Uit ons Regeerings buis Telegrammen Griep, Influenza. £Uro'mu,^ i Plaatselijk nieuws GESPRONGEN HANDEN en LIPPEN KLOOSTERBALSEM Socicnil cn SSelangrajlt* Arrestaties in Rusland. Binnenland FEUILLETON Alléén voor Vrouwen VRIJDAG 27 NOVEMBER 19W\ BRANDWEER. De commissie tot voo;bereiding van een onderlinge hulpverleening ingeval van brand in de provincie Zuid-Holland»heelt een regeling ontworpen, welke unifüime, doe ma nge, onderlinge bulpverleeniug zal bevorderen, terwijl zij tevens de geheele provincie Zuid-Ho laud in brandweer kringen heeft ingedeeld. Het gemeentebe stuur zendt in'verband daarmede een ccn- cept-regeling toe voor den brandweerkring Gouda, waartoe Schoonhoven behoort B. en W. stellen den Raad voor, do gemeen schappelijke regeling aan te gaan. VERHURINGEN. B. en W. stellen den Raad voor, de huur van het pand Oude Haven 39 (ged het voormalig militair hospitaal, met in gang van 1 Januari 1937 te verlagen van f 600 op f 450. BOUWLOODS BASTION. Zooals indertijd gemeld, bestaat bij het Departement van defensie het plan op het voormalige bastion, dat eigendom van de gemeente is, doch in gebruik bij het Rijk, een voertuigenlooda te bouwen. B. en W. hebben geen bezwaar tegen dien bouw en adviseeren den Raad ook geen bedenkin gen tegen dit plan te maken. BEGROOTING GEREF. WEESHUIS. B. en W. bieden den raad ter goedkeu ring aan de begrooting 1987 van het Ge reformeerd Weeshuis, sluitende io ont vangsten met f 5697,05, uitgaven f 3757, batig slot f 1940,05. DE DUBBELE MOORD TE MERKELBEEK. HUISHOUDSTER BEKENT. MAASTRICHT. 27 Nov. Hedenmorgen heeft vrouw J. M. van Helden, die was gearresteerd in verband met den Zondag J gepleegden dubbelen moord te Merkel beek, een volledige bekentenis afgelegd. De vrouw was gisteren naar Maastricht overgebracht Zij verklaarde dat zij den moord uit wraak had gepleegd. De vrouw maakte voor haar daad gebruik van een scheer mes en van een cen'rifugaal-lepel. CONCENTRATIE LAGER ONDER WIJS. Rapport Staatscommissie Otreed. •S-GRAVHNHAjGH, 27 Nov. Naar de Regeerigspersdienst maldt, is de Staats commissie inzake de concentratie van hei Lager Onderwijs, met haar arbeid onge veer gereed Ze heeft haar voorstellen belichaamd ra een ontwerp van wet met memorie van toelichting, waaromtrent volledige over eenstemming is verkregen en die als bij lagen van het verslag aan de regeering zullen worden aangeboden. AUTO DOOR TREIN VERNIELD. Chauffeur zwaar gewond. LEEUWARDEN, 27 Nov. In den af ge loop en nacht is nabij Leeuwarden op een onbowaakten overweg van den spoorlijn Leeu wartonZwolle, een personenauto onder eéfl goederentrein geraakt De chauf feur, de 24-jarige J. B. uit Leeuwarden, werd uit den wagen geslingerd en zeer ernstig gewond. De trein sleurde den auto een eindweegs mede. In stukken en brok ken werd de wagen langs den spoorlijn gevonden. De gewonde is naar een ziekenhuis te Leeuwarden vervoerd. REVOLUTIE IN PARAGUAY? BUENOS AIRES, 27 Nov. Het gerucht gaat, dqt te Ascunsion een poging is on dernomen om een revolutie te ontketenen. Alle ^bindingen zijn verbroken en do censuur is ingesteld. {Vergadering van Woensdag). - Handel, Nijverheid en Scheep vaart Bij de voortzetting van de behandeling van de begrooting van Handel, Nijverheid en Scheepvaart voor 1937, was het woord aan den heer VAN DEN HEUVEL (A.R.). Deze meende, dat d# bemoeiingen van de Regeering met hot bedrijfsleven nog langen tijd zullen voortduren en wellicht toenemen. De vraag rijst evenwel, of het apparaat, waarmede de minister de verschillende belangen afweegt, wel voldoende zuiver is afgestemd. Met name wordt onvoldoende rekening gehouden met den bijzonderen aard van de tuinbouwproducten. De heer BUY MAER VAN TWIST (A.R.) bepleitte een algemeene steunrege ling voor de binnenscheepvaart. De heer KORTENHORST (R.K.) Seide dat de gevolgen van de devaluatie hier nog niet ten volle hebben doorge werkt, zoodat daarvan nog geen balans kan worden opgemaakt. Welke richting moet Nederland nu uit? Moer in de richting van do liberale eco nomische politiek of moeten we een nieu we politiek volgen, waarvoor in de afge- loopen 6 jaren richtlijnen voor de Regee ring liggen, derhalve naar een. meer gere geld, geordende productjo? De omstandig heden hier werden grootendeels bepaald door wat andere landen ons aan mogelijk heden overlieten. Van devaluatie werd een binnenlandsche opleving verwacht. Het moet nog blijken of de devaluatie van den gulden voldoende is geweest om de prijzen aan te passen aan het wereldniveau. De prijzen moeten niet kunstmatig laag wor den gehouden. 