van de gemeentebesturen aan de Kamer voor. De tekorten bewegen zich in dalende richting. Voor de bemoeiingen der regeering is dit oen gunstig resultaat. Er is ook gevraagd om aanhangige loona- en salarisverlagingen niet door te zetten. We weten er nog niets van, hoe de monetaire toestand zich zal ontwikke len. Er zijn nog tien gemeenten, die nog gedraaid hebben met het verlangen der salarissen. Het zou hoogst onbillijk zijn tegenover het personeel de gemeenten, waar wel de verlaging heeft plaats ge had. Bij de afdeeling „armwezen" kwam de heer S T U M P E L (r.k.) op voor de in nood verkeerende zelfstandigen uit land en tuinbouw en uit den middenstand. De particuliere liefdadigheid kan niet vol doende bijspringen. De begrooting werd daarna zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De vergadering werd verd»>---4 fot Vergadering op Vrijdag. Justiliebe grooting. De behandeling van de Justie-begroo- ting werd voortgezet. De heer SCHALKER (c.p.) drong er op aan, dat de regeering haar beleid tegenover politieke emigranten zou her zien en deze menschen niet zou uitleiden. Spr. wen8cbte licht in de z.g. zeden zaak. Laat de regeering de nadere gege vens oved.deze zaak aan de Kamer overl leggen. De heer DUTS) partijloos) sloot'zich onvoorwaardelijk aan bij den aandrang om strenger tegen excessieve uitingen op te treden. De politieke strijd moet met geestelijke wapens worden gestreden. De ze strengere maatregelen zijn ook noodig tegen een partij, die voor zich de vrijheid opeischt, doch zelf andere meening on derdrukt. Reds van minister Van Schalk. Do MINISTER VAN JUSTI TIE, de heer Van Schaik, zegt, dat ver schillende afgevaardigden gesproken heb ben over de handhaving van het gezag tegenover extremistische stroomingen. Er bestaat in ons land een groote vrijheid van het woord en in een zoo veelzijdig samengesteld volk als het onze moet ook groote geestelijke vrijheid heerschen, mits deze niet in strijd is met de christelijke grondslagen van onzen staat. De huidige crisisomstandigheden leiden tot misbruik van i vrijheid. Misbruiken moetan worden onderdrukt, maar bet ia niet altijd gemakkelijk vast te stellen wat misbruiken zijn. Naast de gewone wettelijke bepalingen zijn er in den laats ten tijd tal van bij zondere maatregelen genomen, zooals het uniformverbod, do maatregelen tegen be leed] ging, het verscherpte optreden der politie, enz Men zij dan ook voorzichtig in zijn critiek. Men overdrijve de «uitlek niet (Hot aantal misdrijven tegen de openbare or de neemt af. Ongetwijfeld oefent op het oogenblik de NSB. een zekeren druk uit, die op de grens van het oirbare en toelaatbare ligt, om een zacht woord te gebruiken. Spr. wijst echter op zijn circulaire aan de procureurs-generaal, waarin hij de aan dacht vestigt op de mogelijkheid van toe passing van preventieve hechtenis onder bepaalde omstandigheden. Spr. ontkent, dat zijn ambtgenoot van binnenlandsche zaken bij zijn besluit in zake de vrijdenkers-radio is geweken voor terreur. Inzake de anti-semietische actie zegt spr.. dat men moet bedenken, dat alles wat afkeurenswaardig is, nog niet strafbaar is. Tegen elk terrorisme zal van den aan vang af krachtig worden ingegrepen, omdat juist hier snel ingrijpen ioodig is. Het is begrijpelijk, dat de tegenwoordi ge omstandigheden tot grootere crimina liteit leiden. Dee te meer is het verheu gend, dat het aantal oeoonomische mis drijven is afgenomen. Spr. voelt dan ook niets voor verhopging van strafmaten. Ook het denkbeeld van wederinvoering van lijfstraffen mag er misschien wel aardig uitzien (gelach), maar mede met het oog op de ervaringen uit het verleden, wil spr. er niet toe overgaan. Spr. beantwoordt de opmerkingen van den heer Zandt inzake de Zondagswet en de doodstraf. Spr. is geen principieel te genstander, maar ziet in ons land thans geen aanleiding to tinvoering ervan. Spr. komt thans tot de zaak. die hier het