WaaP c,CHEWKe/v KOOPEN N/COLAAS r n Boeiend en Bel an g mijl* Werkloozen in Engeland. Binnenland FEUILLETON BE ONVINDBARE DADER. PUROL ^GemengdnjeuwT] Karakter baby, gekleed. 48 cjHh met mamaatem. groote keuze, vanaf OJW tot 8.90 Erctllnc bnby. de gelter- kooede pop, met mamaatem. vanaf 1.10 tot 18.50 'Meccano vlieg! ulgbouwtltjos vanaf 8.tot 12 Meccano-. Trlx- en Construe* tor-bouwdoozen tn alle nra. ateeda voorradig Kinder koffer- aramofoona 8.50 Kinderplaten. Hollandach repertoire, per etuk 0.S5 s2f=L- Klnderfleta, 8 wielen, dikke gummibanden 8.85. 8.85 Schemerlamp Pianolamp ■ineeservie», 10-qjg. eov Ontbguerviea, 4.90 Tafelservies, 84-dlg, 18.00 PUn crème porceleln met v.ll veren Irnnn en flla»i Oarnitonr, 8-dlg, thee] suikerpot, melkkan, fijn Waterstellen op blad. ge* kleurd en gealepen 1M, 0.97 Drinkservies, toodsro. gaste- pen, 30-dlg. >.n.1W Oma vroeg het al aan Opa. JEn hij vroeg het al aan haan waar ga Je naar toe? En 1 antwoord Was stééds weer Pransche Bazar waar ga Je naar toe? Vraagt Vader, Moeder zegt met kort gebaar* Waar 'k naar toe ga? Wel, natuurlijk Wéér naar de Pransche'Bazar Origineele Perzisch» kussens en kleedjes 18.90, 10.90, 5.90, 8.90 Vachten, gevoerd, diverse kleuren 5.90, 8.00, 8.90 Toetsakken, bontvoering 1.90, 4.50, 8.50 Wollen plaids, Schotsche dessins, 4.25, 8.90, 1.90 Tafelkleed, velvet. Pers. dessins 125 x 140 1.90 Sehoorstoenlooper, velvet, mod. kleuren 0.78 njden frofcté kleedje, 90 x 90, met franje 146 Plot moet een cadeautje koopen Voor ü)n meisje; wat? En waar? waar ga ik naar toe? denkt Pietje, 11 Wéét het al Pransche Basar, Mlen heeft een nieuw taschje noodig, t Mag héél weinig kosten maar. Waar ga Je naar too. teg. Mientjo? Nog al glad: Fransche Bazar. Wie wU deze vraag ook stellen, Ieder heeft zijn antwoord klaar; granen en peulvruchten. ROTTERDAM. 23 Nov. Binnenlandsche granen en peulvruchten. Aanvoer over het algemeen zeer matig. Gerst chevalier f 88/50. Haver f 7.25—7.65. Schokkererwten f 1416.50. Erwten kleine groene f 7.50040. Bruine boonen f 10.7512, alles per KG. ROTTERDAM, 23 Nov. Buitenlandscne granen. (Bericht van de makelaars Ha genbeek Van der Schalk). Stemming prijshoudend. Rogge: 74-75 kg. Bahia Blanca dispo nibel f 9.40, 74-75 kg. Bahia Blanca stoo- mend f 9.40, 73-74 kg. La Plata disponi bel f 9.30, 73-74 kg. La Plata stoomend f 9 30, 75 kg. Russische disponibel f 9.55. Gerst: 65 kg. La Plata stoomend naar aankomst f 16216065 kg. La Plata ladend f 100. 69-70 kg. La Plata stoo mend f 165, 69-70 kg. La Plata ladend f 164, 60-61 kg. Roemeensche disponibel f 15814, 60-61 kg. Roemeensche stoomend f 157M, 62-63 kg. Roemeensche disponi bel f 159, Irak disponibel f 143, Irak stoo mend f 150. WOENSDAG 25 NOVEMBER 1086 Mais per 2000 kg.: Gele La Plata aan gek f 129. Gele La Plata spoedig verw. f 129, Gele I-a Plata stoomend naar aan komst f 129#130. La Plata Cinquanti- ne disponibel f 138, La Plata Cinquantine stoomend f 136J-i, Gele Brazili{iansch« disponibel f 131. 