SceicnJ en angri|lt. De dominions wapenen zich. Gemengd nieuws FEUILLETON Wetenschap en Techniek Voor den aanvang van de landen-tenniswedstrijden Nederland Frankrijk in de Apollohal te Am sterdam. V.l.nj'.: Broese van Groenau, voorzitter N.LT.B.Jean Borotra; de gezant van Frankrijk baron de Vitrolles en Hughan Rotterdamsche pad vindster» bezig met het vullen der bloempotjes, welke Dinsdag in de Maasstad zullen woeden ver kocht ten bate van het nationaal fonds voor de aanbiedina van een huwelijksgeschenk aan H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard Marix Loevensohn heeft Zondag afscheid genomen als solo-cellist van het Amsterdamseh Concertgebouw-orkest Na de uitvoering van het concert huldigde prof. dr. Willem Mengelberg den scheidenden musicus namens het orkest met een krans Op Kijkduin werd de door .De Zwaluwen" georganiseerde veldloop gehouden. Eenige deelnemers onderweg Een schermutseling voor het doel van C.V.V. tijdens den voetbalwedstrijd welke Zondag tegen Blauw Wit in het stadion te Amsterdam werd gespeeld le leeuw*, wen weid Zondag de? internationale voetbalwedstrijd Noord-Nedeiiand - Noord- Dultschland gespeeld, welke door het Nederiandséhe team met 4 2 werd gewonnen. Moment voor het Noord-Nederlandsche doel De ministers Gelissen en Deckers heb ben Zaterdag een bazoek gebracht aan de Philipsfabrieken te Eindhoven. Tijdens het bezichtigen ,ven de bedrijfsschool Geheel rechts dr. A. Philips Een Engeisch hangoorkonijn en een" Engelsche vechtkriel, die beiden een eersten prijs verwierven op de natio-, nale tentoonstelling der pluimvee- en konijnenfokkersvereeniging „Onis' te Amsterdam 9 DERDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovcnsche Courant MAANDAG 23 NOVEMBER 1939 8uitenlanJtchc SijJragc. Het Londen, 19 November. i te voorzien, dat de ontwapenings- Xiei naa w iwi.reu, u— '"-ro- wedstrijd, welke direct na het mislukken van de ontwapeningsconferentie begonnen was tusschen de verschillende staten, ook het vraagstuk der bewapening van de Britsche dominions op den voorgrond moest plaatsen. De rol, die bijvoorbeeld de Canadeesche en Australische soldaten in den wereldoorlog hebben gespeeld, is door den heldenmoed, die deze troepen ten toon gespreid hebben, voor alle tijden be roemd geworden. Maar de staatsrechtelij ke positie, die de dominions juist op grond van hun uitstekende verrichtingen in den wereldoorlog gekregen hebben, leidt er natuurlijk tevens toe, hun in militair opzicht een andere beteekenis te geven, Aan vroeger het geval was Daarbij komt, dat deze landen ach «nds den wereldoorlog in economisch op zicht buitengewoon snel ontwikkelt' heb ben, zoodat !pj heel wat onafhankelijker geworden zijn, In de Zuidr-Afrifcaansche Unie ie men reeds met de uitbreiding en verbe- terine der bewapening begonnen. De Zuid Afrikaansche Unie wenscht niet enkel en alleen op buiteniandsche leveranties aan gewezen te zijn, maar is reeds begonnen de basis te leggen voor een eigen wapen industrie. Groote aandacht wijdt men aan bet fuchtwapen en gemotoriseerde troepen. Zoo zullen er m den loop van de eerst komende vijf jaren 1000 piloten worden op geleid en 12 eskaders bommenwerpers ra een pantserafweerbataillon in dienst wor den genomen. Ook Australië Is begonnen ongekende bedragen voor zijn bewapening uit te geven. Aan bet Australische Huis van Afgevaardigden werd voor 1937 een legerbegrooting van 8.766 millioen Australische ponden voor gelegd. Deze begrooting, die reeds een verhooging tegenover die van EëF vorige jaar met 7.017 miUioen pond aantoont, vormt een drievoud van de begrootuig over 1933. De begrooting over 1937 omvat de on'kosten