hoogtepunt van het debat is geweest. nJL de zaak-Ries. De kern van spr's antwoord op bet voor- loopig verslag was, dat de aanhouding van een hoogen ambtenaar en het straf onderzoek niet op lichtvaardige wijze is geschied. Het zal de Kamer duidelijk worden, waarom spr. niet aan den wensbh kan voldoen, alle beschikbare gegevens aan de Kamer OYer te leggen. Het gaat om zoo veel verschillende zaken, die tezamen een ingewikkeld oomplex vormen, doch als eenheid moeten worden beschouwd. En de brochures, waarop bier zoo vaak een be roep ie gedaan, zijn in vele opzichten niet in overeenstemming met de werkelijk heid. Een deel van de verdachten wordt wol. n deel niet vervolgd Het ie ontoelaat baar. een dergelijk ondersoek ia de Ka mer te heropenen Spr. zou geen inlichtingen omtrent het ingrijpen ten aanzien van den bedoelden verdachte kunnen geven, zonder daarbij de ander© verdachten te betrekken. De minister van justitie kan zoo iets niet doen. Los ran alle staatsrechtelijke argtnn en ten leent deee zaak zich niet tot bet ver strekken van inlichtingen, waaaan) de Kamer iets zou hebben. Wel wil spr. iets mededeel in een var de persoonlijke be moeiingen in deze zaak In Mei j.l. werd hij ervan In kennis gebracht, dat ernstige verdenking Was ge vallen op eenige hoogte ambtenaren. Spr. pleegde overleg met zijn ambtgenoot van financiën, dip in opvatting volkomen het standpunt van sp«. deelde. Nu eenige verdachten niet vervolgd worden, is de indruk gewekt, dat te snel is ingegrepen Maar welke crftiek zon er geoefend zirn, als door inmenging van de aa hoogste ambtenaren Xtoh aan een vervolging hadden kunnen ont trekken? De wijze, waarop verschillende persor ganen de zaai gepubliceerd hehben, kan spr. slechts betreuren, omdat aanhouding noch instructie op zich zelf iets beteeke- nen maar publicatie ervan door hun po sitie kwetstbar© personen ernstig kan be- nadeelen. Spr. beschikt niet over materiaal, waar uit hem blijkt, dat de politie van de pu blicatie op de hoogte was om dat de be richten van de politie afkomstig waren. Hierover zal spr om herhaling te voor komen, overleg met de pers plegen. Uit de processtukken is duidelijk ge- bleken dat het onderlinge overleg tusschen de verschillende verdachten in ruime ma- 4e aanwezig was. Men mag de arrestatie niet beschou wen in het licht van wat er tenslotte is geschied, maar naar de omstandigheden van het oogenblik. In de brochures wordt gesuggereerd, dat er op het tijdstip van arrestatie geen voldoende gronden aanwezig waren voor de aanhouding van den eerstgenoemden persoon. Spr. kan geen opening van za^ ken geven, maar verklaart, dat voldoende objectieve gronden ter beschikking ston den. De officier wist alles af van den bij. zonderen aard van den jeugdigen getui ge. De aanhouding hield echter verband met de *andere belastende materiaal en ia zoo lang mogelijk uitgesteld. Dit uitstel hield verband met motieven van straf- rechtelijken aard en niet met de vergar dering van minister». Er is aanmerking gemaakt op het be- leid van den rechter-commissaris. Ver schillende ambtenaren hebben verschil lend temperament, doch dat een rechter commissaris de neiging heeft, eiken be schuldigde als schuldig te beschouwen, moet spr. ontkennen. De betrokken rech te r-oommisea ris staat bekend ale een ijve rig en kundig man. Naar zijn optreden in deze zaak laat spr. inlichtingen inwin nen. De instelling van 'n soort raad van toezicht acht spr. niet noodig. De heer VAN DER HEIDE (s.d.) oonstateert, dat deze zaak niet in enkele oogenblikken kan worden afgedaan en stelt voor, de verdere behandeling uit te stellen tot Dinsdag an. Aldus wordt besloten. Voortgegaan wordt met de behandeling der verschillende afdeelingen der justitie- hegrooting. Aan de orde i» aid. II Burgerlijke rechtspraak. De heer DONKER (s.d.) acht bij deze afdeeling het belangrijkste punt, dat in den laatsten tijd eenige leden der rech telijke macht zijn toegetreden tot een po litieke beweging, die Staat op den rand van de onwettigheid. De heer LINGBEEK (herr. ger) heeft reeds verleden jaar geklaagd over de-eenzijdige benoemingen bij de rechter lijke macht. Spr. geeft een aantal voorbeelden van benoemingen van roomsch-katholieken bui ten de voordracht om, waaruit hem Wijkt dat de minister het percentage van de r.