3 TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovensche Courant WOENSDAG 25 NOVEMBER 1936 SuUcnlanJiclic SijJrags, Lnoden, 24 November. Hei besluit van den Engelschen koning, om in de laatste dagen van de vorige week de zoogenaamde ..zwarte gebieden", de noodlijdende streken in het Zuid-Wes ten yan Engeland te bezoeken, kwam voor de pers eigenlijk verrassender dan voor het publiek. Want niet eerst sinds de „hongermarschen" en de groeiende ver bittering over de maatregelen inzake uit- ieeringen aan werkloozen. houden de Ea- gelschen zich bezig met bet probleem de zer gebieden. Zonderling genoeg en waarschijnlijk slechts tengevolge van het conservatisme van het land, zijn in Engeland vele indus- triëele methoden ongelooflijk ouderwetsch. Dat geldt in het bijzonder voor het mijn wezen, waarin juist op het oogenblik na opgewonden debatten eenige modernisee ring zullen worden ingevoerd, die in an dere landen reeds lang in gebruik zijn. Verder speelt echter 6e bijna ziekelijke angst der Engelschen om zich officieel tot hulp verleening te verplichten, op het oogen blik een gevaarlijke rol. Zooals er in En geland nauwelijks een ziekenhuis is, dat niet door vrijwillige bijdragen in stand wordt gehouden elk oogenblik worden er straatcollectes tot dit doel gehouden verwacht of verlangt men, dat de nood lijdende mijnwerkers, die werklooze tex- tiel-„bands" en /anderen door vrijwillige liefdadigheid in het leven worden gehou den. Inderdaad, de crisis van de laatste ja- Ten maakte het desondanks toch noodig, zekere ondersteuning uit openbare midde len te geven maar wanneer men boort, dat de werklieden in de noodlijdende ge bieden dikwijls voor een geheele familie niet mêer dan 10 a 12 gulden per week verdienen en dat de ondersteuningen nog lager zijn, dan kan men zich een beeld aormen van de ellende, die daar heerscht en dan kan men a tevens begrijpen, hoe honderden en dureenden er toe gekomen zijn hun dembnstratiemarschen naar Lon den te maken en te dreigen, dat men, in dien er geen verbetering komt, in de kroningsweek deze demonstraties in nog Teel grooteren omvang zal herhalen. De laatste stoot echter, die tot het open lijk uitbreken van de vertwijfeling hov/ geleid, is de invoering van de bepalin/m omtrent werkloozenuitkeeringen, waarvan de grondslagen niet zeer geschikt zijn om de menschen in de noodlijdende gebieden het vertrouwen te schenken, dat zij recht vaardig zullen worden behandeld. Men wijst het van de hand, van achter de groene tafel beoordeeld te worden, men eischt werk mi levensmogelijkheden, maar geen cen- •uur op ellende. Ook weigert men langer afhankelijk te zijn van de liefdadigheid van rijke menschen, daar men zulks als onwaardig beschouwt. Daarbij blijft men echter en ook dit is typisch Engelsch steeds loyaal. De arme menschen hebben er zich het hoofd over gebroken, hoe zij den koning, in wien zij hun volle vertrouwen stellen, hun aan hankelijkheid konden bewijzen, zonder te gelijkertijd gedwongen te zijn, den gehaten minister van arbeid, die de werkloozen uitkeeringen beeft ingevoerd, ovaties te bereiden. Onder het onderzoek, dat officieel op 16 November begonnen is, vallen onge veer 600.000 menschen. Men rekent er op, dat dit onderzoek ongeveer vijf weken zal duren en dat het resultaat daarvan zal zijn, dat rond 200.000 behoeftigen, die er gens een slecht betaald baantje gevonden hebben, geheel van de ondersteuningslijs- ten zullen worden afgevoerd, terwijl de steun van meer dan 130.000 werkloozen aanzienlijk gekoot zal worden. Het geheele systeem der steunverlee- ning was op plaatselijke bepalingen voor armenzorg opgebouwd en deze bepalingen waren zoo ouderwetsch, dat men ondanks alle gehechtheid aan tradities zijn toe vlucht zocht in een algemeene regeling, die echter nieuwen grond tot ontevredenheid gaf. En hoewel de loyaliteit van de Brit ten zeer ver gaat, zijn er tenslotte toch grenzen. En met de uitbreiding van het