van den laatsten termijn van het driejarige bewapeningsprogramma Dat echter met dit programma de ver sterking der bewapening nog geenszins afgeloopen is, blijkt reeds daaruit, dat de ze begrooting tegelijkertijd de onkosten omvat van den eersten termijn van een nieuw programma Het staande leger zal een sterkte van 23.00b man, de militie van 35.000 maa krijgen. Een groot oor- logsschjp, waarschijnlijk een kruiser, zal in Engeland worden gebouwd. De bewa pening van de oudere kruisers zal geheel gemoderniseerd worden. Het personeel van de vloot zal op 4290 man gebracht worden, wat een uitbreiding met 1050 man tegenover 1934 beteekent. Drie krui sers, een flottieljevaartuig. twee torpedo jagers, twee kanonneerbooten en een op- metingsschip ,zal men voortdurend in dienst houden. Het is vanzelfsprekend, dat in het kader van dit bewapenings programma ook de luchtvloot niet verge ten wordt. De luchteskaders zullen zoo versterkt worden, dat er voor de marine een eskader in plaats van een patrouille en voor de kustverdediging vijf eskaders ter beschikking staan, zulks bij een ver dubbeling van bet vliegend personeel te genover bet jaar 1934 Daarmede heeft de Australische legerbegrooting een hoogte bereikt als nimmer le voren. Bedenkt men, dat ook Canada zich meer en meer aan zijn strijdkrachten gelegen laat liggen, dan ligt het voor de hand, dat de bewapening der Britsche dominions als militair zelfstandige staten een grootere politieke beteekenis, dan vroeger het geval was Het ziet er naar nit, dat zij. die een spoedige ineenstorting van het Britsche wereldrijk voorspeld hebben, ongelijk zul len krijgen. (Nadruk verboden). ROOFOVERVAL AAN DEN DOOD ONTSNAPT. Twos mijnarbeiders bedolven. in de Oranje-N assaumijn I le Heerlen waren Zaterdagmorgen eenige arbeiders bezig met den kolenafbouw in een pijler van ca. drie meter hoog, toen plotseling «en groote massa leisteen uit het nog niet gestutte dak neerviel. Eén arbeider ge raakte daarbij met beide beenen onder 't vallende gesteente. Hij heeft geen letsel bekomen Voor de twee anderen vreesde men aanvankelijk bet ergste, daar zij ge heel onder den steenval bedolven lagen. De reddingsbrigade slaagde erin na een paar ner moeizamen arbeid den gehuwden mijnwerker Van Thoor te voorschijn te halen. De ongelukkige bleek vrij ernstig gewond aan een zijner beenen. Hij is, na dat de mijnarta de eerste hulp had ver- leend, naar het ziekenhuis Overgebracht Vermoedelijk heeft v. T. een beenbreuk opgeloopen. Zijn toestand is overigens normaal Mocht deze redding wonderbaarlijk hee- ten, in nog sterkere mate gold dat later voor die van den tweeden mijnwerker, den 23-jarigen ongehuwden Kretschma. Men wist hem eerst omtreeks zes uur, dus na zee uur intensieven arbeid, te voorschijn te balen. Dat hij nog leefde, is vooral te danken aan het feit, dat K zich tijdens de instorting in 'n cylinder van de schud- goot bevond, waardoor een bepaalde ruimte niet is volgestort, zoodat hij aan den verstikkingsdood ontkomen ia. K. bleek slechts onbeduidende verwon dingen te hebben opgeloopen. Hij is even eens ter observatie naar het ziekenhuis overgebracht. Men kan ach de vreugde voorstellen van zijn vader, die zich op het terrein van de mijn bevond, toen hij zijn zoon weer levend voor zich zag. BE ONVINDBARE DADER. Naar bet Amerikaansch van JAMES HAY. Braceway ging naar den portier en baalde zijn brieven. Behalve de rapporten van zijn kantoor in Atlanta was er een brief kt groot vierkant couvert. Hg her kende de hand en opende dien brief bet eerst „Geachte heer Braceway," zoo luidde de brief, ik hoop, dat meneer Bristew u in kennis heeft gesteld met wat ik