-k. rechterlijke ambtenaren bewust wil uitbreiden. De heer KORTENHORST (r.-k.) zegt, dat men de jaarlijksche boutades van don Nederlandschen John Knox ge- kig niet serieus behoeft te nemen, doch ze veeleer als amusement kan beschou wen. De he^r LINGBEEK (herv. ger.) roept uit: „Ik ga heen! Ik neem u niet sérieus!" ©n verlaat verontwaardigd de zaal. De heer KORTENHORST (r.-k.) waarschuwt tegen het zaaien van ver deeldheid onder de Christenen en het stemt hem tot voldoening, dat de opeen volgende miinsters van justitie ookRoom- schen hehben genoemd als er geschikte krachten onder de gegadigden waren. De heer TERPSTRA (a.r.) vraagt, of de minister het advies van den Hoo gen Raad omtrent het lidmaatschap van leden der rechterlijke macht van de NB. B. aan de Kamer wil overleggen. De heer SCHALKER (commt) ■egt. dat volgens de regeering leden de» rechterlijke macht zich niet door subjec tieve invloeden laten beinvfloeden. Düt stemt overeen met de meening van den bekenden Alkmaarschen rechter Fruin, die lid van de N.S.B. is, en ongeveer het zelfde in een interview heeft verklaard- Ruda van minister Van Schaik. De MINISTER VAN JUSTt T IE, de heer Van Schaik, is evenmin vol daan over de bezetting van de rechterlijke college's. Van een misbruik van uitbrei ding van het aantal substituut-griffiers mag niet gesproken worden. Wat het lidmaatschap van rechterlijke ambtenaren van de N.S.B. betreft, wil spr. niet vooruitloopen op het gevraagde advies van den Hoogen Raad- Over de staande magistratuur heeft spr. meer te zeggen dan over de zittende. Spr. is ia deze waakzaam. Tegen de ouq|e beschuldigingen van den heer Lingbeek kan spr. zich niet telkens opnieuw verzetten. Spr. bevoordeelt geen enkele bevolkingsgroep en benoemt met de grootste objectiviteit de beste sollioi- tanten. Toevallig is in den laatsten tijd het aantal katholieke sollicitanten zeer toegenomen. De vergadering wordt verdaagd tgt 5 Dinsdag 24 November. Hilversum II. 301.6 M. A V.R.0. S—9 Gramofoon; 910 Gramofoon; 101015 Morgenwijding; 101510.30 Gramofoon; 10.3011 Orgelconcert en Viool; 11 11.30 Wenken voor de huishouding; 11.30 —12.15 Kovacs Lajos en zijn Orkest; 12.152.15 Het Omroep Orkest en Gra mofoon: 2153 Het Lyra Trio; 34 Knipcursus; 44.30 Pianomuziek; 4.30 5 Radio Kinderkoor .Zang; 530 Kin- derhalfuur; 5-30—6.30 Het Aeolian Or kest; 6 35—7 Dansorkest; 7—7.05 „En nu naar bed!"; 7.05—7.30 Het Schoollied klinke in de huiskamers; 7.308 Engel- sche les voor beginners, 88.10 Nieuws berichten, daarna Mededeelingen; 8.10 8 30 Gramofoon; 8.30—10 AVRO's Bonte Dinsdagavond Trein; 101015 Gramo foon; 10.15—11 uur Dansorkest; 11-11.10 Nieuwsberichten; 11.10-12 Gramofoon. Hilversum I. 1875 M. K.R.O. 88.15 Wij beginnen den dag; 8.15-9 1^, Concert; 10—10.30 Muziekuitzending voor fabrie ken; 10.30—1130 Gramofoon; 11.30—12 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L H. Perquin; 12.15-Hl Het K.R.O. Orkest; 11.20 Gramofoon; 1.202 Het K R O. Orkest, 2—3 Vrouwenuurtje; 3.054.05 Modecursus; 4.0ó5 Gramofoon; 5— 5 45 De K.R.O. Melodisten; 5.456 De K.R.O. op felicitatiebezoek; 66.40 De K.R.O. Melodisten: 6.40—7 Esperantocur- sus; 7.15—7.35 Lezing; 7.35—8 Sport- halfuurtje door P. Olthoff; 8810 Nieuwsberichten on K.R.O.