front der oppositie, wordt het gevaar grooter, dat het evenwicht der krach en en daarmede de nationale samenwerking bedreigd wordt. De tocht van den koning was een de monstratie, maar tegelijkertijd ook een bewijs van het feit, dat men dit gevaar doorziet en van plan is, het uit te bannen. Men is hier nog in slaat, gemaakte fou ten in te zien en in de toekomst te ver mijden. Dat wil geenszins zeggen, dat er nu na meer of minder ontroerende scè nes een volslagen omwenteling in de so ciale politiek te verwachten zou zijn. Maar het is aannemelijk, dat bij de groote elas ticiteit, waarmede hier alle wetten worden toegepast, schrijnende kwesties, die gis teren nog onvermijdelijk en heden drei gend schijnen, morgen vermeden zullen worden. (Nadruk verboden). Naar het Amerikaansch van S2 JAMES HAY. Hij vertrok dadelijk uit Atlanta en men heeft hem sedert dien niet meer gezim in scherp contrast met den ouden Fulton Die kwam hier Vrijdagochtend vroeg te rug en ging naar no. 5. Zij houden die villa aan.'' „Wanneer is Withers uit Atlanta ver trokken?" „Donderdagochtend, na de begrafenis. En nog iets anders: hij zit ook over de Doren in de schulden." „Wel, wat zou dat?" vroeg Bristew blijkbaar ontstemd. „Niets. Wat kan het ons eigenlijk Sche len?" Bristew dacht snel na. Als Withers Donderdagochtend vroeg uit Atlanta ver trokken was, dan kon hij Vrijdagmiddag m Washington zijn aangekomen en naar Baltimore zijn gegaanI Maar had hij dat gedaan? Wist Braceway ervan en ver zweeg hij het' Hij herinnerde zich, dat Braceway, tijdens hun gezamenlijk ontbijt te Washington gezegd had: „Woes maar keel zeker van één ding, Br.stew. Als ik dacht dat George Withers zijn vrouw ge dood had, dan zou ik hem zoo schielijk mogelijk laten arresteeren, dat je er van zoudt staan kijken. Je gelooft het mis schien niet, toch is het zoo." De commissaris gaf nog meer inlichtin gen .Ahrahamson, de pandjesbaas, kwam gisteren op bet bureau; hij vertelde, dat bij Braceway gisterochtend naar Washing ton had getelegrafeerd, maar het t. legram als onherstelbaar terug was gekomen Ze konden hem niet vinden. Hij wilde niet vertellen, wat hij voor nieuws had." „Dat is sterk," en Bristew schoof ont- •tamd zijn stoel achteruit. HET HUWELIJK VAN PRINSES JULIANA. Alle overheidspersoneel vacantie. Naar aanleiding van het feit ,dat de Raad van Ministers besloten heeft, den dag van het huwelijk van Prinses Julia na, 7 Januari, te beschouwen als nationa- len feestdag, zullen alle rijksdiensten en de daa r«nder ressorteeren de instellingen en bedrijven, voor zoover mogelijk is, zijn gesloten. Bovendien is van den minister van binnenlandsche zaken een circulaire uitgegaan aan de Ged. Staten en de ge meentebesturen, waarin hij te kennen geeft, dat hij het op prijs zal stellen in dien ten opzichte van de verschillende diensten, voor zoover mogelijk is, dezelf de gedragslijn wordt gevolgd. Geheele personeel van de hof houding bij kerkelijke inzege ning aanwezig. Het geheele personeel van de hofhou ding van de Koningin, voor zoover de dienst zulks op 7 Januari zal toelaten, zal tegenwoordig zijn bij de kerkelijke inzege ning van het huwelijk, ook de boschwach ters en het jagerspersoneel van het Loo. Tienduizend man troepen naar Den Haag. Voor een doelmatige afzetting van den weg, welke de bruidstoet zal volgen, zul len tienduizend militairen uit het geheele land naar de residentie worden getrans porteerd, die in verschillende scholen zullen worden