'Ter bestrijding van de werkloosheid moet de politiek van uitvoering van groo- te werken word envoortgezet. De wereld tentoonstelling in Amsterdam moet door gaan; dat is in het belang van de oplev ing Laat de regeering haar standpunt herzien. De druk van de vaste lasten op het huizen- bezit moet worden verminderd. De heer STUMPEL (R.K.) bracht de belangen van dan middenstand onder de aandacht van den minister. De Regeering heeft eenige wetsontwerpen daarvoor ingedieüd, maar zij getuigen toch niet van kiachlige maatregelen. Het middenstandscrediet beantwoord-t niet aan zijn doel; er is nog geen 10 pGt. van op genomen. De geschiedenis van de borg stellingsfondsen is droevig, zóó, dat bet misschien aanbeveling verdient, om zich van de Rijksregeling los te maken. De be sturen van die fendsenmoeten meer vrij heid hebben; ook ten aanzien van het ver- leenen van credieten. De resultaten van de Regeeringsberaoei- fng met den middenstand zijn beneden de verwachting gebleven De vestigingswet is er nog altijd niet, inmiddels zijn reeds duizenden vreemdelingen hier te lande met mltwn begonnen. Een regeling van het cadeaustelsel blijft uit; het is misleidend voor het publiek. De automatenwet is nog niet tot stand gekomen. Bij distributiemaatregelen voor de werk- loozen mogen de winkeliers niet worden uitgoichajtefci' Een regeling van de ver houding tussdhen grootbedrijf en midden stand dient zoo spoedig mogelijk te wor den bevorderd- Het ontslaan van natuur lijke prijzen is in het algemeen belang; zware heffingen moeten verdwijnen. Verbindend verklaring tan collectieve arbeidsovereenkomsten voor het bakkers bedrijf dient zoo spoedig mogelijk te ge schieden, wil de Regeering ineenstorting van het bedrijf voorkomen. De heer DONKER (S.D.A.P.) besprak den toestand in de groote havens. De heer SMEENK (A.R.) zeide dat de tuinbouw van de depreciatie geen pro fijt heeft. Voorzichtigheid met de ophef fing van de crisismaatregelen is gewenscht. De'borgstellingfondsen moeten worden verbeterd. Maatregelen tegen het cadeau stelsel mogen andere groepen, niet bena deel en. De tentoonstelling te Amsterdam moet van Regeeringswege worden bevorderd, mits er geen loterij voor wordt gehouden en de Zondagsrust geen geweld wordt aan gedaan. De beer WENDELAAR (L.) vond dat de crisisheffingen moeten verdwjjnea en langzamerhand behooren, waar het mo gelijk is, de contingenteeringen te worden opgeheven. Men moet de contingenteerings politiek verruimen, desnoods met tijdelijke verhooging van de tarieven. De heer SCHILTHUIS (V.D.) wee» er op, dat de opheffing van de contingen teeringen beteekent, dat de Regeering een onderhandelingsobject minder heeft. Wat de borgstellingsfondsen voor den middenstand betreft, is bet wenschelijk, dat de minister de bezwarende regelen daarvoor herziet, omdat thans de voor beden aan den middenstand ontgaan. De vraag, wat onder onredelijks prijsver- hooging moet worden verstaan, is niet overal eender beantwoord. Redelijke prijs- verhoogingen moeten worden toegelaten. Te Amsterdam is de broodprijs onredelijk laag. De stijging moet evenredig zijn met de prijzen op de internationale markt. Op korten termijn moet de evenredige vraoht- verdeeling worden verbeterd. l)e beer W IJ N k 0 Of (C) acht het beleid van dezen minister zeer teleurstel lend en oefent critiek uit op de bescher ming van 4e binnenlandsche markt door invoerrechten. De werkgelegenheid neemt dan ook eerder af dan toe. MINISTER GELISSEN: Dat ie niet juist. Dp cijfers toonen een afnemen de werkloosheid. De her W IJ N K O 0 P: Op het oogen- blik is er toevallig een vleugje den ando ren kant tfit. De crisis is voor Nederland nog niet ten einde. Spr. ziet reeds voor het komen de jaar een crisis komen. Spr. waarschuwt tegen bet sommigen tegen de verbruik»- en land bouwcoöperaties. De heer DROP (S.D bespreekt de financieele positie van den Kon. Holl. Lloyd en de combinatie, met welke onder handeld wordt over de hervatting van de vaart op Zuid-Amerika. De heer WESTERMAN (Nat. Hee ste.) vindt onze handelspolitiek actiever geworden. Wij slaan terug als wij gesla gen worden. Maar zijn onze wapens sterk genoeg? Spr. heeft den indruk dat de machtigingswet voor de regeering tot het nemen van handelspolitieke maatregelen niet zoo officieel bruikbaar is voor de on derhandelaars dar regeering als wel ge wenscht was. De heer VOS (L.) zegt, dat men in In- dië verder is met het oeconomisch herstel dan hier en dat het dus meer zal profi- teeren van de depreciatie dan ons land. Spr. houdt eveneens een pleidooi voor de Wereldtentoonstelling in Amsterdam en wijst op het verouderd karakter Tan ons toeristenverkeer De middenstand lijdt onder de vermin derde koopkracht. Voorloopig is het voor uitzicht op verbetering daarvan nog ge ring. De regeering neme dus meer maat regelen om den middenstand te helpen, »4L door de borgstellingsfondsen t« steunen, omdat er andera weinig van terecht zal komen, wat spr. zou betreuren. Het heeft apr. teleurgesteld, dat zoovele gemeenten huu medewerking hebben ge weigerd. Hij heeft den indruk dat dit an ders zou zijn geweest wanneer het arbei ders- of boerenfondsen had betroffen. Spr. komt op voor de kleine ambachts lieden die betere hulp verdienen dan die van de armenzorg. De minister plege hierover overleg met zijn ambtgenoot van sociale zaken. Spr. oefent critiek op