zifflm 3 r UIT CROMWEUS, TUD Van Rondom Wetenschap Techniek en Burgerlijke stand Plaatselijk nieuws IfJiPHP 111 F |H 4 VRIJDAG 27 NOVEMBER t936 grammen, kanten en geborduurde kleed jes. festons e.d. Gordijnkoord, touw van zonneschermen en markiezen, enz., slijten niet zoo spoe dig, wanneer men ze om de paar maan den krachtig afwrijft met een in olie go- drenkte doek. Inmaak-glazen springen niet zoo gauw, wanneer men ze mét de heete massa ▼uit, indien men ze op een vochtige doek plaatst. Een ander middel is om de doek eerst in heet water te dompelen en daar na om het glas te wikkelen. Een kurkenmatje. geplaatst onder de sïaapkamerklok, dempt hot geluid van het tikken, dat vele mensohen weerhoudt te gaan slapen. Indien de kleuren van een of ander kleedingstuk in elkander geloopen zijn met wasschen, dan zot men dit eenige minu ten in ammonia en water en wascht het daarna opnieuw. Ruwe, gesprongen handen barsten en groeven, jeukend en branderig, ge zwollen en rood. Neen, zóó kunt U zich niet in gezelschap vertoonen. Waarom ook? Zwttsal - "de zalf met onbegrijpelijke geneeskracht maakt ook Uw handen weer zacht, glad en blank. Vraag het oordeel van Moeders, die het gevoelige huidje van hun kinderen met Zwitsal behandelen, zij kénnen de waarde van deze Zwltaersche Balsem. 5 da xoJJ mat onAogtifpajUj/ta yanaatJiSuzcAl AARDAPPELEN EN KOOL STOOFPOT VAN LAMSVLEESCH, 3/4 kilogram lamsvleesch, lVi kilo aard appelen, 1 groote ui, 12 kleine uitjes, V» liter water, fijn gehakte peterselie, peper en zout, 3 groene kooltjes. Het vleesch wordt in stukjes gesneden en eventueel vet verwijderd. He aardappe len worden geschild en aan plakken ge sneden, evenals de groote ui, terwijl de kleine uitjes schoongemaakt worden en heel blijven. De groene kooltjes worden ▼an de buitenste bladen ontdaan en fijn gesneden. Op den bodem van een stoofpan wordt een laag aardappelen gelegd, hierop ko men stukjes vleesch en eenige plakken ui, daarna kool, peper en zout, terwijl de andere lagen op dezelfde manier worden gevormd. Hier en daar komen kleine uitjes. Do bovenste laag moet uit aardap pelen bestaan. Alles aan de kook brengen en op een lage pit in een goed gesloten pan zachtjes laten stoven, totdat alle in grediënten gaar en het water zoo goed als ▼erkookt is, daarna niet stampen, doch alles door elkaar roeren, daarna opdie- ERWTENSOEP. 8 ons bovenpoot, een stukje mager pe- kelspek, 1>4 pond spliterwten, 4 liter wa ter, 3 bossen prei, 2 bossen selderij, selde- njknol„ zout. Wanneer het kouder wordt, is een mid dagmaal van erwtensoep zeer welkom en naarmate deze langer kookt, zal ze sma kelijker zijn. Dikwijls smaakt soep zelfs den volgenden dag nog lekkerder. Wat de vleesch vulling betreft, deze kan naar eigen smaak gewijzigd worden, mager pekelspek en een klein Geldersch worstje is ook heel smakelijk. De goedgewasschon spliterwten worden met twee liter water opgezet en goed gaar gekookt, daarna wordt de goed fijngesneden en gewasschen prei en selderij erbij gevoegd, evenals de knol, die aan kleine blokjes is gesneden. De soep wordt weer aan den kook (ge bracht en moet zoo zachtjes mogelijk door blijven koken. Het varkensvleesch en spek laten wij 't laatste uur meekoken, worst niet langer dan .©en half uurtje en als knakworstejs worden gebruikt, koken de ze tien minuten mee. Is de soep te dun, da» worden .er een paar rauwe aardappe len in geraspt. Voordat de soep wordt op gediend, wordt het vleesch op een bord gelegd, spek of worst aan plakjes gesne den en rond gediend met een schaaltje dunne sneed je s bruin- of roggebrood. EEN PRACTISCH KAASGERECHT. Hiervoor hebben we jonge kaas noo- dig, die niet ai te jougr en te zacht moet zijn. Up het oogenblik is stevige Septem- ber-kaas wel geschikt. Het paneerpapje moot de dikte hebben van beignet-beslag; ais we er een lepel in gedoopt hebben, moet dus het papje den bollen kant hiervan met een dun laagje bedekken. De temperatuur van de boter, waarin we bakken, moet zóó hoog zijn, dat de bo ter goed bruin is (natuurlijk zonder te ver branden). De hooge temperatuur van de ruime hoeveelheid boter maakte de ge- wenachle vlugge bereiding mogelijk. De toebereide kaaslapjes komen tenslot te zoo warm mogelijk worden opgedaan; hiervan hangt de goede smaak voor een groot deel af. We kunnen ze op tafel brengen met groenten en aardappelen. KAASLAPJES (voor 4 personen). 