hem ver teld heb. Hij is bijzonder bekwaam, dat betwijfel ik niet," maar ik sprak met hem in de overtuiging en in de hoop, dat hij alles zou oververtellen. Ik weet, wat u doen kunt en ik vertrouw u meer dan hem. U hebt al zooveel successen achter u liggen. Als hij u niet alles verteld heeft, dan zal ik he'. gaarne ten allen tijde doen." De brief was geteekend: „TJw toegene gen Maria Fulton Hij las het briefje tweemaal over. Toen hij bet in zijn zak stak, scheen er een nieuw licht in zijn oogen en de strenge lijnen om zijn mond waren verzacht. Hij Toelde zich gelukkig, opgelucht. Terwijl hij daar in de volle hall stond met de men- achen, die hem voorbij liepen, ging hij twee jaren ki zijn herinnering terug, tot hij haar gewaarschuwd had, dat zij zich niet door haar zuster moest laten over schaduwen. Toen was het, dat hij erop aangedrongen had, dat zij haar eigen le ven zou leven, in plaats van altijd toe te geven aan de verlangens van anderen. Zij had hem verkeerd begrepen en gedacht, dat hij over haar teleurgesteld was, en kort daarop verbrak zij hun verloving. Niet lang daarna beloofde ze Morley met hem te zullen trouwen. Uit! geraakt heid. Daarna had ae alles ledacn, wat zij kon, om de wereld te toonen, dat Mor ley niet de zwakkeling was, waarvoor ieder hem hield. Braceway wist, dat dit de reden was, waarop zij hem geld had voorgeschoten, de eene fout met de andere bedekkend- Dat was de reden, waarom zij geluisterd had naar zijn verhalen van heel rijk te worden, ais hij maar een klein be drag had om mee te beginnen 1 En toch was het een groot geluk, dat zij bijtijds ontdekt had, hoe hij was. Er was geen twijfel aan, pluisde Bra ceway verder, zij had niet opgehouden hem, Braceway, lief te hebben. Over een paar dagen zou hij het haar zeggen en het haar laten bekennen Hij zou haar nood zaken om naar hem te luisteren en klooit zou hij weer hun. geluk in gevaar brengen door een misverstand. Hij verliet het hotel en ging naar Gol- aon's bureau. Hij had veel in Baltimore en elders te doen. Nadat hij even met Gol- son gesproken had, haastte hij zich naar hef station,, zich ah ragend, waarom hij niets van Withers gehoord had. Wal was er dan toch met George aan de hand? Waarom had hij de ontvangst van het te legram van gisteren niet bevestigd? Be greep hij dan niet, dat hij ieder oogen- blik van moord beschuldigd" zou kunnen worden? Toen verdiepte hij zich in de vragen, die hg Eidstein wilde stellen, de zen vriendelijken, ouden handelaar, zoo redelijk was met het terugkoopen van juweelen, die hij al eens verkocht had Eidstein, daarvan was hij zeker, moest een hoogstaand karakter hebben. Een geheimzinnig telegram. Toen hij Zondagmorgen vroeg in'Turm- ville aankwam, ging Bristew direct naar zijn villa, waar Mattie het ontbijt voor hem had gereed gezet. „U bent nu een heele beroemdheid, meneer Bristew," zei ze. „Sedert u weg bent, staan de lui ge woon mor het huis Ai «t l mm te OP EEN GRIJSAARD. De dader ontkomen. Te Beverwijk is Vrijdagavond omstreeks half zeven, een overval gepleegd op den zeventig-jarigen heer Welagen. wonende aan den Hoogdorperweg. Een ongeveer 30-jarige man, die zich aan de woning vervoegd had, gaf den lieer W., toen deze de deur opende, plotseling een hevigen klap op het hoofd, waarna hij den ouden man hij de keel greep en hem de huiskamer insleurde. De indringer wierp hem met geweld achterover op een tafel en poogde hem te worgen. Maar een der buren, mej. v. d. S., had inmiddels de hulpkreten van den overval- lene gehoord. Zij waarschuwde een pas- seerenden groentenkoopman B. Ben snelde daarna naar den in de onmiddel lijke nabijheid wonenden veldwachter. Toen