het verkoopen van niet tot hun terrein behoorende arti kelen door landbouwcorporaties. Hij acht bet onbillijk, dat het cadeaustelsel tot nog toe alleen maar verboden is voor het si garen- en sigarettenbedrijf. Dat is tweeër lei recht en met voor langen tijd te hand haven. De heer EBELS (V.D.) zegt dat met de tuinbouwbdangen meer rekening moet worden gehouden, In deze zullen we immens a'tijd op onzen ex port moeien blijven rekenen. De heer VANDERPUT (R.K.) be pleit verschillende ordeningsmaalregelen en samenwerking tusschen de regeering on het bedrijfsleven. Wanneer de ordening zich ook uitbreidt tot bet distributiebedrijf, kan de verhou ding middenstand-coëperaties-gioot win kelbedrijf niet buiten beschouwing blijven. De middenstand bindt zich een blinddoek voor de oogen als zij in coöperaties en groot-winkelbedrijf sijn vijanden ziet Daarom is overleg en samenwerking aoo- dig. De heer VAN HOUTEN (CD.) meent dat den tuinbouw, die toch reeds in zoo moeilijke omstandigheden verkeeit, door het geringe clearingcontingent de keel wordt dichtgesnoerd. De noodtoestand van de binnenschip pers is zeer groot. De gemeenten verke nen onvoldoenden steun aan de noodlijden de schippersgezinnen. Een uniforme, alge meene steunregeling is noodig. De heer K R IJ G E R (G.H.) is tegen opheffing van de wet inzake de evenredi ge vrachtverdeling, doch de toepassing er van moet gewijzigd wordeu Spr. bepleit eveneens de belangen ran den middenstand. De heer SNEEVLIET (RSA.P.) wijst op den economise' en opbouw m Ca>- talonië, een voorbeeld v«u wai op uecuiio- m sch gebied bereikt kan wordeu Spr. siuil ziph aar. bij de afgevaardig den, die over den nood var den tuinbouw hebben gesproken. De heer VA DIS (st. ger.) vreest, dat de z g.n orde i rg to' zeer veel wauoide zal leiden. De katholkkai» zijn voois'an der e overeenkom* &g den wenscL van don Paus, maar set heeft spr zeer getroffen (L:t ook de an.i -revolu ionairen voor de orden ingsgedar.ite zijn gewonnen, zoodat zij samen mei Je christelijk-h:si:nscuen en katholieken kunnen medewerken aan i« uiivoering van de Pauselijke Encycliek De middeastaid. kan onmogelijk het hoofd boven water houden. Spr. hoopt, dat de minister zal medewerken om de las ten van den middenstand te verlichten. (Vergadering van Donderdag). HANDEL, NIJVERHEID EN SCHEEP VAART. Rede van minister Gelissen. Voortgezet werd de behandeling van de begrooting van Handel, Nijverheid en Scheepvaart voor 1937. Minister GELISSEN beantwoordde de sprekers Hij zeide eerst, dat de wet tegen de prijsopdrijving zoodanig wordt toegepast, dat werkelijk ook alleen de on redelijke prijsverhooging wordt getroffen. Voor de Wereldtentoonstelling te Am sterdam is 2M millioen gevraagd. De re geering wilde door een toezegging haar opvolgster niet binden. Persoonlijk heeft de minister geen bezwaren tegen een lo- terii, doch de kabusetspolitiek verzet zich De Kon. Holl. Lyod kon op dit oogen- blik niet zelfstandig meer bestaan. De aangeboden oplossing lijkt de regeering de eenig mogelijke. Er kunnen niet meer menschen aan worden gehouden dan de bedrijfsvoering eischt. Het verstand schrijft dit voor. Een wetsontwerp zal binnenkort het de partement verlaten er toe strekkend om leemten ia onze crisiswetgeving aan te rullen. te herstellen, zijn 'n paar Mljnhardt's Posdort Per stuk 8 et; doos 45 ct Bi) Uw Drogist. Voorloopig zullen geen contingenteerin gen worden ingetrokken, zulks met het oog op de Nederlandsche belangen. Indien het noodig is, zal de regeering ook een agressieve politiek toepassen. Voor den tuinbouw is een extra bedrag van 1 millioen op de clearing met Duitsch- land verkregen en ook grooter uitvoer. Wanneer met 1 Jan. de 14 pCt. achter stand in de betalingen van Duitschland grootendeels zal zijn ingehaald, zal een belngrijk deel daarvan aan den tuinbouw ten goede komen. Voor den minister beteekent industrialisatie een harmonische inspanning van industrie ën in het bedrijfsleven. Er kan verschil in methode en tempo bestaan. De minister zette in dit verband de taak van de industriebanken en van den voorlichtingsdienst uiteen. Wij zijn nog geen jaar 4aarmee aan den gang en nu zegt men al. dat het niet opschiet. Regeeringen met grootere macht dan de Nederlandsche moetop 4-jaren plannen opmaken; hoe kan men dan on mogelijke dingen van de "Nederlandsche regeering eischen? Er is intu8schen reeds meer verricht dan men denkt. De minister gaf een op somming van uitbreiding van industrieën en oprichting van nieuwe. Tempo en omvang der industrialisatie hebben een gunstigen invloed ontvangen. Voor de oplossing van het werkloosheids vraagstuk moet men van de industriali satie geen overdreven verwachtingen koes teren. Een feit is 't, dat in absoluten zin di werklooshiid hier afneemt, fn een tijd waariq zij anders toeneemt. De rationalisatie gaat intusschen door; 2eker is 't, dat we van een groot aantal werkloozen niet af zullen komen. De con- aekwentie zal zijn, dat de