-mededeelin- gen; 8.10—8.25 De K.R.O. Melodisten; 8 25—8.35 The 2 Hodlars; 8 352-8 50 De K R O Melodisten; 8.50-0 The 2 Hod lars; 99 25 Jenö Farkas en zijn beroemd Hongaarech Orkest; 9Ü50.36 Cello-re dt al, 935—0 45 „Weldadigheidspostze gels" door Ir. M. H. Damme; 9.4510.30 Het K.R.O Symphonic Orkest (UB.O.); 103010 36 Nieuwsberichten; 1036— 1045 Gramofoon; 10.45—11 15 Het KR. O. Symphonie Orkest (UB.O.); 11.15—12 Gramofoon. Woensdag) 25 November. Hilversum II. 301.5 M. V.A.R.A. 8 uur Gramofoon; 9.30 uur Onze Keuken; V.P. R.O. 10 uur Morgenwijding. Spreker: Ds. E. D. Spelberg; V.A.R.A. 10.20 uur Uit zending voor de arbeiders in de Continu bedrijven, 11.30 uur Uitzending voor werk ioozen; 12 uur Het V.AF A Orkest; 12.46 Gramofoon; 11 45 uur Het VARA Or kest; 2—2.90 Het VARA Orkest; 2.30 uur Voor de Vrouwen; 3 uur Voor de Kinde ren; 5 90 uur Orgelspel; 8 uur Dansor- WEGENVERBETERING IN DE LOPIKERWAARD. Het gaat er nu toch van komen; zoo langzamerhand komen belangrijke weg- verbeteringen in de Lopikerwaard in het zicht. Gedeputeerde Staten hehben op de begrooting der provincie Utrecht weer drie ton gebracht voor verbetering van wegen in de provincie Utrecht en wanneer de Provinciale Staten, die de volgende maand bijeenkomen, hun goedkeuring aan deze plannen hechten hetgeen wel ver wacht mag worden dan zal ook de Lo pikerwaard een belangTijk deel van dit geld zich zien toegewezep voor verbete ring der wegen. Aan de orde komen in het volgende jaar onder meer de weg van Montfoort naar Linschoten en de weg van Jutfaas naar Benschop. Wat den weg BenschopJutphaas be treft, doet zich de omstandigheid voor, dat voor dezen weg, welke zal moeten aan sluiten op den in aanleg zijnden rijksweg UtrechtVianen, met uitzondering van een gedeelte van het Kamperzandpad, niet de bestaande wegen in de gemeente IJssel- De hoofdingenieur van den Provincia- stein zullen kunnen worden overgenomen, len Waterstaat heeft een plan opgemaakt, tot verbetering van de onderhavige ver binding, waarbij een nieuw tracé is ont worpen. Gedep. Staten z^ van oordeel, dat de- ze weg, gelet op het karakter van het ver keer, dat daarop verwacht kan worden en in aanmerking genomen de breedte, welke de weg op het verdere gedeelte in de gemeente Benschop ten hoogste zal kunnen verkrijgen, niet de kruinsbreedte van 14 M behoeft te hebben, welke in het pro vinciaal wegenplan als normaal is aan genomen. Ged. Staten zouden zich ge machtigd willen nen, wat de kruinsbreed te betreft, naar bevind van zaken te han delen. Het ligt in de bedoeling, de rijbaan overeenkomstig den eisch, genoemd op het provinciaal wegenplan, op een breed te van 5.50 M. te brengen. De aanlegkos- ten met inbegrip van de kosten van grond aankoop worden geraamd op f 150.000. Indien het ontworpen trace zal worden gevolgd, zal overneming door de pro vincie noodig zijn van een gedeelte van het Kamperzandpad, in onderhoud bij de gemeente IJsselstein, zoomede van een ge deelte van den Hoogendijk, in onderhoud bij he1! Waterschap Hooge Biezen en Over OurilaWt a.e«t; 630 uur Cursus; 7 uur Sport; 7.15 uur Kun je nog zingen, zing dan meel; ?.40 uur Lezing, 8 uur S.Ü.S -berichten, o.03 uur Nieuwsberichten en V.A.R.A.- Vana, 8.15 uur Gramofoon, 9 uur Op voering van het Hoorspel „De Witte Roos 10 uur Nieuwsberichten, 10.05 uur Dansorkest; 10.30 uur Viool, Al viool en Cello; 11 uur Lozmg, 11B0 uur Gramo foon. Hilvarsum I. 1875 M. N.G.R.V. 8—8.15 Schriftlezing en Meditatie; 8.150 30 Gramofoon, 10.3011 Morgendienst on der leiding van Da. G Kapteyn; 1112 Het Ensemble Van der Horst en Gramo foon; 12.1612.30 Gramofoon; 12.30 I.30 Vervolg Concert; 1.30—2 Gramofoon; 2—£.55 Populair Orgelspel; 33.30 Le zen van Ghr. lectuur; 330—3.45 Gramo foon; 45 Ghr. Gem. Zangvereeniging te Vreeland; 56 Kinderuurtje; 66.30 Landbouwhalfuurtje, 6.307 Onderwijs fonds voor de binnenvaart; 77.15 Nieuws berichten; 7.157.30 Causerie; 7.307.4ó Gramofoon; 7.458 Radio-reportage, eventueel Gramofoon; 88.15 Weer- en Nieuwsberichten; 8.159.10 De Arnhem- ache Orkest Vereeniging en Sopraan; 9 10 0.40 Lezing; 9.4010.15 Vervolg Con cert; 10.1510.20 Nieuwsberichten; 10.20 10.35 Schaakcursus; 103612 Gramo foon en Schriftlezing. RADIO-CENTRALE. Programma CL Dinsdag 24 November. London Regional 11.05 Cinema Orkest, II.50 Gramofoon; Keulen 1250 Concert, 1.20 Berichten. 