de B. het erf opliep, wierp de In dringer de deur van de woning plotseling open, hij had waarschijnlijk onraad be merkt en daarom zijn slachtoffer losgela ten. Er ontstond een hevige worsteling tusschen de beide mannen en daar on* danks het hulpgeroep van den heer B-, niemand dezen te hulp kwam, moest hij, toen de indringer dreigde, een mes te zul len trekken, wel loslaten. De dader greep daarop zijn fiets en verdween in de rich ting Uitgeest. De toestand van den bejaarden heer W. bleek zoodanig te zgn, dat medische hulp t worden ingeroepen. De huiskamer verkeerde in groote wanorde, en droeg de sporen van een hevige vechtpartij. Men heeft tot nu toe geen spoor van den da der gevonden AMSTERDAMSCH EFFECTEN KANTOOR OPGELICHT. Bankbediende voortvluchtig. en Amsterdamseh effectenkantoor i« voor een bedrag van verscheidene duizen den buldens benadeeld door een 21-jari- gen bediende, die op dit kantoor geruimen tijd een vertrouwenspositie heeft gehad. De jongeman kwam veel aan huis bij n in goede omstandigheden verkeerende familie, van welke zijde hem tijdens een zijn bezoeken een pak met effecten werd toevertrouwd om dit in deposito 1e geven. Instede van deze opdracht ait to voeren, maakte de bediende de effecten te gelde, waarbij hij erin slaagde, de ontdek king van de fraude door knoeierijen in de boeken te voorkomen. Voor een deel van het geld kocht hij weer andere stukken, waarmede hij speculeerde en zooveel geld verloor, tot de zaak eindelijk spaak moest loopen. Ten einde raad is bet jongmensch daarop, met medeneming van hetgeen hij nog bezat, naar het buitenland gevlucht Vermoedelijk bevindt hij zich thans h» Zuid-Afrika De politie onderzoekt of nog anderen het slachtoffer zijn geworden van «jn practijken, wat niet onwaarschijnlijk is. SPOORLIJN BIJ WOERDEN HER STELD. Schade van een millioen gulden. In de afgeloopen week ie de vernieu wing van de hoofdsporen, signalen en dissels, welke bij het spoorwegongeluk le Woerden geheel vernield werden, vol tooid. Behalve nieuwe hoofdeignalen zijn ook alle signalen weer geplaatst en in dienst gesteld.. De wissel, waarop het on geluk plaats had, is door een zwaarde ren, een z.g. Engelse hen wissel, vervan- zien te krijgen." Eer de dag voorbij was, merkte hij, dat het waar was. Hij vond het prettig en bracht veel van zijn tijd op de voor-ver anda door. Laat op den avond kwam zijn vriend uit Cincinnati, Overton, hem bezoeken, puffend en naar adem hijgend, terwijl hij de stoep opliep. Bristew was verheugd hem te zien; het gaf hom gelegenheid over zijn succes te spreken. „Deksels!" hijgde de dikke man. „Wat gaat het hier heuvelopwaarts! Het is al leen maar je verschijning voor het voet licht, die mij hier naar boven heeft ge bracht." „Ja, wat zeg je er wel van? Ik ga mij als criminoloog vestigen." Overton barstte in een daverend gelach uit. „Nu, die is goed!" riep hij uit. „Daar deug jij hooit van je leven voor. Je bent kréupel, je hebt een gebogen neus en dan die zware neerhangende lip van je door al die dingen herkent iedere schurk je een mijl ver." „Ja, maar ik stel helpers aan „0, dat verschilt. Er is heel wat aan te verdienen, hè?" „Zeker." OVerton veegde zijn dikke lippen af „Tjonge!" zuchtte hij. „We welen looh nooit, vrat ons boven het hoofd hangt, nietwaar? Een paar jaar geleden waren we in Cincinnati bezig landerijen en hui zen te verkoopen en crimmeele proble men op het papier «ut le werken w M ben je een groot man." Dadehjk na Overton kwam de ootumte» saris. Nadat hij een relaas gekregen had van hetgeen pr in Washington en Baltimore gebeurd was, was hij het met Bristew eens, dat Breceway alleen maar stroo- mannen