500 gram (1 pond) jonge kaas; 1 kop je bloem en 1 water; paneermeel, 100 gram (1 ons) boter. Snijd de kaas in plakken van 3/4 tot 1 c.M. dikte. Meng de bloem met het water tot een papje wentel de plakken kaas hier doorheen en daarna door paneermeel. Bak de gepaneerde plakken in goed warme bo ter aan beide kanten vlug bruin en doe ze op een warmen schotel. Dien ze zoo vlug mogelijk op. DE OUDE COMMODE door VIOLETTE CARR. In de slaapkamer stond sinds tientallen jaren de commode van mahoniehout. Het was geen meubelstuk van bijzondere af metingen, geen duur pronkstuk, slechts een erfstuk. Hans, de heer des huizes, een stwke. jonge man, trad op zekeren morgen voor de commode, zag de wormgaten en kie ren, schudde het hoofd en vroeg: „Wat denk je er van, Mtyie? Staat die oude commode niet in den weg? Willen wij hem verkoopen, dan krijgen wij ruimte vrij voor een moderne kast." „Aan wip wil je die oude commode ver koopen?" „Misschien aan een opkooper?" Men liet een opkooper komen, deze be keek het meubel, krabde zich eens achter het oor en zei spottend: „Baste meneer, het ding heeft geen kunstwaarde, het Is grof gemaakt en heelemaal wormstekig wat zou ik er mee moeten beginnen? Brandhout van maken, anders niets!" „Laten wij de commode weggegeven. Hans", zei de vrouw. Zij vroegen verschillende arme men- schen bij hen te komen; nadat vier van hen hadden gezegd, dat het zieke meubel stuk ook de andere meubelen, die zij had den, zou aansteken en dat de commode daarom geen gewild geschenk w schaamde het echtpaar zich, dat zij de arme menschen niet blij hadden kunnen maken. Hans nam een bijl en wilde brandhout van het oude ding maken, maar het viel hem in, dat zij met geen jgogelijkheid het hout zouden kunnen terbranden, omdat de woning geen kachel of fornuis bezat, doch slechts centrale verwarmings radia toren Toen besloten Hans en Marie het oude meubel op straat te zetten. „Niemand mag ons zien, zei Hans. Ik neei» de commode op mijn schouders en draag hem naar beneden op straat. Komt de melkboer en neemt hij hem mee. dan mag hij "hem hebben. I-aat hij hem echter staan, dan doen wij net, alsof wij er niets i van weten, totdat het ding verdwenen Is. Hans nam bet zware meubel op de schouders, zijn vrouw ging behoedzaam en zacht op haar teenen met een kaars in de hand voor hem de trap af, terwijl zij de deuren openhield. Marie deed de straatdeur open en keek voorzichtig de straat af, eerst links, dan rechts de wind was koud, de lantaarns op straat verspreidden een spaarzaam licht. „Hans, kom vlug!" Aldus werd de commode op straat neer gezet, voorzichtig, dat niemand er iets van kon hooren, tegen den blinden muur naast de woning. 's Morgens al vroeg werden de slapen- den gewekt door een luid alarm. Hans kwam uit bed en keek door een kier van de overgordijnen. De melkboer had het oude meubel niet meegeno men en nu stond het midden op de straat. Een paar sla gersjongens hadden de la den er uit getrokken, nu vloog de commode over den kop, dan weer over de zij kanten. Een koetsier, die er bijna niet langs kon, schold en raasde en een hond sprong blaffend om de kast Er was veel leven en gelach Hans drukte het voorhoofd tegen het koele glas en Ma rie, niet in staat een geluid uit te brengen, hoorde iede re klap, ieder gekraak 't scheen alsof de commode om hulp riep, zij hoorde het klagen van het gemartelde creatuur, een geschonden offer, dat daar zijn zwaar noodlot onderging Toen schoof Hans de gordijnen weer dicht. Hij wilde iets zeggen, maar kon niet. Eindelijk stamelde hij: „Hoe is het jou temoede, Marie?" „Waarom vraag - je dat, Hans?" „Je bent zoo ernstig". De tranen sprongen haar in de oogen en beide menschen, die een op een stoel, de ander op den rand van het bed, beef den, alsof er iets was gestorven, dat hun liefde waardig was geweest en wat hen nog het meest kwelde, was, dat zij zich schuldig hadden gemaakt aan de voltrek king van het oordeel van een onschuldige- „Gauw, doe het raam openl" Zij zeiden het tegelijk, met vochtige oogen en verstikte stem. En zij openden het raam, de morgen was kil, op de straat stond echter een politie agent op te schrij ven, wat er hier gebeurd was. De com mode klaagde naast hem als een kind, dat overreden is, klaagde schuw en wanke lend, alsof het eindelijk