gelegerd. De bedoeling schijnt te zijn, de afzetting door een man per strekkende meter te doen geschiq^en. LATER SLUITINGSUUR VOOR WINKELS. Van 4 f.m, 7 Januari. De minister van Handel. Nijverheid en Scheepvaart, heeft in verband met het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard, burgemeesters en wethouders van alle gemeenten gemachtigd, een al dan niet voorwaardelijke ontheffing van de Winkelsluitingswet te verleenen voor het tijdvak van 4 tot en met 7 Jan. 1937. VOLWASSEN EN JONGE ARBEI DERS. Hooge Raad van Arbeid is voor vervanging. De Hooge Raad van Arbeid heeft zijn advies vastgesteld met betrekking tot het vraagstuk der vervanging van de volwas sen arbeidskrachten door jeugdigen, dat door den minister van Sociale Zaken bij den Raad aanhangig gemaakt was. De Raad heeft zich met groote meer derheid (34 tegen 9 stemmen) uitgespro ken voor het treffen van een wettelijke re geling, waarbij de overheid de bevoegd heid verleend wordt, om inzake de getals verhouding bij algemeenen maatregel van bestuur bepaalde regelingen te treffen. De meerderheid der voorstanders van een wettelijke regeling (22 leden) wi! de be voegdheid der overheid tot ingrijpen niet afhankelijk stellen van het initiatief van het bedrijf. HET EXTRA-UITVOERRECHT OP INDISCHE PRODUCTEN. Op 2 pCt. bepaald. In Ned.-Indië is een ordonnantie vast gesteld tot heffing van een tijdelijk extra uitvoerrecht der Indische Comptabiliteits wet. Een en ander is vastgesteld overeen komstig het oorspronkelijke ontwerp, waarbij dus het uitvoerrecht is vastgesteld op twee procent. De ordonnantie treedt heden in werking. KIEVIT MAAKT EEN REC0RDREIS. RhodosBandoeng in 3 dagen. De Kievit, welke op Tjililitan is aange komen, heeft van Rhodos naar Bandoeng vertrok. Bristew keek naar den rooden gloed, die over de bergen vervaagde. De schaduwen werden donkerder en donker der. Manniston Road was in duisternis gehuld. De stilte werd alleen verbroken door de verwijderde skianken van trams en auto's of het gehodst van een zieke in een van de slaapveranda's. Er was iets griezeligs, dacht Bristew, in de fluweelen duisternis mi in die tastbare stilte. Hij stond op, ging de woonkamer bin nen en draaide de lichten op. De nacht en de stilte deden hun inwerking op hem gelden. Hoe stond de zaak eigenlijk voor hem, Bristew. Hu had den schuldige in handen gekregen, de feiten ontdekt en aan een geschakeld. Kon hij het mis hebben, heelemaal mis? Zou de publieke opinie zich ook tegen hem keeren, zou men zeg gen dat hij een onschuldiger» neger in zijn ïeitee gevangen had in plaats van een razönd jaloerschen echtgenoot? Zijn gepeins werd door het gerinkel van de telefoon onderbroken. Hij nam den hoorn op en riep: „Hallol" op een toon, alsof hu het vervelend vond, te worden opgebeld. Zijn geprikkeldheid was wel een gevolg van zijn groote vermoeidheid. „U spreekt met Western Union," zei een mannenstem. Telegram voor den heer Lawrence Bristew, no. 9 Manniston Road." „Heel goed. Daar spreekt u mee. Leest u het maar voor." „Het telegram is gedateerd op heden, Washington, DG. Lawrence Bristew, 9 Manniston Road, Turmville N.C. Zie Encyclopaedia Brittannia, deel 1, p. 506 2de kolom, regels 1517 en p. 507, 2de kolom, regels 17 tot 23. Geteekend S. S. Braceway. |Iebt u mij verstaan?" „Neen! Wacht even," riep hij snel. „Laat mij dat even opschrijven." Hij deed het en verifieerde de cijfers door den telegrafist het telegram nog eens voor de derde maal