werktijd ver kort moet worden. De financieele afdeeling van het Werk fonds beeft voor bijna 20 millioen aan in dustrieel» projecten en onderwerpen voor den scheepsbouw beschikbaar gesteld. Voor den middenstand zijn wettelijke re gelingen tot stand gekomen, hetgeen dus meer dan een platonische belangstelling is De borgstellingsfondsen werken pas kor ten tijd. De critiek daarop is niet billijk. Men moet die fondsen eerst eens laten werken. Zij moeten ook eens bij de pro vinciale besturen hulp verzoeken. In Lim burg is dit ges'aagd. Mocht de crediet-garantie van 1 millioen te weinig zijn, dan valt over verhooging van het bedrag te spreken. De rente kon niet onredelijk hoog worden geacht Er bestaat geen rechtsgrond voor het aan banden leggen van het groot-winkel bedrijf. Het cadeaustelsel heeft niet zoo- danigen omvang aangenomen, dat het ge wettigd is daartegen maatregelen te ne men. De broodprijs kan worden verhoogd, binnen redelijke grenzen, en indien er redelijke gronden voor aanwezig zijn. Afschaffing van de graanrechten zou te kostbaar zijn. Deze zou bet Landbouwcrisisfonds niet kunnen dragen. De evenredige vrachtverdeeling heeft tot 1935 een achteruitgang van de binnen scheepvaart niet kunnen voorkomen. Se dert een paar maanden valt er echter een aanmerkelijke opleving te constateeren. In verband met de internationale be palingen voor Schelde, Maas en Rijn kon de minister toepassing van de wet op de evenredige vrachtverdee'ing voor deze stroomen niet doen gelden. Al is in den wereldhandel een groote wijziging gekomen, Nederland heeft zich daarbij kunnen inschakelen. Er zijn lichtpunten de statistiche cijfers wijzen uit, dat de kijk welken de ministr in 't laatst van het vorige jaar gaf, niet te optimistisch is geweest. Er is een begin van herstel; dat is onmiskenbaar aanwezig. Handels- en betalingsbalans loopen slechts 30 millioen uiteen. Het handelspolitieke arsenaal der regee ring wordt uitgebreid; een wetsontwerp, dat In leemten in de crisiswetten voorziet, is reeds in voorbereiding, gelijk de minis ter reeds heeft medegedeeld. Er wordt een actieve handels- en economische politiek gedreven. Daarna werd gerepliceerd De heer VAN DEN TEMPEL r<a D.) diende, mede namens de heer en Kortenhorst (R.K.)). Vos (V.BAlbarda (S.D.) en Joekes (V.D.) een motie in, waarin de re giering werd wtgenoodigd» meds door fi nancieel e medewerking de totstandkoming van de Wereldtentoonstelling 19401 te Amsterdam te bevorderen. De motie v. d Tempel, inzake steun aan de tentoonstelling te Amsterdam werd daar na in stemming gebracht. Zij werd met 52 tegen 19 stemmen aangenomen. De begrooting van Handel, Nijverheid en Scheepvaart werd daarna zonder hoof« delijke stemming aangenomen. (Wordt vervolgd). Incident in den mist Ouderkerk a.d. IJssel. Op den mistigen en dientengevolge zeer donkeren avond van Maandag, stonden de beide rijksveld wachters bij de Geref. Kerk op den dijk, toen zij plotseling op de rivier achter het dorp een hevigen bons hoorden. Het ge- luid deed vermoeden, dat men met e ernstige aanvaring te doen had. Zij togen er dan ook op uit en stelden voor zoover de duisternis hun dit toeliet, een onder zoek in. Het bleek, dat een sleepboot met een met ztnd geloden bak van de firma Van Haaften. uit 's-Gravenhage, op sleep touw. door den mist misleid, te kort aan den kant was gekomen, waardoor de zand bak omhoog voer. Hierdoor werd de vaart van het vaartuig zoodanig gestremd, dat het de sleepboot snel dwars op den stroom trok, waardoor de sleepboot, daar dez® zich vlak aan den kant bavond, met een hevige slag tegen een achter het dorp ge legen betonnen glooiing sloeg. Met mate* rdeele schade liep het ongeval af. Door een draad aan het achterschip ta bevestigen, wist de boot den zandbak weer vlot te brengen. Oplichting. Oudewater. De vorige week vervoegde zich bij een sigarenwinkelier een persoon met de mededeeling, De Vor, uit Willes- kop. te zijn. Hij deed een groote bestel ling in verband met zijn bruiloft en nam, reeds enkele doozen sigaretten mede, ter-j wijl de rest maar aan zijn woning moestl bezorgd worden. Later bleek, dat dit ver haal geheel en al verzinsel was. De poli- tie heeft den man thans opgespoord en op transport naar Rotterdam gesteld. Een schadepost. Polsbroekerdam. De veehouder C. v. S. vond Dinsdagmiddag één zijner beste melk koeien dood in den stal. Het cadaver werd naar de gemeentelijke slachtplaats ver voerd en afgeslacht. Bij de keuring werd het vleesch voor de consumptie onge schikt bevonden, waarom het naar het Ge- kro-bedrijf te Overschie is vervoerd. ELK JAAR OPNIEUW HAD ZIJ Dank Hi den KL00STERMUEN keelt ill die nd nooit eiaerl ,'tWas een gruwelijke last en het deed Jwweldig zeer. Het bloed stond er al- Ud voor. Allerlei huismiddeltjes deed ik er op. het beet geweldig, maar tel kens kwamen de kloven terug. Gewona huid-crèmes hielpen mij evenmin. Maar nu heb ik (feen last meer ervan. Nu wr\jf ik eiken ochtend en avond Klooster balsem er op. Dat doet géén zeer en de huid is m blijft prachtig glad èn gezond, ook al kom ik met mijn han den vaak in het water. Het waa een umoma.