medelijden gevon den had. „Eigenlijk hadden wij de commode moe ten houden, Marietjel" zei Hans zacht. Kijk, als men pud en versleten is, onder vindt men dingen, die men niet verdiend heeft. Ik voel me alsof wij een kind bui- „Waarom vertel je dat nu pas?" „Omdat ik er nu pas aan denk „Wij hebben die arme commode laten verhongeren. Ja, heusch, zulke gedachten en herinneringen hadden haar gevoed, hadden haar mooier en jonger gehouden. Zij kraakte en zuchtte, omdat onze zorg haar niet meer verwarmde." „Stil, Marie. Kijk, de agent dringt de menschen terug, luister eens, hoe ze mop peren. Hij belt." Door het raampje van de straatdeur zag men de helm van den agent. Hans opende de deur en de agent riep: „Mijn heer, die oude commode daar op straatl" „Ik weet bet, agent!" Kunt u het ding een paar dagen binnen ten de deur hebben gezet, alleen omdat het niet mooi is. In de onderste lade heeft moeder allijd haar omslagdoek bewaard. Moeder was erg kouwelijk. Zij is al lang dood. In de lade daarboven heeft mijn kindergoed gelegen, dat heeft moeder mij vaak verteld. houden, tot wij den bezitter gevonden heb-1 n!" Hans ging zwijgend naar beneden, ln de slaapkamer haalde Marie eens diep adem. En toen de commode weer op haar oude plaatsje stond, besmeurd en ge schonden, streken vier handen over haar heen, als over het haar van een verloren kind.... Hans had weken lang werk om het meubelstuk in orde te brengen, tot het weer, opnieuw gevernist in nieuwe glo rie in den hoek stond. In het voorjaar lag in de onderste lade een omslagdoek voor de jonge moeder, terwijl de lade daarboven de kinderkleer- tjes bevatte, van het zoontje, dat nu een paar weken oud was. En iederen keer als de jonge moederde op een na onderste lade opentrekt, alsof de oude commode zwijgend lacht (Nadruk verboden). 473e STAATSLOTERIJ. Eerste Klasse. Derde Lijst. Trekking 25 November. 400 No 13441. 100 No. 607, 7622, 8778, 12999, 20007. PU IJZEN VAN 1 20. In de vorige lijst stond: 10030 9661 12792 16217 18347 9?S2 12921 lOÜOU 18687 yubu 13108 LUÖU2 18b69 1U458 14405 1Ü911 18683 JUÖ28 144ÖU 1708Ü 19U11 11)634 14554 11347 19115 10893 11649 17973 19504 11827 14732 17977 20029 12205 15043 19211 20851 12821 16801 19247 20342 12462 15626 18317 20481 12703 151)50 10039, deren: „De levensgemeenschap en haar organisme, haar harmonisch functionee- ren en haar wevaien, haar levensblijheid kleuV en fleur, kunnen worden gesterkt en geadeld, wanneer go niet Uw, doch het Evangelie brengt." TELEVISIE IN HET LAGERHUIS. Koning Edward wenscht even eens een toestel. Binnenkort zullen de Engelsche Lager- huisieden zich tusschen de debatten door kunnen verpoozen door te gaan kijken naar hetgeen de te.evisie te zien geeft. De B.HC. heeft opdracht gekregen twee televisie-toestellen in het Lagerhuis te plaatsen; zoodra zij daar staan zullen voorloopig eiken Maandag de Lagerhuis leden een kijkje kunnen nemen. Ook koning Edward heeft veel belang stelling voor de televisie. Hij heeft laten informeeren hoe het met de ontvangst gaat en als het rapport bevredigend uit valt, wil hij een toestel koopen, dat go- plaatst zal worden op Fort Belvedere, op 28 mijl van Alexandra Palace, van waar de televisie-uitzendingen 'geschieden. Voor de Kerstdagen heeft de B. B. C. groote plannen. Men wil trachten, de be zitters van de televisie-ontvangers te laten genieten van een bijzonder Kerstprogram ma, dat weergeeft, hoe Kerstmis in de verschillende deelen van het Britsche rijk wordt gevierd. „WAAR WIJ WONEN." TIJDSCHRIFT (VOOR ZENDINGS WETENSCHAP. De 5de alle vering lan den 80en Jaar gang van het Tijdschrift voor Zendings- wetenschap „Mededeelingen' bevat weer veel, dat de moeite van overdenking waard Prof. Dr. F. D. Holleman stond de voordracht af, welke hij op vien Zendings- schoo dag in Juni gehouden heeft: „Daar en hier, net zoo, maar heel anders". Uit den rijken schat zijner ervaring toont Prof. Holleman aan, hoe de Westerling zich moet instellen bij de aanraking met de inheemsche samenleving in Indië. Men moet deze leeren verstaan, om haar te kunnen waardeer» en liefhebben. Men kan er vinden bet algemeen meoschelijke, dat aan alle volken van alle tijden ge meen is. Hetzelfde grondplan is bij de on derscheiden volken op onderling zeer ver schillende wijze tot de levende werkelijk heid uitgegroeid en uitgebouwd. De