135 Bioscooporgel; Lon don Regional 2.20 Dansmuziek, 250 Or kest, 3.20 Het Stedelijk Ork,fest van Tor quay; Droitwich 4.50 Theater Orkest, 6.06 Gramofoon, 5.35 „The Alhpaa"; Keulen 6 Popiair concert, 7.05 Momentopname; Weenen 7.20 Gevarieerd programma; Boe dapest 9.05 Tango Orkest; Brussel F ranse h 9.35 Concert; Berlijn 10 20 Populaire- en Volksmuziek; Weenen 11B0 Dansmuziek. Woensdag 25 November. Droitwich 11.06 Orgelconcert; Danmarka Radio 11.35 Ensemble; Keulen 12.20 Be richten en Gelukwenschen, 12 35 Concert, 1.20 Berichten. 1.35 „Allerlei von zwei bis drei"; London Regional 2.20 B BC. Wels Orkest; Parijs Radio pl.m. 2.50 Concert; 4.20 Gramofoon. Droitwich 5 20 Kwintet, 5.35 B.B G. Dansorkest; Londen Regional 6 20 uur B B C. Orkest; Droitwich 7 uur „Sweeny Todd" of „A String of Pearls", 7.60 „Flying High". 8.30 Symphonie Con cert; Keulen (Berlijn) 9 50 Gevarieerd programma; Weenen 11.20 uur Populair concert. Raadsbesluiten. A mei de. Donderdag vergaderde de ge meenteraad onder voorzitterschap van burgemeester CL W. Luyendijk. Een ver zoek van het hoofd der 0. L. School om beschikbaarstelling van een verwarmd en verlicht schoollokaal voor bet geven van een avondcursus, werd ingewilligd. Om trent het in de vorige vergadering gedane verzoek ter verstrekking van een gave van f 2.50 ook aan de vanwege het burgerlijk armbestuur ondersteunden, werd meege deeld, dat het B. A. voorstelt aan acht on dersteunden van deze categorie f 2.50 en aan vijf een bedrag van f 150 te geven. Hiermee ging de raad accoord. De heer P. den Hartogh verzocht het Stadsbuisje met bijbehooiende landerij voor f 250 per jaar te mogen huren. In de volgende vergadering zullen B. en W. met een voorstel daaromtrent komen. Voor de driejarige afrekening met de bijz. school was in rekening gebracht f 5725,65 Toegewezen werd een bedrag van f 5602,75, conform de beslissing van Ged. Staten. Inzake het in de vorige vergadering ge nomen bes uit tot verlaging van de huur der gemeentewoningen, verzocht de minis ter nadere gegevens. Deze zullen worden verstrekt. De gemeentcbegrooting 1937 werd na eenige toelichting van den voorzitter en na eenige bespreking, met alg. st. vastge steld. De heer Den Boer wees daarbij op het volgens hem laakbare gedrag van bet gemeentebestuur ten aanzien van het af breken der pompen. Uit de hieruit voort vloeiende besprekingen bleek, dat de raad in Juni besloten had om deze pompen af te breken. De begrooting voor het B. A, over 1937 werd daarop vastgesteld. Een voorstel van weth. Diepenhorst om ermee accoord te gaan dat B. en W. ten aanzien van de werkverschaffing den weg blijven bewandelen, die ze thans gaan, daar men, hoewel een en ander nog niet is goedgekeurd, toch reeds de werkver schaffing ter hand heeft genomen, werd z. h. st. aangenomen. Tenslotte werd besloten tot de aankoop van vieV onbewoonbaar verklaarde wonin gen met bijbehoorende grond voor den prijs van f 5Q0. Het bedrag zal op de be grooting 1937 geraamd worden, welke hiertoe gewijzigd zal worden. Konijnenfokkers. Arkel. Donderdagavond hield de konij- nenfokkersvereeniging „Streven tot Ver betering" een vergadering in de zaal bij Betondak. De heer J W. Molendijk sprak een harielijk we'komstwoord, waarna de Uilen onveranderd *ecdoa iKljnatnlij. tfa eenige discussie werd besloten om te Leerdam op de tentoonste'ling met dertig nummers uit te komen en te Haarlem met tien. Vervolgens werden de k asse en eereprijzen van de tentoonstelling uitge reikt, waarna een gratis verloting volgde. De voorzitter, de heer Molendijk, ontving nantens de vereeniging een mand bloemen als bewij» van erkentelijkheid voor het vele werk dat hij in het beiang der ver eeniging heeft verricht. Arkel. Wegens vertrek heeft de heer C. Verhaar bedankt a's bes uurslid van den