- B dt j te va |f V EQ'C ORIGINEEL TBR INZk.EE „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bfj brand- en snfjwonden Ook ongeëvenaard als wrijf middel bty Rhenmatiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdooa 35 ct. Potten t 62'/i ct en f 1.04 Raadsvergadering. Reeuwijk. De gemeenteraad is in open bare vergadering bijeengeroepen tegen Maandag 30 November, 's avonds half zé ven. De agenda luidt als volgt: 1. Opening. Notulen. Mededeelingen. 2. Benoeming ge meente-ontvanger. 3. Voorstel B. en W. financiëefe administratie Waterleidingbe drijf voegen bij die van het G E B. 4. Voor stel B. en W. benoeming administrateur Waterleidingbedrijf met een maand te ver lengen. 5. Idem vaststellen gemeente-be grooting 1937, Burgerlijk Armbestuur 1937 en de begrooting der verschillende bedrij ven 1937. 6. Voorkomende zaken. Rond vraag. Sluiting. Op de voordracht. Reeuwijk. Voor de per 1 Jan. vaceeren- de betrekking van gemeente-ontvanger hebben B. en W. uit de 17 sollicitanten de volgende voordracht opgemaakt: 1. Jac. de Kamper Mzn administrateur van het Waterleidingbedrijf; 2. H. T Axends^ boekhouder van het electriciteitsbedr^ 3 TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovensche Couran! VRIJDAG 27 NOVEMBER 19» SuilcnlanJickc SqJragc. sche gravin en daarna agente van de G.P Oe. werden daarop gearresteerd. Zij werden er van beschuldigd de documen ten aan een buitenlandsche mogendheid te hebben verkocht. Eenige dagen daarna had men tevens alle personen gearresteerd waarmede zij op eenigerlei wijze in ver binding zouden hebben gestaan. Er is intusschen iets, dat tegen het z.g. ontvreemden van het Worosjilow-plan pleit. En dat is de werkelijke perfecte or ganisatie van de Loebljanka, den Moskou, 23 November 1936. De nieuwste spionage-affaire wordt dit maal door de Sovjetregeering zeer ge heimzinnig behandeld. Het persagentschap Tass beperkt zich bijvoorbeeld tot de na volgende korte meldingen: „In Moskou werden weer eenige buitenlandsche spe cialisten van Duitsche nationaliteit gear resteerd. Zij worden verdacht van staats- vijandige acties. Door de rechterlijke or ganen wordt een onderzoek in deze aan gelegenheid ingesteld". De namen der gearresteerden worden officieel niet bekend gemaakt, wat echter niet wegneemt, dat zij desondanks toch doorsijpelen. Ook staat het vast, dat er niet slechts Duitschers, maar ook Polen, Zweden, Oostenrijkers en ongeveer 200 Russen waaronder «eenige stafofficie ren van het Roode Leger zijn ingeslo ten. Zooals bekend heeft de Duitsche am bassadeur in opdracht zijner regeering tegen de arrestaties geprotesteerd en voor den ter dood veroordeelden ir. Stickling gratie gevraagd. De Sovjet-regeering heeft hierop zooals ook niet anders te ver wachten was geantwoord, dat de ge troffen maatregelen rechtvaardig en ge grond zijn, want de gearresteerden wor den beschuldigd van zeer ernstige feiten. Bijzonderheden omtrent den aard dezer delicten worden echter niet gegeven. Men maakt er zich zooals gewoonlijk met de gebruikelijke, dooddoeners „spionage" en „sabotage" af. Anderzijds laat men echter doorschie- meren, dat men hier te doen zou hebben met de grootste spionage-affaire van na den wereldoorlog. Er zou geen document van minder beteekenis ontvreemd zijn, maar het geheele pl^n van de westelijke grensverdediging. Inderdaad vormt een eventueele aanval van het westen uit de grootste zorg van den Russiscben generalen staf. De voor dit geval noodzakelijke verdedigingsmaat regelen zijn reeds vier jaren geleden tot in de kleinste bijzonderheid door den mi nister van oorlog Worosjilow uitgewerkt. DU z.g. Worosjilow-plan werd in safe be waard, waartoe slechts 5 hooge officieren toegang hadden. Eenige weken geleden wm men nu hebben, vastgesteld, dat deze documenten gestolen, gefotografeerd en daarna weer in de safe teruggelegd waren. Een van de vijf offi cieren en zijn vrouw, een vroegere Russi- Russichen afweerdisnst. In werkelijkheid bestaat deze instelling uit twee scherp gescheiden diensten: de C.R.Odie zich met de contra-spionage in Rusland bezig houdt, en de I N.O., wier zuiver informatorische bezigheid zich tot het buitenland bepaalt. De bevoegdheden van deze organisatie strekken buitengewoon ver. Een bijzonde re troep van meer dan 100.000 man, de zoogenaamde „tsjon", met tanks, gasap- paraten en vliegtuigen uitgerust, staat tot haar onmiddellijke beschikking. Militair verkeerswezen, post, telefoon, telegraaf, luchtvaart en perscenuur staan evenals de groote staatsgevangenissen, onder haar controle. In bureau Nr. 161 van de Loebljanka bevindt zich het militaire geheime archief. Hier worden alle uit het buitenland ko mende informaties verzameld, geschrift en gerubriceerd. Politieke, financieele, geografische en militaire informates over sterkte, bewapening