schrij ver behandelt dan het familieleven, het liefdeleven van de opgroeiende jeugd. Hier past geen vooroordeel op de basis van onze normen van zedelijkheid, maar dient men zich om te kunnen oordeelen en te veroordeelen te stellen op het standpunt van groote en diepe menschelijkheid en dient men^te kennen en te verstaan de roerselen van do samenleving van die an- 7. Ieder nam zijn plaats in, en men verborg zich zoo goed mogelijk. Men be hoefde niet larg te wachten. Om een hoek kwun de reiswagen met zijn gewapend escorte nader. Daar naderden ze de plek, waar kapi tein Gay met zijn mannen lagen opgesteld. ft. „Halt, m naam des komngal'-' *ug> kapitein Gay, terwijl hy zijn geladen pistolen dreigend op de soldaten richtte. Ze werden gedwongen hun wapens af te on se mceetay wemelde* toefen, hoe hun gevangenen, d-e ze naai Grom- w-.lJ moesten brengen, uit de koets wer den gehaald. We kennen het land, waarin we wonen, te weimg, we waardeeren de schoonheid daarvan niet voldoende. Velen spreken smaiend over het heerlijke Hollandse he landschap, dat in de Knmpener-, Lopi- en Alhiassei waard uitmunt in be koorlijkheid en zy zingen loiliederen op berglandschappen, omdat die de verras sing van het nieuwe vertoonen. Om de schoonheid van Nederland te leeren kennen is het goed hetnieuwe al bum \an Verkade's fabrieken aandachtig te lezen. De bekende natuur-historicus dr. Jac. Thijsse schreef er den tekst voor. Wie er in begint te lezen wordt dadelijk gepakt door zyn prettigen, gemoedelijken, oolyken toon, waarin hy toch zoo veel wetenswaardigs vertelt. Een bijzonderheid van het album is dat ditmaal de kleine plaatjes zijn vei vangen door groote, die alle aquarelJene zijn met een kostelijk beeldend vermogen; geen plaatjes meer, maar schilderijtjes. Het is een betooverend geheel, waaraan de beschouwing en de lectuur u meer dan daarvoor zullen doen begrijpen hoe schoon hetland is waarin wij wonen. ALBLASSERDAM. Nov. Geboren: Pieter, z. van P. Stout en A. de Heer Willempje, d. van G. T. Hou- weling en D Oosterom. Arie Adrianua, z. van J. Vliegenthart en C. Zonneveld Piek. Jelderke Johanna, d. van G. H. Dijk en T. Karrenbeld. Ondertrouwd: W. Romeijn, 29 j. en A J. van der Horst, 27 j. D. Markesteijn, 21 j. en N. M. Seton, 21 j. W. den Ouden, 26 j., en M. van den Oever, 21 j. Getrouwd: L. Vonk, 26 j. en J. Erke- lens, 24 j. G. Kooijman, 27 j. en A. Korteland, 20 j. F. J. Hardenboi, 28 j. en J. S. A. Verheij, 24 j. Overleden: Levenloos kind van J„ Kruijthoff en A. de Ruiter. GIESSENDAM. Nov. Geboren: Jan, z. van A. de Ruiter en J. Wijkniet. Ondertrouwd; M. Vogel, 21 j. en G. Rietveld, 20 j. A. Verspuij, 20 j. e* M. van Beuzekom, 19 j Getrouwd: J. Geldcrblom, 23 j. en U; van Noordennen, 21 j. HARDINXVELD. Nov. Geboren: Johanna, d. van B. Verschoor en J. de Hek Willem, z. van H. va» Tilborg on W. van Lopik. Overleden: J. Ooms, 55 j., echtgenoot» van K. van den Berg. LEKKERXERK. November. Getrouwd: M. Oskam, 19 j-, en J. van Herk, 21 j. B. Nobel, 25 j., en N. Breedveld, 20 j. J. A. Koen, 25 en A. G, van der Velden, 22 j. G- •NO" bel, 32 j., en N. Mudde, 26 j. SCHOONHOVEN. Nov. Güt 'ouwd: L. A. van Vliet, 24 j. en, Ai^ EI. van Breukelen, 25 5 OEROE BLAD- NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovensche Courant VRIJDAG 27 NOVEMBER 1936 door JAN KIJKUIT. Loes krijgt een betrekking in CapeJJe en Teun vertelt van aarpels. Tante zat met een stralend gelaat een brief te lezen toen ik de kamer binnen kwam en zoodra ze my in het oog kreeg, riep ze verheugd: „Jan, hoor toch eens, Loes heeft een betrekkingl" jhb „Wat kostelijk," rft^jk, „wat een bof!" Loes is een nichtje van tante, een aar dig, ijverig meisje, dat hard gewerkt heeft voor het examen acte lager onder wijs en die, toen ze dat diploma had ver worven, met geestdrift aan 't solliciteeren is gegaan. Weken en maanden achtereen, «onder schijn van resultaat. Ze verflauw de niet en bleef haar stukken inzenden en altijd als ze eens bij pns kwam of als we haar ergens ontmoetten, was zij vol verwachting dat 't haar eindelijk wel zou gelukken een plaats te bekomen. Ze lach te en straalde dan alsof elk uur een schit terende benoeming kon komen. Nu is die fcfijde gemoedsgesteldheid en die volhar ding eindelijk beloond „Ik ben toch zoo blij voor het lieve kind," zei tante verteederd. „Ik niet