Vrijheidsbond, afd. Arkel. Deze week is een aanvang gemaakt, met het in orde brengen van het ijsclub terrein op de waard van den heer Van Iperen op Rietveld. Aan den heer Van Noordenne te Giessendam is voor den tijd van twee jaar het onderhoud opgedragen van de werken aan het Merwedekanaal met zijtak naar de Linge alhier. Bleskensgraaf. De zoogenaamde dorps kamp is door het polderbestuur verhuurd aan M. Brandwijk voor f 131 's jaars en de dorpsakker aan B. Blonk voor f 10 's jaars. Als notabelen der Ned. Herv. Kerk zijn herkozen die hoeren J. v. d. Laan en A. Verlek. Voor de betrekking van koster bij de Ned Herv. Kerk hehben zich 4 solli citanten aangemeld. MOTORSCHIP GEZONKEN. Opvarenden gered. Hardinxveld. Het motorschip „Op Hoop van Zegen", schipper L. Egas alhier, is Zaterdagmorgen in het Hollandsch Diep, tegenover de haven van Noordschans, go- zonken. Het vaartuig was geladen met suikerbieten. Door den sterken golfslag kreeg het schip water binnen, waardoor het scheef kwam te liggen en binnen en kele minuten zonk. De schipper wist zich met zijn vrouw en een kind met groote moeite in veiligheid stellen. Daar het schip geen mast had, is de plaats, waar het is gezonken,' niet precies t« vinden. Men zal evenwel trachten het te lichten. Schip en lading zijn niet ver zekerd. Gemeenteraad. Hardinxveld. Een openbare vergadering van den gemeenteraad wordt gehouden op Woensdag 25 Nov., des nam half 8. De te behandelen onderwerpen zijn: 1. Stemming over het voorstel inzake beschikbaarstelling van schoolgangen oefeningen burgerwacht, 2. Notulen, 3. In gekomen stukken, 4. Benoeming onderwij zer school IV (g.l.o.); 5. Voorstel burge meester en wethouders inzake verlaging huur pand Rivierdijk B no. 632, 6. Idem inzake verhuur grond waterbedrijf, 7. Id. omtrent verhuur gebouwtje aan Groene Kruis; 8. Idem inzake verhuur gedeelte fabrieksgebouw aan J. Overgaauw; 9. Id. omtrent arbitrage geschil met aannemer Huberts, 10. Idem tot het verleenen van een nader subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur, 11. Idem tot goedkeuring van een wijziging van de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur, 12. Idem tot wijziging begrooting grondbëdrijf 1936, 13. Idem tot wijziging begrooting water bedrijf 1936, 14. Idem tot wijziging be grooting, dienst 1936, 15. Benoemj(ng commissie onderzoek aangeboden begroe tingen, dienst 1937, 16. Voorstel van de commissie voor de strafverordening om trent de vaststelling van een verordening op het houden van bokken, 17. Voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op een adres om verbetering van de straatverlichting aan de Sluiswrf, IK Benoeming van eep grafgraver. 19 Voor stel van B. en W. om toe treden als be gunstiger van de vereeniging voor lucht bescherming. Leerbroek. De collecte, gehouden ten bate van het nationaal huldeblijk voor Prinses Juliana en Prins Bernhard, heeft f 84,05 opgebracht. Meerkerk. Notaris G. ,E. Kraay is ge kozen tot diaken der Geref. Kerk. Meerkerk. Op de Rijksstraatweg had een aanrijding plaats tusschen een perso nenauto, bestuurd door den heer B. te Gorincbem en een vrachtauto van den heer S. te Zaandam. De beschadigde per sonenauto is door den garagehouder Ver- 8puij uit Gorinchera met de kraanwagen weggehaald, terwijl de vrachtauto door den garagehouder van Mill uit Gorinchem is weggehaa d Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Bouwarbeidersbond. Meerkerk. Dezer dagen hield de heer G. de Haas, controleur van den raad van Arbeid alhier, op uitnoodiging van den bouwarbeidersbond afd. Meerkerk, in de zaal van Hof van Holland een lezing over de Sociale Verzekeringswetgeving. Spr. behandelde in zijn lezing hoofdzakelijk de Ongevallenwet 1921 en de Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922, a'smede de ziektewet en Invaliditeitswet. Meer uit voerig behande'de epr. de vefrzekerings- plicht en de uitkeeringen krachtens