nee reet te, om ze later weer om te gooien. „Zelfs als er in het gedrag van Morley tete gfthfunntfV'g" steekt," meende *te gen. Ook het telegraafverkeer over die lijn is geheel hersteld. De seinbrug, die bij het ongeluk werd medegenomen, zal niet meer terugkeeren. Hiervoor zijn nieuwe signalen geplaatst. De schade van het ongeluk wordt door deskundigen op niet minder dan 1 mil lioen gulden geschat. DE SCH. 66 GELICHT. Begunstigd door het mooie kalme weer hebben de hokken „de Adelaar" en ,.de Meeuw", van Van der Tak's Bergings maatschappij te Rotterdam het wrak van de Sch. 68, dat voor de Noorderpier van IJmuiden lag, gelicht. Met behulp van sleepbootassistentie van de firma Wijsmuller te IJmuiden is het wrak voorloopig in de berghaven ge meerd. Belooning aan redders. Uit het „Berlinfonds", dat onder be heer is van de N.Z.H.R.M., zullen beloo ningen worden toegekend aan den kapi tein en bemanning van de sleepboot „Nes tor" van bureau Wijsmuller te IJmuiden, voor hun beleidvol en moedig gedrag op den 27en October, waardoor 9 opvarenden van de „Sch. 68" werden gered. Aan den kapitein M. de Koe zal een gouden horlo ge met inscriptie en het getuigschrift van de N.Z H.R.M. worden uitgereikt, en aan de bemanning een zilveren horloge met inscriptie en het getuigschrift. ZIJN VROUW EN TWEE KINDEREN GEDOOD. Amokmaker verdronken. Een Bataksche visscher maakte amok in de kampong Hoeta Baroe, landschap Tanah Djawa (Sumatra's Oostkust). De man doodde zijn vrouw en twee kinderen. Tevens verwondde hij een Javaan en diens vrouw op zeer ernstige wijze. De amok-maker werd door de veld-po- litie achtervolgd, sprong in een 10 meter diepe rivier-kolk en is vermoedelijk ver dronken. Hij was sedert eenigen tijd lij dende aan Malaria. De gewonden zijn op genomen in bet landschaps-hospitaal te Siantar. Hun toestand is redelijk wel. R00VERSBENDE OVERMEES TERD. In Siirt, een Turksche provincie nabij de grens van Irak, had een rooversbende 15 jaar lang in de bergen haar misdadig bedrijf uitgeoefend. De aanvoerder. Marco Said, was eèn oud-korporaal uit 't Turk sche leger. Sinds 1921 maakte hij Siirt en omliggende districten onveilig. Nadat de poltie al herhaaldelijk getracht had, hem in handen te krijgen, is een jonge èendarznerie kapitein er eindelijk in ge slaagd het hol te omsingelen, waarin hij zijn hoofdkwartier opgeslagen had. Er ont stond een hevig gevecht, waarin Marco Said en vier van zijn onderaanvoerders gesneuveld zijn. Zijn trawanten hielden den strijd nog 12 uur vol, tot zij zich we gens gebrek aan munitie moesten overge ven. Tegenover het huis van den gouverneur van Siirt zijn de lijken van de vijf roover- leiders vierentwintig uur lang met het hoofd naar beneden opgehangen, tot af schrik van de hevolkimr. LlbELLEN-SERIE. In de aantrekkelijke serie, welke -onder bovenstaanden vex zamel titel hij de uitge vers Bosch en Keuning verschijnt, zijn twee nieuwe deeltjes uitgekomen. Een er van draagt tot opschrift „Neu traliteit" en is geschreven door prof dr. W. J. Aalders. De geleerde bespreekt daarin uitvoerig de verschillende soorten van onzijdigheid onder de menschen. Het tweede deeltje heet „Gods Kans" en is geschreven door den R.