minder, ik ga haar dadelijk fe- licileeren. Waar is zij benoemd?" „In de school te Capelle!" „In Capelle!?" riep ik een beetje ont- irteld. „In Capelle aan den IJssel toch niet?" „Wel neen. Was 't maar waar, dat se too dicht bij bleef. In Capelle in Zeeland. Maar waarom zou jij 't zoo erg vinden als ze in Capelle aan den IJssel geplaatst jwas?" „Ik sou heerlijk gevonden hebben als die schat van een Loes hier in de buurt was gebleven, maar er is toevallig daar juist iets raars aan de hand aan de open bare school." „Iets raars?" vroeg tante beducht, „.iets raars?" „Nou ja, u moet geen gekke dingen denken. Ik zal 't a maar liever vertellen, anders denkt u misschien nog dat ze daar in de school dansen in plaats van reke nen. U moet weten dat bij de telling in Beptember verleden jaar gebleken was, dat op school 2 in Keeten een leerkracht 4e veel was. Het personeel bestond uit het «hoofd, 2 onderwijzers en 2 onderwijzeres sen en er moest daarom een leerkracht Verdwijnen. Dat was een netelige vraag. jMaar de twee onderwijzeressen werden al Öadelijk veilig gesteld, omdat er van haar E gemist kon worden, in verband met hand werk onderwijs. Er moest dus ge il worden tusschen de twee mannelij ke krachten, aan wïen ongevraagd eervol jpntslag zou gegeven worden. Na overwe ging, beraad en rapport werd de onder- Vijzer Roetman aangewezen om op wacht geld gesteld te worden „Is dat nog familie van dat lid van 4de provinciale staten?" vroeg tante. „Ja, het is familie en heel nabij; het kan niet nader, want bij is het self. De ■teer Roetman is sociaal-democratisch lid. Van de provinciale staten geweest. Nu ttiet meer „Zouden ze 'm daarom „Foei, tante, wat denkt u? We leven in (een vrij land, waar de volksvertegen woordiger volledige vrijheid en veiligheid geniet, zonder aanzien van de partij." „Was hij dan de jongste?" „Neen, want hij heeft 24 diépst jaren, *at is ongeveer 10 meer dan zijn collega." „Dan zal die andere meer acte's en zoo gehad hebben." „Neen, tante. Roetman had meer on derwijsbevoegdheid dan de onderwijzer, die in Capelle blijven mag." „0, dan weet ik 't al. Ze hebben dan Ontslag gegeven aan den* meester, die de kleinste klasse had." „Ook nu moet ik u belaas antwoorden, idat uw gissipg mis is. Het aantal leer lingen in de klasse van den beer Roetman was grooter dan dat in de andere klasse." „Dan geef ik 't op," antwoordde tante Ontmoedigd. „Weet jij H?" „Ik niet, tante, maar B. en W. en de raad wel. B. en W. droegen Roetman Voor ontslag aan den raad voor, maar toen dat voorstel aan de orde kwam in den raad, werden de deuren gesloten en de zaak in 't geheim behandeld. De kwes tie schijnt niet zoo eenvoudig te zijn ge weest, want de raad had een uur noodig om er over te spreken. Na ruim een uur overlegd te hebben, schijnt er toch heel wat onzekerheid overgebleven te zijn, ten minste het ontslag aan den heer Roetman werd met de kleinst mogelijke meerder heid van 6 tegen 7 stemmen aangeno men." „Nou.... maarhernam tante weifelend, „dan denk ik voor mij, dat het toch wel ia omdat hij socialist is." „Neen, tante gelukkig is 't niet om die reden, want de collega van den ontslage ne, die dus in Capelle blijft, is ook soci aal-democraat en de raadsleden die tegen het voorstel van en W. hebben gestemd vertegenwoordigen drie verschillende par tijen." „Ik begrijp er niks van. Waarom is Roetman dan ontslagen, denk je?" „Ik denk dat zoowel B. en W. als de gemeenteraad op mets anders dan op het belang van het onderwijs hebben gelet en die meening wordt versterkt door het feit dat toen Roetman in beroep ging van dit ontslag bij gedeputeerde staten, een groot aantal ouders van leerlingen een adres aan dat college hebben verzonden, verzoe kende om het ontslag te handhaven en dus geen gevolg te geven aan het beroep van Roetman. Maar nu komt er nog een grapje bij. Een raadslid had tegen het ontslag van Roetman gestemd en dat lid wilde dus Roetman als onderwijzer be houden, maar de vrouw van dat raadslid had een tegenovergestelde meening en liet die bnjken door te teekenen op het adres aan gedeputeerden, waarin gevraagd werd bet ontslag te handhaven „Och ja," meende tante, „1 is niet al- Als twee getrouwd zijn met elkander Dan wordt de een gelijk de ander. En wat hebben gedeputeerden gedaan?" „Ze hebben bet ontslag gehandhaafd." „En dan?" „Nu heeft