en gevechtswaarde der verschillende troepen, personalia en familieverhoudingen der hoogere officie ren, plannen van vloot- en luchtvlootha- vens, berichten over anti-militaire propa ganda en regeeringsvijandige stroomin gen, nauwkeurige opgaven over het werk der^boratoria en den stand der industrie van alle in aanmerking komende landen, berusten hier in duizenden dikke banden, worden voortdurend aangevuld en staan iedere minuut voor bevoegden ter be schikking. Het archief van de Loebljanka overtreft zelfs dat van den Britschen In telligence Service. Met het oog op deze uitstekende orga nisatie lijkt het welhaast onwaarschijnlijk dat de buitenlandsche gearresteerden iets iet een eventueel gestolen document uit staande zouden hebben. (Nadruk verboden). PRINS BERNHARD IN DE TWEEDE KAMER. Prins Berqhard heeft Donderdag een fedeelte van de vergadering der Tweede Kamer bijgewoond, welke de begrooting van Handel, Nijverheid en Scheepvaart behandelde. Om vijf minuten over drie Herscheen de prins, vergezeld van zijn se- BE ONVINDBARE DADER. Naar het Amerikaansch van 33 JAMES HAY. Terwijl hij Fulton even later naar het Lrottoir geleidde, stapte hij in de taxi en Was binnen enkele minuten in de biblio theek, waar hij het eerste deel van de laatste uitgave van de Encyclopedie Brit- tannia vroeg. De jonge vrouw aan de les senaar, die- hem herkende, bracht [hem het verlangde met verbazingwekkende «nelheid. Het boekdeel openend, sloeg hij het eest bladzijde 506 op kolom 2, regels 1517. Hij las: «Albino, een biologische term (Lalt. al- bus wit), is de gewone beteekenis voor een pigmentloos individu van eeh ras, dat normaal een pigmentlaag heeft." Hij legde zijn vinger bovenaan de tweede kolom, bladzijde 507, telde tot regel 17 en las verder: „Albinisme komt bij alle men- schenrassen voor, zoowel bij bergbewo ners als bij bewoners van vlakten. Eb, bij den mensch, zoowel als bij dieren, kan het volkomen zijn of gedeeltelijk. Gejallen van het laatste komen veel voor onder de negers van Vereenigde Staten en van Zuid-Amerika en bij hen neemt hel een bont karakter aan, waarbij onregelmatige witte plekken over het geheel donkere op pervlakte van het lichaam verspreid lig gen." Hij las de passages voor den tweeden kepr. De beteekenis dezer woorden zag hij dadelijk in. De huid van een blanke en die van een albino zien er onder hét mi croscoop eender uit: blank. Als ecu man onder -zijn nagels deeltjes van een blanke huid had, kon hij die verkregen hebben, zoowel door het krabben van een Albino ais van jen Caucaaische, blanke vropw. En Lucy Thomas was een Albino. Daar cretaria, jhr. ir.* Röell en den griffier der Kamer, mr. L. A. Kesper, in de presi dentsloge, vanwaar hij 'n uitstekend over zicht op de vergadering had. Een groot aantal leden was aanwezig, daar juist de minister een redevoering gehouden gehad ter beantwoording van het algemeene de bat. Ook de gereserveerde en de publieke tribunes waren dicht bezet, zoodat de Ka mer een levendig beeld te aanschouwen gaf. De griffier lichtte den Prins over den gang van zaken in de Tweede Kamer voor. De Kamerleden namen slechts tersluiks nota van het hooge bezoek, zoodat de aan twijfelde hij geen oogenblik. Brace- way had er zich van overtuigd, eer hij het telegram afzond. Perry Carpenter had met haar gewor steld, toen hij haar den sleutel van no. 5 wilde afpakken en in de worsteling had hij haar gekrabd. Dat beweerde Perry ten minste en ook Lucy. Braceway moest dit alles reeds geweten hebben, eer zij naar Washington gingen en had het voor hem stil gehouden. De gedachte maakte hem korzelig en ten slotte heel boos. Och, wat zou het eigenlijk. Zelfs al was Lucy een Albino en al had Perry haar gekrabd? Kon dat invloed hebben op de bewijzen tegen Perry? Hij had zelf bekend, dat hij naar de villa van Withers geweest was. Hij sloot het boek, bracht het naar den lessenaar terug en dankte de jonge dame. Niets ia zijn uiterlijk toonde, dat hij te leurgesteld was. Het terughouden van de Albino-informatie door Braceway, waar- fa ijhij Bristew voor den mal had gehou den, schoot hem opnieuw te binnen en een diep rood kleurde zijn wangen. Dat zqu hij hem nooit vergeven; hij zou het hem terugbetalen met interest. Thuis gekomen, riep hij zijn huishoud ster. „Mattie, ga eens even naar de kranten kiosk op den hoek van Herywood en Pat- ton. Hier is een lijst van de kranten, die je moet koopen. Vraag ze allemaal die se dert Vrijdag zijn uitgekomen. Haast je, ik heb weinig tijd meer." Toen zij terugkwam, bracht zij ook' de vroege uitgave van het Turmviller Avond blad mee. Hij zag het even in om te zien, of hij ook nieuws uit Washington of Bal tin re zou vinden. Op de eerste bladzijde stond met dikke letters: Nieuwe bewijzen gevonden in de moordzaak Withers. Morley schuldig, of wie? Verblijf van echtgenoot van vermoorde vrouw onbekend. Braceway voorspelt nieuwe en opzienbarende onthul ling. Prins, overeenkomstig Izijn wensch, als gewone