voor noemde verzekeringswetten. Op vlotte en bevattelijke wijze wiet apr. de desbet ref- fendb wetsbepaling©» duidelijk maken. Van de gelegenheid to* hel stellen van •WH w*> De vergadering was mede toegankelijk voor leden van den Bond van Fabrieka- en Landarbeiders Nisuwland. E meente-veldwachter heeft procea-verk... opgemaakt tegen E. R. S. en P van Gwegens overtreding van het motor- en rijwielregl aient. De collecte ten bate van het natio naal huldeblijk voor Prinses Juliana en Prins Bernhard heeft in deze gemeente f 56.05 opgebracht. Nieuw-Lekkerlarjd. De oudste inwoner der gemeente, de heer H. Verkerk, te Kinderdijk, heeft onder veel belangstelling 4jn 96sten verjaardag gevierd. De oude man is nog in het bezit van zijn geestver mogens, doch eenigszins gebrekkig ter been. De heer T. Broere, gemeentearchitect ia benoemd tot secretaris van de plaatse lijke commissie voor werkverruiming. D. Hwerkzaam bij de firma Kloos te Kinderdijk, geraakte met de rechter hand beklemd tusschen een paar rails. In de wond kwam vuil, waardoor bloedver giftiging ontstond Dr. A. van Waafber- gen verleende geneeskundige hulp. De laagste. Sliedrecht. De N.V. A. Volker Lzn., Aann. Mij was voor f 78000 laagste in- schrijfster voor het uitvoeren van bag- gerwerk in het Scheur boven Maassluis en van daarmede in verband staande wer ken. D» werkloosheid. Sliedrecht Bij de gem. arbeidsbeurs waren de vorige week ingesch reven 1292 werkzoekenden. Nadien werden opnieuw ingeschreven 66 personen, terwijl 40 per sonen werden afgevoerd, zoodat op heden zijn ingeschreven 1318 werkzoekenden. Op 10 Nov. 1935 was dit aantal 1430. Hoog water. SMadrecht. Dinsdag 24 Nov. v.m. 1 uur, Woensdag 25 Nov. T.m. 1.45 uur, Don derdag 26 Nov. v.m. 2.50 uur, Vrijdag 27 Nov. v.m. 3.36 uur, Zaterdag 28 Nov. v.m. 4.15 uur, Zondag 29 Nov. v.m. 4.50 u VOETBAL. DE WEDSTRIJDEN VAN GISTEREN. Mistvoetbal. Het tweede en vijfde elftaj van „Sportclub" winnen. Schoonhoven. Het waa voor de toe schouwers zeer jammer, dat de dichte mist, het volgen van den wedstrijd „Sportclub II"„Excelsior IV" van Rotterdam, zoo goed als onmogelijk maak te. Daarom jammer, omdat de wedstrijd een uiterst spannend karakter heeft gehad tot de laatste seconde. Wat een tegenr stelling was het, met den wedstrijd van rongen Zondag. Nu werd weer het voet bal gespeeld, zooals wij dat zoo gaarne zien, en voor een overtreding aan een van beide zijden, behoefde de scheidsrech ter in totaal slechts zes maal te straf fen met een vrijen schop. Dat ^Sport club" tenslotte de overwinning uit het vuur heeft gesleept, daarvoor komt den spelers een woord van lof toe. Het spel der Rotterdammers was beter, maar de „Sportclub"'Spelers kunnen van dat te genspel veel leeren, wat hen in de verde re wedstrijden van nut kas zijn. Zoo&ls reeds g©meld, deed de mist veel afbreuk aan het spel, maar de spelers en de scheidsrechter hehben er van gemaakt, wat er van te mafceu was, en dit is zeker al een compliment waard. Een volledig verslag v&n den wedstrijd te geven is on doenlijk. Wij willen dan oak volstaan met te melden, dat eerst „Excelsior" de leiding nam j'uist drie minuten voor de rust, maar nog voor da rust inging, had de middenvoor van „Sportclub" densUuid weer gelijk gemaakt. Na de rust ge lukte het den linksbuiten met een schuin schot den stand op 2—1 .te brengen, wat naderhand de overwinning van „Sport club II" beleekende. Ook de weds I rijd „Sportclub V"ë— „Haastrecht III" leed van den mist, hoe wel niet in een zoo erg© mate. Deze wed strijd is tenslotte niet geworden, wat we er ons van hadden voorgesteld, doordat „Haastrecht" met slechts negen spelers verscheen. D© overwinning was dus reeds een voldongen feit voor de vijfde elftal- Iers en de eindstand werd hier tenslotte 72 voor „Sportclub V". Toch is in de zen wedstrijd duidelijk naar voren geko men, dat onder dit vijfde elftal uitsteken- ke krachten sohnilen, om de „Sportdub"- grlederen te versterken. De wedstrijd „Gouderak 111"„Sport club 111" vond geen doorgang, wegens af keuring van het ,jGouderakp-terr©inl Tenslotte laten wij hier de standen vol gen van de Vierde Klasse G en Res. Der de Klasse F van den K N.V.B. Vierde Klasse R. geep. gw. gi. vrL Vj—t P I.F.CL 6 6 0 0 21—8 12 Merwede 6 4 0 2 12—8 8 Schoonhoven 7 4 0 3 20-11 8 D.O.S.B. 7 3 13 20—19 7 's-Graveodesi 6 12 2 8—13 4 S.S.W. 6 2 0 4 14—14 4 O.S.8. 