Roetman beroep aangetee- kend bij de Kroon en sommige menschen in Capelle gelooven dat hij nog wel kans van winnen heeft." Op dat oogenblik was Teun binnen ge komen, die gehoord had dat we over Ca pelle spraken. „ik kan rajen waar jullie *t over heb ben," zei hy, „over die kwestie van de werkloozen." „Net mis," antwoordde ik, „maar ver tel jij maar eens wat dat is." „Ik heb 't net gehoord van een goeie kennis. Je mot weten alsdat er in Capelle een commissie is die heet „Voor bijzon dere nooden". Die levert aan de werk loozen winteraarpeLs tegen kostprijs, ieder jaar zoo'n 1300 H.L. prima aarpels tegen een lag eren prijs dan ze anders zouden moiten betalen." „Maar dai kan een werklooze toch zoo maar in eene met betalen," opperde tante. „Neen, net met en daarom betaalden ze dat per week als ze de steun hadden ge kregen. De aarpels worden in September netjes met een auto thuisgebracht. Dat ging prachtig en de menschen waren er best tevreden over En nou dit jaar komt er een kletspraatje, niemand weet waar vandaan, dat de aarpels bij den boer goed- kooper waren dan de commissie ze lever de. Een kwaad gerucht vindt overal ge loof. Dit ook. Het werd zoo erg, dat de werkloozen beslot» een schrijven te zen den aan de commissie en daarin stond dat wat ae gehoord hadden over den prijs. De commissie heeft toen daarop de schrijvers van dien brief op 't stadhuis laten komen en heeft aan hun de kwitan tie van den aaypelleverancier getoond, waaruit bleek dat de prijs precies dezelf de was als de werkloozen getaald had den." „Ja," zuchtte tante, als ze morgen gaan vertellen dat die commissie in iedere zak een paar steenen legt, wordt 't ook geloofd." Filmvoorstelling. Capelle a.d. IJssel. In het gebouw der Jongelingsvereeniging aan de Kerklaan wordt Zaterdagavond een filmvoorstelling gegeven. Vertoond zullen worden: „De ver loving van Prinses Juliana", „De opening der Staten-Generaal" en „Wat in Spanje te zien is", 's Middags 4 uur wordt een kindervoorstelling gegeven en 's avonds om half acht en negen uur een voorstel ling voor volwassenen. Oranjevereeniging. Capelle a-d. IJssel De Oranjevereeni ging „Wilhelmina" hield in de bovenzaal van de „Amstelbron" een ledenvergade ring ter bespreking van eventueel te hou den feestelijkheden bij het huwelijk van Prinsé& Juliana. Na breedvoerige discussies werd beslo ten de feestelijkheden te open» met een wydingssamenkomst. Op den avond van d» 7d» Januari zal een feestavond ge organiseerd worden voor led» hun ge zinnen, welke met tableaux, filmvoorstel ling zang gevuld zal word». Op 8 Jan. zal dit programma voor niet- leden herhaald worden. Indi» de weers gesteldheid dit toelaat zullen op een de zer data 's middags 4 uur openluchtspelen wedstrijden voor werkloozen georgani seerd worden. IJsclub. Gouderak. Maandagavond hield de ijs- club „De IJssel" haar jaarvergadering. Na opening door den voorzitter werden de notulen goedgekeurd, waarna het jaar verslag volgde, alsmede rekening en ver antwoording van den penningmeester. Vervolgens kwam de verkiezing van le den van het bestuur en van de commis si e van bijstand aan de orde; allen wer den herkozen. Nadat de vergadering was gesloten, werd overgegaan tot de gebrui kelijke verloting. Ter gelegenheid van de huwelijks voltrekking tusschen Prinses Juliana en Prins Bernhard zal op 7 Jan. een boom worden geplant achter de openbare school. Zaterdagavond geraakte een wielrij der, misleid door het kroos, bij het veer te water. De veerman V. redde den man uit zijn netelige positie„ terwijl de dren keling bij een caféhouder van droge kleu ren werd voorzien. De gemeenteraad heeft in zijn jong- ste vergadering de gemeentebegrooting vastgesteld. Deze begrooting heeft een to taalcijfer van f 90.886 in den gewonen dienst van f 33.474 in den kapitaal- dienst. Vrijdagavond zal ds. C. P. Thomson van Gouda in de bovenzaal van café Ooms spreken over het onderwerp „Ons Vrijzinnig Protestant Geloof". Hij treedt op voor de Vereen, van Vrijt. Hervorm den ,afd. Gouderak. Oranjefflm. Haastrecht Maandagavond werd in „Concordia" onder groote belangstelling de (flknjefilm vertoond. Te zien war» opnamen van de verlovingsfeesten van Prinses Juliana en Prins Bernhard in den Haag, Amsterdam en Apeldoorn, als mede de opening van de Staten-Generaal. De film werd voorafgegaan door een