bezoeker de discussie kon volgen. Prins Bernhard heef tot 3.45 uur de zitting van de Tweede Kamer bijgewoond totdat de begrooting was afgeloopen. OPSCHORTING VACcjlNATIEPLICHT. Voor één jaar. Het aangekondigde wetsontwerp tot verlenging van de opschorting van den vaccinatieplicht is thaujs bij de Tweede Kamer ingediend. Ditmaal wordt de op schorting voor niet langer dan één jaar verlengd, opdat in den loop van het vol gend jaar een principieele behandeling van het vaccinatievraagstuk aan de orde kan komen. DALING VAN WERKLOOZENCI JFER TE ROTTERDAM. Ruim 1200 werkloozen minder. Gedurende de maand October is te Rot terdam het aantal werkloozen met 1221 verminderd. Er staan bog 51725 mannen en 2953 vrouwen als werkloozen inge schreven. In de metaalbedrijven, waarin nog 7530 werkloozen zijn, verminderde het aantal met 455., bij de houtbewerking met 150, het aantal ongeschoolden met 127, huiselijke diensten met 186. Onge schoolde werkloozen zijn er nog 18.000. In het bouwbedrijf, met 8600 werkloozen, vermeerdere het aantal met 2. DERDE HARINGCONTRACT MET RUSLAND. 78.800 Schoische tonnen haring verkocht. De Reede^avereeniging voor de Neder landsche Haringvisscherij heeft Donder dag een derde haringconlract met Rus land afgesloten Dit contract betreft de levering van 8800 Schotsche tonnen ring. Door tuschenkomst van deze veree- niging is dus dit seizoen het zeer belang rijke totaal-kwantum van 78.800 Schot sche tonnen haring aan Rusland ver kocht. HET BESTELLEN VAN PATRONEN. Bij het besteilen vain patronen steeds opgeven het nummer, dat gedrukt staat onder de afbeelding en de verlangde maat Daar bij dezen patrohendienst niet met administratie- en incassokosten wordt ge rekend, kunnen alleen patronen geleverd wofden na ontvangst van het daarvoor opgegeven bedrag. De prijs van de patronen staat bij de afbeeldingen aangegeven. Men kan het be drag overmaken per postwissel, in postze gels of gireeren op bostrekening 13763 aan de redactie van dit blad. Bestellingen van Knjippatronen, welke Donderdag niet in ons jpezit zijn, kunnen eerst ih de volgende wëek in behandeling komen. HERFSTMANTEL VOOR DAMES. Succespatroon VKK 2006. Prijs p.3ó. Tweed en andere fantasie weefsels, waaronder vooral de Eingelsche vischgraat en diagonaal weefsels een. groote plaats innemen, leenen zich bijzonder goed voor dit model. De kraag ep breede, laag val lende revers zijn aanéén geknipt, terwijl de opgestikte zakken iets sportiefs aan dit model geven. Rechte mouwen met op slagen en ceintuur met galalith gesp. Blin de sluiting. Patronen in de maten 40—4850—62. DAMES NACHTJAPON. Succespatroon VKK 2003. Prijs 0.35. Het meer gekleede gënre, nachtjaponnen valt zeer in den smaak en het materiaal, Het bericht luidde als volgt: Washing ton, D. G. 14 Mei. Dat weldra geheel nieuw licht zal worden geworpen op den ontzettenden moord op mevrouw Enid Fulton Withers werd hier heden bekend. Samuel S. Braceway, de bekwaamste par ticuliere detective hier te lande, vertrok gisterenmiddag naar Turmville, N. C., waar de moord gepleegd werd, nadat hij in Baltimore zijn onderzoek beëindigd had De politiebeambten hie(r verklaren dat de neger, Perry Garpentet, -die thans in het Huis van Bewaring te Turmville is opge sloten, nooit voor het gerecht zal komen. Dit, beweren zij, zal het resultaat zijn van het door Braceway hier en te Baltimore verrichte onderzoek. De detective zelf was toen hij geinterviewd werd, even voor hij in den trein stapte, 2eer terughoudend, maar, zooals bij daar op 't perron stond, zorgvuldig gekleed en met zijn wandelstok draaiend, zag hij er uit, of hij wel heel zeker van zijn zaak was. Volgens hier ingewonnen inlichtingen is de tegenwoordige verblijfplaats van George S. Withers, echtgenoot van het slachtoffer van den wreeden moord te Turmville, N.G. niet bekend. Hij is na de begrafenis van mevrouw Withers direct vertrokken. De overheid te Atlanta is be last met het opsporen van den vermiste. De reden hiervoor werd niet opgegeven." Er was een glimlach op Bristew's lip pen, toen hij het blad terzijde wierp. Bra ceway, zoo leidde hij uit het artikel af, begon het moeilijk te vinden om de Mor- ley-theorie te handhaven. En waarom nou hij zoo'n haast hebben om naar Turmville terug te keeren? Hier was immers geen nieuws. Hij haalde de schouders op en opende den bundel kranten van buiten de stad. Zich herinnerend, hoe laat hij Brace- way's telegram den avond tevoren had ontvangen, kwam hij tot de gevolgtrekking dat de detective het in den namiddag te Washington had aangeboden met de in- stmetre om het 's **onda te wvratvytea. En dat men hiervoor verwerkt, kan zoowel bedrukt katoen flanel als kunstzijde zijn. Bemberg-zijde geeft evenals toile de soie buitengewoon mooie soorten en kleur en motief zijn niet mander rijk aan verschei denheid. Ons model heeft aan voor- en rugzijde een punt en is aan de zijnaden zeer schuin geknipt, om de noodige wijd te te verkrijgen. Het bovenlijfje