6 1 1 4 11—18 3 Mo twos tod A V'PAG 23 NOVEMBER T035 Res. Derde Klasse F. gesp. gw gl. vrl. v.—t. P R F C. 3 8 5 2 1 36—17 12 Xerxes 3 8 6 0 2 23—13 12 D.C.V. 2 8 5 1 2 23—21 11 O.N.A. 2 7 4 1 2 19—12 0 Schoonhoven 2 7 3 2 2 1413 8 D C L. 3 8 3 2 3 10—18 8 G.S.V. 2 8 2 2 4 22—26 6 V.O.C. 2 7 2 1 4 13—17 5 Excelsior 4 7 2 1 4 12—17 5 R.D.M. 2 7 0 0 7 10—45 0 GOUDSCHE VOETBALBOND. Uitslagen Zondag 22 Nov. Ie klasse: Ammerstol 1Nieuwerkerk 1 81 Haas.recht 2O.N.A. 3 08 O.N.A. 4Bergambacht 1 afgek Gouda 4Moercapelle 1 48 2e klasse A: Nieuw veen 1Bosk. Boys 2 afgek. Nieuwkoop 1Gouderak 2 3—4 G.S.V. 3Olympia 3 44 Dilettant 2Lekkerkerk 2 35 O.N.A. 5Woerden 2 afgek. 2e kiasse B: Stolwijk 1Dilettant 3 af gok. Moordrecht 2Groot-Ammers 1 04 Nieuwerkerk 2Lekkerkerk 3 21 Gouderak 8Schoonhoven 3 afgek}. Groeneweg 1Zwervers 2 5—3 3e klasse A. Gouda 5Bodegraven 8 51 Woerden 3G.S.V. 4 afgek. Nieuwveen 2Bosk. Boys 8 afgok. Waddinxveen 2Nieuwkoop 2 130 3e klasse B: Bosk. Boys 4Waddinxveen 8 ach. niet opgekomen. Zwervers 3Groenweg 2 afgekeurd Nieuwerkerk 3Moordrecht 8 22 Moercapelle 2Ouderkerk 1 1—7 3e klasse G: Lekkerkerk 4Groot-Ammers 2 4—0 Gouda 6O.N.A. 6 afgekeurd. Ouderkerk 2Stolwijk 2 013 Oudewater 2Ammerstol 2 afgekeurd. 3e klasse D: Stolwijk 3Olympia 5 afgekeurd Ammerstol 3Ammerstol 4 31 Gouda 7G.SJV. 6 1—2 Schoonhoven 5Haastrecht 3 72 Oudewater 3O.N.A. 7 afgekeurd 3e klasse E: O.N.A. 8—Nieuwveen 4 afgekeurd Voorwaarts 2Bosk. Boys 6 10 gest. Olympia 4Nieuwveen 3 43 Moercapelle 3Groeneweg 8 81 OOK WILLY DEN OUDEN NAAR INDIE. Willy den Ouden heeft besloten deel te nemen aan de mogelijke tournee van d* Nederlandsche zwemsters in Indië. SLIEDRECHT. Novemhor. Ingekomen; J. Littal en gezin, van Ue- selmonde naar Burg. Drijberplein 24: P- de Graaf en echtgenoot©, van Papon- dreoht naar D 106; A. G. Verheul (ge huwd met B. van Rijsbergen), van Papen- drecht naar D 93, W. Putters (gehuwd met S. Schild) van Giessendam naar A 111; K. Zegelaar en gezin, van Papen- drecht naar D 344. Vertrokken: A. Boon van A 232 inw. naar Oud-Alblas; E. van Trooyen (geh. met W. van Alphen) van D 228 inw. naar Dordrecht. Sluisweg 32b; M. Kalis, van Julianastraat 12 inw. naar Rotterdam, Bergweg 306b; A. Boogaard, van P. Rijs- dijkstr. 41 naar Philippijnen; A. Bons, van P. Heinstraat 22 naar Philippijnen; P. Vlot van G 305 naar Rotterdam, Punt» straat 61a. MEERKERK. Nov. Geboren; Jasper, s. ran M. Hakkesteeg en W. van der Heyden. Getrouwd: A. Boogert, 2d J. en J. Hartin ga, 24 j. ARKEL. Nor. Ondertrouwd: B. Gelderblom, 27 j. en M. den Ouden, 31 j. A. D. Boon, 26 j. en E. J. van Steenis, 23 j. SLIEDRECHT. November. Ondertrouwd: G. Berkouwer, 32 L. en E. C. Boer, 28 H. van Seventer, 27 j., en N. de Gruyter, 29 j- Getrouwd: M. Redelijkheid. 30 u en P Kroon, 20 j. Geboren: Kornelis. van W. de Pag- ter en A. Vermeulen. Dirk Goretiaan, z. van G. M. Bons en M. W. Vlot Bar bara, d. van A. van Werd en A. W. Groenewegen. Cornelia, d. van A. de Koning en A. van Lopik. Matthij» Petrus, z. van J. P den Hartog en M. L. do Groot. Andriee Pleter, van A. Hamerpagt (overleden) en A. den Besten. Catharina, d. van K. G> Eisenaar en P. Lanser. Overleden: J. Koppelaar. 30 j., echtgm. van W. Verstraete. G. Koorevaar, 60 j., echtgen. van M. Beuzekom. B. de Haan, 63 j., ech'gen. van J. Berge ijk. WIJNGAARDEN. November. Getrouwd: F. v. d. Heuvel, 90 j. (t» {jiniaftndim) sa J, Koorevaar* 26 J>

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 4