uit gebreid bijprogramma., met o.a. Natuur opnamen, een Teekentilm en een komische film. Tooneelultvoering. Krimpen a.d. IJssel. Zaterdag gaf de tooneelvereeniging „Morgenroöd" e» uit voering in bet Vereenigmgsgebouw aan de Tuinstraat. Opgevoerd werd het too- neelstuk „Zij roepen om werk", hetwelk goed gespeeld werd en gezien het her haaldelijk applaus bij het talrijke publiek zeer in den smaak viel. De accordeons met hun slagwerker verhopgden met hun aantrekkelijke muziek de gezellige sfeer. Verloting. Krimpen a.d. IJssel. Bij de verloting der accordéonvereeniging „V.I.O.S." zyn de prijz» op de navolg»de nummers ge- vaUen: lste prijs 5 H.L. kolen op No. 1233 2e prijs 2 mud aardappelen op No. 874; 3de prijs een tafelkleed op No. 155; 4de prijs 1 kistje sigaren op No. 29. Gevonden: Een portemonnaie met. drukknopsluiting, te bevr. bij de politie; een paar zwarte beenpijpen, te bevr. W. A. Braanker, Lekdijk 27; twee mantelcein- tuOrs, politie; een fietspomp, W. Luijt», Stormp. dijk 56; twee kostelooze rywiel- merken, politie; een huissleutel, politie; een vulpotlood, P. van der Doe, Lekdijk 19; een mantelceintuur, M. Mourik, Lek dijk 234. Schaken. Krimpen a.d. IJssel. Maandag speelde het lste tiental van de schaakvereeniging Krimp» a.d. IJssel voor de competitie van den Rotterdamschen Schaakbond klas se I B, in Vlaardingen teg» de Vlaar- dingsche Schaakclub. De uitslag luidt als volgt: Vlaardingen I Kr. a.d. IJssel I W. KorpershoekC. J. v. Walsum 10 G. HamerslagH. A. v. d. Lip 01 W. J. VosJ. K. van Walsum M 10 J. DorsmanM. van Buuren 10 G. M. v. d. GaagA. Schutte HV* J. d. BreemsD. P. Raat M.afgebr. W. P. BaggusJ. Vroolijk 10 G. J. DosH. Trebs 01 P. MeermanA. v. Buuren 10 J. d. Hoedt—P. G. d. Haan 1—0 De stand is dus 61/»2'/t in hot voor deel der Vlaardingsche Schaakclub. Krimpen a.d. IJssel Bij den agent der arbeidsbemiddeling stond» Zaterdig 509 personen als werkzoekend ingeschrevon, onder wie 10 vrouwen. Oranjefilm. Langeruigeweide. Deze week heeft het bestuur van de Oranjevereeniging „Prin ses Juliana" velen e» genoeglijken mid- da gof avond bezorgd, door het vertoonen van de Oranjefilm. Deze film werd ver zorgd door de Ned. Ghr. Filmo»trale te Utrecht. Operateur was de heer J. J. G. van Toorenberg» uit Utrecht. De voorstelling» werden gegev» in de zaai van den heer J. C. Riemens te Drie- bruggen. Des middags om drie uur had een kindervoorstelling plaats, welke werd bijgewoond door ongeveer 200 kinderen. Nadat het dierenpark van Ouwehand was bezichtigd, volgde de Oranjefilm. Zoo dra de Koningin op het doek verscheen, klonk uit alle kindermond» bet Wilhel mus. To» Prinses Juliana met Prins Bernhard verscheen, brak e» oorverdoo- vend hoerageroep los. E» humoristische film, getiteld Hallo Tax bracht veel vroo- i Bikheid. Ala slot volgde bet Kon Sint Nicolaas ons dat eens brengen. Roodkapje. Des avonds half zeven werd de tweede voorstelling gegev». Ook hier voor was de belangstelling zeer groot. De zaal was tot in de hoek^ji gevuld. De laatste voorstelling, welke om half negeu aanving, spande wel de kroon, daar de zaal toen meer dan vol was. De voorzit ter, dokter Kühlar, sprak een hartelijk w elkomst woord. Bazar Volksonderwijs. Lekkerkerk. Zaterdag is in de vak school de bazaar geopend, die op initia tief van Volksonderwijs gehouden werd, teneinde uit de opbrengst de aankoop van boek» voor de schoolbibliotheek te kun- n» bekostig». Op verzoek van den heer De Wind opende burgemeester Roos deze bazaar. Volgaarne voldeed spr. aan dat verzoek, omdat het openbaar onderwijs hem na aan 't harte lag. Voor de jeugd moet iets gedaan worden, vooral de school bibliotheken moeten in orde zijn. Het on derwijs op de scholen is hier puik in or de. Daarom wil spr. het gaarne steunen, hoewel het gemeentebestuur niet by mach te is voor dat doel gelden beschikbaar te steil». Lat» de ouders nu toonen, aldus spr., dat se ook offervaardig zijn als het om deontwikkeling hunner kinderen gaat. Volksonderwijs is op het idee gekomen voor dat doel deze bazar in te richten. De nood dwingt daartoe en-de bazar zal wel slagen. Voor zoover spr. de gemeente kent, komt het wel in orde, en is 't noodig, dan wordt 't volgend jaar weer e» bazar gehouden. Met d» w»sch, dat het vele werk van Volksonderwijs met een goeden uitslag bekroond zal worden, verklaarde