-K. priester H. de Greeve. Het geeft weer de afhankelijk heid van den mensch tegenover God. Een vergissing begaat de schrijver op blad zijde 12, waar Hij het groote Britsche stoomschip, dat op zijn eerste vaart ver ging, noemt „Atlantic". Het was de „Ti tanic". -J Het bouwvallige leelijke gebouw op den G ooisingel te Rotterdam De Unie gaat ver dwijnen en op die plaats zal verrijzen een nieuw meubelpaleis van Piet van Reeuwijk. Het aspect van den Coolsingel zal door het nieuwe gebouw tegenover het stadhuis veel winnen. Laten wij hopen, dat het nieuwe gebouw, dat voor de oude Unie in de plaats komt, een symboliek moge zijn voor een nieuwe, betere tijd, die Rotterdam tegemoet gaat. chef, „bigven toch altijd de bewijzen te gen Perry." „Natuurlijk," merkte Bristew op. „Maar wat heb je voor nieuws?" „Ten eerste gaf Perry ons gisteravond, hetgeen hij een bekentenis noemde. Hij verklaarde, dat hij werkelijk tegen Lucy Thomas gezegd had, dat hij een plaats wist, waar hij geld kon krggen, oi iets, dat even goed was; hij ging in een min of meer beschonken toestand naar no. 5 en hij l^wam tot de huisdeur. Daar geko men, meende hij aan de andere zijde van den weg een gerucht te hoor en en hij werd hang. Hij ging op zijn teenen de stoep af en liep terug tusschen no. 5 en no. 7 door. Hij holde den heelen weg tot Lucy's huis, wierp den sleutel, dien hij van haar had gekregen, neer en ging toen naar njn eigen kamer. Daar bleef hij den heelen verderen nacht, zooals hij beweer de." „Is dat alleaT „Ja, alles." „En hoe staat het met den hanger? Werd die niet onder zgn venster gevon den? Dat stond ui de kranten." „Ja, in. het gras op de binnenplaats. Maar hij ontkent er iets van te weten." „Natuurlijk! Zijn bekentenis is niets an ders dan een bevestiging van zijn schuld." „Juist." „Wat zeggen de menschen hier over de bitterheid van Braceway tegen Morley? Praten ze er over?" „Ja. Ik wdde ar juist met je over apre- keu De menschen kunnen maar niet be grijpen, wat er achter zijn vervolging van Morley steekt, dadat bewezen is, dat Per ry den moord heeft begaan. Sommigen zeggen dat Withers de schuldige is en dat Braceway bang is. dat de beschuldi ging van Perry niet rol le houden zal zijn Daarom denken zü, dat hij Morley wil beschuldigen. Er zijn anderen, die beweren dat Morley in een soort van schandaal verwikkeld te, waarover Withers wraak wilde nemen. Dat hebt u reeds dadelijk hij het begin gezegd, weet u nog?" Bristew lachte fijntjes. „Ja, dat idee had ik, en ik heb er over nagedacht. Ik voelde, dat Braceway niet heelemaai open hartig was. Wat was het, dat hij voor mij geheim hield?,, Den avond, toen wij met Morley in het poktieposthuis praatten, kwab ik er achter. We zaten daarna in een taxi en ik kon mij haast niet goed houden. Het Vas gewoon een inspiratie. Braceway was bang, dat Morley iets wist, dat voor Withers compromitteerend was en bij het kruisverhoor zou uitkomen. Het stond niet direct in verhand met den moord, maar het was iets waardoor Wi thers in moeilijkheden zou komen. En het was zoo grappig: terwijl Morley bet niet wist, wist ik het wel. Namelijk dit: onge veer negen maanden geleden heeft me vrouw Withers zich bij haar advocaat, die een vriend van haar is, beklaagd dat haar echtgenoot intens jaloersch was en haar wreed behandelde, zoo erg zelfs, dat zij bang was, in zijn nabijheid te zijn. Als dat in de kranten gekomen was, als Morley dit geweten had, dan zou Withers zeer zeker beschuldigd zijn geworden van den moord op zijn vrpuw. Het is geen wonder, dat ik lachte, niet waar? Maar ik zei er niets van tegen Braceway. Ik zou hem niet hebben kunnen uitleggen, hoe ik het wisf, hoewel de aanwijzing mij duidelijk genoeg werd gegeven. En nu er volstrekt geen kans is, dal Withers in den moord ge moeid wordt, is het niet noodig er over te tobben. Greenleaf had ernstig naar dit verhaal geluisterd. „Misschien heb je gelijk door te zwij gen," zei hij. „Maar die Withers heeft toch wel rare dingen gedaan." „Wat voor dingen?" „Zijn vrouw werd Donderdagmorgen io Atlanta begraven. {Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 5