te doen herbalen. Toen hij de telefoon weer had opgehan gen, bleef hij naar het papier staren, dat Hal mg Lktfrt Jay hield. Sêt Jgg hgp zooveel als Grieksch. „Wat zou er aan de hand zijn?" vroeg hij zich af. „Zou het een grap van Braceway zijn?" Maar toen herinnerde hij zich, dat Bra ceway niet zoo n grappenmaker was. Hij keek op zyn horloge. Hu had geen ency clopedie en het was nu kwart voor elven, te laat om nog iemand op te bellen en de zonderlinge vraag te doen om uittreksels uit een encyclopedie door de telefoon te geven. Bovendien zou het wel iets kunnen zijn, dat hu maar liever voor zich hield. Hij zou dan maar tot morgenochtend wachten en naar de openbare leeszaal gaan, waar hij de boeken kon nazien, zon der dat iemand ervan wist. De noodzake lijkheid van uitstel hinderde hem en liij was boos op Braceway. Hu keek de cijfers weer na en mompelde een verwensching. Een belangrijk krantenbericht. Maar den volgenden morgen moest de wandeling naar de bibliotheek weer uitge steld worden. De taxi stond voor no. 9 te wachten, toen Bristew een tweede tele gram ontving. Het was uit New Orleans en luidde: „Loof belooning uit van 5000 dollar voor terugvinding van mijn zevenjarigen zoon binnen zes dagen Laatstleden Vrij dagavond ontvoerd Tot dusverre geen spoor. Ben zeer verlangend naar uw hulp. Bereid 2000 dollar en onkosten te betalen, zoodra u het werk begint. Stedelijke auto riteiten en die van den staat zullen u alle hulp verschaffen, die u noodig hebt. Kom dadelijk. Draadantwoord. (geteekend) Emi- le Loutois." Het typeerde Bristew, dat hij niet bij zonder verbaasd of opgetogen was over deze opdracht. Dat was het resultaat van de reclame, die voor hem gemaakt was. Hij besliste dadelijk. Gedurende twee da gen hadden de kranten vol gestaan over deze ontvoering en hij was vaa het ge heele geval op de hoogte. een recordreis gemaakt. Zaterdagmorgen vertrok gezagvoerder Hulsebos van Rho dos en den afstand van ruim 11.000 km heeft hij dus in ruim drie dagen afge legd- Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen Doos 80 cent. Bij Apoth. en Drogist HET DRAMA TE MERKELBEEK. Huishoudster blijft ontkennen. De huishoudster, die wordt verdacht van den moord op den landbouwer Buy- sers en zijn schoonzuster Sender te Mer kelbeek, b.ijft ontkennen. He', parket uit Maastricht heeft in de woning een onder zoek ingesteld, waarbij de verdachte met de beide slachtoffers is geconfronteerd. Ook toen bleef de vrouw bij haar verkla ring, dat zij van den moord niets weet. Uit het onderzoek schijnt te zijn geble ken, dat de verdachte niet, zooals zij heeft voorgegeven, een groot deel van den Zon dag in angst op den zolder heeft gezeten- Integendeel meent men te mogen ver onderstellen, dat zij den dag heeft ge bruikt om de sporen van de misdaad te doen verdwijnen. Zij is 's morgens gedu rende ongeveer een uur weggeweest en men vermoedt, dat zij toen het voorwerp, waarmede zij, de oude menschen van liet leven heeft beroofd, heeft verdonkere maand. Voorloopig blijft de verdachte nog in arrest. LIJK GEVONDEN IN DE WAAL. Van vermisten jongeman. In het laatst der vorige maand, tijdens de kermis te Tiel, was een jongeman uit Wadenoyen spoorloos verdwenen. Hij had eenige uren tevoren deelgenomen aan een vechtpartij en werd later bloedend en half bewusteloos op een krib bij de rivier de Waal gevonden. Men had hem toen in het wachthuisje van het veer TielWamel neergelegd, doch later bleek hij te zijn