met aangeknipte mou- zijn ontstemming tegen Braceway vlamde weer op. „Opzienbarende onthulling," her haalde hij ui zichzelf, „nu, we zul.en eens zien!" Hij begon nu artikelen uit te knippen over het outvoeringsgeval. Al lezende, bouwde hij een voorloopige theorie op, waaruit zou blijken, wie de kinderdieven waren en waar zij den jongen waarschijn lijk verborgen hielden. Hij verdiepte er zich geheel in, zachtjes fluitend. Voor zoover hem betrof, was de zaak Withers een ges.oten incident. Vroeg in den namiddag telephoneerde hij Green- leaf, wien hij mededeelde: „lk ga morgen ochtend voor een paar dagen uit de stad." „Alweer? Waarvoor?" vroeg de chef. „Men heeft mijn hulp gevraagd in die ontvoeringszaak in New-Orleans." „Goed! Ik ben bJjj het te hooren. Ik fe liciteer je." Greenleaf was oprecht verheugd. Hij was het geweest, die den kreupelen man aangespoord had zijn ga\en te gebruiken. „Dank je. Eer ik vertrek, wüde ik je nog spreken. Wij zouden „Dat is waar ook. lk wilde je juist op bellen, ik heb zooeven een telegram van Braceway ontvangen. Hij heeft het in Sa lisbury aangeboden, op weg hierheen. Ik zal het je even voorlezen: „Ik heb alle gegevens over de zaak Withers. Kan niet verder gaan, eer ik geconfereerd heb met u, Bristew, Fulton en Abrahamson. Ge lieve te ïyrangeeren, dat wij hedenavond acht uur in Bristew's villa bijeenkomen. Withers is niet bij mij." „Dat komt heel goed uit," vond Bris tew. „Dan kan ik met den nachttrein naar New-Orleans vertrekken." „Ik ben benieuwd wat hg nu weer heeft," zei de chef. „Weet jij het?" „Neen. En ik geloof ook niet, dat het iets te beteekenen heeft. Maar, ah hij wat te vertellen heeft, dan kunnen wij er heel goed naar luisteren." „Zeker 1 Je kunt op mij nekenen. Ik zal present zijn." wen is met ruimte aan het ondergedeelte gezet. Kleine vlinder van dezelfde stof. Patronen in de maten 44464850. NIEUWE HOEDEN. De modellen der hoeden hebben zich wellicht nog nimmer zoo vaak gewijzigd als de laatste jaren het geial is geweest. Men' had met alle mogelijkheden rekening gehouden en de modellen passen zich aan hooge kragén, zoowel als aan kraaglooze mantels aan. Vele hoeden worden diep over het voorhoofd ged,ragen| andere be dekken nagenoeg één oog, de meeste zijn even schuin en slechts weinig modellen geheel recht. Deze laatste hebben even opgeslagen zijkanten en een grooten rand aan de voorzijde. Toch geven een paar kleine Vleugeltjes dadelijk iets vlots aan deze modellenbeneden midden). De bol der uitgesproken sportieve modellen doet soms aan boerenhoeden denken (aib. bo ven en midden rechts). Ze zijn van soe pel vilt gemaakt met een nonchalante deuk in het midden.Deze strenge lijn wordt verzacht door een rozet van geribd lint of door een garneering van veertjes. Dg Bretonsche modellen blijven eveneens mo dern, doch men kan ze met evenveel suo- oes dragen. Voor 's middags heeft men weer an dere modellen, die zijn dan ook ongetwij feld zeer gedistingeerd zijn. Veertjes en lange rechte veeren. sotos met een paar gekrulde afgewerkt, vornjien een der voor naamste garneeringen, dikwijls met een laagje verguld of zilver, dat aardig aan doet. Wat de kleuren betreft, komt zwart het eerst in aanmerking. NUTTIGE WENKEN. Pikóe garnituren moeten steeds op den verkeerden kant gestreken worden, waar door het patroon weer tpt zijn recht komt Hetzelfde geldt voor geborduurde mono- „Uitstekend," hernam Bristew. „Ik zie je dus om acht uur." Hij liep naar de slaajiveranda en ging liggen. „Withers niet bij mij," die laatste woor den van het telegram waren in zijn ge heugen blijven hangen. „Waarom voegde hij er dat bij? Wat heeft dat te makeu met de conferentie van heden avond?" Plotseling wist hij de reden. „Het is Withers! Hij gaat Withers be schuldigen. Dat zal het zijn!" Hij staarde stil voor zich uit, zoo groot was zijn ver bazing. „Was het dan Withers geweest, op wien hij het van den aanvang af voorzien had?" onthulling. Op de gezichten van Braceway en Maria Fulton lichtte een glans van stil geluk. Hij was zich bewust, dat hij haar einde lijk voor goed gewonnen had en dat dit heerlijke gekomen was op het moment, dat hij in zijn loopbaan zijn grootste tri- omph vierde. Maria Fulton had er geen idee van, in welke richting de oplossing van het mys terie tenslotte moest wörden gezocht. Hij had zich voorgenomen haar van tevoren niet met bijzonderheden lastig te vallen. Toen hij uit het venster keek, zag hij Greenleaf met Abrahamson langzaam Manniston Road in wandelen. Het was acht uur. Een paar oogenbl'kken later voegden hij en de heer Fulton zich bij hen. Zij gingen dadelijk naar no. 9 Bristew ontving hen in zijn woonkamer waar de tafel nog overladen was met krantenuitknipsels. „Als het den heëren hetzelfde is," stel de Braceway voor, „dan moesten we de vensters maar sluiten. We hebben heel wat te bepraten en anderen hebben er niet mee noodig." £Wocdt vervolgd)!

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 1