spr. de bazaar voor geopend. De bazar was keurig ingericht; een schat van artikelen, grootendoe'a geschen ken, noodde tot koopen. Weldra kwamen de bezoekers in grooten getdle opdagen en de sjoelbakken, het rad van avontuur en do andere vermakelijkheden hadden veel klandizie. Daarna nad de verloting plaats De bazar had e» prachtig verloop. In deze gemeente w een Christelij ke Oranjeverereenigmg opgericht mot aan vankelijk 35 led». Het vorstelijk huwelijk. Lopikerkapei. Het comité, dat hier m September de feestelijkheden regelde, had een vergadering uitgeschreven >m te be sprek», wat hier bij het huwelijk van de prinses gedaan zou kunnen word» De belangstelling bleek niet zoo groot, als men mocht verwachten. Besloten werd het comité in zijn .bestaanden vorm te hand- haven zoo mogelijk mot eenige perso nen uit te breiden. Gesprok» werd over e» herd»king.sbyeenkomst op den voor avond van het huweiyk, e» kerkdienst in d» morgen van 7 Januari, een bije in komst in d» middag om de radiouitzen ding te kunn» beluister» an e» even- tueele muziek- en zanguitvoering. Wegens gebrek aan zaalruimte zal men voor ver dere feestelijkhed» groot»deels afhan kelijk zijn van het weder, zoodat aan het comité de verdere uitwerking van de voor steil» werd overgelaten. Er zou aan d» Uitweg nog eenmaal vergaderd worden. Deze vergadering kon echter niet door §oim door te geringe IJsclub. Lopikerkapei. De ysclub T.O.G. hield haar jaarvergadering. Uit bet jaarverslag bleek, dat deze vereeniging, die thans drie jaren bestaat, tevreden kan zijn wat be treft baar ledental, al ia er öiods de op lichting nog geen »kele winter betrouw baar ys geweest en heeft het bestuur dus uog weinig werkzaamheden behoeven te verrichten. De beeren C. van Beusekom en A. van Vliet werden resp. als voorzit ter en penningmeester herkozen. Een voor stel om voor de leden de contributie te verlagen, werd verworpen. Medegedeeld werd, dat men wederom zou kynnen be schikken over de grachten van buis „Te Vliet". Een voorstel tot verlichting van de ijsbaan vond met voldoende bijval. Tot slot van deze geanimeerde vergadering werd een kleine verloting gehouden. Tot directeur van het mannenkoor „Zang en Vriendschap" is uit 17 sollici tanten benoemd de heer Willemsen te Utrecht, zulks in de plaats van den heer P. Westerhout, die naar Zytphen is ver trokken. Zanguitvoering. Moercapelle. De zangvereeniging „Zang en Vriendschap" en de kinderzang zullen Maandag 14 Dinsdag 15 December on der leiding van den beer J. Bartelsma uit Soest ter gelegenheid van het 30-jarig be staan in de zaal van café A. P. Versloot een uitvoering geven. Winkelweek. Moercapelle. De winkeiiensrereeniging zal een winkelweek houden van Zaterdag 28 November tot en met Woensdag 4 De cember. Er worden 40 pryzen beschikbaar gesteld, teiwyl voor de etalagewedstrijd 3 pryzen en voor de foulenwedstrijd 5 prij- z» worden uitgeloofd. Voor elke 50 cent die men besteedt, ontvangt men een bon. Degene die bet geheeie woord, Sint Nico laas 1936 heeft* kunnen vormen, maakt kans op een prijs. Gevonden: een knipmes. InL bij den heer Tobi. Zendingstentoonstelling. Ottoland. Xfe de Geref. Kerk werd een tentoonstelling gehouden van een groot aantal merkwaardige voorwerpen uit de zendingsgewesten in Indië en uitgaande van het zendingsbureau der Gereformeer de kerken. De heer Lok, oud-hoofd eener Indische school te Magelang, gaf hierbij een uitvoerige uiteenzetting over de ge bruiken dezer heidensche volken, hun kunstzin en godsdienstige begrippen enz. Zijn lezing werd met aandacht gevolgd. Onder voorzitterschap van burge meester R. D. G. M van Slijpe heeft zich een comité gevormd teneinde gelden bij een te brengen voor een nationaal huwe lijksgeschenk voor Prinses Juliana en Prins Bernhard en waarin zitting zullen nemen de heeren J. H. de Kreij, secreta ris, G. J. van Gils, penningmeester en J. de Ruiter, W. den Dikken, G. Sterrenburg, G. Bons, G. Vonk en A. Groen, leden. Aan alle gezinn» is een circulaire gezonden, met het verzoek cm een geldelijke bijdra ge, alsmede om op den huwelijksdag te vlaggen. Het plan bestaat des avonds e» godsdienstoefening te houden onder lei ding van ds. Anker en ds Dragt, alsmede om een tractatie der schoolkinderen enkele feestelijkheden, te organiseeren.

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 2