verdwenen, terwijl alleen een bebloede pet werd aangetroffen. Thans hebben eenige visschers op de Waal voor Heerewaarden het lijk van den jongeman drijvende gevonden. Het ver keerde in verren staat van ontbinding, zoodat nog niet kon worden vastgesteld, of hij een gewelddadigen dood is gestor ven, dan wel of hij het slachtffer van een ongeluk is geworden. WORDT DE „VAN DER WIJCK" GELICHT? Een fantastisch aanbod. De eerste luitenant van de genie, de heer Vervooren, een schoonzoon van het echtpaar Garli, dat omgekomen is bij de „Van der Wijck"-ramp, heeft aangeboden de „Van der Wijck" geheel op zijn kosten te lal en lichten. Luitenant Vervooren was eenig erfge naam van de gefortuneerde Carli's en had zijn schoonouders plechtig beloofd hun stoffelijk overschot bij te zetten in het fa miliegraf te Bandoeng, naast hun zoon. Bristew typte zijn antwoord op een velle tje briefpapier: „Voorwaarden aangeno men. Vertrek onmiddellijk naar New Or leans" Op weg naar de deur bleef hij "staan en dacht na. Hij keerde naar de schrijfmachine terug en ging weer ziiten. Hij wist de juiste beleekenis van Brace way s telegram nog niet en hij wilde niet uit Turmville gaan, eer hij de zekerheid had, dat niets den glans van zijn bemoei ingen zou kunnen verduisteren. Hij ver scheurde, wat hij geschreven had en tik te het volgende antwoord: „Hier vier en twintig uur langer opgehouden voor zaak Withers. Vertrek morgenochtend naar New Orleans. Voorwaarden aangenomen Terwijl hij het telegram aan den jongen overhandigde, zag hij den ouden heer Fulton de stoep opkomen. Hu begroette hem met glimlachende vriendelijkheid en schoof een stoel voor hem aan, zouder eenig ongeduld te laten blijken over het feit, dat zijn gang naar de bibliotheek op nieuw moest worden uitgesteld. „Ik kom om nieuws bedelen," kondig de hij met een verontschuldigenden glim lach aan. „Wat voor nieuws?" vroeg Bristew. „Ik zal u gaarne alles vertellen, wat ik weel." „De resultaten van uw reis; daarvan zou ik graag alles hooren. Ik heb van ochtend geen brief of telegram van Sam Braceway gekregen." Bristew vertelde hem alle bijzonderhe den en besloot met zijn overtuiging uit te spreken, dat Morley, hoewel een door trapte schurk, aan den moord geheel on schuldig was. „Ik wilde, dat ik het met u eens kon zijn," zei de oude man. „Ik wou. dat wij allen overtuigd waren, dat de schuld van den neger geheel vaststaat. Maar dat is niet het geval. Ik kan niets gelooven, be halve, dat de vermomde man met den baard degene is, dien wij hebben moeten." „Gelooft u nog, dat het Morley was?" „Ja, dat geloof ik. Maar wacht eens. Hij acht het een eerezaak deze belofte na te komen, ook al zou het hem de ge heele erfenis kosten. Een duiker-onderzoek zal uitmaken of de „Van der Wijck" te lichten is. Weinig kans op goed resultaat. Intusschcn wordt gemeld, dat 't plaat selijk duikeronderzoek omtrent de moge lijkheid van het lichten van de „Van der Wijck", zeer waarschijnlijk geen resultaat zal opleveren. Eeh marine-mijnenveger constateerde, door het sleepen met een net, dat 't wrak van de „Van der Wijck" geheel op een zijde ligt en reeds circa vijf meter in de modder is weggezakt. DE TYPHUSGEVALLEN TE KERKRADE. In totaal reeds acht patiënten. Den directeur-generaal van het ziekeiv- huis te Kerkradc, is vanwege het bacte riologisch instituut te Utrecht meegedeeld dat bij het onderzoek van de etensresten der vier patiënten uit het gezin Daemen, paratyphus B is geconstateerd, zèodat de ziekte inderdaad door het gebruik van eendeneieren kan zijn ontstaan. Het on derzoek wordt voortgezet, om den juisten aard van dezen paratyphus bacil te con- stateeren. Maandag heeft zich in deze gemeente wederom een geval van typhus voorge daan. De patiënt is in het ziekenhuis op genomen In totaal zijn er thans reed» acht gevallen. DE AANVARING VAN DE RADJA BASAH. Een opzienbarende ontdekking Uit het getuigenverhoor voor den raad voor de scheepvaart te Batavia is inzake de aanvaring van de Radja Basah mei een visschersprauw, waarbij 14 van de 35 Inlandsche opvarenden zijn verdronken, het volgende gebleken Na de aanvaring zond de kapitein van de Radja Basah een sloep uit om den toestand op te nemen. Personen uit de prauw, die op de sloep wilden overstappen, zijn daarbij door de bemanning hardhandig teruggeduwd. De Radja Basah stoomde later weg, hoewel de prauw ernstig water maakte en hulp dringend noodig was. De menschen in de prauw werden zoodoende aan hun lot overgelaten. De uitspraak is bepaald, op 7 December. GEVAARLIJKE SPUITER OP OLIETERREIN. Op het olieterrein Djirak (Zuid-Suma- tra) van de Nederlandsche Koloniale Pe- troleum-Mij. spuit sinds het midden van de vorige week een nieuwe olieboring. De uitspuitende olie wordt opgevangen in 'n daartoe aangelegd meertje, zoodat het olieverlies gering is. Met het oog op het brandgevaar zijn de omringende koelie- verblijven en de omgeving ontruimd. Al les wordt in het werk gesteld om den spuiter te stoppen. (De directie van de Nederlandsche Ko- loniale Petroleum-Mij. deelde desgevraagd aan Aneta-Holland mede, dat de pogin gen tot stopping van den spuiter met alle kracht zijn aangevat en dat zij overtuigd is, dat deze pogingen binnenkort met suc ces zullen worden bekroond). Jjg YT^lllr fiVWi 1.* r*"1 fen P&onuji „m H „els, te zeggen, dat ik van Maria, mijn doch ter, heb gehoord. Zij vertelde mij, dai zij geheel openhartig met u had gesproken. Nu, zij herinnerde zich, dat zu eens met Morley een gesprek had oVer het dragen van balden en snorren on bij die gele genheid maakte hij deze opmerking: „Maar de baard is toch de beste vermomming." „Dat is eigenaardig, meneer Fultott. Nog iets anders?" „Ja, hij zei verder, dat een snor, als die maar goed was aangebracht, ook het heele uiterijk van een man kon verande ren. Dat trof mij dadelijk, want ik herin nerde mij, dat de juweelen in Baltimore verpand werden door een man, die een snor droeg. En dan zei Morley nog iets over wenkbrauwen hij een vermomming, wanneer men zware en wanneer men lich te moest dragen. H'j was van die dingen grondig op de hoogte." „Hoe kwam dat zoo ter sprake?" „Dat kan zij zich met herinneren. Zij weet alleen nog maar, dat hij het zei. Ik dacht, dat u het misschien g-aag zoudt willen weten." „Natuurlijk Wij kunnen gr en feiten genoeg bueen krijgen. Dat is waar ook, meneer Fulton kunt u mij ook zeggen, waar meneer Withers is?" ,.In Atlanta." Daar hij den indruk had, dat hij nieta wist van de verdwijning van zijn schoon zoon, liet Bristew het onderwerp varen en vroeg: „Wat denkt juffrouw Fulton er van? Gelooft zij nog, dat Morley de schul dige is?" De oude man trok zijn stoel dichter bij die van Bristew en liet zijn stem zakken. „Zij zegt iets zonderlings, meneer Bris tew. Zij verklaart, dat als Morley de schuldige met is, het George Withers zijn moei." „En u?" „0, dat praatje over George is belache lijk."

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 3